05. Begroting Ultiem incl. meerjarenperspectief
Tekst van het document
De post elektra daalt doordat OBS het Noorderlicht en OBS Oetkomst in nieuwe energiezuinige gebouwen gehuisvest zijn. 4.3.5 – Schoonmaakkosten De begroting van 2022 is gebaseerd op de meeste recente uitvoeringsbepaling van het schoonmaakbedrijf. In tegenstelling tot vorig jaar zijn de extra schoonmaakrondes die als gevolg van de coronacrisis zijn ingevoerd na de zomervakantie 2021 weer gestopt. Er wordt echter nog wel extra intensief schoongemaakt. Hiervan moet blijken in hoeverre dit structureel zal zijn. Naar verwachting zal het (extra) gebruik van hygiënemiddelen een structureel karakter hebben. In de begroting 2021 was nog €135.000 opgenomen voor extra schoonmaakkosten als gevolg van corona. 4.3.7 – Dotatie voorziening onderhoud Bij dotatie voorziening onderhoud is in 2022 €134.000 opgenomen. In de begroting 2021 was €46.000 begroot. In voorgaande jaren was van een voorziening groot onderhoud geen sprake, aangezien tot de overgang naar nieuwbouw alleen het hoognodige onderhoud werd uitgevoerd en er geen meerjaren onderhoudsplan was. Een aantal scholen is inmiddels overgegaan naar nieuwbouw, zoals OBS ‘t Heidemeer (eind 2020), OBS Oetkomst (medio 2021), OBS het Noorderlicht (medio 2021). Voor deze scholen zal gedoteerd moeten worden aan een voorziening onderhoud, ter bekostiging van het planmatig groot onderhoud.
4.3.8 – Overige huisvestingslasten Hier is een bedrag opgenomen voor diverse kosten die worden gemaakt in verband met de verhuizing van scholen naar nieuwbouw in 2022. Het gaat in dit geval om OBS de Achtbaan en OBS Van Heemskerckschool. Het resultaat op huisvesting in 2022 is €31.490 negatief. Een belangrijke reden hiervan is dat de MI vergoeding voor huisvestingslasten lager is dan de uitgaven. De normbedragen zijn in de jaren ’80 vastgesteld en daarna alleen gecorrigeerd met de inflatie. Als voorbeeld is onze gasrekening niet inflatievolgend geweest. De discussie van een te lage vergoeding voor Begroting 2022 Stichting Ultiem
27 | P a g i n a
huisvestingslasten wordt al jaren gevoerd, vooralsnog zonder een grote correctie. Gelukkig kunnen wij met de gasloze en energiezuinige nieuwe gebouwen wel bijna bij de normbekostiging komen.
2.2.7
Overige lasten (EFJ 4.4) Realisatie 2020
3 Baten 4.4 Overige lasten 4.4.1 Administratie en beheer 4.4.2 Inventaris en apparatuur 4.4.3 Leer- en hulpmiddelen 4.4.4 Overige instellingslasten 4.4.5 Overige Totaal: 4.4 Overige lasten
€ € € € € €
Begroting 2021
384.061 183.800 330.015 69.723 110.063 1.077.662
€ € € € € €
Begroting 2022
349.205 132.700 280.937 77.172 129.681 969.695
€ € € € € €
324.067 151.200 280.762 78.793 142.184 977.006
Tabel 9
Veel van de posten die onder de overige instellingslasten vallen, zijn onderdeel van de schoolbegrotingen. De schoolbegrotingen hebben gezamenlijk geen groot effect op het resultaat en zijn redelijk budgetneutraal. Daarom gaan we daar in deze begroting niet in detail op in. De grotere posten worden hieronder nader toegelicht en zijn voornamelijk posten die bovenschools of op het stafbureau zijn begroot. Administratie en beheer (EFJ 4.4.1)
Realisatie Begroting Begroting 2020
2021
2022
4.4.1 - Administratie- en beheerslasten 404510
Kantoorbenodigdheden
2.106
1.000
1.200
405012
Accountantskst. verplichte contr. OCW
19.154
19.155
19.500
405024
Kosten vergoeding RvT
18.433
23.500
30.000
406025
Reis- en verblijfkosten
407383
Kosten fusie
124
2.050
1.350
4.339
12.000
6.600
408062
Advertentiekosten
738
-
750
408080
Administratiekosten extern
173.661
182.000
172.000
408085
Deskundigenadvies
164.411
106.500
96.167
409024
Juridische ondersteuning
1.095
3.000
3.000
Totaal 4.4.1 - Administratie- en beheerslasten
384.061
349.205
330.567
Tabel 10
Accountantskosten Dit betreft de kosten van de accountant van Stichting Ultiem voor de controle van de jaarrekening en de bekostigingsgegevens. HZG Accountants is de accountant van Stichting Ultiem. Deze kosten zijn in lijn met de begroting van 2021.
Begroting 2022 Stichting Ultiem
28 | P a g i n a
Kosten RvT Dit betreft de volgens de VTOI-norm overeengekomen vergoeding aan de leden van de raad van toezicht. Daarnaast zijn er kosten opgenomen voor evaluatie van de raad van toezicht onder begeleiding van een extern bureau en een bedrag voor overige kosten die bij het uitvoeren van de toezichthoudende taken worden gemaakt. Kosten fusie OBS Nico Bulderschool en OBS Het Ruimteschip zijn in 2021 gefuseerd. De verwachte extra materiële kosten voor 2022 voor de nieuwe school, OBS het Noorderlicht, als gevolg van deze fusie bedragen €6.600 en zijn hier opgenomen. Deze kosten zijn in mindering gebracht op de post leermiddelen in schoolbegroting van OBS het Noorderlicht in 2022. Administratiekosten extern Deze rekening bestaat voor het grootste deel uit de lasten van het administratiekantoor Groenendijk. Verder zijn hier opgenomen: het beheer van de Flexpool door SLIM personeelsbemiddeling en kosten voor uitvoering van de uitruilregeling. Er is ook een bedrag begroot voor een tool voor het vastleggen van de gesprekkencyclus en de overgang naar een verbeterde omgeving van Visma-Raet. Deskundigenadvies Stichting Ultiem maakt voor een aantal werkzaamheden gebruik van externe deskundigheid. Hiervan is een deel incidenteel. De volgende posten zijn hierin opgenomen:
Begroting
Begroting
2021
2022
23.500
Toelichting
20.000 Betreft inkoopadv ies in v erband met het inkoopbeleid, contractbeheer en div erse aanbestedingen.
12.500
-
Audits op scholen
10.000
-
Ondersteuning bij fusietraject v an de Nico Bulderschool en het Ruimteschip. Dit is in 2022 niet meer v an toepassing.
10.000 3.900
7.500 Ondersteuning stafbureau 10.000 Ondersteuning bij risico inv entarisatie en de inv oering v an risicomanagement -
Regie v an klachtenonderhoud. Dit is intern belegd bij de huisv estingsadv iseur.
2.500
1.000 Externe v ertrouwenspersoon. Is nu opgenomen bij Passend Onderwijs
30.000
43.667 Bov enschools ICT-er
11.500
11.500 Inhuur functionaris gegev ensbescherming
2.600
106.500
2.500 Onv oorzien
96.167
Tabel 11
Het inkoopadvies is licht gedaald doordat enkele grotere aanbestedingen zijn afgerond. Er is nog wel rekening gehouden met coördinatie en begeleiding bij enkele grote contracten zoals schoonmaak en ICT. Ook wordt het klachtenonderhoud door de huisvestingsadviseur van Ultiem gecoördineerd. In 2021 werd dit door een extern bureau gecoördineerd.
Begroting 2022 Stichting Ultiem
29 | P a g i n a
In 2020 zijn externe audits uitgevoerd op de scholen. In 2022 is hier geen bedrag voor begroot. Met ingang van 2023 zullen we hier jaarlijks een gelijkblijvend bedrag opnemen, zodat er elk jaar bij een aantal scholen een audit kan worden uitgevoerd. Ultiem zal in 2022 in samenspraak met de directeuren de risico’s die de organisatie loopt onderzoeken. Op basis van dit onderzoek zal een risicoprofiel worden geschetst waarop het benodigde weerstandsvermogen van Ultiem zal worden bepaald. Bij het uitvoeren van dit onderzoek zal Ultiem ook gebruik maken van advies/begeleiding van en externe deskundige op het gebied van risicomanagement. Begin 2022 wordt de huidige invulling van bovenschools ICT geëvalueerd door de stuurgroep ICT. De stuurgroep zal een advies uitbrengen aan de bestuurder over een structurele invulling van deze rol. In de begroting is vooralsnog uitgegaan van €60.000 per jaar voor bovenschools ICT met ingang van 1 augustus 2022.
Realisatie Begroting Begroting 2020
2021
2022
8.450
12.600
4.4.2 - Inventaris, apparatuur en leermiddelen 404901
Informatietechnologie (verbruik)
65.513
404904
ICT licenties en abonnementen
118.287
124.250
138.600
Totaal 4.4.2 - Inventaris, apparatuur en leermiddele 183.800
132.700
151.200
Tabel 12
ICT Licenties en abonnementen In 2021 was op deze post €132.700 begroot en in 2022 is dit €138.600. Hiervan komt €117.000 voort uit de schoolbegrotingen. Dit betreft licenties voor leermethoden en licenties voor ICTbeheer. Er is een lichte stijging zichtbaar. Bij scholen is een verschuiving van leermethoden naar ICT licenties zichtbaar (€7.000). Daarnaast is ook de jaarlijkse huur van de accesspoints op de scholen extra ten opzichte van 2021 (€6.000). Onder deze begrotingspost valt verder: licentie voor Cupella (taakbeleid), Capisci (begrotingstool) en de jaarlijkse kosten voor YourSafetynet. Er is ook een bedrag opgenomen voor het vernieuwen van de website van Ultiem.
Begroting 2022 Stichting Ultiem
30 | P a g i n a
Leer- en hulpmiddelen (EFJ 4.4.3)
Realisatie Begroting Begroting 2020
2021
2022
200.675
204.200
4.4.3 - Leer- en hulpmiddelen 404000
Leer- en hulpmiddelen
224.406
404300
Onderhoud apparatuur
-
404400
Vakliteratuur/abonnementen
7.877
9.262
7.562
404500
Kopieer- en printerkosten
90.832
70.500
69.000
407411
Kosten werkdrukvermindering: materieel
6.900
-
-
330.015
280.937
280.762
Totaal 4.4.3 - Leer- en hulpmiddelen
500
-
Tabel 13
Leer- en hulpmiddelen Deze begrotingspost komt bijna uitsluitend uit de schoolbegrotingen en is €3.500 hoger dan in de begroting van 2021. Kopieer- en printerkosten De kopieer- en printerkosten liggen redelijk in lijn met de begroting van 2021. In 2021 is een deel van de kopieercontracten afgelopen en is een aanbesteding geweest voor nieuwe multifunctionals. De maandelijks kosten voor de locaties die nu al nieuwe printers hebben, zien we aanzienlijk dalen. Dit is in 2021 al ingezet. Ten opzichte van de realisatie van 2020 zien we door de nieuwe contracten en apparaten een sterke daling van de kosten. Overige instellingslasten (EFJ 4.4.4)
Realisatie Begroting Begroting 2020
2021
2022
4.4.4 - Overige instellingslasten 406038
Kosten overblijf
5.731
-
-
406051
Medezeggenschapsraad
7.112
6.415
6.073
406040
Verzekeringen
44.783
67.757
66.720
407162
Kosten Bewegingsonderwijs
-
-
6.000
407286
Project gezonde school
4.547
3.000
-
407550
Kosten subsidie vrijroosteren leraren
TOTAAL 4.4.4 - Overige instellingslasten
7.550
-
-
69.723
77.172
78.793
Tabel 14
Verzekeringen Deze post ligt in lijn met de begroting 2021. Dit betreft voor een groot deel de arbeidsongeschiktheidsverzekering voor het personeel van Ultiem die is afgesloten bij Loyalis. De premie van €57.500 die hiervoor wordt betaald wordt op het salaris van de werknemers
Begroting 2022 Stichting Ultiem
31 | P a g i n a
ingehouden en draagt daarom niet negatief bij aan het resultaat van de begroting 2022. Naast de arbeidsongeschiktheidsverzekering heeft Ultiem verzekeringen afgesloten bij AON. Het betreft verzekeringen voor bestuurdersaansprakelijkheid, aansprakelijkheid, collectieve ongevallen en WEGAS. De premie hiervoor is €8.500 Medezeggenschapsraad Dit zijn bedragen die zijn bedoeld voor kosten die gemaakt worden door de medezeggenschapsraad. Dit kunnen aanschaffingen zijn, maar ook scholing om de deskundigheid van de leden van de medezeggenschapsraad te vergroten. Het begrote bedrag is gelijk aan het bedrag voor medezeggenschap uit de materiële instandhouding. Kosten bewegingsonderwijs Dit betreft het jaarlijkse budget van de vakgroep lichamelijke opvoeding dat onder andere wordt besteed aan vervanging van klein materiaal en de aanschaf van materiaal voor sportdagen. Dit werd voorgaande jaren niet opgenomen in de begroting. Overige (EFJ 4.4.5)
Realisatie Begroting Begroting 2020
2021
2022
3.846
3.513
4.100
4.4.5 - Overige 405030
Representatiekosten
406000
Advertentiekosten (niet pers.)
-
-
100
406014
Drukwerk
506
500
500
406015
Portokosten
2.332
575
950
406016
Kosten telecommunicatie
9.374
11.190
6.840
406018
PR
2.353
4.000
4.500
406020
Kosten leerlingvolgsysteem
26.593
16.327
29.377
406060
Kantinekosten
10.633
11.825
11.910
406066
Vervoersregeling Albronda leerlingen
-26.741
-
-
406070
Culturele vorming
21.969
25.195
31.317
406080
Overige uitgaven
2.104
6.000
5.950
407172
CMK Doelsubsidie Cultuureducatie
5.265
13.356
5.140
407412
Kosten werkdrukvermindering: overig
8.516
-
-
408032
Vergoeding Toezichthouders loonjp
1.598
-
-
408054
Representatie- en bestuurkosten
1.735
2.000
3.000
408070
GMR
872
1.200
4.000
408077
Contributies
31.369
34.000
34.500
408090
Overige kosten
84
-
-
410021
Schoolreis
1.754
-
-
410050
Overige lasten schoolfonds
5.904
-
-
110.066
129.681
142.184
Totaal 4.4.5 - Overige Tabel 15
Begroting 2022 Stichting Ultiem
32 | P a g i n a
Onder “Overige” zijn met name posten opgenomen die uit de schoolbegroting komen. Deze post is €12.000 hoger dan de begroting 2021. In 2021 is €12.000 aan bovenschoolse lasten voor het leerlingvolgsysteem ten onrechte niet begroot. De overige posten van 2022 zijn redelijk in lijn met de begroting 2021.
Begroting 2022 Stichting Ultiem
33 | P a g i n a
3. Treasuryplan 2022 Het treasuryplan is onderdeel van de begroting 2022. In dit plan worden de verwachtingen voor 2022 ten aanzien van treasury geschetst.
3.1
Liquiditeitsprognose (begrotingstermijn)
De onderstaande liquiditeitenplanning laat het verloop van de liquide middelen van Stichting Ultiem zien. De volgende uitgangspunten worden hierbij gehanteerd: Uitgangspunten: • Er wordt gekeken naar de liquide middelen die op de lopende RABO-rekening staan en de RABO-spaarrekeningen. • Aanname is dat het saldo ultimo 2021 ongeveer €4,2 miljoen bedraagt. • Het ontvangstritme van de rijksbijdragen is gebaseerd op de uitbetaling van het ministerie van OC&W. • Ontvangst van de vergoeding voor detachering is gelijkmatig over het jaar verdeeld. • In mei wordt het vakantiegeld uitbetaald. • In december wordt de eindejaarsuitkering uitbetaald. • De afdrachten van de premies sociale lasten en de loonheffing vindt altijd een maand later plaats. • De uitgaven van de personele lasten zijn daarom in de maanden januari, mei, juni en december het hoogst. • De huisvestingslasten zijn gelijkmatig over het jaar verdeeld • De investeringen zijn gelijkmatig verdeeld over het jaar, tenzij het moment van investeren bekend is. Prognose 2022 Ontvangsten
Totaal
Rijksbijdragen (personeel)
8.614.163
jan
feb
mrt
apr
mei
jun
jul
aug
sept
okt
nov
dec
882.500
792.097
792.097
792.097
792.097
792.097
792.097
595.816
595.816
595.816
595.816
595.816
2.054.239
171.200
171.200
171.200
171.200
171.200
171.200
171.200
171.200
171.200
171.200
171.200
171.200
Samenv oeging
329.262
31.472
31.472
31.472
31.472
31.472
31.472
31.472
21.792
21.792
21.792
21.792
21.792
NPO middelen
1.356.412
137.672
137.672
137.672
137.672
137.672
137.672
137.672
78.542
78.542
78.542
78.542
78.542
104.236
60.804
Prestatiebox P&A budget (incl. werkdruk)
NPO Arbeidsmarkttoelage Eerste opv ang v reemdelingen
-
-
-
43.432
120.000
30.000
1.589.504
132.500
132.500
132.500
132.500
132.500
132.500
132.500
132.500
132.500
132.500
132.500
132.500
OCW:bijz.bek.prof.&begl.start.+schoo
179.930
15.135
15.135
15.135
15.135
15.135
15.135
15.135
14.797
14.797
14.797
14.797
14.797
Doorbetaling rijksbijdragen SWV
578.306
48.200
48.200
48.200
48.200
48.200
48.200
48.200
48.200
48.200
48.200
48.200
48.200
Ov erige ov erheidsbijdragen
125.140
10.400
10.400
10.400
10.400
10.400
10.400
10.400
10.400
10.400
10.400
10.400
10.400
Ov erige baten
241.971
29.124
10.060
55.060
29.124
10.060
10.060
29.124
10.060
10.060
29.124
10.060
10.060
-
-
Rijksbijdragen (materieel)
Ov erige ontv angsten Financiële baten Totaal ontv angsten
30.000
30.000
30.000
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
15.293.163
1.549.007
1.348.736
1.393.736
1.397.800
1.348.736
1.348.736
1.397.800
1.083.306
1.083.306
1.132.370
1.126.737
1.083.306
Uitgaven 12.312.736
1.182.800
972.800
851.100
928.200
1.231.200
1.293.200
1.017.500
853.600
887.800
1.003.300
929.600
1.161.700
Ov erige personele lasten/uitkeringen
Personele lasten
716.365
59.697
59.697
59.697
59.697
59.697
59.697
59.697
59.697
59.697
59.697
59.697
59.697
Huisv estingslasten
851.885
70.990
70.990
70.990
70.990
70.990
70.990
70.990
70.990
70.990
70.990
70.990
70.990
Ov erige lasten
971.506
81.000
81.000
81.000
81.000
81.000
81.000
81.000
81.000
81.000
81.000
81.000
81.000
Inv esteringen MVA v He
139.000
139.000
Inv esteringen MVA Ov erig
370.785
30.899
30.899
30.899
30.899
30.899
30.899
30.899
30.899
30.899
30.899
30.899
30.899
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Totaal uitgav en
15.362.277
1.564.386
1.215.386
1.093.686
1.170.786
1.473.786
1.535.786
1.260.086
1.096.186
1.130.386
1.245.886
1.172.186
1.404.286
Liquide middelen aanv ang maand
3.341.488
3.341.488
3.326.108
3.459.458
3.759.507
3.986.521
3.861.470
3.674.420
3.812.133
3.799.253
3.752.172
3.638.656
3.593.207
(69.261)
(15.380)
133.349
300.049
227.014
(125.051)
(187.051)
137.714
(12.881)
(47.081)
(113.516)
(45.449)
(320.981)
3.272.227
3.326.108
3.459.458
3.759.507
3.986.521
3.861.470
3.674.420
3.812.133
3.799.253
3.752.172
3.638.656
3.593.207
3.272.227
Mutatie liquide middelen Liquide middelen einde maand
Tabel 16
Begroting 2022 Stichting Ultiem
34 | P a g i n a
Liquiditeitsprognose 2022 € 4.500.000 € 4.000.000 € 3.500.000 € 3.000.000 € 2.500.000 € 2.000.000 € 1.500.000 € 1.000.000 € 500.000 €0
jan
feb
mrt
apr
mei
jun
jul
aug
sept
okt
nov
dec
Liquide middelen einde maand
3.2
Spaar alternatieven en renteontwikkeling
Er is geen reden om in 2022 een positieve rente op tegoeden te verwachten. De verwachting is dat de spaarrente in 2022 net als in 2021 negatief is. Vanaf 1 juli 2021 gold bij de Rabobank een negatieve rente van 0,5% over het deel van tegoeden boven €100.000. Met ingang van 1 juni 2021 is Stichting Ultiem daarom overgegaan op schatkistbankieren bij het Ministerie van Financiën. Het effectieve rentepercentage dat in 2022 wordt betaald is door schatkistbankieren nihil.
3.3
Beleggingsalternatieven en koers- en rendementsprognoses
Er zijn op dit moment geen geschikte beleggingsalternatieven, die hogere rendementen opleveren, waarbij de beschikbaarheid van de liquide middelen gewaarborgd blijft.
Begroting 2022 Stichting Ultiem
35 | P a g i n a
4. Meerjarenperspectief 2022-2026 4.1 Meerjarenbegroting 2022-2026 In onderstaande overzicht is de meerjarenbegroting 2022-2026 weergegeven. Leerlingen (1-10 voorafgaand jaar)
1885
1964
1861
1848
1839
Gewogen gemiddelde aantal leerlingen
1910
1964
1861
1848
1839
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2022
2023
2024
2025
2026
3.1 - Rijksbijdragen
14.272.249 13.747.241 12.520.976 12.371.858 12.211.253
3.2 - Overige overheidsbijdragen
177.040
146.765
125.140
125.140
123.340
3.5 - Overige baten
241.971
225.764
197.939
197.939
191.682
Totaal Baten
14.691.260 14.119.770 12.844.055 12.694.937 12.526.275
4.1 - Personele lasten
13.041.601 11.937.233 10.833.960 10.400.335 10.229.858
4.2 - Afschrijvingen
349.184
356.006
335.837
314.612
292.007
4.3 - Huisvestingslasten
851.885
923.227
900.269
897.769
891.132
4.4 - Overige instellingslasten
702.744
718.443
713.320
716.848
718.718
4.5 - Leermiddelen
280.762
282.063
280.314
276.215
275.716
Totaal lasten
15.226.176 14.216.972 13.063.700 12.605.779 12.407.431
Financiele Baten en lasten 5.1 - Financiële baten
0
0
0
0
0
5.2 - Financiële lasten
2.900
2.900
2.900
2.900
2.400
Totaal financiele baten en lasten
-2.900
-2.900
-2.900
-2.900
-2.400
-537.816
-100.102
-222.545
86.258
116.444
-100.102
-222.545
86.258
116.444
Eindtotaal Afwijkingen buiten normale bedrijfsvoering Eénmalige nadelig effect a.g.v . inv oering v ereenv oudigde bekostiging
544.000
Subtotaal
544.000
Geschoond resultaat gewone bedrijfsvoering
6.184
Tabel 17
In de meerjarenbegroting van Stichting Ultiem zijn de meerjaren baten berekend op basis van de leerlingprognoses van de stichting. De komende jaren dalen de rijksbijdragen aanzienlijk. Bij de toelichting per onderdeel zal nader worden ingegaan op de oorzaken van de daling van de baten. Deels vangen we deze daling op door uit te gaan van een pensioenleeftijd van 66 jaar in plaats van de hogere wettelijke pensioenleeftijd. Dit is ook in lijn met de realiteit die laat zien dat onderwijspersoneel niet langer dan tot en met de leeftijd van 66 jaar werkzaam is voor Ultiem. Ook is de te verwachten personele efficiency verwerkt, die wordt verwacht na de verhuizing van twee locaties van OBS de Achtbaan naar KC Hoogezand-West. Er is extra uitstroom verwerkt in de salarislasten om het resterende tekort in het meerjarenperspectief op te vangen. In de meerjarenbegroting is uitgegaan van een aanvullende personele krimp vanaf 1 augustus 2023. Bij het onderdeel personele lasten volgt hierop een nadere toelichting. Het verloop van de leerlingaantallen, die in de baten zijn verwerkt, uitgesplitst in onderbouw en bovenbouw is als volgt:
Begroting 2022 Stichting Ultiem
36 | P a g i n a
Telling
Telling
Prognose
Prognose
Prognose
Prognose
Prognose
1-10-2019
1-10-2020
1-10-2021
1-2-2022
1-2-2023
1-2-2024
1-2-2025
Basis voor personele rijkssubsidie
2020/2021
2021/2022
2022/2023
2023
2024
2025
2026
Basis voor materiële rijkssubsidie
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026 855
Leerlingen per M.i.v. 1-2-2022 is 1 februari teldatum
Onderbouw 4 t/m 7 jaar Ultiem
929
902
869
931
862
864
Bovenbouw vanaf 8 jaar Ultiem
1057
1026
1016
1033
999
984
984
Totaal
1986
1928
1885
1964
1861
1848
1839
Aantal scholen
11 ¹⁾
10 ²⁾
10
10
10
10
10
Tabel 18
¹⁾ Drie scholen van Stichting OPOS zijn op 1-1-2020 overgedragen aan Stichting Ultiem. ²⁾ Op 1 augustus 2021 fuseren OBS Nico Bulderschool en OBS Het Ruimteschip tot één school
In bovenstaand overzicht staan in de totaalregel de leerlingen vermeld, die de basis zijn voor de berekening van de rijksbijdragen. Hierbij is de telling van 1 oktober van 2021 de basis voor de berekening van de rijksbijdragen van het schooljaar 2022/2023. De telling van 1 februari is de basis voor de berekening van de bekostiging voor de jaren 2023 tot en met 2026. Onder de tabel staat het aantal scholen vermeld, dat meedoet in de leerlingtelling. De wijzigingen in dit aantal worden onder de tabel toegelicht.
Gewogen gemiddelde
2021
2022
2023
2024
2025
2026
Aantal leerlingen
1962
1910
1964
1861
1848
1839
Totaal
1962
1910
1964
1861
1848
1839
Tabel 19
Bovenstaande tabel laat het gewogen gemiddelde aantal leerlingen zien. De baten worden berekend op basis van schooljaren. Dat wil zeggen het aantal leerlingen op 1 oktober 2020 de basis is voor de baten van 2021/2022 en dat het aantal leerlingen op 1 oktober 2021 de basis is voor de rijksbijdragen van 2022/2023. Daarom is 7/12e van het aantal leerlingen van 1 oktober 2020 en 5/12e van het aantal leerlingen per 1 oktober 2021 opgeteld de basis voor de baten in het kalenderjaar 2022. Met ingang van 2023 hoeft er geen gewogen gemiddelde aantal leerlingen te worden berekend. Het leerlingaantal per 1 februari van het voorafgaande jaar is dan volledig bepalend voor de baten van het begrotingsjaar.
TOELICHTING PER ONDERDEEL BATEN De rijksbijdragen die in de meerjarenbegroting zijn opgenomen zijn gebaseerd op de bedragen uit de begroting 2022. De rijksbijdragen bewegen mee met de ontwikkeling van de leerlingaantallen. In de meerjarenbegroting zijn de ontvangsten en uitgaven van het passend onderwijs budgetneutraal opgenomen. Alle inkomsten worden besteed aan passend onderwijs.
Begroting 2022 Stichting Ultiem
37 | P a g i n a
De baten dalen in de jaren 2022 tot en met 2026 aanzienlijk. Dit heeft de volgende oorzaken: Effect invoering vereenvoudigde bekostiging Met ingang van 2023 wordt de vereenvoudigde bekostiging gehanteerd. Deze systematiek gaat uit van een landelijke gemiddelde gewogen leeftijd (GGL). De “oude” bekostigingssystematiek hield bij de berekening van de baten rekening met de GGL van de scholen. Bij een stijgende GGL, stegen de baten mee. Bij de vereenvoudigde bekostiging wordt de landelijke GGL als basis voor de berekening gehanteerd. De GGL van Stichting Ultiem is hoger dan de landelijke GGL. Hierdoor worden de hogere loonkosten als gevolg van deze hogere GGL van Ultiem niet gecompenseerd via een hogere bekostiging. De landelijke GGL blijft nagenoeg constant. In tabel 20 staat de vergelijking van de landelijke GGL met de GGL van Ultiem en is het verschil zichtbaar. Onderaan staat de mutatie van het aantal leerlingen (gewogen gemiddelde) Leerlingen (1-10 of 1-2 voorafgaand jaar)
1885
1964
1861
1848
1839
Gewogen gemiddelde aantal leerlingen
1910
1964
1861
1848
1839
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2022
2023
2024
2025
2026
Landelijke GGL t.b.v . Vereenv oudigde bekostiging
39,51
39,51
39,51
39,51
39,51
Bestuurs GGL Ultiem (op 1-10 v an t-1)
41,04
41,77
42,49
43,19
43,83
Mutatie gewogen gemiddelde aantal leerlingen
-52
54
-103
-13
-9
Tabel 20
We hebben berekend dat de baten als gevolg van het verschil tussen de gemiddelde gewogen leeftijden structureel lager zijn dan bij de oude bekostigingsmethode. In 2026 zijn de baten Hierdoor circa €350.000 lager. Effect minder leerlingen Het effect van het lagere aantal leerlingen ten opzichte van 2021 (-123) is circa €450.000 lagere baten. Afname samenvoegingsbaten De gelden die gedurende zes jaar na fusie van twee scholen wordt ontvangen nemen de komende jaren stapsgewijs af. In tabel 21 is zichtbaar dat de samenvoegingsbaten afnemen van €329.000 in 2022 naar €69.000 in 2026. Dit is een daling van €260.000. Leerlingen (1-10 of 1-2 voorafgaand jaar)
1885
1964
1861
1848
1839
Gewogen gemiddelde aantal leerlingen
1910
1964
1861
1848
1839
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2022
2023
2024
2025
2026
Samenvoegingsbaten Cumulatief
329.262
261.500
261.500
181.500
69.000
-67.762
-
-80.000
-112.500
-67.762
-67.762
-147.762
-260.262
Tabel 21
Begroting 2022 Stichting Ultiem
38 | P a g i n a
PERSONELE LASTEN De NPO middelen zijn tot en met schooljaar 2022/2023 beschikbaar. In verband met een benodigde bezuiniging, zullen medewerkers die op deze middelen staan uitstromen (in deze begroting betreft dit zowel vast als tijdelijk personeel). Daarnaast zijn er een aantal besparingen in de begroting verwerkt, om de genoemde daling van de baten te kunnen opvangen. Door efficiënter inzet van personeel verwachten we in 2023 1 fte te kunnen besparen. De pensioengerechtigde leeftijd ligt op 67 jaar. We zien echter op basis van realisatie dat het bijna nooit voorkomt dat medewerkers doorwerken tot hun pensioengerechtigde leeftijd. In de meerjarenbegroting gaan we daarom uit van een uitstroom op basis van de maand waarin een medewerker 66 jaar wordt. Om het resterende tekort in de begroting op te vangen is per augustus 2023 een bezuiniging nodig van 3 fte en per augustus 2024 van 2 fte. Hierbij zullen we erop sturen om deze bezuiniging zo veel mogelijk op te vangen met de inzet van flexibel personeel en natuurlijk verloop. De totaal verwachte besparing is in het volgende overzicht verwerkt. Het overzicht laat de noodzakelijke reductie van salarislasten zien in verband met de daling van de baten ten opzichte van begrotingsjaar 2021. Besparing lonen en salarissen
2022
Bezuiniging NPO
2023
2024
2025
2026
464.695
1.115.268
1.115.268
1.115.268
Bezuiniging obv leeftijd
155.839
304.032
615.290
731.427
Extra benodigde bezuiniging
100.000
306.667
400.000
400.000
Cumulatieve besparing inzet personeel
-720.534
-1.725.967
-2.130.558
-2.246.695
Tabel 22
De onderstaande tabel laat het verloop van de beschikbare formatie zien, naar functiecategorie. Functiecategorie
2022
2023
2024
2025
2026
Bestuurder
1,0000
1,0000
1,0000
1,0000
1,0000
Directie
8,8680
8,8680
8,8680
8,8680
8,8680
Staf
4,1000
3,9800
3,9000
3,9000
3,9000
Onderwijzend personeel
127,4410
121,1692
106,4347
102,6999
99,1558
Onderwijsondersteunend personeel
23,0168
21,6368
16,4918
16,4918
16,4918
Totaal
164,4258
156,6540
136,6945
132,9597
129,4156
Tabel 23
Hierbij dient opgemerkt te worden dat de categorie onderwijzend personeel het aantal fte betreft op alle salarisposten die betrekking hebben op de categorie OP (salariskosten OP, werkdrukvermindering, NPO, vervangingsfonds, etc).
Begroting 2022 Stichting Ultiem
39 | P a g i n a
Leerlingratio
2022
2023
2024
2025
2026
Onderwijzend personeel (schoolformatie)
94,31
89,25
85,75
82,16
79,62
Leerlingtelling
1.910
1.964
1.861
1.848
1.839
Leerling/fte ratio
20,25
22,01
21,70
22,49
23,10
Tabel 24
Bovenstaande tabel laat aan de hand van de salariskosten OP (in de basis is dit de formatie gekoppeld aan de klassen) de groepsgrootte zien. We zien hier met in 2023 en vervolgens in 2025 en 2026 een toename van de groepsgrootte. In 2023 zou deze stijging opgevangen kunnen worden door de NPO subsidiemiddelen. In 2025 en 2026 is de toename een direct gevolg van de noodzakelijke reductie op de personeelslasten. Er is over 2021 nog steeds sprake van een (te) hoog ziekteverzuim (7,87%). Dit leidt nog steeds tot (te) hoge kosten, zoals kosten voor Arbozorg en voor het vervangingsfonds. Door gerichte inzet van de bedrijfsarts in combinatie met een verzuimconsulent hebben we een betere module in handen om het verzuim verder terug te dringen. Daarnaast dienen een aantal langdurige dossiers opgelost te worden en zal er meer aandacht gegeven moeten worden aan de medewerkers met frequent verzuim in de gesprekkencyclus. Effect zal in eerste instantie met name zichtbaar moeten worden in de malus van het vervangingsfonds voor de premiedifferentiatie en de inzet van personeel op vervanging (zowel intern als extern).
AFSCHRIJVINGEN In 2022 en 2023 volgen nog enkele grote vervangingsinvesteringen in meubilair. Dit betreft met name OBS de Achtbaan, OBS Van Heemskerckschool, OBS Driespan en OBS Walstraschool. Na 2023 zijn alle scholen (deels) voorzien van nieuw meubilair. Vanaf dat moment zullen de investeringen in meubilair nog gering zijn. In 2023 worden er in het kader van het investeringsplan meubilair en ICT nog nieuwe digiborden aangeschaft voor OBS de Achtbaan en OBS Walstraschool. Vanaf 2024 is er met name sprake van vervangingsinvesteringen. In 2025 worden de laptops die in 2021 zijn aangeschaft vervangen, wat zorgt voor een investeringspiek in dat jaar. Investeringen
2022
2023
2024
2025
2026
Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting Investering terreinen
25.000
50.000
Investering meubilair
164.098
253.903
400
400
5.400
Investering OLP (onderwijsleerpakket)
150.626
78.226
59.397
51.050
5.750
Investering ICT
148.596
126.900
183.072
281.693
1.500
Investering TZ (Technische Zaken) Investering overige MVA (materiële vaste activa)
-
-
-
-
-
31.465
3.585
-
531
841
Totaal investeringen
519.785
512.614
242.869
333.674
13.491
Tabel 25
Begroting 2022 Stichting Ultiem
40 | P a g i n a
Afschrijvingen
2022
2023
2024
2025
2026
Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting Afschrijving terreinen
6.465
8.236
8.965
8.965
8.965
Afschrijving meubilair
63.678
75.461
75.442
72.990
70.983
Afschrijving OLP (onderwijsleerpakket)
75.757
80.786
70.497
66.296
61.199
Afschrijving ICT
189.012
179.290
169.766
155.194
141.849
Afschrijving TZ (Technische Zaken) Afschrijving overige MVA (materiële vaste activa)
448
448
448
448
448
13.825
11.786
10.719
10.719
8.564
Totaal afschrijvingen
349.185
356.007
335.837
314.612
292.008
Tabel 26
De afschrijvingen zijn in 2023 maximaal en dalen vervolgens weer enigszins. Met name de afschrijvingen op ICT en het onderwijsleerpakket laten een lichte daling zien. Bij leermethoden is de trend zichtbaar dat er steeds meer met licenties wordt gewerkt, waardoor er minder in fysieke leermethoden wordt geïnvesteerd.
HUISVESTINGSLASTEN Voor scholen die eigendom zijn van de gemeente Midden-Groningen, is de gemeente verantwoordelijk voor de gebouwexploitatie. Hier wordt de gebouwafhankelijke vergoeding aan de gemeente overgedragen. De gemeente is vervolgens verantwoordelijk voor de exploitatie en draagt het eventuele financiële risico. Welke beheerconstructie voor nieuwe kindcentra wordt gehanteerd zal per project na overleg tussen de gemeente en de gebruikers worden bepaald. Een eerste blauwdruk daarbij is de locatie KC Zuiderkroon. Gemeente is eigenaar en Ultiem is beheerder en exploiteert het gebouw, waarbij kosten naar rato worden gedeeld met de andere gebruikers. Met de nieuwbouw kan binnen de Materiële Instandhouding vergoeding (MI) geacteerd worden en dit zal zeker in de eerste jaren geen probleem opleveren. Op de lange termijn van 15-20 jaar ontstaat wel meer risico bij het groot onderhoud van de gebouwen. Dit vraagt om een gedegen huisvestingsproces met vaste ketenpartners. De huisvestingslasten bij nieuwe gebouwen verplaatsen zich meer en gaan niet noodzakelijkerwijs fors naar beneden. De enorme huisvestingslasten die de oude gebouwen hebben, zien wij als schoolbestuur nu niet, want die lasten liggen nu nog bij gemeente. De MI bekostiging gaat uit van kengetallen uit de jaren ’80 die niet reëel of slechts inflatievolgend geïndexeerd zijn.
De normvergoeding voor schoonmaak is bijvoorbeeld niet genoeg om ook daadwerkelijke goed schoon te maken. De enorme ‘besparing’ qua energielasten met de nieuwe gebouwen compenseren eigenlijk die extra huisvestingslasten. Dat gaat echter ook maar deels op, want met de ‘frisse scholen’ wordt veel geventileerd en ook dat kost meer energie en onderhoudskosten. Daarnaast wordt binnen het onderhoud ook rekening gehouden met de meerjaren onderhoud dotatie voor over 20 jaar. Bij het huidige prijsniveau, betekent dit een aanzienlijke reservering. Ondanks de innovaties in de bouw en soms prijsverlagingen is het niet verstandig het meerjaren onderhoudsplan te minimaliseren. De huidige periode laat enorme prijsstijgingen zien vanwege schaarste van producten. Begroting 2022 Stichting Ultiem
41 | P a g i n a
Over het geheel betekent het dat de huidige normvergoeding in de buurt zit qua kosten van een nieuw en comfortabel schoolgebouw.
4.2 Meerjarenbalans 2022-2026 Op basis van de huidige meerjarenbegroting is de onderstaande balans (na afboeking vordering OCW) opgesteld. Meerjarenbalans 2022-2026 na afboeking €544.000 vordering OCW in 2022
1.2 - Totaal Materiële vaste activa 1.3 - Financiële vaste activa
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2022
2023
2024
2025
2026
1.562.346
1.718.953
1.625.985
1.645.047
1.366.530
0
0
0
0
0
456.000
456.000
456.000
456.000
456.000
1.7 - Liquide middelen
3.177.073
2.920.364
2.790.787
2.857.983
3.252.944
Totaal Activa
5.195.418
5.095.316
4.872.771
4.959.029
5.075.473
2.1 - Eigen Vermogen
1.978.608
1.878.506
1.655.961
1.742.219
1.858.663
2.2 - Voorzieningen
341.080
341.080
341.080
341.080
341.080
1.5 - Vorderingen
2.4 - Kortlopende schulden
2.875.730
2.875.730
2.875.730
2.875.730
2.875.730
Totaal Passiva
5.195.418
5.095.316
4.872.771
4.959.029
5.075.473
Tabel 27
In de bovenstaande meerjarenbalans is zichtbaar dat de materiële vaste activa als gevolg van de grote investeringen in meubilair en ICT eerst toenemen tot en met 2023. In de jaren daarna is een daling zichtbaar, omdat de afschrijvingen dan hoger zijn dan de investeringen. De vorderingen dalen in 2022 met €544.000. Dit is de afboeking van de vordering OCW als gevolg van de invoering van de vereenvoudigde bekostiging. De liquide middelen nemen af als gevolg van de negatieve resultaten tot en met 2024. Daarna is de begroting weer positief en stijgen de liquide middelen. In 2026 stijgen de liquide middelen extra, omdat naast het positieve resultaat, er ook bijna geen vervangingsinvesteringen plaatsvinden. De resultaten uit de meerjarenbegroting zijn in deze balans gemuteerd in het eigen vermogen. De voorzieningen en kortlopende schulden worden in deze meerjarenbalans verondersteld jaarlijks gelijk te blijven. De afboeking van de vordering op OCW heeft een groot effect op het eigen vermogen. Het ministerie van OCW heeft aangegeven dat de OCW en Inspectie in het kader van het continuïteitstoezicht kijken naar de financiële positie van schoolbesturen alsóf de vordering op OCW er nog steeds is. Dit doen zij in ieder geval voor het jaarverslag 2022 tot en met 2026. Op deze manier is een overgangsperiode gecreëerd voor het wegvallen van de vordering op OCW.
Hieronder staat de balans waarbij de vordering op OCW nog bestaat. In onderstaande balans is de vordering OCW nog opgenomen.
Begroting 2022 Stichting Ultiem
42 | P a g i n a
Meerjarenbalans 2022-2026 inclusief €544.000 vordering OCW
1.2 - Totaal Materiële vaste activa
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2022
2023
2024
2025
2026
1.562.346
1.718.953
1.625.985
1.645.047
1.366.530
0
0
0
0
0
1.5 - Vorderingen
1.000.000
1.000.000
1.000.000
1.000.000
1.000.000
1.7 - Liquide middelen
3.177.073
2.920.364
2.790.787
2.857.983
3.252.944
Totaal Activa
5.739.418
5.639.316
5.416.771
5.503.029
5.619.473
2.1 - Eigen Vermogen
2.522.608
2.422.506
2.199.961
2.286.219
2.402.663
2.2 - Voorzieningen
341.080
341.080
341.080
341.080
341.080
2.4 - Kortlopende schulden
2.875.730
2.875.730
2.875.730
2.875.730
2.875.730
Totaal Passiva
5.739.418
5.639.316
5.416.771
5.503.029
5.619.473
1.3 - Financiële vaste activa
Tabel 28
Het eigen vermogen daalt hierdoor in 2022 veel minder en de vorderingen blijven constant.
4.3 Kengetallen De meerjarenbalans en resultatenrekening resulteren in de kengetallen die zichtbaar zijn in tabel 29. Kengetallen na afboeking €544.000 vordering OCW in 2022 Realisatie Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting
OCW
Kengetal Liquiditeit
2020 1,80
2021 1,65
2022 1,26
2023 1,17
2024 1,13
2025 1,15
2026 1,29
Solvabiliteit 1 (Excl. voorzieningen)
49,86%
57,63%
38,08%
36,87%
33,98%
35,13%
36,62%
Solvabiliteit 2 (Incl. voorzieningen)
55,85%
62,32%
44,65%
43,56%
40,98%
42,01%
43,34%
> 30%
Weerstandsvermogen 1 (excl.MVA)
11,92%
6,35%
2,92%
1,16%
0,24%
0,79%
4,03%
> 5%
Weerstandsvermogen 2 (incl. MVA)
20,09%
18,37%
13,86%
13,66%
13,23%
14,08%
15,22%
> 0,75
Rentabiliteit
3,79%
-2,62%
-3,66%
-0,71%
-1,73%
0,68%
0,93%
-10,00%
Kapitalisatiefactor
40,00%
31,07%
35,36%
36,09%
37,94%
39,06%
40,52%
35%-60%
Normatief publiek eigen vermogen *) Verschil werkelijk - normatief
1.888.852 2.359.256 2.296.909 2.424.941 2.268.187 2.279.793 1.992.843 952.425
167.388
-318.301
-546.435
-612.226
-537.574
-134.180
<0
Tabel 29
*) Dit is een nieuwe signaleringswaarde die is ontwikkeld door de inspectie voor het onderwijs voor bovenmatige reserves bij onderwijsinstellingen Liquiditeit De liquiditeit wordt gedefinieerd als de vlottende activa gedeeld door de kortlopende schulden. De liquiditeit geeft aan in hoeverre de stichting in staat is om op tijd haar schulden te kunnen betalen. De liquiditeit van Stichting Ultiem is ruim boven de door OCW gehanteerde signaleringswaarde van 0,75. Stichting Ultiem kan ruimschoots voldoen aan haar kortlopende verplichtingen. Als gevolg de investeringen in activa daalt dit kengetal in 2022 en blijft een aantal jaren constant. In 2026 is weer een stijging zichtbaar.
Begroting 2022 Stichting Ultiem
43 | P a g i n a
Solvabiliteit 1 De solvabiliteit geeft aan in hoeverre de organisatie in staat is aan haar lange termijnverplichtingen te voldoen. Solvabiliteit 1 is gedefinieerd als het eigen vermogen (excl. voorzieningen) gedeeld door het totale vermogen. Voor dit kengetal hanteert OCW geen signaleringswaarde. Het hierna genoemde kengetal solvabiliteit 2 heeft wel een signaleringswaarde bij OCW. Solvabiliteit 2 De solvabiliteit geeft aan in hoeverre de organisatie in staat is aan haar lange termijnverplichtingen te voldoen. Solvabiliteit 2 is gedefinieerd als het eigen vermogen (incl. voorzieningen) gedeeld door het totale vermogen. Bij solvabiliteit 2 wordt door het ministerie van OCW een signaleringswaarde gehanteerd van 30%. Stichting Ultiem zit hier ruim boven. Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen zegt iets over de reservepositie van de stichting en over de mogelijkheden om financiële tegenvallers te kunnen opvangen. Weerstandsvermogen 1 is gedefinieerd als eigen vermogen minus MVA gedeeld door de Rijksbijdrage. Weerstandsvermogen 2 is het eigen vermogen gedeeld door de Rijksbijdrage. Bij weerstandsvermogen 2 wordt door het ministerie van OCW een signaleringswaarde gehanteerd van 5%. Stichting Ultiem zit hier vanaf 2022 onder. Dit komt grotendeels door het afboeken van de vordering op OCW in 2022, die een direct nadelig en fors effect heeft op het eigen vermogen.
Zonder dit effect (zie tabel 30) is het weerstandsvermogen in 2024 iets onder de signaleringswaarde. Vanaf 2025 is het weerstandsvermogen weer stijgende door de positieve resultaten en een daling van de boekwaarde van de activa. Rentabiliteit De rentabiliteit geeft aan in hoeverre de inkomsten en uitgaven van een instelling elkaar in evenwicht houden. Rentabiliteit is gedefinieerd als totaalresultaat gedeeld door de totaal baten. Het weerstandsvermogen van Stichting Ultiem is jaarlijks negatief als gevolg van de negatieve exploitatieresultaten. De waarde is in 2022 hoger dan de signaleringswaarde van OCW. Deze bedraagt -10% voor één jaar. Voor de langere termijn is de rentabiliteit te laag en dient er sluitend te worden begroot. Kapitalisatiefactor De kapitalisatiefactor meet het verband tussen het kapitaal dat een bestuur gebruikt voor haar activiteiten en inkomsten van het bestuur en wordt gedefinieerd door het balanstotaal gedeeld door de exploitatiebaten (incl. financiële baten). De signaleringswaarde van OCW voor kleine besturen is 35% en voor grote besturen 60%. De kapitalisatiefactor van Ultiem ligt net boven de signaleringswaarde, maar stijgt de komende vijf jaar, met name doordat het aandeel van het vermogen (kapitaal) stijgt ten opzichte van de exploitatiebaten. De exploitatiebaten nemen vanaf 2022 jaarlijks af.
Begroting 2022 Stichting Ultiem
44 | P a g i n a
Kengetallen inclusief €544.000 vordering OCW Realisatie Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting
OCW
Kengetal Liquiditeit
2020 1,80
2021 1,65
2022 1,45
2023 1,36
2024 1,32
2025 1,34
2026 1,48
Solvabiliteit 1 (Excl. voorzieningen)
49,86%
57,63%
43,95%
42,96%
40,61%
41,54%
42,76%
Solvabiliteit 2 (Incl. voorzieningen)
55,85%
62,32%
49,90%
49,01%
46,91%
47,74%
48,83%
> 30%
Weerstandsvermogen 1 (excl.MVA)
11,92%
6,35%
6,73%
5,12%
4,58%
5,18%
8,49%
> 5%
Weerstandsvermogen 2 (incl. MVA)
20,09%
18,37%
17,67%
17,62%
17,57%
18,48%
19,68%
> 0,75
Rentabiliteit
3,79%
-2,62%
-3,66%
-0,71%
-1,73%
0,68%
0,93%
-10,00%
Kapitalisatiefactor
40,00%
31,07%
39,07%
39,94%
42,17%
43,35%
44,86%
35%-60%
Normatief publiek eigen vermogen *) Verschil werkelijk - normatief
1.888.852 2.359.256 2.296.909 2.424.941 2.268.187 2.279.793 1.992.843 952.425
167.388
225.700
-2.435
-68.226
6.426
409.820
<0
Tabel 30
Normatief publiek eigen vermogen De inspectie van het onderwijs heeft een nieuwe signaleringswaarde ontwikkeld voor het signaleren van bovenmatig (publiek) eigen vermogen. Zodra het (publieke) eigen vermogen van een bestuur boven de signaleringswaarde uitkomt, is dit volgens de inspectie een indicatie dat het bestuur mogelijk te veel eigen vermogen ongebruikt laat. Daarom moeten schoolbesturen zich vanaf verslagjaar 2020 hierover verantwoorden. De inspectie van het onderwijs zal in het kader van het continuïteitstoezicht kijken naar de financiële positie van schoolbesturen alsóf de vordering op OCW er nog steeds is. Dit doen zij in ieder geval voor het jaarverslag 2022 tot en met 2026. Op deze manier is een overgangsperiode gecreëerd voor het wegvallen van de vordering. Vandaar dat we voor deze signaleringswaarde kijken naar tabel 30. Met uitzondering van 2023 en 2024, is het eigen vermogen van Stichting Ultiem jaarlijks hoger dan het normatief publiek eigen vermogen. Het is momenteel nog niet mogelijk om hier een goede toelichting op te geven. In 2022 zal Stichting Ultiem een risicoanalyse uitvoeren. Aan de hand van deze analyse zal ook het benodigde buffervermogen worden bepaald. Het doel is om de risicoanalyse parallel met het jaarrekeningtraject te laten lopen.
Als het benodigde eigen vermogen is vastgesteld, kan er een goede toelichting worden gegeven op de omvang van het eigen vermogen en de positieve of negatieve afwijking van de signaleringswaarde.
Begroting 2022 Stichting Ultiem
45 | P a g i n a
5. Bestuursbesluit meerjarenbegroting 2022-2026 De bestuurder heeft de meerjarenbegroting voor de jaren 2022-2026 gezien en neemt deze voor kennisgeving aan. Namens Stichting Ultiem,
Datum:
M.H.W. Bakker Bestuurder
De Raad van Toezicht heeft de meerjarenbegroting voor de jaren 2022-2026 gezien en neemt deze voor kennisgeving aan in de vergadering van 20 december 2021. Namens de Raad van Toezicht van Stichting Ultiem,
Datum:
J.J. Bruintjes Voorzitter
R. van Rijn Lid, portefeuille Financiën
Begroting 2022 Stichting Ultiem
46 | P a g i n a