Bijlage 5 Begroting '22 na DB
Tekst van het document
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
36
Risico
Kans Impact Score Toelichting
Tijdig optimaliseren en vernieuwen
3
3
9
systemen
Beheersmaatregelen
Bedrag
Stroomopwaarts steunt in haar bedrijfsprocessen in
Gezamenlijke verantwoording van Stroomopwaarts en
toenemende mate op ICT-toepassingen. Die dienen
hosting bedrijfsvoering:
daarom actueel, betrouwbaar, veilig en afgestemd
• Opstellen ontwikkelagenda ICT
op de primaire processen te zijn. Bij achterblijvende
• Optimale inrichting Procesmanagement
investeringen bestaat het risico dat extra
• Optimale inrichting Informatiemanagement
voorzieningen moeten worden getroffen
• Tijdelijke middelen beschikbaar stellen (gemeente) voor
(bijvoorbeeld inhuur) om de processen te waarborgen.
€ 175
de uitvoering, doordat de ICT-maatregelen vertragen • Regeling aanpassen, waardoor Stroomopwaarts meer mogelijkheden heeft om koppelingen (DKD) te realiseren • Voldoende middelen (tijd en geld) voor de ontwikkelopgave.
Hosting Bedrijfsvoering
3
3
9
De MVS-gemeenten nemen in 2021 een besluit
Gezamenlijke verantwoording van Stroomopwaarts en
over de overdracht van de hostingactiviteiten naar
hosting bedrijfsvoering:
Stroomopwaarts. De door Stroomopwaarts opgestelde
• Transitieplan
begroting transitie Bedrijfsvoering lijkt hoger dan de
• Sturing op strategische personeelsplanning medewerkers
middelen die de gemeenten in hun huidige begroting
hosting Bedrijfsvoering
zichtbaar voor hosting begroten. Er bestaat verschil
• Governance afspraken gemeenten/SOW
tussen de benodigde en de beschikbare kwaliteit.
• Projectorganisatie (voldoende capaciteit) voor de transitie.
€ 312
Totaal
€ 939
Algemene dienstverlening - Bedrijfsvoering
(M 136; V 333; S 381)
Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
37
C. Algemene dienstverlening - Bedrijfskosten Risico
Kans Impact Score Toelichting
Realiseren van de toegevoegde
2
1,5
3
Beheersmaatregelen
Bedrag
In de begroting wordt uitgegaan van een gemiddelde
• Intensieve werkgeversbenadering
waarde, die gebaseerd is op de
loonwaarde. Realisatie hangt af van het niveau van de
• Tijdige loonwaardemeting
loonwaarde
instroom, afspraken met klanten en beschikbaarheid
• Begeleiding
van werk en diensten. Genoemd bedrag is gebaseerd
• Ontwikkelen PMC's die aansluiten op ontwikkeling
op het achterblijven van verwachte opbrengsten van
doelgroep en arbeidsmarkt
werksoorten bij WSW, participatie en beschut met
• Juiste, volledige en tijdige inrichting en registratie in drie
10 procent.
systemen: Civision, Navision en HR
Naar verwachting leidt de COVID-19-crisis tot een
Beschikbaar stellen extra middelen;
toename van problematische schulden. Daardoor zal
• Procesoptimalisatie
het beroep op de Schuldhulpverlening aanmerkelijk
• Samenwerking met maatschappelijke partners.
Beroep op Schuldhulpverlening
3
3
9
€ 85
€ 37
toenemen. De Wet gemeentelijke schuldhulpverlening legt bovendien de taak 'vroegsignalering' bij gemeenten. De wetswijziging geeft gemeenten de mogelijkheid om gegevens van burgers met betalingsachterstanden in een vroeg stadium uit te wisselen met woningcorporaties, energie- en drinkwaterbedrijven en zorgverzekeraars. Hierdoor krijgen gemeenten mensen met schulden tijdig in beeld en kunnen zij schuldhulpverlening aanbieden. De formatiesterkte van Stroomopwaarts is niet ingericht op een dergelijke ontwikkeling. Productieverlies door achterstallig
3
3
9
onderhoud panden Werkleerbedrijf
Het onderhoud van de panden van het Werkleerbedrijf
• Inventarisatie onderhoudstoestand panden
is in alle drie de gemeenten een punt van zorg. Het
• beschikbaar stellen voldoende middelen voor planmatig
risico bestaat dat hierdoor productieverlies plaatsvindt
en groot onderhoud
of leerlijnen en re-integratieactiviteiten (tijdelijk)
• op sterkte brengen capaciteit gebouwenbeheer.
€ 350
dienen te worden stilgelegd. Totaal
€ 471
Algemene dienstverlening - Bedrijfskosten
(M 75; V 185; S 211)
Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
38
Paragraaf Financiering Het doel van de treasuryfunctie van Stroomopwaarts kan worden aanscherpen van het beheer van de handelsdebiteuren, moeten bijdragen aan geformuleerd als het: een meer positieve cashflow. •sturen op, Financieringsbehoefte 2022 2023 2024 2025 • beheersen van, • verantwoorden over en Per 1 januari -1,5 -1,5 -1,5 -1,5 • toezicht houden op Verwachte cashflow o.b.v. 0,0 0,0 0,0 0,0 de financiële vermogenswaarden, geldstromen en financiële begroting 2022-2025 posities en de hieraan verbonden risico’s. Stroomopwaarts doet dit op zodanige wijze dat risico’s geminimaliseerd en opbrengsten Investeringen geoptimaliseerd worden. Aflossingen
In het Treasurystatuut Stroomopwaarts MVS is bovenstaand doel in concretere doelstellingen vertaald. De doelstellingen komen in het kort neer op betrouwbare toegang tot financiële markten, minimalisering van de kosten, optimalisering van het renteresultaat en het waarborgen van taken en verantwoordelijkheden.
Liquiditeitenoverzicht De treasuryfunctie waarborgt dat Stroomopwaarts te allen tijde aan haar betalingsverplichtingen kan voldoen. Dit betekent dat er voorafgaand aan de begrotingsperiode een liquiditeitsprognose wordt opgesteld en dat deze prognose regelmatig getoetst zal worden aan de daadwerkelijke geldstromen. De prognose is gebaseerd op de begroting waaruit de kasstromen worden geconstrueerd. De prognose bevat dus aannames, waardoor regelmatige toetsing belangrijk is. Elk jaar wordt bij de begroting een actuele prognose gepresenteerd. Het verbeteren van de incassoquote bij inkomensdebiteuren en het
Per 31 december
-
-
-
-
-1,5
-1,5
-1,5
-1,5
In bovenstaande tabel betekent een positief bedrag een behoefte (= aflossen/ sparen), een negatief bedrag betekent een tekort (= lenen). Omdat de uitgaven en inkomsten in tijd niet synchroon lopen, is er doorlopend sprake van een tijdelijk tekort of overschot aan financiële middelen. Uit de verwachte cashflow blijkt dat Stroomopwaarts binnen de kasgeldnorm blijft. Dit betekent dat met kortlopende financiering kan worden volstaan. Zolang de kortlopende lening rentebaten oplevert, is het niet kosteneffectief om een langlopende lening af te sluiten. Als onverhoopt toch een hogere financieringsbehoefte ontstaat, waardoor het aantrekken van langlopende financiering (looptijd >1 jaar) noodzakelijk wordt, dan wordt dit gemeld via de bestuursrapportage en/of in de jaarstukken.
Paragraaf Financiering Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
39
Optimalisering renteresultaat
Renteschema 2022 (bedragen x € 1.000)
Voor de te betalen of te ontvangen rente in 2022 wordt uitgegaan van het volgende percentage: - Te lenen geld <1 jaar: 0,00 procent (begroot is € 0) - Uitgezet geld <1 jaar: 0,00 procent (begroot is € 0 - schatkistbankieren). Door bij het aantrekken van leningen gelijktijdig bij zoveel mogelijk partijen offertes op te vragen, bevordert Stroomopwaarts de concurrentie tussen die partijen. Op basis van de notitie Rente 2017 van de BBV-commissie is de rentetoerekening gewijzigd. Stroomopwaarts hanteert geen renteomslagpercentage, omdat sprake is van project-, of taakspecifieke financiering en heel beperkt van investeringen. Begrote rentelasten worden dan ook volgens de nieuwe voorschriften toegerekend aan het taakveld waar de financiering betrekking op heeft. De liquiditeitsbehoefte ontstaat door het (voor-)financieren van werkkapitaal (vooral door het ontstaan van debiteuren). De kosten voor financiering beslaan dus in overgrote mate het taakveld inkomensregelingen. Dit is dan ook de reden dat Stroomopwaarts uitgaat van projectfinanciering voor dat taakveld. Het verwachte renteresultaat voor 2022 is daarom nul.
a.
De externe rentelasten over de korte en lange financiering
b.
De externe rentebaten
Bedrag 0 -/-
Saldo rentelasten en rentebaten:
0
c1
De rente die aan grondexploitatie moet worden doorberekend
-/-
-
c2.
De rente van projectfinanciering die aan het betreffende taakveld
-/-
0
moet worden toegerekend Aan taakvelden toe te rekenen externe rente:
-
d1
Rente over eigen vermogen
+/+
-
d2
Rente over voorzieningen
+/+
-
Totaal aan taakvelden toe te rekenen (in én externe rente)
-
De aan taakvelden toegerekende rente via rente-omslag
-
Resultaat op het taakveld treasury voor de rente
-
In de latere jaren wordt een lichte stijging van het rentepercentage verwacht. Gezien de negatieve rentestand op dit moment, is de verwachting dat dit percentage de komende vier jaar nog niet boven de 0 procent zal uitkomen.
Wettelijke kaders Uiteraard zullen de wettelijke kaders bewaakt worden. De meest relevante hiervan zijn de kasgeldnorm - die stelt dat Stroomopwaarts maximaal 8,2 procent van haar begroting aan kortlopende financiering heeft en het voorschrift dat een eventueel overschot aan liquide middelen in ’s Rijks Schatkist wordt aangehouden. Stroomopwaarts heeft op dit moment geen langlopende leningen die afgelost dienen te worden. Daardoor wordt aan de renterisiconorm van 20 procent voldaan.
Paragraaf Financiering Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
40
Limiet
Doellimiet
Bijzonderheden
Norm in % van
Bedrag in
begrotings-
€ miljoen
totaal Kasgeld
Maximalisering
Overschrijding
limiet
financiering met
norm is toegestaan
kortlopende leningen
(maximaal twee
(tot één jaar)
achtereenvolgende
8,2%
13,8
20,0%
33,6
kwartalen) Renterisico
Beheersing renterisico
norm
bij (her)financieringen
Geen
(vanaf één jaar) door spreiding van de financieringsmomenten
Waarborgen taken en verantwoordelijkheden In het Treasurystatuut is de doelstelling opgenomen, dat gewaarborgd wordt dat taken en verantwoordelijkheden binnen de treasury duidelijk worden geregeld. De eerste belangrijke stappen zijn al gezet met de Financiële Verordening Stroomopwaarts en het Treasurystatuut Stroomopwaarts. Meer op het uitvoerende niveau wordt het treasuryproces beschreven en worden taken en verantwoordelijkheden vastgelegd om toetsing op deze doelstelling mogelijk te maken.
Paragraaf Financiering Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
41
Paragraaf Bedrijfsvoering Ambitie 2022
Wat wil Stroomopwaarts bereiken?
In de begroting is nog geen rekening gehouden met de transitie bedrijfsvoering. Als gevolg van de hostingconstructie kon Stroomopwaarts niet de bedrijfsvoering bieden, die nodig is om alle ambities van de organisatie waar te maken. Deze situatie resulteerde in een achterstand die ingelopen dient te worden. Er wordt nu gewerkt aan een overdracht van de hostingsactiviteiten. Stroomopwaarts neemt naar verwachting begin 2022 de bedrijfsvoering over. Deze wordt sober en doelmatig ingericht. De overdracht wordt in de tweede helft van 2021 helder. Daarop volgt een begrotingswijziging. In de ambities en aanpak voor 2022 wordt hier wel rekening mee gehouden.
Om de kwaliteit van de dienstverlening te kunnen meten, wordt gekeken naar de volgende prestatie-indicatoren: Prestatie-indicator
Jaarrekening
Begroting
Begroting
2020
2021
2022
Primaire besluiten zijn juist. Maximaal 35% van
-
≤ 35%
≤ 35%
66%
≥ 60 %
≥ 60 %
6,24%
< 7,0%
< 7,0%.
-
<14%
< 14%
Medewerkerstevredenheid (MTO) ambtelijk
Nog niet
**
> 7,1
personeel: de werknemerstevredenheid ligt op
bekend
7,4
**
> 7,3
Tevredenheid onder ondernemers en/of
Nog niet
**
> 7,9
inwoners over Stroomopwaarts.
bekend
het aantal bezwaarschriften wordt ambtelijk herzien of gegrond verklaard. Bij het KCC wordt een telefoongesprek direct afgehandeld.*
De ambitie voor bedrijfsvoering blijft onverminderd van kracht. Deze is gericht op een optimale dienstverlening en efficiënte ondersteuning in de werkprocessen, die nodig is om de primaire afdelingen hun ambities te laten waarmaken. Door digitalisering worden processen verkort en kunnen cliënten beter ondersteund worden in hun ambities voor werk en inkomen. De kwaliteit van de dienstverlening is hoog. De manier van werken wordt getoetst bij inwoners, opdrachtgevers, partners en het bedrijfsleven. Van de medewerkers van Stroomopwaarts wordt verwacht dat zij gemotiveerd en deskundig zijn. Zij worden in hun ambities ondersteund door de Strategische Personeelsplanning en krijgen ontwikkelingsmogelijkheden aangeboden. De verantwoordelijkheid wordt steeds lager in de organisatie gelegd.
Het ziekteverzuim van het ambtelijk personeel ligt maximaal op het landelijk gemiddelde voor vergelijkbare organisaties (5,8% A&O 2019). Ziekteverzuim van het SW-personeel daalt onder de benchmark 14,1% (SBCM 2019).
of boven de landelijke benchmark. Cliënttevredenheid (KTO) onder cliënten van de Participatiewet (gemeten door BMC).
In 2020 is de prestatie-indicator bijgesteld. De ambitie is nu exclusief terugbelverzoeken die via
*
andere units verlopen en gaat specifiek over de dienstverlening door het KCC. De onderzoeken naar tevredenheid van medewerkers, cliënten Participatiewet en ondernemers/
**
inwoners worden tweejaarlijks in de even jaren uitgevoerd.
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
Paragraaf Bedrijfsvoering 42
Wat gaat Stroomopwaarts daarvoor doen? De nieuwe inrichting van de unit Bedrijfsvoering wordt opgepakt met uitdagingen op het gebied van de implementatie. Er dient oog te zijn voor de nieuwe collega’s, zodat zij worden opgenomen in de organisatie. Verder is er opnieuw aandacht voor klantperspectief en procesgericht werken. Waar nodig worden de werkzaamheden van Stroomopwaarts bijgestuurd. Er wordt blijvend geïnvesteerd in de persoonlijke en vakinhoudelijke ontwikkeling van medewerkers en managers. Zij ontwikkelen zich op een manier die past bij de inrichting van de organisatie. Ook kan een efficiëntieslag op de bestuurlijke processen worden doorgevoerd, als gevolg van de verzelfstandiging van Stroomopwaarts. Door de integratie van de hosting zal veel aandacht besteed worden aan de ongeveer vijftig medewerkers die bij Stroomopwaarts komen werken.
Dienstverleningsconcept Stroomopwaarts Preventie aan de poort (passief)
Tevreden klanten
• Digitale selectie via site
• Betrouwbare partner
• Balie* stuurt op (digitaal) gedrag
• Feedback proces op alle kanalen • Realtime inzicht in wachttijden • Sturen op wachttijdvoorspelling
Cliënten, Ondernemers, werknemers
Persoonlijk
worden actief digitaal bediend
• We vragen niet wat we weten
• Cliënten worden ontzorgd en actief
• Contact is persoonlijk en op maat
geïnformeerd over regelingen en werk • Digitale diensten voor ondernemers en werknemers met track&trace**
• Een klantmelding heeft altijd een opvolging • Privacy gewaarborgd
• Plaats-, tijd- & apparaatonafhankelijk
• Iedereen doet mee, het kan dus wel!
Betrouwbare informatiepositie
Optimale inzet van kanalen
voor de klant
• 1 ingang
• Actuele informatie inzichtelijk voor
• Sturen op kanalen
de klant
• 60% van de vragen worden binnen 3 kliks
• Wachttijdvoorspelling
op de website of door het KCC afgehandeld
• Dus: uniforme processen over alle kanalen
• Klare taal
• Dus: intern een digitaal proces van
• Digitale afspraken
begin tot eind
• We omarmen van moderne digitale kanalen (social media, whatsapp) • Persoonlijke benadering voor werkgevers • Stroomopwaarts is via zoekmachines direct te vinden
* loket/wijkteamlocatie/formulierenbrigade ** bv urenregistratie, offertes, orders, facturatie
Paragraaf Bedrijfsvoering Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
43
Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Deze paragraaf geeft inzicht in het beheer en onderhoud van de verschillende kapitaalgoederen van Stroomopwaarts. Grote bezittingen heeft Stroomopwaarts niet. Gebouwen en vaste installaties zijn eigendom en in beheer van de gemeenten. Stroomopwaarts bezit voornamelijk voertuigen en mobiele machines. De omvang van deze kapitaalgoederen is beperkt. Er vinden op kleine schaal vervangingsinvesteringen plaats. Stroomopwaarts stelt daarom geen aparte beleidsnota onderhoud kapitaalgoederen op. De richtlijnen van de commissie BBV zijn leidend. Beheer en onderhoud Het Werkleerbedrijf beheert het wagenpark van Stroomopwaarts. Het gehele wagenpark bestond per 31 december 2020 uit 83 objecten. Het administratief beheer van de middelen en voertuigen vindt plaats in het ERP-systeem. Hierin zijn de stamgegevens vastgelegd. Ook wordt hierin bijgehouden of en wanneer keuring, onderhoud, en dergelijke, dienen plaats te vinden en wanneer dit is gebeurd. Verder worden de verzekeringspolissen, tankpassen en de gegevens van de Track-& Trace-module vastgelegd. Het Bedrijfsbureau voert het administratief beheer uit. Het geeft tijdig door aan de operationele managers en/of technische dienst wanneer keuringen en dergelijke dienen te worden uitgevoerd. Ook legt het Bedrijfsbureau onderhoudscontracten vast.
Voor het onderhoud van middelen heeft het Werkleerbedrijf te maken met wettelijke eisen volgens de Arbowetgeving. Ieder jaar voeren de eigen Arboen ISO-coördinator en preventiemedewerkers reguliere controles en audits uit. Zij hebben oog voor de staat van het onderhoud. Voor het uitvoeren van onderhoud zijn in de begroting van Stroomopwaarts de benodigde financiële
middelen voorzien. De ramingen zijn gebaseerd op regulier (jaarlijks terugkerend) onderhoud. Voor de hoogstnoodzakelijke aanpassingen en kleinschalige vervanging zijn middelen voorzien in de begroting.
Investeringen Het kan om verschillende redenen nodig zijn machines, vervoermiddelen of andere productiemiddelen te vervangen. Bijvoorbeeld door slijtage, het streven naar een efficiënter productieproces en door veranderingen van geldende normen. Na het beschikbaar komen van een krediet worden bij elke investering drie offertes opgevraagd (meervoudig onderhands), of worden ervaringscijfers gebruikt. Wanneer investering de beste optie blijkt, wordt met in achtneming van de geldende aanbestedingsregels zorgvuldig overwogen bij welke leverancier het productiemiddel wordt aangeschaft. Voor 2022 worden in 2021 vervangingsplannen opgesteld. Investeringen leggen meerjarig beslag op de financiële middelen van een organisatie. Binnen Stroomopwaarts wordt op kleine schaal geïnvesteerd, waardoor het effect beperkt is.
Lopende kredieten Op 1 januari 2021 zijn er lopende kredieten. Deze zijn vastgesteld in 2020, maar onder meer als gevolg van COVID-19 uitgesteld naar 2021. Voor vervanging van kleine inventaris is een budget in de begroting opgenomen.
Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
44
Lopende investeringskredieten Investering
Reden
Bron
Investering
Afschrijving
Afschrijving
Vestiging/
in %
in €
pmc
Citroen Jumper 35 L2H1 2.2 HDI
Vervanging
Meerjarenbegroting
50.000,00
20%
10.000,00
groen
Volkswagen Transporter 35-XR-BJ
Vervanging
Meerjarenbegroting
30.000,00
20%
6.000,00
groen
Mega Bromfiets groupil
Vervanging
Meerjarenbegroting
20.000,00
20%
4.000,00
zwerfvuil
Mega Bromfiets groupil
Vervanging
Meerjarenbegroting
20.000,00
20%
4.000,00
zwerfvuil
MegaS7 electra groupil
Vervanging
Meerjarenbegroting
20.000,00
20%
4.000,00
zwerfvuil
MegaS6 electra groupil
Vervanging
Meerjarenbegroting
20.000,00
20%
4.000,00
zwerfvuil
Keetwagen Atec PB1
Vervanging
Meerjarenbegroting
20.000,00
20%
4.000,00
groen
Keetwagen Atec PB1
Vervanging
Meerjarenbegroting
20.000,00
20%
4.000,00
groen
Keetwagen ATEC P1
Vervanging
Meerjarenbegroting
20.000,00
20%
4.000,00
groen
20.000,00
20%
4.000,00
Onvoorzien Totaal
240.000,00
48.000,00
Paragraaf Bedrijfsvoering Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
45
Financiële begroting 2022 en meerjarenraming 2023-2025 Overzicht van baten en lasten per programma
Balans
Meerjarenraming
Incidentele baten en lasten
Reserves en voorzieningen
EMU-saldo
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
Meerjarige balans
46
Overzicht van baten en lasten 2022 per programma Programma
Jaarstukken 2020
(bedragen x 1.000)
Begroting 2021
Begroting 2022
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
110
-7.586
-7.476
134
-7.136
-7.001
83
-7.233
-7.150
Inkomensondersteuning
2.803
-110.115
-107.312
3.102
-87.639
-84.537
3.022
-102.256
-99.235
Ontwikkeling naar arbeid
137
-7.541
-7.404
-
-8.432
-8.432
-
-7.463
-7.463
Werkleerbedrijf
10.723
-34.273
-23.550
13.384
-37.420
-24.036
12.148
-37.890
-25.741
Dekkingsmiddelen
160.265
-21
160.244
134.552
-
134.552
151.956
-
151.956
Intake en preventie
Overhead
1.282
-11.076
-9.794
468
-11.301
-10.833
499
-13.153
-12.654
Vennootschapsbelasting
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Onvoorzien
-
-
-
-
-200
-200
-
-200
-200
175.319
-170.612
4.707
151.641
-152.129
-487
167.708
-168.195
-487
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Inkomensondersteuning
116
-
116
123
-
123
123
-
123
Ontwikkeling naar arbeid
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Totale baten en lasten: Intake en preventie
Werkleerbedrijf
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Dekkingsmiddelen
211
-3.717
-3.507
-
-
-
-
-
-
Overhead
162
-
162
365
-
365
365
-
365
489
-3.717
-3.229
488
-
488
488
-
488
110
-7.586
-7.476
134
-7.136
-7.001
83
-7.233
-7.150
Inkomensondersteuning
2.919
-110.115
-107.196
3.225
-87.639
-84.414
3.145
-102.256
-99.112
Ontwikkeling naar arbeid
137
-7.541
-7.404
-
-8.432
-8.432
-
-7.463
-7.463
Werkleerbedrijf
10.723
-34.273
-23.550
13.384
-37.420
-24.036
12.148
-37.890
-25.741
Dekkingsmiddelen
160.475
-3.738
156.737
134.552
-
134.552
151.956
-
151.956
Totaal reservemutaties: Intake en preventie
Overhead
1.444
-11.076
-9.632
833
-11.301
-10.468
864
-13.153
-12.289
Vennootschapsbelasting
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Onvoorzien
-
-
-
-
-200
-200
-
-200
-200
175.808
-174.329
1.478
152.129
-152.129
0
168.195
-168.195
0
Geraamd resultaat
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
47
Balans 2022 Balans Gemeenschappelijke regeling Stroomopwaarts MVS ACTIVA (bedragen x 1.000)
31-12-2022
PASSIVA (bedragen x 1.000)
VASTE ACTIVA
31-12-2022
VASTE PASSIVA
Materiële vaste activa
453
- Investeringen met economisch nut
453
Eigen vermogen
1.957
- Algemene reserve
1.957
- Bestemmingsreserves
0
- Gerealiseerd resultaat
0
Financiële vaste activa
Voorzieningen
0
- N.v.t.
- Voorzieningen voor verplichtingen en verliezen
0
en risico's - Voorziening ter egalisatie van kosten
0
Vaste schuld
0
- N.v.t. Totaal vaste activa
453
VLOTTENDE ACTIVA
Totaal vaste passiva
1.957
VLOTTENDE PASSIVA
Voorraden
75
Netto vlottende schulden met een rentetypische
6.000
looptijd korter dan 1 jaar
- Grond- en hulpstoffen 75
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter
10.500
dan 1 jaar - Vorderingen op openbare lichamen
4.000
- Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een
2.000
1.500
- Overige schulden
4.500
Overlopende passiva
5.200
- Vooruit ontvangen bijdragen overige overheid
1.500
- Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn
3.500
opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar
rentetypische looptijd korter dan één jaar - Overige vorderingen
- Overige kasgeldleningen
tot betaling komen 4.500
- De van Europese en Nederlandse
0
overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen Liquide middelen (kas, banksaldi)
429
met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren
Overlopende activa
1.700
- Overige vooruitontvangen bedragen
Totaal vlottende activa
12.704
Totaal vlottende passiva
11.200
TOTAAL-GENERAAL
13.157
TOTAAL-GENERAAL
13.157
- Overige nog te ontvangen bedragen en de
200
1.700
vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
48
Meerjarenraming 2023-2025 Programma
Meerjarenraming 2023
(bedragen x 1.000)
Meerjarenraming 2024
Meerjarenraming 2025
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
83
-7.024
-6.941
83
-7.024
-6.941
83
-7.024
-6.941
Inkomensondersteuning
2.966
-101.534
-98.569
2.966
-101.434
-98.469
2.966
-101.434
-98.469
Ontwikkeling naar arbeid
-
-7.514
-7.514
-
-7.514
-7.514
-
-7.514
-7.514
Werkleerbedrijf
12.516
-38.136
-25.620
12.620
-38.669
-26.049
12.460
-38.246
-25.785
Dekkingsmiddelen
151.131
-
151.131
151.462
-
151.462
151.199
-
151.199
Intake en preventie
Overhead
448
-12.735
-12.287
448
-12.738
-12.290
448
-12.738
-12.290
Vennootschapsbelasting
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Onvoorzien
-
-200
-200
-
-200
-200
-
-200
-200
167.143
-167.143
0
167.578
-167.578
0
167.156
-167.156
0
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Totale baten en lasten: Intake en preventie Inkomensondersteuning
-
-
-
-
-
-
-
-
Ontwikkeling naar arbeid
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Werkleerbedrijf
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Dekkingsmiddelen
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Overhead
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
83
-7.024
-6.941
83
-7.024
-6.941
83
-7.024
-6.941
Inkomensondersteuning
2.966
-101.534
-98.569
2.966
-101.434
-98.469
2.966
-101.434
-98.469
Ontwikkeling naar arbeid
-
-7.514
-7.514
-
-7.514
-7.514
-
-7.514
-7.514
Werkleerbedrijf
12.516
-38.136
-25.620
12.620
-38.669
-26.049
12.460
-38.246
-25.785
Dekkingsmiddelen
151.131
-
151.131
151.462
-
151.462
151.199
-
151.199
Totaal reservemutaties: Intake en preventie
Overhead
448
-12.735
-12.287
448
-12.738
-12.290
448
-12.738
-12.290
Vennootschapsbelasting
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Onvoorzien
-
-200
-200
-
-200
-200
-
-200
-200
167.143
-167.143
0
167.578
-167.578
0
167.156
-167.156
0
Totaal Saldo:
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
49
Meerjarige balans 2023-2025 Balans Gemeenschappelijke regeling Stroomopwaarts MVS ACTIVA
31-12-2023
31-12-2024
31-12-2025
(bedragen x 1.000)
PASSIVA
31-12-2023
31-12-2024
31-12-2025
1.957
1.957
1.957
(bedragen x 1.000)
VASTE ACTIVA
VASTE PASSIVA
Materiële vaste activa
375
296
296
Eigen vermogen
- Investeringen met
- Algemene reserve
1.957
1.957
1.957
economisch nut
- Bestemmingsreserves
0
0
0
- Gerealiseerd resultaat
0
0
0
Financiële vaste activa
Voorzieningen
- N.v.t.
- Voorzieningen voor verplichtingen
0
0
0
0
0
0
0
0
0
en verliezen en risico's - Voorziening ter egalisatie van kosten Vaste schuld
0
0
0
1.957
1.957
1.957
6.000
6.000
6.000
- N.v.t. Totaal vaste activa
375
296
296
75
75
75
VLOTTENDE ACTIVA
Totaal vaste passiva VLOTTENDE PASSIVA
Voorraden - Grond- en hulpstoffen
75
Uitzettingen met een
75 9.500
rentetypische looptijd korter dan
75 9.000
9.000
rentetypische looptijd korter dan 1 jaar - Vorderingen op
4.000
4.000
Netto vlottende schulden met een 1 jaar - Overige kasgeldleningen
1.500
1.500
1.500
- Overige schulden
4.500
4.500
4.500
Overlopende passiva
4.000
openbare lichamen
- Vooruit ontvangen bijdragen
- Uitzettingen in ’s Rijks schatkist
1.000
500
500
4.200
3.700
3.700
500
0
0
3.500
3.500
3.500
0
0
0
200
200
200
overige overheid
met een rentetypische looptijd
-V erplichtingen die in het
korter dan één jaar
begrotingsjaar zijn opgebouwd en
- Overige vorderingen
4.500
Liquide middelen
4.500
4.500
die in een volgend begrotingsjaar
507
586
586
1.700
1.700
1.700
(kas, banksaldi)
tot betaling komen - De van Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen
Overlopende activa Overige overlopende activa
1.700
1.700
1.700
voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel, die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren - Overige vooruitontvangen bedragen
Totaal vlottende activa
11.782
11.361
11.361
Totaal vlottende passiva
10.200
9.700
9.700
TOTAAL-GENERAAL
12.157
11.657
11.657
TOTAAL-GENERAAL
12.157
11.657
11.657
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
50
Incidentele baten en lasten Meerjaren overzicht incidentele baten en lasten Stroomopwaarts, begroting 2022, meerjarenraming 2023 -2025 Omschrijving
Incidentele Baten
Bedragen x 1.000
2022
2023
Incidentele Lasten
2024
2025
2022
2023
2024
2025
Programma Intake en preventie
-
-
-
-
123
-
-
-
Programma Inkomensondersteuning
-
-
-
-
-
-
-
-
Programma Ontwikkelen naar arbeid
-
-
-
-
-
-
-
-
Programma Werkleerbedrijf
-
-
-
-
-
-
-
-
Dekkingsmiddelen
-
-
-
-
-
-
-
-
Overhead
-
-
-
-
365
-
-
-
Onvoorzien
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
488
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Programma Inkomensondersteuning
123
-
-
-
-
-
-
-
Programma Ontwikkelen naar arbeid
-
-
-
-
-
-
-
-
Programma Werkleerbedrijf
-
-
-
-
-
-
-
-
Dekkingsmiddelen
-
-
-
-
-
-
-
-
365
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Totaal Incidentele baten reserves
488
-
-
-
-
-
-
-
Totaal Incidentele baten
488
-
-
-
488
-
-
-
Totaal Incidentele baten programma Mutatie reserves Programma Intake en preventie
Overhead Begrotingssaldo t.l.v. algemene reserve
Het saldo van de incidentele baten en lasten bedraagt: In 2022 bestaat voor de verwachte incidentele lasten dekking in de reserves. In 2023 tot en met 2025 is geen sprake van incidentele lasten. Meerjarig is sprake van materieel evenwicht.
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
51
Reserves en voorzieningen Onderstaand een overzicht van de standen en mutaties van de reserves en voorzieningen 2022-2025. De mutaties in de reserve betreffen incidentele mutaties. Daarom is geen apart overzicht met structurele vermeerderingen en verminderingen opgenomen.
Reserves Algemene reserve
Reserve Doorontwikkeling
Bedragen x € 1.000
2020
2021
2022
2023
2024
2025
Bedragen x € 1.000
2020
2021
2022
2023
2024
2025
Stand per 1 januari
-1.132
2.761
2.445
1.957
1.957
1.957
Stand per 1 januari
-
-
-
-
-
-
Resultaat voorgaand boekjaar
211
1.693
Begrote storting
-
250
250
-
-
-
Afrekening resultaat voorgaand
-211
-1.372
Begrote onttrekking
-
-250
-250
Begrote storting
3.717
-
-
-
-
-
-
-
-
Begrote onttrekking
-211
-638
-488
Opheffen Res. Transitie SOW
387 2.445
1.957
boekjaar met gemeenten
Stand per 31 december
2.761
Bijdrage gemeente
-
-
-
1.957
1.957
1.957
Stand per 31 december
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
52
Voorzieningen Voorziening dubieuze debiteuren 2022
Bedragen x 2021
€ 1.000 Dubieuze handelsdebiteuren
Toevoeging
Aanwending
1
Dubieuze inkomensdebiteuren Totaal
2023
2024
2025
2026
1
1
1
1
10.709
900
900
10.709
10.709
10.709
10.709
10.710
900
900
10.710
10.710
10.710
10.710
De voorzieningen dubieuze debiteuren wordt aan de actiefzijde van de balans verwerkt, omdat er sprake is van een correctie op de balanswaarde. Deze voorziening wordt in mindering gebracht op de waarde van de post debiteuren onder de balanspost Overige vorderingen.
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
53
EMU-saldo Stroomopwaarts dient in de begroting een berekening op te nemen van het zogenoemde EMU-saldo voor een periode van drie jaar: een raming voor het begrotingsjaar zelf (2022), een prognose voor het vorige begrotingsjaar (2020) en een raming voor het jaar volgend op het begrotingsjaar (2023). Omschrijving
Begroting 2021
(bedragen x € 1.000)
Begroting Meerjarenraming 2023 2022
(uit de begroting 2022)
1
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)
0
0
0
2
Afschrijvingen ten laste van de exploitatie
24
78
78
3
Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie
0
0
0
4
Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd
0
0
0
5
Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overige, die niet op de exploitatie zijn
0
0
0
0
0
0
0
0
0
verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4 6
Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord
7
Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan)
8
Baten bouwgrondexploitatie: Baten voor zover transacties niet op exploitatie verantwoord
0
0
0
9
Lasten op balanspost Voorzieningen voor zover deze transacties met derden betreffen
0
0
0
10
Lasten i.v.m. transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar
0
0
0
nee
nee
nee
0
0
0
24
78
78
rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten 11
Verkoop van effecten: a Gaat u effecten verkopen? (ja/nee) b Zo ja wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie? Berekend EMU-saldo (1+2+3-4+5+6+7+8-9-10-11)
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
54
Bijlagen
Ontwikkeling uitkeringsgerechtigden
Overzicht geraamde baten en lasten per taakveld
Begrippenlijst
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
55
Ontwikkeling uitkeringen in aantal en bedragen per gemeente Prognose aantal uitkeringen Maassluis Prijs
Vlaardingen
2022
2023
2024
2025
2026
aantal
aantal
aantal
aantal
aantal
PW
€ 15.084
791
791
791
791
791
IOAW
€ 15.166
37
37
37
37
37
IOAZ
€ 16.631
1
1
1
1
1
BBZ
€ 17.167
4
4
4
4
4
833
833
833
833
833
Aantal uitkeringen Banen met LKS
€ 10.796
33
39
46
52
58
(banenafspraak) extern Banen met LKS
€ 10.796
6
6
6
6
6
€ 12.872
16
18
19
21
23
888
896
904
912
920
(banenafspraak) intern Beschut Totaal
2022
2023
2024
2025
2026
Prijs
aantal
aantal
aantal
aantal
aantal
PW
€ 15.084
2.428
2428
2.428
2.428
2.428
IOAW
€ 15.166
101
101
101
101
101
IOAZ
€ 16.631
4
4
4
4
4
BBZ
€ 17.167
5
5
5
5
5
2.538
2.538
2.538
2.538
2.538
€ 10.796
79
95
110
126
142
€ 10.796
16
16
16
16
16
€ 12.872
39
43
48
52
56
2.672
2.692
2.712
2.732
2.752
Aantal uitkeringen Banen met LKS (banenafspraak) extern Banen met LKS (banenafspraak) intern Beschut Totaal
Schiedam
2022
2023
2024
2025
2026
Prijs
aantal
aantal
aantal
aantal
aantal
PW
€ 15.084
2.460
2460
2460
2460
2460
IOAW
€ 15.166
129
129
129
129
129
IOAZ
€ 16.631
9
9
9
9
9
BBZ
€ 17.167
4
4
4
4
4
2.602
2.602
2.602
2.602
2.602
€ 10.796
90
108
126
144
162
€ 10.796
18
18
18
18
18
€ 12.872
45
49
54
59
64
2.755
2.777
2.800
2.823
2.846
Aantal uitkeringen Banen met LKS (banenafspraak) extern Banen met LKS (banenafspraak) intern Beschut Totaal
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
56
Begroting Maassluis
2022
2023
2024
2025
2026
Bedragen in € PW
Vlaardingen
2022
2023
2024
2025
2026
Bedragen in € 11.931.064
11.931.064
11.931.064
11.931.064
11.931.064
PW
36.622.787
36.622.787
36.622.787
36.622.787
36.622.787
IOAW
561.156
561.156
561.156
561.156
561.156
IOAW
1.531.804
1.531.804
1.531.804
1.531.804
1.531.804
IOAZ
16.631
16.631
16.631
16.631
16.631
IOAZ
66.524
66.524
66.524
66.524
66.524
BBZ
68.666
68.666
68.666
68.666
68.666
BBZ
85.833
85.833
85.833
85.833
85.833
Netto (lasten-/-baten) 12.577.518
12.577.518
12.577.518
12.577.518
12.577.518
Netto (lasten-/-baten) 38.306.948
38.306.948
38.306.948
38.306.948
38.306.948
422.334
491.427
560.521
629.614
851.926
1.021.292
1.190.657
1.360.022
1.529.388
172.734
172.734
172.734
172.734
172.734
502.007
553.495
617.855
669.343
720.831
39.833.615
40.054.469
40.288.194
40.509.047
40.729.900
2022
2023
2024
2025
2026
PW
37.105.459
37.105.459
37.105.459
37.105.459
37.105.459
IOAW
1.956.463
1.956.463
1.956.463
1.956.463
1.956.463
IOAZ
149.680
149.680
149.680
149.680
149.680
BBZ
68.666
68.666
68.666
68.666
68.666
Netto (lasten-/-baten) 39.280.269
39.280.269
39.280.269
39.280.269
39.280.269
975.595
1.168.970
1.362.346
1.555.721
1.749.096
194.325
194.325
194.325
194.325
194.325
579.239
630.727
695.087
759.447
823.806
41.029.428
41.274.291
41.532.026
41.789.761
42.047.496
Banen met LKS
353.240
(banenafspraak)
Banen met LKS (banenafspraak)
extern
extern
Banen met LKS
64.775
64.775
64.775
64.775
64.775
Banen met LKS
(banenafspraak)
(banenafspraak)
intern
intern
Beschut Totaal
205.952
231.696
244.568
270.311
296.055
13.201.485
13.296.322
13.378.288
13.473.125
13.567.962
Beschut Totaal
Schiedam Bedragen in €
Banen met LKS (banenafspraak) extern Banen met LKS (banenafspraak) intern Beschut Totaal
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
57
Overzicht geraamde baten en lasten per taakveld Baten en lasten
Begroting 2022
per taakveld
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
0.10 Mutaties reserves
488
-
488
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0.4 Overhead
499
-13.153
-12.654
448
-12.735
-12.287
448
-12.738
-12.290
448
-12.738
-12.290
151.956
-200
151.756
151.131
-200
150.931
151.462
-200
151.262
151.199
-200
150.999
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
6.3 Inkomensregelingen
3.022
-107.910
-104.888
2.966
-107.539
-104.573
2.966
-108.012
-105.047
2.966
-108.586
-105.620
6.4 Begeleide participatie
8.452
-26.174
-17.721
8.326
-24.788
-16.462
8.275
-24.390
-16.115
8.277
-23.751
-15.474
6.5 Arbeidsparticipatie
3.696
-18.248
-14.552
4.190
-19.370
-15.180
4.345
-19.728
-15.383
4.183
-19.370
-15.187
83
-2.511
-2.428
83
-2.511
-2.428
83
-2.511
-2.428
83
-2.511
-2.428
168.195
-168.195
0
167.143
-167.143
0
167.578
-167.578
0
167.156
-167.156
0
0.8 Overige baten en lasten 0.9 Vennootschapsbelasting (Vpb)
6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ Totaal baten en lasten:
In de notitie ‘Verbonden partijen van oktober 2016’ schreef de BBV-commissie onder andere regels (stellige uitspraken) voor hoe de bijdragen van de gemeenten aan een gemeenschappelijke regeling dienen te worden verwerkt. Deze regels gelden zowel voor verwerking van de bijdrage in de gemeentelijke administratie, als in de administratie van Stroomopwaarts. Dit houdt onder andere in dat Stroomopwaarts de kosten per taakveld apart verantwoordt, waaronder ook de overhead. De gemeenten verantwoorden de bijdrage aan Stroomopwaarts verdeeld over de diverse taakvelden, waarbij de overhead aan de taakvelden wordt toegerekend.
Bijdrage gemeente
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
58
Begrippenlijst (Arbeidsmatige) dagbesteding Bij Arbeidsmatige dagbesteding krijgen mensen veel begeleiding tijdens het werken. Arbeidsmatige dagbesteding biedt structuur en invulling van de dag. Er is geen werkdruk en er zijn geen deadlines. Banen met loonkostensubsidie als gevolg van Wet banenafspraak In het Sociaal Akkoord is afgesproken dat overheid en bedrijfsleven vóór 2025 samen 125.000 extra banen creëren voor mensen met een arbeidsbeperking. Dit is de zogenoemde banenafspraak. Hierbij nemen bedrijven 100.000 banen voor hun rekening. In de begroting zijn ze terug te vinden als banen met loonkostensubsidie. Beschut werk Beschut werk is bestemd voor inwoners die door hun lichamelijke, verstandelijke of psychische beperking een hoge mate van (structurele) begeleiding of aanpassing van de werkplek nodig hebben. Van een werkgever mag daardoor niet worden verwacht dat hij hen in dienst neemt. Ook niet met extra voorzieningen van gemeente of UWV. Kwetsbare inwoners Inwoners die (tijdelijk) niet in staat zijn de regie over hun eigen leven te voeren. Participatie Participatie staat voor meedoen aan het maatschappelijke leven. Het kan bijvoorbeeld gaan om meedoen aan sport, onderwijs, vrijwilligerswerk of betaalde arbeid. Preventiequote Het percentage inwoners dat zich bij Stroomopwaarts meldt voor een uitkering maar hier door preventie geen
Bijdrage gemeente
gebruik van hoeft te maken, ten opzichte van het totale aantal inwoners dat zich bij Stroomopwaarts meldt voor een uitkering. Re-integratie Bij re-integratie gaan inwoners weer aan het werk. Inwoners met een bijstandsuitkering en gedeeltelijk arbeidsgeschikten vinden vaak moeilijk werk. De overheid helpt hen daarbij. Schuldhulpverlening Schuldhulpverlening is gericht op het aflossen van schulden, met aandacht voor de omstandigheden waardoor deze zijn ontstaan. Er zijn twee soorten trajecten: het minnelijke en het wettelijke schuldhulpverleningstraject. Het minnelijke traject kan bestaan uit schuldbemiddeling of schuldsanering. Het wettelijke traject kan leiden tot een persoonlijk faillissement en/of een traject binnen de Wet schuldsanering natuurlijke personen (Wsnp) Sociale onderneming Een onderneming die zich zowel richt op bedrijfseconomische continuïteit en/of winstgevendheid, als op het creëren van plekken voor arbeidsmatige dagbesteding en/of werk voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Statushouders Statushouders zijn vluchtelingen met een (tijdelijke) verblijfsvergunning. De gemeenten krijgen van de Rijksoverheid de opdracht om statushouders te huisvesten. Werkleertraject Een traject waarin de kandidaat zichzelf door training en het opdoen van werkervaring in het Werkleerbedrijf ontwikkelt.
Doel is dat de kandidaat aan het einde van het traject klaar is om de arbeidsmarkt op te gaan.
§ Paragrafen € Financiële begroting
Bijlagen
59