Bijlage 1 1e Bestuursrapportage 2022 gemeente Maassluis
Tekst van het document
Bestuursrapportage I januari - april 2022
36
2.10 Overzicht Algemene dekkingsmiddelen Highlights WOZ en bezwaarschriften Eind december 2021 heeft de Waarderingskamer goedkeuring gegeven om de WOZ beschikkingen te mogen versturen. Deze zijn met dagtekening 31 januari 2022 verzonden. Tijdens de bezwaartermijn van zes weken zijn 161 bezwaarschriften ontvangen, waarvan 60% van 'no cure no pay' bureaus. Met deze bureaus zijn na de bezwaarfase afspraken gemaakt om de hoorzittingen zo efficiënt mogelijk en zo veel mogelijk telefonische te laten plaatsvinden. Eind april waren inmiddels 79 bezwaarschriften afgedaan. Kwijtscheldingen Afvalstoffenheffing Van de aanslagen gemeentelijke belastingen 2022 die eind januari zijn verstuurd, zijn 603 aanslagen Afvalstoffenheffing automatisch kwijtgescholden. Dit zijn er ongeveer 100 minder ten opzichte van 2021. Vervolgens zijn er tot en met april 281 aanvragen handmatig ontvangen. Hiervan zijn er ondertussen 98 afgedaan, waarvan 69 toewijzingen en 29 afwijzingen. Dit aantal is nagenoeg gelijk aan 2021. Maartbrief 2022 gemeentefonds De maartbrief bevat informatie over het financiële effect, voor wat betreft het accres en de opschalingskorting conform het regeerakkoord, de invoering van het nieuwe verdeelmodel per 1 januari 2023 en de eenmalige energietoeslag lage inkomens. De maartbrief heeft niet de status van een circulaire.
Aan de extra middelen voor jeugdzorg vanaf 2023 wordt geen aandacht besteed, hoewel de startnota daar wel informatie over bevat. Met de huidige onzekerheden ten aanzien van de oorlog in Oekraïne en andere financiële problemen van het kabinet (koopkrachtproblematiek, vermogensbelasting) is het regeerakkoord inmiddels voor een deel achterhaald. Wij wachten dan ook de meicirculaire 2022 af. Deze circulaire moeten wij aanhouden voor de begroting 2023. Herverdeling gemeentefonds Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft aangegeven dat de herijking per 1 januari 2023 in moet gaan. In ons huidige meerjarenperspectief houden we rekening met een structureel nadeel van 11 euro per inwoner vanaf 2023 (370k). Volgens de laatste berichten is het herverdeeleffect in 2023 maximaal € 7,50 per inwoner en in 2024 en 2025 maximaal € 15 per inwoner en 2025. Volgens de laatste publicatie van het ministerie bedraagt het structurele nadeel voor 2026 € 31 per inwoner in Maassluis. Met de meicirculaire 2022 zullen wij bezien hoe we omgaan met het herverdeeleffect voor Maassluis.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
37
Programmaoverzicht (Bedragen x € 1.000)
Programma
Primair 2022
Baten
-71.588
-407
Begroting 2022 na wijz. -71.995
Lasten
1.705
-64
1.641
1
-6
-3
-269
-69.883
-471
-70.353
-281
-321
-322
-602
Saldo excl. reserves
Mutaties 1e berap
Mutaties 2023
Mutaties 2024
Mutaties 2025
Mutaties 2026
-283
-316
-318
-333
Stortingen
189
47
236
0
0
0
0
Onttrekkingen
-426
-128
-554
0
0
0
0
Reservemutaties
-237
-81
-318
0
0
0
0
-70.119
-552
-70.671
-281
-321
-322
-602
Saldo na bestemming
Financiële mutaties In onderstaande tabel zijn de financiële mutaties opgenomen exclusief de mutaties in de reserves. (Bedragen x € 1.000)
Omschrijving
Lasten
Baten
Saldo
Incidenteel/structureel
Afboeken rente- en kapitaallasten Werkplein - hosting BV Wateringse Sluis - Maaslandse Poort
0
0
0
Structureel
0
0
0
Structureel
Decembercirculaire 2021 gemeentefonds
327
-404
-76
Structureel
Voorzieningenveld Burgemeesterswijk
0
0
0
Structureel
Personele aangelegenheid
36
0
36
Incidenteel
Stelpost groei van Maassluis
-33
0
-33
Structureel
Wet open overheid
-40
0
-40
Incidenteel
0
55
55
Incidenteel
Wegvallen inkomsten Stedin
-509
0
-509
Structureel
Overhevelen onvoorzien naar saldo begroting Raadsbesluiten reeds genomen
-100
0
-100
Incidenteel
Actualisatie IP
280
0
280
Structureel
Neutrale wijzigingen
-25
-58
-83
-64
-407
-471
Beleidsmatig relevant
Dividend BNG en Evides
Overige mutaties (< € 10.000) Totaal
Toelichting Voorzieningenveld Burgemeesterswijk De gemeenteraad heeft de grondexploitatie voor het zogenoemde Voorzieningenveld in de Burgemeesterswijk vastgesteld. Dit ten behoeve van herontwikkeling tot woningbouw in samenhang met een herziene programmering voor de afrondende fase 3 van het Masterplan Burgemeesterswijk. De herontwikkeling Voorzieningenveld en de herziene programmering bevat 50% sociale huurwoningen en
Bestuursrapportage I januari - april 2022
38
mogelijk ook ca 10% middeldure huur en 10 % goedkope koop tot NHG grens, passend bij de actuele gemeentelijke Woonvisie. Totale programma ca. 290 woningen. Decembercirculaire 2021 gemeentefonds De reguliere wijzingen in de algemene uitkering resulteren in een resultaat van in totaal ruim € 70.000 positief in 2021, € 29.000 positief in 2022 en € 40.000 negatief in 2023. De grootste mutatie in de decembercirculaire betreft de toekenning van de Erfgoeddeal (€ 650.000). Met de rekening 2021 is voorgesteld dit bedrag via resultaatbestemming over te hevelen naar 2022. Daarnaast zijn middelen beschikbaar gesteld voor de Versterking dienstverlening gemeenten (223k in 2021 en circa 165k structureel), salarislasten in het zorgdomein (circa 160k structureel) en coronamaatregelen (290k in 2021 en 47k in 2022). De middelen die in 2021 al beschikbaar zijn gesteld, worden via resultaatbestemming overgeheveld naar 2022. Overhevelen onvoorzien naar saldo begroting In de primaire begroting is een post onvoorzien opgenomen (ca. € 100.000). Wanneer we het verwachte rekeningresultaat presenteren, moeten we hierbij steeds onvoorzien betrekken. Om een eenduidig beeld van het resultaat na bestemming te kunnen tonen, wordt met deze bestuursrapportage het (begrote) saldo van de post onvoorzien toegevoegd aan het saldo van de rekening van baten en lasten.
Hierdoor is het mogelijk om in een keer de verwachte rekeningstand te presenteren. Afboeken rente- en kapitaallasten Werkplein - hosting BV Met ingang van 1 januari 2022 voert Stroomopwaarts MVS haar eigen bedrijfsvoering. Voor deze datum werd dit door de 3 MVS-gemeenten verzorgd middels een zogenaamde hosting-concept. De gemeente Maassluis heeft vanuit haar rol als hosting Facilitair investeringen gedaan in het Werkplein. Gezien door de overdracht van de bedrijfsvoeringstaken deze investering in één keer moet worden afboekt wordt voorgesteld om een totaalbedrag van € 325.561 te dekken middels een onttrekking uit de reserve Bedrijfsvoering. Dit is mogelijk omdat het budget voor deze investering eerder in deze reserve is gestort. Wateringse Sluis - Maaslandse Poort De gemeenten Maassluis en Midden-Delfland hebben gezamenlijk een projectopdracht uitgewerkt voor de "Maaslandse Poort". Onderdeel daarvan is de aanleg van het verhoogde zitplateau op/nabij de Wateringse Sluis gelegen tussen de Haven en de Stadhuiskade. De middelen voor het project Maaslandse Poort staan gereserveerd in de reserve projecten gewone dienst. Hieruit wordt een bedrag van € 118.000 onttrokken ten gunste van het resultaat en er wordt een gelijk bedrag toegevoegd aan het projectkrediet van de uitvoering.
Dit bedrag komt incidenteel ten gunste van het rekeningresultaat en zorgt daarnaast voor structurele kapitaallasten. Dividend BNG en Evides De BNG Bank behaalde in 2021 een nettowinst van €236 miljoen (2020: € 221 mln.). Daarmee keert BNG € 139.000 aan dividend uit aan Maassluis. Op grond van het dividendbeleid van Evides is de dividenduitkering in 2022 circa € 160.000. Voor Maassluis betekent dit per saldo een nadeel van ongeveer € 55.000. Volgens het dividendbeleid dat Evides heeft ingezet in het Ondernemingsplan 2022 worden ook voor rest van ons begrotingsperspectief lagere dividenduitkeringen verwacht. Dit structurele nadeel zal worden meegenomen in de begroting 2023.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
39
Wegvallen inkomsten Stedin De rechtbank heeft de vorderingen van de gemeente in het kader van de vergoedingen door Stedin afgewezen. De vergoeding op grond van de akte wordt als een precarioheffing gekwalificeerd. Met de kadernota 2022 was al de helft van deze lagere opbrengsten als verlies genomen. Met deze uitspraak is het restant van de opbrengsten ook komen te vervallen in de begroting 2022. Met deze wijziging worden de geraamde opbrengsten Stedin op dit programma afgewaardeerd. In het overzicht Algemene dekkingsmiddelen wordt tegelijk hetzelfde bedrag geschrapt waardoor deze wijziging budget neutraal is voor de begroting. Wet open overheid Vanaf 1 mei 2022 treedt de nieuwe Wet open overheid (Woo) in werking, die de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) vervangt. Vanuit de meicirculaire 2021 zijn er structureel middelen gereserveerd voor de implementatie en actieve openbaarmaking van de informatiecategorieën zoals genoemd in de Woo, het aanwijzen van een contactfunctionaris en het beheer en onderhoud van systemen. Voor nu wordt er van deze middelen voor projectbegeleiding vanuit het overzicht Algemene dekkingsmiddelen € 40.000 toegevoegd aan het betreffende budget voor de Woo (overzicht Overhead). Stelpost groei van Maassluis Na de normatieve verdeling van middelen voor areaaluitbreiding vanuit de stelpost groei van Maassluis was er nog een restant van de stelpost aanwezig.
Dit restant wordt nu structureel ingezet voor formatie op het taakveld Groen. Personele aangelegenheid Er is een langlopende personele aangelegenheid afgewikkeld. Actualisatie IP Naar aanleiding van de actualisatie van het Investeringsprogramma zijn de kapitaallasten aangepast. Zie paragraaf investeringen voor een nadere toelichting. De gemeenteraad moet het aangepaste investeringsprogramma in juni nog vaststellen.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
40
3 Bedrijfsvoering en middelen Organisatieontwikkeling Organisatie Cao 2021 In januari 2022 is een definitief akkoord gesloten over de Cao Gemeenten 2021 – 2022. Dat heeft geresulteerd in: • Een algemene salarisverhoging per 1 december 2021 van 1,5%; • Een minimum salaris van € 14 per uur; • Een algemene salarisverhoging 1 april 2022 met nog eens met 2,4%; • Daarnaast is een eenmalige uitkering van € 1.200,- bruto naar rato van het dienstverband overeen gekomen voor werknemers die op 3 november 2021 in dienst waren. Deze uitkering bestaat uit een bruto uitkering van € 900,- (pensioengevend in 2023) en € 300,- (corona)onkostenvergoeding bruto (niet pensioengevend); • Voor 2022 een thuiswerkvergoeding van € 2,- netto. Verder zijn er inhoudelijke afspraken gemaakt over vitaliteit, een verlofharmonisatie vanaf 1 januari 2023, verlofsparen en ouderschapsverlof. Deze afspraken worden in 2022 verder uitgewerkt. Hybride werken In maart 2022 is door B&W en door de Werkgeverscommissie van de Raad de Thuiswerkregeling Maassluis vastgesteld. De Ondernemingsraad heeft een positief advies uitgebracht over het te voeren thuiswerkbeleid en heeft ingestemd met de regeling. In de loop van 2022 wordt de regeling verder geïmplementeerd in de organisatie. Personeelsbeleid Personeel
Begroting 2022
Begroting
Werkelijke bezetting
(primair)
na wijziging 30-04-'22
per 30-04-'22
Formatie en bezetting (in fte's) Toegestane formatieplaatsen (in fte’s)
Aantal stagiaires/ trainees
265,12
267,72
233,92
begroting 2022
Begroting
realisatie 2022
(primair)
(1e burap.'22)
(tot nu toe)
15
15
14
Toelichting In het eerste kwartaal van dit jaar heeft de gemeente 13 nieuwe medewerkers mogen verwelkomen. Binnen de groep van 13 nieuwe medewerkers zijn er twee die eerder op inhuur basis hun bijdrage leverden. Acht medewerkers hebben in deze periode besloten de organisatie op eigen verzoek te verlaten. Ook is helaas 1 medewerker ons komen te ontvallen. Intern zijn vijf medewerkers doorgestroomd naar een andere functie. Binnen deze groep heeft 1 medewerker eerst een werkervaringsplaats gehad en vervolgens in een reguliere functie ingestroomd. Bestuursrapportage I januari - april 2022
41
In het eerste kwartaal van dit jaar zijn in totaal 23 vacatures gepubliceerd. Een deel van deze vacatures was reeds in het laatste kwartaal van 2021 vacant. Elf van deze 23 vacatures zijn tijdelijk middels inhuur ingevuld. Ook zijn in deze periode zeven van de geplaatste vacatures ingevuld. Ziekteverzuim Ziekteverzuimpercentage (1)
Meldingsfrequentie (2)
Gemiddelde verzuimduur (3)
Triaal
1
2
R
1
2
R
1
2
R
2021
-
-
7,19
-
-
0,9
-
-
26,09
2022
6,92
-
-
0,51
-
-
14,98
-
-
1 Het percentage is het totaal aantal verzuimde kalenderdagen gedeeld door het totaal aantal beschikbare kalenderdagen. Dit is exclusief zwangerschap- en bevallingsverlof. 2 De meldingsfrequentie betreft het aantal meldingen in een bepaalde periode afgezet tegen het aantal medewerkers. 3 De gemiddelde verzuimduur betreft de totale verzuimduur gedeeld door het totaal aantal verzuimgevallen dat in de betreffende periode is beëindigd.
Toelichting Het percentage ziekteverzuim over de eerste vier maanden bedraagt 6,92%. Dit ligt lager dan in 2021 maar hoger dan de gestelde norm in 2022 van 5,5%. Werving- en selectiebeleid Evenals het laatste kwartaal van het vorig jaar, hebben wij ook in het eerste kwartaal van dit last van de krapte op de arbeidsmarkt, wat betekent dat het langer duurt om openstaande vacatures in te vullen. Het komt steeds vaker voor dat vacatures langer dan gebruikelijk gepubliceerd worden en blijft het lastig om specifieke vacatures ingevuld te krijgen. Van belang is de reactie termijn vanuit de organisatie voor functies aan te scherpen en kandidaten sneller in dienst te laten treden. ICT-beleid De ontwikkeling van het hybride werken in de gemeente Maassluis wordt ook dit jaar verder uitgewerkt. Met ICT-hulpmiddelen wordt ingespeeld op het hybride werken, zodat er een goede combinatie tussen thuiswerken en werken in de stad Maassluis en op het stadhuis mogelijk wordt. Een voorbeeld hiervan is het faciliteren van het gecombineerd fysiek en digitaal vergaderen. In de eerste maanden van dit jaar is extra aandacht gegeven aan een verdere verbetering van de beveiliging en back-up om beter te kunnen inspelen op de cyber security bedreigingen. Ook is het project gestart om de bestaande telefonie oplossing te vervangen.
Er is onderzocht welke aanpak en werkwijze van de ICT organisatie noodzakelijk is om als gemeente Maassluis gelijke tred te houden met de landelijke ICT ontwikkelingen. Als verwerker van grote hoeveelheden data heeft de gemeente de zorg voor een veilige opslag van (persoons)gegevens. Voor de inwoners is het dan ook belangrijk dat de informatieveiligheid binnen de gemeente Maassluis goed geborgd blijft. Ook wordt beoogd om de ICT dienstverlening naar de collega’s in de organisatie te borgen en te verbeteren, waarmee zij dan in staat zijn om de dienstverlening naar inwoners te garanderen en op een hoger niveau te brengen. Medio 2022 zal over een toekomstbestendige aanpak en werkwijze van de ICT organisatie een nader advies worden uitgebracht. Om de huidige dienstverlening te kunnen waarborgen en de risico's te beperken wordt fors (circa € 400.000) ingehuurd.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
42
In de 2e bestuursrapportage 2022 zal gekeken worden of dit bedrag (grotendeels) opgevangen kan worden binnen de totale begroting personele lasten. Mocht dit niet lukken, dan zal bijraming volgen. Facilitaire zaken Hybride "Slim"(Samen Leuk in Maassluis) werken In de afgelopen periode is geleidelijk in stappen toegewerkt naar een hybride of plaatsonafhankelijke werkwijze voor functies waarbij dat mogelijk is. In maart 2022 zijn hiervoor basisregels opgesteld om het hybride werken succesvol te maken en het veilig te houden. Vanuit de praktijkervaringen wordt dit jaar verder gezocht naar de gewenste balans tussen thuis- en op kantoor werken. Onderhoud gemeentelijk vastgoed Het planmatig onderhoud aan de gemeentelijke gebouwen wordt grotendeels volgens planning uitgevoerd.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
43
Bestuursrapportage I januari - april 2022
44
4. Reserves, voorzieningen en investeringen Hieronder volgt een overzicht van de wijzigingen in de reserves en voorzieningen naar aanleiding van deze eerste bestuursrapportage. (Bedragen x € 1.000)
Nr.
Omschrijving
Boekwaarde Onttrekking voor Berap 1e Berap 24.378
Storting 1e Berap
A.80100
Algemene reserve
A.80101
Reserve automatisering
144
-177
A.80103
Reserve overlopende posten
446
-375
71
A.80104
Reserve onderhoud gemeentelijke gebouwen
1.582
-64
1.518
A.80105
Reserve digitale dienstverlening/website
102
102
A.80106
Reserve onderhoud wegen
270
270
A.80108
Reserve bruggen
33
33
A.80110
Reserve onderwijshuisvesting
282
282
A.80113
Reserve cultuur
32
32
A.80121
Reserve sociaal domein
A.80135
Reserve projecten gewone dienst
A.80144
Reserve Inburgering
A.80145
Reserve Combinatiefunctie
A.80147
375
284 1.083
Boekwaarde na Berap 24.378 342
284 -208
875
236
236
5
5
Reserve woningbouw sted vern (VVSV)
151
151
A.80148
Reserve onderhoud kademuren
211
211
A.80150
Reserve uitvoering sportnota
355
355
A.80151
Reserve Participatie
2.250
2.250
A.80152
Reserve Innovatie Sociaal Domein
743
743
A.80154
Reserve bedrijfsvoering wo participatie
909
A.80156
Reserve premie Werkloosheidswet (WW)
236
A.80157
Reserve Bovenwijkse voorzieningen
18
18
A.80158
Reserve WMO
3.426
3.426
A.80159
Reserve Jeugd
3.068
-275
A.80160
Corona noodfonds
1.305
-173
A.80161
Reserve Beschermd Wonen
1.306
A.90100
Voorziening pensioenen wethouders
3.417
A.90102
Voorziening oud werknemers
58
A.90103
Voorziening wachtgeld wethouders
31
31
A.90104
Voorziening baggerwerk binnenhaven
162
162
A.90107
Voorziening bodemsan overgedr gronden
57
57
A.90109
Voorziening grondbedrijf
2.097
2.097
A.90111
Voorziening debiteuren
84
84
A.90113
Voorziening grondbedrijf (voorz tekort)
722
722
A.90118
Voorziening parkeerfonds 2006
176
176
A.90121
Voorziening riolering
A.90122
Voorziening Afvalinzameling
A.90123
Voorziening particuliere graven
Totaal
Bestuursrapportage I januari - april 2022
-414
495 236
2.793 47
1.306 3.417 -58
1.076
0
213
0
1.288 0
288 51.021
1.179
288 -1.743
635
49.912
45
(Bedragen x € 1.000)
Nr.
Omschrijving
Saldo
Mutatie
Saldo
Mutatie Mutatie Mutatie Mutatie
Saldo
1/1/22
2022
1/1/23
2023
1/1/27
2024
2025
2026
Algemene reserve A.80100 Algemene reserve
24.978
-600 24.378
-600
Totaal
24.978
-600 24.378
-600
0
0
132
210
342
-33
-33
-33
A.80103 Reserve overlopende posten
1.823
-1.752
71
-70
A.80104 Reserve onderhoud gemeentelijke gebouwen A.80105 Reserve digitale dienstverlening/website
1.877
-359
1.518
-65
Algemene reserve
23.778 0 23.778
Bestemmingsreserves A.80101 Reserve automatisering
-33
211 1
-256
-264
-155
778
102
102
102
A.80106 Reserve onderhoud wegen
270
270
270
A.80108 Reserve bruggen
83
-50
33
A.80110 Reserve onderwijshuisvesting
300
-18
282
282
A.80113 Reserve cultuur
32
32
32
A.80121 Reserve sociaal domein
300
-16
284
1.083
-208
875
875
236
236
236
5
5
5
A.80147 Reserve woningbouw sted vern (VVSV)
151
151
151
A.80148 Reserve onderhoud kademuren
261
-50
211
-25
A.80150 Reserve uitvoering sportnota
443
-88
355
-88
A.80135 Reserve projecten gewone dienst A.80144 Reserve Inburgering A.80145 Reserve Combinatiefunctie
-25
8
-16
268
186 -88
-88
4
A.80151 Reserve Participatie
2.250
A.80152 Reserve Innovatie Sociaal Domein
1.138
-395
743
A.80154 Reserve bedrijfsvoering wo participatie
969
-474
495
495
A.80156 Reserve premie Werkloosheidswet (WW)
236
236
236
A.80157 Reserve Bovenwijkse voorzieningen
2.250
-88
18
2.250 -190
553
18
18
A.80158 Reserve WMO
2.826
600
3.426
A.80159 Reserve Jeugd
1.791
1.002
2.793
2.793
A.80160 Corona noodfonds
1.527
-348
1.179
1.179
A.80161 Reserve Beschermd Wonen
1.306
1.306
1.306
Totaal
19.156
-1.945 17.211
Bestemmingsreserves
Bestuursrapportage I januari - april 2022
579
68
-209
-585
-351
-735
3.445
-276 15.682
46
(Bedragen x € 1.000)
Nr.
Omschrijving
Saldo
Mutatie
Saldo
Mutatie Mutatie Mutatie Mutatie
Saldo
1/1/22
2022
1/1/23
2023
2024
2025
2026
1/1/27
3.349
68
3.417
68
68
68
68
3.689
A.90102 Voorziening oud werknemers
58
-58
0
0
A.90103 Voorziening wachtgeld wethouders
31
31
31
A.90104 Voorziening baggerwerk binnenhaven
87
75
162
75
75
75
75
462
A.90107 Voorziening bodemsan overgedr gronden
56
1
57
1
1
1
1
62
Voorzieningen A.90100 Voorziening pensioenen wethouders
A.90109 Voorziening grondbedrijf A.90118 Voorziening parkeerfonds 2006 A.90121 Voorziening riolering
2.097
2.097
2.097
172
4
176
4
1.183
105
1.288
-5
180 142
239
239
1.903
A.90122 Voorziening Afvalinzameling
0
0
1
-2
49
49
97
A.90123 Voorziening particuliere graven
343
-55
288
-49
-41
-34
-34
131
7.376
140
7.517
95
243
398
398
8.651
Totaal
Voorzieningen
Voorzieningen (activa) A.90111 Voorziening debiteuren
84
84
84
A.90113 Voorziening grondbedrijf (voorz tekort)
722
722
722
Totaal
Voorzieningen (activa)
807
807
0
0
0
Totaal
Reserves en voorzieningen
52.317
-2.404 49.912
-437
-343
-337
0
807
122 48.918
Voorstel tot wijziging van naam, doel en besteding van de reserve Automatisering Het college heeft in februari 2022 het advies voor een nieuwe thuiswerkregeling en daarbij behorende voorzieningen goedgekeurd. In 2021 is met de laatste begrotingswijziging eenmalig bedrag van € 375.000,- via de reserve overlopende posten overgeheveld naar 2022 met als doel om de regeling te kunnen organiseren. Om de komende jaren uitvoering te kunnen geven aan de regeling is voorgesteld dit bedrag te storten in de reserve automatisering. Hiervoor dient de naam, het doel en besteding van deze reserve te worden aangepast, omdat de huidige omschrijving niet volledig de nieuwe inzet van de reserve dekt. Voorgesteld wordt de reserve op de volgende onderdelen aan te passen: • Naam reserve: Hybride werken • Doel: het beschikken over voldoende vermogen ter dekking van de jaarlijkse fluctuerende lasten op het gebied van automatisering en de uitvoering van de regeling. • Bestedingsplan: de vervanging van de iPads van bestuur en raadsleden eens in de vier jaar te kunnen bekostigen en het kunnen faciliteren van de medewerkers in thuiswerkvoorzieningen.
Voorstel tot wijziging van naam, doel en besteding van de reserve Inburgering Eind 2021 hebben we als gemeente, op verzoek van het Rijk, de helpende hand geboden bij het ontlasten van de opvangdruk bij het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers(CAO) door asielzoekers op te vangen binnen onze gemeente. Dat is tijdelijk gedaan op een hotelschip, in de buitenhaven. De kosten van deze opvang worden door het COA betaald. De invulling van een zinvolle dagbesteding en ontwikkeling wordt voor een deel verzorgt vanuit vrijwilligers en donaties. Resterend wordt door de gemeente zelf bekostigd. Voor de Oekraïense vluchtelingen is locatie de Vliet begin 2022 gereed gemaakt voor tijdelijke huisvesting. De ontwikkelingen op het gebied van oorlogen en conflicten in de wereld en de gevolgen daarvan blijven onzeker. Dat betekent dat we in de toekomst flexibel moeten kunnen blijven met
Bestuursrapportage I januari - april 2022
47
betrekking tot het inzetten van de beschikbare middelen. Het aanpassen van de reserve inburgering naar een reserve nieuwkomers draagt bij aan deze flexibiliteit. Voorgesteld wordt de reserve als volgt aan te passen: • Naam reserve: Nieuwkomers • Doel: Het kunnen anticiperen op ontwikkelingen en de daarbij fluctuerende lasten op het gebied van hulp aan vluchtelingen en asielzoekers, begeleiding van statushouders en inburgering. • Bestedingsplan: Het bekostigen van niet (direct) door het Rijk gecompenseerde uitgaven voor hulp en begeleiding van nieuwkomers in de gemeente Maassluis.
Toelichting mutaties reserves en voorzieningen Reserve automatisering/hybride werken Om de thuiswerkregeling te dekken wordt een bedrag van € 375.000 uit de reserve overlopende posten gestort in de reserve automatisering. Naar verwachting wordt er € 153.500 van dit bedrag in 2022 uitgegeven. Daarnaast wordt er € 23.000 onttrokken voor het aanschaffen van iPads voor raadsleden. Reserve overlopende posten De onttrekking heeft betrekking op de overheveling naar de reserve automatisering. Reserve onderhoud gemeentelijke gebouwen De onderhoudsplannen voor de gemeentelijke gebouwen zijn geactualiseerd. In 2021 hebben niet alle geplande onderhoudsuitgaven aan gemeentelijke gebouwen plaatsgevonden. Een deel van de werkzaamheden schuift door naar 2022. Reserve projecten gewone dienst De doorontwikkeling woonservicezone de Vloot en het voorbereidingsbesluit voor het opstellen van een ruimtelijk functioneel kader en een ontwikkelovereenkomst voor de herontwikkeling van de locatie van het huidige gezondheidsgebouw en de voormalige ambulancegarage aan De Vloot 206 wordt onttrokken aan de reserve. Reserve bedrijfsvoering De reserve bedrijfsvoering wordt aangewend ter dekking van de kosten voor een tijdelijke energiecontractbeheerder en een tijdelijke projectleider vastgoed. Reserve Jeugd In april is de aanbesteding MVS Jeugdhulp afgerond en het contract met Mevis getekend.
In de onderhandelingsprocedure is afgesproken om het eenmalige budget voor de opstart- en transformatiekosten bij te stellen en al in 2022 beschikbaar te stellen, zodat zij tijdig voor 1 januari 2023 hun voorbereidingen kunnen treffen. In de ontwerpbegroting 2023 van Rogplus is een deel van deze kosten begroot. Dit zal met een begrotingswijziging van Rogplus aangepast worden. De dekking van de opstart- en transformatiekosten van € 275.000 loopt via een onttrekking uit de reserve Jeugd.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
48
Corona noodfonds 150 jaar Nieuwe Waterweg Na twee evenement loze corona jaren waar zowel de bewoners als de vrijwilligers organisaties onder hebben geleden, is besloten in 2022 hier extra aandacht aan te besteden. Om te zorgen dat het thema jaar 150-jaar Nieuwe Waterweg goed verloopt, is een projectleider ingehuurd en worden er diverse extra evenementen georganiseerd met als doel de vrijwilligers extra te stimuleren en de bewoners tijdens deze evenementen te verenigen. De kosten hiervan bedragen samen € 60.000. De dekking wordt voorzien enerzijds door een onttrekking uit het coronanoodfonds (van € 30.000), gebaseerd op niet uitgegeven subsidies in 2021 als gevolg van corona. Daarnaast is er budget (€ 30.000) gevonden binnen de bestaande subsidieplafonds in 2022. Verdeelplan coronamiddelen ter verzachting maatschappelijke gevolgen corona Binnen het corona noodfonds is geld gereserveerd voor kwetsbare inwoners. Dit geld is bedoeld om de maatschappelijke vraagstukken die zijn ontstaan of die zijn vergroot door corona, via beleidsinzet te nivelleren of zo structureel mogelijk aan te pakken. Het geld is bedoeld voor alle leeftijdsgroepen en alle doelgroepen in de stad. Hierop is een integraal voorstel op de verdeling van de middelen opgesteld. Van de gereserveerde middelen voor 2021 ad € 105.000 is € 24.000 uitgegeven.
De resterende € 81.000 is doorgeschoven naar 2022 en wordt in de eerste bestuursrapportage 2022 onttrokken aan het Corona noodfonds. Inzet herijking via Organisatie zomeractiviteiten De inzet van de herijking via de organisatie van zomerse activiteiten wordt gedekt uit het budget verzachtende maatregelen (€ 20.000) en een onttrekking uit het Corona noodfonds van € 15.000 (label jeugd en jongeren). Verkiezingen Bij de decembercirculaire is een bedrag ontvangen voor de extra kosten van de verkiezingen. Dit extra ontvangen bedrag wordt ook ingezet. Voorziening oud medewerkers Er is een transitievergoeding betaald op basis van een vaststellingsovereenkomst. De kosten zijn in 2021 voorzien in de voorziening oud werknemers. Voorziening riolering De actualisatie van het Investeringsplan leidt tot lagere kapitaallasten riolering. Het voordeel wordt in de voorziening riolering gestort.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
49
Investeringen (bedragen x € 1.000)
Totaaloverzicht Programma
Begroot
Realisatie 1e berap
Restant
Bij- en aframing
Saldo
60
0
60
0
60
117
168
-50
0
-50
Kademuren en damwanden
1.665
39
1.626
118
1.744
Metropolitane fietsroutes
378
0
378
0
378
Openbare verlichting
200
4
196
0
196
VRI
-44
36
-81
0
-81
1.472
81
1.390
0
1.390
915
0
915
0
915
109
0
109
0
109
0
0
0
0
0
175
0
175
0
175
Sporthallen en gymlokalen
2.537
139
2.399
0
2.399
Sportvelden- en complexen
985
368
617
0
617
19
5
14
0
14
Begraafplaatsen
752
4
748
0
748
Geluidswal
645
15
630
0
630
P1 Veiligheid en handhaving Mobiele camera P2 Verkeer, vervoer en waterstaat Bruggen
Wegen en verkeer P4 Onderwijs Onderwijshuisvesting P5 Sport, cultuur, recreatie en groen Actieplan Spelen Beschoeiing Multifunctionele accommodaties
P6 Sociaal domein Cultuurgebouwen P7 Volksgezondheid, milieu en duurzaamheid
Milieuparken en containers
80
7
73
0
73
Milieustraat
105
0
105
0
105
Riolering
2.500
225
2.275
0
2.275
Roadmap
283
0
283
0
283
1.592
314
1.278
67
1.345
22
0
22
0
22
Automatisering
252
18
233
0
233
Meubilair en apparaten
96
0
96
0
96
969
161
808
0
808
172 16.056
0 1.585
172 14.471
0 185
172 14.656
Vervanging ondergrondse containers P8 Ruimtelijke ordening, bouwen en wonen Landmeetkundige GPS-ontvanger VO1 Overzicht overhead
VO2 Middelen/hulpkostenplaatsen MOP Vastgoed Voertuigen en machines Totaal
Bestuursrapportage I januari - april 2022
50
Toelichting Op dit moment is het realisatiepercentage van de investeringen ca. 10%. Actualisatie Investeringsplan Op 26 oktober 2021 is aan de gemeenteraad de toezegging gedaan om begin 2022 een voorstel voor een herzien investeringsplan op te stellen. Deze actualisatie wordt in de raadsvergadering van juni aan uw raad aangeboden. Een belangrijke aanleiding voor de actualisatie zijn vragen, die gerezen zijn bij de lage realisatiepercentages ten opzichte van de begrote investeringen. Doel van een investeringsprogramma is om een overzicht te bieden van de gemeentelijke investeringen zoals die uit de diverse programma’s voortvloeien. Het programmeren van een investering in een jaar geschiedt zo realistisch mogelijk, op basis van de actuele kennis, beschikbare capaciteit, investeringsvolume en inschattingen ten aanzien van planning en proces. Met deze actualisatie is omwille van het verhogen van het realisatiepercentage het planningsoptimisme naar beneden bijgesteld en voor rioolprojecten genuanceerd. Indien na deze bijstelling op enig moment blijkt dat de beschikbare capaciteit niet volledig benut wordt, dan kunnen later geplande investeringen weer naar voren gehaald worden. Dit kan bijvoorbeeld ook aan de orde zijn bij mogelijkheden om werken te combineren die wel tot een hoger investeringsbedrag leiden maar (nagenoeg) geen extra capaciteit vragen.
De actualisatie van het investeringsprogramma heeft consequenties voor de meerjarige kapitaallasten. Door het afsluiten van restantkredieten in 2021 en het doorschuiven van investeringen ontstaat er in de jaren 2022 t/m 2025 een positief financieel effect. Het voordeel in de jaren 2022 en 2023 bedraagt € 0,6 mln. De voordelen 2024 en 2025 bedragen respectievelijk € 0,4 mln. en € 27.000. Het financieel effect in 2026 is € 61.000 negatief. Omgekeerd inzamelen De afschrijvingstermijn voor (ondergrondse) afvalcontainers is, conform de huidige financiële verordening, 10 jaar. In de praktijk blijkt de economische en technische levensduur zeker 15 jaar te zijn. De huidige containers zijn inmiddels zelfs ouder dan 15 jaar. De raad wordt voorgesteld de afschrijvingstermijn vast te stellen op 15 jaar en voor de implementatie van Omgekeerd Inzamelen een investeringsbedrag van € 2.875.000 beschikbaar te stellen en als dekking daarvoor de huidige kredieten in te zetten. Meerjarenonderhoudsplan gemeentelijke gebouwen Voor het meerjarig onderhoud van gemeentelijke gebouwen is jaarlijks een investeringsstelpost opgenomen in het Investeringsprogramma. Ten laste van deze stelpost worden investeringsbedragen beschikbaar gesteld voor de volgende investeringen: Ophogen krediet dakrenovatie Schuurkerk (€ 44.000) Gedeeltelijke vervanging van het dak kost meer dan geraamd.
Het dak is in slechtere staat dan gedacht. Vloerafwerking toiletten Steendijkpoldercomplex (€ 42.320) In 2023 is een investering geraamd voor het vervangen van de vloerbedekking in IKC Ichthus. De vloeren in de toiletruimtes moeten dit jaar vervangen worden. Van de totale investering in 2023 is een bedrag van € 42.320 naar voren gehaald.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
51
Uitvoeringsprogramma 2022 De stelposten renovatie en relining riolering, klimaat- en waterplan, (versnelling) wegen en actieplan spelen zijn geprogrammeerd in het Uitvoeringsplan 2022. Subsidie voetgangersoversteekplaatsen Voor de aanleg van (verhoogde) voetgangersoversteekplaatsen is een subsidie ontvangen van de Metropoolregio van € 592.500.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
52
5. Weerstandsvermogen / risico's Top 10 grootste risico's Om de risico's van Gemeente Maassluis in kaart te brengen wordt in samenwerking met de afdelingen een risicoprofiel opgesteld. Deze is gelijk aan de stand in de rekening 2021. Daarin zijn de risico's recentelijk geactualiseerd. In het onderstaande overzicht worden de tien risico's gepresenteerd die de hoogste bijdrage hebben aan de berekening van de benodigde weerstandscapaciteit. Middels de bestuursrapportages wordt over de wijzigingen en stand van zaken gerapporteerd. Best.rap I
project / gebied
Risico
Invloed
1
Gemeentefonds
5%
2
Wmo
3
Bedrijfsvoering
4
ICT
5
Jeugdhulp
Lagere uitkering gemeentefonds door herverdeling gemeentefonds Verlagen van het abonnementstarief heeft een aanzuigende werking op de aanvragen van de voorzieningen huishoudelijke hulp Het gemeentehuis voldoet niet geheel meer aan de eisen en moet mogelijk vervangen of gerenoveerd worden Onvoldoende kennis om ICT te waarborgen en beveiligen Stijgende kosten van jeugdhulp
6
Woningbouw
3%
7
Algemene middelen
8
Corona
9
Projecten
Tegenvallende groei inwoners als gevolg van stagnerende bouwvolumes Ombuigingen in de meerjarenbegroting worden (deels) niet gerealiseerd Faillissement/surseance maatschappelijke instellingen Renterisico door vertraging projecten
10
Kademuren, bruggen en overige kunstwerken
Calamiteit civiele kunstwerken
3%
4% 4%
4% 3%
3% 3% 3%
Toelichting Hieronder volgt een toelichting op de belangrijkste risico's. Gemeentefonds De verhoging van het risico wordt voor het grotendeels veroorzaakt door een voorlopig nadeel als gevolg van de herijking van het gemeentefonds. Op dit moment houden wij in de meerjarenbegroting rekening met een derde van de actuele prognose. Daarnaast kan de situatie in Oekraïne zijn weerslag krijg op de economie. Aanvullende bezuinigingen zijn niet ondenkbaar. Bedrijfsvoering Een aantal gemeentelijke gebouwen is onderzocht op bestendige bruikbaarheid. Er is een aantal noodzakelijke investeringen in het stadhuis nodig om het gebouw te revitaliseren en duurzaam te kunnen gebruiken. Er is een stuurgroep geformeerd die dit verder onderzoekt en begeleidt.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
53
ICT Geconstateerd kan worden dat de huidige personele capaciteit en ICT-kennis in de afgelopen jaren onvoldoende is meegegroeid met de landelijke ontwikkelingen op dit gebied. Bovendien wordt gezien dat ook in de komende jaren de ICT-functie snel verder zal veranderen. Jeugdhulp De risico’s op de tekorten op de jeugdhulp zijn met de inzet van de reserve jeugd gemitigeerd. De reserve is vanaf 2021 ingesteld ter dekking van niet begrote lastenstijgingen. Vanaf 2021 zijn er extra rijksgelden beschikbaar gesteld voor de acute problematiek in de jeugdzorg. Besluiten over fundamentele aanpassingen zijn overgelaten aan het nieuwe kabinet. Met de meicirculaire verwachten we hierover meer informatie. De aanbesteding van het nieuwe MVS jeugdmodel is 2022 afgerond en start in 2023. Woningbouw In de begroting wordt rekening gehouden met de mutaties per jaar met een aanname dat ieder jaar 50% wordt doorgeschoven. Het risico is verhoogd omdat met name de komende jaren veel woningen opgeleverd zouden moeten worden. Bovendien is een landelijk tekort aan woningen. Het zou kunnen zijn dat Maassluis daardoor niet meer sneller groeit dan de rest van Nederland en er dus feitelijk weinig meeropbrengsten in de algemene uitkering te verwachten zijn. Wmo In de afgelopen twee jaar zijn de kosten binnen de Wmo, voornamelijk de huishoudelijke voorzieningen, minder hard gestegen dan verwacht.
De Wmo-begrotingen zijn eerder neerwaarts bijgesteld en de meerjarenbegroting 2023 laat ook een lagere uitgavenpatroon zien, dan verwacht. Hierdoor kon de reserve Wmo in de afgelopen periode goed worden gevuld. Het uitvoeringsprogramma Wmo draagt bij aan het verder verbetering van onze Wmo-voorzieningen. Om deze reden wordt het risico op de Wmo voor nu lager ingeschat. Weerstandsvermogen versus risico’s (verloop) Om te bepalen of het weerstandsvermogen toereikend is, dient de relatie te worden gelegd tussen de financieel gekwantificeerde risico's en de daarbij benodigde weerstandscapaciteit en de beschikbare weerstandscapaciteit. Onderstaand diagram geeft de opbouw van de weerstandscapaciteit weer. Ook wordt visueel weergegeven hoe de verhouding ligt ten opzichte van de benodigde weerstandscapaciteit € 9,0 miljoen, op basis van 90% zekerheid. De totale weerstandscapaciteit bedraagt € 27,5 miljoen.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
54
6. Overzicht van baten en lasten (bedragen x € 1.000)
Programma
Primaire begroting lasten
baten
1e Bestuursrapportage
Begroting na wijziging
saldo
lasten
baten
saldo
lasten
baten
saldo
Bestuur en dienstverlening
4.190
-1.579
2.612
146
509
655
4.336
-1.070
3.266
Veiligheid en handhaving
3.393
-42
3.350
17
0
17
3.410
-42
3.367
Verkeer, vervoer en waterstaat
5.634
-229
5.405
-359
0
-359
5.275
-229
5.046
Economie en citymarketing
1.814
-1.403
411
70
0
70
1.884
-1.403
481
Onderwijs
4.852
-1.861
2.991
432
-471
-39
5.284
-2.332
2.952
Sport, cultuur, recreatie en groen
8.683
-1.063
7.621
45
15
61
8.729
-1.047
7.681
Sociaal Domein
50.813
-13.260
37.553
550
-213
337
51.362
-13.473
37.890
Volksgezondheid, milieu en duurzaamheid Ruimtelijke ordening, bouwen en wonen Overhead
9.662
-9.960
-298
-60
24
-37
9.602
-9.936
-334
6.483
-5.092
1.392
413
-372
41
6.897
-5.464
1.433
9.704
-35
9.669
494
0
494
10.198
-35
10.164
Algemene dekkingsmiddelen
1.705
-64
-407
-471
1.641
-71.995
-70.353
Resultaat voor bestemming
106.934
-106.111
823
1.684
-914
770 108.619
-107.025
1.593
Bestuur en dienstverlening
213
-495
-283
0
-175
-175
213
-670
-457
Verkeer, vervoer en waterstaat
0
-100
-100
0
-118
-118
0
-218
-218
Economie en citymarketing
0
0
0
0
-30
-30
0
-30
-30
Onderwijs
0
-18
-18
0
0
0
0
-18
-18
Sport, cultuur, recreatie en groen
0
-673
-673
0
-15
-15
0
-688
-688
1.877
-1.180
697
0
-320
-320
1.877
-1.500
377
0
-151
-151
0
-24
-24
0
-175
-175
0
-18
-18
0
-45
-45
0
-63
-63
0
-499
-499
375
-831
-456
375
-1.330
-955
Algemene dekkingsmiddelen
189
-426
-237
47
-128
-81
236
-554
-318
Totaal resultaatbestemming
2.279
-3.560
-1.281
422
-1.685
-1.263
2.701
-5.246
-2.545
Bestuur en dienstverlening
4.403
-2.074
2.329
146
334
480
4.548
-1.740
2.809
Veiligheid en handhaving
3.393
-42
3.350
17
0
17
3.410
-42
3.367
Verkeer, vervoer en waterstaat
5.634
-329
5.305
-359
-118
-477
5.275
-447
4.828
Economie en citymarketing
1.814
-1.403
411
70
-30
40
1.884
-1.433
451
Onderwijs
4.852
-1.879
2.973
432
-471
-39
5.284
-2.350
2.934
Sport, cultuur, recreatie en groen
8.683
-1.736
6.948
45
0
46
8.729
-1.735
6.994
Sociaal Domein
52.690
-14.440
38.250
550
-533
17
53.240
-14.972
38.267
Volksgezondheid, milieu en duurzaamheid Ruimtelijke ordening, bouwen en wonen Overhead
9.662
-10.111
-449
-60
0
-61
9.602
-10.111
-509
6.483
-5.110
1.374
413
-417
-4
6.897
-5.527
1.370
9.704
-534
9.170
869
-831
39
10.573
-1.365
9.209
Algemene dekkingsmiddelen
1.895
-72.014 -70.119
-17
-535
-552
1.878
-72.549
-70.671
Resultaat na bestemming
109.213
2.106
-2.600
-493 111.320
-112.271
-952
Sociaal Domein Volksgezondheid, milieu en duurzaamheid Ruimtelijke ordening, bouwen en wonen Overhead
Bestuursrapportage I januari - april 2022
-71.588 -69.883
-109.672
-458
55
Toelichting De eerste bestuursrapportage laat een voordeel zien van € 493.000. Per saldo wordt er € 2,6 mln. meer onttrokken aan in de reserves met deze eerste bestuursrapportage. Het verwachte resultaat na deze eerste bestuursrapportage is € 952.000 positief.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
56
Bijlage 1 Overzicht begrotingswijzigingen (bedragen x € 1.000)
Omschrijving
2022
2023
2024
2025
2026
47
6
7
21
21
423
355
345
398
453
480
362
352
419
474
P0
Bestuur en dienstverlening
T01
Bestuur
10
T02
Burgerzaken
T03
Beheer overige gebouwen en gronden Totaal Bestuur en dienstverlening
P1
Veiligheid en handhaving
T11
Crisisbeheersing en brandweer
17
T12
Openbare orde en veiligheid
1
7
7
7
7
Totaal
Veiligheid en handhaving
17
7
7
7
7
P2
Verkeer, vervoer en waterstaat
T21
Verkeer en vervoer
-110
-275
-296
-42
126
T22
Parkeren
-1
-1
-1
-1
-1
-366
-214
-158
-159
-160
-477
-489
-454
-201
-34
T24
Economische havens en watergangen Totaal Verkeer, vervoer en waterstaat
P3
Economie en citymarketing
T31
Economische ontwikkeling
T33
10
T34
Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen Economische promotie
Totaal
Economie en citymarketing
40
0
0
0
0
P4
Onderwijs
T41
Openbaar basisonderwijs
-72
-56
-56
-55
-55
T42
Onderwijshuisvesting
18
-147
32
35
181
T43
Onderwijsbeleid en leerlingzaken
15
17
17
17
17
Totaal
Onderwijs
-39
-186
-7
-3
143
P5
Sport, cultuur, recreatie en groen
T51
Sportbeleid en activering
13
5
5
5
5
T52
Sportaccommodaties
59
44
20
20
-14
T53
-41
-4
-4
-4
-4
T54
Cultuurpresent, -productie en particip Musea
7
7
7
7
7
T55
Cultureel erfgoed
-2
-2
-2
T56
Media
-10
-8
-7
-7
-7
18
32
14
15
33
46
74
33
32
19
T57
Openbaar groen en (openlucht)recreatie Totaal Sport, cultuur, recreatie en groen
Bestuursrapportage I januari - april 2022
30
57
(bedragen x € 1.000)
Omschrijving
2022
2023
2024
2025
2026
P6
Sociaal Domein
T61
Samenkracht en burgerparticipatie
64
3
-72
-72
-72
T62
Wijkteams
-45
-65
-64
1
1
T63
Inkomensregelingen
75
75
75
T64
Begeleide participatie
-6
T 6 71
Maatwerkdienstverlening 18+
-41
-41
-41
-41
-41
T 6 72
Maatwerkdienstverlening 18-
41
T 6 81
Ge-escaleerde zorg 18+
5
5
5
5
5
Totaal
Sociaal Domein
17
-98
-97
-32
-32
P7
Volksgezondheid, milieu en duurzaamheid
T71
Volksgezondheid
17
17
17
17
17
T72
Riolering
9
16
24
31
39
T73
Afval
-27
-18
-19
-19
-19
T74
Milieubeheer
-68
2
2
2
2
T75
Begraafplaatsen en crematoria
9
Totaal
-61
17
24
32
40
P8
Volksgezondheid, milieu en duurzaamheid Ruimtelijke ordening, bouwen en wonen
T81
Ruimtelijke ordening
200
6
6
6
6
T83
Wonen
-204
-4
-4
-4
-4
Totaal
-4
2
2
2
2
VO 1
Ruimtelijke ordening, bouwen en wonen Overhead
T04
Overhead
39
60
68
80
85
Totaal
Overhead
39
60
68
80
85
VO 2
Algemene dekkingsmiddelen
T05
Treasury
T07
Algemene uitkering gemeentefonds
-485
-283
-316
-318
-333
T08
Overige baten en lasten
-122
1
-6
-3
-269
Totaal
Algemene dekkingsmiddelen
-552
-281
-321
-322
-602
-493
-534
-394
14
102
Totaal
Bestuursrapportage I januari - april 2022
1
55
58
(bedragen x € 1.000)
Omschrijving
2022
2023
2024
2025
2026
Aanpassing bijdrage VRR
17
0
0
0
0
Aanschaf tablets nieuwe gemeenteraad
0
0
0
0
0
Aanstelling tijdelijke projectleider Vastgoed
0
0
0
0
0
Afboeken rente- en kapitaallasten Werkplein - hosting BV
0
0
0
0
0
Beleid- en beheerplan Groen
22
0
0
0
0
Decembercirculaire 2021 gemeentefonds
-29
40
0
0
0
Dividend BNG en Evides
55
0
0
0
0
Doorontwikkeling Woonservicezone De Vloot
0
0
0
0
0
Herontwikkeling locatie gezondheidsgebouw
0
0
0
0
0
Implementatiekosten invoering Omgevingswet 2022
0
0
0
0
0
Inzet energiecontractbeheerder
0
0
0
0
0
Inzet herijking: organisatie zomeractiviteiten
0
0
0
0
0
Maatregelen naar aanleiding van informatiebeveiligingsincident
24
24
24
24
24
MVS Jeugdmodel
0
0
0
0
0
Omzetten budget schoolzwemmen
0
0
0
0
0
-100
0
0
0
0
Personele aangelegenheid
36
0
0
0
0
Projectleider begraafplaats
45
0
0
0
0
Stelpost groei van Maassluis
0
0
0
0
0
Steun Oekraïne
10
0
0
0
0
Thuiswerkregeling
0
0
0
0
0
Vervolg verkeersonderzoeken 2021
90
0
0
0
0
Viering 150 jaar Nieuwe Waterweg
0
0
0
0
0
Voorzieningenveld Burgemeesterswijk
0
0
0
0
0
Wateringse Sluis - Maaslandse Poort
-118
4
4
4
4
Wegvallen inkomsten Stedin
0
0
0
0
0
Wet open overheid
0
0
0
0
0
Start Risico Inventarisatie en Evaluatie (RI&E)
46
0
0
0
0
Vervolg HOV-studie
25
0
0
0
0
Beleidsmatig relevant
Overhevelen onvoorzien naar saldo begroting
Collegebesluiten reeds genomen
Bestuursrapportage I januari - april 2022
59
(bedragen x € 1.000)
Omschrijving
2022
2023
2024
2025
2026
Actualisatie reserve MOP
0
0
0
0
0
Arbo, bedrijfskleding en consumpties
0
0
0
0
0
Budget Verkiezingen
0
0
0
0
0
Extra budget inhuizing Vraagraak
0
0
0
0
0
Implementatie Omgekeerd Inzamelen
0
0
0
0
0
Jeugd- en leerlingenvervoer
0
0
0
0
0
Jeugdhulp
0
0
0
0
0
OZB-compensatie
0
0
0
0
0
Prenataal Huisbezoek
0
0
0
0
0
Rijksvaccinatie HPV mannen
0
0
0
0
0
Structureel budget armoedebeleid
0
0
0
0
0
Subsidieverdeelplan 2022
0
0
0
0
0
Tijdelijke urenuitbreiding ten behoeve van Maritiem erfgoed Maassluis
0
0
0
0
0
Toezicht en handhaving gastouderschap
0
0
0
0
0
Verdeelplan coronamiddelen ter verzachting maatschappelijke gevolgen corona
0
0
0
0
0
Verwerken bezuiniging op sport
0
0
0
0
0
Aansprakelijkheidsverzekering
8
8
8
8
8
Budget huisuitzetting
0
0
0
0
0
Exploitatie Keucheniusstraat 2c
5
5
5
5
5
Onderhoud marktkraamankers
10
0
0
0
0
Actualisatie IP
-638
-614
-435
-27
61
Totaal
-493
-534
-394
14
102
Neutrale wijzigingen
Overige mutaties (< 10.000)
Raadsbesluiten reeds genomen
Bestuursrapportage I januari - april 2022
60
Bijlage 2 Voortgang moties, amendementen etc. Naar aanleiding van het RKC onderzoek naar de sturingskracht van de raad heeft de gemeenteraad uitgesproken dat er expliciet een besluit genomen dient te worden als moties als afgedaan worden beschouwd. De onderstaande moties zijn in de periode van 1 januari 2022 tot en met 30 april 2022 door het college als afgedaan beschouwd. De raad wordt in het raadsvoorstel behorende bij deze eerste bestuursrapportage gevraagd hiermee in te stemmen. Onderwerp
Datum
Portefeuille
Stand van zaken
Afgedaan
Motie 4 Duurzaamheid voor iedereen
05-1119
Evers
Motie zal formeel worden afgedaan met deze Bestuursrapportage.
Ja
Motie 2020-5 verbinden met subsidies Motie 2020-23 Right to challenge
16-0620
Evers
Ja
03-1120
Haan
Motie 2021-04 Geldwijs
22-0621
Voskamp
Motie 2021-06 Bestrijden kansenongelijkheid Motie 2021-07 Verbinden wijkbeheer en de wijk op maat Motie 2021-34 Toekomstbestendige elektrische infrastructuur?
22-0621
Kuiper
22-0621
Kuiper
02-1121
Voskamp
Met de raadsinformatiebrief d.d. 4 februari 2022 beschouwt het college deze motie als afgedaan. Met de raadsinformatiebrief d.d. 22 april 2022 beschouwt het college de motie als afgedaan. Met de raadsinformatiebrief d.d. 25 februari 2022 beschouwt het college de motie als afgedaan. Met de raadsinformatiebrief d.d. 18-02-22 beschouwt het college de motie als afgedaan. Met de raadsinformatiebrief d.d. 11 februari 2022 beschouwt het college de motie als afgedaan. Met de raadsinformatiebrief d.d. 14 april 2022 beschouwt het college de motie als afgedaan.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
Ja
Ja
Ja
Ja
Ja
61
Bijlage 3 Voortgang aanbevelingen Rekenkamercommissie Tijdens deze rapportageperiode zijn de volgende aanbevelingen van de Rekenkamercommissie afgedaan: Onderwerp
Aanbeveling
Stand van zaken
Afgedaan
Rapport Wmo beleid in de praktijk Vertaal maatschappelijke effecten naar concrete en meetbare beleidsdoelen
Vertaal in de nieuwe beleidsnota en daaruit voortkomende uitvoeringsplannen de beoogde maatschappelijke effecten naar concrete en meetbare beleidsdoelen en verbindt deze aan heldere prestatie-indicatoren.
De aanbevelingen van de rekenkamercommissie (raadsvoorstel aanbevelingen rekenkamercommissierapport Wmo beleid in de praktijk, 3636) en deze motie zijn verwerkt in de maatregelen van het Uitvoeringsprogramma Wmo. Het Uitvoeringsprogramma WMO is 13 juli in de raad vastgesteld.
Ja
Het beoogde maatschappelijk effect van het Uitvoeringsprogramma Wmo is in het document beschreven. Voor de maatwerkvoorzieningen Wmo zijn prestatie-indicatoren benoemd.
Rapport Wmo-beleid in de praktijk Meer aandacht voor inwoner- en clientervaringen
Heb meer aandacht voor de uitkomsten van inwoner- en clientervaringen in de doorontwikkeling van beleid en uitvoering.
In de maatregelen is benoemd dat m.b.t. een aantal onderwerpen en nieuwe pilots nog een nadere uitwerking in prestatie-indicatoren plaatsvindt. De aanbevelingen van de rekenkamercommissie (raadsvoorstel aanbevelingen rekenkamercommissierapport Wmo beleid in de praktijk, 3636) en deze motie zijn uitgewerkt in het Uitvoeringsprogramma Wmo. Het Uitvoeringsprogramma WMO is 13 juli in de raad vastgesteld.
Ja
Een van de maatregelen van het Uitvoeringsprogramma gaat over participatie en cliëntervaringen.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
62
Onderwerp
Aanbeveling
Stand van zaken
Afgedaan
Rapport Wmo-beleid in de praktijk Nieuwe afspraken over monitoring
Maak nieuwe afspraken over inhoud en frequentie van verantwoording en monitoring. Aanvullende afspraken zijn nodig om ervoor te zorgen dat de gemeenteraad haar controlerende taak goed kan vervullen.
De aanbevelingen van de rekenkamercommissie (raadsvoorstel aanbevelingen rekenkamercommissierapport Wmo beleid in de praktijk, 3636) en deze motie zijn uitgewerkt in het Uitvoeringsprogramma Wmo.
Ja
Het Uitvoeringsprogramma WMO is 13 juli in de raad vastgesteld. Voor de maatwerkvoorzieningen Wmo is de monitoring middels prestatie-indicatoren beschreven. In de maatregelen van het Uitvoeringsprogramma is benoemd dat m.b.t. een aantal onderwerpen en nieuwe pilots nog een nadere uitwerking in prestatie-indicatoren plaatsvindt.
Bestuursrapportage I januari - april 2022
63
Bijlage 4 Stoplichtenrapportage Projecten Team Projecten - Unit Gebied, Mijlpalen 2022
Mijlpalen zijn overgenomen uit de begroting / MPG 2022 en evt doorgeschoven mijlpalen 2021. Naar aanleiding van interne besluitvorming of ontwikkelingen in de markt kunnen er mijlpalen worden toegevoegd of gewijzigd. Separaat zijn openstaande moties weergegeven die binnen een project worden afgehandeld.
Periode <T>
Bestuurlijke behandeling
<G+R> Geld en Risico's onvermijdelijke afwijking begroting kans op afwijking begroting, mogelijk te herstellen geen afwijking begroting <K>
Kwaliteitsaspecten Beoogd resultaat onhaalbaar Beoogd resultaat mogelijk niet haalbaar; bijsturing Beoogd resultaat is haalbaar
PROJECTEN GEBIEDSONTWIKKELING MET (GROND)EXPLOITATIE Het Balkon (realisatiefase) Mijlpaal Oplevering 14 Boulevardwoningen (MPG 2021)
toelichting Gerealiseerd
Oplevering 36 huurappartementen (Kopblok)
Gerealsieerd
Oplevering 76 appartementen (4e toren Neerlandia)
Gerealiseerd
Start bouw 57 appartementen Ceres Start bouw 32 appartementen Ebro
Gerealiseerd Triaal 2
Start bouw 59 appartementen (5e toren Het Baken)
Triaal 3
<G+R> <K> <T>
De Dijk (realisatiefase) Mijlpaal
toelichting
Alle kavels verkocht en geleverd
Triaal 2
**afsluiting GREX**
Triaal 3
<G+R> Berap 2 / jaarrekening <K> Kavel 9 (veld 1) wordt vooralsnog gereserveerd voor een mogelijke verplaatsing Milieustraat Kapelpolder <T>
De Rederij (Noorddijk-Geerkade) (realisatiefase) Mijlpaal Oplevering woonrijpmaken **afsluiting GREX**
toelichting Gerealiseerd Triaal 3
Berap 1 / Jaarrekening
<G+R> <K> <T>
PROJECTEN GEBIEDSONTWIKKELING MET VOORBEREIDINGSKREDIET Spectrumlocatie Fenacoliuslaan (realisatiefase) Mijlpaal
Oplevering 14 appartementen (MPG 2021)
Gerealiseerd
Oplevering woonrijp maken
Gerealiseerd
**afsluiting GREX**
Triaal 3
toelichting <G+R> Berap 1 / Jaarrekening <K> <T>
Spechtstraat (voorbereidingsfase) Mijlpaal
toelichting
Vaststelling bestemmingsplan
Gerealiseerd
Start bouwrijpmaken
Triaal 3
Start bouw
Triaal 3
Raadsbesluit 15 feb 2022 <G+R> <K> <T>
PROJECTEN GEBIEDSONTWIKKELING GEWONE DIENST Burgemeesterswijk (realisatiefase) Mijlpaal
toelichting
Deelplanvoorbereiding fase 3B, flats Burgemeester Zaneveldstraat (MPG 2021) Triaal 2 Start procedure bestemmingsplan
Triaal 2
Ondertekening aanvullende anterieure overeenkomst Maasdelta (MPG 2021)
Triaal 3
Aanbesteding bouw- en woonrijpmaken
Triaal 3
<G+R>
<T> Dijkpolder - Wilgenrijk (realisatiefase) Mijlpaal
toelichting
Indiening stedenbouwkundige matenplannen deelplan 19, 20, 22 (Verreweg)
triaal 1
Vaststelling bestemmingsplan 2 Wilgenrijk
triaal 2
Raadsvoorstel
<G+R> <K> <T> B&W besluit Ontwerp Wil;genrijk Noord (15 mrt 2022)
Bestuursrapportage I januari - april 2022
64
Team Projecten - Unit Gebied, Mijlpalen 2022
Periode <T>
Bestuurlijke behandeling
Mijlpaal
Vaststelling ontwerp deelplan 5 (P.C. Hooftlaan/Vondellaan)
Gerealiseerd
Collegebesluit
Vaststelling bestemmingsplan deelplan 5
Triaal 2
Collegebesluit
Start sloop deelplan 5
Triaal 2
Start bouw deelplan 5
Triaal 3
Oplevering restant deelplan 2 (Mgr. W.M. Bekkerslaan)
Triaal 3
Sluispolder-West (realisatiefase)
<G+R> Geld en Risico's
toelichting <G+R> <K>
<T> B&W besluit Ontwerp deelplan 5 (19 apr 2022) Vlietlocatie e.o. (voorbereidingsfase) Mijlpaal
Vaststelling bestemmingsplan (MPG 2021)
Gerealiseerd
Start sloop De Vliet (extra tov MPG 2022)
Triaal 3
Raadsvoorstel 1 februari 2022
toelichting <G+R> <K> <T>
Jacob Catsstraat e.o. (realisatiefase) Mijlpaal
Oplevering 16 woningen Roemer Visscherstraat
Gerealiseerd
Sloop woningen G.A. Brederolaan
Gerealiseerd
toelichting <G+R> <K> <T>
De Kade (realisatiefase) Mijlpaal
toelichting
Vaststellen nieuw Beeldkwaliteitsplan
Triaal 3
Raadsvoorstel
Ondertekening Addendum op de Realisatieovereenkomst Appelbloesem BV
Triaal 3
Collegebesluit
Vaststellen partiele herziening bestemmingsplan "De Kade"
Triaal 3
Raadsvoorstel
Verlenen omgevingsvergunning hoogbouw Taanschuurkade
Triaal 3
Verlenen omgevingsvergunning lus 3 incl. panaramagebouw
Triaal 3
Verlenen omgevingsvergunning lus 4 incl. panaramagebouw
Triaal 3
Instemming (ruimtelijk) haalbaarheidsonderzoek nieuwe spoorwegovergang
Triaal 3
Raadsvoorstel
De Vlootschouwer (Albedalocatie) (realisatiefase) Mijlpaal
<G+R>
<K> <T> toelichting
Oplevering woningen en polikliniek
2023
**afsluiting Project**
Triaal 3
Berap 1 / Jaarrekening
<G+R> <K> <T>
Transformatie Kapelpolder (initiatieffase) Mijlpaal
Vaststellen projectopdracht (MPG 2021)
toelichting Triaal 2
Raadsvoorstel <G+R> <K> <T>
Station West en omgeving (initiatieffase) Mijlpaal
Vaststellen projectopdracht (MPG 2021)
toelichting Triaal 2
Collegebesluit (+RIB) <G+R> <K> <T> toelichting
Gezondheidsgebouw De Vloot (initiatieffase) - nieuw project (niet in MPG) Mijlpaal
Vaststellen projectopdracht
Triaal 2
Collegebesluit (+RIB) <G+R> <K> <T>
Bestuursrapportage I januari - april 2022
65
Bijlage 5 Meldingen Buitenruimte Meldingen Aantal gemeld: 2.699 Servicenorm eerste reactie naar inwoner: 34,78% binnen de norm. Aantal gesloten: 2.539 Gemiddelde afhandeltijd: 81,51% binnen de norm. Kanaal Website Telefonisch Inwonersapp (iOS) Inwonersapp (Android) Behandelaarsapp (iOS) Behandelaarsapp (Android) Anders
904 274 595 747 24 154 1
Categorieën en Subcategorieën 1. Stormschade 2. Aanhangwagens 3. Afval en vervuiling 4. Bestrating 5. Bushokjes 6. Dieren en ongedierte 7. Fietsen en bromfietsen
8. Gladheidsbestrijding 9. Groen 10. (Jeugd)overlast 11. Riolering 12. Straatmeubilair, speelplaatsen en speeltoestellen 13. Straatverlichting 14. Verkeerszaken,- borden en -lichten
Bestuursrapportage I januari - april 2022
66
Bijlage 6 Specificatie neutrale en overige mutaties Specificatie neutrale wijzigingen De wijzigingen zijn inclusief reservemutaties. (bedragen x € 1.000)
Neutrale wijzigingen
2022
2023
2024
2025
2026
Budget Verkiezingen
0
22
22
22
22
Subsidieverdeelplan 2022
0
0
0
0
0
Subtotaal
0
22
22
22
22
Arbo, bedrijfskleding en consumpties
-6
-6
-6
-6
-6
Subtotaal
-6
-6
-6
-6
-6
Subsidieverdeelplan 2022
0
0
0
0
0
Subtotaal
0
0
0
0
0
Actualisatie reserve MOP
26
0
0
0
0
Jeugd- en leerlingenvervoer
41
41
41
41
41
SPUK Nationaal Programma Onderwijs
248
144
0
0
0
Subsidieverdeelplan 2022
197
-24
-24
-24
-24
Subtotaal
512
161
17
17
17
Arbo, bedrijfskleding en consumpties
-11
-11
-11
-11
-11
Verwerken bezuiniging op sport
-15
0
0
0
0
Actualisatie reserve MOP
38
0
0
0
0
Subsidieverdeelplan 2022
17
17
17
17
17
Subtotaal
28
5
5
5
5
Lasten Bestuur en dienstverlening
Verkeer, vervoer en waterstaat
Economie en citymarketing
Onderwijs
Sport, cultuur, recreatie en groen
Sociaal Domein Verdeelplan coronamiddelen ter verzachting maatschappelijke gevolgen corona Jeugd- en leerlingenvervoer
81
0
0
0
0
-41
-41
-41
-41
-41
Toezicht en handhaving gastouderschap
13
13
13
13
13
SPUK Wet Inburgering
213
0
0
0
0
Jeugdhulp
41
0
0
0
0
Subsidieverdeelplan 2022
-3
-3
-3
-3
-3
Subtotaal
304
-31
-31
-31
-31
Bestuursrapportage I januari - april 2022
67
(bedragen x € 1.000)
Neutrale wijzigingen
2022
2023
2024
2025
2026
Begraafplaats flexibele inhuur
35
0
0
0
0
Arbo, bedrijfskleding en consumpties
-14
-14
-14
-14
-14
Prenataal Huisbezoek
12
12
12
12
12
Implementatie Omgekeerd Inzamelen
-59
-58
-57
-56
-56
Rijksvaccinatie HPV mannen
5
5
5
5
5
Subtotaal
-21
-55
-54
-53
-53
Arbo, bedrijfskleding en consumpties
32
32
32
32
32
Extra budget inhuizing Vraagraak
25
0
0
0
0
Subtotaal
57
32
32
32
32
Prenataal Huisbezoek
-12
-12
-12
-12
-12
Toezicht en handhaving gastouderschap
-13
-13
-13
-13
-13
Subsidieverdeelplan 2022
12
11
11
11
11
Budget Verkiezingen
0
-22
-22
-22
-22
Extra budget inhuizing Vraagraak
-25
0
0
0
0
Rijksvaccinatie HPV mannen
-5
-5
-5
-5
-5
Jeugdhulp
-41
0
0
0
0
Afwikkeling personele aangelegenheid
58
0
0
0
0
Subtotaal
-25
-41
-41
-41
-41
Actualisatie reserve MOP
-64
0
0
0
0
Subtotaal
-64
0
0
0
0
SPUK Nationaal Programma Onderwijs
-248
-144
0
0
0
Subsidieverdeelplan 2022
-223
0
0
0
0
Subtotaal
-471
-144
0
0
0
Verwerken bezuiniging op sport
15
0
0
0
0
Subtotaal
15
0
0
0
0
SPUK Wet Inburgering
-213
0
0
0
0
Subtotaal
-213
0
0
0
0
Begraafplaats flexibele inhuur
-35
0
0
0
0
Implementatie Omgekeerd Inzamelen
59
58
57
56
56
Subtotaal
24
58
57
56
56
Lasten Volksgezondheid, milieu en duurzaamheid
Overhead
Algemene dekkingsmiddelen
Baten Bestuur en dienstverlening
Onderwijs
Sport, cultuur, recreatie en groen
Sociaal Domein
Volksgezondheid, milieu en duurzaamheid
Bestuursrapportage I januari - april 2022
68
(bedragen x € 1.000)
Neutrale wijzigingen
2022
2023
2024
2025
2026
Verdeelplan coronamiddelen ter verzachting maatschappelijke gevolgen corona Afwikkeling personele aangelegenheid
-81
0
0
0
0
-58
0
0
0
0
Subtotaal
-139
0
0
0
0
Totaal
0
0
0
0
0
Baten Algemene dekkingsmiddelen
Specificatie overige mutaties De wijzigingen zijn inclusief reservemutaties. (bedragen x € 1.000)
Overige mutaties
2022
2023
2024
2025
2026
Exploitatie Keucheniusstraat 2c
5
5
5
5
5
Lasten
5
5
5
5
5
Lasten Veiligheid en handhaving
Economie en citymarketing Onderhoud marktkraamankers
10
Lasten
10
Overhead Aansprakelijkheidsverzekering
8
8
8
8
8
Lasten
8
8
8
8
8
Totaal
22
12
12
12
12
Bestuursrapportage I januari - april 2022
69
Bestuursrapportage I januari - april 2022
70
Bestuursrapportage I januari - april 2022
71
Bestuursrapportage I januari - april 2022
72