6. Woningbehoefteonderzoek Bommelerwaard
Tekst van het document
2023
’23 t/m ’30, basis
’23 t/m ’30, ambitie
’23 t/m ’40, basis
’23 t/m ’40, ambitie
Brakel
3.355
+275 (+8%)
+430 (+13%)
+615 (+18%)
+770 (+23%)
Kerkwijk
2.575
+200 (8%)
+320 (+12%)
+465 (+18%)
+585 (+23%)
Nederhemert
575
+95 (+17%)
+125 (+21%)
+125 (+22%)
+155 (+27%)
Zaltbommel
6.045
+755 (+13%)
+1.040 (+17%)
+1.480 (+25%)
+1.770 (+29%)
Gemeente Zaltbommel
12.550
+1.330 (+11%)
+1.905 (+15%)
+2.690 (+21%)
+3.280 (+26%)
Bron: ABF (2023), Primos 2023, BRP-gegevens gemeente Zaltbommel. Bewerking Stec Groep (2023).
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
54
7.2 Kwalitatieve woningbehoefte: divers nieuwbouwaanbod met nadruk op betaalbaar en levensloopbestendig We gebruiken de verwachte doelgroepenontwikkeling en de bestaande woningvoorraad van de gemeenten Maasdriel en Zaltbommel in om de kwalitatieve woningbehoefte te kunnen bepalen. We zetten hiervoor ons Stec-Doorstroommodel in. Hierin berekenen we op basis van de kenmerken van de demografie en woningmarkt van de gemeenten Maasdriel en Zaltbommel aan welke typen woningen de komende jaren behoefte dan wel overschot zullen ontstaan. We houden hierbij rekening met de verhuisgeneigdheid, woonwensen en verhuisgedrag van de doelgroepen die nu en in de toekomst naar verwachting in de regio Bommelerwaard zullen wonen. We gebruiken daarvoor de landelijke WoON-enquêtes uit 2015, 2018 en 2021 en de BRP-gegevens van de gemeenten Maasdriel en Zaltbommel. In onderstaand tekstkader lichten we het Stec-Doorstroommodel verder toe.
Uitleg Stec-Doorstroommodel Behoefte aan woningen op basis van doorstroming op de woningmarkt Om de kwalitatieve woningbehoefte te bepalen gebruiken we ons eigen Stec-Doorstroommodel. Het doorstroommodel is een methode om de opgave in de woningmarkt te benaderen. Het is een dynamisch en vraaggestuurd model dat jaarlijks de vraag en het aanbod van woningen tegen elkaar afzet. We onderscheiden hiervoor 16 doelgroepen op basis van huishoudenssamenstelling, leeftijd inkomen en woonmilieu. Vervolgens bepalen we de jaarlijkse opgave, waarbij het model rekening houdt met de bestaande voorraad, de gewenste woonsituatie, het verhuisgedrag en demografische ontwikkelingen van de doelgroepen in de gemeente. Door confrontatie van huidige woonsituatie met woonwensen en verhuisgedrag ontstaat opgave Door de ontwikkeling van de doelgroepen te combineren met hun huidige woonsituatie (wat komt er aan woningen vrij bij huishoudensdaling/doorstroming?), verhuisgeneigdheid (hoe vaak verhuizen gemiddeld gezien doelgroepen?), kwalitatieve woonvoorkeuren (waar wensen doelgroepen te wonen bij huishoudensgroei/doorstroming?) en daadwerkelijk verhuisgedrag (waar verhuisden doelgroepen in het verleden heen bij huishoudensgroei/doorstroming?) simuleren we in het model de jaarlijkse in- en uitgaande verhuizingen.
Zo ontstaat op basis van verhuis- en woonwensen en de samenstelling van de woningvoorraad een vraag-aanbodconfrontatie die per saldo een jaarlijkse kwantitatieve en kwalitatieve opgave op de woningmarkt oplevert. Verhuisgedrag van doelgroepen verfijnd met daadwerkelijke verhuizingen in de regio Bommelerwaard Op basis van de BRP-gegevens die we ontvangen hebben, hebben we ons Stec-Doorstroommodel verder kunnen verfijnen voor de woningmarktsituatie in de regio Bommelerwaard. Dit zorgt ervoor dat de woningbehoefte op basis van daadwerkelijk verhuisgedrag voor een groot deel gebaseerd is op de verhuizingen zoals ze daadwerkelijk in de gemeente hebben plaatsgevonden in de periode 2018 tot en met de eerste helft van 2023. In bepaling van de behoefte houden we rekening met betaalbaarheid van de voorraad Daarnaast houden we in dit onderzoek rekening met de betaalbaarheid van de (koop)woningvoorraad, zodat we (vanuit het inkomen) onhaalbare wensen corrigeren. We dempen zo de vraag naar koopwoningen vanuit lage en middeninkomens wanneer de woningvoorraad in een gemeente duurder is. Dit resulteert erin dat huishoudens vaker aangewezen zijn op een huurwoning, dan waar in eerste instantie vanuit hun woonwens de voorkeur naar uitgaat.
55
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
Op hoofdlijnen: robuuste vraag naar nultredenwoningen, vraag naar grondgebonden woning ook sterk ingegeven door mate van invulling ambities Allereerst brengen we de kwalitatieve woningbehoefte in beeld naar negen combinaties van eigendom (sociale huur, vrijesectorhuur en koop) en woningtype (regulier grondgebonden, appartement zonder lift en nultreden). In onderstaande figuur tonen we de uitkomsten voor de gemeenten Maasdriel en Zaltbommel voor de periode tot en met 2030 en tot en met 2040. Op basis van het basisscenario zien we dat zowel in Maasdriel als Zaltbommel op basis van woonwensen met name een vraag ontstaat naar grondgebonden sociale huur- en koopwoningen en nultredenwoningen in het sociale huursegment. Zowel tot en met 2030 als tot en met 2040. Op basis van actuele verhuisbewegingen zien we wel verschillen. In Maasdriel valt de vraag naar grondgebonden koopwoningen beduidend lager uit en in Zaltbommel is dat het geval bij de vraag naar grondgebonden sociale huurwoningen. Deze verschillen ontstaan mogelijk doordat het aanbod aan deze woningen mogelijk lager lag dan de vraag naar dit product. Opvallend is namelijk dat we in Maasdriel en Zaltbommel een tegengesteld beeld zien wanneer we woonwensen en verhuisgedrag in het grondgebonden segment vergelijken. Op basis van het ambitiescenario zien we met name grote verschillen terug in het reguliere grondgebonden segment.
Dit zijn de woningtypen waar jongere huishoudens, die met name extra toenemen in het ambitiescenario, naar op zoek zijn. De grootste vraag ontstaat naar reguliere grondgebonden koopwoningen. Dit is het type woning waar jonge huishoudens (zeker in een dorps of landelijk woonmilieu) vaak het liefst naar toe verhuizen. De vraag naar nultredenwoningen neemt relatief weinig toe. Dit komt doordat de huidige migratietrend en het inlopen van het woningtekort relatief weinig effect hebben op de ontwikkeling van het aantal ouderen. Dat is de doelgroep die het liefst in dit type woning wil wonen. Dit is een woningvraag die voortkomt vanuit de eigen bevolking en zal zich dus naar waarschijnlijkheid sowieso voordoen. We omschrijven deze woningvraag daarom als robuust. De extra vraag naar grondgebonden woningen die voortkomt uit het ambitiescenario is onzekerder. Deze behoefte is mede afhankelijk van het beleid van de gemeenten (zoals extra inzet op inlopen woningtekort) en ontwikkelingen waar de gemeenten minder invloed op hebben (migratiestromen vanuit het buitenland).
Figuur 39: Woningbehoefte op hoofdlijnen tot en met 2030 in de gemeente Maasdriel
Grondgebonden
-200
0
200
400
600
800
1.000
1.200
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018, WoON2021, BRP gemeente Maasdriel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).
56
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
Figuur 40: Woningbehoefte op hoofdlijnen tot en met 2030 in de gemeente Zaltbommel
Grondgebonden
-400
-200
0
200
400
600
800
1.000
1.200
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018, WoON2021, BRP gemeente Zaltbommel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).
Figuur 41: Woningbehoefte op hoofdlijnen tot en met 2040 in de gemeente Maasdriel Grondgebonden
-200
0
200
400
600
800
1.000
1.200
1.400
1.600
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018, WoON2021, BRP gemeente Maasdriel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).
57
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
Figuur 42: Woningbehoefte op hoofdlijnen tot en met 2040 in de gemeente Zaltbommel
Grondgebonden
-400
-200
0
200
400
600
800
1.000
1.200
1.400
1.600
SH GGB VSH GGB Koop GGB
Nultreden
App. Z. lift
SH APP z. lift VSH APP z. lift KOOP APP z. lift SH NULT. VSH NULT. KOOP NULT.
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018, WoON2021, BRP gemeente Zaltbommel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).
Vraag naar reguliere woningen landt voor groot deel in betaalbare segment We splitsen de kwalitatieve woningbehoefte tot en met 2030 nog verder op. We maken hiervoor onderscheid in verschillende prijssegmenten. In de uitsplitsing van het reguliere grondgebonden segment valt op dat volgens de woonwensen van huishoudens in de sociale huur zowel naar woningen beneden als boven de aftoppingsgrens in het ambitiescenario een behoefte ontstaat. In de vrijesectorhuur zien we op basis van woonwensen weinig vraag ontstaan. In het koopsegment ontstaat de grootste vraag. Deze is wel zeer divers. Zo zien we dat circa 50 tot 60% hiervan landt in het betaalbare segment tot € 355.000 en dat een groot deel daarvan ook nog eens een woning tot € 250.000 wil. Met name deze laatste categorie is lastig realiseerbaar. Mogelijk neemt een deel van deze huishoudens ook genoegen met een woning in het middenhuursegment. Op die manier is deze vraag hiermee uitwisselbaar en kan er dus toch een behoefte ontstaan aan middenhuurwoningen, ondanks dat hier vaak bij huishoudens niet de primaire voorkeur ligt. Een duurdere koopwoning is voor deze doelgroep vaak immers niet te betalen.
58
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
Figuur 43: Woningbehoefte aan reguliere grondgebonden woningen tot en met 2030 in de gemeente Maasdriel -200
-100
0
100
200
300
400
500
SH GGB - Tot aftoppingsgrens SH GGB - Aftopping tot liberalisatie VSH GGB - Liberalisatie tot € 1.000 VSH GGB - Meer dan € 1.000 KOOP GGB - Tot € 250.000 KOOP GGB - € 250.000 - € 355.000 KOOP GGB - € 355.000 tot € 500.000 KOOP GGB - € Meer dan € 500.000 O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018, WoON2021, BRP gemeente Maasdriel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).
Figuur 44: Woningbehoefte aan reguliere grondgebonden woningen tot en met 2030 in de gemeente Zaltbommel -300
-200
-100
0
100
200
300
400
500
SH GGB - Tot aftoppingsgrens SH GGB - Aftopping tot liberalisatie VSH GGB - Liberalisatie tot € 1.000 VSH GGB - Meer dan € 1.000 KOOP GGB - Tot € 250.000 KOOP GGB - € 250.000 - € 355.000 KOOP GGB - € 355.000 tot € 500.000 KOOP GGB - € Meer dan € 500.000 O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018, WoON2021, BRP gemeente Zaltbommel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).
Lichte behoefte aan appartementen zonder lift, maar uitwisselbaar met nultredensegment We splitsen appartementen op in nultredenwoningen en appartementen zonder lift om de behoefte te bepalen. Appartementen zonder lift zijn niet levensloopgeschikt en voldoen daardoor niet aan de woonwensen van ouderen. Overige doelgroepen kunnen hier echter wel geschikt wonen. Doordat er relatief weinig van dit woningtype in de gemeente staan, zien we alsnog een behoefte ontstaan aan de meeste prijssegmenten. Deze behoefte is echter uitwisselbaar met de behoefte aan appartementen met lift. Dit zijn dan met name huurappartementen in diverse prijssegmenten. Deze vraag komt met name voort vanuit alleenstaanden en stellen onder de 65 jaar.
59
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
Figuur 45: Woningbehoefte aan appartementen zonder lift tot en met 2030 in de gemeente Maasdriel -80
-60
-40
-20
0
20
40
60
80
100
SH APP z. lift - Tot aftoppingsgrens SH APP z. lift - Aftopping tot liberalisatie VSH APP z. lift - Liberalisatie tot € 1.000 VSH APP z. lift - Meer dan € 1.000 KOOP APP. z.lift - Tot € 250.000 KOOP APP z.lift - € 250.000 - € 355.000 KOOP APP z. lift - € 355.000 tot € 500.000 KOOP APP z. lift - Meer dan € 500.000
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018, WoON2021, BRP gemeente Maasdriel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).
Figuur 46: Woningbehoefte aan appartementen zonder lift tot en met 2030 in de gemeente Zaltbommel 0
50
100
150
200
250
SH APP z. lift - Tot aftoppingsgrens SH APP z. lift - Aftopping tot liberalisatie VSH APP z. lift - Liberalisatie tot € 1.000 VSH APP z. lift - Meer dan € 1.000 KOOP APP. z.lift - Tot € 250.000 KOOP APP z.lift - € 250.000 - € 355.000 KOOP APP z. lift - € 355.000 tot € 500.000 KOOP APP z. lift - Meer dan € 500.000
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018, WoON2021, BRP gemeente Zaltbommel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).
Vraag naar nultredenwoningen zeer divers en robuust We zien naar alle prijsklassen een behoefte ontstaan in het nultredensegment. Dit komt doordat de behoefte aan levensloopgeschikt wonen vanuit alle oudere doelgroepen ontstaat. Dit zorgt voor een diversiteit aan woonwensen. Wel zien we een duidelijke voorkeur terug naar nultredenwoningen in het sociale huursegment. De mogelijke overwaarde op hun huidige woning, het woningbezit onder ouderen is hoog, kan een deel van de doelgroep voor sociale huur er echter ook toe verleiden om naar een ruimere vrijesectorhuurof koopwoning in het nultredensegment te verhuizen. Dit is ook sterk afhankelijk van het nieuwbouwaanbod in de regio.
60
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
Verder zien we ook met onderscheid naar prijsklassen terug dat de invloed van het ambitiescenario op deze behoefte beperkt is. Dit komt doordat de behoefte naar levensloopgeschikt wonen met name vanuit de eigen inwoners voortkomt en minder van buitenaf.
Figuur 47: Woningbehoefte aan nultredenwoningen tot en met 2030 in de gemeente Maasdriel -50
0
50
100
150
200
250
300
SH NULT - Tot aftoppingsgrens SH NULT - Aftopping tot liberalisatie VSH NULT - Liberalisatie tot € 1.000 VSH NULT - Meer dan € 1.000 KOOP NULT - Tot € 250.000 KOOP NULT - € 250.000 - € 355.000 KOOP NULT - € 355.000 - € 500.000 KOOP NULT - Meer dan € 500.000
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018, WoON2021, BRP gemeente Maasdriel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).
Figuur 48: Woningbehoefte aan nultredenwoningen tot en met 2030 in de gemeente Zaltbommel 0
50
100
150
200
250
SH NULT - Tot aftoppingsgrens SH NULT - Aftopping tot liberalisatie VSH NULT - Liberalisatie tot € 1.000 VSH NULT - Meer dan € 1.000 KOOP NULT - Tot € 250.000 KOOP NULT - € 250.000 - € 355.000 KOOP NULT - € 355.000 - € 500.000 KOOP NULT - Meer dan € 500.000
O.b.v. woonvoorkeuren
Invloed ambitiescenario
O.b.v. verhuisgedrag
Invloed ambitiescenario
Bron: Primos 2023, WoON2015, WoON2018, WoON2021, BRP gemeente Zaltbommel (2023). Bewerking Stec Groep (2023).
61
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
7.3 Kwantitatief voldoende plannen om in woonopgaven te voorzien, concretisering van plannen nu gewenst We hebben het huidige planaanbod van de gemeenten Maasdriel en Zaltbommel geconfronteerd met de hiervoor geschetste woningbehoefte. We doen dit om in beeld te brengen in hoeverre de regio wat betreft nieuwbouwprogramma al voldoet aan de verwachte woonopgaven. Dit doen we hierna in kwantitatieve aantallen, maar ook zoveel mogelijk naar woningtypen en prijssegmenten. Kwantiteit aan plannen voldoende voor realiseren woningbehoefte We zetten allereerst de kwantitatieve woningbehoefte van de gemeenten Maasdriel en Zaltbommel af tegen het huidige planaanbod. In de periode 2023 tot en met 2030 zien we een behoefte aan circa +1.975 woningen in de gemeente Maasdriel en circa +1.905 woningen in de gemeente Zaltbommel op basis van het ambitiescenario. We zien tegelijkertijd dat de gemeente Maasdriel plannen heeft voor het netto toevoegen van 1.970 woningen en de gemeente Zaltbommel voor het toevoegen van 2.320 woningen. Een groot deel van deze plannen bevindt zich nog wel in de ‘zachte’ planfase. Dit houdt in dat de plannen nog niet zijn vastgesteld en mogelijk nog aanpassingen verricht worden aan de kwantiteit of kwaliteit.
Figuur 49: Confrontatie woningbehoefte tot en met 2030 met planaanbod gemeenten Maasdriel en Zaltbommel
Zaltbommel
Maasdriel
0
500
1.000
1.500
2.000
2.500
Behoefte woonvoorkeur
Plancapaciteit
Behoefte woonvoorkeur
Plancapaciteit Behoefte (woonvoorkeur) Harde plancapaciteit
Invloed ambitiescenario (woonvoorkeur) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, BRP gemeenten Maasdriel & Zaltbommel (2023), Planaanbod gemeenten Maasdriel & Zaltbommel. Bewerking Stec Groep (2023).
Huidig planaanbod verdeeld over kernen en woonclusters, in sommige kernen ruimte voor extra plannen We hebben het kwantitatieve planaanbod ook per kern in beeld gebracht en afgezet tegen de woningbehoefte tot en met 2030 op basis van het ambitiescenario. Hieruit blijkt dat in de gemeente Maasdriel de woningbouwplannen bijna over alle kernen verspreid zijn. Enkel in Wellseind-Slijkwell zijn er op dit moment nog geen woningbouwplannen. Over het algemeen geldt dat er geen of een beperkte planruimte over is per kern wanneer alle plancapaciteit uitgevoerd wordt. In Zaltbommel zien we dat het huidige planaanbod al vrij fors is. Dit zorgt ervoor dat bij uitvoering van alle plannen in alle woonclusters de woningbehoefte wordt overschreden. In de meeste woonclusters (exclusief Nederhemert) zijn er echter nog veel zachte plannen, waarvan de vraag is of ze in de periode tot en met 2030 allemaal worden uitgevoerd en of dat dan ook in de huidige kwantiteit zal zijn. Wel valt op dat er relatief veel plannen zijn voor het wooncluster Zaltbommel. Aangezien alle clusters een sterke verhuisdynamiek kennen, kan Zaltbommel echter wel deels voorzien in de behoefte elders in de gemeente.
62
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
Tabel 26: Confrontatie woningbehoefte tot en met 2030 met planaanbod gemeente Maasdriel naar kernen Plancapaciteit
Waarvan harde plancapaciteit
Planruimte bij uitvoering totale plancapaciteit
Planruimte bij uitvoering harde plancapaciteit
Alem
40
0
+30
-10
+30
Ammerzoden
225
65
+275
+50
+210
Hedel
515
155
+500
-15
+345
Heerewaarden
30
15
+85
+55
+70
Hoenzadriel
5
0
+30
+25
+30
Hurwenen
60
10
+120
+60
+110
Kerkdriel
645
240
+540
-105
+300
Rossum
190
190
+200
-10
+10
Velddriel
215
205
+120
-95
-85
Well
35
20
+55
+20
+35
Wellseind-Slijkwell
0
0
+20
+20
+20
1.955
905
+1.975
+20
+1.070
Kernen
Gemeente Maasdriel
Behoefte per kern t/m 2030, o.b.v. ambitie
Bron: Primos 2023, Planaanbod gemeente Maasdriel. Bewerking Stec Groep (2023).
Tabel 27: Confrontatie woningbehoefte tot en met 2030 met planaanbod gemeente Zaltbommel naar woonclusters Plancapaciteit
Waarvan harde plancapaciteit
Behoefte per kern t/m 2030, o.b.v. ambitie
Planruimte bij uitvoering totale plancapaciteit
Planruimte bij uitvoering harde plancapaciteit
Brakel
445
120
+430
-15
+310
Kerkwijk
220
35
+320
-100
+285
Nederhemert
175
150
+125
-50
-25
Zaltbommel
1.480
605
+1.040
-440
+435
Gemeente Zaltbommel
2.420
910
+1.905
-515
+995
Woonclusters
Bron: Primos 2023, Planaanbod gemeente Maasdriel. Bewerking Stec Groep (2023).
Kwalitatieve invulling in Maasdriel nog gewenst, in Zaltbommel extra behoefte aan sociale huurwoningen We hebben vervolgens voor beide gemeenten het planaanbod uitgesplitst naar prijssegmenten. We gebruiken hiervoor de prijscategorieën uit de Woondeal, namelijk: sociale huur, middenhuur, dure huur, betaalbare koop (tot € 355.000) en dure koop (vanaf € 355.000). In beide gemeenten is de behoefte aan betaalbare woningen (sociale huur, middenhuur of betaalbare koop) circa 65 tot 75% op basis van woonwensen. Dit is vergelijkbaar met de eisen uit de woondeal (2/3de betaalbaar). In de gemeente Maasdriel is voor een groot deel nog onbekend in welk prijssegment de woningbouwplannen zullen worden gerealiseerd. Hier ligt dus
63
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
nog een opgave voor de komende periode. Met name nieuwbouw van sociale huur, betaalbare koop en dure koop is gewenst in Maasdriel. In de gemeente Zaltbommel is voor alle plannen al wel een segmentering gemaakt. Wanneer we de plannen aan betaalbare woningen bij elkaar optellen, bevindt in totaal 64% van de woningen zich in het betaalbare segment. Hiermee voldoet de gemeente bijna aan de afspraken uit de Woondeal. Met name de behoefte aan sociale huurwoningen op basis van woonwensen wordt nu nog onvoldoende ingevuld in de plannen. Op dit moment bestaat 25% van het nieuwbouwprogramma uit sociale huurwoningen. Dit is ook onvoldoende om de sociale huurwoning-voorraad van Zaltbommel te vergroten richting de 30% van de gehele voorraad.
Figuur 50: Confrontatie woningbehoefte tot en met 2030 met planaanbod gemeente Maasdriel naar prijssegmenten
On Betaalbare b. Dure koop koop Dure huur Middenhuur
Sociale huur
-200
0
200
400
600
800
1000
1200
Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit Behoefte (woonvoorkeur) Behoefte (verhuisgedrag) Harde plancapaciteit
Invloed ambitiescenario (woonvoorkeur) Invloed ambitiescenario (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, BRP gemeente Maasdriel (2023), Planaanbod gemeente Maasdriel. Bewerking Stec Groep (2023).
1400
64
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
Figuur 51: Confrontatie woningbehoefte tot en met 2030 met planaanbod gemeente Zaltbommel naar prijssegmenten
On Betaalbare b. Dure koop koop Dure huur Middenhuur
Sociale huur
-100
0
100
200
300
400
500
600
700
800
900
1.000
Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit Behoefte (woonvoorkeur) Behoefte (verhuisgedrag) Harde plancapaciteit
Invloed scenario (woonvoorkeur) Invloed scenario (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, BRP gemeente Zaltbommel (2023), Planaanbod gemeente Zaltbommel. Bewerking Stec Groep (2023).
Ook naar woningtype nog invulling gewenst in Maasdriel, in Zaltbommel nadruk op grondgebonden woningen Tenslotte hebben we het planaanbod ook onderscheiden op basis van woningtype. Hierbij hebben we zo goed als mogelijk onderscheid gemaakt in niet-levensloopbestendige en wel-levensloopbestendige producten. In de planlijst van de gemeente Maasdriel wordt dit onderscheid gemaakt. Van een groot deel van de plannen is de segmentering naar woningtype echter nog onbekend. In de gemeente Zaltbommel is het onderscheid naar appartementen met of zonder lift niet gemaakt. We laten dit segment daarom samen zien. Uit het planaanbod van de gemeente Zaltbommel valt op dat het merendeel van het nieuwbouwprogramma een grondgebonden woning is (64%). Ondanks dat zien we dat ook het planaanbod aan appartementen/nultredenwoningen aan de behoefte vanuit woonwensen kan voorzien.
65
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
Figuur 52: Confrontatie woningbehoefte tot en met 2030 met planaanbod gemeente Maasdriel naar woningtypen
Onb.
Nultreden
App. Zonder lift Grondgebonden
-200
0
200
400
600
800
1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000
Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit Behoefte (woonvoorkeur) Behoefte (verhuisgedrag) Harde plancapaciteit
Invloed ambitiescenario (woonvoorkeur) Invloed ambitiescenario (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, BRP gemeente Maasdriel (2023), Planaanbod gemeente Maasdriel. Bewerking Stec Groep (2023).
Figuur 53: Confrontatie woningbehoefte tot en met 2030 met planaanbod gemeente Zaltbommel naar woningtypen
Onb.
App./Nult.
Grondgebonden
0
200
400
600
800
1.000
1.200
1.400
1.600
Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Behoefte woonvoorkeur Behoefte verhuisgedrag Plancapaciteit Plancapaciteit Behoefte (woonvoorkeur) Behoefte (verhuisgedrag) Harde plancapaciteit
Invloed ambitiescenario (woonvoorkeur) Invloed ambitiescenario (verhuisgedrag) Zachte plancapaciteit
Bron: Primos 2023, BRP gemeente Zaltbommel (2023), Planaanbod gemeente Zaltbommel. Bewerking Stec Groep (2023).
Woningbehoefte-onderzoek regio Bommelerwaard
66
Colofon Datum: 25 oktober 2023 Projectnummer: 23.106 Opdrachtgevers: Gemeente Maasdriel, gemeente Zaltbommel, Bazalt Wonen, Woningstichting De Kernen en Woningstichting Maasdriel Opdrachtnemer: Stec Groep Adviseurs: Bouke Timmen, Job Wevers en Marijn Gradussen Stec Groep Onderzoek en advies over wonen, werken en leefomgeving Postbus 217, 6800 AE Arnhem Willemsplein 5, 6811 KA Arhnem 026 - 751 41 00 info@stec.nl www.stec.nl