Bijlage 2 P243095-02 Rapportage verkeersonderzoek Hamersveldseweg Leusden.pdf
Tekst van het document
Verkeersonderzoek Verkeersstromen Hamersveldseweg (0-meting)
Gemeente Leusden
Onderzoeksperiode: Donderdag 5 sept. tot en met woensdag 11 sept. 2024
Opdrachtgever:
Gemeente Leusden
Rapportnummer:
P243095-02
Documentatiepagina Opdrachtgever(s)
: Gemeente Leusden
Titel rapport
: Verkeersonderzoek verkeersstromen Hamersveldseweg
(0-meting), gemeente Leusden Kenmerk
: P243095-02
Datum publicatie
: 28 november 2024
Projectteam opdrachtgever(s)
: Dhr. S. van de Werken en dhr. L. Hepp
Projectteam Bureau de Groot Volker
: Dhr. H. Jumelet
Projectomschrijving
: Voor de monitoring van de effecten van een mogelijke knip op
de Hamersveldseweg wil de gemeente Leusden graag de exacte verkeersintensiteiten op deze weg weten, waarbij tevens een onderscheid wordt gemaakt tussen bestemmingsverkeer en doorgaand verkeer. Ook wil de gemeente graag de intensiteiten en gevolgen op de omliggende wegen exact in beeld krijgen (0meting). Na instelling van de knip dient op een later moment een 1-meting plaats te vinden om zodoende de effecten van de knip op de omliggende wegen in kaart te brengen Trefwoorden
: Verkeersstromen, Kentekenonderzoek, Doorgaand verkeer,
Herkomst- en bestemmingsverkeer Routes, Leusden, Hamersveldseweg, 0-meting Gegevens
: Bureau de Groot Volker
Spoorstraat 11 6953 BW Dieren Tel [0313] 496 816 info@verkeersonderzoek.nl www.verkeersonderzoek.nl 1 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Inhoudsopgave 1. Inleiding
3
1.1 Aanleiding
3
1.2 Advies
4
1.3 Leeswijzer
4
2. Onderzoeksopzet
5
2.1 Kentekenonderzoek
5
2.1.1 Toelichting verkeersregistratie met camera’s
6
2.1.2 Onderzoekslocaties
6
2.1.3 Onderzoeksperiode
8
2.1.4 Voertuigcategorieën
8
2.2 Onderzoeksomstandigheden
8
2.2.1 Weersomstandigheden
8
2.2.2 Bijzonderheden
9
3. Resultaten verkeersonderzoek – Kordon Hamersveldseweg 3.1
Intensiteiten per locatie
10 10
3.1.1 Intensiteiten
10
3.1.2 Voertuigcategorieën
11
3.2 Verkeersstromen binnen het kordon Hamersveldseweg
13
4. Resultaten verkeersonderzoek – Routes rondom de Hamersveldseweg
17
4.1 Intensiteiten per locatie
17
4.1.1 Intensiteiten
17
4.1.2 Voertuigcategorieën
18
4.2 Verkeersstromen gemotoriseerd verkeer
20
5. Advies
22
5.1 Aanleiding
22
5.2 Bepaling intensiteiten per variant
22
5.3 Toepassing fietsstraat
26
6. Conclusie
31
6.1 Intensiteiten
31
6.2 Verkeersstromen
32
6.2.1 Kordon Hamersveldseweg
32
6.2.2 Routes rondom de Hamersveldseweg
33
6.3 Fietsstraat
34
BIJLAGEN: Bijlage 1
Kenmerken camerasysteem
Bijlage 2
Locaties kentekenonderzoek
Bijlage 3
Beschrijving voertuigcategorieën kentekenonderzoek
Bijlage 4
Rapport: Intensiteiten per locatie
Bijlage 5
Rapport: Intensiteiten - voertuigverdeling per locatie
Bijlage 6
Rapport: Intensiteiten - samenvatting per locatie
Bijlage 7
Rapport: HB matrix kordon Hamersveldseweg
Bijlage 8
Rapport: Routes
2 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
1. Inleiding In dit hoofdstuk worden de aanleiding van het onderzoek en de inhoud van de rapportage beschreven.
1.1 Aanleiding In 2021 is in de Gemeente Leusden het Mobiliteitsplan vastgesteld. Onderdeel van dit mobiliteitsplan is de uitvoeringsagenda met daarin concrete maatregelen. Een aantal maatregelen, gericht op het verbeteren van de fietsveiligheid op de Hamersveldseweg, is geclusterd. Hiervoor zijn al verscheidene (verkeersveiligheids)onderzoeken uitgevoerd en wordt voorgesteld een knip op de Hamersveldseweg in te stellen ter hoogte van de aansluiting met de Grasdrogerijweg. Het doel van de knip is om doorgaand autoverkeer op de Hamersveldseweg tussen de Grasdrogerijweg en de Burgemeester van de Postlaan te weren.
Figuur 1:
Rechts de Hamersveldseweg, links de Grasdrogerijweg
Voor de monitoring van de effecten van de mogelijke knip wil de gemeente Leusden graag de exacte verkeersintensiteiten laten registreren, waarbij tevens een onderscheid wordt gemaakt tussen bestemmingsverkeer en doorgaand verkeer op de Hamersveldseweg. Ook wil de gemeente graag de intensiteiten en gevolgen op de omliggende wegen exact in beeld krijgen (0-meting). Na instelling van de knip dient, op een later af te spreken moment, een 1-meting plaats te vinden om zodoende de effecten van de knip op de omliggende wegen in kaart te brengen. In de eerdere onderzoeken heeft de gemeente Leusden vooral gewerkt op basis van beschikbare online data, maar denkt dat nu een HB-onderzoek met kentekenscanning de meest betrouwbare methode is om alle gevraagde intensiteiten exact in beeld te brengen voor een goede voor- en nameting.
3 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Vraagstukken, die beantwoord moeten worden, zijn: 1.
Wat zijn de intensiteiten in de huidige situatie op de verschillende meetpunten?
2.
Hoeveel gemotoriseerd verkeer op de Hamersveldseweg is doorgaand verkeer tussen de Grasdrogerijweg en de Burgemeester van de Postlaan?
3.
Hoe lopen de verkeersstromen van en naar de registratietelpunten?
Onderzoeksvragen Uit het bovenstaande volgen de volgende onderzoeksvragen, die moeten worden beantwoord: •
Wat zijn de verkeersintensiteiten op de registratiepunten per tijdseenheid (uur), per onderzoeksdag en verder onderverdeeld naar een gemiddelde werkdag, zaterdag en zondag (met onderscheid in voertuigsoorten)?
•
Hoeveel doorgaand verkeer rijdt er tussen de meetpunten op en nabij de Hamersveldseweg per onderzoeksdag, met onderscheid in voertuigsoorten (zie figuur 2.4 op bladzijde 7, oranje punten)?
•
Hoeveel herkomst- en bestemmingsverkeer rijdt er op en nabij de Hamersveldseweg per onderzoeksdag, met onderscheid in voertuigsoorten (zie figuur 2.4 op bladzijde 7, oranje punten)?
•
Hoe lopen de verkeersstromen tussen de verschillende telpunten (zie figuur 2.6 op bladzijde 7), onderverdeeld naar een gemiddelde werkdag, zaterdag en zondag (met onderscheid in voertuigsoorten)?
1.2 Advies De gemeente Leusden overweegt de gehele Hamersveldseweg, tussen de Grasdrogerijweg en de Burgemeester van de Postlaan tot fietsstraat in te richten. Met behulp van recente fietstellingen op de Hamersveldseweg en met de resultaten uit het verkeersstromenonderzoek kan voor verschillende varianten aangegeven worden of een fietsstraat acceptabel is voor wat betreft de verwachte intensiteiten. In deze rapportage zal hierover een advies worden gegeven.
1.3 Leeswijzer Deze rapportage bevat een toelichting op het uitgevoerde onderzoek in hoofdstuk 2. Een beknopte weergave van de resultaten van het uitgevoerde kentekenonderzoek staan in de hoofdstukken 3 en 4. In hoofdstuk 3 wordt ingegaan op het kordon rondom de Hamersveldseweg, in hoofdstuk 4 op de verkeersstromen tussen de 11 locaties. In hoofdstuk 5 staat het advies voor wat betreft de mogelijkheden voor een fietsstraat. In hoofdstuk 6 staan de conclusies, voortkomende uit het onderzoek, waarbij antwoord wordt gegeven op de onderzoeksvragen. In de bijlagen zijn de onderzoeksresultaten van het verkeersonderzoek op detailniveau weergegeven door middel van tabellen en visualisaties.
4 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
2. Onderzoeksopzet In dit hoofdstuk wordt een omschrijving gegeven van de werkwijze, het onderzoeksgebied, de onderzoeksperiode en eventuele bijzondere omstandigheden.
2.1 Kentekenonderzoek Om de onderzoeksvragen wat betreft de doorgaande verkeersstromen op de Hamersveldseweg en de gereden routes te kunnen beantwoorden is gebruik gemaakt van een kentekenonderzoek met (ANPR) camera’s.
Figuur 2.1:
Voorbeeld van een registratie met een ANPR-camera vastgemaakt aan een lichtmast.
5 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
2.1.1 Toelichting verkeersregistratie met camera’s Met een kentekenonderzoek kan onderzocht worden hoe de voertuigen zich voortbewegen. Bij het kentekenonderzoek worden richting, voertuigcategorie, kentekens en het tijdstip van passerende voertuigen op verschillende onderzoeklocaties geregistreerd zodat bij de analyse het doorgaand en het lokaal bepaald kan worden.
Figuur 2.2: Schematische weergave kordon, herkomst- en bestemmingsonderzoek
De gemeente Leusden wil graag inzicht in de huidige verkeersstromen op en rond de Hamersveldseweg
in
Leusden.
Om
dit
inzicht
te
verkrijgen
is
gebruik
gemaakt
van
kentekenregistratie door middel van ANPR-camera’s. Door op verschillende locaties de kentekens van de passerende voertuigen te registreren en die met elkaar te vergelijken ontstaat een beeld van het doorgaand en lokaal verkeer en de grootte daarvan, van de gereden routes en van de intensiteiten. In bijlage 1 zijn de specificaties van het camerasysteem opgenomen.
2.1.2 Onderzoekslocaties Het onderzoek is uitgevoerd op 11 locaties. Daarvan vormen 4 registratiepunten een kordon rondom de Hamersveldseweg. De overige 7 registratiepunten zijn gesitueerd rondom de Hamersveldseweg, om zo de verkeersstromen op een meer nauwkeurige wijze in beeld te brengen. In de tabellen 2.3 en 2.5 en in de figuren 2.4 en 2.6 zijn alle locaties aangegeven. In bijlage 2 worden de onderzoekslocaties apart weergegeven. Tabel 2.3:
Meetlocaties, kordon Hamersveldseweg, Leusden
Locatie
Beschrijving
1.
Hamersveldseweg-Noord
Ter hoogte van de Burgemeester van de Postlaan
2.
Zuiderinslag
Ten westen van de kruising met de Beltmolen/Kiepelhoek
3.
Hamersveldseweg-Zuid
Ter hoogte van de Grasdrogerijweg
4.
Langesteeg
Ten westen van de kruising met de Laapeerseweg
6 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Figuur 2.4: Meetlocaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden
Tabel 2.5:
Overige meetlocaties t.b.v. bepaling routes rondom de Hamersveldseweg, Leusden
Locatie
Beschrijving
5.
Laapeerseweg
Ten zuiden van de Asschatterweg
6.
Voskuilerdijk
Ten westen van de Langesteeg
7.
Leusbroekerweg
Tussen N226 en Hamersveldseweg
8.
Prinses Alexialaan
Tussen de N226 en Prinses Irenelaan
9.
Groene Zoom
Ten oosten van de N226
10.
Burgemeester van de Postlaan
Ten oosten van Groene Zoom
11.
Ben Pon Baan
Tussen Groene Zoom en Hekkerdreef
Figuur 2.6: Overzicht alle meetlocaties
7 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
2.1.3 Onderzoeksperiode Het kentekenonderzoek is uitgevoerd in week 36/37, van donderdag 5 september tot en met woensdag 11 september 2024.
2.1.4 Voertuigcategorieën De passerende voertuigen op de 11 locaties met ANPR-camera’s zijn op basis van RDWkentekengegevens geclassificeerd naar verschillende voertuigcategorieën. Bij de verwerking van de onderzoeksgegevens is onderscheid gemaakt naar de volgende voertuigcategorieën: •
Particuliere voertuigen (Europese voertuigcategorie M1)
•
Lichte bedrijfsvoertuigen (Europese voertuigcategorie N1) (toegestane maximum massa voertuig gelijk of onder 3.500 kilogram)
•
Zware bedrijfsvoertuigen (Europese voertuigcategorie M2, M3, N2 en N3) (toegestane maximum massa voertuig meer dan 3.500 kilogram)
•
Voertuigen met een buitenlands kenteken (personenauto’s en lichte bedrijfsvoertuigen).
In bijlage 3 staat een uitgebreide beschrijving van de verschillende voertuigcategorieën.
2.2 Onderzoeksomstandigheden 2.2.1 Weersomstandigheden In de volgende tabel staan de weersomstandigheden van de onderzoeksdagen weergegeven. De gegevens zijn afkomstig van het KNMI weerstation De Bilt. De gegevens geven een beeld of de weersomstandigheden normaal zijn voor de periode van het jaar. Weersomstandigheden die niet normaal zijn voor de periode van het jaar kunnen effect hebben op het verkeersgedrag. Over het algemeen geldt dat met beter weer de verhouding fietsgebruik ten opzichte van het autogebruik hoger is en bij slecht weer andersom. “Het effect van zonneschijn is positief voor fietsen, negatief voor de auto en verschillend voor het ov en lopen. Dat is ook het geval bij een toename van de temperatuur, voor zover er geen sprake is van extreme temperaturen.” 1 Tabel 2.7:
Weersomstandigheden
Datum
Temperatuur
Zonneschijn
Min.
Max.
Duur
(in oC)
(in oC)
do. 5 sept. ‘24
14.2
28.7
vr. 6 sept. ‘24
17.6
za. 7 sept. ‘24 zo. 8 sept. ‘24
Neerslag
Wind
Bedekkingsgraad
Rel.
Hoeveelh.
Duur
Gem.
(in uur)
duur
(in mm)
(in uur)
(m/s)
7.4
55%
0.0
0.0
4.1
Bewolkt
27.2
8.5
64%
24.4
1.9
2.8
Half bewolkt
17.3
26.3
7.9
60%
0.6
1.4
2.2
Vrijwel geheel bewolkt
12.1
21.9
7.3
55%
0.2
0.7
3.3
Zwaar bewolkt
ma. 9 sept. ‘24
11.8
22.0
3.7
28%
4.2
0.6
2.4
Geheel bewolkt
di. 10 sept. ‘24
10.5
16.8
1.7
13%
53.3
9.1
4.6
Geheel bewolkt
wo. 11 sept. ‘24
7.8
15.1
6.8
52%
11.3
6.0
3.2
Zwaar bewolkt
Bron: KNMI, weerstation De Bilt
1
Bron
citaat:
Kennisinstituut
voor
Mobiliteitsbeleid,
De
invloed
van
het
weer
op
de
personenmobiliteit, geraadpleegd op 22 juni 2021 8 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Op basis van de weeromstandigheden kan worden geconcludeerd dat het weer over het algemeen normaal is voor de tijd van het jaar. Wel waren er een aantal dagen met flink wat neerslag, waarbij dinsdag 10 september er duidelijk bovenuit steekt.
2.2.2 Bijzonderheden Op maandag 9 september heeft een ongeval plaatsgevonden op de Ben Ponbaan (Locatie 11). Tussen 09:00 en 11:00 uur is de weg enige tijd afgesloten geweest. Het verkeer werd omgeleid. Dit heeft een licht effect gehad op de gemeten intensiteiten op verschillende locaties. Op locatie 11 liggen de intensiteiten tussen 09:00 en 11:00 uur logischerwijs wat lager dan op de overige werkdagen. Met name op locatie 2, Zuiderinslag, in de richting 1 (richting het kruispunt met de Beltmolen en de Klepelhoek) liggen de intensiteiten tussen 10:00 en 11:00 uur wat hoger dan normaal. Dit beeld is ook te zien op locatie 3, Hamersveldseweg (ter hoogte van de Grasdrogerijweg), maar dan in beide richtingen. Omdat de invloed op de geregistreerde aantallen vrij gering is, zeker over het totaal gezien, zijn de gevolgen van dit ongeval voor dit verkeersonderzoek buiten beschouwing gelaten.
9 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
3. Resultaten verkeersonderzoek – Kordon Hamersveldseweg In
dit
hoofdstuk
worden
de
resultaten
van
het
verkeersonderzoek,
onderdeel
‘Kordon
Hamersveldseweg’ beknopt weergegeven. Hierbij wordt achtereenvolgens ingegaan op de geregistreerde aantallen voertuigen per locatie, de voertuigverdeling en de verkeersstromen.
3.1
Intensiteiten per locatie
3.1.1 Intensiteiten •
Wat zijn de verkeersintensiteiten op de registratiepunten per tijdseenheid (uur), per onderzoeksdag en verder onderverdeeld naar een gemiddelde werkdag, zaterdag en zondag (met onderscheid in voertuigsoorten)?
In tabel 3.1 staan de intensiteiten per tellocatie en per rijrichting weergegeven voor de vier locaties, die het kordon rondom de Hamersveldseweg vormen, voor een gemiddelde werkdag, zaterdag 7 september en zondag 8 september. Tabel 3.1:
Verkeersintensiteiten locaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden Intensiteiten (mvt / etmaal)
Locatie
Rijrichting
1.
Hamersveldseweg-N
2.
Zuiderinslag
3.
Hamersveldseweg-Z
4.
Langesteeg
Gemiddelde werkdag
Zaterdag 7 september
Zondag 8 september
Ri. Zuiderinslag
1.585
1.338
986
Ri. Burgemeester van de Postlaan
1.460
Ri. Beltmolen/Kiepelhoek
1.214
Ri. Hilhorstpoort
1.070
Ri. Zuiderinslag
1.311
Ri. Grasdrogerijweg
1.562
Ri. Hamersveldseweg
139
Ri. Laapeerseweg
136
3.045
2.284
2.873
275
1.203 868 829 1.150 1.289 156 159
2.541
1.697
2.439
315
909 567 569 841 894 89 85
1.895
1.136
1.735
174
De hoogste gemiddelde intensiteit op een werkdag is gemeten op locatie 1, op het noordelijke deel van de Hamersveldseweg. Het gemiddelde voor de vijf werkdagen op deze locatie bedraagt ruim 3.000 motorvoertuigen. Op de andere locatie op de Hamersveldseweg, het zuidelijke deel (locatie 3), ligt de intensiteit op een gemiddelde werkdag iets onder de 2.900 motorvoertuigen. Op de Langesteeg (locatie 4) liggen de intensiteiten een stuk lager, namelijk gemiddeld 275 motorvoertuigen op een werkdag. In het weekend liggen de intensiteiten op alle locaties onder die van de gemiddelde werkdag, uitgezonderd de zaterdag op locatie 4, 315 motorvoertuigen, 40 voertuigen meer dan op een gemiddelde werkdag. Figuur 3.2 toont de verkeersintensiteiten voor de zaterdag, zondag en een gemiddelde werkdag op de vier locaties in een grafiek. 10 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Etmaalintensiteiten Locaties 1 t/m 4 (in mvt.) 3.500 3.000 2.500 2.000 1.500
3.045
2.873 2.541
1.000
2.439
2.284 1.895
1.735
1.697 1.136
500
275
0 1. Hamersveldseweg-N
2. Zuiderinslag
Gemiddelde werkdag
3. Hamersveldseweg-Z
Zaterdag 7 september
315
174
4. Langesteeg
Zondag 8 september
Figuur 3.2: Verkeersintensiteiten locaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden
Nog een aantal opmerkingen wat betreft de intensiteiten op de locaties 1 t/m 4: - Op het zuidelijke deel van de Hamersveldseweg, vanaf de Grasdrogerijweg (locatie 3), geldt een inrijverbod tussen 07:00 uur en 09:00 uur voor het gemotoriseerd verkeer. Toch laten de intensiteiten zien dat op een gemiddelde werkdag bijna 100 motorvoertuigen dit verbod negeren. - Op de Langesteeg geldt een inrijverbod voor het gemotoriseerd verkeer, uitgezonderd bestemmingsverkeer en ontheffinghouders. Op de Langesteeg rijden op een gemiddelde werkdag 275 motorvoertuigen, waarvan een meerderheid doorgaand verkeer betreft (zie paragraaf 3.2). Dus ook hier wordt het verkeersbord regelmatig genegeerd.
3.1.2 Voertuigcategorieën Voertuigen met een Nederlands kenteken zijn aan de hand van RDW-kentekengegevens (classificatie op basis van het gewicht) onderverdeeld in drie verschillende voertuigklassen: personenauto, lichte bedrijfsvoertuigen (toegestane maximum massa voertuig gelijk of onder 3.500 kilogram) en zware bedrijfsvoertuigen. Alle overige voertuigen, met een buitenlands kenteken, zijn apart geregistreerd. Tabel 3.3 bevat de verdeling van de voertuigcategorieën voor de locaties (in absolute aantallen, voor een gemiddelde werkdag). Tevens wordt de procentuele verdeling ook weergegeven in een grafiek in figuur 3.4.
11 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Tabel 3.3:
Voertuigverdeling - gemiddelde werkdag, in absolute aantallen – locaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden Voertuigverdeling Etmaalintensiteit
Locatie
Pa
Lb
Zb
Bu
1.
Hamersveldseweg-N
3.045
2.703
308
17
17
2.
Zuiderinslag
2.284
1.984
257
33
10
3.
Hamersveldseweg-Z
2.873
2.470
358
26
19
4.
Langesteeg
275
197
65
9
4
Pa = Particuliere voertuigen (M1) Lb = Lichte bedrijfsvoertuigen (<3.500 kg) (N1, O1 en O2) Zb = Zware bedrijfsvoertuigen (>3.500 kg) (M2, M3, N2, N3, O3 en O4) Bu = Buitenlandse voertuigen
Voertuigverdeling loc. 1 t/m 4 - gem. werkdag 89% 10%
1. Hamersveldseweg-N
1% 1%
87% 11%
2. Zuiderinslag
1% 0% 86% 12%
3. Hamersveldseweg-Z
1% 1% 72% 24%
4. Langesteeg
3% 1%
0%
10%
20%
30% Pa
40% Lb
Zb
50%
60%
70%
80%
90%
100%
Bu
Figuur 3.4: Voertuigverdeling - gemiddelde werkdag – locaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden
Procentueel gezien zijn op locatie 4 (Langesteeg) de meeste lichte en zware bedrijfsvoertuigen gemeten, namelijk samen 27%. Wanneer naar de absolute aantallen wordt gekeken, dan zijn de intensiteiten van de bedrijfsvoertuigen op locatie 3, het zuidelijke deel van de Hamersveldseweg, het hoogst, namelijk 384 bedrijfsvoertuigen. In bijlage 4 is een telrapport opgenomen voor alle locaties. In het telrapport staan de geregistreerde intensiteiten per uur voor de verschillende rijrichtingen weergegeven voor alle onderzoeksdagen. Tevens zijn de intensiteiten gesommeerd voor de volgende perioden:
12 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
- ochtendspits: 07:00 - 09:00 uur - avondspits:
16:00 – 18:00 uur
- overdag:
07:00 – 19:00 uur
- avond:
19:00 – 23:00 uur
- nacht:
23:00 – 07:00 uur.
Bijlage 5 bevat de voertuigverdeling per dag per locatie. In bijlage 6 wordt per locatie een samenvatting gegeven. Deze samenvatting bestaat uit de volgende gegevens: -
De intensiteiten per uur per richting voor de gemiddelde werkdag.
-
Gesommeerde intensiteiten voor de volgende periodes: - ochtendspits: 07:00 - 09:00 uur - avondspits:
16:00 – 18:00 uur
- overdag:
07:00 – 19:00 uur
- avond:
19:00 – 23:00 uur
- nacht:
23:00 – 07:00 uur.
voor een gemiddelde werkdag, met de bijbehorende percentages. -
Figuur met de intensiteiten per richting voor een gemiddelde werkdag per uur.
-
Figuur met de intensiteiten per richting voor de zeven onderzoeksdagen.
-
De voertuigverdeling per uur voor een gemiddelde werkdag.
-
Gesommeerde voertuigverdeling voor de volgende periodes: - ochtendspits: 07:00 - 09:00 uur - avondspits:
16:00 – 18:00 uur
- overdag:
07:00 – 19:00 uur
- avond:
19:00 – 23:00 uur
- nacht:
23:00 – 07:00 uur.
voor een gemiddelde werkdag, met de bijbehorende percentages. -
Figuur met de voertuigverdeling voor een gemiddelde werkdag.
-
Figuur met de voertuigverdeling voor de zeven onderzoeksdagen.
3.2 Verkeersstromen binnen het kordon Hamersveldseweg Met de bepaling van de verkeersstromen binnen het kordon Hamersveldseweg kan antwoord worden gegeven op de volgende onderzoeksvragen: •
Hoeveel doorgaand verkeer rijdt er tussen de meetpunten op en nabij de Hamersveldseweg per onderzoeksdag, met onderscheid in voertuigsoorten (zie figuur 2.4 op bladzijde 7, oranje punten)?
•
Hoeveel herkomst- en bestemmingsverkeer rijdt er op en nabij de Hamersveldseweg per onderzoeksdag, met onderscheid in voertuigsoorten (zie figuur 2.4 op bladzijde 7, oranje punten)?
Met behulp van de geregistreerde kentekens zijn de verkeersstromen tussen de locaties 1 tot en met 4 bepaald. Deze locaties vormen het kordon rondom de Hamersveldseweg. De resultaten, inclusief percentages doorgaand verkeer, herkomst- en bestemmingsverkeer staan ook in HBmatrices in bijlage 7 (per onderzoeksdag, gemiddelde werk-, weekend- en weekdag, per categorie en voor de ochtendspits en avondspits). Daarnaast staan in deze bijlage visualisaties die een totaalbeeld geven van het doorgaande verkeer. 13 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Tabel 3.5: HB-matrix – gemiddelde werkdag – alle motorvoertuigen, locaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden Naar post Van post
001-ku
002-ku
003-ku
004-ku
Totaal DV
Best.
Intens.
%DV
%Best.
001-ki
-
136
938
17
1.091
494
1.585
69%
31%
002-ki
168
-
283
24
475
739
1.214
39%
61%
003-ki
807
215
-
34
1.055
255
1.311
81%
19%
004-ki
15
24
35
-
75
64
139
54%
46%
Totaal DV
990
375
1.257
75
Herkomst
470
695
306
61
Intensiteit
1.460
1.070
1.562
136
%DV
68%
35%
80%
55%
%Herk.
32%
65%
20%
45%
001: Hamersveldseweg, ter hoogte van de Burgemeester van de Postlaan
Totaal DV: Totaal Doorgaand Verkeer
002: Zuiderinslag, ten westen van de kruising met de Beltmolen/Kiepelhoek
%DV: Percentage Doorgaand Verkeer
003: Hamersveldseweg, ter hoogte van de Grasdrogerijweg
%Best.: Percentage Bestemmingsverkeer
004: Langesteeg, ten westen van de kruising met de Laapeerseweg
%Herk.: Percentage Herkomstverkeer
Uitleg tabel op basis van locatie 1: Locatie 1, Hamersveldseweg, bestaat uit een ingaande en een uitgaande verkeersstroom (001-ki en 001ku). De ingaande verkeersstroom is het verkeer dat het onderzoeksgebied inrijdt, de uitgaande verkeersstroom is het verkeer dat het onderzoeksgebied uitrijdt. De ingaande verkeersstroom bedraagt 1.585 motorvoertuigen en de uitgaande verkeersstroom 1.460 motorvoertuigen. De totale intensiteit bedraagt op locatie 1 3.045 motorvoertuigen. Ingaande verkeersstroom: De ingaande verkeersstroom kan onderverdeeld worden in doorgaand verkeer en bestemmingsverkeer. Doorgaand verkeer is verkeer dat op locatie 1 het onderzoeksgebied inrijdt en op een andere locatie het onderzoeksgebied weer is uitgereden binnen een bepaalde doorrijtijd (bijvoorbeeld 5 minuten). Bestemmingsverkeer betreft het overige verkeer, verkeer dat op locatie 1 het onderzoeksgebied inrijdt en zijn bestemming heeft binnen het onderzoeksgebied of een stop heeft gemaakt binnen het onderzoeksgebied (waardoor de doorrijtijd langer is). Van de 1.585 geregistreerde motorvoertuigen op locatie 1 zijn er 1.091 (=69%) binnen een bepaalde tijd geregistreerd op een andere locatie. De overige 494 motorvoertuigen (=31%) heeft een bestemming binnen het onderzoeksgebied. Uitgaande verkeersstroom: De uitgaande verkeersstroom kan onderverdeeld worden in doorgaand verkeer en herkomstverkeer.
Doorgaand verkeer is verkeer dat op een andere locatie het onderzoeksgebied is ingereden en op locatie 1 het onderzoeksgebied weer uitrijdt binnen een bepaalde doorrijtijd (bijvoorbeeld 5 minuten). Herkomstverkeer
betreft
het
overige
verkeer,
verkeer
dat
zijn
herkomst
heeft
binnen
het
onderzoeksgebied en op locatie 1 het onderzoeksgebied uitrijdt of verkeer dat via een andere locatie het onderzoeksgebied is ingereden, een stop heeft gemaakt binnen het onderzoeksgebied (waardoor de doorrijtijd langer is) en bij locatie 1 het onderzoeksgebied heeft verlaten. Van de 1.460 geregistreerde motorvoertuigen op locatie 1 zijn er 990 (=68%) afkomstig van een andere locatie. De overige 470 motorvoertuigen (=32%) heeft een herkomst binnen het onderzoeksgebied.
14 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
De verkeersstroom van locatie 1 naar 3 en andersom, oftewel verkeer dat van de gehele Hamersveldseweg gebruik maakt, is veruit de belangrijkste doorgaande verkeersstroom binnen het onderzoeksgebied
op
een
gemiddelde
werkdag.
Deze
verkeersstroom
bestaat
uit
1.745
motorvoertuigen. Tabel 3.7 en figuur 3.8 tonen de doorgaande verkeersstromen voor een gemiddelde werkdag. Tabel 3.7:
Doorgaande verkeersstromen (vice versa) alle motorvoertuigen – gemiddelde werkdag, zaterdag en zondag, locaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden Doorgaand verkeer (in mvt) - etmaal
Locatie
Locatie
Gem. werkdag
za. 7 sept.
zo. 8 sept.
1. Hamersveldseweg - Noord
3. Hamersveldseweg - Zuid
1.745
1.562
1.184
2. Zuiderinslag
3. Hamersveldseweg - Zuid
498
319
166
1. Hamersveldseweg - Noord
2. Zuiderinslag
304
192
114
3. Hamersveldseweg - Zuid
4. Langesteeg
69
44
37
2. Zuiderinslag
4. Langesteeg
48
38
18
1. Hamersveldseweg - Noord
4. Langesteeg
32
31
19
Figuur 3.8: Doorgaande verkeersstromen (vice versa) alle motorvoertuigen – gemiddelde werkdag, locaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden
Tabel 3.9 laat per locatie de verdeling zien tussen het doorgaande verkeer en het herkomst- en bestemmingsverkeer. Locatie 3 (Hamersveldsweg - Zuid) kent het hoogste percentage doorgaand verkeer, namelijk ruim 80%. Op locatie 2 (Zuiderinslag) is het percentage doorgaand verkeer het laagst, 37%.
15 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Van al het verkeer, dat gemiddeld op een werkdag is geregistreerd op de 4 locaties van het kordon, in totaal bijna 8.500 motorvoertuigen, is 64% doorgaand. Dat wil zeggen dat een voertuig binnen de gestelde maximale doorrijtijd geregistreerd is op zowel een ingaande post als een uitgaande post. De maximale doorrijtijden zijn vastgesteld aan de hand van de werkelijke doorrijtijden door het gebied op de onderzoeksdagen. Tabel 3.9:
Verdeling doorgaand, herkomst- en bestemmingsverkeer per locatie – alle motorvoertuigen gemiddelde werkdag, locaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden
Locatie
Etmaalint.
Doorg. verkeer abs.
Bestem.verkeer abs.
Herk.verkeer abs.
Doorg. verkeer %
Bestem.verkeer %
Herk.verkeer %
1.
Hamersveldseweg - Noord
3.045
2.081
494
470
68,3%
16,2%
15,4%
2.
Zuiderinslag
2.284
850
739
695
37,2%
32,4%
30,4%
3.
Hamersveldseweg - Zuid
2.873
2.312
256
305
80,5%
8,9%
10,6%
4.
Langesteeg
275
150
64
61
54,5%
23,3%
22,2%
Totaal
8.477
5.393
1.553
1.531
63,6%
18,3%
18,1%
16 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
4. Resultaten verkeersonderzoek – Routes rondom de Hamersveldseweg In dit hoofdstuk worden de resultaten van het verkeersonderzoek, onderdeel ‘Routes rondom de Hamersveldseweg’ beknopt weergegeven. Hierbij wordt achtereenvolgens ingegaan op de geregistreerde aantallen voertuigen per locatie, de voertuigverdeling en de verkeersstromen.
4.1 Intensiteiten per locatie 4.1.1 Intensiteiten •
Wat zijn de verkeersintensiteiten op de registratiepunten per tijdseenheid (uur), per onderzoeksdag en verder onderverdeeld naar een gemiddelde werkdag, zaterdag en zondag (met onderscheid in voertuigsoorten)?
In tabel 4.1 staan de intensiteiten voor de overige zeven tellocaties, per rijrichting en gesommeerd, weergegeven, voor een gemiddelde werkdag, zaterdag 7 september en zondag 8 september. Tabel 4.1:
Verkeersintensiteiten locaties 5 t/m 11, t.b.v. bepaling routes rondom de Hamersveldseweg, Leusden Intensiteiten (mvt/etmaal)
Locatie
Rijrichting
gemiddelde werkdag
Ri. Langesteeg 5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
723
Laapeerseweg
594 1.509
Ri. Asschatterweg
786
Ri. Zuiderinslag
640
Voskuilerdijk Ri. Burgemeester van de Postlaan
658
Ri. Hamersveldseweg
1.818 1.920
Ri. Prinses Irenelaan
467
Prinses Alexialaan 487
Ri. Maanweg
4.994
Groene Zoom 4.637
Ri. Groenhouten-Zuid
3.237
610
3.545
Ri. Hekkerdreef
3.279
Ben Pon Baan 3.454
1.253 3.204
1.629
2.501 1.248
437
294 846
409
577 283
3.613
2.894 7.483
3.870
5.717 2.823
2.694
2.048 5.783
3.089
4.286 2.238
2.518 6.733
Ri. Groene Zoom
826 445
1.575
6.782 Ri. Groene Zoom
381 1.134
9.631 Ri. Arnhemseweg
822 421
524
954 Ri. Arnhemseweg
401
619
3.738 Ri. Arnhemseweg
Zondag
1.213
1.298
Leusbroekerweg
Burgemeester van de Postlaan
Zaterdag
1.952 5.113
2.595
3.843 1.891
17 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
De hoogste gemiddelde intensiteit op een werkdag is gemeten op locatie 9, Groene Zoom. Het gemiddelde voor de vijf werkdagen op deze locatie bedraagt ruim 9.600 motorvoertuigen. Op de locaties 10 (Burgemeester van de Postlaan) en 11 (Ben Pon Baan) liggen de intensiteiten op een gemiddelde werkdag ongeveer gelijk, namelijk rond de 6.750 motorvoertuigen. De Leusbroekerweg (locatie 7) heeft een gemiddelde werkdagintensiteit van ongeveer 3.750 motovoertuigen. Op de overige locaties liggen de intensiteiten beduidend lager. Figuur 4.2 toont de verkeersintensiteiten voor de zaterdag, zondag en een gemiddelde werkdag op de zeven locaties in een grafiek.
Etmaalintensiteiten Locaties 5 t/m 11 (in mvt.)
3.843
5.113
6.733
4.286
5.783
577
846
954
2.501
826
1.134
1.298
822
1.509
2.000
1.213
4.000
3.738
6.000
3.204
8.000
6.782
7.483
10.000
5.717
9.631
12.000
0
Gemiddelde werkdag
Zaterdag 7 september
Zondag 8 september
Figuur 4.2: Verkeersintensiteiten locaties 5 t/m 11, t.b.v. bepaling routes rondom de Hamersveldseweg, Leusden
Nog een opmerking wat betreft de intensiteiten op de locaties 5 t/m 11: - Op de Voskuilerdijk (locatie 6) geldt een inrijverbod voor het gemotoriseerd verkeer tussen 07:00 uur en 09:00 uur, uitgezonderd bestemmingsverkeer en ontheffinghouders, vanaf de kant van de Langesteeg. Toch laten de intensiteiten zien dat op een gemiddelde werkdag bijna 90 motorvoertuigen dit verbod negeren.
4.1.2 Voertuigcategorieën Voertuigen met een Nederlands kenteken zijn aan de hand van RDW-kentekengegevens (classificatie op basis van het gewicht) onderverdeeld in drie verschillende voertuigklassen: personenauto, lichte bedrijfsvoertuigen (toegestane maximum massa voertuig gelijk of onder 3.500 kilogram) en zware bedrijfsvoertuigen. Alle overige voertuigen, met een buitenlands kenteken, zijn apart geregistreerd. Tabel 4.3 bevat de verdeling van de voertuigcategorieën voor de locaties (in absolute aantallen, voor een gemiddelde werkdag). Tevens wordt de procentuele verdeling ook weergegeven in een grafiek in figuur 4.4. 18 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Tabel 4.3:
Voertuigverdeling gemiddelde werkdag in absolute aantallen – locaties 5 t/m 11, t.b.v. bepaling routes rondom de Hamersveldseweg, Leusden Voertuigverdeling
Intensiteit
Locatie
(mvt/etm.)
Pa
Lb
Zb
Bu
5.
Laapeerseweg
1.509
1.123
329
40
16
6.
Voskuilerdijk
1.298
1.044
221
18
15
7.
Leusbroekerweg
3.738
3.224
453
35
27
8.
Prinses Alexialaan
954
814
125
5
9
9.
Groene Zoom
9.631
8.300
865
334
133
10.
Burgemeester van de Postlaan
6.782
6.169
516
47
50
11.
Ben Pon Baan
6.733
5.811
570
259
94
Pa = Particuliere voertuigen (M1) Lb = Lichte bedrijfsvoertuigen (<3.500 kg) (N1, O1 en O2) Zb = Zware bedrijfsvoertuigen (>3.500 kg) (M2, M3, N2, N3, O3 en O4) Bu = Buitenlandse voertuigen
Voertuigverdeling loc. 5 t/m11 - gem. werkdag
5. Laapeerseweg
3% 1%
6. Voskuilerweg
3% 1%
10. Burgemeester van de Postlaan
1% 1%
11. Ben Pon Baan
86%
9%
91%
8%
4% 1%
0%
85%
13%
1% 1%
9. Groene Zoom
86%
12%
1% 1%
8. Prinses Alexialaan
80%
17%
1% 1%
7. Leusbroekerweg
74%
22%
86%
8%
10%
20%
30%
Pa
Lb
Zb
40%
50%
60%
70%
80%
90%
100%
Bu
Figuur 4.4: Voertuigverdeling gemiddelde werkdag – locaties 5 t/m 11, t.b.v. bepaling routes rondom de Hamersveldseweg, Leusden
Procentueel gezien zijn op locatie 5 (Laapeerseweg) de meeste lichte en zware bedrijfsvoertuigen gemeten, namelijk samen 25%. Wanneer naar de absolute aantallen wordt gekeken, dan zijn de intensiteiten van de bedrijfsvoertuigen op locatie 9, Groene Zoom, het hoogst, namelijk bijna 1.200 bedrijfsvoertuigen. In de bijlagen 4, 5 en 6 staan de gedetailleerde telgegevens (zie voor toelichting bladzijde 12 en 13). 19 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
4.2 Verkeersstromen gemotoriseerd verkeer Met de bepaling van de verkeersstromen kan antwoord worden gegeven op de volgende onderzoeksvraag: •
Hoe lopen de verkeersstromen tussen de verschillende telpunten (zie figuur 2.6 op bladzijde 7), onderverdeeld naar een gemiddelde werkdag, zaterdag en zondag (met onderscheid in voertuigsoorten)?
Met behulp van de geregistreerde kentekens zijn de verkeersstromen tussen de locaties 1 tot en met 11 bepaald. Tabel 4.5 geeft inzicht in de 25 belangrijkste verkeersstromen binnen het onderzoeksgebied voor een gemiddelde werkdag. Tabel 4.5:
Belangrijkste routes rondom de Hamersveldseweg - gemiddelde werkdag – locaties 1 t/m 11
Locatie van
Via locatie of locatie naar
9. Groene Zoom
Via locatie of locatie naar
Pa.
Lb.
Zb.
Bu.
11. Ben Pon Baan
1.343 1.117
112
79
36
11. Ben Pon Baan
9. Groene Zoom
1.265 1.046
107
72
40
9. Groene Zoom
10. Burg. van de Postlaan
969
879
73
10
7
10. Burg. van de Postlaan
9. Groene Zoom
822
747
62
5
7
1. Hamersveldseweg-N
3. Hamersveldseweg-Z
7. Leusbroekerweg
547
487
54
3
2
7. Leusbroekerweg
3. Hamersveldseweg-Z
1. Hamersveldseweg-N
462
411
47
1
3
10. Burg. van de Postlaan
11. Ben Pon Baan
399
381
18
0
0
11. Ben Pon Baan
10. Burg. van de Postlaan
389
364
22
2
1
7. Leusbroekerweg
6. Voskuilerdijk
349
286
56
5
2
6. Voskuilerdijk
7. Leusbroekerweg
349
292
52
3
2
9. Groene Zoom
2. Zuiderinslag
272
229
35
7
1
1. Hamersveldseweg-N
3. Hamersveldseweg-Z
269
237
29
1
2
2. Zuiderinslag
9. Groene Zoom
230
201
25
3
1
3. Hamersveldseweg-Z
1. Hamersveldseweg-N
214
185
25
1
3
7. Leusbroekerweg
11. Ben Pon Baan
176
163
11
0
1
2. Zuiderinslag
3. Hamersveldseweg-Z
154
142
12
0
1
3. Hamersveldseweg-Z
7. Leusbroekerweg
148
125
22
1
1
11. Ben Pon Baan
7. Leusbroekerweg
132
120
10
0
1
7. Leusbroekerweg
3. Hamersveldseweg-Z
120
104
12
2
1
7. Leusbroekerweg
3. Hamersveldseweg-Z
109
98
10
0
1
2. Zuiderinslag
1. Hamersveldseweg-N
98
91
6
0
1
1. Hamersveldseweg-N
2. Zuiderinslag
91
84
7
0
0
1. Hamersveldseweg-N
10. Burg. van de Postlaan
56
50
5
0
0
11. Ben Pon Baan
2. Zuiderinslag
51
47
4
0
0
2. Zuiderinslag
11. Ben Pon Baan
50
48
3
0
0
7. Leusbroekerweg
2. Zuiderinslag
Tot.
20 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
De belangrijkste verkeersstromen concentreren zich rondom de locaties 9 (Groene Zoom), 10 (Burg. van de Postlaan) en 11 (Ben Pon Baan). De belangrijkste route over de Hamersveldseweg loopt vanaf de Burg. van de Postlaan naar de Leusbroekerweg en dan verder richting de provinciale weg N226 en vice versa (Burg. van de Postlaan ↔ locatie 1 ↔ locatie 3 ↔ locatie 7 ↔ N226). Deze stroom bestaat uit ruim 1.000 motorvoertuigen). Opvallend is ook de route ten zuiden van Leusden, via de locaties 6 en 7 en vice versa (N226 ↔ Leusbroekerweg ↔ Voskuilerdijk en verder).
Figuur 4.6: Belangrijkste verkeersstromen (>100 mvt. beide richtingen tezamen) – gemiddelde werkdag locaties 1 t/m 11
In bijlage 8 zijn de resultaten van de routes opgenomen per locatie en per onderzoeksdag. De routes in deze bijlage zijn enkel de routes die 10 keer of meer (in één richting) of 20 keer of meer voorkomen (de beide richtingen tezamen) op een gemiddelde werkdag. Daarnaast is per locatie een visualisatie opgenomen van de routes van alle motorvoertuigen in beide richtingen tezamen voor een gemiddelde werkdag.
21 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
5. Advies 5.1 Aanleiding De gemeente Leusden overweegt de gehele Hamersveldseweg tussen de Grasdrogerijweg en Burgemeester van de Postlaan tot fietsstraat in te richten. Op basis van de resultaten uit het verkeersstromenonderzoek en op basis van de resultaten uit eerder uitgevoerde fietstellingen op de Hamersveldseweg kunnen uitspraken gedaan worden of het, wat betreft de intensiteiten, acceptabel is de Hamersveldseweg als fietsstraat in te richten. Hierbij wordt gekeken naar het toekomstjaar 2030. De gemeente wil graag drie varianten laten doorberekenen. Deze varianten zijn: 1.
Is het herinrichten tot een fietsstraat qua (uurs)intensiteit acceptabel met de huidige intensiteiten?
2.
Is het herinrichten tot een fietsstraat qua (uurs)intensiteit acceptabel wanneer al het doorgaand verkeer geweerd wordt in de ochtendspits en avondspits (met camerahandhaving)? a.
Bestemmingsverkeer uitgezonderd (in deze variant zouden alleen aanwonenden een ontheffing krijgen in het camerasysteem).
b.
Buiten de tijdsvensters van de spitsgeslotenverklaringen is in deze variant doorgaand verkeer mogelijk.
3.
Is het herinrichten tot een fietsstraat qua (uurs)intensiteit acceptabel wanneer al het doorgaand verkeer geweerd wordt, 24/7? a.
Bestemmingsverkeer uitgezonderd (in deze variant zouden alleen aanwonenden een ontheffing krijgen in het camerasysteem).
Algemene vraag hierbij is: hoeveel ruimte voor groei van het autoverkeer is nog mogelijk totdat de maximale mogelijke intensiteit aan motorvoertuigen bereikt wordt?
5.2 Bepaling intensiteiten per variant Zoals in paragraaf 5.1 verwoord dienen eerst de intensiteiten voor zowel het gemotoriseerd verkeer als voor het fietsverkeer voor 2024 en voor 2030 per variant bepaald te worden. Variant 1: Huidige intensiteiten, geen beperking -
Gemotoriseerd verkeer
Op basis van het verkeersstromenonderzoek kunnen uitspraken gedaan worden over de gemiddelde werkdagintensiteiten voor zowel het noordelijk deel van de Hamersveldseweg (locatie 1) als voor het zuidelijke deel van de Hamersveldseweg (locatie 3). Tabel 5.1:
Intensiteiten gemotoriseerd verkeer locaties 1 en 3, Hamersveldseweg – Variant 1 - 2024
Locatie
Gemiddelde werkdag (etmaal)
Hoogste intensiteit ochtendspits (uur)
Hoogste intensiteit avondspits (uur)
Hoogste intensiteit overig (uur)
1.
Hamersveldseweg-Noord
3.045
224
311
254
3.
Hamersveldseweg-Zuid
2.873
159
284
253
22 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Op basis van gegevens van SWECO is de groei bepaald naar 2030. Het gemotoriseerd verkeer op het noordelijk deel van de Hamersveldseweg stijgt met 20%, op het zuidelijk deel met 25%. Dit leidt tot de volgende intensiteiten (afgerond): Tabel 5.2:
Intensiteiten gemotoriseerd verkeer locaties 1 en 3, Hamersveldseweg – Variant 1 – 2030
Locatie
Gemiddelde werkdag (etmaal)
Hoogste intensiteit ochtendspits (uur)
Hoogste intensiteit avondspits (uur)
Hoogste intensiteit overig (uur)
1.
Hamersveldseweg-Noord
3.650
270
375
300
3.
Hamersveldseweg-Zuid
3.600
200
355
315
-
Fietsverkeer
Op basis van fietstellingen uit 2024 kunnen uitspraken gedaan worden over de gemiddelde werkdagintensiteiten voor zowel het noordelijk deel van de Hamersveldseweg (locatie 1) als voor het zuidelijke deel van de Hamersveldseweg (locatie 3). Tabel 5.3:
Intensiteiten fietsverkeer locaties 1 en 3, Hamersveldseweg – Variant 1 – 2024
Locatie
Gemiddelde werkdag (etmaal)
Hoogste intensiteit ochtendspits (uur)
Hoogste intensiteit avondspits (uur)
Hoogste intensiteit overig (uur)
1.
Hamersveldseweg-Noord
1.102
106
100
112
3.
Hamersveldseweg-Zuid
831
74
80
89
Ook voor de fietsintensiteiten is, op basis van gegevens van SWECO, de groei bepaald naar 2030. Het fietsverkeer op het noordelijk deel van de Hamersveldseweg stijgt met 91%, op het zuidelijk deel met 138%. Dit leidt tot de volgende intensiteiten (afgerond): Tabel 5.4:
Intensiteiten fietsverkeer locaties 1 en 3, Hamersveldseweg – Variant 1 - 2030
Locatie
Gemiddelde werkdag (etmaal)
Hoogste intensiteit ochtendspits (uur)
Hoogste intensiteit avondspits (uur)
Hoogste intensiteit overig (uur)
1.
Hamersveldseweg-Noord
2.100
200
190
210
3.
Hamersveldseweg-Zuid
1.975
175
190
210
23 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Variant 2: Ochtend- en avondspits alleen bestemmingsverkeer -
Gemotoriseerd verkeer
Uit het verkeersstromenonderzoek komt naar voren hoeveel doorgaand verkeer en hoeveel bestemmingsverkeer is geregistreerd op de meetpunten op de Hamersveldseweg. Tabel 5.5 toont nogmaals de resultaten voor de locaties 1 en 3 op de Hamersveldseweg. Tabel 5.5:
Verdeling doorgaand, herkomst- en bestemmingsverkeer per locatie – alle motorvoertuigen gemiddelde werkdag, locaties 1 en 3, kordon Hamersveldseweg, Leusden
Locatie
Etmaalint.
Ochtendspits (7-9 uur)
DV: 2.081 1. Hamersveldseweg - Noord
3.045
DV: 216 354
H/B: 964
2.873 H/B: 561
DV: 1.470 2.075
H/B: 221
DV: 230 284
Overige uren
DV: 395 616
H/B: 138
DV: 2.312 3. Hamersveldseweg - Zuid
Avondspits (16-18 uur)
H/B: 605
DV: 439 561
H/B: 54
DV: 1.643 2.028
H/B: 122
H/B: 385
Met de resultaten uit het verkeersstromenonderzoek kunnen uitspraken gedaan worden over de intensiteiten over de gehele werkdag en de drukste uren tijdens de ochtendspits, avondspits en overige uren (afgerond) voor zowel het noordelijk deel van de Hamersveldseweg (locatie 1) als voor het zuidelijke deel van de Hamersveldseweg (locatie 3), hierbij rekening houdende dat alleen herkomst- en bestemmingsverkeer op de Hamersveldseweg is toegestaan tijdens de ochtend- en avondspits (bij deze variant is het de bedoeling dat alleen aanwonenden een ontheffing krijgen en dit gecontroleerd wordt via camera’s. Maar in het verkeersstromenonderzoek bestaat het herkomsten bestemmingsverkeer op de Hamersveldseweg ook bijvoorbeeld uit verkeer van en naar de Beltmolen en de Klepelhoek. Bij toepassing van deze variant zullen dus de daadwerkelijke intensiteiten nog lager liggen). Tabel 5.6:
Intensiteiten gemotoriseerd verkeer locaties 1 en 3, Hamersveldseweg – Variant 2 – 2024
Locatie
Gemiddelde werkdag (etmaal)
Hoogste intensiteit ochtendspits (uur)
Hoogste intensiteit avondspits (uur)
Hoogste intensiteit overig (uur)
1.
Hamersveldseweg-Noord
2.425
85
110
255
3.
Hamersveldseweg-Zuid
2.200
30
60
255
Op basis van gegevens van SWECO is de groei bepaald naar 2030. Hierbij is dezelfde groei aangehouden als bij variant 1, omdat geen andere gegevens beschikbaar zijn. Oftewel: het gemotoriseerd verkeer op het noordelijk deel van de Hamersveldseweg stijgt met 20%, op het zuidelijk deel met 25%. Dit leidt tot de volgende intensiteiten (afgerond):
24 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Tabel 5.7:
Intensiteiten gemotoriseerd verkeer locaties 1 en 3, Hamersveldseweg – Variant 2 - 2030
Locatie
Gemiddelde werkdag (etmaal)
Hoogste intensiteit ochtendspits (uur)
Hoogste intensiteit avondspits (uur)
Hoogste intensiteit overig (uur)
1.
Hamersveldseweg-Noord
2.900
100
130
300
3.
Hamersveldseweg-Zuid
2.750
40
75
320
De fietsintensiteiten blijven gelijk aan die van variant 1. Variant 3: Alleen bestemmingsverkeer Met de resultaten uit het verkeersstromenonderzoek kunnen uitspraken gedaan worden over de intensiteiten over de gehele werkdag en de drukste uren tijdens de ochtendspits, avondspits en overige uren (afgerond) voor zowel het noordelijk deel van de Hamersveldseweg (locatie 1) als voor het zuidelijke deel van de Hamersveldseweg (locatie 3), hierbij rekening houdende dat alleen herkomst- en bestemmingsverkeer op de Hamersveldseweg is toegestaan (bij deze variant is het de bedoeling dat alleen aanwonenden een ontheffing krijgen en dit gecontroleerd wordt via camera’s. Maar in het verkeersstromenonderzoek bestaat het herkomst- en bestemmingsverkeer op de Hamersveldseweg ook bijvoorbeeld uit verkeer van en naar de Beltmolen en de Klepelhoek. Bij toepassing van deze variant zullen dus de daadwerkelijke intensiteiten nog lager liggen). Tabel 5.8:
Intensiteiten gemotoriseerd verkeer locaties 1 en 3, Hamersveldseweg – Variant 3 – 2024
Locatie
Gemiddelde werkdag (etmaal)
Hoogste intensiteit ochtendspits (uur)
Hoogste intensiteit avondspits (uur)
Hoogste intensiteit overig (uur)
1.
Hamersveldseweg-Noord
965
85
110
80
3.
Hamersveldseweg-Zuid
560
30
60
50
Op basis van gegevens van SWECO is de groei bepaald naar 2030. Het gemotoriseerd verkeer op het noordelijk deel van de Hamersveldseweg stijgt met 20%, op het zuidelijk deel met 25%. Dit leidt tot de volgende intensiteiten (afgerond): Tabel 5.9:
Intensiteiten gemotoriseerd verkeer locaties 1 en 3, Hamersveldseweg – Variant 3 - 2030
Locatie
Gemiddelde werkdag (etmaal)
Hoogste intensiteit ochtendspits (uur)
Hoogste intensiteit avondspits (uur)
Hoogste intensiteit overig (uur)
1.
Hamersveldseweg-Noord
1.160
100
130
95
3.
Hamersveldseweg-Zuid
700
40
75
65
De fietsintensiteiten blijven gelijk aan die van variant 1.
25 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
5.3 Toepassing fietsstraat Kenmerken fietsstraat Een fietsstraat wordt gedefinieerd als een inrichtingsvorm voor een straat waarop twee functies gecombineerd worden. Enerzijds een doorgaande functie voor het fietsverkeer (hoofdfietsroute) en anderzijds een erftoegangsfunctie voor het autoverkeer, wat betekent dat er een snelheidslimiet geldt van 30 km/u. Een fietsstraat wordt overigens ook een “auto te gast straat” genoemd ofwel een straat waar autoverkeer ondergeschikt is aan fietsverkeer. Fietsstraten hebben (nog) geen juridische status. Het gemengde gebruik van de fietsstraat door zowel fietsers als auto’s brengt ook de nodige aandachtspunten mee. Een fietsstraat moet er namelijk voor zorgen dat de fietser prioriteit heeft. Dit is alleen mogelijk wanneer er passende auto-intensiteiten en snelheden zijn en de rijbaan de juiste inrichting en uitstraling heeft. Wanneer een fietsstraat? Het onjuist of op een verkeerde locatie aanbrengen van fietsstraten kan juist zorgen voor verkeersonveilige situaties. Op wegen waar autoverkeer dominant is, is een fietsstraat ongeloofwaardig en zal het gewenste gedrag niet zichtbaar zijn. Op belangrijke fietsroutes langs wijk- of hoofdverbindingswegen worden in principe vrij liggende fietspaden aangelegd. In sommige gevallen wordt van dit principe afgeweken als er bijvoorbeeld ruimtegebrek is.
Doordat wijk- en hoofdverbindingswegen teveel gemotoriseerd verkeer verwerken komen deze wegen niet in aanmerking voor een fietsstraat. Als een weg zowel een erftoegangsweg is en onderdeel van de hoofdfietsroute kan de weg in aanmerking komen voor een fietsstraat. Er moeten minimaal evenveel fietsers als motorvoertuigen over de weg rijden (dominantie fiets) en de weg moet geen uitgesproken verblijfskarakter hebben. Als de weg bijvoorbeeld een winkelstraat is of juist veel terrassen heeft, komt er geen fietsstraat. Dan is het verblijven (de voetganger) dominant. Als aan al deze voorwaarden wordt voldaan kan een fietsstraat worden aangelegd. Vormgeving Auto- en fietsintensiteiten zijn van grote invloed op het functioneren van een fietsstraat. Zijn er te veel motorvoertuigen, dan wordt het fietscomfort en de (subjectieve) veiligheid te sterk aangetast. Zijn er te weinig fietsers, dan is een fietsstraat niet geloofwaardig. Maar waar liggen de grenzen? Eind 2016 publiceerde CROW-Fietsberaad een discussienotitie met concept-aanbevelingen voor fietsstraten binnen de bebouwde kom. Belangrijkste onbeantwoorde vraag in die notitie was: bij welke auto- en fietsintensiteiten kan men een fietsstraat toepassen. Uit een eerste inventarisatie was al wel gebleken dat tot circa 2.500 motorvoertuigen per etmaal de ervaringen positief zijn, maar daarboven zijn meer kritische geluiden te horen.
Daarnaast wordt in een Fietsberaadpublicatie uit 2005 gesteld dat er twee keer zoveel fietsers als automobilisten gebruik moeten maken van de straat. Om goed onderbouwde aanbevelingen te kunnen opstellen heeft CROW-Fietsberaad samen met gemeenten en Rijkswaterstaat uitgebreid onderzoek laten verrichten op een aantal locaties. Uit de analyses blijkt inderdaad dat auto- en fietsintensiteiten grote invloed hebben op het functioneren van fietsstraten. De intensiteiten kunnen echter niet los gezien worden van de beschikbare rijbaanbreedte. De achterliggende allesbepalende factor is het aantal
hinderlijke of gevaarlijke
ontmoetingen met het autoverkeer, waar een gemiddelde fietser mee geconfronteerd wordt. De evaluatiestudie heeft geleid tot twee kenmerken waar een wegbeheerder aan kan draaien om het aantal hinderlijke ontmoetingen per fietser te beïnvloeden: de auto-intensiteit en rijbaanbreedte. Het spreekt voor zichzelf dat een hogere auto-intensiteit leidt tot meer “auto-fietsontmoetingen”. Deze ontmoetingen hoeven echter niet persé gevaarlijk of hinderlijk te zijn. Pas als de rijbaan 26 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
onvoldoende breed is voor een conflictvrije afwikkeling, zien we een sterke toename van het aantal ontmoetingen dat hinder of gevaar veroorzaakt. Dit geldt in principe voor alle straten zonder fysieke scheiding tussen fietsers en motorvoertuigen. Niet alleen voor fietsstraten, maar ook ‘gewone’ straten met gemengd verkeer en straten met fietsstroken. De fietsintensiteit heeft geen invloed op het aantal hinderlijke en gevaarlijke ontmoetingen per fietser. De evaluatiestudie geeft echter wel duidelijke aanwijzingen dat fietsers iets meer hinderlijke ontmoetingen accepteren als de fietsintensiteit hoger is. Mogelijk voelen fietsers zich meer op hun gemak tussen de auto’s als er meer andere fietsers aanwezig zijn. Een andere verklaring zou kunnen zijn, dat automobilisten meer rekening houden met fietsers, als ze meer fietsers tegenkomen op de straat. Om fietsstraten succesvol te laten zijn is een herkenbare uitstraling een belangrijke vereiste. Hierom moeten deze straten aan bepaalde vormgevingselementen voldoen. Er worden drie belangrijke kenmerken onderscheiden waaraan elke fietsstraat moet voldoen. 1. Het is bij fietsstraten vooral belangrijk dat de rijbaanbreedte aan moet sluiten bij zowel de autoals fietsintensiteiten, 2. de rijlopers in rood of roodachtig asfalt moeten zijn aangebracht en 3. de fietsstraat moet voorzien zijn van de juiste bebording.
Een fietsstraat wordt voorzien van het RVV verkeersbord L51. Hier zitten geen juridische gevolgen aan verbonden, maar hiermee wordt wel verduidelijkt dat er sprake is van een straat waarin de fiets prioriteit heeft boven gemotoriseerd verkeer. Eventueel kan overwogen worden om middels thermoplast markering op het wegdek aan te brengen ter verduidelijking van het ‘auto te gast’ principe. Voor het plaatsen van de fietsstraat borden is geen verkeersbesluit nodig (Bron: gemeente Woerden).
Figuur 5.10: Verkeersbord L51
De breedte van een fietsstraat is afhankelijk van het aantal motorvoertuigen en het aantal fietsers dat hier op het drukste moment overheen rijdt. Daarnaast is het relevant of auto’s hier in 1 of in 2 richtingen overheen rijden. Fietsers rijden altijd in 2 richtingen over de fietsstraat. Hieronder de maatvoering van de rijbaanbreedte inclusief rabatstroken van 30 cm. Deze cijfers zijn gebaseerd op tabel 2 uit de fietsberaadnotitie ‘aanbevelingen fietsstraten binnen de kom’. De genoemde getallen zijn altijd per doorsnede.
27 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
Boven de 4.80 meter breedte moeten fietsstraten worden gerealiseerd met een middenstrook. Voor een in twee richtingen bereden rijbaan met maximaal 100 mvt/uur kan dus ook een fietsstraat met een enkele rijloper worden aangelegd. Bovenstaande tabel is afgeleid uit een wiskundige formule, die vrij ingewikkeld is. Maar het Fietsberaad heeft een tool ontwikkeld, die de mogelijkheid biedt om meer variabelen in te voeren, zoals intensiteiten per richting, snelheden autoverkeer en percentages vrachtverkeer en duofietsers. Deze “Ontmoetingenvoorspeller” is te vinden op www.fietsberaad.nl. Resultaat per variant Op basis van bovenstaande tabel en op basis van de tool “Ontmoetingenvoorspeller” van de CROW is voor de drie varianten bepaald of een fietsstraat mogelijk is en welke rijbaanbreedte dan gewenst is. Hierbij zijn de volgende uitgangspunten aangehouden: -
De Hamersveldseweg kent in de huidige situatie een rijbaanbreedte van ca. 5,4 meter. Deze breedte is aangehouden als maximaal toegestane breedte voor de fietsstraat.
-
De tabel is gebaseerd op het drukste uur in het toekomstjaar 2030. Hierbij is het drukste uur voor motorvoertuigen gebruikt.
-
-
Als maatgevende combinatie zijn 2 personenauto’s aangehouden.
-
Verder zijn de standaardgegevens aangehouden, die in de Ontmoetingsvoorspeller staan.
Variant 1: Huidige intensiteiten, geen beperking
Uurintensiteit motorvoertuigen 2030:
375 mvt.
Uurintensiteit fietsverkeer 2030:
190 fietsers
Een fietsstraat met een rijbaanbreedte van 6 meter wordt bij deze intensiteiten geadviseerd. Een fietsstraat is niet mogelijk, op basis van de intensiteiten, omdat de Hamersveldseweg 5,40 meter breed is. Daarbij speelt ook mee dat de intensiteiten van het gemotoriseerd verkeer bijna twee keer zo hoog zijn als de intensiteiten van het fietsverkeer. Tevens ligt de etmaalintensiteit van het gemotoriseerd verkeer ruim boven de 3.500 motorvoertuigen. Het advies voor deze variant is om de Hamersveldseweg niet in te richten als fietsstraat.
28 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
-
Variant 2: Ochtend- en avondspits alleen bestemmingsverkeer
Uurintensiteit motorvoertuigen 2030:
320 mvt.
Uurintensiteit fietsverkeer 2030:
210 fietsers
Ook bij deze intensiteiten wordt een fietsstraat met een rijbaanbreedte van 6 meter geadviseerd. Een fietsstraat is niet mogelijk, op basis van de intensiteiten, omdat de Hamersveldseweg 5,40 meter breed is. Daarbij speelt ook mee dat weliswaar in de ochtend- en avondspits de intensiteiten tussen het gemotoriseerd verkeer en het fietsverkeer in verhouding zijn maar op de overige uren, en dan met name overdag, de intensiteiten van het gemotoriseerd verkeer een stuk hoger liggen dan die van de fietsintensiteiten. Tevens bedraagt de etmaalintensiteit van het gemotoriseerd verkeer op het noordelijke deel van de Hamersveldseweg bijna 3.000 motorvoertuigen. Het advies voor deze variant is om de Hamersveldseweg niet in te richten als fietsstraat.
-
Variant 3: Alleen bestemmingsverkeer
Uurintensiteit motorvoertuigen 2030:
130 mvt.
Uurintensiteit fietsverkeer 2030:
190 fietsers
Bij deze intensiteiten is een fietsstraat mogelijk, de gewenste rijbaanbreedte bij deze intensiteiten is 4,7 meter. Daarnaast speelt nog de vraag: hoeveel ruimte voor groei van het autoverkeer is nog mogelijk totdat de maximale mogelijke intensiteit aan motorvoertuigen bereikt wordt? Wanneer wordt uitgegaan van een gewenste rijbaanbreedte van 5,4 meter, de huidige breedte van de Hamersveldseweg, en een intensiteit van 210 fietsers is een maximale intensiteit van 200 motorvoertuigen in het drukste uur mogelijk. Fietsstraat buiten de bebouwde kom Een deel van de Hamersveldseweg ligt buiten de bebouwde kom. De vraag is aan welke voorwaarden een fietsstraat buiten de bebouwde kom moet voldoen. Hier is onderzoek naar gedaan in opdracht van CROW-Fietsberaad. De conclusies van het onderzoek zijn vastgelegd in een Fietsberaadnotitie ‘Fietsstraten buiten de bebouwde kom’ met (voorlopige) aanbevelingen. Hieronder volgt een korte samenvatting: -
Snelheid
Uit het onderzoek blijkt onder meer dat de snelheid van het autoverkeer op fietsstraten buiten de bebouwde kom lager ligt dan op vergelijkbare niet-fietsstraten; dat scheelt wel zo’n 10 km/uur. Maar het zou nog lager kunnen, vandaar dat één van de aanbevelingen luidt om een 30 km/uur regime in te stellen waar dat mogelijk is. Dat is niet overal, want in een open landschap kan die snelheid soms ongeloofwaardig laag uitvallen. Wat ook voor een fietsstraat pleit is dat over het algemeen voorzichtiger wordt ingehaald. Dat geldt zeker als er een middenstrook ligt. Hoewel, bij medegebruik van de fietsstraat door bijvoorbeeld voetgangers of ruiters, of juist veel snelle fietsers, kan zo’n middengeleider ook hinder opleveren voor fietsers. Ook veel vracht- en landbouwverkeer kan er voor zorgen dat het oordeel van fietsers negatiever uitpakt. Reden om zo’n fietsstraat in ieder geval niet aan te leggen in een hoofdnet landbouwverkeer.
29 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
-
Intensiteiten
In het algemeen vinden fietsers een fietsstraat prettiger, dat wil zeggen zolang er niet teveel autoverkeer op zit. Rond de 900 mvt/etmaal ligt ongeveer het omslagpunt en zakt het rapportcijfer onder de 7. Aanbevolen wordt daarom om boven de 1000 mvt/etmaal af te zien van een fietsstraat. Als die tenminste breed genoeg is, dat wil zeggen breder dan 4,80 meter. Is die ruimte er niet, dan zou de toepassing moeten worden beperkt tot 500 mvt/etmaal. Die aantallen liggen overigens beduidend lager dan de maxima die de richtlijnen noemen voor erftoegangswegen type 2, die in principe in aanmerking komen om te worden ingericht als fietsstraat. En ook lager dan je bij een fietsstraat binnen de bebouwde kom zou aanhouden volgens de richtlijnen. Een fietsstraat – dat geldt ook voor fietsstraten binnen de bebouwde kom - moet voor de herkenbaarheid eigenlijk altijd in roodasfalt worden uitgevoerd, liefst met rabatstroken aan de zijkanten (en eventueel de middenstrook) en zonder lengtemarkering. En met een fietsstraat-bord, want dat helpt ook enigszins blijkt uit het onderzoek.
30 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
6. Conclusie Het verkeersonderzoek rondom de Hamersveldseweg in Leusden concentreert zich op vier onderzoeksvragen: •
Wat zijn de verkeersintensiteiten op alle registratiepunten?
•
Hoeveel doorgaand verkeer rijdt er tussen de meetpunten op en nabij de Hamersveldseweg ?
•
Hoeveel herkomst- en bestemmingsverkeer rijdt er op en nabij de Hamersveldseweg?
•
Hoe lopen de verkeersstromen tussen de verschillende telpunten?
6.1 Intensiteiten Tabel 6.1 toont voor alle registratiepunten de intensiteiten op een gemiddelde werkdag, zaterdag 7 september en zondag 8 september. Tabel 6.1:
Verkeersintensiteiten - gemiddelde werkdag – locaties 1 t/m 11
Locatie
Gem. werkdag
Zaterdag 7 sept.
Zondag 8 sept.
1. Hamersveldseweg-N
Ter hoogte van de Burgemeester van de Postlaan
3.045
2.541
1.895
2. Zuiderinslag
Ten westen van de kruising met de Beltmolen/Kiepelhoek
2.284
1.697
1.136
3. Hamersveldseweg-Z
Ter hoogte van de Grasdrogerijweg
2.873
2.439
1.735
4. Langesteeg
Ten westen van de kruising met de Laapeerseweg
275
315
174
5. Laapeerseweg
Ten zuiden van de Asschatterweg
1.509
1.213
822
6. Voskuilerdijk
Ten westen van de Langesteeg
1.298
1.134
826
7. Leusbroekerweg
Tussen N226 en Hamersveldseweg
3.738
3.204
2.501
8. Prinses Alexialaan
Tussen de N226 en Prinses Irenelaan
954
846
577
9. Groene Zoom
Ten oosten van de N226
9.631
7.483
5.717
10. Burgemeester van de Postlaan
Ten oosten van Groene Zoom
6.782
5.783
4.286
11. Ben Pon Baan
Tussen Groene Zoom en Hekkerdreef
6.733
5.113
3.843
Op locatie 9, Groene Zoom, liggen de verkeersintensiteiten het hoogst, ruim 9.600 motorvoertuigen op een gemiddelde werkdag. Op locatie 4 (Langesteeg) bedraagt de intensiteit 275 motorvoertuigen. Dit is de locatie met de laagste intensiteit. Wanneer een knip wordt geplaatst op de Hamersveldseweg, ter hoogte van de Grasdrogerij (locatie 3), betekent dit dat 2.873 motorvoertuigen op een gemiddelde werkdag een andere route zullen moeten gaan rijden.
31 P243095-02 Verkeersonderzoek gemeente Leusden
verkeersstromen
Hamersveldseweg
(0-meting),
6.2 Verkeersstromen 6.2.1 Kordon Hamersveldseweg
Figuur 6.2: Doorgaande verkeersstromen (vice versa) alle motorvoertuigen – gemiddelde werkdag, locaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden
Figuur 6.2 laat de doorgaande verkeersstromen zien op het kordon rondom de Hamersveldseweg voor een gemiddelde werkdag. De grootste doorgaande verkeersstroom loopt over de gehele Hamersveldseweg, namelijk 1.745 motorvoertuigen. Tabel 6.3 toont de verdeling tussen het doorgaande, herkomst- en bestemmingsverkeer voor de vier locaties, die het kordon vormen rondom de Hamersveldseweg. Tabel 6.3:
Verdeling doorgaand, herkomst- en bestemmingsverkeer per locatie – alle motorvoertuigen gemiddelde werkdag, locaties 1 t/m 4, kordon Hamersveldseweg, Leusden
Locatie
Etmaalint.
Doorg. verkeer abs.
Bestem.verkeer abs.
Herk.verkeer abs.
Doorg. verkeer %
Bestem.verkeer %
Herk.verkeer %
1.
Hamersveldseweg - Noord
3.045
2.081
494
470
68,3%
16,2%
15,4%