CConstaterende datKapelle
Koppel je AI →
Document · PDF

2021-26a D21.250729 Jaarrekening 2020 boekwerk definitief 3

Raadsvergadering 13 juli 2021, gemeente KapelleBij agendapunt: Voorstel bestemming rekeningresultaat 202023.622 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

647,1 0

2020

Eenheid

Bron

632,3 1

Aantal per 1.000 inwoners in de leeftijd 15 – 64 jaar % 12 t/m 21 jarigen

LISA Verwey Jonker Instituut – Kinderen in Tel

3

4

% kinderen tot 18 jaar

Verwey Jonker Instituut – Kinderen in Tel

71,8

71,9

% van de werkzame beroepsbevolking ten opzichte van de beroepsbevolking

CBS

1 122

110,8

171,1*

% 16 t/m 22 jarigen Aantal per 10.000 inwoners

Verwey Jonker Instituut – Kinderen in Tel CBS

254,7

165,4

141,3*

Aantal per 10.000 inwoners van 15 – 64 jaar

CBS

10,1

10,0

9,4*

% van alle jongeren tot 18 jaar

CBS

0,9

0,9

0,7*

% van alle jongeren tot 18 jaar

CBS

-

-

-

% van alle jongeren van 12 tot 23 jaar

CBS

620

650

640*

Aantal per 10.000 inwoners

GMSD

*1ste halfjaar 2020

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

40

Sociaal Domein Werk Inkomen WMO 2015 WMO 2007 WMO lokaal Jeugdzorg Gezondheidszorg Lasten Werk WMO 2015 WMO 2007 Jeugdzorg Baten Saldo baten en lasten Mutatie reserves Baten Mutatie reserves Totaal

Begroting 2020 2.353 347 1.465 1.368 891 3.600 664 10.688 -1.298 0 -150 0 -1.448 9.240 -47 -47 -47 9.193

Gewijzigde begroting 2020 3.221 397 1.224 1.770 915 3.705 657 11.888 -2.327 0 -100 0 -2.427 9.461 -33 -33 -33 9.428

Jaarrekening 2020 3.053 479 1.299 1.687 1.020 3.703 618 11.859 -2.488 -63 -72 -4 -2.627 9.233 -26 -26 -26 9.207

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

41

Programma Leren en leven Kernpunten 1. Kinderen in Kapelle groeien gezond en veilig op en kunnen zich optimaal ontwikkelen en ontplooien. 2. Er wordt gestreefd naar kwalitatief goede en goed toegankelijke voorzieningen voor cultuur, sport en welzijn. Wij streven ernaar dat alle groepen van de bevolking kunnen deelnemen aan sport, bewegings- en recreatieactiviteiten. 3. De gemeente stimuleert en faciliteert maatschappelijke activiteiten en burgerparticipatie. 4. Wij willen het onderwijs op integrale wijze benaderen en dit leidend maken in de facilitering van het onderwijs. Er wordt gestreefd naar toereikende onderwijshuisvesting. 5. Binnen onze invloedssfeer zal de gemeente zich inspannen om het kwaliteitsniveau van onderwijsvoorzieningen te handhaven en zo nodig te verbeteren. Ook willen we de samenwerking tussen het onderwijs en andere relevante maatschappelijke actoren bevorderen. 6. Welzijnswerk wordt als preventieve en voorliggende voorziening georganiseerd. Hierdoor hoeven minder Kapelse inwoners een beroep te doen op professionele ondersteuning vanuit het Sociaal Domein. 7. Elke inwoner, ongeacht achtergrond of leeftijd, kan zich ontwikkelen binnen de samenleving. Wij willen ons als gemeente extra inzetten voor die inwoners die dat niet, of slechts gedeeltelijk, op eigen kracht kunnen doen.

1. Sport en spel Wat zijn onze bestuurlijke ambities? a) Bewegen

Wat willen we als raad bereiken? We willen sporten en bewegen mogelijk maken voor inwoners van alle leeftijden.

Wat gaan we daarvoor doen in 2020? We houden de sportaccommodaties op hoog niveau.

Status

Realisatie

Mee bezig

We realiseren voldoende speelplekken en speeltuinen in onze gemeente. Om deze schoon te houden kijken we ook naar de ondergrond van de speeltuinen. Nieuwe speelplekken worden al

Mee bezig

De renovatie van de voetbalvelden is bij nader inzien niet op korte termijn nodig. De kwaliteit wordt door intensiever onderhoud gewaarborgd. Jaarlijkse monitoring van de kwaliteit vindt plaats. Renovatie is vooralsnog uitgesteld naar 2025. Realiseren speelplekken zie programma leefomgeving.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

42

Wat zijn onze bestuurlijke ambities?

b) Sportcentrum

Wat willen we als raad bereiken?

Een nieuw sportcentrum, incl. doelgroepenbad

Wat gaan we daarvoor doen in 2020? zonder houtsnippers gerealiseerd. Bestaande speelplekken worden in de komende jaren vernieuwd. We dienen een aanvraag in bij het Rijk voor uitvoeringsbudget voor het Sportakkoord voor zowel 2020 als 2021. We gaan de motorische ontwikkeling van kinderen op de basisscholen meten zodat we activiteiten, interventies en gymlessen kunnen richten op behoeften en achterstanden. 2020 is de ontwerpfase voor het nieuwe sportcentrum. De bouw wordt eind 2020 gestart en voor de zomer van 2022 wordt het nieuw complex in gebruik genomen.

Status

Realisatie

Afgerond

Uitvoeringsbudget van 2020 is goedgekeurd en ontvangen.

Nog starten

Wegens COVID-19 en het sluiten van de basisscholen zullen de motorische testen uitgesteld worden naar later in 2021.

Afgerond

De bouw van het Sportcentrum is gegund.

Wat gaan we daarvoor doen in 2020? Nieuwbouw voor de scholen in Wemeldinge wordt voorbereid.

Status

Realisatie

Mee bezig

De twee scholen werken aan een toekomstvisie over de nieuwe schoolhuisvesting. Als gevolg van COVID-19 zit hier vertraging op, het is

Mee bezig

De uitwerking van het ontwerp sportcentrum is afgerond. Er zijn 2 trajecten met studenten van het Goese Lyceum in gang gezet.

2. Onderwijs Wat zijn onze bestuurlijke ambities? a) Onderwijshuisvesting

Wat willen we als raad bereiken? Een integraal huisvestingsplan waarin ook een combinatie van beide scholen in Wemeldinge onderzocht is.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

43

Wat zijn onze bestuurlijke ambities?

Wat willen we als raad bereiken?

b) Onderwijsachterstanden beleid en kinderopvang

Wat gaan we daarvoor doen in 2020?

Status

Realisatie

Een regionaal onderwijsachterstandenbelei d.

Uitvoering geven aan het nieuwe onderwijsachterstandenbelei d inclusief de financiering van de uitbreiding VVE van 10 naar 16 uur per week.

Afgerond

lastiger om alle betrokkenen hierin te betrekken. Het Bevelandse onderwijsachterstandenbelei d 2020-2022 is vastgesteld.

Wat willen we als raad bereiken? Een divers aanbod van culturele voorzieningen.

Wat gaan we daarvoor doen in 2020? We vragen de Cultuurraad om ook te kijken naar culturele activiteiten voor jongeren.

Status

Realisatie

Mee bezig

De activiteit van Stichting Cultureel Kapelle en het jongerenwerk is uitgesteld naar 2022 vanwege COVID19.

3. Cultuur Wat zijn onze bestuurlijke ambities? a) Cultuur

Beleidsindicatoren Naam indicator

2018

2019

2020

Eenheid

Bron

Absoluut verzuim Relatief verzuim Vroegtijdig schoolverlaters zonder startkwalificatie(vsv -ers) Niet-Sporters

0 45 1,3

0 62 1,1

-

Aantal per 1.000 leerlingen Aantal per 1.000 leerlingen % deelnemers aan het VO en MBO onderwijs

DUO DUO Ingrado

-

-

-

%

Gezondheidsenquête (CBS, RIVM)

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

44

Leren en leven Onderwijs Cultuur Sport en Spel Welzijnsactiviteiten Lasten Onderwijs Cultuur Sport en Spel Welzijnsactiviteiten Baten Saldo baten en lasten Mutatie reserves Baten Mutatie reserves Totaal

Begroting 2020 1.720 600 876 244 3.441 -326 -4 -158 -26 -514 2.927 -340 -340 -340 2.587

Gewijzigde begroting 2020 1.798 609 857 262 3.525 -326 -4 -180 -36 -546 2.980 -325 -325 -325 2.655

Jaarrekening 2020 1.751 644 946 149 3.490 -358 -13 -248 -15 -634 2.856 -319 -319 -319 2.537

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

45

Programma Economie Kernpunten 1. De economie en de werkgelegenheid wordt gestimuleerd en bevorderd. We werken samen met alle relevante partijen in de regio om antwoord te geven op uitdagingen en de regionale economie te versterken. 2. Passende ondernemingen wordt de ruimte geboden om zich hier te vestigen terwijl bestaande ondernemingen zoveel mogelijk worden gefaciliteerd en ondersteund. 3. De toeristische recreatieve sector wordt duurzaam versterkt. 4. Ondernemers worden eerder en intensiever betrokken bij het ontwikkelen van beleid. Ondernemers zijn tevreden over de wijze waarop rekening is gehouden met hun bijdrage. Daarbij vragen we een actieve bijdrage van ondernemers in het versterken van de regionale economie.

1. Toerisme Wat zijn onze bestuurlijke ambities? a) Toeristische aantrekkelijkheid

Wat willen we als raad bereiken? • Toeristische aantrekkelijkheid van Wemeldinge versterken, waarbij rekening wordt gehouden met de inwoners.

Wat gaan we daarvoor doen in 2020? Vaststellen samenhangend beleid dat zich onder meer richt op verkeersveiligheid, parkeergelegenheid, aantal B&B’s en extra voorzieningen.

Status

Realisatie

Mee bezig

Uitvoeren van de vastgestelde toeristische visie.

Afgerond

Het participatietraject is eind 2020 gestart. Voor januari 2021 zijn er 4 digitale participatiebijeenkomsten gepland ten behoeve van het Integraal Masterplan Wemeldinge. In december 2020 zijn regiodeal-gelden toegekend voor de uitvoering van acties in 2021 uit Integraal Masterplan Wemeldinge t.b.v. vergroting Oosterscheldebeleving. Prioritering van acties wordt gekoppeld aan uitkomsten participatiesessies januari 2021.

Onderzoeken haalbaarheid plaatsen douches

Mee bezig

Onderzoek zal meegenomen worden in het traject van het Integraal Masterplan.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

46

2. Bedrijfsgrond Wat zijn onze bestuurlijke ambities? a) Uitgifte bedrijfsgrond

Wat willen we als raad bereiken? De bedrijfsgronden die beschikbaar zijn of beschikbaar komen, worden bij voorkeur uitgegeven aan bedrijven die voldoende werkgelegenheid met zich meebrengen.

Wat gaan we daarvoor doen in 2020? Actief benaderen van bedrijven die zorgen voor – extra- werkgelegenheid, voor zover bedrijfsgrond beschikbaar is.

Status

Realisatie

Mee bezig

Op de bedrijventerreinen Smokkelhoek en Choorhoek hebben diverse grondtransacties plaatsgevonden. Verder vinden er afrondende gesprekken plaats met potentiële kopers voor kavels op deze bedrijventerreinen.

Wat gaan we daarvoor doen in 2020? In samenwerking met de andere Bevelandse gemeenten het beleid voor de huisvesting van arbeidsmigranten herzien en daarin kwalitatieve en kwantitatieve afspraken maken. Initiatiefnemers voor het realiseren van huisvesting faciliteren op basis van het herziene beleid.

Status

Realisatie

Afgerond

De gemeenteraad heeft het regionaal beleid vastgesteld. Plannen voor huisvestingsvoorzieningen kunnen aan dit beleid worden getoetst.

3. Huisvesting arbeidsmigranten Wat zijn onze bestuurlijke ambities? a) Huisvesting

Wat willen we als raad bereiken? Er moet huisvesting zijn voor arbeidsmigranten in de gemeente Kapelle.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

47

4. Kernenbeleid Wat zijn onze bestuurlijke ambities? a) Dorpsvisie Schore

b) Andere dorpsvisies

Wat willen we als raad bereiken? Versterking van de leefbaarheid van Schore.

Versterking van de leefbaarheid van de andere kernen.

Wat gaan we daarvoor doen in 2020? Uitvoering geven aan de dorpsvisie Schore.

Status

Realisatie

Mee bezig

We zijn periodiek in gesprek met de dorpsraad Schore over de acties uit de dorpsvisie. De dorpsraad bepaalt welke acties zij prioriteit willen geven. Uitgangspunt van de gesprekken is dat inwoners zelf acties oppakken. We faciliteren als gemeente dit proces.

De verbouwing van het dorpshuis Schore wordt begin 2020 afgerond.

Afgerond

Aan de hand van de evaluatie van de dorpsvisie Schore bepalen wij of wij ook voor de andere dorpen zo’n visie gaan opstellen.

Afgerond

De oplevering van de werkzaamheden onder verantwoordelijkheid van de gemeente was op 3 november. Het proces dorpsvisie Schore wordt niet als standaard genomen voor (participatie)trajecten in de andere kernen. Nieuwe participatietrajecten starten we op basis van inhoudelijke actualiteiten. Dan beoordelen welk middel (traject, proces) het meest passend is voor het te bereiken doel.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

48

Beleidsindicatoren Naam indicator

2018

2019

2020

Eenheid

Bron

Functiemenging Vestigingen (van bedrijven)

48,9 166,9

48,2 175,6

-

% Aantal per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15 t/m 64 jaar

LISA LISA

Economie Economische bedrijvigheid Grondexploitatie Dorpshuizen Toerisme en recreatie Overige accommodaties Lasten Economische bedrijvigheid Grondexploitatie Dorpshuizen Toerisme en recreatie Overige accommodaties Baten Saldo baten en lasten Mutatie reserves Baten Mutatie reserves Totaal

Begroting 2020 144 7.579 265 126 40 8.155 0 -8.126 -48 -1 -46 -8.221 -66 -36 -36 -36 -102

Gewijzigde begroting 2020 202 6.181 346 123 40 6.892 0 -6.736 -48 -1 -46 -6.831 61 -116 -116 -116 -55

Jaarrekening 2020 127 7.114 381 156 71 7.849 -3 -7.781 -48 -2 -59 -7.892 -43 -96 -96 -96 -139

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

49

Overzicht Middelen Functie en inhoud van dit overzicht Gemeentelijke dekkingsmiddelen Specificatie van de overhead Beleggingen en dividend Bedrag van de heffing Vennootschapsbelasting

Regelgeving (in- en extern) BBV Financiële verordening Wet op de Vennootschapsbelasting

1. Financieel beleidskader Wat zijn onze bestuurlijke ambities? a) Een verantwoord financieel beleid binnen een structureel sluitende meerjarenbegroting.

Wat willen we als raad bereiken? De gemiddelde (woon)lasten voor huishoudens en bedrijven met maximaal de inflatiecorrectie verhoogd worden. De leges zullen in het algemeen kostendekkend worden geheven

Wat gaan we daarvoor doen in 2020? Voorbereiden op taxeren WOZ naar gebruikersoppervlakte in samenwerking met Sabewa Zeeland. De inflatievergoeding is vastgesteld op 2,5%. Door nieuwe toerekeningswijze van de overhead is de kostendekkendheid niet op alle onderdelen 100%. Dit geldt onder meer voor de afvalinzameling en de lijkbezorging. In 2020 verhogen we de legestarieven voor begraven met 10% extra. De legestarieven voor afvalstoffenheffing stijgen voor eenpersoonshuishoudens. In twee jaar tijd groeien eenpersoonshuishoudens

Status

Realisatie

Mee bezig

Laatste toetsing van invoer vindt plaats

Afgerond

Opgenomen in de begroting 2020. Opgenomen in de begroting 2020.

Afgerond

Afgerond

Opgenomen in de begroting 2020.

Afgerond

Bij de begroting 2021 is besloten om in 3 jaar tijd naar 100% kostendekking toe te groeien.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

50

Wat zijn onze bestuurlijke ambities?

b) Voor gezonde gemeentefinanciën zijn het weerstandsvermogen en de financiële kengetallen (netto schuldquote, solvabiliteit, grondexploitatie, belastingcapaciteit en structurele exploitatieruimte) maatgevend.

Wat willen we als raad bereiken?

De investering in het nieuwe sportcomplex betekent een stijging van de netto schuldquote. Mocht de ontwikkeling van (een van de) kengetallen daar aanleiding toe geven, zal de focus gericht zijn op versterking daarvan.

Wat gaan we daarvoor doen in 2020? naar 90% van het tarief meerpersoonshuishoudens. Tevens stijgt de prijs per lediging. Kostendekkendheidsonderzo ek laat zien dat de leges nog niet kostendekkend worden geheven. In 2020 verhogen we de tarieven met 2,5%. In 2020 starten we met de voorbereiding van een onderzoek naar heffingsgrondslagen voor de rioolheffing en lijkbezorging.

Status

Realisatie

Afgerond

Verwerkt in de verordening 2020.

In de paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing worden de kengetallen opgenomen en een meerjarenprognose gegeven.

Afgerond

Nog starten

Opgenomen in de begroting 2020.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

51

Uitkering gemeentefonds De berekening van de algemene uitkering is gebaseerd op de decembercirculaire en kan als volgt worden gespecificeerd. Onderbouwing algemene uitkering Algemene uitkering Integratie uitkering Overige uitkering Afrondingsverschillen Totale uitkering Algemene uitkering voorgaande jaren 2019 2018 2017 Totaal

16.195 1.516 -26 2 17.687

22 -14 -1 17.694

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

52

Toelichting Overhead Hieronder zijn alle lasten en baten opgenomen. De opslag over overhead wordt berekend door de lasten van overhead te delen op de totale lasten minus toevoegingen aan reserves en minus de lasten van grondexploitatie.

Overhead Lasten Baten Totaal

Begroting 2020

Gewijzigde begroting 2020

Jaarrekening 2020

4.206 -332 3.874

4.586 -796 3.790

4.497 -754 3.743

Begroting 2020

Overhead

Gewijzigde Jaarrekening begroting 2020 2020 38.340 39.736

Lasten

36.886

af: lasten grondexploitaties taakveld 3.2 af: lasten grondexploitaties taakveld 8.2

5.110 2.529

2.796 3.482

3.185 3.999

Subtotaal lasten

29.247

32.062

32.552

0.04 Overhead

3.874

3.790

3.743

Totaal

13,2%

11,8%

11,5%

Lasten en baten stijgen Doordat het regiobureau OZO zowel in de lasten als in de baten niet was begroot zien we een stijging in de lasten en baten. De begorting voor het regiobureau OZO was € 450.000 de daadwerkelijke afrekening was € 320.000. De gemeente Kapelle voert de administratie uit, eventuele risico’s liggen bij de deelnemende gemeenten, provincie en het waterschap. Met deze verklaring zijn de verschillen nagenoeg verklaard. Meer ziektegelden Doordat we langdurige zieken hadden ontvingen wij ziektegelden. Deze gelden waren ongeveer € 70.000.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

53

Overhead percentage Het overheadspercentage is lager dan bij de begroting aangenomen. Dit komt doordat de lasten stijgen en heeft direct een relatie met de ontvangen compensatieregelingen. Deze compensatieregelingen hebben betrekking op de economische gevolgen die de COVID-19 pandemie veroorzaakt. Heffing vennootschapsbelasting (VPB) Met ingang van 2016 vallen de gemeenten onder de vennootschapsbelastingplicht. De belangrijkste belaste activiteiten betreffen de grondexploitaties. Met behulp van een extern bureau is een doorrekening van de Notitie grondexploitaties uitgevoerd. De fiscale gevolgen voor de grondexploitaties worden gemuteerd in de reserve grondexploitaties. Beleidsindicatoren Naam indicator

2018

2019

2020

Eenheid

Bron

Gemiddelde WOZ waarde Demografische druk Gemeentelijke woonlasten eenpersoonshuish ouden Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuis houden

231

242

251

Duizend euro

CBS

62

62,7

63

%

CBS

615

614

650

In Euro’s

COELO

757

75

782

In Euro’s

COELO

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

54

Middelen Algemene dekkingsmiddelen Belastingen en heffingen Geldmiddelen Lasten Belastingen en heffingen Geldmiddelen Algemene uitkering Mutatie reserves Baten Saldo baten en lasten Mutatie reserves Overhead Overhead Lasten Overhead Baten Saldo baten en lasten Mutatie reserves Baten Mutatie reserves Vennootschapsbelasting Vennootschapsbelasting Lasten Baten Saldo baten en lasten Mutatie reserves Lasten Mutatie reserves Baten Mutatie reserves Totaal

Begroting 2020

Gewijzigde begroting 2020

Jaarrekening 2020

227 542 769 -6.840 -711 -17.081 0 -24.631 -23.862 0

236 625 861 -7.129 -602 -17.708 265 -25.174 -24.313 0

237 599 836 -7.272 -661 -17.694 0 -25.627 -24.791 0

4.156 4.156 -332 -332 3.824 -356 -356 -356

4.536 4.536 -796 -796 3.740 -479 -479 -479

4.487 4.487 -755 -755 3.732 -455 -455 -455

147 147 0 147 0 0 -147 -147 -147

94 94 0 94 0 0 -94 -94 -94

90 90 0 90 255 255 -345 -345 -90

-20.395

-21.051

-21.515

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

55

Paragrafen Paragraaf Lokale heffingen Inleiding Kapelle streeft naar een evenwichtige ontwikkeling van de lastendruk. Uitgangspunt is dat de lokale heffingen met de inflatie mogen stijgen. Voor een aantal heffingen geldt het principe van 100% kostendekking. Dit geldt voor de riool- en afvalstoffenheffing en lijkbezorgingsrechten. Bij de berekeningen van de kostendekking is de handreiking kostenonderbouwing lokale heffingen van het ministerie van BZK gehanteerd. Sabewa Zeeland verzorgt de heffing en invordering van de OZB, afvalstoffenheffing, rioolheffing, hondenbelasting, forensen- en toeristenbelasting en de waardebepaling op grond van de Wet WOZ. Ook verzorgt Sabewa Zeeland de kwijtschelding. Totale raming van de inkomsten: Belasting/heffing

Vastgestelde tarieven 0,1060 % 0,2439 % 0,1969 %

Primitieve begroting 1.442 409 579 2.430

Na wijzigingen

Jaarrekening

1.418 393 601 2.412

1.466 437 600 2.504

Totaal opbrengst rioolheffing Totaal opbrengst afvalstoffenheffing excl. bedrijfsafval Lijkbezorgingsrechten Forensenbelasting Staffel Toeristenbelasting € 1,25 Hondenbelasting € 66,60 / € 344,40 Precariobelasting* € 1,57 * Doordat Enduris bezwaar heeft gemaakt tegen aanslagoplegging is een voorziening aangelegd.

1.588 1.359 200 54 215 68 290

1.508 1.315 200 54 215 68 290

1.508 1.357 243 72 177 67 288

Onroerende zaakbelasting Onroerende zaakbelasting Onroerende zaakbelasting Totaal onroerende zaakbelasting

Eigenaren woningen Eigenaren niet-woningen Gebruikers niet-woningen

Woonlasten Kapelle ten opzichte van Nederland • Onder de gemeentelijke woonlasten verstaan we het gemiddelde bedrag dat een huishouden in een bepaalde gemeente betaalt aan onroerendezaakbelasting, rioolheffing en afvalstoffenheffing, minus een eventuele korting. • De gemiddelde landelijke woonlasten liggen € 776 voor meerpersoonshuishoudens. • Op de website van coelo.nl staan alle gemeentelijke woonlasten per gemeente. • Kapelle staat op nummer 168 (vorig jaar 183) van alle gemeentes met de gemeentelijke woonlasten, voor éénpersoonshuishoudens € 650 en voor meerpersoonshuishoudens is dit € 782. Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

56

Kostendekkendheid Rioolheffing: Berekening kostendekking riolering Kosten taakveld (incl omslagrente) Opbrengst taakveld Netto kosten taakveld Overhead BTW Totale kosten Rioolheffing opbrengst Kostendekking

Primitieve begroting 1.241 23 1.218 76 294 1.588 1.588

Jaarrekening 1.302 102 1.200 68 240 1.508 1.508

100%

100%

Het saldo op de exploitatie riolering bedraagt € 76.000 negatief. Dit tekort ontrekken we uit de voorziening riolering en is onder de opbrengsten taakveld verwerkt. Zonder de bijdrage uit de voorziening komt kostendekking uit op 95%. In de 2e bestuursrapportage is gemeld dat de rioolopbrengsten lager zouden uitvallen. De kosten zijn hoger ten opzichte van de raming doordat reinigings- en onderhoudswerkzaamheden zijn doorgeschoven vanuit 2019. Omdat er minder is geïnvesteerd dan begroot is de BTW-component lager. Afvalstoffenheffing: Berekening kostendekking afvalstoffenheffing Kosten taakveld (incl omslagrente)* Opbrengst taakveld Netto kosten taakveld Overhead BTW Totale kosten Afvalstoffenheffing opbrengst Kostendekking

Primitieve begroting 1.358 161 1.197 64 240 1.501 1.359

Jaarrekening 1.401 192 1.209 71 223 1.504 1.357

90%

90%

*Bij het taakveld zijn kosten van corona voor een bedrag van € 40.000 niet meegenomen in dit overzicht. Deze kosten lopen mee in de totale Coronaverantwoording over 2020 en nemen we daarom niet mee bij de berekening van het kostendekkingpercentage.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

57

Het exploitatie-saldo op de afvalverwijdering bedraagt € 58.000 positief. Dit saldo voegen we toe aan de voorziening afvalstoffenheffing. De toevoeging is opgenomen onder de kosten. De kosten vallen hoger uit door een hogere bijdrage voor de milieustraat op basis van de ingediende begrotingswijzigingen door OLAZ. Daar tegenover staan lagere kosten voor inzameling huisvuil door eeen nagekomen voordelige afrekening van € 30.000 De hogere opbrengsten worden veroorzaakt door nagekomen afrekeningen over 2018 en 2019 van het Afvalfonds. Zonder de toevoeging aan de voorziening zou de kostendekking uitkomen op 94%. Lijkbezorgingsrechten: Berekening kostendekking lijkbezorging Kosten taakveld (incl omslagrente) Opbrengst taakveld Netto kosten taakveld Overhead Totale kosten Opbrengst heffingen Kostendekking

Primitieve begroting 257 2 255 117 372 200

Jaarrekening 302 6 296 126 422 243

54%

58%

De toename in de kosten zit vooral in hogere externe inhuur in verband met ziekte. In de raadsvergadering van 17 december 2019 heeft u besloten het tarief met 10% te verhogen. Deze tariefstijging was niet in de begrotingscijfers 2020 meegenomen.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

58

Leges De tarieven van de leges voor diverse diensten mogen maximaal 100% kostendekkend zijn. Dit wordt bekeken op het niveau van de verordening in zijn geheel. De meer dan kostendekkende opbrengst bij omgevingsvergunning wordt veroorzaakt door de incidentele opbrengsten van de windmolens. Hierbij merken we nog op dat de lasten en de bijbehorende baten niet altijd in hetzelfde boekjaar vallen.

Hoofdstuk Product Titel 1 Algemene dienstverlening Burgerlijke stand Reisdocument Rijbewijzen Verstrekkingen BRP Titel 2 Dienstverlening vallend onder fysieke leefomgeving / omgevingsvergunning Omgevingsvergunning Bestemmingswijziging Titel 3 Dienstverlening vallen onder Europese dienstenrichtlijn Horeca Vent- en straatvergunning APV Totaal

Begroting 2020 Lasten Baten 638 126 70 13 283 55 216 45 72 12 607 484 543 469 64 15 25 14 5 3 16 9 5 1 1270 623

% 20% 19% 20% 21% 17% 80% 86% 24% 53% 62% 59% 25% 49%

Jaarrekening 2020 Lasten Baten % 479 100 21% 55 6 11% 200 34 17% 168 56 33% 55 4 7% 735 965 131% 672 920 137% 64 45 70% 19 11 57% 5 0 1% 9 8 83% 5 3 60% 1233 1075 87%

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

59

Kwijtscheldingsbeleid ▪ Wanneer iemand een laag inkomen heeft kan kwijtschelding worden aangevraagd. Verzoeken om kwijtschelding worden getoetst aan landelijke normen (Uitvoeringsregeling Invorderingswet 1990 en de Leidraad kwijtschelding gemeentelijk en - waterschapsbelastingen). ▪ Kwijtschelding is mogelijk voor rioolheffing gebruik woningen, hondenbelasting en voor een gedeelte van de afvalstoffenheffing. ▪ In de begroting is € 35.000 gereserveerd voor kwijtscheldingen. ▪ Met ingang van 2019 houdt Sabewa nog een beperkt aantal gegevens bij. Hierdoor kunnen we de tabel niet meer volledig invullen. Jaar 2015 2016 2017 2018 2019 2020

Ontvangen 72 70 67 85 68 71

Afgehandeld 70 70 64 291 68 69

Aantal handmatige verzoeken (Deels) Toegewezen 42 51 43 11

Automatisch kwijtschelding Afgewezen 28 19 21 18

56 44 54 91

Bedragen Begroot Realisatie € 30.000 € 30.000 € 40.000 € 40.000 € 35.000 € 35.000

€ 36.215 € 41.601 € 36.646 € 35.585 € 54.788 € 46.581

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

60

Paragraaf Weerstandsvermogen en Risicobeheersing Inleiding Deze paragraaf geeft, in de lijn van de wet- en regelgeving (BBV), inzicht in de belangrijkste risico’s in het verslagjaar en de beschikbare weerstandscapaciteit die aangewend kan worden als buffer voor het opvangen van een eventueel financieel nadeel. Begrippen • Weerstandsvermogen: de relatie tussen de weerstandscapaciteit en de risico’s waarvoor geen voorzieningen zijn getroffen of verzekeringen zijn afgesloten. Het weerstandsvermogen wordt uitgedrukt in de ratio weerstandsvermogen (beschikbare weerstandscapaciteit / benodigde weerstandscapaciteit). • Weerstandscapaciteit: middelen waarover de gemeente beschikt / kan beschikken om niet begrote kosten te dekken. Naast het eigen vermogen zijn dit onbenutte inkomstenbronnen en bezuinigingsmogelijkheden. • Risico1: kans op het optreden van een gebeurtenis met een bepaalde (financiële) impact. De risico’s relevant voor het weerstandsvermogen zijn die risico’s die niet op een andere manier zijn te ondervangen en die een financieel gevolg kunnen hebben. • Kans2: de mogelijkheid dat er schade wordt veroorzaakt door een gebeurtenis. • Benodigde weerstandscapaciteit: kans vermenigvuldigd met de financiële impact van het risico. • Financiële impact: de ernst van de financiële schade wanneer deze optreedt.

Beschikbare weerstandscapaciteit • Bij de beoordeling van het weerstandsvermogen moet worden gekeken naar de structurele weerstandscapaciteit en de incidentele weerstandscapaciteit. o Onder incidentele weerstandscapaciteit wordt verstaan de capaciteit die de gemeente heeft om éénmalige tegenvallers op te vangen. o Onder structurele weerstandscapaciteit wordt verstaan de middelen die permanent inzetbaar zijn om tegenvallers op te vangen.

Weerstandscapaciteit Algemene reserve (vrij aanwendbaar) Bestemmingsreserves (vrij aanwendbaar) Onbenutte belastingcapaciteit Eventuele begrotingsruimte Kostenreductie (bezuinigingen)

Incidenteel X X

Structureel

X X X

1

Grote risico’s die slechts in zeer zeldzame gevallen voordoen, zijn niet meegenomen in de inventarisatie. Dan moet bijvoorbeeld gedacht worden aan een grote ramp op de Westerschelde. Er zal dan direct opschaling naar minimaal het niveau van de provincie en de Veiligheidsregio plaatsvinden. 2 De kans wordt uitgedrukt in een viertal klassen: zeer laag (10%), laag (25%), middel (50%) en hoog (90%).

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

61

Incidentele weerstandscapaciteit De incidentele weerstandscapaciteit per 31 december 2019 en per 31 december 2020, bestaat uit: Weerstandsvermogen 31-12-2019 31-12-2020 Minimaal Algemene reserve, niet vrij besteedbaar 1.425 1.425 Algemene reserve, vrij besteedbaar, excl verplichtingen 3.425 1.680 Bestemmingsreserves, excl, verplichtingen 6.752 900 Reserves exploitatie bouwgrond 748 927 Jaarrekeningresultaat 2018/2019, nog te bestemmen -226 0 Onbenutte belastingcapaciteit 0 0 Begrotingsruimte 0 0 Kostenreductie (bezuinigingen) Pm 0 Totaal 12.124 4.932

31-12-2020 Maximaal 1.425 1.680 900 927 1.084 0 0 0 6.016

Risicoklassen In de Nota weerstandsvermogen en risicomanagement is gekozen voor de volgende indeling in vier klassen: zeer laag, laag, middel en hoog. • Zeer laag (kansfactor 10%): voor risico’s die zich wel af en toe voordoen, maar waarvan geen tot weinig cijfers bekend zijn, vanwege het zeldzame karakter van het risico; • Laag (kansfactor 25%): voor risico’s die zelden voorkomen maar wel al eens zijn voorgekomen in de afgelopen 5 jaar; • Middel (kansfactor 50%): voor risico’s die al verscheidene malen zijn voorgekomen (3 x of vaker in de afgelopen 5 jaar); • Hoog (kansfactor 90%): voor risico’s die met enige regelmaat voorkomen (1 of meerdere keren per jaar) of waarvan het reëel is dat ze op korte termijn gaan optreden.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

62

Risico’s

Kans

Maximale Benodigde financiële impact weerstandscapaciteit Grondexploitaties Zeer laag 250 25 Exploitatie sportcentrum Zeer laag PM 0 Garantstellingen Zeer laag PM 0 Leges omgevingswet Laag PM 0 Jeugdzorg (zorg in natura) Hoog 100 90 Open einde regelingen Laag 200 50 Abonnementstarief Wmo Middel 200 100 Gemeenschappelijke regelingen Middel 400 200 Bedrijfsvoering Middel 50 25 Informatiebeveiliging Laag 100 25 Cybercrime en fraude Laag 100 25 Herverdeling gemeente fonds Laag 200 50 Dividend uitkering BGN Middel 50 25 Corona Laag 150 37,5 Totaal 1.600 750 Het manifest risico is gelijk aan de totale overschrijding t.o.v. de primaire begroting, voor de risico’s is er dekking gevonden.

Manifest risico in 2020 0 0 0 0 79 195 265 200 107 0 0 0 0 0

De belangrijkste risico’s zijn in beeld en gekwantificeerd, waardoor een onderbouwing gegeven kan worden van de voor de gemeente benodigde omvang van de weerstandscapaciteit. De benodigde weerstandscapaciteit kan afgezet worden tegen de beschikbare weerstandscapaciteit. De uitkomst van die berekening vormt de ratio weerstandsvermogen. Ratio weerstandsvermogen =

Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit

Om het weerstandsvermogen te kunnen beoordelen wordt gebruik gemaakt van onderstaande waarderingstabel die in samenwerking tussen het Nederlands Adviesbureau voor Risicomanagement (NAR) en de Universiteit Twente is opgesteld. Ratio weerstandsvermogen minimaal = € 4.935/€ 750 = 6,6 (uitstekend) (2019:16,7) Ratio weerstandsvermogen maximaal = € 6.016/€ 750 = 8,0 (uitstekend) (2019:17,1)

Waarderingscijfer A B C D E F

Ratio weerstandsvermogen 2,0 1,4 > x > 2,0 1,0 < x < 1,4 0,8 < x < 1,0 0,6 < x < 0,8 < 0,6

Betekenis Uitstekend Ruim voldoende Voldoende Matig Onvoldoende Ruim onvoldoende

Kengetallen

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

63

Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte Grondexploitatie Belastingcapaciteit

Jaarrekening 2019 100% 94% 38% 0% 18% 106%

Begroting 2020 101 % 83 % 39 % 1% 26 % 106 %

Jaarrekening 2020 72% 68% 31% 0% 6% 106%

Toelichting Netto schuldquote ▪ Het kengetal “netto schuldquote” ook wel bekend als de netto-schuld als aandeel van de inkomsten, zegt het meest over de financiële vermogenspositie van een gemeente. De netto-schuldquote geeft aan of een gemeente investeringsruimte heeft of juist op zijn tellen moet passen. Daarnaast zegt het kengetal ook wat over de flexibiliteit van de begroting. Hoe hoger de schuld is, hoe meer kapitaallasten er zijn, waardoor een begroting minder flexibel wordt. ▪

In de VNG-uitgave “Houdbare overheidsfinanciën” is aangegeven dat wanneer de schuld lager is dan de jaaromzet (<100%) dit als goed kan worden bestempeld en boven de 130% als onvoldoende.

▪

De netto schuldquote wordt eenmalig sterk beïnvloed door winstnemingen van de grondexploitaties.

Solvabiliteitsratio ▪ De “solvabiliteitsratio” geeft de mate aan waarmee de gemeentelijke bezittingen zijn betaald met eigen middelen. Anders gezegd: het aandeel van het eigen vermogen in het totaal vermogen. Hoe hoger de verhouding eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen, hoe gezonder de gemeente. ▪ Wanneer de helft of meer van het totaal vermogen uit eigen vermogen bestaat, dan is de solvabiliteit goed. Is het kengetal voor solvabiliteit kleiner dan 30%, dan is er veel vreemd vermogen aanwezig. Structurele exploitatieruimte ▪ Het kengetal “structurele exploitatieruimte” geeft aan hoe groot de structurele vrije ruimte is binnen de vastgestelde begroting. Daarnaast geeft dit kengetal ook aan of de gemeente in staat is om structurele tegenvallers op te vangen dan wel of er nog ruimte is voor nieuw beleid. Uit het overzicht blijkt dat de begroting structureel in evenwicht is.

Goed Matig Onvoldoende

Goed Matig Onvoldoende

Goed Matig Onvoldoende

Tot 100% 100% tot 130% Hoger dan 130%

50% en hoger Tussen 30% en 50% Kleiner dan 30%

Structureel hoger dan 0,6% Structureel tussen 0% en 0,6% Structureel kleiner 0%

Grondexploitatie ▪ Het kengetal “grondexploitatie” geeft aan hoe groot de grondpositie (boekwaarde) is ten opzichte van de jaarlijkse baten. Wanneer de gemeente grond tegen de lagere prijs van landbouwgrond heeft aangekocht, loopt de gemeente veel minder risico dan wanneer er dure grond is aangekocht en de vraag naar bouwgrond stagneert.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

64

▪ ▪ ▪

Een norm bepalen voor het kengetal grondexploitatie is lastig. De boekwaarde van de gronden en bezit zegt namelijk nog niets over de relatie tussen vraag en aanbod van woningbouw dan wel m2-bedrijventerrein. Maatwerk is hiervoor van toepassing, dat wil onder andere zeggen hoeveel woningen of m2bedrijventerrein er zijn gepland. Daarnaast is het van wezenlijk belang wat de verwachte vraag zal zijn. De boekwaarde van de gronden geeft aan of een gemeente veel middelen heeft gestopt in haar grondexploitatie. Dit geld moet namelijk ook nog terugverdiend worden. Om bovenstaande redenen is geen norm verbonden aan het kengetal grondexploitatie. Hoe lager het percentage hoe lager het risicoprofiel met betrekking tot het terug verdienen van de investeringen in de grondexploitaties.

Belastingcapaciteit ▪ De OZB is voor de gemeente de belangrijkste eigen belastinginkomst. Het kengetal “lokale lasten” wordt berekend aan de hand van de ozb-lasten en rioolheffing voor een gezin bij een gemiddelde WOZ-waarde plus de afvalstoffenheffing voor een gezin. ▪ Zowel bij de rioolheffing als bij de afvalstoffenheffing wordt in onze gemeente uitgegaan van een kostendekkend tarief. Bij de ozb wordt daar niet naar gekeken, maar wordt de ozb vergeleken met de norm voor artikel 12. Deze norm ligt op 120% van het gewogen landelijk gemiddelde met betrekking tot het ozb-tarief. ▪ De uitkomsten liggen boven de woonlasten van het landelijk gemiddelde voor een gezin in het voorafgaande begrotingsjaar. Voor het bepalen van een norm is meer achtergrondinformatie nodig over de opbouw van de landelijk gemiddelde woonlasten. Over deze opbouw beschikken wij nog niet. Samenvatting kengetallen De nettoschuldqoute daalt sterk doordat het balanstotaal sterk groeit. Deze groei is volledig toe te schrijven aan extra middelen voor de COVID-19 pandemie. Daarnaast is de langlopende lening ten behoeve van het nieuw te bouwen sportcentrum nog niet volledig in de cijfers verwerkt. Zonder deze incidentele meevallers ligt de netto schuldquote tussen de 90-100%.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

65

Paragraaf Financiering In de paragraaf financiering kijken we hoe de verhouding van kort en lang vreemd vermogen ten opzichte van begroting is. Dit doen we door te kijken naar de kasgeldlimiet, daarbij mag niet meer dan 8,5% van de totale begroting in kort vreemd vermogen worden gefinancierd. Daarnaast kijken we ook naar het renterisico. Daarbij mag de totale aflossing van lang vreemd vermogen niet hoger zijn dan 20% van de totale begroting. Kasgeldlimiet en renterisiconorm De kasgeldlimiet betreft een plafond voor de kortlopende schuld van de gemeente. We hebben dit plafond om een te grote gevoeligheid voor rentefluctuaties op de kortlopende schuld te voorkomen. Hiervoor geldt een wettelijke norm van 8,5% van het begrotingstotaal. Door het aantrekken van de langlopende lening voor het sportcentrum in één keer voorkomen we renterisico’s en maken we gebruik van de lage rente. De overtollige liquide middelen staan op de rekening van het schatkistbankieren. De gemeente Kapelle voldoet ruim aan de norm voor het renterisico, ondanks het aantrekken van de lening voor het sportcentrum. Datum Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4

Saldo liquiditeiten -€ 4.860 -€ 3.826 € 13.125 € 13.366

Overschrijding kasgeldlimiet € 1.725 € 691 €0 €0

Kasgeldlimiet ✓ ✓ ✓ ✓

Omvang begroting Limiet (8,5%) Gemiddelde schuld Ruimte

Renterisiconorm ✓ Omvang begroting ✓ Norm 20% ✓ Renteherziening ✓ Aflossing ✓ Ruimte

Leningenportefeuille • De huidige leningenportefeuille bestaat uit leningen aangegaan bij de NV Bank Nederlandse Gemeenten, gemeente Borsele en Nationale Nederlanden Levensverzekering Maatschappij. De geldleningen zijn niet vervroegd aflosbaar. Stand leningen • Per 31-12-2020 is er € 40,9 miljoen aangetrokken. Leningen per 1 januari 2020 • De rentepercentages van deze geldleningen variëren tussen de 0,42% en 6,11%. Nieuwe lening • In 2020 zijn twee nieuwe langlopende leningen afgesloten. Deze leningen hebben betrekking op de Aflossingen investeringen voor het nieuwe sportcentrum. Één lening voor 20 jaar, groot € 2 mln a 0,25% en één lening Leningen per 31 december 2020 van 40 jaar voor 0,445%.

€ 36.886 € 3.135 € -/- 4.707 € 7.842

€ 36.886 € 7.377 € 0 € 2.574 € 4.803

€ 28.561 € 15.000 € 2.574 € 40.987

EMU Saldo • De Nederlandse overheid moet voldoen aan Europese begrotingsregels; het begrotingstekort per deelnemend land moet beperkt blijven tot maximaal 3%. • In dat kader dient het EMU-saldo (EMU: Economische en Monetaire Unie) van de Nederlandse overheid binnen de grenswaarde te blijven. • Het aandeel van de decentrale overheden in het EMU-saldo is macro genormeerd. • In het financieel akkoord van januari 2013 is opgenomen dat het kabinet geen sancties als gevolg van overschrijding van de norm toepast. Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

66

EMU saldo Over of tekort

2019 € 364 Tekort

2020 € 3.023 Overschot

2021 € 1.527 Tekort

Rentelasten De rentelasten worden aan de diverse taakvelden toegerekend op basis van de boekwaarden van de investeringen per 1 januari van het jaar. De boekwaarde bedraagt aan het begin van het jaar ruim € 58,3 miljoen. Het renteomslagpercentage voor 2020 is berekend op 1,027%. Voor de grondexploitaties rekenen we met 1% over de boekwaarde per 1 januari. Door het aantrekken van een langlopende lening met een lager rentepercentage dan begroot en de opbrengsten op kortlopende leningen in verband met de negatieve rente, vallen rentelasten lager uit. Rente schema Externe rentelasten (lang en kort) Externe rentebaten Saldo rentelasten en rentebaten Rente doorberekend aan grondexploitaties Aan taakvelden toe te rekenen rente Aan taakvelden toegerekende rente Renteresultaat taakveld Treasury

Begroting 2020 € 540 € -5 € 535 € -58 € 477 € 477 €0

Gewijzigde begroting 2020 € 565 € -5 € 560 € -94 € 466 € 466 €0

Jaarrekening 2020 € 538 € -12 € 526 € -56 € 470 € 470 €0

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

67

Paragraaf Onderhoud Kapitaalgoederen Inleiding De gemeente heeft de openbare ruimte in beheer. In die ruimte vindt een groot aantal activiteiten plaats, zoals wonen, werken en recreëren. Openbare ruimte bestaat uit infrastructuur (wegen, water, riolering, kunstwerken), voorzieningen (groen, verlichting, sportfaciliteiten) en gebouwen. Al deze kapitaalgoederen moeten onderhouden worden. Gezien de duurzaamheid van de kapitaalgoederen is dat een taak die continu geld kost. De kapitaalgoederen wegen, riolering, groen en speelwerktuigen worden administratief en geografisch in een beheerpakket voor de openbare ruimte up-to-date gehouden. Dit vormt de basis voor het beheer van de openbare ruimte. Visie De gemeente heeft de openbare ruimte in beheer. De levensduur van kapitaalgoederen maximaliseren wij door planmatig en adequaat onderhoud aan de kapitaalgoederen te plegen. Voor het groot onderhoud bestaat de keuze tussen dekking van de lasten via de exploitatie dan wel via een te vormen voorziening. Voor de gemeentelijke gebouwen (ook monumenten) en civieltechnische (kunst)werken zijn voorzieningen gemaakt. Jaarlijks bekijken wij of de hoogte van de voorziening en de hieraan gekoppelde toevoegingen, toereikend is. Wegen, straten en pleinen (programma Leefomgeving) • Eens in de twee jaar vindt een inspectie van de wegen plaats.

Op basis hiervan maken we een werkplanning en vindt er integrale afstemming plaats met de werkzaamheden die in het kader van overige beheeraspecten moeten gebeuren. Mede op basis van de weginspectie 2018 zijn de projecten uit de onderstaande tabel uitgevoerd. • Er is geen achterstallig onderhoud. • De voorziening Civieltechnische Kunstwerken is in 2020 benut voor het herstellen van schades, het opstellen van een meerjaren onderhoudsplan, het renoveren van de draaibrug in Wemeldinge, renoveren van de brug in de Coxstraat en storingsonderhoud. • Het beleid- en beheerplan wegen en groen en speelvoorzieningen zou geactualiseerd worden. Hieraan is vanwege prioritering nog geen uitvoering aangegeven. Investeringen wegen meerjarig Project Asfalt- en projectmatig straatwerk Wemeldinge Noordzijde (interreg NSCities2S project) De Grenadier (definitief woonrijp maken) Marktplein Biezelinge Wijkaanpak Gildestraat Stationsstraat (gedeelte weg- rioolreconstructies)

2020      

Toelichting Uitgevoerd In voorbereiding voor uitvoering 2021 Uitgevoerd Vervallen door correctief onderhoud Uitgevoerd In voorbereiding voor uitvoering 2021 Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

68

Project Doolhof/Lange Meet Lange Gracht/Bruëlisstraat herinrichting Revitaliseren buitenruimte rond supermarkt centrum Kapelle, school en buurt Vervangingen uit openbare verlichtingsplan Parkeervoorzieningen Stationsgebied

2020     

Toelichting In uitvoering Uitgevoerd In voorbereiding voor uitvoering 2021 Uitgevoerd In voorbereiding

Openbare verlichting (programma Leefomgeving) • De laatste jaren zijn de meeste niet-energiezuinige armaturen vervangen. Bij nieuwbouw en vervangingen wordt Ledverlichting toegepast. In 2020 zijn diverse niet-energiezuinige armaturen vervangen. • Remplace planning uitgevoerd. • Storingsonderhoud uitgevoerd. • Er is geen achterstallig onderhoud. Watergangen (programma Leefomgeving) • In 2019 en 2020 zijn in het kader van het integrale project Lange Gracht waterhuishoudkundige aanpassingen verricht. • In 2020 zijn in en rondom Schore de watergangen uitgebaggerd i.s.m. waterschap Scheldestromen (BOB-overeenkomst) Openbaar groen (programma Leefomgeving) • Regulier onderhoud is uitgevoerd. • Er is geen achterstallig onderhoud. Project Korenbloem speelvoorzieningen Vroonenburg speelvoorzieningen Kapellerie speelvoorzieningen Diverse ondergronden speelvoorzieningen “valveilig” gemaakt

2020    

Toelichting Vervallen, i.o.m. bewoners komt er een bijenhotel in 2021 Uitgevoerd Uitgevoerd Uitgevoerd

Riolering (programma Leefomgeving) • Er is geen achterstallig onderhoud. • Er zijn diverse projecten uitgevoerd, zie onderstaande tabel.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

69

Investeringen riolering meerjarig Project Wemeldinge Noordzijde (interreg NSCities2S project) De Grenadier (definitief woonrijp maken) Wijkaanpak Gildestraat Noordstraat (wateroverlast) Stationsstraat (gedeelte weg- rioolreconstructies) Wijkaanpak Lange Gracht Afkoppelen verhard oppervlak Relinen hoofdriolering daar waar geen BRP maatregelen noodzakelijk Uitvoeren deelreparaties (manchetten/relinen) Basis Rioleringsplan wateroverlastlocaties afkoppelen

2020          

Toelichting In voorbereiding voor uitvoering 2021 Uitgevoerd Uitgevoerd In voorbereiding voor uitvoering Quick win in 2021 In voorbereiding voor uitvoering 2021 Uitgevoerd Binnen diverse projecten uitgevoerd Uitgevoerd op diverse locaties Uitgevoerd op diverse locaties Binnen diverse projecten uitgevoerd

Begraafplaatsen (programma Leefomgeving) • Regulier onderhoud is op alle begraafplaatsen uitgevoerd. • Er is geen achterstallig onderhoud. • In de begroting is aangegeven dat we de potentiële ruimingscapaciteit per begraafplaats nader beschouwen op basis van administratief onderzoek en benodigde capaciteit. Gewenste kwaliteit- en serviceniveau moet voor de lange termijn onderzocht en vastgesteld worden. Gezien op korte termijn voldoende begraafcapaciteit aanwezig is, hebben wij hieraan nog geen prioriteit gegeven. Sportaccommodaties (programma Leren en Leven) • Regulier onderhoud is uitgevoerd. • Buitensportaccommodaties worden gerenoveerd als de technische kwaliteit onvoldoende is om het beoogde gebruik gedurende de speelperiode te garanderen. Hiervoor is een meerjaren investeringsplan opgesteld. Investeringen meerjarig Project Kunstgrasveld VV Kapelle (correctief onderhoud) Voetbalvelden VV Kapelle renovatie Korfbalveld Kapelle renovatie Nieuwe sportcentrum •

2020    

Toelichting Uitgevoerd In voorbereiding voor uitvoering 2021 In voorbereiding voor uitvoering 2021 Voorbereiding

Op 16 juni 2020 heeft uw raad een extra investeringsbedrag toegekend voor de investering in het nieuwe sportcentrum.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

70

Onderwijs, schoolgebouwen (programma Leren en Leven) • Diverse scholen hebben behoefte aan extra huisvesting vanwege een stijging van het aantal leerlingen. In Wemeldinge is sprake van vervangende nieuwbouw. Investeringen meerjarig Project Integraal huisvestingsplan onderwijs

2020 

Toelichting Uitgevoerd

Gebouwen en gemeentelijke monumenten (diverse programma’s) • Regulier onderhoud vanuit het meerjaren onderhoudsplan (MJOP) is uitgevoerd met uitzondering van groot onderhoud zoals vervanging dakbedekkingen en cv-installaties. Dit in afwachting van de resultaten van de duurzaamheid/energiescans. • Duurzaamheidscans zijn uitgevoerd op het gemeentehuis, de gemeentewerf, Dicwale, dorpshuis de Wemel en De Vroone. De bevindingen worden in 2021 vertaald in een Duurzaam MJOP met een lange termijn huisvestingsvisie.

Investeringen meerjarig Project Dicwale museum, vervangen dakbedekking Gemeentehuis, renovatie bordes Gemeentehuis, vervangen besturingssysteem liften Gemeentehuis, voegwerk achtergevels oudbouw en bordes Dorpshuis de Wemel, vervangen dakbedekking

2020 X X X X X

Toelichting Uitgesteld in afwachting van duurzaamheidsscan 2020. Uitgesteld in afwachting van voorbereiding duurzaamheidsmaatregelen in 2021. Uitgevoerd. Uitgesteld in afwachting van voorbereiding duurzaamheidsmaatregelen in 2021. Uitgesteld in afwachting van duurzaamheidsscan 2020.

Overschrijdingen van investeringsbudgetten • Ondanks kritische beoordeling bij de 2e bestuursrapportage is er bij 6 projecten sprake geweest van een budgetoverschrijding. De totale overschrijding bedroeg € 58.000. Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

71

•

De overige overschrijdingen variëren van een bedrag van € 3.000 tot € 14.000. De overschrijdingen zijn beperkt en blijven binnen de toelaatbare marge van € 15.000. De overschrijding bij de startersleningen wordt veroorzaakt door rentebaten die aan het startersfonds zijn toegevoegd. De overschrijding van het budget Duiker onder het spoor betreft voorbereidende werkzaamheden en verrekenen we met het beschikbare budget van 2021. Maximahof: het project Maximahof is niet in deze lijst opgenomen. De overschrijding op dit plan wordt veroorzaakt doordat we het voordelig saldo van € 375.000 hebben overgeboekt naar het programma Leefomgeving (zie ook 2e bestuursrapportage 2020). Het overzicht van de betreffende projecten:

• • • •

37

49

2 3

Onderhoud omgeving Vroone en Fruitteeltmuseum Wijkaanpak Gildenstraat Werkplaatsinrichting

Bedrag van overschrijding 12

209 22

212 30

3 8

4

Duiker onder het spoor

15

27

12

5

West Kanaalweg Spoorlaan Lening starters

45

54

9

0

14

14

1

6

Totale overschrijding

Begroot

Werkelijk

58

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

72

Paragraaf Bedrijfsvoering Inleiding Bedrijfsvoering kent onder meer de volgende aspecten: personeel en organisatie, informatievoorziening inclusief automatisering, communicatiebeleid, financiën en huisvesting. Tot de huisvesting behoren het gemeentehuis en de gemeentewerkplaats. Organisatie en organisatieontwikkeling Onder de slogan ‘Kapelle in verandering’ is vanaf 2016 een ontwikkeltraject gaande om de gemeentelijke medewerkers in staat te stellen te voldoen aan wat een hedendaagse en op de toekomstgerichte gemeentelijke organisatie vergt. De visie die daaraan ten grondslag ligt is dat we een professionele organisatie willen zijn die op basis van kwaliteit, betrokkenheid, integriteit, verantwoordelijkheid en maatwerk en met veel plezier gezamenlijk invulling geeft aan de gemeentelijke dienstverlening aan burgers, bedrijven en instellingen en dienstbaar is aan het gemeentebestuur. Daarbij zijn drie sleutelbegrippen benoemd: Dienstverlening, Innovatie en Maatwerk. In het Samenwerkingsakkoord 2018-2021 heeft het college aangegeven dat zij wil beschikken over een ambtelijke organisatie die in balans is met de bestuurlijke ambities. De visie van ‘Kapelle in verandering’ is weergegeven in een videoboodschap van 3 minuten door de gemeentesecretaris. In 2020 hebben verder de medewerkersdialogen plaatsgevonden. Dit betrof een interactieve dialoog tussen medewerkers n.a.v.

diverse stellingen. De grote meerderheid van de medewerkers geeft aan dat verandering nodig is, zodat de gemeente Kapelle haar taken goed kan uitvoeren. Vrijheid en flexibiliteit worden gewaardeerd, maar er blijft behoefte aan sturing, kaders en visie. Om deze reden is de voornoemde videoboodschap gemaakt. Collegialiteit en een positieve werksfeer kenmerken de werkomgeving van de gemeente Kapelle. Tegelijkertijd wordt er ook aangegeven dat we elkaar meer moeten aanspreken. De rapportages van deze medewerkersdialogen worden organisatiebreed teruggekoppeld en besproken. Hierna vinden in begin 2021 de individuele medewerkersgesprekken plaats om te verdiepen en te borgen.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

73

Formatie Salarisopbouw ambtelijke organisatie (excl. griffier): Structurele werkzaamheden worden bij voorkeur structureel belegd. Dit zien we terug in de groei van de formatie in de voorbije 2 jaar. De bezetting van onze organisatie in 2020 komt overeen met 5,0 fte per 1.000 inwoners. Gemiddeld hadden gemeenten met minder dan 20.000 inwoners in 2018 de beschikking over 8,4 fte per 1.000 inwoners. Een verklaring voor dit verschil is het onderbrengen van taken bij gemeenschappelijk regelingen of het uitbesteden daarvan.

Verzuimbeleid Ondanks de COVID-19 pandemie is de meldingsfrequentie in 2020 lager dan de beoogde 1,0. Deze lage frequentie is een indicatie dat de coronamaatregelen goed in acht zijn genomen en de verzuimcultuur goed is, waarbij de medewerkers en leidinggevenden op een adequate wijze invulling geven aan hun verantwoordelijkheid. Het totaal verzuimpercentage is fors lager dan voorheen, maar nog steeds hoger dan gewenst. Dit wordt veroorzaakt door een beperkt aantal langdurige verzuimsituaties. Ondanks dat dit aantal is afgenomen, wegen deze nog wel mee in de actuele verzuimcijfers. Aan uw raad is gerapporteerd dat wij verwachten niet op korte termijn aan onze doelstelling van 2,5% te kunnen voldoen, maar dat in deze raadsperiode wel voldaan kan worden aan de landelijke verzuimnorm van 3,9%.

Aantal in fte per 1 januari Salarisschaal

2016

2017

2018

2019

2020

1 t/m 5

10,9

12,1

11,1

6,7

7,7

6 t/m 9

24,6

22,6

22,6

28,6

30,4

10 t/m 11A

14,3

15,5

15,5

19,5

21,8

12 t/m 14

4,8

4,8

4,7

4,5

4,5

15 en hoger

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Totaal

54,6

55,0

53,9

59,3

64,4

Verzuim

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Meldingsfrequentie

0,65

0,65

0,56

1,04

0,54

0,36

Type verzuim

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Kort verzuim (%)

0,61

0,54

0,44

0,98

0,44

0,25

Middellang verzuim (%)

0,36

0,37

0,52

0,63

0,35

0,15

Lang verzuim (%)

0,20

4,68

4,25

6,10

3,49

2,37

Extra langverzuim (%)

2,46

0,50

3,29

5,20

6,80

2,23

Totaal verzuim (%)

3,63

6,09

8,50

12,91

11,08

5,00

Om het totale verzuim te beperken wordt niet alleen extra aandacht besteed aan de bestaande verzuimsituatie, maar ook aan preventiemaatregelen. Het structureel overleg met de bedrijfsarts is daar een belangrijk onderdeel van. Verder is er structureel aandacht voor de werkdrukbeleving en het zo nodig beperken van hun werkdruk. Ook zijn er initiatieven geweest om medewerkers meer bewust te maken van het belang van vitaliteit. Ook de Generatiepactregeling draagt bij een goede balans in werk- privé.

Verdeling verzuim (%)

Landelijk 2019

Kapelle 2020

Kort verzuim

16,5%

5,0%

Middellang verzuim

16,4%

3,0%

Lang verzuim

49,0%

47,4%

Extra langverzuim

18,1%

44,6%

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

74

Loonkostenontwikkeling In 2019 is voor de periode 1 januari 2019 tot 1 januari 2021 een nieuwe Cao Gemeenten afgesloten. De lonen zijn in 2020 drie maal verhoogd met 1%, namelijk op 1 januari, 1 juli en 1 oktober 2020. Wet banenafspraak De uitvoering van de Wet banenafspraak blijkt in de praktijk voortdurend een lastige opgave. Nog steeds voldoen we ruimschoots aan de doelstelling van 2,14 % door een quotumpercentage van 9,54 %. Het verder creëren van nieuwe banen voor deze kandidaten is lastig doordat wij al jaren een actief beleid voeren om zo veel mogelijk structurele en incidentele taken te beleggen bij de Betho. Ongeveer 1,4% wordt gerealiseerd door een vaste medewerker die bij ons in dienst is en ruim 8% wordt via inhuur gerealiseerd door structurele detachering vanuit de Betho. Werkkostenregeling • Met ingang van 2015 is de werkkostenregeling (WKR) voor de gemeenten verplicht ingevoerd. Het budget hiervoor bedraagt normaal 1,2% van de fiscale loonsom. In 2020 is het percentage tijdelijk opgehoogd naar 3% over de eerste € 400.000 van de personele kosten. • In de gewijzigde begroting 2020 is rekening gehouden met een eindheffing van € 25.000. • De berekende eindheffing op basis van werkelijke cijfers bedraagt € 16.000.

Overhead (Financiën) Alle overhead wordt apart begroot en verantwoord, onder Overhead worden alle kosten verstaan die samenhangen met de sturing en ondersteuning van medewerkers in het primaire proces. De overheadopslag wordt berekend door de lasten overhead te delen op de totale lasten minus toevoegingen aan reserves en minus lasten grondexploitatie. Voor 2020 is de overhead berekend op 11,5 % en daalt sterk in vergelijking met 2019. Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

75

De daling heeft betrekking op hogere totale lasten en niet op een daling van de totale overheadskosten. Bij de lokale heffingen en leges wordt naast directe kosten (zowel middelen als loonkosten) ook overhead toegerekend. De overhead wordt toegerekend als een percentage over de directe loonkosten. Raad Hier zijn de budgetten en realisaties voor de raad, de griffie, de rekenkamer en de accountant weergeven. De kosten van de accountant zijn in 2020 hoger doordat de kosten van de jaarrekening controle meer in 2020 vallen en minder in 2021.

Raad Griffie en ondersteuning Rekenkamer Accountant Totaal

Begr 2020 Gew begr 2020 Jaarrek 2020 307 307 288 88 88 91 30 30 19 40 40 78 465 465 476

Samenwerking Strategische samenwerking Op 6 maart 2019 hebben de 13 Zeeuwse colleges van burgemeester en wethouders, het dagelijks bestuur van het Waterschap Scheldestromen en het college van gedeputeerde staten van Zeeland een samenwerkingsconvenant afgesloten voor de oprichting van het Overleg Zeeuwse Overheden, kort gezegd OZO. Het OZO biedt een platform voor de behartiging van de strategische belangen van Zeeland. Voor de aansturing van het OZO is een bestuurlijke kerngroep gevormd met vertegenwoordigers van de 15 overheden (waaronder 3 burgemeesters, één per regio). Ter ondersteuning van het OZO is een Regiobureau opgezet waarvoor 3 strategisch adviseurs zijn aangetrokken en een administratieve medewerker. Het Regiobureau is in eerste instantie voor 3 jaar gestart waarbij een evaluatie wordt uitgevoerd om over het vervolg te beslissen. Onder de vlag van het OZO zijn al een aantal activiteiten gehouden zoals een bijeenkomst op 23 september 2019 voor alle volksvertegenwoordigers van de deelnemende overheden. Daarnaast is de aansturing van de lobbyisten in Den Haag en Brussel overgedragen aan de bestuurlijke kerngroep. In opdracht van de vijf Bevelandse colleges wordt door het Bestuurlijk Platform De Bevelanden gewerkt aan het versterken en verbreden van de strategische samenwerking in onze regio.

Doelstelling is als gezamenlijke overheden te komen tot een structurele triple-helix netwerksamenwerking met vertegenwoordigers vanuit bedrijfsleven en kennis- en onderwijsinstelling. De eerste overlegresultaten met diverse stakeholders leert dat een dergelijke samenwerking positief ontvangen wordt mits dit tot concrete resultaten oplevert voor de regio. De stakeholders verwachten dat gemeenten hier een initiërende, faciliterende en stimulerende rol in vervullen. Uitgangspunt is dat ook de stakeholders een bijdrage leveren aan de beoogde samenwerking en gezamenlijke uitvoeringsagenda.

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

76

Operationele samenwerking In 2018 is een toekomstvisie opgesteld voor de verdere ontwikkeling van de GR Samenwerking De Bevelanden. Die visie bevat 3 pijlers: 1. het (meer) robuust maken van de huidige samenwerking, het verbreden van de dienstverlening naar andere organisaties en overheden en 3. het verder verkennen van de mogelijkheden tot uitbreiding van de taakvelden. In het kader van het meer robuust maken van de GR is per 1 februari 2020 een nieuwe directeur benoemd. Informatievoorziening • Alle medewerkers kunnen gebruik maken van een online training voor verdieping op het gebied van Zaakgericht werken en er worden trainingen gegeven aan de afdelingen. • Voor de Omgevingswet is in samenwerking met de Bevelandse gemeenten de benodigde software aangeschaft en brengen we de processen in beeld, als uitgangspunt voor de nieuw te ontwerpen processen. • Nieuwe tooling om online te kunnen vergaderen zoals MS Teams en Zoom is in gebruik genomen. • Innovatie en datagedreven werken is opgepakt en we hebben verkennende gesprekken gevoerd met verschillende samenwerkingspartners. • Het nieuwe WiFi netwerk is aangelegd en in gebruik genomen. • Geïmplementeerd is de geo webviewer waarmee eenvoudig grote hoeveelheden geografische en administratieve gegevens zichtbaar zijn, altijd actueel gehouden door koppelingen met diverse basisregistraties.

Dit maakt het eenvoudig om informatie te delen, te analyseren en te presenteren. Informatiebeveiliging en privacy • AVG-borging: De functie van Privacy Officer is ingevuld. • Datalekken- en incidentenregister: Er zijn 6 incidenten gerapporteerd, waarvan 5 datalekken, alle met een lage impact. Door de genomen maatregelen zijn de risico’s beperkt. • Implementatie en borging van de BIO (Baseline Informatiebeveiliging Overheid): Strategisch Informatiebeveiligingsbeleid is vastgesteld en gepubliceerd. • ENSIA (Eenduidige Normatiek Single Information Audit): ENSIA-vragenlijsten over 2020 zijn op tijd beantwoord en ingeleverd. • Doorlopend aandacht voor bewustzijn informatieveiligheid en privacy, o.a.: o Organisatiebrede iBewustzijnsactiviteit: Escaperoom met informatiesessies (januari-februari 2020). o Checklist iBewust en AVG-proof informatieveilig werken, ook opgenomen in brochure voor nieuwe medewerkers. o MT en College geattendeerd op overheidsbrede cyberoefening en webinars (oktober, Europese maand van de cybersecurity). o Phishing-test uitgevoerd (december 2020). o Intranet: o.a. iBewust Kapelle (doorlopend). o Maatwerkadviezen (doorlopend). o E-Learningmodules iBewustzijn (doorlopend tijd-/plaatsonafhankelijk beschikbaar).

Gemeente Kapelle | Jaarrekening 2020

77

Gemeentehuis en gemeentewerf • T.b.v. de verduurzaming is een energiescan op het gemeentehuis uitgevoerd. Het resultaat wordt gebruikt voor de te nemen maatregelen om het gemeentehuis in 2023 aan energielabel C te laten voldoen. Energieverbruik gemeentehuis 2011

2012

elektra kWh* 207.300 184.123 opbrengst kWh zonnepanelen gas m3 22.311 20.108 water m3 474 477 *exclusief verbruik zonnepanelen.

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

162.908

148.555

150.164

129.276

92.678

83.551

81.231 13.232

72.791 14.056

27.635 524

23.094 550

22.862 506

24.885 689

25.777 666

30.612 623

25.335 561

26.189 257

2018

2019

Energieverbruik gemeentewerf 2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

elektra kWh

6.989

5.729

5.957

7.087

6.804

8.581

7.473

5.274

7.488

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10351476/1