6.2 Begroting 2025 RMN definitief
Tekst van het document
€ 183.000 € 87.000 € 221.000 € 20.000
N N N N
De aan RMN gerelateerde kostenstijgingen voor het jaar 2025 ten opzichte van de begroting 2024.1 – dus exclusief de aan de AVU toe te schrijven verwerkingskosten - voor de gemeente Nieuwegein zijn daarmee voor 36% te verklaren door middel van de geraamde CAO stijgingen en voor 17% door stijging van de kosten voor (de inzet van) tractiemiddelen (o.a. brandstof, kapitaalslasten nieuwe voertuigen, hogere verzekeringspremie etc.). Deze stijgingen werken door in alle begrotingsposten en zijn conform de in de Kaderbrief 2025 opgenomen loonkosten- en inflatiecorrecties. Circa 43% van de kostenstijgingen voor 2025 in de gemeente Nieuwegein is toe te dichten aan nieuwe kapitaalslasten voor ondergrondse containers en de containers van het recyclingstation en ongeveer 4% aan kostenstijgingen voor het onderhoud van de ondergrondse containers. Begroting 2025
blz. 33
De effecten van het project Grip op Grondstoffen, inclusief potentiële efficiencyslagen (het legen van ondergrondse containers vergt per saldo minder personele inzet dan het legen van cocons en inpandige voorzieningen) zijn voor 2025 nog niet volledig verwerkt in de begroting. Medio 2024, na afronding van het project, worden de routes in Nieuwegein opnieuw berekend. Hierbij geldt wel de kanttekening dat naast deze potentiële efficiency bij de inzameling van restafval en/of GFT gelijktijdig de effecten van de gestegen lonen en prijzen, veranderde afspraken tussen RMN en gemeente over de ledigingsfrequentie en wijzigingen bij het legen van tijdelijke locaties zoals bij vluchtelingenopvang en het opruimen van bijplaatsingen (deze passen vanwege de verandering van inzamelmiddel niet langer in de standaard-inzamelroutes) alsmede de groei van het aantal huishoudens in Nieuwegein van toepassing blijven. Eventuele efficiency door een andere inzamelmethode zal daarom vermoedelijk vooral leiden tot een demping van de kostenstijgingen. Beheer inzamelmiddelen De kostenstijgingen voor beheer inzamelmiddelen zijn voornamelijk toe te schrijven aan de plaatsing van nieuwe en vervanging van bestaande ondergrondse containers en worden veroorzaakt door de optelsom van de kapitaalslasten voor de investeringen voor deze containers, en aan gestegen onderhoudskosten.
Kapitaallast Recyclingstation /ondergrondse containers Nieuwe ondergrondse containers en inzamelcontainers op het recyclingstation worden door RMN gekocht en op de balans geactiveerd. Bij gemeente Nieuwegein brengen we per container een kapitaallast in rekening. De kapitaallast wordt in de begroting opgenomen in het jaar nadat de ondergrondse containers zijn geplaats. In 2024 vervangen we 40 ondergrondse containers vanwege het einde van de technische levensduur en plaatsen we 70 nieuwe containers. Ook vervangen we in 2024 diverse inzamelcontainers op het recyclingstation vanwege het einde van de technische levensduur. Dit leidt tot hogere kapitaallasten in 2025. Ter indicatie: een volledig nieuwe (te vervangen) ondergrondse container kost met prijspeil 2024 en dito rentestand gemiddeld zo’n € 12.600 per stuk inclusief hardware (zoals toegangscontrole en vulgraadsensoren). Dit komt neer op circa € 1.632 aan jaarlijkse kapitaalslasten (rente en afschrijving) voor elke nieuwe of vervangen ondergrondse container, exclusief onderhoudskosten. Voor ondergrondse containers geldt conform de financiële verordening een afschrijftermijn van 10 jaar en voor hardware geldt een afschrijftermijn van 5 jaar.
Sinds 2019 is RMN verantwoordelijk voor de plaatsing en vervanging van ondergrondse containers, voor 2019 was dit een verantwoordelijkheid van de gemeente zelf en maakte onderdeel uit van de gemeentelijke begroting. Om deze reden komen ondergrondse containers die wegens het einde van hun technische levensduur worden vervangen nieuw op de begroting en balans van RMN, ongeacht dat dit een reeds bestaande containerlocatie is. Een uitgebreide toelichting op de investeringen in ondergrondse containers, inclusief een overzicht van het aantal ondergrondse containers per gemeente en de verschillende bouwjaren hiervan, kunt u lezen in paragraaf 7.3.3 van deze begroting.
Begroting 2025
blz. 34
Onderhoud ondergrondse containers Door de plaatsing van 70 nieuwe ondergrondse containers in 2024 nemen ook de periodieke onderhoudskosten in 2025 toe. In het algemeen geldt dat door de forse toename van het aantal geplaatste ondergrondse containers de afgelopen jaren (zie de tabel in paragraaf 7.3.3.5) de beheeren onderhoudskosten van de inzamelmiddelen stijgt. Onder beheer en onderhoud wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheids)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes. Inzet RMN versus AVU en overige In 2025 is de kostenontwikkeling AVU (incl. verwerkingskosten) toegenomen met € 133.000. Voor het begrotingsjaar 2025 is de inzet RMN voor met name het verzorgen van de inzamelroutes met personeel en tractie als volgt te specificeren:
Gemeente Nieuwegein
RMN
AVU overig
Inzameling restafval Inzameling GFT Inzameling papier
1.076.472 705.044 454.487
Inzameling snoeihout Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling PMD
600.469 11.013 105.784 -
Inzameling Metalen Inzameling AEEA Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval
54.050 55.783 27.025 648.576 -
Recyclingstation Transport Beheer inzamelmiddelen Voorlichting
345.146 1.089.962 -
345.146 1.089.962 0
-
0
Straatreiniging Totaal gemeente Nieuwegein
Begroting 2025
5.173.811
2.175.546 440.856 -184.773
Totaal 3.252.018 1.145.900 269.715
-62.443 -195.342
0 893.919 11.013 43.342 -195.342
394.650 23.285
54.050 55.783 27.025 648.576 394.650 23.285
293.450
2.885.230
8.059.041
blz. 35
5.2.5
Soest
Basistaken Gemeente Soest
Geraamd 2025.0
Geraamd 2024.1
Geraamd 2024
Rekening 2023
Inzameling restafval Inzameling GFT Inzameling papier Inzameling snoeihout Inzameling grof afval
1.621.617 1.249.996 313.884 0 239.177
1.477.924 1.216.475 276.426 226.121
1.429.857 1.365.041 131.266 6.121 75.321
1.439.125 1.098.438 102.758 5.991 61.173
Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD
15.419 -30.512 34.188 230.568
14.351 18.06433.138 148.825
12.159 5.412 33.016 118.800
11.874 -1.858 8.577 209.364
Inzameling Metalen Inzameling AEEA
18.017 19.056
16.751 17.718
Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum
425 39.498 743.751 441.749 19.054 129.775
419 36.724 684.217 430.477 18.770 129.061
419 55.981 589.830 565.859 40.712 75.100
0 54.691 606.299 316.314 44.282 79.952
Recyclingstation Transport Beheer inzamelmiddelen Voorlichting Straatreiniging Zwerfafval verwijderen
240.561 854.886 0 253.866 161.439
225.572 844.887 237.474 149.795
208.170 737.375 11.025 307.801 142.485
204.576 556.295
Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidbestrijding
65.481 166.889 47.730 257.400 20.475 256.561
60.815 157.045 44.100 240.727 19.950 244.715
56.705 153.078 42.404 247.488
55.225 163.013 41.128 240.974
268.811
242.814
Kolkenreiniging Plaagdierbestrijding
143.082 29.726
133.461 27.783
126.200 25.320
138.450 25.564
0 0 7.583.758
7.095.657
5.231 16.597 6.853.587
5.142 16.178 6.151.568
Huis- en bedrijfsontruimingen Klachten en meldingen Totaal gemeente Soest
286.571 138.658
Stijging 2025 ten opzichte van 2024.1 De basistaken voor Soest zijn in 2024 met € 488.000 gestegen ten opzichte van 2024.1. Hiervan is € 325.000 gerelateerd aan het deel van de begroting van RMN, dus exclusief de verwerkingskosten van de AVU. In hoofdlijn is deze stijging binnen de RMN posten te verklaren door de volgende ontwikkelingen: CAO Personele lasten Indexatie tractiemiddelen Begroting 2025
€ 197.000 € 96.000
N N blz. 36
Kapitaallasten Overige kosten
€ 9.000 € 23.000
N N
De aan RMN gerelateerde kostenstijgingen voor het jaar 2025 ten opzichte van de begroting 2024.1 – exclusief de aan de AVU toe te schrijven verwerkingskosten - voor de gemeente Soest zijn daarmee voor 61% te verklaren door middel van de geraamde CAO stijgingen en voor 30% door stijging van de kosten voor (de inzet van) tractiemiddelen (o.a. brandstof, kapitaalslasten nieuwe voertuigen, hogere verzekeringspremie etc.). Deze stijgingen werken door in alle begrotingsposten en zijn conform de in de Kaderbrief 2025 opgenomen loonkosten- en inflatiecorrecties. Circa 3% van de kostenstijgingen voor 2025 in de gemeente Soest is toe te dichten aan nieuwe kapitaalslasten voor ondergrondse containers en de containers van het recyclingstation. De overige 6% van de kostenstijgingen is een optelsom van kleinere aanpassingen in de begroting. Kapitaallast Recyclingstation /ondergrondse containers Nieuwe ondergrondse containers en inzamelcontainers op het recyclingstation worden door RMN gekocht en op de balans geactiveerd. Bij gemeente Soest brengen we per container een kapitaallast in rekening. In 2024 vervangen we 2 ondergrondse containers vanwege het einde van de technische levensduur. Sinds 2019 is RMN verantwoordelijk voor de plaatsing en vervanging van ondergrondse containers, voor 2019 was dit een verantwoordelijkheid van de gemeente zelf.
Om deze reden komen ondergrondse containers die wegens het einde van hun technische levensduur worden vervangen nieuw op de begroting en balans van RMN, ongeacht dat dit een reeds bestaande containerlocatie is. Ook vervangen we vanwege de technische staat (einde levensduur) in 2024 diverse inzamelcontainers op het recyclingstation. Dit leidt tot hogere kapitaallasten in 2025. Ter indicatie: een volledig nieuwe (te vervangen) ondergrondse container kost met prijspeil 2024 en dito rentestand gemiddeld zo’n € 12.600 per stuk inclusief hardware (zoals toegangscontrole en vulgraadsensoren). Dit komt neer op circa € 1.632 aan jaarlijkse kapitaalslasten (rente en afschrijving) voor elke nieuwe of vervangen ondergrondse container, exclusief onderhoudskosten. Voor ondergrondse containers geldt conform de financiële verordening een afschrijftermijn van 10 jaar en voor hardware geldt een afschrijftermijn van 5 jaar. Sinds 2019 is RMN verantwoordelijk voor de plaatsing en vervanging van ondergrondse containers, voor 2019 was dit een verantwoordelijkheid van de gemeente zelf en maakte onderdeel uit van de gemeentelijke begroting. Om deze reden komen ondergrondse containers die wegens het einde van hun technische levensduur worden vervangen nieuw op de begroting en balans van RMN, ongeacht dat dit een reeds bestaande containerlocatie is.
Een uitgebreide toelichting op de investeringen in ondergrondse containers, inclusief een overzicht van het aantal ondergrondse containers per gemeente en de verschillende bouwjaren hiervan, kunt u lezen in paragraaf 7.3.3 van deze begroting. Beheer inzamelmiddelen Door de forse toename van het aantal geplaatste ondergrondse containers de afgelopen jaren (zie de tabel in paragraaf 7.3.3.5 voor de aantallen ondergrondse containers per gemeente en het jaartal van plaatsing) stijgen de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen. Onder beheer en Begroting 2025
blz. 37
onderhoud wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheids)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes. Beheer Openbare ruimte De producten van het beheer van de openbare ruimte (zoals straatreiniging, ledigen prullenbakken, bladruimen, onkruidbestrijding, zwerfvuil en kolkenreiniging) zijn bij gebrek aan specifieke areaalgegevens gebaseerd op aannames en historische kennis van het te beheren areaal. RMN is momenteel in gesprek met de gemeenten over het uitwisselen van areaalgegevens en het borgen van dit proces. Daarnaast ontwikkelt RMN in samenwerking met onze softwarepartner 21South een planningsmodule voor de beheertaken in de openbare ruimte. De verwachting is dat deze maatregelen er toe leiden dat (vanaf 2026) RMN ook voor de taken op het gebied van beheer openbare ruimte een solide begroting heeft, in lijn met de daadwerkelijke uit te voeren activiteiten en urenplanning en op basis van actuele areaalgegevens.
Specifiek wat betreft de onkruidbestrijding is RMN in de eerste maanden van 2024 in gesprek met alle gemeenten over de uitvoering van de taak onkruidbestrijding (op basis van beeldkwaliteit of op basis van planning) en de bijbehorende kosten. Vanaf de begroting 2024.1 zijn bovendien diverse producten (o.a. zwerfafval, prullenbakken legen) apart zichtbaar gemaakt. Voorheen waren deze integraal onderdeel van het product straatreiniging. Voor de beeld kwaliteitsbewaking is een apart product monitoring opgenomen. Om deze redenen kan (ogenschijnlijk) sprake zijn van een daling van de kosten van sommige producten ten opzichte van 2024.0 en de realisatie 2023.
Begroting 2025
blz. 38
Inzet RMN versus AVU en overige In 2025 is de kostenontwikkeling AVU (incl. verwerkingskosten) toegenomen met € 163.000. Voor het begrotingsjaar 2025 is de inzet RMN voor met name het verzorgen van de inzamelroutes met personeel en tractie als volgt te specificeren:
Gemeente Soest
RMN
AVU overig
Totaal
Inzameling restafval Inzameling GFT
525.365 565.380
1.096.252 684.615
1.621.617 1.249.996
Inzameling papier Inzameling snoeihout Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling luiers
445.435 116.100 15.419 32.549 -
-131.551
313.884
123.077
239.177 15.419 -30.512 34.188
Inzameling PMD Inzameling Metalen Inzameling AEEA Inzameling textiel Distributie minicontainers
549.106 18.017 19.056 39.498
-318.538
Recyclingstation exploitatie Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation Transport Beheer inzamelmiddelen
743.751 -1.524 -63 240.561 854.886
Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding
253.866 161.439 65.481 166.889 47.730 257.400
253.866 161.439 65.481 166.889 47.730 257.400
Monitoring Gladheidbestrijding Kolkenreiniging
20.475 256.561 143.082
20.475 256.561 143.082
Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Soest
29.726 5.566.185
Begroting 2025
-63.061 34.188
425
443.274 19.117 129.775
2.017.573
230.568 18.017 19.056 425 39.498 743.751 441.749 19.054 129.775 240.561 854.886
29.726 7.583.758
blz. 39
5.2.6
Zeist
Basistaken Gemeente Zeist
Geraamd 2025.0
Geraamd 2024.1
Geraamd 2024
Rekening 2023
Inzameling restafval Inzameling GFT Inzameling papier Inzameling snoeihout Inzameling grof afval
2.704.811 1.419.580 540.319 0 454.929
2.547.281 1.374.098 479.381 430.028
2.524.475 1.518.714 302.002 6.621 573.756
2.329.558 1.234.037 240.261 6.491 456.023
Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD
19.824 25.700 30.086 521.243
18.451 42.574 29.036 507.175
16.412 23.522 28.894 423.942
16.032 8.409 14.378 414.315
Inzameling Metalen Inzameling AEEA
36.033 36.033
33.502 33.502
Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation Transport
102.557 728.214 503.547 20.136 133.896 261.258
95.353 677.766 492.586 20.316 133.343 244.989
51.914 454.383 535.827 189.449 77.749 198.509
50.589 531.879 370.678 188.264 116.469 195.014
Beheer inzamelmiddelen Voorlichting Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken
1.177.484 0 513.935 163.459 303.661
850.701 479.921 151.725 281.619
654.295 11.025 557.716 143.220 270.711
574.828
Markt vegen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Parkeergarages vegen Monitoring Werkervaringsplekken
31.165 394.905 49.061 78.581 20.475 13.790
28.967 369.340 45.688 72.924 19.950 13.044
22.083 373.352 44.021 44.386
21.573 366.784 42.970 43.251
47.794
47.576
Gladheidbestrijding Kolkenreiniging
368.505 222.232
350.370 207.319
261.950 202.657
223.833 181.602
Plaagdierbestrijding Klachten en meldingen
29.726 0
27.783 -
25.320 1.053
33.171 1.026
Totaal gemeente Zeist
10.905.146
10.058.730
9.585.752
8.670.728
Begroting 2025
555.613 142.775 263.330
blz. 40
Stijging 2025 ten opzichte van 2024.1 De basistaken voor Zeist zijn in 2024 met € 846.000 gestegen ten opzichte van 2024.1. Hiervan is € 791.000 gerelateerd aan het deel van de begroting van RMN, dus exclusief de verwerkingskosten van de AVU.In hoofdlijn is deze stijging binnen de RMN posten te verklaren door de volgende ontwikkelingen: CAO Personele lasten Indexatie tractiemiddelen Kapitaallasten Onderhoud ondergrondse containers Overige kosten
€ 314.000 € 143.000 € 271.000 € 56.000 € 7.000
N N N N N
De aan RMN gerelateerde kostenstijgingen voor het jaar 2025 ten opzichte van de begroting 2024.1 – exclusief de aan de AVU toe te schrijven verwerkingskosten - voor de gemeente Zeist zijn daarmee voor 40% te verklaren door middel van de geraamde CAO stijgingen en voor 18% door stijging van de kosten voor (de inzet van) tractiemiddelen (o.a. brandstof, kapitaalslasten nieuwe voertuigen, hogere verzekeringspremie etc.). Deze stijgingen werken door in alle begrotingsposten en zijn conform de in de Kaderbrief 2025 opgenomen loonkosten- en inflatiecorrecties. Circa 34% van de kostenstijgingen voor 2025 in de gemeente Nieuwegein is toe te dichten aan nieuwe kapitaalslasten voor ondergrondse containers en de containers van het recyclingstation en ongeveer 7% aan kostenstijgingen voor het onderhoud van de ondergrondse containers. De kostenstijgingen voor beheer inzamelmiddelen zijn voornamelijk toe te schrijven aan de vervanging van bestaande ondergrondse containers en worden veroorzaakt door de optelsom van de kapitaalslasten voor de investeringen voor deze containers en de gestegen onderhoudskosten. Kapitaallast Recyclingstation /ondergrondse containers Nieuwe ondergrondse containers en inzamelcontainers op het recyclingstation worden door RMN gekocht en op de balans geactiveerd. Bij gemeente Zeist brengen we per container een kapitaallast in rekening.
De kapitaallast wordt in de begroting opgenomen in het jaar nadat de ondergrondse containers zijn geplaats. In 2024 vervangen we 40 ondergrondse containers vanwege het einde van de technische levensduur en plaatsen we 70 nieuwe containers. Ook vervangen we in 2024 diverse inzamelcontainers op het recyclingstation vanwege het einde van de technische levensduur. Dit leidt tot hogere kapitaallasten in 2025. Ter indicatie: een volledig nieuwe (te vervangen) standaard ondergrondse container voor restafval kost met prijspeil 2024 en dito rentestand gemiddeld zo’n € 12.600 per stuk inclusief hardware (zoals toegangscontrole en vulgraadsensoren). Dit komt neer op circa € 1.632 aan jaarlijkse kapitaalslasten (rente en afschrijving) voor elke nieuwe of vervangen ondergrondse container, exclusief onderhoudskosten. Voor ondergrondse containers geldt conform de financiële verordening een afschrijftermijn van 10 jaar en voor hardware geldt een afschrijftermijn van 5 jaar. In Nieuwegein zijn de afgelopen periode ook enkele grotere ondergrondse containers voor restafval geplaatst. Deze containers kennen een grotere inhoudsmaat, maar zijn wel duurder in aanschaf. Begroting 2025
blz. 41
Sinds 2019 is RMN verantwoordelijk voor de plaatsing en vervanging van ondergrondse containers, voor 2019 was dit een verantwoordelijkheid van de gemeente zelf en maakte onderdeel uit van de gemeentelijke begroting. Om deze reden komen ondergrondse containers die wegens het einde van hun technische levensduur worden vervangen nieuw op de begroting en balans van RMN, ongeacht dat dit een reeds bestaande containerlocatie is. Een uitgebreide toelichting op de investeringen in ondergrondse containers, inclusief een overzicht van het aantal ondergrondse containers per gemeente en de verschillende bouwjaren hiervan, kunt u lezen in paragraaf 7.3.3 (bladzijde 56 en verder) van deze begroting. Onderhoud ondergrondse containers In het algemeen geldt dat de forse toename van het aantal geplaatste ondergrondse containers de afgelopen jaren (zie de tabel in paragraaf 7.3.3.5) de beheer- en onderhoudskosten van de inzamelmiddelen stijgt. Onder beheer en onderhoud wordt onder meer verstaan het periodiek reinigen van de ondergrondse containers, het verrichten van een periodieke (veiligheids)keuring, het verhelpen van storingen (bijvoorbeeld aan de toegangscontrole of het verhelpen van door verkeerd gebruik veroorzaakte verklemmingen van de inwerptrommel) en de afgifte en registratie van nieuwe of verloren toegangspasjes.
Beheer Openbare ruimte De producten van het beheer van de openbare ruimte (zoals straatreiniging, ledigen prullenbakken, bladruimen, onkruidbestrijding, zwerfvuil en kolkenreiniging) zijn bij gebrek aan specifieke areaalgegevens gebaseerd op aannames en historische kennis van het te beheren areaal. RMN is momenteel in gesprek met de gemeenten over het uitwisselen van areaalgegevens en het borgen van dit proces. Daarnaast ontwikkelt RMN in samenwerking met onze softwarepartner 21South een planningsmodule voor de beheertaken in de openbare ruimte. De verwachting is dat deze maatregelen er toe leiden dat (vanaf 2026) RMN ook voor de taken op het gebied van beheer openbare ruimte een solide begroting heeft, in lijn met de daadwerkelijke uit te voeren activiteiten en urenplanning en op basis van actuele areaalgegevens. Specifiek wat betreft de onkruidbestrijding is RMN in de eerste maanden van 2024 in gesprek met alle gemeenten over de uitvoering van de taak onkruidbestrijding (op basis van beeldkwaliteit of op basis van planning) en de bijbehorende kosten. Vanaf de begroting 2024.1 zijn bovendien diverse producten (o.a. zwerfafval, prullenbakken legen) apart zichtbaar gemaakt. Voorheen waren deze integraal onderdeel van het product straatreiniging. Voor de beeld kwaliteitsbewaking is een apart product monitoring opgenomen.
Om deze redenen kan (ogenschijnlijk) sprake zijn van een daling van de kosten van sommige producten ten opzichte van 2024.0 en de realisatie 2023.
Begroting 2025
blz. 42
Inzet RMN versus AVU en overige In 2025 is de kostenontwikkeling AVU (incl. verwerkingskosten) toegenomen met € 55.000. Voor het begrotingsjaar 2025 is de inzet RMN voor met name het verzorgen van de inzamelroutes met personeel en tractie als volgt te specificeren:
Gemeente Zeist
RMN
AVU overig
Totaal
Inzameling restafval Inzameling GFT
1.038.928 744.356
1.665.883 675.224
2.704.811 1.419.580
Inzameling papier Inzameling snoeihout Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling luiers
676.995 248.201 19.824 117.818 -
-136.676
540.319 0 454.929 19.824 25.700 30.086
Inzameling PMD Inzameling Metalen Inzameling AEEA Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie
877.256 36.033 36.033 102.557 728.214
-356.013
521.243 36.033 36.033 102.557 728.214
Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation Transport Beheer inzamelmiddelen Voorlichting
261.258 1.177.484 -
503.547 20.136 133.896
503.547 20.136 133.896 261.258 1.177.484 0
Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Markt vegen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken
513.935 163.459 303.661 31.165 394.905 49.061
513.935 163.459 303.661 31.165 394.905 49.061
Parkeergarages vegen Monitoring Werkervaringsplekken
78.581 20.475 13.790
78.581 20.475 13.790
Gladheidbestrijding Kolkenreiniging Plaagdierbestrijding
368.505 222.232 29.726
368.505 222.232 29.726
Klachten en meldingen Totaal gemeente Zeist
Begroting 2025
8.254.456
206.728 -92.118 30.086
2.650.691
0 10.905.146
blz. 43
6. Meerjarenraming 2025 – 2028 RMN 6.1
Meerjarenraming lasten
LASTEN Omschrijving Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Buitendienst Personeelskosten Tractiemiddelen Recyclingstations en inzamelmiddelen
Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten
Additionele kosten
Totaal lasten Totaal van saldo van baten en lasten
Alle bedragen in euro's Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Raming 2028
Raming 2029
4.028.200 1.432.800 5.461.000
4.128.900 1.468.600 5.597.500
4.232.100 1.505.300 5.737.400
4.337.900 1.542.900 5.880.800
4.446.300 1.581.500 6.027.800
840.300 840.300
861.300 861.300
882.800 882.800
904.900 904.900
927.500 927.500
11.969.900 7.088.600 4.365.300 23.423.800
12.269.100 7.320.847 4.474.400 24.064.347
12.575.800 7.412.441 4.586.300 24.574.541
12.890.200 7.513.313 4.701.000 25.104.513
13.212.500 7.750.551 4.818.500 25.781.551
9.768.000 972.400 10.740.400
10.012.200 996.700 11.008.900
10.262.500 1.021.600 11.284.100
10.519.100 1.047.100 11.566.200
10.782.100 1.073.300 11.855.400
250.900 250.900
256.001 256.001
262.339 262.339
268.990 268.990
276.351 276.351
41.788.048 42.741.180 200.000 200.000
43.725.403 200.000
44.868.602 200.000
40.716.400 199.100
In de meerjarenraming 2025- 2029 is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2025
blz. 44
6.2
Meerjarenraming baten
BATEN Omschrijving Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist
Additionele taken Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein
Aanvullende taken en separate afrekeningen Aanvullende taken Desintegratievergoeding
Financiële baten en lasten Financiële baten en lasten Totaal baten
Begroting 2025
Alle bedragen in euro's Raming Raming 2027 2028
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2029
4.720.700 2.946.200 6.094.100 8.058.900 7.583.400 10.904.900 40.308.200
4.819.474 3.015.968 6.266.778 8.338.997 7.777.090 11.210.440 41.428.748
4.938.739 3.093.023 6.410.197 8.544.765 7.955.247 11.485.772 42.427.743
5.045.806 3.175.072 6.566.484 8.770.519 8.121.592 11.775.939 43.455.412
5.178.261 3.257.286 6.730.263 9.000.233 8.332.923 12.087.284 44.586.250
250.900
256.001
262.339
268.990
250.900
256.001
262.339
268.990
276.351 0 276.351
186.600 168.100 354.700
191.300 112.000 303.300
196.100 55.000 251.100
201.000 201.000
206.000 0 206.000
1.700
0
0
0
0
40.915.500
41.988.049
42.941.182 43.925.402
45.068.601
blz. 45
6.3
Meerjarenraming per deelnemer
6.3.1
Baarn
Gemeente Baarn
Inzameling restafval Inzameling GFT Inzameling papier Inzameling snoeihout Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling Metalen Inzameling AEEA Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation Transport Beheer inzamelmiddelen Voorlichting Straatreiniging Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Monitoring Gladheidbestrijding Kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Klachten en meldingen 0
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Raming 2028
Raming 2029
953.905 696.860 176.788 183.890 8.811 4.310 21.983 277.025 9.008 1.039 36.033 452.001 324.967 8.526 235.637 271.117 209.027 173.244 28.411 28.469 175.059 20.475 199.829 188.633 29.726 5.942 4.720.715
973.199 710.955 180.363 0 187.609 8.989 4.397 22.427 282.628 9.191 1.060 0 36.762 461.143 337.456 8.698 240.403 273.962 0 213.255 176.748 28.986 29.045 178.600 0 20.889 203.871 192.448 30.328 6.062
997.295 728.558 184.829 0 192.254 9.212 4.506 22.982 289.626 9.419 1.086 0 37.672 472.561 349.412 8.913 246.355 277.081 0 218.535 181.124 29.704 29.764 183.022 0 21.406 208.919 197.213 31.079 6.212
1.022.580 747.029 189.515 0 197.128 9.446 4.620 23.565 296.969 9.658 1.114 0 38.627 484.542 363.116 9.139 252.601 261.114 0 224.076 185.716 30.457 30.519 187.662 0 21.949 214.216 202.213 31.867 6.369
1.050.565 767.473 194.701 0 202.523 9.705 4.746 24.210 305.096 9.922 1.144 0 39.684 497.803 373.470 9.389 259.514 262.209 0 230.208 190.799 31.291 31.354 192.798 0 22.550 220.078 207.747 32.739 6.543
4.819.474
4.938.739
5.045.806
5.178.261
In de meerjarenraming 2025- 2029 is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2025
blz. 46
6.3.2
Bunnik
Gemeente Bunnik Raming 2025 Inzameling restafval Inzameling GFT Inzameling papier Inzameling snoeihout Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling AEEA Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation Transport Beheer inzamelmiddelen Voorlichting Straatreiniging Ledigen prullenbakken Bladruimen Kadavers Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidbestrijding Kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Huis- en bedrijfsontruimingen
Raming 2026
Raming 2027
Raming 2028
Raming 2029
688.339 448.029 162.249 0 129.415 4.405 13.235 6.037 116.496 1.732 19.489 384.471 98.536 5.676 8.400 109.091 108.856 0 92.818 66.194 61.128 1.505 99.170 20.475 182.578 54.767 63.311 -
702.262 457.091 165.530 0 132.033 4.494 13.502 6.159 118.852 1.767 19.883 398.508 100.529 5.791 8.570 111.298 114.768 0 94.695 67.533 62.365 1.536 101.176 20.889 186.271 55.875 64.591 0
719.649 468.408 169.628 0 135.302 4.605 13.836 6.311 121.795 1.811 20.375 411.607 103.018 5.934 8.782 114.054 116.762 0 97.040 69.205 63.909 1.574 103.681 21.406 190.883 57.258 66.190 0
737.895 480.284 173.929 0 138.732 4.722 14.187 6.471 124.883 1.857 20.892 426.518 105.630 6.084 9.005 116.946 118.874 0 99.500 70.960 65.529 1.614 106.310 21.949 195.723 58.710 67.868 0
758.089 493.428 178.689 0 142.529 4.851 14.575 6.648 128.301 1.908 21.464 438.239 108.521 6.251 9.251 120.146 117.401 0 102.223 72.902 67.322 1.658 109.219 22.550 201.079 60.317 69.725 0
2.946.403
3.015.968
3.093.023
3.175.072
3.257.286
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Raming 2028
Raming 2029
6.110 8.014 28.335 8.855 12.042 6.880 75.292 105.399
6.233 8.176 28.908 9.034 12.286 7.019 76.815 107.530
6.387 8.378 29.624 9.258 12.590 7.193 78.717 110.192
6.549 8.590 30.375 9.493 12.909 7.375 80.713 112.986
6.728 8.825 31.206 9.753 13.262 7.577 82.922 116.078
250.925
256.001
262.339
268.990
276.351
Gemeente Bunnik Additioneel
Onderhoud bruggen Smiley verplaatsen Plaatsen en onderhoud verkeersborden Keuren en repareren speeltoestellen Onderhoud straatmeubilair Verkiezingen Algemeen beheer openbare ruimte incl. hsp Groenonderhoud
In de meerjarenraming 2025- 2029 is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%. Begroting 2025
blz. 47
6.3.3
IJsselstein
Gemeente IJsselstein
Inzameling restafval Inzameling GFT Inzameling papier Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling Metalen Inzameling AEEA Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation Transport Beheer inzamelmiddelen Voorlichting Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Monitoring Gladheidbestrijding Kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Huis- en bedrijfsontruimingen
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Raming 2028
Raming 2029
1.417.114 729.719 133.956 303.018 9.443 23.057 22.771 186.871 17.076 34.651 525 55.436 673.436 263.781 13.390 222.546 612.952 0 199.028 123.261 79.275 187.072 376.902 61.045 20.475 156.359 140.452 26.564 3.948
1.445.778 744.479 136.665 309.147 9.634 23.524 23.232 190.650 17.421 35.352 536 56.557 726.643 269.116 13.660 227.047 635.158 0 203.053 125.754 80.878 190.856 384.526 62.280 20.889 159.521 143.293 27.101 4.028
1.481.574 762.912 140.049 316.801 9.873 24.106 23.807 195.370 17.852 36.227 549 57.957 737.216 275.779 13.998 232.669 646.561 0 208.080 128.868 82.880 195.581 394.047 63.822 21.406 163.471 146.841 27.772 4.128
1.519.137 782.254 143.600 324.833 10.123 24.717 24.411 200.323 18.305 37.145 563 59.426 757.986 282.771 14.353 238.568 654.642 0 213.356 132.135 84.981 200.540 404.037 65.440 21.949 167.616 150.564 28.476 4.233
1.560.712 803.662 147.530 333.723 10.400 25.393 25.079 205.805 18.806 38.162 578 61.052 773.169 290.510 14.746 245.097 662.191 0 219.195 135.751 87.307 206.028 415.094 67.231 22.550 172.203 154.685 29.255 4.349
6.094.122
6.266.778
6.410.197
6.566.484
6.730.263
In de meerjarenraming 2025- 2029 is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2025
blz. 48
6.3.4
Nieuwegein
Gemeente Nieuwegein
Inzameling restafval Inzameling GFT Inzameling papier Inzameling snoeihout Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling PMD Inzameling Metalen Inzameling AEEA Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval Recyclingstation Transport Beheer inzamelmiddelen Voorlichting Straatreiniging
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Raming 2028
Raming 2029
3.252.018 1.145.900 269.715 0 893.919 11.013 43.342 -195.342 54.050 55.783 27.025 648.576 394.650 23.285 345.146 1.089.962 0 0
3.317.796 1.169.078 275.170 0 912.000 11.236 44.218 -199.293 55.143 56.911 27.572 742.454 402.633 23.756 352.127 1.148.196 0 0
3.399.942 1.198.023 281.983 0 934.580 11.514 45.313 -204.227 56.508 58.320 28.255 751.804 412.602 24.344 360.845 1.184.959 0 0
3.486.142 1.228.397 289.132 0 958.275 11.806 46.462 -209.405 57.941 59.799 28.971 765.321 423.063 24.961 369.994 1.229.660 0 0
3.581.548 1.262.015 297.045 0 984.500 12.129 47.734 -215.136 59.527 61.436 29.764 784.144 434.641 25.644 380.120 1.255.123 0 0
8.059.041
8.338.997
8.544.765
8.770.519
9.000.233
In de meerjarenraming 2025- 2029 is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2025
blz. 49
6.3.5
Soest
Gemeente Soest
Inzameling restafval Inzameling GFT Inzameling papier Inzameling snoeihout Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling Metalen Inzameling AEEA Inzameling textiel Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation Transport Beheer inzamelmiddelen Voorlichting Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Bladruimen Marktmeester Onkruidbestrijding Monitoring Gladheidbestrijding Kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Huis- en bedrijfsontruimingen Klachten en meldingen
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Raming 2028
Raming 2029
1.621.617 1.249.996 313.884 0 239.177 15.419 -30.512 34.188 230.568 18.017 19.056 425 39.498 743.751 441.749 19.054 129.775 240.561 854.886 0 253.866 161.439 65.481 166.889 47.730 257.400 20.475 256.561 143.082 29.726 0 0
1.654.418 1.275.279 320.233 0 244.015 15.731 -31.129 34.879 235.231 18.381 19.442 434 40.297 758.795 432.787 19.440 132.400 245.426 930.012 0 259.001 164.704 66.805 170.265 48.695 262.607 20.889 261.750 145.976 30.328 0 0
1.695.380 1.306.854 328.162 0 250.057 16.120 -31.900 35.743 241.055 18.836 19.923 445 41.295 777.582 446.517 19.921 135.678 251.503 935.624 0 265.414 168.782 68.459 174.481 49.901 269.109 21.406 268.231 149.590 31.079 0 0
1.738.364 1.339.987 336.482 0 256.397 16.529 -32.709 36.649 247.167 19.314 20.428 456 42.342 797.296 461.459 20.426 139.118 257.879 920.375 0 272.143 173.061 70.195 178.905 51.166 275.932 21.949 275.032 153.383 31.867 0 0
1.785.938 1.376.659 345.691 0 263.414 16.981 -33.604 37.652 253.931 19.843 20.987 468 43.501 819.116 472.660 20.985 142.925 264.936 936.057 0 279.591 177.797 72.116 183.801 52.566 283.483 22.550 282.559 157.581 32.739 0 0
7.583.758
7.777.090
7.955.247
8.121.592
8.332.923
In de meerjarenraming 2025- 2029 is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2025
blz. 50
6.3.6
Zeist
Gemeente Zeist
Inzameling restafval Inzameling GFT Inzameling papier Inzameling snoeihout Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling glas Inzameling luiers Inzameling PMD Inzameling Metalen Inzameling AEEA Distributie minicontainers Recyclingstation exploitatie Recyclingstation Afval Inzameling Klein Chemisch Afval Kringloopcentrum Recyclingstation Transport Beheer inzamelmiddelen Voorlichting Straatreiniging Zwerfafval verwijderen Ledigen prullenbakken Markt vegen Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Parkeergarages vegen Monitoring Werkervaringsplekken Gladheidbestrijding Kolkenreiniging Plaagdierbestrijding Klachten en meldingen
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Raming 2028
Raming 2029
2.704.811 1.419.580 540.319 454.929 19.824 25.700 30.086 521.243 36.033 36.033 102.557 728.214 503.547 20.136 133.896 261.258 1.177.484 513.935 163.459 303.661 31.165 394.905 49.061 78.581 20.475 13.790 368.505 222.232 29.726 -
2.759.521 1.448.294 551.248 0 464.131 20.225 26.220 30.694 531.786 36.762 36.762 104.631 742.943 521.066 20.543 136.604 266.543 1.278.683 0 524.330 166.766 309.803 31.796 402.893 50.054 80.170 20.889 14.069 375.959 226.727 30.328 0
2.827.845 1.484.153 564.896 0 475.623 20.726 26.869 31.454 544.953 37.672 37.672 107.222 761.338 537.222 21.052 139.986 273.142 1.304.859 0 537.312 170.895 317.473 32.583 412.868 51.293 82.155 21.406 14.417 385.267 232.341 31.079 0
2.899.541 1.521.781 579.218 0 487.682 21.251 27.550 32.251 558.769 38.627 38.627 109.940 780.641 553.346 21.586 143.535 280.067 1.334.400 0 550.935 175.228 325.522 33.409 423.336 52.593 84.238 21.949 14.783 395.035 238.232 31.867 0
2.978.893 1.563.428 595.070 0 501.028 21.833 28.304 33.134 574.061 39.684 39.684 112.949 802.005 568.900 22.177 147.463 287.732 1.359.578 0 566.013 180.023 334.431 34.323 434.922 54.032 86.543 22.550 15.188 405.846 244.752 32.739 0
10.905.146 11.210.440 11.485.772 11.775.939 12.087.284
In de meerjarenraming 2025- 2029 is rekening gehouden met de ontwikkeling van de kapitaallasten en een kosten indexering van 2,5%.
Begroting 2025
blz. 51
6.4
Meerjarenoverzicht balans
ACTIVA Vaste activa Materiële vaste activa Gebouwen Inventaris Materieel Terreininrichting Inzamelmiddelen Vlottende activa Voorraden Vorderingen Schatkistbankieren Voorschotten Overige vorderingen Nog te ontvangen bedragen
Geraamd Geraamd Geraamd Geraamd Geraamd Geraamd 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028 31-12-2029
2.030.682 37.512 11.751.507 1.768.772 15.062.161 30.650.633
1.905.148 15.671 11.996.481 2.820.656 14.530.144 31.268.100
1.789.830 0 10.791.152 2.671.562 12.812.415 28.064.960
1.708.620 0 10.566.448 2.588.497 10.947.946 25.811.511
1.627.410 0 10.907.194 2.275.006 8.893.964 23.703.573
1.546.200 0 10.049.991 1.915.094 12.435.264 25.946.548
100.000
100.000
100.000
100.000
100.000
100.000
1.600.000 600.000 700.000 2.900.000
1.600.000 600.000 700.000 2.900.000
1.600.000 600.000 700.000 2.900.000
1.600.000 600.000 700.000 2.900.000
1.600.000 600.000 700.000 2.900.000
1.000.000 1.600.000 600.000 700.000 3.900.000
11.046
147.829
Liquide middelen TOTAAL ACTIVA
33.650.633
34.268.100
31.076.006
28.959.340
26.703.573
29.946.548
31-12-2024
31-12-2025
31-12-2026
31-12-2027
31-12-2028
31-12-2029
417.000 417.000
417.000 417.000
417.000 417.000
417.000 417.000
417.001 417.001
417.002 417.002
59.000
59.000
59.000
59.000
59.001
59.002
27.850.000
27.950.000
25.300.006
23.183.340
20.516.674
26.050.009
2.000.000 1.500.000
2.000.000 1.500.000
2.000.000 1.500.000
2.000.000 1.500.000
2.000.000 1.500.000
1.500.000
750.000 750.000 300.000 5.300.000
750.000 750.000 300.000 5.300.000
750.000 750.000 300.000 5.300.000
750.000 750.000 300.000 5.300.000
750.000 750.000 300.000 5.300.000
750.000 750.000 300.000 3.300.000
24.633 33.650.633
542.100 34.268.100
31.076.006
28.959.340
410.897 26.703.573
120.535 29.946.548
PASSIVA Vaste passiva Eigen vermogen Algemene reserve
Voorzieningen Vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer Vlottende passiva Netto-vlottende schulden korter dan 1 jaar Kasgeldleningen Crediteuren Belastingen, premies en sociale lasten Voorschotten Vooruit ontvangen bedragen Overlopende passiva Banksaldi TOTAAL PASSIVA
Begroting 2025
blz. 52
6.5
Investeringsplan 2025 2029
In onderstaand overzicht zijn de voorgenomen investeringen opgenomen volgens de geactualiseerde vervangings- en uitbreidingsplannen ondergrondse containers, voertuigen en recyclingstations. In de investeringen 2024 zijn ook de nog niet gerealiseerde investeringen 2023 opgenomen. Omschrijving
Huisvuilwagens Pick-up Veegmachines Vrachtwagens Inzamelmiddelen Terreininventaris RS
Eindtotaal
Begroting 2025
investeringen 2024
investeringen 2025
investeringen 2026
investeringen 2027
investeringen 2028
investeringen 2029
3.671.950 35.500 1.686.149 635.945 3.717.003 1.265.675
1.573.000 107.300 785.850
505.185 37.300 521.900
1.866.140 69.500 41.650
607.500
1.478.640 1.300.224
500.096 200.000
350.065 265.500
1.375.177 76.150 472.867 531.000 137.838 48.550
11.012.222
5.245.014
1.764.481
2.592.855
690.371 5.724.019
2.641.582 7.021.890
blz. 53
6.6
Kengetallen en EMU saldi
6.5.1. Kengetallen Kengetallen
Begroting 2025 68,31% 68,31% 1,22% € 200 €
Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte
2026 2027 2028 2029 60,26% 53,99% 46,71% 57,80% 60,26% 53,99% 46,71% 57,80% 1,34% 1,44% 1,56% 1,39% 200 € 200 € 200 € 200
De kengetallen hebben een beperkte informatiewaarde. RMN werkt als non-profit organisatie zonder winstoogmerk en keert eventuele overschotten uit aan de deelnemende gemeenten. De deelnemende gemeenten staan garant voor eventuele tekorten. 6.5.2. EMU saldi EMU Saldo
2025 2026 2027 2028 2029 x € 1000,x € 1000,x € 1000,x € 1000,x € 1000,Volgens Volgens Volgens Volgens Volgens meerjarenraming meerjarenraming meerjarenraming meerjarenraming meerjarenraming in begroting in begroting in begroting in begroting in begroting 2025 2026 2027 2028 2029
1. Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) 2. Mutatie (im)materiële vaste activa 3. Mutatie voorzieningen 4. Mutatie voorraden 5. Verwachte boekwinst
200
200
200
200
200
617
-3.203
-2.253
-2.108
2.243
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Berekend EMU-saldo
817
-3.003
-2.053
-1.908
2.443
Begroting 2025
blz. 54
7. Paragrafen 7.1 Besluit Begroting en Verantwoording Op grond van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) provincies en gemeenten dienen overheidsorganen in de begroting en de jaarstukken een aantal verplichte paragrafen op te nemen. Voor RMN betreft dit: 7.2 Weerstandsvermogen en risicobeheersing; 7.3 Onderhoud kapitaalgoederen; 7.4 Financiering; 7.5 Bedrijfsvoering; 7.6 Verbonden partijen. 7.2 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen is gedefinieerd als het vermogen van de gemeenschappelijke regeling Reinigingsbedrijf Midden Nederland om niet structurele financiële risico’s op te kunnen vangen om haar taken te kunnen voortzetten. Het weerstandsvermogen wordt bepaald door de verhouding tussen weerstandscapaciteit en ongedekte risico’s. Dit is van belang voor het bepalen van de gezondheid van de financiële positie van RMN voor het verslagjaar maar ook voor de meerjarenraming. 7.2.1. Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit wordt berekend uit de posten: algemene reserve, bestemmingsreserve, de stille reserves en het gerealiseerde resultaat en bedraagt ultimo 2023 € 239.000 Het bestuur van RMN heeft bepaald dat volledige verrekening van de kosten plaatsvindt met de deelnemende gemeenten met uitzondering van benoemde kosten die ten laste van de bestemmingsreserve worden gebracht.
Positieve resultaten worden bij resultaatbestemming door het bestuur aan de algemene reserve toegevoegd of aan de deelnemende gemeenten uitgekeerd. Negatieve resultaten worden verrekend met de deelnemende gemeenten voor zover deze niet ten laste gebracht kunnen worden van de algemene reserve. 7.2.2. Risicomanagement RMN In januari 2024 zijn de risico’s voor RMN in kaart gebracht waarbij gebruik is gemaakt van de Methode MAPGOOD. Voor de nieuwe versie van normen van het managementsysteem ISO 14001 is het een vereiste om de risico’s in kaart te brengen waarbij MAPGOOD, een veelgebruikte methode is. Het staat voor Mensen, Apparatuur, Programmatuur, Gegevens, Organisatie, Omgeving en Diensten. Dit zijn de verschillende invalshoeken om naar bedreigingen en risico's te kijken. De geïdentificeerde risico’s krijgen een kans-score op een schaal van 1-5 en een impact-score op een schaal van 1-5. Naar gelang de risicowaarde (kans * impact) dienen we passende maatregelen te nemen. Accepteren of mitigeren. Om een zo compleet mogelijk inzicht te krijgen in alle risico’s die er Begroting 2025
blz. 55
heersen bij RMN als organisatie, zijn er interviews geweest met de directeur, managers, teamleiders, assistent teamleiders en senior medewerkers. Resultaten risicoanalyse Er zijn in totaal 68 risico’s geïdentificeerd, waarvan 41 risico’s een risicowaarde hebben die in de categorie “laag” vallen. Er vallen 24 risico’s in de categorie “middel” en 3 risico’s vallen in de categorie “hoog”. De risico’s die in de categorie “laag” vallen zijn acceptabel omdat er al maatregelen zijn genomen waardoor de kans op de risico verkleind is. Naar verwachting zal de risicowaarde van de ongewenste (categorie: middel) en onacceptabele (categorie: hoog) risico’s lager uitvallen bij het nemen van mitigerende maatregelen. Zie onderstaande tabel voor een verdere toelichting naar invalshoek:
invalshoeken Mens Apparatuur Programmatuur Gegevens Omgeving Organisatie Diensten Eindtotaal
aantallen
laag acceptabel 29 16 6 6 4 2 9 7 8 3 7 5 5 2 68 41
Risicowaarde middel hoog ongewenst onacceptabel 10 3 2 2 5 2 3 24
3
In 2024 stellen we naar aanleiding van de resultaten van de risicoanalyse een plan van aanpak op. Deze leidt tot interne beleidsaanpassing of nieuw intern beleid daar waar nodig. Ook leiden mitigerende maatregelen tot verbeteringen in processen, systemen en werkwijzen. RMN kan de gevolgen van de risico’s in euro’s uitdrukken, maar in eerste instantie is er bewust gekozen om een plan van aanpak op te stellen. Dit om zoveel mogelijk mitigerende maatregelen te nemen gedurende 2024. De verwachting is dat deze maatregelen voldoende zijn om deze risico’s te beheersen. Bovendien heeft RMN een post onvoorzien van 200.000 euro per jaar opgenomen in de begroting om eventuele tegenvallers op te vangen. In het vervolg vindt de risicoanalyse jaarlijks plaats en communiceren we dit aan de belanghebbenden. Hieronder volgt een tabel met toelichting op de eerste 10 risico’s met de hoogste risicowaarden, waarbij de dreiging en de risico’s zijn beschreven. De risicowaarde is kans * impact. Bij de risico aanpak staan de mitigerende maatregelen die we nog moeten nemen en de maatregelen die al genomen zijn, in aparte kolommen.
Begroting 2025
blz. 56
Toelichting op onderstaande tabel: Bij hogere brandstofprijzen is het risico dat de brandstofprijzen blijven stijgen en tot financiële consequenties leiden, geaccepteerd omdat dit risico niet te mitigeren valt. Voor onzorgvuldige omgang met wachtwoorden zijn al maatregelen getroffen maar het risico is nog steeds ongewenst. Maar we accepteren dit risico vanwege de maatregelen die in 2023 zijn getroffen.
Begroting 2025
blz. 57
RISICO AANPAK Scope van Dreiging het risico / asset
Beschrijving van het risico
Kans Impact Risico- Aanpak waarde
Mitigerende actie/maatregel
Genomen actie/maatregel
Mens
De veiligheid, de gezondheid en het Geen goede werkinstructies voor buitendienst kan leiden tot welzijn van de medewerker incidenten
5
3
15 Mitigeren
De leiddinggevende moet de toolbox maken met praktijkervaringen in samenwerking met de voorman, de KAM en de teamleiders
Mens
Geen of foutieve procedures.
Het gebrek van gedocumenteerde procedures kan leiden tot fouten in de uitvoering van werkzaamheden. Het niet naleven van bestaande procedures door gebrek aan kennis en inzicht kan ook leiden tot fouten in de uitvoering van de werkzaamheden
5
3
15 Mitigeren
inrichten van automatische workflows in de er zijn een klein aantal flows ingericht in systemen voor zoveel mogelijk processen. De de systemen. Daarnaast worden processen die zijn beschreven dienen goed momenteel alle processen binnen de ingebed te worden in de organisatie en jaarlijks organisatie in kaart gebracht door de geactualiseerd en onder de aandacht te informatiemanager. worden gebracht van de medewerkers door de proceseigenaren
Mens
Veiligheid
Rijden met mobiele telefonie achter het stuur kan leiden tot incidentenen het kwijtraken van het rijbewijs
4
3
12 Mitigeren
Beleid opstellen voor het gebruik van mobiel In werkoverleg een keer per maand achter het stuur. Handsfree bellen in RMN worden de medewerkers erop voertuigen geattendeerd. Ook worden ze op geattendeerd in het veld door de teamleiding
Mens
Bedrijfsongevallen
Risico op verwonding door hydraulic lekkage
2
5
10 Mitigeren
Niet alle chauffeurs hebben de EHBO cursus nog gevolgd
De EHBO cursus voor chauffeurs. Chauffeurs krijgen instructie van de voorman om de motor en PTO uit te zetten en niet aan te komen. Chauffeurs dragen veiligheidshandsschoenen maar dat helpt niet tegen hydraulic lekkage
Mens
Verkeersongeval
risico op verkeersongevallen kunnen leiden tot (letsel) schade en aansprakelijkheid van RMN
3
3
9 Mitigeren
Sommige medewerkers moeten nog die veiligheidscursussen volgen
Alle buitendienst medewerkers volgen veiligheidscursussen elk jaar. Daarnaast heeft RMN een aansprakelijkheidsverzekering
Diensten Hogere brandstofprijzen
De brandstofprijzen zijn gedurende het eerste kwartaal 2022 tot ongekende hoogte gestegen. Inmiddels zijn deze weer iets gedaald. Maar de prijs van de door RMN meest gebruikte brandstofsoort HVO diesel zal blijvend hoog blijven.
3
3
9 Accepteren
Gegevens Onbevoegd kopiëren van gegevens. Onbevoegd kopiëren van vertrouwelijke gegevens. Schade door datalek.
3
3
9 Mitigeren
Door de realisatie van 2023 tov 2022 te analyseren kan de financiele impact in kaart gebracht worden om vervolgens een passend budget te bepalen voor 2024 en 2025. Maar verder valt dit niet te mitigeren Rechtenstructuur wordt verbeterd en ingericht USB poorten voor opslagmedia zijn binnen Office 365. Hiermee wordt de gedisabled binnen RMN. Bij een datalek autorisatiestructuur verbeterd. wordt de Functionaris Gegevensbehescherming ingeschakeld en UNO t.b.v. oorzaak analyse en nemen van maatregelen ter voorkoming.
Gegevens de inrichting van sharepoint is open Privacy gevoelige gegevens beschikbaar voor iedereen. Hierdoor voor iedereen kunnen medewerkers bij alle gegevens terecht van een afdeling
3
3
9 Mitigeren
Sharepoint moet anders worden ingericht zodanig dat bepaalde functieprofielen toegang hebben tot bepaalde mappen
Mens
Menselijke fouten.
Versturen van vertrouwelijke gegevens naar de verkeerde ontvanger.
3
3
9 Mitigeren
Voor intern: afdwingen van 'delen' van bestanden ipv toevoegen van bijlage. Voor extern: inrichting confidential labels/metadatering van documenten.
Mens
Onzorgvuldige omgang met wachtwoorden.
Onzorgvuldigheid met wachtwoorden kan leiden tot ongeautoriseerde toegang tot informatie.
3
3
9 Accepteren
Begroting 2025
gebruik van MFA, modern authentication. Mogelijke verdere verbetering ingebruikname van MSFT Hello
blz. 58
7.3 Onderhoud kapitaalgoederen RMN zet veel kapitaalgoederen in, zoals huisvuilwagens, vrachtwagens, veegmachines, werkmaterieel zonder kenteken, ondergrondse en minicontainers en grote inzamel/perscontainers op de recyclingstations. Maar ook diverse gebouwen/kantoren op diverse locaties 7.3.1 Gebouwen en inrichting In 2024 stellen we een onderhouds- en vervangingsplan voor gebouwen op. Het doel van dit beheersplan is om een gestructureerde aanpak te bieden voor het beheer van RMN-locaties, met de nadruk op het handhaven van een minimale onderhoudsstandaard. Dit plan is ontworpen om ervoor te zorgen dat de locaties hun waarde behouden door te voldoen aan wettelijke eisen en onderhoudsmaatregelen. Overzicht in gebruik zijnde locaties Eigendom RMN Gemeente Zeist: Kantoor + recyclingstation, Zandbergenlaan 2, 3712 BZ Gehuurde locaties van RMN: 1. Gemeente Soest a. Hoofdkantoor RMN, Lange Brinkweg 81 b. Werkplaats + stalling, Lange Brinkweg 79 c. Recyclingstation, De Schans 16 2. Gemeente Baarn: Recyclingstation, Oude Amsterdamse Straatweg 4 3. Gemeente Nieuwegein: Recyclingstation, Utrechthaven 3 4. Gemeente IJsselstein: a. Kantoor + gemeentewerf, Kamerlingh Onneslaan 26 b. Recyclingstation, Archimedesstraat 3 5.
Gemeente Bunnik: Kantoor + recyclingstation, Rumpsterweg 4 Wat willen we De belangrijkste doelstellingen van het locatiebeheer van RMN zijn; • Het handhaven van een "minimale onderhoudsstandaard" om te voldoen aan wettelijke eisen; • Naleven van contractuele verplichtingen; • Zorgen voor kostenefficiënt onderhoud van de locaties zonder de kwaliteit in gevaar te brengen. Wat gaan we ervoor doen Om deze doelstellingen te bereiken, nemen we de volgende beheersmaatregelen: (Veiligheids)inspecties • Regelmatige inspecties van brandblusapparaten, nooduitgangen en andere veiligheidsvoorzieningen. • Onderhoud van alarmsystemen en brandbeveiligingsapparatuur. Bouwkundig Onderhoud (locatie Zeist) • Reparatie van scheuren in muren of funderingen van daken en goten om lekkages te voorkomen. • Periodiek schilderwerk om de bescherming van de buitenkant te behouden.
Begroting 2025
blz. 59
Elektrisch Onderhoud • Inspectie en onderhoud van elektrische bedrading, schakelapparatuur en meterkasten. • Vervanging van verouderde stopcontacten, schakelaars en elektrische panelen. Sanitair Onderhoud • Inspectie en reparatie van lekkende kranen, pijpen en sanitair. • Reiniging en onderhoud van afvoersystemen. Verwarming, Ventilatie en Airconditioning • Periodiek onderhoud van HVAC-systemen, inclusief het vervangen van filters. • Reparatie van defecte verwarmings- of koelsystemen. Toegankelijkheid • Onderhoud en reparatie van deuren, ramen, trappen en liften. Wettelijke Naleving • Naleving van lokale bouwvoorschriften en regelgeving. • Periodieke keuringen en certificeringen voor specifieke installaties en voorzieningen. Groenvoorziening • Verwijderen van onkruid en (periodiek) snoeien van bomen, planten en struiken. Plaagdierbestrijding • Inspectie en bestrijding van plaagdieren, zoals muizen, insecten en andere plaagdieren. Communicatie en Documentatie • Communicatie van onderhoudsplannen en -schema's aan gebruikers en belanghebbenden. • Bijhouden van documentatie met betrekking tot uitgevoerd onderhoud en inspecties. Wat gaat het kosten Financieel Beheer Na afronding van het onderhouds- en vervangingsplan kan een jaarlijks budget worden vastgesteld om essentiële onderhoudsmaatregelen te financieren en te voldoen aan wettelijke verplichtingen.
We houden rekening met reserveringen voor onvoorziene uitgaven binnen de vastgestelde "minimale onderhoudsstandaard”. Waarschijnlijk komt hier medio 2024 duidelijkheid over Risicobeheer Risico's in kaart brengen met specifieke aandacht voor risico's die de afgesproken onderhoudsstandaard kunnen beïnvloeden. Communicatie Gebruikers en belanghebbenden informeren we regelmatig over geplande onderhoudsactiviteiten door middel van een planning. Deze planning bevat een overzicht van de geplande onderhoudsactiviteiten voor de komende periode, belangrijke aandachtspunten en eventuele updates over de voortgang. Evaluatie Het beheerplan evalueren we jaarlijks en indien nodig passen we deze, op basis van feedback van gebruikers, belanghebbenden en veranderende wettelijke eisen, aan. Ook bekijken we of de vastgestelde minimale onderhoudsstandaard nog effectief is voor het bereiken van de doelen van RMN.
Begroting 2025
blz. 60
7.3.2 Voertuigen en Gladheidsmaterieel RMN maakt intensief gebruik van voertuigen en gladheidswerktuigen, zoals huisvuilwagens, vrachtwagens en veegmachines. De kwaliteit van deze apparatuur is essentieel voor de prestaties in het verzorgingsgebied. RMN waarborgt de kwaliteit door tijdig en deskundig onderhoud uit te voeren, voornamelijk in de eigen werkplaats. Investeringen in onderhoud zijn cruciaal voor de bedrijfscontinuïteit en voorkomen onnodige stilstand, waardoor de prestaties in het verzorgingsgebied op een hoog niveau blijven. Daarnaast zijn de voertuigen, samen met de buitendienstmedewerkers, het visitekaartje van RMN. Een goed onderhouden wagenpark draagt bij aan de veiligheid en vermindert de milieubelasting. RMN investeert dan ook aanzienlijk in het opleiden van het personeel om zuinig, veilig en verantwoord om te gaan met de toegewezen middelen. Het beleid van RMN streeft naar een optimale balans tussen onderhoudskosten en kapitaallasten als gevolg van de aanschaf van nieuwe voertuigen. Bij RMN schaffen we verantwoorde en zo duurzaam mogelijke voertuigen aan. Nog niet voor alle werkzaamheden zijn elektrische varianten en/of andere technieken beschikbaar. We stappen over, zodra dit technisch wel het geval is en voertuigen zijn afgeschreven. Tot die tijd blijven dat voor deze werkzaamheden de meest milieuvriendelijke diesels.
Eind 2019 hebben we het convenant zero-emissie Reinigingsbranche ondertekend, waarbij we ons committeren aan het streven naar de aankoop van emissievrije reinigingsvoertuigen vanaf 1 januari 2030, of eerder indien mogelijk. Dit convenant heeft betrekking op alle reinigingsvoertuigen van onze organisatie, zoals inzamelvoertuigen, veegmachines en huisvuilwagens. 7.3.2.1 Onderhoud Jaarlijks voeren we een onderhoudsprogramma uit aan de hand van de technische staat van de voertuigen. Een achterstand in de vervangingsinvesteringen leidt ertoe dat het moelijker is om onze voertuigen tegen acceptabele kosten te laten rijden. Dit komt onder meer door hogere onderhoudsen reparatiekosten. 7.3.2.2 Vervanging De vervanging van alle tractiemiddelen is vastgelegd in een vervangingsplan. Daarbij willen we blijven voldoen aan de normen voor luchtkwaliteit en de landelijke milieueisen. Op het moment van afroep beoordelen we onder andere de beschikbaarheid en geschiktheid van hybride, low-emissie en elektrische voertuigen, waarbij we rekening houden met de duurzaamheidscriteria van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Ook handelen we naar de ambities van het convenant ‘Duurzame voertuigen en brandstoffen in de reinigingsbranche’. In 2024 stellen we een geactualiseerd onderhouds- en vervangingsplan voor voertuigen en gladheidsmaterieel op.
De doelstelling is om inzicht te geven in de huidige onderhoudskwaliteit van voertuigen en gladheidsmaterieel en in de meerjarige vervangingsopgaven. De huidige boekwaarde van alle voertuigen inclusief gladheidsmaterieel bedraagt per 1 januari 2025 zo’n 11,7 miljoen. In 2025 zijn de exploitatielasten ruim 7,1 miljoen.
Begroting 2025
blz. 61
Jaar
Activagroep
Inzamel voertuigen
2024
Aantal Aanschafwaarde € 2025 Aantal Aanschafwaarde € 2026
Aantal Aanschafwaarde € 2027 Aantal Aanschafwaarde € 2028
Aantal Aanschafwaarde € 2029 Aantal Aanschafwaarde € Totaal
Aantal Aanschafwaarde
€
Pick-up
14
3.671.950
1
€
6
1.573.000
€
1.866.140
€ €
107.300 € 37.300 €
635.945
785.850 521.900 1
69.500 €
41.650 6
76.150 €
3
607.500 38 9.598.952
€
4
3
€
1.686.149
4
7
2
6
1.375.177
35.500 €
1
7
Vrachtwagens
18
3
2
505.185
BOR Materieel
472.867
2
€
531.000
€
6 1.166.945
5
€ €
10 325.750
€
690.371 41 4.198.787
7.3.3 Inzamelmiddelen (Containers) In de loop van 2024 stellen we een geactualiseerd onderhouds- en vervangingsplan inzamelmiddelen op. De doelstelling is om inzicht te geven in de huidige onderhoudskwaliteit van de diverse inzamelmiddelen en in de benodigde middeleninzet. 7.3.3.1 Ondergrondse containers RMN hanteert het standpunt dat RMN alle investeringen voor ondergrondse containers uitvoert en dat we de exploitatiekosten (inclusief de kapitaallasten) via de RMN-begroting aan de gemeenten doorberekenen. Vervolgens nemen we, net als voor voertuigen een containervervangingsplan op in de begroting, zodat we containers na (technische) afschrijving binnen de bestaande ramingen, kunnen vervangen. Wat betreft de ondergrondse containers is een overgangssituatie van toepassing. Een ondergrondse container kent zowel financieel als technisch een afschrijftermijn van 10 jaar. In 2019 is besloten dat RMN nieuwe ondergrondse containers aanschaft, waarna we de kapitaalslasten in rekening brengen bij de gemeente. Sommige bestaande containers zijn daarmee nog eigendom van een gemeente of van een vereniging van eigenaren. Andere verouderde containers zijn overgedragen aan RMN én een deel van de containers is door RMN aangeschaft. Daar waar RMN afgeschreven containers vervangt zijn die (veelal) van voor 2019.
Met andere woorden: zelfs als we alleen ondergrondse containers vervangen en er geen sprake is van uitbreiding van containerlocaties, beschouwt RMN dit als nieuwe investeringen voor de begroting. Dit komt doordat de oorspronkelijke investering vóór 2019 door de gemeenten zelf werd uitgevoerd. Daarom belasten we bij vervangingsinvesteringen kapitaallasten door aan de gemeenten die voorheen nog niet in de begroting van RMN stonden. Nieuwe ondergrondse containersystemen schaffen we aan en plaatsen we voor de afvalinzameling in de RMN gemeenten. De containers zijn uitgerust met een vulgraad meetsysteem ten behoeve van de efficiency, evenals toegangssloten die bediend worden met milieupassen. Volgens de Financiële verordening kent deze ‘hardware’ een vervangingstermijn van 5 jaar. In het investeringsoverzicht is rekening gehouden met het tussentijds (5 jaar i.p.v. 10 jaar voor de gehele ondergrondse container) vervangen van deze hardware.