2.1 Rapportage gemeentebeleidsmonitor 2021
Tekst van het document
De meeste verloedering wordt ervaren in IJsselveld Oost (6,1) en de minste Achterveld West/Zuid/Groenvliet (2,9). Vergeleken met 2019 is de verloederin net als in 2019, het meest gestegen in IJsselveld Oost (van 5,4 naar 6,1), maar o in de andere wijken is sprake van een toename, met uitzondering van Achterve Noord/Oost.
2,9 2,8 2,8 2,7
or fysieke verloedering, 2015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
icator vermogensdelicten Gemeente IJsselstein
IJsselveld Oost
Achterveld Noord/Oost
IJsselveld West
veld West/Zuid/Groenvliet
IJsselstein Zuidwest
IJsselstein Zuidoost
jekwartier/Europakwartier
andelijk gebied Noord/Zuid
IJsselstein Centrum
2,7 3,1 3,0 2,8
5,1 4,7 4,0 4,3 3,0 4,0 4,0 3,1 2,9 3,3 3,7 2,9 2,8 3,5 3,1 2,2 2,5 2,9 2,3 2,6 2,5 2,5 2,2 2,8 2,4 2,4 3,9 2,4 2,1 1,6
De indicator voor vermogensdelicten is gebaseerd op voorvallen met diefstal inbraak. Het gaat hierbij om inbraak in woningen, beschadiging of vernieling a auto’s of diefstal vanaf auto's, diefstal uit auto’s en fietsendiefstal. Gemidde scoort IJsselstein een 2,7, wat iets lager is dan in 2019 toen deze score een 3 bedroeg.
2021 2019 2017 2015
IJsselveld Oost laat met afstand de hoogste score zien voor vermogensdelict (5,1). IJsselstein Centrum en het Landelijk gebied Noord/Zuid scoren het laags (resp. 2,0 en 2,1).
In de meeste wijken is de score vergeleken met 2019 gedaald. Dit geldt het sterk in Achterveld Noord/Oost van 4,0 naar 3,0), maar ook voor IJsselstein Centru (van 2,8 naar 2,0), Achterveld West/Zuid/Groenvliet (van 3,5 naar 2,8), IJsselve West (van 3,3 naar 2,9) en IJsselveld Zuidwest (van 2,9 naar 2,5). In IJsselveld Oo is sprake van een toename (van 4,7 naar 5,12), evenals in het Landelijk gebe Noord/Zuid (van 1,6 naar 2,1). Ook vergeleken met 2017 scoren de meeste wijk beter, met uitzondering van IJsselveld Oost (4,0 in 2017 en 5,1 in 2021), IJsselste Zuidoost (2,2 in 2017 en 2,5 in 2021) en IJsselstein Zuidwest (2,3 in 2017 en 2,5 2021). In IJsselveld West wordt het beeld per meting positiever (van 3,7 in 201 3,3 in 2019 naar een 2,9 in 2021, wat vergelijkbaar is met de score in 2015).
2,0 2,8 2,6 2,6
or vermogensdelicten, 2015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
icator sociale overlast Gemeente IJsselstein
IJsselveld Oost
IJsselstein Centrum
njekwartier/Europakwartier
andelijk gebied Noord/Zuid
1,8 1,8 1,5 1,7
2,6
4,0 3,8
3,8 2,5 2,8 1,6 2,6 2,3 1,8 1,9 1,9 1,9 1,7
De sociale overlast wordt afgemeten aan de hand van het voorkomen van dronk mensen op straat, mensen die op straat worden lastiggevallen, drugsoverlast overlast van (groepen) jongeren. De gemiddelde score is een 1,8, wat vergelijkba is met de score in 2019. 2021 2019 2017
IJsselstein Zuidoost
IJsselstein Zuidwest
Achterveld Noord/Oost
IJsselveld West
rveld West/Zuid/Groenvliet
1,8 1,6 1,6 1,4 1,8 1,7 1,3 1,5 1,4 1,2 0,9 1,3 1,2 1,2 2,0 1,0 0,7 0,7 1,1 1,0
2015
IJsselveld Oost scoort met een 4,0 ver boven gemiddeld. Ook IJsselstein Centru (2,5) en Oranjekwartier/Europakwartier (2,3) scoren boven gemiddeld. De mins sociale overlast wordt gemeten in Achterveld West/Zuid/Groenvliet (0,7).
In de meeste wijken is de score voor de sociale overlast vergeleken met 2019 ie gestegen. De toename is het grootst in Oranjekwartier/Europakwartier (van 1,8 2019 naar 2,3 in 2021). IJsselstein Centrum is de enige wijk waarin de score gedaald (van 2,8 in 2019 naar 2,5 in 2021). In IJsselveld Oost lag de score in 20 (3,8) fors boven die in 2017 (1,6). Vergeleken met 2019 is de toename in 20 echter veel kleiner (van 3,8 naar 4,0).
or sociale overlast, 2015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
icator dreiging Gemeente IJsselstein
IJsselveld Oost
jekwartier/Europakwartier
IJsselstein Centrum
IJsselstein Zuidwest
andelijk gebied Noord/Zuid
IJsselstein Zuidoost
IJsselveld West
Achterveld Noord/Oost
veld West/Zuid/Groenvliet
1,3 1,5 0,6 1,0
1,9
3,9 4,3
De indicator voor dreiging is conform de Veiligheidsmonitor gebaseerd op beleving van de inwoners van het voorkomen van straatroof, geweldsdelicte mensen die op straat worden lastig gevallen en bedreiging*. Gemiddeld scoo IJsselstein een 1,3, wat iets lager is dan in 2019 toen de score een 1,5 bedroeg.
3,3
1,8 1,4 0,9 1,1 1,6 2,4 0,5 1,1 1,3 1,3 0,3 1,0 1,3 1,0
2021
In IJsselveld Oost is de score voor dreiging het hoogst (3,9) en in Achterve West/Zuid/Groenvliet het laagst (0,8).
2019 2017 2015
1,2 1,5 0,4 0,7 1,0 1,1 1,0 0,8 0,9 1,1 0,2 0,6 0,3 0,8 0,2 0,6
Tussen de wijken verschilt het beeld vergeleken met 2019. Zo zijn de scores relat sterk gedaald in IJsselstein Centrum (van 2,4 naar 1,6), IJsselveld Oost (van 4,3 na 3,9), Achterveld West/Zuid/Groenvliet (van 0,8 naar 0,3) en in IJsselstein Zuidoo (van 1,5 naar 1,2). In Oranjekwartier/Europakwartier is sprake van een toenam (van 1,4 naar 1,8) evenals in het Landelijk gebied Noord/Zuid (van 1,0 naar 1,3). de overige wijken zijn de verschuivingen vergeleken met 2019 kleiner.
*Het cijfer voor dreiging wijkt in 2017 af van de andere jaren omdat hierin de catego ‘jeugdcriminaliteit’ is meegenomen (herberekend is deze score 1,0).
r dreiging, 2015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
ude in de buurt
jfde is niet verbaasd als er in de buurt een hennepplantage wordt aangetroffen.
et zou mij niet verbazen als er in mijn buurt een hennepplantage wordt aangetroffen.
7%
15%
16%
22%
24%
14% 3%
Inwoners hebben verschillende stellingen met betrekking tot het al dan n voorkomen van frauduleuze zaken in de buurt voorgelegd gekregen met de vra aan te geven in welke mate zij het hier mee eens zijn.
mmige woningen in mijn buurt is het en komen en gaan van ‘vreemde’ bezoekers.
8% 8%
In mijn buurt worden woningen derverhuurd (bijv. illegale verhuur of verhuur aan toeristen via Airbnb).
4% 8%
24%
22%
28%
25%
25%
34%
4%
5%
Eén op de vijf inwoners zou niet verbaasd zijn als in de buurt een hennepplanta wordt aangetroffen (22% (helemaal) mee eens). Andere illegale activiteiten kom volgens de bewoners minder voor in de buurt. Zo denkt 10% dat het in sommi woningen in de buurt een komen en gaan is van ‘vreemde’ bezoekers, 7 signaleert woningen die volgens hen illegaal worden verhuurd en 6% vermoedt d er mensen in de buurt wonen die frauderen met uitkeringen, toeslagen belastingen. Op alle stellingen heeft tussen de 17% en 45% geantwoord dat m het niet weet of dat het niet van toepassing is.
De cijfers zijn vergelijkbaar met 2019, alleen het aandeel inwoners dat denkt dat in de buurt veel woningen worden onderverhuurd is gestegen (van 3% in 2019 na 7% in 2021).
k vermoed/weet dat er in mijn buurt bewoners zijn die frauderen met itkeringen, toeslagen of belastingen.
4% 11%
16%
22%
maal mee eens
mee eens
neutraal
maal niet mee eens
weet niet / geen mening
niet van toepassing
40%
5%
niet mee eens
In het algemeen zijn inwoners van IJsselveld Oost het vaker (helemaal) eens met uitspraken dan inwoners van andere wijken. Dit geldt zowel voor de stelling ov hennepplantages (43%) als over de stellingen over het komen en gaan v ‘vreemde’ bezoekers (24%), illegale onderverhuur (21%) en het frauderen m uitkeringen/toeslagen/belastingen (14%).
dens over woninggebruik in de buurt, 2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
efomgeving Leefbaarheidsbeleving in IJsselstein Buurtkenmerken Aanbod en nabijheid voorzieningen Onderhoud en kwaliteit van de buurt Woonklimaat Sociale Kwaliteit Ontwikkelingen van de buurt
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
efbaarheidsbeleving in IJsselstein Leefbaarheidsbeleving
Staat openbare ruimte
6,9 6,9 6,9
5,8 6,0 6,4
Voorzieningen
7,9 7,9 7,3
Woonklimaat
6,9 6,9 6,9
Leefbaarheid heeft betrekking op het oordeel over het wonen in de buurt termen van fijn leven en prettig wonen. Het gaat dan vooral om de beleving van leef- en woonomgeving, inclusief de nabijheid van relevante voorzieningen: 2021 2019 2017
o De staat van de openbare ruimte: onderhoud van de openbare ruimte (wein kapot, schone buurt, etc.) o Voorzieningen: de aanwezigheid of nabijheid van basisvoorzieningen (winke zorgvoorzieningen, etc.) o Woonklimaat: beleving van de woonomgeving (leefbaarheid, woonplezier, etc Hiervoor zijn rapportcijfers gevraagd.
IJsselstein scoort een 6,9 voor de leefbaarheid, wat gelijk is aan de score in 20 en 2017. Van de verschillende onderdelen die de score voor de leefbaarhe bepalen, krijgt de aanwezigheid of nabijheid van basisvoorzieningen de hoogs score (7,9), gevolgd door het woonklimaat (6,9). De staat van de openbare ruim scoort met een 5,8 het laagst.
oor leefbaarheidsbeleving, 2017-2021.
De score voor woonklimaat is de afgelopen jaren het meest constant (6,9 in zow 2017, 2019 als 2021). De score voor de voorzieningen is tussen 2017 en 20 toegenomen (van 7,3 naar 7,9) en deze is dit jaar gelijk gebleven aan 2019 (7,9). score voor de staat van de openbare ruimte is de laatste metingen afgenomen v een 6,4 in 2017 naar een 6,0 in 2019 en vervolgens naar een 5,8 in 2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
efbaarheidsbeleving in IJsselstein Leefbaarheidsbeleving
6,9 6,9 6,9
Achterveld West/Zuid/Groenvliet
7,3 7,3 7,3
Oranjekwartier/Europakwartier
7,0 6,8 6,7
IJsselstein Zuidoost
6,9 7,0 7,0
IJsselstein Centrum
6,9 6,8 6,8
Achterveld Noord/Oost
6,9 6,9 7,2
IJsselstein Zuidwest
6,9 7,2 7,1
IJsselveld West
6,8 6,9 6,8
Landelijk gebied Noord/Zuid
IJsselveld Oost
2021 2019 2017
De beleving van leefbaarheid heeft betrekking op de kwaliteit van buurten, wijk of kernen in termen van fijn leven in de wijk en prettig wonen in de buurt. Het ga vooral om de leef- en woonomgeving van mensen, inclusief de voorzieningen in buurt. Aspecten van leefbaarheidsbeleving zijn: nabijheid van voorzieninge onderhoud van de openbare ruimte en beleving van de woonomgeving. Let w het gaat niet om het rapportcijfer voor leefbaarheid, maar om een indicator.
Gemiddeld scoort de gemeente IJsselstein een 6,9 voor de beleving v leefbaarheid. De score is het laagst in IJsselveld Oost (6,0) en ook het Landel gebied Noord/Zuid (6,5) scoort onder gemiddeld. Achterveld West/Zuid/Groenvli laat met een 7,3 de hoogste score zien.
In vergelijking met 2019 is de leefbaarheid niet echt veranderd in de verschillen wijken. In IJsselstein Zuidwest, waar de score is gedaald van een 7,2 naar een 6 is de verandering het grootst.
6,5 6,7 6,0 6,2 6,2
oor leefbaarheidsbeleving op wijkniveau, 2017-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
urtkenmerken
ers van IJsselstein zijn nog steeds het meest tevreden over de verlichting.
mijn buurt is het buiten goed verlicht.
ijn buurt is voldoende groen.
ool kan het regenwater goed aan.
nze buurt zijn weinig tot geen dingen kapot.
en, paden en trottoirs in mijn uurt zijn goed begaanbaar.
uurt is goed toegankelijk voor nsen met een beperking.
Onze buurt is schoon.
en, plantsoenen en parken in buurt zijn goed onderhouden. In mijn buurt is voldoende parkeergelegenheid.
74% 76% 73% 70% 70% 66% 74% 79% 75% 74% 60% 63% 67% 65% 66% 58% 63% 70% 76%
De respondenten is gevraagd te reageren op een aantal stellingen die gaan ov voorzieningen en onderhoud in de buurt. Drie kwart is het (helemaal) eens met stellingen dat de buurt buiten goed is verlicht (74%). Twee derde is van mening d er in de buurt voldoende groen is (66%). Daarnaast vinden circa zes op de ti respondenten dat het riool het regenwater goed aan kan (60%), er in de buu weinig tot geen dingen kapot zijn (58%), dat straten, paden en trottoirs go begaanbaar zijn (57%) en dat de buurt goed toegankelijk is voor mensen met e beperking (56%). Daarnaast is bijna de helft van mening dat de buurt schoon (48%). Men is iets minder positief over het onderhoud van het groen (41%) en hoeveelheid parkeerplekken (40%). 2021
57% 60% 72% 79% 60% 56% 60% 59% 64% 69% 48% 52% 58% 65% 61% 41% 41% 49% 54% 60% 40% 38% 40% 39% 42%
2019 2017 2015 2013
l inwoners dat het (helemaal) eens is met stellingen betreffende de openbare ruimte in t, 2013-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
In Achterveld West/Zuid/Groenvliet is men positiever over de mate waarin ding in de buurt weinig dingen kapot zijn (73%) en schoon zijn (65%). In IJsselveld Oo is men hier minder positief over: 28% vindt dat er weinig dingen kapot zijn en 22 dat de buurt schoon is. Vergeleken met 2019 zijn inwoners uit IJsselveld Oo hierover in 2021 nog negatiever (41% weinig kapot en 35% schoon in 2019).
In vergelijking met 2019 zijn inwoners over de meeste zaken minder te spreke Men is vooral negatiever over de hoeveelheid groen (van 74% naar 66%), maar o over de mate waarin dingen heel (niet kapot) zijn in de buurt (van 63% naar 58% de buurt schoon is (van 52% naar 48%) en over de toegankelijkheid van de buu voor mensen met een beperking (van 60% naar 56%). Kijken we naar een ie langere periode dan zien we dat inwoners over steeds minder te spreken z hierover. Over de verlichting zijn inwoners dit jaar iets negatiever dan in 2019 (v 76% naar 74%), maar vergeleken met de metingen daarvoor zijn inwone positiever gestemd hierover. Over het onderhoud aan perken, plantsoenen parken is het oordeel niet veranderd vergeleken met 2019, maar bij de meting daarvoor waren inwoners hierover veel positiever. Over de aanwezigheid v voldoende parkeergelegenheid is het oordeel het meest stabiel.
GBM IJsselstein 2021
nbod en nabijheid van voorzieningen
ers zijn het meest te spreken over de nabijheid van zorgvoorzieningen.
orgvoorzieningen
openbaar vervoer
portvoorzieningen
verenigingsleven
ijnsvoorzieningen
peelvoorzieningen
oorzieningen voor ouderen
oorzieningen voor jongeren
89% 91% 86% 84% 87% 78% 79% 82% 87% 91% 84% 85% 76% 78% 86% 86% 87% 72% 69% 71% 84% 81% 77% 64% 59% 64% 65% 64% 54% 52%
73% 74% 64% 59% 49% 48% 57% 52% 56% 47% 33% 34% 43% 43% 43% 29%
en over nabijheid en aanbod van voorzieningen, 2011-2021.
Wanneer inwoners wordt gevraagd een oordeel te geven over de nabijheid van een aantal voorziening dan is men het meest te spreken over de nabijheid van zorgvoorzieningen (89% (zeer) tevreden). Over h openbaar vervoer zijn circa acht op de tien inwoners positief (79%), op de voet gevolgd do sportvoorzieningen (76%). Over het verenigingsleven laten zeven op de tien inwoners zich positief uit (69 en over de welzijnsvoorzieningen zes op de tien (59%). Gaat het om speelvoorzieningen voor kinderen t 12 jaar (54%) en voorzieningen voor ouderen (49%), dan is ongeveer de helft van de inwoners (zee tevreden hierover. De voorzieningen voor jongeren scoren het minst goed (33%).
2021 2019 2017 2015 2013 2011
Vergeleken met 2019 zijn inwoners iets minder positief over de nabijheid van de meeste voorzieningen. D geldt het meest over de welzijnsvoorzieningen (van 64% naar 59%). In de jaren daarvoor waren inwone vooral veel positiever over het verenigingsleven en de speelvoorzieningen, maar ook over de voorziening voor ouderen en jongeren. Bij het oordeel over het openbaar vervoer is een geleidelijke daling te zien v 91% in 2015 naar 79% in 2021. Inwoners zijn over de zorgvoorzieningen wel iets minder te spreken dan 2019 (van 91% naar 89%), maar men is hierover veel positiever dan de jaren daarvoor (van 78% in 20 naar 89% in 2021).
Inwoners van IJsselveld-Oost laten zich minder dan gemiddeld positief uit over nabijheid v gezondheidszorgvoorzieningen (83%), sportvoorzieningen (62%), welzijnsvoorzieningen (42% voorzieningen voor ouderen (37%) en voor jongeren (21%). IJsselveld-West scoort ook minder goed welzijnsvoorzieningen (43%) evenals op voorzieningen voor ouderen (33%) en voor jongeren (18% Achterveld West/Zuid/Groenvliet laat een positiever beeld dan gemiddeld zien als het gaat o sportvoorzieningen (88%) en voorzieningen voor jongeren (43%). Oranjekwartier/Europakwartier springt in positieve zin uit als het gaat om het openbaar vervoer (90%), het verenigingsleven (79%) en voorzieningen voor ouderen (58%). In het Landelijk gebied Noord/Zuid scoort het openbaar vervoer ju minder goed (59%) evenals de gezondheidszorgvoorzieningen (80%) en de welzijnsvoorzieningen (77% IJsselstein Zuidoost scoort positiever dan gemiddeld op gezondheidszorgvoorzieningen (95%) en negatiev op sportvoorzieningen (63%). In IJsselstein Zuidwest scoren de gezondheidszorgvoorzieningen o positiever (95%) evenals de welzijnsvoorzieningen (73%) en de speelvoorzieningen voor kinderen ju negatiever (42%). Centrum is ook goed voorzien wat betreft gezondheidszorgvoorzieningen (97%). Inwone van Achterveld West/Zuid/Groenvliet (79%) en Achterveld Noord/Oost (81%) zijn hier juist minder posit over. Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
nbod en nabijheid van voorzieningen
rote meerderheid van de inwoners positief over nabijheid winkels voor dagelijkse boodschappen en het basisonderwijs. 95% 94%
nkels voor de dagelijkse odschappen
93% 92%
2021
91%
2019
89%
2017
94% 97% 95%
asisonderwijs
95% 92%
2015 2013 2011
89%
Over de nabijheid van winkels voor dagelijkse boodschappen (95%) en h basisonderwijs (94%) zijn de inwoners erg te spreken. De tevredenheid over nabijheid van winkels voor dagelijkse boodschappen neemt bij iedere meting t (van 89% in 2011 naar 95% in 2021). Over het basisonderwijs laten inwoners zi dit jaar wat negatiever uit dan in 2019 toen 97% het (helemaal) eens was met uitspraak dat dit voldoende nabij aanwezig was. In 2015 en 2017 is het bee echter niet anders dan in 2021 (95% (zeer) tevreden).
In IJsselstein Centrum laten inwoners zich negatiever uit over de nabijheid van h basisonderwijs, maar nog steeds is 86% hierover (zeer) te spreken. In IJsselste Zuidoost zijn inwoners wat minder te spreken over de nabijheid van winkels vo dagelijkse boodschappen, maar ook hierover is nog steeds 88% positief gestemd.
en over nabijheid voorzieningen, 2011-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
derhoud en kwaliteit van de buurt
s het meest positief over de kwaliteit van de woningen. kwaliteit woningen
sfeer in de buurt
rg voor woning en tuin
verkeersveiligheid
houd openbare ruimte
7,5 7,5 7,7 7,6 7,5 7,3 7,2 7,2 7,2 7,3 7,1 7,0 7,1 7,2 7,2 6,5 6,4 6,6 6,6 6,6 6,1 6,2 6,7 6,8 7,0
2021 2019 2017 2015 2013
cijfer voor buurtkwaliteiten, 2013-2021.
eer dan de helft van de inwoners geeft een 8 of hoger voor de kwaliteit van de oningen (57%), voor de sfeer in de buurt geeft bijna de helft een 8 of hoger 8%).
woners van IJsselstein geven de omschreven kwaliteiten / eigenschappen van de urt gemiddeld een 6,9. Het hoogste cijfer dat wordt gegeven is een 7,5 voor de waliteit van de woningen in de buurt en het laagste aan het onderhoud van de enbare ruimte (6,1).
het Landelijk gebied Noord/Zuid wordt de enige onvoldoende gegeven: een 4,5 or de verkeersveiligheid. Inwoners uit IJsselveld Oost waarderen alle omschreven waliteiten / eigenschappen minder dan gemiddeld. Inwoners uit Achterveld est/Zuid/Groenvliet waarderen alle omschreven kwaliteiten / eigenschappen st boven gemiddeld. Het beeld tussen de overige wijken varieert enigszins.
e gemiddelde rapport cijfers zijn nagenoeg gelijk aan de cijfers in 2019. Uitgevoerd door Dimensus
kwaliteit woningen 2021 2019 2017 2015 sfeer in de buurt 2021 2019 2017 2015 zorg voor woning en tuin 2021 2019 2017 2015
18% 18% 19%
39% 40% 45%
17%
45%
15%
9 of hoger
8%
26%
33%
30%
12%
31% 37% 38%
1 13% 11% 12%
34% 36% 35%
14% 12% 9%
32% 32% 33%
29% 29% 34%
12% 14% 15%
9%
32%
38%
13%
24%
26%
22% 24% 22%
28% 31% 35%
7%
20%
24%
5%
22%
25%
5% 5%
28% 28%
8
Rapportcijfer voor buurtkwaliteiten, 2015-2021.
GBM IJsselstein 2021
27%
9% 9% 4
12% 9% 8%
verkeersveiligheid 2021 8% 2019 7% 2017 4% 2015 5% onderhoud openbare ruimte 2021 2019 2017 2015
26% 27%
7
26%
19% 20% 21%
24% 19%
17%
31% 28%
20%
6
14 13
15%
19% 34% 36%
1
16% 16%
5 of lager
17% 15
oonklimaat
oonklimaat
6,9 6,9 6,9
7,9 7,9 7,9
2021
omgeving
7,6 7,6 7,5
2017
fbaarheid
7,5 7,5 7,5
ttig wonen
Achterveld West/Zuid/Groenvliet
7,4 8,6 8,1 8,0
Achterveld Noord/Oost
7,2 8,3 7,9 7,8
Landelijk gebied Noord/Zuid
7,1 8,0 7,9 7,6
Oranjekwartier/Europakwartier
6,9 7,9 7,7 7,5
IJsselveld West
6,9 8,0 7,7 7,5
2019
eling van het woonklimaat, 2017-2021.
e indicator woonklimaat scoort evenals bij de vorige metingen een 6,9. hterveld West/Zuid/Groenvliet heeft met een 7,4 de hoogste score en IJsselveld ost met een 6,0 de laagste.
ken we naar de onderliggende rapportcijfers die inwoners hebben gegeven dan ven inwoners het hoogste cijfer voor het prettig wonen in de buurt (7,9), gevolgd or de woonomgeving met een 7,6 en een 7,5 voor de leefbaarheid.
hterveld West/Zuid/Groenvliet krijgt voor alle aspecten de hoogste cijfers: een 6 voor het prettig wonen, een 8,1 voor de woonomgeving en een 8,0 voor de efbaarheid. Bewoners in IJsselveld Oost geven gemiddeld een 6,9 voor het prettig onen in de buurt, een 6,6 voor de woonomgeving en een 6,5 voor de efbaarheid.
IJsselstein Zuidwest
6,8 7,7 7,6 7,4
IJsselstein Centrum
6,8 7,9 7,4 7,3
IJsselstein Zuidoost
6,8 7,8 7,4 7,4
IJsselveld Oost
Beoordeling van het woonklimaat, 2017-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
6,0 6,9 6,6 6,5
Woonklima
Prettig won
Woonomge
Leefbaarhe
ciale kwaliteit
p de tien inwoners zijn van mening dat men graag in de buurt blijft wonen. 79% 76% 80% 78%
ensen in deze buurt blijven hier graag wonen.
mensen in de buurt gaan op prettige manier met elkaar om.
62% 65% 63% 66%
ereen die in deze buurt wil omen wonen, is welkom.
55% 49% 51% 49%
bewoners staan altijd voor elkaar klaar. 36% 32% 36% 36%
eb veel contact met andere buurtbewoners.
2021 2019 2017 2015
Meer dan in 2019 vinden inwoners dat buurtbewoners altijd voor elkaar klaar sta (van 49% naar 55%), mensen graag in de buurt blijven wonen (van 76% naar 79 en dat ze veel contact hebben met andere buurtbewoners (van 32% naar 36% Wellicht dat de coronapandemie hierop van invloed is geweest. Men is het ie minder vaak dan in 2019 (helemaal) eens met de stelling dat iedereen die in de buurt wil komen wonen welkom is (van 65% in 2019 naar 62% in 2021). De overi resultaten zijn (nagenoeg) gelijk aan 2019.
In Achterveld Noord/Oost geven inwoners vaker aan dat de mensen graag in buurt blijven wonen (88%). In IJsselveld Oost geven minder buurtbewoners aan d de mensen in de buurt op een prettige manier met elkaar omgaan (52%), en d mensen graag in de buurt blijven wonen (57%). Inwoners van het Landelijk gebi Noord/Zuid hebben minder dan gemiddeld contact met andere buurtbewone (23%).
25% 25% 25% 25%
mensen in de buurt kennen elkaar nauwelijks.
et maar even kan, ga ik uit deze buurt verhuizen.
Over het algemeen vinden inwoners van IJsselstein het prettig wonen in hun wi Zo geven acht op de tien inwoners aan dat mensen graag in de buurt blijven won (79%) en zeven op de tien dat mensen in de buurt op een prettige manier m elkaar om gaan (71%). Ruim zes op de tien inwoners zijn het (helemaal) eens m de stelling dat iedereen die in deze buurt wil komen wonen, welkom is (62% Daarbij geeft 55% van de inwoners aan de buurtbewoners altijd voor elkaar kla staan.
71% 70% 71% 75%
10% 9% 8% 7%
aarin stellingen van toepassing zijn op inwoners van IJsselstein, 2015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
twikkeling van de buurt
het algemeen vinden inwoners uit IJsselstein dat de buurt de laatste jaren gelijk is gebleven qua uiterlijk, sfeer en veiligheid. uiterlijk
Inwoners van IJsselstein is gevraagd of zij vinden dat het uiterlijk, de sfeer en veiligheid in hun buurt de laatste jaren is veranderd.
2021
11%
66%
23%
2019
10%
62%
19%
2017
11%
62%
19%
2015
14%
63%
17%
de sfeer 2021
5%
83%
13%
2019
4%
73%
13%
2017
4%
78%
9%
2015
6%
80%
8%
eiligheid 2021 4% 2019
4%
2017
4%
2015
5% verbeterd
73%
24%
73%
13%
65%
22%
73% gelijk gebleven
16% verslechterd
Het grootste deel vindt dat deze aspecten gelijk is gebleven. Zo vindt twee der dat het uiterlijk van de buurt gelijk is gebleven (66%). Toch denken meer bewone dat het uiterlijk is verslechterd (23%) dan verbeterd (11%). Sinds 2015 vinden ie minder mensen dat het uiterlijk van de buurt is verbeterd (11% in 2021 t.o.v. 14 in 2015) en meer mensen dat dit is verslechterd (23% in 2021 t.o.v. 17% in 2015 In IJsselstein Centrum vindt 22% dat het uiterlijk is verbeterd en in het Landel gebied Noord/Zuid vindt men meer dan gemiddeld dan het uiterlijk gelijk gebleven (79%). In IJsselveld Oost, IJsselstein Zuidwest en Achterveld Noord/ Oo vinden juist meer mensen dat het uiterlijk is verslechterd (resp. 31%, 33% en 31%
Ruim acht op de tien inwoners vinden dat de sfeer in de buurt gelijk is geblev (83%), 5% denkt dat de sfeer is verbeterd en 13% dat deze is verslechterd. vergelijking met 2019 vinden meer inwoners dat de sfeer in de buurt gelijk gebleven (van 73% naar 83%). Ondanks dat het aandeel inwoners dat vindt dat buurt verslechterd is gelijk is gebleven aan 2019, is dit aandeel nog steeds hog dan in 2015 (8%) en 2017 (9%). In IJsselstein Zuidwest vindt men meer d gemiddeld dat de sfeer is verslechterd (26%).
Ten slotte ziet bijna drie kwart geen verandering in de veiligheid van de buu (73%), 4% ziet een verbetering en een kwart een verslechtering (24%). Het aande inwoners dat de veiligheid in de buurt verslechterd vindt, is fors toegenomen t opzichte van 2019 (van 13% naar 24%). In IJsselveld Oost vindt men meer d gemiddeld dat de veiligheid is verslechterd (39%). In Achterve West/Zuid/Groenvliet vinden juist minder inwoners dat de veiligheid verslechterd (11%) en meer dat het gelijk is gebleven (86%).
deel van IJsselsteiners over de vooruitgang of achteruitgang van hun buurt de laatste 015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
twikkeling van de buurt
wart van de inwoners vindt dat de buurt achteruit is gegaan, een veel kleiner deel dat deze vooruit is gegaan.
7%
70%
24%
6%
67%
21%
72%
6%
16%
71%
8% vooruit
16%
gelijk gebleven
achteruit
deel van men over de vooruitgang of achteruitgang van hun buurt het afgelopen jaar, 021.
11%
26%
62%
7%
61%
18%
7%
60%
17%
10%
56%
18%
vooruit
zal gelijk gebleven
De meeste inwoners vinden dat de ontwikkeling van de buurt het afgelopen ja gelijk is gebleven (70%). Men vindt echter vaker dat de buurt erop achteruit gegaan (24%) dan vooruit (7%).
Voor de komende jaren verwacht het overgrote deel van de inwoners dat de buu gelijk zal blijven (62%), echter verwacht men ook hier vaker dat de buurt ero achteruit zal gaan (26%) dan vooruit (11%).
In IJsselveld Oost is men over beide stellingen het meest negatief: 35% vindt dat buurt achteruit is gegaan en 45% verwacht dat deze de komende jaren o achteruit zal blijven gaan. In IJsselveld Oost is echter ook het aandeel inwoners d een verbetering verwacht voor de toekomst hoger dan gemiddeld (18%). H aandeel dat vindt dat de buurt vooruit is gegaan en dit ook voor de toekom verwacht is in alle wijken nagenoeg gelijk.
In 2021 is men iets negatiever over de ontwikkeling van het afgelopen jaar dan 2019: zo vindt 24% dat de buurt achteruit is gaan tegenover 21% in 2019. D andere cijfers zijn vergelijkbaar met voorgaande jaren. Wat betreft verwachtingen voor de toekomst is men enerzijds iets negatiever: 26% verwac een achteruitgang tegenover 18% in 2019, maar anderzijds is ook het aande inwoners dat een vooruitgang verwacht gestegen (van 7% in 2019 naar 11% 2021).
achteruit
wachting van men over de vooruitgang of achteruitgang van hun buurt de komende 015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
ciale samenhang in de buurt
Sociale samenhang in IJsselstein Betrokkenheid bij de buurt Relatie met buurtbewoners Eigen en buurttoezicht Aanspreken van anderen bij overlast Actieve inzet in de buurt
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
ciale samenhang in de buurt in IJsselstein
iale samenhang in de buurt
6,3 6,3 6,2
Sociale cohesie
6,4 6,4 6,3
Eigen toezicht
6,1 6,1 6,3
2019 2017
6,4 6,4 6,5
Buurttoezicht
Feitelijke inzet
2021
De sociale samenhang in de buurt wordt bepaald door de combinatie van het elkaar gericht zijn van inwoners en de bereidheid om zich voor de buurt in zetten. Deze aspecten zeggen iets over de betrokkenheid van inwoners bij h buurt en zijn van belang voor het aanpakken en tegengaan van buurtverval. D score voor sociale samenhang in de buurt is samengesteld uit de volgen onderliggende scores:
o Sociale cohesie: betrokkenheid bij de buurt en buurtcontacten o Sociale controle: eigen toezicht en buurttoezicht: hoe reageren inwoners zelf voorvallen in de buurt en wat verwachten zij dat buurtgenoten doen o Feitelijke inzet: welke inzet hebben inwoners het afgelopen jaar gepleegd vo de buurt.
5,4 5,4 5,1
oor sociale samenhang in de buurt, 2017-2021.
De gemiddelde score voor sociale samenhang is een 6,3, wat gelijk is aan de sco van 2019 en ook vergeleken met 2017 is er niet veel veranderd (6,2).
Sociale cohesie krijgt samen met buurttoezicht de hoogste scores (beiden 6, gevolgd door eigen toezicht (6,1). De laagste score is voor feitelijke inzet (5,4). D scores van de verschillende aspecten (sociale cohesie, eigen toezicht, buurttoezic en feitelijke inzet) verschillen eveneens nauwelijks met voorgaande jaren.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
ciale samenhang in de buurt in IJsselstein Achterveld Noord/Oost
6,7 6,4 5,5 6,5
Oranjekwartier/Europakwartier
6,0 5,0
Sociale samenhang in de buurt betreft de combinatie van samenhang of cohesie de buurt en de bereidheid om zich in te zetten voor de buurt. Sociale samenhang van belang voor het aanpakken en tegengaan van buurtverval en vormt e aanknopingspunt voor de ontwikkeling van buurten. Bij sociale samenhang k onderscheid worden gemaakt in sociale cohesie en sociale controle.
6,4 6,7
chterveld West/Zuid/Groenvliet 5,4
6,3 6,3 5,6
IJsselstein Centrum
IJsselstein Zuidwest
IJsselveld West
6,3 6,5 5,4 6,2 6,4 5,3
2021 2019 2017
De scores voor de sociale samenhang zijn in Achterveld Noord/Oo Oranjekwartier/Europakwartier en IJsselstein Zuidoost toegenomen ten opzich van 2019. Met name in het Landelijk gebied Noord/Zuid (van 6,8 naar 6,0) Achterveld West/Zuid/Groenvliet (van 6,7 naar 6,4) zijn de scores afgenomen t opzichte van 2019. In de overige wijken zijn de verschuivingen ten opzichte v 2019 nihil. Vergeleken met 201l7 liggen de scores in alle wijken veel hoger.
6,0 6,8
Landelijk gebied Noord/Zuid
5,8
IJsselstein Zuidoost
Gemiddeld scoort IJsselstein een 6,3 voor sociale samenhang. In IJsselveld Oo (5,7), IJsselstein Zuidoost (5,8) en het Landelijk gebied Noord/Zuid (6,0) liggen scores voor de sociale samenhang lager dan in de andere wijken. Achterve Noord/Oost scoort met een 6,7 het hoogst. De verschillen tussen de andere wijk zijn gering.
5,6 5,0 5,7 5,7
IJsselveld Oost 4,6
oor sociale samenhang in de buurt op wijkniveau, 2017-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
trokkenheid bij de buurt
de helft voelt zich betrokken bij mensen in hun buurt. 5%
33%
49%
10%
9%
31%
48%
9%
10%
32%
47%
8%
j bijna iedereen
ja, bij de meeste mensen wel
bij de meeste mensen niet
nee, bij bijna niemand
bij sommigen wel, sommigen niet
aarin men zich betrokken voelt bij mensen die in hun buurt wonen, 2019-2021.
vaak maakte u de afgelopen 12 den een praatje met iemand uit de buurt?
tal keren per week of vaker tal keren per jaar
32%
34%
aantal keren per maand eens per jaar
18%
13% 3%
een enkele keer per maand
aarin men een praatje maakte met iemand uit de buurt, 2021.
40%
60%
38%
62%
35%
65% ja
nee
Bijna de helft van de inwoners uit IJsselstein voelt zich bij sommige mensen uit buurt wel betrokken en bij sommigen niet (49%). Een derde voelt zich bij meeste mensen betrokken (33%) en 5% bij bijna iedereen. De overige inwone voelen zich bij de meeste mensen niet (10%) of bij bijna niemand (3%) betrokken
In het Oranjekwartier/ Europakwartier voelt men zich het meest betrokken anderen (52%) en in IJsselstein Zuidwest (32%) en in IJsselveld Oost (29%) h minst.
Ongeveer een derde van de inwoners maakt een aantal keer per week of vaker e praatje met iemand uit de buurt (32%), nog eens een derde doet dit een aan keer per maand (34%). Bijna twee op de tien inwoners doen dit een enkele p maand (18%). Eén op de zes inwoners doet dit slechts eens- of een aantal keer p jaar (16%). In het Landelijk gebied Noord/Zuid doet men dit minder vaak (17% e aantal keren per week of vaker en 17% eens per jaar of minder).
Vier op de tien inwoners zijn op de hoogte van activiteiten of initiatieven die e positieve bijdrage leveren aan het woongenot (40%). Sinds 2017 neemt dit aande steeds een beetje toe, van 35% in 2017 naar 38% in 2019 en 40% in 202 Inwoners van IJsselstein Zuidwest (53%) en IJsselstein Centrum (47%) zijn meer d gemiddeld hiervan op de hoogte. Inwoners uit IJsselstein Zuidoost (72%), IJsselve Oost (69%) en Achterveld West/Zuid/Groenvliet (66%) juist minder.
Men noemt met name buurtfeestjes en barbecues (25%), buurtborrels (22%) burendag (16%) als activiteiten of initiatieven die een positieve bijdrage lever aan het woongenot. Daarnaast wordt ook het gezamenlijk onderhouden van openbare ruimte (18%) genoemd. Buurtpreventie wordt iets minder vaak genoem (7%).
oogte van activiteiten of initiatieven die een positieve bijdrage leveren aan het enot, 2017-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
trokkenheid bij de buurt
wart van de inwoners houdt een oogje in het zeil wanneer men afwezig is.
afwezigheid houdt iemand een oogje in het zeil. 2021
50%
2019
55%
27%
8% 3% 7%
2017
55%
27%
8% 5% 5%
26%
12% 6% 5%
nt bij iemand terecht als er iets vervelends gebeurt. 2021
24%
32%
22%
2019
26%
28%
20%
2017
29%
29%
11% 10%
20%
11%
11% 15% 11%
mand houdt u op de hoogte van belangrijke ontwikkelingen. 2021
21%
33%
27%
11% 8%
2019
22%
31%
25%
12%
2017
23%
32%
26%
10%
10% 9%
U gaat naar georganiseerde activiteiten in de buurt.
(bijna) altijd
2021
23%
24%
2019
23%
19%
2017
23%
21%
meestal wel
soms wel/soms niet
23%
14%
16%
27%
13%
17%
24%
14%
17%
meestal niet
Bij drie kwart van de inwoners houdt iemand een oogje in het zeil wanneer m afwezig is (76%) (bijna) altijd of meestal. Dit is met name het geval in Achterve Noord/Oost (84%) en juist minder in IJsselveld Oost (66% meestal niet en nooit).
Een stuk minder mensen kunnen (bijna) altijd of meestal bij iemand terecht als iets vervelends gebeurt (56%), worden (bijna) altijd of meestal op de hoog gebracht bij ontwikkelingen in de buurt (54%) of gaan in de buurt (bijna) altijd meestal naar georganiseerd activiteiten (47%).
Inwoners uit IJsselveld Oost kunnen minder vaak bij iemand terecht als er ie vervelends gebeurd is en worden minder vaak dan gemiddeld door iemand op hoogte gebracht van ontwikkelingen (resp. 38% en 39%). Oranjekwartier/Europakwartier (resp. 67% en 64%) en Achterveld Noord/Oo (resp. 63% en 67%) wordt hierop juist hoger dan gemiddeld gescoord. Als er ie georganiseerd wordt, zijn de inwoners van IJsselveld Oost minder snel geneigd o te komen (32%), inwoners van het Landelijk gebied Noord/Zuid (60%) of IJsselste Zuidwest (57%) juist meer.
(bijna) nooit
aarin stellingen van toepassing zijn op inwoners van IJsselstein, 2017-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
atie met buurtbewoners
an de inwoners van IJsselstein zou de huissleutel toevertrouwen aan één van de buren en heeft in het algemeen vertrouwen in buurtgenoten.
u mijn huissleutel wel toevertrouwen aan één van mijn buren.
45%
b in het algemeen wel vertrouwen in mijn buurtgenoten.
elemaal mee eens
mee eens
40%
29%
neutraal
7% 5%4%
56%
niet mee eens
12% 3%
helemaal niet mee eens
en relatie met buurtbewoners, 2021.
Ik voel wel eens spanningen tussen 4% (groepen) mensen in de buurt.
19%
18%
gens mij hebben de mensen in deze buurt weinig contact met elkaar.
4%
18%
22%
nd het onprettig dat er in deze buurt nsen wonen met andere normen en waarden.
7% 12%
eze buurt wonen bevolkingsgroepen 4% 9% waar ik niet zo positief over denk.
elemaal mee eens
mee eens
13%
neutraal
34%
25%
38%
18%
29%
38%
niet mee eens
18%
34%
37%
Inwoners is een aantal stellingen voorgelegd die over de relatie m buurtbewoners gaan en gevraagd in welke mate zij het hiermee eens zijn. Over h algemeen is de relatie met de buurtbewoners goed te noemen. Zo zou 85% huissleutel aan één van de buren toevertrouwen en heeft eveneens 85% in h algemeen vertrouwen in buurtbewoners.
Met de stelling dat er bevolkingsgroepen in de buurt wonen waar men niet positief over denkt is drie kwart van de inwoners het dan ook niet eens (75 (helemaal) niet mee eens).
Daarentegen geven circa twee op de tien inwoners aan wel eens spanning tussen (groepen) mensen in de buurt te voelen (23%), dat mensen in de buu weinig contact met elkaar hebben (22%) en het onprettig te vinden dat er in buurt mensen wonen met andere normen en waarden.
In Achterveld West/Zuid/Groenvliet is men het meest positief over de stellinge circa negen op de tien inwoners vertrouwen de huissleutel toe aan e buurtgenoot (93%) en hebben in het algemeen vertrouwen in hun buurtgenot (91%).
Bewoners van IJsselveld Oost zijn daarentegen minder positief gestemd over h buurtbewoners: bijna de helft geeft aan dat er bevolkingsgroepen zijn waar m niet zo positief over denkt (48%) en men voelt wel eens spanningen tuss (groepen) mensen in de buurt (46%). Deze aandelen zijn vergeleken met 20 duidelijk gestegen. Een derde vindt het onprettig dat er mensen in de buurt won met andere normen en waarden (33%).
helemaal niet mee eens
en relatie met buurtbewoners, 2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
en en buurttoezicht
ners reageren alert als er ingebroken wordt of iemand bezig zijn aan een geparkeerde auto.
91%
ls u merkt dat er in uw buurt wordt ingebroken.
92%
Inwoners is gevraagd in hoeverre zij bij verschillende voorvallen denken zelf iets doen en denken dat buurtbewoners iets doen.
88%
mand bezig is aan een geparkeerde auto.
90%
Als men merkt dat er in de buurt wordt ingebroken of als iemand aan e geparkeerde auto komt, zegt vrijwel iedereen zelf in actie te komen (resp. 91% 88%). Ook verwacht resp. 92% en 90% dat buurtbewoners iets doen. Als men z dat jongeren graffiti aan het spuiten zijn, reageert drie kwart hierop (77%) en 81 verwacht dat een ander iets zal doen.
77% Als jongeren graffiti spuiten. 81%
42%
Als er op straat een heftige woordenwisseling gaande is.
er spijbelende kinderen in uw buurt rondhangen.
Doet u zelf iets?
Bij het zien van een heftige woordenwisseling op straat en zeker bij het zien v spijbelende kinderen komt men minder snel in actie (resp. 42% en 17%). M verwacht vaker dan dat buurtbewoners zullen ingrijpen (resp. 64% en 39%).
64%
Inwoners van het Landelijk gebied Noord/Zuid grijpen over het algemeen vaker en inwoners van IJsselveld Oost juist minder vaak.
17% 39% Denkt u dat buurtbewoners iets doen?
aarin inwoners zelf (zeker/waarschijnlijk) denken iets te doen en wanneer men denkt rtbewoners iets doen wanneer deze voorvallen bij hen in de buurt gebeuren, 2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
nspreken van anderen bij overlast
p de tien inwoners ervaart (heel) veel last van buurtbewoners.
t u zelf wel eens overlast van 4% 6% urtbewoners? heel veel
veel
17%
22%
51%
niet veel / niet weinig
weinig
nauwelijks tot geen
t van buurtbewoners in de buurt, 2021.
2021
9%
2019
8%
2017
7%
34%
57%
32%
60%
29% Ja, vaak
64% Ja, soms
Nee, (bijna) nooit
Overlast van jongeren in de buurt, 2017-2021.
Spelende kinderen 2021
8%
2019
10%
2017
15%
2015
12%
28%
19%
33%
46%
15%
34% 26%
De helft van de inwoners ervaart nauwelijks tot geen overlast van buurtbewone (51%) en één op de vijf (22%) ervaart weinig overlast. Slecht één op de ti inwoners ervaart (heel) veel overlast van buurtbewoners (10%). Ook één op de ti inwoners ervaart vaak overlast van jongeren in de buurt (9%), een derde som (34%).
43%
13%
39%
19%
42%
25%
39%
Jongeren 2021
7%
2019
10%
2017
13%
2015
12%
30% 39%
24%
43% 37%
27%
17%
27%
27%
24%
re buurtbewoners 2021
7%
2019
7%
2017
11%
2015
8%
(bijna) altijd
28%
25%
33%
39%
24% 39%
36% 20%
29%
34%
29%
28%
soms
meestal niet
nooit
Van de respondenten die overlast ervaren van mensen in de buurt spreekt 35% t 37% de veroorzaker van de overlast (soms of bijna altijd) aan. Jongeren word hierbij net iets vaker aangesproken (37% bijna altijd en soms) dan spelen kinderen (36%) en andere buurtbewoners (35%).
Bewoners uit IJsselstein Zuidwest spreken spelende kinderen vaker dan gemidde aan (43%). In het Landelijk gebied Noord/Zuid worden spelende kinderen (10%) jongeren (17%) juist veel minder vaak aangesproken op hun gedrag. Weillicht d dit komt omdat zij hier veel minder vaak overlast veroorzaken.
eken van kinderen, jongeren of andere buurtbewoners als zij overlast veroorzaken in de 015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
tieve inzet in de buurt
drie kwart van de inwoners is bereid zich het komend jaar in te zetten voor de buurt.
6%
53%
5%
41%
50%
intensief
Van de inwoners uit IJsselstein heeft 59% zich het afgelopen jaar op de een of and manier ingezet voor de buurt: 53% heeft dit incidenteel gedaan en 6% intensief. V op de tien inwoners hebben zich (vrijwel) nooit ingezet (41%). In IJsselstein Centr hebben iets vaker dan gemiddeld incidenteel (59%) of intensief (8%) ingezet voor buurt, in IJsselstein Zuidoost minder vaak (46% incidenteel, 5% intensief).
45%
incidenteel
(vrijwel) nooit
de buurt, 2019-2021.
1
15%
58%
27%
9
16%
55%
29%
7
5
18%
12%
43%
39%
40% ja, zeker
Bijna drie kwart van de inwoners geeft aan zich het komende jaar zeker of missch in te willen (blijven) zetten voor de buurt (73%). De rest geeft aan dit niet te wi (27%).
Sinds 2015 geven inwoners steeds vaker aan zich het komende jaar in te wi (blijven) zetten voor de buurt: van 52% in 2015, 61% in 2017, 71% in 2019 naar 7 in 2021.
48% ja, misschien
nee
de) inzet komend jaar voor de buurt, 2015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
tieve inzet in de buurt de tien inwoners zijn bereid te helpen bij buurtpreventie en met het schoonhouden of onderhouden van de buurt.
elpen bij buurtpreventie pletten wat er gebeurt en egelmatigheden doorgeven n de relevante instanties)
39%
61%
n met het schoonhouden / derhouden van de buurt
45%
55%
en met het onderhoud van het openbaar groen
28%
72%
denken met de gemeente de toekomst van de buurt
27%
73%
met het organiseren van activiteiten voor de buurt
zetten en organiseren van viteiten voor jongeren
17%
5%
heb ik gedaan
83%
95%
niet gedaan
de buurt het afgelopen jaar, 2021.
Uitgevoerd door Dimensus
Zes op de tien inwoners hebben het afgelopen jaar geholpen met de buurtpreve (61%) en daarnaast heeft meer dan de helft van de inwoners geholpen onderhoud van de buurt (55%). Bijna drie op de tien inwoners hebben zich inge voor het onderhoud van het openbaar groen (28%) en hebben meegedacht met gemeente over de toekomst van de buurt (27%). Inwoners hebben het minst v geholpen met het organiseren van (sociale activiteiten van de buurt) en organiseren van activiteiten voor jongeren (5%).
In IJsselstein Zuidwest en in IJsselstein Centrum hebben inwoners vaker gemiddeld geholpen met het onderhoud van de buurt (beiden 66%). Oranjekwartier/Europakwartier en in IJsselstein Zuidoost heeft men dit minder v gedaan (beiden 45%). Geholpen met het onderhoud van het openbaar groen v meer dan gemiddeld plaats in het Landelijk gebied Noord/Zuid (50%) en in Achterv Noord/Oost (42%) en juist minder vaak in IJsselstein Zuidoost (22%). In het Lande gebied Noord/Zuid hebben inwoners zich ook vaker ingezet voor het m organiseren van (sociale) activiteiten (28%) in tegenstelling tot inwoners IJsselveld West (9%) die dit veel minder hebben gedaan. Inwoners van IJssels Zuidwest hebben zich meer dan gemiddeld ingezet voor het organiseren activiteiten voor jongeren (14%). Meedenken over de toekomst van de buurt heb inwoners van Oranjekwartier/Europakwartier meer dan gemiddeld gedaan (34%).
GBM IJsselstein 2021
deverantwoordelijkheid voor de buurt
negen van de tien inwoners voelen zich medeverantwoordelijk voor de leefbaarheid en veiligheid in de buurt. Gemeente IJsselstein
ndelijk gebied Noord/Zuid Achterveld West/Zuid/Groenvliet IJsselstein Zuidoost
IJsselstein Centrum
IJsselveld West
Achterveld Noord/Oost
ekwartier/Europakwartier
IJsselstein Zuidwest
IJsselveld Oost
88% 90% 91% 89% 84% 91%
94% 93% 93% 96% 97% 91% 75% 96% 91% 86% 92% 92% 90% 89% 89% 91% 90% 89% 83% 91% 89% 87% 88% 84% 87% 93% 86% 88% 93% 93% 90% 91% 85% 87% 91% 86% 79% 89% 82% 96% 89% 93% 92% 92% 79% 83% 80% 74% 80% 80%
2021 2019
Van de mensen uit IJsselstein voelt 88% zich medeverantwoordelijk voor leefbaarheid en veiligheid in de buurt. Inwoners van het Landelijk gebied Noord/Z (94%) en van Achterveld West/Zuid/Groenvliet (93%) voelen zich va medeverantwoordelijk en inwoners van IJsselveld Oost (79%) en van IJsselst Zuidwest (82%) juist wat minder, maar ook van hen voelen circa acht op de t inwoners zich medeverantwoordelijk.
2017 2015 2013 2011
Vergeleken met de twee voorgaande metingen voelen inwoners zich net iets min verantwoordelijk (90% in 2019 en 91% in 2017). Het aandeel inwoners dat z medeverantwoordelijk voelt is het sterkst gedaald in IJsselstein Zuidwest (van 9 naar 82%). In 2019 was dit juist sterk gestegen vergeleken met 2017 (van 89% n 96%). In IJsselveld Oost is het gevoel medeverantwoordelijk te zijn voor de buurt weer iets gedaald (van 83% naar 79%), terwijl ook hier vergeleken met 2017 spr was van een lichte toename (van 80% in 2017 naar 83% in 2019).
l bewoners dat zich medeverantwoordelijk voelt voor de leefbaarheid en veiligheid in de 011-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
lfredzaamheid
Zelfredzaamheid in IJsselstein Zelfzorgend vermogen Zelforganiserend vermogen Weerbaarheid
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
fredzaamheid in IJsselstein Zelfredzaamheid
8,2 8,2 8,3
Zelfredzaamheid is het vermogen van mensen om zichzelf te redden in geval v voortdurende veranderingen en gevolgen van een ziekte, beperking of tegensla Zelfredzaamheid valt uiteen in: 9,4 9,4 9,5
Zelfzorgend vermogen
organiserend vermogen
7,4 7,2 7,3
Weerbaarheid
7,7 7,9 8,0
2021 2019
Zelfzorgend vermogen: het zichzelf kunnen redden in het dagelijkse lev (boodschappen doen, bewegen e.d.) Zelforganiserend vermogen: het terug kunnen vallen op anderen Weerbaarheid: om kunnen gaan met veranderingen
Hiervoor zijn op basis van vragen scores berekend die samen de score voor pijler ‘zelfredzaamheid’ vormen.
2017
De totaalscore voor zelfredzaamheid is, net als in 2019, een 8,2. Van onderliggende indicatoren scoort het zelfzorgend vermogend het hoogst (9, gevolgd door de weerbaarheid (7,7) en het zelforganiserend vermogen (7,4). O bij deze onderliggende scores zijn de verschuivingen in de tijd beperkt. weerbaarheid is in verhouding nog het meest gedaald (van 8,0 in 2017 naar 7,9 2019 om vervolgens te dalen naar 7,7 in 2021).
oor zelfredzaamheid, 2017-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
fredzaamheid in IJsselstein Landelijk gebied Noord/Zuid
8,5 8,8
IJsselstein Zuidoost
8,3 8,2 8,2
IJsselstein Centrum
8,3 8,0 8,0
Achterveld Noord/Oost
8,3 8,3 8,4
anjekwartier/Europakwartier
8,2 7,8 8,0
terveld West/Zuid/Groenvliet
8,2 8,3 8,5
IJsselstein Zuidwest
8,1 8,5 8,5
IJsselveld West
8,0 8,1 8,1
IJsselveld Oost
8,0 8,0 8,4
2021 2019 2017
Gemiddeld scoort IJsselstein een 8,2 voor zelfredzaamheid. De score tussen wijken varieert van een 8,0 in IJsselveld Oost en IJsselveld West tot een 8,5 in h Landelijk gebied Noord/Zuid.
In vergelijking met 2019 is de score voor zelfredzaamheid gestegen Oranjekwartier/Europakwartier (van een 7,8 naar een 8,2) en IJsselstein Centru (van een 8,0 naar 8,3). De scores zijn gedaald in het Landelijk gebied Noord/Zu (van een 8,8 naar een 8,5) en in IJsselstein Zuidwest (van een 8,5 naar een 8,1). D overige wijken scoren nagenoeg hetzelfde als in 2019.
oor zelfredzaamheid op wijkniveau, 2017-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
fzorgend vermogen
ers van IJsselstein kunnen zich over het algemeen goed zelf redden.
de opvoeding van uw kinderen
96%
4%
gemene dagelijkse activiteiten: en, aankleden, naar toilet gaan, eten, e.d.
95%
4%
boodschappen doen
94%
5%
administratie / financiën
92%
7%
huishoudelijke taken
89%
9%
het lopen, zitten en gaan staan
89%
9%
t aangaan en onderhouden van sociale contacten
87%
12%
uw psychische gezondheid
86%
13%
uw lichamelijke gezondheid ja, (bijna) geen problemen
77% redelijk, enkele problemen
Om de zelfredzaamheid van mensen te meten, is een aantal aspecten voorgele met de vraag of men hiermee in het dagelijks leven problemen ondervind Inwoners van IJsselstein kunnen zich over het algemeen goed zelf redden. Als m al problemen ervaart dan betreft dit vooral de lichamelijke gezondheid (23% enke tot veel problemen), gevolgd door de psychische gezondheid (14%), het aanga en onderhouden van sociale contacten (13%), het lopen, zitten en staan (11%) huishoudelijke taken (11%). Op hoofdlijnen is het beeld niet veranderd vergelek met voorgaande jaren.
In het Oranjekwartier/Europakwartier (30%) en IJsselveld West (29%) hebb inwoners iets meer dan gemiddeld problemen met hun lichamelijke gezondheid. IJsselstein Zuidwest (12%) en het Landelijk gebied Noord/Zuid (11%) hebb inwoners hier juist minder problemen mee. Met het aangaan en onderhouden v sociale contacten hebben inwoners van IJsselstein Zuidwest en v Oranjekwartier/Europakwartier wat meer problemen (beiden 18%).
20% slecht, veel problemen
e mate inwoners problemen bij dagelijkse activiteiten ervaren, 2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
forganiserend vermogen
oblemen kunnen IJsselsteiners het meest terugvallen op vrienden en familie, maar ook de buurt is een vangnet.
79% familie
77% 67%
en / kennissen
sen in de buurt
De meeste inwoners kunnen als men hulp of zorg nodig heeft, terugvallen familie (79% zeker en 15% waarschijnlijk) en op vrienden (67% zeker en 28 waarschijnlijk). Ook kan een belangrijk deel hiervoor terecht bij mensen uit buurt (38% zeker en 50% waarschijnlijk).
77%
64%
2021
68%
2019
38%
2017
35% 39%
Inwoners van het Landelijk gebied Noord/Zuid kunnen het meest terugvallen familie (91% zeker), maar dat kunnen zij minder vaak op vrienden (60%) mensen uit de buurt (28%). Dit laatste geldt ook voor inwoners van IJsselveld Oo (29%). Inwoners van IJsselveld West zijn er ook minder dan gemiddeld zeker v dat zij kunnen terugvallen op familie (73%) of op vrienden (59%). Dit laatste gel ook voor inwoners van IJsselstein Zuidwest (57%).
aarin men denkt ‘zeker’ terug te kunnen vallen op hun omgeving, 2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
eerbaarheid
negen op de tien bewoners van IJsselstein slaan zich makkelijk door moeilijke tijden heen en pakken gemakkelijk de draad op bij tegenslag. door moeilijke tijden heen weet te slaan
52%
40%
7%
aad gemakkelijk oppakt als het even tegen heeft gezeten
52%
40%
7%
(vrijwel) altijd
vaak wel
soms
nee
aarin men weerbaar is in verschillende situaties, 2021.
kkelijk zelf hulp regelt en organiseert als dat nodig is
kkelijk vrienden, familie of kennissen inschakelt als dat nodig is (vrijwel) altijd
47%
29%
vaak wel
32%
15%
36%
28%
soms
nee
6%
7%
Van de inwoners heeft 16% moeite met veranderingen en raakt 15% snel van sl als iets tegenzit. Dit aandeel is iets toegenomen ten opzichte van 2019 (beid 13%).
aarin men zelf hulp kan organiserend wanneer dit nodig is, 2021.
van slag raakt als er iets tegenzit of onduidelijk is
opziet tegen veranderingen
nee
46%
38%
soms
vaak wel
39%
47%
Vrijwel alle inwoners van IJsselstein slaan zich zeer gemakkelijk door moeilij tijden heen en pakken de draad gemakkelijk op als het even tegen heeft gezet (beiden 92%). Nog eens acht op de tien inwoners (79%) regelen, vrijwel altijd vaak wel, zelf hulp als dat nodig is. Het inschakelen van bekenden wanneer d nodig is, gebeurt relatief wat minder gemakkelijk (65% vrijwel altijd of vaak, 28 soms en 7% niet). Op hoofdlijnen is het beeld niet echt gewijzigd vergeleken m voorgaande metingen, al lijkt het gemakkelijk regelen van hulp vergeleken m 2017 lager te liggen. Dit was in 2019 ook al afgenomen (van 53% in 2015 naar 48 in 2019 en 47% in 2021).
10% 5%
11% 5%
(vrijwel) altijd
aarin men weerbaar is in verschillende situaties, 2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
rticipatie
Participatie in IJsselstein Participatie Hulp en aandacht voor buren en mantelzorg Vrijwilligerswerk
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
ticipatie in IJsselstein IJsselstein Zuidwest
8,8 8,8 8,0
7,8 Participatie
8,3 8,3
Landelijk gebied Noord/Zuid
7,9 7,6
2 2 2
Score voor participatie, 2017-2021.
IJsselveld Oost
7,8 7,9 7,0
erveld West/Zuid/Groenvliet
7,7 7,6 7,2
IJsselstein Centrum
7,7 7,7 8,0
2021 2019 2017
7,6
IJsselstein Zuidoost
anjekwartier/Europakwartier
Achterveld Noord/Oost
8,0 7,6 7,6 7,6 7,3 7,6 8,2 8,1
Gemiddeld scoort IJsselstein een 7,8 voor participatie. In IJsselveld West (7,2) l de participatie van inwoners lager dan gemiddeld, vooral door het relatief la aandeel werkenden, maar ook als het gaat om mantelzorg is de inzet hiervoor IJsselveld West lager dan gemiddeld. Toch ligt de score nog boven die van 20 toen deze 6,8 bedroeg. In IJsselstein Zuidwest ligt de participatie met een 8,8 hog dan gemiddeld door een relatief hoog aandeel respondenten dat werkt. In h Landelijk gebied Noord/Zuid is de score ook boven gemiddeld. Ook hier kan d worden toegeschreven aan het hoge aandeel werkenden.
Vergeleken met 2019 is de score voor participatie iets gedaald (van 7,9 naar 7 maar ligt deze nog steeds boven de score van 2017 (7,6). De score is het mee gedaald in Achterveld Noord/Oost (van 8,2 naar 7,6), maar ook in IJsselste Zuidoost ligt de score dit jaar lager (van 8,0 in 2019 naar 7,6 in 2021) om weer hetzelfde niveau uit te komen als in 2017. In de overige wijken zijn verschuivingen beperkt.
7,2
IJsselveld West
Participatie heeft betrekking op de mate waarin inwoners deelnemen aan samenleving en aan het maatschappelijk leven. Participatie valt uiteen in: h hebben van werk, het volgen van een opleiding, inzet als mantelzorger en/of a vrijwilliger, deelnemen aan het verenigingsleven en hulp aan en aandacht vo buren. De berekening komt als volgt tot stand: mensen die werken krijgen hoogste score, daarna mensen die een opleiding volgen en zo verder.
7,3 6,8
oor participatie op wijkniveau, 2017-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
ticipatie
derde van de inwoners verrichten betaald werk voor minimaal 12 uur per week. 67% 64% 69%
richt betaald werk voor minimaal 12 uur in de week. 26% 22% 16%
Ik ben gepensioneerd / met pré-pensioen.
Ik studeer / volg een opleiding / zit op school. Ik werk niet omdat ik langdurig ziek of arbeidsongeschikt ben. nu geen betaald werk, maar ben wel op zoek naar werk. Ik neem deel aan een re-integratietraject.
Twee op de drie inwoners verrichten betaald werk (67%). Daarnaast is een kle deel momenteel niet werkzaam, maar is wel op zoek naar werk (3%), nog eens 1 neemt deel aan een re-integratietraject en 5% werk niet omdat men langdurig zi of arbeidsongeschikt is. Eén op de tien inwoners studeert, volgt een opleiding zit op school. Een kwart van de respondenten is gepensioneerd.
9% 8% 3% 5% 5% 5% 3% 3% 3% 1% 1% 1%
Zoals al eerder opgemerkt is het aandeel werkenden hoger in Zuidwest (84%) en het Landelijk gebied Noord/Zuid (81%). In IJsselveld West (58%) verrichten verhouding minder respondenten betaald werk (58%).
Vergeleken met voorgaande jaren neemt het aandeel gepensioneerden gestaag t (van 16% in 2017, 22% in 2019 naar 26% in 2021). Ook het aandeel inwoners d een opleiding volgt is vooral vergeleken met 2017 toegenomen (van 3% in 201 8% in 2019 naar 9% in 2021). Het aandeel werkenden schommelt enigszins (69% 2017, 64% in 2019 en 67% in 2021).
participatie activiteiten van toepassing zijn, 2017-2021.
sportvereniging religieuze of maatschappelijke vereniging op school / het onderwijs / kinderopvang culturele vereniging (toneel, muziek e.d.) in een zorginstelling gezelligheidsvereniging overige (vrijetijds)vereniging
ben niet actief geweest in het verenigingsleven
20% 23% 9% 8% 8% 13% 5% 7% 5% 5% 3% 4% 9% 9%
2021 2019
55% 50%
Bijna de helft van de inwoners is actief in het verenigingsleven (45%) wat ie minder is dan in 2019 toen de helft actief was (50%). Men is vooral actief in e sportvereniging (20%). Bijna één op de tien inwoners is bij een religieuze maatschappelijke vereniging (9%) of in het onderwijs (8%). Inwoners van 18 tot jaar (26%) en van 30 tot 50 jaar (28%) zijn meer dan gemiddeld actief bij e sportvereniging. In het onderwijs betreft dit meer dan gemiddeld inwoners van tot 50 jaar (18%).
De daling van het aandeel actieve inwoners in een vereniging hangt mogel samen met de coronapandemie. Vooral het aandeel inwoners dat actief is in h onderwijs is gedaald vergeleken met 2019 (van 13% in 2019 naar 8% in 2021). D geldt ook voor het aandeel inwoners dat actief is bij een sportvereniging (van 23 naar 20%).
e verenigingen/organisaties inwoners de afgelopen 12 maanden actief geweest, 2019-
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
p en aandacht voor buren en mantelzorg
eer dan vier op de tien inwoners zijn mantelzorger voor een gezinslid of familie. aan buren (helpen met klussen, boodschap 6% e.d.)
51%
ht voor buren in een zorgwekkende situatie 6% eenzaamheid, zelfverwaarlozing of andere…
ntelzorg aan een gezinslid (partner, kind) of familielid
40%
23%
intensief
54%
20%
21%
21%
12%
13
2019
58%
17%
10%
14%
4 – 8 uur per week
8 - 16 uur per week
meer dan 16 uur per w
73%
15%
Bijna zes van de tien inwoners helpen buren wel eens met bv. klussen boodschappen doen (6% intensief en 51% incidenteel) en bijna de helft hee aandacht voor buren in een zorgwekkende situatie (6% intensief en 40 incidenteel). Iets meer dan vier op de tien inwoners zijn mantelzorger voor e gezinslid of voor familie (23% intensief en 20% incidenteel). Een kwart verlee mantelzorg aan een vriend of vriendin (6% intensief en 21% incidenteel) en 17 aan een buurtbewoner.
83%
incidenteel
(vrijwel) nooit
55%
28%
62%
13%
28%
47%
35%
49%
30%
enigszins belast
55%
0 - 4 uur per week
57%
aarin men zich het afgelopen jaar voor anderen heeft ingezet, 2021.
of nauwelijks belast
2021
Uren per week van verleende mantelzorg, 2019-2021.
mantelzorg aan een vriend of vriendin 6% mantelzorg aan een buurtbewoner
43%
tamelijk zwaar belast
2%
Hulp aan buren vindt meer dan gemiddeld plaats Oranjekwartier/Europakwartier (7% intensief en 52% incidenteel) en minder d gemiddeld in IJsselstein Zuidwest (3% intensief en 30% incidenteel).
7% 2%
12%
15% zeer zwaar belast
4%
5% overbelast
Iets meer dan de helft verricht minder dan 4 uur per week mantelzorg (55%), é op de vijf mantelzorgers is hieraan 4 tot 8 uur kwijt en iets meer dan één op de ti 8 tot 16 uur (12%) of meer dan 16 uur (13%). Van de mantelzorgers voelt iets me dan de helft zich niet of nauwelijks belast door de mantelzorg (55%) en nog ee iets meer dan een kwart enigszins (28%). Het aandeel dat zich zeer zwaar bela voelt (2%) of zelfs overbelast (1%) is beperkt. Vergeleken met 2019 voel mantelzorgers zich wat minder belast terwijl het aantal uren dat men mantelzo geeft niet echt is veranderd. Mogelijk dat de coronapandemie, waardoor een de van de mantelzorg niet kon doorgaan, hiervoor als oorzaak is aan te wijzen.
ast mantelzorgers zich momenteel voelen, 2015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
jwilligerswerk
p de tien inwoners zijn actief als vrijwilliger.
1
17%
9
19%
22%
58%
7
20%
21%
59%
5
22%
21%
62%
21%
ja, intensief
Het afgelopen jaar heeft 38% van de inwoners van IJsselstein vrijwilligerswe gedaan, 17% intensief en 21% incidenteel. Dit aandeel is vergeleken met 20 afgenomen van 42% naar 38%. In de jaren daarvoor was dit vrij stabiel. D coronapandemie zal hierop zeker van invloed zijn.
57% ja, incidenteel
nee, (vrijwel) niet
gerswerk onder inwoners, 2015-2021.
1
25%
9
27%
7
26%
26%
28%
20%
5
25%
26%
31%
17%
ja, zeker
29%
25%
29%
ja, misschien
22%
27%
nee
16%
Iets meer dan de helft (54%) van de inwoners wil in de toekomst vrijwilligerswe (blijven) doen, een kwart zeker (25%) en drie op de tien misschoen (29%). N eens één op de vijf weet het nog niet (22%). Een kwart geeft aan ge vrijwilligerswerk te willen doen (25%). Inwoners uit Achterve West/Zuid/Groenvliet zijn meer dan gemiddeld bereid om vrijwilligerswerk (blijven) doen (79%, 37% zeker en nog eens 42% misschien). Mensen uit IJsselve Oost willen dit minder dan gemiddeld doen (61%, 24% zeker en 37% incidenteel).
Op hoofdlijnen wijkt het aandeel dat vrijwilligerswerk wil (blijven) doen niet echt van 2019, 2017 en 2015.
weet niet
aarin inwoners in de toekomst vrijwilligerswerk willen (blijven) doen, 2015-2021.
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
nzaamheid
Eenzaamheid in IJsselstein Sociale en emotionele eenzaamheid
Uitgevoerd door Dimensus
GBM IJsselstein 2021
te van eenzaamheid in IJsselstein Achterveld Noord/Oost
8,5 8,1 8,1
IJsselstein Centrum
8,0 8,0 8,2
erveld West/Zuid/Groenvliet
8,0 8,7 8,5
IJsselstein Zuidoost
7,9 7,9 8,2
anjekwartier/Europakwartier
7,8 7,9 7,3 7,8 8,6 8,2
IJsselveld West
7,5 8,4 7,5
Landelijk gebied Noord/Zuid
Mate van eenzaamheid
8,2 8,1
2 2 2
Score voor eenzaamheid, 2017-2021.
2021 2019
IJsselstein Zuidwest
IJsselveld Oost
7,9
2017
De component ‘mate van eenzaamheid’ heeft betrekking op de mate waar mensen kunnen terugvallen op anderen, zich met anderen verbonden voelen en mate waarin zij zich alleen voelen. Op basis van het model van De Jong-Giersve hebben inwoners zes beproefde stellingen voorgelegd gekregen, die inzicht gev in de mate waarin mensen zich verbonden voelen met anderen. Op basis van antwoorden is een score berekend. De score voor de mate van eenzaamheid loo van ‘slecht’ naar ‘goed’, dus: hoe hoger de waarde, des te minder er sprake is v eenzaamheid.