18.1 Jaarrekening 2020 SGL
Tekst van het document
Incidentele weerstandscapaciteit
Algemene reserve Stille reserves materiële vaste activa1 Post onvoorzien in de begroting Totaal incidentele weerstandscapaciteit 3.1.3.2
Beschikbaar per 31-12-2020 892.304 P.M. n.v.t. 892.304
Structurele weerstandscapaciteit
Onbenutte ruimte heffingen Heroverweging bestaand beleid Totaal structurele weerstandscapaciteit
Beschikbaar per 31-12-2020 0 P.M. 0
1 De materiele vaste activa zijn conform het BBV gewaardeerd op verkrijgings- of vervaardigingprijs dan wel
lagere marktwaarde. Indien de marktwaarde echter boven de verkrijgings- of vervaardigingsprijs ligt dan is sprake van een stille reserve. Deze wordt gekapitaliseerd bij verkoop van het betreffende actief.
Pagina 23 van 61
Onbenutte ruimte leges en heffingen Voor zover de hoogte van leges en andere heffingen niet gebonden is aan landelijk vastgestelde tarieven, is het beleid zoveel mogelijk gericht op 100% kostendekking. Zowel bedrijfseconomische factoren (vraaguitval), draagvlak (relatieve hoogte tarieven in vergelijking tot andere recreatieschappen) en beleidsinhoudelijke argumenten geven in de praktijk een begrenzing aan het volledig benutten van de aanwezige onbenutte capaciteit. Heroverweging bestaand beleid Door bestaand beleid te heroverwegen zijn er mogelijkheden om de structurele nadelen in de begroting op te vangen. 3.1.3.3 Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen geeft de relatie weer tussen de risico’s en de beschikbare weerstandscapaciteit.
Weerstandscapaciteit
Risico's
Weerstands -vermogen
De beschikbare weerstandscapaciteit bedraagt ultimo 2020 € 892.304 Het weerstandsvermogen wordt berekend door de risico’s te delen door de beschikbare weerstandscapaciteit. Op basis van de beschikbare weerstandscapaciteit van €892.304 en € 406.000 aan risico’s komt het weerstandsvermogen in de jaarrekening 2020 uit op 2,2.
3.2 Onderhoud kapitaalgoederen In het jaar 2020 zou vanuit de inspecties het nieuwe MeerJarenOnderhoudsPlan worden opgezet, deze deadline is niet gehaald i.v.m. gebrek aan kennis en kunde. Er is een nieuwe projectleider ingeschakeld. Naar verwachting is het MJOP eind Q3 2021 gereed. In 2020 hebben er enkel wat kleine werkzaamheden plaatsgevonden op Groot Onderhoud om de veiligheid te waarborgen. Zoals afgesproken zal de reserve Groot Onderhoud pas weer worden ingezet als het MJOP is vastgesteld. Ook zijn er in 2020 geen grootschalige vervangingsinvesteringen gedaan. Vanuit de inspecties wordt de data in het beheersysteem Geovisia verrijkt. De inspecties worden bekostigd vanuit de dotatie groot onderhoud. In het Corona jaar 2020 zijn er in het Dagelijks Onderhoud uitdagingen geweest om de terreinen schoon te houden en zijn er beperkte meerkosten gemaakt op gebied van afval.
Wegen Er is gestart met de inspecties van de diverse verhardingen, deze zullen worden verwerkt in het MJOP. Op de parkeerplaats Maarsseveenseplassen is het afwaterprobleem opgelost door het aanleggen van een betere infiltratievoorziening.
Pagina 24 van 61
Watergangen en oevers Vinkeveense plassen Onderhoud aan watergangen en oevers heeft in 2020 stil gelegen. Er is intensief overleg met Provincie Utrecht en de Omgevingsdienst over de voortgang van beschoeiingswerkzaamheden in relatie tot stikstofproblematiek.
Groen: beplantingen Geen bijzonderheden.
Groen: grasvegetaties Geen bijzonderheden.
Schoonhouden en vuilafvoer Er is meer afal ingezameld door intensiever gebruik.
Materieel Het werkschip de “Netta Rufina” voldoet immiddels aan de wettelijke eisen zoals gesteld in de wet Binnenvaart.
3.3 Financiering ln het Treasurystatuut is het treasurybeleid opgenomen met daarin de producten, partijen en limieten, de treasury-organisatie met taken, bevoegdheden en verantwoordingsrelatie en de bijbehorende informatievoorziening, in totaliteit bedoeld ter beperking van te lopen risico's.
Risicobeheer Binnen de Wet FIDO zijn twee normen vermeld waaraan dient te worden voldaan. Het doel van deze normen is het voorkomen dat bij herfinanciering van de leningen bij (aanzienlijk} hogere rente grote schokken optreden in de hoogte van de rente die het recreatieschap moet betalen. De normen beperken daardoor de budgettaire risico's.
Kasgeldlimiet De gemiddelde vlottende schuld, over drie maanden gezien, is voor een gemeenschappelijke regeling gelimiteerd op 8,2% van het begrotingstotaal. Voor SGL is dat (gecombineerd voor A en B) € 637.935. Omdat in 2020 geen kortlopende leningen zijn aangetrokken is de kasgeldlimiet in 2020 niet overschreden.
Renterisiconorm Over de langlopende schuld mogen de jaarlijkse aflossingen en renteherzieningen niet meer bedragen dan 20% van het begrotingstotaal. In onderstaande tabel is de ontwikkeling van deze renterisiconorm in 2020 weergegeven: Omschrijving
2019
2020
Begrotingstotaal (primitief) Wettelijk percentage
7.074.500 7.779.700 20% 20%
Renterisiconorm Bedrag waarover renterisico wordt gelopen (aflossingen) Ruimte onder renterisiconorm
1.404.000 1.555.940 314.313 271.765 1.089.687 1.284.175
Het bedrag aan langlopende leningen, waarover een renterisico liep, blijft ruimschoots binnen de wettelijke norm (volgens de wet FIDO), zoals blijkt uit de tabel.
Pagina 25 van 61
3.4 Bedrijfsvoering Het onderhoud en beheer, de ontwikkeling, de bedrijfsvoering en handhaving en toezicht van het recreatieschap wordt uitgevoerd door de gemeenschappelijke regeling (GR) Recreatie MiddenNederland (RMN). Naast het uitvoeren van taken door RMN in eigen beheer worden veel externe partijen ingeschakeld voor de uit te voeren opdrachten als (groot) onderhoud en het realiseren van ontwikkelingen. Het recreatieschap Stichtse Groenlanden (SGL) en het Plassenschap Loosdrecht e.o. zijn deelnemer in RMN. De exploitatiebaten en lasten van RMN worden volledig doorberekend aan de betalende deelnemers. In 2020 had het Recreatieschap Stichtse Groenlanden een belang van 69% in de bedrijfsvoering organisatie RMN.
3.5 Verbonden partijen Het recreatieschap is deelnemer aan de bedrijfsvoering organisatie RMN, de uitvoeringsorganisatie voor twee recreatieschappen. Prog. 1
Recreatie Midden Nederland (RMN)
Vestigingsplaats
Utrecht
Rechtsvorm
Gemeenschappelijke regeling – bedrijfsvoeringsorganisatie (BVO)
Doelstelling/Publiek belang
Het bieden van een op de behoefte van de recreatieschappen afgestemd uitvoeringsapparaat en het vervullen van de daarmee samenhangende rol van werkgever, alsmede het bevorderen van de onderlinge afstemming tussen de recreatieschappen van de uit te voeren werkzaamheden
Zeggenschap / bestuurlijk belang
Het bestuur van RMN bestaat uit 3 leden en een secretaris. Namens SGL heeft dhr. VJ.H. Molkenboer zitting in het bestuur van RMN.
Samenwerkingspartners
RMN kent drie deelnemers: Recreatieschap Stichtse Groenlanden, Plassenschap Loosdrecht en provincie Utrecht.
Financieel belang
Deelnemers financieren via een deelnemersbijdrage de kosten van RMN en zijn gezamenlijk aansprakelijk voor eventuele tekorten.
Risico's / weerstandsvermogen
Er zijn geen materiële risico’s die effect hebben op de jaarrekening van SGL. Alle kosten van RMN worden doorbelast aan de deelnemende schappen.
Kerncijfers
Overige informatie / website
2019
2020
Vreemd Vermogen
2.591.594
1.462.1622
Resultaat
0
0
Eigen vermogen
0
0
https://www.recreatiemiddennederland.nl
2 De afname van het vreemd vermogen in 2020 ten opzichte van 2019 is het gevolg van het aflossen van de
kasgeldlening die RMN per 31-12-2019 had opgenomen in 2020.
Pagina 26 van 61
JAARREKENING
4 Balans per 31 december 2020 Activa (bedragen in €)
31-12-2019 was
31-12-2019 wordt
226.001 226.001
269.406 269.406
269.406 269.406
2.744.588
2.781.411
2.781.411
Subtotaal materiële vaste activa
4.222.099 6.966.687
4.350.139 7.131.550
4.350.139 7.131.550
Financiële vaste activa Overige uitzettingen Subtotaal financiële vaste activa
122.991 122.991
149.794 149.794
149.794 149.794
7.315.679
7.550.750
7.550.750
205.999 205.999
205.999 205.999
205.999 205.999
536.642 1.167.587 215.065 1.919.294
627.895 2.025.553 1.333 89.875 2.744.656
673.317 2.025.553 1.333 89.875 2.790.078
466.015
448.353
448.353
-
155.041
155.041
123.835 123.835
35.998 191.039
35.998 191.039
Totaal vlottende activa
2.715.143
3.590.047
3.635.469
Totaal activa
10.030.822
11.140.797
11.186.219
Immateriële vaste activa Kosten van onderzoek en ontwikkeling voor een bepaald Subtotaal immateriële vaste activa Materiële vaste activa Investeringen met een economisch nut Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut
Totaal vaste activa Voorraden Gereed product en handelsgoederen Subtotaal voorraden Uitzettingen rentetypische looptijd < 1 jaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met niet-financiële Rekening-courantverhoudingen instellingen Overige vorderingen Subtotaal uitzettingen rentetypische looptijd < 1 jaar Liquide middelen Kas- en banksaldi Overlopende activa De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen van: - Overige Nederlandse overheidslichamen Overige overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen Subtotaal overlopende activa
31-12-2020
Pagina 27 van 61
Passiva (bedragen in €) Eigen vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserves Gerealiseerd resultaat Subtotaal eigen vermogen
31-12-2020
31-12-2019 was
31-12-2019 wordt
887.726 4.022.330 (299.599) 4.610.456
1.164.314 2.531.394 1.048.443 4.744.151
1.164.314 2.531.394 1.043.865 4.739.573
3.276.150 3.712
3.547.915 2.362
3.547.915 2.362
19.393 3.299.255
12.337 3.562.614
12.337 3.562.614
7.909.711
8.306.765
8.302.187
828.378 828.378
1.478.266 1.478.266
1.478.266 1.478.266
217.858
208.246
258.246
-
-
Vaste schulden Onderhandse leningen van: - binnenlandse banken en overige financiële instellingen Waarborgsommen Vooruitontvangen bedragen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Subtotaal vaste schulden Totaal vaste passiva Netto vlottende schulden Overige schulden Subtotaal netto vlottende schulden Overlopende passiva Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren; Europese -- Het Rijk overheidslichamen
-
- Overige Nederlandse overheidslichamen Overige vooruitontvangen bedragen Subtotaal overlopende passiva
1.062.519 12.356 1.292.733
1.146.890 630 1.355.766
1.146.890 630 1.405.766
Totaal vlottende passiva
2.121.111
2.834.032
2.884.032
Totaal passiva
10.030.822
11.140.797
11.186.219
Pagina 28 van 61
5 Overzicht van baten en lasten Begrotingspost
Realisatie 2019
Begroting 2020
Begroting 2020 na wijziging
Realisatie 2020
Afwijking begroting realisatie
Doorbelaste personeelskosten Doorbelaste apparaatskosten Inhuur personeel derden Rente en afschrijvingen Huur en pachten Bestuurs- en apparaatskosten Belastingen en verzekeringen Energie- en waterkosten Onderhoud en vuilafvoer Voorzieningen Publiciteits- en overige kosten Nagekomen lasten Onvoorzien
2.629.716 1.089.497 356.789 711.264 59.069 168.830 65.638 68.687 1.507.296 (948.554) 118.417 9.577 -
2.748.500 749.000 361.800 841.900 42.500 84.600 69.400 57.200 1.167.900 352.400 110.200 6.600
2.901.400 1.375.800 349.200 798.100 42.500 83.300 69.400 57.200 1.455.500 352.400 291.700 6.600
2.590.732 1.142.681 297.483 636.644 46.418 150.260 70.349 56.599 1.512.744 211.497 27.658 -
310.668 233.119 51.717 161.456 -3.918 -66.960 -949 601 -57.244 352.400 80.203 -27.658 6.600
Totaal lasten
5.836.226
6.592.000
7.783.100
6.743.067
1.040.033
Opbrengsten van eigendommen Rechten Rente Overige baten Nagekomen baten Dekkingsmiddelen
1.233.521 98.786 375.181 1.051 5.018.237
949.300 111.100 260.900 5.128.400
955.400 99.400 309.900 5.330.500
1.023.818 112.083 368.770 14.409 5.094.871
-68.418 -12.683 -58.870 -14.409 235.629
Totaal baten
6.726.776
6.449.700
6.695.200
6.613.951
81.249
Saldo van baten en lasten
890.550
-142.300
-1.087.900
-129.116
-958.784
Toevoegingen aan reserves
344.274
-
-
343.578
-343.578
Onttrekkingen aan reserves
497.589
148.600
156.600
173.095
-16.495
1.043.865
6.300
-931.300
-299.599
-631.701
Gerealiseerd resultaat
Pagina 29 van 61
6 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling 6.1 Inleiding De jaarrekening is opgesteld met inachtneming van de voorschriften zoals opgenomen in het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV).
6.2 Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskostengerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden en overlopende verlofaanspraken. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen.
De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld door reorganisaties) dient wel een verplichting opgenomen te worden.
6.3 Vaste activa Immateriële vaste activa De immateriële vaste activa zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs verminderd met de afschrijvingen en waardeverminderingen die naar verwachting duurzaam zijn. De kosten van onderzoek en ontwikkeling worden in 5 jaar afgeschreven.
Materiële vaste activa 6.3.2.1 Algemeen Activa worden gewaardeerd op basis van de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. De verkrijgingsprijs omvat de inkoopprijs en de bijkomende kosten. De vervaardigingsprijs omvat de aanschaffingskosten van de gebruikte grond- en hulpstoffen en de overige kosten, welke rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend. In de vervaardigingsprijs kunnen voorts worden opgenomen een redelijk deel van de indirecte kosten en de rente over het tijdvak die aan de vervaardiging van het actief worden toegerekend; in dat geval vermeldt de toelichting dat deze kosten worden geactiveerd. 6.3.2.2 Investeringen met economisch en maatschappelijk nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. Specifieke investeringsbijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht.
Pagina 30 van 61
De volgende afschrijvingspercentages worden gehanteerd: Actief Grond en water Bouwkundige werken Beschoeiing Bedrijfsgebouwen Machines, apparaten en installaties Woonruimtes Vervoermiddelen Overige vaste activa Routes
Percentage 0% 2,5% - 20% 2,5% - 4% 4% - 20% 5% - 20% 6,67% - 20% 8,33% - 20% 4% - 20% 10%
Financiële vaste activa De financiële vaste activa worden gewaardeerd tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs.
6.4 Vlottende activa Voorraden Conform de notitie materiële vaste activa van de commissie BBV dienen activa waarvan het voornemen bestaat deze te verkopen verantwoord te worden onder de voorraden. Deze activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs of lagere marktwaarde.
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid wordt een voorziening in mindering gebracht. De voorziening wordt statisch bepaald op basis van de geschatte inningskansen.
Liquide middelen en overlopende activa De liquide middelen en overlopende activa worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.
6.5 Vaste schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer De vaste schulden worden tegen nominale waarde gewaardeerd.
6.6 Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.
6.7 Foutenherstel Er is sprake geweest van twee ongecorrigeerde materiële fouten in de jaarrekening 2019. De eerste fout betreft een factuur met betrekking tot de Haarrijnse plas van € 45.422 welke per abuis niet is geboekt in de administratie 2019. Hierdoor zijn de baten te laag verantwoord in de jaarrekening 2019. Deze fout is in de vergelijkende cijfers van de jaarrekening 2020 hersteld. Het foutenherstel is verwerkt door in de vergelijkende cijfers de vorderingen op openbare lichamen en de overige baten voor programma A te verhogen met € 45.422. Hierdoor valt het resultaat en het eigen vermogen in de cijfers van 2019 € 45.422 hoger uit.
Pagina 31 van 61
Daarnaast is een betalingsverplichting voortkomend uit een gerechtelijke uitspraak uit 2019 ter hoogte van € 50.000 per abuis niet verwerkt in de jaarrekening 2019. Hierdoor zijn de lasten en de kortlopende schulden te laag verantwoord in de jaarrekening 2019. Deze fout is in de vergelijkende cijfers verwerkt door de lasten inzake beheer & onderhoud voor programma B en de kortlopende schulden met € 50.000 te verhogen. Hierdoor valt het resultaat en het eigen vermogen in de cijfers van 2019 € 50.000 lager uit.
Pagina 32 van 61
7 Toelichting op de balans per 31 december 2020 7.1 Vaste activa Immateriële vaste activa De immateriële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen:
Boekwaarde per 31-12-2020 Kosten verbonden aan het sluiten van geldleningen en het saldo van agio en disagio
-
Kosten van onderzoek en ontwikkeling voor een bepaald actief
-
€
226.001
€
269.406
€
226.001
€
269.406
Bijdragen aan activa in eigendom van derden Totaal
Boekwaarde per 31-12-2019
Onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de immateriële vaste activa weer: Boekwaarde per 31-12-2019 Kosten verbonden aan het sluiten van geldleningen en het saldo van agio en disagio Kosten van onderzoek en ontwikkeling voor een bepaald actief Bijdragen aan activa in eigendom van derden Totaal
Investeringen
Desinvesteringen
Afschrijvingen
Duurzame waardeverminderingen
Boekwaarde per 31-12-2020 -
€269.406
€38.367
€-
€81.772
226.001 -
€269.406
€38.367
€-
€81.772
-
226.001
De belangrijkste investeringen in de immateriële vaste activa betreffen: Omschrijving Blauwe legakkers pilot snoeisel vulling Ontwikkeling terrein Down Under Ontwikkeling Salmsteke Totaal
Investering 2020 € 27.999 € 7.229 € 3.139 € 38.367
Materiële vaste activa De materiële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen:
Pagina 33 van 61
Investeringen met een economisch nut Waarvan in erfpacht uitgegeven Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut Totaal
Boekwaarde per 31-12-2020 € 2.744.588
Boekwaarde per 31-12-2019 € 2.781.411
€ 4.222.099 € 6.966.687
€ €
4.350.139 7.131.550
Onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de investeringen met economisch nut weer: Boekwaarde Investeringen Desper investeringen 31-12-2019 Gronden en terreinen Waarvan in erfpacht uitgegeven Woonruimten Bedrijfsgebouwen Grond-, weg- en waterbouwkundige werken Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa Totaal
Afschrijvingen
Bijdragen Duurzame Boekwaarde van derden waardeper vermin31-12-2020 deringen
531.790 462.801
-
-
38.978
-
-
531.790 423.823
840.905 18.432
6.188 -
-
71.179 5.126
4.735 -
-
771.179 13.306
458.374 469.109
156.039 48.654
-
40.496 78.333
8.858
-
573.917 430.572
2.781.411
210.881
-
234.112
13.593
-
2.744.588
De belangrijkste investeringen in 2020 zijn: Omschrijving
Bliksembeveiliging afrastering ruigenhoek Boot Pioner Multi SB Waterglijbaan SB Velinbakken Kunstwerk Laagraven Netta Rufina motor Netta Rufina generator Netta Rufina casco werkschip Totaal
Investering 2020 1.453 4.735 20.815 26.396 13.400 8.858 28.100 18.315 88.809 210.881
Onderstaand overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de investeringen met maatschappelijk nut weer:
Pagina 34 van 61
Boekwaarde per 31-12-2019 Gronden en terreinen Waarvan in erfpacht uitgegeven Woonruimten Bedrijfsgebouwen Grond-, weg- en waterbouwkundige werken
Afschrijvingen
Bijdragen Duurzame Boekwaarde van derden waardeper vermin31-12-2020 deringen
1.376.430
1.376.430
-
-
48.486 2.673.663
Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa Totaal
Investeringen Desinvesteringen
12.122 145.990
210.375
9.310
36.364 81.042
-
5.522
2.528.236
3.788
242.250
270.806
23.478
212.297
277.281
4.350.139
416.796
251.497
293.339
4.222.099
De belangrijkste investeringen met maatschappelijk nut in 2020 zijn: Omschrijving Beschoeiingen zandeilanden parkeerterrein mvp investering buitengebied watermeters Ossenwaard kosten fietspaden Noord ontwikkeling Meerlopad Wandelroutenetwerk B wandelroutenetwerk C fase 2
Investering 2020 81.042 3.860 4.719 1.444 3.082 10.827 249.395 10.584
Totaal
364.953
Financiële vaste activa De financiële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen:
Overige langlopende leningen Overige uitzettingen Totaal
Boekwaarde per 31-12-2020 122.991 122.991
Boekwaarde per 31-12-2019 149.794 149.794
Het verloop van de financiële vaste activa gedurende het boekjaar was als volgt: Boekwaarde per 31-12-2019 Overige uitzettingen Totaal
149.794 149.794
Toename
Aflossing/ afname
26.803 26.803
Duurzame Boekwaarde waardeper verminderingen 31-12-2020 -
Pagina 35 van 61
122.991 122.991
7.2 Vlottende activa Voorraden De voorraden bestaan per 31 december 2020 uit de volgende posten: Boekwaarde per Boekwaarde per 31-12-2020 31-12-2019 Grond- en hulpstoffen Onderhanden werk, waaronder bouwgronden in exploitatie Gereed product en handelsgoederen Vooruitbetalingen Totaal
205.999
205.999
205.999
205.999
De voorraad gereed product bestaat uit de voor verkoop beschikbare activa Oortjespad. Ingevolge de notitie materiële vaste activa van de commissie BBV dienen activa bestemd voor verkoop gepresenteerd te worden onder de voorraden. Om die reden is de boekwaarde van het Oortjespad verantwoord als desinvestering in de immateriële en materiële vaste activa en opgenomen als voorraad gereed product en handelsgoederen in 2019. De verkoop van het Oortjespad is vanwege de coronacrisis uitgesteld tot 2021, derhalve staat deze post per jaareinde 2020 nog steeds onder de voorraden verantwoord.
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar De uitzettingen met een rentetypische looptijd < 1 jaar zijn als volgt onderverdeeld: Uitzetting per 31-122020 Vorderingen op openbare lichamen 536.642 Verstrekte kasgeldleningen aan openbare lichamen Overige verstrekte kasgeldleningen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist 1.167.587 Rekeningcourantverhouding met het Rijk Rekeningcourantverhoudingen met niet-financiële instellingen Uitzettingen in de vorm van Nederlands schuldpapier Overige vorderingen
215.065
Overige uitzettingen
-
Totaal
1.919.294
Voorzie Boekwaar ning de per 31oninba 12-2020 arheid
Uitzetting Uitzettin per 31-12- g per 312019 12-2019 was wordt
-
536.642
627.895
-
-
-
-
-
1.167.587
2.025.553
-
-
Boekwaarde per 31-122019 wordt
627.895
673.317
-
-
-
2.025.55 3 -
-
-
2.025.553
2.025.553
-
-
-
1.333
1.333
-
-
-
48.259
89.875
89.875
1.333
1.333
215.065
138.134
138.134
-
-
-
-
-
2.792.915
2.838.33 7 48.259
2.744.656
2.790.078
-
-
Boekwaarde per 31-12-2019 was
673.317
-
-
Voorziening oninbaarheid
1.919.294
Pagina 36 van 61
7.2.2.1 Vorderingen op openbare lichamen De vorderingen op openbare lichamen bestaan uit openstaande debiteuren betreffende diverse gemeenten en de provincie Utrecht. Gelet op de aard van de vorderingen wordt het niet noodzakelijk geacht een voorziening voor oninbaarheid te vormen. 7.2.2.2 Uitzettingen in ‘s Rijks schatkist Op balansdatum had SGL overtollige middelen boven de drempel in van het schatkistbankieren in het kader van de Wet Houdbare Overheidsfinanciën (wet HOF). De middelen boven de drempel dienen in de schatkist van het Rijk worden aangehouden. In principe dienen alle overtollige middelen in de schatkist te worden aangehouden. Er is echter een aantal uitzonderingen, zoals het drempelbedrag. Dit is een minimumbedrag afhankelijk van de omvang van de organisatie dat gemiddeld per kwartaal buiten de schatkist mag worden gehouden. Voor SGL was dat voor 2020 € 250.000. Voor organisaties met een begrotingstotaal kleiner dan €500 mln. bedraagt de drempel €250.000. SGL heeft met de BNG de afspraak gemaakt dat het saldo boven de € 250.000 op de reguliere betaalrekening automatisch dagelijks wordt afgeroomd naar het schatkistbankieren. In onderstaande tabel is te zien wat de benutting van het drempelbedrag schatkistbankieren gedurende de vier kwartalen 2020 is geweest: Stichtse Groenlanden (Bedragen in €) Drempelbedrag
Kwartaal 1 250.000
Kwartaal 2 250.000
Kwartaal 3 250.000
Kwartaal 4 250.000
Kwartaalcijfer buiten ’s Rijks schatkist
158.326
144.847
151.941
156.056
Ruimte onder het drempelbedrag Overschrijding van het drempelbedrag
91.674 0
105.153 0
98.059 0
93.944 0
Uit de tabel blijkt dat geen sprake is van een overschrijding van het drempelbedrag gedurende 2020. Vinkeveense Plassen (Bedragen in €) Drempelbedrag
Kwartaal 1 250.000
Kwartaal 2 250.000
Kwartaal 3 250.000
Kwartaal 4 250.000
Kwartaalcijfer buiten ’s Rijks schatkist
171.447
Ruimte onder het drempelbedrag Overschrijding van het drempelbedrag
78.553 0
127.763
84.309
150.840
122.237 0
165.691 0
99.160 0
Uit de tabel blijkt dat geen sprake is van een overschrijding van het drempelbedrag gedurende 2020. 7.2.2.3 Rekening courant verhoudingen met niet-financiële instellingen SGL heeft een rekening courant met de schappen waarvoor zij werkzaam is. Het saldo van deze rekening courant bedroeg per 31 december 2020 € 203 credit. Dit bedrag is opgenomen onder de overige schulden. Omdat sprake is van een rekening courant voor lopende transacties is geen sprake van financiering. Om die reden wordt geen rente in rekening gebracht. 7.2.2.4 Overige vorderingen De overige vorderingen betreffen debiteuren voor een bedrag € 215.065. in 2020 is geen sprake van een voorziening dubieuze debiteuren.
Debiteuren Voorziening dubieuze debiteuren Totaal
Boekwaarde per 31-12-2020 215.065
Boekwaarde per 31-12-2019 138.134 -48.259
215.065
89.875
Pagina 37 van 61
Liquide middelen Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen.
Banksaldi Kassaldi
Boekwaarde per 31-12-2020 461.951 4.064
Boekwaarde per 31-12-2019 442.825 5.528
Totaal
466.015
448.353
Boekwaarde per 31-12-2020
Boekwaarde per 31-12-2019
-
- Overige Nederlandse overheidslichamen Nog te ontvangen bedragen Vooruitbetaalde bedragen
155.041
119.079 4.756
33.625 2.373
Totaal
123.835
191.039
Overlopende activa De overlopende activa bestaan uit de volgende onderdelen:
De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen van: - Europese overheidslichamen - Het Rijk
7.2.4.1
De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen De nog te ontvangen voorschotbedragen betreft toegekende subsidies waarbij de gerealiseerde subsidiabele kosten hoger zijn dan een eventueel reeds ontvangen voorschot. Om die reden ontstaat per balansdatum een vordering. Het verloop van de nog te ontvangen voorschotbedragen is als volgt: Regeling Overige Nederlandse overheidslichamen Provincie Utrecht – aansluiten van 9 woonschepen op het drinkwaternet en riolering Totaal
Saldo 31-12-2019
€
155.041 155.041
Toevoegingen
Ontvangen bedragen
€
Saldo 31-12-2020
155.041 155.041
7.2.4.2 Nog te ontvangen bedragen Nog te ontvangen bedragen zijn opbrengsten die betrekking hebben op 2020, maar pas in een volgend jaar daadwerkelijk tot een ontvangst leiden. De nog te ontvangen bedragen bestaan ultimo boekjaar voornamelijk uit: Omschrijving Verkoop gronden Gageldijk Nog te ontvangen opbrengst Hondswijkerplas Overige posten < € 5.000 Totaal
Bedrag 72.000 44.307 2.772 119.079
Pagina 38 van 61
0 0
7.2.4.3 Vooruitbetaalde bedragen Vooruitbetaalde bedragen zijn bedragen die voor 31 december 2020 betaalbaar zijn gesteld, maar waarvan de lasten betrekking hebben op latere jaren. De vooruitbetaalde bedragen bestaan ultimo boekjaar voornamelijk uit: Omschrijving Overige posten < € 5.000 Totaal
Bedrag 4.756 4.756
7.3 Eigen vermogen Het eigen vermogen van SGL wordt gevormd door de reserves en het rekeningresultaat. Het eigen vermogen bestaat uit de volgende onderdelen: Reserve
Algemene reserve (programma A) Algemene reserve (programma B) Subtotaal algemene reserve Reserve natuurontwikkeling fietspaden Reserve inrichting 't Waal / Honswijkerplas Herplantfonds Nedereindseplas Reserve vrijwillige bijdrage Oortjespad Reserve MVP rioolpomp Reserve fietspad Nieuw Wulven Calamiteiten fonds Reserve speeleiland Reserve ontwikkelplan Salmsteke Reserve ontwikkelplan Oortjespad Reserve ontwikkelplan Maarsseveense Plassen Reserve ontwikkelplan Ruigenhoek Reserve ontwikkelplan komende jaren Reserve beeldbestek MVP
Saldo per 31-12-2019 was
Saldo per Resultaat31-12-2019 bestemming wordt
Saldo per 1-1-2020
Toevoegin gen
-
Onttrekkingen
-
Onttrekking in verband met afschrijving op activa
Saldo per 31-122020
-
469.042
525.455
525.455
-56.413
469.042
638.859
638.859
-220.175
418.684
1.164.314
1.164.314
-276.588
887.726
-
-
-
887.726
€45.378
€45.378
-
45.378
-
-
-
45.378
€964.416
€964.416
-
964.416
44.307
56.805
-
951.918
€14.386
€14.386
-
14.386
-
-
-
14.386
€38.666
€38.666
-
38.666
-
-
-
38.666
€3.540
€3.540
-
3.540
-
885
2.655
€52.356
€52.356
-
52.356
-
5.817
46.539
€48.900 €19.769
€48.900 €19.769
-
48.900 19.769
-
6.890
48.900 12.879
€33.639
€33.639
33.639
-
€10.000
€10.000
-
10.000
-
-
10.000
€589.109
€589.109
-
589.109
-
23.420
565.689
€9.998
€9.998
-
9.998
-
4.999
4.999
€209.356
€209.356
-
209.356
-
-
209.356
€2.132
€2.132
-
2.132
-
2.132
-
418.684
33.639
-
Pagina 39 van 61
Reserve
Reserve boomveiligheid Strategische keuzes reserve Bestemmingsreserve onderhoud Subtotaal bestemmingsreserve s programma A Duiken Reserve Legakkers beschoeiingen Reserve uitvoeringsprogramm a VVP Reserve Entrees gebied Reserve gevolgen verkoop legakkers Bestemmingsreserve onderhoud Subtotaal bestemmingsreserve s programma B Subtotaal bestemmingsreserve s (programma A + programma B) Gerealiseerd resultaat Totaal
Saldo per 31-12-2019 was
€16.000
Saldo per Resultaat31-12-2019 bestemming wordt
€16.000
Saldo per 1-1-2020
Toevoegin gen
-
16.000
-
€13.800
€13.800
-
13.800
-
€-
€-
799.690
799.690
249.497
2.071.445
2.071.445
799.690
2.871.135
293.804
62.339
62.339
-
62.339
113.854
113.854
-
64.385
64.385
181.871 37.500
Onttrekkingen
-
Onttrekking in verband met afschrijving op activa
Saldo per 31-122020
-
16.000
3.100
10.700 1.049.187
56.805
80.882
3.027.252
-
13.297
49.042
113.854
-
10.351
103.503
-
64.385
-
-
-
64.385
181.871
-
181.871
11.761
-
170.110
37.500
-
-
-
-
37.500
37.500
520.764
520.764
49.774
-
-
570.538
459.949
459.949
520.764
980.714
49.774
11.761
23.648
995.078
2.531.394
2.531.394
1.320.454
3.851.849
343.578
68.566
104.530
4.022.330
1.048.444
1.043.866
-1.043.866
-
4.744.152
4.739.574
-
4.739.574
-299.599 343.578
68.566
104.530
4.610.456
7.3.1.1 Reserve natuurontwikkeling fietspaden Betreft een reserve t.b.v. ontwikkeling van natuur langs fiets- en wandelpaden in het Noorderpark. Dit bedrag zal worden aangewend bij nadere inrichting van dit gebied. In 2020 zijn er geen mutaties geweest. 7.3.1.2 Reserve inrichting ’t Waal / Honswijkerplas Ten behoeve van het inrichtingsplan ’t Waal is een contract gesloten met een ontzander. Hierin is bepaald, dat de ontzander het gebied recreatief inricht. Tevens betaalt hij, ter dekking van in het verleden door het recreatieschap gedane investeringen en in het kader van afkoop van een 20-jarige beheer- en onderhoudsverplichting in totaal ruim € 944.100. In 2020 is aan onderhoud besteed € 56.805. In 2020 zijn de opbrengsten ad € 44.307 van de verkoop van zand dat beschikbaar komt bij het verondiepen van de Honswijkerplas toegevoegd aan de reserve. 7.3.1.3 Herplantfonds Nedereindse Plas Dit bedrag is een aantal jaren geleden ontvangen, nadat op de Nedereindse Plas schade aan de beplantingen is aangericht. Van deze reserve vindt, na voltooiing van de sanering, herplanting bij de plas plaats. In 2020 zijn er geen mutaties geweest. 7.3.1.4 Reserve vrijwillige bijdrage Oortjespad Donaties in de bus van het Oortjespad t.b.v. financiering nieuwe aansprekende objecten op de kinderboerderij Oortjespad. In de afgelopen jaren zijn een uitkijktoren en speeltoestellen hieruit gefinancierd.
Vrij te besteden per eind 2020 is € 38.666. In 2021 zal deze reserve worden aangewend ter dekking van de kosten afwikkeling overdracht kinderboerderij Oortjespad. Pagina 40 van 61
7.3.1.5 Reserve MVP rioolpomp Voor de ontvangen vergoeding voor schade aan een vervangen pomp in 2013 is een reserve gevormd. Reserve dekt de kapitaalslasten van de nieuwe pomp. 7.3.1.6 Reserve fietspad Nieuw Wulven Door het bestuur is uit het opgebouwde bedrag voor nieuw beleid in 2009 € 116.300 beschikbaar gesteld voor volledige ontsluiting van het fietspad Nieuw Wulven. Aan dit bedrag wordt jaarlijks € 5.817 onttrokken ter egalisatie van de afschrijvingslasten van het fietspad. 7.3.1.7 Calamiteiten fonds Een van de uitganspunten van de 2e budgetfinancieringscyclus was opbouw van een calamiteitenreserve. Daarbij werd afgesproken, dat een jaarlijks bedrag van € 25.000 als ‘Onvoorzien’ in de begroting werd opgevoerd t.b.v. opvang calamiteiten. Het maximum van de reserve is gesteld op € 100.000 eventueel verhoogd met de jaarlijkse prijsindex (voor 2015 t/m 2018 is de nullijn gehanteerd). Uitgaven ten laste van deze post wordt gedaan op basis van besluiten van het dagelijks bestuur. In 2020 is de reserve niet aangesproken. 7.3.1.8 Reserve speeleiland Beschikbare reserve ten bate van innovatie waterspeeleiland. Het bedrag valt evenredig vrij met de afschrijving op investeringen, voor 2020 € 6.890. 7.3.1.9 Ontwikkelplannen Uitrollen van diverse ontwikkelplannen goedgekeurd door het bestuur in 2015. Saldo beschikbaar voor aanwending is 852.101.
Voor zover bedragen aangewend zijn, staan deze genoemd onder de diverse ontwikkelplannen en vallen vrij gelijktijdig met de uit investeringen gegenereerde afschrijvingen. 7.3.1.10 Reserve beeldbestek Maarsseveense Plassen Is een in 2017 gevormde reserve in verband met uit te voeren beeldbestek Maarsseveense Plassen. In 2020 is er € 2.132 ten laste van deze reserve gebracht. De reserve is hiermee volledig aangewend. 7.3.1.11 Reserve boomveiligheid Reserve gevormd in 2017 in verband met uit te voeren onderzoek naar boomveiligheid. In 2020 waren er geen mutaties op deze reserve. 7.3.1.12 Reserve strategische keuzes Reserve gevormd in 2017 in verband met een nader onderzoek strategische keuzes. In 2020 bedroeg de vermindering in verband met afschrijvingen op activa op deze reserve € 3.100. 7.3.1.13 Reserve Onderhoud Ultimo 2019 wordt echter niet voldaan aan de vereisten uit de verslaggevingsvoorschriften Besluit Begroting en Verantwoording, waardoor besloten is de voorziening groot onderhoud vrij te laten vallen ten gunste van het resultaat 2019. Het bestuur heeft bij vaststellen van de jaarrekening besloten vrijval te ‘reserveren’ in de bestemmingsreserve onderhoud om te waarborgen dat deze middelen beschikbaar blijven voor het uitvoeren van groot onderhoud.
De dotatie aan de reserve ad € 249.497 heeft plaatsgevonden conform de methodiek zoals vastgesteld tijdens de DB vergadering van 6 april 2020. 7.3.1.14 Duiken De jaarlijkse dotatie aan de reserve duiken is met ingang van 2013 gestaakt. Ten laste van de reserve komen de afschrijvingslasten van tot nog toe uitgevoerde investeringen in de duikzone. De omvang van de reserve is voldoende om de investeringen te dekken. 7.3.1.15 Reserve legakkers beschoeiingen In de jaren 2009 en 2010 is een bestek herstel legakkers uitgevoerd. Voor een deel gesubsidieerd door de provincie Utrecht (60%). De bijdrage van het schap bedraagt € 207.000. Dit bedrag is Pagina 41 van 61
onttrokken aan de reserve vervangingsinvesteringen/nieuw beleid en valt gelijktijdig met de afschrijving op de investering m.i.v. 2011, in 20 jaar vrij. 7.3.1.16 Reserve Uitvoeringsprogramma VVP Deze bestemmingsreserve wordt ingezet voor de realisatie van het programma Vinkeveense Plassen 2019-2024. In 2020 zijn er geen mutaties geweest 7.3.1.17 Reserve entrees gebied Deze reserve is in 2019 gevormd vanuit de reserve winkelpolder en is bedoeld voor het verbeteren van de twee entrees naar dit gebied. (Winkelpolder en Zandeiland 4). Deze uitgaven worden gezien als investering waarover 10 jaar wordt afgeschreven. Deze bestemmingsreserve valt ook in 10 jaar vrij. 7.3.1.18 Reserve gevolgen verkoop legakkers Deze reserve is gevormd voor nog te verwachten uitgaven als gevolg van de verkoop van de legakkers. In 2020 waren er geen mutaties op deze reserve. 7.3.1.19 Reserve Onderhoud Ultimo 2019 wordt echter niet voldaan aan de vereisten uit de verslaggevingsvoorschriften Besluit Begroting en Verantwoording, waardoor besloten is de voorziening groot onderhoud vrij te laten vallen ten gunste van het resultaat 2019. Het bestuur heeft bij vaststellen van de jaarrekening besloten vrijval te ‘reserveren’ in de bestemmingsreserve onderhoud om te waarborgen dat deze middelen beschikbaar blijven voor het uitvoeren van groot onderhoud.
De dotatie aan de reserve ad € 49.774 heeft plaatsgevonden conform de methodiek zoals vastgesteld tijdens de DB vergadering van 6 april 2020.
Vaste schulden De vaste schulden zijn als volgt te specificeren: Boekwaarde per 31-12-2020 Obligatieleningen Onderhandse leningen van: - binnenlandse pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen - binnenlandse banken en overige financiële instellingen - binnenlandse bedrijven - openbare lichamen - overige binnenlandse sectoren - buitenlandse instellingen, fondsen, banken, bedrijven en overige sectoren
-
-
-
-
3.276.150 -
3.547.915 -
-
-
3.712
2.362
19.393
12.337
3.299.255
3.562.614
Door derden belegde gelden: Waarborgsommen Vooruitontvangen bedragen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Totaal
Boekwaarde per 31-12-2019
Het verloop van de vaste schulden gedurende het jaar was als volgt:
Pagina 42 van 61
Boekwaarde per
Vermeerderingen
Aflossingen
1-1-2020 Obligatieleningen Onderhandse leningen van: - binnenlandse pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen - binnenlandse banken en overige financiële instellingen - binnenlandse bedrijven - openbare lichamen - overige binnenlandse sectoren - buitenlandse instellingen, fondsen, banken, bedrijven en overige sectoren Door derden belegde gelden: Waarborgsommen Vooruitontvangen bedragen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Totaal
7.3.2.1
Boekwaar de per 31-122020
3.547.915
-
271.765
3.276.150
2.362
1.740
390
3.712
12.337
12.741
5.685
19.393
3.562.614
14.481
277.840
3.299.255
Rentelast 2020
69.265
69.265
Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar Boekwaarde per 31-12-2020
Kasgeldleningen aangegaan bij openbare lichamen Overige kasgeldleningen Banksaldi Overige schulden Totaal
Boekwaarde per 31-12-2019 -
-
828.378 828.378
1.478.266 1.478.266
De overige schulden bestonden volledig uit het crediteurensaldo.
Overlopende passiva De overlopende passiva bestaan uit de volgende onderdelen: Boekwaarde per 31-12-2020 Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen
217.858
Boekwaarde per 31-12-2019 was 208.246
Boekwaarde per 31-12-2019 wordt 258.246
1.062.519 12.355
1.146.890 632
1.146.890 632
Van Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel
- Europese overheidslichamen - Het Rijk - Overige Nederlandse overheidslichamen Overige vooruitontvangen bedragen
Pagina 43 van 61
1.292.732
Totaal
7.3.3.1
1.355.768
1.405.766
Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen
Verplichtingen zijn posten die ten laste van het jaar 2020 zijn gebracht, maar waarvan de facturen in de loop van 2021 zijn of worden ontvangen. De verplichtingen bestaan ultimo 2020 voornamelijk uit: Omschrijving Nog te betalen rente langlopende leningen rente BNG Nagekomen kosten beheer Middelwaard 2018 Nog te betalen bijdrage HUS SSB/UL transparantie BTW correctie 4e kwt 2020
Bedrag 41.482 8.630 13.106 24.880 39.803 50.000 39.957 217.858
BTW-transparantie afsluiting 2019 Te betalen schadevergoeding Overige bedragen < 5000 Totaal
7.3.3.2
De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren
De in de balans opgenomen van EU, Rijk en provincies ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren kunnen als volgt worden gespecificeerd: Saldo
Ontvangen bedragen
Regeling 31-12-2019
Vrijgevallen bedragen of terugbetalingen
Saldo per 31-12-2020
74.385 200.208
0 65.473
Overige Nederlandse overheidslichamen Provincie Utrecht - Wandelroutenetwerk B Provincie Utrecht - Wandelroutenetwerk C Gemeente Wijk bij Duurstede Wandelroutenetwerk C
74.385 265.681
Gemeente Bunnik - Wandelroutenetwerk C
23.437
23.437
Gemeente Utrechtse Heuvelrug Wandelroutenetwerk C
36.250
36.250
6.250
6.250
Gemeente Zeist - Wandelroutenetwerk C Provincie Utrecht - Rods Noorderpark Gemeente De Ronde Venen - beschoeiing VVP Gemeente Amsterdam - beschoeiing VVP Provincie Utrecht - beschoeiing VVP Totaal
15.000
0
16.000
30.000
122.707 78.177 525.003 1.146.890
230.000 276.000
31.000
4.735
25.265
33.827
88.880
21.551 25.664 360.370
56.626 729.338 1.062.519
7.3.3.3 Overig vooruit ontvangen bedragen Onder de post overige vooruitontvangen bedragen zijn bedragen opgenomen die in 2020 al zijn ontvangen maar betrekking hebben op latere jaren. De overige vooruitontvangen bedragen bestaan ultimo 2020 voornamelijk uit: Pagina 44 van 61
Omschrijving Subsidie kunstwerk Laagraven Overige posten < € 5.000 Totaal
Bedrag 11.142 1.213 12.355
Niet uit de balans blijkende verplichtingen 7.3.4.1 Noorderpark (Ruigenhoek) Van Staatsbosbeheer is in het gebied Noorderpark (Ruigenhoek) een perceel in erfpacht verkregen van in totaal bijna 68,5 ha. Het erfpachtcontract heeft een looptijd tot 31-12-2070. Het recreatieschap betaalt geen canon, maar heeft de verplichting om te zorgen voor een goede staat van onderhoud. 7.3.4.2 Fietspaden Van Staatbosbeheer zijn in het bos Nieuw Wulven te Houten en in het Gagelbos te Utrecht gronden in erfpacht verkregen voor de realisatie van recreatieve fietspaden. Dezelfde situatie doet zich voor in het Parkbos en in het Wielrevelt te Haarzuilens, waar van Natuurmonumenten eveneens gronden in erfpacht zijn verkregen voor het realiseren van recreatieve fietspaden. Conform de erfpachtovereenkomsten, waarvoor geen erfpacht is verschuldigd, is het recreatieschap verplicht deze fietspaden in goede staat van onderhoud te houden. 7.3.4.3 De Leijen Het recreatieschap heeft sinds 1999 een huurovereenkomst met het Utrechts Landschap voor het recreatieterrein de Leijen. Deze huurovereenkomst is aangegaan voor onbepaalde tijd. Jaarlijkse huur ca. € 2.000. Van een particulier wordt in ieder geval tot 1 januari 2029 de toegangsweg naar de Leijen gehuurd voor € 125,00 per jaar. Dit contract wordt, behoudens opzegging, per keer voor 10 jaar verlengd.
7.3.4.4 Beeldbestekken onderhoud Voor onderhoud van de terreinen Heulse Waard, ’t Waal, Strijkviertel, Ruigenhoek, Honswijkerplas, Grutto, Maarsseveense plassen en Nedereindse plas zijn meerjarige beeldbestekken afgesloten. De contractwaarde voor 2018 tot en met 2021 bedraagt € 975.600. Ultimo 2020 bedraagt de restantverplichting € 243.000. Voor onderhoud van de fietspaden is een driejarig beeldbestek afgesloten voor de periode 2018-2021. De contractwaarde bedraagt € 146.300. De restantverplichting bedraagt €37.400. 7.3.4.5 Huurovereenkomst Er is een huurovereenkomst afgesloten voor de Loswal. Het contract loopt van 2018-2022 en heeft een contractwaarde van € 36.500. Ultimo 2020 bedraagt de restantverplichting € 6.500.
7.3.4.6 Publieke bijdrage oortjespad Het recreatieschap is in 2020 een overeenkomst aangegaan met een commerciële partij inzake het beheer van Oortjespad. Ten behoeve van het uitvoer van dit beheer is overeengekomen dat het recreatieschap 5 jaar een publieke bijdrage betaalt van € 150.000. De restantverplichting bedraagt € 600.000 per ultimo 2020.
Pagina 45 van 61
8 Toelichting op het overzicht van baten en lasten 8.1 Programma A Begrotingspost
Doorbelaste personeelskosten Doorbelaste apparaatskosten Inhuur personeel derden Rente en afschrijvingen Huur en pachten Bestuurs- en apparaatskosten Belastingen en verzekeringen Energie- en waterkosten Onderhoud en vuilafvoer Voorzieningen Publiciteits- en overige kosten Nagekomen lasten Onvoorzien
Realisatie 2019
Begroting 2020
Begroting 2020 na wijziging
Realisatie 2020
Afwijking begroting realisatie
1.748.363
1.736.500
1.889.400
1.801.730
-87.670
752.610 329.834 598.582 46.403
487.900 320.600 695.800 27.500
932.100 303.000 652.000 27.500
753.507 208.639 523.627 33.862
-178.593 -94.361 -128.373 6.362
98.237
64.900
63.600
132.357
68.757
45.678 53.076 1.241.119 -491.590
46.900 41.100 992.000 277.400
46.900 41.100 1.232.200 277.400
52.467 43.145 1.259.858 -
5.567 2.045 27.658 -277.400
105.552 8.071
96.700
278.200
4.800
4.800
199.495 26.707 -
-78.705 26.707 -4.800
Totaal lasten
4.535.935
4.792.100
5.748.200
5.035.393
-712.807
Opbrengsten van eigendommen Rechten Rente Overige baten Nagekomen baten Dekkingsmiddelen
1.199.235 4.741 245.363 1.051 3.626.861
922.500 260.900 3.497.300
931.900 309.900 3.658.600
1.008.330 7.588 348.770 59.766 3.690.287
76.430 7.588 38.870 59.766 31.687
Totaal baten
5.077.251
4.680.700
4.900.400
5.114.741
214.341
541.316
-111.400
-847.800
79.348
927.148
293.804
-293.804
Saldo van baten en lasten Toevoegingen aan reserves Onttrekkingen aan reserves
160.092
Gerealiseerd resultaat
673.459
27.949 89.600
97.600
137.687
-40.087
-21.800
-750.200
-76.770
673.430
Transparantieregeling (Doorschuif BTW) Het Recreatieschap werkt met het BTW Compensatiefonds. Dit betekent dat de omzetbelasting, die in rekening wordt gebracht door derden over niet-ondernemersactiviteiten van het recreatieschap, worden doorgeschoven naar de deelnemers op basis van de zogenaamde transparantieregeling. De lasten in deze rekening zijn hoofdzakelijk bruto, dus inclusief omzetbelasting, verantwoord. Met uitzondering van de posten 7) Rente en afschrijvingen en 19) Voorzieningen. De verkoop van toegangskaartjes Strandbad Maarsseveense Plassen en onderhoud terreinen derden zijn ondernemersactiviteiten en daarom vindt over dat deel van de lasten en baten aangifte Pagina 46 van 61
omzetbelasting plaats. De hierop betrekking hebbende bedragen zijn netto weergegeven. Het totaal van de doorschuif BTW die in de exploitatie is verdisconteerd, wordt apart verantwoord als onderdeel van de deelnemersbijdragen. De transparantieregeling is van toepassing op formele deelnemers van het recreatieschap. Doorbelaste personeelskosten De doorbelaste personeelskosten zijn lager dan begroot. Dit is het gevolg van het feit dat een aantal medewerkers uit dienst zijn gegaan gedurende 2020. Deze vacatures zijn niet intern opgevuld. Doorbelaste apparaatskosten De doorbelaste apparaatskosten zijn lager dan opgenomen in de begroting na wijziging. RMN heeft minder uitgegeven dan opgenomen in de eerste begrotingswijziging. Het grootste verschil heeft betrekking op minder externe inhuur in 2020. Dit is deels het gevolg van het feit dat er in 2020 is gekozen om externe inhuur intern op te vangen, verder zijn de afschrijvingen van RMN in 2020 lager dan begroot vanwege het feit dat investeringen in ICT niet zijn uitgevoerd. Inhuur personeel derden Inhuur personeel derden is lager dan opgenomen in de begroting na wijziging. In de begroting is een algemene post opgenomen voor extra inhuur met betrekking tot advies. Deze post is niet gerealiseerd. Verder zijn in 2020 er geen kosten gemaakt voor toezicht Cattenbroek, vanwege aangepaste afspraken met de gemeente Woerden.
In de begroting was hiervoor wel een bedrag opgenomen. Rente en afschrijvingen De gerealiseerde investeringen zijn lager dan begroot waardoor de afschrijvingen lager uitvallen. Dit betreffen onder meer uitstel van vervangingsinvesteringen in afwachting van het nieuwe MJOP. Ook is er een alternatieve oplossing gevonden voor de parkeerplaatsen Maarsseveen, waardoor de projectkosten veel lager uitvallen dan begroot. Huur en pachten De kosten voor gebruiksvergoedingen voor het wandelroutenetwerk zijn hoger dan begroot. Dit betreffen de meerjarige gebruiksovereenkomsten voor de boerenlandpaden. Bestuurs- en apparaatskosten De afwijking in de bestuurs- en apparaatskosten ten opzichte van de begroting na wijziging heeft te maken met extra kosten voor de digitale verkoop van tickets voor het strandbad. Deze kosten zijn gemaakt om bezoek aan het strandbad “corona-proof” te kunnen reguleren/faciliteren en waren niet begroot. Onderhoud en vuilafvoer De overschrijding op deze post wordt veroorzaakt door extra kosten voor afvalinzameling als gevolg van de warme zomer en hogere bezoekersaantallen. Vanwege de corona-maatregelen is de druk op de binnenlandse dagrecreatie aanzienlijk toegenomen. Voorzieningen In 2019 is geconstateerd dat er onvoldoende aansluiting is tussen de technische staat van het onderhoud van kapitaalgoederen en de administratieve staat.
Hierdoor sluit het meerjarenonderhoudsplan (MJOP) onvoldoende aan bij de werkelijkheid. Om het MJOP op orde te brengen zijn in 2020 en worden in 2021 inspecties uitgevoerd naar de staat van het onderhoud. Naar aanleiding daarvan zal opnieuw een voorziening groot onderhoud ingesteld worden. Derhalve wordt in 2020, net als in 2019, niet voldaan aan de vereisten uit de verslaggevingsvoorschriften Besluit Begroting en Verantwoording, waardoor er dit jaar niet wordt gedoteerd aan de onderhoudsvoorziening. In plaats daarvan worden, gedurende de Pagina 47 van 61
overbruggingsperiode tot het nieuwe MJOP, de kosten voor regulier en groot onderhoud onder één post verantwoord. Het verschil tussen de realisatie en de begroting van deze totale post onderhoud is gedoteerd aan de reserve onderhoud. Publiciteits- en overige kosten Deze post, de publiciteits- en overige kosten, omvat hoofdzakelijk de publieke bijdrage voor Oortjespad. In de begrotingswijziging 2020 is deze post flink verhoogd, maar dit was niet nodig. Nagekomen lasten Er zijn enkele betalingen gedaan die betrekking hadden op voorgaand boekjaar, waaronder kosten waterschapsbelasting, Onroerendgoedbelasting en kosten voor de hondenuitlaatcentrales. Opbrengsten van eigendommen Het warme zomerweer heeft geleid tot extra inkomsten uit de entreegelden van het strandbad Maarsseveense plassen. Er waren in 2020 bijna geen inkomsten evenementen. Er is een bate verantwoord van € 44.300 met betrekking tot het verondiepen van de Honswijkerplas. Deze bate is ook verantwoord als dotatie aan de bestemmingsreserve. In 2020 is in deze post een boekwinst op verkoop gronden gerealiseerd van € 107.700. Overige Baten In 2020 zijn de baten uit terreinen derden € 77.800 hoger dan begroot. Hiertegenover staan hogere lasten voor onderhoud en vuilafvoer en hogere kosten inhuur personeel. Verder is in de begroting van deze post een bedrag van 19.000 euro opgenomen inzake verkoop opstallen Oortjespad.
Vanwege het uitstel van de overeenkomst is deze niet gerealiseerd. Nagekomen baten Er is een eindverrekening ontvangen voor het beheer Haarrijnseplas 2019 van € 45.400 en zijn er subsidiebedragen inzake wandelnetwerken in de baten opgenomen voor een bedrag van € 7.099. Dekkingsmiddelen De dekkingsmiddelen wijken af van het begrote bedrag door de deelnemersbijdrage doorschuif BTW. Dit is het gevolg van het feit dat er meer voor verrekening in aanmerking zijnde kosten zijn gemaakt dan begroot.
Deelnemersbijdragen
Inwoneraantal per 1-1-2017 (Bron: CBS). toegepast 2020
Gem. Utrecht Provincie Utrecht Inwonerbijdrage Gem. Nieuwegein Gem. Stichtse Vecht3 Gem. Woerden Gem. Houten Gem. IJsselstein Gem. Lopik
Tarief
Totale bijdrage begroting 2020
Realisatie 2020
34,20% 30,90%
1.044.965 944.135
1.044.965 944.135
4,01 4,01 4,01 4,01 4,01 4,01
252.099 167.009 209.905 200.888 139.391 57.895
252.099 167.009 209.905 200.888 139.391 57.895
61.868 40.986 51.513 49.300 34.208 14.208
3 Bijdrage heeft enkel betrekking op inwonersaantallen Maarssen
Pagina 48 van 61
9.612
Gem. De Bilt4
4,01
Deelnemersbijdrage doorschuif BTW Totalen
39.167 3.055.454
39.167 3.055.454
603.146
634.833
3.658.600
3.690.287
Overzicht van incidentele baten en lasten: Omschrijving en toelichting incidentele last / baat Compensatie gevolgen van Corona aan pachters Betreft een eenmalige tegemoetkoming, derhalve als incidenteel aangemerkt Kosten digitale verkoop tickets Strandbad Betreft extra kosten als gevolg van digitale verkoop eentreekaartjes strandbad. Is eenmalig daarom als incidenteel aangemerkt Kosten Oortjespad 2020 Betreft kosten Oortjespad door tijdelijk uitstel overdracht beheer Kinderboerderij, daarom als incidenteel aangemerkt Verkoop percelen Gageldijk Incidentele verkoop grond, aangemerkt als incidenteel Verkoop perceel Heemstede Noord Incidentele verkoop grond, aangemerkt als incidenteel Bijdrage in personeelskosten bij overdracht Oortjespad Eenmalige bijdrage in personeelskosten daarom aangemerkt als incidenteel Opbrengst uit deelname in Scanproject Eenmalig project daarom aangemerkt als incidenteel Onderhoud inspecties Inspecties die gedaan zijn met als doel om per 2021 de onderhoudscyslus te borgen, via een nieuw onderhoudsen inspectieprogramma, en daarmee te voldoen aan de verslaggevingsregels BBV en grip te krijgen op kwaliteit (veiligheid) van het areaal en elementen. Totaal
Programma
A
Lasten
Baten
Toevoeging aan reserve
Onttrekking aan reserve
Saldo
84.416 -84.416
A
50.813 -50.813
A A
83.964 83.964
A
21.857 21.857
A
30.000 30.000
A
1.850 1.850
A
24.978
160.207
-24.978
137.671
-
-22.536
4 Bijdrage heeft enkel betrekking op inwonersaantallen Maartensdijk
Pagina 49 van 61
Begrotingsrechtmatigheid In de jaarrekening wordt verantwoording afgelegd over het gevoerde beleid en de financiën. Daarbij wordt tevens getoetst of de uitgaven in de jaarrekening binnen de door het bestuur vastgestelde begroting (inclusief begrotingswijzigingen) passen. Zo niet, dan kan sprake zijn van een zogenaamde begrotingsonrechtmatigheid. De commissie BBV heeft hiervoor in de kadernota rechtmatigheid een afwegingskader gesteld. Dit kader hebben wij onderstaand toegepast op alle overschrijdingen van lasten ten opzichte van de begroting 2020: Programma A Begrotingspost
Overschrijding Afweging in het kader van begrotingslasten rechtmatigheid
Huur en pachten 6.362 Bestuurs- en apparaatskosten Belastingen en verzekeringen
68.757 5.567
Energie- en waterkosten 2.045
Onderhoud en vuilafvoer 27.658
De kosten voor gebruiksvergoedingen voor het wandelroutenetwerk zijn hoger dan begroot. Dit past binnen bestaand beleid Er zijn in 2020 extra kosten gemaakt om de ticketverkoop coronaproof te maken. Dit past binnen bestaand beleid Extra kosten als gevolg van hogere belastingen dan begroot. Dit past binnen bestaand beleid Overschrijding als gevolg van eindafrekening. Deze was daarom niet voorzienbaar. Past binnen bestaand beleid. De overschrijding op deze post wordt veroorzaakt door extra kosten voor afvalinzameling als gevolg van de warme zomer en hogere bezoekersaantallen. Dit past binnen bestaand beleid
Conclusie in het kader van begrotingsrechtmatigheid Onrechtmatig, maar telt niet mee voor het oordeel. Onrechtmatig, maar telt niet mee voor het oordeel. Onrechtmatig, maar telt niet mee voor het oordeel. Onrechtmatig, maar telt niet mee voor het oordeel. Onrechtmatig, maar telt niet mee voor het oordeel
Pagina 50 van 61
8.2 Programma B Begrotingspost
Realisatie 2019
Doorbelaste personeelskosten Doorbelaste apparaatskosten Inhuur personeel derden Rente en afschrijvingen Huur en pachten Bestuurs- en apparaatskosten Belastingen en verzekeringen Energie- en waterkosten Onderhoud en vuilafvoer Voorzieningen Publiciteits- en overige kosten Nagekomen lasten Onvoorzien
881.353 336.887 26.955 112.682 12.666 70.593 19.960 15.611 216.177 (456.964) 12.865 1.506
Totaal lasten
Begroting 2020
Begroting 2020 na wijziging
Realisatie 2020
1.012.000 261.100 41.200 146.100 15.000 19.700 22.500 16.100 175.900 75.000 13.500
1.012.000 443.700 46.200 146.100 15.000 19.700 22.500 16.100 223.300 75.000 13.500
1.800 1.250.291
Opbrengsten van eigendommen Rechten Rente Overige baten Nagekomen baten Dekkingsmiddelen Totaal baten
Afwijking begroting realisatie
1.800
789.003 389.174 88.844 113.017 12.557 17.903 17.882 13.454 252.886 12.002 951 -
-222.997 -54.526 42.644 -33.083 -2.443 -1.797 -4.618 -2.646 29.586 -75.000 -1.498 951 -1.800
1.799.900
2.034.900
1.707.674
-327.226
34.286 94.045 84.396 1.391.376
26.800 111.100 1.631.100
23.500 99.400 1.671.900
15.488 104.495 20.000 65 1.404.583
-8.012 5.095 20.000 65 -267.317
1.604.104
1.769.000
1.794.800
1.544.631
-250.169
Saldo van baten en lasten
353.813
-30.900
-240.100
-163.043
77.058
Toevoegingen aan reserves
316.325
-
-
49.774
49.774
Onttrekkingen aan reserves
337.497
59.000
59.000
35.409
-23.591
Gerealiseerd resultaat
374.985
28.100
-181.100
-177.408
3.692
Transparantieregeling (Doorschuif BTW) Het recreatieschap werkt met het BTW Compensatiefonds. Dit betekent dat de omzetbelasting, die in rekening wordt gebracht door derden over niet-ondernemersactiviteiten van het recreatieschap worden doorgeschoven naar de deelnemers op basis van de zogenaamde transparantieregeling. De lasten in deze rekening zijn hoofdzakelijk bruto, dus inclusief omzetbelasting, verantwoord. Met uitzondering van de posten 'afschrijving & rente', 'extra afschrijving subsidies' 'belastingen en verzekeringen' en 'voorzieningen' die betrekking hebben op de verkoop van duikvergunningen door ondernemers ter plaatse. De verkoop van duikvergunningen is een ondernemersactiviteit en dus vindt aangifte omzetbelasting plaats. De hierop betrekking hebbende bedragen zijn netto weergegeven. Het totaal van de doorschuif BTW die in de exploitatie is verdisconteerd, wordt apart verantwoord als onderdeel van de deelnemersbijdragen. Doorbelaste personeelskosten De doorbelaste personeelskosten zijn lager dan begroot. Dit is het gevolg van het feit dat een aantal medewerkers uit dienst zijn gegaan gedurende 2020. Deze vacatures zijn niet intern opgevuld.
Pagina 51 van 61
Doorbelaste apparaatskosten De doorbelaste apparaatskosten zijn lager dan opgenomen in de begroting na wijziging. RMN heeft minder uitgegeven dan opgenomen in de eerste begrotingswijziging. Het grootste verschil heeft betrekking op minder externe inhuur in 2020. Dit is deels het gevolg van het feit dat er in 2020 is gekozen om externe inhuur intern op te vangen, daarnaast zijn in 2020 minder uren doorbelast omdat rechtstreeks door het schap is ingehuurd i.p.v. via RMN. Verder zijn de afschrijvingen van RMN in 2020 lager dan begroot vanwege het feit dat investeringen in ICT niet zijn uitgevoerd. Inhuur personeel derden De inhuur personeel derden is hoger dan begroot omdat de inhuurkosten rechtstreeks bij het schap zijn verantwoord i.p.v. via RMN waar deze kosten begroot waren, als onderdeel van de doorbelaste personeelskosten. Rente en afschrijvingen De rente en afschrijvingen zijn lager dan begroot omdat begrote investeringen (beschoeiingen) niet gerealiseerd zijn. Onderhoud en vuilafvoer De overschrijding op deze post wordt veroorzaakt door extra kosten voor afvalinzameling als gevolg van de warme zomer en hogere bezoekersaantallen. Vanwege de corona-maatregelen is de druk op de binnenlandse dagrecreatie aanzienlijk toegenomen.
Voorzieningen In 2019 is geconstateerd dat er onvoldoende aansluiting is tussen de technische staat van het onderhoud van kapitaalgoederen en de administratieve staat. Hierdoor sluit het meerjarenonderhoudsplan (MJOP) onvoldoende aan bij de werkelijkheid. Om het MJOP op orde te brengen zijn in 2020 en worden in 2021 inspecties uitgevoerd naar de staat van het onderhoud. Naar aanleiding daarvan zal opnieuw een voorziening groot onderhoud ingesteld worden. Derhalve wordt in 2020, net als in 2019, niet voldaan aan de vereisten uit de verslaggevingsvoorschriften Besluit Begroting en Verantwoording, waardoor er dit jaar niet wordt gedoteerd aan de onderhoudsvoorziening. In plaats daarvan worden, gedurende de overbruggingsperiode tot het nieuwe MJOP, de kosten voor regulier en groot onderhoud onder één post verantwoord. Het verschil tussen de realisatie en de begroting van deze totale post onderhoud is gedoteerd aan de reserve onderhoud. Overige baten Dit betreft de bijdrage van gemeente De Ronde venen t.b.v. “Vinkeveen veilig”. Dit was niet begroot. Dekkingsmiddelen De dekkingsmiddelen wijken af van het begrote bedrag door een lagere deelnemersbijdrage Provincie Utrecht dan begroot. Dit bedrag bestaat deels uit deelnemersbijdrage en deels uit een bijdrage voor het vervangen van de beschoeiingen VVP.