13.1 Bijlage begroting definitieve begroting 2024 RMN
Tekst van het document
blz 33
Overige kosten afvalinzameling Er worden minder uren ingezet voor de distributie van mini containers. Kapitaallast Recyclingstation /ondergrondse containers Nieuwe ondergrondse containers worden door RMN gekocht en op de balans geactiveerd. Bij de gemeente Nieuwegein wordt per container een kapitaallast in rekening gebracht. In 2023 worden meer ondergrondse containers geplaatst dan geraamd. Dit leid tot hogere kapitaallasten in 2024. Inzet RMN versus AVU en overige In 2024 is de kosten ontwikkeling AVU (incl verwerkingskosten) afgenomen met € 45.000) Voor het begrotingsjaar 2024 is de inzet RMN zijnde met name het verzorgen van de inzamelroutes met personeel en tractie per tractie als volgt te specificeren: Gemeente Nieuwegein
RMN
AVU overig
totaal
Inzameling GFT
776.000
432.000
1.208.000
Inzameling restafval
1.182.000
2.023.000
3.205.000
Inzameling grof afval
474.000
191.000
665.000
Inzameling snoeihout
46.000
46.000
Inzameling kerstbomen
10.000
Inzameling papier
400.000
-204.000
196.000
Inzameling glas
89.000
-48.000
41.000
-
-93.000
-93.000
Inzameling kunststof verpakkingen
10.000
Inzameling klein chemisch afval
106.000
-53.000
53.000
Recyclingstation
845.000
524.000
1.369.000
Overige kosten afvalinzameling Voorlichting
680.000 11.000
Totaal gemeente Nieuwegein
4.619.000
Begroting 2024 versie 2.0
680.000 11.000 2.772.000
7.391.000
blz 34
5.8.5 Soest Gemeente Soest
2024
2023.2
2023.1
2023
2022
Inzameling GFT
1.365.000
1.326.000
1.275.000
1.275.000
Inzameling restafval
1.430.000
1.401.000
1.340.000
1.340.000
Inzameling grof afval
75.000
75.000
70.000
70.000
Inzameling kerstbomen
12.000
12.000
11.000
11.000
Inzameling snoeihout
6.000
6.000
6.000
6.000
Inzameling papier
-146.000
-146.000
-146.000
-146.000
Inzameling papier huis-aan-huis
278.000
273.000
214.000
214.000
Inzameling Glas
5.000
-4.000
-8.000
-8.000
Inzameling PMD
119.000
128.000
69.000
69.000
Kringloopcentrum
75.000
75.000
75.000
75.000
Inzameling klein chemisch afval
41.000
35.000
146.000
146.000
Inzameling Luiers
33.000
33.000
33.000
33.000
1.033.000
1.011.000
896.000
896.000
Transport afvalstoffen
188.000
185.000
150.000
150.000
Recyclingstation Zandbergenlaan
143.000
142.000
139.000
139.000
Overige kosten afvalinzameling
819.000
620.000
639.000
639.000
Voorlichting
11.000
11.000
11.000
11.000
Marktmeester
42.000
41.000
38.000
38.000
Straatreinigen
655.000
625.000
586.000
586.000
Onkruidbestrijding
245.000
241.000
231.000
231.000
Kolkenreiniging
126.000
124.000
112.000
112.000
Gladheidbestrijding
269.000
267.000
261.000
261.000
Plaagdierbestrijding
25.000
25.000
23.000
23.000
Huisontruimingen/overige activiteiten
5.000
5.000
5.000
5.000
1.032.000 1.267.000 39.000 12.000 6.000 -319.000 213.000 -3.000 28.000 79.000 152.000 31.000 743.000 124.000 137.000 505.000 11.000 43.000 574.000 238.000 116.000 219.000 22.000 -
6.854.000
6.511.000
6.176.000
6.176.000
5.269.000
Recyclingstation de Schans
Totaal gemeente Soest
Stijging 2024 ten opzichte van 2023.2 De basistaken voor Soest zijn in 2024 met € 343.000,- gestegen ten opzichte van 2023.2 Het effect van de door RMN beïnvloedbare delen is € 322.000,- . In hoofdlijn is deze stijging binnen de RMN posten te verklaren door de volgende ontwikkelingen: RMN Indexatie Personeel Kapitaallasten 151 ondergrondse containers Waarvan 100 uitbreiding en 51 vervanging Diverse overige
€ 72.000,€ 242.000 € 8.000,-
Inzameling GFT Er zijn voor 2023 nieuwe GFT routes bijgekomen. Inzameling restafval Begroting 2024 versie 2.0
blz 35
De toename van de inzet op inzameling restafval in Soest hangt samen met de extra inzet op inzameling ondergrondse containers. Inzameling Papier halen Er is voor 2023 een nieuwe route bijgekomen. Inzameling PMD Er is voor 2023 een nieuwe route bijgekomen Recyclingstation De Schans Door de verruiming van de openingstijden in 2023 worden er meer uren ingezet. Door de toename moeten er meer uren voor transport ingezet worden Overige kosten afvalinzameling Er worden minder uren ingezet voor de distributie van mini containers. Kapitaallasten containers Nieuwe ondergrondse containers worden door RMN gekocht en op de balans geactiveerd. Bij de gemeente Soest wordt per container een kapitaallast in rekening gebracht. De stijging betreft in 2022/2023 aangekochte containers welke in 2024 voor het eerst worden doorbelast.
Begroting 2024 versie 2.0
blz 36
Inzet RMN versus AVU en overige In 2024 is de kosten ontwikkeling AVU (incl verwerkingskosten) toegenomen met € 21.000. Voor het begrotingsjaar 2024 is de inzet RMN zijnde met name het verzorgen van de inzamelroutes met personeel en tractie als volgt te specificeren: Gemeente Soest
RMN
AVU overig
totaal
Inzameling GFT
695.000
670.000
1.365.000
Inzameling restafval
446.000
984.000
1.430.000
Inzameling grof afval
57.000
18.000
75.000
Inzameling kerstbomen
12.000
12.000
Inzameling snoeihout
6.000
6.000
Inzameling papier
60.000
Inzameling papier huis-aan-huis
278.000
-206.000
-146.000
Inzameling Glas
54.000
-49.000
5.000
Inzameling PMD
442.000
-323.000
119.000
Kringloopcentrum
-
75.000
75.000
Inzameling klein chemisch afval
-
41.000
41.000
Inzameling Luiers
-
33.000
33.000
Recyclingstation de Schans
570.000
463.000
1.033.000
Transport afvalstoffen
188.000
Recyclingstation Zandbergenlaan
79.000
Overige kosten afvalinzameling
819.000
819.000
Voorlichting
11.000
11.000
278.000
188.000 64.000
143.000
Marktmeester
42.000
Straatreinigen
610.000
Onkruidbestrijding
245.000
245.000
Kolkenreiniging
126.000
126.000
Gladheidbestrijding
269.000
269.000
Plaagdierbestrijding
25.000
25.000
Huisontruimingen/overige activiteiten
5.000
5.000
Totaal gemeente Soest
5.039.000
Begroting 2024 versie 2.0
42.000 45.000
1.815.000
655.000
6.854.000
blz 37
5.8.6 Zeist Gemeente Zeist Inzameling GFT
2024
2023.2
2023.1
1.519.000
1.476.000
1.408.000
2023 1.408.000
Inzameling restafval
2.524.000
2.475.000
2.400.000
2.400.000
Inzameling grof afval
574.000
570.000
541.000
541.000
Inzameling kerstbomen
16.000
16.000
15.000
15.000
Inzameling snoeihout
6.000
6.000
6.000
6.000
Inzameling papier
302.000
307.000
269.000
269.000
Inzameling Glas
24.000
14.000
6.000
6.000
Inzameling PMD
424.000
380.000
321.000
Kringloopcentrum Zeist
78.000
78.000
78.000
321.000 78.000
Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers
185.000 29.000
178.000 28.000
167.000 28.000
167.000
Recyclingstation
990.000
1.001.000
995.000
995.000
Transport afvalstoffen
199.000
195.000
178.000
Overige kosten afvalinzameling Voorlichting
707.000 11.000
513.000 11.000
498.000 11.000
178.000 498.000
1.017.000
988.000
908.000
Onkruidbestrijding
373.000
367.000
338.000
908.000 338.000
Hondenuitlaatstroken
44.000
43.000
40.000
40.000
donderdag /Zaterdagmarkt vegen
22.000
22.000
20.000
Vegen Oranjemarkt
9.000
9.000
8.000
20.000 8.000
Parkeergarages vegen
44.000
43.000
39.000
Reinigen goten Slotlaan
9.000
9.000
8.000
39.000 8.000
Straatreiniging
2022
1.058.000 2.040.000 514.000 23.000 6.000 -92.000 11.000 202.000 104.000 176.000
28.000
883.000 175.000 956.000
11.000
960.000 345.000 41.000 29.000 9.000
Kolkenreiniging
193.000
189.000
167.000
167.000
Gladheidbestrijding
262.000
260.000
253.000
253.000
Plaagdierbestrijding
25.000
25.000
23.000
23.000
9.000 173.000 228.000 29.000
Totaal gemeente Zeist
9.586.000
9.203.000
8.725.000
8.725.000
7.879.000
Stijging 2024 ten opzichte van 2023.2 De basistaken voor Zeist zijn in 2024 met € 381.000,- gestegen ten opzichte van 2023.2. Het effect van de door RMN beïnvloedbare delen is € 310.000,- . In hoofdlijn is deze stijging binnen de RMN posten te verklaren door de volgende ontwikkelingen: RMN Indexatie lonen Kapitaallasten 107 ondergrondse containers Waarvan 0 uitbreiding en 107 vervanging Overig
€ 115.000,€ 186.000,€ 9.000,-
Inzameling In de begroting 2024 is geen extra inzet ten opzichte van 2023.2 opgenomen voor frequentieverhoging van inzamelroutes of ureninzet voor straatreiniging.
Begroting 2024 versie 2.0
blz 38
Kapitaallasten containers Nieuwe ondergrondse containers worden door RMN gekocht en op de balans geactiveerd. Bij de gemeente Zeist wordt per container een kapitaallast in rekening gebracht. De stijging betreft in 2023 aangekochte containers welke in 2024 voor het eerst worden doorbelast. Inzet RMN versus AVU en overige In 2024 is de kosten ontwikkeling AVU (incl verwerkingskosten) toegenomen met € 71.000. Voor het begrotingsjaar 2024 is de inzet RMN zijnde met name het verzorgen van de inzamelroutes met personeel en tractie als volgt te specificeren: Gemeente Zeist
RMN
AVU overig
totaal
Inzameling GFT
821.000
698.000
1.519.000
Inzameling restafval
871.000
1.653.000
2.524.000
Inzameling grof afval
363.000
211.000
574.000
Inzameling kerstbomen
16.000
Inzameling snoeihout
16.000
6.000
6.000
Inzameling papier
446.000
-144.000
302.000
Inzameling Glas
93.000
-69.000
24.000
Inzameling PMD
700.000
-276.000
424.000
Kringloopcentrum Zeist
-
78.000
78.000
Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers
127.000 -
58.000 29.000
185.000 29.000
Recyclingstation
454.000
536.000
990.000
Transport afvalstoffen
199.000
199.000
Overige kosten afvalinzameling Voorlichting
707.000 11.000
707.000 11.000
Straatreiniging
963.000
Onkruidbestrijding
373.000
373.000
Hondenuitlaatstroken
44.000
44.000
Zaterdag vegen
22.000
22.000
Vegen Oranjemarkt
9.000
9.000
Reinigen goten Slotlaan
44.000
44.000
Reinigen goten Slotlaan
9.000
9.000
Kolkenreiniging
193.000
193.000
Gladheidbestrijding
262.000
262.000
Plaagdierbestrijding
25.000
25.000
Totaal gemeente Zeist
Begroting 2024 versie 2.0
6.758.000
54.000
2.828.000
1.017.000
9.586.000
blz 39
6. Meerjarenraming 2024 – 2027 RMN 6.1
Meerjarenraming lasten
LASTEN Omschrijving Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Buitendienst Personeelskosten Tractiemiddelen Recyclingstation en inzamelmiddelen
Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten
Additionele kosten Totaal lasten Totaal van saldo van baten en lasten Mutaties reserves Gerealiseerde resultaat
Begroting 2024 versie 2.0
alle bedragen in euro's Raming 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2026
Raming 2027
3.645.000 1.188.000 4.833.000
3.718.000 1.212.000 4.930.000
3.792.000 1.236.000 5.028.000
3.868.000 1.261.000 5.129.000
3.945.000 1.286.000 5.231.000
676.700 676.700
690.000 690.000
704.000 704.000
718.000 718.000
732.000 732.000
10.542.600 10.753.000 10.968.000 11.187.000 11.411.000 5.852.700 5.970.000 6.089.000 6.211.000 6.335.000 3.307.000 3.373.000 3.440.000 3.509.000 3.579.000 19.702.300 20.096.000 20.497.000 20.907.000 21.325.000
10.217.000 10.421.000 10.629.000 10.842.000 11.059.000 828.000 845.000 862.000 879.000 897.000 11.045.000 11.266.000 11.491.000 11.721.000 11.956.000 295.800
301.000
307.000
313.000
319.000
36.552.800 37.283.000 38.027.000 38.788.000 39.563.000 200.200 200.000 200.000 200.000 200.000 0 0 0 0 0 0 0 0
blz 40
6.2
Meerjarenraming baten
BATEN Omschrijving Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist
Additionele taken Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein
Aanvullende taken en separate afrekeningen Aanvullende taken Desintegratievergoeding
Financiële baten en lasten Financiële baten en lasten Totaal baten
Begroting 2024 versie 2.0
Raming 2024
alle bedragen in euro's Raming Raming 2026 2026
Raming 2025
Raming 2027
3.935.800 4.017.000 4.105.000 4.196.000 4.288.000 2.518.700 2.569.000 2.625.000 2.681.000 2.738.000 5.767.000 5.884.000 6.015.000 6.147.000 6.281.000 7.390.900 7.541.000 7.705.000 7.871.000 8.042.000 6.853.600 6.995.000 7.148.000 7.306.000 7.465.000 9.585.800 9.781.000 9.994.000 10.212.000 10.434.000 36.051.800 36.787.000 37.592.000 38.413.000 39.248.000
296.000 0 296.000
301.000 0 301.000
307.000 0 307.000
313.000 0 313.000
319.000 0 319.000
180.600 224.600 405.200
184.000 211.000 395.000
188.000 140.000 328.000
192.000 70.000 262.000
196.000 0 196.000
0
0
0
0
0
36.753.000 37.483.000 38.227.000 38.988.000 39.763.000
blz 41
6.3
Meerjarenraming per deelnemer
6.3.1 Baarn Gemeente Baarn Raming 2024 Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoei afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling glas Inzameling PMD Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers Recyclingstation Transport Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Voorlichting Marktmeester Straatreiniging Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding
Begroting 2024 versie 2.0
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2026
Raming 2027
583.000 815.000 82.000 3.000 9.000 85.000 16.000 125.000 24.000 21.000 874.000 185.000 254.000 11.000 27.000 424.000 162.000 90.000 121.000 25.000
595.000 832.000 84.000 3.000 9.000 87.000 16.000 128.000 24.000 21.000 892.000 189.000 259.000 11.000 28.000 433.000 165.000 0 92.000 123.000 26.000
608.000 850.000 86.000 3.000 9.000 89.000 16.000 131.000 25.000 21.000 911.000 193.000 265.000 11.000 29.000 442.000 169.000 0 94.000 126.000 27.000
621.000 869.000 88.000 3.000 9.000 91.000 16.000 134.000 26.000 21.000 931.000 197.000 271.000 11.000 30.000 452.000 173.000 0 96.000 129.000 28.000
635.000 888.000 90.000 3.000 9.000 93.000 16.000 137.000 27.000 21.000 951.000 201.000 277.000 11.000 31.000 462.000 177.000 0 98.000 132.000 29.000
3.936.000
4.017.000
4.105.000
4.196.000
4.288.000
blz 42
6.3.2 Bunnik Gemeente Bunnik Raming 2024 Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling Glas Inzameling PMD Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers Recyclingstation Transport Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Voorlichting Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2026
Raming 2027
403.000 573.000 139.000 6.000 4.000 48.000 7.000 116.000 17.000 5.000 540.000 86.000 48.000 11.000 215.000 123.000 32.000 92.000 52.000 2.000
411.000 585.000 142.000 6.000 4.000 49.000 7.000 118.000 17.000 5.000 551.000 88.000 49.000 11.000 219.000 125.000 33.000 94.000 53.000 2.000
420.000 598.000 145.000 6.000 4.000 50.000 7.000 121.000 17.000 5.000 563.000 90.000 50.000 11.000 224.000 128.000 34.000 96.000 54.000 2.000
429.000 611.000 148.000 6.000 4.000 51.000 7.000 124.000 17.000 5.000 575.000 92.000 51.000 11.000 229.000 131.000 35.000 98.000 55.000 2.000
438.000 624.000 151.000 6.000 4.000 52.000 7.000 127.000 17.000 5.000 588.000 94.000 52.000 11.000 234.000 134.000 36.000 100.000 56.000 2.000
2.519.000
2.569.000
2.625.000
2.681.000
2.738.000
Raming 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2026
Raming 2027
89.000 8.000 24.000 7.000 5.000 10.000 99.000 42.000 12.000
91.000 8.000 24.000 7.000 5.000 10.000 101.000 43.000 12.000
93.000 8.000 25.000 7.000 5.000 10.000 103.000 44.000 12.000
95.000 8.000 26.000 7.000 5.000 10.000 105.000 45.000 12.000
97.000 8.000 27.000 7.000 5.000 10.000 107.000 46.000 12.000
296.000
301.000
307.000
313.000
319.000
Gemeente Bunnik Additioneel
Algemeen beheer openbare ruimte Onderhoud Speeltoestellen Onderhoud verkeersborden en belijning Verplaatsen smiley borden Onderhoud bruggen Onderhoud straat meubilair Onderhoud openbaar groen Hand en span diensten Overige activiteiten
Begroting 2024 versie 2.0
blz 43
6.3.3 IJsselstein Gemeente IJsselstein
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier brengen Inzameling papier halen Inzameling Glas Inzameling PMD Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers Recyclingstation Transportkosten Overige kosten afvalinzameling Voorlichting Straatreiniging Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Kolken reinigen Gladheidbestrijding Plaagdieren Huisontruimingen
Begroting 2024 versie 2.0
Raming 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2026
Raming 2027
640.000 1.425.000 202.000 8.000 -49.000 218.000 24.000 296.000 32.000 22.000 1.026.000 174.000 445.000 11.000 606.000 392.000 55.000 78.000 132.000 27.000 3.000
653.000 1.454.000 206.000 0 8.000 -50.000 222.000 24.000 302.000 33.000 22.000 1.047.000 178.000 454.000 11.000 618.000 400.000 56.000 80.000 135.000 28.000 3.000
667.000 1.486.000 211.000 0 8.000 -51.000 227.000 25.000 309.000 34.000 22.000 1.070.000 182.000 464.000 11.000 632.000 409.000 57.000 82.000 138.000 29.000 3.000
682.000 1.518.000 216.000 0 8.000 -52.000 232.000 26.000 316.000 35.000 22.000 1.093.000 186.000 474.000 11.000 646.000 418.000 58.000 84.000 141.000 30.000 3.000
697.000 1.551.000 221.000 0 8.000 -53.000 237.000 27.000 323.000 36.000 22.000 1.117.000 190.000 484.000 11.000 660.000 427.000 59.000 86.000 144.000 31.000 3.000
5.767.000
5.884.000
6.015.000
6.147.000
6.281.000
blz 44
6.3.4 Nieuwegein Gemeente Nieuwegein
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling glas Inzameling kunststof verpakkingen Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Voorlichting
Begroting 2024 versie 2.0
Raming 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2026
Raming 2027
1.208.000 3.205.000 665.000 46.000 10.000 196.000 41.000 -93.000 53.000 1.369.000 680.000 11.000
1.233.000 3.270.000 678.000 47.000 10.000 200.000 42.000 -95.000 54.000 1.397.000 694.000 11.000
1.260.000 3.341.000 693.000 48.000 10.000 204.000 43.000 -97.000 55.000 1.428.000 709.000 11.000
1.287.000 3.414.000 708.000 49.000 10.000 208.000 44.000 -99.000 56.000 1.459.000 724.000 11.000
1.315.000 3.488.000 723.000 50.000 10.000 213.000 45.000 -101.000 57.000 1.491.000 740.000 11.000
7.391.000
7.541.000
7.705.000
7.871.000
8.042.000
blz 45
6.3.5 Soest Gemeente Soest
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling papier huis-aan-huis Inzameling Glas Inzameling PMD Kringloopcentrum Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers Recyclingstation de Schans Transport afvalstoffen Recyclingstation Zandbergenlaan Overige kosten afvalinzameling Voorlichting Marktmeester Straatreinigen Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen/overige activiteiten
Begroting 2024 versie 2.0
Raming 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2026
Raming 2027
1.365.000 1.430.000 75.000 12.000 6.000 -146.000 278.000 5.000 119.000 75.000 41.000 33.000 1.033.000 188.000 143.000 819.000 11.000 42.000 655.000 245.000 126.000 269.000 25.000 5.000
1.393.000 1.459.000 77.000 12.000 6.000 -149.000 284.000 5.000 121.000 77.000 42.000 34.000 1.054.000 192.000 146.000 836.000 11.000 43.000 668.000 250.000 129.000 274.000 26.000 5.000
1.423.000 1.491.000 79.000 12.000 6.000 -152.000 290.000 5.000 124.000 79.000 43.000 35.000 1.077.000 196.000 149.000 854.000 11.000 44.000 683.000 255.000 132.000 280.000 27.000 5.000
1.454.000 1.524.000 81.000 12.000 6.000 -155.000 296.000 5.000 127.000 81.000 44.000 36.000 1.101.000 200.000 152.000 873.000 11.000 45.000 698.000 261.000 135.000 286.000 28.000 5.000
1.486.000 1.557.000 83.000 12.000 6.000 -158.000 302.000 5.000 130.000 83.000 45.000 37.000 1.125.000 204.000 155.000 892.000 11.000 46.000 713.000 267.000 138.000 292.000 29.000 5.000
6.854.000
6.995.000
7.148.000
7.306.000
7.465.000
blz 46
6.3.6 Zeist Gemeente Zeist
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling Glas Inzameling PMD Kringloopcentrum Zeist Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers Recyclingstation Transport afvalstoffen Overige kosten afvalinzameling Voorlichting Straatreiniging Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken donderdag /Zaterdagmarkt vegen Vegen Oranjemarkt Parkeergarages vegen Reinigen goten Slotlaan Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding
Begroting 2024 versie 2.0
Raming 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2026
Raming 2027
1.519.000 2.524.000 574.000 16.000 6.000 302.000 24.000 424.000 78.000 185.000 29.000 990.000 199.000 707.000 11.000 1.017.000 373.000 44.000 22.000 9.000 44.000 9.000 193.000 262.000 25.000
1.550.000 2.575.000 586.000 16.000 6.000 308.000 24.000 433.000 80.000 189.000 30.000 1.010.000 203.000 721.000 11.000 1.038.000 381.000 45.000 22.000 9.000 45.000 9.000 197.000 267.000 26.000
1.584.000 2.631.000 599.000 16.000 6.000 315.000 25.000 442.000 82.000 193.000 31.000 1.032.000 207.000 737.000 11.000 1.061.000 389.000 46.000 22.000 9.000 46.000 9.000 201.000 273.000 27.000
1.619.000 2.688.000 612.000 16.000 6.000 322.000 26.000 452.000 84.000 197.000 32.000 1.055.000 212.000 753.000 11.000 1.084.000 397.000 47.000 22.000 9.000 47.000 9.000 205.000 279.000 28.000
1.654.000 2.747.000 625.000 16.000 6.000 329.000 27.000 462.000 86.000 201.000 33.000 1.078.000 217.000 769.000 11.000 1.108.000 406.000 48.000 22.000 9.000 48.000 9.000 209.000 285.000 29.000
9.586.000
9.781.000
9.994.000 10.212.000 10.434.000
blz 47
6.4
Meerjarenoverzicht balans
ACTIVA Vaste activa Materiële vaste activa (investeringen met economisch nut) Gebouwen Inventaris Materieel Terreininrichting Inzamelmiddelen Vlottende activa Voorraden Gereed product en handelsgoederen Vorderingen Schatkistbankieren Voorschotten Overige vorderingen Nog te ontvangen bedragen
Liquide middelen TOTAAL ACTIVA
Geraamd Geraamd Geraamd Geraamd Geraamd 31-12-2023 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027
2.269.000 2.132.000 1.994.000 1.861.000 1.768.000 183.000 102.000 61.000 32.000 16.000 8.073.000 9.545.000 9.444.000 9.434.000 9.196.000 660.000 504.000 386.000 302.000 277.000 14.106.000 13.931.000 12.632.000 11.158.000 9.537.000 25.291.000 26.214.000 24.517.000 22.787.000 20.794.000
100.000
100.000
100.000
100.000
100.000
1.000.000 1.600.000 600.000 700.000 3.900.000
1.000.000 1.600.000 600.000 700.000 3.900.000
1.000.000 1.600.000 600.000 700.000 3.900.000
1.000.000 1.600.000 600.000 700.000 3.900.000
1.000.000 1.600.000 600.000 700.000 3.900.000
250.000
250.000
250.000
250.000
250.000
29.541.000 30.464.000 28.767.000 27.037.000 25.044.000
PASSIVA 31-12-2023 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 Vaste passiva Eigen vermogen Algemene reserve
Voorzieningen Vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer Vlottende passiva Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar kasgeldleningen Crediteuren Belastingen, premies en sociale lasten Voorschotten Vooruitontvangen bedragen
Overlopende passiva Banksaldi TOTAAL PASSIVA
Begroting 2024 versie 2.0
417.000 417.000
417.000 417.000
417.000 417.000
417.000 417.000
417.000 417.000
59.000
59.000
59.000
59.000
59.000
22.550.000 22.650.000 21.750.000 19.750.006 17.783.340
3.000.000 1.500.000 750.000 750.000 300.000 6.300.000
3.000.000 1.500.000 750.000 750.000 300.000 6.300.000
3.000.000 1.500.000 750.000 750.000 300.000 6.300.000
3.000.000 1.500.000 750.000 750.000 300.000 6.300.000
3.000.000 1.500.000 750.000 750.000 300.000 6.300.000
215.000 1.038.000 241.000 510.994 484.660 29.541.000 30.464.000 28.767.000 27.037.000 25.044.000
blz 48
6.5
Kengetallen en EMU saldi
6.5.1. Kengetallen Kengetallen Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte
Begroting Begroting Begroting Voorlopig Voorlopig 2023 2024 2025 2026 2027 63,93% 61,63% 58,03% 51,67% 45,61% 63,93% 61,63% 58,03% 51,67% 45,61% 1,41% 1,37% 1,45% 1,54% 1,67% € 200 € 200 € 200 € 200 € 200
De kengetallen hebben beperkte informatiewaarde. RMN werkt als non-profit organisatie zonder winstoogmerk en keert eventuele overschotten uit aan de deelnemende gemeenten. De deelnemende gemeenten staan garant voor eventuele tekorten.
6.5.2. EMU saldi EMU Saldo
2023 x€ 1000,Volgens begrotin g 2023
1 Exploitatiesaldo . vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) 2 Mutatie . (im)materiële vaste activa 3 Mutatie . voorzieningen 4 Mutatie . voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie) 5 Verwachte . boekwinst bij verkoop effecten en verwachte boekwinst bij verkoop (im)materiële vaste activa Berekend EMU-saldo
Begroting 2024 versie 2.0
2024
2025
2026
2027
x € 1000,Volgens meerjarenramin g in begroting 2024
x € 1000,Volgens meerjarenramin g in begroting 2025
x € 1000,Volgens meerjarenramin g in begroting 2026
x € 1000,Volgens meerjarenramin g in begroting 2027
200
200
200
200
200
6.237
922
-1.695
-1.730
-1.993
0
0
0
0
0
0
0
0
1.122
-1.495
-1.530
-1.793
6.437
blz 49
7. Paragrafen 7.1
Besluit Begroting en Verantwoording
Op grond van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten dienen overheidsorganen in de begroting en de jaarstukken een aantal verplichte paragrafen op te nemen. Voor RMN betreft dit: 7.2 Weerstandsvermogen en risicobeheersing; 7.3 Onderhoud kapitaalgoederen; 7.4 Financiering; 7.5 Bedrijfsvoering; 7.6 Verbonden partijen.
7.2
Weerstandsvermogen en risicobeheersing
Het weerstandsvermogen is gedefinieerd als het vermogen van de gemeenschappelijke regeling Reinigingsbedrijf Midden Nederland om niet structurele financiële risico’s op te kunnen vangen teneinde haar taken te kunnen voortzetten. Het weerstandsvermogen wordt bepaald door de verhouding tussen weerstandscapaciteit en ongedekte risico’s en is van belang voor het bepalen van de gezondheid van de financiële positie van RMN voor het verslagjaar maar ook voor de meerjarenraming.
7.2.1. Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit wordt berekend uit de posten: algemene reserve, bestemmingsreserve, de stille reserves en het gerealiseerde resultaat en bedraagt ultimo 2024 € 417.000,-. Het bestuur van RMN heeft bepaald dat volledige verrekening van de kosten plaatsvindt met de deelnemende gemeenten met uitzondering van benoemde kosten die ten laste van de bestemmingsreserve worden gebracht. Positieve resultaten worden bij resultaatbestemming door het bestuur aan de algemene reserve toegevoegd of aan de deelnemende gemeenten uitgekeerd. Negatieve resultaten worden verrekend met de deelnemende gemeenten voor zover deze niet ten laste gebracht kunnen worden van de algemene reserve.
7.2.2. Risico's Onderstaande zijn de belangrijkste risico’s RMN opgenomen met als peildatum februari 2023 en onderscheiden in risico’s op de bedrijfsvoering RMN en risico’s op de afval- en grondstofstromen RMN. De risico’s zijn deels afgedekt door het onderbrengen ervan bij solide verzekeraars. De belangrijkste beheersing zit echter op het verbeteren van het inzicht in de beheersmaatregelen en het sturen van de uitvoering van de maatregelen binnen de bedrijfsvoering van RMN. Vanaf september 2021 worden risico’s gemonitord in de voortgangsrapportages per budgethouder. Gezien de onzekere omstandigheden en het soms ook niet kunnen beheersen van zich voordoende financieel negatieve effecten van maatschappelijke en/of economische ontwikkelingen is middels de Begroting 2024 versie 2.0
blz 50
kaderbrief 2023 een post onvoorzien in de begroting van 2023 geïntroduceerd van € 200.000,-. De beheersing van de risico’s en de rol van een post onvoorzien daarbij zal medio 2023 geëvalueerd worden. Voor 2024 zal wederom een post onvoorzien worden opgenomen zoals gemeld in de kaderbrief 2024. 7.2.2.1 Risico’s bedrijfsvoering RMN Personeel, inhuur externen en arbeidsmarkt Risico Voor 2024 blijft het overschrijden van de personeelsbudgetten risicovol vanwege een hoger dan begroot ziekteverzuim, de aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt, groter verloop van medewerkers (landelijke tendens) en een harder dan de indexering stijgende tarieven voor externen. In 2023 is gestart met het werven van meer chauffeurs waarbij hen direct een jaarcontract met RMN geboden wordt in plaats van de bestaande constructie waarbij eerst een jaar via het uitzendbureau gewerkt zal worden. Dit gaat gepaard met een extra risico omdat RMN eigen risico drager is voor de ZW en de WW. Bij uitval of niet functioneren van medewerkers draagt RMN de lasten voor een periode van 2 jaar. Het UWV voert de uitbetaling uit maar stuurt een rekening naar RMN. Beheersmaatregelen Middels maandelijkse voortgangsgesprekken met budgethouders en teamleiders worden personele ontwikkelingen gemonitord en specifieke beheersmaatregelen op teamniveau besproken.
Inhuur externen wordt aanbesteedt in het streven naar rechtmatige aanbestedingen in combinatie met scherpe tarieven en voldoende kwaliteit. Het MT RMN voert voortgangsgesprekken en volgt middels maandelijks rapportages de ontwikkelingen op RMN totaal niveau. Continue aandacht voor de medewerkers waaronder ook inzet op het gebied van training en opleiding en vitaliteit moet zorgdragen voor een prettig werkklimaat en fitte medewerkers en verminderde uitval. Wagenbeheer Risico De langere levertijden hebben zowel in 2023 als in 2024 een effect op het hogere onderhoudsniveau. Beheersmaatregelen Door de planning van de onderhoudswerkzaamheden beter af te stemmen op de benodigde inzet wordt actief gestuurd op het beperken van de aanvullende inhuur van materiaal. Risico De brandstofprijzen zijn gedurende het eerste kwartaal 2022 tot ongekende hoogte gestegen. Inmiddels zijn deze weer iets gedaald. Echter voor 2023 en 2024 is het de verwachting dat door onzekere maatschappelijke ontwikkelingen (denk onder andere aan de boycot op ruwe olie uit Rusland
Begroting 2024 versie 2.0
blz 51
eind 2022, maar ook door de boycot op import van diesel uit Rusland begin 2023) de prijs van de door RMN meest gebruikte brandstofsoort HVO diesel blijvend hoog zal blijven. De ontwikkelingen in 2024 worden middels voortgangsoverleggen, maandrapportages en kwartaalrapportages binnen RMN en richting het bestuur gemonitord. Een deel van de financiële effecten zal moeilijk tot niet beheersbaar zijn middels maatregelen, zoals de langere levertijden en hogere brandstofprijzen. Administratieve processen en ICT Risico Door verouderde inrichting van de administratieve systemen, arbeidsintensieve complexe processen in combinatie met hoge werkdruk binnen ICT en Financiën ontstaat het risico dat de informatievoorziening aan management en bestuur van RMN onvoldoende is voor adequate sturing en beheersing. Beheersmaatregelen Qua beheersmaatregel is eind 2022 gestart met de inzet van (tijdelijke) inhuurkrachten met expertise op het gebied van AO/IC en Finance en Control. Een belangrijke extra reden voor deze inzet is de invoering van de wet “versterking decentrale rekenkamers”. Nu verstrekt de externe accountant een controleverklaring met een oordeel inzake getrouwheid en rechtmatigheid bij de jaarrekening van RMN. Met de invoering van de rechtmatigheidsverantwoording wijzigt dit en neemt RMN zelf een rechtmatigheidsverantwoording op in de jaarrekening.
Daarmee valt de rechtmatigheidsverantwoording onder het getrouwheidsoordeel van de accountant. De accountant kijkt dus nog wel of de rechtmatigheidsverantwoording door RMN ‘juist’ is. Risico Naast het tijdelijk verstoren van de managementinformatie kan de overgang naar 21South consequenties hebben voor de kwaliteit van de vastgelegde gegevens welke de basis vormen voor DVO-afrekeningen met de deelnemers. In 2022 is de eerste fase voor het onderdeel inzameling vrijwel afgerond maar is nog niet perfect. Ook in 2023 en mogelijk in 2024 zullen verbeterslagen nodig zijn. In 2023 wordt in samenwerking met 21South een start gemaakt voor de implementatie van een IBOR module. In eerste instantie is hierdoor meer risico op data van mindere kwaliteit, waarna in 2024 ingezet wordt op een betere planning en sturing en dus beheersing. Beheersmaatregelen Een ingezette beheersmaatregel is het schrijven van gebruikersprofielen om de belangrijkste eisen en wensen helder in beeld te brengen waardoor de kwaliteit aan de voorkant geborgd wordt. Dit heeft wel effect op de doorlooptijd die hierdoor iets langer wordt. Organisatieontwikkelingen additionele taken taken IJsselstein 2024 De gemeente IJsselstein heeft RMN eind december 2021 schriftelijk aangegeven in 2022 in samenwerking met RMN te onderzoeken of de additionele taken taken onderdeel uitmaken van de DVO in 2023.
De werkzaamheden additionele taken zijn vanaf 2023 geen onderdeel meer van RMN. Begroting 2024 versie 2.0
blz 52
De ontvlechting van het hiermee samenhangende deel van de organisatie van RMN is medio 2022 in gang gezet. Naast het uitvoerend deel betreft dit overheadfuncties welke soms complexere toerekenbaar zijn. Over de gevolgen van diverse onderdelen nog overleg gaande. Met wijziging 2023.1is het besluit van het AB december 2022 uitgewerkt Meerjarenprogramma RMN 2022-2025 Voor de uitvoering van het Meerjarenprogramma RMN zijn incidentele en structurele investeringen voorzien, dit betreft 3 hoofdcategorieën zijnde aanvullende trainingen medewerkers en leidinggevenden, externe adviezen en nieuwe functies. De functies inkoopmanager, controller, werkvoorbereider, manager bedrijfsvoering en informatiemanager zijn opgenomen binnen het bestaande financiële kader van de binnendienst door het anders organiseren van werkzaamheden. Mogelijk blijkt uit de kwalitatieve analyse van het personeelsbestand dat er boventallig personeel ontstaat. Deze analyse staat op de planning om gedurende 2022/2023 uit te voeren. Op dit moment is er geen concrete verwachting van mogelijke frictiekosten welke zouden kunnen ontstaan vanuit de kwalitatieve analyse. Mocht blijken dat er beperkt boventallig personeel ontstaat dan is het de verwachting dat vanwege de huidige krapte op de arbeidsmarkt er op korte termijn vervangend werk mogelijk is waardoor frictiekosten uiterst beperkt blijven.
7.2.2.2 Risico’s grondstof- en afvalstromen RMN (Brenda) De verwerking van de afvalstromen bestaat uit 2 delen. Het inzamelen van het afval en het verwijderen van het afval. Het eerste deel wordt gedaan door RMN zelf en het 2e deel wordt – voor de belangrijkste afvalstromen - georganiseerd door de AVU. Naast de AVU zijn er nog een aantal kleinere partijen waarmee RMN zaken doet met betrekking tot de afvalverwijdering. De grote afvalstromen betreffen huishoudelijk restafval, grof huishoudelijk restafval en gft-afval. De AVU laat weten dat er voor 2024 geen wijzigingen worden voorzien in de regelgeving omtrent deze afvaldeelstromen die van invloed kunnen zijn op de lopende contracten en op de begroting. Voor details van de risico’s verwijst RMN naar de begroting van de AVU. Verwerkingskosten grondstof- en afvalstromen Het gemeentelijk beleid van de deelnemers van de AVU is gericht op het zo veel mogelijk scheiden van afval en zo weinig mogelijk restafval te hebben. Dit leidt in zijn algemeenheid tot lagere verwerkingskosten en hogere opbrengsten voor onze deelnemers. Risico’s Allereerst is er het prijsrisico. Met ingang van 2023 is door de Rijksoverheid naast de afvalstoffenbelasting een CO2-heffing opgelegd. Ook voor 2024 bedraagt deze nog steeds € 0,00 per ton te verbranden (rest)afval, maar dit kan in de toekomst veranderen.
Daarnaast kunnen sterk stijgende energiekosten zorgen voor stijgende verwerkingskosten. De stimulering van de circulaire economie zal extra kosten per ton restafval en gft met zich meebrengen. Dit wordt verwerkt in de begroting van de AVU. De impact hiervan is op dit moment nog niet bekend. Wel is door de vraag naar verpakkingen in 2022 de prijs voor papier toegenomen. Nu de situatie weer meer is genormaliseerd is de prijs eind 2022 weer fors gedaald. Begroting 2024 versie 2.0
blz 53
Sterk fluctuerende prijzen zoals die van papier zijn van invloed op het resultaat van de grondstof- en afvalstromen. Het AVU begroot daarom de opbrengst van oud papier in 2024 conservatief. Ten tweede is er een hoeveelheidsrisico. Dit betreft de toenemende vervuiling van ingezamelde grondstoffen, zoals landelijk zichtbaar bij plastic en GFT, waardoor de opbrengsten dalen. Beheersmaatregel deelnemers Met de uitrol van het project “Afval scheiden: De Volgende Stap” is het de verwachting dat dit tezamen met het nascheiden van het aangeboden restafval bij en door de verwerker effect zal hebben op het de aangeboden volume restafval. Hiermee sturen de deelnemers op het verder beperken van restafval en het vergroten van de grondstoffenstroom.
7.3
Onderhoud kapitaalgoederen
RMN zet veel kapitaalgoederen in, zoals huisvuilwagens, vrachtwagens, veegmachines en ongekentekend werkmaterieel. De kwaliteit van de kapitaalgoederen is mede bepalend voor de prestaties in het verzorgingsgebied. De kwaliteit wordt gewaarborgd door tijdig en vakkundig uitgevoerd onderhoud. RMN streeft ernaar het onderhoud van het materieel op een kwalitatief hoog peil te houden. Het onderhoud wordt hoofdzakelijk uitgevoerd door de eigen werkplaats. Investeren in onderhoud is van belang voor de continuïteit van de bedrijfsvoering, het voorkomt onnodige stilstand en de in het verzorgingsgebied behaalde prestaties zijn kwalitatief en kwantitatief van een hoger (constant) niveau. Daarnaast zijn de voertuigen samen met de buitendienstmedewerkers gezichtsbepalend voor RMN. Een goed verzorgd wagenpark draagt bij aan de veiligheid en vermindert de belasting van het milieu. Met het oog hierop wordt door RMN veel geïnvesteerd in het opleiden van het personeel om zuinig, veilig en verantwoord om te gaan met de aan hen toevertrouwde middelen. Het beleid van RMN is er opgericht om een optimale verhouding te vinden tussen enerzijds de hoogte van de kosten van onderhoud en anderzijds de kapitaallasten als gevolg van aanschaf van nieuwe voertuigen. Voor het begrotingsjaar 2024 worden in onderstaande tabel de verwachte investeringen zichtbaar.
Dit betreft een raming en is afhankelijk van de levertijden van de leveranciers.
Begroting 2024 versie 2.0
blz 54
Omschrijving
Boekwaarde 31-12-2022
Gebouwen
ICT Inventaris
Gladheidsmateriaal
Mutatie
afschrijving
31-12-2023
Afschr.
Mutatie
31-12-2024
2.302.644
95.000
128.280
2.269.364
0
137.780
2.131.584
2.302.644
95.000
128.280
2.269.364
0
137.780
2.131.584
55.481
72.960
52.566
20.394
128.441 42.838
80.000
12.860
109.978
171.279
80.000
68.341
182.938
69.253
198.304
2.790.808
829.080
5.731.448
267.557
28.860
81.118
0
81.426
101.512
61.366
136.938
3.190.470
1.105.748
7.816.170 224.375
Huisvuilwagens
3.769.720
Kolkenzuiger
314.125
44.875
269.250
44.875
Pickup
139.069
21.497
117.572
21.497
96.075
Veegmachines
841.532
267.316
574.216
195.927
378.289
Voertuingen BOR
248.574
45.219
203.355
45.219
158.136
Vrachtwagens
1.200.344
277.111
923.233
231.059
692.174
Werkplaats
Inzamelmiddelen
Terreininventaris
Begroting 2024 versie 2.0
12.777
55.644
12.777
42.867
6.849.342
68.421
2.790.808
1.567.128
8.073.022
3.190.470
1.718.468
9.545.024
9.010.525
6.192.000
1.096.657
14.105.868
1.600.200
1.774.776
13.931.292
9.010.525
6.192.000
1.096.657
14.105.868
1.600.200
1.774.776
13.931.292
720.137
91.200
151.130
660.207
156.488
503.719
720.137
91.200
151.130
660.207
0
156.488
503.719
19.053.927
9.249.008
3.011.536
25.291.399
4.790.670
3.868.938
26.213.131
blz 55
Specificatie overzicht investeringen aantal containers Investeringen aantal containers invest 2023 Vervangen LED Soest 35.000 Zonnepanelen Soest 60.000 totaal gebouwen 95.000 Inventaris 80.000 80.000 Vervangen huisvuilwagens Ondergrondse Containers Baarn Baarn Elektronica OOC Baarn uitbreiding Bunnik Elektronica OOC IJsselstein Elektronica OOC IJsselstein uitbreiding Nieuwegein Nieuwegein Elektronica OOC Nieuwegein uitbreiding Soest Soest Elektronica OOC Soest uitbreiding Zeist Zeist Elektronica OOC
2.790.808 2.790.808 33
466
396.000 35.300 132.000 11.300 100.400 420.000 456.000 150.400 1.092.000 612.000 126.300 1.200.000 1.284.000 176.300 6.192.000
932
91.200 91.200 9.249.008
11 0 0 35 38 91 51 100 107
Herinrichting Bunnik
invest 2024
3.190.470 3.190.470
5
63.000
4
50.400
118
1.486.800
127
1.600.200
254
4.790.670
*) Betreft vervanging van ondergrondse containers van het bouwjaar 2014 of eerder.
Begroting 2024 versie 2.0
blz 56
7.4
Financiering
Inleiding. Het wettelijk kader voor financiering is vindbaar in nationale en Europese wetgeving. Nationaal betreft het met name de volgende wetten: Wet FIDO (Wet financiering decentrale overheden) Wet HOF (De Wet houdbare overheidsfinanciën) Het BBV (Besluit begroting en verantwoording) De Gemeentewet. Het beleid van RMN voor de financieringsfunctie is vastgelegd in de financiële verordening welke in 2020 opnieuw is vastgesteld.
7.4.1. Treasury De treasury-functie ondersteunt de uitvoering van de programma’s. De treasury-functie zorgt ervoor dat voldoende geld beschikbaar is om aan alle financiële verplichtingen te kunnen voldoen. Dit omvat het aantrekken van kortlopende- en langlopende leningen. Daarnaast is het uitlenen van gelden en het verstrekken van garanties ook onderdeel van deze functie maar dit is voor RMN niet van toepassing. De belangrijkste doelstellingen voor RMN: het tijdig aantrekken van leningen op de geld- en kapitaalmarkt het beheersen van het renterisico.
7.4.2. Rentebeleid RMN volgt de ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt en zal indien de rentetarieven daartoe aanleiding geven haar financieringsbeleid daarop aanpassen. De kaders hiervan zijn opgenomen in een rendementsdocument die door het algemeen bestuur van RMN is vastgesteld. Op grond hiervan is gekozen om in de financieringsbehoefte voor maximaal 30% te voorzien met kort lopende kredieten (krediet in rekening-courant en daggeldleningen) E.e.a. met in acht name van de wettelijke normen van kasgeldlimiet en renterisiconorm. Gelet op de lage rentestand voor langlopende financieringen wordt overwogen om een deel van kort lopend vermogen om te zetten in langlopend vermogen.
7.4.3. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het maximum bedrag waarvoor financiële middelen mogen worden aangetrokken op de geldmarkt. De kortlopende middelen worden aangetrokken in de vorm van daggeld, kasgeldleningen en kredietlimiet op de rekening courant. Deze kortlopende financiële middelen worden aangetrokken bij de huisbankier van RMN, de NV Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). De grootte van de kasgeldlimiet is afhankelijk van het begrotingstotaal aan het begin van het jaar. Voor 2024 bedraagt de kasgeldlimiet € 2.950.000,-. Op basis van het verloop van de opgestelde liquiditeitsprognose kan worden geconcludeerd dat de liquiditeitspositie gedurende het begrotingsjaar voldoet aan de kasgeldlimiet.
Begroting 2024 versie 2.0
blz 57
7.4.4. Renterisiconorm De renterisiconorm is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de vaste schuld bij aanvang van het begrotingsjaar. Het doel van deze norm is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rentelasten voor een organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van de vaste schuld in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening. Onderstaande tabel laat zien dat RMN ruimschoots binnen de wettelijke normen blijft. Rente risico (bedragen x € 1.000) 2023 Vaste leningen begin boekjaar
14.250
2024 22.550
2025 22.650
2026 21.750
2027 19.750
0
0
0
0
0
Rnte herzieningen Jaarlijkse verplichte aflossingen in boekjaar Norm Begrotingstotaal
700
2.900
1.900
2.000
1.967
36.753
37.483
38.227
38.988
39.763
Normwaarde 20% begrotingstotaal
7.351
7.497
7.645
7.798
7.953
Ruimte onder de norm
6.651
4.597
5.745
5.798
5.986
7.4.5. Financieringsbehoefte en leningenportefeuille De investeringen in (ondergrondse) containers en groot materieel worden gefinancierd door het afsluiten van langlopende geldleningen. Daarnaast worden de investeringen gefinancierd uit de afschrijvingen uit eigen vermogen. Tenslotte kan gebruik worden gemaakt van het kredietarrangement met de Bank Nederlandse Gemeenten. Daarbij is een kredietlimiet vastgesteld van € 800.000,- met een intra-dag limiet van € 2.200.000,-. De rente is gebaseerd op het 1-maands Euribor tarief vermeerderd met een spread van 15 basispunten. De excedentenrente bedraagt 2 % voor overschrijdingen tussen de kredietlimiet en de intra-dag limiet en 5% voor overschrijdingen boven de intra-dag limiet. In aanvulling op het "krediet in rekening-courant" wordt in onderling overleg daggeld of kasgeld verstrekt. Door de wijze van bevoorschotting door de deelnemende gemeenten, vooraf per kwartaal, is de financieringsbehoefte het grootst aan het einde van elk kwartaal. Omdat rentepercentages in een normale rentestructuur voor langlopende leningen hoger liggen dan voor kortlopende leningen zal RMN, binnen de kaders waarin zij mag opereren, zoveel mogelijk gebruik maken van kortlopende leningen om de fluctuaties in de kwartalen op te vangen.
Het gestelde kader waarbinnen de gemiddelde hoogte van de kasgeldlening zich moet bevinden mag over een kwartaal gezien niet hoger zijn dan 8,2% van het begrotingstotaal.
Begroting 2024 versie 2.0
blz 58
Overzicht langlopende leningen: a Looptijd
31-12-2023 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027
aflossing
2011-2031
750.000
750.000
750.000
750.000
2011-2026
100.001
66.668
33.335
0
2011-2041
1.199.999
1.133.332
1.066.665
1.000.000
2015-2023
1.300.000
0
2018-2028
3.000.000
3.000.000
3.000.000
3.000.000
3.000.000
1,3% f
2019-2029
3.000.000
3.000.000
3.000.000
3.000.000
3.000.000
0,1% f
2020-2030
4.200.000
3.600.000
3.000.000
2.400.000
1.800.000
0,0% l
600.000
2023-2033
7.000.000
6.300.000
5.600.000
4.900.000
4.200.000
2,8% l
700.000
nw 2023
2.000.000
1.800.000
1.600.000
1.400.000
1.200.000
2,5% l
200.000
3.000.000
2.700.000
2.400.000
2.100.000
2,0% l
300.000
1.000.000
900.000
800.000
2,0% l
100.000
21.750.000
19.750.000
17.783.333
nw 2024 nw 2025 Totaal
22.550.000
22.650.000
750.000
Rente Afl %
933.333
3,3% f 3,3% l
33.333
4,0% l
66.667
1,0% f
2.000.000
De onderstaande tabel geeft de financieringsbehoefte per ultimo van het jaar aan. Bedragen * € 1.000 Tabel financieringsbehoefte (bedragen Einde x € 1000). boekjaar 2023 Totaal boekwaarde activa 25.291 Opgenomen langlopende leningen 20.550 Aan te trekken leningen 2.000 Eigen financieringsmiddelen (kort) 3.000 Totaal financieringsmiddelen 25.550 Geraamd financieringstekort/overschot 259
2024 26.213 19.650 3.000 3.000 25.650
2025 24.518 20.750 1.000 3.000 24.750
2026 22.787 19.750 0 3.000 22.750
-563
232
-37
2027 2028 20.795 18.753 17.783 12.817 0 3.000 3.000 3.000 20.783 18.817 -11
7.4.6. Relatiebeheer In het begrotingsjaar worden geen veranderingen voorzien in de relatie met de huisbankier.
7.4.7.Kasbeheer Jaarlijks wordt een eindafrekening opgesteld van de kosten voor de overeengekomen diensten met de deelnemende gemeenten. Het verschil tussen het totaal van de voorschotnota’s en het totaal af te rekenen bedrag wordt met de betreffende gemeente verrekend.
Begroting 2024 versie 2.0
blz 59
64
7.5
Bedrijfsvoering
7.5.1. Maatschappelijke verantwoordelijkheid De maatschappelijke verantwoordelijkheid van RMN als overheidsbedrijf maakt dat RMN vakkennis aanwendt om beleidsmatige koersen uit te zetten. Nauwgezette communicatie met beleidsverantwoordelijken binnen de gemeenten is noodzakelijk om niet langs elkaar heen te werken. Maatschappelijke verantwoordelijkheid komt tot uiting in de samenwerking van RMN met andere partijen, waaronder: − Partijen die betrokken zijn bij het beheer van de openbare ruimten, zoals groenaannemers, handhaving, openbare werken, waterschap, kringloopcentra in de deelnemende gemeenten en sociale werkvoorzieningen. − Partijen die betrokken zijn bij de participatiewetgeving door het aanbieden van participatie werkplaatsen. − Afvalvrije scholen. − Buurtverenigingen/wijkbureaus. Met deze partijen wordt samengewerkt of samenwerking gezocht bij het o.a. blad- en zwerfafval opruimen, inzamelen oud papier en participatie bij het verbeteren van de kwaliteit van de openbare ruimte. Door deze samenwerking ontstaat een gebondenheid met de samenleving in de regio. RMN verzorgt voorlichting aan scholieren. Bij gemeentelijke evenementen/activiteiten kan RMN zorg dragen voor een goede afvalvoorziening en na afloop de locatie weer schoon opleveren. RMN heeft een gecertificeerd ISO-14001 milieuzorgsysteem. Het wagenpark en materieel voldoen aan de strengste milieueisen.
RMN is in het bezit van de vereiste milieuvergunningen voor de door haar beheerde Recyclingstations en zorgt middels interne audit voor waarborging van het naleven van de gestelde eisen. Naast CO2 reductie op de eigen bedrijfsvoering draagt RMN een belangrijke bijdrage aan CO2 reductie als gevolg van het gescheiden inzamelen van afval. Door actieve advisering aan de deelnemende gemeenten geeft RMN invulling aan de medeverantwoordelijkheid van duurzaam afvalbeheer.
7.5.2. Personeel Het werk van RMN is afhankelijk van de factor mens, RMN hecht grote waarde aan goed werkgeverschap. RNM heeft een actieve OR die nauw wordt betrokken bij de bedrijfsvoering en beleidsvorming van RMN. Door begeleiding en scholing wordt gestreefd personeel breed inzetbaar te houden waardoor doorstroming kan plaatsvinden naar andere taakvelden Voor een goed functioneren van de organisatie zorgen we ook voor een goede bemensing: de juiste medewerkers op de juiste plek. Dit betekent onder meer dat we beschikken over vakmensen, waardoor we vanzelfsprekend voldoen aan de wettelijke vereisten. De medewerkers zijn zelf verantwoordelijk voor de juiste inzetbaarheid, nu en in de toekomst. De werkgever ondersteunt, coacht en faciliteert dit via de leidinggevenden. De medewerkers zijn er trots op om bij RMN te werken.
Begroting 2024 versie 2.0
blz 60
De organisatie zorgt voor voldoende medewerkers op het juiste niveau om te voldoen aan de kritieke massa. Dit gebeurt met een vaste formatie die in verhouding staat tot het structurele werkaanbod. Daarnaast beschikt RMN over een flexibele schil. Hiermee kan fluctuatie in het werkaanbod goed worden opgevangen. De medewerkers beschikken over de juiste kennis en competenties om de taken op het juiste niveau uit te voeren. Waar nodig zijn zij breder inzetbaar dan alleen hun eigen vakgebied. Ze hebben een professionele en dienstverlenende houding en RMN zorgt dat de medewerkers zijn getraind op de benodigde vaardigheden. De medewerkers werken transparant en doen wat vooraf is afgesproken. Ze zijn gericht op een goede samenwerking met elkaar en met de collega’s bij de deelnemende gemeenten. De medewerkers zijn het visitekaartje van RMN. RMN heeft een evenementen commissie die is opgericht door enthousiaste medewerkers. Regelmatig verzorgen zij afwisselende activiteiten voor het personeel. Tweemaal per jaar organiseert RMN een personeelsbijeenkomst. Alle RMN medewerkers van de verschillende vestigingen komen hier bij elkaar om geïnformeerd te worden over de gang van zaken binnen de organisatie. Personeelsstaat 2024
FTE 2023.2
Fte 2024
Loonkosten in €
Directie en algemeen beheer
42,1
42,1
3.337.000
(Assistent) teamleiders
7,7
7,7
630.000
Medewerkers buitendienst
116,4
116,4
6.771.000
Medewerkers werkplaats
3,6
3,6
248.000
Medewerkers additionele taken/derden Totaal RMN
3,7 173.5
3,7 173.5
218.000 11.204.000
Het aantal fte in de buitendienst is 120,1 fte in 2024.
7.5.3. Duurzaam werken Een duurzame en mooie leefwereld met als doel een volledige circulaire samenleving. Wij zijn een maatschappelijke en innovatieve onderneming die op vooruitstrevende wijze afval en grondstoffen inzamelt. Daarnaast zetten wij ons continu in voor een schone, hele en veilige buitenruimte. RMN heeft de volgende milieudoelstellingen voor de naaste toekomst: • • • • •
Het wagenpark van RMN rijdt in 2025 minimaal voor 80% op HVO diesel ; Overschakelen naar elektrische kleine werktuigen met als doel in 2025 60% emissievrij; Toepassen van slimme smeeroliën die 4% brandstof besparen en de uitstoot van NOx verminderen; Gebruik nieuwe hydraulische olie die vier keer langer meegaat en daardoor minder afval ontstaat; Bovenstaande maatregelen leiden tot een reductie van circa 250.000 kg CO2 per jaar;
Begroting 2024 versie 2.0
blz 61
Energieverbruik op de RMN locaties bestaat in 2025 minimaal voor 60% uit energie door eigen opwekking zoals zon- en of windenergie. De rest van elektriciteitsbehoefte wordt groen ingekocht
7.5.4. Duurzaam inkopen Duurzaam inkopen is het rekening houden met milieu- en sociale aspecten in alle fasen van het inkoopproces. Bij milieuaspecten gaat het om het effect van een product, dienst of werk op het milieu, bijvoorbeeld door energie of materiaalgebruik. Bij sociale aspecten valt te denken aan thema’s als kinderarbeid of mensenrechten. RMN verzorgt aanbestedingen voor de aanschaf van hoofdzakelijk duurzame productiemiddelen conform de gestelde eisen in de Europese wetgeving.
7.6
Verbonden Partijen
RMN is een strategische samenwerking aangegaan met de stichting Inkoopbureau Midden Nederland ter borging van de inkoopfunctie . Onderwerp Toelichting Doel Het behalen van financiële, kwalitatieve en procesmatige voordelen door professionalisering van de inkoop- en aanbestedingsfunctie. Daarnaast is de ondersteuning bedoeld ter borging van het tijdig doen van rechtmatige inkopen met name bij grote contracten die aanbesteed moeten worden. Deelnemers
Gemeente de Bilt, Gemeente IJsselstein, gemeente Leusden, gemeente Molenlanden, gemeente Montfoort, gemeente Scherpenzeel, gemeente Vijfheerenlanden, gemeente Woudenberg, Avres, RMN, Regionale Sociale Dienst Kromme Rijn Heuvelrug.
Openbaar belang
Rechtmatig en transparant inkopen en aanbesteden.
Bestuurlijk Belang
Het bestuur bestaat uit de gemeentesecretarissen van de samenwerkende gemeenten. Vanuit RMN is hierin de secretaris-directeur vertegenwoordigd
Financieel belang Resultaat
De geraamde kosten worden gedekt door de deelnemersbijdragen (Vaste Bijdrage Vergoeding en een Garantie Omzet Afname). Per saldo is het resultaat 0.
Risico’s en Geen verhoogd risico. weerstandsvermogen
Begroting 2024 versie 2.0
blz 62