CConstaterende datIJsselstein
Koppel je AI →
Document · PDF

13.1 Bijlage begroting definitieve begroting 2024 RMN

Commissie Ruimte 12 september 2023, gemeente IJsselsteinBij agendapunt: Overige ingekomen stukken18.772 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Begroting 2024 RMN

Begroting 2024 Versie 2.0 incl cao 2023

Inhoud Voorwoord .............................................................................................................................................. 4 1.

Inleiding bij de begroting 2024 RMN ............................................................................................. 7

2.

Programmaverantwoording ........................................................................................................... 9

3.

Gehanteerde uitgangspunten bij de begroting 2024 .................................................................. 11

4.

5.

6.

3.1

Algemeen............................................................................................................................... 11

3.2

Bedrijfsvoering RMN in 2024................................................................................................. 11

3.3

Grondstoffen- en afvalstromen AVU begroting 2024 ........................................................... 12

3.4

BBV richtlijnen ....................................................................................................................... 14

Begroting 2024 RMN..................................................................................................................... 15 4.1

Begroting lasten 2024 ........................................................................................................... 15

4.2

Begroting baten 2024 ............................................................................................................ 16

4.3

Begroting per taakveld 2024 ................................................................................................. 17

4.4

Begroting overhead 2024 ...................................................................................................... 18

4.5

Overdracht additionele taken IJsselstein .............................................................................. 18

Toelichting bij de begroting 2024 RMN ....................................................................................... 21 5.1

Algemeen............................................................................................................................... 21

5.2

Toelichting Directie en Algemeen beheer ............................................................................. 21

5.3

Huisvestingskosten ................................................................................................................ 23

5.4

Buitendienst .......................................................................................................................... 24

5.5

Verwerkingskosten ................................................................................................................ 25

5.6

Overige directe kosten .......................................................................................................... 25

5.7

Additionele taken .................................................................................................................. 26

5.8

Baten: doorbelasting aan de deelnemers ............................................................................. 27

5.8.1

Baarn ................................................................................................................................. 27

5.8.2

Bunnik ................................................................................................................................ 29

5.8.3

IJsselstein ........................................................................................................................... 31

5.8.4

Nieuwegein ........................................................................................................................ 33

5.8.5

Soest .................................................................................................................................. 35

5.8.6

Zeist ................................................................................................................................... 38

Meerjarenraming 2024 – 2027 RMN ............................................................................................ 40 6.1

Meerjarenraming lasten ........................................................................................................ 40

6.2

Meerjarenraming baten ........................................................................................................ 41

Begroting 2024 versie 2.0

blz 2

6.3

7.

Meerjarenraming per deelnemer.......................................................................................... 42

6.3.1

Baarn ............................................................................................................................. 42

6.3.2

Bunnik ............................................................................................................................ 43

6.3.3

IJsselstein ....................................................................................................................... 44

6.3.4

Nieuwegein .................................................................................................................... 45

6.3.5

Soest .............................................................................................................................. 46

6.3.6

Zeist ............................................................................................................................... 47

6.4

Meerjarenoverzicht balans.................................................................................................... 48

6.5

Kengetallen en EMU saldi ...................................................................................................... 49

6.5.1.

Kengetallen .................................................................................................................... 49

6.5.2.

EMU saldi ....................................................................................................................... 49

Paragrafen ..................................................................................................................................... 50 7.1

Besluit Begroting en Verantwoording ................................................................................... 50

7.2

Weerstandsvermogen en risicobeheersing........................................................................... 50

7.2.1.

Weerstandscapaciteit .................................................................................................... 50

7.2.2.

Risico's ........................................................................................................................... 50

7.3

Onderhoud kapitaalgoederen ............................................................................................... 54

7.4

Financiering ........................................................................................................................... 57

7.4.1.

Treasury ......................................................................................................................... 57

7.4.2.

Rentebeleid ................................................................................................................... 57

7.4.3.

Kasgeldlimiet ................................................................................................................. 57

7.4.4.

Renterisiconorm ............................................................................................................ 58

7.4.5.

Financieringsbehoefte en leningenportefeuille ............................................................ 58

7.4.6.

Relatiebeheer ................................................................................................................ 59

7.4.7.Kasbeheer ............................................................................................................................. 59 7.5

Bedrijfsvoering ...................................................................................................................... 60

7.5.1.

Maatschappelijke verantwoordelijkheid ....................................................................... 60

7.5.2.

Personeel ....................................................................................................................... 60

7.5.3.

Duurzaam werken ......................................................................................................... 61

7.5.4.

Duurzaam inkopen ........................................................................................................ 62

7.6

Verbonden Partijen ............................................................................................................... 62

Begroting 2024 versie 2.0

blz 3

Voorwoord Samen bouwen aan RMN Met de vaststelling van het Meerjarenbeleidsplan RMN 2022 – 2025 ‘basis op orde, samen bouwen aan RMN’ door het algemeen bestuur in februari 2022 staat beschreven wat voor organisatie RMN wil zijn en wat de meerwaarde is van onze dienstverlening. In het bijbehorende Verbeterplan staat beschreven hoe de inrichting van RMN vorm te geven: hoe moeten we werken en welke bedrijfscultuur is nodig? In het meerjarenbeleidsplan zijn de volgende missie, visie, scope en kernwaarden voor RMN opgenomen: Missie RMN is voor de deelnemende gemeenten de vanzelfsprekende samenwerkingspartij als het gaat over inzameling van grondstoffen en restafval en een schone, hele en veilige buitenruimte. Wij zijn de afvalen grondstoffenexpert, opereren zelfbewust en dragen actief bij aan circulaire doelen en duurzaamheidsdoelen. Visie Een duurzame en mooie leefwereld. Dat willen we allemaal. De rijksoverheid stuurt hier ook op met het doel dat Nederland in 2050 volledig circulair is. RMN vervult in de regio daarin een actieve rol. Wij zijn een maatschappelijke en innovatieve onderneming die op vooruitstrevende wijze afval en grondstoffen inzamelt. Daarnaast zetten wij ons continu in voor een schone, hele en veilige buitenruimte. Op deze wijze levert RMN een bijdrage aan een mooie en duurzame leefomgeving.

De bedrijfsvoering is efficiënt en transparant, de organisatie betrouwbaar en professioneel. Strategische koers Medewerkers zijn deskundig en dienstbaar. De inwoners, deelnemers en medewerkers zijn trots op RMN; ook verder in de regio en in het land wordt RMN als deskundige partij gezien en gewaardeerd. Scope RMN levert producten en (advies)diensten die direct gerelateerd zijn aan: • het inzamelen van grondstoffen en restafval huis aan huis; • het inzamelen van grondstoffen en restafval via recyclestations; • het beheren van een schone, hele en veilige buitenruimte. Kernwaarden RMN onderscheidt vier kernwaarden: • wendbaar & innovatief: wij zijn organisatorisch en financieel flexibel en opereren slim en duurzaam, met oog voor de toekomst;

Begroting 2024 versie 2.0

blz 4

• efficiënt: wij sturen slim op kosten en zorgen dat we met een verantwoorde hoeveelheid tijd en geld onze kerntaken uitvoeren; • professioneel & samenwerkingsgericht: onze medewerkers zijn vakmensen en wij werken effectief samen met partners in de keten; • maatschappelijk betrokken en altijd in de buurt: wij zijn politiek-bestuurlijk sensitief, zetten ons in voor maatschappelijke en duurzame doelen en zijn regionaal geworteld. De inwoners waarderen onze inzet met een hoge klanttevredenheid. Samen bouwen aan RMN in 2024 In het Meerjarenbeleidsplan RMN 2022 – 2025 ‘basis op orde, samen bouwen aan RMN’ wordt aangegeven welke doelen RMN wil bereiken en welke maatregelen we daarvoor nemen. Waar 2022 en 2023 met name in het teken hebben gestaan van de basis op orde brengen, staat 2024 in het teken van consolidatie.

.

In 2024 zijn de belangrijkste activiteiten: •

•

voor de korte en lange termijn werken aan een transparant, stabiel en slagvaardig governancemodel. In 2023 onderzoekt RMN welk governancemodel past bij onze ambitie voor 2025. Hierbij worden ook de wijzigingen van de Wet gemeenschappelijke regelingen uit 2022 meegenomen. In 2024 zal het nieuwe governancemodel worden geïmplementeerd. we gaan ook verkennen voor welke maatschappelijke opgaven RMN de komende jaren staat en welke innovaties daarvoor nodig zijn. Denk aan doelen als ‘Van afval naar grondstof’, reductie van

Begroting 2024 versie 2.0

blz 5

•

•

het restafval, afvalvrije scholen, veilige buitenruimten en reductie van CO2-uitstoot. Wat zijn de beleidsdoelstellingen van de gemeenten en wat is de positie en toegevoegde waarde van RMN bij het realiseren van deze doelen? In 2023 komt RMN met een eerste opzet van een innovatieagenda. 2024 staat in het teken van (verdere) implementatie. bij maatschappelijke opgaven werkt RMN nauw samen met partners in de keten. In het verlengde van de innovatieagenda onderzoeken we vanaf 2023 welke rol ons past bij de volgende activiteiten: o realisatie/beheer van een circulair ambachtscentrum; o grondstoffen- en afvalinzameling voor kantoren, winkels en bedrijven (KWD); o grondstoffen- en afvalinzameling voor maatschappelijke instellingen; o realisatie van regionale doelstellingen voor AVU (afvalverwijdering Utrecht. Ook hiervoor geldt dat 2024 in het teken staat van implementatie. Optimaliseren informatie uitwisseling basisgegevens tussen deelnemende gemeenten en RMN o Voor de uitvoering van een efficiënte bedrijfsvoering door RMN is informatie nodig over o.a. huidige arealen, aantal huishoudens / woningen en ook verwachte toekomstige ontwikkelingen.

Begroting 2024 versie 2.0

blz 6

1. Inleiding bij de begroting 2024 RMN Samen bouwen aan RMN: transparante begroting 2024 Bij het opstellen van de jaarrekening over 2020 is een tekort van € 675.000 geconstateerd. Dit tekort vormde voor het dagelijks en algemeen bestuur van RMN aanleiding om een onderzoek naar de financiële organisatie uit te laten voeren door een onafhankelijke registeraccountant. Veel van de oorzaken die hebben geleid tot het tekort over 2020 blijken structureel en hebben zich ook voorgedaan in het jaar 2021. Het management had in het verleden onvoldoende managementinformatie tot haar beschikking en de (financiële) basis was bij RMN niet op orde. De implementatie van het in februari 2022 vastgestelde verbeterplan Basis op orde heeft reeds geleid tot verbetering van de executiekracht van RMN. In 2023 en 2024 gaat RMN door op de ingeslagen weg om de sturing en beheersing te vergroten. RMN onderscheidt vier kernwaarden: o Wendbaar & innovatief o Efficiënt o Professioneel & samenwerkingsgericht o Maatschappelijk betrokken en altijd in de buurt De begroting 2024 is opgesteld vanuit deze kernwaarden. Met deze begroting dragen we bij aan het creëren van een transparanter beeld bij de financiële beheersing en sturing van RMN, en bieden wij de gemeenten inzicht in de effecten van beleidskeuzen ten aanzien van de afval- en grondstoffeninzameling.

In de begroting wordt een helder onderscheid gemaakt worden tussen de bedrijfsvoeringslasten, welke beïnvloedbaar zijn door RMN, en verwerkingskosten voor afval en grondstoffen die zijn overgenomen uit de begroting van de AVU en niet door RMN zijn te beïnvloeden

Financiële uitgangspunten Het RMN hanteert de volgende algemene financiële uitgangspunten bij het opstellen van de begroting: • de begroting 2024 gaat uit van het bestaande beleid; • de additionele taken IJsselstein maken geen onderdeel uit van de begroting 2024. Met begrotingswijziging 2023.01 worden deze taken gecorrigeerd op de primaire begroting 2023 ( vastgesteld november 2022). Voor de transparantie is dit in de diverse tabellen verwerkt als wijziging 2023.01; • Kaderbrief 2024. Eventuele financiële of overige nadelige gevolgen voor opdrachtnemer (=RMN) als gevolg van het (gedeeltelijk) beëindigen van een additionele taak worden door die Opdrachtgever gedragen en hebben geen financiële of overige nadelige gevolgen voor Opdrachtnemer noch voor de overige Opdrachtgevers, conform de bepalingen in het kostenallocatiemodel. Aan deze bepaling wordt toegevoegd dat andere gemeenten ook geen voordeel verkrijgen door het beëindigen van de additionele taken door IJsselstein • In begrotingswijziging 2023.02 zijn verwerkt: o de financiële gevolgen van de aanpassing lonen en prijzen zoals in de kaderbrief 2024 zijn opgenomen;

Begroting 2024 versie 2.0

blz 7

o

• • • • • •

de wijzigingen van personele en materiele inzet als gevolg van aanpassingen in routes en de te verwerken hoeveelheden; o Voor de transparantie is dit in de diverse tabellen verwerkt als wijziging 2023.02; o Voor een nadere toelichting wordt verwezen naar de begrotingswijziging 2023.02 o De financiële gevolgen Cao 2023 ( april 2023) zijn verwerkt in aanvulling op de kaderbrief 2024 de uitgangspunten uit het Meerjaren beleidsprogramma 2022 – 2025 zijn verwerkt; de begroting 2024, inclusief de meerjarenraming 2025-2027, is structureel financieel sluitend; om de weerbaarheid binnen het financiële kader van het RMN te vergroten wordt ook in 2024 rekening gehouden met een post onvoorzien van € 200.000,-; voor het resultaat op grondstof- en afvalstromen wordt gebruikt gemaakt van de uitgangspunten zoals opgenomen in de ontwerpbegroting 2024 van het AVU; de kostenindexering voor 2023 en 2024 zijn conform de kaderbrief 2024 verwerkt; de begroting 2024 is opgesteld met inachtneming van het Besluit Begroting en Verantwoording voor provincies en gemeenten (BBV).

Eind februari 2023 is er een onderhandelingsresultaat bereikt tussen werkgevers en werknemers over een nieuwe SGO - CAO 2023. In april 2023 heeft definitieve besluitvorming plaatsgevonden. De financiële effecten van het onderhandelingsresultaat zijn alsnog in deze begroting opgenomen. Meer in detail worden de gehanteerde uitgangspunten toegelicht in hoofdstuk 3. Ontwikkeling van de begroting 2024 De begroting van RMN stijgt op totaalniveau in 2024 met € 1,5 miljoen ten opzichte van 2023.2. Belangrijke oorzaken binnen de bedrijfsvoering van RMN van deze stijging zijn: • indexatie van lonen • indexatie van goederen, energie en brandstof; • stijging van kapitaallasten 2024 als gevolg van investeringen in 2023 in o.a. ondergrondse containers; • Ontwikkelingen en indexaties van grondstoffen en afvalstromen AVU Per deelnemer worden de mutaties in hoofdlijn toegelicht in paragraaf 5.8.1.

Begroting 2024 versie 2.0

blz 8

2. Programmaverantwoording Wat willen we bereiken? Zoals vastgelegd in het Meerjarenbeleidsplan 2022-2025 levert RMN producten en (advies)diensten die direct gerelateerd zijn aan: • het inzamelen van grondstoffen en restafval huis aan huis; • het inzamelen van grondstoffen en restafval via recyclestations; • het beheren van een schone, hele en veilige buitenruimte. Daarmee is RMN de vanzelfsprekende samenwerkingspartij als het gaat over inzameling van grondstoffen en restafval en een schone, hele en veilige buitenruimte. Wij zijn de afval- en grondstoffenexpert, opereren zelfbewust en dragen actief bij aan circulaire doelen en duurzaamheidsdoelen. Wat willen we ervoor doen? De wijze waarop uitvoering gegeven wordt aan de doelen is omschreven in het door het algemeen bestuur vastgestelde dienstverleningshandvest. Op basis van dit dienstverleningshandvest wordt met elke deelnemende gemeente afzonderlijk een dienstverleningsovereenkomsten (DVO) aangegaan. Voor de producten die RMN levert wordt in zowel de DVO’s als in de begroting onderscheid aangebracht in basistaken en additionele taken.

Programma 1 : Basistaken Onder de basistaken valt het: - verzorgen van grondstof- en afvalbeheer door middel van inzameling; - verzorgen van grondstof en afvalbeheer door middel van het beheren van milieustraten; - mechanisch straatvegen en handvegen, het verwijderen van zwerfafval, verzorgen van onkruidbestrijding, het reinigen van honden uitlaatstroken, het legen van prullenbakken legen en het reinigen van kolken; - verzorgen van gladheidbestrijding en - verzorgen van plaagdierbestrijding. Programma 2 : Additionele taken Onder de additionele taken vallen de zogenaamde servicetaken, zoals afhandeling van meldingen openbare ruimte, (klein) herstel, reparatiewerk en weesfietsen verwijderen.

Begroting 2024 versie 2.0

blz 9

Wat mag het kosten? Omschrijving

Geraamd 2024

Geraamd 2023.2

Geraamd 2023.1

Geraamd 2023

voorlopig 2022

Totalen lasten Totalen baten

36.552.800 36.752.800

35.074.000 35.274.000

33.232.600 33.441.000

35.900.000 36.100.000

32.103.000 32.103.000

200.000

200.000

208.400

200.000

Resultaat

0

De begrotingswijziging voor de ontvlechting additionele taken IJsselstein is verwerkt in wijziging 2023.01. In wijziging 2023.02 zijn de loon en prijsstijging conform de kaderbrief 2024 verwerkt. Ook wijzigingen van personele en materiele inzet als gevolg van aanpassingen in routes en de te verwerken hoeveelheden. Daarnaast is ook de actuele CAO voor 2023 (definitief april 2023) verwerkt. Voor 2024 zijn de loonkosten ontwikkeling conform de kaderbrief 2024 aangehouden. Per deelnemer worden de mutaties in hoofdlijn toegelicht in paragraaf 5.8.1.

Begroting 2024 versie 2.0

blz 10

3. Gehanteerde uitgangspunten bij de begroting 2024 3.1

Algemeen

De kaders uit de kaderbrief 2024 zijn toegepast op de begroting. Uitgangspunt bij het opstellen van de begroting 2024 zijn de in de DVO overeengekomen producten en diensten voor het jaar 2023.2. Ook is rekening gehouden met de taakvermindering door de ontvlechting additionele taken IJsselstein per 1 januari 2023. In de begroting 2024 zijn geen aanvullende opdrachten geraamd of verwerkt. De geraamde omzet Basistaken stijgt van € 34,57 miljoen in 2023.2 naar € 36,05 miljoen in 2024. In de toelichting van de begroting 2024 in hoofdstuk 6 zijn de verschillen per deelnemer toegelicht.

3.2

Bedrijfsvoering RMN in 2024

De bedrijfsvoeringslasten beïnvloedbaar door RMN worden in voorliggende paragraaf toegelicht. Deze lasten zijn beïnvloedbaar door RMN. De lasten en opbrengsten samenhangend met de grondstof- en afvalstromen worden toegelicht in paragraaf 3.3. Personeelslasten De uren zijn geraamd op basis van de overeengekomen producten en diensten voor zowel de basistaken als de additionele taken. Bij de vertaling van de opdrachten naar benodigde formatie wordt gerekend met 1.386 productieve uren per fte per jaar. Conform het de kaderbrief 2024 oktober 2022 zijn de verwachte geprognotiseerde effecten van de verwachte nieuwe Cao SGO 2024 (uniforme loonkosten stijging 3,9% ) verwerkt in de personeelslasten van het RMN voor 2024.

Begroting 2024 versie 2.0

blz 11

3.3

Grondstoffen- en afvalstromen AVU begroting 2024

De lasten en baten samenhangend met de grondstof- en afvalstromen worden conform de ontwerp AVU begroting 2024 verwerkt. Voor de volledigheid is in deze paragraaf het beleidsdeel van de AVU integraal overgenomen. Algemeen Voor de opstelling van de begroting worden de afvalhoeveelheden zo goed mogelijk benaderd aan de hand van de meest recente registraties van hoeveelheden. Daarnaast gelden de contracttarieven, al dan niet geïndexeerd. De berekening van de indexering is vastgelegd in de contracten, maar de benodigde gegevens (CPB, NEA) zijn voor de berekening van de indexering 2024 nog niet voorhanden. Daarom wordt, - indien hieromtrent niets anders is vastgelegd -, een voorlopige index van 2% gehanteerd. Tevens moet al in 2022 een inschatting worden gemaakt van mogelijke overige kostenstijgingen in 2024, terwijl hiervoor meestal nog geen gegevens die aan die raming ten grondslag kunnen liggen, beschikbaar zijn. Deze gegevens komen voor 2024 mogelijk pas eind 2023 beschikbaar. Daarom wordt, - indien nog niet meer specifieke informatie bekend is -, voor de overige kostenstijgingen ook een indexering van 2% aangehouden. Daarnaast zal er in 2024 geld beschikbaar moeten zijn voor de deelname in de samenwerking CirkelWaarde en voor de stimulering van de Circulaire Economie én voor afvalpreventie in de regio.

Een inschatting voor beide activiteiten samen is € 1,70 per ton restafval en gft, omgerekend minder dan 1,25% van de totale AVU-begroting. Deze kosten worden in de tarieven voor restafval en gft verwerkt. De energie- en grondstoffencrisis en het gebrek aan personeel (voornamelijk chauffeurs) in 2022 drijven de diverse tarieven fors op. Het is lastig inschatten of deze tendens zich tot in 2024 voortzet. Hierbij geldt dat van de laatst bekende tarieven wordt uitgegaan, waarbij zal worden gekeken of sommige tarieven meer dan gemiddeld dienen te worden geïndexeerd. Er wordt daarom gerekend met een index van 5% voor 2023 (in plaats van de gebruikelijke 2%) en een index van 2% voor 2024. Tenslotte worden de begrotingsgegevens ook vergeleken met de vastgestelde jaarcijfers van 2021 en er wordt gekeken of deze in lijn liggen, met in achtneming van mogelijke gewijzigde omstandigheden met die jaarcijfers en de bekende cijfers over 2022. Per afvaldeelstroom en voor de bedrijfsvoering volgt hieronder een overzicht van de uitgangspunten. Huishoudelijk restafval, grof huishoudelijk restafval en gft-afval Er worden voor 2024 geen significante wijzigingen voorzien in de te begroten hoeveelheden ten opzichte van de geregistreerde hoeveelheden in 2022 en de begrote hoeveelheden voor 2023. De toe te passen tarieven voor overslag, transport en verwerking zijn geïndexeerd conform de contracten.

Oud papier

Begroting 2024 versie 2.0

blz 12

In 2021 is de verwerking van het oud papier opnieuw aanbesteed. Per 1 januari 2022 verzorgt het bedrijf Smurfit Kappa Recycling BV uit Renkum de verwerking van het oud papier. Omdat deze contracten uitgaan van de Marktprijs Oud papier met hierop een bonus, verandert dit voor wat betreft de begrotingssystematiek niets aan de begroting. Wel is in de afgelopen jaren gebleken dat de (oud) papiermarkt fors reageert op externe factoren. In het verleden daalden de opbrengsten als gevolg van een marktoverschot toen China de import stopte, terwijl twee jaren later het marktoverschot was overgegaan naar een markttekort vanwege de toegenomen vraag naar verpakkingen. Heden, - ten tijde van het opstellen van deze begroting, oktober 2022 -, is de oud papierprijs in enkele maanden met 50% gedaald. Als gevolg van explosief stijgende energiekosten en een afnemende verpakkingsvraag zijn enkele verwerkingsfabrieken in Europa stilgelegd en stagneert daardoor de vraag naar oud-papier. De fabrieken die nog wel oud papier verwerken krijgen meer dan voldoende aanbod. Het is niet ondenkbaar dat in het begrotingsjaar 2024 de situatie weer geheel anders is. Een waarschuwing voor de volatiliteit van de oud papiermarkt blijft dus ook voor 2024 van kracht. De negatieve opbrengstontwikkeling welke in 2022 is ingezet lijkt verder door te werken in 2023 en mogelijk ook in 2024.

Daarom begroot de AVU de opbrengst van het oud papier ook in 2024 conservatief. De inzamelkosten voor zover deze van toepassing zijn, worden berekend op basis van de inzamelkosten 2022 met een indexering van 5% voor 2023 en 2% voor 2024. Glas Er worden voor 2024 geen significante wijzigingen voorzien in de te begrote hoeveelheden. De toe te passen tarieven zijn conform contract. De inzamelkosten voor zover deze van toepassing zijn, worden berekend op basis van de inzamelkosten 2022 met een indexering van 5% voor 2023 en 2% voor 2024. De kosten voor overslag en transport naar de verwerker Maltha in Heijningen worden eveneens met respectievelijk 5% en 2% voor 2023 en 2024 geïndexeerd, echter de verwachting is dat het transporttarief over water wat minder snel stijgt dan het tarief van het wegtransport, vanwege de grotere hoeveelheden die over water in één keer kunnen worden vervoerd. Huishoudelijk textiel De AVU schreef medio 2022 een textielaanbesteding uit voor 11 AVU-gemeenten. Omdat de textielstroom niet aan de AVU is overgedragen en het dus gemeentelijke contracten betreft én nog niet de benodigde gegevens beschikbaar zijn, wordt deze afvaldeelstroom niet cijfermatig in de productbegroting voor 2024 opgenomen. Wel is een paragraaf aan textiel gewijd, daar de begeleiding van de contracten een AVU-activiteit is.

AVU-bedrijfsvoering De personele kosten maken 70% uit van de bedrijfsvoeringskosten (beheerskosten). Omdat de CAOonderhandelingen voor 2023 nog niet zijn afgerond valt hierover, en over de personele kosten van 2024 nog weinig te zeggen. Mogelijk moeten de personele kosten in 2024 met zo’n 10% ten opzichte van 2022 naar boven worden bijgesteld, maar daar is in de begroting budgettaire ruimte voor omdat de in 2022 openstaande vacature voor 0,6 fte is ingevuld. Daarnaast is de verwachting dat de huuren servicekosten zullen stijgen en dat er meer kosten zullen moeten worden besteed aan een verbeterde digitale informatieverstrekking aan de gemeenten. Ook worden in 2024 2 laptopcomputers vervangen. Gedeeltelijke dekking voor die kosten wordt gevonden in de daling van de Begroting 2024 versie 2.0

blz 13

kosten van de financiële ondersteuning. Met enkele kleine verschuivingen binnen de beheerskosten en een lichte verhoging ervan, blijven de totale beheerskosten in lijn met die van voorgaande jaren.

3.4

BBV richtlijnen

Algemeen De ontwerpbegroting 2024 is opgesteld op basis van de BBV richtlijnen voor gemeenschappelijke regelingen. Overzicht van baten en lasten per taakveld. Het overzicht van baten en lasten per taakveld is opgenomen in hoofdstuk 4 de begroting 2024. Verklaring financiële verschillen Financiële afwijkingen gelijk of groter dan 10% of verschillen van € 100.000,- of meer worden in hoofdstuk 5 toegelicht. Overhead De begrote overhead voor 2024 wordt toegelicht in hoofdstuk 4. Geprognosticeerde balans In hoofdstuk 6 is de prognose van de balanspositie in het komende begrotingsjaar en de drie daaropvolgende jaren, inclusief de vermelding van het EMU-saldo opgenomen. Beleidsindicatoren Het RMN is een beleidsarme uitvoeringsorganisatie wat als gevolg heeft dat de (meeste) beleidsindicatoren niet van toepassing zijn, of juist specifiek RMN-gebonden zijn.

Begroting 2024 versie 2.0

blz 14

4. Begroting 2024 RMN 4.1

Begroting lasten 2024

LASTEN

Alle bedragen in € Omschrijving

Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten

Huisvestingskosten Huisvestingskosten

Buitendienst Personeelskosten Tractiemiddelen Recyclingstation en inzamelmiddelen

Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten Verhaalde kosten

Additionele taken

Totaal lasten Totaal van saldo van baten en lasten Gerealiseerde resultaat

Begroting 2024 versie 2.0

Geraamd 2024

Geraamd 2023.2

Geraamd 2023.1

Geraamd 2023

voorlopig 2022

3.645.000 1.188.000 4.833.000

3.652.200 1.152.900 4.805.100

3.579.600 1.107.000 4.686.600

3.357.000 1.043.000 4.400.000

2.975.000 1.245.000 4.220.000

676.700 676.700

666.400 666.400

666.400 666.400

661.000 661.000

729.000 729.000

10.542.600 10.160.000 8.958.200 8.952.000 8.990.000 5.852.700 5.800.500 5.135.400 5.148.000 5.222.000 3.307.000 2.552.000 2.718.000 2.718.000 1.689.000 19.702.300 18.512.500 16.811.600 16.818.000 15.901.000

10.217.000 828.000

9.976.000 824.000

9.973.000 9.976.000 828.000 836.000 0 0 11.045.000 10.800.000 10.801.000 10.812.000 295.800 295.800

290.000 290.000

267.000 267.000

3.209.000 3.209.000

6.622.000 991.000 175.000 7.788.000 3.464.000 3.464.000

36.552.800 35.074.000 33.232.600 35.900.000 32.102.000 200.000

200.000

208.400

200.000

1.000

36.752.800 35.274.000 33.441.000 36.100.000 32.103.000

blz 15

4.2

Begroting baten 2024

BATEN

Alle bedragen in € Omschrijving

Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist

Additionele taken Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein

Incidentele baten Aanvullende taken en afrekeningen Desintegratievergoeding Ijsselstein

Geraamd 2024

Geraamd 2023.2

Geraamd 2023.1

Geraamd 2023

Voorlopig 2022

3.935.800 3.780.000 3.560.000 3.560.000 2.902.000 2.518.700 2.365.000 2.188.000 2.188.000 1.916.000 5.767.000 5.575.000 5.118.000 5.118.000 4.683.000 7.390.900 7.133.000 6.923.000 6.923.000 5.329.000 6.853.600 6.511.000 6.176.000 6.176.000 5.269.000 9.585.800 9.203.000 8.725.000 8.725.000 7.879.000 36.051.800 34.567.000 32.690.000 32.690.000 27.978.000

295.800 0 295.800

289.000 0 289.000

267.000 0 267.000

267.000 2.942.000 3.209.000

234.000 3.231.000 3.465.000

180.600

178.000

167.000

167.000

660.000

224.600 405.200

281.000 459.000

281.000 448.000

167.000

660.000

0

-41.000 -41.000

36.000 36.000

34.000 34.000

0 0

Financiële baten en lasten

36.752.800 35.274.000 33.441.000 36.100.000 32.103.000

Begroting 2024 versie 2.0

blz 16

4.3

Begroting per taakveld 2024

Taakvelden in euro's 200 2.1 2.2

BAARN Verkeer, vervoer en waterstaat Verkeer en vervoer Parkeren

707.000

markten

27.000

BUNNIK 530.000

IJSSELSTEIN

NIEUWEGEIN

1.130.000

0

SOEST

ZEIST

TOTAAL

1.169.000

1.661.000 44.000

5.197.000 44.000

42.000

31.000

100.000

300 3.3 500 700

Sport, cultuur en recreatie 570 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Volksgezondheid en milieu 720 Riolering 730 Afval 740 Milieubeheer

90.000 3.087.000 25.000

32.000 2.005.000 52.000

78.000 4.477.000 27.000

0,64 Hondenbelasting Totaal

3.936.000

2.815.000

55.000 5.767.000

196.000

7.391.000

126.000 5.492.000 25.000

193.000 7.588.000 25.000

7.391.000

6.854.000

44.000 9.586.000

0

Begroting 2024 Versie 2.0 incl cao 2023

196.000 0 519.000 30.040.000 154.000 0 99.000 36.349.000

4.4

Begroting overhead 2024

Omschrijving

Geraamd

rek

2024

2023.2

2023.1

2023

2022

3.687.000 1.230.000 4.917.000

3.694.200 1.194.900 4.889.100

3.617.600 1.145.000 4.762.600

3.667.000 1.353.000 5.020.000

3.307.000 1.577.000 4.884.000

684.700 684.700

674.400 674.400

674.400 674.400

721.000 721.000

789.000 789.000

Buitendienst Personeelskosten

836.000

833.000

836.000

844.000

991.000

Totale overhead

6.437.700

6.396.500

6.273.000

6.585.000

6.664.000

Totale lasten

36.552.800

35.074.000

33.232.600

35.900.000

32.102.000

17,60

18,20

18,90

18,30

20,80

Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten

Huisvestingskosten Huisvestingskosten

Overhead percentage

De overhead wordt bepaald volgens de afspraken uit het kostenallocatiemodel. Dit kostenallocatiemodel wordt medio 2024 herzien zodat deze gereed is bij de Kaderbrief 2026. De herziening is gekoppeld aan de definitieve uitkomst inzake de ontvlechting van de additionele taken gemeente IJsselstein. Ter dekking van de overhead worden de directe man- en tractie-uren opgehoogd met 28,4 % en de verwerkingskosten en overige directe kosten met 5%. Gemiddeld bedraagt het gehanteerde percentage overhead 17,6%.

4.5 Overdracht additionele taken IJsselstein Het Algemeen bestuur RMN heeft op 7 december 2022 besloten om: 1. Per 1 januari 2023 de additionele taken voor de gemeente IJsselstein over te dragen aan de gemeente 2. Hiertoe voor 21 FTE aan buitendienstmedewerkers en 3,6 FTE aan binnendienstmedewerkers aan de gemeente IJsselstein over te dragen, bovenop de eerdere overdracht van 1,6 FTE binnendienstmedewerkers overdracht van personeel en materieel 3. Hiertoe tevens bijbehorend materieel tegen boekwaarde aan de gemeente IJsselstein over te dragen conform bijgevoegde materieellijst 4. Als uitgangspunt te hanteren dat er geen financiële of overige nadelige gevolgen voor de overige gemeenten of RMN voortkomen uit de overdracht van additionele taken, maar ook geen voordelen

Begroting 2024 Versie 2.0 incl cao 2023

5. Als uitgangspunt voor verdere gesprekken met de gemeente IJsselstein conform de vastgestelde begroting 2023uit te gaan van € 428.235 aan overheadkosten welke worden gedekt door de additionele taken in IJsselstein 6. Nader onderzoek te doen naar de gevolgen ten aanzien van de dekking van de overheadkosten 7. De financiële gevolgen van de beëindiging van de additionele taken voor de gemeente IJsselstein, zowel wat betreft directe kosten als de overhead, te verwerken in de begrotingswijziging 2023.1 8. De gemeente IJsselstein schriftelijk op de hoogte te brengen van dit besluit Van het oorspronkelijke bedrag van € 428.235 aan overheadkosten toegerekend aan de additionele taken van de gemeente IJsselstein uit de primaire begroting 2023 blijft conform de nu voorliggende begrotingswijziging 2023.01 een bedrag van € 302.942 aan niet langer door de additionele taken gedekte overheadkosten over.

In het kostenallocatiemodel is bij hoofdstuk 4 nadere informatie opgenomen over de desintegratieregeling. Hierin is onder andere bepaald dat de financiële compensatie een periode omvat van 5 jaar met verschillende percentages voor respectievelijk arbeidskosten, productiemiddelen en algemene kosten (zie onderstaande tabel). Dit betekent dat de gemeente IJsselstein 5 jaar lang een aflopende vergoeding dient te betalen van € 280.984 in 2023 aflopend naar € 55.303 in het jaar 2027. Deze bijdrage is opgenomen in deze begroting volgens onderstaande tabel. Jaren

%

Kostensoort

2023 Arbeidskosten

Overhead

Ijsselstein

Gemeenten

90%

219.580

197.622

21.958

Productiemiddelen

80%

-

-

-

Algemene kosten

100%

83.362

83.362

-

302.942

280.984

21.958

70%

219.580

153.706

65.874

Productiemiddelen

40%

-

-

-

Algemene kosten

85%

83.362

70.858

12.504

302.942

224.564

78.378

50%

219.580

109.790

109.790

Productiemiddelen

20%

-

-

-

Algemene kosten

70%

83.362

58.353

25.009

302.942

168.143

134.799

219.580

65.874

153.706

Totaal 2024 Arbeidskosten

Totaal 2025 Arbeidskosten

Totaal 2026 Arbeidskosten

30%

Productiemiddelen

0%

-

-

-

Algemene kosten

55%

83.362

45.849

37.513

302.942

111.723

191.219

10%

219.580

21.958

197.622

Productiemiddelen

0%

-

-

-

Algemene kosten

40%

83.362

33.345

50.017

302.942

55.303

247.639

Totaal 2027 Arbeidskosten

Totaal

Begroting 2024 versie 2.0

blz 19

2028 Arbeidskosten

0%

219.580

-

219.580

Productiemiddelen

0%

-

-

-

Algemene kosten

0%

83.362

-

83.362

302.942

-

302.942

1.817.652

840.717

976.935

Totaal Totaal

Begroting 2024 versie 2.0

blz 20

5. Toelichting bij de begroting 2024 RMN 5.1

Algemeen

De totale lasten begroot voor 2024 stijgen met € 1,48 miljoen ten opzichte van de begroting 2023.2. Deze stijging zit voornamelijk in een 3-tal posten: Bedrijfsvoering RMN • stijging van de personeelslasten buitendienst van € 0,4 miljoen door de verwachte loonkosten ontwikkeling • stijging van de kapitaallasten inzamelmiddelen van € 0,75 als gevolg van investeringen in met name containers. Grondstof- en afvalstromen • stijging van de verwerkingskosten met € 0,25 miljoen. In de paragrafen 5.2 tot en met 5.6 worden de verschillen afgezet tegenover de begroting 2023.2 meer in detail toegelicht.

5.2

Toelichting Directie en Algemeen beheer

De lasten vallend onder Directie en Algemeen beheer bestaan uit personeelskosten voor de overheadfuncties, overige personeelslasten en algemene kosten. Salaris en overige personeelslasten Basistaken Directie en algemeen beheer Personeelskosten: Huidig personeel Voormalig personeel Personeel van derden Bouwen aan RMN Vervoerskosten Opleiding Bedrijfsgezondheid Werving en selectie Periodiek medisch onderzoek Overige personeelskosten Aandeel additionele taken

Begroting 2024 versie 2.0

2024

2023.2

2023.1

3.337.000 60.000

3.207.000 60.000

3.034.000 179.000

50.000 49.000 93.000 9.000 7.000 82.000 -42.000 3.645.000

142.000 49.000 47.900 92.000 9.000 7.000 80.300 -42.000 3.652.200

142.000 46.000 43.000 86.000 9.000 7.000 71.600 -38.000 3.579.600

Geraamd

rekening

2023

2022

3.071.000 180.000 0 142.000 46.000 43.000 95.000 9.000 7.000 74.000 -310.000 3.357.000

2.110.000 26.000 907.000 102.000 0 10.000 60.000 22.000 7.000 63.000 -332.000 2.975.000

blz 21

De salarislasten huidig personeel zijn gestegen door de ontwikkelingen van de geraamde CAO zoals opgenomen in de kaderbrief 2024. Personeel van derden wordt niet voorzien in de overheadfuncties in 2024. Conform de financiële paragraaf bij het Meerjaren beleidsprogramma Samen bouwen aan RMN 2022 – 2025 is er incidenteel budget opgenomen in 2023 voor extra trainingen en onrendabele uren voor medewerkers van RMN. Door het wegvallen van de additionele taken IJsselstein kan minder toegerekend worden aan additionele taken. Dit wordt voor een groot deel gecompenseerd door de desintegratievergoeding IJsselstein Algemeen beheer Basistaken 2024 2023.2 2023.1 Algemene kosten: Algemene kosten: 84.000 70.900 96.000 Kapitaallasten inventaris 48.000 47.000 47.000 Kantoorbenodigdheden 73.000 73.000 69.000 Telefoon en porti 585.000 572.000 536.000 Automatisering Implementatie nieuwe bedrijfssoftware 77.000 75.000 73.000 Voorlichting 75.000 75.000 70.000 Advieskosten 82.000 80.000 75.000 Accountant 44.000 43.000 40.000 Contributie/abonnementen 44.000 43.000 35.000 Assurantiën 2.000 2.000 2.000 Representatie 50.000 48.000 39.000 Salarisadministratie 5.000 5.000 5.000 OR kosten 25.000 25.000 25.000 Bestuurs- en ontwikkelkosten 7.000 7.000 7.000 Duurzaam ondernemen -13.000 -13.000 -12.000 Aandeel additionele taken 1.188.000 1.152.900 1.107.000

Geraamd 2023

2022

96.000 47.000 69.000 543.000

90.000 18.000 64.000 637.000 322.000 26.000 94.000 81.000 39000

73.000 70.000 75.000 40.000 40.000 2.000 46.000 5.000 25.000 7.000 -95.000 1.043.000

33.000

-159.000 1.245.000

Op basis van de realisatie over 2022 zijn de algemene kosten begroot voor 2024. Ten opzichte van 2023.2 zijn de kosten € 28.000 hoger. Er zijn geen grote afwijkingen. Door het wegvallen van de additionele taken IJsselstein kan minder toegerekend worden aan additionele taken. Dit wordt voor een groot deel gecompenseerd door de desintegratievergoeding IJsselstein

Begroting 2024 versie 2.0

blz 22

5.3

Huisvestingskosten

Huisvestingskosten Locatie Soest Kapitaallasten Gas, water en elektra Huur kantoor Onderhoud Schoonmaak Verzekeringen Belastingen Kantinebeheer

2024

2023.2

2023.1

2023

2022

11.600 62.000 239.500 20.000 56.000 4.000 5.000 53.000 451.100

11.800 60.000 234.000 20.000 55.000 4.000 5.000 53.000 442.800

49.800 30.000 232.000 18.000 53.000 4.000 5.000 51.000 442.800

50.000 30.000 232.000 54.000 53.000 4.000 5.000 51.000 479.000

41.000 78.000 227.000 50.000 51.000 38.000 14.000 72.000 571.000

125.000 8.000 40.000 -103.000 70.000

125.000 8.000 40.000 -103.000 70.000

127.000 8.000 40.000 -105.000 70.000

127.000 0 40.000 -105.000 62.000

37.000 -131.000 -94.000

83.000 24.100 30.500 0 137.600

81.100 24.000 30.500 0 135.600

81.100 24.000 30.500 0 135.600

99.000 0 50.000 5.000 154.000

249.000

26.000 26.000 684.700

26.000 26.000 674.400

26.000 26.000 674.400

26.000 26.000 721.000

24.000 24.000 789.000

Aandeel additionele taken

-8.000

-8.000

-8.000

-60.000

-60.000

Totaal huisvestingskosten

676.700

666.400

666.400

661.000

729.000

Locatie Zeist Kapitaallasten Onderhoud Kantinebeheer Doorbelaste huur en kapitaallasten Locatie IJsselstein Huur kantoor servicekosten Kantinebeheer Kapitaallasten Locatie Bunnik Huur kantoor

39.000 288.000

Er zijn geen belangrijke kostentoename in de huisvestingskosten 2024 ten opzichte van 2023.2 De structurele toename van de energiekosten 2022 zijn ook verwerkt in de 2023.2 en 2024. Voor het overige zijn er geen grote afwijkingen. Door het wegvallen van de additionele taken IJsselstein kan minder toegerekend worden aan de additionele taak. Dit wordt voor een groot deel gecompenseerd door de desintegratievergoeding IJsselstein.

Begroting 2024 versie 2.0

blz 23

5.4

Buitendienst

Onder de lasten Buitendienst zijn opgenomen de personeelskosten buitendienst, de tractiekosten en de kosten gerelateerd aan de recyclingstations en het benodigde (inzamel)materiaal. De lasten laten voor 2024 een substantiële stijging zien. De mutaties ten opzichte van de begroting 2023.2 worden per hoofdcategorie hieronder toegelicht. Personeelskosten buitendienst 2024 Personeelskosten Huidig personeel Personeel derden Aandeel additionele taken Totaal Personeelskosten

2024 2023.2 2023.1 8.529.400 8.222.000 7.610.800 2.195.200 2.113.000 1.508.400 -182.000 -175.000 -161.000 10.542.600 10.160.000 8.958.200

2023 8.752.000 1.509.000 -1.309.000 8.952.000

2022 6.952.000 3.491.000 -1.453.000 8.990.000

De inzet van personeel neemt in de begroting 2024 is ongewijzigd ten opzichte van 2023.2. Ten opzichte van de raming 2023.2 neemt het budget voor de combinatie huidig personeel plus personeel derden toe met bijna € 0,4 miljoen. De salarislasten zijn aangepast conform de verwachte cao SGO 2023 (conform kaderbrief 2024). Materieel Materieel Kapitaallasten Brandstof en onderhoud Stalling en beheer Inhuur materieel Belastingen en verzekeringen Aandeel additionele taken Totaal Materieel

2024 2023.2 2023.1 2.300.900 2.300.900 2.181.000 2.956.800 2.901.000 2.368.000 308.900 305.400 302.000 46.100 59.400 59.400 279.000 272.800 261.000 -39.000 -39.000 -36.000 5.852.700 5.800.500 5.135.400

2023 2.241.000 2.391.000 404.000 59.000 281.000 -228.000 5.148.000

2022 1.409.000 2.788.000 717.000 226.000 235.000 -153000 5.222.000

De kosten voor brandstof zijn opgehoogd vanwege de hogere brandstofprijzen. Recyclingstations en inzamelmiddelen Recyclingstation en inzamelmiddelen 2024 2023.2 2023.1 2.297.000 1.542.000 1.708.000 Kapitaallasten 185.000 185.000 185.000 Onderhoud recyclingstation 590.000 590.000 590.000 Onderhoud containers 235.000 235.000 235.000 Vervanging containers 3.307.000 2.552.000 2.718.000 Totaal recyclingstation en inzamelmiddelen

Begroting 2024 versie 2.0

2023 1.708.000 185.000 590.000 235.000 2.718.000

2022 934.000 337.000 480.000 -62.000 1.689.000

blz 24

De kapitaallasten 2024 zijn gestegen door de vervanging van ondergrondse containers in 2023. Het budget voor onderhoud is vanwege de plaatsing van nieuwe containers niet verhoogd. Overige kosten zijn gelijk gehouden aan begroting 2023.

5.5

Verwerkingskosten

Directe kosten Verwerkingskosten GFT Restafval Grof afval Papier Glas Textiel Luiers Klein chemisch afval PMD Kringloopcentra Recyclingstation Straatreinigen Kolken Aandeel additionele taken Totaal verwerkingskosten

2024

2023.2

2.451.000 6.104.000 619.000 -711.000 -254.000 1.000 105.000 213.000 -1.067.000 161.000 2.421.000 166.000 12.000 -4000 10.217.000

2.359.000 6.064.000 543.000 -674.000 -284.000 1.000 103.000 183.000 -1.146.000 161.000 2.492.000 166.000 12.000 -4.000 9.976.000

2023.1

2023

2022

2.359.000 6.061.000 543.000 -674.000 -281.000 1.000

1.781.000 6.398.000 0 -1.640.000 -277.000 0 0 121.000 -1.221.000 179.000 1.138.000 143.000 0 0 6.622.000

2.359.000 6.061.000 543.000 -674.000 -284.000 1.000 103.000 183.000 -1.146.000 161.000 2.492.000 178.000

183.000 -1.146.000 161.000 2.595.000 178.000

-4.000 9.973.000

-4.000 9.976.000

De verwerkingskosten van GFT, rest-, grof afval, papier, glas en kunststof verpakkingen zijn ontleend aan de ontwerpbegroting 2024 van de AVU. Door aanpassingen van de geraamde hoeveelheden en afvaltarieven nemen de verwerkingslasten met ruim € 0,24 miljoen toe. Voor papier is voorzichtigheidshalve niet gerekend met het hoge prijsniveau gerealiseerd in 2022. Hierin worden de AVU uitgangspunten gevolgd. De overige verwerkingskosten liggen in lijn met de begroting 2023.

5.6

Overige directe kosten

Overige Directe kosten Afvalinzameling Recyclingstation Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Aandeel additionele taken Totaal overige directe kosten

2024 104.000 142.000 201.000 31.000 76.000 276.000 6.000 -8.000 828.000

2023.2 2023.1 103.000 103.000 140.000 144.000 201.000 201.000 31.000 30.000 76.000 76.000 276.000 276.000 6.000 6.000 -9.000 -8.000 824.000 828.000

2023 103.000 145.000 208.000 31.000 76.000 275.000 6.000 -8.000 836.000

2022 482.000 190.000 79.000 13.000 115.000 98.000 14.000 991.000

De overige directe kosten bestaan hoofdzakelijk uit uitbestede werkzaamheden om pieken in de uitvoering op te vangen en om moeilijk in te vullen capaciteit vast te leggen. In de post afvalinzameling zijn de kosten van de afvalkalender en publicaties in de maandrubrieken opgenomen. De kosten van het recyclingstation betreffen de doorberekende kapitaallasten van de opstallen en grond van het recyclingstation aan de Zandbergenlaan in Zeist en de huur voor het recyclingstation aan de Schans in Begroting 2024 versie 2.0

blz 25

Soest. De huuraanpassing van de Schans is verwerkt in deze post. De post gladheidbestrijding bestaan uit de kosten van strooizout, de vergoeding voor de consignatiedienst, de huur van stalling van het materieel van Soest en Baarn en de kosten van aansluiting op een gladheidmeldingssysteem.

5.7

Additionele taken

Additionele taken 2024 Personeelskosten directie en beheer Algemene kosten Financiële baten en lasten Huisvesting Personeelskosten buitendienst Materieel Recyclingstation en inzamelmiddelen Verwerkingskosten Overige directe kosten Totaal additionele taken

2023.2

2023.1

42.000 13.000 0 8.000 182.000 39.000

42.000 13.000

38.000 12.000

8.000 175.000 39.000

8.000 161.000 36.000

4.000 8.000 296.000

4.000 9.000 290.000

4.000 8.000 267.000

Geraamd 2023 310.000 95.000 -3.000 60.000 1.141.000 228.000 0 4.000 1.374.000 3.209.000

2022 332.000 159.000 60.000 1.453.000 153.000 0 0 1.307.000 3.464.000

De additionele taken betreffen taken op het gebied van beheer en uitvoering in de openbare ruimte die door de gemeente Bunnik is ingebracht. Teneinde de overige deelnemers te vrijwaren van financiële risico’s verbonden aan de uitvoering van deze taken zijn beheersmaatregelen getroffen waaronder het voeren van een strikt gescheiden administratie tussen de basistaken en de additionele taken. Het aandeel in de overhead wordt berekend met behulp van het kostenallocatiemodel en naar rato omgeslagen over de betreffende kostensoorten. In 2022 heeft de gemeente IJsselstein aangegeven de additionele taken weer in eigen beheer te willen uitvoeren. In de begrotingswijziging 2023.1 is deze mutatie verwerkt. Hierdoor kan minder overhead toegerekend worden aan additionele taken. Dit wordt gecompenseerd door de desintegratievergoeding IJsselstein.

Begroting 2024 versie 2.0

blz 26

5.8

Baten: doorbelasting aan de deelnemers

5.8.1 Baarn 2024 Gemeente Baarn Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoei afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling glas Inzameling PMD Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers Recyclingstation Transport Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Voorlichting Marktmeester Straatreiniging Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Baarn

2023.2

2023.1

583.000 815.000 82.000 3.000 9.000 85.000 16.000 125.000 24.000 21.000 874.000 185.000 254.000 11.000 27.000 424.000 162.000

566.000 799.000 81.000 3.000 9.000 76.000 10.000 116.000 21.000 21.000 871.000 181.000 184.000 11.000 26.000 413.000 159.000

90.000 121.000 25.000

88.000 120.000 25.000

532.000 750.000 76.000 6.000 8.000 61.000 -7.000 74.000 21.000 21.000 852.000 165.000 243.000 11.000 24.000 333.000 146.000 22.000 80.000 119.000 23.000

3.936.000

3.780.000

3.560.000

2023

2022

532.000 749.000 76.000 6.000 8.000 61.000 -7.000 75.000 21.000 21.000 853.000 165.000 242.000 11.000 24.000 334.000 146.000 22.000 80.000 118.000 23.000

466.000 628.000 0 1.000 6.000 -12.000 124.000 -9.000 22.000 34.000 633.000 154.000 209.000 11.000 26.000 223.000 154.000

3.560.000

2.902.000

84.000 130.000 18.000

Stijging 2024 ten opzichte van 2023.2 De basistaken voor Baarn zijn in 2024 met € 156.000 ,- gestegen ten opzichte van 2023.2. Van deze stijging is € 126.000,- gerelateerd aan het deel van de begroting beïnvloedbaar door RMN. In hoofdlijn is deze stijging te verklaren door de volgende ontwikkelingen: RMN Indexatie Personeelskosten € 53.000,Kapitaallasten 44 containers € 70.000,Waarvan 11 uitbreiding en 33 vervanging in 2023 Diverse overige € 3.000,-

Begroting 2024 versie 2.0

blz 27

Inzet RMN versus AVU en overige Voor het begrotingsjaar 2024 is de inzet RMN zijnde met name het verzorgen van de inzamelroutes met personeel en tractie per tractie als volgt te specificeren: In 2024 is de kosten ontwikkeling AVU (incl verwerkingskosten) toegenomen met € 30.000) Gemeente Baarn Gemeente Baarn

RMN

AVU overig

totaal

Inzameling GFT

275.000

308.000

583.000

Inzameling restafval

300.000

515.000

815.000

Inzameling grof afval

56.000

26.000

82.000

Inzameling snoei afval

3.000

3.000

Inzameling kerstbomen

9.000

9.000

Inzameling papier

175.000

-90.000

85.000

Inzameling glas

40.000

-24.000

16.000

Inzameling PMD

286.000

-161.000

125.000

Inzameling klein chemisch afval

-

24.000

24.000

Inzameling Luiers

-

21.000

21.000

Recyclingstation

474.000

400.000

874.000

Transport Recyclingstation

185.000

185.000

Overige kosten afvalinzameling

254.000

254.000

Voorlichting

11.000

11.000

Marktmeester

27.000

Straatreiniging

401.000

Onkruidbestrijding

162.000

162.000

-

-

Hondenuitlaatstroken

27.000 23.000

424.000

Kolkenreiniging

90.000

90.000

Gladheidbestrijding

121.000

121.000

Plaagdierbestrijding

25.000

25.000

Totaal gemeente Baarn

Begroting 2024 versie 2.0

2.894.000

1.042.000

3.936.000

blz 28

5.8.2 Bunnik Basistaken Basistaken 2024 Gemeente Bunnik Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling Glas Inzameling PMD Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers Recyclingstation Transport Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Voorlichting Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen Totaal gemeente Bunnik

2023.2

2023.1

Geraamd 2023

403.000 573.000 139.000 6.000 4.000 48.000 7.000 116.000 17.000 5.000 540.000 86.000 48.000 11.000 215.000 123.000 32.000 92.000 52.000 2.000

392.000 547.000 47.000 6.000 4.000 66.000 6.000 106.000 15.000 5.000 526.000 84.000 45.000 11.000 210.000 122.000 30.000 91.000 50.000 2.000

374.000 531.000 44.000 6.000 4.000 65.000 -6.000 85.000 15.000 5.000 518.000 76.000 42.000 11.000 203.000 95.000 30.000 67.000 21.000 2.000

374.000 531.000 44.000 6.000 4.000 65.000 -6.000 85.000 15.000 5.000 518.000 76.000 42.000 11.000 203.000 95.000 30.000 67.000 21.000 2.000

2.519.000

2.365.000

2.188.000

2.188.000

2022 295.000 474.000 36.000 6.000 3.000 -10.000 11.000 70.000 14.000 441.000 101.000 78.000 157.000 96.000 53.000 67.000 24.000

1.916.000

Stijging 2024 ten opzichte van 2023.2 De basistaken voor Bunnik zijn in 2024 met € 154.000,- gestegen ten opzichte van 2023.2. Van deze stijging is € 43.000,- gerelateerd aan het deel van de begroting beïnvloedbaar door RMN. In hoofdlijn is deze stijging te verklaren door de volgende ontwikkelingen: Indexatie Personeel Kapitaallasten perscontainers Overig kosten

€ 31.000,€ 12.000,€ 1.000

Inzameling Door meer aanbod in Bunnik zijn met ingang van 2023.2 extra routes toegevoegd voor ophalen papier, glas, PMD, onkruidbestrijding en plaagdierenbestrijding. Daarvoor is extra personeel en inzamelmiddelen ingezet. Inzet RMN versus AVU en overige In 2024 is de kosten ontwikkeling AVU (incl verwerkingskosten) toegenomen met € 108.000)

Begroting 2024 versie 2.0

blz 29

Voor het begrotingsjaar 2024 is de inzet RMN zijnde met name het verzorgen van de inzamelroutes met personeel en tractie als volgt te specificeren: gemeente Bunnik

RMN

AVU overig

totaal

Inzameling GFT

213.000

190.000

403.000

Inzameling restafval

186.000

387.000

573.000

Inzameling grof afval

20.000

119.000

139.000

Inzameling snoeihout

6.000

6.000

Inzameling kerstbomen

4.000

4.000

Inzameling papier

11.000

37.000

Inzameling Glas

23.000

-16.000

7.000

Inzameling PMD

174.000

-58.000

116.000

Inzameling klein chemisch afval

-

17.000

17.000

Inzameling Luiers

-

5.000

5.000

Recyclingstation

362.000

178.000

540.000

Transport Recyclingstation

86.000

86.000

Overige kosten afvalinzameling Voorlichting

48.000 11.000

48.000 11.000

Straatreiniging

201.000

Onkruidbestrijding

123.000

Kolkenreiniging

29.000

Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen Totaal gemeente Bunnik

Begroting 2024 versie 2.0

92.000 52.000 2.000 1.643.000

14.000

48.000

215.000 123.000

3.000

32.000

876.000

92.000 52.000 2.000 2.519.000

blz 30

Additionele taken Basistaken 2024

2023.2

2023.1

Geraamd 2023

2022

Gemeente Bunnik Algemeen beheer openbare ruimte

89.000

85.000

79.000

79.000

52.000 5.000 28.000 7.000 2.000 14.000 83.000 43.000

Onderhoud Speeltoestellen

8.000

7.000

7.000

7.000

Onderhoud verkeersborden en belijning

24.000

23.000

22.000

22.000

Verplaatsen smiley borden

7.000

7.000

7.000

7.000

Onderhoud bruggen

5.000

5.000

5.000

5.000

Onderhoud straat meubilair

10.000

10.000

10.000

10.000

Onderhoud openbaar groen

99.000

95.000

90.000

90.000

Hand en span diensten Overige activiteiten

42.000 12.000

40.000 11.000

37.000 10.000

37.000 10.000

Totaal gemeente Bunnik

296.000

283.000

267.000

267.000

234.000

2023

2022

484.000 1.092.000 184.000

De additionele taken zijn nagenoeg onveranderd in 2024.

5.8.3 IJsselstein Basistaken Gemeente IJsselstein

2024

2023.2

2023.1

Inzameling GFT

640.000

622.000

569.000

569.000

Inzameling restafval

1.425.000

1.398.000

1.285.000

1.285.000

Inzameling grof afval Inzameling snoeihout

202.000

200.000

187.000

187.000

Inzameling kerstbomen

8.000

8.000

7.000

7.000

Inzameling papier brengen Inzameling papier halen

-49.000 218.000

-3.000 188.000

-60.000 196.000

-60.000 196.000

Inzameling Glas

24.000

26.000

22.000

22.000

Inzameling PMD

296.000

234.000

175.000

175.000

Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers

32.000 22.000

28.000 22.000

28.000 22.000

28.000 22.000

Recyclingstation

1.026.000

1.023.000

963.000

963.000

Transportkosten

174.000

171.000

156.000

156.000

Overige kosten afvalinzameling Voorlichting

445.000 11.000

377.000 11.000

395.000 11.000

395.000 11.000

Straatreiniging

606.000

593.000

533.000

533.000

Onkruidbestrijding

392.000

386.000

355.000

355.000

Hondenuitlaatstroken

55.000

54.000

50.000

50.000

Kolken reinigen

78.000

77.000

78.000

78.000

Gladheidbestrijding

132.000

131.000

124.000

124.000

Plaagdieren Huisontruimingen

27.000 3.000

26.000 3.000

20.000 2.000

20.000 2.000

Totaal gemeente IJsselstein

5.767.000

5.575.000

5.118.000

5.118.000

Begroting 2024 versie 2.0

12.000 17.000 -5.000 221.000 24.000 878.000 134.000 445.000 567.000 358.000 54.000 83.000 113.000 22.000

4.683.000

blz 31

Stijging 2024 ten opzichte van 2023.2 De basistaken voor IJsselstein zijn in 2024 met € 192.000,- gestegen ten opzichte van 2023.2. Het effect van de door RMN beïnvloedbare delen is € 147.000,- . In hoofdlijn is deze stijging binnen de RMN posten te verklaren door de volgende ontwikkelingen: RMN Indexatie personele lasten Kapitaallasten ondergrondse containers Uitbreiding in 2023 35 stuks Overige

€ 72.000,€ 68.000 € 7.000,-

Inzameling Door meer aanbod in IJsselstein zijn met ingang van 2023.2 extra routes toegevoegd voor ophalen GFT, restafval, papier en PMD. Hiermee is extra personeel en inzamelmiddelen ingezet. Inzet RMN versus AVU en overige In 2024 is de kosten ontwikkeling AVU (incl verwerkingskosten) toegenomen met € 45.000) Voor het begrotingsjaar 2024 is de inzet RMN zijnde met name het verzorgen van de inzamelroutes met personeel en tractie als volgt te specificeren: Gemeente IJsselstein

RMN

AVU overig

totaal

Inzameling GFT

364.000

276.000

640.000

Inzameling restafval

579.000

846.000

1.425.000

Inzameling grof afval Inzameling snoeihout

149.000 -

53.000

202.000 -

Inzameling kerstbomen

8.000

Inzameling papier brengen Inzameling papier halen

32.000 218.000

-81.000

-49.000 218.000

Inzameling Glas

54.000

-30.000

24.000

Inzameling PMD

406.000

-110.000

296.000

-

32.000 22.000

32.000 22.000

Recyclingstation

601.000

425.000

1.026.000

Transportkosten

174.000

174.000

Overige kosten afvalinzameling Voorlichting

445.000 11.000

445.000 11.000

Straatreiniging

581.000

Onkruidbestrijding

392.000

392.000

Hondenuitlaatstroken

55.000

55.000

Inzameling klein chemisch afval Inzameling Luiers

8.000

25.000

Kolken reinigen

68.000

Gladheidbestrijding

132.000

132.000

Plaagdieren Huisontruimingen

27.000 3.000

27.000 3.000

Totaal gemeente IJsselstein

4.299.000

Begroting 2024 versie 2.0

10.000

606.000

1.468.000

78.000

5.767.000

blz 32

5.8.4 Nieuwegein Gemeente Nieuwegein

2024

2023.2

2023.1

Inzameling GFT

1.208.000

1.176.000

1.064.000

2023 1.064.000

Inzameling restafval

3.205.000

3.242.000

3.108.000

3.108.000

Inzameling grof afval

665.000

658.000

619.000

619.000

Inzameling snoeihout

46.000

45.000

41.000

41.000

Inzameling kerstbomen

10.000

10.000

9.000

9.000

Inzameling papier

196.000

186.000

142.000

142.000

Inzameling glas

41.000

32.000

24.000

24.000

Inzameling kunststof verpakkingen

-93.000

-93.000

-93.000

-93.000

Inzameling klein chemisch afval

53.000

45.000

45.000

45.000

Recyclingstation

1.369.000

1.410.000

1.344.000

1.344.000

Overige kosten afvalinzameling Voorlichting

680.000 11.000

411.000 11.000

609.000 11.000

609.000 11.000

Totaal gemeente Nieuwegein

7.391.000

7.133.000

6.923.000

6.923.000

2022

825.000 2.715.000 385.000 18.000 14.000 -61.000 34.000 -168.000 43.000 1.088.000 436.000

5.329.000

Stijging 2024 ten opzichte van 2023.2 De basistaken voor Nieuwegein zijn in 2024 met € 258.000,- gestegen ten opzichte van 2023.2 Het effect van de door RMN beïnvloedbare delen is € 303.000,- . In hoofdlijn is deze stijging binnen de RMN posten te verklaren door de volgende ontwikkelingen: RMN Indexaties Personeel Kapitaallasten 129 Ondergrondse containers Waarvan 91 uitbreiding en 38 vervanging Diverse overige

€ 75.000,€ 216.000,€ 12.000,-

Inzameling GFT Er zijn in 2023 2 nieuwe routes toegevoegd met als consequentie extra personeelsinzet en tractieuren. Inzameling restafval Er is in 2023 een nieuwe route voor inzameling ondergrondse containers toegevoegd. Inzameling papier Er zijn in 2023 nieuwe routes voor inzameling mini containers toegevoegd Begroting 2024 versie 2.0

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12991555/2