CConstaterende datIJsselstein
Koppel je AI →
Document · PDF

11.1 TURAP WIL 2025 incl. 2de BW 2025

Commissie Samenleving 17 september 2025, gemeente IJsselsteinBij agendapunt: Overige ingekomen stukken22.749 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

28

13,3

21,2

26,5

12,8

12,6

14,3

56

4,8

4,3

3

3,7

4,7

3,7

24,6

26,1

35,5

19,5

20,3

21,8

Bron: Onview Gemiddeld genomen bereikt 30% van de aanmeldingen niet de laatste fase (aanmelding ingetrokken, voldoet niet aan de voorwaarden e.d.). Daarom kunnen de dagen in de kolommen niet worden opgeteld. Het gaat om verschillende aantallen per fase. De termijnen liepen in de zomer van 2024 op, door toename van het aantal aanmeldingen en druk op de beschikbaarheid van schuldhulpverleners (vakantie en ziekte). Daarna zijn ze verbeterd. Doelstelling: De wettelijke termijnen (WGS) zijn bepalend Realisatie: De wettelijke termijnen worden ruimschoots gehaald

63

Aantal ontvangen signalen vroegsignalering Houten Enkelvoudig Gelijktijdig Opeenvolgend 2022-Q1 197 21 2022-Q2 183 18 2022-Q3 181 29 2022-04 280 43 Totaal 2022 841 111

Aantal ontvangen signalen vroegsignalering IJsselstein Enkelvoudig Gelijktijdig Opeenvolgend 2022-Q1 196 17 2022-Q2 175 17 2022-Q3 223 16 2022-04 218 9 Totaal 2022 812 59

2023-Q1 2023-Q2 2023-Q3 2023-Q4 Totaal 2023

308 221 368 300 1.197

61 21 62 54 198

26 18 47 26 117

2023-Q1 2023-Q2 2023-Q3 2023-Q4 Totaal 2023

264 407 351 285 1.307

27 69 69 23 188

25 26 53 42 146

2024-Q1 2024-Q2 2024-Q3 2024-Q4 Totaal 2024

384 345 217 379 1.325

38 42 138 109 327

19 25 17 70 131

2024-Q1 2024-Q2 2024-Q3 2024-Q4 Totaal 2024

412 430 292 323 1.457

49 74 134 91 348

32 36 32 60 160

2025-Q1 2025-Turap Totaal 2025

455 325 780

75 124 199

33 15 48

2025-Q1 2025-Turap Totaal 2025

354 295 649

29 61 90

34 33 67

Ontvangen signalen Houten 1.500 1.000

Ontvangen signalen IJsselstein 2.000

1.325

1.197

1.307

1.500

841

1.457

780 1.000

500 111

198

327 117

131

199

812

649

500 48

0

59

188 146

348

160

90 67

0 Totaal 2022 Totaal 2023 Totaal 2024 Totaal 2025 Enkelvoudig Gelijktijdig Opeenvolgend

Totaal 2022 Totaal 2023 Totaal 2024 Totaal 2025 Enkelvoudig Gelijktijdig Opeenvolgend 64

Aantal ontvangen signalen vroegsignalering Lopik Enkelvoudig Gelijktijdig Opeenvolgend 2022-Q1 74 2 2022-Q2 40 4 2022-Q3 61 4 2022-04 57 3 Totaal 2022 232 13

Aantal ontvangen signalen vroegsignalering Nieuwegein Enkelvoudig Gelijktijdig Opeenvolgend 2022-Q1 684 69 2022-Q2 390 36 2022-Q3 512 38 2022-04 601 68 Totaal 2022 2.187 211

2023-Q1 2023-Q2 2023-Q3 2023-Q4 Totaal 2023

81 68 68 113 330

8 0 7 8 23

5 3 8 3 19

2023-Q1 2023-Q2 2023-Q3 2023-Q4 Totaal 2023

784 574 955 801 3.114

74 41 162 103 380

73 69 90 70 302

2024-Q1 2024-Q2 2024-Q3 2024-Q4 Totaal 2024

122 98 65 91 376

10 16 40 19 85

6 4 5 8 23

2024-Q1 2024-Q2 2024-Q3 2024-Q4 Totaal 2024

1.160 958 618 783 3.519

140 167 386 273 966

73 105 61 196 435

2025-Q1 2025-Turap Totaal 2025

98 66 164

4 8 12

5 6 11

2025-Q1 2025-Turap Totaal 2025

1.059 814 1.873

122 199 321

84 65 149

Ontvangen signalen Lopik 400 300

Ontvangen signalen Nieuwegein

376

4.000

330

3.519 3.114

3.000

232

2.187 164

200 85

100 13

23 19

23

1.873

2.000 966

1.000 211

12

0

380 302

435

321 149

0 Totaal 2022 Totaal 2023 Totaal 2024 Totaal 2025 Enkelvoudig Gelijktijdig Opeenvolgend

Totaal 2022 Totaal 2023 Totaal 2024 Totaal 2025 Enkelvoudig Gelijktijdig Opeenvolgend 65

Vroegsignalering van schulden op basis van signalen door derden is een wettelijke taak voor gemeenten. Op basis van signalen van zorgverzekeraars, energiebedrijven, woningverhuurders en drinkwaterbedrijven, benadert WIL inwoners met betaalachterstanden proactief om hulp aan te bieden. Met de Lekstroomgemeenten zijn de volgende afspraken gemaakt over de opvolging: Op signalen onder € 50 ondernemen we geen actie. Bij meervoudige signalen en enkelvoudige signalen boven € 1.000 zoeken we telefonisch contact. Als dat contact na meerdere pogingen niet tot stand komt, volgt een huisbezoek. Op de signalen tussen € 50 en € 1.000 reageren wij met een brief en een informatieblad. De grens van € 1.000 is niet hard. Als de capaciteit het toelaat, bellen we ook inwoners op die met een lager bedrag werden gesignaleerd, bijvoorbeeld vanaf Є 800. Steeds meer vastelastenpartners nemen deel, met een toename van de aantallen tot gevolg. Een gelijktijdig signaal betekent dat op 1 adres meer dan 1 melding is ontvangen. Een opeenvolgend signaal betekent dat er een herhaalde melding is, na een melding in een eerdere maand. Deze laatste registratie is vanaf 2023 beschikbaar. Herinstroom schuldhulpverlening Basisgegevens Omschrijving Geregistreerde aanmeldingen Daarvan in 5 jaar voorafgaand succesvol een traject doorlopen Bron: OnView

2024 Q1 April-Mei Jun-Sep Q4 116 91 135 100 6 1 4 2

Totaal 442 13

Procent 2,9%

2025 Q1 Procent 137 1,5% 2

Definitie Divosa benchmark Armoede en Schulden Het gaat om het percentage klanten dat in een jaar een formele aanvraag tot toelating in de schuldhulpverlening heeft ingediend, waarbij de klant binnen een periode van 5 jaar voorafgaand aan de aanvraag een schuldhulpverleningstraject heeft doorlopen. Gemeente *) Houten IJsselstein Lopik Nieuwegein Totaal Bron: OnView

Aantal opnieuw aangemeld 2024 2025-Q1 2025-Mei 3 2 4 6 2 13 2 2

*) De verdeling naar gemeente heeft beperkte informatiewaarde. Het succes van schuldhulpverlening is niet afhankelijk van de woonplaats van de klant.

66

Nederlanders komen vaak opnieuw in de problemen, nadat een eerder probleem is opgelost. Bij 6,8 procent is dat al binnen 6 maanden het geval, oplopend naar 9,1 procent na 1 jaar. Na 5 jaar is het percentage toegenomen tot 13 procent. Vooral het eerste half jaar blijkt een risicovolle periode, maar ook voor de daaropvolgende jaren is het belangrijk om te blijven monitoren. Dat verkleint de kans dat iemand nogmaals in de financiële problemen komt. De kans op een betalingsprobleem wordt overigens aanzienlijk groter als iemand meerdere kredieten op zijn naam heeft staan. De ambitie om als doelstelling maximaal 10% resp. 15% terugval te hanteren, zegt iets over de preventie en nazorg bij schuldhulpverlening. Doelstelling: Realisatie:

Minder dan 10 procent binnen 1 jaar Minder dan 15 procent binnen 5 jaar Beoordeling op jaarbasis

Aantal bezwaarschriften en de afhandeling daarvan Brongegevens Gegrond Ingetrokken Niet ontvankelijk Ongegrond Deels gegrond Ingetrokken (nieuw besluit) Totaal

2022 74 26 22 97 24 12 255

2023 43 17 14 87 21 7 189

2024 58 18 21 87 19 5 208

2025 tm Mei 14 2 6 30 4 56

Door de jaren heen vertonen de diagrammen een vergelijkbaar beeld. In 2025 zijn minder bezwaarschriften afgehandeld, maar er werden ook minder bezwaarschriften ingediend. Het waren er 69, tegenover 118 in het de eerste 5 maanden van 2024.

67

Aantal afgehandelde bezwaarschriften 2022

Aantal afgehandelde bezwaarschriften 2023

Gegrond

12; 4,7% 24; 9,4%

21; 11,1% 74; 29,0%

7; 3,7% 43; 22,8%

Ingetrokken

Ingetrokken

Niet ontvankelijk

Niet ontvankelijk

Ongegrond

17; 9,0%

Deels gegrond

97; 38,0%

26; 10,2% 22; 8,6%

Ingetrokken (nieuw besluit)

Aantal afgehandelde bezwaarschriften 2024 19; 9,1% 5; 2,4%

14; 7,4%

87; 46,0%

4; 7%

Gegrond

14; 25%

Ingetrokken

21; 10,1%

2; 4%

Deels gegrond Ingetrokken (nieuw besluit)

Ingetrokken Niet ontvankelijk

Ongegrond

18; 8,7%

Ingetrokken (nieuw besluit)

Aantal afgehandelde bezwaarschriften 2025

Niet ontvankelijk

87; 41,8%

Ongegrond Deels gegrond

Gegrond

58; 27,9%

Gegrond

Ongegrond Deels gegrond

30; 53%

6; 11%

Ingetrokken (nieuw besluit)

68

Aantal klachten en de afhandeling daarvan Klantbeleving begint bij goed klantcontact. Wij doen ons best om dat professioneel te laten verlopen, waarbij tevredenheid van beide kanten belangrijk is. WIL ontvangt relatief weinig klachten, ten opzichte van het aantal contacten dat wij met klanten hebben. Genomen besluit na behandeling klacht Gegrond Ingetrokken Niet ontvankelijk Ongegrond Deels gegrond Wederzijdse overeenstemming Totaal

2022

2023 5 2 9 9 4 23 52

Aantal afgehandelde klachten 2023 naar besluit

2024 6

2025 t/m Mei 3 2

4 7 5 19 41

2 21 6 15 47

5; 9,6% 2; 3,8%

Ingetrokken 4; 9,8% 19; 46,3%

7; 17,1%

Niet ontvankelijk

10 16

Aantal afgehandelde klachten 2022 naar besluit

Gegrond

6; 14,6%

2 2

Gegrond Ingetrokken

23; 44,2%

9; 17,3%

Niet ontvankelijk

Ongegrond

Ongegrond

Deels gegrond

Deels gegrond 9; 17,3%

5; 12,2%

4; 7,7%

69

Aantal afgehandelde klachten 2024 naar besluit 3; 6%

2; 4%

Aantal afgehandelde klachten 2025 naar besluit

Gegrond

Gegrond

2; 12%

Ingetrokken

Ingetrokken

15; 32%

2; 12% Niet ontvankelijk

Ongegrond

Ongegrond 21; 45%

Niet ontvankelijk

10; 63%

2; 13%

Deels gegrond

Deels gegrond

6; 13%

Ziekteverzuim Percentage ziekteverzuim en gemiddelde duur afgesloten verzuim Cumulatief Verzuim Gemiddelde Realisatie in percentage verzuimduur percentage periode WIL WIL WIL Q1 7,8 23 Q2 6,8 21 2022 Q3 5,5 12 Q4 7,0 6,8 43 Q1 7,3 18 Q2 7,5 23 2023 Q3 8,3 78 Q4 8,7 8,0 13 Q1 7,7 147 Q2 6,2 22 2024 Q3 6,8 11 Q4 7,7 7,1 14 Q1 6,2 12 2025 Apr-Mei 8,7 7,1 20

Landelijk percentage 6,7 5,7 5,5 6,4 6,6 5,6 5,5 6,5 6,5 5,8 5,7 6,3 6,9 n.n.b.

De gemiddelde duur is berekend op basis van het afgesloten verzuim. Verzuimreductie heeft onze voortdurende aandacht. Het landelijk verzuimcijfer van de bedrijfstak openbaar bestuur en overheidsdiensten onze referentie. Verzuimreductie is een grote uitdaging die we in samenwerking met onze arbodienst aangaan. In het 1e kwartaal van 2025 daalde het verzuim ten opzichte van het 2e halfjaar 2024. In de maanden april en mei was er sprake van meer verzuim en nam ook de gemiddelde verzuimduur toe.

70 erzuimsituaties beëindigd. Het gaat om verzuim van 126. 228, 339 en 235 dagen. Samen met enkele korte verzuimgevallen veroorzaakt dat de opvallend lange gemiddelde verzuimduur van 147 dagen.

10

Verzuimpercentage per kwartaal 7,8

8

7,0

6,8

7,3

8,3

7,5

8,7

8,7 7,7

5,5

6

6,8

6,2

7,7 6,2

4 2

Verzuim percentage WIL

0 Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

2022

Q3

Q4

Q1

Q2

2023

Q3

Q4

Q1

2024

Apr-Mei

2025

Gemiddelde duur afgesloten verzuim (dagen)

200

147

Gemiddelde verzuimduur WIL 150 78

100 50

43 23

21

Q1

Q2

12

18

23

Q1

Q2

22

13

11

14

12

20

Q3

Q4

Q1

Apr-Mei

0 Q3 2022

Doelstelling: Realisatie:

Q4

Q3 2023

Q4

Q1

Q2 2024

2025

Verzuimpercentage is lager of maximaal gelijk aan landelijk verzuimcijfer overheid. Verzuim binnen WIL ligt boven het landelijk percentage

71

Banenafspraak banen binnen WIL Aantal banenafspraak banen binnen WIL gerealiseerd Standen einde periode Doelstelling WIL Realisatie WIL Q1 4,6 2,61 Q2 4,6 3,39 2022 Q3 4,6 3,86 Q4 4,6 3,86 Q1 5,3 3,86 Q2 5,3 4,49 2023 Q3 5,3 4,80 Q4 5,3 3,68 Q1 5,3 3,68 Mei 5,3 4,84 2024

2025

Q3 Q4

5,3 5,3

3,68 3,69

Q1 Mei

5,3 5,3

3,02 2,08

Doelstelling: Realisatie:

5,30 FTE banenafspraak banen 2,08 FTE banenafspraak banen

Er is een proefplaatsing gaande die volgend kwartaal waarschijnlijk tot een hogere realisatie leidt.

Aantal banenafspraak banen binnen WIL (FTE) 6 5 4 3 2 1 0

2,61 Q1

3,86

3,39

3,86

3,86

4,84

4,80

4,49

3,68

3,68

3,68

3,69

3,02 2,08

Q2

Q3 2022

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

2023 Realisatie WIL

Mei

Q3 2024

Q4

Q1

Mei 2025

Doelstelling WIL

72

Wachttijd en uitvalpercentage telefoon Klantenservice

Periode

2022

2023

2024

2025

Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Q2 Q3 Q4 Q1 Apr/Mei Jun-Sep Q4 Q1 Apr/Mei

Doelstellingen WIL Wachttijd in sec. Uitvalpercentage Max. 55 seconden Max. 10% 78 7,0 47 7,4 51 5,0 49 5,4 57 5,3 42 5,7 33 5,0 42 6,5 27 4,2 23 4,1 61 8,1 56 7,9 62 7,9 87 9,4

Doelstelling: Realisatie:

Wachttijd minder dan 55 seconden en uitval maximaal 10 procent. Wachttijd in 2025-April/Mei was 87 seconden en de uitval was 9,4 procent.

Telefonisch contact met WIL begint met een korte meldtekst. Het mag in totaal 55 seconden duren tot de klant daadwerkelijk een medewerker spreekt. Het aantal succesvolle contacten (de verbinding wordt niet voortijdig verbroken) moet minimaal 90 procent zijn. Klantenservice voert naast de telefonie ook backoffice taken uit. We stemmen de bezetting zo goed mogelijk af op de verwachte drukte. In april en mei zijn de wachttijd en het uitvalpercentage verder opgelopen. In april zijn we vaak gebeld over het Noodfonds energie. In april en mei vallen meerdere feestdagen. De dagen daarna is het vaak druk, met oplopende wachttijden tot gevolg. Ook was er rond de betaaldag in mei een systeemstoring. Veel mensen belden ons om te vragen waarom ze geen geld hadden ontvangen. De beperkte bezetting speelt ons nog steeds parten. Twee collega's zijn langdurig ziek. Als gesprekken dan ook langer duren omdat klanten meerdere vragen tegelijk stellen, neemt de uitval vervolgens toe. Uiteindelijk wordt iedereen uiteraard wel te woord gestaan.

73

Wachttijd en uitvalpercentage klantenservice 100

87

78 80 60

51

47

49

61

57 42

33

40

20

56

62

42 27

23 4,1

7,0

7,4

5,0

5,4

5,3

5,7

5,0

6,5

4,2

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

Q2

Q3

Q4

Q1

8,1

7,9

7,9

9,4

Q4

Q1

Apr/Mei

0 2022 Wachttijd in sec.

Apr/Mei Jun-Sep

2023 Uitvalpercentage

2024 Lineair (Wachttijd in sec.)

2025 Lineair (Uitvalpercentage)

74

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15799610/2