CConstaterende datHulst
Koppel je AI →
Document · PDF

Jaarstukkenconcept2022

Gemeenteraad 13 juli 2023, gemeente HulstBij agendapunt: Jaarstukken 202225.219 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

• • • •

Uitplaatsing bedrijf (gerealiseerd 2019). Sloop bedrijfsopstallen (gerealiseerd 2020). Bodemsanering. Invulling met woningen en pleinfunctie.

Status

Toelichting • • • • • •

Planning:

• • • • •

Indicator: Financiële middelen:

• •

De bodemsanering start in 2021. In 2021 afspraken maken met eigenaren van de grond die nodig is voor de ontwikkeling. Besluitvorming is vereist over de uitplaatsing van de brandweerkazerne en gemeentewerkplaats. Bestemmingsplanwijziging opstarten in 2021. Realisering kan starten na ontstaan onherroepelijk bestemmingsplan. Aantal bezoekers. Aantal inwoners kern Kloosterzande.

Er is € 894.000 beschikbaar gesteld voor de bodemsanering. De exploitatie van het Hof te Zandeplein is nog vast te stellen en de benodigde middelen moeten beschikbaar komen. Over de uitplaatsing van de brandweerkazerne en gemeentewerkplaats en de daarvoor benodigde middelen moet ook nog besluitvorming plaatsvinden.

Bedrijf verplaatst Bedrijfsopstallen gesloopt (2020) Bodemsanering voltooit (2022) Overeenkomsten met grondeigenaren en Woongoed getekend (2022) Bestemmingsplan vastgesteld in februari 2023 Start bouw- woonrijp maken zuidelijk deel plangebied (woningen Woongoed) start rond de zomer van 2023

·Bestemmingsplanwijziging in procedure 2022-2023. ·Realisering fase 1 (zuidelijk deel, 23 woningen) kan starten na ontstaan onherroepelijk bestemmingsplan, medio zomer 2023

• •

Aantal bezoekers plein Aantal inwoners kern Kloosterzande

Er is € 894.000 beschikbaar gesteld voor de bodemsanering. De exploitatie van het Hof te Zandeplein is in december 2021 vastgesteld en de benodigde middelen zijn beschikbaar. Daarin is € 175.000 geraamd voor de sloop van de brandweerkazerne. De totale ontwikkeling resulteert in een negatief saldo vanwege de hoge kosten van de bodemsanering. Nieuwbouw brandweerkazerne volgt in apart raadsvoorstel. Nog geen budget beschikbaar voor sloop brandweerkazerne. Afwachten hoe kosten voor bouw- en woonrijp uitvallen. Nog niet bekend.

Pagina 73 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Risico's:

• • • •

Gestroomlijnde implementatie Omgevingswet. Wat gaan we ervoor doen:

• • • • • • • • • •

Planning:

• • •

Indicator:

Pagina 74 van 223

• • •

Hogere kosten bij het tot ontwikkeling brengen. Tegenvallende verkoop van grond voor woningen. Bezwaar- en beroepsprocedures. Niet nakomen verplichtingen door ontwikkelende partijen.

Instellen adviescommissie ruimtelijke kwaliteit inclusief vaststellen verordening en aanpassing Nota ruimtelijke kwaliteit. Vergunningverlening aangepast op de Wet kwaliteitsborging. Adviesrecht gemeenteraad vaststellen. Participatiebeleid vaststellen. Werkwijze tijdelijk omgevingsplan en opbouw structuur nieuw omgevingsplan. Nota grondbeleid op Omgevingswet (inclusief kostenverhaal) aanpassen. Legesverordening, mandaatregelingen en verordening planschade (nadeelcompensatie) aanpassen. Financiële arrangementen met uitvoeringsdiensten herzien. Voorbereidingen voor het opstellen van een omgevingsvisie. Software voor vergunningverlening, wijzigen omgevingsplan en opstellen toepasbare regels inrichten en aansluiten op het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO).

De inwerkingtredingsdatum van de Omgevingswet is 1 juli 2022. Voor deze datum moeten de bovenstaande actiepunten zijn uitgevoerd. De omgevingsvisie moet in 2025 vastgesteld zijn. Het omgevingsplan in 2029.

• Status

Hogere kosten bouw- en woonrijp maken Bezwaar- en beroepsprocedures Niet nakomen verplichtingen door ontwikkelende partijen Tegenvallende verkoop kavels

Toelichting • • • • • • • • • •

Adviescommissie ruimtelijke kwaliteit inclusief vaststellen verordening en aanpassing Nota ruimtelijke kwaliteit afgerond; Adviesrecht gemeenteraad is vastgesteld; Participatiebeleid is vastgesteld; Plansoftware en software vergunningverlening aangeschaft; Nota grondbeleid aangepast; Legesverordening, mandaatregeling en verordening planschade aanpassen ligt op koers; Vergunningverlening/Wkb loopt; Voorbereidingen Omgevingsvisie loopt (tot 1-126 de tijd) Voorbereidingen Omgevingsplan loopt (tot 1-130 de tijd) DSO inrichten

Inwerkingtreding Omgevingswet is uitgesteld. Treedt 11-2024 in werking. Omgevingsplan moet in 2029 klaar zijn. Omgevingsvisie 2025.

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Financiële middelen:

Risico's:

Voor de invoering van de Omgevingswet zijn in de begroting twee posten opgenomen: €100.000 voor opleiding en kennisdeling en €50.000 voor inhuur derden. Het opstellen van de Omgevingsvisie wordt betaald uit de inhuur van derden. Overige kosten worden betaald uit de post Structuur- en bestemmingsplannen.

• •

Opnieuw uitstel Omgevingswet. Onvoldoende capaciteit.

Voor de invoering van de Omgevingswet zijn in de begroting twee posten opgenomen: €100.000 voor opleiding en kennisdeling en €50.000 voor inhuur derden. Het opstellen van de Omgevingsvisie wordt betaald uit de inhuur van derden. Overige kosten worden betaald uit de post Structuur- en bestemmingsplannen. • • •

Pagina 75 van 223

Uitstel Omgevingswet Landelijk stelsel niet werkend, problemen met vergunningverlening Onvoldoende capaciteit om de minimale acties uit te voeren

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Krot of Kans/tegengaan verpaupering. Wat gaan we ervoor doen:

Status

Toelichting

Voortzetting project KLUS (starten met 4e ronde). Promotie Provinciale Impuls Wonen (PIW).

We gaan in het kader van KLUS 10 eigenaren van verpauperde woningen aanschrijven, hen vragen wat hun plannen zijn met de verpauperde woning en actief behulpzaam zijn met sloop of opknappen. Daarnaast gaan we bij een nieuwe ronde van PIW eigenaren wijzen op de beschikbaarheid van PIW-subsidie.

Planning:

Na bekendmaking en tijdens de openstellingstermijn van de subsidieregeling PIW (onbekend wanneer de termijn is): • De regeling actief promoten op social media en gemeentelijke website. • PIW actief onder de aandacht brengen bij woningeigenaren middels persoonlijke brieven. • PIW actief onder de aandacht brengen bij makelaars en corporaties. KLUS: • Actualiseren/inventariseren. • Van start gaan met de 4e ronde van KLUS.

De subsidieregeling Provinciale Impuls Wonen is vanaf 7 oktober geopend tot en met 20 december. Inwoners en makelaars zijn middels de reguliere communicatiekanalen hiervan op de hoogte gesteld.

Indicator:

PIW: • • • KLUS: • •

Eind Q2/begin Q3 wordt de lijst voor de nieuwe ronde van KLUS definitief gemaakt. Eigenaren in Q3 aanschrijven en in Q4 vier panden realiseren.

• •

Aantal aanvragen uit de gemeente. Hoe gaan we dat meten? Bij welke waarde is de doelstelling behaald? start maken met 4e ronde. 10 Nieuwe verpauperde woningen op laten knappen dan wel te laten slopen (voor nieuwbouw).

Financiële middelen:

Geen gemeentelijke financiële middelen.

Risico's:

Geen.

Pagina 76 van 223

Past binnen de reguliere budgetten.

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Huisvesting statushouders.

Status

Wat gaan we ervoor doen:

• •

•

Doorlopende (prestatie)afspraken met beide woningcorporaties voor het beschikbaar stellen van woningen om aan de taakstelling te voldoen. In de uitvoering is er doorlopend nauw contact over en weer tussen de gemeente en corporatie over de voortgang huisvesting taakstelling (plus eventuele extra statushouders in wegens het plan van aanpak flexibilisering asielopvang) en de plaatsing van deze statushouders. Spreiding van huishoudens over de verschillende kernen.

Toelichting Er zijn momenteel nog twee woningen nodig om de taakstelling van 2022 te halen. Als gevolg van het grote aantal vluchtelingen uit Oekraïne zijn veel vrijkomende woningen reeds bewoond. Ook panden die op de sloopnominatie staan, worden gebruikt voor huisvesting van statushouders en Oekraïense vluchtelingen. We zijn in nauw overleg met de woningcorporaties om een bijdrage te kunnen blijven leveren in de opgave. Spreiding over de kernen is daarbij het uitgangspunt. Door de lage dynamiek in de sociale huurwoningmarkt, is het aanbod van vrijkomende huurwoningen laag.

Planning:

• •

Indicator:

• •

Zowel voor het eerste als tweede jaar wordt er een taakstelling toegewezen. Betreft een doorlopend proces in samenwerking met de woningcorporaties.

Doorlopend proces, waarbij ieder halfjaar een taakstelling wordt toegekend.

Aantal geplaatste statushouders ten opzichte van het aantal statushouders dat geplaatst moet worden (taakstelling). Zowel voor de eerste als tweede helft van het jaar bestaat er een taakstelling.

De taakstelling voor de tweede helft van het jaar bedraagt 22 personen. Momenteel nog twee woningen nodig om de taakstelling te halen.

Financiële middelen:

Pm

n.v.t.

Risico's:

Geen vrijkomende geschikte sociale huurwoningen beschikbaar om huishoudens (statushouders) te huisvesten.

Het risico bestaat dat de taakstelling niet wordt gehaald als gevolg van het lage aantal vrijkomende woningen.

Pagina 77 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Promotie gemeente Hulst als woongemeente. Wat gaan we ervoor doen:

• •

• •

Continueren van bedrijfsbezoek in het Vlaamse achterland om de gemeente als vestigingsplaats voor werknemers te promoten. Informatiefolder over Wonen in Hulst verspreiden op locaties in de gemeente die door veel personen van buiten de gemeente bezocht worden (makelaars, supermarkten, horeca en winkels). Continueren samenwerking met Stichting Zeeuws en Vlaanderen. Zie tevens programmapunt “Blijven aantrekken van nieuwe bewoners, bezoekers, ondernemers en werknemers”.

Status

Toelichting We blijven ons inzetten om extra inwoners aan te trekken. Ook in de nieuwe woonvisie wordt dit belicht.

Planning:

Doorlopend proces.

Doorlopend proces

Indicator:

Stijgend migratiesaldo.

De invloed op migratie is minimaal.

Financiële middelen:

€ 1.000.

n.v.t.

Risico's:

De (economische) gevolgen van de COVID-19 crisis kunnen van invloed zijn op de verhuispatronen. Hierdoor kan de instroom (tijdelijk) in omvang afnemen.

Economische, fiscale en geopolitieke factoren en prijsontwikkelingen op de vastgoedmarkt bepalen in grote mate migratie. Deze factoren laten zich lastig beïnvloeden, waardoor sturingsmogelijkheden beperkt zijn.

Pagina 78 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Wat heeft het gekost Bedragen * € 1.000,-

Begroting 2022

Begroting 2022 na Jaarrekening 2022 wijziging

Afwijking

Lasten

4.001

4.738

5.406

-668

Baten

3.228

4.812

6.390

1.577

Saldo baten en lasten

-773

74

984

909

Mutaties reserves

-180

-91

-690

-598

Saldo programma

-953

-17

294

311

Pagina 79 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst PROGRAMMA 09 ALGEMENE DEKKINGSMIDDELEN EN ONVOORZIEN Inleiding In dit hoofdstuk worden de inkomsten en uitgaven van de gemeente, die niet direct aan een specifiek programma zijn toe te rekenen, verantwoord en toegelicht. Het gaat hierbij om belastingen, de algemene uitkering uit het gemeentefonds en de opbrengsten uit beleggingen en financiering. De belangrijkste algemene dekkingsmiddelen zijn de uitkeringen uit het gemeentefonds en de onroerendezaakbelastingen (OZB). Deze middelen hebben geen vast of verplicht bestedingsdoel. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de afvalstoffenheffing en de rioolheffingen. De belangrijkste onderdelen van het overzicht algemene dekkingsmiddelen zijn voorgeschreven, waarbij het gaat om: • Niet programmagebonden eigen inkomsten • Algemene uitkeringen uit het gemeentefonds • Dividend • Saldo van de financieringsfunctie • Overige algemene dekkingsmiddelen • Overhead Daarnaast wordt jaarlijks een bedrag geraamd voor onvoorziene uitgaven. De lasten van deze posten, zoals de kosten van de belastingheffing en de uitvoering van de WOZ, zijn hier eveneens opgenomen. Wat heeft het gekost Bedragen * € 1.000,-

Begroting 2022

Begroting 2022 na Jaarrekening 2022 wijziging

Afwijking

Lasten

13.603

12.486

12.030

456

Baten

55.517

64.378

65.582

1.203

Lasten

140

-

-

-

Baten

-

-

-

-

41.774

51.892

53.552

1.660

Mutaties reserves

58

-1.624

-1.870

-246

Saldo programma

41.832

50.268

51.682

1.414

Saldo baten en lasten

Niet programmagebonden eigen inkomsten De gemeente Hulst kent een zestal belastingheffingen waarvan de aanwending vrij is en die niet gebonden zijn aan een specifiek programma. Deze zijn: • Onroerendezaakbelastingen (OZB); • Hondenbelasting; • Forensenbelasting; • Toeristenbelasting; • Precariobelasting; • Reclamebelasting. Een uitgebreidere toelichting op alle eigen inkomsten uit heffingen, retributies en belastingen vindt u in de paragraaf lokale heffingen. Algemene uitkering uit het gemeentefonds De ramingen van de Uitkering Gemeentefonds (UGF) in de primitieve begroting 2022, waren gebaseerd op de meicirculaire 2021. De uitkering gemeentefonds 2022 (UGF), die bestaat uit de algemene uitkering (AU), Integratie-uitkeringen (IU) en decentralisatie-uitkeringen (DU), werd in de primitieve begroting geraamd op € 49.427.024,- (incl. een stelpost voor de uitkering ruimte BTW van € 120.000,- en een stelpost voor de te ontvangen incidentele middelen voor jeugd ten bedrage van ruim €1,4 mln). Vanaf het samenstellen van de begroting 2022 (op basis van de gegevens uit de meicirculaire 2021), tot het moment van de laatste bijstelling van de begroting, (op basis van de septembercirculaire 2022) zijn de ramingen bijgesteld op basis van de verschillende circulaires en de bijstellingen in de uitkeringsmaatstaven voor onze gemeente.

De UGF werd uiteindelijk op basis van de septembercirculaire 2022 geraamd op € 55.314.156,-. Hierbij was al een voorschot genomen, op de aangekondigde toevoeging i.v.m. de hoge energiekosten van € 706.000,-. In de gemeenterekening is een UGF verantwoord van € 56.085.046,-.

Pagina 80 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Het verschil met de begrote UGF bedraagt ruim € 770.000,- en wordt vnl. veroorzaakt door de forse toevoeging die nog gedaan is in de decembercirculaire gemeentefonds (met name de afrekening Corona-compensatie (inkomstenderving: € 372.000,-; continuïteit zorg € 29.000,-) en de aanvullende compensatie voor de kosten van opvang van Oekraïners (ruim € 69.000,-), de naverrekeningen over vorige dienstjaren (€ 93.000,-) en de bijstelling van diverse uitkeringsmaatstaven € 200.000,-). Voor zover de extra middelen voor (nieuwe) taken uit de decembercirculaire niet meer tot uitgaven konden leiden zullen deze middelen worden gereserveerd. Accres Een belangrijke oorzaak van het enorme verschil tussen de primitief geraamde UGF en de uiteindelijk ontvangen uitkering was de bijstelling van het accres. Na het bevriezen van het accres tijdens de Corona pandemie was de stijging van het accres beperkt. In de loop van 2022 werden afspraken gemaakt over de nieuwe accres systematiek. Het ‘samen de trap op – samen de trap af’ wordt verlaten en het accres is vastgeklikt vanaf 2026 op de stand bij de miljoenennota 2022 plus € 1 miljard. Daarnaast is in 2022 en (en later ook voor de jaren 2023 t/m 2025) de opschalingskorting incidenteel geschrapt. De uitkering van de (verwachtte) ruimte onder het BCF plafond leverde in 2022 eveneens een voordeel op.

Enerzijds omdat de werkelijke ruimte over 2021 nog hoger was dan in september 2021 was voorzien, anderzijds omdat de verwachtte, in de UGF verwerkte uitkering over 2022 fors hoger is dan de stelpost die in de begroting 2022 was meegenomen. De werkelijke uitkering 2022 van de ruimte onder het BCF plafond zal in de meicirculaire 2023 worden verwerkt. Een bijzondere toevoeging in 2022 betrof de incidentele middelen Jeugdzorg. Na het rapport van de arbitrage commissie dat de kosten van Jeugdzorg zo’n € 1,9 mld hoger waren dan gemeenten aan middelen kregen zijn in 2022 opnieuw incidenteel aanvullende middelen beschikbaar gesteld. De middelen zijn incidenteel, omdat het Rijk verwacht, dat de hervormingsagenda zodanige besparingen zal opleveren, dat deze middelen niet structureel nodig zullen zijn. Enkele andere grote taakmutaties, waarvoor extra middelen zijn toegevoegd, zijn de Wet Open Overheid (WOO), de verbetering van de dienstverlening door de Overheid naar aanleiding van de toeslagenaffaire Kinderopvang, de compensatie i.v.m. de hoge energielasten, de uitvoeringskosten van het klimaatakkoord, de voorbereidings/transitiekosten van de omgevingswet en de Wet kwaliteitsborg Bouwen en de afrekening van Coronacompensatie. Een laatste belangrijk thema rond de UGF in 2022, was de herverdeling van het gemeentefonds.

Vanwege de forse herverdeeleffecten van het nieuwe geadviseerde verdeelmodel, werd de invoering uitgesteld van 2022 naar 2023. De adviezen en aanvullende adviezen over het verdeelstelsel, hadden tot gevolg, dat het berekende herverdeeleffect voor Hulst in 2022 opliep van een hogere uitkering van € 46,- per inwoner naar uiteindelijk € 183,- per inwoner. De herverdeeleffecten worden echter vooralsnog beperkt van € 7,50 per inwoner in 2023 tot € 37,50 per inwoner vanaf 2025. Er zullen nog aanvullende onderzoeken worden uitgevoerd, om een definitief nieuw verdeelstelsel vast te stellen. De herverdeeleffecten zullen hierdoor waarschijnlijk nog veranderen. De uitkering bevolkingsdaling is nog t/m 2022 doorgetrokken. Echter in 2022 is deze als specifieke uitkering beschikbaar gesteld aan de gemeente Terneuzen. Deze maakt dus geen onderdeel meer uit van de UGF. Onderstaand een overzicht van de UGF 2022 vanaf de primitieve begroting tot de jaarrekening:

Pagina 81 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Uitkering gemeentefonds 2022 Begroot na wijziging

Uitkering gemeentefonds 2022

Primitief

Algemene uitkering 2022

42.339.401

48.640.734

48.841.426

stelpost vrijval BCF

120.000

-

-

stelpost UGF jeugd

1.407.000

-

-

-

Algemene uitkering

43.866.401

48.640.734

48.841.426

200.692

171.055

171.055

171.055

-

Integratie-uitkering WUW uitkering Krimpgelden (via gem. Terneuzen) *

Rekening

Verschillen 200.692

SPUK via Terneuzen

-

Div. overige integratie-uitkeringen

468.160

1.447.157

1.923.895

476.738

totaal iu/du

639.215

1.618.212

2.094.950

476.738

Uitkering Sociaal Domein Participatie

3.919.528

4.057.415

4.057.415

-

Uitkering Sociaal Domein Zorg - Jeugd

1.001.880

1.039.228

1.039.228

-

Totaal uitkeringen Sociaal Domein

4.921.408

5.096.643

5.096.643

-

Totaal uitkering gemeentefonds 2022

49.427.024

55.355.590

56.033.019

677.430

uitkering oude jaren Totaal ontvangen UGF

-

-41.434

52.026

93.461

49.427.024

55.314.155

56.085.045

770.891

Pagina 82 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst De samenstelling van de integratie en decentralisatie uitkeringen zoals deze uiteindelijk in de gemeenterekening zijn opgenomen ziet er als volgt uit: Integratie-/decentralisatie uitkeringen Brede impuls combinatiefuncties/buurtsportcoaches (DU)

90.750

Decentralisatie provinciale taken vergunningverlening, toezicht en handhaving (DU)

156.630

Knelpunten verdeelproblematiek (DU)

171.055

Gezond in de stad (DU)

84.804

Voorschoolse voorziening peuters (DU)

47.603

Armoedebestrijding kinderen (DU)

73.983

Maatschappelijke begeleiding statushouders (DU)

63.990

Inburgering (IU)

102.766

Versterking omgevingsveiligheidsdiensten (DU)

5.000

Handhaving quarantaine (DU)

473

Einde lening inburgeringsplichtig (DU)

4.142

Inkomstenderving gemeenten 2020 (covid-19) (DU)

372.000

Gemeenteraadsverkiezingen (DU)

59.970

Extra capaciteit BOAs (DU)

33.471

Uitvoeringskosten klimaatakkoord (DU)

214.963

Invoeringskosten Omgevingswet (DU)

433.284

Wet kwaliteitsborging bouw (DU)

71.062

Leerlingenvervoer Oekraïne (DU)

45.204

Meerkosten Oekraïne sociaal domein (DU)

41.357

Versterken sociale basis (DU)

22.443

Subtotaal decentralisatie uitkeringen

2.094.950

Participatie (IU)

4.057.415

Voogdij/18+ (IU)

1.039.228

Subtotaal integratie uitkeringen

5.096.643

Totaal decentralisatie-/ integratieuitkeringen

7.191.593

IU Sociaal Domein per circulaire

mei circ 21

sept circ 21

dec circ 21

mei circ 22

sept circ 22

dec circ 22

Participatie

3.919.528

3.913.547

3.913.547

4.036.050

4.057.415

4.057.415

Jeugd

1.001.880

1.001.880

1.001.880

1.039.228

1.039.228

1.039.228

4.921.408

4.915.427

4.915.427

5.075.278

5.096.643

5.096.643

Dividend Dividend Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) Het dividend over 2021, dat wordt verantwoord in 2022, bedroeg € 39.836,16. In 2022 waren er geen dividendrestricties meer door de ECB opgelegd, waardoor het gehele dividend van 2021 in april 2022 is Pagina 83 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst uitgekeerd. De BNG heeft 2021 afgesloten met een nettowinst van € 236 miljoen (2020: € 221 miljoen). De uitkeringsfactor is verhoogd van 50% naar 60% van de nettowinst. Saldo van de financieringsfunctie De betaalde rentelast over de aangegane leningen en over de aangetrokken middelen in rekening courant bedraagt € 487.300. Aan de hand van de beginstand van de materiële vaste activa (bezittingen) wordt de rente toegerekend en tezamen met de afschrijvingslast verantwoord op het betreffende begrotingsposten. Op basis van deze systematiek (renteomslag methode) bedroeg het doorberekende rentepercentage 0,70%. Overige algemene dekkingsmiddelen Onvoorzien en Nader te concretiseren beleidsvoornemens De post onvoorzien is opgebouwd uit twee onderdelen. Enerzijds de post onvoorzien algemeen, waarop middelen zijn gereserveerd voor uitgaven die “onvoorzien, onvermijdelijk en onuitstelbaar” zijn, voor een bedrag van € 140.000 in de primitieve begroting. Anderzijds de post Nader te concretiseren beleidsvoornemens. Hierop worden de middelen gereserveerd voor nog nader in te vullen beleid. Onder deze laatste post was in de primitieve begroting een bedrag van afgerond € 2.292.000 geraamd. Dit bedrag was als volgt opgebouwd: Onderdeel

Bedrag

Vervangingsinvesteringen (restant 2021)

140.500

Leefbaarheid (restant 2021)

30.000

Onderhoud kunstgras (restant 2021)

10.000

Recreatiestranden (restant 2021)

25.000

Vervangingsinvesteringen (ICT, materieel, etc.)

89.000

Taakmutaties UGF (o.a. WOO)

128.500

Bouw brandweerkazerne/carnavalsloods

89.000

Stelpost jeugdzorg

140.000

Stelpost beheerplannen

350.000

Stelpost digitalisering/zaakgericht/opleiding

200.000

Stelpost bedrijfsvoering

200.000

Stelpost weerstandsvermogen (risico's sociaal domein)

300.000

Vernieuwbouw scouting 't Jagertje

45.000

Aanbouw "de Binnendéur" met opslagruimte instrumenten

95.000

Indexering salarissen/pensioenen

450.000

Totaal

2.292.000

In 2022 is ongeveer de helft van het bovenstaand budget ingezet en naar de juiste programma's overgebracht of gereserveerd. Verder zijn aan deze post in de loop van het jaar nog budgetten voor taakmutaties vanuit de Uitkering Gemeentefonds (UGF) toegevoegd. Er resteren nog bedragen voor kunstgras, vervangingsinvesteringen, taakmutaties UGF, recreatiestranden, leefbaarheid, sociaal domein, brandweerkazerne/werkplaats en aanbouw "Binnendeur". Deze zijn opnieuw als stelpost of rechtstreeks op het betreffende programma opgenomen in de Programmabegroting 2023. Overhead Het is verplicht in de jaarstukken een apart overzicht van lasten en baten voor overhead, de niet direct aan het primaire proces (specifieke taakvelden) toe te rekenen apparaatskosten, op te nemen. Deze mogen niet worden doorbelast naar de programma’s. Het bedrag voor overhead bestaat voornamelijk uit de onderdelen huisvesting ambtelijk apparaat, algemene ICT-middelen, personeelslasten financiën, ICT, P&O, archief, huishoudelijke dienst, kosten voor scholing personeel, accountantskosten en materieelkosten. In deze jaarstukken zijn de volgende lasten en baten opgenomen: Overzicht overhead Onderdelen (bedragen * € 1)

Begroting na wijziging lasten

Begroting na Werkelijke lasten Werkelijke baten wijziging baten

Salarissen ondersteuning en algemene personeelskosten

8.560.179

75.553

8.215.683

316.281

ICT/Automatisering

1.714.954

-

1.594.350

345

Pagina 84 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Huisvesting

1.457.176

18.990

1.339.404

24.446

11.732.309

94.543

11.149.437

341.072

Kengetallen Indicator

Realisatie 2021 Realisatie 2022

Gemiddelde debiteurentermijn in dagen (belastingen uitgezonderd)

32

35

Aantal uitgevaardigde dwangbevelen (excl.Sabewa)

13

8

Gemiddelde crediteurentermijn (in dagen)

25

29

Beleidsindicatoren Bestuur en Organisatie 2022 Indicator

Eenheid

Raming na wijziging

Werkelijk

Formatie

FTE per 1.000 inwoners

6,49

6,81

Bezetting

FTE per 1.000 inwoners

6,23

6,68

Apparaatskosten

Kosten in € per inwoner

€ 688

€ 674

Externe inhuur

Kosten in €

€ 1.476.200

€ 1.734.258

Als % van totale loonsom

10,27%

12,06%

Als % van totale lasten

12,53%

11,22%

Overhead Bron: eigen gegevens

Pagina 85 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Beleidsindicatoren programma's Besluit Begroting en Verantwoording (verplichte indicatoren en programmabegroting) Indicator

Eenheid

Periode

Hulst

Zeeland Bron

Beschrijving

Verwijzingen Halt

per 10.000 jongeren

2021

6

10 Stichting Halt

Het aantal verwijzingen Halt per 1.000 inwoners van 12 tot 18 jaar. Jongeren van 12 tot 18 jaar die een licht strafbaar vergrijp plegen, worden door de politie of leerplichtambtenaren naar Bureau Halt verwezen voor een passende Halt-straf. Zij krijgen leeropdrachten en er volgen gesprekken met de jongere en de ouders. Op deze manier kunnen jongeren rechtzetten wat zij fout hebben gedaan, zonder dat zij in aanraking komen met het Openbaar Ministerie.

Misdrijven - Winkeldiefstallen

per 1.000 inwoners

2022

0,5

1,5 CBS - Diefstallen

Het aantal winkeldiefstallen per 1.000 inwoners. Het aantal geweldsmisdrijven. Voorbeelden van geweldsmisdrijven zijn seksuele misdrijven, levensdelicten zoals moord en doodslag en dood en lichamelijk letsel door schuld (bedreiging, mishandeling, etc.).

Misdrijven - Geweldsmisdrijven

per 1.000 inwoners

2022

3,6

4 CBS - Criminaliteit

Misdrijven - Diefstallen uit woning

per 1.000 inwoners

2022

1,1

1,1 CBS - Diefstallen

Het aantal diefstallen uit woningen, per 1.000 inwoners.

5,6 CBS - Criminaliteit

Hieronder vallen brandstichting, alle vormen van vernieling en misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag. Voorbeelden van misdrijven tegen de openbare orde en tegen het openbaar gezag zijn opruiing, huis-, computer- en lokaalvredebreuk, deelneming aan een criminele of terroristische organisatie, openlijke geweldpleging, godslastering, discriminatie en het doen van een valse aangifte. Omdat het delict mensenhandel vaak onder dezelfde feitcode geregistreerd wordt als het delict mensensmokkel worden deze twee delicten samengeteld en weergegeven bij de gewelds- en seksuele misdrijven.

Misdrijven - Vernielingen en beschadigingen (in de openbare ruimte)

Pagina 86 van 223

per 1.000 inwoners

2022

4,9

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst

Functiemenging

%

2021

42,9

CBS BAG/LISA bewerking ABF 49,8 Research

Vestigingen (van bedrijven)

per 1.000 inw.15 t/m 64jr

2021

158,4

179,4 LISA

De functiemengingsindex (FMI) weerspiegelt de verhouding tussen banen en woningen, en varieert tussen 0 (alleen wonen) en 100 (alleen werken). Bij een waarde van 50 zijn er evenveel woningen als banen. Het aantal vestigingen van bedrijven, per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15-65 jaar. Er wordt gesproken van absoluut verzuim als een leerplichtige en/of kwalificatieplichtige jongere niet op een school of instelling staat ingeschreven.

Absoluut verzuim

per 1.000 leerlingen

2021

2,6

1,5 DUO/Ingrado

De periodeaanduiding '2018' staat voor schooljaar '2017/2018'. Er is sprake van relatief verzuim als een jongere wel op een school staat ingeschreven, maar gedurende een bepaalde tijd de lessen/praktijk verzuimt. Ook veelvuldig te laat komen kan hiertoe worden gerekend.

Relatief verzuim

per 1.000 leerlingen

2021

9

24 DUO/Ingrado

De periodeaanduiding '2018' staat voor schooljaar '2017/2018'. Het percentage van het totaal aantal leerlingen van het VO en MBO (12 - 23 jaar) dat voortijdig, dat wil zeggen zonder startkwalificatie, het onderwijs verlaat.

Voortijdige schoolverlaters zonder startkwalificatie (vsv-ers)

%

2021

2,2

1,8 DUO/Ingrado

De periodeaanduiding "2018" staat voor schooljaar "2017/2018".

Niet-sporters

%

2020

53,7

Gezondheidsmonitor volwassenen (en Het percentage niet-wekelijkse sporters t.o.v. de bevolking ouderen), GGD’en, van 19 jaar en ouder. Bevolking van 19 jaar en ouder dat 56,8 CBS en RIVM niet minstens één keer per week aan sport doet.

Omvang huishoudelijk restafval

kg per inwoner

2021

144

CBS statistiek 183 Huishoudelijk afval

2020

16,1

Klimaatmonitor 62 Rijkswaterstaat

Hernieuwbare elektriciteit

Pagina 87 van 223

%

Niet gescheiden ingezameld huishoudelijk afval.

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst

Gemiddelde WOZ waarde

Nieuw gebouwde woningen

x €1.000

per 1.000 woningen

2022

2021

246

CBS - Statistiek Waarde Onroerende 248 Zaken De gemiddelde WOZ waarde van woningen.

5,9

Basisregistraties adressen en gebouwen bewerking ABF 8,4 Research

Nieuw gebouwde woningen, exclusief overige toevoegingen, zoals transformaties.

De som van het aantal personen van 0 tot 20 jaar en 65 jaar of ouder in verhouding tot de personen van 20 tot 65 jaar.

Demografische druk

%

2022

79,1

CBS Statistiek Bevolking bewerking ABF 81,4 Research

Gemeentelijke woonlasten éénpersoonshuishouden

€

2022

817

828 COELO, Groningen

Het gemiddelde totaalbedrag in euro's per jaar dat een éénpersoonshuisouden betaalt aan woonlasten.

Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden

€

2021

916

904 COELO, Groningen

Het gemiddelde totaalbedrag in euro's per jaar dat een meerpersoonshuishouden betaalt aan woonlasten.

603,7

CBS Bevolkingsstatistiek / LISA - bewerking 797,8 ABF Research

Banen

Jongeren met een delict voor de rechter

Pagina 88 van 223

per 1.000 inwoners van 15-64 jaar

%

2021

2021

1

1 CBS Jeugd

Onder een baan wordt een vervulde positie verstaan. Dit betreffen zowel fulltimers, parttimers als uitzendkrachten. De indicator betreft het aantal banen per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15 tot en met 64 jaar. Het percentage jongeren (12 t/m 21 jaar) dat met een delict voor de rechter is verschenen. Tot en met 2015 zijn de cijfers van deze indicator afkomstig van het Verwey-Jonker Instituut - Kinderen in Tel. De cijfers vanaf 2016 zijn afkomstig van het CBS.

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst

Achterstand onder jeugd - Kinderen in uitkeringsgezin %

2021

4

Achterstand onder jeugd - Werkloze jongeren %

2020

1

Netto arbeidsparticipatie

2022

67,9

%

5 CBS Jeugd

Percentage kinderen tot 18 jaar die in een gezin leven dat van een bijstandsuitkering moet rondkomen. Bijstandshuishouden is een huishouden waarvan minimaal één lid een bijstandsuitkering ontvangt. Onder bijstand wordt hier uitkeringen aan huishoudens op grond van de Wet werk en bijstand (WWB, tot 2015) en de Participatiewet (vanaf 2015) en het Besluit bijstandsverlening zelfstandigen 2004 (BBZ) verstaan. Tot en met 2015 zijn de cijfers van deze indicator afkomstig van het Verwey-Jonker Instituut - Kinderen in Tel. De cijfers vanaf 2016 zijn afkomstig van het CBS.

2 CBS Jeugd

Personen van 16 t/m 22 jaar die als werkzoekende staan ingeschreven bij het UWV WERKbedrijf en tegelijkertijd geen baan hebben als werknemer volgens de Polisadministratie. Tot en met 2015 zijn de cijfers van deze indicator afkomstig van het Verwey-Jonker Instituut Kinderen in Tel. De cijfers vanaf 2016 zijn afkomstig van het CBS.

CBS 71 Arbeidsdeelname

Het percentage van de werkzame beroepsbevolking ten opzichte van de (potentiële) beroepsbevolking.

Personen met een bijstandsuitkering per 10.000 inwoners

2021

209,9

Het aantal personen met een uitkering op grond van de Wet werk en bijstand (WWB, t/m 2014) en de Participatiewet (vanaf 2015). De uitkeringen (leefgeld) aan personen in een instelling, de elders verzorgden, zijn niet inbegrepen. Ook de uitkeringen aan dak- en thuislozen zijn 302,2 CBS - Participatiewet niet inbegrepen.

per 10.000 inwoners van Lopende re-integratievoorzieningen 15-64 jaar

2022

136,9

Het aantal reintegratievoorzieningen, per 10.000 inwoners 216,9 CBS - Participatiewet in de leeftijd van 15-64 jaar.

12,6

Het percentage jongeren tot 18 jaar met jeugdhulp ten opzicht van alle jongeren tot 18 jaar. Jeugdhulp is de hulp en zorg zoals deze bedoeld en beschreven is in de Jeugdwet (2014). Het betreft hulp en zorg aan jongeren en hun ouders bij psychische, psychosociale en/of gedragsproblemen, een verstandelijke beperking van de jongere, of opvoedingsproblemen van de ouders.

Jongeren met jeugdhulp

Pagina 89 van 223

% van alle jongeren tot 18 jaar

2022

12,2 CBS Jeugd

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst

Jongeren met jeugdbescherming betreft jongeren tot 18 jaar die op enig moment in de verslagperiode een maatregel door de rechter dwingend opgelegd hebben gekregen. Jeugdbescherming is een maatregel die de rechter dwingend oplegt. Dat gebeurt als een gezonde en veilige ontwikkeling van een kind of jeugdige wordt bedreigd en vrijwillige hulp niet of niet voldoende helpt. Een kind of jongere wordt dan onder toezicht gesteld of onder voogdij geplaatst.

Jongeren met jeugdbescherming

Jongeren met jeugdreclassering

Pagina 90 van 223

%

%

2022

2022

1,4

0,3

1,3 CBS Jeugd

In uitzonderlijke gevallen wordt de hulp of zorg voortgezet tot de leeftijd van 23 jaar.

0,4 CBS Jeugd

Het percentage jongeren (12-23 jaar) met een jeugdreclasseringsmaatregel ten opzichte van alle jongeren (12-23 jaar). Jeugdreclassering is een combinatie van begeleiding en controle voor jongeren vanaf 12 jaar, die voor hun 18e verjaardag met de politie in aanraking zijn geweest en een proces-verbaal hebben gekregen. Indien de persoonlijkheid van de dader of de omstandigheden waaronder het misdrijf is begaan daartoe aanleiding geven, bijvoorbeeld bij jongvolwassenen met een verstandelijke beperking, kan het jeugdstrafrecht eveneens worden toegepast op jongvolwassenen in de leeftijd 18 tot en met 23 jaar. De jongere krijgt op maat gesneden begeleiding van een jeugdreclasseringswerker om te voorkomen dat hij of zij opnieuw de fout ingaat. Jeugdreclassering kan worden opgelegd door de kinderrechter of de officier van Justitie. Jeugdreclassering kan ook op initiatief van de Raad voor de Kinderbescherming in het vrijwillige kader worden opgestart. De begeleiding kan doorlopen tot de jongere 23 jaar wordt.

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst

Cliënten met een maatwerkarrangement Wmo

www.waarstaatjegemeente.nl Maandag 17 april 2023

Pagina 91 van 223

per 10.000 inwoners

2022

490

CBS - Monitor Sociaal Domein 624 WMO

Aantal per 10.000 inwoners in de betreffende bevolkingsgroep. Een maatwerkarrangement is een vorm van specialistische ondersteuning binnen het kader van de Wmo. Voor de Wmo-gegevens geldt dat het referentiegemiddelde gebaseerd is op 327 deelnemende gemeen

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst

PARAGRAFEN ALGEMEEN De in het Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten (BBV) voorgeschreven paragrafen moeten in het kader van het nieuwe duale stelsel een dwarsdoorsnede geven van het financiële beheersingsproces. Dit moet de raad in staat stellen haar kaderstellende en controlerende rol ten behoeve van een goede uitvoering van de beleidsprogramma’s te vervullen. Hoewel (gedeelten van) deze informatie op verschillende plaatsen in het jaarverslag al naar voren komt, gelden de paragrafen in dit opzicht als verzamelpunt, die de lezer een overzicht bieden in de specifieke onderwerpen die de verschillende paragrafen behandelen. In het BBV worden zeven paragrafen voorgeschreven, die bezien vanuit het realiseren van de vastgestelde programma’s, grote financiële gevolgen kunnen hebben of van grote politieke betekenis zijn. Naast de voorgeschreven paragrafen staat het de gemeenteraad vrij om “eigen” paragrafen te definiëren om zo gemeente specifieke zaken inzichtelijk te maken. •

Weerstandsvermogen en risicobeheersing

•

Onderhoud kapitaalgoederen

•

Financiering

•

Bedrijfsvoering (inclusief rechtmatigheid)

•

Verbonden partijen

•

Grondbeleid

•

Lokale heffingen

•

Informatiebeveiliging en Privacy

•

Wet Open Overheid (WOO)

Pagina 92 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst WEERSTANDSVERMOGEN EN RISICOBEHEERSING Inleiding Het beleid omtrent weerstandsvermogen en risicobeheersing is vormgegeven in de nota risicomanagement en weerstandsvermogen. Deze nota is vastgesteld in de raadsvergadering van juli 2010. In het maatschappelijke verkeer is er een toenemende aandacht voor risico’s en de beheersing hiervan. Deze paragraaf is samengesteld op basis van de gehouden inventarisatie en zal periodiek worden geactualiseerd. Het weerstandsvermogen wordt uitgedrukt in een ratio tussen beschikbare weerstandscapaciteit en de benodigde weerstandscapaciteit. De beschikbare weerstandscapaciteit bestaat met name uit de reserves (eigen middelen) en de mogelijkheden om extra middelen te verkrijgen. De benodigde weerstandscapaciteit volgt uit het kwantificeren van risico’s (kans * impact). Beschikbare weerstandscapaciteit Beschikbare weerstandscapaciteit wordt gedefinieerd in financiële zin, d.w.z. als het beschikbare weerstandsbedrag dat wordt aangehouden ter afdekking van financiële verliezen die kunnen optreden, als risico’s zich feitelijk gaan manifesteren. De weerstandscapaciteit is opgebouwd uit een tweetal componenten, te weten: • Weerstandscapaciteit uit vermogen • Weerstandscapaciteit in de exploitatie. De eerste component is de incidentele weerstandscapaciteit. De tweede component vormt de structurele weerstandscapaciteit.

De totale beschikbare weerstandscapaciteit per 31 december 2022 is als volgt (bedragen * € 1.000): Beschikbare weerstandscapaciteit

Realisatie 2022

Realisatie 2021

8.344

6.725

6.229

4.761

14.573

11.486

2.034

1.851

c. Rekeningoverschot

5.530

2.101

Weerstandscapaciteit uit exploitaties

7.564

3.952

Totale weerstandscapaciteit

22.137

16.331

Vermogenssfeer: a. Algemene Reserve b. Bestemmingsreserve - ten behoeve van egalisatie van tarieven - overige bestemmingsreserve Weerstandscapaciteit uit vermogen Exploitatiesfeer: a. Onbenutte belastingcapaciteit - OZB - Rioolrecht - Afvalstoffenheffing - Overige leges en rechten b. Onvoorzien

Mutatie beschikbare weerstandscapaciteit De beschikbare weerstandscapaciteit uit vermogen van de gemeente Hulst bedraagt ultimo 2022 € 14.573.000 t.o.v. € 11.486.000 ultimo 2021, een stijging van € 3.087.000. Deze stijging is voor een groot deel te verklaren door de volgende mutaties: Algemene reserve Toevoeging rekeningsaldo 2022

2.101.000

Diverse stortingen

4.000.000

Diverse onttrekkingen

-1.231.000

Mutaties claims

-3.251.000 1.619.000

Pagina 93 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst

Overige bestemmingsreserve Toevoegingen

2.179.000

Onttrekkingen

-1.341.000

Mutaties claims

630.000 1.468.000

Op grond van de handreiking zoals die in de meicirculaire 2021 is opgenomen, benadert de onbenutte belastingcapaciteit voor het jaar 2022 een bedrag van € 2.034.000. Een berekening hiervan is in deze paragraaf opgenomen. Weerstandscapaciteit uit vermogen Algemene reserve De omvang van de algemene reserve bedraagt na aftrek van claims per 31 december 2022 € 8.344.000. Dit saldo wordt volledig meegewogen in de berekening van de weerstandscapaciteit. Bestemmingsreserves Het totaal van de bestemmingsreserves bedraagt per 31 december 2022 € 15.331.500 waarvan: · overige bestemmingsreserve € 7.342.600 · dekkingsreserves € 7.988.900 Dekkingsreserves wordt niet meegewogen in de weerstandscapaciteit. De overige bestemmingsreserves worden na aftrek van claims volledig meegewogen in de berekening van de weerstandscapaciteit. Stille reserves Stille reserves zijn activa die tegen nul zijn gewaardeerd en die bij verkoop leiden tot opbrengsten. De stille reserves hebben met name betrekking op aandelen en op gebouwen en terreinen die niet meer op de balans voorkomen. Weerstandscapaciteit in de exploitatie Onbenutte belastingcapaciteit Artikel 12-gemeenten moeten gedurende de hele looptijd van de aanvraag én van de toekenning van de aanvullende uitkering van het gemeentefonds blijven voldoen aan het jaarlijks vastgestelde redelijk peil van eigen inkomsten.

De berekening hiervan is als volgt: Berekening onbenutte belastingcapaciteit

(afgeronde bedragen)

Redelijk peil OZB 2022

-

PEW= OZB-percentage eigenaar woning

0,001104

PGNW = OZB-percentage gebruiker niet-woning

0,001833

PENW = OZB-percentage eigenaar niet-woning

0,002196

WW = waarde woningen

€ 3.199.796.800

WNWG = waarde niet-woningen gebruikers

€ 345.952.300

WNWE = waarde niet-woningen eigenaren

€ 459.720.500

Gemeente Hulst

0,001292

Redelijk peil OZB 2022

0,001800

verschil redelijk peil 2022 en tarief gemeente Hulst

0,000508

verschil uitgewerkt op alleen woningen

1.625.000

verschil uitgewerkt op woningen en niet-woningen

409.000

Onbelaste belastingcapaciteit 2022

2.034.000

Rekeningoverschot/-tekort Het rekeningoverschot 2022 bedraagt € 5.530.000.

Pagina 94 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Benodigde weerstandscapaciteit Om het weerstandsvermogen te kunnen beoordelen moet de beschikbare weerstandscapaciteit worden afgezet tegen de gekwantificeerde risico’s (de benodigde weerstandscapaciteit). • Risico= kans x gevolg Op basis van de inschatting van kans en gevolg wordt per risico berekend hoeveel geld er benodigd is om de risico’s financieel af te kunnen dekken. De kans dat alle risico’s met het maximale gevolg zullen optreden is namelijk erg klein. Dat rechtvaardigt het reserveren van een geringer bedrag om die risico’s op te vangen. Het verschil tussen de benodigde weerstandscapaciteit en beschikbare weerstandscapaciteit geeft inzicht in het totale weerstandsvermogen van de gemeente. Risico inventarisatie In de volgende tabel worden de financiële risico’s samengevat die niet zijn afgedekt door beheersmaatregelen, waardoor deze door de beschikbare weerstandscapaciteit opgevangen mogen worden. Financieel gevolg

Nr. Risico Sociaal Domein Het sociaal domein wordt met name gekenmerkt door een groot aantal open eind regelingen. Zo zijn er onder andere open eind regelingen bij de WMO, Jeugdzorg en collectief vervoer. Bij open eind regelingen is er sprake van een wettelijk recht, waarop een gerechtigde zich kan beroepen. De gemeente staat hierbij dan met name financieel aan de lat. De afgelopen jaren is binnen het sociaal domein zowel het gebruik (aantal) als het tarief (prijs) toegenomen. In begrotingsjaar 2023 vertegenwoordigen de ramingen voor WMO, Participatie/Buig en Jeugdzorg circa 1/3 deel van de totale structurele begrotingslasten. Daarnaast komen er de komende jaren ook nieuwe/aangepaste taken richting de gemeenten. Zo wordt onder andere Beschermd Wonen verder gedecentraliseerd. Ook komen er aanpassingen in Maatschappelijke Opvang en Inburgering. In de begroting 2023 zijn 1 incidentele inkomsten vanuit het Rijk verwerkt. Toegestaan is om deze incidentele middelen structureel op te nemen in het dekkingsplan. Hiermee ontstaat er in het dekkingsplan een onzekerheid van circa € 6 miljoen. De komende jaren zullen de daarbij behorende financiële risico's duidelijker moeten worden.

Perkpolder De gemeente is voor 100% aandeelhouder in Perkpolder Beheer B.V. De gemeente heeft een extern bureau onderzoek laten voeren naar de risico’s in dit project voor de gemeente Hulst. Dit onderzoeksbureau heeft geoordeeld dat het reëel ingeschatte risico momenteel € 6.000.000 bedraagt. Een andere benadering is de kans * effect methode. Het maximale effect bedraagt op enig moment € 24.000.000, namelijk de totale omvang van de borgstelling. Wanneer we uitgaan van een slagingspercentage van 75%, resteert er 25% risico. Het project is inmiddels in verdere ontwikkeling 2 gekomen. Hieromtrent zijn contractuele afspraken gemaakt. Afhankelijk van de uitkomst van juridische procedures zullen de afspraken nagekomen worden en het risico verminderen.

De Statie In 2017 is er voor het project Life Style Village (herontwikkeling Morres-terrein) een herziening van het bestemmingsplan vastgesteld, een anterieure overeenkomst gesloten met De Mandemakers Groep (DMG) en een omgevingsvergunning voor de eerste fase verleend. Voor de verbindingszone tussen het Morres-terrein en de Absdaalseweg (het zogenaamde tussengebied) is de gemeente risicodrager. Voor het tussengebied zijn afspraken gemaakt in de anterieure overeenkomst met DMG en is een dekkingsreserve 'Ontwikkeling tussengebied LSV’ ingesteld van circa € 800.000, gebaseerd op plannen uit 2013 en eerder. Een substantieel deel van de dekkingsreserve is bedoeld voor het saneren van de bodem. Inmiddels is duidelijk dat de eerdere plannen in de huidige tijd niet meer realistisch en haalbaar zijn. Er wordt dan ook onderzocht of het 3 gebied op een alternatieve manier ontwikkeld kan worden. Om die reden is het risico bijgesteld naar € 200.000, wat overeenkomt met 25% van de dekkingsreserve. Daarmee wordt gehandeld in dezelfde lijn als bij andere projecten.

Pagina 95 van 223

€ 4.500.000

€ 6.000.000

€ 200.000

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Borgstellingen/garanties De gemeente staat borg voor leningen aangegaan door maatschappelijke instanties, bijvoorbeeld woningcorporaties e.d. Het saldo waarvoor eind 2022 borg gestaan wordt, is € 25.000.000 (exclusief borgstelling Perkpolder Beheer B.V en exclusief borgstelling via WSW). Daarnaast staat de gemeente garant voor de aflossing van (een deel van de ) leningen van instellingen aan particulieren. Deze vorm van garantiestelling is een voorloper van de huidige Nationale Hypotheek Garantie. Eind 2022 bedraagt de restant schuld waarover risico wordt gelopen € 133.000. In de loop van 2022 zijn geen 4 aanvullende garanties versterkt. Het risico wordt ingeschat op 0,5%. De risico’s met betrekking tot de verstrekte borgstelling ten behoeve van het project Perkpolder zijn eerder afzonderlijk in deze inventarisatie opgenomen.

€ 125.000

Verbonden partijen De bijdragen aan onze verbonden partijen zijn de afgelopen jaren opgelopen. Ook hebben diverse verbonden partijen reeds reserves moeten inzetten om ondanks hogere bijdragen van gemeenten, hun tekorten te kunnen dekken. Voor begrotingsjaar 2023 zien we dat de gevraagde bijdragen veelal de VZG-norm overschrijden. Ook zijn er bij diverse verbonden partijen (nog niet vastgestelde) begrotingswijzigingen in opmaak. Hierbij worden hogere bijdragen van de gemeenten gevraagd. In de 5 begroting 2023 is hiervoor een stelpost opgenomen. Momenteel is onduidelijk of deze spelpost voldoende zal zijn. Gezien het structurele effect wordt de kans * impact relatief hoog ingeschat

6

€ 2.000.000

Diverse (overige) bedrijfsrisico's, zoals: PFAS/PFOS, Klimaat/Duurzaamheid, Oekraïne, Inflatie, etc.

p.m.

Totaal

€ 12.825.000

Berekening weerstandsvermogen Ratio weerstandsvermogen De benodigde weerstandscapaciteit is afgezet tegen de beschikbare weerstandscapaciteit. De uitkomst van die berekening vormt het weerstandsvermogen. Rekening 2022 Weerstandsvermogen =

Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit

=

22.137.000 12.825.000

1,73

Rekening 2021 15.438.000 12.390.000

1,25

Om het weerstandsvermogen minimaal op niveau te houden of te verbeteren, dient er rekening te worden gehouden met de volgende stappen: • extra kritisch kijken naar voorstellen waarbij als dekking de algemene reserve wordt genoemd; • bestemmingsreserves kritisch screenen en waar mogelijk vrij laten vallen ten gunste van de algemene reserve; • eventuele exploitatieoverschotten direct toevoegen aan de algemene reserve. Financiële kengetallen van de gemeente Hulst Rekening 2022 Begroting 2022 1 Netto schuldquote

Rekening 2021

29,98%

60,24%

41,22%

29,40%

59,14%

40,50%

40%

21%

32%

3 Structurele exploitatieruimte

6,89%

0,76%

4,91%

4 Grondexploitatie

2,49%

4,55%

2,40%

5 Belastingcapaciteit

106,29%

106,29%

104,86%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle leningen 2 Solvabiliteitsratio

Netto nettoschuldquote Geeft aan of ene gemeente investeringsruimte heeft of juist op haar tellen moet passen. Hoe hoger de schuld is, hoe meer kapitaallasten er zijn waardoor een begroting minder flexibel wordt. De norm van de VNG ligt tussen

Pagina 96 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst 0 en 100. Boven een netto-schuldquote van 100 is de situatie kritiek. Er blijft dan weinig leencapaciteit over om de gevolgen van financiële tegenvallers door bijvoorbeeld een economische recessie op te vangen.

Netto-schuldquote =

(Langlopende schulden + kortlopende schulden + crediteuren + overlopende passiva) -/- (langlopende uitzettingen + kortlopende vorderingen + liquide middelen + overlopende activa Totale baten voor bestemming

Norm Hulst Laag

tot 100%

Gemiddeld

100% tot 130%

Hoog

hoger dan 130%

Solvabiliteitsratio Geeft aan de mate waarmee de gemeentelijke bezittingen zijn betaald met eigen middelen.

Solvabiliteitsratio =

Eigen vermogen (algemene reserve + bestemmingsreserve + nog te bestemmen resultaat) Balanstotaal

Pagina 97 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst

Norm Hulst Laag

tot 20%

Gemiddeld

20% tot 50%

Hoog

hoger dan 50%

Structurele exploitatieruimte Het financiële kengetal “structurele exploitatieruimte” geeft aan hoe groot de structurele vrije ruimte binnen de begroting is. Daarnaast geeft dit kengetal ook aan of de gemeente in staat is om de structurele tegenvallers op te vangen dan wel of er ruimte is voor nieuw beleid. Het toekomstperspectief m.b.t. de structurele exploitatieruimte is positief.

Norm Hulst Laag

structureel ratio kleiner dan 0% (van AU + integratie- en decentralisatieuitkeringen)

Gemiddeld

structureel ratio tussen 0% en 0,6 (van AU + integratie- en decentralisatieuitkeringen)

Hoog

structureel ratio groter dan 0,6% (van AU + integratie- en decentralisatieuitkeringen)

Grondexploitatie Geeft aan hoe groot de grondpositie (boekwaarde) is ten opzichte van de jaarlijkse baten.

Grondexploitatie =

Boekwaarde in- en nog niet in exploitatie genomen gronden Totale baten voor bestemming

Norm Hulst Een norm bepalen voor het kengetal grondexploitatie is lastig. De boekwaarde van de gronden in bezit zegt namelijk nog niets over de relatie tussen de vraag en aanbod van woningbouw dan wel m2-bedrijventerrein. De boekwaarde van de gronden geeft wel weer of een gemeente veel middelen heeft gestopt in haar grondexploitatie. Dit geld dient namelijk ook nog terugverdiend te worden. Om deze redenen is er geen norm verbonden aan het kengetal grondexploitatie Belastingcapaciteit De belastingcapaciteit geeft inzicht hoe de belastingdruk in de provincie of de gemeente zich verhoudt ten opzichte van het landelijke gemiddelde (jaar t-1). Wanneer het kengetal uitkomt op c.a. 100% betekent dit dat de woonlasten van de betreffende gemeente overeenkomst met het landelijke gemiddelde van een jaar eerder.

Pagina 98 van 223

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst ONDERHOUD KAPITAALGOEDEREN Inleiding De kwaliteit van het openbaar gebied wordt door de inwoners vaak het meest intensief beleefd. Zaken als: zwerfvuil, verzakte stoeptegels, niet brandende lantaarnpalen, slecht onderhouden plantsoenen, moeilijk toegankelijke gemeentelijke gebouwen, zijn onderwerpen die de directe omgeving van de burgers raken. Zij hebben hier dan ook een duidelijke mening over. Ook de reacties die vanuit de wijk- en dorpsraden geuit worden, gaan vaak over het beheer van de openbare ruimte. De gemeente is als beheerder van deze openbare ruimte verantwoordelijk voor een groot aantal kapitaalgoederen. De gewenste kwaliteit van kapitaalgoederen zoals openbaar groen, water, wegen, kunstwerken, straatmeubilair, riolering, openbare verlichting en gebouwen bepaalt mede het voorzieningenniveau in de gemeente en de daarmee gemoeid zijnde (jaarlijkse) lasten. Daartoe wordt periodiek voor elk van genoemde kapitaalgoederen een nota vastgesteld door de raad. Hierin worden de kaders weergegeven voor het onderhoud(sniveau), de bijbehorende kosten, de normkostensystematiek en het meerjarig budgettair beslag. In deze paragraaf “onderhoud kapitaalgoederen” gaan we in op het beleidskader en de daaruit voortvloeiende financiële gevolgen voor het beheer en het onderhoud van de kapitaalgoederen van de gemeente.

Voor verschillende kapitaalgoederen zijn inmiddels meerjarige onderhoudsplannen vastgesteld. Deze worden gekoppeld aan budgetten in de begroting. Verder moeten er antwoorden gevonden worden op vragen als: is het beheer in de gemeente goed geregeld? Is er behoefte aan het opstellen van onderhoudsbeleidsplannen, en zo ja, welke criteria gebruiken we? Hoe verhouden de in de begroting opgenomen onderhoudsbudgetten zich tot de onderhoudsplannen en de uitvoering ervan? Is er achterstallig onderhoud, en zo ja, hoe werken we die weg? Welke (financiële) risico’s lopen we? Als basis voor het vaststellen van beleid ten aanzien de gewenste kwaliteit van onderhoud en beheer van onze kapitaalgoederen zijn geautomatiseerde beheerpakketten geïmplementeerd op het gebied van wegen, riolering, openbaar groen, openbare verlichting en vastgoedbeheer. Voor het vastgoedbeheer moet de data nog gecompleteerd worden. Wij kunnen nu de verschillen aangeven tussen bestaand beleid en gewenst beleid, alsmede de daaraan verbonden financiële gevolgen. Beheerplannen Voor het onderhoud van de verschillende kapitaalgoederen zijn voor 2022 en volgende jaren de volgende beheerplannen (-systemen) vastgesteld of in voorbereiding: Beheerplan

Programma

Gereed Vaststelling Looptijd t/m

Wegen

Verkeer, vervoer en openbare ruimte

Ja

2019

2023

Openbare verlichting

Verkeer, vervoer en openbare ruimte

Ja*

2018

2023

Riolering

Milieu (VGRP)

Ja

2022

2026

Wateren

Milieu (VGRP)

ja

2022

2026

Openbaar groen

Verkeer, vervoer en openbare ruimte en Sport, cultuur en recreatie

Ja

2019

2023

(Buitensport)accommodaties

Sport, cultuur en recreatie

Ja**

-

2039

Begraafplaatsen

Verkeer, vervoer en openbare ruimte

Ja

2021

2035

Gemeentelijk vastgoed

Diverse programma’s

Ja

2019

2024

Haven Walsoorden

Verkeer, vervoer en openbare ruimte

* Vervangingsplanning is in 2021 bijgesteld ** MJOP is klaar maar nog niet vastgesteld; berekeningen tm 2039; looptijd nog bestuurlijk vast te stellen

Pagina 99 van 223

nee***

Jaarstukken 2022 Gemeente Hulst Toelichting beheerplannen Sinds de vaststelling van de notitie “duurzaam financieel beleid” in 2012 worden, t.b.v. het onderhoud van kapitaalgoederen, de middelen uit vrijvallende kapitaallasten beschikbaar gehouden. Tevens is in de opbouw van de gemeentebegrotingen sinds 2011 financiële ruimte beschikbaar gesteld voor het effectueren van het beleid zoals dat jaarlijks in het meerjarenonderhoudsprogramma wegen is opgenomen. Met betrekking tot het beheer van de wegen, openbare verlichting en het groenbeheer zijn structurele middelen beschikbaar gesteld om het onderhoud op het gewenste niveau te brengen c.q. houden. Voor het aandeel wegen in integrale projecten en op zich zelf staande wegenprojecten zijn in de meerjarenraming 2022-2025 opnieuw middelen gereserveerd voor de MIP projecten. De ongebruikelijke hoge inflatiecijfers in 2022 hebben ook gevolgen voor de kostendekkendheid van de verschillende beheerplannen. In 2023/2024 zullen de plannen moeten worden geactualiseerd. Wegen Kerncijfers Totale oppervlakte verhardingen

1.763.380 m2

Waarvan: - gesloten (asfalt)

416.919 m2

- gesloten (beton)

20.874 m2

- open (klinkers, tegels)

1.273.846 m2

- half (gravel, split)

51.741 m2

Beleid Wegenonderhoud bestaat uit dagelijks klein- en groot onderhoud en rehabilitatie (volledige vervanging wegconstructie aan het einde van de levensduur). De planningen van klein- en groot onderhoud zijn opgenomen in het wegenbeheerplan 2019-2023. In 2023 wordt gestart met het opstellen van het wegenbeheerplan 20242028. Rehabilitatie maakt geen onderdeel uit van klein en groot onderhoud wegen. De rehabilitatie is opgenomen in het Meerjaren InvesteringsPlan wegen, waarbij de planning wordt afgestemd op de beschikbare middelen en de samenhang met rioleringsprojecten en wegbeheer. Afhankelijk van het project vindt een verdeling plaats tussen rehabilitatiekosten en overige kosten. De middelen worden jaarlijks gedoteerd aan de reserve MIP wegen waaruit de afschrijvingen van de investeringen worden gedekt. Hierdoor blijven voordelen op investeringen als gevolg van subsidies, aanbestedingsvoordelen en onderuitputting beschikbaar voor rehabilitatie. Bij het opstellen van het wegenbeheerplan is gebruik gemaakt van de beheersystematiek van de stichting CROW, bijgesteld naar aanleiding van de in 2020 uitgevoerde wegeninspecties. Binnen vermelde systematiek worden vier kwaliteitsniveaus onderscheiden, A+, A, B, C, en D.

Voor het beheerplan wegen Hulst is uitgegaan van niveau B (laagste onderhoudsnorm zonder overschrijding van de richtlijn en voorkoming van risico’s; verzekerbaar zijn van schades). Door het tijdig uitvoeren van klein onderhoud zoals het repareren van plaatselijke verzakkingen, losliggende tegels, boomwortelschades en dergelijke worden risico’s zoveel mogelijk vermeden, de beeldkwaliteit verhoogd en de service richting bewoners en gebruikers van de openbare ruimte verbeterd. Met betrekking tot de investeringen in het kader van herinrichting en reconstructie wegen is er in principe sprake van rehabilitatie en dus de mogelijkheid tot het maken van afwegingen over verkeersafwikkeling en/of inrichting. Aanleiding voor rehabilitatie kan ook voortvloeien uit afstemming met andere beleidsterreinen. Het is belangrijk dat de rehabilitatie van de wegen uitgevoerd wordt. Met andere woorden: aan het einde van de levensduur moeten zowel verharding als fundering volledig vervangen worden. Beschikbaar zijn van middelen voor rehabilitatie is essentieel om rioleringsprojecten en rehabilitatie van wegen op elkaar af te kunnen stemmen. In het VGRP is bij projecten waar de riolering vervangen wordt, ervan uitgegaan dat uitkomende bestratingsmaterialen hergebruikt worden.

De kosten voor het vervangen van de fundering en het opnieuw leggen van de oude materialen worden uit de opbrengst rioolrechten gedekt. Het hergebruiken van het bestratingsmateriaal heeft echter zeer nadelige gevolgen voor de kwaliteit. Voor het vervangen van de verhardingsmaterialen als onderdeel van rioleringsprojecten is gemiddeld ongeveer € 300.000 per jaar nodig. Deze kosten mogen niet ten laste van de voorziening riolering worden gebracht. De middelen voor het vervangen van bestratingsmateriaal bij rioleringsprojecten worden voortaan meegenomen in de planning voor het Meerjaren InvesteringsPlan wegen.

Pagina 100 van 223

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12863698/1