CConstaterende datHulst
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 3 Notitie beantwoording zienswijzen en ambtshalve wijzigingen

Gemeenteraad 3 juli 2025, gemeente HulstBij agendapunt: Raadsvoorstel tot vaststelling wijziging bestemmingsplan Groote Kreek II23.426 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

Rm5kyyqAAcN1 (25 februari 2025)

4/4

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen Natura 2000gebieden, op rekenpunten die overlappen met stikstofgevoelige habitattypen en/of leefgebieden, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstofdepositie.

Overzicht Samenvatting situaties Resultaten Detailgegevens per emissiebron Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over de PDF en AERIUS kunt u vinden in de of .

handleidingen op onze website

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

Rho Adviseurs Hulst, -Groote Kreek II Verschilberekening voor gebruiksfase Groote Kreek II te Hulst

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

S614Y1X9ULS4 25 februari 2025, 13:39 OwN2000-rekengrid incl. eigen rekenpunten

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Gebruiksfase - Beoogd Gebruiksfase - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

S614Y1X9ULS4 (25 februari 2025)

2027 -

17,3 kg/j

119,0 kg/j

2/8

Projectberekening

Gebruiksfase (Beoogd), rekenjaar 2027 Emissiebronnen 4

Verkeer | Koude start: overig | Verkeer Verkeersnetwerk

S614Y1X9ULS4 (25 februari 2025)

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

6,0 kg/j 11,3 kg/j

39,0 kg/j 80,0 kg/j

3/8

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

500 m Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

© OSM & Kadaster Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). S614Y1X9ULS4 (25 februari 2025)

4/8

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Er zijn geen resultaten voor deze weergave.

S614Y1X9ULS4 (25 februari 2025)

5/8

Projectberekening

Per eigen rekenpunt

1 2 3 4 5 6 7 8

S614Y1X9ULS4 (25 februari 2025)

Naam

Coördinaat

Bossen en heiden van zandig Vlaanderen: oostelijk deel (2 X:63670 km) Y:363162 Schorren en Polders van de Beneden-Schelde (4 km) X:66927 Y:364520 Schelde- en Durmeëstuarium van de Nederlandse grens X:74509 tot Gent (14 km) Y:373588 Historische fortengordels van Antwerpen als X:73826 vleermuizenhabitat. (15 km) Y:354494 Durme en Middenloop van de Schelde (17 km) X:62574 Y:347333 Krekengebied (19 km) X:43800 Y:364217 Polders (19 km) X:43745 Y:364233 Kuifeend en Blokkersdijk (19 km) X:81946 Y:368333

Projectbijdrage (mol N/ha/jr)

0,01 -

6/8

Projectberekening

Gebruiksfase, Rekenjaar 2027

1 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Verkeer Locatie X:62809,59 Y:365137,1 Lengte 1.302,79 m Wegtype Buitenweg Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0m Verkeer Max. snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

2 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Verkeer Locatie X:63766,05 Y:364605,67 Lengte 1.398,69 m Wegtype Buitenweg Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0m Verkeer Max. snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

S614Y1X9ULS4 (25 februari 2025)

-

997,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

25,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

-

Aantal voertuigbewegingen

Type scherm Hoogte Afstand tot de weg

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

3 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Verkeer Locatie X:62805,5 Y:364512,67 Lengte 536,11 m Wegtype Buitenweg Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0m Verkeer Max. snelheid

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

Links Rechts NOₓ - NO₂ - NH₃

-

-

Aantal voertuigbewegingen

972,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

56,0 kg/j 7,6 kg/j 7,9 kg/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 1,5 kg/j 0,2 kg/j 0,2 kg/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 22,5 kg/j 3,0 kg/j 3,2 kg/j

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

7/8

Projectberekening

4

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Verkeer X:63004,49 Y:365623,32 8,57 ha

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

NOₓ NH₃

39,0 kg/j 6,0 kg/j

Koude starts

399,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal 0,0 /etmaal

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2024.1.2_20250219_fdfc2529a9 Database versie 2024.1_fdfc2529a9_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://link.aerius.nl/website

S614Y1X9ULS4 (25 februari 2025)

8/8

Bijlage projectberekening Hulpmiddel beoordeling hexagonen met een hersteldoel AERIUS kenmerk Projectberekening: S614Y1X9ULS4

Dit document is een bijlage, behorende bij een Projectberekening uitgevoerd met AERIUS Calculator. De bijlage is een hulpmiddel bij het beoordelen van projecten waar sprake is van hexagonen met een hersteldoel. De bijlage bevat daartoe een overzicht van de maximale bijdrage per gebied. Voor meer uitleg over 'hexagonen met een hersteldoel' in AERIUS, zie het handboek Calculator.

Overzicht Resultaten Deze PDF is geen digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS, maar alleen een bijlage. Meer toelichting over de PDF en AERIUS kunt u vinden in de of .

op onze website

handleidingen

Bijlage projectberekening Hulpmiddel beoordeling hexagonen met een hersteldoel

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Bijbehorende projectberekening

Rho Adviseurs Hulst, --

Omschrijving projectberekening AERIUS kenmerk projectberekening Datum projectberekening

Groote Kreek II S614Y1X9ULS4 25 februari 2025, 13:39

Totale emissie

Rekenjaar

Gebruiksfase - Beoogd

S614Y1X9ULS4 (25 februari 2025)

2027

Emissie NH₃

17,3 kg/j

Emissie NOₓ

119,0 kg/j

2/4

Bijlage projectberekening Hulpmiddel beoordeling hexagonen met een hersteldoel

Resultaten hexagonen met hersteldoel situatie "Gebruiksfase" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Er zijn geen resultaten voor deze weergave.

S614Y1X9ULS4 (25 februari 2025)

3/4

Bijlage projectberekening Hulpmiddel beoordeling hexagonen met een hersteldoel

Disclaimer Hoewel verstrekte gegevens kunnen dienen ter onderbouwing van een vergunningaanvraag, kunnen er geen rechten aan worden ontleend. De eigenaar van AERIUS aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de inhoud van de door de gebruiker aangeboden informatie. Bovenstaande gegevens zijn enkel bruikbaar tot er een nieuwe versie van AERIUS beschikbaar is. AERIUS is een geregistreerd handelsmerk in Europa. Alle rechten die niet expliciet worden verleend, zijn voorbehouden. Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van AERIUS versie 2024.1.2_20250219_fdfc2529a9 Database versie 2024.1_fdfc2529a9_calculator_nl_stable Voor meer informatie over de gebruikte methodiek en data zie: https://link.aerius.nl/website

S614Y1X9ULS4 (25 februari 2025)

4/4

- MEMO Memo

DATUM KENMERK VAN

25-02-2025 20191016 B.J. Versteeg

PROJECT OPDRACHTGEVER ONDERWERP

Groote Kreek II Gemeente Hulst Berekening stikstofdepositie

MEMO STIKSTOFBEREKENINGEN GROOTE KREEK II 1. INLEIDING Ten oosten van de historische kern van Hulst heeft de gemeente het voornemen de woonwijk Groote Kreek I uit te breiden. Groote Kreek II wordt ontsloten via de Waterstraat. De Waterstraat wordt daarvoor verbreed en wordt doormiddel van een rotonde aangesloten op de Molenstraat. In de uit te breiden woonwijk Groote Kreek II worden er 133 woningen mogelijk gemaakt. De realisatie van de woningen en de verbreding van de Waterstraat kunnen stikstofdepositie in Natura 2000gebieden in de omgeving veroorzaken. De locatie ligt circa 8 kilometer van de dichtstbijzijnde Nederlandse stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden “Vogelkreek” en “Westerschelde & Saeftinghe”(zie figuur 1). Daarnaast ligt het projectgebied op circa 2,5 kilometer van het Belgische natura 2000-gebied “Bossen en Heiden van zandig Vlaanderen: oostelijk deel”. Om inzicht te krijgen in de eventuele stikstofdepositie, zijn berekeningen uitgevoerd met het programma AERIUS Calculator (versie 2024.1.2) om te toetsen of de eventuele toename past binnen de eisen die gelden op grond van de Wet Omgevingswet. De berekeningen zijn opgenomen als bijlagen bij deze memo.

Figuur 1 Ligging plangebied (rood omcirkeld) ten opzichte van Natura 2000-gebied

2. TOETSINGSKADER Omgevingswet Sinds 1 januari 2024 is de bescherming van natuurgebieden opgenomen in de Omgevingswet. De Omgevingswet: - verankert de Europese gebiedsbescherming van Natura 2000, bestaande uit Speciale Beschermingszones (SBZ's) op grond van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijn, in de Nederlandse wetgeving; - vormt de wettelijke basis voor de aanwijzingsbesluiten met instandhoudingsdoelstellingen; - legt de rol van bevoegd gezag voor verlening van vergunningen meestal bij de provincies. Voor Natura 2000-gebieden gelden onder meer de volgende verplichtingen: - De overheid dient ervoor te zorgen dat de kwaliteit van de natuurlijke habitats en de habitats van soorten in de speciale beschermingszones niet verslechtert. Tevens mag er geen verstoring optreden voor de soorten waarvoor de zones zijn aangewezen. - Voor elk plan of project dat niet direct verband houdt met of nodig is voor het beheer van het gebied, maar afzonderlijk of in combinatie met andere plannen of projecten significante gevolgen kan hebben voor zo'n gebied, wordt een passende beoordeling gemaakt van de gevolgen voor het gebied. Bevoegde nationale instanties geven slechts toestemming voor het plan of project nadat zij de zekerheid hebben verkregen dat de natuurlijke kenmerken van het gebied niet worden aangetast.

- Als een plan of project om dwingende reden van groot openbaar belang toch moet worden gerealiseerd, terwijl significant negatieve effecten niet kunnen worden uitgesloten, moeten alle nodige compenserende maatregelen worden genomen om te waarborgen dat de algehele samenhang van het Europees ecologisch netwerk (Natura 2000) bewaard blijft. Bij de beoordeling van de gevolgen van plannen, projecten en handelingen voor de instandhoudingsdoelstellingen spelen onder andere de ecologische effecten van verzuring en vermesting door een eventuele toename van stikstofdepositie een rol. Uit jurisprudentie volgt dat in een overbelaste situatie al bij een kleine toename van stikstofdepositie sprake kan zijn van significante negatieve effecten. In dat geval is een passende beoordeling noodzakelijk. Wettelijk kader buitenland – België Bij het toetsingskader in België geldt dat voor de Vlaamse Natura 2000-gebieden bij stikstofdepositie een drempelwaarde van 1% van de Kritische Depositie Waarde (KDW) van een getroffen gevoelig habitat wordt aangehouden. Als de door een Nederlands project te veroorzaken stikstofdepositie lager is dan of gelijk is aan deze drempelwaarde, zijn op grond van deze ministeriële instructie significant negatieve effecten op Belgische Natura 2000-gebieden uitgesloten. In deze aanvulling worden de nieuwe rekenresultaten getoetst aan dit nieuwe Belgische toetsingskader.

Hersteldoelen Verschillende provincies hebben voor een aantal natuurgebieden zogenoemde hersteldoelen vastgesteld. Dit zijn habitats die op dit moment in bepaalde delen van het gebied niet meer aanwezig zijn maar waarvan het doel is om deze op dezelfde locatie terug te brengen. Bij de AERIUS berekening is het mogelijk om ook een berekening uit te voeren op deze hersteldoelen. In de rekenresultaten is er een aparte weergaveoptie beschikbaar genaamd ‘hexagonen met hersteldoel’. Deze rekenresultaten worden in een aparte pdf opgenomen en als bijlage bij deze memo toegevoegd.

2/7

3. UITGANGSPUNTEN Aanlegfase Groote Kreek II Tijdens de aanlegfase ontstaan NOx-emissies door de inzet van materieel, auto’s en vrachtwagens. Met AERIUS Calculator is een berekening uitgevoerd om de gevolgen van de stikstofdepositie op reeds overbelaste habitattypen en leefgebieden in beeld te brengen. Daarbij mag de stikstoftoename niet groter zijn dan 0,00 mol/ha/jr. Het bestemmingsplan voor Groote Kreek II is globaal en flexibel. Dit zorgt er voor dat de invulling ook flexibel is. Dit is gedaan omdat er nog geen concreet stedenbouwkundig plan is en er de wens is om dit ook zo flexibel mogelijk te ontwikkelen, afhankelijk van de marktvraag en met invulling van vrije kavels. Er is een voorbeeldverkaveling gemaakt om te onderzoeken of het bestemmingsplan haalbaar is en waar de vaste elementen komen te liggen (water en hoofdontsluiting). Vanwege het globale karakter is daarom gekozen om voor een worst-casebenadering voor wat betreft de aanlegperiode. Dit houdt in dat de realisatie van alle woningen binnen één jaar wordt berekend terwijl de realisatie in werkelijkheid hoogstwaarschijnlijk over een aantal jaar wordt verspreid. Uitgangspunten aanlegfase  Om de maximale jaargemiddelde emissie te bepalen zijn de emissies door verkeer en materieel toegerekend aan 1 jaar;  Het wegverkeer is gemodelleerd als lijnbron.

Verkeersaantallen zijn weergegeven als aantallen per jaar;  Het verkeer is gemodelleerd tot aan de Rijksweg (N290). Hier gaat het verkeer op in het heersende verkeersbeeld;  Het materieel op de bouwplaats is als oppervlaktebron gemodelleerd. Hierin is stationair draaien ook opgenomen. Bouwfase (rekenjaar 2025) 1. Voor de aanlegfase wordt uitgegaan van 2.660 verkeersbewegingen van zware motorvoertuigen per jaar voor de aanen afvoer van materiaal 266 van middelzware verkeersbewegingen. Daarnaast zijn er 3.800 verkeersbewegingen per jaar van lichte motorvoertuigen opgenomen. 2. Er zijn 1.900 koude starts van licht verkeer per jaar toegevoegd. 3. In de berekening is ook het literverbruik van Adblue in dieselmotoren gespecificeerd. In combinatie met SCR-technologie (selectieve katalytische reductie) zorgt dit voor reductie van de emissie van stikstofoxide (NOx). Het Adblue verbruik bedraagt bij Stage-IV ongeveer 6%. 4. Voor stationair draaiende wegvoertuigen en het manoeuvreren van wegvoertuigen is er in de berekening ook een vlakbron (categorie ‘Anders’) opgenomen t.b.v. de emissie NOx en NH³. Hierbij is de methode gehanteerd die in de “Instructie gegevensinvoer” van BIJ12 staat beschreven. Voor de emissiecijfers kan gebruik gemaakt worden van de cijfers in de tabel die is opgenomen in de bijlage van deze instructie (Bijlage 1: Stationaire emissies wegverkeer).

Wanneer zware motorvoertuigen gemiddeld 15 minuten per keer stationair draaien ontstaan de onderstaande emissies. (Zwaar = 1.330 * 0,25 = 332,5 uur) 

Zware motorvoertuigen: 0,90 * 332,5 (uur/jaar) = 299,2/1000 = 0,29 NH³/jaar 80,66 * 332,5 (uur/jaar) = 26.821/1000 = 26,8 NOx/jaar

In totaal is dit dus 26,8 kg NOx per jaar en 0,29 kg NH³ per jaar t.b.v. stationair draaiende wegvoertuigen.

3/7

Tijdens de aanlegfase van de nieuwe woningen (inclusief bouwrijp maken) wordt gebruik gemaakt van het materieel weergegeven in tabel 3. De inzet van dit materieel is evenredig verdeeld over de betreffende locatie. Materieel

Klasse

Dieselverbruik Uren/jaar (l/j)

Adblue verbruik (l/j)

Graafmachine

Stage-IV, 75-560 kW

22.610

1.330

1.357

Wiellader

Stage-IV, 75-560 kW

9.975

665

598

Hei-/boorstelling

Stage-IV, 75-560 kW

4.240

212

254

Betonpomp

Stage-IV, 75-560 kW

3.000

200

180

Mobiele kraan*

Stage-IV, 75-560 kW

Elektrisch

750

-

Mini graafmachine

Stage-IV, 56-75 kW

3.165

266

189

Heftruck

Stage-IV, 56-75 kW

4.400

800

264

Hoogwerker

Stage-IV, 56-75 kW

2.750

500

165

Trilplaat

Stage-IV, 75-560 kW

1.500

150

90

Tabel 3 Materieelinzet tijdens bouwfase

*Opgemerkt wordt dat er in de aanlegfase van de woningen een elektrische kraan wordt ingezet. Deze is emissieloos en is daarom niet opgenomen in de berekening.

Aanlegfase verbreding Waterstraat Tijdens de aanlegfase ontstaan NOx-emissies door de inzet van materieel, auto’s en vrachtwagens. Met AERIUS Calculator is een berekening uitgevoerd om de gevolgen van de stikstofdepositie op reeds overbelaste habitattypen en leefgebieden in beeld te brengen. Daarbij mag de stikstoftoename niet groter zijn dan 0,00 mol/ha/jr. De aanlegfase voor de verbreding van de Waterstraat zal plaats vinden na de aanlegwerkzaamheden van de woonwijk Groote Kreek II. Voor de beoogde werkzaamheden van de Waterstraat is het rekenjaar 2026 aangehouden. De exacte planning en het een inschatting van het vereiste materieel is momenteel niet bekend. Daardoor worden de uitgangspunten voor deze berekening gebaseerd op een vergelijkbaar project; de verbindingsweg in Oirschot. Deze ontwikkeling betreft de realisatie van een compleet nieuwe weg van 1,5 kilometer lang. De beoogde ontwikkeling aan de Waterstraat betreft een verbreding van een bestaande weg van circa 1,0 kilometer lang. Deze uitgangspunten zijn daardoor worst-case en zullen in werkelijkheid lager uitvallen. De aannemer van het referentieproject betreft KWS (onderdeel van VolkerWessels Groep).

KWS heeft op basis van het voorlopig ontwerp van de verbindingsweg de gegevens aangeleverd met betrekking tot het gebruik van materieel voor de aanleg van de nieuwe weg en daarbij ook het aantal verkeersbewegingen ten behoeve van het werkverkeer.

4/7

Uitgangspunten aanlegfase  Om de maximale jaargemiddelde emissie te bepalen zijn de emissies door verkeer en materieel toegerekend aan 1 jaar;  Het wegverkeer is gemodelleerd als lijnbron. Verkeersaantallen zijn weergegeven als aantallen per jaar;  Het verkeer is gemodelleerd tot aan de Rijksweg (N290). Hier gaat het verkeer op in het heersende verkeersbeeld;  Het materieel op de bouwplaats is als oppervlaktebron gemodelleerd. Hierin is stationair draaien ook opgenomen. Aanlegfase (rekenjaar 2026) 1. Voor de aanlegfase wordt uitgegaan van 400 verkeersbewegingen van zware motorvoertuigen per jaar voor de aan- en afvoer van materiaal en 1.200 verkeersbewegingen per jaar van lichte motorvoertuigen. 2. Er zijn 600 koude starts van licht verkeer per jaar toegevoegd. 3. In de berekening is ook het literverbruik van Adblue in dieselmotoren gespecificeerd. In combinatie met SCR-technologie (selectieve katalytische reductie) zorgt dit voor reductie van de emissie van stikstofoxide (NOx). Het Adblue verbruik bedraagt bij Stage-IV ongeveer 6%. 4. Voor stationair draaiende wegvoertuigen en het manoeuvreren van wegvoertuigen is er in de berekening ook een vlakbron (categorie ‘Anders’) opgenomen t.b.v. de emissie NOx en NH³. Hierbij is de methode gehanteerd die in de “Instructie gegevensinvoer” van BIJ12 staat beschreven.

Voor de emissiecijfers kan gebruik gemaakt worden van de cijfers in de tabel die is opgenomen in de bijlage van deze instructie (Bijlage 1: Stationaire emissies wegverkeer). Wanneer zware motorvoertuigen gemiddeld 15 minuten per keer stationair draaien ontstaan de onderstaande emissies. (Zwaar = 200 * 0,25 = 50 uur) 

Zware motorvoertuigen: 0,90 * 50 (uur/jaar) = 45/1000 = 0,045 NH³/jaar 80,66 * 50 (uur/jaar) = 4.033/1000 = 4,03 NOx/jaar

In totaal is dit dus 4,03 kg NOx per jaar en 0,045 kg NH³ per jaar t.b.v. stationair draaiende wegvoertuigen. Tijdens de aanlegfase van de verbreding van de Waterstraat wordt gebruik gemaakt van het materieel weergegeven in tabel 4. De inzet van dit materieel is evenredig verdeeld over de betreffende locatie. Materieel

Klasse

Rupskraan

Stage-IV, 75-560 kW

11.400

456

798

Mobiele kraan

Stage-IV, 75-560 kW

5.160

430

361

Tractor met kar

Stage-IV, 75-560 kW

1.650

100

115

Minigraver

Stage-IIIB, <=56 kW

480

40

-

Laadschop

Stage-IV, 75-560 kW

5.808

264

406

Alsfaltset

Stage-IV, 56-75 kW

1.005

67

70

Tabel 4 Materieelinzet tijdens aanleg verbrede Waterstraat

5/7

Dieselverbruik Uren/jaar (l/j)

Adblue verbruik (l/j)

Gebruiksfase (rekenjaar 2027) De nieuwe woningen worden geheel gasloos, daarom is er geen sprake van gebouwemissies. De enige stikstofemissies zijn afkomstig van het verkeer. Verkeersgeneratie Voor het berekenen van de verkeersgeneratie van het plangebied is gebruik gemaakt van de kencijfers uit CROW publicatie 381. Voor het bepalen van de te hanteren kencijfers wordt voor de gemeente Hulst op basis van CBS data een stedelijkheidsgraad van ‘weinig stedelijk’ aangehouden. Het gebiedstype is gedefinieerd als ‘rest bebouwde kom’. Tenslotte wordt op basis van de omgevingsadressendichtheid en het gemiddelde autobezit per kencijfer het gemiddelde van de bandbreedte aangehouden. Met behulp van de CROW kencijfers zijn de weekdagintensiteiten berekend. Voor het beoordelen van de verkeersafwikkeling zijn de werkdagintensiteiten echter maatgevend. Conform CROW publicatie 381 wordt voor het omrekenen van weekdag naar werkdag voor woonfuncties een omrekenfactor van 1,11 toegepast. Voor het berekenen van de verkeersgeneratie van het plangebied is gebruik gemaakt van de kencijfers uit CROW publicatie 381. Voor het bepalen van de te hanteren kencijfers wordt voor de gemeente Hulst op basis van CBS data een stedelijkheidsgraad van ‘weinig stedelijk’ aangehouden. Het gebiedstype is gedefinieerd als ‘rest bebouwde kom’.

Tenslotte wordt op basis van de omgevingsadressendichtheid en het gemiddelde autobezit per kencijfer het gemiddelde van de bandbreedte aangehouden. Met behulp van de CROW kencijfers zijn de weekdagintensiteiten berekend. In tabel 5 is de verkeersgeneratie van Groote Kreek II fase 1 berekend.

Functie

Aantal

Groote Kreek II Fase I Kencijfer Weekdag (mvt/etmaal) Werkdag (mvt/etmaal)

Vrijstaande woning

56 woningen

8,2 per woning

459,2

509,7

Twee-onder-één kapswoning

28 woningen

7,8 per woning

218,4

242,4

Rijwoningen

9 woningen

7,4 per woning

66,6

73,9

Patiowoningen

9 woningen

7,4 per woning

66,6

73,9

Appartementen

31 woningen

2,6 per woning

186,0

206,5

Totaal Fase I

133 woningen

996,8

1106,4

Tabel 5 De verkeersgeneratie van Fase I van de beoogde ontwikkeling

De enkelzijdige ontsluiting van Groote Kreek II zorgt ervoor dat het gemotoriseerde verkeer vanaf de beoogde ontwikkeling volledig via de Waterstraat in zuidelijke richting wordt ontsloten naar de Molenstraat. Vanaf hier wordt 97,5% in westelijke richting naar de N290 en de overige 2,5% wordt in oostelijke richting ontsloten. Op de N290 wordt 35% richting het zuiden ontsloten en 62,5% in noordelijke richting naar het kruispunt Grote Kreekweg – N290 – De Verrekijker. Vanaf dit kruispunt rijdt 15% van het gegenereerde verkeer verder over de N290 in westelijke richting. De overige 47,5% wordt via de Grote Kreekweg in noordelijke richting ontsloten naar het kruispunt Grote Kreekweg – Zoetevaart – Wittebrugstraat. Vanaf hier wordt 32,5% via de Zoetevaart in noordwestelijke richting ontsloten naar het centrumgebied van Hulst en 15% verder in noordelijke richting via de Groote Kreekweg en de Koolstraat. In figuur 2 is de beoogde verkeerstoedeling weergegeven. In de berekening zijn ook 399 koude starts van licht verkeer toegevoegd. Er is sprake van een koude start wanneer motorvoertuigen gestart worden nadat ze 2 uur of langer stil gestaan hebben. De katalysator functioneert dan niet gelijk. Hierdoor komt tijdens de koude start relatief meer emissie vrij dan tijdens het rijden met een warme motor.

6/7

4. RESULTATEN EN CONCLUSIE Effecten Nederland Natura-2000 AERIUS Calculator geeft aan dat er geen rekenresultaten hoger zijn dan 0,00 mol/ha/jr. voor zowel de aanlegfase van de woningen, de verbreding van de Waterstraat en de gebruiksfase. Dit geldt ook voor de hersteldoelen. Er is in de berekeningen geen gebruik gemaakt van intern salderen. Op grond van de Omgevinsgwet voor het onderdeel Natura 2000-gebieden zijn er qua stikstofdepositie geen belemmeringen voor de uitvoerbaarheid van dit project. Effecten Belgische/Vlaamse Natura-2000 AERIUS Calculator geeft aan in de rekenresultaten aan dat er sprake is van een depositie van 0,01 mol/ha/jr. op het Vlaamse Natura-2000 gebied “Bossen en heiden van zandig Vlaanderen” zowel in de aanlegfase van de woningen als in de gebruiksfase. De bijdrage van 0,01 mol/ha/jaar op een Belgisch natura 2000-gebied is ruimschoots lager dan de in België gehanteerde drempelwaarde van 4,29 mol/ha/jaar. Ook voor wat betreft de buitenlandse Natura 2000-gebieden zijn er qua stikstofdepositie geen belemmeringen voor de uitvoerbaarheid van dit project. De berekeningen zijn als bijlagen bij deze memo gevoegd.

7/7

- MEMO Memo

DATUM KENMERK CC

13 september 2024 20191016; 20211124/101223/ Matthijs van Loon

PROJECT OPDRACHTGEVER

20211124 Ontsluiting Groote Kreek II Gemeente Hulst

MEMO VERKEERSTOEDELING FASE I EN II VERKEERSGENERATIE Voor het berekenen van de verkeersgeneratie van het plangebied is gebruik gemaakt van de kencijfers uit CROW publicatie 381. Voor het bepalen van de te hanteren kencijfers wordt voor de gemeente Hulst op basis van CBS data een stedelijkheidsgraad van ‘weinig stedelijk’ aangehouden. Het gebiedstype is gedefinieerd als ‘rest bebouwde kom’. Tenslotte wordt op basis van de omgevingsadressendichtheid en het gemiddelde autobezit per kencijfer het gemiddelde van de bandbreedte aangehouden. Met behulp van de CROW kencijfers zijn de weekdagintensiteiten berekend. Voor het beoordelen van de verkeersafwikkeling zijn de werkdagintensiteiten echter maatgevend. Conform CROW publicatie 381 wordt voor het omrekenen van weekdag naar werkdag voor woonfuncties een omrekenfactor van 1,11 toegepast. Hoewel in eerste instantie alleen de 1e fase mogelijk wordt gemaakt, is het van belang om te weten hoe de verkeerstromen zich verhouden op het moment dat ook een 2e fase zal worden ontwikkeld. Daarom is ook gekeken naar de verkeerstoedeling bij een ontwikkeling van een 2e fase met een extra 167 woningen. Met de aanleg van fase 2 stijgt het totaal aantal beoogde woningen in Groote Kreek II naar circa 300 woningen. Er zijn geen gegevens bekend omtrent de specifieke woningtypen die in fase 2 worden gerealiseerd.

Daarom wordt voor het hanteren van een worstcase benadering wordt uitgegaan van het type woningen met de hoogste verkeersgeneratie, namelijk vrijstaande koopwoningen. In tabel 1 is de verkeersgeneratie van Groote Kreek II berekend per fase. Tabel 1 De verkeersgeneratie van Fase I en II van de beoogde ontwikkeling

Functie

Aantal

Groote Kreek II Fase I Kencijfer Weekdag (mvt/etmaal)

Vrijstaande woning Twee-onder-één kapswoning Rijwoningen

56 woningen 28 woningen

8,2 per woning 7,8 per woning

459,2 218,4

509,7 242,4

9 woningen

7,4 per woning

66,6

73,9

Patiowoningen Appartementen Totaal Fase I

9 woningen 31 woningen 133 woningen

7,4 per woning 2,6 per woning

66,6 186,0 996,8

73,9 206,5 1106,4

Weekdag (mvt/etmaal) 1.369,4 2.366,2

Werkdag (mvt/etmaal) 1.520,0 2626,5

Werkdag (mvt/etmaal)

Groote Kreek II fase II Functie

Aantal

Kencijfer

Vrijstaande woning Totaal Groote Kreek

167 woningen 300 woningen

8,2 per woning

Met de realisatie van fase 2 stijgt de verkeersgeneratie van Groote Kreek II naar 2.627 mvt/etmaal gedurende een gemiddelde werkdag. Voor het beoordelen van de verkeersafwikkeling is de verkeersgeneratie gedurende het drukste uur maatgevend. Binnen het verkeerskundig vakgebied wordt als standaard vuistregel aangehouden dat gedurende het drukste spitsuur 10% van de etmaalintensiteit wordt afgewikkeld. Voor de beoogde ontwikkeling komt dit neer op een verkeersgeneratie van (2.627 x 0,1 =) 263 mvt/uur gedurende het maatgevende uur. Maatregelen ontsluitingsstructuur Hoewel de wegenstructuur in Groote Kreek I voldoende is om de toename van verkeer uit fase 1 af te wikkelen (zie bijlage 1) is om tegemoet te komen aan de zorgen van omwonenden over de toename van verkeer door Groote Kreek I die in diverse zienswijzen zijn geuit, besloten de verkeersontsluiting voor gemotoriseerd verkeer van Groote Kreek II uitsluitend via de Waterstraat te laten verlopen. Tussen Groote Kreek I en Groote Kreek II worden enkel aansluitingen gerealiseerd voor het langzaam verkeer en voor calamiteitenverkeer. . De enkelzijdige ontsluiting van Groote Kreek II zorgt ervoor dat het gemotoriseerde verkeer vanaf de beoogde ontwikkeling volledig via de Waterstraat in zuidelijke richting wordt ontsloten naar de Molenstraat.

Vanaf hier wordt 97,5% (256 mvt/uur) in westelijke richting naar de N290 en de overige 2,5% (7 mvt/uur) wordt in oostelijke richting ontsloten. Op de N290 wordt 35% (92 mvt/uur) richting het zuiden ontsloten en 62,5% (164 mvt/uur) in noordelijke richting naar het kruispunt Grote Kreekweg – N290 – De Verrekijker. Vanaf dit kruispunt rijdt 15% (39 mvt/uur) van het gegenereerde verkeer verder over de N290 in westelijke richting. De overige 47,5% (125 mvt/uur) wordt via de Grote Kreekweg in noordelijke richting ontsloten naar het kruispunt Grote Kreekweg – Zoetevaart – Wittebrugstraat. Vanaf hier wordt 32,5% (85 mvt/uur) via de Zoetevaart in noordwestelijke richting ontsloten naar het centrumgebied van Hulst en 15% (39 mvt/uur) verder in noordelijke richting via de Groote Kreekweg en de Koolstraat. In figuur 2 is de beoogde verkeerstoedeling weergegeven. De ontsluiting van de wijk Groote Kreek II voor gemotoriseerd verkeer gebeurt dus enkel via de Waterstraat. Deze weg wordt aangepast naar een 60 km/uur weg met een los liggend fietspad om de verkeersveiligheid te waarborgen. Om te waarborgen dat de Waterstraat in de beoogde situatie het aanvullende verkeer vanuit Groote Kreek II probleemloos vlot en veilig kan verwerken wordt naast de realisatie van een los liggend fietspad ook het rijbaanprofiel van de weg aangepast.

Voor het verbeteren van de doorstroming op het kruispunt tussen de Waterstraat en de Molenstraat wordt het kruispunt heringericht naar een rotonde. Vanaf de Molenstraat wordt het verkeer vervolgens in westelijke richting ontsloten naar de N290, vanaf waar het verkeer zich zal verspreiden over het omliggende wegennet.

2/4

Figuur 1 De verkeerstoedeling voor Groote Kreek II op basis van de aangepaste ontsluitingsstructuur

3/4

Bijlage 1 Ontsluiting via Groote Kreek I

4/4

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15587242/1