CConstaterende datHorst aan de Maas
Koppel je AI →
Document · PDF

24.0004830 AAA - Geuronderzoeken (geanonimiseerd)

Gemeenteraad 19 november 2024, gemeente Horst aan de MaasBij agendapunt: Bijlagen bij Vvgb18.927 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

by dynamic olfactometry' en NENEN15259:2007 Luchtkwaliteit Meetmethode emissies van stationaire bronnen Eisen voor meetvlakken en meetlokaties en voor doelstelling, meetplan en -

de

rapportage meting, onderdelen, interne procedure QD22: ‘Procedure for sampling’. Als onderdeel van monsterneming wordt ook het zuurstofgehalte gemeten. Het bepalen van

en

wel

conform die

zoals

beschreven

-

de

in

de van

het

zuurstofgehalte maakt geen onderdeel uit van de geaccrediteerde verrichtingen. De fysische parameters worden bepaald conform de 1S010780:1994 ‘Stationary source emissions Measurement of velocity and volume flowrate of gas streams —

in ducts’

wel

en

conform die

procedure QD23: streams’,

Onzekerheid

De

*

Procedure

onderdelen, zoals beschreven in de interne for measurement of physical characteristics

of gas

meetonnauwkeurigheid

in een geurmeting wordt met name bepaald door de geurconcentratiebepaling. Het betrouwbaarheidsinterval voor enkele meetwaarde x met dekkingsfactor k 2 bedraagt volgens de norm

olfactometrische een

=

EN13725

in het

meest

ongunstige nog aanvaardbare geval xe2,21-1 < < xe2,21. Op basis van herhaalde referentiemetingen met n-butanol is het betrouwbaarheidsinterval voor Olfasense B.V. gunstiger X

bedraagt,

inclusief

meetwaarde

x,

voorwaarden

uit ISO

van

van

15%

meten. van

de

De

Raad

=

2). Voor

en

voorverdunning, xe1,80-1 < x < xe1,80 (enkele debietmetingen geldt dat wanneer aan de

worden voldaan, de meetonzekerheid maximaal bedraagt. Olfasense B.V. hanteert een meetonzekerheid Wanneer bij debietmetingen. tijdens de bemonstering wordt

5%

de

10780 kan

meetwaarde

voorverdund,

Algemeen

k

eventuele

wordt de

voorverdunfactor

De meetonzekerheid

van

de

vastgesteld door het zuurstofgehalte te zuurstofbepaling bedraagt maximaal 0,4%

meetwaarde.

voor

Accreditatie

is één

van

de

ondertekenaars

van

de multilaterale

verklaring van de European co-operation for Accreditation (EA) ten aanzien van de wederzijdse erkenning van kalibratiecertificaten. Reproductie van het volledige certificaat is toegestaan. Gedeelten van het certificaat mogen slechts worden

gereproduceerd na verkregen schriftelijke toestemming van het van afgifte. Dit certificaat wordt verstrekt onder het voorbehoud Raad voor Accreditatie generlei aansprakelijkheid aanvaardt.

laboratorium de

Amsterdam,

24

april

dat

2018

(geanonimiseerd) Gecontroleerd

door:

(geanonimiseerd) Hoofd oifactometrie

Bestand:

Olfasense

ASBVI&A

B.V.

«

201804191 alex

ASBV18A2

e

29

mei

2018

pagina

47

Pagina

vand

van

81

olfasense ::: olfasense

@

www.olfasense.com

Monsternamecertificaat:

Olfasense B.V.

WKK

en

2

V

Leiding naar schoorsteen

Zekeringstraat 48

1014 BT Amsterdam tel 020 6255104

CERTIFICAAT

lab.nl@olfasense.com Details

van

de

Omschrijving Doel

van

BE

meting de

van

meting

de meting

Uitvoering

Het

Afwijkingen t. o. v. Omschrijving Omschrijving

het

meetplan

1160

Beoordeling meetvlak

kw

wordt

Continu,

stabiel

geleverd

Criteria

Resultaat

nvt.

horizontaal

Rond/Rechthoekig

nvt.

conform ISO

kanaal

Aantal meters

na

Aantal meters

voor

Aantal meters

voor

verstoring

__ Toetsing

rond

>

5x

Dh

o

voldoet

verstoring

>

2xDh

1

voldoet

vrije

>

5xDh

o

voldoet

niet

>

5x

Dh

o

voldoet

niet

>

5x

Dh

o

voldoet

niet

<

5%

van

0,4%

voldoet

24,6

voldoet

uitstroom

het

Afgassnelheid [m/s]

5<v

<50

Richting afgasstroom

geen

negatieve

Minimale

dynamische

druk

>

Drukfluctuaties/meetpunt Oppervlak

>

Niet alle parameters voldoen B.V. gestelde 15%.

aan

de gestelde

Beoordeling meetvlak conform

waarden

Pa

0,07m2

eisen

voldoet

5

voldoet

0,09

uit de ISO 10780.

De

meetonzekerheid kan derhalve

Criteria aanbeveling

verticaal

Aantal meters

na

5 x Dh

o

voldoet

voor

verstoring

aanbeveling aanbeveling

>

Aantal meters

>

2 x Dh

1

voldoet

Aantal meters

voor

vrije

aanbeveling

>

5 x Dh

o

voldoet

uitstroom

Minimale

dynamische

negatieve

geen druk

>5

Verhouding afgassnelheid

<

waarden

de bemeten

Toetsing

niet

niet

nvt.

3

betrekking op

de door Olfasense

horizontaal

Pa

vmax/vmin

De in bovenstaande tabel vermelde waarden hebben

Resultaat

voldoet groter zijn dan

Verticaal/horizontaal kanaal

Richting afgasstroom

niet

nvt. 185

EuiBasb

verstoring

NEN-

gemiddelde

5 Pa

<24

meetvlak

«

WKK

Verticaal/horizontaal kanaal

slaat, vR ‘Temperatuurafwijking

B.V.

de

geuremissie van

zon

orden

Olfasense

de

Verbranding biogas

proces

Beoordeling meetvlak

ASBVIEA

van

omstandigheden

proces

Verwerkingscapaciteit Emissiepatroon

Bestand:

vaststellen

(geanonimiseerd) |

door

185

voldoet

1,2

voldoet

punten

2

201804191.slsk

ASBV18A2

Pagina vand

e

29

mei

2018

pagina

48

van

81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 49 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 50 van 81

Bijlage D

Olfasense B. V.

Rapportage ammoniakmetingen

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 51 van 81

olfasense :::

Rapport:

Klantnummer Locatie

:

T.a.v.

H

KW3-20180037R01

351279

p

(geanonimiseerd)

aas

(geanonimiseerd)

Olfasense

B.V.

«

ASBV18A2

e

29

mei

2018

pagina

52

van

81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 53 van 81

olfasense ::: KW3-20180037R01

Verzendlijst

1;

(geanonimiseerd) :

2.

KW3B.V.

Olfasense B.V.

(Digitaal)

archief

(1x)

Colofon

(geanonimiseerd) (geanonimiseerd) (geanonimiseerd)

Projectleider Auteur Technisch manager Betrokken

(Controle rapportage en berekeningen)

(geanonimiseerd)

(geanonimiseerd)

meettechnici bij uitvoering

(geanonimiseerd)

KW3

LÁ

B.V. Generatorstraat 13c 3903LH Veenendaal Nederland

T: +31

info@kw3.nl

www.kw3.nl

20-04-2018

v.

01

(0) 318 306 766

3

page

‘ Olfasense

B.V.

«

ASBV18A2

e

29

mei

2018

pagina

54

van

81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 55 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 56 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 57 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 58 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 59 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 60 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 61 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 62 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 63 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 64 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 65 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 66 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 67 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 68 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 69 van 81

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 70 van 81

olfasense ::: KW3-20180037R01

Bijlage4

Accreditatie certificaat KW3 B.V.

(geanonimise rd)

20-04-2018

Olfasense

B.V.

«

ASBV18A2

v.

e

29

mei

2018

01

page

pagina

71

20

van

81

Bijlage E

Fluctuerende bronnen

Bronnen die binnen een uur afwisselend wel en niet actief zijn, worden ‘fluctuerende’ bronnen genoemd. Een voorbeeld hiervan is het lossen van een vrachtwagen, dat per keer meestal korter dan 5 minuten duurt en verspreid over de dag plaatsvindt. In de beschikbare verspreidingsmodellen wordt gerekend met hele uren en de gebruikte meteorologische gegevens zijn uurgemiddelden. Om een fluctuerende bron zó in het verspreidingsmodel op te nemen dat de immissiesituatie niet wordt over- of onderschat, moet de 12 emissie worden omgerekend naar een zogenaamde ‘uurgemiddelde’ emissie. Voor de omrekening van de geuremissie van een fluctuerende bron emissie wordt de volgende formule 13 toegepast:

uurgemiddelde

naar een

E uurgemiddeld = E momentaan* f 1/2

formule ii

waarin: E uurgemiddeld

[ou/h] E

E momentaan [ou/h] E

=

momentane geuremissie tijdens de uurfractie f

f

=

uurfractie waarbinnen de momentane geuremissie E fractie optreedt.

[-]

De emissieduur waarin E uurgemiddeld optreedt, wordt gelijk gesteld de fluctuerende bron actief is.

=

uurgemiddelde geuremissie

aan

het aantal hele uren waarin

Een voorbeeld: De geuremissie E momentaan tijdens het lossen van een vrachtwagen bedraagt 100 * 10 6 ou/h. Het E lossen vindt dagelijks plaats tussen 7 h en 19 h, dus verspreid over 12 uur. Per werkdag lossen gemiddeld 36 vrachtwagens hun lading in gemiddeld 5 minuten per keer. Per uur lossen dus 3 vrachtwagens hun lading en treedt gedurende 15 minuten (3 maal 5 minuten) de geuremissie van 100 * 10 6 ou/h op. De uurfractie f is gelijk aan 15 minuten per 60 minuten, ofwel 1/4. E 1/2 = 50 10 6 ou/h. Hieruit volgt: E uurgemiddeld = E momentaan* f 1/2 = 100 * 10 6 ou/h * (1/4) * E E Deze uurgemiddelde emissie treedt op gedurende 12 uur per dag, ofwel 4. 380 h/jr.

12

82. 13

gelijk.

‘Toepassing stankconcentratienorm op discontinue en fluctuerende bronnen’, Publicatiereeks lucht nr. De hier gebruikte notatie wijkt af van die in de Publicatiereeks lucht, de uitkomst van de formule is

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 72 van 81

Bijlage F

Bepaling omrekenfactor hogere percentielen

Conform NTA9065 moet per specifieke situatie de omrekenfactor voor hogere percentielwaarden worden bepaald. Daarmee kunnen de toetsingswaarden als 98-percentielwaarde worden omgerekend naar toetsingswaarden bij hogere percentielwaarden. Voor het bepalen van de frequentieverdeling is een berekening uitgevoerd met continue bronnen. De WKK’s en de drogerinstallatie (na behandeling in de plasma-unit) zijn in het model ingevoerd als continue bron. De geurbelasting is op enkele punten in het rekengebied vastgesteld. De resultaten van deze berekeningen zijn onderstaand weergegeven voor de doorgerekende toetspunten. Aan de hand berekend.

van

Toetspunt T01 T02 T03 T04 T05 T06 T07 T08 T09 T10 T11 T12 T13 T14 T15 T16 T17 T18 T19 T20 T21 T22 T23 T24

de omrekenfactoren 98 1 1,9 1,9 2 1,8 1,4 1,2 1,9 1,1 1,8 1 1,6 1,7 1,9 1,6 0,9 0,9 0,7 0,7 0,7 1 1,8 0,1 0,5

99,5 1,8 3 3,1 3,1 2,9 2,2 2 3 1,8 2,9 1,7 2,5 2,7 3 2,5 1,6 1,5 1,3 1,3 1,3 2 3,4 0,3 0,9

Omrekenfactor

Olfasense B. V.

van

99,9 2,8 4,6 4,6 4,5 4,4 3,3 3,2 4,6 2,9 4,4 2,6 3,8 4,2 4,3 3,8 2,6 2,5 2,1 2,5 2,3 3,3 5,1 0,6 1,6

de toetspunten is de gemiddelde omrekenfactor 99,99 4,6 5,8 6,2 6,1 5,8 4,9 4,8 6,4 4,3 5,9 4,1 5,6 5,6 6 5,2 3,8 3,6 3,2 3,6 3,8 5,2 6,5 1,3 2,7

Factor 99,5Factor 99,9Factor 99,99 1,8 2,8 4,6 1,6 2,4 3,1 1,6 2,4 3,3 1,6 2,3 3,1 1,6 2,4 3,2 1,6 2,4 3,5 1,7 2,7 4,0 1,6 2,4 3,4 1,6 2,6 3,9 1,6 2,4 3,3 1,7 2,6 4,1 1,6 2,4 3,5 1,6 2,5 3,3 1,6 2,3 3,2 1,6 2,4 3,3 1,8 2,9 4,2 1,7 2,8 4,0 1,9 3,0 4,6 1,9 3,6 5,1 1,9 3,3 5,4 2,0 3,3 5,2 1,9 2,8 3,6 3,0 6,0 13,0 1,8 3,2 5,4 1,7

ASBV18A2

29 mei 2018

2,8

pagina 73 van 81

4,3

Bijlage G

Scenariobestand verspreidingsberekeningen

Projectdata

applicatie

computerprogramma

release datum versie PreSRM tool datum berekening starttijd berekening (datum/tijd) receptorpunten (rijksdriehoek)totaal aantal receptorpunten regematig grid aantal gridpunten horizontaal aantal gridpunten vertikaal meest westelijke punt (X-coord. ) meest oostelijke punt (X-coord. ) meest zuidelijke punt (Y-coord. ) meest noordelijke punt (Y-coord. ) naam receptorpunten bestand receptorhoogte (m) meteorologie meteo-dataset begindatum en tijdstip einddatum en tijdstip X-coordinaat (m) Y-coordinaat (m) monte-carlo percentage (%) terreinruwheid ruwheidslengte (m) bron ruwheidslengte PreSRM (ja/nee) ruwheidslengte bepaald in gebied X-coord. links onder Y-coord. links onder X-coord. rechts boven Y-coord. rechts boven stofgegevens component toetsjaar ozon correctie (ja/nee) percentielen berekend (ja/nee) middelingstijd percentielen (uur) depositie berekend eigen achtergrondconcentratie gebruikt bronnen aantal bronnen zeezoutcorrectie (voor PM10) concentratie (ug/m3) overschrijdingsdagen

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

STACKS+ VERSIE 2017. 1 Release 18 mei 2017 17. 020 5/24/2018 2:22:22 PM 721 onbekend nvt nvt

198150 202200 385950 389550 points. dat 1. 50 uit PreSRM 1995 1 1 1 2004 12 31 24 200147 387766 100. 0 0. 22 ja 199000 386000 202000 389000 Geur 1995 nvt

ja 1 nee nee

13 nvt nvt

pagina 74 van 81

Brongegevens

Administratie bronnummer bronnaam [Oppervlaktebron 48] " M01, Biobed 1 Mengring/hygienisa... " 2 [Schoorsteen 1] " A01, Aanvoer vaste substraten " 3 [Schoorsteen 3] " O01, Opslag open sleufsilo's " 4 [Schoorsteen 5] " W01, WKK 1 " 5 [Schoorsteen 6] " W02, WKK 2 " 6 [Schoorsteen 8] " G01a, Gaswasser a " 7 [Schoorsteen 49] " MENGRING, Meng- en hydrolyseri... " 8 [Schoorsteen 50] " G01b, Gaswasser b " 9 [Schoorsteen 51] " G01c, Gaswasser c " 10 [Schoorsteen 52] " G01d, Gaswasser d " 11 [Schoorsteen 53] " G01e, Gaswasser e " 12 [Schoorsteen 54] " O01, Opslag sleufsilo's " 13 [Schoorsteen 55] " O03, Uitkuilen " Gegevens gebouwinvloed X gebouw Y gebouw

hoogte gebouw (m)

breedte gebouw (m)

Broncoordinaten X (m) Y (m) 200302. 8 387888. 7 200235. 0 387900. 0 200235. 0 387900. 0 200197. 6 387937. 6 200200. 3 387932. 9 200209. 8 387942. 7 200285. 6 387931. 8 200214. 6 387945. 1 200218. 7 387947. 3 200222. 7 387949. 5 200225. 7 387951. 2 200235. 0 387900. 0 200230. 0 387910. 0

lengte gebouw (m)

orientatie

(midden)

(midden)

0. 0

0. 0

0. 0

0. 0

0. 0

0. 0

200215. 9 200215. 9

387942. 8 387942. 8

8. 0 8. 0

29. 6 29. 6

45. 2 45. 2

29. 2 29. 2

200215. 9 200215. 9

387942. 8 387942. 8

8. 0 8. 0

29. 6 29. 6

45. 2 45. 2

29. 2 29. 2

200215. 9 0. 0

387942. 8 0. 0

8. 0 0. 0

29. 6 0. 0

45. 2 0. 0

29. 2 0. 0

200215. 9 200215. 9

387942. 8 387942. 8

8. 0 8. 0

29. 6 29. 6

45. 2 45. 2

29. 2 29. 2

200215. 9 200215. 9

387942. 8 387942. 8

8. 0 8. 0

29. 6 29. 6

45. 2 45. 2

29. 2 29. 2

200215. 9 200215. 9

387942. 8 387942. 8

8. 0 8. 0

29. 6 29. 6

45. 2 45. 2

29. 2 29. 2

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

gebouw (°)

pagina 75 van 81

Oppervlaktebron lengte bron breedte bron (m) (m)

hoogte bron (m)

orientatie bron

(°)

11. 3

5. 1

1. 5

16. 6

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

0. 0 0. 0

Schoorsteen gegevens inw. diameter hoogte (m) (m)

uitw. diameter

(m)

0. 0

0. 00

0. 00

2. 0 2. 0

0. 25 0. 25

0. 35 0. 35

10. 0 10. 0

0. 40 0. 40

0. 50 0. 50

8. 7 1. 5

1. 00 0. 20

1. 10 0. 30

8. 7 8. 7

1. 00 1. 00

1. 10 1. 10

8. 7 8. 7

1. 00 1. 00

1. 10 1. 10

2. 0 2. 0

0. 25 0. 25

0. 35 0. 35

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 76 van 81

Parameters

actuele rookgassnelheid (m/s)

rookgastemperatuur rookgas debiet (Nm3/s) (K)

gem. warmte

emissie (MW)

warmte-emissie afh. van meteo

0. 0 1. 1

0. 0 285. 0

0. 000 0. 050

0. 00 0. 00

nee

1. 1 28. 8

285. 0 470. 0

0. 050

nee

2. 100

0. 00 0. 54

28. 8 1. 8

470. 0 285. 0

2. 100 1. 350

0. 54 0. 00

nee

1. 7 1. 8

285. 0 285. 0

nee

1. 350

0. 00 0. 00

1. 8 1. 8

285. 0 285. 0

1. 350 1. 350

0. 00 0. 00

nee

1. 8 1. 1

285. 0 285. 0

1. 350

0. 00 0. 00

nee

0. 050

1. 1

285. 0

0. 050

0. 00

nee

0. 050

nee nee nee nee nee nee

Emissie

emissievracht (kg/uur of ouE /s)

Perc. initieel NO2

emissie uren

(%)

(aantal/jr)

11796. 0 7485. 0 10417. 0

nvt nvt nvt

8767. 2 417. 6 2191. 8

7399. 0 7399. 0

nvt nvt

8767. 2 8767. 2

5867. 0

nvt nvt

8036. 6

5823. 0 5867. 0 5867. 0

nvt nvt

1095. 9 8036. 6 8036. 6

5867. 0 5867. 0

nvt nvt

8036. 6 8036. 6

1042. 0

nvt nvt

6575. 4

755. 0

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

1095. 9

pagina 77 van 81

Emissieprofielen gegeven

is de fractie van de gemiddelde emissiesterkte

over

de bedrijfsuren per tijdseenheid gem.

bronnummer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

bronnaam [Oppervlaktebron 48] " M01, Biobed Mengring/hygienisa... " [Schoorsteen 1] " A01, Aanvoer vaste substraten " [Schoorsteen 3] " O01, Opslag open sleufsilo's " [Schoorsteen 5] " W01, WKK 1 " [Schoorsteen 6] " W02, WKK 2 " [Schoorsteen 8] " G01a, Gaswasser a " [Schoorsteen 49] " MENGRING, Meng- en hydrolyseri... " [Schoorsteen 50] " G01b, Gaswasser b " [Schoorsteen 51] " G01c, Gaswasser c " [Schoorsteen 52] " G01d, Gaswasser d " [Schoorsteen 53] " G01e, Gaswasser e " [Schoorsteen 54] " O01, Opslag sleufsilo's " [Schoorsteen 55] " O03, Uitkuilen "

uren van

de dag

0-1 uur

1-2 uur

2-3 uur

3-4 uur

4-5 uur

5-6 uur

6-7 uur

emissievracht (kg/uur of ouE /s) 42465600. 0 26946000. 0 37501200. 0 26636400. 0 26636400. 0 21121200. 0 20962800. 0 21121200. 0 21121200. 0 21121200. 0 21121200. 0 3751200. 0 2718000. 0

7-8 uur

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 0. 000

1. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 0. 000

0. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

0. 000 0. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

0. 000 1. 000

1. 000 1. 000

0. 000

Olfasense B. V.

0. 000

0. 000

ASBV18A2

0. 000

29 mei 2018

0. 000

0. 000

0. 000

0. 000

pagina 78 van 81

8-9 uur 1. 000 0. 000

9-10 uur 1. 000 0. 000

0. 000 1. 000

10-11

11-12

12-13

13-14

14-15

15-16

uur

uur

uur

uur

uur

uur

1. 000 0. 572

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 572

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

0. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

0. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

0. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 1. 000

1. 000

1. 000

1. 000

0. 000

0. 000

0. 000

0. 000

0. 000

16-17

17-18

18-19

19-20

20-21

21-22

22-23

23-24

uur

uur

uur

uur

uur

uur

uur

uur

1. 000 0. 000 0. 000

1. 000 0. 000 0. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 1. 000

1. 000 0. 000 0. 000

1. 000 0. 000 0. 000

0. 000 0. 000

1. 000 0. 000 0. 000

1. 000 0. 000 0. 000

1. 000 0. 000 0. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

0. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 1. 000

0. 000 0. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

0. 000 0. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

1. 000 0. 000

Olfasense B. V.

1. 000 1. 000

1. 000

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 79 van 81

dagen van de week maandag dinsdag 1. 000

woensdag

1. 000

0. 083 0. 250

0. 083 0. 250

1. 000 1. 000

donderdag vrijdag

1. 000 0. 000 0. 250

1. 000 1. 000

1. 000

1. 000

0. 083 0. 250

1. 000 1. 000

zaterdag 1. 000

0. 083 0. 250

1. 000 1. 000

0. 000 0. 250

1. 000 1. 000

1. 000 1. 000

zondag 1. 000 0. 000 0. 250 1. 000 1. 000

0. 917 0. 125

0. 917 0. 125

0. 917 0. 125

0. 917 0. 125

0. 917 0. 125

0. 917 0. 125

0. 917 0. 125

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 917 0. 917

0. 750 0. 125

0. 750 0. 125

0. 750 0. 125

0. 750 0. 125

0. 750 0. 125

0. 750 0. 125

0. 750 0. 125

maanden van het jaar januari februari maart

april

mei

juni

0. 999 0. 048

1. 010 0. 048

0. 999 0. 047

0. 999 0. 048

0. 999 0. 048

0. 999 0. 047

0. 250 0. 999 0. 999

0. 252 1. 010 1. 010

0. 250 0. 999 0. 999

0. 250 0. 999 0. 999

0. 250 0. 999 0. 999

0. 250 0. 999 0. 999

0. 916

0. 926

0. 916

0. 916

0. 916

0. 916

0. 125 0. 916

0. 126 0. 926

0. 125 0. 916

0. 125 0. 916

0. 125 0. 916

0. 125 0. 916

0. 916 0. 916 0. 916

0. 926 0. 926 0. 926

0. 916 0. 916 0. 916

0. 916 0. 916 0. 916

0. 916 0. 916 0. 916

0. 916 0. 916 0. 916

0. 749

0. 757

0. 749

0. 749

0. 749

0. 749

0. 125

0. 126

0. 125

0. 125

0. 125

0. 125

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 80 van 81

juli

september

oktober

november

december

0. 999 0. 048

augustus 0. 999 0. 048

0. 999 0. 047

0. 999 0. 048

0. 999 0. 047

0. 999 0. 048

0. 250 0. 999

0. 250 0. 999

0. 250 0. 999

0. 250 0. 999

0. 250 0. 999

0. 250 0. 999

0. 999 0. 916

0. 999 0. 916

0. 999 0. 916

0. 999 0. 916

0. 999 0. 916

0. 999 0. 916

0. 125 0. 916

0. 125 0. 916

0. 125 0. 916

0. 125 0. 916

0. 125 0. 916

0. 125 0. 916

0. 916 0. 916

0. 916 0. 916

0. 916 0. 916

0. 916 0. 916

0. 916 0. 916

0. 916 0. 916

0. 916 0. 749

0. 916 0. 749

0. 916 0. 749

0. 916 0. 749

0. 916 0. 749

0. 916 0. 749

0. 125

0. 125

0. 125

0. 125

0. 125

0. 125

Olfasense B. V.

ASBV18A2

29 mei 2018

pagina 81 van 81

AANVULLING GEURONDERZOEK

Geuronderzoek Ashorst BV t. b. v. omgevingsvergunning

ASBV18A5, juli 2019 Olfasense B. V.

olfasense ::: titel:

_Geuronderzoek

Ashorst

BV

t.b.v.

omgevingsvergunning rapportnummer: vervangt

rapport:

ASBV18A5 ASBV18A4

projectcode:

ASBV18A

trefwoorden:

vergisting, mest, co-substraten, hygienisatie, luchtwasser, biofilter, geuremissie, geurbelasting

opdrachtgever:

DLV

Kerksedijk 6029

RS

1

STERKSEL

Nederland

contactpersoon:

(geanonimiseerd) (geanonimiseerd)

opdrachtnemer:

_Olfasense

B.V,

Zekeringstraat 1014

48

BT Amsterdam

Nederland

(geanonimiseerd)

auteur(s):

(geanonimiseerd)

goedgekeurd:

voor

Olfasense

B.V,

door

(geanonimise rd) irecteur (geanonimiseerd) EN (geanonimiseerd) ON

Olfasense

B.V.

1

juli

copyright:

©

2019,

e

1 juli

«

datum:

ASBV18A5

2019 Olfasense

2019

B.V.

pagina

2 van

91

Inhoudsopgave 1

Inleiding

2

Situatiebeschrijving

3

4

5 onderzoeksopzet

6

2. 1 De bedrijfsactiviteiten

6

2. 2 Onderzoeksopzet

7

2. 3 De omgeving

7

Uitvoering

9

van

de metingen

3. 1 Kwaliteit

9

3. 2 Geuremissiemetingen 3. 2. 1 Geurmonstername 3. 2. 2 Afgasdebiet

10 10 10

3. 3 Geuranalyse

11

3. 4 Hedonische metingen

11

3. 5 Berekening geuremissie

11

3. 6 Bedrijfsomstandigheden

12

Meetresultaten

13

4. 1 Geuremissie

13

4. 2 Resultaten hedonische metingen

14

4. 3 Ammoniak

14

4. 4 Bespreking 5

en

van

de resultaten

15

Berekening geuremissie

16

5. 1 Sleufsilo´s 5. 1. 1 Kengetallen 5. 1. 2 Berekening emissie

16 16 16

5. 2 Geopende

17

meng-

en

hydrolysering

5. 3 WKK’s

18

5. 4 Biofilter

6

hydrolysering

18

5. 5 Gaswasser digestaatbewerking

18

5. 6 Opslag digestaat

18

5. 7 Overzicht berekende emissies

20

Toetsingskader

21

6. 1 Landelijk geurbeleid

21

6. 2 Gebruikelijke toetsingswaarden

21

6. 3 Voorgesteld toetsingskader

22

Olfasense B. V.

meng- en

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 3 van 91

7

8

De geurbelasting

van

de omgeving

24

7. 1 Verspreidingsmodel

24

7. 2 Invoergegevens

24

7. 3 Resultaten

van

de verspreidingsberekeningen

26

7. 4 Bespreking

van

de resultaten

29

Samenvatting

en

conclusies

30

Bijlagen

31

Bijlage A

Meetomstandigheden

32

Bijlage B

Certificaten geuranalyses

33

Bijlage C

Certificaten monstername

37

Bijlage D

Rapportage ammoniakmetingen

52

Bijlage E

Fluctuerende bronnen

73

Bijlage F

Bepaling omrekenfactor hogere percentielen

74

Bijlage G

Scenariobestand verspreidingsberekeningen

75

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 4 van 91

1

Inleiding

In opdracht van DLV is door Olfasense B. V. een geuronderzoek uitgevoerd bij het bedrijf, gelegen aan Veld Oostenrijk 50 te Horst aan de Maas. Het bedrijf bestaat uit een varkenshouderij met covergistingsinstallatie. Er wordt een vergunning aangevraagd in verband met enkele wijzigingen in de bedrijfsvoering en de samenstelling van het te verwerken materiaal. De doorzet op jaarbasis van de vergistingsinstallatie wijzigt niet. Middels het onderzoek is de geuremissie en de geurbelasting in beeld gebracht als gevolg van de co-vergistingsinstallatie. Bij de installatie vinden geurrelevante activiteiten inpandig plaats, waarbij de lucht wordt gereinigd alvorens het wordt geëmitteerd via een biofilter en een luchtwasser. Ook de WKK’s kunnen worden gezien als geurrelevante bronnen. Daarnaast worden de sleufsilo’s eveneens in het geuronderzoek betrokken. Het rapport is als volgt opgebouwd: in hoofdstuk 2 worden de bedrijfsactiviteiten beschreven en de relevante geurbronnen geïdentificeerd. De meetmethoden voor de geurmetingen worden in hoofdstuk 3 beschreven, waarna de resultaten van de metingen in hoofdstuk 4 worden gepresenteerd. De geuremissie wordt vervolgens in hoofdstuk 5 berekend. Het toetsingskader voor beoordeling van de geurbelasting wordt afgeleid in hoofdstuk 6, waarna de resultaten van de verspreidingsberekeningen in hoofdstuk 7 worden gepresenteerd.

Hoofdstuk 8 besluit met de samenvatting en conclusies.

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 5 van 91

2

Situatiebeschrijving

2. 1

De bedrijfsactiviteiten

en

onderzoeksopzet

Onderstaand wordt een beknopte beschrijving van de situatie gegeven; voor gedetailleerde gegevens, bijvoorbeeld over type wasser, wordt verwezen naar de beschrijving bij de aanvraag. In de co-vergistingsinstallatie worden mest en co-substraten omgezet in biogas. Het gas wordt verbrand in twee WKK’s, waarmee energie en warmte wordt opgewekt. Het digestaat wordt in een scheidingsinstallatie (decanteercentrifuge) gescheiden in een rulle en een vloeibare fractie. De vloeibare fractie wordt in de mestkelder opgeslagen en afgevoerd. Er worden vaste en vloeibare co-substraten aangevoerd en eigen vloeibare mest opgeslagen. De vaste co-substraten worden in een sleufsilo opgeslagen; de vloeibare co-substraten en vloeibare mest worden in silo’s gelost. De opslag in sleufsilo’s kan worden gezien als geurrelevante bron, bij aanvoer en uithalen van het materiaal en als gevolg van de open opslag. De opslagsilo’s voor vloeibare producten zijn gekoppeld aan de afzuiging van de meng- en hydrolysering . Deze afgezogen lucht wordt gereinigd in een gecombineerd reinigingssysteem bestaande uit onder meer een biofilter. Alleen wanneer de meng- en hydrolysering geopend is voor toevoer, zou er mogelijk sprake kunnen zijn van enige emissie direct uit de ring, hoewel er ook dan sprake is van afzuiging. Zekerheidshalve wordt de geopende mengring als geurbron meegenomen in het onderzoek.

De vergistingsinstallatie is volledig gesloten en is daardoor geen relevante geurbron. Het ontstane biogas wordt verbrand in twee WKK’s, welke worden aangemerkt als geurrelevante bronnen. De bewerking van digestaat (scheiding in dikke en dunne fractie, hygienisatie) vindt inpandig plaats; alle onderdelen worden afgezogen, en de lucht wordt nabehandeld in een gaswasser. Hygienisatie vindt apart van de opslag plaats en is middels buizen gekoppeld aan de gaswasser. Daarmee kan worden gesteld dat in de aangevraagde situatie buiten de eerdergenoemde bronnen er geen emissie op andere manieren zal plaatsvinden. Het bedrijf slaat de dikke fractie na scheiding

op

in afgedekte containers buiten.

De voornaamste wijzigingen in de aangevraagde situatie ten opzichte (zie verder paragraaf 2. 1 van de aanvraag):

van

de vergunde situatie zijn

Het type vast co-substraat dat kan worden geaccepteerd wordt uitgebreid. Het betreft nu alle producten die worden genoemd in Bijlage Aa, onderdeel IV van de Uitvoeringsregeling Meststoffenwet, waar het eerder een beperkt aantal producten betrof. Voor de opslag van vloeibaar co-substraat en vloeibare mest is een extra silo voorzien; gezien het feit dat deze silo’s zijn aangesloten op de luchtreinigingsinstallatie van de meng- en hydrolysering heeft dit voor geur geen verdere consequenties. Het digestaat wordt niet meer gedroogd, maar alleen gescheiden in een dikke en dunne fractie.

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

nog

gehygiëniseerd en/of mechanisch

pagina 6 van 91

Samengevat kunnen in de aangevraagde situatie de volgende relevante geurbronnen worden geïdentificeerd: Sleufsilo’s Geopende

meng-

en

hydrolysering

WKK’s Biofilter meng-

en

hydrolysering

Wasser digestaatbewerking Opslag dikke fractie digestaat in containers

2. 2

Onderzoeksopzet

Van de

voor geur

meest relevante bronnen is de geuremissie middels metingen vastgesteld.

De WKK’s zijn identiek, waardoor is volstaan met

een

meting

aan

één van de WKK´s.

Naast de WKK’s is ook de emissie als gevolg van de afzuiging van de meng- en hydrolysering gemeten, omdat het luchtbehandelingssysteem van deze bron nieuw is (bestaande uit meerdere stappen met als laatste stap een biofilter). Naast geur is voor deze bron ook ammoniak gemeten en is het verwijderingsrendement (geur en ammoniak) bepaald. De resultaten van deze metingen zijn ook gebruikt om de geuremissie te bepalen als gevolg van het openen van de meng- en hydrolysering. Op de meetdag zijn de niet-bemonsterde bronnen door de medewerkers het Bevoegd Gezag beoordeeld.

van

Olfasense

samen

met

De volgende geurbronnen zijn derhalve bemeten: WKK Ongereinigde afgasstroom Gereinigde afgasstroom

2. 3

meng-

meng-

en

en

hydrolysering

hydrolysering (uitgaand biofilter)

De omgeving

Figuur a op de volgende pagina geeft de ligging van het bedrijf weer (blauw omrand); de biogasinstallatie is gerealiseerd aan de zuidwestzijde van het terrein. De meest nabij het bedrijf gelegen geurgevoelige bestemmingen zijn rood gemarkeerd. De dichtstbij gelegen aaneengesloten woonbebouwing ligt op circa 850 m ten noorden van de inrichting (Castenray).

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 7 van 91

Figuur

a

De ligging

Olfasense B. V.

van

ASBV18A5

Ashorst BV te Horst

1 juli 2019

aan

de Maas

pagina 8 van 91

3

Uitvoering

3. 1

Kwaliteit

van

de metingen

Olfasense B. V. is geaccrediteerd door de Raad voor Accreditatie op basis van NEN-ENISO/IEC 17025 voor uitvoering van verschillende verrichtingen en staat geregistreerd onder accreditatienummer L403. In onderstaande tabel is een overzicht gegeven van de toegepaste geaccrediteerde verrichtingen. Tabel 1: Overzicht geaccrediteerde verrichtingen Olfasense B. V. (L403) Bepaling

Verrichtingen

Norm

Intern referentienummer

Monsterneming op basis van ‘delayed sampling for olfactometry’ ten behoeve van het bepalen van de geurconcentratie en hedonische waarde; monsterneming met behulp van de methode voor puntbronnen, de afdekmethode en de Lindvalldoosmethode

EN 13725 §7. 2 en §7. 3 en

QD01 en QD22

Afgaskarakteristieken

Het bepalen van de afgaskarakteristieken (temperatuur, luchtsnelheid, statische druk, drukverschil en vocht)

gelijkwaardig aan NEN-EN 16911 en conform NEN-EN 15259

QD23

Geurconcentratie

Het bepalen van de geurconcentratie (forced choice mode); olfactometrie (geuranalyse)

conform EN 13725 §8. 1. 3

QD01

Hedonische waarde

Het bepalen van de hedonische waarde van geur (geïntegreerde methode)

Conform NVN 2818

QD20

Monsterneming geur

NEN-EN 15259

De interpretatie van de meetgegevens en de mogelijk daaruit voortvloeiende conclusies aanbevelingen vormen geen onderdeel van de accreditatie.

en

Opgemerkt wordt dat als onderdeel van de monsterneming ook het zuurstofgehalte wordt gemeten, ter bepaling van de voorverdunning. Het bepalen van het zuurstofgehalte maakt onderdeel uit van de geaccrediteerde verrichtingen.

geen

Het uitvoeren van ammoniakbemonsteringen maakt geen onderdeel uit van de geaccrediteerde verrichtingen van Olfasense B. V. Deze metingen zijn derhalve uitbesteed aan KW3 B. V. , die de metingen onder accreditatie heeft uitgevoerd. Bij de presentatie van de meetwaarden worden niet-afgeronde waarden gebruikt, waarbij geen rekening wordt gehouden met de meetonzekerheid. Daardoor worden meer significante cijfers gerapporteerd dan op basis van de meetonzekerheid reëel is.

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 9 van 91

3. 2

Geuremissiemetingen

De geuremissie wordt berekend uit de geurconcentratie Europese odour units per tijdseenheid.

en

het afgasdebiet

en

uitgedrukt in

3. 2. 1 Geurmonstername De geurmonstername is uitgevoerd conform interne procedure ‘QD22 Procedure for Sampling’ die is afgeleid van de daartoe geldende richtlijnen in de NEN-EN 13725 1 en NTA 9065.2 Per meetpunt is bemonsterd in drievoud gedurende minimaal 30 minuten per monster. Om te controleren of de gebruikte monsternameapparatuur voldoende geurvrij was, is bovendien per meetset een veldblanco genomen. Elk monster is opgevangen in een monsterzak van Nalophan, een materiaal dat niet makkelijk reacties aangaat met andere stoffen. De monsterzak is voor gebruik geurvrij gemaakt. Een monsterzak kan circa 40 l lucht bevatten. Voorafgaand aan de daadwerkelijke bemonstering is elke monsterzak voorgespoeld met de te bemonsteren afgassen. Ter bepaling van het geurverwijderingsrendement van de luchtbehandelingsinstallatie van de meng- en hydrolysering zijn de ongereinigde en de gereinigde afgasstromen gelijktijdig bemonsterd.

3. 2. 2 Afgasdebiet Het afgasdebiet wordt bepaald conform eigen procedure ‘QD23 Procedure for measuring physical parameters’, die gelijkwaardig is aan NEN-EN 16911. Olfasense meet de afgassnelheid met een Pitot buis. De resultaten van de metingen zijn gelijkwaardig aan resultaten gemeten conform NENEN 16911. De temperatuur van de afgassen wordt gemeten met een type K thermokoppel. De vochtigheid van de afgasstromen wordt middels de psychrometrische methode bepaald. Voor de WKK is het vochtgehalte gravimetrisch bepaald, omdat de temperatuur van de afgassen hoger is dan het meetbereik van de psychrometrische methode. Opgemerkt wordt dat de gravimetrische methode geen onderdeel uitmaakt van de accreditatie. Afwijking van de eisen uit NEN-EN 16911 kan tot gevolg hebben dat de nauwkeurigheid meting ongunstig wordt beïnvloed. In bijlage C is per meetpunt opgenomen in hoeverre de norm gestelde voorwaarden wordt voldaan.

van aan

de de in

De getalswaarde van het debiet hangt mede af van de omstandigheden voor wat betreft druk, temperatuur en vochtgehalte. Het debiet bij de actuele druk, temperatuur en het vochtgehalte tijdens monstername wordt het bedrijfsdebiet genoemd. Het debiet omgerekend naar een druk van 1. 013 hPa, een temperatuur van 0°C en droog afgas wordt het normaaldebiet genoemd. Voor het debiet omgerekend naar de omstandigheden waarbij geuranalyses plaatsvinden, te weten een druk die gelijk is aan 1. 013 hPa, een temperatuur van 20°C en vochtig afgas wordt vaak de term standaarddebiet gebruikt.

1

2

‘Bepaling van de geurconcentratie door dynamische olfactometrie’ / ‘Air quality – Determination of odour concentration by dynamic olfactometry’, Europese norm NEN-EN 13725, april 2003 (referentienummer EN 13725:2003 E) Nederlandse Technische Afspraak, NTA 9065, Luchtkwaliteit – Geurmetingen – Meten en rekenen Geur. ICS 13. 040. 99, december 2012

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 10 van 91

3. 3

Geuranalyse

De geurmonsters zijn geanalyseerd conform de NEN-EN 13725 3 volgens de Forced Choice mode. De analyses zijn uitgevoerd in het geurlaboratorium van Olfasense B. V. (accreditatienummer L403). Het analyseresultaat wordt uitgedrukt als de geurconcentratie in Europese odour units: 3 ou/m. E

3. 4

Hedonische metingen

Om inzicht te krijgen in de (on)aangenaamheid van de geëmitteerde geur is, naast de geurconcentratie, ook de hedonische waarde bepaald van de geur afkomstig van het biofilter en de WKK. Hedonische waarden kunnen dienen als basis voor een toetsingskader voor de geurconcentratie op leefniveau. Bij een hedonische analyse wordt de relatie tussen bovendrempelige (waarneembare) geurconcentratie en de mate van (on)aangenaamheid bepaald conform NVN 2818.4 De hedonische meting maakt gebruik volgende ijkpunten heeft: +4 0 -4

uiterst aangenaam, noch aangenaam, noch uiterst onaangenaam.

: : :

van een

9-puntsschaal die loopt

van

–4 tot +4

en

de

onaangenaam,

Het verband tussen de geurconcentratie, uitgezet op een logaritmische schaal,5 en de hedonische waarde wordt benaderd als een logaritmische rechte. Uit de regressievergelijking worden de geurconcentraties berekend waarbij de hedonische waarden gelijk zijn aan H = -1 en H = -2.

3. 5

Berekening geuremissie

3 en het afgasdebiet [m/h] 3 De geuremissie [ou/h] is het product van de geurconcentratie [ou/m] E E bij 20°C, 1. 013 hPa, vochtig afgas. Er wordt gerekend met het geometrisch gemiddelde van de gemeten geurconcentraties en het afgasdebiet bij 20°C, 1. 013 hPa, vochtig afgas (de condities waarbij de geurconcentraties zijn gemeten).

Het verwijderingsrendement voor geur wordt berekend uit de gemeten concentraties uitgaande luchtstromen volgens de formule: =

(1

- C uit

/ C in ) * 100%

van

de in- en

formule i

waarin:

3

4 5

[%]

=

geurverwijderingsrendement

C uit

3 [ou/m] E

=

geurconcentratie

van

de gereinigde luchtstroom

C in

3 [ou/m] E

=

geurconcentratie

van

de ongereinigde luchtstroom

‘Bepaling van de geurconcentratie door dynamische olfactometrie’ / ‘Air quality – Determination of odour concentration by dynamic olfactometry’, Europese norm NEN-EN 13725, april 2003 (referentienummer EN 13725:2003 E) ‘Geurkwaliteit – Sensorische bepaling van de hedonische waarde van een geur met een olfactometer’, NVN 2818, oktober 2005. De relatie tussen concentratie en hedonische waarde is voor geur – net als voor geluid - logaritmisch.

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 11 van 91

3. 6

Bedrijfsomstandigheden

Volgens opgave van het bedrijf was de bedrijfssituatie tijdens de metingen representatief voor normale bedrijfsvoering. Er deden zich gedurende de metingen geen storingen of onregelmatigheden voor die invloed gehad kunnen hebben op de metingen. In bijlage A is een overzicht gegeven van de materialen die de dag van de meting en de dagen daarvoor in de vergistingsinstallatie werden gevoed.

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 12 van 91

een

4

Meetresultaten

4. 1

Geuremissie

In onderstaande tabellen zijn de uitkomsten van de geurmetingen opgenomen. Tijdens de meting aan de WKK op 5 april werd er een verhoogde geurconcentratie gemeten aan het blanco monster, waardoor het resultaat conform NTA9065 moet worden verworpen. Deze meting is derhalve opnieuw uitgevoerd op 19 april. De resultaten van beide metingen zijn volledigheidshalve opgenomen in de tabel. Het certificaat van de geuranalyses is als bijlage B bijgevoegd. De gedetailleerde uitwerking meetresultaten is weergegeven in bijlage C. Tabel 2: Resultaten van de geuremissiemetingen de Maas op 5 en 19 april 2018 Meetpunt en meting

Debiet

aan

van

de WKK bij Ashorst BV te Horst

Geurconcentratie

Geuremissie

3 [m/h]

3 [ou/m] E

[10 6 ou/h] E

5. 100

9. 296 4. 123 3. 031 4. 879

25

4. 800

7. 347 6. 339 3. 652 5. 540

27

de

aan

(1. 013 hPa, 20°C, vochtig)

WKK • meting 1 • meting 2 • meting 3 Gemiddeld WKK • meting 1 • meting 2 • meting 3 gemiddeld

Tabel 3: Resultaten meng-

en

van de metingen aan het geurverwijderingsrendement van de hydrolysering bij Ashorst BV te Horst aan de Maas op 5 april 2018

Meetpunt en meting

Meng- en hydrolysering • meting 1 • meting 2 • meting 3 gemiddeld

Olfasense B. V.

ASBV18A5

Debiet

Geurconcentratie

Geuremissie

(1. 013 hPa, 20°C, vochtig)

ongereinigd

gereinigd

3 [m/h]

3 [ou/m] E

3 [ou/m] E

[%]

[10 6 ou/h] E

2. 700

438. 043 351. 167 311. 228 363. 109

21. 320 16. 609 10. 446 15. 465

96%

42

1 juli 2019

gereinigd

pagina 13 van 91

4. 2

Resultaten hedonische metingen

De resultaten van de hedonische metingen zijn samengevat in tabel 4. De gedetailleerde resultaten zijn gepresenteerd in bijlage B. Tabel 4: Resultaten hedonische metingen bij Ashorst BV te Horst april 2018 Meetpunt

aan

de Maas

3 Geurconcentratie [ou/m] E

waarbij:

H

=

-1

H

=

5 en 19

op

-2

WKK meting 5 april • meting 1 • meting 2 • meting 3 gemiddeld

2,1 1,9 1,8 2,2

11,2 (21,9) 1) 5,7 8,0 1)

WKK meting 19 april • meting 1 • meting 2 • meting 3 gemiddeld

2,1 1,9 1,5 1,8

21,3 20,9 14,0 18,4

Biofilter meng- en hydrolysering 5 april • meting 1 • meting 2 • meting 3 gemiddeld

1,9 1,9 1,8 1,9

7,1 7,1 5,9 6,7

1) Deze waarde werd middels extrapolatie verkregen. Dit is niet toegestaan volgens NVN2818, deze waarde is derhalve niet gebruikt voor berekening van de gemiddelde waarde.

4. 3

Ammoniak

In tabel 5 zijn de uitkomsten van de ammoniakmetingen samengevat. De rapportage van KW3 B. V. is weergegeven in bijlage D. Tabel 5: Resultaten ammoniakmetingen 2018 Normaaldebiet

Bron

1)

[m 0 3 /h] Meng- en hydrolysering • meting 1 • meting 2 • meting 3 gemiddeld

2. 400

bij Ashorst BV te Horst

NH-3 concentratie IN [mg NH/m 3

3,9 3,9 4,8 4,2

0

3]

NH-3 concentratie UIT

aan

de Maas

Verwijderingsrendement ( )

5 april NH-3 emissie

[%]

3 [mg NH/m 3 0 ]

0,07 0,07 < 0,04 0,06

op

[g/h]

99%

1) 0º C, 1 bar, droog

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 14 van 91

0,2

4. 4

Bespreking van de resultaten

Uit de metingen blijkt dat de geuremissie van de WKK op beide dagen een vergelijkbare geuremissie liet zien. Deze emissie is lager dan eerder werd berekend, toen werd uitgegaan een tweemaal hogere geurconcentratie van de afgassen dan nu gemeten.

van

Het geur- en ammoniakverwijderingsrendement van het luchtbehandelingssysteem is met respectievelijk 96 en 99% uitstekend te noemen. Tijdens de metingen is het debiet zowel voor de wasser als vlak voor het biofilter gemeten, waar er een aanzienlijk verschil werd waargenomen. Het debiet na de ventilator voor het biofilter is aanzienlijk hoger dan bij de wasser. De ventilator heeft een hogere capaciteit en door leklucht bij de papierbak wordt er meer lucht aangezogen voor het papierfilter. Voor berekening van de emissies is (uiteraard) gebruik gemaakt van de hogere gemeten waarde.

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 15 van 91

5

Berekening geuremissie

5. 1

Sleufsilo´s

Vaste co-substraten worden opgeslagen in sleufsilo’s. Het betreft producten die worden genoemd in Bijlage Aa, onderdeel IV van de Uitvoeringsregeling Meststoffenwet. Ten tijde van de rondgang rond de sleufsilo’s lagen er diverse stromen, waaronder graanresten, petfood en bierborstel. Petfood wordt opgeslagen onder een overkapping, de overige producten zijn niet afgedekt. Er kon nauwelijks geur worden waargenomen, alleen bij het afgraven was een geringe geur waarneembaar. Relevante emissie kan plaatsvinden als gevolg van de opslag halen van het materiaal.

aanvoer,

de

open

opslag

en

het uit de

5. 1. 1 Kengetallen Kengetallen voor handelingen met en opslag van droge co-substraten zijn niet voorhanden. Het betreft weinig geurend materiaal zoals ook uit de waarnemingen bleek, waardoor bij aanvoer van het verse materiaal nagenoeg geen geuremissie zal plaatsvinden. Voor groenafval geldt bijvoorbeeld ook dat de aanvoer hiervan in het brancheonderzoek voor groencomposteringen 6 niet als geurrelevant wordt beschouwd. Pas wanneer het verkleind wordt en op de composthoop wordt gezet, vindt er relevante geuremissie plaats. In de berekeningen zal voor handelingen met droge co-substraten zekerheidshalve worden uitgegaan van het emissiekengetal voor het op de composthoop zetten van verkleind groenafval van 0,44 * 10 6 ou/ton. Hiermee wordt een veilige E benadering gekozen. De sleufsilo’s worden niet afgedekt; na enige tijd vormt zich een korst op het materiaal waardoor de emissie verwaarloosbaar is. Op het moment dat de sleufsilo’s worden afgegraven om materiaal eruit te halen kan ook als gevolg van de opslag enige geuremissie plaatsvinden. In de berekeningen zal voor de opslag zekerheidshalve een vergelijking worden gemaakt met de opslag 2 van GFT, waarvoor in de voormalige NeR een kengetal van 0,5 * 10 6 ou/m/h werd gegeven. E Buiten deze periode van afgraven zal de emissie zeer gering zijn.

In de berekeningen zal worden uitgegaan van een emissie die 10% van de emissie bedraagt wanneer er activiteit is bij de sleufsilo’s. Dit is een zeer veilige benadering, omdat er nauwelijks geur waarneembaar was bij de sleufsilo’s. Voor GFT blijkt dat het verschil tussen de geuremissie als gevolg van handelingen en de geuremissie als gevolg van de opslag een factor 3 bedraagt (met kengetallen van respectievelijk 2 en 0,5 * 10 6 ou/m/h). 1,5 * 10 6 ou/ton Op deze wijze kan voor handelingen met mest een E E kengetal worden berekend van (3 * 0,87) = 2,6 * 10 6 ou/ton. E

5. 1. 2 Berekening emissie 5. 1. 2. 1 Aanvoer Van de aangevoerde vaste co-substraten wordt jaarlijks 9. 000 ton materiaal in de sleufsilo’s opgeslagen. De vaste co-substraten worden aangevoerd in vrachten van 25 ton, waardoor er totaal (9. 000 / 25) = 360 vrachten worden gelost. Aangenomen dat het lossen van een vracht totaal ongeveer 10 minuten in beslag neemt kan er per uur (60 / 10 * 25) = 150 ton worden gelost. De momentane geuremissie van het lossen van vaste 6

‘Compostering van groenafval (geen GFT-afval) – Branche-geuronderzoek in opdracht van de BVOR’, C. F. Steunenberg, TNO-MEP, referentienummer 94-202, juni 1994.

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 16 van 91

co-substraten bedraagt dan (150 * 0,44) = 66 * 10 6 ou/h en als gevolg van het lossen van mest E (150 * 2,6) = 392 * 10 6 ou/h. Deze bron kan echter worden beschouwd als een fluctuerende bron E (zie bijlage E voor een toelichting). Er vanuit gaande dat er gemiddeld één vracht per uur worden gelost, bedraagt de uurfractie met een losduur van 10 minuten (10/60) = 0,17. De uurgemiddelde geuremissie bij lossen van vaste co-substraten bedraagt dan (66 * 0,17 1/2 ) = 27 * 10 6 ou/h. De emissieduur komt overeen met het E aantal vrachten, ofwel 360 uur per jaar.

5. 1. 2. 2 Opslag Gedurende het jaar zal er steeds wat uit de sleufsilo’s worden gehaald om de vergistingsinstallatie te voeden. Dagelijks zal er gedurende maximaal 3 uur materiaal uit de sleufsilo’s worden gehaald. Het gedeelte dat wordt beroerd heeft een geuremitterend oppervlak van circa 75 m.2 De geuremissie kan dan worden berekend op (75 * 0,5) = 37,5 * 10 6 ou/h. E De activiteiten vinden maximaal 3 uur per dag plaats. In de berekeningen zal zekerheidshalve worden uitgegaan van een emissie als gevolg van dit oppervlak van 6 uur, ofwel na uitkuilen is er nog een periode van 3 uur sprake van dit verhoogde emissieniveau. De emissieduur bedraagt zo 2. 184 h/jr. Buiten deze tijd wordt

een

emissie gehanteerd

van

3,75

* 10

6 ou/h, E

10%

van

deze emissie.

5. 1. 2. 3 Uitkuilen Het materiaal wordt gedurende het jaar ingevoerd in het vergistingsproces gedurende maximaal 3 uur per dag (1. 092 h/jr). Daarmee wordt er gemiddeld (9. 000 / 1. 092) = 8 ton per uur uitgekuild. De geuremissie kan zo worden berekend op (8 * 0,44) = 2,7 * 10 6 ou/h. E

5. 2

Geopende meng- en hydrolysering

Wanneer de meng- en hydrolysering geopend is om deze te voeden, kan er mogelijk enige emissie 3 plaatsvinden. Het systeem wordt echter afgezogen (gemeten: 300 m/h), waardoor de emissie naar verwachting gering is, in combinatie ook met het relatief kleine oppervlak dat geopend is en de korte periode dat de ring geopend is. Tijdens de periode van het vullen (3 uur) is de meng- en hydrolysering alleen geopend wanneer de shovel de lading inbrengt; daarna sluit het deksel weer. De tijd dat deze deksel geopend is, is daarmee zeer kort, ongeveer 1 minuut. Tijdens de rondgang kon bij een geopende mengring een korte periode geur worden waargenomen. Gezien de onderdruk zal de hoeveelheid lucht die vrijkomt gering zijn. Er zal 3 wanneer de klep een volledig uur geopend worden uitgegaan van een hoeveelheid van 100 m/h zou zijn. Dit zou betekenen dat 25% van de lucht diffuus vrij zou komen aanvullend op de 3 een zeer veilige benadering. afgezogen hoeveeheid van 300 m/h, De geurconcentratie van deze stroom komt overeen met de gemeten geurconcentratie voor het 3 De geuremissie kan dan luchtbehandelingssysteem en bedraagt gemiddeld 363. 000 ou/m. E 6 worden berekend op (100 * 363. 000) = 36,3 * 10 ou/h. De mengring is slechts beperkt geopend E een uur en fluctuerende gedurende kan daarmee worden gezien als bron.

Gemiddeld zal de mengring circa 20 maal een minuut geopend zijn, waardoor de uurfractie 20/60 bedraagt. De uurgemiddelde geuremissie kan zo worden berekend op (36,3 * 20/60 1/2 ) = 21 * 10 6 ou/h E gedurende 1. 092 h/jr.

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 17 van 91

5. 3

WKK’s

De geuremissie als gevolg van de WKK’s is gemeten en bedraagt 27 motoren draaien (afgerond) maximaal 8. 500 uur per jaar.

5. 4

6 ou/h E

per

WKK. De

Biofilter meng- en hydrolysering

De geuremissie als gevolg van het biofilter van de meng(continu, ofwel 8. 760 h/jr). 42 * 10 6 ou/h E

5. 5

* 10

en

hydrolysering is gemeten

en

bedraagt

Gaswasser digestaatbewerking

Het digestaat wordt in de gewijzigde situatie niet meer gedroogd, alleen nog gehygiëniseerd en/of mechanisch gescheiden in een dikke en dunne fractie. De gaswasser blijft gehandhaafd, de belasting van de wasser zal echter aanzienlijk lager zijn. Naar verwachting zal de geuremissie daardoor ook aanzienlijk lager zijn. Totaal wordt maximaal 61. 0000 ton op jaarbasis gehygieniseerd, volcontinu in werking is.

waarmee

de installatie nagenoeg

Er zijn geen meetgegevens voorhanden van de emissie van de wasser bij deze activiteiten. Ook zijn er geen gegevens beschikbaar van andere locaties met deze activiteiten. Bij een mestscheidingsinstallatie (KUMAC in Deurne) zijn metingen uitgevoerd,7 waar de mestscheidingsactiviteiten inpandig plaatsvonden en deze hal geforceerd werd afgezogen. Met een 3 3 werd een emissie gemeten debiet van circa 10. 000 m/h en een geurconcentratie van 582 ou/m E 6 van 6,1 * 10 ou/h. E Dit betreft een situatie zonder nageschakelde techniek, waar dat bij Ashorst wel het geval zal zijn en betreft het bij KUMAC bovendien mest, waar het bij Ashorst digestaat betreft. De mate van 3 afzuiging is in dit geval veel hoger, het debiet van de wasser bedraagt maximaal 160. 000 m/h. Meer afzuigen heeft over het algemeen ook meer geuremissie tot gevolg. Wanneer 3 ook bij zekerheidshalve wordt gesteld dat de bij KUMAC gemeten geurconcentratie van 600 ou/m E Ashorst zal optreden als ongereinigde geurconcentratie (zeer veilige benadering), zal de geurconcentratie na reiniging in ieder geval lager zijn dan deze waarde. Het geurverwijderingsrendement van een gaswasser ligt volgens de Factsheets 8 tussen 60 en 85%. Met een relatief lage verwachte te reinigen geurconcentratie zal het geurverwijderingsrendement van de gaswasser aan de lage kant zijn.

In de berekeningen zal zekerheidshalve uit worden gegaan van een rendement van 50%, lager nog dan de range die in de Factsheets wordt aangegeven. De geuremissie na reiniging kan dan worden berekend op (600 * 160. 000 * 50%) = 39 * 10 6 ou/h (continu, ofwel 8. 760 h/jr). E

5. 6

Opslag digestaat

De dikke fractie digestaat wordt buiten in een tweetal containers opgeslagen. Van de opslag van digestaat zijn geen meetgegevens bekend. Uit onderzoek is wel gebleken dat de geuremissie van vergiste mest een factor 4 lager is dan die van verse mest.9 Aan de opslag van mest zijn gegevens 7 8 9

‘Geuronderzoek ten behoeve van aanvraag milieuvergunning KUMAC BV te Deurne’, rapportnummer ROBM09D2, februari 2010. https://www. infomil. nl/onderwerpen/lucht-water/lucht/digitale-ner/luchtemissie/overzichtfactsheets/factsheets/gaswasser-(algemeen)/ ‘Onderzoek naar de geuremissie bij (gebruik van) vergiste mest en onvergiste mest’, Novem, projectnummer 2021-02-22-03-004, september 2003.

Olfasense B. V.

ASBV18A5

1 juli 2019

pagina 18 van 91

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14633152/1