CConstaterende datHorst aan de Maas
Koppel je AI →
Document · PDF

10 VRLN 24-0028638 (geanonimiseerd)

Gemeenteraad 28 mei 2024, gemeente Horst aan de MaasBij agendapunt: Ingekomen brieven.28.833 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 4

De inkopen die plaatsvinden in de periode tussen einde contract en start nieuw contract na aanbesteding worden gezien als onrechtmatig. Ook is het voorgekomen dat het totaal van de opdracht de Europese drempel overstijgt waardoor er sprake is van een onrechtmatigheid. Bij deze crediteuren is reeds een aanbesteding in gang gezet of wordt onderzocht wat de mogelijkheden daartoe zijn. Misbruik en oneigenlijk gebruik criterium In 2023 zijn geen bijzonderheden ten aanzien van misbruik en oneigenlijk gebruik geconstateerd. VRLN heeft geen nota op misbruik en oneigenlijk gebruik. Deze nota zal in komende periode worden opgesteld.

3. 3

Onderhoud kapitaalgoederen

De belangrijkste kapitaalgoederen die de veiligheidsregio in eigendom heeft betreffen gebouwen, vervoermiddelen (brandweervoertuigen) en ander brandweermaterieel. Ten aanzien van vervanging van materieel zijn soberheid, doelmatigheid en regionale uniformiteit belangrijke uitgangspunten. In het kader van risicogerichtheid en focus wordt de standaardisering op onderdelen minder. De brandweer moet dan ook investeren in nieuwe innovatieve technische middelen. Ook wordt er bij aanschaf van nieuwe voertuigen gekeken naar duurzame initiatieven waarbij de primaire inzetfunctie van het voertuig in kwaliteit gelijk moet blijven aan de gestelde eisen. De fasering van duurzame voertuigen wordt het eerste zichtbaar bij de piket voertuigen. Aandacht is hierbij wel nodig voor de gevolgen voor de infrastructuur, zoals laadfaciliteiten op de locaties van de veiligheidsregio en bij piket

functionarissen. Harmonisatie huisvestingslasten brandweerlocaties Met ingang van 2017 zijn de exploitatielasten integraal onderdeel van de begroting van de veiligheidsregio. De lasten van groot onderhoud worden in rekening gebracht bij de gemeenten en het onderhoud wordt in opdracht van de gemeenten door de gemeente of VRLN uitgevoerd. Jaarlijks wordt in samenspraak een onderhoudsprogramma opgesteld.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 40 -

28 maart 2024

Meerjaren Onderhoudsplannen Voor

gebouwen in eigendom van VRLN en de gehuurde brandweerkazernes zijn Meerjaren Onderhoudsplannen (MJOP's) opgesteld. Het gaat hierbij om 11 gebouwen in eigendom (3 kantoorgebouwen en 8 kazemes) en 22 kazernes met een huurcontract. In juli 2021 is het MJOP door het Algemeen Bestuur vastgesteld. Daarbij is tevens bepaald dat de besparing uit het strategisch huisvestingsplan wordt ingezet voor het opvangen van de stijging van de kosten van het onderhoud. Aan het einde van 2023 heeft de voorziening voor groot onderhoud een omvang van € 2.704.000 De

veiligheidsregio

heeft de

volgende gebouwen

Locatie

in

eigendom:

Adres

Plaats

(geanonimiseerd) | (geanonimiseerd) |

(geanonimiseerd) |

(Venlo) (Roermond)

Drie

Decembersingel! Oranjelaan

Venlo

Brandw eerkazerne

Echt

Bandertlaan

Echt

Brandw eerkazerne

Gennep

Paesplasw es

Gennep

Brandw eerkazerne

Horst

Westsingel

Horst

Brandw eerkazerne

tervoort

lttervoort

Brandw eerkazerne

Nederw eert

Aziëstraat Smisserstraat

Brandw eerkazerne

Stramproy

Bergerothw eg

Stramproy

Ariënsstraat

Venlo

Hoofdvestiging Oude

VRLN

(geanonimiseerd) |

brandw eerkazerne

Hoofdvestiging Hoofdvestiging

GGD GGD

Brandw eerkazerne Venlo Brandw eerkazerne

3.4

(geanonimiseerd) BM

De

Savorin

Venlo

Roermond

Nederw

Lohmanstraat

eert

(geanonimiseerd)

Vennootschapsbelasting

Vanaf

1

januari 2016 zijn overheidsondernemingen van bijvoorbeeld gemeenten, provincies en waterschappen belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting (VPB). Met deze wetswijziging wil de Nederlandse overheid gelijkheid creëren tussen overheidsondernemingen en private ondernemingen. Voor zover bekend zijn de hiermee samenhangende financiële gevolgen voor de veiligheidsregio zeer beperkt. Voor de vennootschapsbelasting die op de activiteiten drukt die door de belastingdienst als VPB-plichtig worden aangemerkt, is voor 2023 geen bedrag geraamd. Omdat wij activiteiten verrichten tegen kostprijs en zonder winstoogmerk verwachten wij geen heffing over 2023.

3.5

Financiering

Het beleid

heeft

het

inzake de

treasurystatuut

Risicobeheer De

VRLN

van

financiering is vastgelegd in het treasurystatuut. 2022 opnieuw vastgesteld.

op

11

maart

(kasgeldlimiet

en

renterisiconorm)

kasgeldlimiet

laat zien welk

risico er bestaat ten aanzien

renterisiconorm

is een

maatstaf

vaste schulden.

Dit

de schulden

zijn

om

te

bepalen

met een

Onderstaande tabel

geeft het renterisico van

Jaarverantwoording

VRLN

2023

welke

vlottende

-41-

vlottende schulden.

kredietrisico’s

looptijd langer de

van

dan

Het

1

de

Dagelijks

Bestuur

De

veiligheidsregio loopt

op de

jaar.

schuld voor

het

jaar

2023.

28 maart

2024

Kasgeldlimiet

(bedragen in duizenden euro's)

000100

1e k w a r ta a l

2e kw a rtaa l

(1) Vlottende schuld

8. 000

0

0

0

(2) Vlottende middelen

432

488

483

500

(3) Netto vlottend schuld (+) of overschot (-) (1) -(2)

7. 568

-488

-483

-500

(4) Gemiddelde van (3)

7. 568

-488

-483

-500

(5) Toegestane kasgeldlimiet In geld In percentage

7. 129 8,20%

7. 129 8,20%

7. 129 8,20%

7. 129 8,20%

-

7 .617

7 . 612

7. 629

(Jaar t = 2023)

Ruimte (5) groter dan (4)

3e kw artaa l

4e kw a rtaa l

Overschrijding (4) groter dan (5)

4 39

-

-

-

(6) Berekening kasgeldlimiet (7) Rekeningtotaal 2023 (8) Percentage regeling

86. 938 8,20%

86. 938 8,20%

86. 938 8,20%

86. 938 8,20%

(6)=(7)*(8) kasgeldlimiet 2023

7. 129

7. 129

7. 129

7. 129

In 2023 is op het einde van het boekjaar voldaan aan de norm voor de kasgeldlimiet (plafond voor korte financiering < 1 jaar) op grond van de Wet Financiering Decentrale Overheden (wet Fido).

Onderstaande tabel geeft het renterisico van de vaste schuld. Renterisiconorm (bedragen in duizenden euro's)

2023 Omvang begroting

81. 928

(1) Renteherzieningen

0

(2) Aflossingen

6. 037

(3) Renterisico (1) + (2)

6. 037

(4) Renterisiconorm

16. 386

(5a) = (4) > (3) Ruimte onder renterisiconorm

10. 348

(5b) = (3) > (4) Overschrijding van de renterisiconorm Berekening renterisiconorm ad (4) (4a) Begrotingstotaal jaar (t) (4b) Percentage regeling (4) = (4a) * (4b) / 100 Renterisiconorm jaar (t)

Jaarverantwoording 2023 VRLN

n. v. t.

81. 928 20 % 16. 386

- 42 -

28 maart 2024

De renterisiconorm is het bedrag ter grootte van 20% van het begrotingstotaal van 2023. Het renterisico op de vaste schuld mag de renterisiconorm niet overschrijden. Dit is niet het geval. Liquiditeitsplanning en financieringspositie In 2023 is een geldlening aangetrokken. De vaste geldleningen in combinatie met de andere vaste en kortlopende geldleningen, reserves en voorzieningen en het betalingsritme van de gemeenten is voldoende gebleken om de lopende uitgaven inclusief investeringen te bekostigen. Rentekosten en renteopbrengsten In 2023 zijn de volgende rentekosten en renteopbrengsten gerealiseerd: Rentekosten: Rente vaste geldleningen Rente eigen financieringsmiddelen Rente kortlopende geldleningen

€ 307. 456 € 15. 525 € 54. 497

Renteopbrengsten: Rente rekening-courant/spaarrekeningen

€ 135. 998

3. 6

Verbonden partijen

De veiligheidsregio kent geen verbonden partijen.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 43 -

28 maart 2024

Deel C 4

Jaarrekening

Balans per 31 december

B a la n s p e r 3 1 d e c e m b e r 2023

(b ed ra g e n i n d ui z e n de n e ur o 's )

010224

A C T IV A

31 d e c e m b e r 20 23

31 d e c e m b e r 20 22

VASTE ACTIVA Immateriële vaste activa

Materiële vaste activa -Investeringen met een economisch nut

0

0

44. 285

46. 913

44. 285

46. 913

Financiële vaste activa

0

0

TOTAAL VASTE ACTIVA

44. 285

46. 913

31

31

VLOTTENDE ACTIVA Voorraden -Gereed product en handelsgoederen

31

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar

31

7. 817

6. 066

-Vorderingen op openbare lichamen

2. 167

2. 388

-Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijdkorter dan een jaar

5. 584

3. 552

67

126

-Overige vorderingen

Liquide middelen

491

542

-Kassaldi

3

6

-Banksaldi

488

536

Overlopende activa -

2. 941

D e van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel

-Overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen

5. 432

744

465

2. 197

4. 967

TOTAAL VLOTTENDE ACTIVA

11. 280

12. 071

TOTAAL ACTIVA

55. 565

58. 984

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 44 -

28 maart 2024

B a la n s p e r 3 1 d e c e m b e r 2023

(b ed ra g e n i n d ui z e n de n e ur o 's )

010224

P A S S IV A

31 d e c e m b e r 20 23

31 d e c e m b e r 20 22

8. 014

6. 551

VASTE PASSIVA Eigen vermogen -Algemene reserve -Bestemmingsreserves -

Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening

533

533

5. 533

5. 052

1. 948

965

Voorzieningen

4. 354

-Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's -Voorzieningen ter egalisering van kosten -Voorzieningen voor middelen van derden waarvan de bestemming gebonden is

0

0

4. 354

3. 747

0

0

V a s t e schulden met ee n re ntetypische looptijd van een jaar of langer -Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen

3. 747

28 . 0 0 9 28. 009

TOTAAL VASTE PASSIVA

29 . 0 46 29. 046

40. 377

39. 343

3. 323

4. 412

VLOTTENDE PASSIVA Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar -Overige kasgeldleningen

0

2. 000

-Banksaldi

0

0

3. 323

2. 412

-Overige schulden

Overlopende passiva -

11. 865

V erplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen (met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume)

15. 228

7. 343

13. 070

-De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren

2. 949

818

Overige vooruitontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen

1. 573

1. 340

-

TOTAAL VLOTTENDE PASSIVA

15. 188

19. 640

TOTAAL PASSIVA

55. 565

58. 984

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 45 -

28 maart 2024

5

Het overzicht van baten en lasten

Het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening over het begrotingsjaar 2023 (bedragen in duizenden euro's) Realisatie 2022

Primaire begroting 2023

Begroting 2023 na wijziging

Realisatie 2023

Publieke Gezondheid

46. 144

19. 159

23. 099

29. 005

Brandweerzorg

32. 134 5. 347

33. 431 5. 137

35. 854 7. 061

34. 114 6. 441

Overhead Onvoorzien

18. 292

14. 711

15. 864

17. 378

0

50

50

0

Totaal lasten

101. 916

72. 488

81. 928

86. 938

Publieke Gezondheid

32. 354

4. 085

7. 154

13. 115

Brandweerzorg overig

5. 626

5. 676

6. 124

5. 884

Crisisbeheersing Overhead

818

556

1. 933

2. 718

2. 977

1. 140

1. 376

1. 903

Algemene dekkingsmiddelen

23

350

350

64

Totaal baten programma's

41. 798

11. 807

16. 937

23. 684

Publieke Gezondheid

14. 849

15. 061

15. 932

15. 932

Brandweerzorg

27. 024

27. 720

29. 731

29. 731

Crisisbeheersing Overhead

4. 453

4. 451

4. 834

4. 834

12. 660

13. 268

14. 221

14. 221

Totaal baten gemeentelijke bijdragen

58. 986

60. 500

64. 718

64. 718

Totaal baten

100. 784

72. 307

81. 654

88. 401

1. 058

-13

-13

42

517

-35

-0

1. 501

-76

-130

-294

1. 111

Lasten (excl. toevoegingen aan reserves)

Crisisbeheersing

Baten (excl. onttrekkingen aan reserves)

Baten gemeentelijke bijdragen

Saldo (excl. mutaties reserves) Publieke Gezondheid Brandweerzorg

Crisisbeheersing Overhead

-2. 655

-303

-267

-1. 254

Algemene dekkingsmiddelen

23

350

350

64

Onvoorzien

0

-50

-50

0

Totaal programma's

-1. 132

-181

-274

1. 463

Saldo van baten en lasten

-1. 132

-181

-274

1. 463

Toevoegingen aan reserves

Onttrekkingen aan reserves

77 2. 175

444 625

76 350

213 698

Gerealiseerde resultaat

965

0

0

1. 948

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 46 -

28 maart 2024

6

Toelichtingen

6. 1

Grondslagen

voor waardering en resultaatbepaling

De veiligheidsregio dient als gemeenschappelijke regeling te voldoen aan de verslaggevingsvoorschriften zoals deze ook voor gemeenten gelden. Deze voorschriften zijn vastgelegd in het BBV. De waarderingsgrondslagen zijn bepaald aan de hand van het BBV dan wel aan de hand van algemeen in het maatschappelijk verkeer aanvaarde normen. De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. De activa en passiva worden opgenomen tegen nominale waarde, tenzij anders vermeld.

6. 1. 1. Baten en lasten De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden vóór het einde van het begrotingsjaar worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c. q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten-gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt. Daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden, overlopende vakantiegeld- en verlofaanspraken en dergelijke. Voor arbeidskosten-gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (reorganisaties) dient wel een verplichting gevormd te worden.

6. 1. 2. Vaste activa De materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs verminderd met eventuele bijdragen van derden, onttrekkingen aan de reserves en/of voorzieningen en de afschrijvingen. De activa met een relatief geringe betekenis worden in het jaar van aanschaf direct ten laste van de rekening van baten en lasten gebracht. Afschrijving van de activa (lineair of annuïtair (annuïtair enkel bij de gebouwen Nijmeegseweg en Drie Decembersingel bij aanschaf in 2003/2004)) vindt plaats met inachtneming van de verwachte gebruiksduur of nuttigheidsduur. In voorkomende gevallen wordt de afschrijving aangepast aan de herziene verwachte gebruiksduur. Bij de waardering wordt in voorkomende gevallen rekening gehouden met een bijzondere vermindering van de waarde, indien deze naar verwachting duurzaam is. Dergelijke afwaarderingen worden teruggenomen als ze niet langer noodzakelijk blijken. Het bestuur heeft in 2016 de afschrijvingstermijnen opnieuw vastgesteld. Deze termijnen worden gehanteerd voor nieuwe investeringen. De investeringen uit eerdere jaren worden afgeschreven op basis van de gebruiksduur die op het moment van de investering werd gehanteerd.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 47 -

28 maart 2024

6. 1. 3. Vlottende activa -

Voorraden

Gerede producten worden gewaardeerd tegen de kostprijs of tegen de marktwaarde indien de marktwaarde lager is dan de kostprijs. Dat laatste doet zich vooral voor indien voorraden incourant worden. De kostprijs bestaat uit de betaalde inkoopprijs. Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar De vorderingen op openbare lichamen, rekening-courant verhouding met het Rijk en de overige vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Indien noodzakelijk wordt een voorziening in mindering gebracht voor verwachte oninbaarheid. -

Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen. -

6. 1. 4. Vaste passiva Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit een algemene reserve en bestemmingsreserves. Binnen de bestemmingsreserves is een onderscheid gemaakt tussen reserves met een specifiek bestedingsdoel en bestemmingsreserves die zijn gevormd ter dekking van eerder gedane investeringen. -

Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting c. q. het voorzienbare verlies. De onderhoudsegalisatievoorzieningen stoelen op een meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan (een deel van) de kapitaalgoederen, waarin rekening is gehouden met de kwaliteitseisen die ter zake geformuleerd zijn. In de paragraaf kapitaalgoederen is het beleid nader uiteengezet. -

Voorzieningen verlofsaldi In de jaren 2020 en 2021 is het verlofsaldo bij de VRLN fors gestegen van 44. 000 uren in 2019 naar 64. 000 in 2020. In 2022 bedroeg dit saldo 75. 000 en per ultimo 2023 is het 80. 000 uren. Het verlofsaldo bestaat uit een wettelijk deel, een bovenwettelijk deel, gekochte uren IKB (Individueel -

keuzebudget) en verlofsparen. Voor het wettelijk deel mag geen voorziening aangehouden worden. Voor het bovenwettelijk deel is de inschatting dat hiervan 50% bovenmatig is, waarvoor een voorziening gevormd is. De voorzieningen IKB en spaarverlof betreffen uren gekocht door medewerkers die in zijn geheel in de voorziening opgenomen zijn. Vaste schulden met een rentetypische looptijd van een jaar of langer Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde, verminderd met gedane aflossingen. -

6. 1. 5. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 48 -

28 maart 2024

6. 1. 6. Rechtmatigheidsverantwoording De verantwoording is opgesteld op basis van de kaders zoals besloten in de financiële verordening en op basis van de kadernota rechtmatigheid 2023: −

−

De rechtmatigheidsverantwoording ziet toe op de financiële rechtmatigheid van baten, lasten, balansmutaties, alsmede de baten en lasten inzake de specifieke uitkeringen op grond van art. 17 Financiële-verhoudingswet; De financiële rechtmatigheid waaronder het voorwaardencriterium, het begrotingscriterium en het misbruik & oneigenlijk gebruik criterium omvat: Voor het voorwaardencriterium bestaat de norm uit het normenkader zoals door het Algemeen Bestuur is vastgesteld; Voor het begrotingscriterium geldt dat alle overschrijdingen van lasten en investeringskredieten onrechtmatig zijn, waarbij voor een aantal scenario’s in de financiële verordening is beschreven wanneer deze overschrijdingen acceptabel zijn. Voor over- en onderscheidingen van baten, onderschrijdingen van lasten en onderschrijdingen van investeringskredieten geldt dat deze als onrechtmatig zijn aangemerkt indien ze niet tijdig aan het Algemeen Bestuur zijn gemeld. Ten aanzien van het M&O criterium is het M&O beleid van onze organisatie leidend bij het voorkomen en opsporen van misbruik en oneigenlijk gebruik. Omdat alleen bij misbruik sprake is van een onrechtmatigheid zijn eventuele gevallen van misbruik (mits cumulatief met andere fouten of onduidelijkheden boven de verantwoordingsgrens) opgenomen in de rechtmatigheidsverantwoording.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 49 -

28 maart 2024

6.2

Toelichting op de balans

6.2.1.

Vaste activa immateriële

-

VRLN

-

VRLN

vaste activa

kent geen

immateriële

Materiële

vaste activa

kent slechts

worden,

vaste activa.

investeringen

inclusief het

verloop

van

met een de

economisch

boekwaarde,

als

nut.

volgt

De

investeringen

met economisch

Verloopoverzicht materiële vaste activa

Gronden

en

(bedragen in duizenden euro's) Boekwaarde

Investe-

Desinves-

Afschrij-

Bijdragen

Afwaar-

Boekwaarde

31-12-2022

tingen

teringen

vingen

vanderden

deringen

31-12-2023

terreinen

Bedrijfsgebouwen Grond-, weg-

en

waterbouwkundige

werken

Overige materiële

en

vaste

belangrijkste

0

0

0

0

0

1.961

26.155

284

559

1.276

le)

le)

2

le) le)

le) le)

24.605

28

26

10.099

752

0

1.659

0

0

9,192

1.242

le)

le)

416

le)

le)

826

activa

7.428

1.486

0

1.239

0

0

7.676

46.913

2.523

559

4,592

0

0

44.285

Totaal

De

1.961

installaties

Vervoermiddelen

Machines, apparaten

nut

onderverdeeld:

in het

boekjaar gedane investeringen zijn:

Investeringsoverizcht (>75k}

(bedragen

in duizenden

euro's) (geanonimiseerd)

Werkelijk besteedin2023

“muarerestee Cumulatief besteed

431

794

23.5731 TST Tankautospuit Stevensweert

499

499

23.2632 TST Tankautospuit Panningen

156

156

Mobiele dataterminals

200

710

Overlevingspakken waterongevallen

113

113

Operationele uniformen Brandweer

609

618

Toegangsbeveiligingssysteem

170

170

2.177

3.060

MCU Mobiele Commando

Unit

(MOI/MDT)

Totaal Op

basis van

15 december

-

VRLN

de verwachte

2023)

Financiële

verkoopprijs van

is de boekwaarde

vaste

bedrijfsgebouw (zie strategische met € 560.000 verlaagd. een

t/m

nota

2023

huisvesting

AB

28 maart

2024

activa

heeft geen financiële vaste activa.

Jaarverantwoording

2023

VRLN

-

50

-

6. 2. 2. Vlottende activa Voorraden De in de balans opgenomen voorraden bestaan uit de volgende categorie: -

V o o r ra d e n

(b ed r a g e n in duizenden euro's)

010224

B o e k w a a rd e p e r 3 1

B o e k wa a r d e p e r 3 1

d e c e m b e r 2 02 3

d e c e m b e r 20 22

Gereed product en handelsgoederen

31

31

Totaal

31

31

Deze voorraden gereed product betreffen vaccins. Uitzettingen kleiner dan 1 jaar De in de balans opgenomen uitzettingen met een rentetypische looptijd van een jaar of minder kunnen als volgt gespecificeerd worden: -

U i t z e t t i n g e n m e t e e n re n tetypische looptijd korter dan een jaar

(b e d r a g e n i n d u iz en d e n e ur o 's ) 010224

B o e k w a a rd e p e r 3 1

B o e k w a a r d e pe r 3 1

d e c e m b e r 2 02 3

d e c e m b e r 20 22

Vorderingen op openbare lichamen

2. 167

2. 388

U i tz e ttingen in 's Rijks scha tk is t met een rentetypische looptijdk

5. 5 8 4

3 5 52

67

126

7. 817

6. 066

Overige vorderingen Totaal

.

In 2023 is het niet noodzakelijk gebleken om een voorziening voor oninbare vorderingen in te stellen. De grotere post bij de vordering op openbare lichamen bestaat uit de FLO-declaratie. Voor de rekening-courantverhouding met het Rijk worden hieronder weergegeven het drempelbedrag voor het begrotingsjaar 2023 en voor ieder kwartaal het bedrag aan middelen, bedoeld in artikel 2, vierde lid, van de Wet financiering decentrale overheden, dat in het kader van het drempelbedrag door de veiligheidsregio buiten ’s Rijks schatkist is aangehouden. Wet financiering decentrale overheden

(bedragen in duizenden euro's)

300124

Kwartaal 1

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

432

488

483

501

Drempelbedrag

1. 639

1. 639

1. 639

1. 639

Ruimte onder drempelbedrag

1. 207

1. 150

1. 155

1. 138

Overschrijding van het drempelbedrag

n. v. t.

n. v. t.

n. v. t.

n. v. t.

Op dagbasis buiten 's Rijks schatkist gehouden middelen

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 51 -

28 maart 2024

Liquide middelen Het saldo van de liquide middelen bestaat uit de volgende componenten: -

Liquide middelen

(bedragen in duizenden euro's)

010224

B o e k w a a r d e p e r 31

B o e kw a ar d e p e r 3 1

d e c e m b e r 2 02 3

d e c e m b e r 20 22

Kassaldi

3

6

Banksaldi

488

536

Totaal

491

542

Overlopende activa De post overlopende activa kan als volgt onderscheiden worden: -

Overlopende activa

(bedragen in duizenden euro's)

010224

B o e k w a a r d e p e r 31

B o e k w a a rd e p e r 3 1

d e c e m b e r 2 02 3

d e c e m b e r 20 22

De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek

744

465

Overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen

2. 197

4. 967

Totaal

2. 941

5. 432

bestedingsdoel

De grotere posten in het saldo overlopende activa zijn nog te ontvangen baten voor HPV18+, entgelden en subsidie Kansrijke Start en vooruitbetaalde kosten voor licenties en verzekeringen. De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel S a ld o

(bedragen in duizenden euro's) 010224

T o e v oegingen (u i t g a v e n)

3 1 d e ce m b e r 2 02 2

Ontvangen bedragen

S ald o 31 d e ce m b e r 20 23

Europese overheidslichamen ERMWIC Interreg

0

86

0

86

Kansrijke Start Risk Factory

0

445

0

445

3

32

3

32

Subsidie natuurbrandbestrijding

0

17

0

17

HPV 18+

0

433

305

128

Meerkostenregeling COVID 2022 Meerkostenregeling COVID 2023

462

0

462

0

0

3. 085

3. 049

36

Totaal

465

4. 098

3. 819

744

Overige Nederlandse overheidslichamen:

het Rijk

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 52 -

28 maart 2024

6. 2. 3.

Vaste passiva

Eigen vermogen Het in de balans opgenomen eigen vermogen bestaat uit de volgende posten: -

E ig e n v e r m o g e n

(b e d r ag e n in d u iz e nden euro's) 010224

B o e k w a a r d e p e r 31

B o e kw a ar d e p e r 3 1

d e c e m b e r 2 02 3

d e c e m b e r 20 22

Algemene reserve

533

533

Bestemmingsreserves Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening

5. 533

5. 052

1. 948

965

Totaal

8. 014

6. 551

Het verloop in 2023 wordt in volgend overzicht per reserve weergegeven: V e rl o o p o v e rz i c h t re s e r v es

(b ed r ag e n in du iz e n d e n e u ro ' s) B o e k w aa r d e p e r 31 decem ber 2 02 2

Toevoeging

B e s te m m i n g res u lt a a t v o r ig b o e k ja a r

Onttrekking

V e rm i n d e r in g te r d e k k in g v a n a f s c h r ij v ingen

Boekwaarde per 31 december 2023

Algemene reserve

533

0

0

0

Algemene reserve

533

0

0

0

0 0

533 533

Reserve kapitaallasten huisvesting Nijmeegseweg, Venlo Reserve kapitaallasten huisvesting Drie Decembersingel, Venlo Reserve kapitaallasten huisvesting Oranjelaan, Roermond

223 80 42

10 4 2

0 0 0

0 0 0

28 13 15

205 71 29

Subtotaal reserves t. b. v. dekking kapitaallasten

345

16

0

0

56

304

Overige bestemmingsreserves Reserve transformatie meldkamer Reserve CMA (Centraal Meld- en Actiepunt) Reserve assurantie eigen risico Reserve taakherschikking en ouderportaal Reserve inhalen werk Reserve uitgestelde transitie Reservering Natuurbrandbestrijding Reservering Informatieveiligheid Reserve waarborgen paraatheid Brandweer en dienstverlening GGD Egalisatiereserve Kapitaallasten Brandweerzorg

1. 027 138 660 372 350 90 230 179 0 1. 663

0 0 60 0 0 0 0 0 0 137

65 0 11 0 0 0 0 0 0 0

0 0 0 0 0 0 0 100 300 0

0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

962 138 709 372 350 90 230 279 300 1. 800

Subtotaal overige bestemmingsreserves

4. 707

197

76

400

0

5. 229

Bestemmingsreserves Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening

5. 052

213

76

400

56

5. 533

965

1. 948

0

-965

0

1. 948

Gerealiseerd resultaat

965

1. 948

0

-965

0

1. 948

Totaal

6. 551

2. 161

76

-565

56

8. 014

Bestemmingsreserves t. b. v. dekking van kapitaallasten

Onder ‘bestemming resultaat’ staan de toevoegingen of onttrekkingen vermeld uit hoofde van de bestemming van het resultaat van het voorgaande boekjaar. Onder ‘afschrijvingen’ staan de verminderingen vermeld in verband met afschrijvingen op activa waarvoor een specifieke bestemmingsreserve is gevormd. De aard en de reden van iedere reserve wordt hieronder toegelicht evenals de mutaties die dit boekjaar hebben plaatsgevonden.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 53 -

28 maart 2024

Algemene

reserve

De omvang

van

de

algemene

ongewijzigd. heeft het Algemeen Bestuur de nota risicomanagement april vergadering van vastgesteld. Het niveau van de algemene reserve is later gemaximeerd tot € 1.250.000. Het saldo van de algemene reserve is € 533.000. In de

is in 2023

reserve

17

2015

Verloopoverzicht vermogenspositie

(bedragen in duizenden euro's) Stand 31

Stand

eigen

vermogen per 31

af: reserves af:

niet

december

per

december

2023

2023

8.014

vrij beschikbaar

-3.458

kapitaalreserves

Resultaat

2023

Overzicht

-304

weerstands

+

resultaat 2023

4.251

vermogen

weerstandsvermogen

+

(bedragen in duizenden euro's) Stand 31

Algemene

per

december

2023

reserve

533

Reserve transformatie

meldkamer

962

Reservering Natuurbrandbestrijding

230

Reservering Informatieveiligheid

279

Reserve Het

waarborgen paraatheid

gerealiseerde

resultaat

Brandw eer en

volgend

uit het overzicht van

baten

Resultaat

2023

Reserve

kapitaallasten gebouw Nijmeegseweg

Deze

+

weerstands

dienstverlening

wordt

reserve

aankoop/inrichting onttrokken

Reserve Deze

deze

aan

wordt

aankoop/inrichting onttrokken

Reserve Deze

het

om

ingezet

deze

aan

het

Drie

wordt

gebouw

reserve

ingezet

om

te vangen

de

(geanonimiseerd) Hiervoor

samenhangend

wordt jaarlijks

met de

bedrag

een

te Venlo

kapitaallasten op

te vangen

samenhangend

te Venlo.

Hiervoor

wordt jaarlijks

te vangen

samenhangend

Decembersingel

met de

een

bedrag

Oranjelaan

Roermond

deel van

de

Quadrivium deze

kapitaallasten op aan

reserve

en

de

Oranjelaan

in Roermond.

met de

Hiervoor wordt

wordt jaarlijks rente toegevoegd.

transformatie meldkamer

december

behoeve

deel van Drie

een

aankoop/inrichting van gebouw jaarlijks een bedrag onttrokken aan

Op 21

kapitaallasten op

wordt jaarlijks rente toegevoegd.

en

het

Reserve

1.948

te Venlo

de

Decembersingel

een

kapitaallasten gebouw

reserve

jaarrekening

GN BN rente toegevoegd. wordt jaarlijks

en

om

deel van

(geanonimiseerd) te

gebouw

reserve

van

lasten in de

en

4.251

een

kapitaallasten gebouw

reserve

300

vermogen

ingezet van

GGD

van

de

2012

heeft het

Algemeen

schaalvergroting

Bestuur

meldkamer

samengevoegd plaatsgevonden.

met de meldkamer De

bestemming

Jaarverantwoording

2023

VRLN

van

van

de

besloten

brandweer.

Zuid-Limburg reserve

en

is in de

-54-

tot het vormen

De meldkamer in 2016

heeft de

jaarrekening

van

een

reserve

ten

Limburg-Noord is verhuizing naar Maastricht

van

2021

verruimd.

Ook de kosten

28 maart

2024

van de

transformatie van de informatievoorziening mogen ten laste van de reserve worden gebracht.

Reserve CMA (Centraal Meld- en Actiepunt) De reserve CMA is gevormd in het kader van de vereffening van resultaten op het specifiek ten laste van de centrumgemeente Venlo uitgevoerde CMA. Bij eventuele beëindiging van deze activiteit wordt het bedrag aangewend ter dekking van eventuele frictiekosten. Het Algemeen Bestuur heeft besloten dat de activiteiten voor het CMA ingaande 2018 zijn beëindigd. De eventuele frictiekosten komen ten laste van deze reserve. In 2023 is hier geen beroep op gedaan. Met de gemeente Venlo is afgesproken dat het restant saldo wordt aangewend voor een door de gemeente aan te wijzen bestemming. De gedachten gaan uit naar versterking van de aansluiting met het sociaal domein. Reserve assurantie eigen risico Bij de aanbesteding van de verzekeringen is ervoor gekozen een deel van de verzekeringen met betrekking tot het materieel stop te zetten en dit risico zelf te dragen. In 2015 is voor dit doel de bestemmingsreserve assurantie eigen risico gevormd. De bestemmingsreserve wordt ingezet om het eigen risico van schades op te vangen. Voor risico’s op het gebied van de dienstongevallen zal vanaf 2024 een beroep worden gedaan op het landelijk door de veiligheidsregio’s ingerichte Waarborgfonds. Reserve taakherschikking en ouderportaal Vanwege de coronapandemie is in 2020 de implementatie van het ouderportaal stopgezet, deze is in 2021 hervat.

Ook de taakherschikking binnen de JGZ die vanwege corona stopgezet was in 2020, is weer hervat. De reserve wordt in 2024 ingezet om de incidentele financiële gevolgen van de taakherschikking te dekken. Reserve inhalen werk Door de coronacrisis is sprake van uitgestelde werkzaamheden die ingehaald moeten worden. Bij de jaarrekening 2020 is hiervoor een bedrag gereserveerd van € 694. 000. In 2021 is een deel van de inhaalslag uitgevoerd en is hiervoor € 344. 000 onttrokken aan deze reserve. Nu de coronapandemie ten einde loopt is er ten aanzien van het inhalen even pas op de plaats gemaakt. Er wordt bekeken welke werkzaamheden er zijn blijven liggen en wat hiervan ingehaald gaat worden. Hiervoor wordt dan de reserve aangewend. Reserve uitgestelde transitie Vanwege de coronacrisis was het niet mogelijk om de in 2020 geplande transitie van de organisatie op te starten. Bij de jaarrekening 2020 is daarom een bedrag gereserveerd van € 442. 000. In 2021 is een start gemaakt met de transitie, hiervoor is € 353. 000 onttrokken aan de reserve. Er wordt bekeken welke werkzaamheden er zijn blijven liggen en wat hiervan ingehaald gaat worden. Hiervoor wordt dan de reserve aangewend. Egalisatiereserve kapitaallasten brandweerzorg In 2017 is deze bestemmingsreserve gevormd vanuit de onderuitputting van de kapitaallasten.

Deze reserve wordt ingezet om de verwachte stijgende is kapitaallasten als in de lijn van het investeringsprogramma in de komende jaren op te vangen. In 2018, 2019, 2020 en 2021 is respectievelijk € 106. 000, € 260. 000, € 218. 000 en € 433. 000 toegevoegd aan deze reserve. In 2022 hebben er geen stortingen en onttrekkingen plaatsgevonden in deze reserve. In 2023 is € 137. 000 toegevoegd aan deze reserve. Reservering Natuurbrandbestrijding In lijn met de afspraken met het Rijk zijn de ontvangen subsidie van de meerkosten in de bestrijding van de brand op de Meinweg (€ 230. 000) gereserveerd voor natuurbrandbestrijding.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 55 -

28 maart 2024

Reservering Informatieveiligheid Deze reserve is gevormd komt om de informatieveiligheid van VRLN te versterken door de aanschaf van een SIEM-oplossing (Security Information and Event Management). Dit helpt organisaties bedreigingen te detecteren, te analyseren en erop te reageren voordat ze bedrijfsactiviteiten schade berokkenen. Er is nu een eerste monitorsysteem dat nog verder uitgebreid moet worden. De reserve wordt in 2024 ingezet als start van de noodzakelijke investeringen. Naast technologische maatregelen worden in de organisatie interne procedures aangescherpt. In 2023 is conform de resultaatbestemming 2022 € 100. 000 toegevoegd. Waarborgen paraatheid brandweer en dienstverlening GGD De geplande uitstroom is de komende jaren veel hoger dan in de afgelopen tijd. Medewerkers stoppen daarnaast eerder door het inzetten van opgespaarde verlofuren. In roosterfuncties moet vervanging per direct plaatsvinden. Dit maakt het versneld werven en opleiden van personeel noodzakelijk. In 2023 is het volledige bedrag van € 300. 000 hiervoor bestemd. T o e v o e g i n g e n e n o n t t r e kkingen reserves, onderverdeeld naar incidenteel en structureel T o e v o e g in g in c id e n t e e l Algemene reserve

(b e dr a g en in d u iz e n d e n e u r o ' s)

T o e v o e g in g s tr uc tu re e l

Bestemming resultaat vorig boekjaar (incidenteel)

O nttr e k k ing inc ide nte e l

O n ttre k k ing s tru c tur e e l

0

0

0

0

0

Reserves t. b. v. dekking kapitaallasten Overige bestemmingsreserves

0 197

16 0

0 76

0 400

56 0

Bestemmingsreserves

197

16

76

400

56

Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening

1. 948

0

0

-965

0

Gerealiseerd resultaat

1. 948

0

0

-965

0

Totaal

2. 145

16

76

-565

56

Voorzieningen Verloopoverzicht voorzieningen

(bedragen in duizenden euro's) Boekwaarde per 31 december 2022

Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's

Toevoeging

0

Vrijval 0

Boekwaarde per 31 december 2023

Aanwending 0

0

0

Onderhoudsegalisatievoorzieningen m. b. t. gebouwen Voorziening groot onderhoud gebouwen VRLN

2. 422

393

0

111

2. 704

Subtotaal onderhoudsegalisatievoorzieningen m. b. t. gebouwen

2. 422

393

0

111

2. 704

Overige egalisatievoorzieningen Voorziening ouderen-, volwassenen- en jongerenmonitor Voorziening aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume Voorziening verlofsparen Voorziening IKB-uren

95 627 29 573

48 47 49 182

0 0 0 0

0 0 0 0

Totaal (onderhouds)egalisatievoorzieningen

3. 747

719

0

111

143 674 78 755 4. 354

Totaal voorzieningen voor middelen van derden

0

0

0

0

0

111

Totaal

3. 747

0 719

4. 354

In de kolom ‘vrijval’ zijn de bedragen opgenomen die ten gunste van de rekening van baten en lasten zijn vrijgevallen. Alle aanwendingen van de voorziening zijn rechtstreeks ten laste van de voorziening gebracht.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 56 -

28 maart 2024

Voorziening groot onderhoud gebouwen VRLN Op basis van meerjarenonderhoudsplannen (MJOP) is bepaald hoeveel geld er de komende jaren nodig is voor groot onderhoud aan de panden die in eigendom zijn van VRLN. Op basis hiervan is bepaald wat de jaarlijkse noodzakelijke storting in de voorziening is. Door ontwikkelingen rond de huisvesting van VRLN is in de uitvoering afgeweken van het oorspronkelijke onderhoudsplan. Op 8 juli 2022 heeft het algemeen bestuur het strategische huisvestingplan vastgesteld. In december 2023 heeft het AB besloten over de herijking van dit plan. In dit plan wordt uitgegaan van de verkoop van de Nijmeegseweg, het aanpassen van de locatie Drie Decembersingel en de nieuwbouw van een aantal kazernes. Daarnaast geldt dat een herijking heeft plaatsgevonden van de uitgangspunten ten aanzien van de huisvesting van de GGD locaties. Dit is van invloed op het onderhoud van nieuwe en bestaande GGD locaties maar deels ook op het plegen van onderhoud aan brandweerkazernes. Eer liggen concrete plannen om op een aantal locaties panden te combineren voor brandweer en GGD. Dit onderhoud wordt meegenomen tijdens de aanpassing/verbouwingen van de betreffende locaties. In het voorjaar 2024 wordt een eerste haalbaarheidsplan voor een locatie uitgewerkt. In het najaar 2024 wordt het plan voor de verbouwing van de Drie Decembersingel uitgewerkt.

Door al deze ontwikkelingen is waar mogelijk onderhoud uitgesteld. Bij de planvorming is uitgegaan van de opbouw van de voorziening groot onderhoud op basis het oorspronkelijk MJOP. Na de uitvoering van het strategische huisvestingplan wordt het MJOP aangepast. De opbouw van de voorziening groot onderhoud zal hier dan op aangepast worden, hierbij kan dan ook rekening worden gehouden met de forse prijsstijgingen van de afgelopen jaren die nog niet in het MJOP verwerkt zijn. Voorziening ouderen-, volwassenen- en jongerenmonitor In de Wet publieke gezondheid (Wpg) is de gemeenten opgedragen om elke 4 jaar een nota ‘Lokaal gezondheidsbeleid’ op te stellen die is gebaseerd op een analyse van de gezondheidssituatie van de bevolking. Om aan deze wettelijke verplichting te voldoen is deze voorziening opgevoerd waaraan jaarlijks een bedrag gedoteerd wordt en waar eens in de 4 jaar een beroep op gedaan wordt voor de uitvoering van de volwassenen en ouderenmonitor en de jongerenmonitor. In 2023 is er € 48k gedoteerd aan deze voorziening. In 2024 wordt de volgende ouderen en volwassenmonitor uitgevoerd. Voorziening aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume In 2022 zijn, gezien de gewijzigde regelgeving en de mogelijkheid tot verlofsparen, de bestaande voorziening en balansposten geactualiseerd.

Dit leidt in 2022 tot een aparte voorziening voor verlofsparen (BBV-eis) en een voorziening voor IKB-uren. Voor het wettelijk deel mag geen voorziening aangehouden worden. Voor het bovenwettelijk deel (bovenwettelijke uren met een niet vergelijkbaar volume) is de inschatting dat hiervan 50% bovenmatig is, waarvoor een voorziening gevormd is. Per 31/12/2023 heeft deze een waarde van € 674K. De toename in 2023 hangt samen met een hogere waardering van de uren vanwege de CAOstijging. Voorziening verlofsparen Met ingang van 2022 bestaat de mogelijkheid tot verlofsparen. Dit is een verplichting naar de betreffende medewerkers, die volledig opgenomen is in deze voorziening.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 57 -

28 maart 2024

Voorziening IKB-uren In de voorziening IKB-uren is de waarde opgenomen van de door medewerkers gekochte IKB-uren. Deze IKB-uren in zijn geheel verwerk in deze voorziening. In 2023 is sprake van een per saldo stijging van het aantal IKB-uren en een prijsstijging vanwege de nieuw afgesloten CAO in 2023.

Vaste schulden met een looptijd langer dan een jaar De onderverdeling van de in de balans opgenomen vaste schulden met een looptijd langer dan een jaar is als volgt: Vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar

(bedragen in duizenden euro's)

010224

Boekwaarde per 31 december 2023

Boekwaarde per 31 december 2022

28. 009

29. 046

0

0

28. 009

29. 046

Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen Overige schulden Totaal

In onderstaand overzicht staat het verloop van vaste schulden met een looptijd langer dan een jaar. V e r l o o p v a s t e s c h u l d e n m et een looptijd langer dan één jaar

(b e d r ag e n in d u iz e n d e n e u ro 's ) 010224

S a ld o 31 december 2022

Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen

6. 2. 4.

Vermeerderingen

Aflossingen

S ald o 31 december 2023

29. 046

5. 000

6. 037

28. 009

29. 046

5. 000

6. 037

28. 009

Vlottende passiva

Onder de vlottende passiva zijn opgenomen: Vlottende passiva

(bedragen in duizenden euro's)

010224

Boekwaarde per 31 december 2023

Boekwaarde per 31 december 2022

Netto-vlottende schulden met een rentetyptische looptijd korter dan een jaar Overlopende passiva

3. 323

4. 412

11. 865

15. 228

Totaal

15. 188

19. 640

Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan een jaar De in de balans opgenomen kortlopende schulden kunnen als volgt gespecificeerd worden:

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 58 -

28 maart 2024

Specificatie netto-vlottende schulden met een rentetyptische looptijd korter dan een jaar

(bedragen in duizenden euro's)

010224

Boekwaarde per 31 december 2023

Boekwaarde per 31 december 2022

Overige kasgeldleningen

0

2. 000

Banksaldi

0

0

Overige schulden

3. 323

2. 412

Totaal

3. 323

4. 412

De post overige schulden bestaat met name uit het saldo van de crediteuren.

Overlopende passiva De specificatie van de post overlopende passiva is als volgt: -

S p e c if i c a t i e o v e r l o p e n d e passiva

(b e dr a g e n i n d u iz e n d e n e u ro 's ) 010224

Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen (met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume) De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren

B o e k w a a r d e p e r 31

B o e k w a a rd e p e r 3 1

d e c e m b e r 2 02 3

d e c e m b e r 20 22

7. 343

13. 070

2. 949

818

komen

1. 573

1. 340

Totaal

11. 865

15. 228

Overige vooruitontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren

De verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen (ofwel de nog te betalen bedragen) bestaan voornamelijk uit af te dragen sociale lasten en pensioenpremies, RVU-heffingen, kosten vrijwilligers brandweer die in december gemaakt zijn en in januari betaald worden, afrekening meldkamer 2023 en het voorschot voor coronakosten dat van het Rijk ontvangen is. De in de balans opgenomen van Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren kunnen als volgt worden gespecificeerd:

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 59 -

28 maart 2024

De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren

(bedragen in duizenden euro's) 010224

Saldo Ontvangen bedragen 31 december 2022

Aflossingen (uitgaven)

Saldo 31 december 2023

Overige Nederlandse overheidslichamen:

Scholing brandweerpersoneel /VWS Kansrijke Start

4

0

0

4

252

0

252

0

357

252

308

301

0

169

44

125

128

45

128

45

SPUK COVID 2024

0

4. 552

2. 229

2. 323

Versterking Infectieziekte- en Pandemiebestrijding (VIP) Ontheemden Oekraine

0

734

668

66

77

440

432

86

Fieldlab Versterking Infectieziekte- en Pandemiebestrijding (VIP) Risk Factory het Rijk

0

Totaal

818

6. 191

4. 060

2. 949

Langlopende financiële verplichtingen De veiligheidsregio is voor een aantal jaren verbonden aan, niet uit de balans blijkende, financiële verplichtingen. Hieronder volgen de belangrijkste van deze verplichtingen: Huurovereenkomsten In het kader van de huur van GGD-panden is voor ongeveer € 715. 000 (huur- en servicekosten) aan verplichtingen aangegaan. Voor de brandweerkazernes bedraagt de jaarlijkse huur en servicekosten circa € 1. 155. 000. -

Investeringsverplichtingen Voor balansdatum zijn investeringsverplichtingen aangegaan. Deze hangen samen met investeringen die worden uitgevoerd over een periode die over het boekjaar heen loopt. -

Overige langlopende verplichtingen Voor de toelichting op de langlopende verplichtingen wordt verwezen naar de bijlage. -

Verlofuren Conform BBV wordt geen voorziening gevormd voor het openstaand verlof met een jaarlijks vergelijkbaar volume. Het jaarlijks vergelijkbaar volume bij VRLN bedraagt 44. 000 uur (bovenwettelijk verlof 50% en wettelijk verlof 100%). -

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 60 -

28 maart 2024

6. 3

Toelichting op het overzicht van baten en lasten

De belangrijkste verschillen tussen de realisatie en de begroting na wijziging worden hieronder toegelicht. De baten en lasten zijn opgenomen per programma en worden nader verklaard.

6. 3. 1. Programma Publieke Gezondheid T o t a a l P r o g r a m m a P u b l ieke Gezondheid

(b e d ra g e n in du i z end en e ur o 's ) Begroting 2023 na wijziging

Realisatie 2023

Verschil begroting realisatie

Publieke gezondheid voor de jeugd

12. 631

12. 799

-168

Publieke gezondheid algemeen

10. 410

10. 817

-407

58

5. 390

-5. 331

23. 099

29. 005

-5. 906

Publieke gezondheid voor de jeugd

2. 233

2. 212

-21

Publieke gezondheid algemeen

4. 917

5. 134

217

4

5. 769

5. 764

7. 154

13. 115

5. 961

Publieke gezondheid voor de jeugd

10. 385

10. 385

0

Publieke gezondheid algemeen

5. 493

5. 493

0

Lasten (excl. toevoegingen aan reserves)

Publieke gezondheid tijdens crisissituaties Totaal lasten Baten (excl. onttrekkingen aan reserves)

Publieke gezondheid tijdens crisissituaties Totaal baten programma Baten (gemeentelijke bijdragen)

Publieke gezondheid tijdens crisissituaties

54

54

0

Totaal baten gemeentelijke bijdragen

15. 932

15. 932

0

Totaal baten

23. 086

29. 047

5. 961

Saldo van baten en lasten

-13

42

55V

Toevoegingen aan reserves

2

2

0

Onttrekkingen aan reserves

15

418

403

Gerealiseerde resultaat

0

458

458V

Gerealiseerde resultaat excl Corona

0

385

385V

De vergoeding van VWS voor de kosten van de coronabestrijding zijn verwerkt in het programma Publieke Gezondheid. In het programma Bedrijfsvoering/Overhead worden ook kosten van de coronabestrijding verantwoord. Denk hierbij aan ICT lasten en huisvestingslasten. De kosten van coronabestrijding buiten beschouwing gelaten, is er sprake van een positief saldo van € 385K. Dit is opgebouwd uit hoger dan begrote lasten en hoger dan begrote baten. Exclusief de niet begrote lasten en baten samenhangend met corona is er aan de lastenkant een overschrijding met € 660K en laat de batenkant hogere baten zien dan begroot ad € 1. 045K.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 61 -

28 maart 2024

De lasten zijn hoger dan begroot door: Uitgaven samenhangend met de VIP gelden die door het rijk beschikbaar gesteld zijn. Externe begeleiding inhuur voor het traject OBP (optimalisatie planning en begroting JGZ) Externe capaciteit inhuur voor de strategische huisvesting GGD De baten zijn hoger dan begroot omdat er sprake is van extra middelen van het rijk voor de Versterking Infectieziektebestrijding en Pandemie paraatheid GGD’en (VIP-gelden) en er extra inkomsten zijn in verband met het rijksvaccinatieprogramma. Ook zijn meer inkomsten gerealiseerd door detacheringen en subsidies (GALA-middelen). De directe facturering van lijkschouw en euthanasie bij gemeenten heeft niet plaatsgevonden. De hiermee begrote baten zijn niet gerealiseerd.

6. 3. 2. Programma Brandweerzorg T o t a a l P r o g r a m m a B r a n dweerzorg

(b e d ra g e n in du i z end en e ur o 's ) B e g ro t in g 20 23 n a w i jz i g ing

Realisatie 2023

V e rs c h il begr o t in g r e a li s a t ie

Incidentbestrijding

23. 747

21. 679

2. 068

Risicobeheersing

253

184

69

Preparatie

11. 854

12. 251

-397

Totaal lasten

35. 854

34. 114

1. 741

Incidentbestrijding

6. 072

5. 837

-235

Risicobeheersing

0

6

6

Preparatie

52

41

-11

6. 124

5. 884

-240

17. 709

17. 709

0

Lasten (excl. toevoegingen aan reserves)

Baten (excl. onttrekkingen aan reserves)

Totaal baten programma Baten (gemeentelijke bijdragen) Incidentbestrijding Risicobeheersing

253

253

0

Preparatie

11. 769

11. 769

0

Totaal baten gemeentelijke bijdragen

29. 731

29. 731

0

Totaal baten

35. 854

35. 614

-240

Saldo van baten en lasten

-0

1. 501

1. 501V

Toevoegingen aan reserves

0

137

-137

Onttrekkingen aan reserves

0

0

0

Gerealiseerde resultaat

-0

1. 363

1. 363V

Gerealiseerde resultaat excl. Corona

-0

1. 364

1. 364V

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 62 -

28 maart 2024

Het resultaat van het programma brandweerzorg bedraagt per jaareinde € 1,364 miljoen positief. Ten opzichte van de prognose bij de bestuursrapportage 2023 (€ 700. 000 voordelig) betekent dit een stijging van € 700. 000. Deze stijging van het resultaat wordt onder andere veroorzaakt door een lagere daadwerkelijke rente op investeringen ten opzichte van de rekenrente voor het gehele programma brandweerzorg. Daarnaast valt op dat in tegenstelling tot eerder afgegeven prognoses kosten op onderdelen lager zijn dan verwacht. Verder zorgt een ontvangen subsidie van provincie Limburg voor natuurbrandbestrijding voor een stijging van het resultaat. Naast meerdere kleine posten door het gehele programma heen die ook zorgen voor een verhoging van het resultaat valt op dat in tegenstelling tot de eerder afgegeven prognose een kleiner positief resultaat is gerealiseerd op het budget voor vrijwilligerskosten. Doordat er van drie naar twee dagen realistisch oefenen is gegaan en een verrekening met het trainingscentrum heeft plaatsgevonden, vallen de kosten bij vakbekwaamheid lager uit dan gepland. Daarnaast is een geplande opleiding niet doorgegaan/verschoven. Verder is de overschrijding op het budget voor reparaties en onderhoud hoger geworden dan eerder ingeschat en zorgt daarmee voor een verlaging van het positieve resultaat.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 63 -

28 maart 2024

6. 3. 3. Programma Crisisbeheersing T o t a a l P r o g r a m m a C r is i sbeheersing

(b e d ra g e n in du i z en de n e u ro 's ) 130219

Verschil begroting realisatie

Begroting 2023 na wijziging

Realisatie 2023

Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking (incl. GHOR)

4. 672

3. 855

817

Gemeentelijke processen

827

1. 228

-401

Meldkamer

1. 561

1. 358

203

Totaal lasten

7. 061

6. 441

620

Lasten (excl. toevoegingen aan reserves)

Baten (excl. onttrekkingen

aan

reserves)

Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking (incl. GHOR)

1. 835

2. 235

400

Gemeentelijke processen

98

457

359

Meldkamer

0

26

26

1. 933

2. 718

785

2. 837

2. 837

0

Totaal baten programma Baten (gemeentelijke bijdragen) Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking (incl. GHOR) Gemeentelijke

729

729

0

Meldkamer

1. 267

1. 267

0

Totaal baten gemeentelijke bijdragen

4. 834

4. 834

0

Totaal baten

6. 767

7. 551

785

Saldo van baten en lasten

-294

1. 111

1. 404V

processen

Toevoegingen aan reserves

0

0

0

Onttrekkingen aan reserves

294

65

-229

Gerealiseerde resultaat

0

1. 176

1. 176V

Gerealiseerde resultaat excl. Corona

0

1. 176

1. 176V

Op het programma Crisisbeheersing is het gerealiseerde resultaat € 1. 176K voordelig. Dit resultaat is de resultante van de resultaten op de drie programmaonderdelen: -

Crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking (incl. GHOR)

De onderschrijding van de lasten crisisbeheersing en multidisciplinaire samenwerking (incl. GHOR) wordt met name veroorzaakt doordat de realisatie op opleiden, trainen en oefenen is achtergebleven, en er gedurende het jaar invulling is gegeven aan de versterking Crisisbeheersing. Nieuwe medewerkers zijn pas in de loop van het jaar binnengekomen en nog niet alle vacatures zijn ingevuld. Daarnaast is er sprake van een overschrijding van de kosten inhuur extern en kosten operationele informatievoorziening, met name met betrekking tot het Veiligheidsinformatieknooppunt (VIK) fase 2. Daartegenover staat echter een overschrijding van de overige baten (subsidies, bijdragen) van met name VIK fase 2.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 64 -

28 maart 2024

Verder is er sprake van een overschrijding van de kosten interne piketvergoedingen alsmede een verhoging van de Rijksbijdrage als gevolg vaan de loon- en prijsbijstelling BDuR. -

Gemeentelijke processen

De overschrijding van de lasten gemeentelijke processen is met name veroorzaakt door hogere lasten Oekraïne, waartegenover hogere baten Oekraïne. Ook zijn er hogere lasten interne piketvergoedingen alsmede hogere lasten opleiden, trainen en oefenen gemeentelijke processen. Meldkamer De onderschrijding van de lasten meldkamer wordt veroorzaakt door de lagere bijdrage van de VRLN aan de Meldkamer Limburg, waartegenover een lagere onttrekking aan de reserve meldkamer nodig is geweest. Het voordeel lagere onttrekking reserve meldkamer is € 229K. Daarnaast is er sprake van een overschrijding van de baten als gevolg van hogere overige baten (afrekening 2021 politie).

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 65 -

28 maart 2024

6. 3. 4

Bedrijfsvoering/Overhead

T o ta a l O v e r h e a d

(b e d ra g e n in d u iz e n den euro's) 130219

Begroting 2023 na wijziging

Realisatie 2023

Verschil begroting realisatie

Overhead

15. 914

17. 378

-1. 464

Totaal lasten

15. 914

17. 378

-1. 464

Overhead

1. 726

1. 968

242

Totaal baten overhead

1. 726

1. 968

242

Overhead

14. 221

14. 221

-0

Totaal baten gemeentelijke bijdragen

14. 221

14. 221

-0

Totaal baten

15. 947

16. 189

242

Saldo van baten en lasten

33

-1. 189

-1. 222 N

Toevoegingen aan reserves

74

74

0

Onttrekkingen aan reserves

41

215

174

Gerealiseerde resultaat

0

-1. 048

-1. 048 N

Gerealiseerde resultaat excl. Corona

0

-976

-976 N

Lasten (excl. toevoegingen aan reserves)

Baten (excl. onttrekkingen

aan

reserves)

Baten (gemeentelijke bijdragen)

Het nadelige saldo van bedrijfsvoering is (na onttrekking van de reserve) -/- € 976K. Dit nadelig resultaat wordt verklaard door: Hogere kosten ICT/Informatieveiligheid (€ 800K) door hogere licentiekosten en dataverkeer(meer medewerkers) extra inhuur en voorzieningen i. v. m. informatieveiligheid. Boekverlies activa Nijmeegseweg (€ 560K) Nadelig renteresultaat door lagere rekenrente (is voor VR als totaal budgettair neutraal; bij de andere programma’s leidt dit voordeel op de kapitaallasten) Hogere rente opbrengst liquide middelen Lagere kosten voormalig personeel Lagere kosten juridische ondersteuning Lagere kosten kwaliteitsbeleid. Hogere inkomsten UWV Lagere kosten thuiswerkvergoeding en reiskosten woon-werk

6. 3. 5. Overzicht incidentele baten en lasten In de hierna volgende overzicht staat een samenvatting van de incidentele afwijkingen ten opzichte van de begroting.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 66 -

28 maart 2024

Incidentele baten

(bedragen in duizenden euro's) ####

Omschrijving Corona

5. 319V

Publieke Gezondheid:Subsidies/detacheringen

149V

Baten projecten o. a VIP

711V

Forensisch

-147

Rijksvaccinaties

256V

Overige baten (natuurbrandbestrijding)

115V

Incidentele baten verkoop materieel brandweer

13V

Overige baten / bijdragen

140V

Projectbaten VIK Fase 2

193V

Projectbaten Fieldlab

308V

Brandweerzorg:

Crisisbeheersing:

Overhead: Totaal

N

7. 056V +'= Voordeel; '-'= Nadeel

Incidentele lasten

(bedragen in duizenden euro's) ####

Omschrijving Corona

-5. 319

N

-497

N

Overige lasten personeel -overhead ivm VIP

-217

N

Onderzoeken, verbruiksartikelen, licenties, overige kosten

-196

N

Opleidingen

-72 N

Hogere energielasten

-436

N

Hogere kosten reparatie en onderhoud voertuigen

-315

N

Lagere kosten opleiding en oefeningen vakbekwaam

338V

Lagere kosten vrijwilligers

275V

Lagere algemene opleidingskosten BRWZ

185V

Afschrijvingslasten huisvesting BRWZ

-215

N

Mutaties voorzieningen huisvesting BRWZ

-120

N

Hogere kosten diverse piketten

-45 N

Crisisbeheersing:

Projectlasten VIK Fase 2

-193

N

Overhead:

Projectlasten Fieldlab

-308

N

Lagere kosten voormalig personeel

189V

Afwaardering gebouw Nijmeegseweg

-559

Publieke GezondheidInhuur/extra capaciteit i. v. m. projecten

Brandweerzorg:

Voordeel renteomslag

N

65V

Totaal

-7. 440

N

+'= Voordeel; '-'= Nadeel

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 67 -

28 maart 2024

Analyse begrotingsafwijkingen en begrotingsrechtmatigheid Zie paragraaf 3. 2. 2 Rechtmatigheidsverantwoording.

6. 3. 6. Aan arbeidskosten gerelateerde verplichtingen Op grond van het BBV mogen voor jaarlijks terugkerende arbeidskosten en gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume geen voorzieningen gevormd worden. De financiële consequenties bijvoorbeeld van het opnemen en toekennen van verlof vallen onder de aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen. Hier wordt dus geen voorziening voor opgenomen. In de coronajaren is het vergelijkbare volume van verlofuren (stand 2019) substantieel gestegen. Hiermee samenhangend is daarom in 2020 een voorziening voor ‘aan jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen met een niet vergelijkbaar volume’ gevormd en is er een balanspost opgenomen. In 2022 zijn, gezien de gewijzigde regelgeving en de mogelijkheid tot verlofsparen, de bestaande voorziening en balansposten geactualiseerd. Er is in 2022 ook een aparte voorziening opgenomen voor verlofsparen (BBV-eis) en voor met Individueel Keuze Budget aangekochte verlofuren. Het beleid en regelgeving is niet aangepast, wel zijn de voorzieningen geactualiseerd naar de stand van zaken in 2023, zie de toelichting bij de tabel voorzieningen (6. 2. 3. ).

6. 3. 7. Wet normering topinkomens (WNT) Uit hoofde van de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector moet de bezoldiging van alle topfunctionarissen (WNT) worden verantwoord, ook als de norm niet is overschreden. Dit geldt ook voor externe topfunctionarissen, ongeacht de duur van het dienstverband c. q. de periode van inhuur.

Het bezoldigingsmaximum uit hoofde van de WNT 2023 voor de leidinggevende topfunctionarissen bedraagt € 223. 000 en wordt niet overschreden.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 68 -

28 maart 2024

WNT

- 1a.

Leidinggevende topfunctionarissen met een dienstbetrekking

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 69 -

28 maart 2024

WNT

- 2.

Uitkeringen wegens beëindiging dienstverband aan topfunctionarissen

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 70 -

28 maart 2024

WNT

- 1d.

Topfunctionarissen met een bezoldiging van € 1. 900 of minder

Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen andere functionarissen met een dienstbetrekking die in 2023 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 71 -

28 maart 2024

6. 4

Covid-19 bestrijding

De Minister van VWS heeft toegezegd de kosten in het kader van de bestrijding van de coronacrisis volledig te vergoeden. In de onderstaande tabel zijn de meerkosten Covid 2023 opgenomen. De regeling is beëindigd per 1-7-2023, maar kent nog wel een uitloop voor eventuele langer doorlopende verplichtingen. Voor de kosten van de Covid-vaccinaties na 1-7-2023 ontvangt VRLN een specifieke uitkering die via de Sisa wordt verantwoord.

Coronabestrijding 2023 (meerkostenregeling)

(bedragen in euro's)

Declaraties VWS Meerkosten Bron- en contactonderzoek

270. 000

Bemonstering

701. 000

Vaccineren

1. 787. 000

Overige meerkosten

290. 925

Subtotaal meerkosten

3. 048. 925

Minder opbrengsten (verrekend met minder uitgaven) Technische Hygiënezorg/Toezicht houden

0

Reizigerszorg

0

Subtotaal minder opbrengsten

0

A. Totaal gedeclareerd

3. 048. 925

B. Werkelijke lasten Corona uit jaarrekening 2023

3. 085. 190

C. Nog te declareren bij VWS eindafrekening 2023 (B-A)

36. 265

Terug te betalen voorschot 2021

0

Nog te ontvangen van VWS (eindafrekening 2021)

0

Per saldo te verrekenen met VWS 2023

Jaarverantwoording 2023 VRLN

36. 265

- 72 -

28 maart 2024

6. 5

Sisa-bijlage bij de jaarrekening

Jaarverantwoording 2023 VRLN

- 73 -

28 maart 2024

SiSa bijlage verantwoordingsinformatie 2023 op grond van artikel 3 van de Regeling informatieverstrekking sisa - d. d. 07-02-2024 e

er

kke trsr e V JenV

do sc gn i re tki UA2

kee g n fii i r e tk Sp i u

e

r

e hc gl as gn s a dii r dno tvn u r J g O Rampenbestrijding (BDUR) Brede Doeluitkering

ce

Indicator Besteding (jaar T)

Besluit veiligheidsregio's artikelen 8. 1, 8. 2 en 8. 3 Veiligheidsregio's

JenV

A18

Aard controle R Indicator: A2/01 € 8. 064. 202 Naam Kostensoort Besteding per kostensoort (zelfstandige uitvoering inclusief uitvoering door andere partijen, niet zijnde medeoverheden, jaar T)

Bekostiging eerste opvang ontheemden Oekraïne door Veiligheidsregio’s

Veiligheidsregio’s

Indicator

Aard controle n. v. t. Aard controle R Indicator: A18/01 Indicator: A18/02 1Meerkosten coördinerende € 0 gemeente 2Hotels/centra € 0 3Overige specifieke meerkosten € 354. 283 4Overige Meerkosten € 77. 522 Berekening totale besteding Eindverantwoording (Ja/Nee) (zelfstandige uitvoering inclusief uitvoering door andere partijen, niet zijnde medeoverheden, jaar T)

Indicator

Indicator

Indicator

Indicator

Cumulatieve besteding per kostensoort (t/m jaar T inclusief uitvoering door andere medeoverheden vanaf SiSa 2023)

€ 0

Aard controle R Indicator: A18/03

€ 0 € 603. 722 € 295. 765 Eventuele toelichting als bij de Volledig zelfstandige uitvoering vorige indicator “nee” is ingevuld (Ja/Nee)

Som indicator 02 Aard controle n. v. t. Indicator: A18/04

1 VWS

VWS

H29

H33

Regeling specifieke uitkering versterking GGD'en

Regeling specifieke uitkering COVID-19-vaccinatie

Naam van de pijler

Aard controle n. v. t. Indicator: A18/05

Besteding (jaar T) ten laste van Rijksmiddelen – zelfstandige uitvoering

Aard controle n. v. t. Aard controle R Indicator: H29/01 Indicator: H29/02 1Kwetsbaarheden wegnemen € 556. 111 2Verstevigen (boven) regionale € 0 monitoring en surveillance 3Versterken wetenschappelijke € 0 kennisinfrastructuur 4Samenwerking bovenregionaal € 0 niveau 5 Versneld opleiden € 111. 431 Besteding (jaar T) voor het in Besteding (jaar T) voor stand houden van een opschaling van de infrastructuur t. b. v. een basisinfrastructuur voor het basiscapaciteit voor het zetten zetten van COVID-19 van COVID-19 vaccinaties daarbij vaccinaties in het kader van een rekening houdend met mogelijke vaccinatiecampagne. opschaling

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14164821/1