08 Omnibuzz 24-0028636 (geanonimiseerd)
Tekst van het document
66 Het voorcalculatorisch tarief 2024 wordt bepaald op basis van het nacalculatorisch tarief voor 2023 (nog te bepalen), voor het gerealiseerde deel van het vervoer 2023, verhoogd met de NEA-index die geldt voor 2024 (3,4%). 77 Voor de salaris- en loonkosten wordt een nieuwe inschatting gemaakt van de diverse kostencomponenten op basis van de meest actuele informatie. In de begroting 2024-1 zal gebruik worden gemaakt van het meest recente formatieplan. Indexatie van de salariscomponent gebeurt op basis van de afspraken tussen werkgevers en
de vakbonden, zoals deze zijn overeengekomen in het onderhandelingsresultaat Cao Gemeenten en Cao SGO d. d. 10 november 2023 (per 1 januari 4,75% en per 1 oktober 1,25%). 88 De overheadkosten 2024 zijn gebaseerd op een zo goed mogelijke nieuwe inschatting van de diverse kostencomponenten. Er wordt gewerkt met een indexpercentage gebaseerd op de schatting uit de MEV 2024 middellange termijnplanning van het CPB zijnde 3,3%. 99 Alle vervoerskosten worden conform uitgangspunt uit de notitie afrekensystematiek op basis van daadwerkelijk gebruik met de deelnemende gemeenten afgerekend. 1100 De afrekensystematiek voor de indirecte vervoerskosten (zoals loonkosten ritreservering en klantenservice) gebeurt op basis van het aantal ritten. In de begroting
Omnibuzz
Financiële begroting
zal het aantal ritten uit 2023 opgenomen worden. Bij de afrekening wordt het gerealiseerde aantal ritten 2024 als basis genomen. 1111 De afrekensystematiek voor de overheadkosten conform ‘Notitie overhead Commissie BBV/IV3’ (bijvoorbeeld loonkosten staf en directie, facilitaire zaken) gebeurt op basis van het aantal inwoners (gebaseerd op CBS-gegevens peildatum 1-1-2024). 1122 In de begroting wordt ervan uitgegaan dat de algemene reserve minimaal € 520. 000,- bedraagt conform de vastgestelde ‘Nota reserves, voorzieningen en risicomanagement’. Actualisatie van deze nota kan dit bedrag wijzigen (na goedkeuring door algemeen bestuur op 20 december 2023) naar € 550. 000,-. 1133 In de overheadkosten is een post onvoorzien opgenomen conform voorschrift BBV. Deze post wordt gesteld op € 50. 000,-. 1144 Alle bedragen zijn weergegeven exclusief btw. AAddddiittiioonneellee uuiittggaannggssppuunntteenn GGGGZZ--vveerrvvooeerr ((aalllleeeenn vvoooorr ggeemmeeeenntteenn wwaaaarrvvoooorr ddiitt vvaann ttooeeppaassssiinngg iiss)) 1155 Verdeelsleutel GGZ-vervoer: de overheadkosten worden verdeeld op basis van inwonersaantal; indirecte vervoerskosten op basis van aantal ritten; directe vervoerskosten op basis van kilometers.
1166 Verdeelsleutel interne
doorbelasting Wmo-vervoer naar GGZ-vervoer: de overheadkosten worden doorbelast op basis van het aantal pashouders op 1 januari van het betreffende jaar; indirecte vervoerskosten op basis van het aantal ritten. 1177 Investeringskosten GGZ: deze worden op basis van inwoneraantal (peildatum 1 januari van het betreffende jaar) doorberekend aan de betreffende gemeenten. AAddddiittiioonneellee uuiittggaannggssppuunntteenn lleeeerrlliinnggeennvveerrvvooeerr ((LLLLVV)) ((aalllleeeenn vvoooorr ggeemmeeeenntteenn wwaaaarrvvoooorr ddiitt vvaann ttooeeppaassssiinngg iiss)) 1188 De investeringen worden op basis van inwoneraantal doorberekend aan de betreffende gemeenten. 1199 Verdeelsleutel interne doorbelasting Wmo - LLV: overhead op basis van geïndiceerde reiziger. 2200 Verdeelsleutel gemeenten binnen LLV: kilometers voor vervoer, inwoners voor overheadkosten en ritten voor
indirecte vervoerkosten. middels gewogen gemiddelde tarief vervoerders: 1 gemeentelijk tarief. Alle perceeltarieven tezamen leiden tot een gewogen gemiddeld tarief (prijs) voor de gemeenten, waarbij per gemeente op basis van realisatie en toeslagen (hoeveelheid) wordt afgerekend.
2211 Vervoerkosten
35
Omnibuzz
Financiële begroting
BBeelleeiiddssiinnddiiccaattoorreenn Indicator
2024-1
Eenheid
Bron
Formatie
0,053fte per 1. 000 inwoners
Eigen gegevens
Bezetting
0,052fte per 1. 000 inwoners
Eigen gegevens
Apparaatskosten
€ 2,72kosten per inwoner
Eigen begroting
Externe inhuur
1,9%kosten als % van totale loonsom
Eigen begroting
Overhead
10,0%% van totale lasten
Eigen begroting
Voor een toelichting op de beleidsindicatoren wordt verwezen naar ‘Wat zijn de daarmee gepaard gaande programmakosten?’ op pagina 19. TTaabbeell oovveerrzziicchhtt vvaann bbaatteenn eenn llaasstteenn ppeerr ttaaaakkvveelldd Programma Wmo-vervoer
Baten
4. 3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken 6. 6 Maatwerkvoorzieningen (Wmo) 6. 72c Jeugdhulp dagbesteding (GGZ)
€ €
-
€
Algemene dekkingsmiddelen 0. 5 Treasury 4. 3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken 6. 6 Maatwerkvoorzieningen (Wmo) 6. 72c Jeugdhulp dagbesteding (GGZ) Overhead 0. 4 Overhead Wmo 0. 4 Overhead GGZ 0. 4 Overhead LLV Onvoorzien 0. 8 Overige baten en lasten Structureel saldo van baten en lasten Toevoegingen aan de reserves
Lasten -
2. 173. 876 24. 439. 484
€ €
2. 173. 876 24. 439. 484
-
€
174. 799
€
174. 799
18. 000
€ €
-57. 000 -2. 173. 876
€ €
-24. 432. 484 -174. 799
€ €
75. 000 2. 173. 876
€ €
€ €
24. 432. 484 174. 799
€ €
€ € €
2. 874. 675 6. 122 118. 314
€ € €
2. 874. 675 6. 122 118. 314
€ € €
-
€ €
50. 000 29. 855. 270
€ €
-
€ € €
-
-
€ €
29. 855. 270
Onttrekkingen aan de reserves Algemene reserve
€ € €
Bestemmingsreserve ICT Incidenteel saldo van baten en lasten
€ €
10. 744 10. 744
€ €
Structureel en reëel evenwicht
€
29. 866. 014
€
-
Voor een toelichting op de baten en lasten per taakveld wordt verwezen naar programmakosten?’ op pagina 19. 36
Saldo
€ €
-
-
-
29. 855. 270
-
50. 000 -
€ € €
-
€ €
-10. 744 -10. 744
€
-10. 744
‘Wat zijn de daarmee gepaard gaande
Omnibuzz
4. 2
Financiële begroting
Toelichting op de baten en lasten Wmo
VVeerrvvooeerrsskkoosstteenn eenn bbaatteenn Het vervoersvolume 2024-1 is gebaseerd op de gerealiseerde kilometers, de toeslagen laag en hoog en de meereizend OV-er in de periode 1 januari tot en met 31 december 2023, vermeerderd met een opslag van 5%. TTaabbeell VVeerrvvooeerrssvvoolluummee 22002244--11 Gemeente Beek Beekdaelen Beesel Bergen Brunssum Echt-Susteren Eijsden-Margraten Gennep Gulpen-Wittem Heerlen Horst aan de Maas Kerkrade Landgraaf Leudal Maasgouw Maastricht Meerssen Nederweert Peel en Maas Roerdalen Roermond Simpelveld Sittard-Geleen Stein Vaals Valkenburg aan de Geul Venlo Venray Voerendaal Weert Totaal
Kilometers 2023 79. 251 237. 324 57. 016 55. 012 250. 758 212. 070 193. 659 85. 945 113. 286 645. 482 176. 069 450. 948 341. 670 165. 142 160. 213 855. 397 166. 592 55. 495 157. 377 77. 492 193. 752 48. 156 699. 304 95. 930 85. 418 179. 468 319. 635 149. 024 58. 925 114. 037 6. 479. 847
Opslag 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5%
Kilometers 2024-1 (incl. opslag) 83. 214 249. 190 59. 867 57. 763 263. 296 222. 673 203. 341 90. 242 118. 950 677. 756 184. 873 473. 495 358. 753 173. 399 168. 224 898. 167 174. 922 58. 269 165. 246 81. 367 203. 440 50. 564 734. 269 100. 727 89. 689 188. 441 335. 617 156. 475 61. 871 119. 739 6. 803. 840
Toeslagen km hoog (incl. opslag) 2. 498 1. 019 2. 416 2. 038 3. 399 7. 629 2. 711 5. 760 8. 296 23. 396 3. 169 20. 448 16. 175 2. 229 4. 097 44. 669 10. 279 135 5. 130 2. 553 687 904 38. 068 3. 542 536 8. 244 17. 346 2. 866 1. 178 3. 476 244. 894
Toeslagen km laag (incl. opslag) 20. 563 49. 989 17. 295 9. 606 75. 203 56. 257 57. 769 20. 558 33. 038 140. 168 42. 074 114. 402 88. 780 40. 941 37. 296 279. 881 38. 921 13. 219 43. 840 17. 930 44. 504 7. 137 175. 042 25. 737 24. 830 58. 976 75. 420 36. 839 18. 671 36. 065 1. 700. 951
Meereizend km OV-er (incl. opslag) 491 1. 615 582 259 1. 818 1. 769 1. 214 723 1. 021 6. 177 698 5. 202 2. 461 720 1. 114 8. 183 1. 372 323 1. 052 655 1. 672 531 5. 544 791 505 930 3. 599 1. 134 450 896 53. 503
Ritten 2024 10. 422 31. 446 6. 840 4. 758 37. 385 26. 584 27. 021 13. 317 13. 841 113. 382 20. 190 80. 799 58. 593 17. 386 17. 823 180. 514 23. 511 7. 249 16. 532 9. 561 38. 815 6. 584 112. 309 13. 503 9. 537 23. 909 65. 751 23. 242 8. 142 24. 725 1. 043. 671 37
Omnibuzz
Financiële begroting
In de tabel ‘Vervoersvolume 2024-1’ zijn de aantallen vervoersvolumes, opslagpercentages, toeslagen laag en hoog en de meereizend OV-er, waarmee in deze begroting wordt gerekend, weergegeven. Deze vormt dan ook de basis voor de tabellen die op de volgende pagina’s staan. Basis voor de vervoerskosten zijn het opstarttarief en het kilometertarief. Het voorcalculatorisch opstarttarief is vastgesteld op € 5,49 (afgerond) en het voorcalculatorisch kilometertarief is € 1,90 (afgerond). De financiële kaders worden in 4. 1 ‘Financiële kaders’ op pagina 34 toegelicht. De tarieven worden vermenigvuldigd met het vervoersvolume uit ‘Tabel Vervoersvolume 2024-1’ op pagina 37. De eigen bijdrage voor klanten per 1 januari 2024 zijn per regio verdeeld.
Onderstaand het overzicht van de tarieven per regio per zone: € 0,92: Gemeente Maastricht, gemeente Meerssen, gemeente Vaals en gemeente Valkenburg aan de Geul. € 1,02: Gemeente Stein. € 0,91: Overige gemeenten.
Omnibuzz ontvangt de eigen bijdrage van de klanten middels facturatie. De ontvangen bijdrage van de klanten zal per kwartaal uitbetaald worden aan de gemeenten. Deze eigen bijdrage wordt sinds april 2019 niet meer via de begroting en jaarrekening van Omnibuzz verantwoord. De eigen bijdrage voor de meereizende OV-er bedraagt € 2,77/zone, exclusief btw. Deze bijdrage is kostenneutraal voor de gemeenten. Aangezien de gemeenten de opbrengsten begroten, worden de kosten niet door de begroting van Omnibuzz gedekt maar door de begroting van de gemeenten. Op de toeslagen is geen eigen bijdrage van toepassing.
38
Omnibuzz
Financiële begroting
TTaabbeell ddiirreeccttee vveerrvvooeerrsskkoosstteenn 22002244--11 Kilometerkosten Toeslagen hoog Toeslagen laag 2024-1 € 215. 352 € 1. 199 € 3. 907
Meereizend Totaal excl. Totaal incl. Flexibel tarief OV-er flexibel tarief flexibel tarief € 1. 361 € 221. 820 € 19. 138 € 240. 958
Beesel Bergen
€ € €
646. 187 151. 315 135. 881
€ € €
489 1. 160 978
€ € €
9. 498 3. 286 1. 825
€ € €
4. 473 1. 611 718
€ € €
660. 647 157. 373 139. 403
€ € €
56. 999 13. 578 12. 027
€ € €
717. 646 170. 950 151. 430
Brunssum Echt-Susteren Eijsden-Margraten
€ € €
705. 608 569. 097 534. 765
€ € €
1. 632 3. 662 1. 301
€ € €
14. 289 10. 689 10. 976
€ € €
5. 035 4. 901 3. 362
€ € €
726. 563 588. 348 550. 405
€ € €
62. 686 50. 761 47. 487
€ € €
789. 249 639. 109 597. 892
Gennep Gulpen-Wittem Heerlen aan de Horst Maas
€ € €
244. 608 302. 031 1. 910. 511
€ € €
2. 765 3. 982 11. 230
€ € €
3. 906 6. 277 26. 632
€ € €
2. 004 2. 827 17. 111
€ € €
253. 282 315. 117 1. 965. 483
€ € €
21. 852 27. 187 169. 576
€ € €
275. 135 342. 304 2. 135. 059
€ € €
462. 158 1. 343. 443 1. 003. 465
€ € €
1. 521 9. 815 7. 764
€ € €
7. 994 21. 736 16. 868
€ € €
1. 934 14. 409 6. 818
€ € €
473. 608 1. 389. 403 1. 034. 915
€ € €
40. 861 119. 874 89. 289
€ € €
514. 469 1. 509. 277 1. 124. 204
€ € €
424. 953 417. 520 2. 698. 025
€ € €
1. 070 1. 967 21. 441
€ € €
7. 779 7. 086 53. 177
€ € €
1. 995 3. 086 22. 666
€ € €
435. 797 429. 659 2. 795. 309
€ € €
37. 599 37. 070 241. 171
€ € €
473. 396 466. 728 3. 036. 480
€ € €
461. 487 150. 529 404. 774
€ € €
4. 934 65 2. 462
€ € €
7. 395 2. 512 8. 330
€ € €
3. 801 896 2. 914
€ € €
477. 618 154. 002 418. 480
€ € €
41. 207 13. 287 36. 105
€ € €
518. 825 167. 289 454. 585
Roermond Simpelveld Sittard-Geleen
€ € € €
207. 115 599. 736 132. 233 2. 011. 991
€ € € €
1. 225 330 434 18. 273
€ € € €
3. 407 8. 456 1. 356 33. 258
€ € € €
1. 815 4. 630 1. 472 15. 357
€ € € €
213. 562 613. 152 135. 495 2. 078. 878
€ € € €
18. 425 52. 901 11. 690 179. 359
€ € € €
231. 987 666. 053 147. 185 2. 258. 237
Stein Vaals Valkenburg aan de Geul
€ € €
265. 549 222. 793 489. 361
€ € €
1. 700 257 3. 957
€ € €
4. 890 4. 718 11. 205
€ € €
2. 190 1. 399 2. 577
€ € €
274. 329 229. 167 507. 100
€ € €
23. 668 19. 772 43. 751
€ € €
297. 997 248. 938 550. 851
Venlo Venray Voerendaal
€ € €
998. 823 424. 963 162. 275
€ € €
8. 326 1. 376 565
€ € €
14. 330 6. 999 3. 548
€ € €
9. 970 3. 141 1. 248
€ € €
1. 031. 449 436. 479 167. 636
€ € €
88. 990 37. 658 14. 463
€ € €
1. 120. 439 474. 137 182. 099
Weert
€
363. 314
€
1. 669
€
6. 852
€
2. 481
€
374. 316
€
32. 295
€
406. 611
€
18. 659. 861
€
117. 549
€
323. 181
€
148. 203
€
19. 248. 794
€
1. 660. 728
€
20. 909. 522
Gemeente Beek Beekdaelen
Kerkrade Landgraaf Leudal Maasgouw Maastricht Meerssen Nederweert Peel en Maas Roerdalen
Totaal
In de tabel ‘Vervoersvolume 2024-1’ zijn de aantallen vervoersvolumes, opslagpercentages, toeslagen laag en hoog en de meereizend OV-er, waarmee in deze begroting wordt gerekend, weergegeven. Deze vormt dan ook de basis voor de tabellen die op de volgende pagina’s staan. 39
Omnibuzz
Financiële begroting
IInnddiirreeccttee vveerrvvooeerrsskkoosstteenn
Alle kosten die verband houden met de uitvoering van vervoer binnen de organisatie Omnibuzz op basis van deze regeling worden gedragen door de gemeenten. Deze worden berekend op basis van het werkelijk aantal gemaakte ritten door de inwoners van de gemeenten. Het aantal ritten wordt achteraf vastgesteld op basis van het gerealiseerd aantal ritten van klanten van die gemeenten van het jaar waarop de kosten betrekking hebben. De verdeelsleutel van de indirecte vervoerskosten gebeurt op basis van het aantal ritten per gemeente. De indirecte vervoerskosten bestaan bijvoorbeeld uit de loonkosten van de medewerkers ritreservering en klantenservice. TTaabbeell iinnddiirreeccttee vveerrvvooeerrsskkoosstteenn 22002244--11 Gemeente Beek Beekdaelen Beesel Bergen Brunssum Echt-Susteren Eijsden-Margraten Gennep Gulpen-Wittem Heerlen Horst aan de Maas Kerkrade Landgraaf Leudal Maasgouw Maastricht Meerssen Nederweert Peel en Maas Roerdalen Roermond Simpelveld Sittard-Geleen Stein Vaals Valkenburg aan de Geul Venlo Venray Voerendaal Weert Totaal
40
Aantal ritten
Verhouding ritten
Totaal
10. 422 31. 446 6. 840 4. 758 37. 385 26. 584 27. 021 13. 317 13. 841 113. 382 20. 190 80. 799 58. 593 17. 386 17. 823 180. 514 23. 511 7. 249 16. 532 9. 561 38. 815 6. 584 112. 309 13. 503 9. 537 23. 909 65. 751 23. 242 8. 142 24. 725
1,00% 3,01% 0,66% 0,46% 3,58% 2,55% 2,59% 1,28% 1,33% 10,86% 1,93% 7,74% 5,61% 1,67% 1,71% 17,30% 2,25% 0,69% 1,58% 0,92% 3,72% 0,63% 10,76% 1,29% 0,91% 2,29% 6,30% 2,23% 0,78% 2,37%
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
34. 682 104. 643 22. 760 15. 831 124. 405 88. 462 89. 915 44. 315 46. 058 377. 295 67. 187 268. 869 194. 977 57. 854 59. 308 600. 686 78. 235 24. 123 55. 013 31. 817 129. 164 21. 908 373. 724 44. 933 31. 736 79. 559 218. 796 77. 340 27. 093 82. 277
1. 043. 671
100,00%
€
3. 472. 963
Omnibuzz
Financiële begroting
OOvveerrhheeaaddkkoosstteenn De totale overheadkosten, conform de definities van de ‘Notitie Overhead Commissie BBV/IV3 systematiek’, worden gedragen door de gemeenten, naar rato van het aantal inwoners per gemeente. Het aantal inwoners wordt bepaald op de cijfers van het CBS.
Overheadkosten bestaan onder andere uit de loonkosten directie, management en staf, automatisering en facilitaire kosten. TTaabbeell oovveerrhheeaaddkkoosstteenn 22002244--11 Gemeente Beek Beekdaelen Beesel Bergen Brunssum Echt-Susteren Eijsden-Margraten Gennep Gulpen-Wittem Heerlen Horst aan de Maas Kerkrade Landgraaf Leudal Maasgouw Maastricht Meerssen Nederweert Peel en Maas Roerdalen Roermond Simpelveld Sittard-Geleen Stein Vaals Valkenburg aan de Geul Venlo Venray Voerendaal Weert Totaal
Aantal inwoners
Verhouding inwoners
Totaal
16. 215 35. 896 13. 394 13. 154 27. 770 32. 041 26. 034 17. 789 14. 054 87. 461 43. 917 45. 311 37. 112 36. 006 24. 406 125. 285 18. 576 17. 492 45. 534 20. 806 60. 743 10. 255 92. 650 24. 744 10. 121 16. 431 103. 789 44. 662 12. 375 51. 079
1,44% 3,19% 1,19% 1,17% 2,47% 2,85% 2,31% 1,58% 1,25% 7,77% 3,90% 4,03% 3,30% 3,20% 2,17% 11,14% 1,65% 1,55% 4,05% 1,85% 5,40% 0,91% 8,23% 2,20% 0,90% 1,46% 9,22% 3,97% 1,10% 4,54%
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
42. 150 93. 311 34. 817 34. 194 72. 187 83. 290 67. 675 46. 242 36. 533 227. 353 114. 161 117. 785 96. 472 93. 597 63. 443 325. 675 48. 288 45. 470 118. 365 54. 085 157. 900 26. 658 240. 841 64. 321 26. 309 42. 712 269. 797 116. 098 32. 169 132. 779
1. 125. 102
100,00%
€
2. 924. 675
41
Omnibuzz
Financiële begroting
In de begrotingswijziging 2024-1 zijn de geactualiseerde inzichten met betrekking tot benodigde mensen en middelen verwerkt in de bedrijfsvoeringkosten. In paragraaf 4. 3 ‘Analyse tweede begrotingswijziging 2024-1 ten opzichte van de eerste begrotingswijziging 2024 (Wmo)’ op pagina 45 zal een toelichting gegeven worden op de belangrijkste wijzigingen ten opzichte van de begroting 2024. TTaabbeell EEiinnddrreessuullttaaaatt Gemeente
2024-1
Beek Beekdaelen Beesel Bergen Brunssum Echt-Susteren Eijsden-Margraten Gennep Gulpen-Wittem Heerlen Horst aan de Maas Kerkrade Landgraaf Leudal Maasgouw Maastricht Meerssen Nederweert Peel en Maas Roerdalen Roermond Simpelveld Sittard-Geleen Stein Vaals Valkenburg aan de Geul Venlo Venray Voerendaal Weert Totaal
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
317. 790 915. 599 228. 528 201. 455 985. 841 810. 861 755. 482 365. 692 424. 896 2. 739. 707 695. 817 1. 895. 930 1. 415. 653 624. 847 589. 479 3. 962. 841 645. 347 236. 881 627. 963 317. 888 953. 117 195. 750 2. 872. 803 407. 252 306. 984 673. 122 1. 609. 032 667. 576 241. 360 621. 666 27. 307. 159
De tabel geeft het resultaat weer van de totale kosten en baten voor de gewijzigde begroting 2024-1 omtrent het Wmo- gedeelte. Het geeft per gemeente inzicht in de bijdrage die van de betreffende gemeente voor het begrotingsjaar 2024-1 gevraagd wordt. 42
Omnibuzz
Financiële begroting
EEiinnddrreessuullttaaaatt IIVV33 TTaabbeell IIVV33 - 22002244--11 Gemeente Beek Beekdaelen Beesel Bergen Brunssum Echt-Susteren Eijsden-Margraten Gennep Gulpen-Wittem Heerlen Horst aan de Maas Kerkrade Landgraaf Leudal Maasgouw Maastricht Meerssen Nederweert Peel en Maas Roerdalen Roermond Simpelveld Sittard-Geleen Stein Vaals Valkenburg aan de Geul Venlo Venray Voerendaal Weert Totaal
6. 6 Maatwerkvoorzieningen
Verdeelsleutel
(Wmo) 1,44% 3,21% 1,20% 1,17% 2,47% 2,85% 2,32% 1,59% 1,27% 7,78% 3,90% 4,07% 3,32% 3,23% 2,17% 10,95% 1,66% 1,56% 4,04% 1,85% 5,35% 0,93% 8,23% 2,21% 0,91% 1,47% 9,22% 3,98% 1,11% 4,54% 100,00%
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
Programma Wmo-vervoer overige kosten (Overhead,
Eindresultaat begroting 2024-1
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
Onvoorzien) 275. 639 822. 288 193. 710 167. 262 913. 653 727. 571 687. 807 319. 450 388. 363 2. 512. 355 581. 656 1. 778. 145 1. 319. 181 531. 250 526. 036 3. 637. 166 597. 060 191. 411 509. 599 263. 804 795. 217 169. 093 2. 631. 962 342. 930 280. 675 630. 410 1. 339. 235 551. 478 209. 192 488. 888 24. 382. 484
42. 150 93. 311 34. 817 34. 194 72. 187 83. 290 67. 675 46. 242 36. 533 227. 353 114. 161 117. 785 96. 472 93. 597 63. 443 325. 675 48. 288 45. 470 118. 365 54. 085 157. 900 26. 658 240. 841 64. 321 26. 309 42. 712 269. 797 116. 098 32. 169 132. 779 2. 924. 675
317. 790 915. 599 228. 528 201. 455 985. 841 810. 861 755. 482 365. 692 424. 896 2. 739. 707 695. 817 1. 895. 930 1. 415. 653 624. 847 589. 479 3. 962. 841 645. 347 236. 881 627. 963 317. 888 953. 117 195. 750 2. 872. 803 407. 252 306. 984 673. 122 1. 609. 032 667. 576 241. 360 621. 666 27. 307. 159
Bovenstaande tabel geeft het resultaat weer van de totale Wmo-kosten en opbrengsten voor de gewijzigde begroting 2024-1. Het resulterende saldo per gemeente geeft inzicht in de bijdrage die van de betreffende gemeente voor het begrotingsjaar 2024-1 gevraagd wordt, uitgesplitst naar het programma Wmo-vervoer en het programma Wmo-vervoer overige kosten (overhead, onvoorzien) conform paragraaf ‘Wat zijn de daarmee gepaard gaande programmakosten?’ op pagina 19. 43
Omnibuzz
Financiële begroting
VVeerrggeelliijjkkiinngg eeiinnddrreessuullttaaaatt IIVV33 TTaabbeell vveerrggeelliijjkkiinngg IIVV33 Eindresultaat begroting 2024
Verschil
€ €
317. 790 915. 599
€ €
353. 096 827. 643
€ €
-35. 306 87. 956
€ €
-36. 522 85. 884
€ €
1. 215 2. 071
€ €
228. 528 201. 455
€ €
231. 522 212. 648
€ €
-2. 994 -11. 193
€ €
-3. 688 -12. 099
€ €
693 907
€
985. 841
€
927. 801
€
58. 040
€
56. 077
€
1. 962
Eijsden-Margraten
€ €
810. 861 755. 482
€ €
840. 505 607. 564
€ €
-29. 644 147. 918
€ €
-31. 803 146. 180
€ €
2. 159 1. 738
Gennep Gulpen-Wittem
€ €
365. 692 424. 896
€ €
452. 598 411. 798
€ €
-86. 906 13. 098
€ €
-88. 078 12. 605
€ €
1. 172 493
Heerlen
€
2. 739. 707
€
2. 911. 073
€
-171. 366
€
-177. 699
€
6. 334
Horst aan de Maas Kerkrade
€ €
695. 817 1. 895. 930
€ €
723. 173 1. 878. 083
€ €
-27. 356 17. 847
€ €
-30. 760 15. 855
€ €
3. 404 1. 992
Landgraaf Leudal
€ €
1. 415. 653 624. 847
€ €
1. 398. 049 726. 620
€ €
17. 604 -101. 773
€ €
15. 505 -103. 689
€ €
2. 099 1. 916
Maasgouw Maastricht
€
589. 479
€
643. 508
€
-54. 029
€
-55. 807
€
1. 778
Meerssen
€ €
3. 962. 841 645. 347
€ €
4. 448. 544 726. 625
€ €
-485. 703 -81. 278
€ €
-500. 221 -82. 371
€ €
14. 518 1. 094
Nederweert Peel en Maas
€ €
236. 881 627. 963
€ €
282. 539
-45. 658 -89. 152
€ €
-46. 722 -92. 618
€ €
1. 064 3. 467
Roerdalen Roermond
€
317. 888
€
717. 115 374. 206
€ € €
-56. 318
€
-57. 867
€
1. 550
Simpelveld
€ €
953. 117 195. 750
€ €
1. 160. 849 224. 626
€ €
-207. 732 -28. 876
€ €
-213. 481 -29. 150
€ €
5. 749 275
Sittard-Geleen Stein
€ €
2. 872. 803 407. 252
€ €
2. 821. 793 447. 724
€ €
51. 010 -40. 472
€ €
44. 191 -41. 939
€ €
6. 819 1. 466
Vaals Valkenburg aan de Geul
€
306. 984
€
280. 544
€
26. 440
€
26. 019
€
421
€ €
673. 122 1. 609. 032
€ €
559. 540 2. 007. 958
€ €
113. 582 -398. 926
€ €
112. 551 -406. 544
€ €
1. 031 7. 618
€
667. 576
€
642. 794
€
24. 782
€
21. 932
€
2. 850
Weert
€ €
241. 360 621. 666
€ €
269. 567 673. 058
€ €
-28. 207 -51. 392
€ €
-28. 902 -54. 982
€ €
696 3. 591
Totaal
€
27. 307. 159
€
28. 783. 163
€
-1. 476. 004
€
-1. 558. 145
€
82. 141
Beek Beekdaelen Beesel Bergen Brunssum Echt-Susteren
Venlo Venray Voerendaal
44
6. 6 Maatwerkvoorzieningen (Wmo )
Programma (Wmo) vervoer overige kosten
Eindresultaat begroting 2024-1
Gemeente
(Overhead, Onvoorzien)
Omnibuzz
4. 3
Financiële begroting
Analyse tweede begrotingswijziging 2024-1 ten opzichte van de eerste begrotingswijziging 2024 (Wmo)
AAnnaallyyssee ddiirreeccttee vveerrvvooeerrsskkoosstteenn TTaabbeell aannaallyyssee ddiirreeccttee vveerrvvooeerrsskkoosstteenn 2024-1
2024
Gemeente
Totaal
Totaal
Beek Beekdaelen Beesel Bergen Brunssum Echt-Susteren Eijsden-Margraten Gennep Gulpen-Wittem Heerlen Horst aan de Maas Kerkrade Landgraaf Leudal Maasgouw Maastricht Meerssen Nederweert Peel en Maas Roerdalen Roermond Simpelveld Sittard-Geleen Stein Vaals Valkenburg aan de Geul Venlo Venray Voerendaal Weert
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
240. 958 717. 646 170. 950 151. 430 789. 249 639. 109 597. 892 275. 135 342. 304 2. 135. 059 514. 469 1. 509. 277 1. 124. 204 473. 396 466. 728 3. 036. 480 518. 825 167. 289 454. 585 231. 987 666. 053 147. 185 2. 258. 237 297. 997 248. 938 550. 851
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
276. 772 654. 132 175. 572 164. 932 748. 154 680. 742 485. 425 356. 862 340. 795 2. 336. 873 553. 376 1. 529. 218 1. 137. 203 577. 450 523. 195 3. 552. 071 605. 854 213. 202 545. 033 288. 010 865. 692 177. 423 2. 265. 565 342. 781 228. 622 463. 565
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
€ € € €
1. 120. 439 474. 137 182. 099 406. 611
€ € € €
1. 502. 810 458. 928 208. 614 463. 901
Totaal
€
20. 909. 522
€
22. 722. 773
Prijseffect NEA index (3,4% i. p. v.
Begroting baseren op realisatie 2023
opslag 5%
-35. 814 63. 514 -4. 622 -13. 502 41. 095 -41. 633 112. 467 -81. 727 1. 509 -201. 814 -38. 907 -19. 941 -12. 999 -104. 054 -56. 467 -515. 591 -87. 029 -45. 913 -90. 448 -56. 023 -199. 639 -30. 238 -7. 328 -44. 784 20. 316 87. 286
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
-47. 021 29. 972 -12. 593 -20. 553 4. 234 -71. 409 84. 465 -94. 484 -14. 462 -301. 225 -62. 871 -90. 334 -65. 433 -126. 039 -78. 186 -656. 753 -111. 150 -53. 673 -111. 568 -66. 792 -230. 519 -37. 075 -112. 674 -58. 643 8. 683 61. 503
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
11. 474 34. 174 8. 140 7. 211 37. 583 30. 434 28. 471 13. 102 16. 300 101. 669 24. 499 71. 870 53. 534 22. 543 22. 225 144. 594 24. 706 7. 966 21. 647 11. 047 31. 717 7. 009 107. 535 14. 190 11. 854 26. 231
€ € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € € €
-267 -632 -170 -159 -723 -658 -469 -345 -329 -2. 258 -535 -1. 478 -1. 099 -558 -506 -3. 432 -585 -206 -527 -278 -836 -171 -2. 189 -331 -221 -448
€ € € €
-382. 371 15. 209 -26. 515 -57. 290
€ € € €
-434. 273 -6. 925 -34. 985 -76. 205
€ € € €
53. 354 22. 578 8. 671 19. 362
€ € € €
-1. 452 -443 -202 -448
€
-1. 813. 251
€
-2. 786. 988
€
995. 692
€
-21. 954
Verschil
3,5%)
45
Omnibuzz
Financiële begroting
Het totale vervoersresultaat is gedaald ten opzichte van de originele begroting 2024. Deze daling is voor een klein deel te wijten aan de lagere NEA-index (3,4%) dan gehanteerd in begroting 2024 (3,5%). Het grootste deel van deze daling (€ -2. 786. 988,-) is echter het gevolg van het hanteren van het oorspronkelijke uitgangspunt. Voor de begroting 2024-1 baseren wij het vervoersvolume weer op de realisatie van het voorgaande jaar (2023). In de vorige begrotingen werd het vervoersvolume gebaseerd op de realisatie van 2019 in combinatie met een afslag. Door deze systematiek te hanteren, zal de begroting beter aansluiten op de actualiteit op gemeenteniveau.
Tenslotte zorgt de opslag van 5% die wij hanteren voor een stijging van € 995. 692,-, met als eindresultaat een totale daling van € 1. 813. 251,-. Op gemeenteniveau zijn er echter grote verschillen omdat de vervoersvraag zich de afgelopen jaren zeer divers heeft ontwikkeld. TToottaaaallaannaallyyssee ((W Wmmoo)) Op totaalniveau dalen de kosten voor het Wmo-vervoer ten opzichte van de begroting 2024 met € 1. 476. 004,- naar € 27. 307. 159,-. Tegenover de eerdergenoemde daling van het vervoersresultaat ad € 1. 813. 251,- stijgen de overheadkosten met € 82. 141,en de indirecte vervoerskosten met € 255. 107,-. De overheadkosten stijgen per saldo met € 82. 141,-. Dit is onder andere door de volgende punten te verklaren: 11 De loonstijging voor 2024, die in begroting 2024-1 verwerkt zit, bedraagt 5,08% op jaarbasis. Voor begroting 2024 was een stijging van 2% ingerekend. 22 Wij hebben voor de begroting 2024 een gemiddelde indexatie gehanteerd van 2,5% voor onze overheadkosten, met uitzondering van de lonen. Voor begroting 2024-1 is deze gemiddelde indexatie op basis van de prijsstijgingen bij onze leveranciers op zo’n 4,5% uitgekomen. 33 De noodzakelijke ontwikkeling en ondersteuning van een nieuwe website voor Omnibuzz (+ € 15. 000,-).
44 De vanuit (provinciale en wettelijke) verplichtingen ontstane kosten zoals kosten verband houdend met digitaal archiveren, toegankelijkheid en informatiebeveiliging (+ € 52. 000,-). 55 Een plaatsgevonden revisie waarbij kosten die eerder als overheadkosten verwerkt waren, nu als indirecte vervoers-
kosten zijn verwerkt (- € 75. 000,-). 66 Een forse daling van de woon-werkvergoedingen (- € 18. 000,-) als gevolg van het hybride werken. Hetzelfde geldt voor de kopieer- en printkosten (- € 3. 500,-). 77 Het stijgen van de overheadkosten als gevolg van de aanstaande uitvoering van het leerlingenvervoer. Deze kosten worden echter gedekt door de interne doorbelastingen van overheadkosten van Wmo-vervoer naar leerlingenvervoer. Per saldo levert dit een daling op (- € 16. 736,-).
46
Omnibuzz
Financiële begroting
De indirecte vervoerskosten stijgen per saldo met € 255. 107,-. Dit is o. a. door de volgende punten te verklaren: 11 De loonstijging voor 2024, die in begroting 2024-1 verwerkt zit, bedraagt 5,08% op jaarbasis. Voor begroting 2024 was een stijging van 2% ingerekend. 22 Het hanteren van een gemiddelde indexatie van 2,5% voor onze indirecte vervoerskosten met uitzondering van de lonen voor de begroting 2024. Voor begroting 2024-1 is deze gemiddelde indexatie op basis van de prijsstijgingen bij onze leveranciers op zo’n 4,5% uitgekomen. 33 Een plaatsgevonden revisie waarbij kosten die eerder als overheadkosten verwerkt waren, nu als indirecte vervoerskosten zijn verwerkt, met een toename van deze kosten als gevolg (+ € 75. 000,-). 44 De doorontwikkeling en het beheer en onderhoud van MijnOmnibuzz (+ € 25. 000,-). 55 Een noodzakelijke server upgrade van onze telefooncentrale en noodzakelijke aanpassingen aan onze systemen en
rapportagemodules (+ € 36. 000,-). 66 Een toename van de verwachte renteopbrengsten (- € 70. 000,-). 77 Een daling van de structurele SMS-kosten voor het gebruik van MijnOmnibuzz (- € 14. 500,-). 88 De interne doorbelasting van Wmo-vervoer naar GGZ-vervoer van de indirecte vervoerskosten (- € 3. 404,-).
4. 4
Toelichting op de baten en lasten (GGZ-vervoer)
In deze begroting wordt het GGZ-vervoer wederom opgenomen. In 2022 zijn wij hiermee voor de gemeente Roermond gestart en sinds 2023 is ook de gemeente Nederweert aangesloten. Dit vervoer behelst momenteel het vervoer van jeugdigen en valt daarom onder taakveld 6. 72c ‘Jeugdhulp dagbesteding’. Op basis van de toelichtingen in de financiële uitgangspuntennotitie 2024-1 zullen achtereenvolgens de verdeling van de vervoerskosten en de verdeling van de interne doorbelasting van het Wmo-vervoer naar het GGZ-vervoer worden weergegeven. VVeerrddeelliinngg vveerrvvooeerrsskkoosstteenn De begrote vervoerskosten worden gebaseerd op de kilometers die in 2023 voor dit type vervoer gereden zijn, vermenigvuldigd met de NEA-index van 3,4%. Deze vervoerskosten worden verdeeld conform systematiek Wmo-vervoer. Dit
levert de volgende verdeling op: TTaabbeell vveerrvvooeerrssvvoolluummee GGGGZZ Gemeente
Aantal kilometers
Aantal ritten
Nederweert Roermond
11730 42529
326 2575
Totaal
54258
2901
47
Omnibuzz
Financiële begroting
TTaabbeell vveerrddeelliinngg ddiirreeccttee vveerrvvooeerrsskkoosstteenn Gemeente
Kilometers 2024-1
Toeslagen individueel
Toeslagen jeugd
Nederweert Roermond
€ €
Totaal
€
Meereizend OV-er
Vervoerskosten
20. 559 82. 578
€ €
4. 999 19. 618
€ €
7. 207 28. 938
€ €
856
€ €
32. 764 131. 990
103. 137
€
24. 616
€
36. 145
€
856
€
164. 754
-
Boven op de intern doorbelaste kosten verwachten wij nog extra overheadkosten in verband met het GGZ-vervoer. Deze kosten worden tussen beide gemeenten verdeeld, naar rato van het aantal inwoners. TTaabbeell oovveerrhheeaaddkkoosstteenn Gemeente
Aantal inwoners
Verhouding inwoners
Overheadkosten
Nederweert Roermond
17. 501 59. 965
23%€ 77%€
1. 130 3. 870
Totaal
77. 466
100%€
5. 000
VVeerrddeelliinngg vvaann ddee iinntteerrnnee ddoooorrbbeellaassttiinngg WWmmoo-- nnaaaarr GGGGZZ--vveerrvvooeerr Naast de eerdergenoemde kosten, vindt er ook een interne doorbelasting van kosten voor het Wmo-vervoer naar het GGZ-vervoer plaats. De indirecte vervoerskosten worden hierbij verdeeld op basis van het aantal ritten per gemeente ten opzichte van het totaal aantal ritten. De overheadkosten worden verdeeld op basis van het aantal pashouders per gemeente op 1 januari 2024 ten opzichte van het totaal aantal pashouders. Deze interne doorbelasting leidt tot een vermindering van de lasten voor het Wmo-vervoer en dus tot een vermindering van de lasten voor de andere gemeenten. TTaabbeell vveerrddeelliinngg ddoooorrbbeellaassttiinngg Gemeente
Indirecte vervoerskosten
Nederweert Roermond
€ €
1. 129 8. 917
€ €
150 972
€ €
1. 278 9. 889
Totaal
€
10. 046
€
1. 122
€
11. 168
48
Overheadkosten
Totaal
Omnibuzz Bijdrage
Financiële
GGZ-vervoer
Bovenstaande kosten Tabel
totaalbijdrage
begroting per gemeente
leiden tot de
volgende totaalbijdragen
per gemeente.
per gemeente
Gemeente
| Nederweert | Roermond
|E
35.172
€
145.749
Totaal
€
180.921
(geanoimserd) oon
NELISSEN 1343
Gas - 407
(geanonimise rd)
(geanoimserd)
|
Omnibuzz
4. 5
Financiële begroting
Toelichting op de baten en lasten (leerlingenvervoer)
In deze begroting wordt het leerlingenvervoer voor het eerst opgenomen. Wij starten in augustus dit jaar met de uitvoering van dit type vervoer. Dit gaan we doen voor de gemeenten Echt-Susteren, Maasgouw, Nederweert, Roerdalen, Roermond en Weert. Tevens gaan wij voor de gemeente Roermond het gym- en zwemvervoer verzorgen. Beide typen vervoer vallen onder taakveld 4. 3 ‘Onderwijsbeleid en leerlingzaken’. De begroting wordt gebaseerd op de bedragen conform de business case, exclusief de cijfers voor de gemeente Leudal. In de jaarrekening 2024 zal een herverdelingseffect volgen waarbij definitief afgerekend wordt. Op basis van de toelichtingen in de financiële uitgangspuntennotitie 2024-1 zullen achtereenvolgens de verdeling van de vervoerskosten, de verdeling van de interne doorbelasting Wmo-vervoer naar leerlingenvervoer en de verdeling van de
investeringskosten weergegeven worden. VVeerrddeelliinngg ddiirreeccttee vveerrvvooeerrsskkoosstteenn De begrote directe vervoerskosten worden gebaseerd op de vanuit de gemeenten verstrekte informatie en een geoffreerd
prijspeil. TTaabbeell vveerrvvooeerrsskkoosstteenn lleeeerrlliinnggeennvveerrvvooeerr Gemeente
Directe vervoerkosten 2024
Echt-Susteren
€
461. 280
Maasgouw Nederweert
€
235. 350
€
234. 163
Roerdalen
€
265. 040
Roermond
€
399. 547
Weert
€
465. 795
TOTAAL
€
2. 061. 175
TTaabbeell vveerrvvooeerrsskkoosstteenn ggyymm-- eenn zzwweemmvveerrvvooeerr Gemeente
Directe vervoerkosten 2024
Roermond
€
31. 542
TOTAAL
€
31. 542
Op basis van het aantal ritten worden de indirecte vervoerskosten verdeeld.
50
Omnibuzz
Financiële begroting
TTaabbeell iinnddiirreeccttee vveerrvvooeerrsskkoosstteenn lleeeerrlliinnggeennvveerrvvooeerr Gemeente
Indirecte vervoerkosten 2024
Echt-Susteren
€
16. 735
Maasgouw Nederweert
€
10. 607
€
10. 017
Roerdalen
€
10. 489
Roermond
€
21. 761
Weert
€
11. 550
TOTAAL
€
81. 159
VVeerrddeelliinngg vvaann ddee iinntteerrnnee ddoooorrbbeellaassttiinngg WWmmoo-- nnaaaarr lleeeerrlliinnggeennvveerrvvooeerr Naast de eerdergenoemde kosten, vindt er ook een interne doorbelasting van overheadkosten voor het Wmo-vervoer naar het leerlingenvervoer plaats. Dit levert per saldo een voordeel op voor het Wmo-vervoer. Deze overheadkosten worden verdeeld op basis van het aantal geïndiceerde reizigers. TTaabbeell oovveerrhheeaaddkkoosstteenn Gemeente
Overheadkosten
Echt-Susteren
€
9. 087
Maasgouw Nederweert
€
6. 907
€
4. 974
Roerdalen
€
5. 884
Roermond
€
17. 041
Weert
€
14. 470
TOTAAL
€
58. 362
51
Omnibuzz
Financiële begroting
VVeerrddeelliinngg iinnvveesstteerriinnggsskkoosstteenn lleeeerrlliinnggeennvveerrvvooeerr Er zijn investeringskosten gemaakt zodat het leerlingenvervoer gerealiseerd kan worden. Deze kosten worden naar rato van het aantal inwoners verdeeld tussen de gemeenten. TTaabbeell vveerrddeelliinngg iinnvveesstteerriinnggsskkoosstteenn lleeeerrlliinnggeennvveerrvvooeerr Gemeente Echt-Susteren Maasgouw Nederweert Roerdalen Roermond Weert TOTAAL
Kosten € €
9. 334 7. 095
€ €
5. 109 6. 044
€
17. 506
€ €
14. 864 59. 952
BBiijjddrraaggee lleeeerrlliinnggeennvveerrvvooeerr ppeerr ggeemmeeeennttee
Bovenstaande kosten leiden tot de volgende totaalbijdragen per gemeente.
Gemeente Echt-Susteren Maasgouw Nederweert Roerdalen Roermond Weert TOTAAL
52
Directe vervoerskosten
Directe vervoerskosten gym- en
€ €
461. 280 235. 350
€ €
-
€ €
234. 163 265. 040
€ €
-
€
399. 547
€
31. 542
€ €
465. 795 2. 061. 175
€ €
31. 542
Investeringskosten
Indirecte vervoerkosten
Overheadkosten
Totaal
€ €
9. 334 7. 095
€ €
16. 735 10. 607
€ €
9. 087 6. 907
€ €
496. 436 259. 958
€ €
5. 109 6. 044
€ €
10. 017 10. 489
€ €
4. 974 5. 884
€ €
254. 263 287. 457
€
17. 506
€
21. 761
€
17. 041
€
487. 397
€ €
14. 864 59. 952
€ €
11. 550 81. 159
€ €
14. 470 58. 362
€ €
506. 678 2. 292. 190
zwemvervoer
-
-
-
5
Bijlagen
53
Omnibuzz
5.
Bijlagen
5. 1
Staat van geactiveerde kapitaaluitgaven
Alle bedragen in €
Oorspronkelijk bedrag van de kapitaaluitgaven Vermeerde(aanschafringen in het fingswaarde) dienstjaar aan het begin van het dienstjaar
OorspronVerminkelijk bedrag van de kapideringen (anders dan taaluitgaven % of andere (aanschafdoor afmaatstaf van afschrijschrijvingen fingswaarof aflossin-de) aan het ving gen) in het einde van dienstjaar het dienstjaar
Totaal van de afschrijving/aflossing op de kapitaaluit-
(Extra) afschrijvingen van het kapitaaluitgaven in het dienstjaar
gaven aan
het begin van het dienstjaar
(Extra) aflossingen op kapitaalverstrekking in het dienstjaar
Bijlagen
Boekwaarde aan het begin van het dienstjaar
Boekwaarde aan het einde van het dienstjaar
Programma Wmo-vervoer Inventaris
110. 861
-
-
110. 861
10,00%
23. 696
-
110. 861
87. 165
Hardware Inrichting en verbouwing Technische installaties Software
25. 727
-
-
25. 727
33,33%
13. 590
-
25. 727
12. 137
83. 834
-
-
83. 834
4,00%
4. 398
-
83. 834
79. 436
83. 368
-
-
83. 368
6,67%
7. 906
-
83. 368
75. 462
36. 416
-
-
36. 416
10,00%
6. 949
-
36. 416
29. 467
340. 206
-
-
340. 206
-
56. 538
-
340. 206
283. 668
340. 206
-
-
340. 206
-
56. 538
-
340. 206
283. 668
Bestemming van het reBestemming sultaat tusvan het sentijds via resultaat begrotings-2024 wijziging
Reserves na bestemming ultimo 2024
Totaal Wmo-vervoer
Totaal-generaal
5. 2
-
Staat van reserves
Naam reserve, alle bedragen in €
Vermeerderingen wegens bijboeking van de rente
Saldo aan het begin van het dienstjaar
Overige vermeerderingen
Verminderingen van de reserve
Saldo einde van het dienstjaar
Reserves Algemene reserve
900. 000
Bestemmingsreserve personeel
-
-
-
-
-
-
900. 000 -
-
-
-
-
900. 000 -
Bestemming ICT
35. 244
-
-
10. 744
24. 500
-
-
24. 500
Totaal Reserves
935. 244
-
-
10. 744
924. 500
-
-
924. 500
54
Omnibuzz
5. 3
Bijlagen
Opbouw algemene reserve
Op 20 december 2023 heeft het algemeen bestuur ingestemd met de geactualiseerde nota ‘Reserves, voorzieningen en risicomanagement’. De ingeschatte risico’s van de GR Omnibuzz zijn als volgt bepaald: 11 EEccoonnoommiisscchhee kkwweettssbbaaaarrhheeiidd ttaaxxiibbeeddrriijjvveenn Het risico dat een van de vervoersbedrijven die als leverancier van Omnibuzz optreedt niet meer aan de vervoersvraag kan voldoen of zelfs failliet gaat waardoor de continuïteit van het vervoer in het gedrang komt. Dit kan ook leiden tot een inkooprisico omdat het vervoer opnieuw moet worden ingekocht. Risico
Kans 650. 000
Benodigde weerstandcapaciteit 50%
325. 000
22 GGeebbrreekk aaaann kkeennnniiss oommttrreenntt nniieeuuww ddooeellggrrooeeppeennvveerrvvooeerr Het risico dat binnen Omnibuzz te weinig kennis aanwezig is omtrent de nieuwe activiteiten, zoals het leerlingenvervoer en de hiermee verbonden processen en de kans dat nieuwe medewerkers onvoldoende op de hoogte zijn van reeds bestaande processen en activiteiten. Dit kan leiden tot fouten, verkeerde inschattingen en financiële schade. Risico
Kans 200. 000
Benodigde weerstandcapaciteit 30%
60. 000
33 AAffhhaannkkeelliijjkkhheeiidd lleevveerraanncciieerrss IICCTT Binnen onze branche wordt er veel gebruikgemaakt van complexe, op maat gemaakte software, die niet alleen door Omnibuzz
gebruikt wordt, maar ook door verscheidene vervoersbedrijven die als leverancier van Omnibuzz optreden. Als een van deze softwareleveranciers failliet gaat, kan dit grote gevolgen hebben, zowel voor onze vervoersbedrijven als voor Omnibuzz. Risico
Kans 750. 000
Benodigde weerstandcapaciteit 20%
150,000
44 DDiiggiittaallee ddrreeiiggiinnggeenn Omnibuzz is, net zoals vrijwel ieder ander bedrijf, in een bepaalde mate vatbaar voor digitale dreigingen van buitenaf. Dit kan in de vorm van phishingmails en virussen zijn of grootschalige hacks. Er zijn helaas talloze recente voorbeelden van bedrijven die slachtoffer zijn geworden en die zelfs losgeld hebben moeten betalen. Risico
Kans 750,000
Benodigde weerstandcapaciteit 30% Totaal benodigde weerstandcapaciteit
225. 000 760. 000
55
le) E fa 2 5 N IN
(geanoni(mgieasneo irmds)e rd)
omnibuzz 1
® © ® © © © © ©0000 ® © © © © © ©
©0000 ®
©
©
N00N00100100100100N ©
©0000
©
©
©
©
0000
©
©
001001001001001
©
®
00
@ee®
(geanoimserd) (geanoimserd) Niets
uit
deze
uitgave
mag worden verveelvoudigd,
opgeslagen
in
een
geautomatiseerd
gegevensbestand of openbaar gemaakt worden in enige
(geano im se rd)
vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch of door
fotokopieën, opname, of op enige andere
manier, zonder voorafgaande
schriftelijke toestemming Omnibuzz.
v1.00-
202404
van
3525858;
omnibuzz
Jaarverslag 2023
(geanoi(mgseardn)o im se rd)
(geanoimserd)
(geanonimise rd)
(geanonimiseerd)
(geano im se rd)(geanoimserd)
Omnibuzz
Inhoud 1.
Voorwoord ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________3
2.
Omnibuzz______________________________________________________________________________________________________________________________________________________6
3.
Ontwikkelingen Omnibuzz in 2023 _________________________________________________________________________________________________________8
4.
Het kantelen van vervoer en het gebruik van OV stimuleren ___________________________________________________________10
5.
Efficiënter organiseren van doelgroepenvervoer _______________________________________________________________________________14
6.
Omnibuzz als slimme organisatie ___________________________________________________________________________________________________________18
7.
Omnibuzz in cijfers ___________________________________________________________________________________________________________________________________28
8.
Overlegstructuren ____________________________________________________________________________________________________________________________________36
9.
Personeel ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________42
10. Communicatie ____________________________________________________________________________________________________________________________________________44 11. Programmaverantwoording ____________________________________________________________________________________________________________________48 12. Balans __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________62 13. De programmarekening ___________________________________________________________________________________________________________________________76 14. Overige gegevens ______________________________________________________________________________________________________________________________________84 15. Rechtmatigheidsverklaring ______________________________________________________________________________________________________________________86 17. Bijlagen _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________94
Vormgeving: Foto’s: 2
bartistiek Design De Fotovakvrouw
Omnibuzz
1.
Voorwoord
Bijgevoegd treft u het jaarverslag 2023 aan met als onderdeel hiervan de jaarrekening 2023.
Geconstateerd kan worden dat het vervoer in 2023 nog steeds gevolgen ondervindt van COVID-19. Het volume van het vervoer is op totaalniveau nog niet op het niveau van de productiecijfers van 2019. Opmerkelijk is dat er een gestage, zij het voorzichtige, groei waarneembaar is waarbij een aantal gemeenten wel al de productiecijfers realiseren van 2019. Veel aandacht is geschonken aan (de gevolgen van) het chauffeurstekort. Als organisatie heeft Omnibuzz hier relatief weinig last van; het zijn de taxibedrijven die in de uitvoering problemen hiervan ondervinden. Er moet veel moeite gedaan worden om voldoende personeel te vinden en te binden. Het succes hiervan is afhankelijk per bedrijf en regio. Alle bedrijven voldoen aan de gestelde voorwaarden en passen de cao juist toe. Het blijft echter lastig personeel te vinden in bepaalde regio’s. De gevolgen van dit chauffeurstekort ervaren met name onze klanten. Bij te weinig chauffeurs is het een uitdaging alle ritten tijdig uit te voeren. Om de kwaliteit voor de klanten op een hoog peil te houden, is gewerkt aan het verder vormgeven van vraagspreiding. Wij hebben onze klanten bij het boeken van een rit gevraagd of ze, op zeer drukke tijden, 15 minuten vroeger/later willen reizen. Door het toepassen hiervan hebben de vervoerders veel lucht gekregen en zijn onze klanten op tijd gekomen.
Niet alleen de klanten hebben hier voordeel van, ook de vervoerders hebben minder last van de malussen die worden opgelegd bij een foutieve rituitvoering. Daarnaast betekent het ook minder druk op het callcenter, aangezien minder klanten vragen waar hun taxi blijft. Deze inspanningen hebben ertoe geleid dat de klanten de dienstverlening waarderen met een 8,3 als rapportcijfer. In 2023 is een belangrijke stap gezet in de realisatie van de door gemeenten vastgestelde visie. Zes gemeenten in Midden-Limburg hebben gevraagd of Omnibuzz het leerlingenvervoer vanaf augustus 2024 wil gaan organiseren. Gedurende 2023 is intensief gewerkt aan het uitwerken van dit verzoek en is de aanbesteding gestart. In 2022 hebben opdrachtgevers in het doelgroepenvervoer een nieuwe vereniging opgericht; de Vereniging voor Doelgroepenvervoer Nederland (VDVN). Ook Omnibuzz maakt hier deel van uit. In 2023 heeft de organisatie echt vorm gekregen en is sterk ingezet op onder andere kennisdeling over zero-emissie en de (on)mogelijkheden om dit doel te bereiken. Daarnaast fungeert de VDVN als gesprekspartner voor de ministeries en de brancheorganisaties. De gesprekken worden onder
andere gevoerd op de gebieden van leerlingenvervoer en publieke mobiliteit. De samenwerking met Arriva en de Provincie Limburg heeft in het afgelopen jaar geresulteerd in een gezamenlijk actieplan ‘Iedereen mobiel’. Een van de onderwerpen in dit plan is de verdere promotie van de Voor Elkaar Pas. Momenteel loopt hierover een pilot die wij samen met Arriva uitvoeren. Het doel van Omnibuzz is ervoor te zorgen dat inwoners zoveel mogelijk hun vervoerbehoefte op eigen kracht kunnen realiseren, waarbij het beheersbaar houden van de begrotingen van zowel de Provincie Limburg als de gemeenten voorop staat. U gaat het jaarverslag 2023 lezen. Dit jaarverslag vindt u ook op www. omnibuzz. nl. 3
Omnibuzz
Wij nodigen u van harte uit een kijkje te landelijke toegankelijkheidseisen en voor Met
vriendelijke groeten,
Mr.
(geanonimiseerd)
Directeur
Omnibuzz
nemen
op
iedereen
onze
website
toegankelijk
die sinds
oktober
2021
voldoet
is.
(geanonimiseerd) Voorzitter
algemeen
bestuur
(geanoimserd)
(geano im se rd)(geanoimser(dg)eanoimserd)
aan
de
©
geldende
2
Over Omnibuzz
5
Omnibuzz
2.
Over Omnibuzz
Omnibuzz
Omnibuzz is een Gemeenschappelijke Regeling die verantwoordelijk is voor hoofdzakelijk de uitvoering van het vraagafhankelijk vervoer in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (Wmo) voor 30 Limburgse gemeenten. De bijna 39. 500 klanten zijn inwoners die van hun gemeente een indicatie voor ons vervoer hebben gekregen. De dienstverlening is gericht op optimalisatie van het vervoer voor zowel de reizigers als de deelnemende gemeenten. Omnibuzz voert tevens in een aantal gemeenten ander kleinschalig vervoer uit in opdracht van die gemeente(n). 2. 1
Kernwaarden
Omnibuzz heeft in haar bedrijfsplan een aantal kernwaarden geformuleerd: Klantgericht en betrouwbaar. Kostenefficiënt en duurzaam. Innovatief en flexibel. Kwaliteit en deskundigheid. Integriteit.
2. 2
Missie
Onze missie luidt:
“ Goed, veilig, betrouwbaar en betaalbaar doelgroepenvervoer voor nu en later. ” Uit onze missie blijkt een sterke focus op duurzaam en kwalitatief hoogwaardig vervoer. Het doel van Omnibuzz is de beste service op het gebied van (aangepast) vervoer te bieden.
Omnibuzz zorgt dat klanten - vooral diegenen die daarbij ondersteuning nodig hebben - optimaal gebruik kunnen maken van het vervoer en daardoor kunnen blijven participeren. Wij blijven voortdurend optimaliseren en ontwikkelen zodat het vervoer, ondanks groeiende uitdagingen, beheersbaar blijft voor de gemeenten. Wij zetten daarvoor in op het efficiënt organiseren van vervoer en het activeren van de eigen kracht van onze klanten door het gebruik van andere vervoersoplossingen. Daarbij gaan wij uit van drie pijlers: 11 Het kantelen van vervoer en het gebruik van OV stimuleren. 22 Het efficiënter organiseren van doelgroepenvervoer. 33 Omnibuzz als slimme organisatie.
6
3
Ontwikkelingen Omnibuzz in 2023
7
Omnibuzz
3.
Ontwikkelingen Omnibuzz in 2023
Ook in 2022 is de impact van COVID-19 op het vervoersvolume voelbaar geweest voor Omnibuzz. Er is zeker sprake van een toename, maar het vervoersvolume lag nog 31,9% lager in vergelijking met 2019 (gesteld als vergelijkingsjaar). In 2020 en 2021 was het vervoersvolume zo laag, dat er niet genoeg werk was voor alle chauffeurs. Daarna nam het vervoersvolume in 2022 toe, wat heeft geleid tot een chauffeurstekort bij de taxibedrijven. In 2023 is het chauffeurstekort nog merkbaar. De problemen met het aan-
trekken en behouden van voldoende gekwalificeerde chauffeurs houden aan en kunnen nog serieuzere vormen aannemen als het vervoersvolume verder aantrekt. Een aantal gemeenten heeft dit al geconstateerd. Dit onderwerp heeft onze volledige aandacht en vraagt vanwege de omvang en impact ook aanpassingen aan de systeemkant. Om het vervoer zo optimaal mogelijk te laten verlopen, heeft Omnibuzz de piekspreiding ingevoerd. Deze piekspreiding voorkomt echte piekmomenten en zorgt voor een betere spreiding van het vervoer. Begin 2023 heeft het bestuur ingestemd met twee belangrijke thema’s in de contractafspraken met de ver-
voerders, namelijk: Bonus malus Het voorstel om het vergoedingspercentage in de tabel van de 8
Ontwikkelingen Omnibuzz in 2023
bonus-malus regeling tijdelijk en met terugwerkende kracht te wijzigen, over de periode mei 2022 tot en met september 2022. Het voorstel om de bonus of malus vanaf 1 oktober 2022 per kwartaal te berekenen en/of op te leggen/uit te keren in plaats van maandelijks. Duurzaamheidsscore: Het voorstel om het duurzaamheidspercentage van minimaal 35% te vervangen door nieuwe percentages per perceel. Als gevolg hiervan is ervoor gekozen om de looptijd van de raamovereenkomsten met vervoerders met drie jaar te verlengen, zodat de maximale looptijd van acht jaar (1 januari 2020 tot en met 31 december 2027) benut wordt en de kwaliteit van het vervoer gewaarborgd is. Omnibuzz heeft als tweede pijler ‘Het efficiënt organiseren van doelgroepenvervoer’. Hier valt ook de instroom van ander doelgroepenvervoer onder. In het afgelopen jaar heeft Omnibuzz intensieve gesprekken gevoerd met zeven Midden-Limburgse gemeenten over eventueel instroom van leerlingenvervoer en het gym-zwemvervoer van één gemeente. Er is met deze gemeenten een businesscase opgesteld, die is voorgelegd aan alle Midden-Limburgse colleges. Dit heeft ertoe geleid dat wij van zes Midden-Limburgse gemeenten de opdracht hebben gekregen dit vervoer te gaan uitvoeren per 1 augustus 2024.
Omdat het vervoer erg omvangrijk is, is gekozen voor een Europese aanbesteding. Het aanbestedingstraject loopt en het vervoer start per 1 augustus 2024, met een looptijd van vier jaar en eventueel twee verlengingsjaren. Omnibuzz heeft als doelstelling dat iedereen mobiel is, waarbij de burger zo lang mogelijk zelfstandig kan deelnemen aan de maatschappij. Hiervoor is niet alleen een goed georganiseerd doelgroepenvervoer nodig. Ook het aanbod van openbaar vervoer (OV) moet optimaal te zijn. In 2023 heeft Omnibuzz veel gesprekken gevoerd over de ontwikkelingen in het OV, kansen die er liggen voor eventuele integratie met het doelgroepenvervoer. In dit kader is gesproken over publieke mobiliteit in Limburg. Binnen onze doelgroep is een groeiende zorgbehoefte merkbaar door een toename van dementie en verward gedrag. Dit heeft gevolgen voor de uitvoering van het vervoer en het verwerken van rit- en informatieaanvragen. Omnibuzz zet enerzijds in op maatwerk door indicaties gericht op beperkte zelfregie aan
te bieden. Daarnaast bieden wij de klant ondersteuning bij het boeken van ritten door naasten toegang te geven tot ons
online klantportaal MijnOmnibuzz. Meer uitleg over bovengenoemde ont-
wikkelingen en de daarbij behorende dilemma’s van afgelopen jaar, leest u elders in dit jaarverslag.
Pijler I
4
Het kantelen vervoer van
en
van
het gebruik
OV stimuleren
9
Omnibuzz
4.
Het kantelen van
vervoer en
Omnibuzz overlegt intensief met de Provincie Limburg en andere betrokken partijen en heeft daarnaast een aantal concrete instrumenten ter beschikking om deze ambities te realiseren. 4. 1
Samenwerking met de Provincie Limburg
Een goed dekkend OV-netwerk is een belangrijke voorwaarde om te komen tot realisatie van deze ambitie. De gemiddelde afstand tot de dichtstbijzijnde OV-halte in de huidige OV-concessie is echter groter dan voorheen. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een toename van ons vervoer in vooral het landelijk gebied. In opdracht van het algemeen bestuur overlegt Omnibuzz met de Provincie Limburg en Arriva. Samen werken wij toe naar integrale mobiliteit. Hiervoor is een onderzoek uitgevoerd door Forseti gericht op het reisgedrag, de mobiliteitsbehoeften van 55-plussers in Limburg, en wat sturingsmogelijkheden kunnen zijn voor deze doelgroep om zo lang mogelijk zelfstandig het OV te
kunnen gebruiken. Het onderzoeksrapport ‘Iedereen mobiel’ is de basis geweest voor intensief overleg tussen de Provincie Limburg, Arriva en Omnibuzz. De aanbevelingen in dit rapport hebben geleid tot een gezamenlijk actieplan. Alle geprioriteerde aanbevelingen uit dit actieplan zijn vertaald in daadwerkelijke acties en deelprojecten die de komende jaren gaan bijdragen aan een beter integraal mobiliteitsaanbod in Limburg. In 2023 zijn onderstaande acties opgepakt: Promotie van de Voor Elkaar Pas (VEP).
Onderzoeken van mogelijke besparingen van medische ritten. Het opzetten van een pilot gericht op de voorkant van het Wmo-vervoer.
Omnibuzz is steeds meer betrokken bij de gehele vervoersketen, dus ook aan de voorkant van het Wmo-vervoer. Om onze visie en doelstelling scherp te houden, waarom wij 10
Pijler I
het gebruik van OV stimuleren aan de voorkant
willen bewegen, is een visiedocument opgesteld. Het bestuur van Omnibuzz committeert zich aan het visiedocument met de volgende doelstelling: ‘Omnibuzz heeft als doelstelling de burgers zo lang mogelijk zelfstandig te laten deelnemen in de samenleving, het verlagen van een drempel om andere vervoersvoorzieningen te gebruiken (waaronder het openbaar vervoer en regionale vervoersinitiatieven) en dat de burger leert welke alternatieve vervoersmogelijkheden er voor iedereen beschikbaar zijn. ’ 4. 2
Publieke mobiliteit
In 2023 is Omnibuzz via de Vereniging doelgroepenvervoer Nederland (VDVN) benaderd door het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat om in Limburg samen te werken aan mogelijkheden voor publieke mobiliteit. Het doel van deze samenwerking is mobiliteitsmogelijkheden en integratie op provinciaal niveau optimaliseren. Hierbij wordt gesproken over HUB’s, een servicelijn, first-and-last mile en één vervoerskenmerk. De uitwerking hiervan dient nader onderzocht te worden met alle betrokken partijen. In 2024 zal dit meer vorm krijgen.
4. 3
Ander (lokaal) vervoer
Mede door de terugtrekkende beweging van het OV groeit het aanbod in aanvullend (lokaal) vervoer. Via initiatieven als Trendsportal en www. ikwilvervoer. nl sturen wij actiever op het gebruik van alternatief vervoer in brede zin. Bij deze initiatieven betrekken wij de ontwikkelingen op het gebied van gezamenlijke ‘multimodale’ samenwerking in reisinformatie (MaaS). Trendsportal is in 2022 gestart met de pilot ‘Kommee’. Aan deze pilot neemt Omnibuzz ook deel. Kommee is een initiatief dat alle vervoersvormen onder de aandacht brengt van inwoners van een gemeente door informatiebijeenkomsten en praktijkdagen te organiseren. In 2023 is onderzoek uitgevoerd naar het voortzetten van de pilot in
Omnibuzz
Pijler I
andere gemeenten, wat nog geen vervolg heeft gekregen. Halverwege 2023 heeft er een themasessie plaatsgevonden in opdracht van Trendsportal, waaraan de Provincie Limburg, Arriva en Omnibuzz hun bijdrage hebben geleverd. Naast de betrokken partijen waren diverse ambtenaren uit het beleidsveld sociaal domein en mobiliteit aanwezig. Deze themasessie stond in het teken van kennisdeling over doelgroepenvervoer, OV en andere vervoersvormen. Daarnaast was er aandacht voor het thema vervoersgelijkheid en de leefbaarheid/bereikbaarheid in het landelijk gebied. In 2024 komt er een vervolgsessie.
Daarnaast is in 2023 de basis gelegd voor de pilot ‘Gratis Arriva-OV aanbieden als voorloper op Wmo-vervoer’. Deze pilot is niet specifiek gericht op onze klanten. Door het gebruik van OV bij de burgers te stimuleren, verwachten wij dat zij langer zelfstandig kunnen blijven reizen en dus Omnibuzz minder snel nodig te hebben. Daarnaast heeft deze pilot ook als doel een vangnet te creëren voor burgers die niet in aanmerking komen voor het Wmo-vervoer. Deze pilot geeft ons inzicht in de reisbehoefte van de burger en wat de stimulans is om gebruik te maken van het OV. Gedurende 2024 start de pilot en zullen de eerste resultaten en data geanalyseerd worden.
Via www. ikwilvervoer. nl bieden wij gebruikers van de website en klanten van Omnibuzz een overzicht van algemene reisin-
formatie en welke vervoersvormen er aangeboden worden in hun gemeente. Denk hierbij aan doelgroepenvervoer, (lokaal) alternatief vervoer en maatwerkvarianten. In 2023 heeft Omnibuzz bij diverse trajecten de website aanbevolen, waaronder bij de pilot ‘Kommee’ als informatievoorziening. Aangezien deze website aansluit op aanbevelingen uit het eindrapport van Forseti, zijn deze aanbevelingen meegenomen in het eerdergenoemde opgestelde actieplan. 4. 4
De Voor Elkaar Pas
Omnibuzz biedt in samenwerking met Arriva de Voor Elkaar Pas (VEP) aan. Deze pas combineert twee vervoersvormen, OV en Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CVV). Dit product is afgestemd op de doelgroep en verlaagt de drempel om gebruik te maken van het OV. Een begeleider kan gratis met de VEP-klant meereizen in het OV van Arriva in Limburg. Eind 2023 heeft 23,6% van onze klanten een VEP, 85,5% daarvan heeft ook een begeleiderspas. In 2023 zijn mogelijkheden onderzocht hoe de Voor Elkaar Pas gepromoot kan worden onder nieuwe klanten en huidige Wmo-klanten. Denk hierbij ook aan het promoten van de Voor Elkaar Pas bij huidige klanten, die de pas wel hebben, maar niet gebruiken. Dit heeft geleid tot het initiatief om in 2024 twee gratis dagkaarten van Arriva te verstrekken aan huidige pashouders zodat zij kunnen ervaren hoe het is om met het OV te reizen. 11
(geanoimserd) (geanoimserd)
Pijler II
5
Efficiënter organiseren van
doelgroepen-
vervoer
13
Omnibuzz
5.
Efficiënter organiseren
van
doelgroepenvervoer
Omnibuzz verzorgt het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CVV) zo goed en efficiënt mogelijk. Omdat Omnibuzz is ingericht als mobiliteitscentrale behoren combinaties met ander vervoer tot de mogelijkheid. 5. 1
Efficiënt CVV
Het dagelijks bestuur heeft de huidige vervoerscontracten in 2023 verlengd met 3 jaar (1 januari 2020 tot en met 31 december 2027). Met de verlenging van de vervoerscontracten, willen wij bevorderen dat door de opdrachtnemer
duurzame arbeidsrelaties worden aangegaan en dat er wordt geïnvesteerd in duurzame voertuigen. Vervoerders zelf zagen ook liever een verlenging van de huidige overeenkomst dan een nieuwe aanbesteding in deze lastige tijd. Bovendien geeft dit meer ruimte om te onderzoeken hoe bij de nieuwe aanbesteding (start 1 januari 2028) Zero Emissie Doelgroepenvervoer gerealiseerd kan worden. Verder is de verwachting dat opnieuw aanbesteden leidt een kostenstijging omdat nieuwe prijsafspraken met vervoerders gemaakt moeten worden. De bedrijven die het Omnibuzzvervoer momenteel uitvoeren zijn: Taxi Nelissen: Regio Maastricht. Taxi Van Loo: Regio Heuvelland. Taxi Hanneman: Regio Parkstad en Westelijke Mijnstreek (twee percelen). Personenvervoer Midden-Limburg: Regio Roermond. Taxi Van Driel: Regio Weert en Venray/Noord-Limburg (twee percelen). Taxi De Leeuw: Regio Venlo en Peel en Maas.
Efficiënt vervoer is een belangrijk instrument om de kosten van vervoer beheersbaar te houden. Binnen de lopende contracten is Omnibuzz volop bezig met het efficiënter maken van het vervoer. Belangrijke instrumenten voor efficient vervoer zijn piekspreiding, actief sturen op groepsritten en vast werk. 14
Pijler II
Bij uitzondering wordt bij het bereiken van de maximale capaciteit gebruikgemaakt van een tijdelijke en lokale aannamestop. In 2022 is dit een aantal keer gebeurd. Omdat Omnibuzz een aannamestop wil voorkomen, is in 2023 de piekspreidingsmodule ontwikkeld voor de ritreserveringssoftware. Met deze module wordt sturing gegeven aan het gewenste vertrek- en ophaalmoment. Dit levert een efficientere planning en inzet van vervoer op en borgt tevens de kwaliteit van de uitvoering. Ritten worden tijdens de reservering verschoven van tijdstippen waar het knelt naar andere rustigere momenten. In november 2023 is deze module ingezet bij 1 vervoerder. In 2024 zullen wij dit goed evalueren. De verwachting is dat de piekspreidingsmodule voor alle vervoerders ingezet zal worden. In de advisering aan gemeenten blijven wij inzetten op bewustwording en signalering. Het is complex om een goede balans te vinden tussen maatwerk, zorgen dat vervoerspecificaties voor klanten passend zijn en het beheersbaar houden van het vervoer. In de advisering is aandacht voor