03c.1 Bijlage 1 PlanMER 2018 (geanonimiseerd)
Tekst van het document
paardenhouderijen. Ad. b. Voor de
hypische boulevard geldt dat de geluidemissie beperkt blijft tot enkele tientallen voertuigbewegingen , stemgeluid en een mogelijk enkele luchtbehandelingsunits. Gezien de afstanden tot de dichtstbijzijnde woningen binnen dan wel buiten het plan is geen relevante akoestische invloed te verwachten als gevolg van de hypische boulevard.
Ad. c. Voor manege D'n Umswing geldt dat de geluidemissie als gevolg van de extra activiteiten aldaar beperkt blijft tot maximaal 2. 000 voertuigbewegingen en stemgeluid. Dit past daarmee binnen de reguliere situatie Ad. d. Drukkere weekenddagen (verdubbeling van het aantal bezoekers/auto’s) hebben akoestisch gezien geen invloed. De maatgevende internationale evenementen vormen namelijk de uitgangssituatie voor de representatieve bedrijfssituatie. Gezien deze binnen de reguliere geluidnormen passen , passen automatisch ook de drukkere weekenddagen binnen deze normen. Ade. De representatieve situatie wordt per jaar voorkomt. Hoe vaak deze
bepaald door een drukke dag die vaker dan 12 maal situatie voorkomt , is akoestisch gezien niet van
belang.
Adf. Eén
of twee maal
per jaar
vindt een groot evenement plaats. In vergelijking met de internationale reguliere wedstrijden zal het aantal deelnemers redelijk vergelijkbaar blijven , maar het aantal bezoekers (regulier 2000 personen) veel hoger zijn , tot maximaal 60. 000 personen. Dit heeft als gevolg dat de maatgevende bronnen als (omroepgeluid en applaudisseren) ook toenemen. Stemgeluid en geluid van motorvoertuigen zal ondergeschikt blijven aan deze bronnen. De toename
termen 15 dB (60000/200C) (30) Dat wil zeggen dat de geluidbelasting maximaal (45 + 15 =) 60 dB(A) bedraagt. In geval het een ‘kleiner’ evenement betreft , gaat het om 15. 000 bezoekers. De geluidbelasting bedraagt dan ruim 50 dB(A). Deze geluidbelastingen voldoen niet meer aan de geluidgrenswaarde uit de VNG-publicatie.
10-LOG
is
uitgedrukt =
in akoestische
10-LOG
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
=
Horst aan de Maas
86
PoUDEROYEN
((ggeeaannoon n nniimmiiss eeeerrdd))
Het betreft echter een incidentele situatie (evenement) die maximaal dan 12 maal jaar voorkomt en waarvoor op basis van de zogenaamde 12-dagenregeling een ontheffing kan worden aangevraagd bij de gemeente.
per
evenementenvergunning aan de orde zijn , waarin mogelijk afwijkende geluidgrenswaarden zullen worden opgenomen. Een grootschalig congres met 10. 000 bezoekers ligt op de grens van akoestische inpasbaarheid binnen de reguliere normen. Toch wordt voorgesteld om ook deze evenementen onder de incidentele situatie te laten Tevens
zal een
ressorteren
en het totaal
evenementen met te limiteren tot maximaal 12 maal aan
een
bezoekersaantal
vanaf 10. 000
in
per jaar.
frequentie
Bij vorenstaande
uitgegaan dat geen sprake is van hoorbaar muziekgeluid ter plaatse gevels geluidgevoelige objecten. Er kan in geval muziek op voorgrondniveau wordt geproduceerd en gebruik wordt gemaakt van zogenaamde subwoofers (lage tonen luidsprekers) ook op grotere afstand sprake zijn van herkenbaar muziekgeluid. Op dat moment dient een straf-correctie van 10 dB te worden toegepast op de totale geluidemissie. In veel evenementen-vergunningen wordt deze strafcorrectie echter gezien het incidentele karakter achterwege gelaten. van
is ervan
de
van
In voorkomende
gevallen zal het evenement moeten en ook kunnen geluidgrenswaarden uit de Nota Limburg , welke bij de meeste evenementenvergunningen wordt gezien als referentie.
voldoen
aan
de
indirecte hinder (t. g. v. verkeer naar- en van het plangebied) Vrijwel de gehele verkeersafwikkeling zal plaatsvinden via de Peelstraat in westelijke richting en zal daarna worden opgenomen op in het heersende verkeersbeeld van de Midden Peelweg (N277). Vóór het verkeer via de ter plaatse aanwezige rotonde wordt opgenomen op de N277 worden geen geluidgevoelige bestemmingen gepasseerd. Het aspect indirecte hinder is derhalve niet aan de orde.
Mogelijke uitzondering De voertuigen hebben
vormt de woning (met groepsaccommodatie) aan Peelstraat 79. dan echter al minimaal 400 meter afgelegd en de ter plaatse snelheid bereikt. Bovendien ligt de dichtstbijzijnde gevel van het betreffende optredende object op meer dan 50 meter uit de wegas , waardoor er met maximaal 2. 000 mvt. per etmaal (dagen met een wedstrijd blijven maatgevend) geen sprake kan zijn van een overschrijding van de voorkeursgrenswaarde van 50 dB(A).
Effectbeoordeling
Referentie situatie
Verkeerslawaai Industrielawaai Indirecte
hinder
Totaalbeoordeling geluid
0 0 0 0
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
| Invloed op
geluidsbelasting objecten en oppervlak gebied Regulier gebruik 0 0/0 0/-
Horst aan de Maas
Invloed
op geluidsbelasting
objecten gebied
en
Incidenteel 0
oppervlak
gebruik
—
0/-
87
((ggeeaannoon n nniimmiiss eeeerrdd))
6. 7.
PoUDEROYEN
Luchtkwaliteit
Wettelijk kader Met wet- en regelgeving wil de overheid zorgen voor een goede luchtkwaliteit en de burgers beschermen tegen de schadelijke gevolgen van luchtverontreiniging. De verontreiniging is afkomstig van verschillende bronnen , zoals het gemotoriseerde verkeer , industriële en agrarische inrichtingen en achtergrondconcentraties van verontreinigende stoffen. Fijn stof (PM10) en stikstofdioxide (NO2) zijn de belangrijkste stoffen in de luchtkwaliteitsregelgeving.
Sinds 15 november 2007 zijn de belangrijkste bepalingen inzake de luchtkwaliteit opgenomen in hoofdstuk 5 , titel 5. 2 van de Wet milieubeheer (hierna ook: Wmb). Deze staat ook wel bekend als de Wet luchtkwaliteit’. In de Nederlandse wet- en regelgeving zijn de richtlijnen uit de Europese regelgeving opgenomen , waaraan ontwikkelingen dienen te voldoen. Ook onder deze “grenswaarden” kan er sprake zijn van effecten op de
gezondheid
voor
mensen.
Luchtkwaliteitsnormen
Stof
Soort
NO2
Jaargemiddelde
(bron: Infomil)
norm
Concentratie
Status
40
Grenswaarde
ug/m°{sinds
2015) NO2
Uurgemiddelde (mag max. 18 keer per jaar worden overschreden)”
200
ug/m®
Grenswaarde
PM:o
Jaargemiddelde**
40
g/m?
Grenswaarde
J aargemiode'de iddeld
20 Homug/m?
Daggemiddelde (mag B( g e a En o n i Mm i s ee r d ) 35 keer per jaar worden overschreden)*"
50
PM
PMo
wo
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
Horst aan de Maas
ug/m®
WHO advieswaarde
Grenswaarde
88
((ggeeaannoon n nniimmiiss eeeerrdd))
Als aan minimaal één van de volgende voorwaarden wordt voldaan , luchtkwaliteitseisen in beginsel geen wettelijke belemmering
vormen
PoUDEROYEN
de
-__een
geen sprake van een feitelijke of dreigende overschrijding van de grenswaarde; project leidt al dan niet per saldo , tot een verslechtering van de luchtkwaliteit;
-__een
project draagt
-_
er is
‘niet in betekenende
mate’
(NIBM) bij aan de verslechtering
van
de
luchtkwaliteit; project past binnen het NSL (Nationaal Samenwerkingsprogramma Luchtkwaliteit) of een regionaal programma van maatregelen.
-__een
Het besluit NIBM Deze Algemene maatregel van Bestuur (AmvB) legt vast wanneer een project ‘niet in betekenende mate’ bijdraagt aan de toename van concentraties van bepaalde stoffen in de lucht. Een project is NIBM wanneer het aannemelijk is dat het een toename van de concentratie veroorzaakt van maximaal 3%. De 3% grens wordt gedefinieerd als 3% van de grenswaarde voor de jaargemiddelde concentratie van fijn stof (PM10) of stikstofdioxide (NO2). Dit komt overeen met 12, microgram/m3 voor zowel PM10 als NO2 (voor PM10 bedraagt de norm 40 ug/m* jaargemiddelde concentratie. Verder mag het daggemiddelde concentratie van 50 ug/m? op niet meer dan 35 dagen jaar worden overschreden). Het NSL is vanaf augustus 2009 van kracht , zodat de 3% grens aangehouden dient te worden.
per
De verdere ontwikkeling van de hippische zone heeft indirect invloed op de luchtkwaliteit door een toename van het aantal voertuigbewegingen. Dit wordt in onderhavig onderzoek in beeld gebracht. Ten eerste wordt ingegaan op de referentiesituatie , vervolgens wordt de invloed onderzocht rekening houdend met het reële aantal extra voertuigbewegingen ten gevolge van de verdere ontwikkeling van de hippische zone en tenslotte wordt de invloed onderzocht rekening houdend met het aantal extra voertuigbewegingen bij maximale invulling van het planvoornemen.
Referentiesituatie Voor de referentiesituatie is de ruimtelijke onderbouwing van het ECdp (RuOb Hippisch Centrum Horst aan de Maas met kenmerk 211x06643) geraadpleegd. In paragraaf 4. 2. 3 wordt ingegaan op het aspect luchtkwaliteit. Samengevat zijn voor de manege destijds de -
volgende uitgangsgegevens gehanteerd:
doordeweeks ca. 50-100 (per dag , inclusief derbyterrein); normaal weekend ca. 300 500 (per weekeinddag); internationale wedstrijden ca. 1. 000 2. 000 (per wedstrijd , —
—
Uit de conclusie blijkt dat de bijdrage van het extra verkeer mate bijdroeg aan de verslechtering van de luchtkwaliteit.
vrijwel
elk
weekeind).
destijds
niet in betekenede
In onderstaande kaarten is de achtergrondconcentratie NO2 en PM10 un het plangebied en de omgeving daarvan weergegeven. Uit deze kaarten blijkt dat er in de huidige concentratie ruimschoots wordt voldaan aan de wettelijke grenswaarden voor N)2 en PM10 en de concentratie PM10 ook onder de WHO-advieswaarde ligt.
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
Horst aan de Maas
89
((ggeeaannoonniimmiisseeeerrdd))
achtergin NO2
OYEN
2016 (pgim’)”
ow 10-14
(geanonimiseerd) IN Achtergrondconcentratie NO2 (jaargemiddelde stikstofdioxide) (bron: RIVM , GEN-kaarten , 2017)
Achtergrondconcentratie PM10 (jaargemiddelde fijn stof) (bron: RIVM , GEN-kaarten , 2017)
in 2016
in 2016
Effecten
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
Horst aan de Maas
90
((ggeeaannoon n nniimmiiss eeeerrdd))
De verdere
ontwikkeling
berekeningen
is veelal
PoUDEROYEN
Grandorse
Verkeer , MER
genereert extra verkeer. Bij hiernavolgende aansluiting gezocht bij paragraaf 3. 2 van het concept rapport rapportage bestemmingsplan Grandorse d. d. 30-12-2017.
Reëel aantal
extra
van
voertuigbewegingen ten gevolge
van
verdere
ontwikkeling hippische
zone
Ten gevolge van de verdere ontwikkeling van de hippische zone zullen het reële aantal extra voertuigbewegingen bij benadering de volgenden zijn: doorontwikkeling paardenhouderijen: ca. 400 werknemers waarvan 100 % met de auto komt. Per auto is de bezettingsgraad 1 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit = 800 bewegingen per weekdag; hippische boulevard: ca. 25 bezoekers per werkdag waarvan 100 % met de auto komt. Per auto is de bezettingsgraad 1 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit = 50 bewegingen per werkdag; uitbreiding manege D'n Umswing: ca. 20 bezoekers per werkdag waarvan 100 % met de auto komt. Per auto is de bezettingsgraad 1 en moet gerekend worden met een heenen terugrit = 40 bewegingen per werkdag. -
-
-
Kleinere
1 daags evenementen en wedstr. jden: wedstrijd en evenemententerrein (normaal): ca. 500 bezoekers per wedstrijd waarvan 100 % met de auto komt. Per auto is de bezettingsgraad 1. 82 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit. 500 / 1. 82 bezettingsgraad * 2 bewegingen = 549 bewegingen per wedstrijd. Er zijn per jaar 52 wedstrijddagen. Evenementen-
wedstrjden
—
trainingen: (internationale wedstrijden):
en evenemententerrein
ca. 15. 000 bezoekers per wedstrijd = correctie 13. 500 bezoekers komen met auto. Per auto is de fiets-OV 10% wedstrijd bezettingsgraad 1. 82 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit: 13. 500 / 1. 82 * bezettingsgraad 2 bewegingen = 14. 835 bewegingen per wedstrijd. Er zijn per jaar 4 internationale wedstrijden. wedstrijd en evenemententerrein (grote internationale evenementen): ca. 60. 000 bezoekers per wedstrijd correctie fiets-OV 10% = 54. 000 bezoekers komen met auto. Per auto is de bezettings-graad 1. 82 en moet gerekend worden met een heen- en * terugrit: 54. 000 / 1. 82 bezettingsgraad 2 bewegingen = 59. 341 bewegingen per wedstrijd. Er zijn per jaar 2 grote internationale wedstrijden. -
—
-
-
1-daagse congressen-festivals:
14. 500 bezoekers correctie fiets-OV 10% = 13. 050 bezoekers komen met auto. Per auto is de bezettingsgraad 1. 82 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit: 13. 050 / 1. 82 bezettings-graad * 2 bewegingen = 14. 340 bewegingen per jaar. ca.
—
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
Horst aan de Maas
91
((ggeeaannoon n nniimmiiss eeeerrdd))
PoUDEROYEN
Permanente voorzieningen jaarrond: Ca. 1. 000 bezoekers jaar waarvan 100 % met de auto komt. Per auto is de bezettingsgraad 1. 82 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit: 1. 000 2 bewegingen = 1. 098 bewegingen per jaar.
per
/ 1. 82
*
Aantal
extra voertuigbewegingen b. j maximale invulling van het planvoornemen Bij een maximale invulling van het planvoornemen zullen het aantal extra voertuigbewegingen bij benadering de volgenden zijn: doorontwikkeling paardenhouderijen: ca. 600 werknemers waarvan 100 % met de auto komt. Per auto is de bezettingsgraad 1 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit = 1. 200 bewegingen per weekdag; hippische boulevard: ca. 25 bezoekers per werkdag waarvan 100 % met de auto komt. Per auto is de bezettingsgraad 1 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit = 50 bewegingen per werkdag; uitbreiding manege D'n Umswing: ca. 20 bezoekers per werkdag waarvan 100 % met de auto komt. Per auto is de bezettingsgraad 1 en moet gerekend worden met een heenen terugrit = 40 bewegingen per werkdag; -
-
-
Kleinere
wedstrijd 100 met
1
daags evenementen
en
en evenemententerrein
wedstrjden: (normaal): ca. 1. 000 bezoekers per wedstrijd
% met de auto komt.
Per auto is de bezettingsgraad 1. 82 en moet * 2 bewegingen een heen- en terugrit. 1000 / 1. 82 bezettingsgraad Er 52 bewegingen per wedstrijd. zijn per jaar wedstrijddagen. Evenementen-
wedstrjden
—
waarvan
gerekend =
worden
1098
trainingen:
wedstrijd en evenemententerrein (internationale wedstrijden): ca. 15. 000 bezoekers correctie fiets-OV 10% = 13. 500 bezoekers komen met auto. Per auto is per wedstrijd de bezettingsgraad 1. 82 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit: 13. 500 / 1. 82 bezettingsgraad * 2 bewegingen = 14. 835 bewegingen per wedstrijd. Er zijn per jaar 6 internationale wedstrijden; wedstrijd en evenemententerrein (grote internationale evenementen): ca. 60. 000 bezoekers per wedstrijd correctie fiets-OV 10% = 54. 000 bezoekers komen met auto. Per auto is de bezettingsgraad 1. 82 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit: 54. 000 / 1. 82 bezettingsgraad * 2 bewegingen = 59. 341 bewegingen per wedstrijd. Er zijn per jaar 2 grote internationale wedstrijden. -
—
-
-
1-daagse congressen-festivals:
14. 500 bezoekers correctie fiets-OV 10% = 13. 050 bezoekers komen met auto. Per auto is de bezettingsgraad 1. 82 en moet gerekend worden met een heen- en terugrit: 13. 050 / 1. 82 bezettingsgraad * 2 bewegingen = 14. 340 bewegingen per jaar. ca.
—
Permanente voorzieningen jaarrond: Ca. 1. 000 bezoekers jaar waarvan 100 % met de auto komt. Per auto is de 1. 82 moet en bezettingsgraad gerekend worden met een heen- en terugrit: 1. 000 = 2 bewegingen 1. 098 bewegingen per jaar.
per
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
Horst aan de Maas
/ 1. 82
*
92
((ggeeaannoon n nniimmiiss eeeerrdd))
de reële
PoUDEROYEN
Voertuigbewegingen per jaar uitgaande
van
In de onderstaande tabel worden de extra uitgaande van de reële aantallen. Planvoornemen
aantallen
voertuigbewegingen per jaar samengevat Voertuigbewegingen per jaar
doorontwikkeling paardenhouderijen
292. 000 13. 000 10. 400 28. 548 59. 340
hippische boulevard
uitbreiding manege D'n Umswing wedstrijd en evenemententerrein (normaal) wedstrijd en evenemententerrein (internationale wedstrijden) wedstrijd en evenemententerrein (grote internationale evenementen)
118. 682 14. 340 1. 098 537. 408
1-daagse congressen-festivals permanente voorzieningen jaarrond Totale toename voertuigbewegingen per jaar Tabel 1. Aantal extra voertuigbewegingen per jaar uitgaande van reële aantallen Op basis van bovenstaande inschatting voertuigbewegingen per weekdag.
is er
sprake is van 1. 472 extra
Voertuigbewegingen per jaar bij een maximale invulling van het planvoornemen In de onderstaande tabel worden de extra voertuigbewegingen per jaar samengevat bij een maximale invulling van het planvoornemen. Planvoornemen
Voertuigbewegingen per jaar
doorontwikkeling paardenhouderijen
438. 000 13. 000 10. 400 57. 096 89. 010
hippische boulevard
uitbreiding manege D'n Umswing wedstrijd en evenemententerrein (normaal) wedstrijd en evenemententerrein (internationale wedstrijden) wedstrijd en evenemententerrein (grote internationale evenementen)
118. 682 14. 340 1. 098 741. 626
1-daagse congressen-festivals voorzieningen jaarrond Totale toename voertuigbewegingen per jaar
permanente
Tabel 2, Aantal extra voertuigbewegingen t. g. v. de activiteiten in planvoornemen
Op
basis
van
bovenstaande
inschatting
is er
sprake
van
2. 032
extra
voertuigbewegingen
per weekdag.
Berekening
luchtkwaliteit InfoMil heeft de NIBM-tool ontwikkeld waarmee een ‘worst-case’ berekening kan worden verricht voor de bijdrage van het extra verkeer als gevolg van een plan op de luchtkwaliteit. NIBM projecten kunnen zonder toetsing aan de grenswaarden voor het aspect luchtkwaliteit uitgevoerd worden. (zie handreiking ‘Niet in betekenende mate
bijdragen’ (NIBM) luchtkwaliteit).
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
Horst aan de Maas
93
((ggeeaannoonniimmiisseeeerrdd))
Resultaten uitgaande van reële aantallen vervoersbewegingen In de onderstaande figuur worden de rekenresultaten uit de NIBM-tool aandeel vrachtverkeer is hierbij gesteld op 3%. Worst-case berekening als gevolg van
voor een
PoUREROYEN
weergegeven.
Het
de bijdrage van het extra verkeer plan op de luchtkwaliteit
Jaar van planrealisatie Extra verkeer als gevolg van het plan Extra voertuigbewegingen (weekdaggemiddelde) Aandeel vrachtverkeer | Maximale bijdrage extra verkeer NO in pg/m’ PMo, in pg/m® Grens voor “Niet In Betekenende Mate” in ug/m° Conclusie
Rekenresultaten NIBM-tool bij reële aantallen vervoersbewegingen
Hieruit
blijkt dat ten gevolge
van
de extra
stikstofdioxide en fijn stof toeneemt met
Hg/m®
vervoersbewegingen , de concentratie aan , ug/m*en 028 , respectievelijk maximaal 147
lucht.
Resultaten b‚j maximale invulling van het planvoornemen In de onderstaande figuur worden de rekenresultaten uit de NIBM-tool weergegeven. Het aandeel vrachtverkeer is hierbij op basis van een indicatieve berekening gesteld op 3%. Worst-case berekening voor de bijdrage van het extra verkeer als gevolg van een plan op de luchtkwaliteit Jaar van planrealisatie Extra verkeer als gevolg van het plan Extra voertuigbewegingen (weekdaggemiddelde) Aandeel vrachtverkeer Maximale bijdrage extra verkeer NOz in pg/m? PM:o in Grens voor “Niet In Betekenende Mate” in ug/m° Conclusie
pa/m*
Rekenresultaten
Hieruit
NIBM-tool
bij maximale invulling van het planvoornemen
blijkt dat ten gevolge
van
de extra
stikstofdioxide en fijn stof toeneemt met
Hg/m®
vervoersbewegingen , de concentratie aan , ug/m*en 038 , respectievelijk maximaal 202
lucht.
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
Horst aan de Maas
94
((ggeeaannoon n nniimmiiss eeeerrdd))
PoUDEROYEN
De effecten van de extra verkeersbewegingen zijn ook doorgerekend met het rekeninstrument Aerius , om de effecten van extra verkeer op de stikstofdepositie op Natura2000 gebieden te berekenen. De toename daarvan is nihil (afgerond nul). Er zijn geen natuurgebieden met reken resultaten die hoger dan de drempelwaarde zijn. Deze berekening is als bijlage bij het onderzoek luchtkwaliteit bijgevoegd.
Effectbeoordeling Referentie situatie
| Invloed op luchtkwaliteit | Invloed op luchtkwaliteit Reële
verkeer Invloed op luchtkwaliteit Het extra
0
-
aantallen
extra
Maximum verkeer
aantallen
extra
-
verkeer
heeft een negatieve invloed heeft op de luchtkwaliteit. Omdat de achtergrondwaarden in het gebied relatief laag zijn wordt er in dit gebied ook na die toename nog steeds ruimschoots voldaan aan de wettelijke grenswaarden.
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
Horst aan de Maas
95
((ggeeaannoon n nniimmiiss eeeerrdd))
6. 8.
Externe
PoUDEROYEN
veiligheid
Wettelijk kader Externe veiligheid betreft het risico dat aan bepaalde activiteiten verbonden is. Het externe veiligheidsbeleid richt zich op het voorkomen en beheersen van risicovolle bedrijfsactiviteiten en van risicovol transport. Het gaat daarbij om de bescherming van individuele personen en groepen tegen ongevallen met gevaarlijke stoffen of omstandigheden. Daarbij gaat het om de risico's verbonden aan ‘risicovolle inrichtingen’ , waar gevaarlijke stoffen worden geproduceerd , opgeslagen of gebruikt en anderzijds om het ‘vervoer van gevaarlijke stoffen’ via wegen , spoorwegen , waterwegen en
buisleidingen. Wanneer er sprake is van een situatie waarin externe veiligheid een rol speelt en waarin de overheid (gemeente) als bevoegd gezag een beslissing dient te nemen , moet beoordeeld worden of de situatie niet in strijd is met de grenswaarden voor het plaatsgebonden risico en dient het groepsrisico al dan niet te worden verantwoord. De ‘verantwoording van groepsrisico’ is ingevoerd met de inwerkingtreding van het Bevi (Besluit externe veiligheid inrichtingen). Kort gezegd komt het er op neer dat het bevoegd gezag verantwoording aflegt over het groepsrisico en de maatregelen die getroffen zijn om dat risico zoveel mogelijk te beperken.
Plaatsgebonden risico Het
plaatsgebonden risico is de kans dat iemand die zich op een bepaalde plaats bevindt , komt te overlijden ten gevolge van een ongeval met gevaarlijke stoffen. Het plaatsgebonden risico wordt weergegeven door een lijn op een kaart die de punten met een gelijk risico met elkaar verbindt (zogeheten risicocontour). Het Rijk heeft als maatgevende risicocontour de kans op overlijden van 10% per jaar gegeven (indien een persoon zich gedurende een jaar binnen deze contour bevindt is de kans op overlijden groter dan één op een miljoen jaar). Ruimtelijke ontwikkelingen moeten worden getoetst aan het plaatsgebonden risico 10. Het plaatsgebonden risico 10® is voor ruimtelijke besluiten vertaald naar grenswaarden en richtwaarden. De wetgeving is erop gericht om voor bestaande situaties geen personen in kwetsbare objecten en zo min mogelijk personen in beperkt kwetsbare objecten bloot te stellen aan een plaatsgebonden risico dat hoger is dan 10£ per jaar. De definitie van (beperkt) kwetsbare objecten wordt verderop toegelicht. Nieuwe ontwikkelingen van kwetsbare objecten binnen de risicocontour van 10% per jaar zijn niet toegestaan. Nieuwe ontwikkelingen van beperkt kwetsbare objecten zijn ongewenst , maar wel toegestaan indien gemotiveerd kan worden waarom dit noodzakelijk is.
Daarnaast dient aangetoond te worden dat afdoende maatregelen worden genomen om de risico's en de gevolgen van een eventueel ongeval te beperken.
MER bestemmingsplan Grandorse gemeente
Horst aan de Maas
98