CConstaterende datHoeksche Waard
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 4 Stikstofdepositie-onderzoek Torensteepolder, TAUW, 23 oktober 2025

Besluitvormende raad 9 december 2025, gemeente Hoeksche WaardBij agendapunt: Raadvoorstel Vaststelling wijziging omgevingsplan 'Torensteepolder Veld 1D Numansdorp'15.370 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Stikstofdepositie-onderzoek Torensteepolder fase D, Numansdorp 23 oktober 2025

Kenmerk

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

Verantwoording Titel

Stikstofdepositie-onderzoek Torensteepolder fase D, Numansdorp

Opdrachtgever

KuiperCompagnons

Projectleider

Nadine van Geersdaele

Auteur(s)

Lieke Gieling

Tweede lezer

Nadine van Geersdaele, Bram Leemeijer-Belderbos

Kenmerk

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

Aantal pagina’s

11 (exclusief bijlagen)

Datum

23 oktober 2025

Handtekening

Ontbreekt in verband met digitale verwerking. Dit rapport is aantoonbaar vrijgegeven.

Colofon TAUW bv Handelskade 37 Postbus 133 7400 AC Deventer T +31 57 06 99 91 1 E info.deventer@tauw.com

2/11

Kenmerk

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

Inhoud 1

Inleiding ..................................................................................................................................... 4

2

Stikstofeffecten en wettelijk kader ............................................................................................. 5

3

Opzet onderzoek ....................................................................................................................... 6

4

Uitgangspunten aanlegfase ....................................................................................................... 7

5

6

4.1

(Mobiele) werktuigen .......................................................................................................... 7

4.2

Bouwverkeer ...................................................................................................................... 8

Uitgangspunten gebruiksfase .................................................................................................... 9 5.1

Woningen ........................................................................................................................... 9

5.2

Verkeersgeneratie ............................................................................................................ 10

Conclusie ................................................................................................................................. 10

Bijlage 1

AERIUS uitvoer aanlegfase

Bijlage 2

AERIUS uitvoer gebruiksfase

Bijlage 3

Verkeersonderzoek

3/11

Kenmerk

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

1 Inleiding KuiperCompagnons heeft adviesbureau TAUW gevraagd het stikstofdepositie-onderzoek uit te voeren voor het woningbouwproject Torensteepolder fase D in het kader van de omgevingsplanwijziging. KuiperCompagnons is bezig met het opstellen van een omgevingsplanwijziging voor de ontwikkeling van 250 woningen in de Torensteepolder in Numansdorp. Bij dit plan worden 75 sociale huur appartementen, 95 betaalbare koop, 50 vrije sector koop en 30 vrije kavel koopwoningen gebouwd in twee fases. Figuur 1.1 toont de ligging van het projectgebied en de Natura 2000-gebieden in de omgeving. De meest nabije stikstofgevoelige habitats of leefgebieden van soorten zijn gelegen op 4,5 km van het projectgebied in Natura 2000-gebied Krammer-Volkerak en op 13,2 km van het projectgebied in Natura 2000-gebied Biesbosch.

Figuur 1.1 Projectlocatie en omliggende Natura 2000-gebieden (groen / blauw / mosterdgeel) en stikstofgevoelige habitats (licht en donkerpaars)

4/11

Kenmerk

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

Hoofdstuk 2 geeft een korte uitleg over stikstofeffecten en het wettelijk kader. Hoofdstuk 3 schets de onderzoeksopzet. In hoofdstuk 4 en 5 worden alle emissieberekeningen en uitganspunten voor de modellering gegeven, voor de aanlegfase en gebruiksfase. Hoofdstuk 6 geeft de resultaten en de conclusie.

2 Stikstofeffecten en wettelijk kader Bronnen en effecten van stikstofdepositie Plannen kunnen bronnen omvatten die stikstofoxiden (NOX) en/of ammoniak (NH3) emitteren naar de lucht. Het kunnen bronnen zijn tijdens het realiseren van het plan (bouw- of aanlegfase) of tijdens het in werking zijn van het plan (gebruiksfase). De NOx en NH3 in de lucht komen uiteindelijk weer op de grond terecht. Dit heet stikstofdepositie. Vooral in natuurgebieden kan stikstofdepositie een probleem zijn, omdat hierdoor de bodem rijk wordt aan voedingsstoffen waardoor de biodiversiteit af kan nemen. In Nederland zijn ruim 160 Natura 2000-gebieden aangewezen met een Europese beschermingsstatus. Ecologische voortoets en/of passende beoordeling Voor een plan moet onderzocht worden of er sprake is van significante gevolgen op Natura 2000-gebieden. Een plan met een stikstofdepositiebijdrage op Natura 2000-gebieden van meer dan 0,00 mol/ha/jaar op een of meerdere voor stikstofdepositie gevoelige hexagonen1 in een (naderend) overbelaste situatie2 heeft in potentie een significant effect. Bij een toename van de stikstofdepositie kan in een ecologische voortoets onderzocht worden of de effecten van deze toename op de Natura 2000-gebieden op voorhand kunnen worden uitgesloten.

Zo niet, dan wordt voor het plan een passende beoordeling gemaakt van de gevolgen voor Natura 2000-gebieden rekening houdend met de instandhoudingsdoelstellingen voor dat gebied. Een plan wordt door het bestuursorgaan alleen vastgesteld, als uit de passende beoordeling de zekerheid is verkregen dat het plan de natuurlijke kenmerken van het Natura 2000-gebied niet zal aantasten. Referentiesituatie Bij (wijziging van) plannen wordt het planeffect bepaald ten opzichte van de referentiesituatie. De referentiesituatie bij plannen is de feitelijke bestaande planologisch legale situatie ten tijde van vaststelling van het plan. Wanneer bijvoorbeeld het verdwijnen van agrarische gronden in het plangebied het rechtstreekse, onlosmakelijke (positieve) gevolg is van de realisatie van een bedrijventerrein, dan mag hier in de berekeningen rekening worden gehouden (interne saldering).

1

Rekeninstrument AERIUS berekent de depositie op ‘hexagoon’ niveau (een zeshoek met een oppervlak van 1 ha) Indien de achtergronddepositie in een Natura 2000-gebied hoger is dan de kritische depositiewaarde (KDW) dan bevindt de natuur (habitats of leefgebieden van soorten) zich in een overbelaste situatie. Bij toestemmingsverlening van projecten wordt een veiligheidsmarge van 70 mol/ha/jaar aangehouden. Hexagonen zijn naderend overbelast als de depositie hoger is dan de KDW minus deze veiligheidsmarge. Hexagonen met een depositie lager dan deze waarde zijn gedefinieerd als niet overbelast 2

5/11

Kenmerk

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

Impact uitspraken Raad van State van 18 december 2024 op toetsingskader stikstofdepositie Op 18 december 2024 heeft de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (RvS) uitspraken gedaan in de hoger beroepen inzake Amercentrale en Rendac3. Een uitspraak die grote gevolgen heeft voor het verkrijgen van “stikstofvergunningen”. Wat het effect is voor plannen is nog niet duidelijk aangezien de uitspraken alleen op het projectspoor (vergunningenspoor) betrekking hebben. Tot het moment dat hierover zekerheid wordt geboden in de jurisprudentie, zou in het planspoor nog gebruik kunnen worden gemaakt van intern salderen zonder een passende beoordeling en zonder toepassing van het additionaliteitsvereiste. Dit is echter wel een juridisch risico aangezien verwacht wordt dat ook het toetsingskader in het planspoor gaat wijzigen, naar analogie van het projectspoor. Wanneer voor de planfase toch intern salderen nodig is, is er een omgevingsvergunning Natura 2000-activieteit nodig. Deze worden door het bevoegd gezag alleen afgegeven als aangetoond kan worden dat voldaan wordt aan het additionaliteitsvereiste4. Zolang er geen zicht is op een pakket van maatregelen of een programma (typisch vanuit het Rijk of de provincies) dat gericht is op de daling van de achtergronddepositie zal dit in veel gevallen niet mogelijk zijn.

Wanneer het plan is vastgesteld, en de projectfase dient zich aan, dan is er dus momenteel weinig duidelijkheid over de verlening van de vereiste omgevingsvergunning Natura 2000-activiteit. In de komende maanden wordt verwacht dat hier meer duidelijkheid over ontstaat.

3 Opzet onderzoek Voor het berekenen van de stikstofdepositiebijdrage is gebruik gemaakt van de vigerende versie van het rekenmodel AERIUS Calculator (versie 2025.0.1). In de berekeningen is onderscheid gemaakt tussen de aanlegfase en de gebruiksfase. De NOx en NH3 emissies van alle relevante bronnen zijn meegenomen. Het gaat hierbij om:  Mobiele werktuigen in de aanlegfase  

Bouwverkeer inclusief koude start in de aanlegfase Verkeersgeneratie van en naar de locatie inclusief koude start in de beoogde situatie

Er zijn in dit onderzoek 2 berekeningen uitgevoerd om de stikstofdepositiebijdrage van het project op de Natura 2000-gebieden in kaart te brengen:  Berekening stikstofdepositiebijdrage ten gevolge van de aanlegfase 

Berekening stikstofdepositiebijdrage ten gevolge van de gebruiksfase

3

https://www.raadvanstate.nl/actueel/nieuws/december/rechtspraak-over-intern-salderen-wijzigt/ Het additionaliteitsvereiste wil zeggen dat het inzetten van bronnen van stikstofemissies voor interne saldering alleen mogelijk is als, gelet op de staat van instandhouding en de instandhoudingsdoelstelling van de betrokken Natura 2000-gebieden, het behoud van natuurwaarden is geborgd, of in het geval er een verbeter- of hersteldoelstelling geldt, dat doel ook op andere wijze kan worden gerealiseerd, met bijvoorbeeld een pakket aan maatregelen vanuit de overheid 4

6/11

Kenmerk

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

4 Uitgangspunten aanlegfase De werkzaamheden in de aanlegfase bestaan uit:  Bouwrijp maken van de kavels 

Bouwen van 175 woningen en 75 appartementen

De periode waarin de werkzaamheden worden uitgevoerd loopt van medio 2026 tot eind 2028. De duur van de aanlegfase is daarmee 30 maanden. Er is nog geen duidelijkheid over de precieze fasering. Daarom worden alle emissies evenredig uitgesmeerd over 30 maanden. 2026 is als zichtjaar aangehouden in AERIUS. De woningen worden in gebruik genomen als het hele plan gerealiseerd is. Al het in te zetten materieel met een verbrandingsmotor (diesel-, benzine- of LPG aangedreven) zorgt voor emissie van stikstofoxiden (NOX) en een beperkte emissie van ammoniak (NH3). Dit kan resulteren in niet verwaarloosbare stikstofdepositiebijdrage op omliggende Natura 2000-gebieden. Naast de inzet van mobiele werktuigen worden vrachtwagens ingezet voor de aan- en afvoer van materiaal en personenauto’s en busjes voor het personeel. Ook dit bouwverkeer emitteert NOX en NH3.

4.1

(Mobiele) werktuigen

De informatie over het type werktuig, het bouwjaar, het vermogen en het aantal draaiuren is ingeschat door de opdrachtgever.Op basis van de aangeleverde gegevens is vervolgens de stikstofemissie berekend. Hiervoor is de ‘U-rekenmethode’ van TNO gebruikt5. Dit is een variant van de AUB-methode (AdBlue, Uren, en Brandstof) die wordt gebruikt wanneer alleen machinegegevens (STAGE klasse en vermogen) en het aantal draaiuren “U” als inputgegevens beschikbaar zijn. Dit resulteert in een totale emissie die vrijkomt tijdens de maatgevende periode bij de inzet van mobiele werktuigen voor de realisatie van het project Torensteepolder fase D met 175 woningen en 75 appartementen van 110,24 kg NOx en 6,81 kg NH3. Dit is 40 % van de emissies over de gehele aanlegfase. Tabel 4.1 geeft voor de werktuigen welke in de aanlegfase worden ingezet de waarden van de invoerparameters en de berekende emissie per werktuig. Er wordt ook een elektrische mobiele kraan ingezet. Deze zal geen stikstof emitteren. De huidige inzet is een inschatting. Als blijkt dat er meer draaiuren nodig zijn voor de realisatie van dit plan zal dit met elektrische werktuigen moeten.

5

TNO-rapport TNO 2023 R11233 U-methode, NOx en NH3 emissies van mobiele werktuigen op basis van draaiuren alleen, 30 juni 2023

7/11

Kenmerk

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

Tabel 4.1 In te zetten (mobiele) werktuigen met bijbehorende kenmerken voor de gehele aanlegfase Werktuig

Vermogen

Bouwjaar

(kW)

Aantal

NOx-emissie

NH3-emissie

Draaiuren

(kg/jaar)

(kg/jaar)

Heistelling

230

2015

672

52,55

3,25

Mobiele kraan

200

2015

2800

190,40

11,76

Shovel

200

2015

480

32,64

2,02

275,59

17,02

Mobiele kraan

1205

elektrisch Totaal

5157

De mobiele werktuigen zullen actief zijn op de bouwlocatie en daar rondrijden. Daarom zijn de emissies gemodelleerd als vlakbron gelijk aan de projectlocatie. De vlakbron is in AERIUS gemodelleerd als bron van de sectorgroep ‘Anders’. Voor de uittreehoogte en spreiding is respectievelijk 2,5 meter en 1,25 meter ingevuld en voor de warmte-inhoud 0,035 MW. De temporele variatie is ‘standaard profiel industrie’. Dit zijn de waarden voor mobiele werktuigen voor de bouw en industrie6.

4.2

Bouwverkeer

De emissies afkomstig van het bouwverkeer worden door AERIUS berekend en zijn afhankelijk van het voertuigtype7 (personenauto’s, middelzwaar vrachtverkeer of zwaar vrachtverkeer), het aantal bewegingen, het zichtjaar, het wegtype, de rijafstand en de mate van stagnatie. Het aantal ritten van vrachtwagens en personenauto’s/bestelbusjes is aangeleverd door de opdrachtgever. Tabel 4.1 geeft het aantal voertuigbewegingen voor de aanlegfase. Tabel 4.2 Totaal aantal voertuigbewegingen gedurende de aanlegfase Type voertuig

Totaal aantal

Vervoersbewegingen per 12

vervoersbewegingen

maanden

Personenauto’s en licht verkeer

15.533

6.213

Middelzwaar verkeer

7.767

3.107

Zwaar verkeer

3.107

1.243

Voertuigen per jaar

Vervoer van personeel van en naar de locatie vindt plaats met bestelbusjes en/of personenauto’s. Deze bewegingen zijn in AERIUS gemodelleerd als ‘Licht verkeer’. Voor het verkeer op de bouwlocatie is een filepercentage van 100 % voor middelzwaar en zwaar vrachtverkeer aangehouden. Hiermee wordende hogere emissies verdisconteerd die het gevolg zijn van het langzaam rijden, manoeuvreren en stationair draaien op de bouwlocatie. Voor het wegtype buiten de projectlocatie is aangehouden: ‘binnen bebouwde kom (doorstromend)’.

6

Zie Handboek ‘Werken met AERIUS Calculator versie 2025 v1’ In AERIUS zijn steeds de meest recente emissiekentallen voor wegverkeer geïmplementeerd, voor de zichtjaren 2020 tot en met 2040 7

8/11

Kenmerk

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

De instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator (BIJ12, februari 2025) geeft aan dat voor projecten de verkeersgeneratie meegenomen dient te worden totdat het verkeer is opgenomen in het heersende verkeersbeeld. Dit is het geval op het moment dat het aan- en afvoerende verkeer zich door zijn snelheid en rij- en stopgedrag niet meer onderscheidt van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt. Hierbij weegt ook mee hoe de verhouding is tussen de hoeveelheid verkeer dat door de voorgenomen ontwikkeling wordt aangetrokken en het reeds op de weg aanwezige verkeer. In de regel wordt de verkeersgeneratie meegenomen tot aan het doorgaande wegennet. Met het doorgaande wegennet worden stadsontsluitingswegen, gebiedsontsluitingswegen, autowegen en autosnelwegen bedoeld. Het bouwverkeer is daarom gemodelleerd tot aan de Energieweg. Het bouwverkeer resulteer in de emissie van 74,1 kg NOx en 1,3 kg NH3. Modellering koude start De hoeveelheid NOX en NH3 emissie van wegverkeer is kort na het starten met een koude motor veel hoger dan de emissie tijdens het rijden8. Als definitie van een koude start wordt aangehouden dat de motor 2 uur heeft uitgestaan.

De koude start van voertuigen wordt in AERIUS ingevoerd als aparte bron naast het rijdende wegverkeer, waarbij de emissies door AERIUS worden berekend op basis van het aantal voertuigen dat met koude start vertrekt, het voertuigtype en het rekenjaar. Voor de aanlegfase in voorliggend onderzoek is worst-case aangenomen dat al het lichte verkeer vertrekt met koude start. Dat staat in Torensteepolder fase D gelijk aan 3107 koude starten per bouwjaar. Voor de hoeveelheid vrachtverkeer is aangehouden dat deze niet met koude start vertrekt, omdat deze vaak niet langer dan 2 uur stil staan. Als locatie waar de koude start plaatsvindt is in AERIUS een vlakbron ingetekend gelijk aan de nieuwbouwlocatie. Voor het bouwverkeer is aangenomen dat de helft van de verkeersbewegingen start op de locatie dus hiervoor is de koude start meegenomen.

5 Uitgangspunten gebruiksfase De gebruiksfase is in AERIUS berekend voor het jaar 2029. Dit is het eerste volledige kalenderjaar na realisatie van het project.

5.1

Woningen

De te realiseren nieuwbouw wordt niet op het gasnet aangesloten. Er is daarom geen sprake van NOX emissies door gasstook voor verwarming en warmwater voorziening. Daarom wordt alleen de verkeersgeneratie ten gevolge van de woningen meegenomen in de berekening.

8

TNO-rapportage 2024 R11049, Emissiefactoren wegverkeer 2024

9/11

Kenmerk

5.2

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

Verkeersgeneratie

De emissies ten gevolge van het wegverkeer worden door AERIUS berekend en zijn afhankelijk van het voertuigtype9 (personenauto’s, middelzwaar vrachtverkeer, zwaar vrachtverkeer of bussen), het aantal voertuigbewegingen per etmaal, het wegtype, het rekenjaar, de rijafstand en de mate van stagnatie. Voor Torensteepolder fase D is een verkeersonderzoek uitgevoerd waarin de aantallen en toename van licht, middelzwaar, en zwaar verkeer voor Numansdorp zijn bepaald. De resultaten hiervan zijn aangeleverd door de opdrachtgever en gebruikt als input voor de stikstofdepositieberekening. Het verkeersonderzoek is toegevoegd in bijlage 3. Modellering wegverkeer De instructie gegevensinvoer voor AERIUS Calculator (BIJ12, oktober 2024) geeft aan dat voor projecten de verkeersgeneratie meegenomen dient te worden totdat het verkeer is opgenomen in het heersende verkeersbeeld. Dit is het geval op het moment dat het aan- en afvoerende verkeer zich door zijn snelheid en rij- en stopgedrag niet meer onderscheidt van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt. Hierbij weegt ook mee hoe de verhouding is tussen de hoeveelheid verkeer dat door de voorgenomen ontwikkeling wordt aangetrokken en het reeds op de weg aanwezige verkeer. In de regel wordt de verkeersgeneratie meegenomen tot aan het doorgaande wegennet.

Met het doorgaande wegennet worden stadsontsluitingswegen, gebiedsontsluitingswegen, autowegen en autosnelwegen bedoeld. Het verkeer in dit onderzoek is meegenomen tot aan de Energieweg. Koude start Voor de koude start is aangenomen dat het lichte verkeer vertrekt met een koude start. Uit het verkeersonderzoek blijkt dat er dagelijks 1.488,5 licht verkeer bewegingen per etmaal zijn, gezien vanaf de Torensteepolder D. Dit resulteert in 724,25 koude starten per etmaal. Voor het vrachtverkeer is aangenomen dat deze niet met een koude start vertrekt omdat deze vaak niet langer dan 2 uur stil staan.

6 Conclusie De bijdrage aan de stikstofdepositie van het plan Torensteepolder fase D is berekend met de vigerende versie van het rekeninstrument AERIUS Calculator (versie 2025.0.1). In de bijlagen worden de AERIUS pdf-uitvoerbestanden gegeven. Deze pdf-uitvoerbestanden zijn tevens als losse bestanden bij de rapportage bijgeleverd. Met het rekenmodel AERIUS is de volgende maximum stikstofdepositiebijdrage op het nabijgelegen Natura 2000-gebied Krammer-Volkerak berekend:  

0,00 mol/ha/jaar voor de aanlegfase 0,01 mol/ha/jaar voor de gebruiksfase (de beoogde situatie)

9

In AERIUS zijn steeds de meest recente emissiekentallen voor wegverkeer geïmplementeerd, voor de zichtjaren 2020 tot en met 2040

10/11

Kenmerk

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

Het gehanteerde aantal draaiuren voor mobiele werktuigen in de aanlegfase is de maximale inzet per periode van 12 maanden zonder dat er depositie plaats vindt. Als er meer mobiele werktuigen ingezet gaan worden of als de fasering aangepast wordt, dient er rekening gehouden te worden met dit maximaal aantal draaiuren per periode van 12 maanden. Overige inzet van mobiele werktuigen zal elektrisch moeten. De gebruiksfase van Torensteepolder fase D heeft daarmee in potentie een significant negatief effect op natuurgebied Krammer-Volkerak. In een ecologische voortoets kan onderzocht worden of significante effecten op voorhand kunnen worden uitgesloten (geen vergunningplicht). Is dit niet het geval dan zal een passende beoordeling uitgevoerd moeten worden. In de passende beoordeling wordt (indien van toepassing) de referentiesituatie (zie ook hoofdstuk 2) in het onderzoek betrokken. Wanneer uit de passende beoordeling blijkt dat er netto ten opzichte van de referentiesituatie (interne saldering) nergens een toename in stikstofdepositie (> 0,00 mol/ha/jaar) wordt berekend dan kan bij het bevoegd gezag een omgevingsvergunning Natura 2000-activieteit worden aangevraagd, welke dan in principe verleend kan worden. Hierbij moet wel worden aangetoond dat voldaan wordt aan het additionaliteitsvereiste (zie hoofdstuk 2).

11/11

Kenmerk

Bijlage 1

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

AERIUS uitvoer aanlegfase

 

  

  

 

Kenmerk

Bijlage 2

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

AERIUS uitvoer gebruiksfase

  

  

  

  

  

  

  

  

 

Kenmerk

Bijlage 3

R001-1299687GIE-V03-mwh-NL

Verkeersonderzoek

Verkeersonderzoek Torensteepolder fase 1D

Opdrachtgever: KuiperCompagnons Referentie:

INFR240625

Document nr: Datum:

18 maart 2025

Status:

Concept

Versie:

0.4

Iv-Infra b.v. Ingenieursbureau met Passie voor Techniek

Opdrachtgever: Titel document: Project:

KuiperCompagnons Verkeersonderzoek

Ondertitel document: Referentie: Revisie: Datum:

Torensteepolder fase 1D INFR240625 0.4 18 maart 2025

Revisie 0.1

Datum 14-1-2025

Status P

0.2 0.3 0.4

6-2-2025 12-3-2025 18-3-2025

VC TG TG

Status P Voorlopige uitgave VC Voor commentaar TG Ter goedkeuring GO Goedgekeurd voor ontwerp GF Goedgekeurd voor fabricage

Auteur(s) P. Legius, S. Montens P. Legius P. Legius P. Legius

Gecontroleerd S. Montens S. Montens S. Montens S. Montens

IDC Interdisciplinaire controle VA Voor aanbieding VO Voor onderzoek AA Afgifte voor aankoop TI Ter informatie

Goedgekeurd

S. Montens S. Montens

SD Standaard Document OV Op verzoek TW Te wijzigen zoals aangegeven DEF Definitief A Anders

© Iv-Infra b.v., Alle rechten voorbehouden, Niets uit deze uitgave mag worden vermenigvuldigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand of openbaar gemaakt in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door fotokopieën of enige andere manier, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van Iv-Infra b.v.

2/50

Inhoudsopgave 1

Inleiding

4

1.1. 1.2.

Aanleiding Doelstelling

4 5

2

Verkeersintensiteiten basisjaar

6

2.1. 2.2. 2.3. 2.4.

Uitvoering verkeerstellingen Resultaten o.b.v. mechanische tellingen Vergelijking telresultaten t.o.v. eerdere prognoses Referentie etmaalintensiteit 2040 o.b.v. autonome groei

6 8 9 11

3

Verkeersintensiteiten prognosejaar

13

3.1. 3.2. 3.3. 3.4. 3.5. 3.6.

Verkeersgeneratie Torensteepolder fase 1D Andere ruimtelijke ontwikkelingen Wijziging infrastructuur Scenario’s en prognosejaar Toedelen verkeer Resultaten intensiteiten per wegvak

13 14 16 18 19 21

4

Beoordeling verkeerseffecten

25

4.1. 4.2.

Intensiteit wegvakken Kruispunten

25 26

5

Andere modaliteiten

32

5.1. 5.2.

Inleiding Beoordeling

32 32

6

Conclusie

35

BIJLAGEN

37

A. B. C. D. E.

37 40 42 44 46

Toedeling geplande ontwikkelingen aan wegenstructuur Numansdorp Toedeling Torensteepolder fase 1D op wegenstructuur Numansdorp Intensiteiten per wegvak in 2040 op basis van bestaande wegenstructuur Numansdorp Intensiteiten per wegvak op wegenstructuur 2040, zonder effect maatregelen Centrale As Uitkomsten kruispuntberekeningen

INFR240625 Revisie: 0.4

3/50

1

Inleiding

1.1.

Aanleiding

Midstate werkt aan de gefaseerde woningbouwontwikkeling in de Torensteepolder in Numansdorp. De eerste drie fasen (1A, 1B en 1C) zijn inmiddels gerealiseerd en (grotendeels) opgeleverd. Voor deze fasen stelde KuiperCompagnons in opdracht van Midstate een bestemmingsplan op. Momenteel is KuiperCompagnons, eveneens in opdracht van Midstate, bezig met het opstellen van een omgevingsplanwijziging voor de volgende fase: Torensteepolder fase 1D. In figuur 1 wordt een plattegrond van de Torensteepolder weergegeven, waarop de locatie van fase 1D (Bouwveld D) is aangegeven ten opzichte van de eerdere fasen: 1A (De Lommert, De Boogaard, De Majoor), 1B (De Meent) en 1C (De Dreef). Voor de ontwikkeling van fase 1D is een verkeersonderzoek vereist. Dit onderzoek richt zich op de verkeersgeneratie en de impact van de ontwikkeling op de verkeerssituatie in de bestaande woongebieden van Numansdorp, buiten de Torensteepolder. Iv is gevraagd dit verkeersonderzoek uit te voeren als onderdeel van het uitwerkingsplan voor fase 1D.

Figuur 1: Plattegrond Torensteepolder (Bron: website gemeente Hoeksche Waard)

INFR240625 Revisie: 0.4

4/50

1.2.

Doelstelling

Voorliggend onderzoek brengt de verkeerseffecten van de geplande woningbouwuitbreiding in de Torensteepolder in kaart. Het doel is te beoordelen of de bestaande wegen in Numansdorp de toekomstige verkeersstromen veilig en vlot kunnen verwerken (verkeersveiligheid en bereikbaarheid). Het rapport analyseert de verwachte verkeersgroei op het wegennet in het planjaar 2040 en evalueert of wegen en kruispunten rond het plangebied voldoende capaciteit hebben. De resultaten van dit verkeersonderzoek kunnen gebruikt worden om geluidsberekeningen uit te voeren.

INFR240625 Revisie: 0.4

5/50

2

Verkeersintensiteiten basisjaar 2024

2.1.

Uitvoering verkeerstellingen

Vanaf de start van de ontwikkeling in de Torensteepolder zijn tellingen vanaf 2015 als uitgangspunt gehanteerd voor de uitgevoerde verkeersonderzoeken per fase. Er was vanaf de start van de bouw nooit een geschikt moment voor het uitvoeren van nieuwe tellingen, doordat de tellingen beïnvloed werden door onder andere bouwverkeer. Op dit moment zijn nagenoeg alle woningen in fase 1A t/m 1C opgeleverd en bewoond. Het is wenselijk om nu nieuwe tellingen uit te voeren. Enerzijds om te bekijken of eerdere prognoses kloppen, anderzijds om een betrouwbaar en zuiver nieuw uitgangspunt te hebben voor fase 1D. Idealiter zouden nieuwe tellingen uitgevoerd worden op alle tellocaties waar in het kader van eerder onderzoek ook is geteld. In overleg met gemeente Hoeksche Waard is afgesproken dat in het kader van dit onderzoek niet op alle locaties nieuwe tellingen worden uitgevoerd, maar alleen op de belangrijkste wegen. De intensiteiten op andere wegen zijn daar vervolgens van afgeleid. Hiervoor zijn tellingen uit eerder uitgevoerde onderzoeken in het kader van de Torensteepolder gebruikt, én tellingen die zijn uitgevoerd in het kader van de proef met verkeersmaatregelen op de centrale as: − Centrale as • Op de centrale as is bij eerdere onderzoeken steeds geconstateerd dat er sprake is van een knelpunt, welke door de ontwikkelingen in de Torensteepolder wordt versterkt.

De gemeente wil de verkeersintensiteiten terugdringen door het treffen van maatregelen (zie paragraaf 3.3). − Fortlaan • Vanwege het smalle profiel is de weg nu ingericht als eenrichtingsverkeer. Wanneer deze weg wordt afgesloten voor gemotoriseerd verkeer (zie paragraaf 3.3) neemt de hoeveelheid verkeer op andere wegen naar de Torensteepolder toe. − Oostelijke randweg • In eerdere studies is aangegeven dat deze weg voldoende capaciteit heeft. Door de maatregelen op de centrale as nemen de intensiteiten hier toe. − Torensteelaan • Wanneer de Fortlaan wordt afgesloten neemt de hoeveelheid verkeer op deze route toe. − Retourroute centrum • Zie ‘Torensteelaan’. − Torensteepolder • In het kader van het uit te voeren geluidsonderzoek door KuiperCompagnons zijn er extra tellingen toegevoegd in de polder, zowel op de Torensteelaan als op de Ambachtsheerenlaan. Om inzicht te krijgen in de verkeersintensiteiten op deze locaties is het verkeer gedurende twee weken gemeten met telslangen op 17 tellocaties (zie figuur 2). Hierbij zijn niet alleen de intensiteiten in kaart gebracht, maar ook de snelheid en voertuigcategorieën. De intensiteiten van gemotoriseerd verkeer zijn gemeten, en op wegen waar fietsers gebruikmaken van de rijbaan zijn ook fietsers geteld.

De tellingen hebben plaatsgevonden in een representatieve periode, met inachtneming van vakanties en eventuele (grootschalige) wegwerkzaamheden of afsluitingen.

INFR240625 Revisie: 0.4

6/50

Nadat de verkeerstellingen verwerkt waren, bleek gedurende de meetperiode een wegafsluiting aanwezig te zijn op de Koninginneweg. De getelde intensiteiten op de Koninginneweg (telpunt 8) zijn hierdoor lager dan in een reguliere situatie. Voor dit telpunt is hierdoor gebruik gemaakt van een beschikbare telling uit een eerder onderzoek.

Figuur 2: Locaties verkeerstellingen

INFR240625 Revisie: 0.4

7/50

2.2.

Resultaten o.b.v. mechanische tellingen

In Numansdorp zijn de afgelopen jaren diverse verkeerstellingen uitgevoerd op meerdere wegvakken. Voor het onderzoek naar de effecten van Torensteepolder 1A tot en met 1C zijn door Megaborn gemeentelijke tellingen uit diverse jaartallen gehanteerd (tussen 2015 en 2019). Goudappel heeft voor haar onderzoek naar de effecten van maatregelen op de Centrale As in 2023 verkeerstellingen uitgevoerd op 10 wegvakken die ook binnen het onderzoeksgebied van de Torensteepolder vallen. Tot slot zijn door Iv op 11 wegvakken in 2024 binnen het onderzoeksgebied van de Torensteepolder verkeerstellingen uitgevoerd. In tabel 1 zijn de etmaalintensiteiten per wegvak voor deze drie verschillende telmomenten opgenomen. loc.

straatnaam

wegvak

Verkeerstelling Megaborn

Verkeerstelling Goudappel

Verkeerstelling Iv

2023

2024

telling

ophoging tot 2023 o.b.v. 1% per jaar

(mvt/werkdag)

(mvt/werkdag)

2016

9.186

8.650

8.751

8.373

2016

8.977

Burg. Henrylaan

8.050

2016

8.631

7.800

9.720

Burg. Henrylaan

Middelweg

7.879

2016

8.447

Middelweg

Hallinxweg

7.158

2016

7.674

6.950

7.355

F

Hallinxweg

Wethouder vd Veldenweg

5.891

2016

6.316

G

Wethouder vd Veldenweg

Hoekstraat

2.462

2018

2.588

Voorstraat

Hoekstraat

Kerkstraat

1.842

2018

1.936

Vlielanderstraat

Burg. de Zeeuwstraat

Groeneweg

3.805

2016

4.079

Groeneweg

Koninginneweg

3.525

2016

3.779

telling (mvt/ werkdag)

jaartal

Schoolweg

8.568

Schoolweg

Middelsluissedijk Oostzijde

Middelsluissedijk

D E

A

Rijksstraatweg

B C

H I

Burg. de Zeeuwstraat

J

van

tot

Energieweg

3.300 2.002 4.000

4.140

1.450

352

K

Koninginneweg

Vlielanderstraat

Poortvlietstraat

1.622

2018

1.705

L

Wethouder vd Veldenweg

Burg. de Zeeuwstraat

Torenstraat

4.148

2017

4.403

4.682

Vrijthofflaan

Van Barrylaan

2.641

2017

2.803

4.141

Energieweg

2.832

2017

3.006

2.921

2016

3.132

7.413

2016

7.948

M N O

Energieweg

P

Middelsluissedijk Oostzijde Wethouder vd Veldenweg Rijksstraatweg

Middelsluissedijk Oostzijde Wethouder vd Veldenweg

3.950

7.971

Q

Provincialeweg (N487)

Rijksstraatweg

Volgerlandseweg

10.534

2015

11.407

R

Torensteelaan

Wethouder vd Veldenweg

Schuringsedijk

0

-

0

2.350

588

2019

612

450 850

S

Schuringsedijk

Torensteelaan

Tweede Dwarsweg

T

Fortlaan

Molendijk

Rietheuvel

817

2017

867

U

Torensteelaan

Schuringsedijk

Kardemom

0

-

0

1.100 2.348

Tabel 1: Etmaalintensiteit per wegvak o.b.v. uitgevoerde tellingen onderzoek Megaborn, Goudappel en Iv

INFR240625 Revisie: 0.4

8/50

Gezien de tellingen die gebruikt zijn in het onderzoek van Megaborn gehouden zijn tussen 2015 en 2019, zijn de tellingen met 1% autonome groei opgehoogd naar 2023, om de tellingen te kunnen vergelijken met de gehanteerde tellingen van Goudappel. Let wel: in deze verkeerstellingen is geen correctie doorgevoerd voor ontwikkelingen die in de tussentijd hebben plaatsgevonden in/rondom Numansdorp. Dit is in de volgende paragraaf wel gedaan.

2.3.

Vergelijking telresultaten t.o.v. eerdere prognoses

Tabel 2 geeft de resultaten van de mechanische telling uit 2024 weer ten opzichte van de afgeleide intensiteiten uit de eerdere verkeersonderzoeken tot en met de realisatie van Torensteepolder fase 1C. De een na laatste kolom geeft het verschil weer ten opzichte van de beschikbare telling uit een eerdere periode (zonder correctie), de laatste kolom geeft het verschil weer ten opzichte van de afgeleide intensiteiten uit de eerdere verkeersonderzoeken tot en met de realisatie van Torensteepolder fase 1C. Straatnaam

Wegvak

Rijksstraatweg

van Energieweg

tot Schoolweg

Burg. de Zeeuwstraat

Middelsluissedijk

Burg. Henrylaan

9.720

Middelweg

Hallinxweg

7.355

Voorstraat

Hoekstraat

Kerkstraat

2.002

Vlielanderstraat

Burg. de Zeeuwstraat Vlielanderstraat

Groeneweg

4.140

Poortvlietstraat

352

Burg. de Zeeuwstraat Vrijthofflaan

Torenstraat

4.682

Van Barrylaan

4.141

Energieweg

Rijksstraatweg

7.971

Fortlaan

Molendijk

Wethouder v.d. Veldenweg Rietheuvel

Koninginneweg Wethouder v.d. Veldenweg

Mechanische Absoluut telling 2024 verschil t.o.v. eerdere telling (diverse jaartallen)

(mvt/werkdag) 8.751

1.100

(mvt/werkdag) 183 (telling 2016) 1670 (telling 2016) 197 (telling 2016) 160 (telling 2018) 335 (telling 2016) -1270 (telling 2018) 534 (telling 2017) 1500 (telling 2017) 558 (telling 2016) -260 (telling 2017)

Absoluut verschil t.o.v. afgeleide intensiteit 2024 incl. gerealiseerde ontwikkelingen (mvt/werkdag) -1.160 370 -1.030 -982 190 -1.098 -543 -1.121 -2.308 -932

Tabel 2: Absoluut verschil mechanische telling 2024 ten opzichte van eerdere tellingen en prognoses uit eerder onderzoek Torensteepolder (tot en met 2024 waarin de verkeersgeneratie van alle gerealiseerde ontwikkelingen is meegenomen) (+ = mechanische telling 2024 ligt hoger, - = mechanische telling 2024 ligt lager)

INFR240625 Revisie: 0.4

9/50

Straatnaam

Wegvak

Energieweg

van Energieweg Middelsluissedijk Middelweg Hoekstraat Burg. de Zeeuwstraat Vlielanderstraat Burg. de Zeeuwstraat Vrijthofflaan Rijksstraatweg

Fortlaan

Molendijk

Rijksstraatweg Burg. de Zeeuwstraat Voorstraat Vlielanderstraat Koninginneweg Wethouder v.d. Veldenweg

Mechanische Relatief telling 2024 verschil t.o.v. eerdere telling (diverse jaartallen)

tot Schoolweg Burg. Henrylaan Hallinxweg Kerkstraat Groeneweg

(mvt/werkdag) 8.751 9.720 7.355 2.002 4.140

(mvt/werkdag) 2% 21% 3% 9% 9%

Relatief verschil t.o.v. afgeleide intensiteit 2024 incl. gerealiseerde ontwikkelinge n (mvt/werkdag) -12% 4% -12% -33% 5%

Poortvlietstraat Torenstraat

352 4.682

-78% 13%

-76% -10%

Van Barrylaan Wethouder v.d. Veldenweg Rietheuvel

4.141 7.971

57% 8%

-21% -22%

1.100

-19%

-46%

Tabel 3: Relatief verschil mechanische telling 2024 ten opzichte van eerdere tellingen en prognoses uit eerder onderzoek Torensteepolder (tot en met 2024 waarin de verkeersgeneratie van alle gerealiseerde ontwikkelingen (+ = mechanische telling 2024 ligt hoger, - = mechanische telling 2024 ligt lager)

Uit de tabellen blijkt dat de verwachte intensiteit op basis van het eerder gehanteerde model een overschatting zijn van de daadwerkelijk gemeten intensiteiten in 2024. Op de Rijksstraatweg, Burgemeester de Zeeuwstraat en Voorstraat ligt de intensiteit in de praktijk circa 1.000 motorvoertuigen per etmaal lager dan waar de modelcijfers vanuit gaan. Niet op alle wegvakken is in 2024 een hertelling uitgevoerd. Op wegvakken op de Rijksstraatweg, Burgemeester de Zeeuwstraat en Voorstraat waar geen telling is uitgevoerd, wordt om bovenstaande reden gebruik gemaakt van de modelcijfers verminderd met 1.000 motorvoertuigen per etmaal.

INFR240625 Revisie: 0.4

10/50

2.4.

Referentie etmaalintensiteit 2040 o.b.v. autonome groei

Deze paragraaf beschrijft hoe in het onderzoek gekomen is tot de referentie etmaalintensiteiten voor 2040 met daarbij alleen een correctie voor de autonome groei. Deze etmaalintensiteiten worden in hoofdstuk 3 als basis gebruikt voor de toedeling van de verkeersgeneratie van Torensteepolder fase 1D en de overige ruimtelijke ontwikkelingen die tussen 2024 en 2040 in/rondom Numansdorp plaatsvinden. Voor het analyseren van de verkeersintensiteiten in Numansdorp in 2024 is uitgegaan van de meest recente verkeerstellingen uit datzelfde jaar. Wanneer bepaalde wegvakken niet in de telling van 2024 zijn opgenomen, is gebruik gemaakt van de verkeerstellingen van Goudappel uit 2023. Deze gegevens zijn vervolgens opgehoogd met 1% om rekening te houden met de autonome groei naar 2024. Voor de resterende wegvakken, waar noch de tellingen van 2024 noch die van 2023 beschikbaar waren, zijn de cijfers afgeleid op basis van gegevens van Megaborn. Deze cijfers zijn eveneens opgehoogd met 1% per jaar tot 2024. Hierbij zijn bovendien de gerealiseerde ruimtelijke ontwikkelingen elders in Numansdorp meegenomen, zodat de tellingen zo nauwkeurig mogelijk aansluiten bij de actuele verkeerssituatie. Voor enkele specifieke straten is een correctie toegepast om rekening te houden met wijzigingen in de verkeerspatronen.

Zo zijn op de Rijkstraatweg en de Burgemeester de Zeeuwstraat de verkeersintensiteiten verminderd met 1.000 motorvoertuigen per werkdag. Op de Vlielanderstraat is deze correctie vastgesteld op een vermindering van 190 motorvoertuigen per werkdag. Met deze aanpak is een zo accuraat mogelijk beeld gecreëerd van de verkeerssituatie in Numansdorp in 2024, waarbij zowel actuele als historische gegevens zorgvuldig zijn gecombineerd en aangepast aan de meest recente ontwikkelingen. Vervolgens is voor de autonome groei van 2024 naar 2040 uitgegaan van een groeifactor van 1% per jaar. De totale autonome groei tot 2040 is hiermee gelijk aan 17,3% (= 1%16).

INFR240625 Revisie: 0.4

11/50

loc. straatnaam

wegvak

Totale autonome groei tot (mvt/werkdag) 2040 10.262 1.510 10.202 1.502

van Energieweg Schoolweg

Burg. de Zeeuwstraat

Middelsluissedijk Burg. Henrylaan

9.720

11.398

1.678

D E

Burg. Henrylaan Middelweg

8.166 7.355

9.575 8.624

1.409 1.269

F

Hallinxweg

Middelweg Hallinxweg Weth. vd Veldenweg

6.013

7.051

1.038

Hoekstraat

3.333

3.908

575

Kerkstraat

2.002

2.347

345

Groeneweg

4.140

4.854

714

Koninginneweg Poortvlietstraat

3.757 1.465

4.406 1.717

648 253

Torenstraat

4.682

5.490

808

Van Barrylaan Energieweg

4.141 3.990

4.856 4.678

715 689

Middelsluissedijk

3.314

3.886

572

Weth. vd Veldenweg

7.971

9.346

1.376

Volgerlandseweg

14.297

16.765

2.467

Schuringsedijk

2.374

2.783

410

Tweede Dwarsweg Rietheuvel Kardemom

455 1.100 2.348

533 1.290 2.754

78 190 405

C

G H I J K L M N O

Weth. vd Veldenweg Voorstraat Hoekstraat Burg. de Vlielanderstraat Zeeuwstraat Groeneweg Koninginneweg Vlielanderstraat Weth. vd Burg. de Veldenweg Zeeuwstraat Vrijthofflaan Middelsluissedijk Weth. vd Energieweg Veldenweg

P Q R S T U

Rijksstraatweg Provincialeweg Rijksstraatweg (N487) Weth. vd Torensteelaan Veldenweg Schuringsedijk Torensteelaan Fortlaan Molendijk Torensteelaan Schuringsedijk

(mvt/werkdag) 8.751 8.701

intensiteit 2040

Rijksstraatweg

A B

tot Schoolweg Middelsluissedijk

intensiteit 2024

Tabel 4: Etmaalintensiteit per wegvak [mvt/werkdag] 2040 o.b.v. autonome groei 1% per jaar (zonder overige ruimtelijke ontwikkelingen)

Legenda Correcte intensiteit o.b.v mechanische telling oktober 2024 o.b.v. telling Goudappel uit 2023 (opgehoogd met 1%) o.b.v. tellingen Megaborn (opgehoogd met 1% per jaar) inclusief gerealiseerde ontwikkelingen elders in Numansdorp met correctie voor afwijking tov mechanische telling ander wegvak o.b.v. tellingen Megaborn (opgehoogd met 1% per jaar) inclusief gerealiseerde ontwikkelingen elders in Numansdorp zonder correctie voor afwijking tov mechanische telling ander wegvak

INFR240625 Revisie: 0.4

12/50

3

Verkeersintensiteiten prognosejaar 2040

3.1.

Verkeersgeneratie Torensteepolder fase 1D

De toekomstige verkeersgeneratie van Torensteepolder fase 1D is bepaald op basis van het stedenbouwkundig plan (figuur 3) en het overzicht met aantallen en typen woningen dat daarbij hoort (tabel 5). Daarbij maken we gebruik van verkeersgeneratie kencijfers conform CROW-publicatie 744 ('Parkeerkencijfers, basis voor parkeernormering'). Hierbij is uitgegaan van stedelijkheidsgraad ‘Niet stedelijk’, een centrumligging ‘Rest bebouwde kom’ en het gemiddelde kencijfer per type woning.

Figuur 3: Situatietekening Torensteepolder fase 1D (i-mago, d.d. 4-6-2024)

INFR240625 Revisie: 0.4

13/50

type woning

koopwoning tussen/hoek koopwoning twee onder een kap koopwoning vrijstaand sociale woningen (huur) totaal

aantal woningen 95 50 30 75 250

kengetal verkeersgeneratie 7,4 7,8 8,2 3,4

aantal mvt per weekdag 703 390 246 255 1.594

aantal mvt per werkdag 780 433 273 283 1.769

Tabel 5: Overzicht typen en aantal woningen Torensteepolder fase 1D

3.2.

Andere ruimtelijke ontwikkelingen

De woningbouwprogrammering van Numansdorp maakt deel uit van het bredere "Ontwikkelbeeld Numansdorp," dat eind 2021 is opgesteld en in 2023 door de gemeenteraad is vastgesteld. Hierin zijn meerdere aspecten opgenomen, waaronder plannen voor extra woningen, verbetering van de mobiliteit en versterking van de leefbaarheid. Numansdorp richt zich op de bouw van diverse woningtypen, met specifieke aandacht voor betaalbare woningen voor jongeren en senioren. Er wordt gewerkt aan het realiseren van nieuwe woningen in combinatie met infrastructuurmaatregelen, zoals de ontwikkeling van tijdelijke woningen bij de Middelsluissedijk Oostzijde. Het doel is om de vitaliteit van het dorp te behouden, onder andere door het versterken van het centrum en het verminderen van de verkeersdruk, met name op de centrale as. De volgende ruimtelijke ontwikkelingen zijn vastgesteld en vinden de komende periode met zeer grote waarschijnlijkheid plaats. De verkeersgeneratie per woningbouwplan is overgenomen uit het rapport ‘Woningbouw Numansdorp; Verkeerseffecten centrale as en afweging prioritering’ van Goudappel (versie 15 maart 2024).

INFR240625 Revisie: 0.4

14/50

Plan

Fort Buitensluis (vakantiewoningen) Energieweg (ontsluiting via bedrijventerrein) Schuringsedijk 2 (Project Fortlaan) Bomenbuurt (Numansdorp West) Burg. De Zeeuwstraat 118a & 120a Havenstraat 20 (Droomhuis) Emmastraat 1 (voormalige kerk) Burg. De Zeeuwstraat 146-148 Volgerlandseweg 8 (transformatie) Burg. De Zeeuwstraat 70 Hoekstraat 4 Proeftuin (langs N488) Roerdompsingel 41 Totaal

Aantal woningen 20 77 30 35 2 28 3 55 1 1 1 17 38 308

Aantal mvt per werkdag 80 440 120 140 10 140 10 220 10 10 10 100 127 1.417

Tabel 6: Verkeersgeneratie overige ruimtelijke ontwikkelingen vanuit woningbouwprogrammering Numansdorp (bron: “Verkeerseffecten woningbouw Numansdorp, Goudappel, 15 maart 2024” en “Overzicht initiatieven voor Impact ruimtelijke projecten Numansdorp, april 2024”)

Gezien de lage verkeersgeneratie van 10 motorvoertuigen per werkdag van de volgende ontwikkelingen, zijn deze ontwikkelingen buiten het onderzoek gelaten: • Burg. De Zeeuwstraat 118a & 120a • Emmastraat 1 (voormalige kerk) • Volgerlandseweg 8 (transformatie) • Burg. De Zeeuwstraat 70 • Hoekstraat 4 De impact van deze ruimtelijke ontwikkelingen op het verkeersnetwerk zijn dermate klein, dat deze verwaarloosbaar zijn ten opzichte van de natuurlijke variatie van het verkeer. Hierdoor ontstaat een bepaalde mate van schijnnauwkeurigheid bij het toedelen van deze kleine hoeveelheden verkeer aan het wegennetwerk. De verkeersgeneratie van de overige acht ontwikkelingen is wel toebedeeld aan het wegennetwerk van Numansdorp (zie paragraaf 3.5).

1

Roerdompsingel 4 betreft de bouw van 38 sociale huurappartementen op de plek waar nu een gymzaal staat. Voor deze sociale huurappartementen is uitgegaan van een verkeersgeneratie van 3 voertuigbewegingen per weekdag (= 3X1,11 = 3,33 voertuigbewegingen per werkdag)

INFR240625 Revisie: 0.4

15/50

3.2.1. Landgoederen In de Torensteepolder wordt ook een aantal landgoederen ontwikkeld. Deze zijn geen onderdeel van Torensteepolder fase 1D, waardoor de verkeersgeneratie van deze landgoederen apart aan het wegennet is toegevoegd. Voor de landgoederen is uitgegaan van het kengetal voor vrijstaande koopwoningen. In de tabel hieronder is de berekende verkeersgeneratie van de landgoederen weergegeven. type woning

koopwoningen vrijstaand totaal

aantal woningen 9 9

kengetal verkeersgeneratie 8,2

aantal mvt per weekdag 74 74

aantal mvt per werkdag 82 82

Tabel 7: Overzicht typen en aantal te ontwikkelen landgoederen in Torensteepolder

3.2.2. Nog niet ontwikkelde woningen fase 1 A t/m C In Torensteepolder fase 1 A t/m C is nog een aantal bouwpercelen niet bebouwd, welke wel in het bestemmingsplan zijn opgenomen. In totaal gaat om circa 16 bouwkavels (1 woning aan de Kolonel en 15 woningen binnen Landgoederen fase 1 (met name aan de oostzijde)). In de berekeningen zijn deze eventuele extra woningen uit fase 1 niet meegenomen. De reden hiervoor is dat op dit moment niet duidelijk is of deze kavels überhaupt nog bebouwd worden. Daarnaast reed er ten tijde van de uitgevoerde mechanische tellingen in de huidige Torensteepolder ook nog extra bouwverkeer voor met name het verder afbouwen van de woningen in de Torensteepolder (bijvoorbeeld badkamer/keukenleverancier). De verkeersaantallen uit de tellingen liggen hierdoor reeds hoger dan wanneer ook nog de nog niet bebouwde bouwkavels uit fase 1 A t/m C worden meegenomen in de verkeersgeneratie.

3.3.

Wijziging infrastructuur

Gemeente Hoeksche Waard heeft verschillende plannen voor aanpassingen aan de infrastructuur in en rond Numansdorp, welke invloed hebben op de toekomstige routekeuze van verkeer in Numansdorp: 3.3.1. Centrale as Gemeente Hoeksche Waard wil de hoeveelheid verkeer op de centrale as terugdringen. In maart 2023 is een proef gedaan met verkeersmaatregelen op de centrale as die bijdragen aan minder verkeer op de centrale as. Uit een evaluatie is gebleken dat maatregelen inderdaad kunnen bijdragen aan minder verkeer, waarbij de intensiteiten op andere wegen (waterbedeffect) binnen de marges blijven. Op basis van een advies naar aanleiding van de uitgevoerde proef heeft de gemeenteraad besloten om de centrale as af te waarderen naar GOW30, en (o.a.) het optimaliseren van de oostelijke randweg. Eén van de zogenaamde no-regret-maatregelen bij afwaardering van de centrale as is het afsluiten (knip) van de Fortlaan. Door het afsluiten van de Fortlaan (in de huidige situatie geldt hier eenrichtingsverkeer in zuidelijke richting), dient het verkeer dat in de bestaande situatie gebruik maakt van de Fortlaan een andere route te nemen om

INFR240625 Revisie: 0.4

16/50

in (onder andere) de Torensteepolder te komen. Verkeer uit noordelijke richting dat vanaf de Centrale As naar de Fortlaan gaat, zal afslaan naar de Wethouder van der Veldenweg. Verkeer komend uit westelijke richting, zal via de Koninginneweg en Vlielanderstraat naar de Wethouder van de Veldenweg gaan. Bij de toedeling van het verkeer wat over de Fortlaan reed, zijn deze routes aangehouden om te komen tot de intensiteiten op het wegennetwerk in 2040. 3.3.2. Kruispunt Schuringsedijk – Torensteelaan Het kruispunt Schuringsedijk – Torensteelaan wordt op korte termijn aangepast. In de huidige situatie geldt vanuit alle richtingen een verplichte rijrichting rechtdoor (zie figuur 4 en 5). In de nieuwe situatie wordt dit gewijzigd, waarbij de westelijke tak van het kruispunt (Schuringsedijk) wordt afgesloten voor regulier gemotoriseerd verkeer. Hierdoor resteert een T-kruispunt voor het regulier gemotoriseerd verkeer. Hierbij zijn wel alle afslaande bewegingen naar de drie resterende kruispuntarmen toegestaan (zie figuur 6).

Figuur 4: Luchtfoto huidige vormgeving kruispunt Schuringsedijk – Torensteelaan (bron: Streetsmart, 2023)

Figuur 5: Huidige vormgeving kruispunt Schuringsedijk – Torensteelaan kijkend vanaf Torensteelaan zuid (bron: Streetsmart, opname: 19 augustus 2024)

INFR240625 Revisie: 0.4

17/50

Figuur 6: Nieuwe vormgeving kruispunt Schuringsedijk - Torensteelaan

De nieuwe vormgeving van het kruispunt heeft consequenties voor de routes die verkeer van en naar de Schuringsedijk kan nemen. Met behulp van een selected link analyse op basis van floating car data (FCD) uit TomTom Move is bepaald welke herkomst en bestemming het verkeer heeft wat gebruik maakt van de Schuringsedijk. Deze routes zijn aangehouden bij de toedeling van het verkeer aan het wegennetwerk in 2040. 3.3.3. Westelijke Randweg Numansdorp De gemeente onderzoekt de haalbaarheid van een Westelijke Randweg Numansdorp, in het kader van de toekomstige ontwikkeling van de Molenpolder. Doordat de plannen voor een eventuele Westelijke Randweg op dit moment nog niet zeker zijn, is in afstemming met de verkeerskundigen van gemeente Hoeksche Waard besloten in voorliggende studie nog geen rekening te houden met een eventuele Westelijke Randweg in Numansdorp.

3.4.

Scenario’s en prognosejaar

Op basis van de informatie uit voorgaande paragrafen zijn in totaal drie scenario’s afgeleid waarvoor de verkeersintensiteiten per wegvak in Numansdorp in beeld gebracht zijn. Alle scenario’s gaan uit van de verkeersintensiteiten in prognosejaar 2040. In deze paragraaf worden de doorgerekende scenario’s kort toegelicht. 3.4.1. Bestaand wegennet In dit scenario is het verkeer in 2040 toebedeeld aan het bestaande wegennet (2024) van Numansdorp.

INFR240625 Revisie: 0.4

18/50

3.4.2. Nieuw wegennet 2040 (zonder effect maatregelen centrale as) In dit scenario zijn twee geplande infrastructurele wijzigingen in Numansdorp doorgevoerd in het wegennetwerk: • Afsluiting Fortlaan (zie paragraaf 3.3.1) • Aanpassing kruispunt Schuringsedijk – Torensteelaan (zie paragraaf 3.3.2) In dit scenario wijzigt de inrichting van de centrale as niet, waardoor geen extra verkeer naar de Oostelijke Randweg is gestuurd ten opzichte van de bestaande situatie. 3.4.3. Nieuw wegennet 2040 (met effect maatregelen centrale as) Dit scenario is gelijk aan het voorgaande scenario (dus met de twee geplande infrastructurele wijzigingen), maar hier is het effect van maatregelen om de centrale as af te waarderen naar een GOW30 meegenomen in de berekeningen. Het effect van de maatregelen op de centrale as is door Goudappel onderzoek in het rapport “Centrale as Numansdorp, evaluatie en advies n.a.v. de verkeersproef” (Goudappel, 8 september 2023). De genoemde effecten in dit rapport zijn overgenomen in het scenario met maatregelen centrale as.

3.5.

Toedelen verkeer

Voor de toedeling van het extra verkeer dat ontstaat door de ruimtelijke ontwikkelingen is gebruikt gemaakt van floating car data (FCD) uit TomTom Move. Floating car data bevat data die verkregen is van GPSposities van diverse apparaten zoals navigatiesystemen, mobiele telefoons en trackingsystemen. Met deze FCD kunnen we onder andere gemiddelde snelheden, herkomst- bestemmingsgegevens en afslagpercentages afleiden. Het grote voordeel van FCD is dat het beschikbaar is voor het gehele wegennet en niet afhankelijk is van te plaatsen meetsystemen. Het nadeel is dat bij FCD niet al het verkeer wordt gemeten, maar slechts een deel van het verkeer (steekproef). Bij het gebruik van FCD voor analyses is het daarom belangrijk om te zorgen dat de steekproef voldoende groot en daarmee representatief is. Om te achterhalen welke relaties er in de bestaande situatie zijn tussen de herkomsten en bestemmingen van het verkeer in en rondom Numansdorp is gebruik gemaakt van een herkomst-bestemmingsanalyse in TomTom Move. Bij een herkomst-bestemmingsanalyse kunnen handmatig zones ingetekend worden. Met deze analyse kan een beeld verkregen worden van de relaties tussen de verschillende zones. Numansdorp is opgedeeld hierbij in 16 verschillende zones, waarbij de herkomsten en bestemmingen van het verkeer per relatie in beeld gebracht zijn. In figuur 7 is de gehanteerde zone-indeling weergegeven.

Vervolgens is iedere ruimtelijke ontwikkeling aan een zone toegekend. De resultaten van de HB-analyse zijn per ruimtelijke ontwikkeling weergegeven in tabel 8 op pagina 21.

INFR240625 Revisie: 0.4

19/50

Figuur 7: Zone-indeling herkomst-bestemming analyse FCD

Op basis van de herkomst-bestemmingsrelaties is de verkeersgeneratie van de geplande ontwikkelingen vervolgens toegedeeld aan het wegennetwerk van Numansdorp en omgeving. De resulterende toedeling per wegvak is weergegeven in bijlage A, voor zowel de bestaande wegenstructuur in 2024 als de nieuwe wegenstructuur in 2040 (met afsluiting Fortlaan en aanpassing kruispunt Schuringsedijk-Torensteelaan). In bijlage B is toedeling van het verwachte verkeer van/naar Torensteepolder fase 1D schematisch weergegeven.

INFR240625 Revisie: 0.4

20/50

Intern Numansdorp

Extern Numansdorp

F. Burg. de Zeeuwstraat

G. Voorstraat

H. Torensteepolder

I. Molendijk

J. Bedrijventerrein

K. Zuidwestelijke route

L. Middelblussedijk Westzijde

3%

1%

3%

3%

4%

0%

1%

4%

1%

5% 43% 2% 22% 0%

H

1%

1%

2%

1%

7%

1%

2%

7%

1%

4%

4%

0% 53% 4% 10% 1%

A

6%

2%

3%

1%

3%

3%

4%

0%

1%

4%

1%

5% 43% 2% 22% 0%

I

1%

1%

2%

1%

3%

1%

1%

1%

5%

1% 61% 0%

C

3%

4%

7%

3%

4%

2%

2%

1%

1%

3%

9%

2% 38% 3% 19% 0%

C

3%

4%

7%

3%

4%

2%

2%

1%

1%

3%

9%

2% 38% 3% 19% 0%

D

6%

2%

3%

1%

3%

3%

4%

0%

1%

4%

1%

5% 43% 2% 22% 0%

E

2%

2%

3%

4%

7%

2%

2%

3%

1%

6%

4%

1% 38% 7% 17% 1%

Landgoederen fase 2 Torensteepolder fase 1D

H

1%

1%

2%

1%

7%

1%

2%

7%

1%

4%

4%

0% 53% 4% 10% 1%

H

1%

1%

2%

1%

7%

1%

2%

7%

1%

4%

4%

0% 53% 4% 10% 1%

7%

4%

9%

Tabel 8: Resultaten herkomst-bestemminganalyse per geplande ruimtelijke ontwikkeling

3.6.

Resultaten intensiteiten per wegvak

Op basis van de informatie en gegevens uit voorgaande paragrafen zijn in deze paragraaf de geprognotiseerde etmaalintensiteiten voor het prognosejaar afgeleid. In figuur 8 op de volgende pagina is de ligging en nummering van de betreffende wegvakken die in het verkeersonderzoek zijn meegenomen afgebeeld. In de tabellen in paragraaf 3.6.1. zijn de etmaalintensiteiten opgenomen van het prognosejaar 2040 waarbij wordt uitgegaan van het nieuwe wegennetwerk in 2040 en het effect van de maatregelen op de centrale as. In tabel 9 zijn de etmaalintensiteiten opgenomen voor 2040 wanneer ook alle overige ruimtelijke ontwikkelingen (zie paragraaf 3.2) worden meegenomen in de prognose. Tabel 10 geeft de etmaalintensiteiten voor de autonome situatie in 2040 wanneer alleen Torensteepolder fase 1D ontwikkeld wordt.

INFR240625 Revisie: 0.4

21/50

P. Zuidoostelijke route

E. Vogelbuurt

2%

O. Van/naar Klaaswaal

D. Philipsburg

6%

N. Van/naar Strijen

C. Bomenbuurt

Proeftuin (langs N488) Fort Buitensluis (vakantiewoningen) Energieweg (ontsluiting via bedrijventerrein) Schuringsedijk 2 (Project Fortlaan) Bomenbuurt (Numansdorp West) Havenstraat 20 (Droomhuis) Burg. De Zeeuwstraat 146-148 Roerdompsingel 4

M. N487

B. Componistenwijk

A

Zone

A. Middelsluis

Ruimtelijke ontwikkelingen

2%

In bijlage C en D zijn respectievelijk de etmaalintensiteiten per wegvak opgenomen in 2040 wanneer uitgegaan wordt van het bestaande wegennetwerk (scenario 1) en wanneer wordt uitgegaan van de aangepaste wegenstructuur in 2040 (afsluiting Fortlaan en aanpassing kruispunt SchuringsedijkTorensteelaan), maar zonder het effect van de centrale asmaatregelen (scenario 2).

Figuur 8: nummering wegvakken verkeersonderzoek

INFR240625 Revisie: 0.4

22/50

3.6.1.

Intensiteiten per wegvak op wegenstructuur 2040 met effect maatregelen centrale as

Loc. Straatnaam

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U

Wegvak

van Energieweg Schoolweg Burg. de Zeeuwstraat Middelsluissedijk Burg. Henrylaan Middelweg Hallinxweg Weth. vd Veldenweg Voorstraat Hoekstraat Vlielanderstraat Burg. de Zeeuwstraat Groeneweg Koninginneweg Vlielanderstraat Weth. vd Veldenweg Burg. de Zeeuwstraat Vrijthofflaan Middelsluissedijk Energieweg Weth. vd Veldenweg Rijksstraatweg Provincialeweg (N487) Rijksstraatweg Torensteelaan Weth. vd Veldenweg Schuringsedijk Torensteelaan Fortlaan Molendijk Torensteelaan Schuringsedijk Rijksstraatweg

Relatieve Toe-/afname verkeerseffecten intensiteit proefopstelling 2040 a.g.v. GOW 30 km/h Tweede Autonome proefweek ten groei + opzichte van ruimtelijke nulmeting ontwikkelingen inclusief TSP fase 1D tot Schoolweg Middelsluissedijk Burg. Henrylaan Middelweg Hallinxweg Weth. vd Veldenweg Hoekstraat Kerkstraat Groeneweg Koninginneweg Poortvlietstraat Torenstraat Van Barrylaan Energieweg Middelsluissedijk Weth. vd Veldenweg Volgerlandseweg Schuringsedijk Tweede Dwarsweg Rietheuvel Kardemom

% -35% -35% -55% -55% -55% -55% -5% -5% 60% 60% 60% Intens. loc. A 60% 20% -

Intensiteit Intensiteit 2040 met 2040 met GOW 30 km/h GOW 30 km/h Autonome groei + ruimtelijke ontwikkelingen exclusief TSP fase 1D

Toename a.g.v. TSP fase 1D

Autonome groei + ruimtelijke ontwikkelingen inclusief TSP fase 1D

(mvt/werkdag) (mvt/werkdag) (mvt/werkdag) abs. % -3.836 6.954 7.124 170 2% -3.815 6.915 7.085 170 2% -6.759 5.404 5.530 126 2% -5.756 4.579 4.709 130 3% -5.165 4.092 4.226 134 3% -4.257 3.345 3.483 138 4% -204 3.788 3.885 97 3% -126 2.305 2.402 97 4% 5.190 5.279 89 2% 4.742 4.831 89 2% 2.040 2.112 71 3% 3.716 8.964 9.909 946 11% 3.641 8.081 9.709 1.628 20% 3.744 8.356 9.984 1.628 19% 4.155 4.333 178 4% 3.836 13.580 14.503 923 7% 17.340 18.282 942 5% 2.745 4.731 7.319 2.588 55% 111 646 667 21 3% 0 0 0 2.925 4.561 1.635 56%

Tabel 9: Etmaalintensiteit per wegvak [mvt/werkdag] – nieuwe wegenstructuur 2040 – met maatregelen Centrale As

INFR240625 Revisie: 0.4

23/50

Loc. Straatnaam

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U

Relatieve Toe-/afname verkeerseffecten intensiteit proefopstelling 2040 a.g.v. GOW 30 km/h Tweede Autonome proefweek ten groei + alleen opzichte van TSP fase 1D nulmeting

Wegvak

van Rijksstraatweg Energieweg Schoolweg Burg. de Zeeuwstraat Middelsluissedijk Burg. Henrylaan Middelweg Hallinxweg Weth. vd Veldenweg Voorstraat Hoekstraat Vlielanderstraat Burg. de Zeeuwstraat Groeneweg Koninginneweg Vlielanderstraat Weth. vd Veldenweg Burg. de Zeeuwstraat Vrijthofflaan Middelsluissedijk Energieweg Weth. vd Veldenweg Rijksstraatweg Provincialeweg (N487) Rijksstraatweg Torensteelaan Weth. vd Veldenweg Schuringsedijk Torensteelaan Fortlaan Molendijk Torensteelaan Schuringsedijk

tot Schoolweg Middelsluissedijk Burg. Henrylaan Middelweg Hallinxweg Weth. vd Veldenweg Hoekstraat Kerkstraat Groeneweg Koninginneweg Poortvlietstraat Torenstraat Van Barrylaan Energieweg Middelsluissedijk Weth. vd Veldenweg Volgerlandseweg Schuringsedijk Tweede Dwarsweg Rietheuvel Kardemom

% -35% -35% -55% -55% -55% -55% -5% -5% 60% 60% 60% Intens. loc. A 60% 20% -

Intensiteit Intensiteit 2040 met 2040 met GOW 30 km/h GOW 30 km/h Autonome groei

Toename a.g.v. TSP fase 1D

Autonome groei + alleen TSP fase 1D

(mvt/werkdag) (mvt/werkdag) (mvt/werkdag) abs. % -3.683 6.670 6.841 170 3% -3.663 6.631 6.802 170 3% -6.423 5.129 5.255 126 2% -5.425 4.309 4.439 130 3% -4.907 3.881 4.015 134 3% -4.047 3.173 3.311 138 4% -136 2.488 2.585 97 4% -58 1.005 1.102 97 10% 4.855 4.943 89 2% 4.407 4.495 89 2% 1.718 1.789 71 4% 4.736 11.684 12.630 946 8% 3.524 7.770 9.398 1.628 21% 3.417 7.485 9.113 1.628 22% 3.886 4.064 178 5% 3.683 12.938 13.861 923 7% 16.765 17.707 942 6% 3.743 7.394 9.982 2.588 35% 110 640 661 21 3% 0 0 0 0% 4.059 5.694 1.635 40%

Tabel 10: Etmaalintensiteit per wegvak [mvt/werkdag] – autonome situatie 2040 met alleen Torensteepolder fase 1D – nieuwe wegenstructuur 2040 – met maatregelen Centrale As

INFR240625 Revisie: 0.4

24/50

4

Beoordeling verkeerseffecten

Een toename van verkeer kan leiden tot knelpunten op wegvakken of kruispunten. Dit kan de verkeersafwikkeling verstoren wanneer de capaciteit van de weg onvoldoende is, of de verkeersveiligheid in gevaar brengen als de weginrichting niet aansluit bij het intensievere gebruik. In dit hoofdstuk wordt een capaciteitstoets uitgevoerd voor de wegenstructuur in Numansdorp in 2040 en inclusief de beoogde maatregelen op de centrale as. Daarbij wordt beoordeeld of de bestaande inrichting van de wegen geschikt is voor de verwachte verkeersintensiteiten in 2040.

4.1.

Intensiteit wegvakken

4.1.1. Beoordeling In de raadsinformatiebrief met als onderwerp “Impact ruimtelijke projecten op centrale as Numansdorp” van 7 mei 2024 is opgenomen dat de maximale capaciteit op de centrale as (na herinrichting als GOW30) is vastgesteld op 6.300 mvt/etmaal. In tabel 9 zijn de etmaalintensiteiten opgenomen voor 2040 wanneer ook alle overige ruimtelijke ontwikkelingen (zie paragraaf 3.2) worden meegenomen in de prognose. Tabel 10 geeft de etmaalintensiteiten voor de autonome situatie in 2040 wanneer alleen Torensteepolder fase 1D ontwikkeld wordt. De geprognosticeerde wegvakintensiteiten komen op het noordelijk deel van de centrale as in ieder scenario uit boven de beleidsmatige grenswaarde van 6.300 mvt/etmaal. Wanneer alleen uitgegaan wordt van autonome groei van 1% tot 2040 ligt de etmaalintensiteit op de Rijksstraatweg (tussen de Middelsluissedijk en Energieweg) op circa 6.650 mvt/etmaal. Als gevolg van Torensteepolder fase 1D neem de intensiteit op de Rijksstraatweg licht toe met circa 170 mvt/etmaal, waarmee de totale etmaalintensiteit in dat geval uit komt op circa 6.820 mvt/etmaal. Wanneer ook de overige ruimtelijke ontwikkelingen in Numansdorp worden meegenomen in de berekening, komt de etmaalintensiteit op de Rijksstraatweg op circa 7.100 mvt/etmaal te liggen.

Op het zuidelijk deel van de centrale as (Voorstraat en Burgemeester de Zeeuwstraat), ligt de etmaalintensiteit in ieder doorgerekend scenario onder de beleidsmatige grenswaarde van 6.300 mvt/etmaal. Wanneer alle ruimtelijke ontwikkelingen en Torensteepolder fase 1D volledig worden meegenomen, blijft de intensiteit op de Burgemeester de Zeeuwstraat maximaal steken op circa 5.550 mvt/etmaal, waarmee ruimschoots onder de grenswaarde wordt gebleven. Als gevolg van de maatregelen op de centrale as en de ontwikkeling van Torensteepolder fase 1D wordt het wel drukker op de oostelijke randweg (Wethouder van der Veldenweg). etmaal. Wanneer alleen uitgegaan wordt van autonome groei van 1% tot 2040 ligt de etmaalintensiteit op het drukste wegvak van de Wethouder van der Veldenweg (tussen de Vrijthofflaan en Van Barrylaan) op circa 7.770 mvt/etmaal.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16151295/1