D09 College, raadsbrief Verkeers- en parkeertellingen Hillegom.pdf
Tekst van het document
Hillegom
Raadsbrief Verkeers- en parkeertellingen Hillegom aan:
de raad van de gemeente Hillegom
zaaknummer: Z-21-198932 datum collegevergadering: 20 juli 2021 portefeuillehouder: Mevr. C.J. Hoekstra behandelend ambtenaar: embargo: ☐ Inhoud mededeling Geachte raadsleden, Via deze raadsbrief wordt u geïnformeerd over het in 2020 gelijktijdig uitgevoerde Verkeers- en Parkeeronderzoek in de gemeente Hillegom. Om inzicht te krijgen in de verkeersdrukte op ons wegennet hebben we in de periode september/oktober 2020 verkeerstellingen laten uitvoeren. In dezelfde periode hebben we door middel van parkeerdrukmetingen ook het gebruik van openbare parkeergelegenheid onderzocht. Deze onderzoeken zijn gelijktijdig ook in de gemeenten Lisse en Teylingen uitgevoerd. Voor het onderzoek zijn op 42 punten, voornamelijk de drukste wegen, verkeerstellingen uitgevoerd. Daarnaast zijn er in de hele gemeente op verschillende dagen en momenten parkeerdrukmetingen uitgevoerd. De uitkomsten van deze onderzoeken zijn samengebracht in twee rapportages, welke als bijlage zijn toegevoegd aan deze raadsbrief. De onderzoeken dienen voor ons als een 0-meting. Tot dat moment hadden wij geen compleet en actueel beeld van de drukte op onze wegen en het gebruik van de parkeergelegenheden. Met deze onderzoeken leggen we een goede basis om meer data gedreven te kunnen werken. Hiervoor zijn actuele data essentieel, daarom dienen de tellingen met enige regelmaat herhaald te worden.
Het verdient dan ook de aanbeveling om zowel de verkeerstellingen als de parkeerdrukmetingen regelmatig, iedere twee jaar, te herhalen. De uitkomsten van deze onderzoeken worden meegenomen in het mobiliteitsplan. De definitieve versies van de onderzoeksrapportages zijn in het eerste kwartaal van 2021 opgeleverd. Door urgente dossiers, is het niet eerder gelukt om de onderzoeksresultaten aan de raad terug te koppelen. Onderzoeksperiode De onderzoeken stonden aanvankelijk gepland voor het voorjaar van 2020. Vanwege de uitbraak van het Coronavirus en de daarmee samenhangende maatregelen hebben we in die periode besloten de tellingen te verplaatsen naar een later moment.
Uiteindelijk zijn de metingen uitgevoerd in de periode van woensdag 9 september 2020 tot en met donderdag 12 oktober 2020. Deze periode wordt onder normale omstandigheden als representatief beschouwd voor het uitvoeren van verkeers- en parkeeronderzoek. Deze periode valt buiten de perioden met feestdagen en schoolvakanties. Het is wel van belang om bij de interpretatie van de resultaten in het achterhoofd te houden dat het onderzoek is uitgevoerd ten tijde van de coronacrisis. Gedurende het onderzoek gold landelijk het advies om zoveel mogelijk thuis te werken. Het lager en middelbaar onderwijs waren wel weer geopend en restaurants en winkels waren op dat moment ook nog open. Het exacte effect van de coronamaatregelen is lastig vast te stellen. Dit kan per registratiepunt (verkeer) en parkeerlocatie verschillen. Dit is afhankelijk van de functies die in de omgeving van het telpunt of parkeerlocatie aanwezig zijn en de bijbehorende maatregelen. In onze ogen was in 2020 geen beter moment om deze metingen uit te voeren. Verkeersonderzoek Om inzicht te krijgen in het gebruik van de wegen is met mechanische telslangen het verkeer geteld op 42 punten in de gemeente Hillegom. Op deze manier zijn de verkeersbewegingen van het gemotoriseerd verkeer (onderverdeeld in: lichte motorvoertuigen; middelzware motorvoertuigen; zware motorvoertuigen) en fietsers geteld.
Daarnaast is ook de snelheid van de motorvoertuigen geregistreerd. In de bijgevoegde rapportage van het verkeersonderzoek (bijlage 1) ziet u de exacte tellocaties. Er is voor gekozen om de tellocaties te gebruiken die ook voor het Regionaal Verkeers- en Milieu model RVMK worden gebruikt. Dit zorgt ervoor dat de data vergelijkbaar zijn met die vanuit het model en bovendien zorgt dit ervoor dat deze en de toekomstig in te winnen data gebruikt kunnen worden voor herijking van het RVMK. Hiermee voorkomen we dat hiervoor extra tellingen uitgevoerd moeten worden. Corona-effect op verkeersaanbod Om een gevoel te krijgen bij het effect van de Corona maatregelen op het verkeer is een vergelijking gemaakt tussen de verkeerscijfers van drie telpunten op provinciale wegen in het HLT gebied van de maand september 2020 met het jaargemiddelde uit 2019. Hieruit blijkt dat het verkeersaanbod dat op deze punten is geregistreerd 2,2% lager ligt dan het jaargemiddelde uit 2019. Hierbij is overigens geen rekening gehouden met de gebruikelijke seizoensinvloeden. Conclusies Verkeersonderzoek, wegcapaciteit Op basis van de capaciteit van een wegvak en de geregistreerde intensiteit (hoeveelheid verkeer) kan de verzadigingsgraad worden berekend. Op 6 telpunten is een hoge verzadigingsgraad van de weg gemeten. De twee telpunten met de hoogste verzadigingsgraad liggen op provinciale wegen.
Dit is niet per sé problematisch. Voor de overige wegen kan per wegvak beoordeeld worden of de geregistreerde hoeveelheid verkeer in verhouding tot de wegcapaciteit tot overlast leidt.
Parkeeronderzoek Met het parkeeronderzoek is inzicht verkregen in de bezettingsgraad van de openbare parkeerplaatsen in de gemeente. In de bijgevoegde rapportage van het parkeeronderzoek (bijlage 2) ziet u de exacte locaties. In het onderzoek zijn de volgende zaken in beeld gebracht: De parkeercapaciteit. In het onderzoeksgebied op straat (maaiveld) en in de openbaar toegankelijke parkeergarages is de parkeercapaciteit in beeld gebracht. De parkeerdruk (het aantal geparkeerde voertuigen) op straat. Met de gemeten parkeerdruk en parkeercapaciteit wordt de bezettingsgraad en restcapaciteit (het aantal vrije parkeerplaatsen) van het onderzoeksgebied bepaald. Het parkeermotief in de centra. Daarin wordt onderscheid gemaakt naar bewoner; langparkeerder / werknemers; kortparkeerder / bezoekers. De parkeerduur en foutgeparkeerde auto’s. Corona-effect op parkeren Tijdens het onderzoek was landelijk het advies om zoveel mogelijk thuis te werken. Dit kan betekenen dat er meer bewoners overdag thuis waren dan normaal. Het gebruik van het OV was mede hierdoor ook lager, hierdoor was de parkeerdruk bij met name de stations lager dan voor de Coronaperiode. Parkeerdruk De grenswaarde van de maximaal acceptabele bezettingsgraad bij veel langparkeerders ligt op 90%, op plaatsen met veel kortparkeerders ligt dit op 80%.
Over het algemeen wordt een maximale bezettingsgraad van 85% als acceptabel gezien bij een gemiddeld aandeel kort- en langparkeerders. Voor woongebieden is de parkeerdruk ’s nachts maatgevend (onderzoeksgebied nacht). De beschikbare parkeercapaciteit is in de nacht op deelgebiedniveau voor bijna alle deelgebieden toereikend. Dat wil zeggen, de parkeerdruk kwam hier niet boven een bezettingsgraad van de 90 procent uit (bij veel langparkeerders). Alleen voor het deelgebied Ringoevers gold dat de gemeten bezettingsgraad hier op 99% lag. Ringoevers is een wijk in aanbouw. Voor winkelgebieden is de parkdruk op zaterdagmiddag maatgevend. In het zuidwestelijk deel Oranjebuurt en het noordwestelijk deel Brouwerlaankwartier is een hoge parkeerdruk gemeten. De gemeten bezettingsgraden lagen hier op 91% en 94%.
Bijlagen: 1 rapportage verkeersonderzoek 2 rapportage parkeeronderzoek
Parkeer- en verkeersonderzoek HLTsamen DEEL B: VERKEERSONDERZOEK – Gemeente Hillegom
Onderzoeksperiode: September / Oktober 2020
Opdrachtgever:
Gemeente Hillegom
Rapportnummer: 201675-1-01B – Gemeente Hillegom
Documentatiepagina Opdrachtgever(s)
: Gemeente Hillegom
Titel rapport
: Parkeer- en verkeersonderzoek HLTsamen
Deel B: Verkeersonderzoek – Gemeente Hillegom Kenmerk
: P201675-1-01B
Datum publicatie
: 18 januari 2021
Projectteam opdrachtgever(s)
:
Projectteam Bureau de Groot Volker
:
Projectomschrijving
: Onderzoek naar de huidige parkeer- en verkeerssituatie in de
gemeente Hillegom Trefwoorden
: parkeren, parkeeronderzoek, parkeercapaciteit, parkeerdruk,
bezettingsgraad, verkeersintensiteit, HLTsamen, Hillegom Gegevens
: Bureau de Groot Volker
Spoorstraat 11 6953 BW Dieren Tel [0313] 496 816 info@verkeersonderzoek.nl www.verkeersonderzoek.nl
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
1
Inhoudsopgave 1
2
3
4
5
Inleiding
3
1.1
Aanleiding
3
1.2
Onderzoeksvragen
3
1.3
Leeswijzer
3
Werkwijze
4
2.1
Onderzoekslocaties
4
2.2
Onderzoeksperiode
5
2.3
Werkwijze mechanische verkeerstellingen
5
2.4
Analyse knelpunten
6
2.5
Onderzoeksomstandigheden
10
Resultaten verkeerstellingen
13
3.1
Intensiteiten
13
3.2
Voertuigverdeling
14
3.3
Snelheid
14
Analyse knelpunten
16
4.1
Verzadigingsgraad
16
4.2
Aandeel vrachtverkeer
17
4.3
Snelheidsoverschrijding
17
Conclusies en aanbevelingen
18
5.1
Capaciteit
18
5.2
Vrachtverkeer
18
5.3
Snelheid
19
Bijlagen 1
Overzicht tellocaties
2
Overzicht intensiteiten
3
Overzicht lengtegegevens
4
Overzicht snelheidsgegevens
5
Analyse knelpunten
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
2
1
Inleiding
In dit hoofdstuk worden de aanleiding van het onderzoek en de opbouw van de rapportage omschreven.
1.1
Aanleiding
De Gemeente Hillegom beschikt over zowel parkeerdrukmetingen als ook over verkeerstellingen. Deze gegevens zijn veelal niet compleet en tevens verouderd. Hierdoor is er behoefte aan een actualisatie van de gegevens. Door Bureau de Groot Volker is in het najaar van 2020 een parkeeren verkeersonderzoek uitgevoerd in de 3 gemeenten (Hillegom, Lisse en Teylingen) van het samenwerkingsverband HLTsamen om aan de behoefte van actualisatie van de gegevens te voldoen. In deze rapportage worden de resultaten van het verkeersonderzoek omschreven in de gemeente Hillegom. Het verkeersonderzoek omvat mechanische verkeerstellingen op 42 verschillende locaties in de omgeving van Hillegom. Bij de verkeerstellingen zijn de hoeveelheid fietsers en motorvoertuigen op het betreffende wegvak geregistreerd. De resultaten van het parkeeronderzoek in de gemeente Hillegom zijn omschreven in rapport: ‘201675-1-02A – Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom’.
1.2
Onderzoeksvragen
De resultaten van het verkeersonderzoek geven inzicht in de volgende onderzoeksvragen.
Wat zijn de verkeersintensiteiten voor het gemotoriseerd verkeer per rijrichting op de 42 tellocaties in de gemeente Hillegom?
Wat zijn de verkeersintensiteiten voor het fietsverkeer per rijrichting op de 42 tellocaties in de gemeente Hillegom?
Wat is de voertuigverdeling voor het gemotoriseerd verkeer op de 42 tellocaties in de gemeente Hillegom?
Wat is de snelheid en de V85-waarde van het gemotoriseerd verkeer op de 42 tellocaties in de gemeente Hillegom?
Is de beschikbare verkeerscapaciteit op de tellocaties toereikend, zo niet wat zijn de mogelijke aanbevelingen?
1.3
Leeswijzer
Deze rapportage bevat een toelichting op de uitgevoerde verkeerstellingen en een beknopte weergave van de resultaten. In de bijlagen van deze rapportage zijn per tellocatie de telrapporten van de mechanische tellingen opgenomen met hierin de geregistreerde gegevens per rijrichting en per uur.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
3
2
Werkwijze
In dit hoofdstuk worden de onderzoekslocaties, de werkwijze, de onderzoeksperiode en de onderzoeksomstandigheden van de verkeerstellingen toegelicht.
2.1
Onderzoekslocaties
De mechanische verkeerstellingen zijn uitgevoerd op 42 verschillende locaties in de gemeente Hillegom. Op de locaties zijn naast de motorvoertuigen ook de fietsers geregistreerd. 3 van de 42 tellocaties zijn gelegen op een provinciale weg. Dit betreft de telpunten 2 (Bartenweg N206), 10 (Beeklaan N442) en 34 (Leimuiderweg N207). De provincie heeft geen toestemming verleend om telapparatuur op de provinciale wegen aan te brengen. Voor deze tellocaties zijn wel onderzoeksgegevens uit permanente tellocaties beschikbaar gesteld. De gegevens uit de telpunten van de provincie zijn aan het onderzoek toegevoegd. In figuur 2.1 zijn de tellocaties op kaart afgebeeld. Figuur 2.1: Locaties mechanische telpunten
In bijlage 1 van deze rapportage is een gedetailleerde kaart van de tellocaties opgenomen.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
4
2.2
Onderzoeksperiode
De mechanische verkeerstellingen zijn uitgevoerd in de periode van woensdag 9 september 2020 tot en met donderdag 12 oktober 2020. Op elk registratiepunt is voor een periode van tenminste 14
dagen
geteld.
Deze
periode
valt
buiten
de
landelijk
gebruikelijke
feestdagen
en
schoolvakanties. De onderzoeksperiode kan daarmee als representatief worden gezien voor het uitvoeren van een verkeersonderzoek. In deze onderzoeksperiode is ook het parkeeronderzoek in Hillegom uitgevoerd.
2.3
Werkwijze mechanische verkeerstellingen
Door het uitvoeren van een mechanische verkeerstelling kan inzicht worden verkregen in het verkeer op een bepaalde weg. Hieronder wordt kort de werking van een mechanische verkeerstelling beschreven. Bij een mechanische verkeerstelling wordt een holle rubberen telslang over de rijbaan aangebracht en verbonden met een telapparaat. Op het moment dat een voertuig met de banden over een telslang rijdt wordt een luchtpuls naar het telapparaat gestuurd. Deze luchtpuls wordt geregistreerd door het telapparaat. Eén luchtpuls staat dus gelijk aan één as van een voertuig. Door Figuur 2.2: Voorbeeld mechanische classificatietelling
het
aanbrengen
van
twee
telslangen, met een onderlinge afstand van 1 meter, over de rijbaan, kan naast de
hoeveelheid
samenstelling snelheid
van
verkeer
ook
de
(type
voertuig)
en
de
het
verkeer
worden
geregistreerd. Al deze gegevens worden door het telapparaat geregistreerd en worden achteraf uitgelezen. Bij het tellen van het fietsverkeer zijn de aantallen per rijrichting geregistreerd. Bij de motorvoertuigen zijn naast de aantallen, de voertuigen geclassificeerd in verschillende lengte- en snelheidsklassen.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
5
Voertuigverdeling Om te bepalen wat de samenstelling van het verkeer is, is een classificatietelling uitgevoerd. Hierbij is onderscheid gemaakt in verschillende voertuigklassen. De gehanteerde voertuigverdeling is in tabel 2.3 weergegeven. De verdeling komt overeen met de waarden uit de Wet Geluidhinder. Naast het classificeren van de motorvoertuigen is ook het fietsverkeer geteld. Tabel 2.3: Voertuigverdeling
Lengteklassen
Voertuigtype(n)
Voertuigcategorie
lichte motorvoertuigen
(as-afstanden)
motoren (brommers)
< 3.7 meter
personenauto’s en bestelauto’s
(2 assen)
gelede en ongelede bussen, alsmede andere
middelzware motorvoertuigen
>3,7 meter
motorvoertuigen die ongeleed zijn en voorzien van enkele achteras
(2 assen)
gelede motorvoertuigen alsmede voertuigen die voorzien zijn van een dubbele achteras met
zware motorvoertuigen
3 of meer assen
uitzondering van autobussen
Bij de telgegevens, die door de Provincie Zuid-Holland zijn aangeleverd, is een afwijkende voertuigverdeling toegepast. Op de provinciale wegen is de volgende voertuigverdeling van toepassing;
Lichte motorvoertuigen; <5,2 meter.
Middelzware motorvoertuigen; 5,2 – 9,8 meter.
Zware motorvoertuigen; > 9,8 meter.
Snelheid Naast de voertuigverdeling is ook de snelheid van de motorvoertuigen geregistreerd. De snelheid is per rijrichting geclassificeerd in 8 snelheidsklassen. De snelheidsklassen lopen op met een interval van 10 km/uur. Op basis van het aantal geregistreerde voertuigen per snelheidsklasse zijn de gemiddelde snelheid en de V85-waarde bepaald. Tijdsinterval De registratie van het verkeer is uitgevoerd per tijdsinterval van 1 uur.
2.4
Analyse knelpunten
Op basis van de resultaten van het verkeersonderzoek is een analyse naar eventuele knelpunten uitgevoerd.
Hierbij
wordt
ingegaan
op
de
verkeerscapaciteit
van
de
wegvakken,
de
voertuigverdeling van de motorvoertuigen en de gereden snelheid van het verkeer. Verkeerscapaciteit De
verkeerscapaciteit
van
de
verschillende
wegvakken
is
bepaald
op
basis
van
de
wegencategorisering. Hiervoor is gebruik gemaakt van de wegencategorisering, die staat weergeven in het ‘Hillegoms Verkeers- en Vervoersplan (HVVP)’ uit 2009. Met aannames voor de verkeerscapaciteit, op basis van de CROW richtlijnen, kan per wegvak een theoretische capaciteit worden bepaald. De CROW richtlijnen Duurzaam Veilig geven een intensiteitsindicatie per wegcategorie.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
6
Tabel 2.4: Intensiteitsindicatie per wegcategorie (Bron: CROW richtlijnen Duurzaam Veilig) Wegcategorie
Intensiteitsindicatie (etmaal)
Erftoegangsweg
0 – 5.000 motorvoertuigen
Grijs tussengebied
5.000 – 7.500 motorvoertuigen
Gebiedsontsluitingsweg
meer dan 7.500 motorvoertuigen
In de intensiteitsindicatie zit een ruime marge. De werkelijke capaciteit van een wegvak is van veel verschillende factoren afhankelijk. De gemeente Oss heeft zelf een wegcategorisering-indeling op basis van de wegcategorieën en verkeersintensiteit gemaakt. Deze indeling is als voorbeeld in tabel 2.5 weergegeven. Tabel 2.5: Wegcategorisering binnen de bebouwde kom (Bron: Gemeente Oss) Type
GOW I
GOW II
ETW I
ETW II
Snelheid
70 km/uur
50 km/uur
30 km/uur
30 km/uur
> 10.000
6.000 – 15.000
4.000 – 6.000
< 4.000
Minimale binding
regio
lokaal
wijk
buurt
Vrachtverkeer
veel
matig
matig
zeer weinig
% vrachtverkeer
10
5
2
2
Vrachtverkeer / etm
> 1000
250-750
80-120
< 80
Intensiteit (mvt/etmaal)
Op basis van de gemeten intensiteit en de bepaalde capaciteit is per wegvak de verzadigingsgraad berekend.
Aan
de
hand
van
de
verzadigingsgraad
ontstaat
inzicht
of
de
beschikbare
verkeerscapaciteit voldoende is en op welke plaatsen in het netwerk problemen ontstaan.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
7
Figuur 2.6: Wegencategorisatie Hillegom (HVVP)
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
8
Veilige snelheden Voor de beoordeling van de snelheid is gebruik gemaakt van de geregistreerde V85-waarden per wegvak. Door de V85-waarde te vergelijken met de geldende maximumsnelheid kan worden beoordeeld in hoeverre het snelheidsregime overeenkomstig is met de inrichting van de weg. Een veilige snelheid is afhankelijk van de functie van de weg en daarmee de samenstelling van het verkeer. Ook de mogelijkheid en onmogelijkheid van het optreden van bepaalde conflicten zijn van invloed op de veilige snelheid. Op basis van botsproeven, uitgevoerd door EuroNCAP, tussen voetgangers, auto’s en auto’s onderling, zijn de maximumsnelheidseisen voor personenauto’s per conflicttype gedefinieerd. Voor zwaar verkeer is nog onvoldoende kennis om veilige snelheden te definiëren. De maximumsnelheidseis voor personenauto’s op basis van botsproeven binnen de bebouwde kom:
Wegvakken binnen de kom. - Stroomweg 70 km/h. - Gebiedsontsluitingsweg 50 km/h. - Erftoegangsweg 30 km/h. - Woonerf 15 km/h.
Kruispunten binnen de kom. - Gebiedsontsluitingsweg 50 km/h. - Erftoegangsweg 30 km/h.
Oversteekplaatsen voor voetgangers en fietsers (binnen en buiten de bebouw de kom) 30 km/h.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
9
2.5 In
Onderzoeksomstandigheden deze
paragraaf
staan
de
weersomstandigheden
tijdens
het
onderzoek
en
eventuele
bijzonderheden weergegeven. Weersomstandigheden De
weersomstandigheden
tijdens
de
metingen
staan
weergegeven
in
figuur
2.7.
De
weersgegevens zijn afkomstig van het KNMI-meetstation bij luchthaven Schiphol. Figuur 2.7: Weersomstandigheden (KNMI, meetlocatie Schiphol)
35
30
25
20
22,1
19,5
18,1
17,1 15,5 14,9 14,3
16,7 15
16,3 15,615,616,115,1 14,414,7 13,9 24,8
15,515,2 14,9 13,9 13,5 13 13,1 12,9 13 13,2 12,6 11,9 12 11,3 11 9
10
18,9 11,5
5 5,5 0
10,3 9,6
1,1 0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
som neerslag
7,4
0,8
Tgem
5
3,8
7,4 1,2 0,6
Tmin
4,2
0,2
1,2
9,5
8
9,9 3 0,6
2,1
Tmax
Verklaring grafiektitels weersomstandigheden: Som neerslag
=
Etmaalsom van de neerslag (in mm);
Tgem.
=
Gemiddelde temperatuur (in graden Celsius);
Tmin.
=
Minimumtemperatuur (in graden Celsius);
Tmax.
=
Maximumtemperatuur (in graden Celsius).
De gegevens geven een beeld of de weersomstandigheden normaal zijn voor de periode van het jaar. Weersomstandigheden die niet normaal zijn voor de periode van het jaar kunnen effect hebben op het verkeersgedrag. Een periode met veel neerslag heeft voornamelijk effect op het aantal geregistreerde fietsers. Hierom wordt voor het tellen van fietsers meestal een telperiode van ten minste 14 dagen aanbevolen.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
10
Bijzonderheden Voor de telpunten op de provinciale wegen zijn geen gegevens voor fietsverkeer beschikbaar. Op twee van de provinciale telpunten is helemaal geen data beschikbaar. In tabel 2.8 staat een overzicht van de ontbrekende informatie weergegeven. Tabel 2.8: Ontbrekende gegevens op telpunten Provincie Zuid Holland telpuntnummer
straat
ontbrekende gegevens
2
Bartenweg N206
fietsverkeer en motorvoertuigen
10
Beeklaan N442
fietsverkeer
34
Leidsestraat N208
fietsverkeer en motorvoertuigen
Bij de registratiepunten 2 en 34 zijn geen telgegevens van motorvoertuigen beschikbaar. Op de website van de Provincie Zuid-Holland worden de intensiteiten van voorgaande jaren gepubliceerd. De telgegevens van het jaar 2019 zijn op deze telpunten aan het onderzoek toegevoegd. Dit betreft de etmaaldoorsnede voor een gemiddelde werkdag.
Naast het ontbreken van informatie van de provincie is op een aantal tellocaties minder dan de benodigde 14 dagen geregistreerd. In tabel 2.9 staan deze tellocaties weergegeven. Bij een registratieperiode van minder dan 14 dagen staat het aantal correct geregistreerde dagen in de tabel afgebeeld. Naast de genoemde telpunten in tabel 2.9 ontbreekt op de telpunten 6 en 127 de voertuigverdeling voor motorvoertuigen. Tabel 2.9: Ontbrekende gegevens op telpunten gemeente Hillegom (correct geregistreerde dagen) telpuntnummer
straat
dagen mvt
1
Weeresteinstraat
18
Weerlaan
13
29
Leidsestraat
13
dagen fiets 8
De ontbrekende gegevens worden in overleg met de opdrachtgever op een nader te bepalen moment aangevuld. Dit betreft de telpunten waar geen of op onvoldoende dagen aan gegevens is geregistreerd (met uitzondering van de telpunten op de provinciale wegen). Het onderzoek is uitgevoerd ten tijde van de coronacrisis. Het is van belang de bijbehorende coronamaatregelen, die tijdens het onderzoek van kracht waren, in acht te nemen bij de beoordeling van de resultaten. Tijdens de meetperiode was het lager en middelbaar onderwijs wel weer geopend.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
11
Het exacte effect van de corona maatregelen is lastig vast te stellen. Dit kan per registratiepunt verschillen. Afhankelijk van de functies die in de omgeving van het telpunt aanwezig zijn en de bij behorende maatregelen. Het niet ongebruikelijk dat een effect op basis van economische activiteit waarneembaar is. Het verkeersaanbod stijgt jaarlijks bij economische groei. Bij een economische recessie is doorgaans een kleine terugval waarneembaar. Het is wel mogelijk om de maand september uit 2020 te vergelijken met het jaargemiddelde uit 2019. Deze gegevens worden gepubliceerd op de website van provincie Zuid Holland. Voor de vergelijking zijn drie telpunten op doorgaande wegen, verdeeld over het onderzoeksgebied HLTsamen gebruikt. Het betreft een gemiddelde werkdag op de registratiepunten 10, 62 en 97. Deze waarden zijn vergeleken met het gemiddelde werkdag uit het jaar 2019. Gemiddeld is het verkeersaanbod wat op deze punten is geregistreerd 2,2% lager dan het jaargemiddelde uit 2019. Hierbij is geen rekening gehouden met de gebruikelijke seizoensinvloeden.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
12
3
Resultaten verkeerstellingen
In dit hoofdstuk zijn de resultaten van de mechanische verkeerstellingen weergegeven. Hierbij wordt achtereenvolgens ingegaan op de gemeten intensiteiten, de voertuigverdeling en de snelheidsmeting.
3.1
Intensiteiten
Een overzicht van de geregistreerde intensiteiten staat weergegeven in bijlage 2 van deze rapportage. Hierin staat per telpunt en voor beide rijrichtingen de intensiteit weergegeven voor een gemiddelde werkdag. In deze bijlage is tevens een kaart opgenomen waarop de verkeersintensiteiten gevisualiseerd zijn. De categorieën, die zijn toegepast voor de visualisatie van de intensiteiten, staan in tabel 3.1. Tabel 3.1: Categorisering intensiteiten verkeerstellingen (bijlage 2.1 en 2.2) kleur
intensiteiten fietsverkeer
intensiteiten motorvoertuigen
grijs
geen gegevens
geen gegevens
lichtgroen
0 – 100
0 – 1000
groen
100 – 250
1000 – 2500
donkergroen
250 – 500
2500 – 5000
licht oranje
500 – 1000
5000 – 10000
oranje
1000 – 1500
10000 – 15000
donkeroranje
1500 – 2000
15000 – 20000
licht rood
2000 – 4000
20000 – 40000
rood
4000 – 6000
40000 – 60000
donkerrood
> 6000
> 60000
De telbestanden met uitgebreide telgegevens per uur zijn digitaal met deze rapportage meegeleverd. In deze tabellen zijn naast de telgegevens voor een gemiddelde werkdag ook de weekdag gegevens terug te vinden. Onderstaand is een overzicht opgenomen van de geregistreerde intensiteiten in de kern van Hillegom. Hillegom Een visualisatie van de in Hillegom geregistreerde motorvoertuigen staat weergegeven in figuur 3.1. De meeste motorvoertuigen zijn geregistreerd op de provinciale weg N207 en op de Leidsevaart (telpunten 34 en 29). Op een gemiddelde werkdag rijden op de N207 22555 motorvoertuigen (telpunt 34). Op de Leidsevaart (telpunt 29) zijn op een gemiddelde werkdag 18109 motorvoertuigen geregistreerd. De telgegevens voor het fietsverkeer staan afgebeeld in bijlage 2.2 van deze rapportage.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
13
Figuur 3.1:
3.2 Bij
Intensiteiten motorvoertuigen gem. werkdag Hillegom
Voertuigverdeling de
registratie
van
motorvoertuigen
is
onderscheid
gemaakt
in
3
verschillende
voertuigcategorieën. Een overzicht van de voertuigverdeling naar licht, middel en zwaar verkeer staat weergegeven in bijlage 3 van deze rapportage. Hierin staat per telpunt een overzicht van de voertuigverdeling voor een gemiddelde werkdag. De uitgebreide lengterapporten met telgegevens per uur zijn digitaal met deze rapportage meegeleverd. In deze tabellen worden ook de lengtegegevens voor een gemiddelde weekdag en een gemiddelde weekenddag weergegeven.
3.3
Snelheid
Naast de intensiteiten en de voertuigverdeling is de snelheid van het verkeer geclassificeerd in 8 verschillende snelheidsklassen. De snelheidsklassen lopen op met een interval van 10 km/uur. De gebruikte snelheidsgrenzen zijn afhankelijk van het geldende snelheidsregime op de betreffende tellocatie. Een overzicht van de snelheidsgegevens voor de verschillende telpunten is terug te vinden in bijlage 4. Hierin staat per rijrichting de geregistreerde gemiddelde snelheid en de V85waarde voor een gemiddelde werkdag per rijrichting.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
14
V85-waarde De V85-waarde is een veelgebruikte term bij de analyse van de geregistreerde snelheden op een weg. Het is de snelheid die door 85% van de weggebruikers niet wordt overschreden. De overige 15% rijdt harder dan deze snelheid. Indien de V85-waarde (vrijwel) overeenkomt met de ter plaatse vastgestelde maximumsnelheid, is het snelheidsregime overeenkomstig met de inrichting van de weg. 85% van de weggebruikers houdt zich aan de snelheid.
De telrapporten met snelheidsgegevens per uur en een verdeling over de verschillende gehanteerde snelheidsklassen zijn digitaal met deze rapportage meegeleverd. Hierin staan onder andere de snelheidsgegevens voor een gemiddelde werkdag en weekdag per rijrichting weergegeven.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
15
4
Analyse knelpunten
In dit hoofdstuk wordt de verzadigingsgraad van de wegvakken bepaald op basis van de verkeersintensiteiten. Daarnaast wordt het aandeel vrachtverkeer en de overschrijding van de maximumsnelheid getoond. Op basis van de uitkomsten kunnen eventuele knelpunten worden vastgesteld.
4.1
Verzadigingsgraad
Op basis van de capaciteit van
een
wegvak en de geregistreerde intensiteit kan
de
verzadigingsgraad worden berekend. De weergegeven capaciteit betreft een aanname om op netwerkniveau analyses te kunnen maken. In de praktijk is de capaciteit van een wegvak van meer verschillende factoren afhankelijk. Hierbij moet bijvoorbeeld worden gedacht aan het aantal rijbanen, wel of geen fietsers op de rijbaan en de inrichting van de kruispunten op het wegvak. Binnen de kaders van dit onderzoek is het niet mogelijk om al deze factoren mee te nemen in de berekening. Voor de verkeerscapaciteit van de wegen, waarop geteld is, wordt gebruik gemaakt van de aannames die staan in tabel 4.1. Tabel 4.1: Wegcategorisering Hillegom en de maximale verkeerscapaciteit (aanname) nummer
wegencategorie
snelheid
capaciteit (mvt/etmaal)
binnen de bebouwde kom 1.
erftoegangsweg
3.
gebiedsontsluitingsweg
30
5000
50
15000
buiten de bebouwde kom 4.
erftoegangsweg
60
6000
5.
gebiedsontsluitingsweg
60
15000
6.
gebiedsontsluitingsweg
80
15000
De berekende verzadigingsgraad van de afzonderlijke wegvakken staat in bijlage 5.1 van deze rapportage weergegeven. Provincie Zuid Holland De provincie maakt voor het bepalen van de capaciteit geen gebruik van wegvakcapaciteiten. De capaciteiten van kruisingen (rotondes en VRI’s) zijn hierin bepalend. In het NRM (model van Rijkswaterstaat) wordt voor provinciale wegen uitgegaan van verschillende capaciteiten afhankelijk van de vormgeving/functie van de weg. De capaciteit die hiervoor wordt gebruikt gaat over een gemiddeld spitsuur.
Autoweg: 1575 pae/uur
Gebiedsontsluitingsweg gesloten : 1500 pae/uur
Gebiedsontsluitingsweg gemengd : 1350 pae/uur
Erftoegangsweg: 1200 pae/uur.
Hillegom De hoogste verzadigingsgraad in Hillegom is geregistreerd op de telpunten 2 en 34. Op telpunt 2 (N206) is een verzadigingsgraad van 186% vastgesteld en op telpunt 34 (N207) is de verzadigingsgraad 173%. Deze wegvakken worden beheerd door Provincie Zuid Holland. De overige wegvakken met een verzadigingsgraad hoger dan 100% liggen op het verbindingsgedeelte
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
16
van de N208 binnen de bebouwde kom van Hillegom, de van den Endelaan en de Leidsestraat (telpunt 12, 28 en 29).
4.2 Bij
Aandeel vrachtverkeer de
verkeerstellingen
is
onderscheid
gemaakt
in
lichte-,
middelzware-
en
zware-
motorvoertuigen. De middelzware motorvoertuigen betreft voornamelijk lichte vrachtwagens, met een enkele achteras. De categorie zware motorvoertuigen betreft zware vrachtwagens voorzien van een dubbele achteras. In de tabellen van bijlage 5.1 is het aandeel middel zware en zware motorvoertuigen per wegvak opgenomen. Daarnaast is het totale aandeel (%) vrachtverkeer weergegeven (middel zware + zware mvt).
4.3
Snelheidsoverschrijding
De geregistreerde V85-waarden op de verschillende wegvakken is vergeleken met de wettelijke maximumsnelheid
ter
plaatse.
maximumsnelheid
dan
is
de
Wanneer weg
de
V85-waarde
hoger
mogelijk
onvoldoende
ingericht
is
dan op
de
het
toegestane bijbehorende
snelheidsregime. In de tabellen van bijlage 5.1 staat de afwijking van de V85-waarde ten opzichte van de toegestane maximumsnelheid weergegeven.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
17
5
Conclusies en aanbevelingen
In de conclusies en aanbevelingen wordt ingegaan op de capaciteit van de wegvakken en de verzadigingsgraad. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de hoeveelheid vrachtverkeer en de snelheid van de geregistreerde voertuigen.
5.1
Capaciteit
Met de aannames over de capaciteit van de wegvakken en de geregistreerde intensiteit is de verzadigingsgraad berekend. In tabel 5.1 staan de wegvakken in de gemeente weergegeven met een verzadigingsgraad van 85% of hoger. Tabel 5.1: Telpunten met een verzadigingsgraad van 85% of hoger telpuntnummer
straat
wegcategorisering
verzadigingsgraad
2
Bartenweg N206
BUBEKO-ETW-60
186%
34
Leimuiderweg N207
BUBEKO-GOW-80
173%
29
Leidsestraat
BIBEKO-GOW-50
121%
28
Van Den Endelaan
BIBEKO-GOW-50
109%
12
Van Den Endelaan
BIBEKO-GOW-50
104%
105
Hoofdstraat
BIBEKO-ETW-30
99%
De twee telpunten met de hoogste verzadigingsgraad liggen op provinciale wegen. Een intensiteit van meer dan 15000 mvt per etmaal is hiervoor niet perse problematisch. Voor de overige wegvakken dient per wegvak te worden beoordeeld of de geregistreerde capaciteit tot overlast leidt. De inrichting van de weg dient zoveel mogelijk te voldoen aan de inrichtingseisen van ‘Duurzaam Veilig’. Het CROW heeft voor alle wegcategorieën inrichtingseisen samengesteld. Maatregelen
om
de
verkeersdrukte
te
beperken
kunnen
grote
invloed
hebben
op
de
verkeerstromen voor omliggende wegen. Een specifiek vervolgonderzoek per knelpunt wordt in deze situaties aanbevolen.
5.2
Vrachtverkeer
De hoeveelheid vrachtverkeer kan in bepaalde situaties overlast geven. In woonwijken of op wegvakken waar fietsers op de rijbaan rijden kan vrachtverkeer een onveilige beleving te weeg brengen. Bij het aandeel vrachtverkeer is onderscheid gemaakt tussen erftoegangswegen en gebieds-/ wijk-ontsluitingswegen. In tabel 5.3 staan de tellocaties op de GOW in de gemeente Hillegom weergegeven met 10% of meer vrachtverkeer. Tabel 5.3: Telpunten met meer dan 10% vrachtverkeer GOW telpuntnummer
straat
wegcategorisering
% vrachtverkeer
10
Beeklaan N442
BUBEKO-GOW-60
14%
De grootste hoeveelheid vrachtverkeer is geregistreerd op telpunt 10 (N442). Op deze provinciale weg is op een gemiddelde werkdag 14% vrachtverkeer geteld. De verzadigingsgraad op dit wegvak is 46%. De absolute hoeveelheid vrachtverkeer op deze locatie is dus beperkt.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
18
In tabel 5.2 staan de tellocaties op ETW in de gemeente weergegeven met 5% of meer vrachtverkeer. De grenswaarden van 5% op ETW en van 10% op WOW en GOW zijn gekozen om de punten met het grootste aandeel vrachtverkeer inzichtelijk te maken. In de literatuur voor wegencategorisering zijn geen harde grenzen opgenomen over het toelaatbare aandeel vrachtverkeer op een wegvak.
Tabel 5.2: Telpunten met meer dan 5% vrachtverkeer ETW telpuntnummer
straat
wegcategorisering
% vrachtverkeer
129
Achter de Watertoren
BUBEKO-ETW-60
14%
7
Pastoorslaan
BUBEKO-ETW-60
9%
33
Hyacinthenlaan
BUBEKO-ETW-60
9%
3
Margrietenlaan
BUBEKO-ETW-60
8%
4
1e Loosterweg
BUBEKO-ETW-60
8%
9
2e Loosterweg
BIBEKO-ETW-30
7%
128
Arnoudstraat
BIBEKO-ETW-30
7%
20
Valckslootlaan
BIBEKO-ETW-30
6%
5
Noorder Leidsevaart
BUBEKO-ETW-60
6%
32
Veenenburgerlaan
BUBEKO-ETW-60
5%
102
Nieuweweg
BUBEKO-ETW-60
5%
31
3e Loosterweg
BIBEKO-ETW-30
5%
De erftoegangsweg met de grootste hoeveelheid vrachtverkeer is telpunt 129 (Achter de Watertoren).
Dit
betreft
de
toegangsweg
naar
een
bedrijventerrein.
Bij
overlast
door
vrachtverkeer zijn diverse maatregelen mogelijk. Hierbij valt te denken aan het instellen van vrachtverkeerverboden, éénrichtingsverkeer, het beperken van de snelheid of het realiseren van betere voorzieningen voor fietsers en voetgangers. Per situatie is een gespecificeerde aanpak noodzakelijk binnen de geldende ontwerpeisen van ‘Duurzaam Veilig’.
5.3
Snelheid
De geregistreerde V85-waarde op de telpunten is vergeleken met het snelheidsregime op het betreffende wegvak. In tabel 5.4 zijn de wegvakken opgenomen waar de V85 waarde 10km/uur of meer hoger ligt dan de maximumsnelheid.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
19
Tabel 5.4: Telpunten met een V85-waarde >10km/uur hoger dan de maximum snelheid V85 hoger dan Vmax
telpuntnummer
straat
wegcategorisering
31
3e Loosterweg
BIBEKO-ETW-30
44
32
Veenenburgerlaan
BUBEKO-ETW-60
27
21
Prinses Irenelaan
BIBEKO-ETW-30
15
102
Nieuweweg
BUBEKO-ETW-60
15
(km/uur)
9
2e Loosterweg
BIBEKO-ETW-30
14
30
Singel
BIBEKO-ETW-30
14
15
Prinses Irenelaan
BIBEKO-ETW-30
12
20
Valckslootlaan
BIBEKO-ETW-30
12
13
Sixlaan
BIBEKO-ETW-30
10
22
Meerlaan
BIBEKO-GOW-50
10
Bij een V85-waarde die substantieel hoger ligt dan de geldende maximumsnelheid wordt als eerste aanbevolen om de weginrichting te toetsen aan de inrichtingseisen van ‘Duurzaam Veilig’. Naast een
passende
weginrichting
zijn
in
sommige
situaties
aanvullende
snelheid
remmende
maatregelen gewenst. Hierbij valt te denken aan het aanleggen van fysieke snelheidsremmers of niet fysieke maatregelen zoals snelheidsdisplays of educatieve maatregelen. Vervolgonderzoek per afzonderlijke locatie wordt hiervoor aanbevolen.
201675-1-02B Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
20
Bijlagen
Parkeer- en verkeersonderzoek HLTsamen DEEL A: PARKEERONDERZOEK – Gemeente Hillegom
Onderzoeksperiode: September / Oktober 2020
Opdrachtgever: Gemeente Hillegom Rapportnummer: 201675-1-02A – Gemeente Hillegom
Documentatiepagina Opdrachtgever(s)
: Gemeente Hillegom
Titel rapport
: Parkeer- en verkeersonderzoek HLTsamen
Deel A: Parkeeronderzoek – Gemeente Hillegom Kenmerk
: P201675-1-02A
Datum publicatie
: maandag 15 februari 2021
Projectteam opdrachtgever(s)
:
Projectteam Bureau de Groot Volker
:
Projectomschrijving
: Onderzoek naar de huidige parkeer- en verkeerssituatie in de
gemeente Hillegom Trefwoorden
: parkeren, parkeeronderzoek, parkeercapaciteit, parkeerdruk,
bezettingsgraad, verkeersintensiteit, HLTsamen, Hillegom Gegevens
: Bureau de Groot Volker
Spoorstraat 11 6953 BW Dieren Tel [0313] 496 816 info@verkeersonderzoek.nl www.verkeersonderzoek.nl
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
1
Inhoudsopgave 1
2
3
4
Inleiding
3
1.1
Aanleiding
3
1.2
Onderzoeksvragen
4
1.3
Leeswijzer
4
Onderzoeksmethodiek
5
2.1
Werkwijze
5
2.2
Onderzoeksgebieden
9
2.3
Onderzoeksperiode
11
2.4
Weersomstandigheden
12
2.5
Bijzonderheden
12
Onderzoeksresultaten Hillegom
13
3.1
Parkeercapaciteit
13
3.2
Parkeerdruk
15
3.3
Parkeermotief
22
3.4
Parkeerduur
23
Conclusies en aanbevelingen
24
4.1
Conclusies
24
4.2
Knelpunten en aanbevelingen
27
Begrippenlijst
31
Bijlagen 1
Parkeerinventarisatie
2
Tabellen onderzoeksresultaten parkeeronderzoek
3
Visualisaties bezettingsgraad
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
2
1 Inleiding In dit hoofdstuk worden de aanleiding van het onderzoek en de opbouw van de rapportage omschreven.
1.1 Aanleiding De Gemeente Hillegom beschikt over zowel parkeerdrukmetingen als ook over verkeerstellingen. Deze gegevens zijn veelal niet compleet en tevens verouderd. Hierdoor is er behoefte aan een actualisatie van de gegevens. Door Bureau de Groot Volker is in het najaar van 2020 een parkeeren verkeersonderzoek uitgevoerd in de 3 gemeenten (Hillegom, Lisse, Teylingen) van het samenwerkingsverband HLTsamen om aan de behoefte van actualisatie van de gegevens te voldoen. Afbeelding 1.1: Parkeerterrein Henri Dunantplein in Hillegom
In deze rapportage worden de resultaten van het parkeeronderzoek omschreven in de gemeente Hillegom. De resultaten van het verkeersonderzoek in de gemeente Hillegom zijn omschreven in rapport: ‘201675-1-02B – Verkeersonderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom’.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
3
1.2 Onderzoeksvragen Om inzicht te kunnen geven in de huidige parkeersituatie in HLTsamen zijn onderstaande onderzoeksvragen opgesteld.
Wat is het legale parkeeraanbod (openbaar toegankelijke parkeercapaciteit: maaiveld en garages) in het onderzoeksgebied?
Wat is de parkeerdruk en bezettingsgraad in het onderzoeksgebied?
Wat zijn de parkeermotieven (bewoners, werkers en bezoekers) in en rond de (dorps)centra en in de gereguleerde parkeergebieden met een realistische schil (invloedsgebied
voorziening/acceptabele
loopafstand)
erom
heen
in
het
onderzoeksgebied?
Wat is de parkeerduur (lang- en kortparkeerders) van parkeerders in de gereguleerde parkeergebieden
en
stationsgebieden,
met
een
realistische
schil
(invloedsgebied
voorziening/acceptabele loopafstand) erom heen in het onderzoeksgebied?
Wat is de parkeersituatie per CBS Buurt en per parkeerregime/zone (o.a. blauwe zone) in het onderzoeksgebied?
Waar staan de illegaal geparkeerde voertuigen op straatniveau in het onderzoeksgebied?
Is de beschikbare parkeercapaciteit (legale parkeeraanbod) ontoereikend of juist onderbenut in het onderzoeksgebied en zijn er overloopmogelijkheden, zo niet wat zijn de mogelijke aanbevelingen bij eventuele knelpunten?
Op basis van de analyse naar knelpunten in de parkeercapaciteit worden aanbevelingen gedaan naar mogelijke oplossingsrichtingen bij eventuele knelpunten. De aanbevelingen worden gedaan aan de hand van de landelijke richtlijnen van het CROW voor parkeren (met name de CROW publicatie
Toekomstbestendig
parkeren),
praktijkvoorbeelden
en
de
parkeernota
van
de
wegbeheerder.
1.3
Leeswijzer
Deze rapportage is na de inleiding als volgt opgesteld. In hoofdstuk 2 wordt ingegaan op de onderzoeksmethodiek. In hoofdstuk 3 staan de onderzoekresultaten van de bezetting, motieven en duur beschreven. Hoofdstuk 4 bevat de conclusies van dit onderzoek, waarin de belangrijkste bevindingen zijn vermeld. Tevens wordt in dit hoofdstuk aanbevelingen gedaan.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
4
2 Onderzoeksmethodiek In dit hoofdstuk wordt de onderzoeksmethodiek behandeld. In paragraaf 2.1 wordt de werkwijze besproken, in paragraaf 2.2 komt het onderzoeksgebied aan bod, in paragraaf 2.3 de onderzoeksperiode, in paragraaf 2.4 de weersomstandigheden en tot slot in paragraaf 2.5 de mogelijke bijzonderheden die gedurende het onderzoek hebben plaatsgevonden.
2.1 Werkwijze Om inzicht te krijgen in de bezettingsgraad van parkeergelegenheden is een parkeeronderzoek uitgevoerd waarbij op verschillende tijden van de dag de kentekens van de geparkeerde voertuigen geregistreerd zijn. Onderstaand is een beschrijving gegeven van de uitgevoerde onderdelen van het parkeeronderzoek. Inventarisatie parkeercapaciteit De
basis
van
een
parkeeronderzoek
is
de
parkeercapaciteit.
Voor
aanvang
van
het
parkeeronderzoek wordt in het onderzoeksgebied op straat (maaiveld) en in de openbaar toegankelijke parkeergarages de parkeercapaciteit in beeld gebracht. Bij het in beeld brengen van de parkeercapaciteit wordt onderscheid gemaakt in 6 categorieën: Tabel 2.1: Verschillende openbare parkeercategorieën Gebruik
Type
Uitgangspunten
Parkeervakken (maaiveld / garage)
Aangeven door belijning en/of bestrating
Parkeergelegenheden op de rijbaan of parkeerhaven, waarbij niet door markeringen de parkeerruimte is aangegeven (uitgaande van een benodigde lengte van zes meter per geparkeerd voertuig en uitgaande van het
Algemeen
Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens 1990 (RVV 1990):
Rijbaan en/of
- niet parkeren ter plaatse van in – en uitritconstructies
haven
- niet parkeren binnen 5 meter van een kruispunt - niet parkeren ter plaatse van een parkeerverbod - de wenselijkheid / geschiktheid per locatie (bijvoorbeeld bij blokkade rijbaan))
Doelgroep
Gehandicapten
Verkeersbord E6: Gehandicaptenparkeerplaats
Laden en lossen
Verkeersbord E7: Gelegenheid voor het laden en lossen
Verkeersbord E1000, E1002 t/m E1004: Gelegenheid voor opladen elektrische voertuigen
Elektrisch
Overige doelgroep
Verkeersbord E8: Gelegenheid alleen bestemd voor bepaalde doelgroep
Parkeervoorzieningen op eigen terrein zijn niet meegenomen in dit onderzoek. Parkeerdrukonderzoek Bij een parkeerdrukonderzoek wordt in een vooraf bepaald onderzoeksgebied de aanwezige parkeercapaciteit
in
beeld
gebracht.
Vervolgens
wordt
voor
een
aantal
representatieve
onderzoeksmomenten de aanwezige parkeerdruk (het aantal geparkeerde voertuigen) op straat gemeten. Met de gemeten parkeerdruk en parkeercapaciteit wordt de bezettingsgraad en restcapaciteit (het aantal vrije parkeerplaatsen) van het onderzoeksgebied bepaald. Bij het in beeld brengen van de parkeerdruk wordt onderscheid gemaakt in 2 parkeercategorieën: 1. Juist geparkeerde voertuigen 2. Illegaal (fout) geparkeerde voertuigen, op basis van de parkeerregels.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
5
De bepalende factoren voor het analyseren van een mogelijk structureel parkeerprobleem is het maatgevend meetmoment, maximaal acceptabele bezettingsgraad en maximaal acceptabele loopafstand. Maatgevend meetmoment Het maatgevende meetmoment van een parkeerdrukmeting voor een gebied betekent het structureel drukste meetmoment, waarop de infrastructuur, in dit geval de parkeerplaatsen, moet worden afgestemd. Naast het maatgevende moment van een gebied bestaat er ook een maatgevend
moment
van
één
gebouw/functie.
Theoretisch
gezien
is
het
maatgevende
meetmoment van een gebied, een samenvoeging van alle maatgevende momenten per functie. Het maatgevende meetmoment voor een gebied geeft dus een weergave van het structureel drukste meetmoment van alle functies in een gebied samen. Maximaal acceptabele bezettingsgraad In de verkeerskunde wordt een maximale acceptabele bezettingsgraad van 80% vaak gehanteerd bij een hoog aandeel kortparkeerders. Bij een hoog aandeel langparkeerders is dat vaak een bezettingsgraad van 90%. Bij hogere bezettingsgraden neemt de kans op zoekverkeer toe met als gevolg rondrijbewegingen (met de nodige verkeersonveiligheid) en grotere kans op “fout” en “illegaal” geparkeerde voertuigen. Bij zeer hoge bezettingsgraden bestaat ook de kans op wachtende voertuigen. Bij een bezettingsgraad van 100% in een straat zijn alle parkeergelegenheden bezet. Als de bezettingsgraad hoger is dan 100%, betekent dit veelal fout parkeren. Maar een bezettingsgraad hoger dan 100% kan ook veroorzaakt worden door efficiënter gebruik van de parkeercapaciteit, bijvoorbeeld kleine auto’s en/of dicht op elkaar parkeren. Maximaal acceptabele loopafstand Naast de bezettingsgraad is het parkeergebied binnen een bepaalde maximaal acceptabele loopafstand van een functie/voorziening bepalend voor een acceptabele parkeersituatie.
De maximaal acceptabele loopafstand van een functie/voorziening naar een parkeerplaats is per functie verschillend. Dit heeft te maken met dat mensen per functie/voorziening een andere maximale loopafstand naar hun geparkeerde auto accepteren. Naast de functie heeft dit ook te maken met de stedelijkheid van een gebied en de bereikbaarheid per auto. De acceptabele loopafstand van een geparkeerde auto naar een functie/voorziening heeft mede te maken met de parkeerduur en de regelmaat van parkeren. Een bewoner accepteert geen lange loopafstand. Terwijl een eenmalige langdurige bezoeker een langere loopafstand accepteert.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
6
Het landelijk kennisplatform voor verkeer en vervoer, het CROW, heeft de algemene richtlijnen voor de maximaal acceptabele loopafstand per type voorziening bepaald, zoals weergegeven in tabel 2.2, deze hebben een bandbreedte. De maximaal acceptabele loopafstand is zoals eerder aangegeven mede afhankelijk van de stedelijkheid, parkeerduur en regelmaat van parkeren. Een wegbeheerder bepaald op basis van onder andere deze gegevens zijn eigen norm passend bij het gebied. Tabel 2.2: Acceptabele loopafstand richtlijnen CROW Hoofdfunctie
Acceptabele loopafstand
Wonen
100 meter (100 - 250 meter voor bezoekers)
Winkelen
200 - 600 meter
Werken
200 - 800 meter
Ontspanning
100 - 600 meter
Gezondheidszorg
100 meter
Onderwijs
100 meter
Bron: CROW Kencijfers parkeren en verkeersgeneratie, gepubliceerd op 1-12-2018
Parkeermotiefonderzoek Met het parkeermotief wordt het doel bedoeld waarmee de parkeerder staat geparkeerd. Door het vergelijken van de geregistreerde kentekens op verschillende registratiemomenten kan een beeld worden verkregen van het parkeermotief. Het parkeermotief is belangrijk om te kunnen bepalen welke parkeerders eventuele problemen veroorzaken en of een parkeerregulering hiervoor een oplossing biedt. In dit onderzoek is onderscheid gemaakt in de volgende groepen: •
bewoner;
•
langparkeerder / werknemers;
•
kortparkeerder / bezoekers.
Aan de voertuigen, die in de nacht (na 23:00 uur) zijn waargenomen, is het motief bewoner toegekend. Wanneer de voertuigen, die in de nacht zijn waargenomen, ook op andere meetmomenten
zijn
geregistreerd,
dan
zijn
deze
ook
als
bewoner
aangemerkt.
Een
langparkeerder is een voertuig die twee of meer meetmomenten achter elkaar is waargenomen en niet in de nacht. Dit zijn bijvoorbeeld werknemers of langdurig bezoek. De kortparkeerders zijn voertuigen die slechts éénmaal zijn waargenomen en niet in de nacht. In tabel 2.3 staat bovenstaande kort samengevat. Tabel 2.3:
Bepaling van de parkeermotieven
Doelgroep
Uitgangspunten
Bewoner
Alle voertuigen die in de nacht worden geregistreerd.
Werknemers /
Alle voertuigen die tenminste twee rondes achter elkaar zijn geregistreerd, maar niet in de
Langparkeerders Bezoekers / Kortparkeerders
nacht.
Alle voertuigen die één ronde zijn geregistreerd, maar niet in de nacht
De parkeermotieven zijn overdag gemeten met een interval van 2 uur. De gebruikte metingen voor het bepalen van de parkeermotieven zijn weergegeven in paragraaf 2.3 onderzoeksperiode.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
7
Parkeerduuronderzoek Bij een parkeerduuronderzoek worden op verschillende tijdstippen met een gelijke tussenperiode de kentekens van de geparkeerde voertuigen geregistreerd in een straatsectie binnen een onderzoeksgebied. De parkeerduur wordt bepaald door een vergelijking van de kentekens op de verschillende registratiemomenten met een gelijke tussenperiode (bijvoorbeeld: elke 30 minuten, uur of 2 uur). Door het vergelijken van de kentekens kan een inschatting worden gemaakt van de parkeerduur in 4 groepen. Deze groepen kunnen worden ingedeeld op basis van het aantal waarnemingen. Voor het parkeerduuronderzoek in de Gemeente Hillegom zijn de parkeerduur-groepen verdeeld zoals aangegeven in tabel 2.4. Tabel 2.4: Parkeerduur-groepen, aantal waarnemingen en parkeerduur Waarnemingen
Interval
Minimale parkeerduur
Maximale parkeerduur
1 keer
1 uur
1 minuut
120 minuten / 2 uur
2 keer achter elkaar
1 uur
60 minuten / 1 uur
180 minuten / 3 uur
3 keer achter elkaar
1 uur
120 minuten / 2 uur
240 minuten / 4 uur
4 keer of meer achter elkaar
1 uur
180 minuten / 3 uur
De parkeerduur van de eerste metingen en laatste metingen geven een incompleet beeld. De parkeerduur is overdag gemeten tussen 09:00 en 15:00 uur. Dit betekent dat de meting van 12:00 uur het meest nauwkeurige beeld geeft van de parkeerduur in 4 groepen. Op dit meetmoment zijn er 3 metingen voor en na. De resultaten van een parkeerduurmeting kunnen worden gebruikt voor het bepalen van de parkeereffecten van regulerende parkeermaatregelen zoals een parkeerschijfzone. De parkeerders die meer dan 1 keer zijn waargenomen kunnen met een parkeerschijfzone van 2 uur worden geweerd. In de Gemeente Hillegom is een parkeerschijfzone met een duur van 2 uur het meest gebruikelijk.
De parkeerschijf mag naar boven op het hele of halve uur worden afgerond. Dit
betekent dat in de praktijk parkeerders zonder ontheffing, die meer dan 2,5 uur parkeren in een parkeerschijfzone van 2 uur in overtreding zijn. Illegaal geparkeerde voertuigen Gedurende het parkeerdruk-, parkeermotief- en parkeerduuronderzoek worden de illegaal (fout) geparkeerde voertuigen op basis van de parkeerregels voor een toegestane parkeergelegenheid per straatsectie geregistreerd. Bij het onderzoek worden voertuigen in beeld gebracht, die parkeren buiten de vakken en op plekken waar dit niet mag.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
8
2.2 Onderzoeksgebieden De onderzoeksvragen richten zich op 4 soorten parkeermetingen: parkeercapaciteit, parkeerdruk, parkeermotief en parkeerduur. Per parkeermeting is er op basis van de onderzoeksvraag een onderzoeksgebied opgesteld. Deze gebieden vormen de basis voor het parkeeronderzoek. Het onderzoeksgebied is opgesteld met behulp van het invloedsgebied van de functies/voorzieningen voor parkeerders. Dit wordt de maximaal acceptabele loopafstand naar parkeerplaatsen genoemd. De maximaal acceptabele loopafstand is
vastgesteld met behulp van
de gemeentelijke
parkeernormen en de CROW richtlijnen. De maximaal acceptabele loopafstand van een parkeerder hangt samen met het parkeerregime, parkeercapaciteit, parkeerdruk, parkeermotief, parkeerduur, de bereikbaarheid van de functie/voorziening en eventuele barrières. Een kortparkeerder is minder bereid om ver te lopen naar een functie/voorziening. Een langparkeerder (vaak een werker) is bereid om verder te lopen naar een functie/voorziening. Op basis van de functies/voorzieningen, het parkeerregime, de maximaal acceptabele loopafstanden en de mogelijke overloopgebieden zijn de onderzoeksgebieden bepaald. In de volgende figuren zijn de onderzoeksgebieden opgenomen. De deelgebieden zijn opgedeeld op basis van de CBS buurten-indeling van Hillegom.
Figuur 2.5: Onderzoeksgebied parkeercapaciteit en parkeerdruk gemeente Hillegom
De parkeerdruk is gemeten in het centrum van Hillegom, de schil daaromheen, de rest van de bebouwde kom, een deel van het buitengebied en in de industriegebieden. De parkeerdruk is gemeten in alle gearceerde gebieden. De parkeermotieven en parkeerduur zijn gemeten in het blauw gearceerde gebied.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
9
Tabel 2.6: Deelgebieden-indeling Hillegom Code
Deelgebiednaam
H01
Centrum
H02
Oranjebuurt
H03
Vosselaankwartier
H04
Brouwerlaankwartier
H05
Hillegommerbeek
H06
Staatsliedenbuurt
H07
Patrimonium
H08
Horst ten Daal
H09
Treslong
H10
Vossepolder
H11
Kastelenbuurt
H12
Om de Zanderij
H13
Weerestein
H14
Ringoevers
H15
Wendes
H16
Olympiakwartier
H17
Leidsestraat
H18
Schilderskwartier
H19
Hemen
H20
De Arnoud
Figuur 2.7: Onderzoeksgebied parkeermotief en parkeerduur (inclusief parkeerdruk) gemeente Hillegom
De parkeermotieven en parkeerduur zijn gemeten in het dorpscentrum van Hillegom en in de gereguleerde gebieden met een schil daaromheen. Maar ook bij het treinstation van Hillegom met een schil daaromheen en bij het winkelcentrum Abellalaan / Palet.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
10
Deelgebieden Het onderzoeksgebied in Hillegom is opgedeeld in meerdere deelgebieden. Deze deelgebieden zijn gebaseerd op de CBS-indeling van buurten en genummerd van H01 tot en met H20. Sectie-indeling Het onderzoeksgebied en de deelgebieden zijn weer opgedeeld in meerdere secties. De secties zijn wegvakken van kruispunt tot kruispunt, alsmede parkeerterreinen. Daarbij is ook rekening gehouden met het parkeerregime. Daardoor kan één sectie in principe niet bestaan uit meerdere parkeerregimes. Het onderverdelen van het onderzoeksgebied in meerdere secties heeft als voordeel dat op een kleinschalig niveau inzicht ontstaat in de parkeergedragingen. De gedetailleerde sectie-indeling voor het onderzoeksgebied met sectienummers is weergegeven in bijlage 1.1.
2.3 Onderzoeksperiode Om de maatgevende parkeerdruk, parkeermotieven en parkeerduur voor Hillegom in beeld te brengen
zijn
de
parkeermetingen
op
verschillende
onderzoeksdagen
uitgevoerd.
De
22
onderzoeksmomenten zijn weergegeven in de tabellen 2.8 tot en met 2.11. Tabel 2.8: Registratiemomenten parkeerdruk nachtmeting tussen 23:00 en 06:00 uur Gebied
Werkdagnachtmeting
Gebied
Werkdagnachtmeting
Gebied
Werkdagnachtmeting
H01
22 en 23 september 2020
H08
23 en 24 september 2020
H15
24 september 2020
H02
23 en 24 september 2020
H09
23 en 24 september 2020
H16
24 en 25 september 2020
H03
24 september 2020
H10
25 september 2020
H17
25 september 2020
H04
22 en 25 september 2020
H11
24 september 2020
H18
24 september 2020
H05
24 september 2020
H12
23 september 2020
H19
24 september 2020
H06
25 september 2020
H13
23 en 24 september 2020
H20
23 september 2020
H07
23 september 2020
H14
25 september 2020
Tabel 2.9: Registratiemomenten parkeerdruk – industriegebieden - gemiddelde werkdag 07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23/06
do. 1 okt. 2020 Tabel 2.10: Registratiemomenten parkeermotief (inclusief parkeerdruk) – gemiddelde werkdag, koopavond en winkelpiekdag 07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23/06
di. 22 sep. 2020 do. 17 sep. 2020 za. 26 sep. 2020 Tabel 2.11: Registratiemomenten parkeerduur (inclusief parkeerdruk) – gemiddelde werkdag, koopavond en winkelpiekdag 07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23/06
di. 22 sep. 2020 do. 17 sep. 2020 za. 26 sep. 2020
Het parkeeronderzoek is buiten de regionale schoolvakanties uitgevoerd. En op een moment zonder grote evenementen.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
11
2.4 Weersomstandigheden In de volgende tabel staan de weersomstandigheden voor alle onderzoeksdagen weergegeven. De gegevens zijn afkomstig van het KNMI weerstation Schiphol. De gegevens geven een beeld of de weersomstandigheden normaal zijn voor de periode van het jaar. Weersomstandigheden die niet normaal zijn voor de periode van het jaar kunnen effect hebben op het verkeersgedrag. Tabel 2.12: Weersomstandigheden Datum
Max. Temperatuur Gemeten
Rel. zonneschijn.
Neerslag
Wind
Normaal
Gemeten
Normaal
Hoeveel.
Duur
Gem.
Max.
dinsdag 15 sep. 2020
31.0
o
C
18.7 oC
86%
36%
0.0 mm
0.0 uur
2 Bft
2 Bft
donderdag 17 sep. 2020
18.2
o
18.7 oC
71%
36%
0.0 mm
0.0 uur
4 Bft
5 Bft
zaterdag 19 sep. 2020
21.0
o
C
18.7 C
91%
36%
0.0 mm
0.0 uur
3 Bft
4 Bft
dinsdag 22 sep. 2020
22.7
o
17.8 oC
84%
36%
0.0 mm
0.0 uur
2 Bft
2 Bft
21.1
o
o
25%
36%
24.8 mm
5.0 uur
3 Bft
5 Bft
donderdag 24 sep. 2020
16.8
o
C
o
17.8 C
38%
36%
0.8 mm
0.6 uur
4 Bft
6 Bft
vrijdag 25 sep. 2020
13.7
o
17.8 oC
38%
36%
5.5 mm
3.2 uur
4 Bft
6 Bft
17.1
o
o
50%
36%
7.4 mm
3.7 uur
3 Bft
5 Bft
dinsdag 29 sep. 2020
18.3
o
C
o
17.8 C
58%
36%
1.2 mm
2.3 uur
2 Bft
3 Bft
donderdag 1 okt. 2020
15.8 oC
16.1 oC
0%
32%
4.2 mm
6.3 uur
3 Bft
5 Bft
0%
32%
7.4 mm
5.5 uur
3 Bft
5 Bft
woensdag 23 sep. 2020
zaterdag 26 sep. 2020
zaterdag 3 okt. 2020
C
C C
C C
o
14.5 C
o
17.8 C
17.8 C
o
16.1 C
Bron: KNMI, weerstation Schiphol
Op basis van de weeromstandigheden kan worden geconcludeerd dat het weer op de meeste dagen normaal is voor de tijd van het jaar. Opvallend zijn de neerslaggegevens van woensdag 23 september. Dit heeft echter geen effect gehad op het onderzoek omdat op deze dag alleen nachtmetingen hebben plaatsgevonden.
2.5 Bijzonderheden Tijdens de metingen in de gemeente Hillegom hebben zich geen bijzonderheden voorgedaan. In het centrum van Hillegom zijn 2 parkeergarages, in deelgebied H3: Albert Heijn parkeergarage, ingang Henri Dunantplein (sectie H017) – niet toegankelijk na sluitingstijd winkels Parkeergarage Brakershof, ingang van den Endelaan (H054) – sluit op donderdag om 24:00 uur Coronacrisis 2020 Het onderzoek is uitgevoerd ten tijde van de coronacrisis. Het is van belang de bijbehorende coronamaatregelen, die tijdens het onderzoek van kracht waren, in acht te nemen bij de beoordeling van de resultaten. Gedurende het onderzoek was het advies om zoveel mogelijk thuis te werken. Dit kan betekenen dat er meer bewoners overdag thuis waren dan normaal.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
12
3 Onderzoeksresultaten Hillegom In dit hoofdstuk worden de resultaten van het parkeeronderzoek in Hillegom beknopt besproken. In paragraaf 3.1 wordt als eerste ingegaan op de parkeercapaciteit en in paragraaf 3.2 op de parkeerdruk en bezettingsgraad. In paragraaf 3.3 worden de parkeermotieven besproken. Tenslotte komen in paragraaf 3.4 de resultaten van de parkeerduur ter sprake.
3.1 Parkeercapaciteit In het onderzoeksgebied, zoals weergegeven in figuur 2.3, is de parkeercapaciteit opgenomen. Daarbij is onderscheid gemaakt naar de diverse parkeercategorieën. In tabel 3.1 staat de parkeercapaciteit per parkeerregime weergegeven en in tabel 3.2 de parkeercapaciteit per deelgebied. Figuur 3.3 op de volgende pagina toont de deelgebieden-indeling. Tabel 3.1: Parkeercapaciteit per parkeerregime Vakken
Rijbaan / Haven
Gehandicapten
Oplaadpunt
Laden & lossen
Hillegom
8.121
3.203
80
31
18
46
11.499
Hillegom
489
0
13
2
2
1
507
Parkeerschijfzone max 1h
Hillegom
46
0
2
0
0
0
48
Totaal
Hillegom
8.656
3.203
95
33
20
47
12.054
Parkeerregime
Plaats
Vrij parkeren Parkeerschijfzone max 2h
Overig
Totaal
Tabel 3.2: Parkeercapaciteit per deelgebied Rijbaan / Haven
Gehandicapten
1.129
126
20
2
2
Oranjebuurt
646
220
8
1
Vosselaankwartier
465
75
8
0
H04
Brouwerlaankwartier
476
236
3
H05
Hillegommerbeek
83
3
H06
Staatsliedenbuurt
374
H07
Patrimonium
H08
Horst ten Daal
H09
Code
Deelgebiednaam
H01
Centrum
H02 H03
Vakken
Oplaadpunt
Laden en lossen
Overig
Totaal 1
1.280
11
1
887
0
20
568
2
0
2
719
0
0
0
0
86
348
1
2
0
0
725
203
151
0
0
0
0
354
57
206
0
0
0
0
263
Treslong
192
123
3
1
0
0
319
H10
Vossepolder
295
17
0
2
0
0
314
H11
Kastelenbuurt
425
53
1
1
0
0
480
H12
Om de Zanderij
1.061
303
6
12
1
15
1.398
H13
Weerestein
500
273
6
4
1
0
784
H14
Ringoevers
285
0
0
1
0
0
286
H15
Wendes
652
77
1
2
0
0
732
H16
Olympiakwartier
460
230
21
0
4
0
715
H17
Leidsestraat
366
73
1
1
0
6
447
H18
Schilderskwartier
386
352
16
1
1
0
756
H19
Hemen
569
155
0
1
0
2
727
H20
De Arnoud
32
182
0
0
0
0
214
In totaal zijn er 11.499 vrij parkeren, 507 parkeerschijfzone max 2h en 48 parkeerschijfzone max 1h parkeerplaatsen in het onderzoeksgebied aanwezig. Het aantal parkeerplaatsen in het deelgebied H12, Om de Zanderij, is met 1.398 het grootst,
gevolgd door deelgebied H01,
Centrum, met 1.280 parkeerplaatsen en H02, Oranjebuurt, met 887 parkeerplaatsen.
201675-1-02A Parkeeronderzoek HLTsamen – Gemeente Hillegom
13
Parkeercategorieën In het onderzoeksgebied zijn in totaal 12.054 openbaar toegankelijke parkeergelegenheden beschikbaar.
Daarvan
parkeervak, 3.203
zijn
er
8.656
parkeergelegenheden
vormgegeven
als
gemarkeerd
parkeergelegenheden op de rijbaan/parkeerhaven (1 per 6 meter), 95
parkeerplaatsen voor gehandicapten, 33 oplaadpunten, 20 laad- en losplaatsen en 47 overige parkeerplaatsen bestemd voor andere doelgroepen. Deelgebieden-indeling Om een beter beeld te krijgen van de parkeersituatie in het onderzoeksgebied is het opgedeeld in deelgebieden. De deelgebieden zijn bepaald met behulp van de CBS buurten-indeling 2019. De CBS heeft per buurt meer informatie over onder andere het autogebruik, die gebruikt kunnen worden voor verdere analyses.