1. Voorlopige jaarstukken 2021 HLTsamen.pdf
Tekst van het document
Als we bijvoorbeeld kijken naar de ambtelijke en bestuurlijke rol en positie die we innemen in regionale samenwerking op het gebied van de regionale strategische ruimtelijke agenda, de regionale energietransitie, het regionale mobiliteitsbeleid en de invloed vanuit HLT op de (sub)regionale dossiers in de sociale agenda, zien we dat we ambtelijk en bestuurlijk nog steeds aan invloed
winnen. Ten aanzien van de mate van realisatie van de geformuleerde acties kunnen we over het jaar 2021 het volgende melden: Ad 1 Voor de gemeenten Teylingen en Lisse hebben we een scenariostudie opgesteld " leven na corona". De opgestelde notitie draagt voor die gemeenten bij aan het in beeld brengen van trends en ontwikkelingen die bijdragen aan het scherp krijgen van de gemeentelijke ambities en het te formuleren toekomstige beleidskader. De noodzakelijke ambtelijke inzet op corona-gerelateerde activiteiten heeft er toe geleid dat aan dit thema minder aandacht is geschonken dan het oorspronkelijke voornemen. Ad 2 In 2021 is het Programma Datagedreven Sturing (hierna: DgS) verder tot volwassenheid gebracht. Er is geïnvesteerd in het programmateam, maar ook in techniek (o.a. een datawarehouse). Het team heeft werkwijzen en vaardigheden ontwikkeld om DgS-producten te ontwerpen en te bouwen. Er is vooral veel aandacht besteed aan afstemming op behoeften vanuit de vakafdelingen, maar ook aan privacy-kwesties. Er is een speciale voorziening geïmplementeerd om persoonsgegevens ‘aan de bron’ te anonimiseren of pseudonimiseren. De DgS-producten die nu worden opgeleverd, zijn meestal nog ‘beschrijvend’ van aard. Er is nog weinig ervaring met verklarende of zelfs voorspellende analyses. Om op dat niveau te komen, is meer kennis en tooling nodig op het gebied van o.a.
kunstmatige intelligentie. Dat is niet haalbaar binnen de bestaande formatie, maar wel een ontwikkelmogelijkheid voor de toekomst. Er zijn in 2021 diverse toepassingen op het gebied van geo-informatie ontwikkeld, om te verkennen hoe we geo-producten kunnen integreren met andere informatieproducten. De ontwikkelde producten zijn nog niet altijd goed zichtbaar voor managers en bestuurders. Ze zijn nog niet altijd verankerd in overlegstructuren, beleidscycli, communicatie met besturen en externe communicatie. Dit heeft te maken met de data-volwassenheid van de organisatie: de informatieproducten die nu worden ontwikkeld, worden vooral gebruikt door bv. beleidsmedewerkers en programmamanagers. Zij verwerken de informatie uit de DgS-producten in beleidsdocumenten, presentaties, evaluaties en dergelijke. Er is in 2021 op diverse manieren gewerkt aan het verhogen van de data-volwassenheid van de organisatie: uiteindelijk moeten informatieproducten direct beschikbaar komen aan meer collega’s, maar ook aan bestuurders, ketenpartners, bedrijven en burgers. Hiermee gaan we in 2022 uiteraard door. Eind 2021 zijn voorbereidingen getroffen voor het verankeren van de DgS-activiteiten in de lijn.
Per 1 januari 2022 wordt het ontwikkelen van informatieproducten niet langer aangestuurd vanuit een tijdelijke programmastructuur, maar is DgS onderdeel is van de reguliere dienstverlening door Team Informatisering & Automatisering. Hiermee worden dus belangrijke onderdelen van het DgSAd 3 We slagen er steeds meer en meer in integraal en over beleidsgrenzen en -domeinen heen te werken. Mooie voorbeeld daarvan is de wijze waarop we werken aan ondermijningsthema's In dit verband mag ook niet onvermeld blijven onze activiteiten gericht op de implementatie van de Omgevingswet. Juist de beweging die gemaakt wordt met de Omgevingswet maakt het noodzakelijk om op een integrale manier te denken en te werken. Een mooi voorbeeld van een "positieve spin off" van corona is dat we - noodgedwongen - reuze stappen hebben gezet in digitale participatievormen. Een innovatieve sprong waarbij het de kunst is de kwaliteiten voor de toekomst vast te houden en te borgen. Ad 4 In 2021 is verder ingezet op de ambtelijke en bestuurlijk rol in regionale samenwerking, zoals de regionale energietransitie, het regionale mobiliteitsbeleid en de invloed vanuit HLT op de (sub)regionale dossiers in de sociale agenda, zien we dat we ambtelijk en bestuurlijk nog steeds aan invloed winnen.
Verder mag in dit verband ook niet onvermeld blijven dat in 2021 fors is geïnvesteerd in de subregionale samenwerking in de Duin- en Bollenstreek. Dat heeft geresulteerd in een op collegeniveau afgestemde gezamenlijk uitvoeringsagenda.
Om de betrokkenheid in de samenleving te versterking is vanuit bedrijfsvoering een belangrijke stap gezet in verdere professionalisering. Als gemeenten willen we echt in contact zijn met inwoners, ondernemers en organisaties. Maar als we over álle onderwerpen communiceren, is het al gauw te veel. Dan schaad je dit contact juist. Daarom hebben we in overleg met de colleges gekozen welke onderwerpen communicatieprioriteit krijgen. Deze zetten we ‘in de etalage’. Kiezen doen we door te kijken naar waaraan bestuurders de meeste waarde hechten én naar wat de samenleving het meest bezighoudt. Vakambtenaren, management en Team Communicatie geven stevig advies, het uiteindelijke besluit voor de prioriteiten ligt bij het college. Met deze werkwijze zijn we klaar voor de toekomst. We maken helder inzichtelijk waar de prioriteiten van bestuurders en samenleving liggen. En op die onderwerpen laten we zien dat we ambitie en kwaliteit leveren.
4.1.4 Beleidsindicatoren De beleidsindicatoren zijn verplicht voorgeschreven gegevens die een trend kunnen signaleren. Deze gegevens worden voornamelijk vanuit externe bronnen verkregen. Deze informatie is ook beschikbaar op www.waarstaatjegemeente.nl. Voor de HLT organisatie zijn de meeste beleidsindicatoren niet van toepassing, uitgezonderd van de indicatoren die onder het taakveld bestuur thuis horen.
Toelichting indicator Formatie Het gaat hier om de toegestane formatie in fte van het ambtelijk apparaat van de organisatie op peildatum 1 januari. Uitgangspunt is het vastgestelde formatieplan, dus niet de werkelijke bezetting. Het gaat om formatieplaatsen ongeacht of die worden ingevuld door iemand met een vaste aanstelling, een tijdelijke aanstelling of nog openstaan (vacature). Fte is het equivalent van een 36-urige werkweek. Toelichting indicator Bezetting Het gaat hier om het werkelijke aantal fte dat werkzaam is, dus niet om de toegestane formatieve omvang uit het formatieplan. Terugkijkend op een begrotingsjaar wordt de werkelijke bezetting berekend. Conform de definitie van Vensters voor Bedrijfsvoering is de gemiddelde bezetting in dat begrotingsjaar berekend door het gemiddelde te nemen van de werkelijke bezetting op 1 januari en op 31 december. Toelichting indicator Externe inhuur Onder externe inhuur wordt verstaan: het uitvoeren van werkzaamheden in opdracht van een opdrachtgever die bij de organisatie in dienst is i) door een private organisatie met winstoogmerk ii) die tegen betaling personele capaciteit en deskundigheid inzet, iii) zonder arbeidsovereenkomst of aanstelling tussen organisatie en de ingezette personen.
Toelichting indicator Apparaatskosten Apparaatskosten (ofwel organisatiekosten) zijn de noodzakelijke financiële middelen voor het inzetten van personeel (salarissen), organisatie-, huisvestings-, materieel-, automatiseringskosten e.d. voor de uitvoering van de organisatorische taken. Apparaatskosten zijn dus alle personele en materiële kosten die verbonden zijn aan het functioneren van de organisatie, exclusief griffie en bestuur. Toelichting indicator Overhead De overheadkosten zijn alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces.
4.2 Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien Het tweede onderdeel van het programmaplan betreft de algemene dekkingsmiddelen en de post onvoorzien. Algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen zijn baten en lasten die niet specifiek aan een programma zijn toe te rekenen. Dit betreft bijvoorbeeld de algemene uitkering en niet-gebonden belastingen. In deze begroting zijn geen algemene dekkingsmiddelen van toepassing. Onvoorzien De regelgeving schrijft voor dat in de begroting een onvoorzien bedrag is opgenomen. De hoogte staat vrij. In de HLT begroting is een bedrag geraamd van € 1.000.
5. Paragrafen 5.1 Verplichte paragrafen niet voor HLTsamen Onderstaande verplichte paragrafen zijn niet van toepassing op de HLTsamen-organisatie. HLTsamen: heeft geen lokale heffingen; heeft geen kapitaalgoederen omdat deze in eigendom en beheer zijn bij de deelnemende gemeenten; heeft grond noch grondbeleid; heeft geen verbonden partijen. De paragraaf Bedrijfsvoering is in deze jaarrekening ondergebracht in het programma Werkorganisatie HLTsamen. 5.2 Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Deze paragraaf schept inzicht in de actuele risico’s en het vermogen om deze risico’s op te kunnen vangen. De grondslag van deze paragraaf is vastgelegd in artikel 11 van het BBV. Inleiding en achtergrond HLTsamen omschrijft een risico als een onzekere gebeurtenis die effect heeft op het kunnen behalen van een doelstelling. Een risico onderscheidt zich van een probleem omdat een probleem een zekerheid is. Risico’s kunnen zowel intern als extern zijn. Door te sturen op risico’s in relatie tot doelstellingen is HLTsamen beter in staat om haar doelen te verwezenlijken met de beschikbare middelen.
Bij het aangaan van risico’s worden onderstaande vier vragen in acht genomen: Wat willen wij bereiken? Wat is daarbij onzeker (voor wie)? Wat gaan wij doen (voor wie)? Hoeveel risico is aanvaardbaar*? *Ten aanzien van de hoeveelheid aanvaardbaar risico is het voorlopige uitgangspunt gekozen dat de (netto) kans maal (netto) impact van de risico’s totaal niet groter mogen zijn dan 5% van het materiele budget tenzij hier een door het bestuur goedgekeurde onderbouwing aan ten grondslag ligt. Het uitgangspunt zal formeel worden vastgesteld wanneer er voldoende ervaring is opgedaan met de herziene methodiek van risicoberekening. Het beperken van risico’s is geen doel op zich. Risico’s zullen altijd bestaan en zijn nooit volledig te vermijden en/of te beheersen. Oftewel bij het invulling geven aan haar maatschappelijke missie zal de HLTsamen organisatie altijd een bepaalde mate van risico lopen. De kern van bovengenoemde vragen is om bewust te zijn over de risico’s en een gedegen afweging te maken tussen effectiviteit en efficiency in het omgaan met die risico’s. Het sturen op risico’s in relatie tot doelstellingen is een ontwikkeling binnen HLTsamen die zich de komende jaren verder zal vertalen. De nadruk ligt op het inventariseren en beheren van de strategische risico’s in de doelstellingen van HLTsamen. Hierbij wordt gekeken naar de netto risico’s.
Dit zijn de risico’s na het inrichten van de beheersmaatregelen. In de komende jaren zal een grotere nadruk worden gelegd op risicobewustzijn en governance risico’s. De huidige opzet ten aanzien van risicomanagement is weergegeven in onderstaand figuur.
Omvang Risico en Weerstandscapaciteit De omvang van het risico is berekend door voor de onderdelen beleid, dienstverlening en bedrijfsvoering van HLTsamen inzichtelijk te maken wat de belangrijkste risico’s (zie inleiding en achtergrond) zijn, hoe groot de kans wordt ingeschat dat het risico zich door de jaren heen zal voordoen en hoe groot de impact (in euro) naar inschatting zal zijn wanneer dit plaatsvindt. De kans maal de impact vormt het risicobedrag dat HLTsamen opneemt in haar begroting. Bij het inschatten van kans en impact wordt rekening gehouden met de beheersmaatregelen die zijn getroffen (of worden getroffen) om het risico en/of de impact te verkleinen. Op deze manier wordt het netto risicobedrag berekend. De risico’s zijn geïnventariseerd en geactualiseerd door de managers die sturen op de beheersing van het risico en de daarmee verbonden doelstellingen. Bij het inschatten van kans en impact hebben zij gebruik gemaakt van een standaard tabel voor kans en impact. Op basis van bovengenoemde risico-inventarisatie is gebleken dat de omvang van het netto risico van HLTsamen afgerond € 977.500 bedraagt. Dit bedrag zal naar rato (verdeelsleutel) worden toegevoegd aan de omvang van het risico van Hillegom, Lisse en Teylingen. De incidentele weerstandscapaciteit kan worden ingezet om niet geraamde (onvoorziene) lasten van substantiële aard mee te dekken.
De structurele weerstandscapaciteit geeft de omvang van de maximale ruimte om de belastingen te verhogen om structurele lasten mee te dragen. Omvang risico HLTsamen 31-12-2021 Risicobedrag
€ 977.500
% risico i.r.t. omvang jaarrekening / begroting
2 % werkelijk, norm begroting < 5%
Omvang incidentele weerstandscapaciteit HLTsamen HLT heeft geen incidentele weerstandscapaciteit, omdat HLT geen algemene reserve en geen stille reserves heeft. Score 1. laag 2. gemiddeld 3. hoog
Risicokans 0% - 25% 25% - 75% 75% - 100%
Gemiddelde risicokans 12,50% 50% 87,50%
Onderdeel
Beschrijving risico
Beleid
Effecten omgevingswet op organisatie ontwikkeling. In 2022 zal helder worden op welke wijze HLTsamen dekking kan organiseren voor de kosten die gemaakt moeten worden om te kunnen werken volgens de Omgevingswet. Dit is afhankelijk van diverse factoren zoals ambitie van de gemeentebesturen en de hoogte van de rijksbijdrage.
Bedrijfsvoeri ng
Maximaal risico € 540.000 (6fte)
Kans
%
Gemiddeld
50%
Financieel risico € 270.000
De crisisorganisatie legt beslag op de capaciteit. De nafase van de coronacrisis zal komende periode zijn beslag krijgen. In februari 2022 heeft zich een nieuwe crisis geopenbaard en wordt ingezet op de opvang van Oekraïense vluchtelingen. Net als aan de vorige crisis wordt hieraan prioriteit gegeven en wordt via de crisisorganisatie hieraan gewerkt. Dit legt wederom een onverwachte claim op onze capaciteit en vraagt veel van de flexibiliteit van de werkorganisatie. Dit kan leiden tot meer werkdruk en een hoger verzuim. Uitgangspunt is dat de gemaakte kosten worden gecompenseerd door het rijk. De huidige krappe arbeidsmarkt maakt het moeilijk om vacatures te kunnen invullen. Dit kan resulteren in hoge kosten inhuur, bijstellen /vertragen plannen en vermindering van kwaliteit van producten en diensten.
€ 450.000 (5fte)
Gemiddeld
50%
€ 225.000
€ 500.000
Hoog
87,5%
€ 437.500
Rechtmatigheid. De context voor gemeenten als het gaat om de systeemwereld van wet- en regelgeving wordt steeds complexer en ingrijpender. De opgave om daar op ingericht te zijn wordt steeds groter. De colleges en het HLTsamen bestuur gaan de rechtmatigheidsverklaring afleggen. Op basis van het huidige ambitieniveau als het
€ 90.000 (1fte)
Gemiddeld
50%
€ 45.000
gaat om rapporteringsgrenzen en controle toleranties wordt het een flinke opgave om als organisatie voldoende op niveau te komen. Het risico bestaat dat we extra moeten in huren om de wettelijke eisen waar te maken. Inkoop. HLTsamen kent momenteel geen/ nauwelijks een inkoopfunctie. Zowel niet centraal als decentraal. Dit geeft risico’s in de rechtmatigheid van aanbestedingstrajecten. Incidenten ICT, Informatieveiligheid en Privacy. Dit kan resulteren in continuïteitsproblemen, boetes en reputatieschade. Stevige druk op financiële positie gemeenten resulteert in terughoudendheid en ontwikkelarme begrotingen en voorstellen. Dit beperkt de ontwikkeling van de werkorganisatie. Totaal: €977.500 Toelichting Voor inzicht in de risico’s van HLTsamen is in bovenstaande tabel de stand van zaken verwerkt per voorjaar 2022 en wordt vooruitgekeken naar de komende jaren. Een deel van de risico’s zijn reeds in de Kadernota 2023 vermeld. Kengetallen
Recapitulatie kengetallen
Rekening Begroting Rekening 2020 2021 2021
Netto schuldquote
6,59%
10,5%
4,37%
Netto schuldquote gecorr. voor verstr. leningen
6,59%
10,5%
4,37%
Solvabiliteitsratio
2,06%
10,1%
8,47%
Structurele exploitatieruimte
2,97%
0,0%
0,96%
Netto schuldquote De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van de organisatie ten opzichte van de eigen middelen. De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. Hier geldt: hoe lager, hoe beter. Overigens hanteert de VNG een signaalwaarde van 100%, waarboven waakzaamheid is geboden. Een netto schuldquote van hoger dan 130% is een indicatie voor een te hoge schuld.
Rekening 2020
Netto schuldquote (bedragen x € 1.000)
Begroting Rekening 2021 2021
Vaste schulden
+
0
0
0
Netto vlottende schuld
+
10.604
6.862
8.237
Overlopende passiva
+
328
275
1.737
Fin. activa (uitsluitend art. 36, d,e,f)*
-
0
0
0
Uitzettingen < 1 jaar
-
199
2.200
2.400
Liquide middelen
-
256
150
262
Overlopende activa
-
7.583
500
5.295
Totaal
2.893
4.287
2.110
Totale baten, excl. mutaties reserves
43.879
40.838
48.341
Netto schuldquote (netto schuld/baten)
6,59%
10,5%
4,37
*
Betreft art. 36 BBV d. uitzettingen in de Rijksschatkist met een rentetypische looptijd van één jaar of langer; e. uitzettingen in vorm van Nederlands schuldpapier met rentetypische looptijd van één jaar of langer; f. overige uitzettingen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer.
Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen Om inzicht te verkrijgen in hoeverre sprake is van doorlenen wordt de netto schuldquote zowel inals exclusief doorgeleende gelden weergegeven. Op die manier wordt duidelijk in beeld gebracht wat het aandeel van de verstrekte leningen is en wat dit betekent voor de schuldenlast. De wijze waarop de netto schuldquote gecorrigeerd voor de doorgeleende gelden wordt berekend is gelijk aan de netto schuldquote, met dien verstande dat bij de financiële activa ook alle verstrekte leningen worden opgenomen. HLTsamen heeft geen leningen verstrekt. Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen (bedragen x € 1.000)
Rekening Begroting Rekening 2020 2021 2021
Vaste schulden
+
0
0
0
Netto vlottende schuld
+
10.604
6.862
8.237
Overlopende passiva
+
328
275
1.737
Fin. activa (uitsluitend art. 36, b,c,d,e,f)*
-
0
0
0
Uitzettingen < 1 jaar
-
199
2.200
2.400
82Liquide middelen
-
256
150
262
Overlopende activa
-
7.583
500
5.295
Totaal
2.893
4.287
2.110
Totale baten, excl. mutaties reserves
43.879
40.838
48.341
Netto schuldquote (netto schuld/baten)
6,59%
10,5%
4,37%
* Betreft art. 36 BBV b. leningen aan: 1. openbare lichamen als bedoeld in artikel 1, onderdeel a, van de Wet financiering decentrale overheden; 2. woningbouwcorporaties; 3. deelnemingen; 4. overige verbonden partijen; c. overige langlopende leningen; d. uitzettingen in de Rijksschatkist met een rentetypische looptijd van één jaar of langer; e. uitzettingen in vorm van Nederlands schuldpapier met rentetypische looptijd van één jaar of langer; f. overige uitzettingen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer. Solvabiliteitsratio De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin het bezit op de balans gefinancierd is door het eigen vermogen en in hoeverre de gemeente aan de financiële verplichtingen kan voldoen. Onder de solvabiliteitsratio wordt verstaan het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Onder het eigen vermogen verstaan we de algemene reserve en de overige bestemmingsreserves en het eventuele resultaat uit het overzicht baten en lasten. Solvabiliteitsratio (bedragen x € 1.000) Eigen vermogen
Rekening Begroting Rekening 2020 2021 2021 230
800
923
Balanstotaal
11.162
7.937
10.897
Solvabiliteit (ev/balanstotaal)
2,06%
10,1%
8,47%
5.3 Paragraaf Financiering Inleiding De financieringsfunctie dient uitsluitend de publieke taak. Het beleid valt binnen de kaders die zijn gesteld in de Wet financiering decentrale overheden (Wet fido). Centraal in deze wet staan transparantie en risicobeheersing. Om inzicht te geven in de manier waarop HLTsamen dit doet en om een beeld te geven van de stand van zaken gaan we in deze paragraaf in op de ontwikkelingen rond de financiering, het te voeren beleid op dit gebied en de risico’s die we daarbij lopen. Algemeen Het door het bestuur nog vast te stellen concept-financieringsstatuut vormt het kader voor beleid en uitvoering van de treasuryfunctie. De huidige gemeentelijke statuten verschillen niet veel qua inhoud. Daarom zullen tot dan deze statuten het uitgangspunt zijn voor de treasuryfunctie. Het uitgangspunt bij het aantrekken van vermogen is dat de kasgeldlimiet optimaal benut wordt en zoveel mogelijk kort vermogen wordt aangetrokken. Hierbij wordt benadrukt dat de treasuryfunctie uitsluitend de publieke taak dient en dat een prudent beleid wordt gevoerd binnen de kaders die zijn gesteld in de Wet financiering decentrale overheden (Wet fido). Welke ontwikkelingen spelen er? Rente-ontwikkelingen De Europese Centrale Bank (ECB) heeft in maart 2016 de herfinancieringsrente verlaagd naar 0,00% en is sindsdien onveranderd.
Momenteel (januari 2022) bedraagt de geldmarktrente voor aan te trekken driemaands kasgeldleningen -0,35% (0,35% te ontvangen). De vergoedingen bij het Schatkistbankieren staan op 0%. De kapitaalmarktrente voor aan te trekken leningen voor looptijden van 5 en 10 jaar zonder renteherziening bedraagt momenteel resp. 0,21% en 0,48%. De verwachting is dat deze rentetarieven iets zullen stijgen.
Overige ontwikkelingen In 2021 zijn geen langlopende leningen afgesloten. Wel zijn 4 kasgeldleningen aangetrokken, waarvan er 1 nog doorliep tot in 2022. Het totaalsaldo hiervan bedraagt € 3.000.000. Liquiditeitsprognoses Wekelijks stellen we liquiditeitsprognoses voor de korte termijn op om tijdig in te spelen op schommelingen in de liquiditeit. Risicobeheer Het risicobeheer is gericht op het beperken van financiële risico’s. In het Financieringsstatuut zullen richtlijnen en limieten worden opgenomen, die de basis vormen voor alle transacties op dit gebied. Ons beleid is voornamelijk gebruik te maken van veilige en inzichtelijke financiële instrumenten. De Wet fido geeft normen voor het beperken van risico’s. De belangrijkste risicocategorie is het renterisico, waarvan de kasgeldlimiet en de renterisiconorm belangrijke richtlijnen zijn ter beperking van renterisico’s. De kasgeldlimiet heeft betrekking op leningen met een rentetypische looptijd tot één jaar. Het totaal van deze leningen mag voor een gemeenschappelijke regeling niet meer bedragen dan 8,2% van de totale lasten op de begroting. De renterisiconorm heeft betrekking op leningen met een rentetypische looptijd vanaf één jaar. De verplichte aflossingen en renteherzieningen op deze leningen mogen niet meer bedragen dan 20% van de totale lasten op de begroting.
Het doel van deze normen is om het risico te beperken wanneer bij herfinanciering van de leningen een rentestijging leidt tot financiële problemen. HLTsamen heeft op dit moment geen leningen met een looptijd langer dan één jaar. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het wettelijke maximum aan leningen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar. De kasgeldlimiet stond toe om in 2021 de financieringsbehoefte tot een bedrag van € 3.471.000 te dekken met kortlopende leningen. Zodra wij deze limiet voor een langere periode (meer dan een half jaar) dreigen te overschrijden, trekken wij een langlopende lening aan of vragen wij (onderbouwd) toestemming aan de provincie om gedurende een bepaalde periode de limiet te mogen overschrijden. Dit was in 2021 niet aan de orde. Gelet op de lage rente voor kort krediet, maken we zoveel mogelijk gebruik van de toegestane norm, tenzij we sterke rentestijgingen verwachten op de kapitaalmarkt. Kasgeldlimiet
(bedragen x € 1.000)
2021
1 Begrotingstotaal lasten
40.838
2 Maximaal toegestane kasgeldlimiet (8,2% van begrotingstotaal lasten)
3.471
3 Gemiddeld saldo vlottende korte schuld en vlottende middelen 4 Ruimte onder kasgeldlimiet Renterisiconorm Renterisiconorm (bedragen x € 1.000) 1 2
Renteherziening op langlopende schuld o/g Te betalen aflossingen
3
Renterisico (1 en 2)
0 3.471
2021 0 0 0
4 Renterisiconorm 5a Ruimte onder risiconorm
8.168 8.168
4a Begrotingstotaal lasten 4 Renterisiconorm 20% van begrotingstotaal
40.838 8.168
Ook voor de komende jaren zullen we naar verwachting onder de renterisico-norm blijven.
Rentemethodiek In het vernieuwde BBV is opgenomen dat de paragraaf financiering van de begroting en jaarrekening naast de beleidsvoornemens en het gerealiseerde beleid ten aanzien van het risicobeheer van de financieringsportefeuille ook verplicht inzicht moet geven in: - de rentelasten uit externe financiering - het renteresultaat - de wijze van rentetoerekening. Door onderstaand overzicht en toelichting in de paragraaf financiering op te nemen wordt invulling gegeven aan deze verplichting. Berekening renteomslagpercentage
2021
Restant korte financiering Restant lange financiering
3.000.0000 0
Totaal externe financiering
3.000.0000
Gewogen gemiddeld rentepercentage externe financiering tbv rente eigen vermogen
a1. De externe rentelasten over de korte financiering a2. De externe rentelasten over de lange financiering b. De externe rentebaten
0%
+ + /-
Totaal door te rekenen externe rente c1. De rente die aan de grondexploitatie moet worden doorberekend c2. De rentelasten van projectfinanciering c3. De rentebaten van doorverstrekte leningen (projectfinanciering)
-4.221 //+
Saldo door te rekenen externe rente d1. Rente over eigen vermogen d2. Rente over voorzieningen (gewaardeerd op contante waarde) e.
De aan taakvelden toe te rekenen rente De werkelijk aan taakvelden toegerekende rente (renteomslag)
f.
Renteresultaat op het taakveld treasury Boekwaarde activa tbv renteomslag begin dienstjaar, excl. verstrekte leningen Omslagrenteberekening Na afronding
0 0 -4.221
0 0 0 -4.221
+ + /-
0 0 -4.221 0 -4.221 3.123.493 -0,14% 0%
Conform de in 2017 gewijzigde BBV wordt de rente op de volgende manier verwerkt. Alle rente loopt via het taakveld 0.5 Treasury. Alle rentelasten en -baten worden in principe direct op dit taakveld geboekt. Voor de inzet van immateriële, materiële en financiële activa wordt de rente voor de financiering van deze activa omgeslagen over de betreffende taakvelden (lasten). Omdat in 2021 de omslagrente 0% is, is dit in 2021 niet gedaan.
De afschrijvingen worden direct ten laste gebracht van de diverse taakvelden, waarop de af te schrijven activa betrekking hebben. Overzicht EMU-saldo Sinds 2006 zijn gemeenten en gemeenschappelijke regelingen verplicht een raming van de eigen ‘bijdrage’ aan het EMU-saldo op te nemen. (EMU staat voor Economische en Monetaire Unie). Om de cijfers tussen verschillende landen goed te vergelijken zijn in de Europese Unie afspraken gemaakt over de wijze van berekening van het EMU-saldo. Het EMU-saldo wordt berekend op kasbasis, dus de feitelijke geldstromen die in een jaar plaatsvinden. Een negatief EMU-saldo wil niet zeggen dat de gemeenschappelijke regeling onmiddellijk een probleem heeft, omdat zij werkt met het baten- en lastenstelsel. Het gerealiseerde EMU-saldo van HLTsamen voor 2021 ziet er als volgt uit:
EMU saldo prognose (x € 1.000)
/+
1
Exploitatiesaldo voor toevoeging aan (+) cq onttrekking uit reserves (-)
-/+
0
2
Afschrijvingen ten laste van de exploitatie
+
916
3
Bruto dotaties aan de voorzieningen ten laste van de exploitatie
+
0
4
Uitgaven aan investeringen in (im) materiële vaste activa
-
924
+
0
+
97
-
0
-
0
2021
7
De in mindering op 4 gebrachte bijdragen van Rijk, Provincie, EU en ov. Verkoopopbrengsten uit desinvesteringen in (im) materiële vaste activa Boekwinst op desinvesteringen in (im) materiële vaste activa Uitgaven aan aankoop van grond en uitgaven van bouwrijp maken
8a
Verkoopopbrengsten van grond
+
0
8b
Boekwinst op grondverkopen
-
0
9
Betalingen ten laste van voorzieningen
-
0
10
Boekwinst bij verkoop van deelnemingen en aandelen
-
0
5 6a 6b
Geraamd EMU-saldo
89
6. Jaarrekening 6.1 Balans
Activa
PER 31-12-2021
PER 1-1-2021
854.595 1.851.829 327.137 3.033.561
793.883 1.902.245 427.365 3.123.493
3.033.561
3.123.493
512.696 1.840.091 2.352.787
197.505 0 197.505
47.140
1.440
2.399.927
198.945
4.261.182 940.292 5.201.474
7.583.401
262.104 262.104
255.881 255.881
Totaal vlottende activa
7.863.505
8.038.228
Totaal generaal
10.897.066
11.161.721
Vaste activa Materiële vaste activa Investeringen met een economisch nut Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige investeringen met een economisch nut
Totaal vaste activa
Vlottende activa Uitzettingen met rentetyp. looptijd korter dan 1 jaar Vorderingen op openbare lichamen Rekening-courantverhouding met het Rijk
Overige vorderingen
Totaal uitzettingen met rentetyp. looptijd korter dan 1 jaar Overlopende activa Nog te ontvangen bijdr. ov. overheid met een spec. doel Overige overlopende activa Liquide middelen Banksaldi
7.583.401
Passiva
PER 31-12-2021
PER 1-1-2021
923.165 0 923.165
230.000 0 230.000
3.000.000 5.237.293 8.237.293
6.000.000 4.603.770 10.603.770
566.145 1.170.462 1.736.608
0 327.951 327.951
Totaal vlottende passiva
9.973.901
10.931.721
Totaal generaal
10.897.066
11.161.721
Vaste passiva Eigen vermogen Bestemmingsreserves Nog te bestemmen resultaat
Vlottende passiva Netto-vlott. schulden met rentetyp. looptijd < 1 jaar Overige kasgeldleningen Overige schulden
Overlopende passiva Vooruit ontvangen bijdr. ov. overheid met een spec. doel Overige overlopende passiva
6.2 Staat van baten en lasten In onderstaande tabel is de afrekening 2021 opgenomen die overeenkomstig de indeling van de Jaarrekening 2021 en de Bestuursrapportage 2021 is.
In onderstaande toelichting worden de verschillen voor zowel de baten en lasten verklaard. Lasten In 2021 is € 1.496.000 meer uitgegeven dan begroot. Dit is als volgt te verklaren. Personeelskosten (€ -1.445.000 N) In de bestuursrapportage van HLTsamen 2021 gaven we aan dat er een overschrijding van personeelskosten mede als gevolg van extra inhuur te verwachten was. Dit blijkt een reële inschatting te zijn geweest. We zagen in 2021 al signalen dat mede door de ontwikkeling van de arbeidsmarkt (krapte) een aantal vacatures moeilijk in te vullen waren. Daarnaast heeft werkdruk geleid tot uitval van een aantal sleutelfunctionarissen. Ook het verloop van personeel door de ontwikkeling van die arbeidsmarkt (krapte) is een factor geweest. Dit te samen heeft geleid tot inhuur. Deze inhuur leidt tot hogere personele kosten. Een deel van deze personele kosten konden we toerekenen aan projecten. (zie hiervoor toelichting onder het kopje Baten) Ontwikkeling CAO ( € -323.000 N) Na goedkeuring door het bestuur van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) is de nieuwe cao-gemeenten definitief gesloten. Met terugwerkende kracht is het loon in een tweetal stappen verhoogd. Voor 2021 betekent dit een nadelig effect van € 323.000 ten opzichte van de begroting. In december zijn de loonbudgetten met 1,5% verhoogd.
Personeelsgerelateerde budgetten (€-236.000 N) De afwijking op personeelsgerelateerde budgetten is klein te noemen. Wel valt hier op dat we een groter beroep deden op St. Rijk (inkoopondersteuning) en dat er meer claims zijn gehonoreerd vanuit het knelpuntenbudget. ICT-budgetten (€ 356.000 V) De ICT gerelateerde kosten zijn ten opzichte van de begroting niet volledig besteed. Het voordeel wat hier te zien is komt voort uit: ·Lagere investeringen ·Lagere uitgaven gegevensmanagement ·Lagere uitgaven vak applicaties Overige Bedrijfsvoeringskosten (€ 152.000 V) Binnen het onderdeel overig valt een onderschrijding te zien op de post overige. Het blijkt dat deze begroot wordt voor een fors bedrag maar dat daarop nagenoeg niets geboekt wordt. Baten In 2021 is een voordeel gerealiseerd op de baten van € 2.419.000. Dit is wordt met name veroorzaakt door de volgende verschillen. Bijdragen gemeenten (€-269.000 N) De bijdragen van de deelnemende gemeenten zijn in 2021 per saldo € 269.000 lager uitgevallen dan begroot. Vergoeding Personeelskosten en overige vergoedingen € 2.688.000 (V) In het afgelopen jaar heeft HLTsamen meer personele kosten kunnen dekken vanuit projectbudgetten, adviesbudgetten of detacheringsinkomsten. Deze posten worden normaliter niet begroot maar zijn integraal onderdeel van de afzonderlijke gemeentelijke bijdragen.
Per saldo valt er een voordeel op de vergoeding voor personele kosten (zie toelichting bij lasten) te melden. Daarmee wordt de uiteindelijk lagere gemeentelijke bijdrage verklaard. Reserve mutaties In 2021 wordt voorgesteld om € 923.000 over te hevelen naar 2022. Conform afspraak loopt dit via de reserve budgetoverhevelingen. 6.3 Waarderingsgrondslagen Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten daarvoor geeft. De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q.
schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden, overlopende vakantiegeld- en verlofaanspraken en dergelijke. Personele kosten worden niet geactiveerd. Dus voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks
vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op een andere wijze een verplichting opgenomen. Vaste activa Waardering en afschrijving vaste activa 1. Geactiveerde kosten voor onderzoek en ontwikkeling voor een bepaald actief worden lineair in maximaal 5 jaar afgeschreven. 2. Kosten voor het afsluiten van geldleningen worden direct ten laste van de exploitatie gebracht. 3. De materiële vaste activa worden gewaardeerd op de verkrijgingsprijs. 4. Activa met een verkrijgingsprijs van minder dan € 10.000,- worden in beginsel niet geactiveerd, uitgezonderd gronden en terreinen. Gronden en terreinen worden altijd geactiveerd. 5. Bij de waardering van de vaste activa worden bijdragen van derden die in directe relatie staan met het actief in mindering gebracht op de verkrijgingsprijs. 6. Investeringen worden lineair afgeschreven. 7. Afschrijven van een investering beginnen in het jaar volgend op het jaar waarin het actief wordt opgeleverd. 8. Aan een investering wordt rente toegerekend over de boekwaarde op de eerste dag van het jaar. De rente wordt berekend met het omslagpercentage. Voor 2021 is dit 0%. 9. Bij het bepalen van de afschrijvingen wordt de componentenbenadering gehanteerd.
De componentenbenadering houdt in dat verschillende samenstellende delen van een materieel vast actief afzonderlijk worden afgeschreven op basis van het individuele waardeverloop van die delen. Per samenstellend deel kunnen de economische gebruiksduren namelijk verschillen. 10. Afschrijvingsbeleid materiële vaste activa met economisch nut Machines, apparaten en installaties Hardware: 5 jaar Software en randapparatuur: 3 - 5 jaar Tractie: 7 jaar Overige: 5 jaar Overige materiële vaste activa Inventarissen in gebouwen: 6 - 15 jaar Aanpassing gebouw inpandig: 15 jaar Het bestuur kan in bijzondere gevallen beargumenteerd afwijken van de bovenstaande afschrijvingstermijnen. Overige niet genoemde investeringen worden zo veel mogelijk volgens bovenstaande richtlijnen geactiveerd. Financiële vaste activa Eventuele leningen u/g zijn opgenomen tegen nominale waarde. Vlottende activa Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Liquide middelen en overlopende posten De liquide middelen en overlopende posten worden tegen nominale waarde opgenomen. Vaste passiva Onderscheid tussen reserves en voorzieningen In het Besluit Begroting en Verantwoording is een onderscheid gemaakt tussen reserves en voorzieningen. De reserves worden weer onderscheiden in algemene reserve en bestemmingsreserves.
Algemene reserve : alle reserves, niet zijnde een bestemmingsreserve. Per 31-12-2021 zijn geen algemene reserves gevormd.
Bestemmingsreserve :
een reserve waaraan het bestuur een bepaalde bestemming heeft gegeven. Per 31-12-2021 is één bestemmingsreserve gevormd (Reserve budgetoverhevelingen). Voorziening : Per 31-12-2021 zijn geen voorzieningen gevormd. Pensioenen en andere lange termijn-personeelsbeloningen Het pensioenfonds waarbij HLTsamen is aangesloten geeft aan dat zij geen waardering conform Richtlijn voor de Jaarrekening 271 kan maken, aangezien zij geen betrouwbare en consistente splitsing kan maken van de fondsbeleggingen en pensioenverplichtingen tegenover deelnemers, ex-deelnemers en slapers van de diverse bij het fonds aangesloten werkgevers. HLTsamen heeft bij eventuele tekorten in het pensioenfonds geen verplichting tot aanvullende bijdragen anders dan toekomstige premieverhogingen. Gebruik van schattingen Bij het opstellen van de jaarrekening dient het bestuur, in overeenstemming met de algemeen aanvaarde grondslagen, bepaalde schattingen en veronderstellingen te doen die mede bepalend zijn voor de opgenomen bedragen. De feitelijke resultaten kunnen afwijken van deze schattingen. Rentetoerekening aan reserves Aan reserves wordt geen rente toegerekend. Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde, verminderd met betaalde aflossingen. Vaste schulden hebben een rentetypische looptijd van één jaar of langer. Per 31-12-2021 zijn geen langlopende leningen opgenomen.
Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. 6.4 Toelichting op de balans
Vaste activa De vaste activa worden onderscheiden in: A. Immateriële vaste activa: per 31-12-2021 heeft HLTsamen geen immateriële activa. B. Materiële vaste activa met een economisch nut: gronden en terreinen, gebouwen, weg- en waterbouwkundige werken, vervoermiddelen, machines en overige investeringen. Per 31-12-2021 beschikt HLTsamen uitsluitend over vervoermiddelen, machines en overige investeringen. Het totaalbedrag in de eindbalans bedraagt € 3.033.561. C. Financiële vaste activa: dit zijn aandelen, deelnemingen en langlopende leningen(U/G). Per 31-12-2021 heeft HLTsamen geen financiële vaste activa. Omschrijving
Boekwaarde 1-1-2021
Investering
Desinvestering
Afschrijvingen
Aflossingen
Bijdragen derden
Boekwaarde 31-12-2021
Immateriele vaste activa kosten geldleningen Kosten onderzoek en ontwikkeling Totaal immateriële vaste activa
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 793.883 1.902.245 427.365 3.123.493
0 0 232.996 660.459 30.052 923.507
0 0 19.000 62.992 15.000 96.992
0 0 153.284 647.884 115.279 916.447
0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0
0 0 854.595 1.851.829 327.137 3.033.561
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
3.123.493
923.507
96.992
916.447
0
0
3.033.561
Materiele vaste activa Investeringen met een economisch nut Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige investeringen
Financiele vaste activa Overige langlopende leningen u/g Ov. uitzettingen Totaal financiele vaste activa Totaal vaste activa
In 2021 is voor een totaalbedrag van ruim € 889.507 geïnvesteerd. De voornaamste investeringen staan hieronder vermeld. Materiële vaste activa De investeringen in vervoermiddelen betreffen: Volkswagen Transporter 8-VGN-30
33.058
Vervanging dienstauto VW Polo (binnendienst)
24.609
Vervanging VW Transporter 1-VFX-95 Boa's Lisse
17.788
Aanschaf vrachtwagen t.b.v. buitenruimte
57.236
Aanschaf elektrectische vrachtwagen t.b.v. buitenruimte
85.056
Aanschaf Heftruck
15.250
Totaal vervoersmiddelen
232.996
De investeringen in machines, apparaten en installaties betreffen: Financieel pakket 4.304 Beveiliging locatie Voorhout Aanschaf ISMS en privacytool
9.224 833
Laptops
25.763
Mobiele telefoons
7.148
Monitoren
333
Geluidsapparatuur diverse locaties
19.860
Front-End Devices
271.539
Vervanging audio/video apparatuur locatie Lisse
107.097
Vervanging audio/video apparatuur locatie Voorhout
119.729
Aanschaf Kantensteker op Tractor
30.527
Hybride Raadsvergadersysteem diverse locaties
1.542
Aanschaf watergeefvoorziening
35.711
Vervanging rioolinspectievoorzieningen
11.282
Vervanging zaagmachine en afzuiginstallatie
15.567
Totaal machines, apparaten en installaties
660.459
De overige investeringen met economisch nut betreffen: Vervangen bureau's
17.650
Vervangen overig meubilair
11.930
Aanbesteding LIAS Totaal overig economisch nut
472 30.052
Vlottende activa Uitzettingen met rente typische looptijd korter dan 1 jaar Het debiteurensaldo betreffende openbare lichamen bedraagt per 31 december 2021 € 512.696. In dit saldo zijn niet de nog te factureren aanvullende gemeentelijke bijdragen opgenomen. Deze komen tot uiting in de overlopende activa en passiva. Het debiteurensaldo betreffende de overige vorderingen per 31 december 2021 bedraagt in totaal € 47.140. Het totale debiteurensaldo is hierdoor € 559.836. De vorderingen kunnen als volgt worden gespecificeerd: Gemeentelijke bijdragen Gedetacheerd personeel aan overheid
325.162 187.534 512.696
Gedetacheerd personeel aan niet-overheid Overige te ontvangen bedragen
41.600 5.540 47.140
Ten tijde van de opstelling van deze jaarrekening stond hiervan nog € 45.322 open.
Schatkistbankieren In december 2013 is de regelgeving omtrent het schatkistbankieren ingegaan. In deze jaarrekening wordt verslag gedaan over de uitvoering van het schatkistbankieren conform art 52c van het BBV. Het bedrag dat gemiddeld over een kwartaal buiten de schatkist mag worden gehouden (drempelbedrag) bedraagt voor 2021 € 288.608. In onderstaande tabel is aangegeven welke bedragen gemiddeld per kwartaal buiten de schatkist zijn gehouden.
Drempelbedrag schatkistbankieren Lasten begroting 2021
2021 40.838.000
Maximaal toegestaan drempelbedrag (0,75%) 1e/2e kwartaal
306.000
Maximaal toegestaan drempelbedrag 3e/4e kwartaal
1.000.000
Gemiddeld saldo buiten schatkist gehouden 1e kwartaal
204.000
Gemiddeld saldo buiten schatkist gehouden 2e kwartaal
211.000
Gemiddeld saldo buiten schatkist gehouden 3e kwartaal
234.000
Gemiddeld saldo buiten schatkist gehouden 4e kwartaal
217.000
Per 31 december 2021 stond € 1.840.091 gestald bij de schatkist.
Overlopende activa De naar 2022 overlopende activa ad € 5.201.474 betreffen: Diverse vooruitbetaalde facturen Te betalen aanvullende bijdragen door gemeenten
940.292 4.261.182 5.201.474
Liquide middelen Per 31 december 2021 bedroegen de banksaldi als volgt: BNG-hoofdrekening NL 78 BNGH 0285170414 Rabobank NL 95 RABO 0130584886 Totaal
251.625 10.473 262.104
PASSIVA Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit de Reserve budgetoverhevelingen. Per 31-12-2021 bedraagt het saldo € 817.833. Reserve
Stand per 1-1-2021
Overhevelingen
Toevoeging
230.000
Onttrekking
923.165
Stand per 31-122021
230.000
923.165
De bestemmingsreserve overhevelingen is gevormd door: Budget extra taken team vergunningen
121.910
Budget extra taken team facilitaire zaken
65.000
Budget inhuur personeel team communicatie
9.000
Budget inhuur personeel impl. Omgevingswet
385.934
Budget advieskosten Digitaal Stelsel Omgevingswet
301.390
Budget advieskosten Data Gedreven Sturing
39.931 923.165
De Reserve budgetoverhevelingen is alleen voor de overheveling van budgetten van het afgelopen dienstjaar naar het nieuwe dienstjaar.
Vaste schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer Per 31-12-2021 had HLTsamen geen langlopende leningen.
Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar De netto vlottende schulden worden onderscheiden in kasgeldleningen en overige schulden. Per 31-12-2021 had HLTsamen één kasgeldlening van € 3.000.000. De netto vlottende schulden per 31 december 2021 bestaan uit “overige schulden” ter grootte van € 5.237.293. Deze schulden bestaan uit de volgende kostensoorten: Personeelskosten 2.592.803 Kosten personeel derden 674.413 Overige goederen en diensten 82.406 Af te dragen BTW 1.887.671 5.237.293
Overlopende passiva De overlopende passiva bedragen in totaal € 1.736.608. Deze bestaan uit nog te betalen bedragen voor: Personeelskosten
785.863
Kosten personeel derden
66.378
Terug te betalen bijdrage gemeenten
566.145
Overige goederen en diensten
318.222 1.736.608
Niet uit de balans blijkende verplichtingen De gemeenschappelijke regeling is verplichtingen aangegaan met meerdere leveranciers. De opdrachten met een contractwaarde boven de Europese aanbestedingsdrempel bedroeg per eind 2021 ca. € 3,5 mln.
Niet in de balans opgenomen verplichtingen
Per 31-12-2021
Energiecontract
n.b.
ICT, applicaties, telecom etc.
€
3.009.000
-Schoonmaak
€
250.000
-Warme drank etc.
€
166.000
Beveiliging
€
50.000
Verzekeringen
€
12.739
Totaal niet in de balans opgenomen verplichtingen
€
3.487.739
Facilitair
6.5 Incidenteel en structureel beeld De incidentele baten en lasten 2021 betreffen een aantal extra en plus taken die HLT voor de gemeenten uitvoert. Het overgrote deel van deze taken zijn structureel van aard en zijn derhalve niet in het overzicht meegenomen. De onderstaande taken bestaan uit implementatie werkzaamheden, die eenmaal gerealiseerd, daarna niet meer terugkomen. Bedragen x € 1.000
Realisatie - Digitaal Stelsel Omgevingswet Storting reserve - Digitaal Stelsel Omgevingswet
Begroting Realisatie 2021 2021 € 54 € 54 € 301 € 301
Realisatie - Implementatie Omgevingswet Onttrekking reserve - Implementatie Omgevingswet Storting reserve - Implementatie Omgevingswet
€ € €
18 € -90 € 272 €
22 -90 386
Storting reserve - Inhuur communicatie Omgevingswet Storting reserve - Inhuur opzet vastgoedadministratie Storting reserve - Data Gedreven Sturing Storting reserve - Inhuur extra taken team Vergunningen
€ € € €
9 65 40 122
€ € € €
9 65 40 122
Onttrekking reserve - Veiligheid/handhaving (ondermijning) Onttrekking reserve - Handhaving buitengebied (GOM/ISG) Onttrekking reserve - Contactfunctionaris
€ € €
-32 € -13 € -95 €
-32 -13 -95
Totaal lasten
€
651 €
769
Bijdrage Hillegom/Lisse/Teylingen
€
-651 €
-769
Totaal baten
€
-651 €
-769
Totaal lasten - baten
€
-
€
-
Structureel evenwicht. De toezichthouder (provincie) ziet toe op het structureel evenwicht. Structureel in evenwicht zijn betekent dat na eliminatie van de incidentele posten de lasten gedekt kunnen worden met baten (structurele lasten worden gedekt met structurele baten).
Op basis van onderstaand overzicht wordt getoond dat de jaarrekening 2021, conform de uitgangspunten van de BBV, structureel in evenwicht is. Reguliere taken BRO, DSO, Datagedreven sturing Capaciteit Verkeer Capaciteit Verkeer, mobiliteit, DPW Centrumvisie Contactfunctionaris Energietransitie Extra bouwaanvragen, DPW, Extra DPW, Legalisatie onderzoeken Extra bouwaanvragen, DPW, Legalisatie onderzoeken Extra bouwaanvragen, Legalisatie onderzoeken Extra bouwvergunningen Handhaving buitengebied, juridische handhaving Handhaving buitengebied, juridische handhaving, BOA capaciteit Handhaving buitengebied, juridische handhaving, BOA capaciteit, uitstallingenbeleid LAA medewerker Omgevingsmanager bouwprojecten Omgevingsvisie Lisse (is al teruggegeven in BERAP 2021) Omgevingswet Ondermijning Ondermijning, Integraal veiligheidsbeleid Toezichthouder Kabels en leidingen Vastgoed Eindtotaal Bijdrage Hillegom/Lisse/Teylingen Totaal baten
Bedragen x € 1.000 Begroot 2021 Werkelijk 2021 Verschil 42.389 41.706 683 810 810 0 120 120 145 145 196 196 198 198 274 274 136 136 86 86 80 80 100 100 90 90 1 126 153 -27 288 289 -1 130 96 34 190 142 48 80 80 360 360 221 194 27 151 151 0 87 87 208 240 -33 46.465 45.652 812 45.921 45.652 269 544 543
6.6 Wet normering topinkomens
In onderstaand overzicht staan de topfunctionarissen van de werkorganisatie HLTsamen opgenomen. Op grond van de Wet Normering Topinkomens (WNT) moeten inkomens en ontslagvergoedingen van topfunctionarissen bij instellingen met een publieke taak openbaar gemaakt worden. Het voor HLTsamen toepasselijke bezoldigingsmaximum is het algemeen bezoldigingsmaximum en is in 2021 gesteld op € 209.000. De topfunctionarissen zijn in dienst bij de volgende WNT-instellingen: gemeente Hillegom, Lisse en Teylingen. De topfunctionarissen ontvangen geen inkomen vanuit de werkorganisatie HLTsamen, maar vanuit de gemeente waar ze in dienst zijn. Er is ook geen sprake van onverschuldigde betalingen aan de topfunctionarissen binnen de betreffende gemeente. Hillegom
Aanvang en einde functievervulling in 2021 Dienstbetrekking? Lisse
Aanvang en einde functievervulling in 2021 Dienstbetrekking? Teylingen
A. van Erk Bestuurder HLTsamen
A. de Jong Bestuurder HLTsamen
C. Baauw Directeur HLTsamen
1/1 – 31/12
1/1 – 31/12
1/1 – 31/12
Nee
Nee
Nee
Bestuurder HLTsamen
J. van der Laan Bestuurder HLTsamen
J. van Haaster Bestuurder HLTsamen
B. Marinussen Directeur HLTsamen a.i.
Directeur HLTsamen
1/1 – 31/12
1/1 – 30/3
15/4 – 31/12
1/1 – 30/4
01/5 – 31/12
Nee
Nee
Nee
Nee
Nee
C. Breuer Voorzitter bestuur
M. Volten Bestuurder HLTsamen
J. Tomassen Directeur HLTsamen
L. Spruit
E. Prins
HLTsamen Aanvang en einde functievervulling in 2021 Dienstbetrekking?
1/1 – 31/12
1/1 – 31/12
1/1 – 31/12
Nee
Nee
Nee
In 2021 zijn geen topfunctionarissen conform WNT-wetgeving ingehuurd.
7. Bijlagen Bijlage 1. Staat van kredieten 2021 Uit jaar
Kredietnaam IBB_OV_Overige initiatieven FAC_Beveiliging locatie Voorhout
Totaalkrediet 101.199 30.000
Uitgegeven t/m 2020
Uitgegeven Restant per 31- Afsluiten per 312021 12-2021 12-2021
2019
35.378
21.225
44.596
Ja
2019
66
9.224
20.710
Nee
IBB_OV_BGT naar IMGEO
63.100
2019
22.600
40.500
Ja
IBB_HA_Harm.App.landschap
134.750
2019
103.149
31.601
Ja
4.304
2018
4.304
0
Ja
IBB_OW_Dienstverlening service formules
100.000
2020
-15.000
115.000
Nee
IBB_HA_Harm BOR
270.000
2019
112.041
107.033
Nee
IBB_OV_Overige Initiatieven 2021
600.000
2021
600.000
Nee
IBB_UD_Dienstverlening_Regie op kanalen
52.395
2019
0
Ja
AUT_Firewall
13.000
2019
13.000
Ja
250.000
2021
IBB_HA_Financieel pakket
50.926
43.215
9.180
271.539
-21.539
-62.992
62.992
AUT_Front-End Devices 2021
Nee
AUT_Centrale Infrastructuur 2021
1.500.000
2021
1.500.000
Nee
AUT_Veilgheid, continuïteït 2021
50.000
2021
50.000
Ja
AUT_Proces en Optimalisatie 2021
50.000
2021
50.000
Ja
IBB_OV_aanschaf ISMS en privacytool 19/19/20
833
2021
833
0
Ja
IBB_OV_Aanbesteding LIAD 2021
50.000
2021
472
49.528
Ja
HA_Aanbesteding beheerpakketten basisreg(Neuron)
100.000
2020
100.000
Ja
Implementatie Omgevingswet
226.076
2020
17.244
208.832
Ja
IBB_UD_Dienstverlening_Dashboards
74.000
2020
57.155
16.845
Ja
10.942
2020
0
Ja
30.000
Ja
AUT_SQL licenties
FAC_Beveiliging locatie Lisse
30.000 100.000
Vervanging audio/video apparatuur locatie Lisse
107.495 Vervanging audio/video apparatuur locatie Voorhout
FAC_Vervangen tractie electro scooters 2019 Verv. Dienstauto fac. VW Polo (alg.binnendienst) AUT_Telefooncentrale
16.000 24.609
0
10.942
2019 2020
107.097
-7.097
Ja
2020
119.729
-12.234
Ja
5.000
Nee
0
Ja
0
Ja
116.354
Nee
2019
11.000
2021
24.609
0
2019
AUT_Laptops 2019
399.000
2019
FZI_Verv,airco ICT ruimte locatie Lisse
50.000
2020
50.000
Ja
FZI_Verv,airco ICT ruimte locatie Hillegom
15.000
2021
15.000
Ja
Telefooncentrale 2020
225.000
2019
164.289
Nee
FZV_verv. Auto VW Transporter Boa's Hgom ext. 2021
24.000
2021
24.000
Nee
FZV_verv. Auto VW Transporter 1-VFX-95Boa's Lisse 2021
24.000
2021
17.788
6.212
Ja
Mobiele telefoons 2020
97.719
2019
90.571
7.148
-1
Ja
Monitoren 2020
70.350
2019
55.350
333
14.667
Ja
256.883
25.763
60.711
Vervangen Airco ICT ruimten Teylingen 2020
15.000
2020
15.000
Ja
Dienstauto facilitair locatie Sassenheim
24.000
2020
24.000
Ja
FZV_Verv. Sloep Clever Viking boot BOA's
30.000
2021
30.000
Ja
FZO_Geluidsapparatuur div.locaties 2020
20.000
2020
140
Ja
50.000
2020
50.000
Ja
FZO_Aanpassing balie locatie Voorhout 2020
25.000
2020
25.000
Nee
Vervangen bureau's 2020
25.000
2019
-3.651
Ja
Vervangen bureau's 2021
25.000
2021
25.000
Nee
10.000
2021
10.000
Nee
Vervangen bureaustoelen 2020
75.000
2019
75.000
Nee
Vervangen overig meubilair 2020
15.000
Hybride Raadsvergadersysteem div. locaties
1.542
FZV_Verv.Sloep Clever Viking t.b.v. BOA's
Vervangen overig meubilair 2021
Project burgerzaken
19.860
11.002
17.650
2019
11.930
3.070
Ja
2020
1.542
0
Ja
2021
29.507
-11.784
Ja
2021
36.507
-16.330
Ja
47.800
Ja
14.742
Nee
25.000
Nee
17.723
Project vergunningen
20.177
BR_VW Transporter 1-VFX-99
47.800
2020
BR_Verv.VW Transporter 8-VGN-30
47.800
2020
BR_Verv.Borstelmachine 2021
25.000
2021
33.058
BR_Verv.Vrachtw.Volkswagen Transport VK-752-L 2021
45.000
2021
19.000
2020
Skottel werkboot (vervanging Yamaha dieselmotor)
20.000
Renault Kangoo ( electrisch ) BOA VB-998-V
25.000
BRV_Aanschaf vrachtw. t.b.v. buitenruimte
65.000
BRV_Aanschaf elektr. vrachtw. t.b.v. buitenruimte
100.000
Aanschaf Kantensteker op Tractor
30.527
Aanschaf Heftruck
15.250
Aanschaf watergeefvoorziening 2021
30.884
Vervanging zaagmachine en afzuiginstallatie
15.567
Vervanging rioolinspectievooorzieningen
8.510
Vervanging Volkswagen Polo binnendienst
5.712.552
45.000
Nee
19.000
Ja
2021
20.000
Ja
2020
25.000
Ja
19.000
-19.000
2020
57.236
7.764
Ja
2020
85.056
14.944
Nee
2021
30.527
-0
Ja
2021
15.250
0
Ja
2021
35.711
-4.827
Ja
2021
15.567
0
Ja
2021
11.282
-2.772
Ja
1.106.627
3.832.387
In 2021 is er geïnvesteerd in ICT - waaronder BOR. Daarnaast front end devices (laptops etc.) . De trend waarbij applicaties op abonnementsbasis worden afgenomen wordt steeds zichtbaarder. Dit zorgt ervoor dat de hoge initiële kosten niet zo zeer liggen in de aanschaf, maar in de implementatie van nieuwe software. Daarnaast zijn er audio en video faciliteiten voor raadzalen aangeschaft.
Bijlage 2. Budgetoverheveling
De onttrekkingen uit en stortingen in de Reserve Budgetoverheveling zijn de volgende.
De middelen die in 2021 beschikbaar zijn gesteld voor de Omgevingswet in 2021 zijn niet geheel besteed. Dit mede als gevolg van uitstel invoering Omgevingswet.
Bijlage 3. Dienstverlening "Service op maat" jaaroverzicht 2021
Kanalen: ontwikkeling vraag Aantallen
2019
2020
2021
Q1 2021
Q2 2021
Q3 2021
Q4 2021
Beantwoorde telefoongesprekken Baliebezoek Totaal Hillegom
53.220
54.373
47.234
14.760
13.654
7.457
11.363
32.940 8.316
25.341 6.708
34.422 9.081
7.735 2.263
10.8561 2.804
9.040 2.316
6.791 1.698
8.736 15.888
7.335 11.298
9.574 15.767
2.247 3.225
2.982 5.070
2.551 4.173
1.794 3.299
11.677 658 8.600
9.620 306 8.433
2813 90 2.924
2.350 121 2.203
2.948 55 1.583
1.509 40 1.723
Lisse Sassenheim Facebookberichten Twitterberichten Chats Ontvangen
Percentages
KPI
‘19
‘20
‘21
% opgenomen telefoongesprekken % binnen 5 minuten geholpen aan de balie
90 90
98 89
95 80
95 92
% terugbellen binnen 2 werkdagen HLT-organisatie
80
57
63
62
Een keer per twee jaar meten we onze klanttevredenheid in de benchmark ‘Waarstaatjegemeente.nl‘. De rapportages zijn binnen en de resultaten zien er als volgt uit: Gemeente Score 2018 Score 2020 Algehele dienstverlening Algehele dienstverlening Inwoners Ondernemers Inwoners Ondernemers Lisse 6.6 Niet gemeten 7.0 6.6 Hillegom 6.8 Niet gemeten 7.2 6.8 Teylingen 7.1 Niet gemeten 7.1 6.9 Landelijk gemiddelde 6.7 6.8 6.5
1 Het afgelopen kwartaal hebben we meer klanten aan de balie geholpen dan in de afzonderlijke kwartalen vorig jaar, met minder openingsvensters.
Bijlage 4. Financiële bijdragen deelnemende gemeenten Bedragen x € 1.000
Bijlage 5. Overzicht lasten en baten per taakveld Het overzicht van lasten en baten geeft per, in het BBV voorgeschreven, taakveld aan de omvang van de lasten en baten per taakveld. Het betreft hier een door de BBV verplicht op te nemen overzicht. Voor 2021 gelden de volgende cijfers.