1. Ontwerpbegroting 2026 HLTsamen.pdf
Tekst van het document
Bij het inschatten van kans en impact wordt rekening gehouden met de beheersmaatregelen die zijn getroffen (of worden getroffen) om het risico en/of de impact te verkleinen. Op deze manier wordt het netto risicobedrag berekend. De risico’s zijn geïnventariseerd en geactualiseerd door de managers die sturen op de beheersing
20
van het risico en de daarmee verbonden doelstellingen. Bij het inschatten van kans en impact hebben zij gebruik gemaakt van een standaard tabel voor kans en impact. Op basis van bovengenoemde risico-inventarisatie is gebleken dat de omvang van het netto risico van HLTsamen € 1.446.400 bedraagt. Omvang risico HLTsamen 1 januari 2026 Risicobedrag % risico i.r.t. omvang Begroting 2025
€ 1.446.400 =2,3%
Omvang incidentele weerstandscapaciteit HLTsamen HLTsamen heeft geen incidentele weerstandscapaciteit, omdat HLTsamen geen algemene reserve en geen stille reserves heeft. Het risicobedrag € 1.446.400 zal naar rato (verdeelsleutel) worden toegevoegd aan de omvang van het risico van Hillegom, Lisse en Teylingen. Score 1. laag 2. gemiddeld 3. hoog
Risicokans 0% - 25% 25% - 75% 75% - 100%
Score
Risicokans
1. laag 2. gemiddeld 3. hoog
0% - 25% 25% - 75% 75% - 100%
Onderdeel
Beschrijving risico
Gemiddelde risicokans 12,50% 50% 87,50% Gemiddelde risicokans 12,50% 50% 87,50%
Maximaal risico
Kans
Beleid Bedrijfsvoering Relatief hoog ziekteverzuim maakt €2.050.000 Gemiddeld het noodzakelijk personeel te vervangen. Dit kan resulteren in hoge kosten inhuur, bijstellen /vertragen plannen en vermindering van kwaliteit van producten en diensten. Rechtmatigheid. De context voor €78.750 Hoog gemeenten als het gaat om de systeemwereld van wet- en regelgeving wordt steeds complexer en ingrijpender. De opgave om daarop ingericht te zijn wordt steeds groter. De colleges en het HLTsamen bestuur leggen een rechtmatigheidsverantwoording af. Op basis van het huidige ambitieniveau als het gaat om rapporteringsgrenzen en controle toleranties wordt het een flinke opgave om als organisatie voldoende op niveau te komen. Het risico bestaat dat we extra moeten inhuren om de wettelijke eisen waar te maken.
21
%
Financieel risico 0% €0
50,00% €1.025.000
87,50%
€68.900
Inkoop. HLTsamen loopt momenteel risico op aanbestedingstrajecten voor materiële aankopen (anders dan inhuur). Dit geeft risico’s in de rechtmatigheid van aanbestedingstrajecten. Dit leidt tot extra kosten juridisch en accountant Incidenten ICT, Informatieveiligheid en Privacy. Dit kan resulteren in continuïteitsproblemen, boetes en reputatieschade. Bedrag is gebaseerd op gemiddelde van eerdere hacks bij gemeenten.
€60.000 Hoog
87,50%
€52.500
€2.400.000 Laag
12,50%
€300.000
€ 1.446.400 Schuldpositie en solvabiliteit Het BBV schrijft een aantal kengetallen voor ter opname in de paragraaf Weerstandsvermogen en Risicomanagement. Kengetallen Netto schuldquote Netto schuldpositie gecorr. voor verstr. leningen Solvabiliteit Structurele exploitatieruimte
Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028 2029 -1,32% 4,47% 2,21% 1,51% 3,12% 1,98% -1,32% 25,68% -1,24%
4,47% 4,97% 0,00%
2,21% 15,81% 0,00%
1,51% 16,39% 0,00%
3,12% 15,16% 0,00%
1,98% 16,14% 0,00%
Netto schuldquote De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van de GR ten opzichte van de eigen middelen. De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. Overigens hanteert de VNG een signaalwaarde van 100%, waarboven waakzaamheid is geboden. Een netto schuldquote van hoger dan 130% is een indicatie voor een te hoge schuld. Netto schuldquote Vaste schulden Netto vlottende schuld Overlopende passiva Fin. activa (uitsluitend art. 36, d, e, f)* Uitzettingen < 1 jaar Liquide middelen Overlopende activa Totaal Totale baten, excl. mutaties reserves Netto schuldquote (netto schuld/baten)
Rekening 2024 0 7.796 1.125 0 5.341 223 4.234 -876 66.127 -1,32%
Begroting 2025 0 8.606 500 0 1.040 250 5.000 2.816 62.990 4,47%
22
Begroting 2026 0 8.653 1.000 0 3.020 250 5.000 1.383 62.453 2,21%
Begroting 2027 0 8.202 1.000 0 3.020 250 5.000 932 61.697 1,51%
Bedragen x € 1.000 Begroting Begroting 2028 2029 0 0 8.693 7.892 1.500 1.500 0 0 3.020 3.020 250 150 5.000 5.000 1.923 1.222 61.697 61.697 3,12% 1,98%
* Betreft art. 36 BBV d. uitzettingen in ’s Rijksschatkist met een rentetypische looptijd van één jaar of langer; e. uitzettingen in de vorm van Nederlands schuldpapier met een rentetypische looptijd van één jaar of langer; f. overige uitzettingen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer. Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen Om inzicht te verkrijgen in hoeverre sprake is van doorlenen wordt de netto schuldquote zowel inals exclusief doorgeleende gelden weergegeven. Op die manier wordt duidelijk in beeld gebracht wat het aandeel van de verstrekte leningen is en wat dit betekent voor de schuldenlast. De wijze waarop de netto schuldquote gecorrigeerd voor de doorgeleende gelden wordt berekend is gelijk aan de netto schuldquote, met dien verstande dat bij de financiële activa ook alle verstrekte leningen worden opgenomen. HLTsamen heeft geen doorgeleende leningen. Bedragen x € 1.000 Netto schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen Vaste schulden Netto vlottende schuld Overlopende passiva Fin. activa (uitsluitend art. 36, b,c,d,e,f)* Uitzettingen < 1 jaar Liquide middelen Overlopende activa Totaal Totale baten, excl. mutaties reserves Netto schuldquote (netto schuld/baten)
Rekening
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2024
2025
2026
2027
2028
2029
0 8.653 1.000 0 3.020 250 5.000 1.383 62.453 2,21%
0 8.202 1.000 0 3.020 250 5.000 932 61.697 1,51%
0 8.693 1.500 0 3.020 250 5.000 1.923 61.697 3,12%
0 7.892 1.500 0 3.020 150 5.000 1.222 61.697 1,98%
0 7.796 1.125 0 5.341 223 4.234 -876 66.127 -1,32%
0 8.606 500 0 1.040 250 5.000 2.816 62.990 4,47%
* Betreft art. 36 BBV b. leningen aan: 1. openbare lichamen als bedoeld in artikel 1, onderdeel a, van de Wet financiering decentrale overheden; 2. woningbouwcorporaties; 3. deelnemingen; 4. overige verbonden partijen; c. overige langlopende leningen; d. uitzettingen in ’s Rijksschatkist met een rentetypische looptijd van één jaar of langer; e. uitzettingen in de vorm van Nederlands schuldpapier met een rentetypische looptijd van één jaar of langer; f. overige uitzettingen met een rentetypische looptijd van één jaar of langer. Solvabiliteitratio De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin het bezit op de balans gefinancierd is door het eigen vermogen en in hoeverre de GR aan de financiële verplichtingen kan voldoen. Onder de solvabiliteitsratio wordt verstaan het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Onder het eigen vermogen verstaan we de algemene reserve en de overige bestemmingsreserves en het eventuele resultaat uit het overzicht baten en lasten. Solvabiliteitsratio
Eigen vermogen Balanstotaal Solvabiliteit (ev/balanstotaal)
Rekening
Begroting
2024 3.384 13.179 25,68%
2025 500 10.056 4,97%
23
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2026 2.000 12.653 15,81%
2027 2.000 12.202 16,39%
2028 2.000 13.193 15,16%
2029 2.000 12.392 16,14%
Structurele exploitatieruimte Dit kengetal geeft aan hoe groot de structurele exploitatieruimte is, doordat wordt gekeken naar de structurele baten en structurele lasten. Deze worden vergeleken met de totale baten. Een positief percentage betekent dat de structurele baten toereikend zijn om de structurele lasten (waaronder de rente en aflossing van een lening) te dekken. De relevantie van dit kengetal voor de beoordeling van de financiële positie schuilt erin dat het van belang is om te weten welke structurele ruimte een gemeente of provincie heeft om de eigen lasten te dragen, of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Omschrijving Startpunt Kadernota 2025-2028 Loon- en prijsontwikkelingen CAO 2025-2027 Prijsontwikkelingen FKGR 2026: materieel deel Uitbreiding areaal Totaal Lasten begroting 2026-2029
2025 0 0 0 0 62.990.119
2026 60.640.264 1.558.919 936.620 39.543 63.175.347
2027 59.901.868 1.443.810 240.754 39.543 61.625.975
2028 59.901.868 1.443.810 240.754 39.543 61.625.975
2029 59.901.868 1.443.810 240.754 39.543 61.625.975
1.6.3 Paragraaf Financiering Inleiding De financieringsfunctie dient uitsluitend de publieke taak. Het beleid valt binnen de kaders die zijn gesteld in de Wet financiering decentrale overheden (Wet Fido). Centraal in deze wet staan transparantie en risicobeheersing. Om inzicht te geven in de manier waarop de gemeenschappelijke regeling dit doet en een beeld te geven van de stand van zaken gaan we in deze paragraaf in op de ontwikkelingen rond de financiering, het te voeren beleid op dit gebied en de risico’s die we daarbij lopen. Algemeen Het door het bestuur nog vast te stellen concept-financieringsstatuut vormt het kader voor beleid en uitvoering van de treasuryfunctie. De huidige gemeentelijke statuten verschillen niet veel qua inhoud. Daarom zullen tot dan deze statuten het uitgangspunt zijn voor de treasuryfunctie. Het uitgangspunt bij het aantrekken van vermogen is dat de kasgeldlimiet optimaal benut wordt en zoveel mogelijk kort vermogen wordt aangetrokken. Hierbij wordt benadrukt dat de treasuryfunctie uitsluitend de publieke taak dient en dat een prudent beleid wordt gevoerd binnen de kaders die zijn gesteld in de Wet financiering decentrale overheden (Wet Fido). Welke ontwikkelingen spelen er? Renteontwikkelingen De Europese Centrale Bank (ECB) heeft in maart 2025 het herfinancieringstarief verlaagd van 2,90% naar 2,65%(het huidige percentage).
Momenteel (april 2026) bedraagt de geldmarktrente voor aan te trekken driemaands kasgeldleningen 2,67%. De vergoedingen bij het Schatkistbankieren staan op 2,42%. De kapitaalmarktrente voor aan te trekken leningen voor looptijden van 5 en 10 jaar zonder renteherziening bedraagt momenteel resp. 3,65% en 3,80%. De verwachting is dat deze rentetarieven zullen dalen. Liquiditeitsprognoses HLTsamen verkrijgt zijn financiële middelen door periodieke bijdragen van de deelnemende gemeenten die de reguliere exploitatiekosten afdekken. Regelmatig stellen we liquiditeitsprognoses voor de korte termijn op om tijdig in te spelen op schommelingen in de liquiditeit. Omdat de reguliere exploitatiekosten gefinancierd worden door de deelnemende gemeenten, heeft HLTsamen in principe geen geldleningen nodig anders dan voor de aanschaf en vervanging van bedrijfsmiddelen met een meerjarig nut. Gezien de hoogte van de geraamde investeringen zal er naar verwachting extra financiering noodzakelijk zijn.
24
Risicobeheer Het risicobeheer is gericht op het beperken van financiële risico’s. In het Financieringsstatuut zullen richtlijnen en limieten worden opgenomen, die de basis vormen voor alle transacties op dit gebied. Ons beleid is om zoveel mogelijk gebruik te maken van veilige en inzichtelijke financiële instrumenten. De Wet Fido geeft normen voor het beperken van risico’s. De belangrijkste risicocategorie is het renterisico, waarvan de kasgeldlimiet en de renterisiconorm belangrijke richtlijnen zijn ter beperking van renterisico’s. De kasgeldlimiet heeft betrekking op leningen met een rentetypische looptijd tot één jaar. Het totaal van deze leningen mag voor een gemeenschappelijke regeling niet meer bedragen dan 8,2% van de totale lasten op de begroting. De renterisiconorm heeft betrekking op leningen met een rentetypische looptijd vanaf één jaar. De verplichte aflossingen en renteherzieningen op deze leningen mogen niet meer bedragen dan 20% van de totale lasten op de begroting. Het doel van deze normen is om het risico te beperken wanneer bij herfinanciering van de leningen een rentestijging leidt tot financiële problemen. HLTsamen heeft op dit moment geen leningen met een looptijd langer dan één jaar. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet staat toe om in 2026 de financieringsbehoefte tot een bedrag van € 5,1 miljoen te dekken met kortlopende leningen.
Zodra wij deze limiet voor een langere periode (meer dan een half jaar) dreigen te overschrijden, trekken wij een langlopende lening aan of vragen wij (onderbouwd) toestemming aan de provincie als toezichthouder om gedurende een bepaalde periode de limiet te mogen overschrijden. Gelet op de lage rente voor kort krediet, maken we zoveel mogelijk gebruik van de toegestane norm, tenzij we sterke rentestijgingen verwachten op de kapitaalmarkt. Kasgeldlimiet x € 1.000
Begroting 2026 62.453 5.121 2.000 3.121
Begrotingstotaal lasten Maximaal toegestane kasgeldlimiet (8,2% van begrotingstotaal lasten) Gemiddeld saldo vlottende korte schuld en vlottende middelen Ruimte onder kasgeldlimiet
Renterisiconorm Renterisiconorm (bedragen x € 1.000)
Rekening
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2024
2025
2026
2027
2028
2029
1 2
Renteherziening op langlopende schuld o/g Te betalen aflossingen
0 0
0 0
0 0
0 0
0 0
0 0
3 4 5a 5b 4a 4
Renterisico (1 en 2) Renterisiconorm Ruimte onder risiconorm Overschrijding risiconorm Begrotingstotaal lasten Renterisiconorm 20% van begrotingstotaal
0 9.989 9.989 0 49.947 9.989
0 12.598 12.598 0 62.990 12.598
0 12.491 12.491 0 62.453 12.491
0 12.339 12.339 0 61.697 12.339
0 12.339 12.339 0 61.697 12.339
0 12.339 12.339 0 61.697 12.339
Ook voor de komende jaren zullen we onder de renterisico-norm blijven. Financieringsbehoefte Per 1 januari 2026 houden we boekhoudkundig rekening met een financieringsbehoefte van € 2,8 mln. Dit is een globale berekening van het verschil tussen het totaal van de vaste activa enerzijds en de vaste financieringsmiddelen anderzijds (reserves, voorzieningen, langlopende leningen). Het werkelijke liquiditeitstekort per 1 januari 2026 zal vermoedelijk lager uitkomen ten gevolge van crediteurensaldi, vertraging van investeringen en vooruit ontvangen bedragen.
25
Financieringsbehoefte 1 Reserves en voorzieningen 2 Langlopende leningen 3 Totaal vaste financieringsmiddelen 4 Boekw. Investeringen Financieringstekort (3 – 4)
Begroting Begroting Begroting 1-1-2025 1-1-2026 1-1-2027 4.258 950 3.000 0 0 0 4.258 3.381 877
950 3.766 -2.816
Begroting 1-1-2028 3.000 0
Begroting 1-1-2029 3.000 0
3.000 3.932 -932
3.000 4.923 -1.923
3.000 4.383 -1.383
Schuldpositie en solvabiliteit Het BBV schrijft een aantal kengetallen voor ter opname in de paragraaf Weerstandsvermogen en Risicomanagement. Omdat een aantal van deze kengetallen verband houden met de financiering, zijn deze ook hier opgenomen. Kengetal Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028 2029 Netto schuldquote -1,32% 4,47% 2,21% 1,51% 3,12% 1,98% Netto schuldquote gecorr. 1,51% voor verstr. leningen -1,32% 4,47% 2,21% 3,12% 1,98% Solvabiliteitsratio 25,68% 4,97% 15,81% 16,39% 15,16% 16,14% Rentemethodiek In het BBV is opgenomen dat de paragraaf financiering van de begroting en jaarrekening naast de beleidsvoornemens en het gerealiseerde beleid ten aanzien van het risicobeheer van de financieringsportefeuille ook verplicht inzicht moet geven in: - de rentelasten uit externe financiering - het renteresultaat - de wijze van rentetoerekening. Door onderstaand overzicht en toelichting in de paragraaf financiering op te nemen wordt invulling gegeven aan deze verplichting. 1-1-2025 Restant korte financiering Restant lange financiering Totaal externe financiering Gew ogen gemiddeld rentepercentage externe financiering tbv rente eigen vermogen (nvt)
1-1-2026
1-1-2027
1-1-2028
1-1-2029
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0
a1. De externe rentelasten over de korte financiering a2. De externe rentelasten over de lange financiering b. De externe rentebaten Totaal door te rekenen externe rente
+ + -/-
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
c1. De rente die aan de grondexploitatie moet w orden doorberekend c2. De rentelasten van projectfinanciering c3. De rentebaten van doorverstrekte leningen (projectfinanciering) Saldo door te rekenen externe rente
-/-/+
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
d1. Rente over eigen vermogen d2. Rente over voorzieningen (gew aardeerd op contante w aarde) De aan taakvelden toe te rekenen rente e. De w erkelijk aan taakvelden toegerekende rente (renteomslag) f. Renteresultaat op het taakveld treasury
+ +
0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
0
3.381.000 0,00% 0,00%
3.766.000 0,00% 0,00%
4.382.917 0,00% 0,00%
3.932.040 0,00% 0,00%
4.923.165 0,00% 0,00%
0,00% 0 0
0,00% 0 0
0,00% 0 0
0,00% 0 0
0,00% 0 0
-/-
Boekw aarde activa voor renteomslag, excl. verstrekte leningen Omslagrenteberekening Voorstel: afronden naar Verschil in toegepast % Hierdoor te verw achten renteresultaat Verschil met w erkelijk renteresultaat
26
0
Alle rente loopt via het taakveld 0.5 Treasury. Alle rentelasten en -baten worden indien van toepassing direct op dit taakveld geboekt. Voor de inzet van immateriële, materiële en financiële activa wordt de rente voor de financiering van deze activa omgeslagen over de betreffende taakvelden (lasten). De afschrijvingen worden direct ten laste gebracht van de diverse taakvelden, waarop de af te schrijven activa betrekking hebben. Overzicht EMU-saldo Sinds 2006 zijn gemeenten en gemeenschappelijke regelingen verplicht een raming van de eigen ‘bijdrage’ aan het EMU-saldo op te nemen (EMU staat voor Economische en Monetaire Unie). Om de cijfers tussen verschillende landen goed te vergelijken zijn in de Europese Unie afspraken gemaakt over de wijze van berekening van het EMU-saldo. Het EMU-saldo wordt berekend op kasbasis, dus de feitelijke geldstromen die in een jaar plaatsvinden. Een negatief EMU-saldo wil niet zeggen dat de gemeenschappelijke regeling onmiddellijk een probleem heeft, omdat zij werkt met het baten- en lastenstelsel. Het geraamde EMU-saldo van HLTsamen voor 2025 t/m 2029 ziet er als volgt uit: EMU saldo prognose (x € 1.000) 2025 2026 2027 2028 1 2 3 4 5 6a 6b 7 8a 8b 9 10
Exploitatiesaldo voor toevoeging aan (+) cq onttr. uit reserves (-) Afschrijvingen ten laste van de exploitatie Bruto dotaties aan de voorzieningen ten laste van de exploitatie Uitgaven aan investeringen in (im) materiële vaste activa De in mindering op 4 gebrachte bijdragen van Rijk, Provincie, EU Verkoopopbr. uit desinvesteringen in (im) materiële vaste activa Boekwinst op desinvesteringen in (im) materiële vaste activa Uitgaven aan grond en uitgaven van bouwrijp maken Verkoopopbrengsten van grond Boekwinst op grondverkopen Betalingen ten laste van voorzieningen Boekwinst bij verkoop van deelnemingen en aandelen Geraamd EMU-saldo
27
/+ +
0 948
+
0
-
0 0 0 806 1.216 1.306 0
1.908 1.178
0
2029 0 1.321
0
0
765 2.298
620
+
0
0
0
0
0
+
0
0
0
0
0
-
0
0
0
0
0
+ -
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
0 0 0 0
-
0
0
0
0
0
-960
-371
451
-991
701
1.6.4 Paragraaf Bedrijfsvoering Onderdelen van de paragraaf bedrijfsvoering conform artikel 14 van het BBV is in deze jaarrekening ondergebracht in het programma Werkorganisatie HLTsamen. In deze paragraaf wordt verder ingegaan op de rechtmatigheidsverantwoording van HLTsamen. Rechtmatigheidsverantwoording De directie van HLTsamen verantwoord dat uitgaven financieel rechtmatig hebben plaatsgevonden met een rechtmatigheidsverklaring. Mede vanuit het programma Grip op Geld is de basis gelegd om de rechtmatigheidsverantwoording op te kunnen stellen. Het onderwerp rechtmatigheid is op de kaart gezet, er is gefaciliteerd bij de inrichting en de rechtmatigheidsverantwoording is opgenomen in de jaarrekening 2024. In de rechtmatigheidsverantwoording kennen we de volgende niveaus van volwassenheid.
We hebben de ambitie om in 2026 door te groeien naar het kunnen afleggen van een verantwoording gericht op financiële rechtmatigheid en aantal relevante processen/ thema’s benomen waar aandacht aan gegeven wordt. Hiervoor zijn in 2024 een aantal uren vanuit bedrijfsvoering voor HR-control, JZ-control en I-control geplaatst bij Audit en control. Niet als functie, maar wel als rol bij een bestaande functie. Daarnaast is voor 2026 het voornemen de verbijzonderde interne controle door te ontwikkelen van een gegevensgerichte controle naar een procesgerichte controle en in de toekomst misschien zelfs naar een systeemgerichte controle. Het Programma Grip op Geld zet in op deze opgave. Vooral door de stap naar procesgerichte controle kan de VIC-capaciteit5 zich richten op verbetering van de interne beheersing. 1.6.5 Openbaarheidsparagraaf Wet open overheid Wet open overheid De Wet open overheid (Woo) heeft als doel de overheid transparanter en toegankelijker te maken. De wet kent twee focusgebieden: passieve openbaarmaking en actieve openbaarmaking. Naast het openbaar maken van stukken wordt er vanuit de wet geëist dat organisaties de informatiehuishouding op orde brengen. Passieve openbaarmaking Passieve openbaarmaking regelt het recht om informatie bij bestuursorganen op te vragen.
Sinds de invoering van de Woo, is er een sterke stijging in het aantal informatieverzoeken waar te nemen. Deze stijging kan deels worden verklaard door vereenvoudiging van het proces: een Wooverzoek kan relatief eenvoudig via de website worden ingediend. Daarnaast maken commerciële partijen in toenemende mate gebruik van de Woo voor het verkrijgen van informatie. Voor 2026 verwachten we binnen dit onderdeel geen grote ontwikkelingen. We blijven werken aan het verbeteren van het proces en het, waar mogelijk, verkorten van de doorlooptijden. Actieve openbaarmaking HLTsamen bereidt de informatiehuishouding voor om meer informatiecategorieën voor de drie gemeenten openbaar te maken. Per 1 mei 2027 dienen alle relevante informatie- categorieën verplicht actief openbaar te zijn. De planning hiervoor wordt door het Rijk aangegeven.
Verbijzonderde Interne Controle is de toetsing van de betrouwbaarheid van de informatieverstrekking en de rechtmatigheid van de (financiële) handelingen. 5
28
Informatiehuishouding op orde Vanuit de Wet open overheid hebben overheidsinstanties tot 1 mei 2030 de tijd om hun informatiehuishouding op orde te krijgen. Deze tijd heeft HLTsamen hard nodig, met name om de achterstanden in vernietiging, die fors zijn, in te halen. Een nieuw zaaksysteem en de overgang naar een nieuwe SharePoint online-omgeving bieden hierin kansen omdat hiermee de gelegenheid kan worden aangegrepen om het informatiebewustzijn binnen de organisatie verder te bevorderen.
2. Financiële begroting De financiële begroting geeft inzicht in de algemene uitgangspunten waarop de geraamde baten en lasten 2026 – 2029 tot stand zijn gekomen. Verder zijn, conform het Besluit begroting en verantwoording (BBV), deze geraamde baten en lasten voor het jaar 2026 en voor het meerjarenperspectief 2027 - 2029 inzichtelijk gemaakt. In de toelichting op de begroting zijn ook de incidentele baten en lasten in een overzicht aangegeven. Daarnaast is inzicht gegeven in de ontwikkeling van de bijdrage van de gemeenten.
2.1 Begroting 2026 - 2029 Vanwege de stevige druk op de gemeentelijke financiële positie is de Begroting 2026 – 2029 HLTsamen uiterst terughoudend en ontwikkel-arm opgesteld. Feitelijk wordt er bewust gekozen voor een status quo en voorziet de begroting nauwelijks een bijstelling van budgetten. Alleen de autonome ontwikkelingen (indexeringen) en de effecten van de CAO 2025- 2027 zijn verwerkt. In de volgende tabel wordt het meerjarenperspectief 2026- 2029 van HLTsamen gepresenteerd op basis van de hierboven vermelde uitgangspunten. De lasten kennen een door het bestuur vastgestelde verdeling: Personeelskosten, Personeel gerelateerde kosten, Kosten informatisering en automatisering, Facilitair en Overige bedrijfsvoeringkosten. De baten hebben betrekking op de gemeentelijke bijdragen en de bijdrage die HLT ontvangt voor haar dienstverlening.
Staat van baten en lasten Bijgestelde Primitieve Meerjarenraming begroting Begroting 2025 2026 2027 2028 2029 Rubriek LASTEN A Personeelskosten 50.786.016 52.196.720 51.052.012 51.052.012 51.052.012 B Personeelsgerelateerde kosten 1.396.411 1.430.171 1.430.171 1.430.171 1.430.171 C Informatisering en automatisering 5.234.395 5.388.188 5.217.709 5.217.709 5.217.709 D Huisvesting en facilitaire kosten 2.070.021 2.127.375 2.127.375 2.127.375 2.127.375 E Overige bedrijfsvoeringskosten 1.257.996 1.928.267 1.860.660 1.860.660 1.860.660 F Crisisopvang 2.218.780 104.626 8.808 8.808 8.808 G Duin en Bollenstreek 26.500 0 0 0 0 H Reserve mutatie 0 0 0 0 0 TOTAAL LASTEN 62.990.119 63.175.347 61.696.735 61.696.735 61.696.735 BATEN A Personeelskosten -506.418 -494.897 -494.897 -494.897 -494.897 B Personeelsgerelateerde kosten -51.191 -52.624 -52.624 -52.624 -52.624 C Informatisering en automatisering -322.438 -331.145 -331.142 -331.142 -331.142 D Huisvesting en facilitaire kosten 0 0 0 0 0 E Overige bedrijfsvoeringskosten 0 -25.700 -25.700 -25.700 -25.700 F Crisisopvang -2.122.962 0 0 0 0 G Duin en Bollenstreek 0 0 0 0 0 H Reserve mutaties 0 0 0 0 0 I Bijdrage dienstverlening Hillegom -14.553.686 -15.023.071 -14.586.760 -14.586.760 -14.586.760 J Bijdrage dienstverlening Lisse -17.998.889 -18.778.430 -18.307.942 -18.307.942 -18.307.942 K Bijdrage dienstverlening Teylingen -27.434.535
-28.469.479 -27.897.670 -27.897.670 -27.897.670 TOTAAL BATEN -62.990.119 -63.175.347 -61.696.735 -61.696.735 -61.696.735 SALDO VAN BATEN EN LASTEN 0 0 0 0 0
29
2.2 Nieuwe verdeelsleutel Er is in het bedrijfsplan gekozen de percentages meerjarig vast te stellen. De inbrengpercentages zijn vastgesteld voor 2020 en verder. De inbrengpercentages worden gebruikt voor het afrekenen van het positieve of negatieve saldo van de jaarrekening en voor de verdeling van kosten voor nieuwe structurele taken. We actualiseren de inbrengpercentages door correcties uit 2017 te verwerken in de verdeelsleutel. Daarnaast gaan we op een uniforme wijze met plustaken om. De plustaken van Teylingen die van oorsprong in de lumpsum zaten worden hieruit gehaald en gelabeld als plustaak. (dit heeft geen financiële consequenties). Deze geactualiseerde inbrengpercentages zijn meer in lijn met de verhouding inwoners en verhouding algemene uitkering van de drie gemeenten. Ook geven deze geactualiseerde inbrengpercentages beter de verdeling in capaciteit weer. In de begroting 2026 is de nieuwe verdeelsleutel conform lange termijn opdracht toegepast. In onderstaande tabel zijn de oude en nieuwe verdeelsleutel weergegeven.
Verdeelsleutel Gemeente Hillegom Gemeente Lisse Gemeente Teylingen Totaal
OUD 24,20% 27,95% 47,85% 100%
NIEUW 25,95% 30,47% 43,58% 100%
LASTEN Evenals bij het samenstellen van de Kaderbrief 2026 zijn de cijfers 2026 van de geactualiseerde begroting 2025 HLTsamen de start voor het samenstellen van de begroting 2026 en de meerjarenraming. Onderstaand worden wijzigingen in de ramingen toegelicht. Omschrijving Startpunt Kadernota 2025-2028 Loon- en prijsontwikkelingen CAO 2025-2027 Prijsontwikkelingen FKGR 2026: materieel deel Uitbreiding areaal Totaal Lasten begroting 2026-2029
2025 0 0 0 0 62.990.119
2026 60.640.264 1.558.919 936.620 39.543 63.175.347
2027 59.901.868 1.443.810 240.754 39.543 61.625.975
2028 59.901.868 1.443.810 240.754 39.543 61.625.975
2029 59.901.868 1.443.810 240.754 39.543 61.625.975
Loon- en prijsstijgingen 2026 In deze begroting wordt tot de autonome ontwikkelingen, de prijsbijstellingen op basis van het Financieel Kader Gemeenschappelijke Regelingen (FKGR) gerekend. Met de “Financiële kaderstelling gemeenschappelijke regelingen” beschikken de gemeenten in de regio Hollands-Midden sinds 2010 over een gedragen instrument om met alle gemeenschappelijke regelingen waarin zij deelnemen, uniforme afspraken te maken over indexering en algemene taakstelling voor de op te stellen begrotingen. De kaderstelling voor de begroting 2026 is op 22 oktober 2024 in de bestuurlijke werkgroep Financiële Kaderstelling Gemeenschappelijke Regelingen (FKGR) van de gemeenten in Hollands-Midden vastgesteld. De indexatie voor 2026 2,7% voor prijsbijstellingen voor de materiele lasten. Voor de loonstijging is de nieuwe CAO conform afspraak toegepast. VNG, WSGO, FNV Overheid, CNV Overheid en CMHF Overheid hebben op 17 april 2025 een eindresultaat voor de Cao bereikt over de cao Gemeenten en de Cao SGO (Samenwerkende Gemeentelijke Organisaties).
De nieuwe cao’s lopen van 1 april 2025 tot en met 31 maart 2027 De structurele salarisstijging bedraagt totaal 6,7% plus 35 euro nominaal De reguliere salarisschalen worden verhoogd met: • 1 april 2025 een loonstijging van 2% • 1 oktober 2025 een loonstijging van 1,85% • 1 januari 2026 het bodem uursalaris 16 euro exclusief schaal A (zie verderop)
30
• • •
1 januari 2026 35 euro nominaal in de salarisschalen 1 juli 2026 een loonstijging van 1,25% 1 januari 2027 een loonstijging van 1,6%
De belangrijkste doelen hiervan zijn: • Het hebben van een zuivere begroting op basis van werkelijke loonkosten. Dus niet meer dan nodig indexeren. • Het hebben van direct inzicht in de begroting. • Het hebben van een reële begroting waarbij de stijging in werkelijke loonkosten niet leidt tot een verarming van prestaties. Verder is conform de begrotingssystematiek de groei van de gemeenten vertaald naar een vergoeding voor areaaluitbreiding. In de toepassing van de indexatie worden ook de overheadbudgetten meegenomen. Meerjarenramingen 2027 – 2029 De meerjarenramingen voor de jaren 2027 tot en met 2029 berekenen we tegen constante prijzen.
BATEN 2.3 Gemeentelijke bijdragen 2026 - 2029
De gemeentelijke bijdragen stijgen in 2026 ten opzichte van de begroting 2025 met ca. € 1,8 mln. Dit wordt in belangrijke mate veroorzaakt door de loon- en prijsbijstellingen op basis van het financieel kader gemeenschappelijke regelingen (FKGR)6. Voor 2026 bedraagt de indexaties voor matrieel 2,7% en de toegepaste CAO verhoging op lonen. De reguliere bijdrage is verhoogd door het restant saldo van baten en lasten te verdelen conform de hiervoor voorgestelde verdeelsleutel (Hillegom 25,95%, Lisse, 30,47% en Teylingen 43,58%). De gemeentelijke bijdrage voor 2026-2029 ziet er als volgt uit.
6
Gemeentelijke bijdrage
2026
2027
2028
2029
Bijdrage Hillegom plustaken
1.434.237
1.028.548
1.028.548
1.028.548
Bijdrage Hillegom reguliere taken
13.588.835
13.619.838
13.619.838
13.619.838
Totale bijdrage Hillegom
15.023.071
14.648.386
14.648.386
14.648.386
Bijdrage Lisse plustaken Bijdrage Lisse regulier taken Totale bijdrage Lisse
2.822.675 15.955.754 18.778.430
2.418.331 15.992.157 18.410.487
2.418.331 15.992.157 18.410.487
2.418.331 15.992.157 18.410.487
Bijdrage Teylingen plustaken
5.648.614
5.245.973
5.245.973
5.245.973
Bijdrage Teylingen reguliere taken
22.820.865
22.651.697
22.651.697
22.651.697
Totale bijdrage Teylingen
28.469.479
27.897.669
27.897.669
27.897.669
Totaal bijdrage Gemeenten
62.270.981
60.792.372
60.792.372
60.792.372
Dit is de vastgestelde indexering voor alle Gemeenschappelijke Regelingen binnen Holland Rijnland.
31
2.4 Incidentele baten en lasten In onderstaand overzicht worden de incidentele baten en lasten binnen de Begroting 2026 - 2029 gepresenteerd.
Incidentele baten en lasten LASTEN Programmamanagement crisisorganisatie Incidentele versterking Wet open overheid Versterking programma privacy en Informatieveiligheid Versterking proces regisseur casuistiek TOTAAL LASTEN BATEN Bijdrage dienstverlening Hillegom Bijdrage dienstverlening Lisse Bijdrage dienstverlening Teylingen TOTAAL BATEN SALDO VAN BATEN EN LASTEN
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
105.245 173.074 79.050 0 357.370
0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
-99.198 -106.587 -151.585 -357.370 0
0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
HLTsamen heeft een structureel sluitende begroting. Concreet betekent dit na het elimineren van eventueel in de begroting opgenomen incidentele baten en lasten, deze nog steeds een sluitend beeld moet laten zien. Uit bovenstaande overzicht blijkt dat het saldo van incidentele baten en lasten nihil bedraagt, omdat het gaat om incidentele taken waar de verschillende gemeenten een bijdrage voor betalen. Daarmee zijn de incidentele baten en lasten niet van invloed op het meerjarenperspectief, zoals gepresenteerd in het onderdeel Begroting 2026 - 2029 en heeft HLTsamen een structureel sluitende begroting.
2.5 Investeringen 2026 - 2029
Als gevolg van investeringen ontstaan bezittingen, ofwel de vaste activa. Er is sprake van een vast actief als de investering betrekking heeft op een uitgave waarvan het nut zich over meerdere jaren uitstrekt. Investeringen binnen de begroting van HLTsamen hebben betrekking op de bedrijfsvoering activa. De overige investeringen in vaste activa, zoals gebouwen en voorzieningen, worden opgenomen in de meerjarig investeringsplanning bij de programmabegrotingen 2026 van elke afzonderlijke gemeente. Met de vaststelling van de begroting van HLTsamen stelt het bestuur, conform artikel 8.1 van de financiële verordening HLTsamen 2023, de investeringen vast en de investeringskredieten beschikbaar als opgenomen in de investeringsplanning 2026 - 2029, jaarschijf 2026. Bij het opstellen van deze investeringsplanning is rekening gehouden met de nota Activabeleid HLTsamen. De investeringsplanning van HLTsamen geeft het volgende beeld voor de investeringen de komende jaren. Voor een specificatie van de investeringen wordt verwezen naar bijlage 2. Meerjareninvesteringsplan Informatisering en Automatisering (I&A) Facilitair Buitendienst Totaal aan investeringen
2026
2027
2028
2029
345.000
390.000
1.905.000
370.000
215.000 75.000 160.000 317.500 765.000 2.297.500
155.000 95.000 620.000
387.500 445.000 1.177.500
De afschrijvingslasten van deze investeringen zijn in onderstaande tabel gepresenteerd. Voor een specificatie van de afschrijvingslasten wordt verwezen naar bijlage 2.
32
Afschrijvingslasten nieuwe investering
2026
2027
2028
2029
Informatisering en Automatisering (I&A)
76.400
145.400
223.400
604.400
Facilitair
122.803
200.303
243.303
258.303
Buitendienst
130.214
193.786
216.643
262.000
Totaal aan investeringen
329.418
539.489
683.346
1.124.700
Bij de investeringen in informatisering en automatisering wordt uitgegaan van een investeringsniveau dat overeenkomt met het taakstellende budget aan kapitaallasten. Het landschap voor applicaties is de afgelopen jaren sterk is veranderd. Aanschaf van applicaties vindt steeds minder plaats. Daarvoor in de plaats kiezen we steeds vaker voor SaaS-oplossingen (Software as a Service). Hierbij wordt de software niet eenmalig gekocht, maar sluiten we een overeenkomst voor de duur van het gebruik. Hierdoor is op dit moment voldoende ruimte binnen het kapitaalplafond om de afschrijvingslasten van bestaande en nieuwe investeringen te dekken. In 2026 wordt nader bepaald en beoordeeld of er voldoende dekking is om alle kosten voor de verschillende projecten als gevolg van de vele Saas-oplossingen te financieren. Indien onvoldoende dekking is moet worden bezien of een gedeelte van het kapitaalplafond wordt ingezet. In onderstaande tabel wordt gepresenteerd dat we de komende jaren binnen het kapitaallastenplafond blijven. Ontwikkeling kapitaallastenplafond I&A Kapitaallastenplafond I&A Afschrijvingslasten nieuwe investeringen (vanaf 2025) Afschrijvingslasten bestaande investeringen Reservering rentecomponent
2026 2027 2028 2029 1.283.894 1.283.894 1.283.894 1.283.894 -76.400 -145.400 -223.400 -258.303 -502.397 -455.811 -427.464 -441.665 -150.000 -150.000 -150.000 -150.000
Ruimte binnen het kapitaallastenplafond
555.097
532.683
483.030
433.926
Voor facilitaire investeringen is geen taakstellend budget aan kapitaallasten vastgesteld. De kapitaallasten van facilitaire investeringen, komen ten laste van het facilitaire budget binnen de begroting van HLTsamen. Dit budget staat onder druk en laat op basis van het huidige investeringsplan een meerjarig tekort zien van kapitaallasten. De investeringen voor de plustaak 'Buitendienst' geldt dat de kapitaallasten worden verrekend met de afrekening van de taak aan de gemeente Lisse en Teylingen. De geraamde kapitaallasten van de Buitendienst staan ook onder druk. In 2026 en verder kijkt en beoordeelt HLTsamen wat er aan materieel nodig is om het huidige werk en toekomstige werk te doen en te blijven doen. Het betekent dat we niet zonder meer 1-op-1 gaan vervangen, maar bekijken wat nodig is nu en in de toekomst. Het bestaande MIP is op basis van het huidige wagenpark en de daarbij horende vervangingsperiode. Eventuele wijzigingen kunnen zowel een positief als negatief effect hebben. Positief als blijkt dat we een en ander beter kunnen combineren. Negatief als blijkt dat er andere pakketten op de auto’s moeten vanwege ergonomischer kunnen werken. Los daarvan zal in de toekomst de investeringsbedragen onder druk staan, vanwege de overgang naar elektrisch rijden waar mogelijk, zodat invulling kan worden gegeven aan de ambities van de gemeenten op het gebied van duurzaamheid.
In de bijlage 2 van deze begroting wordt het Meerjareninvesteringsplan 2026 - 2029 gepresenteerd voor zowel I&A, facilitair en Buitenruimte.
33
2.6 Geprognosticeerde balans Met het oog op een betere raming en beheersing van het EMU-saldo (EMU staat voor Economische en Monetaire Unie) is in het nieuwe BBV een geprognosticeerde balans voorgeschreven. Met het opnemen van een geprognosticeerde balans krijgt het bestuur meer inzicht in de ontwikkeling van onder meer investeringen, het aanwenden van reserves en voorzieningen, en in de financieringsbehoefte.
Geprognosticeerde balans per 31 december Activa
(bedragen x € 1.000)
Prim itieve Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028 2029
VASTE ACTIVA im m ateriële vaste activa
0
0
0
0
0
0
3.381
3.766
4.383
3.932
4.923
4.222
3.381
3.766
4.383
3.932
4.923
4.222
financiële vaste activa len. aan openb. lich., w oningb., deelnemingen, ov. verb. partijen
0
0
0
0
0
0
overige langlopende leningen
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
3.381
3.766
4.383
3.932
4.923
4.222
0
0
0
0
0
0
5.336 5 0 223 4.234 9.798 13.179
1.000 40 0 250 5.000 6.290 10.056
3.000 20 0 250 5.000 8.270 12.653
3.000 20 0 250 5.000 8.270 12.202
3.000 20 0 250 5.000 8.270 13.193
3.000 20 0 150 5.000 8.170 12.392
m ateriële vaste activa met economisch nut sub-totaal materiële vaste activa
sub-totaal financiële vaste activa Totaal vaste activa VLOTTENDE ACTIVA voorraad overige grond en hulpstoffen vorderingen op openbare lichamen overige vorderingen kortlopende uitzettingen liquide middelen overlopende activa Totaal vlottende activa Totaal generaal Passiva
Prim itieve Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028 2029
EIGEN VERMOGEN algemene reserves bestemmingsreserves nog te bestemmen resultaat sub-totaal eigen vermogen VOORZIENINGEN VASTE SCHULDEN afgesloten sub-totaal vaste schulden Totaal vaste passiva VLOTTENDE PASSIVA netto vlottende schulden overlopende passiva Totaal vlottende passiva Totaal generaal
2.843 541 3.384
500 0 500
2.000 0 2.000
2.000 0 2.000
2.000 0 2.000
2.000 0 2.000
874
450
1.000
1.000
1.000
1.000
0 0 4.258
0 0 950
0 0 3.000
0 0 3.000
0 0 3.000
0 0 3.000
7.796
8.606
8.653
8.202
8.693
7.892
1.125 8.921 13.179
500 9.106 10.056
1.000 9.653 12.653
1.000 9.202 12.202
1.500 10.193 13.193
1.500 9.392 12.392
34
3. Bijlagen 3.1 Bijlage 1: Uitgangspunten samenstellen Begroting 2026 – 2029 LASTEN CAO Samenwerkende gemeentelijk organisaties (CAO SGO) 2025 De basis voor deze begroting is de geactualiseerde begroting 2025-2028 van HLTsamen waarin de bijdragen van gemeenten zijn geactualiseerd en de CAO bijstelling over 2025 en 2026 is verwerkt. VNG, WSGO, FNV Overheid, CNV Overheid en CMHF Overheid hebben op 17 april 2025 een eindresultaat voor de Cao bereikt Gemeenten en de Cao SGO (Samenwerkende Gemeentelijke Organisaties) bereikt. De nieuwe cao’s lopen van 1 april 2025 tot en met 31 maart 2027 De structurele salarisstijging totaal 6,7% plus 35 euro nominaal De reguliere salarisschalen worden verhoogd met: • 1 april 2025 een loonstijging van 2% • 1 oktober 2025 een loonstijging van 1,85% • 1 januari 2026 het bodem uursalaris 16 euro exclusief schaal A (zie verderop) • 1 januari 2026 35 euro nominaal in de salarisschalen • 1 juli 2026 een loonstijging van 1,25% • 1 januari 2027 een loonstijging van 1,6% Formatie De formatie per 1 januari 2022: 424,85 fte De formatie per 1 januari 2023: 438,89 fte De formatie per 1 januari 2024: 464,22 fte De formatie per 1 januari 2025: 495,60 fte Financiële kaderstelling gemeenschappelijke regelingen De kaderstelling voor de begroting 2026 is op 27 januari 2025 in de bestuurlijke werkgroep Financiële Kaderstelling Gemeenschappelijke Regelingen (FKGR) van
de gemeenten in HollandsMidden vastgesteld. De geadviseerde indexatie voor 2026 bedraagt 2,1 procent voor lonen en 2,7% voor prijsbijstellingen voor de materiele lasten. Het voorstel is verwerkt. Inhuur De kosten van inhuur die bij de gemeenten in rekening worden gebracht, zijn op nihil geraamd. Voor een juiste budgetbewaking worden de ramingen tussentijds aangepast. Kapitaallastenplafond ICT Het kapitaallastenplafond is voor 2026 berekend op € 1.283.894. In dit bedrag zit een stelpost van € 150.000 voor de rentecomponent. Wanneer de rentekosten lager zijn dan € 150.000 is het verschil in de loop van 2026 vrij inzetbaar. Rentekosten De rentekosten worden ook voor 2025 op nihil geraamd. Areaalcompensatie Het Rijk houdt bij de algemene uitkering uit het Gemeentefonds rekening met een uitbreiding van het areaal. Een deel van deze bijdrage (19%) komt ten gunste van HLTsamen. Het budget van HLTsamen wordt, conform contracteren, met € 39.543 (t-1) verhoogd om de extra inzet als gevolg van de areaaluitbreiding op te vangen. De begrote bedragen zijn over de deelnemende gemeenten verdeeld conform de nieuwe verdeelsleutel. Overhead Voor de nieuwe door de gemeente in te brengen taken kennen we drie percentages: o Een percentage van 32 voor een nieuwe taak.
o Een percentage van 16 wordt toegepast wanneer de nieuwe taak wordt uitgevoerd door de buitendienst; o Een percentage van 10 wordt toegepast wanneer de nieuwe taak wordt uitgevoerd door een derde (bijvoorbeeld inhuur).
35
BATEN Structurele en incidentele nieuwe taken Structurele en incidentele nieuwe taken zijn conform bijlage 3 verwerkt in de financiële begroting. Nieuwe taken worden jaarlijks apart afgerekend met de gemeenten. In rekening te brengen inhuur De bij de gemeenten in rekening te brengen kosten van inhuur wordt op nihil geraamd. Voor een juiste budgetbewaking worden de ramingen tussentijds aangepast. Structurele bijdragen gemeenten Hillegom, Lisse en Teylingen De lasten minus de bijdrage van de ISD, overige opbrengsten en de apart in rekening te brengen taken worden volgens de inbrengpercentages over de gemeenten Hillegom, Lisse en Teylingen verdeeld. De percentages voor de periode 2026 - 2029 zijn: Hillegom: 25,95% Lisse: 30,47% Teylingen: 43,58% MEERJARENRAMINGEN 2026 – 2029 Op basis van constante prijzen worden de bedragen 2025 voor de jaren 2026 tot en met 2029 geraamd. Incidentele taken zijn incidenteel verwerkt in de ramingen.
36
3.2 Bijlage 2: Meerjareninvesteringsplan 2026 – 2029 Hieronder treft u aan het overzicht van alle investeringen die in 2026 aanvangen. Dit overzicht is voor de leesbaarheid opgesplitst in drie groepen, I&A, Facilitaire Zaken en Buitendienst. Investeringen I&A HLT AUT_Vergadersystemen AUT_Vervanging UPS AUT_Beeldschermen AUT_Front-end Devices AUT- ICT Infrastructuur Totaal Automatisering
Afschr. termijn 5 5 5 5 5
2026 10.000 10.000
2027
2028
2029
50.000
325.000
10.000 40.000 340.000
345.000 2026
390.000
355.000 1.500.000 1.905.000
370.000 370.000
2027
2028
2029
Afschr. Investeringen Facilitaire zaken HLT termijn FZV_Verv.dienstauto facilitair VW Polo - Teylingen 7 FZV_Verv.dienstauto Kangoo ZE BWT-Teylingen 7 FZV_Verv.dienstauro Citroen C1 - SHM - TD-804-S 7 FZV_Verv.dienstauto VW Caddy - SHM - VB-726-Z 7 FZV_Verv.dienstauto Citroen Berlingo - HGM VG-800-J 7 FZV-Verv. dienstauto Nissan E - LSE V-801-XF 7 FZV_Verv.dienstauto Skoda Citygo - SHM - K-134-PS 7 FZV_Verv.dienstauto Toyota Aygo - HGM HT-361-S 7 FZV_Verv.dienstauto Skoda Citygo - LSE L-430-RB 7 FZV_Verv.dienstauto Opel KarL - LSE SZ-237-H 7 FZV_Verv.dienstauto facilitair VW Transporter Boa's Hillegom extra 7 FZV_Verv.dienstauto facilitair VW Transporter (1-VFX-95) Boa's Lisse 7 Investeringen Facilitair - Vervoersmiddelen FZO- Toegangspoorten bestuurscentrum Voorhout 5 Investeringen Facilitair - Beveiliging FZO_Vervangen Airco ICT Ruimte locatie Hillegom 5 Investeringen Facilitair - Apparaten en installaties FZO_Verv. Meubilair 10 FZO_Verv. Vloerbedekking div. locaties 10 Investeringen Facilitair - Overige
220.000 25.000 25.000 17.500 17.500 100.000 25.000 125.000
140.000
0
40.000 40.000 80.000
0
0
0
0 50.000 25.000 75.000
0 50.000 25.000 75.000
0 50.000 25.000 75.000
Totaal Facilitair
387.500
215.000
75.000
155.000
2026
2027
2028
2029
Afschr. Investeringen Buitendienst Teylingen en Lisse termijn BRV_Verv. bestelauto Kangoo, V-911-ZR 7 BRV_Verv. bestelauto Kangoo, V-912-ZR 7 BRV_Verv. bestelbus Fiat Talento, V-138-SX 7 BRV_Verv. bestelbus Fiat Talento, V-139-SX 7 BRV_Verv. bestelbus Fiat Ducato, V-126-SX 7 BRV_Verv. vrachtw. 3,5t Iveco Daily, V-669-TR 7 BRV_Verv. vrachtw. 3,5t Iveco Daily, V-929-TR 7 BRV_Verv. vrachtw. tbv riool 5t Iveco Daily, 36-BLV-6 7 BRV_Verv. dieselmoter tbv werkboot 7 BRV_Verv. maaiarm tbv tractor Boomer 7 BRV_Verv. tractor New Holland Boomer TFT-30-B 7 BRV_Verv. Elektr. vrachtwagen tbv Koudenhoorn VGB-62-K 7 BRV_Verv. rioolinspectievoorzieningen 7 BRV_Aankoop Toyota heftruck 7 BRV_Verv. tractor New Holland TFT-42-B 7 BRV_Aankoop kantensteker op tractor TXS-86-J 7 BRV_Verv. vrachtw. t.b.v. riool 3,5t Iveco Daily, VLL-80-T 7 BRV_vrachtw. Fiat E-Ducato elektr. VNK-54-L 7 BRV_Verv. Borstelmachine Raboud Vision clean 2029 7 BRV_Verv. afvalbakw. Nissan E-200 VLV-25-G 2029 7 Totaal Buitenruimte
37
35.000 35.000 35.000 35.000 35.000 45.000 35.000 35.000 35.000 35.000
30.000 30.000 50.000 50.000 55.000 65.000 65.000 100.000 25.000 35.000 40.000 60.000 15.000 17.500 45.000 45.000 85.000 110.000
445.000
160.000
317.500
30.000 65.000 95.000
1.177.500
765.000
2.297.500
620.000
De investeringen 2026 – 2029 kennen de volgende afschrijvingslasten voor de periode 2026 – 2029: Afschr. termijn
Investeringen I&A HLT Kapitaallasten voorgaande investeringen I&A (t/m 2025) AUT_Beamers, smartboards AUT_Front-end Devices AUT_Digitale publicatieborden
5 5 5
AUT_Vergadersystemen AUT_Vervanging UPS 2026 AUT_Front-end Devices 2026
5 5 5
AUT_Vervanging UPS 2027 AUT_Beeldschermen AUT_Front-end Devices 2027
5 5 5
AUT_Vergadersystemen 2028 AUT_Front-end Devices 2028
5 5
AUT_ICT infrastructuur 2028
5
Totaal Kapitaallasten Automatisering Afschr. termijn
Investeringen Facilitaire zaken HLT Kapitaallasten voorgaande investeringen Vervoer (t/m 2025) FZV_Vervangen electro scooters FZV_Vervangen electro scooters 2024 FZV_Verv.dienstauto Peugeot 108 - SHM - G-757-FT FZV_Verv.dienstauto facilitair VW Polo - Teylingen FZV_Verv.dienstauto Kangoo ZE BWT-Teylingen FZV_Verv.dienstauro Citroen C1 - SHM - TD-804-S FZV_Verv.dienstauto VW Caddy - SHM - VB-726-Z FZV_Verv.dienstauto Citroen Berlingo - HGM VG-800-J FZV_Verv.dienstauto Nissan E - LSE V-801-XF
5 5 7 7 7 7 7 7 7
FZV_Verv.dienstauto Skoda Citygo - SHM - K-134-PS FZV_Verv.dienstauto Toyota Aygo - HGM HT-361-S FZV_Verv.dienstauto Skoda Citygo - LSE L-430-RB FZV_Verv.dienstauto Opel KarL - LSE SZ-237-H
2026
2027
2028
502.397
455.811
427.464
95.568
10.000 62.400 4.000
10.000 62.400 4.000
10.000 62.400 4.000
10.000 62.400 4.000
2.000 2.000 65.000
2.000 2.000 65.000
2.000 2.000 65.000
2.000 8.000 68.000
2.000 8.000 68.000 10.000 71.000 300.000
578.797
601.211
650.864
699.968
2026
2027
2028
2029
68.689 1.000 4.800 5.000
57.888 1.000 4.800 5.000 7.000 7.000 7.000 7.000 7.000 9.000
7 7 7 7
Investeringen Facilitair - Vervoersmiddelen
2029
79.489
112.688
56.316 1.000 4.800 5.000 7.000 7.000 7.000 7.000 7.000 9.000
50.260 1.000 4.800 5.000 7.000 7.000 7.000 7.000 7.000 9.000
7.000 7.000 7.000 7.000
7.000 7.000 7.000 7.000
139.116
133.060
Kapitaallasten voorgaande investeringen FZ - Beveiliging (t/m 2025) FZO_Beveiliging locatie Lisse
1.858
1.832
0
0
5
10.000
10.000
10.000
10.000
FZO_Verv. Toegangscontrole systemen div. locaties FZO_Verv. Toegangscontrole BC VHT 2023 FZO_Verv. Toegangspoorten BC Voorhout
5 5 5
11.000 4.000
11.000 4.000 5.000
11.000 4.000 5.000
11.000 4.000 5.000
26.858
31.832
30.000
30.000
Investeringen Facilitair - Beveiliging Kapitaallasten voorgaande investeringen FZ - installaties (t/m 2025) FZI_Verv. airco ICT-ruimte locatie Teylingen 2023 FZO_Geluidsapparatuur div.locaties raadszalen FZO_Verv. Airco ICT ruimte locatie Lisse FZO_Verv. Audio/video apparatuur locatie Hillegom Raadszaal FZO_Verv. Vloerbedekking div. locaties 2024 FZO_Verv.Keuken, keukeninrichting incl app. Lisse FZO_Vervangen geluidsapp.div.locaties 2023 Verv. keuken, keukeninrichting incl.app. Werf 2022 Verv. keuken, keukeninrichting incl.app.Lisse 2024 Verv. Vloerbedekking locatie div. locaties 2022 FZO_Vervangen airco ICT ruimte locatie Hillegom
49.645
0
0
0
1.500 3.500 5.000 10.000 1.500 1.500 1.500 1.500 1.500 1.500
1.500 3.500 5.000 10.000 1.500 1.500 1.500 1.500 1.500 1.500 3.500
1.500 3.500 5.000 10.000 1.500 1.500 1.500 1.500 1.500 1.500 3.500
1.500 3.500 5.000 10.000 1.500 1.500 1.500 1.500 1.500 1.500 3.500
Investeringen Facilitair - Apparaten en installaties
78.645
32.500
32.500
32.500
Kapitaallasten voorgaande investeringen FZ - overige (t/m 2025)
37.298
37.298
28.061
20.468
502 8.000 10.000
502 8.000 10.000 5.000
502 8.000 10.000 5.000 5.000
502 8.000 10.000 5.000 5.000 5.000
55.800
60.800
56.563
53.970
FZO_Vervangen bureau's 2022 FZO_Vervangen bureau's 2023 FZO_Verv. Meubilair FZO_Verv. Meubilair FZO_Verv. Meubilair FZO_Verv. Meubilair
10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
10 10 10 10 10 10
Investeringen Facilitair - Overige
38
Totaal Kapitaallasten Facilitair
Afschr. termijn
Investeringen Buitendienst Teylingen en Lisse Kapitaallasten voorgaande investeringen buitenruimte (t/m 2023) BRV_Verv.Snoeihoutversn. A 326 Di 3L41C TDR BRV_Verv.Snoeihoutversn. A 326 ZKX BR_Verv. Mitsubishi Fuso V-563-GZ
240.792
237.819
258.179
249.530
2026
2027
2028
2029
142.263
121.486
107.283
66.757
7 7 7
5.143 3.000 6.429
5.143 3.000 6.429
5.143 3.000 6.429
5.143 3.000 6.429
BR_Verv. Mitsubishi Fuso V-779-GZ
7
6.429
6.429
6.429
6.429
BR_Verv. Mitsubishi Fuso V-658-GZ
7
6.429
6.429
6.429
6.429
BV_Verv.Vrachtw.kraan 3t IvecoDaily 17-BJK-7
7
6.500
6.500
6.500
6.500
BV_Verv. Vrachtw.kraan 5t IvecoDaily 18-BJK-7 BV_Verv.Vrachtw. kraan 5t IvecoDaily 19-BJK-7 BV_Verv.Vrachtw. kraan 5t IvecoDaily 20-BJK-7
7 7 7
10.143 10.143 10.143
10.143 10.143 10.143
10.143 10.143 10.143
10.143 10.143 10.143
BV_Verv.Vrachtw. kraan 5t IvecoDaily 21-BJK-7 BRV_Verv. vrachtw. 3,5t Iveco Daily, V-310-JT BRV_Verv. vrachtw. 3,5t Iveco Daily, V-311-JT
7 7 7
10.143 9.286 9.286
10.143 9.286 9.286
10.143 9.286 9.286
10.143 9.286 9.286
BRV_Verv. vrachtw. 3,5t Iveco Daily, V-312-JT BRV_Verv. vrachtw. 3,5t Iveco Daily, V-313-JT BRV_Verv. vrachtw. 3,5t Iveco Daily, V-314-JT
7 7 7
9.286 9.286 9.286
9.286 9.286 9.286
9.286 9.286 9.286
9.286 9.286 9.286
BRV_Verv. shovel Volvo TGX-68-J BRV_Compressor BRV_Verv. bestelauto Kangoo, V-911-ZR
7 7 7
9.286 1.786
9.286 1.786 4.286
9.286 1.786 4.286
9.286 1.786 4.286
BRV_Verv. bestelauto Kangoo, V-912-ZR BRV_Verv. bestelbus Fiat Talento, V-138-SX BRV_Verv. bestelbus Fiat Talento, V-139-SX BRV_Verv. bestelbus Fiat Ducato, V-126-SX BRV_Verv. vrachtw. 3,5t Iveco Daily, V-669-TR BRV_Verv. vrachtw. 3,5t Iveco Daily, V-929-TR
7 7 7 7 7 7
4.286 7.143 7.143 7.857 9.286 9.286
4.286 7.143 7.143 7.857 9.286 9.286
4.286 7.143 7.143 7.857 9.286 9.286
BRV_Verv. vrachtw. tbv riool 5t Iveco Daily, 36-BLV-6 BRV_Verv. dieselmoter tbv werkboot BRV_Verv. maaiarm tbv tractor Boomer
7 7 7
14.286
14.286 3.571 5.000
14.286 3.571 5.000
BRV_Verv. tractor New Holland Boomer TFT-30-B BRV_Verv. Elektr. vrachtwagen tbv Koudenhoorn VGB-62-K
7 7
5.714 8.571
5.714 8.571
Totaal Kapitaallasten Buitenruimte Totaal Kapitaallasten
39
274.263
317.057
325.712
285.186
1.093.852
1.156.087
1.234.755
1.234.683
3.3 Bijlage 3 Financiële bijdragen 2026 – 2029 deelnemende gemeenten HLTsamen LASTEN EN BATEN
Begroting 2026
LASTEN Personeelskosten Personeelsgerelateerde kosten Informatisering en automatisering Huisvesting en facilitaire kosten Overige bedrijfsvoeringskosten Crisisopvang Duin en Bollenstreek Reserve mutatie Totale lasten HLTsamen
Hillegom
Bijdragen Lisse
Teylingen
Begroting 2026
Begroting 2026
Begroting 2026
52.196.720 1.430.171 5.388.188 2.127.375 1.928.267 104.626 0 0 63.175.347
BATEN Personeelskosten Personeelsgerelateerde kosten Informatisering en automatisering Overige bedrijfsvoeringskosten Crisisorganisatie
494.897 52.624 331.145 25.700 0
Bijdragen gemeenten Plustaken (structureel met afwijkende percentagers en af te rekenen) Handhaving pleziervaartuigen/ligplaatsen en woonschepen Serviceteams Buitenruimte Economie, recreatie en toerisme SCC Trefpunt Uitbreiding BOA capaciteit (Teylingen) Handhaving uitstallingsbeleid (Teylingen) Uitbreiding BOA capaciteit (Hillegom) Omgevingsmanager (Teylingen) Wet open overheid Bestuursondersteuning en kabinetszaken Participatie inzet personeel Inzet personeel communicatie Structurele versterking voor participatie taakuitvoering Versterking handhaving Uitvoering steenbreek Subsidioloog subsidieverwerving Uitbreiding contactfunctionaris Buitenruimte Lisse Bijplaatsingen afvalcontainers Versterking ICT gemeenteraden CDOKE Uitvoering prioriteiten aanpak ondermijning Reisdocumentenpiek 2025-2029 Project dealbreakers ondermijning Versterking proces regisseur casuistiek
23.088 3.094.926 126.387 165.883 227.037 13.439 75.753 150.205 287.122 206.117 108.067 103.548 72.637 208.937 10.695 64.958 45.986 1.196.112 213.967 73.222 1.407.708 102.831 566.436 57.127 27.562
Nieuwe taken (incidenteel en af te rekenen) Incidentele versterking progr.management crisisorganisatie/vluchtelingenopvang (2023 t/m 2026) Incidentele versterking Wet open overheid (2023 t/m 2026) Implementatie omgevingswet Uitvoering leegstandsverordening: capaciteit jurist handhaving
23.088 3.094.926 126.387 165.883 227.037 13.439 75.753 90.553 68.706 42.773
87.697
91.348 68.706 54.812 49.330 72.637 83.415 10.695 23.911
150.205 105.221 68.706 10.483 54.218 37.825 41.047
45.986
23.292 388.803 34.277 137.077 28.563
1.196.112 85.587 26.902 418.295 34.277 158.319 0 27.562
128.380 23.028 600.610 34.277 271.039 28.563
107.033
25.902
29.916
51.215
173.074 400.611 35.595
54.599 136.704 0
55.076 107.684 35.595
63.399 156.223 0
39.543
20.244
19.191
108
Reguliere bijdrage met afwijkende percentage Bijdrage Stichting Rijk subtotaal baten
519.921 10.809.893
173.307 1.434.237
173.307 2.822.675
173.307 5.648.614
Restant lasten
52.365.454
13,27%
26,11%
52,25%
52.365.454
13.588.835
15.955.754
22.820.865
62.270.981
15.023.071
18.778.430
28.469.479
Areaal compensatie
Reguliere bijdragen gemeenten conform verdeelsleutel Restant lasten verdeeld naar inbrengpercentages: 25,95%, 30,47% en 43,58% Totale bijdragen per gemeente
40
3.4 Bijlage 4: Overzicht Baten en lasten (BBV) Onderstaand overzicht van baten en lasten 2024 – 2029 overeenkomstig het Besluit begroting en verantwoording (BBV). bedragen x € 1.000
Realisatie 2024
Primitieve Begroting 2026 Lasten Baten Saldo
Lasten
2027 Baten
Saldo
Lasten
Meerjarenramingen 2028 Baten Saldo Lasten
2029 Baten
Saldo
-
€ 28.429
€ 28.429
€
-
€ 27.764
€ 27.764
€
-
€ 27.764
€ 27.764
€ -
€ 27.764
€ 27.764
€
-
-
€ 28.429 € 34.746 € 34.746 € 63.175
€ 28.429 € 34.746 € 34.746 € 63.175
€ € € € € € € €
0 0 0
€ 27.764 € 33.933 € 33.933 € 61.697
€ 27.764 € 33.933 € 33.933 € 61.697
€ 27.764 € 33.933 € 33.933 € 61.697
€ 27.764 € 33.933 € 33.933 € 61.697
€ € 61.697
€ € 61.697
€ € 61.697
€ € € € € € € € -
€ 27.764 € 33.933 € 33.933 € 61.697
€ € 61.697
-
€ 27.764 € 33.933 € 33.933 € 61.697
0
€ € € € € € € €
€ € 61.697
€ € 61.697
€ € € € € € € €
-
Begroting 2025
Lasten
Baten
Saldo
Programma 1
€ 29.562
€ 29.902
€
Subtotaal programma's Overhead Subtotaal overig Resultaat voor mutatie reserves Toevoeging reserves Onttrekking reserves Subtotaal mutaties reserves Resultaat na mutaties reserves
€ 29.562 € 33.206 € 33.206 € 62.768 € 2.843 € € 2.843 € 65.611
€ 29.902 € 35.331 € 35.331 € 65.233 € € 919 € 919 € 66.152
€ -340 € -2.125 € -2.125 € -2.465 € 2.843 € -919 € 1.924 € -541
-340
Lasten
Baten
€ 28.346
€ 28.346
€
€ € € €
€ € € €
€ € € € € € € €
28.346 34.645 34.645 62.990
€ € 62.990
28.346 34.645 34.645 62.990
€ € 62.990
Saldo
€ € 63.175
€ € 63.175
41
-