CConstaterende datHeumen
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage I Programmarekening 2020

Raad 8 juli 2021, gemeente HeumenBij agendapunt: Programmarekening 202030.934 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

veiligheid, spreek en vergaderruimten en publieke dienstverlening.

Gemeente Heumen

83

Programmarekening 2020

Gemeente Heumen

84

Programmarekening 2020

Paragraaf lokale heffingen ALGEMEEN Hieronder treft u een overzicht aan van de onderdelen die de paragraaf lokale heffingen volgens artikel 14 van de financiële verordening (artikel 212 Gemeentewet) dient te bevatten:     

Het beleid ten aanzien van de lokale heffingen; De gerealiseerde opbrengsten per lokale heffing; Een overzicht op hoofdlijnen van de diverse heffingen Een aanduiding van de lokale belastingdruk; Het kwijtscheldingsbeleid.

In deze paragraaf zullen wij nader op de verschillende onderdelen ingaan. BELEID LOKALE HEFFINGEN Op grond van de Gemeentewet heeft de gemeente de mogelijkheid belastingen en rechten te heffen. Deze mogelijkheid is in het leven geroepen om de gemeente te voorzien van eigen inkomsten. Een eigen lokaal belastinggebied van voldoende omvang is van essentieel belang voor de financiële zelfstandigheid van gemeenten. In de situatie van de gemeente Heumen worden de volgende belastingen en rechten geheven:  Onroerende zaakbelastingen;  Hondenbelasting;  Brede rioolheffing;  Afvalstoffenheffing en reinigingsrechten;  BIZ (Bedrijven investeringszone)  Marktgelden;  Lijkbezorgingsrechten;  Leges. We onderscheiden opbrengsten als algemene dekkingsmiddelen (belastingen) en opbrengsten die direct dienen ter dekking van gemaakte kosten (rechten). Tot de eerste categorie behoren de onroerende zaakbelastingen en hondenbelasting. De overige belastingen en rechten behoren tot de tweede categorie, ook wel bestemmingsheffingen genoemd. OPBRENGSTEN LOKALE HEFFINGEN In onderstaand cirkeldiagram zijn de opbrengsten van de verschillende belastingen en rechten in 2020 weergegeven. De opbrengsten van de gemeentelijke belastingen en heffingen 2020 bedragen € 8.156.328,-.

Gemeente Heumen

85

Programmarekening 2020

ONROERENDE ZAAKBELASTINGEN Algemeen Onder de naam onroerende zaakbelastingen (OZB) worden twee directe belastingen in het geval van nietwoningen geheven: een gebruikersbelasting en een eigenarenbelasting. Als onroerende zaken in hoofdzaak tot woning dienen wordt alleen een eigenarenbelasting geheven. Tarieven Voor de heffing van de onroerende zaakbelastingen 2020 is uitgegaan van de waarde op 1 januari 2019. De heffing heeft plaatsgevonden op grond van een percentage van de WOZ-waarde, dat per 1 januari 2019 is vastgesteld. De ontwikkeling van de OZB tarieven in de periode van 2016 tot en met 2020 ziet er als volgt uit: Tarief eigenaren woningen Tarief eigenaren niet-woningen Tarief gebruikers niet-woningen

2016 0,18164% 0,28643% 0,22363%

2017 0,1850% 0,2977% 0,2333%

2018 0,1797% 0,3149% 0,2374%

2019 0,1717% 0,3118% 0,2351%

2020 0,1594% 0,3097% 0,2331%

De percentages hebben betrekking op de WOZ-waarde. Opbrengsten De opbrengsten van de onroerende zaakbelastingen 2016 tot en met 2020 zijn in onderstaand overzicht gespecificeerd weergegeven naar OZB eigenaren en OZB gebruikers. 2016 4.006.340 453.825

2017 3.988.623 450.238

2018 4.070.592 442.218

2019 4.079.664 449.101

2020 4.099.404 434.129

Totaal opbrengsten OZB

4.460.165

4.438.861

4.512.810

4.528.765

4.533.533

Toe-/afname opbrengst

+1,40%

-0,48%

+1,66%

+0,35%

+0,11%

OZB eigenaren woningen/niet woningen OZB gebruikers niet woningen

HONDENBELASTING Algemeen De hondenbelasting is een algemene belasting, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de algemene middelen. Bij de invoering van de belasting in 1994 heeft de gemeente er voor gekozen de opbrengst uit de hondenbelasting aan te merken als algemeen dekkingsmiddel. Tarieven De gemeente Heumen kent een tarief per hond (ongeacht het aantal) en een kenneltarief. Onderstaande tabel geeft een weergave van de ontwikkeling van de tarieven in de periode van 2016 tot en met 2020.

Tarief per hond Kenneltarief

2016 € 76,80 € 329,40

2017 € 77,50 € 332,00

2018 € 78,50 € 336,00

2019 € 80,00 € 344,00

2020 € €

81,20 349,15

Opbrengsten De opbrengsten betreffende de belasting voor honden en kennels bedragen over 2020 € 121.962. BREDE RIOOLHEFFING Algemeen Het tarievenbeleid voor de heffing van de rioolrechten is vastgesteld door de raad met de vaststelling van het Gemeentelijk Rioleringsplan. Vanaf 2010 mogen gemeenten echter geen rioolrechten meer heffen. Onder de naam “brede rioolheffing” wordt belasting geheven van degene die bij het begin van het belastingjaar het genot heeft krachtens eigendom, bezit of beperkt recht van een eigendom, dat direct of indirect is aangesloten op de gemeentelijke riolering. Beleid ten aanzien van het rioolrecht:  Kostendekkend te heffen waarbij de compensabele BTW, conform de richtlijnen, als kostenpost opgenomen wordt.  De lasten uit nieuwe investeringen pas in het tarief op te nemen nadat de investering is gerealiseerd.

Gemeente Heumen

86

Programmarekening 2020

Opbrengsten De opbrengsten brede rioolheffing bedragen over 2020 € 1.238.678. Kosten De kosten brede rioolheffing bedragen over 2020: Omschrijving kosten Reiniging openbare ruimte (straatgoten en bladruimen) Waterhuishouding Kapitaallasten Interne uren doorbelasting Onttrekking bestemmingsreserve riolering egalisatie tarieven Overige kosten administratief Energie Kolken Onderhoud rioolstelsel Drukriolering Beleidsadvisering Uitvoeringskosten belastingsamenwerking BTW compensatiefonds Dotatie voorziening (sluitpost) Totaal

Bedrag 84.747 44.685 298.731 113.200 -39.896 486 38.569 39.000 188.141 109.681 15.089 23.200 113.114 209.932 1.238.679

Tarieven De ontwikkeling van de rioolheffing ziet er in de periode van 2016 tot en met 2020 als volgt uit: Tarief per perceel

2016 € 159,85

2017 € 159,85

2018 € 159,85

2019 € 159,85

2020 € 159,85

De baten en lasten van de instandhouding van het rioleringsstelsel alsmede de exploitatie hiervan worden afgewikkeld via de voorziening rioleringsfonds. Dit fonds wordt beschouwd als een egalisatiefonds en de stand van de voorziening fluctueert met de baten en lasten. Kostendekkendheid Taakveld

Omschrijving

Kosten

2.1 5.7 7.2

Verkeer en vervoer Openbaar groen Rioleringen Totaal

84.009 39.861 1.072.344 1.196.214

Toerekening overhead 738 4.824 36.902 42.464

Totale kosten 84.747 44.685 1.109.246 1.238.678

Opbrengst

Kostendekkenheid

1.238.678 1.238.678

100%

Bij de vaststelling van de begroting is het uitgangspunt bij de tariefstelling, dat 100% kostendekkendheid wordt gerealiseerd. De totale werkelijke uitgaven voor rioolbeheer, watergangen en straatgoten vegen zijn in 2020 echter afgerond € 25.000 hoger uitgevallen. Belangrijkste oorzaken hiervan zijn de hogere kapitaallasten bij riolering omdat de kosten planmatige inspecties hoger zijn uitgevallen dan ingeschat bij de oktoberrapportage. Daarnaast is bij het product watergangen geen kosten gemaakt voor samenwerken waterketen. De geplande kosten voor hitte- en koeltekaarten (project samen met de regiogemeenten) blijken achteraf geheel uit rijkssubsidies te zijn betaald. De overschrijding van € 25.000 op de kosten riolering en watergangen wordt zoals gebruikelijk minder gedoteerd in de voorziening onderhoud rioleringsstelsel zodat het geheel 100% kostendekkend is.

Gemeente Heumen

87

Programmarekening 2020

AFVALSTOFFENHEFFING EN REINIGINGSRECHTEN Algemeen Ter bestrijding van de kosten die voor de gemeente verbonden zijn aan het beheer van huishoudelijke afvalstoffen (GFT-, rest- en grof huisafval) heeft de gemeente op grond van artikel 15.33 van de Wet Milieubeheer een afvalstoffenheffing ingesteld. De afvalstoffenheffing kan niet worden geheven voor de inzameling van bedrijfsafvalstoffen, ook al kunnen deze qua samenstelling vergelijkbaar zijn met huishoudelijke afvalstoffen. Hiervoor wordt in de gemeente Heumen op grond van artikel 229, eerste lid onderdelen a en b, een reinigingsrecht geheven. De belasting voor de afvalstoffenheffing wordt gebaseerd op het daadwerkelijk gebruik van een perceel waarvoor de gemeente een inzamelplicht voor huishoudelijke afvalstoffen heeft. Bij de reinigingsrechten is het gebruik maken van de dienst die de gemeente verricht belastbaar. In de jaren ’70 van de vorige eeuw is de afvalstoffenheffing ingevoerd om heffing mogelijk te maken ook als geen gebruik werd gemaakt van de gemeentelijke inzameldienst, maar de gemeente haar inzamelplicht ten aanzien van het perceel wel nakwam. Opbrengsten De opbrengsten afvalstoffenheffing en reinigingsrechten bedragen over 2020 € 1.491.426.

Kosten De kosten afvalstoffenheffing en reinigingsrechten bedragen over 2020: Omschrijving kosten Inzameling en verwerking Kosten milieustraten Beheer en infovoorziening Interne uren doorbelasting afvalbeheer Kapitaallasten Uitvoeringskosten belastingsamenwerking Zwerfvuil reiniging openbare ruimte Kosten kwijtschelding gemeentelijke belastingen BTW compensatiefonds Egalisatiereserve afvalstoffenheffing (sluitpost) Totaal

Bedrag 775.625 216.502 144.022 107.064 39.031 23.200 48.233 50.975 266.052 0 1.670.704

Kostendekkendheid Taakveld

Omschrijving

Kosten

2.1 6.3 7.3

Verkeer en vervoer Inkomensregelingen Afval Totaal

37.968 50.975 1.539.226 1.628.169

Toerekening overhead 10.265 32.270 42.536

Totale kosten 48.233 50.975 1.571.496 1.670.704

Opbrengst

1.491.426 1.491.426

Kostendekkenheid

90%

Uit bovenstaande gegevens blijkt dat de opbrengsten de kosten niet 100% dekken. Het afgelopen jaar is bij de milieustraten het aantal aanbiedingen en de hoeveelheid aangeboden afval fors toegenomen. Daarnaast zijn de tarieven voor de verwerking van het afval flink gestegen. Deze oorzaken voor de hoger kosten zijn terug te voeren naar de gevolgen van de coronacrisis. Inwoners zijn de afgelopen periode meer thuis geweest en zijn massaal gaan klussen en opruimen. Tegelijkertijd is door de crisis de markt voor herbruikbare grondstoffen ingestort en de verwerking van dit materiaal flink duurder. Er is niet alleen meer geklust in huis, maar ook buiten in de tuin. Dat levert een aanzienlijke toename op van de hoeveelheid te verwerken gft-afval (bijna 400 ton ten opzichte van raming). Daardoor is er een nadeel ontstaan op de verwerkingskosten. De hogere kosten beheer en informatievoorziening komt door de toename van levering van minicontainers en de kosten van wisseling van deze containers (€ 12.000). Verder zijn er extra advieskosten gemaakt in verband met de BTW kwestie inzake inzameling afval. Voor het inschakelen van een fiscalist zijn er extra kosten gemaakt (3.000) Dekking van de kosten van afvalbeheer vindt plaats via de afvalstoffenheffing. Bij de berekening van het tarief voor 2020 was uitgegaan van een kostendekking van 100%.

Door diverse oorzaken (toename afval door COVID19, stijging tarieven verwerking afval en de lagere vermarkting van herbruikbare grondstoffen) gedurende 2020 heeft tot gevolg dat de kostendekkenheid is afgenomen tot 90% i.p.v. de gewenste 100%.

Gemeente Heumen

88

Programmarekening 2020

BEDRIJVEN INVESTERINGSZONE (BIZ) Algemeen Onder de naam BIZ-bijdrage wordt een directe belasting geheven van eigenaren en gebruikers ter bestrijding van de kosten die zijn verbonden aan activiteiten in de openbare ruimte en op internet, die zijn gericht op het bevorderen van de leefbaarheid of de veiligheid in de bedrijveninvesteringszone of de ruimtelijke kwaliteit of de economische ontwikkeling van de bedrijveninvesteringszone. De verordeningen zijn van toepassing op het gebied van het Winkelcentrum Malden en de Hema. Tarieven De BIZ-bijdrage is ingesteld voor een periode van 5 jaar (2017 – 2021). De BIZ-bijdrage bedraagt voor zowel eigenaren als gebruikers 0,0015% van de WOZ waarde, met dien verstande dat per belastingobject een bedrag zal worden geheven van ten minste € 150,- en ten hoogste € 700,-. Kostendekkendheid De kosten van de extra belastingheffing betreffen de uitvoeringskosten (perceptiekosten) van Munitax en interne ambtelijke uren (kosten 2020: € 3.600). De BIZ opbrengst bedragen over 2020 € 53.570. Deze is uitgekeerd als subsidie aan de stichting. MARKTGELDEN Algemeen Deze heffing van rechten betreft het gebruik van enig gedeelte van openbare gebouwen, terreinen, pleinen of straten, die door ons voor het houden van markten zijn aangewezen. Kosten De kosten met betrekking tot de marktgelden van de weekmarkt Malden (inclusief de ambtelijke uren ad.

€ 2.661 en overhead) bedragen over 2020 € 4.557. Opbrengsten De opbrengsten met betrekking tot de marktgelden van de weekmarkt Malden bedragen over 2020 € 3.257. Kostendekkendheid Taakveld

Omschrijving

3.3

Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen

Kosten 2.956

Toerekening overhead 1.601

Totale kosten

Opbrengst 4.557

3.257

Kostendekkenheid 71,5%

Uit bovenstaande gegevens blijkt dat de opbrengsten de kosten voor 71,5% dekken.

Gemeente Heumen

89

Programmarekening 2020

LIJKBEZORGINGSRECHTEN Algemeen Onze gemeente heft rechten voor het gebruik van de begraafplaats en voor het verlenen van diensten in verband met de begraafplaats. Kosten In het onderstaande overzicht zijn op hoofdlijnen de gemaakte kosten van de lijkbezorging en het onderhoud van de begraafplaats voor 2020 weergegeven. Kosten inzake het begraven en bijzetten columbarium Onderhoud en instandhouding begraafplaats Kapitaallasten Urentoerekening Totaal kosten lijkbezorging

€ € € € €

13.614 24.368 5.691 43.129 86.802

Tarieven Uitgangspunt voor de exploitatie van de begraafplaats betreft de kostendekkendheid. Dit houdt in dat alle lasten dienen te worden opgebracht met de te verwachten baten. Opbrengsten De opbrengsten lijkbezorgingsrechten bedragen over 2020 € 88.373. Kostendekkendheid Taakveld

Omschrijving

7.5

Begraafplaatsen

Kosten 77.063

Toerekening overhead 9.739

Totale kosten

Opbrengst 86.802

88.373

Kostendekkenheid 101,8%

Uit bovenstaande gegevens blijkt dat de opbrengsten de kosten voor 101,8% dekken. Er zijn meer begrafenissen geweest dan vooraf geraamd.

Gemeente Heumen

90

Programmarekening 2020

LEGES Algemeen Leges kunnen worden geheven voor door het gemeentebestuur geleverde diensten. Deze diensten kunnen enerzijds van zuiver administratieve aard zijn zoals het verlenen van vergunningen, afgeven van bewijzen, en anderzijds kunnen de diensten bestaan uit onderzoek, controle en soortgelijke maatregelen in het belang van de betrokkene. Kostendekkendheid De tarieventabel voor de heffing van leges is opgebouwd uit 3 titels: Algemene dienstverlening Dienstverlening vallend onder bouwen, milieu en leefomgeving Dienstverlening vallend onder Europese dienstenrichtlijnen. Volgens artikel 229b van de Gemeentewet mogen de geraamde baten de geraamde lasten niet overstijgen. Per titel van de tarieventabel van de legesverordening wordt in onderstaande overzichten aangegeven in welke mate de geraamde lasten worden betrokken in de heffing van leges. De opslag voor kosten van overhead is uitsluitend toegepast op de directe personeelskosten. Algemene dienstverlening Omschrijving

0.2 1.2 2.1 6.2

Burgerzaken APV vergunningverlening Kabels en leidingen Gehandicaptenparkeerkaart Totaal

Kosten

% in heffing

333.223 68.046 32.142 115.074 548.485

37% 38% 30% 31%

Bedrag in heffing 123.353 26.054 9.623 35.454 194.484

Toerekening overhead 21.149 14.647 3.204 19.420 58.420

Totale kosten

Toerekening overhead 10.300 23.993 34.293

Totale kosten

Toerekening overhead 3.854 6.686 10.540

Totale kosten

144.502 40.701 12.827 54.874 252.904

Opbrengst

Kostendekkend heid

178.410 2.537 58.287 2.675 241.909

95,7%

Dienstverlening vallend onder bouwen, milieu en leefomgeving Omschrijving

8.1 8.3

Ruimtelijke ordening Wonen en bouwen Totaal

Kosten

% in heffing

284.006 419.907 703.913

6% 100%

Bedrag in heffing 17.121 404.547 421.668

27.421 428.540 455.961

Opbrengst

Kostendekkend heid

379.915 379.915

83,3%

Dienstverlening vallend onder Europese dienstenrichtlijnen Omschrijving

1.2 6.1

APV drank en horeca Kinderopvang Totaal

Gemeente Heumen

Kosten

% in heffing

67.729 47.317 115.046

10% 77%

91

Bedrag in heffing 6.773 35.569 42.342

10.627 42.255 52.882

Opbrengst

Kostendekkend heid

2.303 1.602 3.905

Programmarekening 2020

7,4%

DE VERDELING VAN DE DRUK VAN DE BELASTINGEN OVER ÉÉN- EN MEERPERSOONS HUISHOUDINGEN EN BEDRIJVEN Om de belastingdruk voor de diverse bevolkingsgroepen en belanghebbenden tot uitdrukking te brengen maken we in dit overzicht onderscheid in eigenaren en gebruikers van woningen en eenpersoons- en meerpersoonshuishoudens. Voor het opstellen van dit overzicht maken we gebruik van de volgende uitgangspunten: 1. Gemiddeld WOZ waarde woning 2020: € 297.000 (per peildatum 1-1-2019). 2. Afvalstoffenheffing (inclusief 26 huisvuilzakken). 3. De heffing van de hondenbelasting wordt niet gerekend tot het totale overzicht voor de belastingdruk.

831,44

813,21

855,68 792,41

770,03

757,61

De lastendruk 2020 is ten opzichte van 2019 toegenomen met gemiddeld 2,9% en in absolute zin met € 24,24 voor de meerpersoonshuishoudens. Voor de eenpersoonshuishoudens is de lastendruk in 2019 toegenomen met 2,9%, in absolute zin met € 22,38. KWIJTSCHELDINGSBELEID Op grond van de Gemeentewet is de gemeente bevoegd om (gehele of gedeeltelijke) kwijtschelding van gemeentelijke heffingen te verlenen. De regels voor het behandelen van kwijtscheldingsverzoeken worden bepaald door de rijksoverheid. Of de aanvrager ook inderdaad in aanmerking komt voor kwijtschelding wordt getoetst aan deze normen en hangt af van zijn persoonlijke financiële situatie (loon/salaris/uitkering/pensioen/ huur/premies/kosten levensonderhoud/ vermogen e.d.). In 2020 is er voor een bedrag van € 50.975 (in 2019 was dit € 42.568) aan kwijtschelding van gemeentelijke belastingen verleend. Er hebben 246 (in 2019: 227) personen vooraf automatisch kwijtschelding gekregen. Daarnaast hebben 86 (in 2019: 54 en in 2018: 101) personen zelf kwijtschelding aangevraagd en gekregen. In totaal zijn er dus 332 (in 2019: 281 en in 2018: 358) toegekende kwijtscheldingsverzoeken geweest.

Gemeente Heumen

92

Programmarekening 2020

Paragraaf verbonden partijen Verbonden partijen zijn privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisaties waarin onze gemeente zowel een bestuurlijk als financieel belang heeft. Nu volgt eerst een compact totaaloverzicht van de verbonden partijen en daarna volgt relevante detailinformatie. Bij het vervaardigen van deze paragraaf (week 11 van 2021) waren er nog geen (concept)jaarrekeningen 2020 ontvangen vanuit de verbonden partijen. verbonden partij GGD IBO MGR DRAN DAR MARN ODRN RBT ANV VRGZ VVE Maldensteijn GO Euregio Munitax BNG Vitens

Gemeente Heumen

rechtsvorm

gemeenschappelijke regeling gemeenschappelijke regeling gemeenschappelijke regeling bedrijfsvoeringsorganisatie vennootschap gemeenschappelijke regeling gemeenschappelijke regeling stichting gemeenschappelijke regeling vereniging openbaar lichaam openbaar lichaam gemeenschappelijke regeling vennootschap vennootschap

93

programma Sociale leefomgeving Sociale leefomgeving Sociale leefomgeving, Bestuur en organisatie Sociale leefomgeving Fysieke leefomgeving Fysieke leefomgeving Fysieke leefomgeving Fysieke leefomgeving Fysieke leefomgeving Fysieke leefomgeving, Sociale leefomgeving Bestuur en organisatie Bestuur en organisatie Bestuur en organisatie Bestuur en organisatie Bestuur en organisatie

Programmarekening 2020

Gemeente Heumen

94

Programmarekening 2020

1. Naam

Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Gelderland-Zuid (GGD)

2. Rechtsvorm

Gemeenschappelijke regeling

3. Vestigingsplaats

Nijmegen en Tiel

4. Doelstelling

De GGD is onze partner op het gebied van gezonde jeugd, richt zich op preventie in het sociaal domein, werkt samen met andere partijen aan sociale veiligheid en levert een bijdrage aan een veilige en gezonde leefomgeving.

5. Deelnemers

Berg & Dal, Beuningen, Buren, Culemborg, Druten, Geldermalsen, Heumen, Lingewaal, Maasdriel, Neder-Betuwe, Neerijnen, Nijmegen, Tiel, West Maas en Waal, Wijchen en Zaltbommel Sociale leefomgeving

6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website 1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat

Gemeente Heumen

Deelnemende gemeenten hebben ieder een zetel in het Algemeen bestuur. Het stemgewicht per gemeente is afhankelijk van het aantal inwoners. 2,9% 2020: € 1.992.000 2019: € 1.290.000 2020: € 24.929.000 2019: € 5.481.000 2020: € 760.000 2019: € 41.000 www.ggdgelderlandzuid.nl Instituut Bijzonder Onderzoek Regio Gelderland-Zuid (IBO) Gemeenschappelijke regeling met centrumgemeente Wijchen Het opsporen van uitkeringsfraude middels uitvoering van bijzonder onderzoek. Berg & Dal, Beuningen, Druten, Heumen en Wijchen Sociale leefomgeving De gemeente Wijchen is als centrumgemeente de dagelijks bestuurder. Toezichthouder is de gemeente Berg en Dal. De vergaderingen zijn tweemaal jaarlijks voor de betreffende afdelingshoofden en portefeuillehouders van alle deelnemende gemeenten. 9,8% 2019: € 0 2018: € 0 2019: € 69.832 2018: € 64.114 Ieder jaar worden de door IBO gemaakte kosten integraal afgerekend met de deelnemers zodat het resultaat telkens nihil is.

95

Programmarekening 2020

1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website 1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website 1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website

Gemeente Heumen

Modulair Gemeenschappelijke Regeling Rijk van Nijmegen (MGR) Gemeenschappelijke regeling Nijmegen De MGR is ingesteld om de belangen van deelnemers te behartigen: meer in het bijzonder op het gebied van werk, inkomen, zorg, welzijn, inkoop en ICT. Het samenwerkingsverband heeft naast de uitvoerende taken tevens een platformfunctie. Berg & Dal, Beuningen, Druten, Heumen, Mook en Middelaar, Nijmegen en Wijchen Sociale leefomgeving, Bestuur en organisatie Heumen heeft 2 van in totaal 15 zetels in het Algemeen bestuur. 3,3% 2020: € 0 2019: € 0 2020: € 25.104.000 2019: € 21.781.000 2020: € 0 2019: € 0 www.werkbedrijfrvn.nl www.irvn.nl Bedrijfsvoeringsorganisatie Doelgroepen Vervoer Regio Arnhem-Nijmegen (DRAN) Bedrijfsvoeringsorganisatie op basis van een gemeenschappelijke regeling Arnhem De gezamenlijke sturing en (financiële) beheersing van doelgroepenvervoer en aanvullend vervoer. Arnhem, Berg & Dal, Beuningen, Doesburg, Druten, Duiven, Heumen, Lingewaard, Montferland, Mook & Middelaar, Nijmegen, Overbetuwe, Renkum, Rheden, Rozendaal, Westervoort, Wijchen en Zevenaar Sociale leefomgeving De deelnemers wijzen uit hun midden elk één lid voor het Bestuur aan.

2,1% 2020: € 0 2019: € 0 2020: € 13.000.867 2019: € 8.669.137 2020: € 0 2019: € 0 www.vervoersorganisatie.nl DAR NV Naamloze vennootschap Nijmegen Door bundeling van kennis op het gebied van beleid en uitvoering het gemeentelijk afvalbeheer op een efficiënte en effectieve manier uit te voeren en de grotere schaal van de regio te benutten. Berg & Dal, Beuningen, Druten, Heumen, Nijmegen en Wijchen Fysieke leefomgeving Heumen neemt deel in de Algemene Vergadering van aandeelhouders. 4,17% (4.583 aandelen van de in totaal 110.000) 2019: € 14,202 mln. 2018: € 13,574 mln. 2019: € 12,425 mln. 2018: € 10,222 mln. 2019: € 879.000 2018: € 250.000 www.dar.nl

96

Programmarekening 2020

1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat

1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website 1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website

Gemeente Heumen

Milieu en Afval regio Nijmegen Gemeenschappelijke regeling Nijmegen Het gezamenlijk maken van afspraken met de ARN over afvalinzameling en vuilverwerking. De gemeenten Berg en Dal, Beuningen, Druten, Heumen, Mook en Middelaar, Nijmegen, West Maas en Waal, Wijchen Fysieke leefomgeving Heumen heeft 1 zetel in het Algemeen bestuur. MARN bezit 37,5% van de aandelen ARN, de besloten vennootschap die de afvalverwerkingsinstallatie in Weurt exploiteert. 2020: € 9.860.156 2019: € 10.309.515 2020: € 1.788.178 2019: € 1.874.115 2020: € 134.958 2019: € 160.854 Omgevingsdienst regio Nijmegen Gemeenschappelijke regeling Nijmegen Kwaliteitsverbetering op het gebied van vergunningverlening en handhaving. De provincie Gelderland en de gemeenten Berg en Dal, Beuningen, Druten, Heumen, Nijmegen en Wijchen Fysieke leefomgeving Heumen heeft 1 zetel in het Algemeen bestuur. 5,44% 2020: € 494.111 2019: € 74.033 2020: € 6.929.241 2019: € 5.201.724 2020: € 483.671 2019: € 20.617 www.odregionijmegen.nl RBT Arnhem Nijmegen Veluwe Stichting Elst Door middel van marketing en promotie meer bezoekers genereren die langer blijven en meer besteden en tot herhalingsbezoek overgaan. Gemeenten in de regio Arnhem Nijmegen, Veluwe en het Duitse Kranenburg. Fysieke leefomgeving Heumen heeft zitting in het stichtingsbestuur.

Nu volgen de jaarcijfers van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen (TVAN) 2020: € 181.733 2019: € 192.996 2020: € 1.138.479 2019: € 998.792 2020 € -14.258 2019: € 33.135 www.toerismevan.nl

97

Programmarekening 2020

1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website 1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat

1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website

Gemeente Heumen

Veiligheidsregio Gelderland- Zuid Gemeenschappelijke regeling Nijmegen Realisering van goede brandweerzorg, geneeskundige hulpverlening door snelle inzet van ambulances en voorbereiding en coördinatie op het gebied van rampenbestrijding en crisisbeheersing. Berg en Dal, Beuningen, Buren, Culemborg, Druten, Geldermalsen, Heumen, Lingewaal, Maasdriel, Neder-Betuwe, Neerijnen, Nijmegen, Tiel, West Maas & Waal, Wijchen en Zaltbommel Fysieke leefomgeving Het algemeen bestuur bestaat uit de burgemeesters van alle deelnemende gemeenten 3,1% 2020: € 7.007.000 2019: € 3.285.000 2020: € 68.824.000 2019: € 64.335.000. 2020: € 3.722.000 2019: € -398.000 www.vrgz.nl Vereniging van Eigenaars gebouw Maldensteijn Vereniging Malden Onderhoud van de gezamenlijke ruimten en verzekering van het gehele gebouw bij één verzekeringsmaatschappij. de heer R. van der Meer en de gemeente Heumen Sociale leefomgeving, Fysieke leefomgeving 50%/50% 67,7%/33,3% 2019: € 1.064 2018: € 1.377 2019: € 18.096 2018: € 20.666 2019: € -313 2018: € 377 Gemeenschappelijk orgaan Regio Arnhem-Nijmegen Openbaar lichaam Arnhem Een steviger profiel van de regio door middel van een gezamenlijke aanpak bij regionale thema’s en onderwerpen.

De 18 gemeenten van de Regio Arnhem-Nijmegen Bestuur en organisatie Heumen heeft zitting in het Algemeen bestuur 2% 2019: onbekend 2018: € 146.680 2019: onbekend 2018: € 63.063 2019: € 84.368 2018: € -127.745 www.regioan.nl

98

Programmarekening 2020

1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website 1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website 1. Naam 2. Rechtsvorm 3. Vestigingsplaats 4. Doelstelling 5. Deelnemers 6. Relatie met programma 7. Bestuurlijk belang 8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11 Financieel resultaat 12. Website

Gemeente Heumen

Euregio Rhein-Waal Nederlands-Duits openbaar lichaam Kleef Grensoverschrijdende samenwerking op het gebied van economie en maatschappij te verbeteren en intensiveren. 55 gemeenten en regionale overheden Bestuur en organisatie Het hoogste orgaan is de Euregioraad met 120 afgevaardigden van deelnemende leden. Heumen is hierin met twee personen vertegenwoordigd; 1 vanuit het college en 1 vanuit de raad. Gering 2019: € 1.650.555 2018: € 1.459.405 2019: € 3.614.739 2018: € 2.707.292 2019: € 192.469 2018: € -801 www.euregio.org Munitax Gemeenschappelijke regeling met centrumgemeente Beuningen Gezamenlijke uitvoering heffing en invordering van gemeentelijke rechten en belastingen en de Wet WOZ. De gemeenten Berg en Dal, Beuningen, Druten, Heumen en Wijchen Bestuur en organisatie De gemeente Beuningen is als centrumgemeente de dagelijks bestuurder. De vergaderingen zijn voor de betreffende afdelingshoofden en portefeuillehouders van alle deelnemende gemeenten. 12,61% n.v.t. n.v.t. Het nadelig resultaat wordt jaarlijks verrekend met de deelnemers. www.munitax.nl Bank Nederlandse gemeenten Naamloze vennootschap Den Haag Uitoefening van het bankbedrijf ten dienste van overheden. Gemeenten, provincies, gemeenschappelijke regelingen, politieregio’s en met overheden verbonden instellingen en bedrijven op het terrein van volkshuisvesting, openbaar nut, onderwijs en gezondheidszorg.

Bestuur en organisatie Aandeelhouders hebben zeggenschap via het stemrecht op de aandelen welke zij bezitten (1 stem per aandeel van € 2,50 nominaal). De staat bezit 50% van de aandelen. Heumen bezit 151.515 aandelen. 2020: 2019: € 4,887 mld. 2020: € 2019: € 144.802 mld. 2020: € 221 mln. 2019: € 163 mln. www.bng.nl

99

Programmarekening 2020

1. Naam

Vitens

2. Rechtsvorm

Naamloze vennootschap

3. Vestigingsplaats

Zwolle

4. Doelstelling 5. Deelnemers

Voor de watervoorziening en het bedrijf als geheel heeft Vitens de doelstelling om volledig klimaatneutraal te gaan ondernemen. De gemeenten en provincies in het voorzieningsgebied.

6. Relatie met programma

Bestuur en organisatie

7. Bestuurlijk belang

Via het aandelenbezit is Heumen vertegenwoordigd in de Algemene vergadering van Aandeelhouders (AVA). Heumen bezit 16.023 aandelen.

8. Financieel belang 9. Eigen vermogen, ultimo 10. Vreemd vermogen, ultimo 11. Financieel resultaat 12. Website

Gemeente Heumen

2019: € 533,3 mln. 2018: € 533,0 mln. 2019: € 1.293,0 mln. 2018: € 1.233,5 mln. 2019: € 41,4 mln. 2018: € 45,3 mln. www.vitens.nl

100

Programmarekening 2020

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10253371/1