RN 015 Eindrapport business case Museum Helmond (april 2024)
Tekst van het document
€ 3.222.700,-
€ 3.853.000,-
-/- € 1.617.800,-
-/- € 2.211.800,-
-/- € 2.519.900,-
Resultaat
Tabel 5.5. Raming resultaat Alle bedragen zijn afgerond op honderden euro’s. Fase 1, 2030
Fase 1 t/m 3, 2030
Resultaat Exploitatie
-/- € 167.500,-
-/- € 161.900,-
Resultaat Overhead
-/- € 1.774.700,-
-/- € 2.088.400,-
Resultaat Vastgoed
-/- € 269.600,-
-/- € 269.600,-
-/- € 2.211.800,-
-/- € 2.519.900,-
Resultaat
Tabel 5.6. Raming resultaat per onderdeel gemeentebegroting Alle bedragen zijn afgerond op honderden euro’s. Fase 1, 2030
Fase 1 t/m 3, 2030
Resultaat Exploitatie
€ 104.000,-
€ 109.600,-
Resultaat Overhead
-/- € 6.700,-
-/- € 320.400,-
Resultaat Vastgoed
-
-
€ 97.300,-
-/- € 210.800,-
Resultaat
Tabel 5.7. Raming resultaat vergeleken met gemeentebegroting Alle bedragen zijn afgerond op honderden euro’s. Alle prijzen van de exploitatieraming zijn uitgedrukt in het prijspeil van 2024. Daarom vormen de bedragen op de gemeentebegroting van 2024 ook de basis voor de vergelijking in deze tabel. Op de gemeentebegroting voor 2024 is rekening gehouden met de volgende bedragen voor resp. Exploitatie, Overhead en Vastgoed: -/- € 271.531,-, -/- € 1.768.005,- en -/- € 269.638,-.
In financiële termen verslechtert het resultaat wanneer het totaalplan (fase 1 t/m 3) tot realisatie wordt gebracht. De economische waarde is echter maar één van de waarden die voortkomt uit de activiteiten van Museum Helmond. Bovendien is dit alleen de (economische) waarde die binnen de muren van het museum wordt gerealiseerd. Door de hogere bezoekersaantallen nemen mogelijk ook inkomsten elders in de stad toe. Zoals eerder beschreven in hoofdstuk 3 heeft Museum Helmond met de realisatie van het totaalplan ook mogelijkheden om andere waarden van het museum te versterken, zoals de collectiewaarde, de verbindende waarde en de educatieve waarde. De ontwikkeling op deze waarden ontstaat door nieuwe activiteiten. Educatie en activiteiten hebben niet zo zeer een grote economische waarde (veel van de bezoeken zijn tegen een gereduceerde prijs of zelfs gratis), maar hebben wel een grote waarde voor de samenleving. Ze helpen mensen in hun ontwikkeling of zorgen ervoor dat mensen zich meer onderdeel van de samenleving voelen. Benchmark resultaat Met het totaalplan (fase 1 t/m 3) wordt dus een hoger ambitieniveau nagestreefd. Op de volgende pagina is het resultaat en enkele onderliggende factoren als programmeringslasten en exploitatielasten gebenchmarkt met andere musea in middelgrote en grote steden. Deze benchmark is op de volgende pagina opgenomen.
Uit de tabel blijkt: • Museum Helmond ontving in 2022, vergeleken met de musea in de benchmark, een gemeentelijke bijdrage die per bezoeker gemiddeld is vergeleken met de andere musea. Ook qua programmerings- en EXPLOITATIE EN ORGANISATIE
exploitatielasten zat Museum Helmond niet aan de onderkant en niet aan de bovenkant van de benchmark. Ook als de kosten voor de gemeente voor Museum Helmond worden uitgedrukt naar het aantal inwoners, neemt Helmond onder de benchmarksteden een gemiddeld niveau in. • Als gekozen wordt voor fase 1 t/m 3, dan neemt het verschil tussen baten en lasten toe. Om dit tekort te compenseren zou een hoger bedrag op de begroting van de gemeente Helmond nodig zijn. Uit tabel 5.6. blijkt dat het bedrag dat hiervoor nodig is per bezoeker lager is dan in 2022, en per inwoner (gerekend met het verwachte aantal inwoners in 2030) licht hoger. Het bedrag per inwoner neemt weliswaar licht toe, maar blijft tegelijkertijd onder het niveau van diverse musea en gemeenten in de benchmark. De toename van het tekort blijft met andere woorden binnen de perken, vergeleken met de benchmarkmusea. Bovendien is in de raming uitgegaan van de hoge ramingen voor de huisvestingslasten. Als de kosten hiervoor niet gemaakt worden, vloeit het bedrag naar de vastgoedreserve van de gemeente.
57
Aantal bezoekers
Aantal inwoners gemeente
Subsidie overheid
Programmeringslasten
Exploitatielasten
Subsidie of bijdrage per bezoeker
Subsidie of bijdrage per inwoner
Programmeringslasten per bezoeker
Exploitatielasten per bezoeker
Museum Jan Cunen
12.537(a)
93.307
€ 715.000,-(e)
€ 213.807,-
€ 990.617,-
€ 57,-
€ 8,-
€ 17,-
€ 79,-
Museum Van Bommel Van Dam
18.253
102.136
€ 1.219.000,-
€ 103.180,-(h)
€ 1.675.262,-
€ 67,-
€ 12,-
€ 6,-
€ 92,-
Musea Zutphen
50.000(b)
48.330
€ 1.085.674,-
€ 83.347-
€ 1.792.141,-
€ 36,-
€ 22,-
€ 2,-
€ 36,-
Museum Belvédère
45.000
51.119
€ 233.651,-
€ 306.888,-
€ 969.801,-
€ 22,-
€ 5,-
€ 7,-
€ 22,-
Stedelijk Museum Schiedam
47.894
79.644
€ 2.446.580,-
€ 1.638.182,-
€ 4.454.547,-
€ 93,-
€ 31,-
€ 34,-
€ 93,-
Museum Vlaardingen
11.000
74.143
€ 460.000,-
N.b.
€ 609.943,-
€ 55,-
€ 6,-
N.b.
€ 55,-
Stedelijk Museum Alkmaar
58.592
110.783
€ 4.106.008,-
€ 769.813,-
€ 4.106.008,-
€ 70,-
€ 28,-
€ 13,-
€ 70,-
Museum Gouda
56.000(c)
74.095
€ 2.375.340,-
€ 339.689,-
€ 2.375.340,-
€ 42,-
€ 19,-
€ 6,-
€ 42,-
Museum Helmond (2022)
44.449(d)
93.476
€ 1.995.961,-(f)
€ 305.200,-
€ 2.369.100,-
€ 45,-
€ 21,-
€ 7,-
€ 53,-
Museum Helmond (2030, fase 1 t/m 3)
78.947(e)
103.315
€ 2.519.900,-(g)
€ 565.000,-
€ 3.853.400,-
€ 32,-
€ 24,-
€ 7,-
€ 49,-
Tabel 5.6. Benchmark subsidie, programmering en exploitatie (a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
Betreft het aantal bezoeken in 2022. In 2023 had Museum Jan Cunen met 20.000 bezoeken een aanmerkelijk succesvoller jaar. Betreft een inschatting, aangezien het gerapporteerde bezoekaantal van 90.000 over de bezoeken aan beide vestigingen (Stedelijk Museum Zutphen en Henriette Polak Museum) gaat. Unieke bezoekers worden dan twee keer geteld. Betreft het aantal bezoekers in 2023. Het bezoekersaantal van 2022 was niet representatief vanwege een expositie in de Sint-Janskerk. Betreft het unieke aantal bezoekers aan Museum Helmond (dus exclusief dubbeltellingen). Bezoekers die naar het Kasteel van Sinterklaas kwamen, zijn buiten beschouwing gelaten, voor de vergelijkbaarheid met de andere musea. Betreft het unieke aantal bezoekers aan Museum Helmond (dus exclusief dubbeltellingen). Bezoekers die naar het Kasteel van Sinterklaas komen, zijn buiten beschouwing gelaten, voor de vergelijkbaarheid met de andere musea. Betreft het totaal van de bijdrage die in de gemeentebegroting van Helmond is opgenomen voor Museum Helmond (over exploitatie, overhead en vastgoed in het jaar 2022). In het geval van Museum Helmond zijn dit kosten, omdat het museum onderdeel uitmaakt van de gemeente. Betreft de bijdrage uit de gemeentebegroting die nodig is om het verschil tussen baten en lasten volledig te compenseren.
Ook subsidies en bijdragen in het kader van activiteiten zijn in dit bedrag opgenomen. Betreft de lasten voor projecten en communicatie/educatie.
EXPLOITATIE EN ORGANISATIE
58
6
Conclusies en aanbevelingen
59
6.1
CONCLUSIES
We concluderen op basis van de analyses het volgende: • Stevige ambities in Helmond. Helmond is één van de vijf Brabantsteden en de tweede stad van Brainport Eindhoven, de slimste regio ter wereld. Helmond heeft stevige ambities geformuleerd voor 2040 en wil groeien naar 115.000 inwoners (+20%) en naar meer banen. Bij de groei die Helmond nastreeft hoort ook een schaalsprong in het maatschappelijke voorzieningenniveau. Culturele voorzieningen dragen bij aan de aantrekkelijkheid als woongemeente. Helmond stond op het gebied van woonaantrekkelijkheid in 2023 op plaats 43 in de top-50 van de Atlas voor Gemeenten, er is dus nog ruimte voor verbetering. • Gebouw en omgeving hebben impuls nodig. Kunsthal Helmond is gevestigd in een karakteristiek complex van bijna 25 jaar oud. Dit maakt dat groot onderhoud en verduurzaming van cruciaal belang zijn voor de toekomstbestendigheid van de museumfunctie. De omgeving van het complex is sterk versteend en daarmee weinig uitnodigend. De verblijfskwaliteit kan sterker, hiervan profiteren ook omliggende voorzieningen. Het gebouw waarin de Kunsthal gevestigd is, heeft beperkingen voor het uitvoeren van de museale functie. • Maatschappelijke waarde Kunsthal groter bij realisatie totaalplan. In de plannen van Museum Helmond is een mogelijkheid tot fasering opgenomen.
Bij realisatie van alleen fase 1 verbetert het museum de educatieve waarde, en opent het museum nog meer de deuren naar diverse groepen mensen. De maatschappelijke waarde neemt sterk toe als voor het totaalplan (fase 1 t/m 3) wordt gekozen. De Kunsthal wordt dan een ontmoetingsplek waar iedereen zich welkom voelt. Door de third place in de aanbouw toont het museum meer open en CONCLUSIES EN AANBEVELINGEN
toegankelijk voor een breder publiek. Onder voorwaarde van een uitnodigende inrichting gaat het museum dan minder elitair aanvoelen. Hierdoor kan de Kunsthal, letterlijk en figuurlijk, beter midden in de Helmondse samenleving staan. • Doelgroepen Kunsthal en Kasteel hebben relatief weinig overlap. In feite biedt Museum Helmond met de Kunsthal en het Kasteel op dit moment twee ervaringen voor één ticket: een museale erfgoedbeleving in het Kasteel en een kunstbeleving in de Kunsthal. De doelgroepen die hiermee getrokken worden, hebben relatief weinig overeenkomsten. Dit zorgt er ook voor dat het aantal dubbelbezoeken bij Museum Helmond, ondanks de geringe afstand, beperkt blijft tot zo’n 15% van de reguliere bezoekers. • Groei naar circa 95.000 bezoeken (+25% t.o.v. 2022 en +14 t.o.v. 2023) in Kasteel en Kunsthal bij realisatie fase 1. Museum Helmond kan een groei van de bezoekersaantallen en groei in diversiteit van doelgroepen verwachten als fase 1 van de ingrepen in de Kunsthal worden gerealiseerd. Die groei ontstaat door de betere publieksfaciliteiten (o.m. meer mogelijkheden voor educatie en publieksactiviteiten) en door een groei van de bevolking. De personeelslasten hoeven niet evenredig mee te groeien, waardoor de uitbreiding relatief bescheiden gevolgen heeft voor de exploitatie. • Circa 107.000 bezoeken (+39% t.o.v. 2022 en +28% t.o.v.
2023) te verwachten na realisatie totaalplan (fase 1 t/m 3). Na de realisatie van het totaalplan heeft Museum Helmond de facilitaire, logistieke en museale capaciteiten om te groeien naar circa 107.000 bezoeken in een stabiel exploitatiejaar. Interne processen zijn dan beter geborgd, denk 60
hierbij aan collectiebeheer en faciliteiten voor de (museum-)bezoekers. Er is een betere verbinding met directe omgeving en stad. De kunsthal heeft meer faciliteiten om de programmering te verstevigen, waarmee – onder voorwaarde van uitgekiende marketing en gevarieerde programmering – ook meer bezoekers uit de Brainportregio en van verder weg getrokken kunnen worden. Kanttekening daarbij is dat het ontwikkelen van nieuwe tentoonstellingen duur is. De kosten voor de exploitatie zullen oplopen. Daar staat wel tegenover dat de mogelijkheden voor grotere tentoonstellingen -met daaraan gekoppelde educatie- en publieksactiviteiten- extra kansen bieden voor een brede financieringsmix middels fondsenwerving en businesspartnerschappen. • Uitgaven aan Museum Helmond blijven volgens benchmark in verhouding tot andere steden staan. Bij realisatie van fase 1 blijven de kosten voor gemeente Helmond binnen de gestelde begroting (uitgedrukt in prijspeil van 2024). De geraamde kosten nemen bij realisatie van fase 1 t/m 3 toe, met name op de post Overhead. Op de post Exploitatie blijft Museum Helmond ook bij het totaalplan naar verwachting binnen de begroting van de gemeente Helmond. Vergeleken met andere musea in middelgrote en grote gemeenten zouden de kosten van de gemeente Helmond voor Museum Helmond gemiddeld blijven (zie paragraaf 5.4.).
CONCLUSIES EN AANBEVELINGEN
61
6.2
AANBEVELINGEN
Op basis van de analyses adviseren wij het volgende: • Zet in ieder geval door met uitvoering van fase 1. De onontbeerlijke gebouwtechnische aanpassingen en groot onderhoud (inclusief de toevoeging van publieksfuncties) zijn nu noodzakelijk om in de Kunsthal activiteiten in lijn met de eigen missie en met de geldende museumdefinitie uit te kunnen voeren. De maatschappelijke waarde neemt toe, terwijl de exploitatielasten binnen de perken blijven. De aanpassingen in fase 2/3 zijn eigenlijk ook noodzakelijk voor een goede bedrijfsvoering en passen bij het voorzieningenniveau van gemeenten met een vergelijkbaar aantal inwoners. Het is het overwegen waard om deze gelijktijdig met fase 1 uit te voeren. • Hanteer single en combi-tickets voor Kunsthal en Kasteel. De doelgroepen die Museum Helmond met de Kunsthal en het Kasteel trekt zijn verschillend. Mede daarom kiezen relatief weinig mensen voor een dubbelbezoek. Dat billijkt een keuze om voortaan single en combitickets te gaan voeren. Als een combi-ticket meerdere dagen geldig blijft, zou dat tot een verlenging van verblijf kunnen leiden. Ter overweging wordt meegegeven om inwoners van Helmond wel toegang tot beide vestigingen te geven voor een single ticketprijs. Ook zou een familieticket toegevoegde waarde kunnen hebben om een bezoek voor gezinnen met kinderen aantrekkelijker te maken.
• Positioneer de Kunsthal sterker als het tweede kunstmuseum van de Brainportregio. Zeker in Eindhoven wonen veel avontuurzoekers, die bovenmatig geïnteresseerd zijn in avontuurlijke en experimentele (kunst-)tentoonstellingen. Hier liggen kansen om de bezoekersaantallen te stimuleren, gelet op het huidige aantal bezoekers uit CONCLUSIES EN AANBEVELINGEN
andere gemeenten van Brainport Eindhoven en Noord-Brabant. • Zet, zeker op termijn, in op het totaalplan (fase 1 t/m 3). De realisatie van het totaalplan past het beste bij het streven van Helmond van groei naar 115.000 inwoners. Zeker gezien de ontwikkelingen rondom het voormalige stadskantoor ligt er een kans om in/bij het centrum van de stad een gebied met veel verblijfskwaliteit te creëren die nieuwe (economische) waarde aan de stad toevoegt, dus niet alleen op cultureel vlak. Het biedt ook kansen om de verbinding tussen de binnenstad, de cultuurzone en het station te versterken. De noodzaak is nog groter als vanuit het perspectief van Brainport Eindhoven wordt gekeken: het culturele voorzieningenniveau blijft in de regio namelijk achter bij de economische ambities. • Neem bij beslissing over fasering transitiekosten in overweging. Het gelijktijdig uitvoeren van diverse bouwfases heeft voordelen. Ten eerste ten aanzien van de bouwkosten. In de afgelopen jaren zijn deze fors toegenomen en dat is ook voor de komende jaren een mogelijkheid. Bij meerdere bouwfases zullen er, ten tweede, ook meerdere periodes van sluiting zijn. Deze zorgen voor tijdelijk lagere bezoekersaantallen en dus grotere tekorten in de exploitatie. Bij een beslissing over de fasering zou deze factor meegewogen moeten worden.
62
Bijlagen
63
BIJLAGE 1. LEEFSTIJLVINDER Leefstijlvinder als basis voor bepalen van doelgroepen Voor de doelgroepen analyse wordt gebruik gemaakt van de Leefstijlvinder. Dit is een model wat helpt om mensen in te delen in groepen die sterk op elkaar lijken en is tot stand gekomen op basis van uitgebreid onderzoek van MarketResponse . Het figuur aan de rechterkant geeft het leefstijlenmodel weer. Deze is ingedeeld op basis van twee indelingen: De mate waarin iemand gericht is op het individu versus de groep. Mensen aan de ‘ego’ kant overwegen vooral de impact op de eigen persoon bij het maken van beslissingen in hun leven. Mensen aan de ‘groep’ kant overwegen juist meer het belang van de groep in hun beslissingen en gedrag. De manier waarop mensen met emoties omgaan. Mensen aan de introverte kant van het model zijn wat meer ingetogen en houden hun emoties dicht bij henzelf. Mensen aan de extraverte kant van het model zijn juist naar buiten gericht en gaan op een open manier met hun emoties om.
manier om doelgroepen in kaart te brengen. Dit wordt gedaan op gemeenteniveau, maar ook op het niveau van een stad, dorp en/of postcode. Vanuit de Leefstijlvinder zijn er diverse verdiepende onderzoeken gedaan naar de voorkeuren van de verschillende leefstijlen. Een van deze onderzoeken gaat dieper in op de cultuur- en erfgoedbeleving van de leefstijlen. Dit is de basis voor de doelgroepenanalyse in dit onderzoek.
In het leefstijlenmodel komen zeven onderscheidende doelgroepen naar voren, namelijk Avontuur-, Plezier-, Harmonie-, Verbindings-, Rust-, Inzicht-, en Stijlzoekers. Deze doelgroepen zijn onderscheidend op het gebied van gedrag, waarden en behoeften met betrekking tot vakantie en vrije tijd. Hoewel iemand nooit helemaal tot één leefstijl behoort, is er meestal wel een dominante groep waar de waarden van een persoon het meest bij passen. De leefstijlvinder is in Nederland de meest gebruikte Figuur B1. Het model van de Leefstijlvinder BIJLAGEN
64
CULTUUR- EN ERFGOEDBELEVING PER LEEFSTIJL Plezierzoeker: op zoek naar plezier, bezoekt graag filmhuizen, bioscopen en festivals
Avontuurzoeker: cultuurliefhebber, wordt graag geïnspireerd, bezoekt alle culturele activiteiten
Verbindingszoeker: op zoek naar rustige cultuurbeleving, wordt enthousiast van erfgoedlocaties. Bezoekt ook graag theaters en (streek)musea
Rustzoeker: op zoek naar rust en ontspanning, activiteit in de eigen omgeving, minder geïnteresseerd in cultuur en erfgoed
Stijlzoeker: gaan vaak met anderen op pad voor culturele activiteiten om vermaakt te worden, bezoekt het liefst filmhuizen/bioscopen, erfgoedlocaties en festivals
Inzichtzoeker: bezoekt graag musea en erfgoed, geïnteresseerd in achtergrondinformatie en nieuwe inzichten op doen
Harmoniezoeker: gaat vooral samen op pad, bezoekt graag bioscopen of theaters (musicals en cabaret) 65
De zeven leefstijlen - Museumbezoek Plezierzoekers De plezierzoeker bezoekt minder graag dan gemiddeld een museum. De musea die zij het liefst bezoeken zijn: Geschiedenismuseum Wetenschap & techniek museum Beeldentuin. Het minst vaak bezoeken zij een kunstmuseum. De belangrijkste kenmerken van een museum zijn inspirerend en educatief en het liefst interactief en kindvriendelijk.
Harmoniezoekers De harmoniezoeker bezoekt minder graag dan gemiddeld een museum. De musea die zij het liefst bezoeken zijn: Geschiedenismuseum Kunstmuseum De belangrijkste kenmerken van een museum zijn inspirerend, laagdrempelig en traditioneel. Musea hoeven niet experimenteel of vernieuwend te zijn. Deze doelgroep komt terug naar een museum vanwege de algehele ervaring of dat ze meegaan met andere personen/gezelschap.
Verbindingszoekers
Rustzoekers
De verbindingszoekers bezoeken
De rustzoeker bezoekt minder graag
graag musea (meer dan gemiddeld).
dan gemiddeld een museum. De musea die zij het liefst bezoeken zijn: Geschiedenismuseum streekmuseum. Het minst vaak bezoeken zij een kunstmuseum.
De musea die zij het liefst bezoeken zijn: Geschiedenismuseum Kunstmuseum Streekmuseum De belangrijkste kenmerken van een museum zijn inspirerend, educatief, laagdrempelig en voor ieder wat wils. Deze doelgroep komt terug naar een museum vanwege een vernieuwde collectie of de algehele ervaring van het museum (bijv. een prettige sfeer)
De belangrijkste kenmerken van een museum zijn educatief, laagdrempelig en inspirerend. Minder belangrijk zijn interactief en maatschappelijk betrokken.
66
Inzichtzoekers
Stijlzoekers
Avontuurzoekers
De inzichtzoekers bezoeken graag musea
De stijlzoekers bezoeken graag musea
De avontuurzoekers bezoeken graag
(meer dan gemiddeld). De musea die zij
(iets meer dan gemiddeld). Het liefst
musea (meer dan gemiddeld). De
het liefst bezoeken zijn: Kunstmuseum Geschiedenismuseum De belangrijkste kenmerken van een museum zijn inspirerend en educatief. Deze doelgroep komt terug naar een museum vanwege: Vernieuwde collectie Algehele sfeer van het museum Te weinig tijd om alles in 1 keer te bezoeken. Deze doelgroep bezoekt een museum niet als het onderwerp of de collectie niet aanspreekt.
bezoeken zij een geschiedenismuseum.
musea die zij het liefst bezoeken zijn: Kunstmuseum Geschiedenismuseum De belangrijkste kenmerken van een museum zijn inspirerend, educatief, anders dan anders, expressief. De Avontuurzoeker is nog vaker dan gemiddeld enthousiast over een modern museum waarbij de offline en online ervaring samenkomt. Deze doelgroep komt terug vanwege een vernieuwde collectie en de algehele ervaring van het museum.
Minder vaak bezoeken zij een kunstmuseum. De belangrijkste kenmerken van een museum zijn anders dan anders,
educatief, experimenteel. De Stijlzoeker is vaker dan gemiddeld enthousiast over een modern museum waarbij de online en offline ervaring samenkomt
67
De zeven leefstijlen - Kasteelbezoek Plezierzoekers De plezierzoeker bezoekt minder graag dan gemiddeld een erfgoedlocatie. Als zij deze wel bezoeken dan gaan zij naar: Opengestelde kastelen en forten Monumenten en historische vindplaatsen. De belangrijkste kenmerken van een erfgoedlocatie zijn informatievoorziening via bordjes, een rondleiding met gids en wandel/fietsroutes langs de locatie. Ook zien zij graag activiteiten voor kinderen.
Harmoniezoekers De harmoniezoeker bezoekt minder graag dan gemiddeld een erfgoedlocatie. Als zij deze wel bezoeken dan gaan zijn naar: Opengestelde kastelen en forten Monumenten en historische vindplaatsen. Deze doelgroep vindt een digitale beleving met moderne technieken (virtual reality) minder aantrekkelijk dan gemiddeld.
Verbindingszoekers
Rustzoekers
De verbindingszoekers bezoeken
De rustzoeker bezoekt minder graag
graag erfgoedlocaties (meer dan
dan gemiddeld een erfgoedocatie. Als zij deze wel bezoeken dan gaan zijn naar: Opengestelde kastelen en forten Monumenten en historische vindplaatsen. Molens. De belangrijkste kenmerken van een erfgoedlocatie zijn informatievoorziening via bordjes. Zij hebben minder behoefte aan dat de geschiedenis wordt nagespeeld met acteurs.
gemiddeld). Erfgoedlocaties die zij het liefst bezoeken zijn: Opengestelde kastelen en forten Monumenten en historische vindplaatsen. Molens De belangrijkste kenmerken van een erfgoedlocatie zijn wandel/fietsroutes langs de locatie, informatievoorziening via bordje en een rondleiding met gids.
68
Inzichtzoekers
Stijlzoekers
Avontuurzoekers
De inzichtzoekers bezoeken graag
De stijlzoekers bezoeken af en toe
De avontuurzoekers bezoeken graag
erfgoedlocaties (meer dan gemiddeld).
erfgoedlocaties (gemiddeld, niet meer,
erfgoedlocaties (meer dan gemiddeld).
Erfgoedlocaties die zij het liefst bezoeken
niet minder). Als ze gaan bezoeken ze
Erfgoedlocaties die zij het liefst
zijn: Opengestelde kastelen en forten Monumenten en historische vindplaatsen. Het meest aantrekkelijk bij een erfgoedlocatie vinden ze informatievoorziening via bordjes en wandel/fietsroutes langs de locatie. Het minst graag zien zij dat de geschiedenis wordt nagespeeld door acteurs.
opengestelde kastelen en forten, maar
bezoeken zijn: Opengestelde kastelen en forten Monumenten en historische vindplaatsen. Het meest aantrekkelijk bij een erfgoedlocatie vinden ze wandel/fietsroutes langs de locatie en informatievoorziening via bordjes. Het minst graag zien zij activiteiten voor kinderen.
veel minder dan gemiddeld. Het meest aansprekende vinden zij activiteiten voor kinderen of als de
geschiedenis wordt nagespeeld door acteurs. Minder aantrekkelijk vinden zij de informatievoorziening via bordjes.
69
BIJLAGE 2. MEERJARENBEGROTING Exploitatie Baten Entreegelden/Opbrengsten activiteiten Educatie Winkel Horeca Verhuringen Bijdrage Vereniging van Vrienden Helmond Fondsen, sponsors, partners en projectsubsidies Overig Totaal Lasten Exposities, projecten & activiteiten Educatie Collectie Inkoop museumwinkel Inkoop verhuur/huwelijken/horeca Inhuur personeel PR & Marketing Bestuur en administratiekosten Huisvesting Totaal Resultaat
2025
2026 175.000 20.300 42.000 49.000 120.000 15.000 150.000 22.500 593.800
2027 € € € € € € € € €
342.800 27.000 68.100 124.800 146.300 15.000 200.000 22.500 946.500
2028 € € € € € € € € €
345.200 31.500 68.600 125.700 146.300 15.000 200.000 22.500 954.800
2030
357.300 33.800 70.800 129.800 146.300 15.000 200.000 22.500 975.500
€ 379.200 € 36.000 € 74.800 € 137.100 € 146.300 € 15.000 € 200.000 € 22.500 € 1.010.900
€ € € € € € € € €
191.400 20.300 48.400 56.400 120.000 15.000 100.000 22.500 574.000
€ € € € € € € € €
€ € € € € € € € € € €
50.000 50.000 51.700 33.900 61.700 125.000 53.400 22.500 100.000 548.200 25.800
€ 200.000 € 50.000 € 51.700 € 29.400 € 59.100 € 125.000 € 78.100 € 22.500 € 100.000 € 715.800 € -122.000
€ 400.000 € 400.000 € 400.000 € 400.000 € 65.000 € 65.000 € 65.000 € 65.000 € 51.700 € 51.700 € 51.700 € 51.700 € 47.700 € 48.000 € 49.600 € 52.400 € 94.900 € 95.200 € 96.600 € 99.200 € 200.000 € 200.000 € 200.000 € 200.000 € 101.300 € 103.600 € 107.100 € 112.600 € 22.500 € 22.500 € 22.500 € 22.500 € 175.000 € 175.000 € 175.000 € 175.000 € 1.158.100 € 1.161.000 € 1.167.500 € 1.178.400 € -211.600 € -206.200 € -192.000 € -167.500
Overhead Personeel Verzekeringen Kapitaallasten Resultaat
2025 € 1.414.700 € 54.000 € 132.100 € -1.600.800
2026 € 1.492.700 € 54.000 € 132.100 € -1.678.800
2027 € 1.492.700 € 54.000 € 228.000 € -1.774.700
Vastgoed Huisvesting Resultaat
2025 2026 € 150.000 € 150.000 € € -150.000 € -150.000 €
2028 € 1.492.700 € 54.000 € 228.000 € -1.774.700
2027 269.600 € -269.600 €
€ € € € € € € € €
2029
2029 € 1.492.700 € 54.000 € 228.000 € -1.774.700
2028 269.600 € -269.600 €
2030 € 1.492.700 € 54.000 € 228.000 € -1.774.700
2029 269.600 € -269.600 €
2030 269.600 -269.600
Tabel B2.1. Meerjarenbegroting Museum Helmond, realisatie fase 1 In de bovenstaande tabel is geen rekening gehouden met inflatie. Dit betekent dat alle bedragen uitgedrukt zijn in het prijspeil van 2024. Dit maakt ook dat bijvoorbeeld de bedragen uit de gemeentebegroting voor 2024 zijn aangehouden, ondanks dat deze feitelijk hoger zullen zijn in latere jaren.
Exploitatie Baten Entreegelden/Opbrengsten activiteiten Educatie Winkel Horeca Verhuringen Bijdrage Vereniging van Vrienden Helmond Fondsen, sponsors, partners en projectsubsidies Overig Totaal Lasten Exposities, projecten & activiteiten Educatie Collectie Inkoop museumwinkel Inkoop verhuur/huwelijken/horeca Inhuur personeel PR & Marketing Bestuur & administratiekosten Huisvesting Totaal Resultaat Overhead Personeel Verzekeringen Kapitaallasten Resultaat Vastgoed Huisvesting Resultaat
2025
2026
2027
2028
2029
2030
€ 422.000 € 36.000 € 78.900 € 195.900 € 165.000 € 15.000 € 300.000 € 22.500 € 1.235.300
€ 440.100 € 40.500 € 82.000 € 202.600 € 178.000 € 15.000 € 300.000 € 22.500 € 1.280.700
€ 458.200 € 42.800 € 85.000 € 209.300 € 200.300 € 15.000 € 300.000 € 22.500 € 1.333.100
€ € € € € € € € €
191.400 20.300 48.400 56.400 120.000 15.000 100.000 22.500 574.000
€ € € € € € € € €
175.000 24.800 42.000 49.000 120.000 15.000 250.000 22.500 698.300
€ 398.500 € 31.500 € 74.900 € 187.300 € 165.000 € 15.000 € 300.000 € 22.500 € 1.194.700
€ € € € € € € € € € €
50.000 50.000 51.700 33.900 61.700 125.000 53.400 22.500 100.000 548.200 25.800
€ € € € € € € € € € €
300.000 50.000 51.700 29.400 59.100 125.000 79.400 22.500 100.000 817.100 -118.800
€ 500.000 € 500.000 € 500.000 € 500.000 € 65.000 € 65.000 € 65.000 € 65.000 € 51.700 € 51.700 € 51.700 € 51.700 € 52.400 € 55.200 € 57.400 € 59.500 € 123.300 € 126.300 € 133.200 € 143.400 € 300.000 € 300.000 € 300.000 € 300.000 € 128.900 € 136.200 € 143.300 € 150.400 € 25.000 € 25.000 € 25.000 € 25.000 € 200.000 € 200.000 € 200.000 € 200.000 € 1.446.300 € 1.459.400 € 1.475.600 € 1.495.000 € -251.600 € -224.100 € -194.900 € -161.900
2025 € 1.571.500 € 54.000 € 132.100 € -1.757.600
€ €
2026 € 1.649.500 € 54.000 € 132.100 € -1.835.600
2025 185.700 € -185.700 €
2027 € 1.727.500 € 65.000 € 295.900 € -2.088.400
2026 185.700 € -185.700 €
2028 € 1.727.500 € 65.000 € 295.900 € -2.088.400
2027 269.600 € -269.600 €
2029 € 1.727.500 € 65.000 € 295.900 € -2.088.400
2028 269.600 € -269.600 €
2030 € 1.727.500 € 65.000 € 295.900 € -2.088.400
2029 269.600 € -269.600 €
2030 269.600 -269.600
Tabel B2.2. Meerjarenbegroting Museum Helmond, realisatie fase 1 t/m 3 In de bovenstaande tabel is geen rekening gehouden met inflatie. Dit betekent dat alle bedragen uitgedrukt zijn in het prijspeil van 2024. Dit maakt ook dat bijvoorbeeld de bedragen uit de gemeentebegroting voor 2024 zijn aangehouden, ondanks dat deze feitelijk hoger zullen zijn in latere jaren.
Vergelijking met gemeentebegroting Exploitatie Overhead Vastgoed Totaal
€ € € €
2025 297.300 € 167.200 € 119.600 € 584.100 €
2026 149.500 € 89.200 € 119.600 € 358.300 €
2027 59.900 € -6.700 € € 53.200 €
2028 65.300 € -6.700 € € 58.600 €
2029 79.500 € -6.700 € € 72.800 €
2030 104.000 -6.700 97.300
Tabel B2.3. Vergelijking meerjarenbegroting Museum Helmond met gemeentebegroting Helmond, realisatie fase 1 In de bovenstaande tabel is geen rekening gehouden met inflatie. Dit betekent dat alle bedragen uitgedrukt zijn in het prijspeil van 2024. Dit maakt ook dat bijvoorbeeld de bedragen uit de gemeentebegroting voor 2024 zijn aangehouden, ondanks dat deze feitelijk hoger zullen zijn in latere jaren. Per post wordt het verschil getoond tussen de raming van baten en lasten en de bedragen die op de gemeentebegroting zijn aangehouden.
Vergelijking met gemeentebegroting Exploitatie Overhead Vastgoed Totaal
€ € € €
2025 297.300 10.405 83.938 391.643
€ € € €
2026 152.700 -67.595 83.938 169.043
€ € € €
2027 19.900 -320.395 38 -300.457
€ € € €
2028 47.400 -320.395 38 -272.957
€ € € €
2029 76.600 -320.395 38 -243.757
€ € € €
2030 109.600 -320.395 38 -210.757
Tabel B2.4. Vergelijking meerjarenbegroting Museum Helmond met gemeentebegroting Helmond, realisatie fase 1 t/m 3 In de bovenstaande tabel is geen rekening gehouden met inflatie. Dit betekent dat alle bedragen uitgedrukt zijn in het prijspeil van 2024. Dit maakt ook dat bijvoorbeeld de bedragen uit de gemeentebegroting voor 2024 zijn aangehouden, ondanks dat deze feitelijk hoger zullen zijn in latere jaren. Per post wordt het verschil getoond tussen de raming van baten en lasten en de bedragen die op de gemeentebegroting zijn aangehouden.
BIJLAGEN
72
Dit rapport is met uiterste zorgvuldigheid tot stand gekomen op basis van deskundig onderzoek. Onderhavig rapport bevat een weergave en interpretatie van (delen van de) onderzoeksresultaten. Het is anderen toegestaan om (delen van) het rapport en gehanteerde methodieken en modellen te kopiëren, distribueren, vertonen, op te voeren zolang Ginder als maker van het werk wordt vermeld en het werk niet commercieel wordt gebruikt. Alle afbeeldingen zijn aangeleverd door Museum Helmond. De foto’s op pagina 2, 11, 18, 44 en 59 zijn gemaakt door Dave Van Hout Fotografie.
GINDER Brugstraat 1a 5211 VS ’s-Hertogenbosch T: 088 210 02 00 E: info@wijzijnginder.nl I: wijzijnginder.nl