CConstaterende datHellendoorn
Koppel je AI →
Document · PDF

Programmabegroting 2022 concept

Gemeenteraad 25 mei 2021, gemeente HellendoornBij agendapunt: Jaarstukken 2020 en begrotingen 2022 gemeenschappelijke regelingen19.283 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

42 // PROGRAMMABEGROTING 2022

5.3.3 Berekening EMU-saldo In het Verdrag van Maastricht is afgesproken dat het EMU-tekort van een bij de euro aangesloten land maximaal 3% van het Bruto Binnenlands Product (BBP) mag bedragen. Het EMU-tekort wordt bepaald door een gezamenlijk tekort van het Rijk, lokale overheden en sociale fondsen. In de onderstaande tabel is het EMU-saldo van Veiligheidsregio Twente berekend voor de jaren 2021-2025.

EMU-SALDO (x € 1.000,-)

Financiële vaste activa Activa Mutaties (1 januari tot 31 december)

Vaste Passiva Passiva

Vlottende passiva

2022

2023

2024

2025

-6.280

1.307

-253

88

0

0

0

0

0

Kapitaalverstrekkingen en leningen Uitzettingen

0

0

0

0

0

-3.184

2.715

-626

-353

-12

Liquide middelen

0

0

0

0

0

Overlopende activa

0

0

0

0

0

Vaste schuld

4.700

9.500

-1.000

0

0

Vlottende schuld

-923

0

0

0

0

Overlopende passiva

-364

-505

-933

-100

-100

Uitzettingen Vlottende activa

2021 -6.597

Eventuele boekwinst bij verkoop effecten en (im)materiële vaste activa De negatieve EMU-saldi in 2021 en 2022 worden veroorzaakt door het hoge investeringsniveau in die jaren. 5.3.4 Verloopoverzicht reserves

Reserves (x € 1.000) Algemene reserve FLO Enschede

Stand 31-12-2021

Toevoeging 2022

Onttrekking 2022

426.911 -1.179.880

Stand 31-12-2022 426.911

240.000

-939.880

FLO Borne

-132.265

Totaal algemene reserve

-885.234

Bedrijfsvoering Troned/ TSC

125.607

125.607

Innovatie

267.001

267.001

Veiligheidshuis Twente

181.379

FLO Almelo

211.190

160.000

51.190

FLO Hengelo

1.175.151

290.000

885.151

Totaal bestemmingsreserves

1.960.328

0

450.000

1.510.328

Totaal reserves

1.075.094

240.000

640.000

675.094

240.000

190.000

-322.265

190.000

-835.234

181.379

In dit overzicht is in de stand per 31-12-2021 rekening gehouden met een toevoeging aan de FLO reserves vanuit het jaarrekeningresultaat 2020. Het betreft het aandeel van de FLO gemeenten in dat resultaat. 5.3.5 Verloopoverzicht voorzieningen In 2022 zijn er geen voorzieningen aanwezig.

43 // PROGRAMMABEGROTING 2022

5.3.6 Investeringen Veiligheidsregio Twente is een relatief kapitaalintensieve organisatie. De organisatie beschikt over veel vastgoed (kazernes) en een wagenpark van dienstvoertuigen en hulpverleningsvoertuigen. Het takenpakket van Veiligheidsregio Twente is qua omvang en inhoud jaarlijks relatief stabiel. Om die reden wordt in de uitgangspunten van de begroting uitgegaan van de “going concern”. Het investeringsprogramma richt zich dan ook nagenoeg alleen op vervanging. Daarbinnen worden alleen accenten verlegd indien de situatie daar om vraagt. In navolgende passages komen de volgende onderwerpen aan bod: A: investeringsplanning: hoeveel middelen zijn voor de komende periode (2021-2023) benodigd, kijkend naar recent geïnventariseerde investeringsbehoeften? B: investeringsruimte: hoeveel middelen zijn voor de komende periode (2021-2023) beschikbaar, kijkend naar het begrotingskader, de reeds gedane investeringen en de vrijval in de betreffende periode? Beide overzichten tezamen (benodigd versus beschikbaar) verschaffen een beeld van de mate waarin begroting zich verhoudt tot de werkelijkheid. De passage eindigt met: C: een meer gedetailleerd overzicht van geplande investeringen voor het begrotingsjaar 2022.

A: Investeringsplanning De vervangingsinvesteringen worden planmatig uitgevoerd om budgettaire en aanbestedingstechnische redenen. Het geplande investeringsbeeld wordt eens per kwartaal bijgewerkt. Daarbij wordt een horizon van 3 jaar aangehouden. Het laatste investeringsbeeld dateert van februari 2021 en ziet er als volgt uit: Tabel A: investeringsplanning 2021-2023 Categorie 2021 Gebouwen3 4,9 mln. Materieel 5,7 mln. Materialen (w.o. pers. uitrusting) 1,7 mln. ICT 0,5 mln. Totaal 12,9 mln.

2022 4,9 mln. 4,0 mln. 2,6 mln. 0,2 mln. 11,7 mln.

2023 0,2 mln. 4,7 mln. 0,6 mln. 0,2 mln. 5,7 mln.

Voor de jaarschijf 2021 en 2022 staan enkele nieuwbouwprojecten op de rol (kazernes Almelo en Hellendoorn). Betreffende locaties zijn al enige tijd afgeschreven en zijn om die reden aan vervanging toe. De investeringen in het wagenpark zijn voor de in beschouwing genomen periode vooral gericht op de vervanging van tankautospuiten, redvoertuigen en dienstvoertuigen. Per saldo is de investeringsbehoefte voor genoemde periode berekend op € 30,2 mln. B: Investeringsruimte (excl. geplande investeringen) Bij beoordeling van de uitvoerbaarheid van de investeringsplanning vormt het begrotingskader de leidraad. In de begroting wordt feitelijk rekening gehouden met een gemiddelde vrijval van ca. € 6,1 mln. (= niveau afschrijvingen). De beschikbare investeringsruimte in enig jaar hangt echter af van de mate waarin de werkelijke investeringen zich in bedrag en tempo hebben verhouden tot die van de begroting. Verschillende factoren spelen daarin een rol. Zo kunnen aanbestedingsperikelen, bestemmingsplannen die op zich laten wachten of interne discussie over de exacte behoeftestelling een oorzaak zijn. Soms is vervanging op het geraamde moment ook nog niet nodig, omdat de goederen nog in goede staat verkeren. Bij aankoopbeslissingen wordt standaard gekeken naar nut en noodzaak. Onderstaand overzicht geeft de beschikbare investeringsruimte weer plus de vrijval voor de komende jaren.

Ruimte die dus kan worden ingezet om de bovenstaande investeringsplanning (tabel A) te financieren.

3

Is met inbegrip van de bouw van de site voor batterijtesten.

44 // PROGRAMMABEGROTING 2022

Tabel B: investeringsruimte 2021-2023 Categorie

per 1-1 5,6 mln. 4,3 mln. 2,6 mln. 0,5 mln. 13,0 mln.

Gebouwen* Materieel Materialen ICT Totaal

2021 vrijval 1,5 mln. 2,6 mln. 0,7 mln. 0,4 mln. 5,2 mln.

totaal 7,1 mln. 6,9 mln. 3,3 mln. 0,9 mln. 18,2 mln.

Vrijval 2022

Vrijval 2023

1,5 mln. 4,0 mln. 0,6 mln. 0,7 mln. 6,8 mln.

0,0 mln. 1,9 mln. 1,2 mln. 0,4 mln. 3,5 mln.

* met inbegrip van de ruimte die per AB-besluit is toegekend voor de bouw van de site voor batterijtesten

Besluit d.d. 9 juli 2018 De gepresenteerde investeringsruimte in tabel B is niet alleen mogelijk gemaakt door vrijgevallen afschrijvingslasten. Bij vaststelling van de begroting 2019 is een stapsgewijze ophoging van de gemeentelijke bijdrage toegekend, o.a. bedoeld om de investeringsknelpunten in de going concern te ondervangen. De verhoging van de gemeentelijke bijdrage (althans het deel dat inzetbaar is voor de investeringsperikelen) is in het bovenstaande overzicht meegenomen. Mede als gevolg daarvan komt de beschikbare investeringsruimte voor de komende periode neer op c.a. € 28,5 mln. De investeringsplannen (A) en de financiële investeringsmogelijkheden (B) houden in de periode 2021-2023 geen gelijke tred. Het overschot op de investeringsbegroting is per 2021 nog groot, maar die slaat op basis van de huidige informatie om in een licht tekort in 2023. Enerzijds is sprake van een inhaalslag van investeringen (nieuwbouwprojecten, vervanging tankautospuiten). Anderzijds werken de knelpunten waarvoor een stapsgewijze ophoging van de gemeentelijke bijdrage is toegekend (voor o.a. BTW-nadeel, vervanging onroerende activa) langjarig door. De effecten t/m 2022 zijn begrotingstechnisch afgedekt. Niet voor de periode daarna. Tabel C: planning (tabel A) versus ruimte (tabel B) 2021-2023 Ruimte ultimo 2020 ultimo 2021 Totaal 13,0 mln. 5,3 mln.

ultimo 2022 0,5 mln.

ultimo 2023 -1,7 mln.

Voor nu is het meerjarige beeld een schets van de ontwikkelingen. In de komende periode zal worden verkend welke verdere keuzes op dit punt gemaakt moeten worden. C: Investeringen 2022 (€ 11,7 mln.) Zoals in tabel A weergegeven bedraagt de investeringsbehoefte voor de jaarschijf 2022 € 11,7 mln. Dit zijn ramingen die in structurele zin worden geacht te passen binnen het bestaande budgettaire kader. Daarom wordt gevraagd om bij vaststelling van de begroting 2022 tevens akkoord te gaan met de geraamde investeringen voor 2022 ad € 11,6 mln. Dit alles onder de voorwaarde van budgettaire toereikendheid. De investeringen zijn hieronder nader gespecificeerd. Specificatie investeringen 2022 Vervanging Gebouwen

Materieel

Materialen

ICT Totaal

Bedrag 2022 Nieuwbouw Almelo Nieuwbouw Hellendoorn Overige investeringen in gebouwen en energiebesparing Schuimblusvoertuigen / tankwagens (4x) Hoogwerker (1x) Dienstvoertuigen (dienstauto’s en dienstbussen) (37 x) Bepakking en overige inventaris voertuigen Ademlucht (toestellen, testbanken, cilinders) Communicatiemiddelen C2000 Operationeel uniform Werkmaterialen en oefenmaterialen Overige persoonlijke uitrusting Mobile devices en audiovisuele communicatie

3.400.000 1.268.000 240.000 1.452.000 847.000 1.424.000 280.000 441.000 910.000 678.000 250.000 321.000 164.000 11.675.000

Investering totaal 6.800.000 1.540.000

Noot: Nieuwbouwtrajecten worden uitgevoerd in verschillende verslagjaren. Voor deze investeringen is in de laatste kolom de totale investeringssom gepresenteerd. De overige investeringen hebben geen overlopend karakter en zijn aldus compleet weergegeven in het verslagjaar.

45 // PROGRAMMABEGROTING 2022

5.3.7 Arbeidskostengerelateerde verplichtingen In onderstaand overzicht zijn de arbeidskostengerelateerde verplichtingen opgenomen, die jaarlijks een vergelijkbaar volume hebben. Vanaf 2020 is dit opgehoogd met 0,8% in verband met bovenwettelijk verlof. De dekking van deze verplichtingen is in de meerjarenraming voorzien. Bedrag x € 1.000,Individueel Keuzebudget Totaal arbeidskostengerelateerde verplichtingen

46 // PROGRAMMABEGROTING 2022

Jaarlijks 3.000 3.000

Bijlagen

47 // PROGRAMMABEGROTING 2022

Bijlage 1 Specificatie stijging gemeentelijke bijdrage Vergelijking gemeentelijke bijdrage Bijdrage begroting 2021 Bijdrage begroting 2022 Per saldo een stijging van de bijdrage 2022 t.o.v. de begroting 2021 Uitgangspunten begroting 2022 - Looncompensatie* - Prijscompensatie - Grondslag voor de loonsom vacatures (max -2) - Correctie kapitaallasten (vervangingsinvesteringen) Totaal van de effecten van de uitgangspunten van begroting 2022 Besluit 9 juli 2018 financiële knelpunten - Verhoging gemeentelijke bijdrage Totaal verhoging gemeentelijke bijdrage

€ 46.760.540 € 47.826.577 € 1.066.037

€ 472.849 € 108.222 € 184.966 € 766.037

€ 300.000 € 300.000 € 1.066.037

Totaal stijging gemeentelijke bijdrage

*Verklaring loonontwikkeling De lonen worden geraamd volgens het principe: werkelijk niveau 31-12 (t-2) + loonindex (t-1) + loonindex (t). Het vergelijk tussen begroting 2021 en begroting 2022 is als volgt:

2019 2020 2021 2022

Begroting 2021 Werkelijk 2,8% 2,8% -

Begroting 2022 3,3% (= werkelijke stijging) 1.8% 1.8%

Loongerelateerde budgetten VRT (salarissen, vergoedingen, FLO): c.a. € 35 mln.

48 // PROGRAMMABEGROTING 2022

Verschil +0,5% -1,0% +1,8% +1,3%

Bijlage 2 Gemeentelijke bijdrage 2022 Vastgestelde bijdrage 2021

Verhoging uitgangspunten 2022

Almelo

5.467.703

119.143

Borne

1.410.505

Dinkelland

2.060.841

Enschede

Gemeente

Verhoging FLO met index

Mutaties Cebeon

Bijdrage 2022

-4.507

5.099

5.587.437

31.719

-896

544

1.441.873

47.360

-18.978

13.448.365

284.670

74.945

Haaksbergen

1.629.792

37.454

-6.230

Hellendoorn

2.281.600

52.433

8.411

Hengelo

6.348.609

138.006

12.278

Hof van Twente

2.628.867

60.413

-21.137

2.668.144

Losser

1.570.390

36.089

-15.331

1.591.148

Oldenzaal

2.181.368

50.130

-363

2.231.134

Rijssen / Holten

2.435.017

55.959

-19.052

2.471.923

Tubbergen

1.624.208

37.326

-763

1.660.770

Twenterand

2.142.925

49.246

-13.400

2.178.771

Wierden

1.530.350

35.169

5.023

1.570.542

46.760.540

1.035.115

0

49 // PROGRAMMABEGROTING 2022

2.089.223 19.099

13.827.079 1.661.016 2.342.444

6.180

30.922

6.505.073

47.826.577

Bijlage 3 Lijst met afkortingen BBP BBV BDUR BERAP BI BIO BRW BVL BZK CAO CAR-UWO CPB EMU Fido FLO GGD GHOR IMOC IOC IVZ LCMSgz LMS MEV OMS OTO PDC PG PICA RCC ROAZ RTR SGO TRONED TSC VHT VNG VNOG VPB VRT WNRA WVR WVSV

Bruto Binnenlands Product Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten Besluit doeluitkering bestrijding van rampen en zware ongevallen Bestuursrapportage Business Intelligence Baseline Informatiebeveiliging Overheden Brandweer Brandveilig Leven Binnenlandse Zaken en Koninkrijkrelaties Collectieve arbeidsovereenkomst Collectieve Arbeidsvoorwaardenregeling - Uitwerkingsovereenkomst Centraal Plan Bureau Europese Monetaire Unie Financiering decentrale overheden Functioneel Leeftijdsontslag Gemeentelijke gezondheidsdienst Geneeskundige Hulpverleningsorganisatie in de Regio Prijsmutatie netto materiële overheidsconsumptie Informatie en Operationeel Centrum Integrale Veiligheidszorg Landelijk Crisismanagement Systeem geneeskundige zorg Landelijk Meldkamer Samenwerking Macro Economische Verkenning Openbaar Brandmeld Systeem Opleiden, Trainen en Oefenen Productendienstencatalogus Publieke Gezondheid Proces en Informatie Coördinator Ambulancezorg Regionaal Coördinatiecentrum Regionaal Overleg Acute Zorgketen Regionale toezicht ruimte Samenwerkende Gemeentelijke Organisaties Trainingscentrum Oost-Nederland Twente Safety Campus Veiligheidshuis Twente Vereniging van Nederlandse Gemeenten Veiligheidsregio Noord- en Oost- Gelderland Vennootschapsbelasting Veiligheidsregio Twente Wet Normalisering Rechtspositie Ambtenaren Wet veiligheidsregio’s Werkgeversvereniging

Samenwerkende Veiligheidsregio’s

50 // PROGRAMMABEGROTING 2022

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14988683/1