Bijlage 10 Recreatieschap Twente - Jaarstukken 2025
Tekst van het document
c3.
Rentebaat door verstrekt leningen indien specifieke lening aangetrokken
0,00
Aan taakvelden toe te rekenen rente
32.656
Rente over eigen vermogen Rente over voorzieningen
0,00 0,00
Totaal geraamde aan taakvelden toe te rekenen rente
32.656
Aan taakvelden toe te rekenen rente (renteomslag %) Toe te rekenen rente aan taakvelden (in €)
0,8% 32.656
d1. d2.
e.
Gerealiseerd renteresultaat op taakveld treasury
0
Toelichting De rentelasten over 2025 hebben betrekking op de langlopende geldlening die is aangetrokken voor de overname van de activa van voormalig Regio Twente. De rentebaten bestaan uit de opbrengsten van het schatkistbankieren. De overeenkomst met het Rijk hiervoor is afgesloten aan het einde van het eerste kwartaal van 2024. Het renteomslag percentage wordt toegepast op het programma Recreatieve Voorzieningen, waar de rentelasten worden toegerekend.
5.7.
Openbaarheidsparagraaf
De openbaarheidsparagraaf is een verplichte paragraaf op grond van artikel 3.5 van de Wet open overheid (Woo). De Woo heeft tot doel bestuursorganen transparanter te maken en het belang van openbaarheid van publieke informatie te versterken. Om dit te bereiken moet informatie beter vindbaar, toegankelijk en uitwisselbaar worden gemaakt.
Wettelijk kader De Woo wordt gefaseerd ingevoerd. De VNG heeft deze gefaseerde invoering uitgewerkt in het Meerjarenplan om de Wet open overheid bij gemeenten te implementeren. Dit meerjarenplan vormt, in combinatie met het BBV en lokaal beleid, de basis voor deze verantwoording.
26
Jaarstukken 2025
Doelstellingen van de Woo De Woo beoogt: • Een transparanter en actief openbaar makende overheid • Het dienen van het belang van openbaarheid • Het openbaar maken van publieke informatie • • Het versterken van de democratische rechtsstaat, de positie van de burger, het bestuur en de economische ontwikkeling
Uitvoering (via SamenTwente) De implementatie van de Woo vindt gefaseerd plaats en richt zich op 3 hoofdthema’s: -
Actief openbaar maken van informatie; Passief openbaar maken van informatie; Informatiehuishouding op orde.
Deze drie pijlers dragen gezamenlijk bij aan een transparante en toegankelijke overheid. Dit versterkt de democratische rechtsstaat, de burger, het bestuur en de economische ontwikkeling.
1. Actief openbaar maken van informatie Actieve openbaarmaking betreft het uit eigen beweging openbaar maken van informatie. Per 1 november 2024 moeten de eerste vier informatiecategorieën verplicht openbaar zijn. Voor Recreatieschap Twente gaat het om: • Wetten en algemeen verbindende voorschriften (art. 3.3, lid 1a) • Organisatie en werkwijze (art. 3.3, lid 1d) • Bereikbaarheidsgegevens (art. 3.3, lid 1e) • Vergaderstukken algemeen bestuur (art. 3.3, lid 2c) Voor een totaaloverzicht van alle 11 Woo-categorieën en de voortgang daarop wordt verwezen naar de jaarstukken van SamenTwente, aangezien zij de Woo-uitvoering voor Recreatieschap Twente verzorgen.
2. Passief openbaar maken van informatie Passieve openbaarmaking betreft het openbaar maken van informatie naar aanleiding van een Woo-verzoek. • Woo-verzoeken 2025: In 2025 heeft Recreatieschap Twente geen Woo-verzoeken ontvangen. 3. Informatiehuishouding op orde Het op orde brengen van de informatiehuishouding heeft tot doel digitale documenten duurzaam toegankelijk te maken, zodat ook op langere termijn aan de openbaarheidseisen kan worden voldaan. In het Woo-meerjarenplan van de VNG zijn indicatoren opgenomen die inzicht geven in de voortgang van deze ontwikkeling. In de onderstaande tabel wordt weergegeven in hoeverre Recreatieschap Twente voldoet aan deze indicatoren.
27
Jaarstukken 2025
Indicatoren informatiehuishouding 1. Er is de beschikking over, of is aangesloten op, een edepotvoorziening.
2. In de applicaties gebruikt door SamenTwente zijn selectielijsten geïmplementeerd. 3. Het beheer van emailarchivering is georganiseerd en sluit aan bij een landelijke aanpak. 4. Beheer op tekstberichten is georganiseerd. 5. Informatiebeheerplan is vastgesteld. 6. Het kwaliteitssysteem voor het informatiebeheer is vastgesteld en voldoet aan in artikel 16 van de Archiefregeling. 7. Het meta gegevensschema is vastgesteld en aan elk blijvend te bewaren informatieobject zijn metagegevens gekoppeld.
28
Realisatie 2025 Wij zijn nog niet aangesloten op een e-depotvoorziening. Wij zijn momenteel aan het kijken naar de mogelijkheid voor een e-depot aansluiting bij het Drents archief. De Gemeente Enschede is momenteel bezig met een pilot en we hebben ons aangesloten om hier voldoende kennis uit op te halen zodat ook wij die aansluiting kunnen maken. Nee. Wij werken met een extern beheerde referentielijst die weliswaar losstaat van de applicaties maar die wel de regels bepaalt waar men zich aan moet houden binnen de werkprocessen. Wij hebben de afgelopen tijd meerdere stappen gezet om de toepasbaarheid van de selectielijst binnen de bestaande werkprocessen boven water te krijgen en toepasbaar te maken. Denk aan het evalueren van onze eigen processen en aanhaken bij veranderingen van processen (CAB). Nee, wij zijn weliswaar aangesloten bij de selectielijst e-mailbewaring. Echter dit is nog niet tot uitvoering gebracht en ook nog niet vastgelegd in beleid. Nee, dit is nog niet in beleid vastgelegd. Nee, het informatiebeheerplan is nog in ontwikkeling. Momenteel werken we aan het handboek informatiebeheer, handboek vervanging en vervangingsbeleid wat onderdeel zal zijn van dit plan.
Niet
Nee , we zijn momenteel aan het bekijken of we via SamenTwente een metadataschema kunnen inrichten die voldoet aan alle eisen van o.a. Informatiebeveiliging, de MDTO, en die ook compatible is met andere gemeenten en het e-depot.
Jaarstukken 2025
6. Specificatie herkomst baten en besteding lasten Herkomst baten 0,9% 0,6% 1,7%
0,5%
Gemeentelijke bijdrage
Gemeentelijke bijdrage in projecten
0,2%
2,7%
Parkeergelden
7,5%
Huur- en erfpachtopbrengsten
8,1%
Overige opbrengsten
Evenementen
15,3% 62,4%
Rente
Overige inkomsten
Bijdrage overige Overheid
Storting reserve
Figuur 2 Herkomst Baten
Baten
Bedrag (x €1.000)
Gemeentelijke bijdrage Gemeentelijke bijdrage in projecten Parkeergelden Huur- en erfpachtopbrengsten Overige opbrengsten
4.126 1.013 534 497 178
Evenementen Rente Overige inkomsten Bijdrage overige Overheid Storting reserve
112 57 42 35 15
Totaal
6.607
De baten zijn afkomstig uit verschillende inkomstenbronnen. De grootste bijdrage komt van de gemeente, met €4,126 miljoen, aangevuld met €1,013 miljoen aan projectbijdragen. Daarnaast genereren parkeergelden (€534k) en huur- en erfpachtopbrengsten (€497k) een belangrijk deel van de inkomsten. Overige opbrengsten, evenementen, rente en kleinere bijdragen leveren samen nog €439k op. Tot slot wordt €15k aan reserves ingezet. In totaal bedragen de baten €6,607 miljoen.
29
Jaarstukken 2025
Salarissen en overige vergoedingen Onderhoud
Besteding Lasten 2,6%
1,4%
3,0%
1,0% 0,6%
22,0%
5,6%
Inhuur en tijdelijk Dotaties reserves
6,1%
Subsidies en overdrachten Afschrijvingen Gebouwen, terreinen en voertuigen Overige kosten
11,5% Dotaties voorzieningen
19,8%
Rente Verzekeringen
13,1% 13,2% Figuur 3 Besteding Lasten
Lasten
Bedrag (x € 1.000)
Salarissen en overige vergoedingen Onderhoud Inhuur en tijdelijk Dotaties reserves Subsidies en overdrachten Afschrijvingen Gebouwen, terreinen en voertuigen Overige kosten Dotaties voorzieningen Rente Verzekeringen ICT
1.455 1.305 874 868 757 405 371 198 173 95 63 43
Totaal
6.607
De lasten bestaan uit diverse kostenposten, waarbij salarissen en overige vergoedingen met €1,455 miljoen de grootste uitgave vormen. Ook onderhoud (€1,305 miljoen) en inhuur en tijdelijke inzet (€874k) nemen een aanzienlijk deel van de begroting in. Daarnaast worden €868k aan reserves gedoteerd en €757k besteed aan subsidies en overdrachten. Verder bestaan de lasten uit afschrijvingen (€405k), kosten voor gebouwen, terreinen en voertuigen (€371k) en overige kosten (€198k). Tot slot worden dotaties aan voorzieningen (€173k), rente (€95k), verzekeringen (€63k) en ICT-kosten (€43k) meegenomen. In totaal bedragen de lasten €6,607 miljoen.
30
7. Jaarrekening De jaarrekening bestaat uit het overzicht van baten en lasten, inclusief de daarbij behorende toelichting, en uit de balans met toelichting. Het overzicht van de gerealiseerde baten en lasten per taakveld wordt nader toegelicht in hoofdstuk 8.1.4.
8. Overzicht van baten en lasten in de jaarrekening Overzicht van baten en lasten jaarrekening
Begroting voor wijziging Begroting na wijziging
Bedragen
2025 Baten
€ x1000
Lasten
2025 Saldo
Baten
Lasten
Saldo
Baten
2025
Realisatie
Rekening
2025
2024
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
2.782 4.660 -1.878 2.466 4.991 -2.525
2.206
4.634
2.428-
738
738-
5.372
-3.166
Programma`s Recreatieve voorzieningen Vrijetijdseconomie Subtotaal programma's
1.282
4.660
-3.378
0
748
-748
1.282
5.408
-4.126
0
748
-748
0
748
-748
2.782 5.408 -2.626 2.466 5.740 -3.274
2.206
Algemene dekkingsmiddelen (gemeentelijke bijdragen) per programma Recreatieve voorzieningen
3.378
0
3.378
3.378
0
3.378
3.378
0
3.378
3.200
-
3.200
Vrijetijdseconomie
748
0
748
748
0
748
748
0
748
734
-
734
Gemeentelijke bijdrage totaal
4.126
0
4.126
4.126
0
4.126
4.126
0
4.126
3.935
-
3.935
Totaal algemene dekkingsmiddelen
4.126
0
4.126
4.126
0
4.126
4.126
0
4.126
3.935
-
3.935
5.408
5.408
0
1.500
6.592 5.740
852
6.141
5.372
769
15
868
-852
15
632
617-
0
0
0
-
-
-
15
868
-852
15
632
-617
6.607 6.607
0
6.156
6.005
152
Onvoorzien Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten
6.908 5.408
Mutaties reserves Recreatieve voorzieningen
0
0
0
0
Vrijetijdseconomie
0
0
0
0
Totaal mutaties reserves
0
0
0
0
Gerealiseerd resultaat
5.408
5.408
0
1.500 -1.500 0
0
1.500 -1.500
6.908 6.908
0
Het overzicht van baten en lasten over 2025 laat zien dat de programma’s Recreatieve voorzieningen en Vrijetijdseconomie gezamenlijk uitkomen op een gerealiseerd saldo van –€3,274 miljoen. Dit tekort wordt volledig gedekt door de gemeentelijke bijdragen, die in totaal €4,126 miljoen bedragen. Daarmee ontstaat op programmaniveau een neutraal resultaat. Na verwerking van alle baten en lasten komt het totaal gerealiseerde saldo in 2025 uit op €852k positief. Vervolgens worden de mutaties in de reserves verwerkt. Voor Recreatieve voorzieningen betreft dit een onttrekking van €852k, waardoor het totale resultaat na reservebewegingen uitkomt op –€0,053k. Ter vergelijking: in 2024 werd nog een positief resultaat van €152k gerealiseerd.
31
Jaarstukken 2025
8.1. Toelichting op de baten en lasten in de jaarrekening Btw-compensatie Ook in 2025 was de zogenoemde transparantieregeling voor btw van toepassing. Op basis van de afspraken met de Twentse gemeenten is de daarvoor in aanmerking komende btw door Recreatieschap Twente doorgeschoven naar de deelnemende gemeenten. In totaal betreft dit een bedrag van bijna € 0,65 miljoen.
8.1.1. Analyse van de belangrijkste ontwikkelingen die het resultaat hebben veroorzaakt. In dit hoofdstuk wordt een nadere analyse gegeven van de belangrijkste ontwikkelingen die hebben bijgedragen aan het resultaat binnen de Vrijetijdseconomie en de Recreatieve Voorzieningen. Door zowel de positieve als negatieve financiële effecten inzichtelijk te maken, ontstaat een compleet beeld van de factoren die het uiteindelijke resultaat hebben beïnvloed.
Vrijetijdseconomie Voor de Vrijetijdseconomie zijn in 2025 geen afwijkingen ten opzichte van de begroting geconstateerd, waardoor er geen positieve en negatieve ontwikkelingen zijn. Overzicht positieve en negatieve ontwikkelingen: Vrijetijdseconomie (x € 1.000) Positieve ontwikkelingen
€
Negatieve ontwikkelingen
0
€
0
Resultaat voor bestemming Mutaties reserves Resultaat na bestemming
0
Toelichting op de positieve ontwikkelingen 0
32
Toelichting op de negatieve ontwikkelingen 0
0
Jaarstukken 2025
Recreatieve Voorzieningen Binnen de Recreatieve Voorzieningen daarentegen zijn diverse substantiële mutaties zichtbaar, zowel voordelig als nadelig. Deze hangen samen met onder andere bijdragen van gemeenten, hogere opbrengsten uit parkeeractiviteiten, projectbijdragen en renteopbrengsten. Tegelijkertijd is sprake van hogere lasten, zoals extra inhuur van derden, aanvullende projectkosten, onderhoudslasten en verplichtingen rondom personeel. Overzicht positieve en negatieve ontwikkelingen: Recreatieve Voorzieningen (x € 1.000) Positieve ontwikkelingen Hogere parkeeropbrengsten Bijdrage projecten (RH, Enschede) Renteopbrengsten schatkistbankieren Lagere salariskosten Meer doorbelastingen aan derden Verkoop activa UWV-uitkering zwangerschapsverlof Lagere Overige personeelskosten Meer diverse inkomsten dan begroot
€ 103 117 57 39 25 24 18 18 13
Voordeel op diverse posten
31
444
Negatieve ontwikkelingen Meer inhuur van derden/advies Extra uitgaven projecten (R-H, Enschede) Hogere onderhoudslasten materieel Verlofsparen en voorziening RVU Afboeken boekwaarde activa Hogere uitgaven op overige diverse posten Lagere bijdrage gemeenten beschoeiing
€ 180 117 39 30 24 21 632
Taakstelling
48 1.091
Resultaat voor bestemming
-647
Mutaties reserves kapitaallasten RV Mutaties reserves taakstelling Mutaties reserves Beschoeiing Resultaat na bestemming
-15 0 -632 0
Toelichting op de positieve ontwikkelingen
Toelichting op de negatieve ontwikkelingen
Hogere parkeeropbrengsten 103 De recreatieparken worden steeds beter bezocht door inwoners en toeristen, wat leidt tot een hogere verkoop van dagtickets en daarmee hogere parkeeropbrengsten.
Meer inhuur van derden/advies 180 Er is extra inzet van Centroide nodig geweest om werkzaamheden op de recreatieparken op te vangen, met name rondom vakantieplanning. Daarnaast is in 2025 gewerkt aan een adviesrapport over de financieringssystematiek.
Bijdrage projecten (RH, Enschede) 117 Extra uitgaven projecten (R-H, Enschede) 117 Voor beide gemeenten zijn projecten uitgevoerd waarvoor een Er zijn aanvullende werkzaamheden uitgevoerd die worden financiële bijdrage is ontvangen. vergoed door de betreffende gemeenten, maar die wel tot hogere lasten hebben geleid. Renteopbrengsten schatkistbankieren De renteopbrengsten uit schatkistbankieren waren niet in de begroting opgenomen en leveren daardoor een voordeel op.
57 Hogere onderhoudslasten materieel 39 Door intensief gebruik van materieel was vaker onderhoud nodig. Daarnaast waren er onvoorziene kosten door schades en onverwachte mankementen.
Lagere salariskosten 39 Verlofsparen en voorziening RVU 30 Door lagere inschaling in periodieken is een voordeel ontstaan op Een ontstaan recht op RVU en de opwaardering van het saldo de salariskosten. verlofsparen hebben geleid tot extra stortingen in de voorzieningen. Meer doorbelastingen aan derden 25 Afboeken boekwaarde activa 24 Inzet van eigen medewerkers kon worden doorbelast aan derden, Het afstoten van activa met een resterende boekwaarde leidt tot wat extra inkomsten opleverde. een eenmalige last.
33
Jaarstukken 2025
Verkoop activa De verkoop van activa met een hogere opbrengst dan de boekwaarde resulteerde in een positief resultaat.
24 Hogere uitgaven op overige diverse posten Met name aanpassingen aan de website en diverse communicatie-uitingen hebben tot hogere kosten geleid.
UWV-uitkering zwangerschapsverlof Het UWV heeft de salarislasten van een medewerker met zwangerschapsverlof vergoed.
18 Lagere bijdrage gemeenten beschoeiing 632 3 gemeenten hebben al betaald in 2024 voor een bedrag van 632k. Dit betekent tevens een lagere storting in de reserve beschoeiing.
Lagere Overige personeelskosten 18 Taakstelling Onder andere lagere uitgaven aan werkkleding hebben geleid tot De taakstelling kon in 2025 niet worden ingevuld. een voordeel.
48
Meer diverse inkomsten dan begroot 13 Vanuit Twentse Koers is een bijdrage ontvangen voor het project Praatommetje. Voordeel op diverse posten Onder meer een niet geraamde onttrekking aan de reserve kapitaallasten heeft een positief effect op de exploitatie.
31
8.1.2. Analyse op afwijkingen tussen de begroting en het overzicht van baten en lasten In dit onderdeel worden de belangrijkste afwijkingen tussen de gewijzigde begroting en de gerealiseerde cijfers per programma toegelicht. De toelichtingen zijn opgesteld op basis van vooraf gedefinieerde categorieën. Conform de financiële verordening worden uitsluitend afwijkingen op programmasaldi groter dan € 40.000 toegelicht. Programma Vrijetijdseconomie Bedragen x € 1.000 Programma
Begroting na wijziging
Realisatie
2025
2025
Vrijetijdseconomie
Verschil
Saldo
Baten
Lasten
Baten
Lasten
Baten
Lasten
1. Salarissen en sociale lasten
0
0
0
0
0
0
0
2. Belastingen
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
3. Ingeleend/uitgeleend personeel, goederen en diensten 4. Subsidies en overdrachten
0
748
0
748
0
0
0
5. Rente en dividend
0
0
0
0
0
0
0
6. Financiële transacties
0
0
0
0
0
0
0
7.2 Voorzieningen
0
0
0
0
0
0
0
7.3 Afschrijvingen
0
0
0
0
0
0
0
7.4 Toegerekende rente
0
0
0
0
0
0
0
7.5 Verrekeningen
0
0
0
0
0
0
0
Subtotaal
0
748
0
748
0
0
0
7.1 Mutaties reserves
0
0
0
0
0
0
0
Gerealiseerd resultaat
0
748
0
748
0
0
-0
Toelichting Er zijn geen afwijkingen groter dan € 40.000. Een nadere toelichting is daarom niet van toepassing.
34
21
Jaarstukken 2025
Programma Recreatieve Voorzieningen
Bedragen x € 1.000
Realisatie
Programma
Begroting na wijziging
Recreatieve Voorzieningen
2025
2025
Verschil
Saldo
Baten
Lasten
Baten
Lasten
Baten
Lasten
1. Salarissen en sociale lasten
0
1.501
0
1.453
0
48
48
2. Belastingen
0
93
0
86
0
7
7
1.125
2.417
1.295
2.771
-170
-354
-183
1.657
10
1.113
9
544
1
-543
5. Rente en dividend
0
97
57
95
-57
2
59
6. Financiële transacties
0
0
0
0
0
0
0
7.2 Voorzieningen
0
143
0
173
0
-30
-30
7.3 Afschrijvingen
0
399
0
405
0
-7
-7
7.4 Toegerekende rente
0
0
0
0
0
0
0
3. Ingeleend/uitgeleend personeel, goederen en diensten 4. Subsidies en overdrachten
7.5 Verrekeningen
0
0
0
0
0
0
0
2.782
4.660
2.466
4.991
316
-332
-648
7.1 Mutaties reserves
0
1.500
15
868
-15
632
648
Gerealiseerd resultaat
2.782
6.160
2.481
5.859
301
301
-0
Subtotaal
Toelichting In de vastgestelde begroting is een lastenbudget geautoriseerd van (afgerond) € 4.660.000. In de Bestuursrapportage is de besteding geraamd op € 4.928.000. De verantwoorde lasten in de jaarrekening bedragen € 4.991.262. De overschrijding op het geautoriseerde budget bedraagt € 331.595, waarvan € 268.000 is gemeld in de Bestuursrapportage. De overschrijding ten opzicht van de Bestuursrapportage wordt veroorzaakt door hogere kosten voor inhuur. In de vastgestelde begroting is een batenbudget geautoriseerd van € 2.782.000. In de Bestuursrapportage is een surplus geraamd van € 255.0000 onder andere vanwege hogere parkeeropbrengsten, een externe bijdrage voor onderhoud aan fietspaden, opbrengst afgestoten activa, uitkering UWV en rente opbrengsten. De verantwoorde baten in de jaarrekening bedragen € 2.461.000. Dit valt enerzijds lager uit doordat een deel ( i.c. € 632.000) van de gemeentelijke bijdrage voor de beschoeiing (geraamd € 1.500.000 in 2025) al in 2024 is ontvangen. Met inachtneming daarvan is de realisatie € 55.000 hoger dan in de Bestuursrapportages geraamd, vanwege extra doorberekende diensten. Verdere toelichting op de verschillen 1. Salarissen en sociale lasten Het verschil ontstaat door lagere inschalingen en door een eenmalige correctie van onterecht betaalde Aof premies. 2. Belastingen Het verschil blijft onder de grens van € 40.000.
Een toelichting is niet van toepassing. 3. Ingeleend/uitgeleend personeel, goederen en diensten Baten: De hogere baten worden veroorzaakt door meerdere ontwikkelingen:
35
Jaarstukken 2025
• hogere inkomsten uit parkeerpassen en parkeertickets door de lange zomer (€ 104k); • hogere doorbelasting van GWE- en personeelskosten aan derden (€ 25k); • opbrengst uit verkoop van activa (€ 24k); • diverse overige opbrengsten (€ 14k). • stijging van huur- en erfpachtinkomsten (€ 5k); • extra opbrengsten uit evenementen en kleinschalige activiteiten (€ 2k); Lasten: De lasten vallen hoger uit dan begroot door: • incidentele inhuur vanwege extra werkzaamheden die niet met eigen personeel konden worden uitgevoerd (€ 203k). • inzet van een harkboot voor het verwijderen van waterplanten in zwemvijvers (€ 45k); • extra juridische kosten voor de Sallandse Heuvelrug (€ 44k); • hogere onderhoudskosten voor parken en materieel (€ 43k); • hogere energie- en brandstofkosten door intensiever gebruik van materieel en stijgende prijzen (€ 17k); 4. Subsidies en overdrachten Baten: De lagere baten worden voornamelijk veroorzaakt door lagere ontvangsten voor de beschoeiingen bij HB en RB (€ 632k). Een deel van de extra geraamde bijdrage van € 1,5 mln. is al in 2024 door enkele gemeenten betaald, waardoor de ontvangst in 2025 lager uitvalt. Lasten: Het verschil blijft onder de grens van € 40.000. Een toelichting is niet vereist. 5. Rente en dividend Baten: De rentevergoeding op schatkistbankieren is hoger uitgevallen dan geraamd (€ 57k).
7.2 Voorzieningen Het verschil blijft onder de grens van € 40.000. Een toelichting is niet van toepassing. 7.3 Afschrijvingen Het verschil blijft onder de grens van € 40.000. Een toelichting is niet van toepassing.
Incidentele baten Incidentele baten Bedragen x € 1.000,Recreatieve voorzieningen Renteopbrengsten Schatkistbankieren Ontvangen gelden beschoeiing overige gemeenten 2025 Opbrengst afgeschreven activa
Realisatie
868
1.500
24 34
Project Routenetwerken Rijssen-Holten
80
UWV vergoeding zwangerschapsverlof
17
Totaal incidentele baten
1.080
36
Begroting voor wijziging
57
Project Routenetwerken Enschede
Tabel 2 Incidentele Baten
Begroting na wijziging
1.500
0
Jaarstukken 2025
Toelichting incidentele baten • In maart 2024 is een rekening voor schatkistbankieren geopend. De hieruit ontvangen rente (€ 57k) was niet in de begroting opgenomen. • De overige gemeenten hebben in 2025 hun bijdrage voldaan voor de beschoeiingen bij HB en RB (€ 868k). Een deel van de extra geraamde bijdrage (€ 1,5 mln.) is al in 2024 door enkele gemeenten betaald. • Diverse vervoersmiddelen zijn (vervroegd) verkocht, wat een incidentele opbrengst van € 24k opleverde. • Voor de projecten Routenetwerken Enschede en Rijssen-Holten is in totaal € 114k ontvangen. • Vanuit het UWV is een vergoeding ontvangen voor zwangerschapsverlof van een medewerkster (€ 17k).
Incidentele lasten Incidentele lasten Bedragen x € 1.000,-
Realisatie
Recreatieve voorzieningen Extra storting voorziening verlofsparen
10
Storting RVU
56
Afschr. Afgevoerde duurzame goederen
29
Project Routenetwerken Enschede
34
Project Routenetwerken Rijssen-Holten
80
Inzet harkboot Totaal incidentele lasten
45 254
Begroting na wijziging
Begroting voor wijziging
0
0
Tabel 7 Incidentele Lasten
Toelichting incidentele lasten • Werknemers hebben het recht om verlof te sparen. De waarde van dit verlof en de ophoging van eerder opgebouwd verlof zijn toegevoegd aan de voorziening (€ 10k). • In het kader van de RVU-regeling (Regeling Vervroegd Uittreden) is een storting gedaan van € 56k. • Diverse vervoersmiddelen zijn versneld afgeschreven in verband met verkoop (€ 29k). • Voor de projecten Routenetwerken Enschede en Rijssen-Holten zijn incidentele lasten gemaakt (€ 114k). • De inzet van een harkboot voor het verwijderen van waterplanten in zwemvijvers heeft geleid tot een eenmalige last van € 45k.
8.1.3. Analyse begrotingsrechtmatigheid Onderstaande tabel bevat de normering voor de beoordeling van de begrotingsrechtmatigheid, zoals vastgelegd in het controleprotocol voor de accountantscontrole op de jaarrekening.
Legenda: Een lastenoverschrijding op programmaniveau wordt als rechtmatig beschouwd wanneer deze: A. wordt gecompenseerd door direct daaraan gerelateerde inkomsten; B. het gevolg is van een open-einde regeling; C. volgens bestuurlijke afspraken wordt verrekend met een (egalisatie)reserve; D. lager is dan de rapporteringsgrens van € 40.000; E. wordt veroorzaakt door een feit of gebeurtenis die zich voordoet op een moment waarop het bestuur geen begrotingswijziging meer kon vaststellen; F. is geautoriseerd door de vaststelling van een tussentijdse rapportage.
37
Jaarstukken 2025
Lastenoverschrijdingen die niet onder bovenstaande categorieën vallen, worden als onrechtmatig aangemerkt. Deze overschrijdingen worden in de volgende paragrafen per programma geanalyseerd en voorzien van een toelichting aan het bestuur gerapporteerd.
Analyse begrotingsrechtmatigheid Analyse begrotingsrechtmatigheid
Begroting na wijziging
Realisatie
Begrotingsafwijking
2025
2025
2025
Waarvan rechtmatige lasten
Waarvan onrechtmatige lasten
bedragen x € 1.000
Baten
Baten
Lasten
Recreatieve voorzieningen
2.782 4.660 -1.878 2.466 4.991 -2.525 -316
332
-648
0
332
0
0
-0
0
0
2.782 5.408 -2.626 2.466 5.740 -3.274 -316
332
-648
0
332
Vrije Tijdseconomie
0
Subtotaal Domeinen
Lasten
748
Saldo
Baten
-748
0
Lasten
748
Saldo
-748
Cat.
Saldo
0
Algemene dekkingsmiddelen Gemeentelijke bijdragen Subtotaal alg. dekkingsmiddelen Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten
4.126
0
4.126 4.126
0
4.126
4.126
0
4.126 4.126
0
4.126
6.908 5.408 1.500 6.592 5.740
852
Mutaties reserves Recreatieve voorzieningen Vrije Tijdseconomie Totaal mutaties reserves Gerealiseerd resultaat
0 0 0
1.500 -1.500 0
0
1.500 -1.500
6.908 6.908
0
15
868
-852
0
0
0
15
868
-852
6.607 6.607
0
Toelichting analyse begrotingsrechtmatigheid Algemeen De afwijkingen in het programma Recreatieve voorzieningen zijn toegelicht in hoofdstuk 7.1.2. De onrechtmatige lastenoverschrijding is niet ‘acceptabel’ vanwege de rapportagegrens (€ 40.000), vermelding in Bestuursrapportages noch een compensatie door extra opbrengsten.
38
Jaarstukken 2025
8.1.4. Overzicht van begrote en gerealiseerde baten en lasten per taakveld Saldo Begroting na Saldo Begroting Realisatie na Realisatie wijziging Realisatie (gem. wijziging bijdrage) 2025 2025 2025
Baten
Taakvelden (bedragen x €1.000)
Taakveld Code
Begroting na wijziging 2025
Economische ontwikkeling Mutaties reserves Openbaar groen en (openlucht) recreatie Overhead Treasury Gerealiseerd resultaat
3.1 0.10 5.7 0.4 0.5
Resultaat (na bestemming) Totaal
0.11
0 0 2.782 0 0 2.782 0 2.782
Lasten
741 15 5.793 0 57 6.607 0 6.607
748 1.500 3.765 895 0 6.908 0 6.908
748 868 4.017 917 57 6.607 0 6.607
748 1.500 983 895 0 4.126 4.126
7 852 -1.776 917 0 0 0 0
Het overzicht van de taakvelden laat zien dat binnen Economische ontwikkeling (3.1) in 2025 geen baten waren begroot, maar uiteindelijk €741k is gerealiseerd. De lasten kwamen overeen met de begroting (€748k), waardoor het gerealiseerde saldo uitkomt op €7k positief. Bij de mutaties van reserves (0.10) is in de begroting na wijziging een onttrekking van €1,5 miljoen opgenomen. In de realisatie is uiteindelijk €868k onttrokken, wat resulteert in een saldo van €852k. Het taakveld Openbaar groen en (openlucht) recreatie (5.7) laat een duidelijke afwijking zien: waar €2,782 miljoen aan baten was begroot, is €5,793 miljoen gerealiseerd. De lasten vielen eveneens hoger uit dan begroot (€4,017 miljoen tegenover €3,765 miljoen). Dit leidt tot een negatief saldo van €1,776 miljoen, aanzienlijk lager dan het begrote positieve saldo van €983k. Binnen Overhead (0.4) en Treasury (0.5) zijn de verschillen beperkt. Treasury realiseerde €57k aan baten en lasten, wat resulteert in een neutraal saldo. Overhead sluit af met een saldo van €917k negatief, conform de lasten die volledig aan dit taakveld worden toegerekend. Het totaalbeeld laat zien dat de baten in 2025 uitkomen op €6,607 miljoen, vrijwel gelijk aan de lasten van €6,607 miljoen. Hierdoor ontstaat een beperkt negatief resultaat van €0,053k, dat na bestemming wordt verwerkt in het uiteindelijke jaarresultaat.
39
Jaarstukken 2025
8.2. Wet Normering Topinkomens De Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) bepaalt dat de totale bezoldiging van topfunctionarissen met een dienstbetrekking in 2025 niet hoger mag zijn dan € 246.000. Dit maximum omvat belaste kostenvergoedingen en de werkgeversbijdrage aan pensioen bij een voltijds dienstverband. Overzicht topfunctionarissen met dienstbetrekking: Gegevens 2025 Dhr. L.J. Harmsen Secretaris/directeur Recreatieschap Twente Omvang dienstverband in fte 1,0 (Fictieve) dienstbetrekking Ja Aanvang en einde functievervulling 01/1 t/m 31/12 Bezoldiging 2025 Beloning plus belastbare onkostenvergoeding € 106.543 Beloningen betaalbaar op termijn € 16.427 Subtotaal € 122.971 Individueel bezoldigingsmaximum € 246.000 Onverschuldigd betaald en nog niet N.v.t terugontvangen bedrag Totale bezoldiging € 122.971 Reden overschrijding maximum N.v.t Toelichting op de vordering wegens N.v.t onverschuldigde betaling Gegevens 2024 Aanvang en einde functievervulling 01/01 t/m 31/12 Omvang dienstverband 1 Fte Dienstbetrekking? ja Bezoldiging 2024 Beloning plus belastbare onkostenvergoeding € 100.500 Beloningen betaalbaar op termijn € 15.930 Subtotaal € 116.430 Individueel bezoldigingsmaximum € 233.000 Totale bezoldiging € 116.430 Naam en functie(s)
Tabel 3 Overzicht WNT
In 2025 valt binnen het Recreatieschap Twente één functionaris onder de WNT: Dhr. L.J. Harmsen, secretaris/directeur (1,0 fte, fictieve dienstbetrekking, volledig jaar in functie). De totale bezoldiging over 2025 bedraagt: • Beloning en belastbare onkostenvergoeding: €106.543 • Beloningen betaalbaar op termijn: €16.427 • Totale bezoldiging: €122.971 Deze bezoldiging blijft ruim binnen het voor 2025 geldende WNT-maximum van €246.000. Er is geen sprake van overschrijding of onverschuldigde betalingen. Vergelijking met 2024 Ook in 2024 vervulde Dhr. Harmsen de functie gedurende het volledige jaar (1 fte). De totale bezoldiging bedroeg toen €116.430, eveneens binnen het toen geldende WNT-maximum van €233.000.
40
Jaarstukken 2025
Overzicht bestuur 2025 Het bestuur van Recreatieschap Twente bestaat uit politieke ambtsdragers van de deelnemende gemeenten. Zij vervullen hun functie onbezoldigd en hebben geen dienstverband bij het Recreatieschap. Ultimo 2025 bestond het bestuur uit de volgende leden: Functie Lid Lid Lid Lid Lid / vicevoorzitter Lid Lid / voorzitter Lid Lid Lid Lid Lid Lid Lid
Naam de heer J. Hinnen de heer A.J. Lammers de heer R. Olde Kalter de heer M. Jajan de heer J.H. Niemans de heer E. Nijenbanning de heer B.J. Brand de heer E. Scheperman de heer M. Lahdo mevrouw E.C. Zinkweg-Ankoné de heer F.J. Wessels mevrouw U. Bekhuis-Groothuis de heer A. Hof de heer R. Kortenhoeven
Gemeente Almelo Borne Dinkelland Enschede Haaksbergen Hellendoorn Hengelo Hof van Twente Losser Oldenzaal Rijssen-Holten Tubbergen Twenterand Wierden
Tabel 4 Leden bestuur per ultimo 2025
8.3. Rechtmatigheidsverantwoording Verantwoordelijkheid bestuur De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht het bestuur toe in hoeverre bij de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door de raad vastgestelde kaders zoals de begroting en verordeningen en met bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het door het bestuur op 11 december 2025 vastgestelde normenkader van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicht. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door de raad bepaald en bedraagt 2% van de totale lasten exclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee vastgesteld op € 114.793.
De grondslag voor deze verantwoording is de Kadernota Rechtmatigheid 2025 van de Commissie BBV van september 2025.
Bevinding Het bestuur stelt vast dat de omvang van de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties die niet rechtmatig tot stand zijn gekomen bedrag € 537.863 bedraagt. Dit is hoger dan de daarvoor gestelde grens van € 114.793. Van de niet rechtmatig tot stand gekomen verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties is volgens het bestuur overigens een bedrag van € 268.000 acceptabel op basis van door het bestuur vastgestelde afspraken.
41
Jaarstukken 2025
Toelichting Totaal Begrotingscriterium 1A. Overschrijding lasten programma's 1B. Overschrijding investeringsbudgetten/-kredieten 2. 3.
Ongeautoriseerde reservemutaties Overschrijding van baten en/of onderschrijding van lasten, investeringen en baten die niet tijdig tot een begrotingswijziging hebben geleid of niet tijdig zijn gemeld. Totaal begrotingsonrechtmatigheden
4.
Totaal van de begrotingsonrechtmatigheden (van onderdeel 1 en 2) dat past binnen het vooraf vastgestelde beleid door het algemeen bestuur en daarmee vooraf als acceptabel is geduid in de financiële verordening en toegelicht in hoofdstuk 8.1.2. De niet acceptabele begrotingsonrechtmatigheden worden inhoudelijk in de rechtmatigheids-verantwoording en in de paragraaf bedrijfsvoering toegelicht.
331.595 206.268 0 537.863 268.000 269.863
Voorwaardencriterium 5.
Inkopen ten onrechte niet Europees aanbesteed M&O criterium
6.
Geen bevindingen Totaal afwijkingen M&O criterium Totaal afwijkingen rechtmatigheidsverantwoording
537.863
Waarvan acceptabel
268.000
Waarvan niet acceptabel
269.863
In de paragraaf bedrijfsvoering is op basis van de Kadernota rechtmatigheid van de commissie BBV en op basis van de afspraken met het bestuur aanvullende informatie opgenomen over de financiële rechtmatigheid. In deze paragraaf heeft het bestuur ook beschreven welke actie hij onderneemt om vermelde afwijkingen in de toekomst te voorkomen.
42
Jaarstukken 2025
9. Balans en de toelichting 9.1.
Balans per 31-12-2025
Voor resultaatbestemming en na verwerking van mutaties in de bestemmingsreserves (bedragen x € 1.000). Activa
Eind
Eind
2025
2024
Vaste activa Materiële vaste activa Woonruimten Bedrijfsgebouwen Grond-, weg- en waterbouwkundige werken Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiele vaste activa Financiële vaste activa
Passiva
Eind
Eind
2025
2024
2.418 122 2.297 -1 608 161 447
1.566 79 1.488 -1 492 122 370
3.028
3.150
3.028
3.150
6.055
5.208
Vaste passiva 5.739 0 1.865 2.060 534 269 1.012
3.942 25 1.988 467 255 108 1.099
0
0
Totaal vaste activa Vlottende activa Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan één jaar Liquide middelen Overlopende activa
5.739
3.942
Eigen Vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserves Gerealiseerd resultaat Vreemd vermogen Voorzieningen Onderhoudsegalisatie voorzieningen Vaste schulden met een rente typische looptijd van één jaar of langer Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen Totaal vaste passiva Vlottende passiva
2.185
2.092
Kortlopende schulden
1.335
342
0 37
0 101
Overlopende passiva
571
585
Totaal vlottende activa
2.222
2.193
Totaal vlottende passiva
1.906
927
Totaal Activa
7.961
6.135
Totaal Passiva
7.961
6.135
43
Jaarstukken 2025
9.2. Grondslagen voor resultaat en waardebepaling Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De jaarrekening 2025 is opgesteld volgens de voorschriften van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV). De waardering van activa en passiva en de bepaling van het resultaat vinden plaats op basis van historische kosten. Activa en passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, tenzij bij het betreffende balanshoofdstuk anders is vermeld. Baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts verwerkt voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden vóór het einde van het begrotingsjaar worden meegenomen indien zij vóór het opstellen van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop zij betrekking hebben. De referentieperiode sluit aan bij de meerjarenraming (vier jaar). Indien sprake is van eenmalige schokeffecten, zoals reorganisaties, wordt een verplichting opgenomen.
Algemene waarderingsgrondslagen voor de rechtmatigheidsverantwoording De rechtmatigheidsverantwoording in de jaarrekening is opgesteld op basis van de kaders uit de financiële verordening en de Kadernota Rechtmatigheid. Dit betekent dat: 1. de rechtmatigheidsverantwoording toeziet op de financiële rechtmatigheid van baten, lasten, balansmutaties en de specifieke uitkeringen op grond van artikel 17 van de Financiële-verhoudingswet; 2. de rechtmatigheidsverantwoording een oordeel geeft over de financiële rechtmatigheid, waaronder het voorwaardencriterium, het begrotingscriterium en het misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium; 3. het bestuur op 9 april 2026 het normenkader 2025 heeft vastgesteld; 4. de rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld binnen de kaders van de Kadernota Rechtmatigheid 2025 van de Commissie BBV en de eigen financiële verordening; 5. een verantwoordingsgrens van 2% is gehanteerd, waarboven cumulatieve fouten en onzekerheden in de rechtmatigheidsverantwoording worden opgenomen; 6. een rapporteringsgrens van € 40.000 is gehanteerd, waarboven fouten en onzekerheden in de paragraaf bedrijfsvoering worden opgenomen en toegelicht.
Balans Vaste activa Materiële vaste activa met economisch nut Overige investeringen met economisch nut Deze activa zijn gewaardeerd tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs. • De verkrijgingsprijs omvat de inkoopprijs plus bijkomende kosten. • De vervaardigingsprijs omvat de kosten van gebruikte grond- en hulpstoffen en overige direct toerekenbare kosten. Specifieke investeringsbijdragen van derden worden in mindering gebracht op de betreffende investering
44
Jaarstukken 2025
Afschrijvingstermijnen Conform de Nota Rente en Afschrijving 2025 gelden de volgende afschrijvingstermijnen (in jaren):
Soort investering 1. 1.1 1.2 2. 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6 2.7
Immateriële vaste activa Ontwikkeling- en onderzoekskosten Bijdragen aan activa in eigendom derden Materiele vaste activa Gronden en terreinen Woonruimten (Bedrijfs)gebouwen grond- weg- en waterbouwkundige werken Machines, gereedschappen, tractiemiddelen Apparaten en installaties Overige
Afschrijftermijnen 5 Divers n.v.t. 20-50 15-40 15-50 6-20 5-30 3-30
Financiële vaste activa Niet van toepassing
Vlottende activa Vorderingen en overlopende activa Vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Indien sprake is van verwachte oninbaarheid wordt een voorziening getroffen. In 2025 was dit niet aan de orde.
Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden gewaardeerd tegen nominale waarde.
Vaste passiva (Bestemmings)reserves (Bestemmings)reserves worden ingesteld via een door het bestuur vastgesteld format. Hierin wordt vastgelegd: • de bestemming, • de wijze van vorming en voeding, • het al dan niet toevoegen van rente, • de looptijd, • de maximale hoogte van de reserve. Na vaststelling van het format kunnen toevoegingen en onttrekkingen plaatsvinden binnen de gestelde kaders zonder aanvullend bestuursbesluit.
Voorzieningen Voorzieningen worden gevormd om verplichtingen en risico’s af te dekken en worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Ze mogen niet groter of kleiner zijn dan de geschatte omvang van de onderliggende verplichtingen. De onderhoudsegalisatievoorzieningen zijn gebaseerd op een meerjarenraming van het groot onderhoud aan kapitaalgoederen. Het beleid is toegelicht in de paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen. De voorziening voor verplichtingen betreft: • verlofsparen, en • RVU (Regeling Vervroegd Uittreden).
45
Jaarstukken 2025
Op grond van de cao SGO (artikelen 2.11 en 6.5) kunnen medewerkers verlof sparen en gebruikmaken van de RVU. Omdat dit volgens het BBV arbeidskosten gerelateerde verplichtingen zijn, worden de waarden hiervan in een voorziening opgenomen.
Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen nominale waarde, verminderd met aflossingen. De rente-typische looptijd bedraagt één jaar of langer
Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Het betreft verplichtingen die binnen één jaar opeisbaar zijn. Er worden geen aanvullende waarderingscorrecties toegepast.
Borg- en Garantstellingen Voor zover door het Recreatieschap borg- of garantstellingen zijn afgegeven voor leningen van derden, is in de toelichting op de balans het totaalbedrag van de uitstaande geborgde schuldrestanten per einde boekjaar opgenomen.
9.3. Toelichting op de balans per 31-12-2025 Activa Vaste activa: De materiële vaste activa bestaan uit de volgende onderdelen (x €1.000): Boekwaarde Materiële vaste activa 31-12-2025 5.739 Investeringen met een economisch nut 5.739 Totaal materiële vaste activa
Boekwaarde 31-12-2024 3.942 3.942
Specificatie en verloop materiële vaste activa Onderstaand overzicht toont de onderverdeling van de investeringen met economisch nut en het verloop van de boekwaarde gedurende 2025: Materiële vaste activa
Boekwaarde
Afschrijvingen
31-12-2025
Gronden- en terreinen Woonruimten Bedrijfsgebouwen Grond-, weg- en waterbouwkundige werken Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa Totaal Invest. econ. nut
46
Bijdrage van derden
Desinvesteringen
Investering
Boekwaarde 31-12-2024
0 0 1.865
0 0 135
0 0 0
0 24 0
0 0 12
0 25 1.988
2.060
31
0
0
1.624
467
534
84
0
2
365
255
269
62
15
0
238
108
1.012 5.739
92 405
0 15
4 31
9 2.248
1.099 3.942
Jaarstukken 2025
Overzicht (des)investeringen 2025 De gedane (des)investeringen in het boekjaar staan in het onderstaande overzicht vermeld: Materiële vaste activa Investeringen met een economische nut in het afgelopen boekjaar Werkzaamheden beschoeiing HB/RB Sport en speelvoorzieningen LV Aanschaf diverse voertuigen Aanbetaling nieuw Parkeersysteem HOLDER C65 WERKTUIGENDRAGER 2 x Maxus eDeliver7 (incl. belettering) Aanschaf HP Latex 630 printer Aanschaf diverse technische installaties Overname gereviseerde perscontainer Softwarepakket Timemate Ontwerpkosten nieuwbouw toiletgebouw LV VOTEX BLADBLAZER Verbouw beheerdersgebouw RB Totaal investeringen Afvoer activa woonruimte RB Subsidie installatie bacterieverwijdering uit zwemvijver Afboeken diverse activa Totaal desinvesteringen Totaal
Investering 2025 1.340 284 138 123 122 105 51 36 23 8 7 6 5 2.248 -24 -15 -7 -46 2.202
In 2025 is voor in totaal €2,248 miljoen geïnvesteerd in materiële vaste activa. De investeringen richten zich voornamelijk op onderhoud en vervanging van voorzieningen, voertuigen en technische installaties binnen de recreatiegebieden. De grootste investeringen betreffen: • Beschoeiingswerkzaamheden HB/RB (€1.34 ml.) • Sport- en speelvoorzieningen LV (€284k) • Aanschaf voertuigen en werktuigdragers, waaronder een HOLDER C65 en twee Maxus eDeliver7’s (totaal €365k) • Aanbetaling nieuw parkeersysteem (€123k) • Diverse technische installaties en apparatuur, waaronder een HP Latex 630-printer (€51k) Daarnaast zijn kleinere investeringen gedaan in onder meer een gereviseerde perscontainer, software (Timemate) en ontwerpkosten voor de nieuwbouw van een toiletgebouw. De desinvesteringen bedragen in totaal €46k, voornamelijk door: • Afvoer van activa woonruimte RB • Ontvangen subsidie voor bacterieverwijdering uit de zwemvijver • Afboekingen van diverse activa Per saldo komt het totaal aan (des)investeringen in 2025 uit op €2,202 miljoen.
47
Jaarstukken 2025
Vlottende activa UitzetÝngen korter dan één jaar: De in de balans opgenomen uitzetÝngen met een looptijd van één jaar of korter kunnen als volgt worden gespecificeerd: Vorderingen op openbare lichamen
Boekwaarde
Boekwaarde
31-12-2025
31-12-2024
18
28
1.326
1.548
0
0
59 782 2.185
81 434 2.092
Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in 's Rijks schatkist Schatkistbankieren Rekening-courantverhoudingen met niet financiële instellingen Overige rekening-courant tegoeden Overige vorderingen Debiteuren Overige vorderingen Totaal uitzettingen korter dan één jaar
Toelichting • Debiteuren bestaan uit diverse kleinere facturen aan verschillende afnemers. Een deel betreft een vordering op een ondernemer op een recreatiepark waarmee betalingsafspraken zijn gemaakt. • Overige vorderingen bestaan uit de doorgeschoven BTW 2025 en de suppletieaangifte ondernemersBTW 2025.
Schatkistbankieren Op grond van de Wet FIDO geldt een drempelbedrag waarbinnen middelen buiten de schatkist mogen worden aangehouden. Voor organisaties met een lastenbegroting na wijziging (voor mutatie reserves) lager dan € 50 miljoen bedraagt dit drempelbedrag € 1 miljoen. Onderstaand overzicht toont het verloop van de middelen buiten de schatkist per kwartaal in 2025. Schatkistbankieren
Drempelbedrag
1e kwartaal
2e kwartaal
3e kwartaal
4e kwartaal
2025
2025
2025
2025
Middelen buiten de schatkist
1.000.000
770
3.191
2.484
777
Percentage buiten de schatkist
14,48%
0,01%
0,05%
0,04%
0,01%
Liquide middelen: Het saldo van de liquide middelen bestaat uit de volgende componenten: Boekwaarde Liquide middelen 31-12-2025 0 Kasgelden 0 Rekening-courant tegoeden banken 0 Totaal liquide middelen
Boekwaarde 31-12-2024 0 0 0
Overlopende activa: De post overlopende activa kan als volgt onderscheiden worden: Overlopende activa Vooruitbetaalde bedragen Nog te ontvangen bedragen Totaal overlopende activa
48
Boekwaarde 31-12-2025 22 15 37
Boekwaarde 31-12-2024 46 55 101
Jaarstukken 2025
Toelichting • Vooruitbetaalde bedragen bestaan uit diverse kleinere vooruitbetalingen. Nog te ontvangen bedragen zijn hieronder nader gespecificeerd. Boekwaarde Ontvangen
Nog te ontvangen bedragen
Te Boekwaarde ontvangen bedragen 31-12-2024 9 14
31-12-2025 9
bedragen 14
Nog te ontvangen bijdragen Overige overheid
0
32
0
32
Nog te ontvangen overige bijdragen Totaal nog te ontvangen bedragen
5 15
9 55
5 15
9 55
Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk
Nadere toelichting • In de post nog te ontvangen bijdragen van het Rijk is een bedrag van € 9k opgenomen voor de nog te ontvangen rente schatkistbankieren over het vierde kwartaal 2025. • De post nog te ontvangen overige bijdragen bestaat uit diverse kleinere bedragen.
Passiva Vaste passiva Eigen vermogen: Het in de balans opgenomen eigen vermogen bestaat uit de onderstaande posten. Het gerealiseerd resultaat 2025 betreft het rekeningsaldo dat ter nadere bestemming op de balans is opgenomen. Voor de aard en reden van iedere reserve wordt verwezen naar de bijlage. Het eigen vermogen van Recreatieschap Twente bedraagt € 2.419k vóór verrekening van het resultaat.
Eigen vermogen (x1.000) Algemene reserve
Boekwaarde Onttrekking 31-12-2025 122 0
43
Boekwaarde 31-12-2024 79
Toevoeging
Resultaat vorig boekjaar Totaal Algemene reserves
1 122
152 152
0 43
153 231
Reserve Recreatieparken / Fietspaden
193
0
109
84
Reserve vervanging en vernieuwing kl toilet RB
6
4
0
9
Reserve vervanging en vernieuwing kl loods LV
26
4
0
30
Provinciale reserve recreatieve voorzieningen
544
0
0
544
Reserve werkplaats HB
27
8
0
35
RV Reserve beschoeiing HB/RB (kap. lasten) Totaal Recreatieve Voorzieningen Totaal Reserves
1.500 2.297 2.419
0 15 167
868 977 1.020
632 1.336 1.567
-1 1.019
Boekwaarde 31-12-2024 -1 1.566
Gerealiseerd resultaat Gerealiseerd resultaat 2025 Totaal eigen vermogen
49
Boekwaarde 31-12-2025 -1 2.418
-1 167
Jaarstukken 2025
Voorzieningen Op 6 juli 2022 heeft het bestuur het herzien beheerplan groot onderhoud kapitaalgoederen 2023-2027 vastgesteld. Dit plan vormt de basis voor de dotaties en onttrekkingen aan de onderhoudsvoorzieningen in deze periode. Voorzieningen
Boekwaarde 31-12-2025
Onttrekking
Toevoeging
66 107
Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's onderhoudsegalisatie voorzieningen Door derden beklemde middelen met een specifieke aanwendingsrichting
161 447
-27 -30
0
0
Totaal voorziening
608
-57
31-12-2024
122 370 0
173
Boekwaarde
0 492
Toelichting • De voorziening spaarverlof is gestegen met circa € 9k, door stortingen en herwaarderingen van bestaande aanspraken. • De voorziening RVU is in 2025 aangevuld met een extra aanspraak van circa € 56k; daarnaast is circa € 27k aan RVU-uitkeringen uit de voorziening betaald. • In 2025 is € 107k gestort in de onderhoudsegalisatievoorzieningen en is € 30k aan onderhoudskosten hieruit bekostigd. Een nadere toelichting is opgenomen in de paragraaf Kapitaalgoederen.
Vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar: De langlopende schulden zijn als volgt onderverdeeld: Boekwaarde Boekwaarde Leningen Aflossingen Vermeerderingen 31-12-2025 31-12-2024 2.975 175 0 3.150 Langlopende geldlening BNG 53 9 63 0 Langlopende lening lease overeenkomsten 3.028 184 63 3.150 Totaal schulden langer dan één jaar Toelichting De langlopende schulden bestaan uit één geldlening bij de BNG Bank en een leaseovereenkomsten. Het verloop hiervan is als volgt: • De langlopende geldlening bij BNG bedraagt per 31 december 2025 €2,975 miljoen. In 2025 is €175k afgelost. • De leaseverplichtingen bedragen per eind 2025 €53k. In 2025 is €9k afgelost en was de nieuwe leasecontracten afgesloten ter waarde van €63k. • De totale langlopende schulden komen daarmee uit op €3,028 miljoen (2024: €3,150 miljoen). De totale rentelast over 2025 met betrekking tot de langlopende lening bedraagt circa € 90k.
Vlottende passiva: Onder de vlottende passiva zijn de volgende posten opgenomen: Boekwaarde 31-12-2025 1.335 Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar 585 Overlopende passiva Totaal vlottende passiva 1.920 Onderverdeling vlottende passiva
50
Boekwaarde 31-12-2024 342 585 927
Jaarstukken 2025
De in de balans opgenomen netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar kunnen als volgt worden gespecificeerd: Boekwaarde Boekwaarde Netto vlottende schulden 31-12-2025 31-12-2024 Banksaldi: 16 0 Schuld aan bankinstelling 0 0 Overige schulden Crediteuren: 1.315 338 Crediteuren Diverse overige schulden: 4 4 Kruisposten 1.335 342 Totaal netto vlottende schulden Toelichting • De schuld aan bankinstelling betreft de verrekening in het kader van schatkistbankieren. • De grootste posten binnen crediteuren betreffen betalingen aan: 1. SamenTwente 2. Coöperatie Centroide 3. Timmerhuis Weg- en Waterbouw 4. Speelmaatje 5. Scheidt & Bachmann parkeersystemen Daarnaast bevat de post diverse kleinere openstaande verplichtingen De vooruit ontvangen bedragen kunnen als volgt worden gespecificeerd: Boekwaarde Vrijgevallen Ontvangen Boekwaarde Vooruit ontvangen bedragen bedr. of 31-12-2025 bedragen 31-12-2024 terugbet.
0 0 0 0 Vooruit ontvangen bedragen van het Rijk 0 0 0 0 Vooruit ontvangen bedragen van de EU Vooruit ontvangen bedragen van overige 0 0 0 0 Nederlandse overheidslichamen 317 288 315 290 Vooruit ontvangen bedragen overige 317 288 315 290 Totaal vooruit ontvangen bedragen Toelichting De post vooruit ontvangen bedragen bestaat uit: • door gemeenten vooruitbetaalde bedragen voor nog uit te voeren werkzaamheden aan routenetwerken; • meerjarige parkeerabonnementen. De nog te betalen bedragen kunnen als volgt worden gespecificeerd: Nog te betalen bedragen Nog te betalen loonbelasting en overige salaris/loon componenten Nog te betalen overige bedragen Nog te betalen BTW Totaal nog te betalen bedragen
51
Boekwaarde 31-12-2025 106 148 0 254
Boekwaarde 31-12-2024 95 175 25 295
Jaarstukken 2025
Toelichting • De post nog te betalen loonbelasting en overige salaris-/looncomponenten betreft de af te dragen hefÏngen over de salarissen van december 2025. • De post nog te betalen overige bedragen bestaat voornamelijk uit: • een te betalen subsidie aan Marketing Oost (€ 75k), • het rentedeel 2025 inzake de langlopende geldlening (€ 22k), • kosten voor (interim) controle door de accountant (€ 16k), • diverse overige kleinere verplichtingen. (Indien van toepassing kunnen hier gebeurtenissen worden opgenomen die een materieel effect hebben op de financiële positie of toelichting. Momenteel zijn geen relevante gebeurtenissen na balansdatum te melden.)
10.
Overige gegevens
Controleverklaring accountant Volgt.
52
Jaarstukken 2025
Bijlagen Bijlage 1 Totaal begrote gemeentelijke bijdrage en resultaat 2025 per gemeente
2024
Totaal in rekening gebrachte gemeentelijke bijdrage 2025
Almelo
74.164
477.562
Borne
24.638
Dinkelland
Gemeente
Aantal inw. per 1-1
Verschuldigde Verschil Saldo Resultaat gemeentelijke (gerealiseerd (uitkering aan bestemming bijdrage resultaat) gemeenten) A
B
C=A+B
477.560
2
0
2
158.651
158.650
1
0
1
26.739
172.180
172.179
1
0
1
Enschede
161.852
1.042.209
1.042.205
5
0
5
Haaksbergen
24.349
156.790
156.789
1
0
1
Hellendoorn
36.258
233.475
233.474
1
0
1
Hengelo
83.073
534.930
534.927
2
0
2
Hof van Twente
35.439
228.201
228.200
1
0
1
Losser
23.380
150.550
150.550
1
0
1
Oldenzaal
31.795
204.737
204.736
1
0
1
Rijssen-Holten
38.681
249.078
249.076
1
0
1
Tubbergen
21.397
137.781
137.781
1
0
1
Twenterand
34.073
219.405
219.404
1
0
1
Wierden
24.935
160.563
160.563
1
0
1
Totaal
640.773
4.126.112
4.126.094
18
0
18
Tabel 5 Totaal in rekening gebrachte Gemeentelijke Bijdrage
Nb: de getallen in kolom “Verschil (gerealiseerde resultaat)” zijn afrondingsverschillen.
53
Jaarstukken 2025
Bijlage 2 Aard en reden reserves Bestemmingsreserve Recreatieparken/ Fietspaden Deze reserve is ingesteld voor investeringen in de recreatieparken en routenetwerken.
Algemene Reserve Deze reserve is ingesteld voor de verrekening van jaarlijkse verschillen in het rekeningresultaat.
Provinciale reserve recreatieve voorzieningen In 2013 is een afkoopsom ontvangen van de Provincie Overijssel vanwege het vervallen van de jaarlijkse provinciale bijdrage voor recreatieve voorzieningen. Vanaf 2013 wordt op diverse posten bezuinigd of worden extra inkomsten gegenereerd, zodat de begrote provinciale bijdrage structureel kan worden verlaagd. De reserve wordt gebruikt om het tekort op de begrote provinciale bijdrage (taakstelling) af te dekken. Dit was een harde voorwaarde van de provincie voor het verstrekken van de afkoopsom.
Bestemmingsreserve stimulering werkplaats Hulsbeek Deze reserve is ingesteld om de exploitatielasten van het Hulsbeek te stabiliseren door de kapitaallasten van de werkplaats hieruit te financieren
Bestemmingsreserve stimulering kleine loods Lageveld Deze reserve is ingesteld om de exploitatielasten van het Lageveld te stabiliseren door de kapitaallasten van de loods hieruit te financieren
Bestemmingsreserve stimulering klein toiletgebouw Rutbeek Deze reserve is ingesteld om de exploitatielasten van het Rutbeek te stabiliseren door de kapitaallasten van het toiletgebouw hieruit te financieren.
Bestemmingsreserve beschoeiing Hulsbeek en Rutbeek Deze reserve is ingesteld om de exploitatielasten van het Hulsbeek en het Rutbeek te stabiliseren door de kapitaallasten van de beschoeiing hieruit te financieren
Egalisatiereserves kapitaallasten De volgende reserves zijn ingesteld als egalisatiereserve voor kapitaallasten: • Bestemmingsreserve stimulering werkplaats Hulsbeek • Bestemmingsreserve stimulering kleine loods Lageveld • Bestemmingsreserve stimulering klein toiletgebouw Rutbeek • Bestemmingsreserve beschoeiing Hulsbeek en Rutbeek Deze reserves zijn ingesteld op basis van een permanent bestuursbesluit.
54