1. Aanbiedingsbrief raden - Eerste bestuursrapportage 2023 Veiligheidsregio IJsselland
Tekst van het document
Grote brand op kotter op 24 maart 2023
24
Structureel gewijzigde baten en lasten programmabegroting 2023 Prim aire begroting 2023
Program m a Veiligheid
Structuele w ijzigingen 2023
Structueel gew ijzigde begroting 2023
Exploitatielasten Voorkomen van branden en incidenten
2.427.803
143.439
2.571.242
Bestrijden van branden en incidenten
33.909.519
1.898.529
35.808.048
36.337.323
2.041.968
38.379.291
Voorkomen van branden en incidenten
0
0
0
Bestrijden van branden en incidenten
-454.544
0
-454.544
-454.544
0
-454.544
Voorkomen van branden en incidenten
2.427.803
143.439
2.571.242
Bestrijden van branden en incidenten
33.454.975
1.898.529
35.353.504
35.882.779
2.041.968
37.924.747
-38.268.827
-1.689.496
-39.958.323
-5.651.452
-1.290.126
-6.941.578
-43.920.279
-2.979.622
-46.899.901
Totaal exploitatielasten Exploitatiebaten
Totaal exploitatiebaten Saldo's
Totaal program m a Veiligheid Algem ene dekkingsm iddelen Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage Saldo algem ene lasten en dekkingsm iddelen Overige baten en lasten
0
0
0
8.517.414
937.654
9.455.068
0
0
0
479.914
0
479.914
Programma Veiligheid
-386.313
0
-386.313
Algemene lasten en dekkingsmiddelen
-144.477
0
-144.477
-530.790
0
-530.790
Programma Veiligheid
2.073
0
2.073
Algemene lasten en dekkingsmiddelen
Overzicht overhead Heffing voor de vennootschapsbelasting Gerealiseerde totaal saldo baten en lasten Bij: onttrekkingen aan reserves
Totaal onttrekkingen aan reserves Af: stortingen in reserves
48.803
0
48.803
Totaal stortingen in reserves
50.876
0
50.876
Saldo reserve m utaties
-479.914
0
-479.914
Gerealiseerde resultaat
0
0
0
25
Gewijzigde bijdragen gemeenten 2023
Percentage
Bijdrage excl. BZ primaire begroting 2023
Dalfsen
5,08%
Deventer
18,92%
Hardenberg Kampen
Verhoging bijdrage 2023
Bijdrage excl. BZ gewijzigde begroting 2023
1.930.290
85.843
2.016.133
7.401.028
319.642
7.720.670
11,04%
4.193.650
186.497
4.380.147
8,54%
3.184.665
144.265
3.328.930
Olst-Wijhe
3,77%
1.464.002
63.620
1.527.622
Ommen
3,76%
1.429.756
63.583
1.493.339
Raalte
6,70%
2.544.334
113.150
2.657.484
Staphorst
2,82%
1.054.917
47.685
1.102.601
Steenwijkerland
8,75%
3.266.191
147.904
3.414.095
Zwartewaterland
4,48%
1.703.718
75.767
1.779.485
Zwolle
26,13%
10.096.276
441.541
10.537.817
Totaal
100%
38.268.827
1.689.496
39.958.323
Gemeente
26
Structureel gewijzigde baten en lasten programmabegroting 2024 Structuele Prim aire w ijzigingen begroting 2024 2024
Program m a Veiligheid
Structueel gew ijzigde begroting 2024
Exploitatielasten Voorkomen van branden en incidenten
2.422.840
126.819
2.549.659
Bestrijden van branden en incidenten
36.228.408
527.561
36.755.969
38.651.248
654.380
39.305.628
Voorkomen van branden en incidenten
0
0
0
Bestrijden van branden en incidenten
-476.954
0
-476.954
-476.954
0
-476.954
Voorkomen van branden en incidenten
2.422.840
126.819
2.549.659
Bestrijden van branden en incidenten
35.751.454
527.561
36.279.015
38.174.294
654.380
38.828.674
Gemeentelijke bijdrage
-39.431.551
-1.358.369
-40.789.920
Rijksbijdrage
-7.148.057
-308.508
-7.456.565
-46.579.608
-1.666.877
-48.246.485
Totaal exploitatielasten Exploitatiebaten
Totaal exploitatiebaten Saldo's
Totaal program m a Veiligheid Algem ene dekkingsm iddelen
Saldo algem ene lasten en dekkingsm iddelen Overige baten en lasten Overzicht overhead Heffing voor de vennootschapsbelasting Gerealiseerde totaal saldo baten en lasten
0
0
0
8.726.290
1.012.497
9.738.787
0
0
0
320.976
0
320.976
-287.980
0
-287.980
Bij: onttrekkingen aan reserves Programma Veiligheid Algemene lasten en dekkingsmiddelen Totaal onttrekkingen aan reserves
-96.318
0
-96.318
-384.298
0
-384.298
Af: stortingen in reserves Programma Veiligheid
0
0
0
63.322
0
63.322
Totaal stortingen in reserves
63.322
0
63.322
Saldo reserve m utaties
-320.976
0
-320.976
Gerealiseerde resultaat
0
0
0
Algemene lasten en dekkingsmiddelen
27
Gewijzigde bijdragen gemeenten 2024 Percentage
Bijdrage excl. BZ primaire begroting 2024
Dalfsen
5,08%
1.986.921
69.018
2.055.939
Deventer
18,92%
7.611.897
256.995
7.868.892
Hardenberg
11,04%
4.316.683
149.945
4.466.628
Kampen
8,54%
3.302.339
115.990
3.418.329
Olst-Wijhe
3,77%
1.505.972
51.151
1.557.123
Ommen
3,76%
1.471.702
51.121
1.522.823
Raalte
6,70%
2.618.980
90.973
2.709.953
Staphorst
2,82%
1.092.153
38.339
1.130.492
Steenwijkerland
8,75%
3.383.641
118.916
3.502.557
Zwartewaterland
4,48%
1.753.702
60.917
1.814.619
Zwolle
26,13%
10.387.562
355.003
10.742.565
Totaal
100,00%
39.431.551
1.358.369
40.789.920
Gemeente
Verhoging bijdrage 2024
Bijdrage excl. BZ gewijzigde begroting 2024
Incidentele begrotingswijzigingen eerste bestuursrapportage 2023 Dit hoofdstuk geeft een beeld van de financiële uitvoering van de begroting en van de financiële positie in het lopende jaar. Verder bevat het een doorkijk naar het eind van 2023. Nadat het algemeen bestuur deze eerste bestuursrapportage heeft vastgesteld worden de financiële wijzigingen incidenteel samen met een aantal (budget neutrale) administratieve wijzigingen via een begrotingswijziging verwerkt in de begroting 2023.
Kostencategorieën
Gewijzigde structurele begroting 2023
1e BERAP 2023
V/N
Gewijzigde begroting 2023
1 Personeelskosten
30.656.460
-198.669
V
30.457.791
2 Huisvestingskosten
5.839.118
204.746
N
6.043.864
3 Brandweermaterieel
6.016.512
-210.610
V
5.805.902
4 Opleiden & Oefenen
2.786.419
501.169
N
3.287.588
5 Automatisering & verbindingen
2.205.368
-30.000
V
2.175.368
277.223
208.850
N
486.073
7 Beheerskosten
1.163.254
0
-
1.163.254
8 Overige kosten
1.652.902
-6.281
V
1.646.621
50.597.256
469.205
N
51.066.461
-356.012
-32.300
V
-388.312
6 Rente
Totaal lasten 9a Baten
28
Kostencategorieën
1e BERAP 2023
Gewijzigde structurele begroting 2023
V/N
Gewijzigde begroting 2023
9b Bijdrage GGD
-2.847.832
0
-
-2.847.832
10 Algemene dekkingsmiddelen
-46.913.498
-356.479
V
-47.269.977
Totaal baten
-50.117.342
-388.779
V
-50.506.121
Saldo baten en lasten
479.914
80.426
N
560.340
Toevoeging aan reserves
50.876
0
-
50.876
Onttrekking aan reserves
-530.790
-100.000
V
-630.790
0
-19.574
V
-19.574
Resultaat 2023
Toelichting incidentele afwijkingen Personeelskosten Kostencategorie
Wijzigingen 1e BERAP
V/N
Vrijval loonsom beroepsmedewerkers
-384.500
V
Hogere kosten inhuur derden
185.831
N
-198.669
V
1 Personeelskosten
Totaal
Ruimte in de loonsom beroepsmedewerkers We verwachten aan het eind van het jaar circa 384.500 euro over te houden op de loonsom beroepsmedewerkers (excl. Bedrijfsvoering). Deels is dit het effect van gemiddeld drie vacatures waarvan de invulling is vertraagd. In de praktijk zitten niet alle salarissen in het maximum van de schaal, mede door instroom van nieuwe medewerkers. Vervolgens wordt er verspreid over de organisatie gebruik gemaakt van het generatiepact wat eveneens leidt tot een vrijval van de loonsom. Door de hiervoor genoemde oorzaken zit in dit deel van de loonsom incidentele ruimte. Hogere kosten inhuur derden Bedrijfsvoering (Gemene Rekening) heeft op dit moment aantal vacatures welke door de krappe arbeidsmarkt tijdelijk zijn opgevuld met externe capaciteit. Rekening houdende met de vrijval loonsom verwachten we voor het aandeel Veiligheidsregio IJsselland een nadeel van ca. 186.000 euro.
29
Huisvestingskosten Kostencategorie
Wijzigingen 1e BERAP
V/N
Hogere energielasten
300.000
N
Huurkosten
97.036
N
-192.290
V
204.746
N
2 Huisvestingskosten
Afschrijvingslasten Totaal
Energielasten Hoewel de tarieven dalen verwachten we mede ook door de onzekerheid een nadeel van circa 300.000 euro. Huurkosten Door het hoge CPI inflatiecijfer (voorstel tot uniforme incidentele vaststelling op 6,5% voor 2023) verwachten wij een nadeel van ca. 97.000 euro. Door de index-nacalculatiemethodiek verwachten wij dit de komende jaren in te lopen. Afschrijvingslasten Deze incidentele vrijval van circa 192.000 euro komt voort uit de terug levering van 2 kazernes tijdelijke eigendom in 2022. De jaarlijkse afschrijvingslasten zijn ook in 2023 mee gecalculeerd. Brandweermaterieel Kostencategorie
Wijzigingen 1e BERAP
V/N
Hogere brandstofkosten
185.000
N
Afschrijvingslasten
-395.610
V
210.610
V
3 Brandweermaterieel
Totaal
Brandstofkosten Net als de energietarieven zijn ook de brandstoftarieven dalende, maar nog op een hoog prijspeil. In Deventer en Zwolle is overgegaan op een nieuw type dieselbrandstof (HVO = Hydrotreated Vegetable Oil). Hiervan zien we dat de prijs hiervan aan het verdubbelen is. In het geheel verwachten hierdoor een nadeel van circa 185.000 euro. Afschrijvingslasten Door het vroegtijdig opstellen van de begroting van Veiligheidsregio IJsselland moet er voor de budgettering van de afschrijvingslasten uit worden gegaan van een prognose op nog toekomstige vervangingsinvesteringen. Bij het doorschuiven van vervangingsinvesteringen naar het volgende begrotingsjaar ontstaat een incidenteel voordeel. Het doorschuiven van investeringskredieten proberen we tot een minimum te beperken, door direct na het 30
vaststellen van de kredieten in het volgende begrotingsjaar te beginnen met voorbereiden en bestellen van het materieel en materiaal. Opleiden & oefenen Kostencategorie
Wijzigingen 1e BERAP
V/N
Vrijval opleidingskosten persoonlijke ontwikkeling
-150.000
V
Hogere kosten warme opleidingen
651.169
N
501.169
N
4 Opleiden en oefenen
Totaal
Opleidingen persoonlijke ontwikkeling beroepsmedewerkers Gebaseerd op de realisatie van de eerste vier maanden en de startdatums van opleidingen verwachten we circa 150.000 euro over te houden. Warme opleidingen De overschrijding op warme opleidingen komt door het starten van meer opleidingsklassen 2022/2023 (60 in plaats van 36 opleidingsplekken) voor nieuwe brandwachten. Deze hoeveelheden zijn nodig om de posten op sterkte te houden. Door de toenemende uitstroom is dit ook een zorg voor de komende jaren. Daarnaast heeft de uitstroom ook doorwerking op de hoeveelheid opleidingen voor bevelvoerders en brandweerchauffeurs. Het verloop binnen de beroepsuitrukdienst leidt tot fors hogere kosten duikopleidingen. Automatisering & verbindingen Kostencategorie
Wijzigingen 1e BERAP
V/N
-30.000
V
-30.000
V
5 Automatisering & verbindingen Vrijval kosten infrastructuur Totaal
Kosten infrastructuur Deze kosten laten de laatste jaren een onderschrijding zien. Door de overgang van aparte aanbieders van telefonie en verbindingen naar all-in-one aanbieders is de vrijval verder toegenomen. De structurele vrijval kan worden ingezet voor de eventueel toekomstige oplopende kosten automatisering. Risico De ontwikkelingen in de IT-wereld gaan razend snel en zorgen steeds voor nieuwe inzichten en noodzakelijke aanpassingen in onze IT-omgeving. Dit kan de komende tijd leiden tot, nu nog niet te voorziene, extra kosten.
31
Rente Kostencategorie
Wijzigingen 1e BERAP
V/N
Hogere rentelasten langlopende leningen
208.850
N
Totaal
208.850
N
6 Rente
In 2022 is een nieuwe langlopende lening van 9 miljoen euro afgesloten ter dekking van de vervangingsinvesteringen 2022. Deze lening geeft een structurele last van 120.150 euro en wordt in 2022 en 2023 incidenteel gedekt door de vrijval kapitaalslasten en in 2024 structureel verwerkt in de begroting. In 2023 is een lang lopende lening van 4 miljoen afgesloten ter dekking van de vervangingsinvesteringen 2023. Deze aflossingslening heeft een aflopende rentelast van incidenteel 88.700 euro in 2023 en 127.055 euro in 2024 gedekt uit de incidentele vrijval kapitaalslasten. In 2025 is dit structureel verwerkt in de begroting.
Baten Kostencategorie
Wijzigingen 1e BERAP
V/N
-32.300
V
-32.300
V
9a Baten Detacheringen/uitkeringen UWV Totaal
Incidenteel voordeel uit detacheringen en uitkeringen van het UWV.
Algemene dekkingsmiddelen Kostencategorie
Wijzigingen 1e BERAP
V/N
356.479
V
356.479
V
10 Algemene dekkingsmiddelen Hogere vastgestelde rijksbijdrage (BDuR) 2023 Totaal
De gecorrigeerde rijksbijdrage voor het jaar 2023 is hoger dan de in de begroting 2023 geraamde rijksbijdrage (decembercirculaire 2021). Het positieve verschil wordt veroorzaakt door toegekende loon- en prijscompensaties.
32
Bestemmingsreserves Kostencategorie
Wijzigingen 1e BERAP
V/N
Onttrekking egalisatiereserve opleiden & oefenen
-100.000
V
Totaal
-100.000
V
Bestemmingsreserves
Door de hogere opleidingskosten (zie toelichting incidentele afwijkingen Opleiden & Oefenen) is het noodzakelijk de egalisatiereserve opleiden & oefenen in te zetten. Investeringen Door prijsstijgingen, projectwijzigingen, beleidswijzigingen (elektrificatie) en overige onvoorziene investeringen dient de investeringsbegroting 2023 te worden verhoogd met 789.937 euro waarvan 262.000 euro uit de reeds vastgestelde investeringsbegroting 2024 naar voren wordt gehaald. De extra afschrijvingslasten worden gedekt uit het beschikbare budget kapitaalslasten en leiden niet tot verhoging van de gemeentelijke bijdrage.
Investeringscategorie
Begroting 2023
Mutaties
Gewijzigde begroting 2023
Bedrijfsgebouwen
100.000
0
100.000
Grond en terreinen
0
0
0
Vervoersmiddelen
3.463.250
698.150
4.161.400
0
0
0
350.000
0
350.000
3.185.432
31.787
3.217.219
Oefenen
0
60.000
60.000
Jeugdbrandweer
0
0
0
7.098.682
789.937
7.888.619
Machines, apparaten en installaties ICT Brandveiligheidsvoorzieningen
Totaal
33
Specificatie Investering
Begroting 2023
Prognose
Mutatie
116.463
120.000
3.537
Prijsaanpassing
0
25.000
25.000
Onvoorzien
100.000
125.000
25.000
Prijsaanpassing
Tablet LiveOP brandweer
0
46.800
46.800
Onvoorzien
Tablet LiveOP multi
0
32.500
32.500
Onvoorzien
Warmtebeeldcamera’s FLIR
280.000
356.950
76.950
Prijsaanpassing (Europese aanbesteding 1 leverancier)
Verzorgingscontainer
150.000
180.000
30.000
Prijsaanpassing + meerwerk op- en inbouw
Veetakels + aanhanger (16 stuks)
160.000
320.000
160.000
Project gewijzigd in uniforme regionale vervanging
Waterongevallenvoertuig WO 2810
108.900
150.000
41.100
Prijsaanpassing + meerwerk ARBOfunctionaliteit
Waterongevallenvoertuig WO 1610
108.900
150.000
41.100
Prijsaanpassing + meerwerk ARBOfunctionaliteit
Dienstvoertuig 2301
24.200
54.000
29.800
Prijsaanpassing + elektrificatie
Dienstvoertuig 2302
24.200
54.000
29.800
Prijsaanpassing + elektrificatie
Dienstvoertuig 1603
24.200
54.000
29.800
Prijsaanpassing + elektrificatie
Dienstvoertuig 1400
24.200
54.000
29.800
Prijsaanpassing + elektrificatie
Dienstvoertuig 1702
24.200
54.000
29.800
Prijsaanpassing + elektrificatie
Voertuig OVD Bevolkingszorg DABZ01
24.200
42.000
17.800
Prijs- + typewijziging
Voertuig OVD Bevolkingszorg DABZ02
24.200
42.000
17.800
Prijs- + typewijziging
Voertuig OVD Bevolkingszorg DABZ03
24.200
42.000
17.800
Prijs- + typewijziging
0
55.000
55.000
Onvoorzien (huidige voldoet niet
Ademlucht update Bepakking vrachtwagen Giethoorn Innovatie: Blusrobot
Snelle motorboot Ossenzijl
Toelichting
meer aan de taken) Waterongevallenvoertuig light Giethoorn
54.450
90.000
35.550
Prijsaanpassing + meerwerk op- en inbouw
Dienstvoertuig OVD communicatie 1190 Oefensets “Brand”
29.000
42.000
13.000
Prijs- + typewijziging
0
60.000
60.000
Onvoorzien (uniformele regionale upgrade oefenmateriaal)
Hydraulische redsets Hulpverlening
480.000
160.000
-320.000
Projectaanpassing vervanging Hulpverleningsvoertuigen
Vrachtwagen Logistiek Standaard bepakking TAS Totaal
0
150.000
150.000
Naar voren halen begroting 2024
112.000
224.000
112.000
Naar voren halen begroting 2024
1.893.313
2.683.250
789.937
34
Gewijzigde financiële overzichten Overzicht baten en lasten Omschrijving
Baten 2023
Lasten 2023
Saldo 2023
Veiligheid (wettelijke taken)
-328.766
37.502.489
37.173.723
Veiligheid (aanvullende ambitie)
-158.079
1.429.073
1.270.994
Algemene dekkingsmiddelen: Gemeentelijke bijdrage
-39.958.323
-
-39.958.323
Rijksbijdrage
-7.298.057
-
-7.298.057
Overhead
-2.762.902
12.134.894
9.371.992
Heffing VPB
-
-
-
Bedrag onvoorzien
-
-
-
Saldo van baten en lasten
-50.506.126
51.066.456
560.340
Toevoeging/onttrekking aan reserve programma veiligheid
-486.313
2.073
-484.240
Toevoeging/onttrekking aan reserve algemene dekkingsmiddelen
-144.477
48.803
-95.674
-51.136.916
51.117.332
-19.574
Resultaat
Overzicht taakvelden Taakveld
Baten 2023
0.1 Bestuur
Lasten 2023
Saldo 2023
-20.000
85.884
65.884
0.4 Overhead
-2.762.902
12.134.894
9.371.992
0.5 Treasury
0
0
0
0.8 Overige baten en lasten
0
939.526
939.526
0.9 Vennootschapsbelasting
0
0
0
-630.790
50.876
-579.914
0
0
0
-47.723.224
37.626.405
-10.096.819
2.1 Verkeer en vervoer
0
279.756
279.756
8.3 Wonen en bouwen
0
0
0
-51.136.916
51.117.332
-19.574
0.10 Mutaties reserves 0.11 Resultaat van de rekening baten en lasten 1.1 Crisisbeheersing en brandweer
Totaal
35
Specificatie taakveld overhead (0.4) Taakveld
Baten 2023
Bedrijfsvoering
-2.762.902
Directie
Lasten 2023
Saldo 2023
8.890.358
6.127.456
0
518.278
518.278
Staf & Beleid
0
1.464.566
1.464.566
Managers
0
784.137
784.137
Management ondersteuning
0
477.555
477.555
12.134.894
9.371.992
Totaal
-2.762.902
36
37
Bijlage 1: gegevens per gemeente Adviezen op evenementen
De A- en B-evenementen zijn de lichtere evenementen. De gemeente Kampen en Zwolle verzorgen zelf de advisering op de A- en B-evenementen. Van januari tot en met april 2023 waren er 7 grote C-evenementen: 4 in Deventer, 1 in OlstWijhe en 2 in Raalte.
Adviezen omgevingsvergunning bouwen en brandweerveilig gebruik
38
Controles brandweer op brandveilig gebruik Algemeen: met de gemeenten zijn maatwerkafspraken gemaakt over de dienstverlening. Niet alle taken komen in de overzichten terug, aangezien een aantal taken niet in prestatieindicatoren uit te drukken is.
Activiteiten brandveilig leven
39
Scholen waar lesprogramma ‘Brandweer op school’ is gehouden
GRIP-incidenten Er hebben zich in de eerste vier maanden van 2023 2 GRIP1-incidenten voorgedaan. Zie onderstaand overzicht. Daarnaast is er geen ROT (Regionaal Operationeel Team) geformeerd.
Nr.
Datum
GRIP
Plaats
Incident
Evaluatie
1
08-02-2023
Grip 1
Zwolle
Ongeval A28
Quickscan evaluatie
2
23-03-2023
Grip 1
Genemuiden
Brand bij afvalverwerker
Quickscan evaluatie
Aantal incidenten per gemeente en uitrukken per brandweerpost Hieronder volgt een overzicht van: − de unieke incidenten per gemeente. − de unieke incidenten per brandweerpost. Dit kan een inzet zijn geweest binnen de gemeente, maar ook een inzet buiten de gemeente. Bij een inzet binnen of buiten een gemeente kunnen meerdere posten betrokken zijn. Vandaar dat het totale aantal inzetten per gemeente lager is dan het totaal van de inzetten per post. Als er bijvoorbeeld een brand is in Lemelerveld, waar een voertuig van alle drie de brandweerposten binnen de gemeente Dalfsen naar uitrukt, dat telt deze mee bij de uitrukken per post, maar voor het totaal binnen de gemeente Dalfsen telt deze maar voor één incident. 40
Alarm: betreft automatische brandmeldingen. Dienstverlening: betreft onder andere de assistentie van de ambulancedienst, het redden van dieren, het opheffen van liftopsluitingen en het reinigen van het wegdek. Leefmilieu: betreft onder andere om assistentie bij storm- en waterschade. Wanneer we de cijfers vergelijken met de periode januari t/m april 2022 dan zien we een trend op de volgende thema’s: - Alarm: een daling van 82 naar 66 incidenten. Dit betreft een afname van circa 20 procent. Deze dalende lijn is al vanaf 2020 aan de orde door wijzigingen in het beleid. - Leefmilieu: een daling van 234 naar 29 incidenten. Dit is een afname van circa 88 procent. De reden van deze afname is dat er in de eerste vier maanden van 2023 geen voorjaarsstormen zijn geweest. In 2022 waren er drie voorjaarsstormen in één weekend!
Alarm
Brand
Dienstverlening
Leefmilieu
Ongeval
Totaal
Gemeente Dalfsen
2
16
11
1
11
41
Post Dalfsen
1
11
6
1
7
26
Post Lemelerveld
2
7
3
0
4
16
Post Nieuwleusen
0
5
4
0
3
12
Totaal
54
Gemeente Deventer
15
77
53
6
12
163
Post Bathmen
0
8
1
1
3
13
Post Deventer
15
87
61
7
19
189
Post Diepenveen
0
12
4
1
1
18
Totaal
220
Gemeente Hardenberg
5
44
17
8
6
80
Post Balkbrug
1
8
2
1
0
12
Post Bergentheim
0
11
4
1
5
21
Post De Krim
0
0
0
0
0
0
Post Dedemsvaart
0
10
3
1
0
14
Post Gramsbergen
0
6
1
0
0
7
41
Alarm
Brand
Dienstverlening
Leefmilieu
Ongeval
Totaal
Post Hardenberg
2
33
12
2
2
51
Post Slagharen
2
9
2
0
1
14
Totaal
119
Gemeente Kampen
8
32
29
2
17
88
Post IJsselmuiden
2
17
9
0
4
32
Post Kampen
4
33
23
2
18
80
Totaal
112
Gemeente OlstWijhe
2
11
10
3
1
27
Post Olst
1
6
4
1
0
12
Post Welsum
0
0
0
0
0
0
Post Wesepe
0
8
2
1
0
11
Post Wijhe
2
11
4
1
1
19
Totaal
42
Gemeente Ommen
2
13
10
1
4
30
Post Ommen
2
18
9
5
0
34
Totaal
34
Gemeente Raalte
1
20
16
0
11
49
Post Heeten
0
6
2
0
0
8
Post Heino
0
8
2
0
4
14
Post Luttenberg
0
0
3
2
0
5
Post Raalte
1
11
0
15
6
33 Totaal
60
Gemeente Staphorst
1
12
4
0
5
22
Post Staphorst
1
12
3
0
6
22
Totaal
22
7
66
Gemeente Steenwijkerland
1
34
23
1
42
Alarm
Brand
Dienstverlening
Post Giethoorn
0
6
4
Post Kuinre
0
5
Post Oldemarkt
0
Post Steenwijk Post Vollenhove
Leefmilieu
Ongeval
Totaal
0
5
15
2
0
0
7
6
1
0
0
7
1
27
17
1
4
50
0
14
4
1
1
20
Totaal
99
Gemeente Zwartewaterland
2
14
10
1
2
29
Post Genemuiden
1
8
4
1
0
14
Post Hasselt
1
14
5
0
2
22
Post Zwartsluis
0
10
1
0
0
11
Totaal
47
Gemeente Zwolle
27
98
72
9
21
227
Post Zwolle Noord
17
70
45
4
22
158
Post Zwolle Zuid
12
84
47
7
15
165
Totaal
323
Totaal aantal unieke incidenten Veiligheidsregio IJsselland
822
Aantal post inzetten
1132
43
Bijlage 2: oorzaken overschrijding opkomsttijden
In de eerste vier maanden van 2023 is in 97% van de uitrukken voldaan aan de normtijden uit het dekkingsplan. In 3% van de incidenten wordt de opkomsttijd dus overschreden. De opkomsttijd bestaat uit de verwerkingstijd op de meldkamer, de uitruktijd (de tijd tussen alarmering en het uitrukken van het brandweervoertuig) en de aanrijtijd (de tijd tussen het wegrijden uit de post en de aankomst op de incidentlocatie). De overschrijdingen doen zich zowel voor bij de verwerking, het uitrukken en het aanrijden. Hieronder worden de oorzaken hiervan kort benoemd. Oorzaken overschrijding tijdens het verwerken van de melding Bij automatische brandmeldingen wordt niet direct een brandweervoertuig gealarmeerd, maar wordt eerst door de meldkamer contact opgenomen met het desbetreffende bedrijf om te checken of er daadwerkelijk sprake is van brand. Aangezien er bij deze meldingen in circa 95% van de gevallen niet daadwerkelijk brand is, neemt het aantal nodeloze uitrukken hiermee significant af. Dit nabellen bij automatische meldingen zorgt echter wel voor langere opkomsttijden, indien het wel nodig is dat de brandweer ter plaatse komt. Het nabellen duurt namelijk maximaal twee minuten voordat er wordt door gealarmeerd. Oorzaken overschrijdingen tijdens het uitrukken Het zijn vooral vrijwillige posten die de uitruktijden overschrijden (en niet de posten met beroeps-brandweer).
Dat is natuurlijk niet zo vreemd, aangezien de vrijwilligers niet op de post verblijven, maar eerst van hun huis, werk of een andere locatie moeten komen. De uitruktijd is hiermee grilliger van aard. Daarnaast blijkt een oorzaak van de overschrijdingen tijdens het uitrukken te maken te hebben met de weersinvloeden waardoor het langer duurt voordat een vrijwilliger op de post arriveert. Oorzaken overschrijdingen tijdens het aanrijden De oorzaken van overschrijdingen op het gebied van het aanrijden komen door weersinvloeden, maar ook doordat het brandweervoertuig wat gealarmeerd wordt zich niet in de post bevindt. Dit is aan de orde wanneer het voertuig vertrekt vanaf een andere incidentlocatie, binnen het gebied aan het oefenen is of niet beschikbaar is. Dit laatste kan zich bijvoorbeeld voordoen als het brandweervoertuig al ingezet is bij een ander incident, waardoor een brandweervoertuig van een andere post, met een langere aanrijtijd, gealarmeerd moet worden. Ontwikkelingen Om te voldoen aan de opkomsttijden zoals die zijn gesteld in het bestuurlijk vastgestelde dekkingsplan lopen op dit moment verschillende verbeterprojecten. Zoals projecten om het aantal nodeloze meldingen terug te dringen en het project ‘Uitruk op maat’. Daarnaast werken we sinds enige tijd met een vernieuwd dekkingsplan dat is opgesteld volgens de nieuwe landelijke methodiek.
44