20230398047 4 Bijlage 1c Blueyard Scenario's Schuur DEF 24 maart 2023
Tekst van het document
1.208.973 1.158.442 123.691 72.195 19.582 38.102 8.046 2.629.031
1.247.660 1.273.029 127.404 79.244 21.494 41.823 8.831 2.799.484
1.287.585 1.313.766 131.480 81.780 22.182 43.161 9.114 2.889.068
41.250 15.000 0 320.000 0 376.250
41.250 15.000 0 320.000 0 376.250
41.250 15.000 0 320.000 0 376.250
41.250 15.000 0 320.000 0 376.250
41.250 15.000 0 320.000 0 376.250
41.250 15.000 0 320.000 0 376.250
2.761.250
2.837.570
2.916.332
3.005.281
3.175.734
3.265.318
5.325.580
5.492.364
5.656.375
5.836.593
7.037.416
7.199.211
48%
48%
48%
49%
55%
55%
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
1.626.961 260.072 100.000 0 1.987.033
1.708.309 273.076 100.000 0 2.081.385
1.793.724 286.730 100.000 0 2.180.454
1.997.646 316.066 100.000
1 Totaal beheerslasten materieel
1.520.915 247.688 110.000 0 1.878.603
2.413.713
2.097.529 331.870 100.000 0 2.529.398
2 Totaal beheerslasten personeel
685.995
706.202
726.025
746.328
770.624
789.429
3 Beheerslasten totaal (1+2)
2.564.598
2.693.235
2.807.410
2.926.782
3.184.337
3.318.828
4 Activiteitenlasten materieel uitvoering Theaterprogrammering Filmprogrammering Programmakosten breed Programmakosten Filmhub Inkoop horeca Totaal uitvoeringskosten
491.832 332.467 75.000 333.325 145.037 1.377.661
453.388 370.800 75.000 333.325 154.425 1.386.938
472.681 404.508 85.000 333.325 162.146 1.457.660
491.975 426.982 100.000 333.325 170.254 1.522.535
538.780 575.039 155.000 333.325 224.266 1.826.410
564.606 592.290 155.000 333.325 228.751 1.873.972
90.000 17.000
90.000 17.000
90.000 17.000
90.000 17.000
95.000 17.000
100.000 17.000
10 Publieke subsidies Fonds Podiumkunsten projectsubsidies Europese subsidie - Creative Europe Covid subsidies Filmfonds Overige subsidies publieke middelen 11 Totaal publieke subsidies 12 Totaal subsidies (9+11) TOTALE BATEN (8+12) INKOMSTENQUOTES Berekende Eigen Inkomensquote
LASTEN Beheerslasten materieel Huisvesting Bureaukosten Algemene publiciteit
5 Marketing Publiciteit Publiciteit Filmhub
107.000
107.000
107.000
107.000
112.000
117.000
6 Totaal activiteitenlasten materieel (4+5)
Totaal marketing
1.484.661
1.493.938
1.564.660
1.629.535
1.938.410
1.990.972
7 Activiteitenlasten personeel Programmeurs / programmamakers Techniek Publiciteit Educatie Publieksdienst Horeca Medewerkers Film Hub Totaal activiteitenlasten personeel
263.739 445.756 307.020 115.970 337.003 211.922 101.925 1.783.335
270.332 456.900 314.696 118.869 345.428 217.220 104.473 1.827.918
277.091 468.322 322.563 121.841 354.064 222.651 107.085 1.873.616
284.018 480.030 330.627 135.896 362.915 228.217 109.762 1.931.466
324.145 525.058 338.893 139.018 382.997 268.908 112.506 2.091.524
332.249 538.184 347.365 142.493 392.572 275.630 115.319 2.143.812
8 Activiteitenlasten totaal (3+6)
3.267.996
3.321.857
3.438.277
3.561.000
4.029.934
4.134.784
TOTALE LASTEN (3+8)
5.832.594
6.015.091
6.245.687
6.487.782
7.214.271
7.453.612
EXPLOITATIERESULTAAT
-507.014
-522.727
-589.311
-651.190
-176.855
-254.401
BIJLAGE II Schuur Begroting 2023-2027: Scenario 2 Begroting 2023
BATEN 1 Publieksinkomsten Theater Film Picl
Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028
427.680 839.168 8.000
431.798 891.000 8.500
460.173 945.000 9.000
481.547 981.000 9.000
528.216 1.087.541 9.500
537.720 1.120.167 9.500
1.274.848
1.331.298
1.414.173
1.471.547
1.625.257
1.667.387
362.593 12.000 117.000 491.593
386.063 12.000 117.000 515.063
405.366 14.000 5.000 20.000 117.000 561.366
425.634 16.000 5.000 20.000 117.000 583.634
455.708 18.000 7.000 25.000 117.000 622.708
464.822 20.000 7.000 25.000 117.000 633.822
3 Totaal directe inkomsten (1+2)
1.766.441
1.846.361
1.975.538
Detachering medewerkers Teruggave huisvesting Doorverhuur ruimtes en materiaal 4 Totaal Indirecte inkomsten
210.889 32.000 60.000 302.889
221.433 32.000 60.000 313.433
232.505 32.000 65.000 329.505
244.130 32.000 65.000 341.130
256.337 32.000 70.000 358.337
269.154 32.000 70.000 371.154
5 Private middelen - particulieren incl. vriendenver.
260.000
260.000
200.000
200.000
200.000
200.000
VSB fonds Privaat fonds educatie/breder programma
135.000 100.000
135.000 100.000
135.000 100.000
135.000 100.000
135.000 100.000
135.000 100.000
235.000
235.000
235.000
235.000
235.000
235.000
495.000
495.000
435.000
435.000
435.000
435.000
2.831.311 3.041.302
3.107.363
Totale publieksinkomsten 2 Overige inkomsten Inkomsten horeca Educatie Verhuur zalen Sponsoring zalen Baten coproductie Filmhub Totaal overige inkomsten
6 Private middelen - private fondsen 7 Totale bijdragen private middelen
2.055.181 2.247.965 2.301.209
8 Totaal eigen inkomsten (3+4+7)
2.564.330 2.654.794 2.740.044
9 Subsidies Gemeente Haarlem Exploitatie Gemeente Haarlem Huur Gemeente Haarlem Huurdersonderhoud Gemeente Haarlem Servicekosten Gemeente Haarlem Dagelijks onderhoud Gemeente Haarlem Planmatig onderhoud Gemeente Haarlem Beheer onderhoud Totaal structureel Gemeente
1.099.961 1.135.160 1.171.485 1.208.973 1.247.660 1.287.585 1.053.987 1.087.715 1.122.521 1.158.442 1.195.512 1.233.769 105.563 108.941 112.427 123.691 119.737 123.569 65.686 67.788 69.957 72.195 74.506 76.890 17.816 18.386 18.975 19.582 20.208 20.855 34.667 35.776 36.921 38.102 39.322 40.580 7.320 7.554 7.796 8.046 8.303 8.569 2.385.000 2.461.320 2.540.082 2.629.031 2.705.248 2.791.816
10 Publieke subsidies Fonds Podiumkunsten projectsubsidies Europese subsidie - Creative Europe Covid subsidies Filmfonds 11 Totaal publieke subsidies 12 Totaal subsidies (9+11)
41.250 15.000 320.000
41.250 15.000 320.000
41.250 15.000 320.000
41.250 15.000 320.000
41.250 15.000 320.000
41.250 15.000 320.000
376.250
376.250
376.250
376.250
376.250
376.250
2.761.250 2.837.570 2.916.332 3.005.281 3.081.498 3.168.066
TOTALE BATEN (8+12)
5.325.580 5.492.364
INKOMSTENQUOTES Berekende Eigen Inkomensquote
48%
Begroting 2023
LASTEN Beheerslasten materieel Huisvesting Bureaukosten Algemene publiciteit 1 Totaal beheerslasten materieel 2 Totaal beheerslasten personeel
48%
5.656.375 5.836.593 6.122.800 6.275.429
48%
49%
50%
50%
Begroting Begroting Begroting Begroting Begroting 2024 2025 2026 2027 2028
1.520.915 247.688 110.000
1.626.961 260.072 90.000
1.878.603
1.977.033 2.071.385 2.170.454 2.274.477 2.383.700
1.977.581 316.120 90.000
746.328
764.624
783.429
3.039.101
3.167.130
4 Activiteitenlasten materieel uitvoering Theaterprogrammering Filmprogrammering Programmakosten breed Programmakosten Filmhub Inkoop horeca Totaal uitvoeringskosten
491.832 332.467 75.000 333.325 145.037 1.377.661
Totaal marketing
107.000
726.025
1.883.410 301.066 90.000
2.564.598 2.683.235 2.797.410 2.916.782
90.000 17.000
706.202
1.793.724 286.730 90.000
3 Beheerslasten totaal (1+2)
5 Marketing Publiciteit Publiciteit Filmhub
685.995
1.708.309 273.076 90.000
453.388 472.681 370.800 404.508 75.000 85.000 333.325 333.325 154.425 162.146 1.386.938 1.457.660
491.975 538.780 564.606 426.982 435.016 448.067 100.000 125.000 125.000 333.325 333.325 333.325 170.254 182.283 185.929 1.522.535 1.614.405 1.656.927
90.000 17.000
90.000 17.000
90.000 17.000
107.000
107.000
107.000
90.000 17.000
90.000 17.000
107.000
107.000
6 Totaal activiteitenlasten materieel (4+5)
1.484.661
1.493.938 1.564.660 1.629.535
7 Activiteitenlasten personeel Programmeurs / programmamakers Techniek Publiciteit Educatie Publieksdienst Horeca Medewerkers Film Hub Totaal activiteitenlasten personeel
263.739 445.756 307.020 115.970 337.003 211.922 101.925 1.783.335
270.332 456.900 314.696 118.869 345.428 217.220 104.473 1.827.918
8 Activiteitenlasten totaal (3+6)
3.267.996
3.321.857 3.438.277 3.561.000 3.689.873 3.781.607
277.091 468.322 322.563 121.841 354.064 222.651 107.085 1.873.616
1.721.405 1.763.927
284.018 291.119 298.396 480.030 492.031 504.332 330.627 338.893 347.365 135.896 128.009 131.209 362.915 371.988 381.288 228.217 233.922 239.770 109.762 112.506 115.319 1.931.466 1.968.468 2.017.680
TOTALE LASTEN (3+8)
5.832.594 6.005.091 6.235.687 6.477.782 6.728.974 6.948.737
EXPLOITATIERESULTAAT
-507.014
-512.727
-579.311
-641.190
-606.174
-673.307
BIJLAGE III TOELICHTING OP DE MEERJARENBEGROTING BATEN Publieksinkomsten • De Schuur verwacht voor de theaterprogrammering een bezetting van 45% in 2023, stijgend naar 54% in 2027 (en daarmee naar het bezettingsniveau van 2019). • Jaarlijks verwacht de Schuur voor de film een stijging van 15% op publiekopkomst en recette, van 30% in 2023 tot aan 40% in 2026 (2019: bezetting 48%) In 2027 verwacht de Schuur bij de uitbreiding van de zalen dat de twee zalen een gemiddelde bezetting zullen genereren van 30% en de twee grote zalen op 40% blijven. Door de extra stoelen in de twee zalen stijgt het aantal bezoekers naar 186.000 bezoekers in 2027, per stoel komt de Schuur dan op 652 bezoeken per stoel, waar in 2019 voor de komst van de Koepel en corona, 843 bezoeken per stoel gegenereerd werd. Overige directe en indirecte inkomsten • De inkomsten horeca stijgen mee met het aantal stijgende bezoekers, de gemiddelde besteding stijgt jaarlijks met 5% door een gemiddelde toename van de verkoopprijzen. • De Filmhubbeschikking van het Filmfonds loopt tot en met medio 2024, een verlenging van wederom 2 jaar is zeer aannemelijk, gezien het feit dat OCW reeds heeft uitgesproken het door te willen zetten. De begroting van de Filmhub is dan ook 1 op 1 doorgezet in de komende jaren. • De Schuur verwacht in de inkomsten voor educatie geen stijging in de komende jaren binnen de huidige exploitatie.
Met de komst van de twee extra filmzalen kan de Schuur 40 weken lang (schoolseizoen) gemiddeld twee extra vertoningen aan scholen aanbieden waardoor de educatie inkomsten meer dan verdubbeld zal worden. De extra educatie inkomsten van € 12.382 vallen buiten de BTW-berekening (0% tarief). Omdat dit bedrag maar 1,4% van de totale (btw-gerelateerde) inkomsten zal zijn, blijft de verhouding van minimaal 90% belaste activiteiten ruimschoots behouden. • De verhuur van ruimtes en materialen verwacht de Schuur in 2024 op het niveau van 2019 terug te brengen, temeer daar vanaf seizoen 2023-2024 de theaterprogrammering meer op donderdag tot en met zondag geboekt zal worden, waardoor de maandag tot en met woensdag meer beschikbaar is voor verhuur. Met de komst van de twee extra zalen kan er meer op de zakelijke verhuur gericht worden. Naar verwachting kan de extra multifunctionele zaal minimaal 1x per week verhuurd worden voor presentaties, exclusieve filmvertoningen, feestjes en partijen. Private middelen • In de jaren 2023/2024 ontvangt de Schuur een dubbele steun van het Steunfonds (waar 2020 en 2021 geen steun is ontvangen), vanaf 2025 wordt er een bijdrage van € 200.000 begroot (dit heeft wel invloed op de steun vanuit het Steunfonds aan Toneelschuur Producties, wat met de huidige inkomsten van het Steunfonds minder zal zijn dan de jaarlijkse 100.000 euro).
Vanaf 2027 verwacht de Schuur € 285.000 per jaar van het Steunfonds te kunnen ontvangen (het Steunfonds ontvangt anno 2022 jaarlijks circa € 300.000 per jaar van vrienden). Het Steunfonds heeft de ambitie om terug te keren naar het oude niveau aan steun (om en nabij € 300.000) gezien het huidige profiel en de activiteiten van de Schuur. De groei wordt verwacht vanuit de inzet van een betrokken bestuur op nalatenschap campagnes, maar ook het inzetten van ambassadeurs, friends get friends-acties, etc). De hogere bijdrage van het Steunfonds is afgestemd tussen beide Raden van Toezicht, te meer daar het behouden van de Schuur als speelplek voor Toneelschuur Producties van groot belang is. • De bijdrage van het VSBfonds loopt tot en met 2023. In de meerjarenbegroting wordt dit opnieuw begroot met de gedachte dat deze bijdrage door een ander institutioneel fonds wordt overgenomen.
•
De Schuur begroot een jaarlijkse steun van € 100.000 voor bijdragen vanuit institutionele fondsen inzake educatie/breder programma, welke na uitbreiding wordt verhoogd met € 75.000 in 2027.
Subsidies • Voor 2023 is de indexering van de gemeente als volgt toegepast: Huur Exploitatiesubsidie Huurdersonderhoud Dagelijks onderhoud Planmatig onderhoud Beheerskosten Servicekosten • •
•
2,5% 3,8% 3,8% 4,5% 4,5% 4,5% 4,5%
In de jaren 2017-2022 is er een gemiddelde indexering van 3,2% door gemeente Haarlem toegepast, dit gemiddelde hebben we in de komende jaren doorgevoerd op alle gemeentelijke subsidies. De subsidie voor de vervangingsinvesteringen is voor de periode van 2022-2024 gemiddeld vastgesteld op € 457.258 per jaar. Deze is in de begroting niet meegenomen omdat het feitelijk direct jaarlijks wegloopt in de lasten en het ons inziens de begroting vertroebelt. In de uiteindelijke vastlegging van de jaarcijfers en het jaarverslag zal het wel meegenomen worden, conform afspraken met de gemeente. De publieke subsidies, zoals van het Filmfonds, zijn niet geïndexeerd in de meerjarenbegroting.
LASTEN Beheerslasten • De huisvestingslasten stijgen in de meerjarenbegroting jaarlijks met 5%. Hierbinnen stijgen de huur en onderhoudskosten mee met de gemiddelde indexering van de gemeente, de kosten voor energie/afval/schoonmaak stijgen jaarlijks met 25%. De huur- en onderhoudslasten zijn gekoppeld aan de huur- en onderhoudssubsidie en gaan uit van een stijging van het aantal vierkante meters, gebaseerd op de berekeningen van ToornendPartners. • In 2024 verwachten we ten opzichte van 2023 een extra stijging van € 30.000 in de energielasten door de dan verhoogde energieprijzen (het risico bestaat dat deze nog hoger uit gaan vallen). • De bureaukosten stijgen jaarlijks met 5%. • Het budget marketing blijft gelijk (dit betekent wel inkrimping van budget; met de groei van publieksaantallen, kunnen deze kosten genivelleerd worden). • De personele lasten stijgen jaarlijks met 2,5% (cf: cao-loonstijging 2023). Activiteitenlasten • De voorstellingskosten van theater en film stijgen mee met de stijging van publieksstromen. • De personele lasten op activiteitenniveau stijgen ook hier jaarlijks met 2,5% (cf: caoloonstijging 2023). • De horeca lasten stijgen jaarlijks percentueel mee door verhoging lonen, niet door een hogere personele bezetting (2023 is het nog break-even, vanaf 2024 zal het meer een verdienmodel worden).
Toelichting op de lasten in de uitbreiding • De huurlasten zijn gekoppeld aan de huursubsidie. • Er is een stijging van de personeelsbezetting geprognotiseerd van 1,6 fte. • Stijging horecapersoneel met ca 2,0 fte: de stijging van de horeca personeelskosten zijn gekoppeld aan de extra horecaomzet van de uitbreiding.
Bijlage 4: Fondsenscan De Schuur Fonds/regeling Bandbreedte van Deel 1 Verbouwing en uitbreiding theater en filmzaal Haarlem, NH
Kans tot
VSBfonds BPD Cultuurfonds Prins Bernhard Cultuurfonds J.C. Ruigrok Stichting NUTfonds Zabawas Dr. Hendrik Muller’s Vaderlandsch Fonds Stichting Sint Nicolaas Gasthuis
€ 20.000 € 25.000 € 25.000 € 10.000 € 5.000 € 5.000 € 5.000 € 1.000
€ 75.000 € 60.000 € 45.000 € 10.000 € 5.000 € 25.000 € 15.000 € 25.000
Conclusie haalbaar bedrag uitbreiding tussen
€ 96.000
€ 260.000
hoog hoog hoog hoog hoog redelijk klein klein
Deel 2 Projecten o.h.g.v. podiumkunsten, film- en theatereducatie, talentontwikkeling, nieuwe makers Haarlem, NH * reeds bekende instituitonele fondsen, zoals gepubliceerd op de website van de Schuur, zijn buiten beschouwing gelaten. Lira Fonds € 30.000 hoog Norma Fonds € 10.000 hoog BNG Cultuurfonds € 15.000 hoog Amarte € 5.000 hoog De Kattendijke/Drucker Stichting € 1.500 hoog Gravin Van Bylandt Stichting € 15.000 redelijk Ars Donandi € 10.000 redelijk Mr. August Fentener van Vlissingenfonds € 5.000 redelijk Conclusie haalbaar additioneel bedrag projecten
€ 91.500