CConstaterende datHaarlem
Koppel je AI →
Document · PDF

20221407149 2. Bijlage 1 NV SRO Jaarrekening 2021

commissie Bestuur 3 november 2022, gemeente HaarlemBij agendapunt: Resultaat 2021 deelnemingen18.356 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

1.752

2.417

Aanpassingen voor: Afschrijvingen Muta&e voorzieningen

907 1.075

1.017 -196

Veranderingen in het werkkapitaal: Muta&e voorraden Muta&e onderhanden projecten Muta&e vorderingen Muta&e kortlopende schulden

-27 -15 5.437 -787

-22 163 -4.132 2.173

Kasstroom uit bedrijfsopera&es

8.342

Ontvangen interest Betaalde interest Vennootschapsbelas&ng Muta&e belas&nglaten&e Aandeel van derden in het groepsresultaat

20 -59 -396 -19 -190

Kasstroom uit opera&onele ac&viteiten

1.420 -10 -343 -185 -123

-644

-661

7.698

759

Kasstroom uit investeringsac,viteiten Investeringen in materiële vaste ac&va Desinvesteringen materiële vaste ac&va

-866 -

Kasstroom uit investeringsac&viteiten

-685 310 -866

-375

Kasstroom uit financieringsac,viteiten Toename overige vorderingen Afname overige vorderingen Muta&e aandeel derden

-16 250

Kasstroom uit financieringsac&viteiten Ne9o kasstroom

- 28 -

185 134 234

319

7.066

703

NV SRO (in duizenden euro's) Samenstelling geldmiddelen 2021

2020

Geldmiddelen per 1 januari

8.284

7.582

Muta&e liquide middelen

7.066

703

Geldmiddelen per 31 december

15.350

8.285

- 29 -

NV SRO (in duizenden euro's) 4

GECONSOLIDEERDE GRONDSLAGEN VOOR WAARDERING EN RESULTAATBEPALING

ALGEMEEN

Oprich,ng en ac,viteiten NV SRO (geregistreerd onder KvK-nummer 31047474), statutair geves&gd te Amersfoort, hee2 tot doel het verrichten van werkzaamheden, verlenen van diensten en adviezen, beheren en exploiteren van voorzieningen voor sport, onderwijs en welzijn.

Con,nuïteit De vennootschap hee2 in het boekjaar 2020 en 2021 te kampen gehad met de gevolgen van het corona virus. Ook in 2022 wordt er rekening gehouden dat de bestrijding van het virus gevolgen hee2 voor de openstelling en daarmee op de aantallen bezoekers. Gedurende de openstellingsbeperkingen worden er geen of minder inkomsten gegenereerd uit een deel van de ac&viteiten van de vennootschap. De direc&e hee2 deze situa&e onderkend en hee2 maatregelen genomen om deze situa&e het hoofd te bieden. Daarnaast hee2 de direc&e een beroep gedaan op de toegezegde steunmaatregelen als NOW, TVS en de zwembadregeling SPUK IJZ. Daarnaast zijn afspraken gemaakt met de gemeenten over het voortzeDen van de facturering van de dienstverleningsvergoedingen, het &jdelijk uitstellen van de betaling van de huurverplich&ngen en is er gekeken naar addi&onele kostenbesparingen alsmede het uitstellen van investeringen. Door al deze maatregelen is de financiële impact op de liquiditeit van de vennootschap het afgelopen jaar beperkt gebleven en is de verwach&ng dat dit voor komend jaar ook het geval zal zijn. Op het moment van het opmaken van deze jaarrekening is er, naar alle bekende feiten en omstandigheden in ogenschouw nemend, geen sprake van een erns&ge onzekerheid van de con&nuïteit van onze organisa&e.

Op basis van de huidige omstandigheden en de liquiditeitsposi&e is er op dit moment geen reden om aan de posi&eve con&nuïteitsveronderstelling te twijfelen.

Ves,gingsadres, rechtsvorm en inschrijfnummer handelsregister NV SRO (geregistreerd onder KvK-nummer 31047474) is feitelijk geves&gd op Soesterweg 556 te Amersfoort.

Oordelen en scha?ngen Om de grondslagen en regels voor het opstellen van de jaarrekening te kunnen toepassen, is het nodig dat het bestuur van NV SRO zich over verschillende zaken een oordeel vormt en dat het bestuur schaOngen maakt die essen&eel kunnen zijn voor de in de jaarrekening opgenomen bedragen. Indien het voor het geven van het in ar&kel 2:362 lid 1 BW vereiste inzicht noodzakelijk is, is de aard van deze oordelen en schaOngen inclusief de bijbehorende veronderstellingen opgenomen bij de toelich&ng op de betreffende jaarrekeningposten.

- 30 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Consolida,e In de geconsolideerde jaarrekening worden opgenomen de financiële gegevens van de vennootschap en haar groepsmaatschappijen per 31 december van het boekjaar. Groepsmaatschappijen zijn rechtspersonen en vennootschappen waarin beslissende zeggenschap wordt uitgeoefend. De posten in de geconsolideerde jaarrekening worden integraal volgens uniforme grondslagen van waardering en resultaatbepaling vastgesteld. De geconsolideerde jaarrekening omvat de financiële gegevens van de NV SRO en haar groepsmaatschappijen: SRO Amersfoort B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort;  SRO Bunschoten B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort;  SRO Nijkerk B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort;  SRO Services B.V. (100% deelneming ) geves&gd te Amersfoort;  SRO Leusden B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort;  SRO Vastgoed B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort;  SRO Kennemerland B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort;  SRO Zandvoort B.V. (51% deelneming) geves&gd te Zandvoort.  SRO Zeist B.V. (50% deelneming ) geves&gd te Amersfoort;  SRO De Bilt B.V. (50% deelneming ) geves&gd te Amersfoort;  SRO Huizen B.V. (50% deelneming ) geves&gd te Amersfoort;  SRO Servicecentrum B.V.

(98% deelneming ) geves&gd te Amersfoort;  ALGEMENE GRONDSLAGEN VOOR DE OPSTELLING VAN DE GECONSOLIDEERDE JAARREKENING De geconsolideerde jaarrekening is opgesteld volgens de bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW en de in Nederland algemeen aanvaarde grondslagen voor financiële verslaggeving. De geconsolideerde jaarrekening is opgemaakt op basis van historische kostprijs. De waardering van ac&va en passiva geschiedt, voor zover niet anders is vermeld, tegen nominale waarde. Winsten worden toegerekend aan de periode waarin ze zijn gerealiseerd. Verliezen worden verantwoord in het jaar waarin ze voorzienbaar zijn. Baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verplich&ngen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het verslagjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden.

Vergelijkende cijfers De vergelijkende cijfers zijn daar waar nodig aangepast voor vergelijkingsdoeleinden.

- 31 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Pensioenen Pensioenverplich,ngen De gehanteerde pensioenregelingen van de vennootschap en haar geconsolideerde maatschappijen zijn toegezegde pensioenregelingen die zijn ondergebracht bij een bedrijfstakpensioenfonds. De pensioenlasten en -verplich&ngen worden gewaardeerd volgens de 'verplich&ng aan de pensioenuitvoerder benadering'. In deze benadering wordt de aan de pensioenuitvoerder te betalen premie als last in de winst-enverliesrekening verantwoord. Onder een toegezegde pensioenregeling wordt verstaan een regeling waarbij aan de werknemers een pensioen wordt toegezegd, waarvan de hoogte a.ankelijk is van lee2ijd, salaris en dienstjaren. Op deze pensioenregeling zijn de bepalingen van de Nederlandse Pensioenwet van toepassing en worden op verplichte of contractuele basis premies betaald door de instelling. De pensioenregeling bij het ABP / Pensioenfonds Recrea&e is een middelloonregeling. Aan de hand van de uitvoeringsovereenkomst wordt beoordeeld of en zo ja welke verplich&ngen naast de betaling van de jaarlijkse aan de pensioenuitvoerder verschuldigde premie op balansdatum bestaan. De premies worden verantwoord als personeelskosten zodra deze verschuldigd zijn. Vooruitbetaalde premies worden opgenomen als overlopende ac&va indien dit tot een terug stor&ng leidt of tot een vermindering van toekoms&ge betalingen.

Nog niet betaalde premies worden als verplich&ng op de balans opgenomen. De kosten voor indexa&es zijn verdisconteerd in de jaarlijkse premie. Ul&mo 2021 waren er voor de groep geen pensioenvorderingen en geen verplich&ngen naast de betaling van de jaarlijkse aan de pensioenuitvoerder verschuldigde premie. ABP probeert ieder jaar de pensioenen te verhogen met de gemiddelde s&jging van de prijzen. Wanneer de beleidsdekkingsgraad lager is dan 110% vindt er geen indexa&e plaats. De beleidsdekkingsgraad van S&ch&ng Bedrijfspensioenfonds ABP per 31 december 2021 is 102,8%. Zolang de beleidsdekkingsgraad lager is dan 110% worden de pensioenen van de werknemers niet geïndexeerd, tussen de 110 - 125% vindt een gedeeltelijke indexering van de pensioenen plaats. Vanaf een beleidsdekkingsgraad van 125% is volledige indexa&e mogelijk (en vindt eventueel een na-indexa&e plaats). Recron: De kosten voor indexa&es worden door het Pensioenfonds Recrea&e uit beleggingsrendementen gefinancierd. Het Pensioenfonds Recrea&e probeert jaarlijks de pensioenen te verhogen met de gemiddelde s&jging van de prijzen. De beleidsdekkingsgraad van het Pensioenfonds Recrea&e bedroeg per 31 december 2021 101,8%. Zolang de beleidsdekkingsgraad lager is dan 110% worden de pensioenen van de werknemers niet geïndexeerd, tussen de 110 - 128,1% vindt een gedeeltelijke indexering van de pensioenen plaats.

Vanaf een beleidsdekkingsgraad van 128,1% is volledige indexa&e mogelijk (en vindt eventueel een inhaaltoeslag plaats en herstel van kor&ngen). De coronacrisis hee2 geen impact gehad op de schaOngen zoals deze verwerkt zijn in deze jaarrekening.

- 32 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Financiële instrumenten Financiële instrumenten, die op grond van de economische realiteit worden aangemerkt als eigen vermogensinstrumenten, worden gepresenteerd onder het eigen vermogen. Uitkeringen aan houders van deze instrumenten worden in mindering van het eigen vermogen gebracht als onderdeel van de winstverdeling. Financiële instrumenten, die op grond van de economische realiteit worden aangemerkt als een financiële verplich&ng, worden gepresenteerd onder de schulden. Rente, dividenden, baten en lasten met betrekking tot deze financiële instrumenten worden in de winst-en-verliesrekening verantwoord als kosten of opbrengsten. GRONDSLAGEN VOOR DE WAARDERING VAN ACTIVA EN PASSIVA

Materiële vaste ac,va De materiële vaste ac&va in eigen gebruik worden gewaardeerd tegen de kostprijs (verkrijgingsprijs of vervaardigingsprijs) verminderd met de cumula&eve afschrijvingen en indien van toepassing met bijzondere waardeverminderingen. De afschrijving is lineair en gebaseerd op de verwachte gebruiksduur rekening houdend met de restwaarde. In de waardering zijn geen herstelkosten begrepen. Subsidies op investeringen worden in mindering gebracht op de verkrijgings- of vervaardigingsprijs van de ac&va waarop de subsidies betrekking hebben. Voor de toekoms&ge kosten van groot onderhoud aan de bedrijfsgebouwen is een voorziening voor groot onderhoud gevormd. De toevoeging aan de voorziening wordt bepaald op basis van het geschaDe bedrag van het onderhoud en de periode die telkens tussen de werkzaamheden van groot onderhoud verloopt.

Financiële vaste ac,va Deelnemingen De neDovermogenswaarde wordt berekend volgens de grondslagen die gelden voor deze jaarrekening; voor deelnemingen waarvan onvoldoende gegevens beschikbaar zijn voor aanpassing aan deze grondslagen, wordt uitgegaan van de waarderingsgrondslagen van de desbetreffende deelneming. Indien sprake is van een bijzondere waardevermindering vindt waardering plaats tegen de realiseerbare waarde (zie verder de paragraaf "Bijzondere waardeverminderingen van vaste ac&va"); afwaardering vindt plaats ten laste van de winst-en-verliesrekening.

Vorderingen op deelnemingen Latente belasngvorderingen De berekening van de latente belas&ngvorderingen geschiedt tegen de op het einde van het verslagjaar geldende belas&ngtarieven of tegen de in komende jaren geldende tarieven, voor zover deze al bij wet zijn vastgesteld. Latente belas&ngvorderingen worden gewaardeerd op nominale waarde.

- 33 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Overige vorderingen De onder financiële vaste ac&va opgenomen overige vorderingen omvaDen verstrekte leningen en overige vorderingen, alsmede gekochte leningen die tot het einde van de loop&jd zullen worden aangehouden. Deze vorderingen worden ini&eel gewaardeerd tegen reële waarde. Vervolgens worden deze leningen gewaardeerd tegen de geamor&seerde kostprijs. Indien er bij de verstrekking van leningen sprake is van disagio of agio, wordt dit gedurende de loop&jd ten gunste respec&evelijk ten laste van het resultaat gebracht als onderdeel van de effec&eve rente. Ook transac&ekosten worden verwerkt in de eerste waardering en als onderdeel van de effec&eve rente ten laste van het resultaat gebracht. Bijzondere waardeverminderingen worden in mindering gebracht op de winst-en-verliesrekening.

Bijzondere waardeverminderingen van vaste ac,va De vennootschap beoordeelt op iedere balansdatum of er aanwijzingen zijn dat een vast ac&ef aan een bijzondere waardevermindering onderhevig kan zijn. Indien dergelijke indica&es aanwezig zijn, wordt de realiseerbare waarde van het ac&ef vastgesteld. Indien het niet mogelijk is de realiseerbare waarde voor het individuele ac&ef te bepalen, wordt de realiseerbare waarde bepaald van de kasstroomgenererende eenheid waartoe het ac&ef behoort. Van een bijzondere waardevermindering is sprake als de boekwaarde van een ac&ef hoger is dan de realiseerbare waarde; de realiseerbare waarde is de hoogste van de opbrengstwaarde en de bedrijfswaarde. Een bijzonder-waardeverminderingsverlies wordt direct als last verwerkt in de winst-en-verliesrekening onder gelijk&jdige verlaging van de boekwaarde van het betreffende ac&ef.

Voorraden Voorraden grond- en hulpstoffen, gereed product en handelsgoederen worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of vervaardigingsprijs dan wel de lagere opbrengstwaarde.

Onderhanden projecten De onderhanden projecten in opdracht van derden worden gewaardeerd tegen de gerealiseerde projectkosten vermeerderd met de winst die aan dat deel van het project waarvoor presta&es zijn verricht is toe te rekenen ('percentage of comple&on'- methode), indien deze winst op verantwoorde wijze bepaald kan worden en verminderd met verwerkte verliezen en gedeclareerde termijnen. Als de winst niet op betrouwbare wijze kan worden bepaald, wordt de winst geheel verantwoord in het boekjaar waarin het project wordt opgeleverd respec&evelijk voltooid ('percentage of comple&on with zero profit'- methode). De projectkosten omvaDen de direct op het project betrekking hebbende kosten. De mate waarin de presta&es zijn verricht is bepaald op basis van de tot de balansdatum gemaakte projectkosten in verhouding tot de geschaDe totale projectkosten. Onderhanden projecten waarvan het saldo een debetstand vertoont, worden gepresenteerd onder de vloDende ac&va. Onderhanden projecten waarvan het saldo een creditstand vertoont, worden gepresenteerd onder de kortlopende schulden.

- 34 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Vorderingen De vorderingen worden bij de eerste verwerking gewaardeerd op basis van reële waarde en vervolgens tegen geamor&seerde kostprijs, voor zover nodig onder a2rek van een voorziening voor mogelijke oninbaarheid.

Liquide middelen De liquide middelen worden gewaardeerd tegen nominale waarde en er zijn geen vreemde valuta aanwezig.

Aandeel van derden in het groepsvermogen Het aandeel van derden in het groepsvermogen betre2 het minderheidsbelang van derden in het eigen vermogen van geconsolideerde maatschappijen. Het aandeel van derden in het resultaat van geconsolideerde maatschappijen wordt in de winst-en-verliesrekening in mindering gebracht op het groepsresultaat.

Voorzieningen Algemeen Voorzieningen worden gevormd voor in rechte afdwingbare of feitelijke verplich&ngen die op de balansdatum bestaan, waarbij het waarschijnlijk is dat een uitstroom van middelen noodzakelijk is en waarvan de omvang op betrouwbare wijze is te schaDen. De voorzieningen worden gewaardeerd tegen de beste schaOng van de bedragen die noodzakelijk zijn om de verplich&ngen per balansdatum af te wikkelen. Pensioenvoorzieningen worden gewaardeerd op basis van actuariële grondslagen. De overige voorzieningen worden gewaardeerd tegen de nominale waarde van de uitgaven die naar verwach&ng noodzakelijk zijn om de verplich&ngen af te wikkelen, tenzij anders vermeld. Wanneer het de verwach&ng is dat een derde de verplich&ngen vergoedt, en wanneer het waarschijnlijk is dat deze vergoeding zal worden ontvangen bij de afwikkeling van de verplich&ng, dan wordt deze vergoeding als een ac&ef in de balans opgenomen. Overige voorzieningen Onderhoudsvoorzieningen De voorzieningen voor groot onderhoud zijn opgenomen op basis van condi&e gestuurd onderhoud volgens de NEN 2767. Om de fluctuerende uitgaven te egaliseren wordt jaarlijks een vast bedrag toegevoegd aan de voorziening. De jaarlijkse uitgaven voor het verrichDe groot onderhoud worden onDrokken aan de voorziening.

Voorziening Indexa#everplich#ngen pensioenen De Voorziening Indexa&everplich&ngen pensioenen is gevormd in verband met toekoms&ge toeslagverplich&ngen met betrekking tot opgebouwde pensioenrechten bij Centraal Beheer Achmea (tot en met 31 december 2009 was sprake van een eigen pensioenregeling bij Centraal Beheer Achmea).

Langlopende schulden De langlopende schulden worden in de balans bij de eerste verwerking gewaardeerd op basis van reëel waarde en vervolgens op geamor&seerde kostprijs.

- 35 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Kortlopende schulden Kortlopende schulden worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Kortlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen de bedragen waartegen de schuld moet worden afgelost. GRONDSLAGEN VOOR RESULTAATBEPALING

Opbrengstverantwoording Algemeen NeDo-omzet omvat de opbrengsten uit levering van goederen en diensten en gerealiseerde projectopbrengsten uit hoofde van onderhanden projecten onder a2rek van kor&ngen en dergelijke en van over de omzet geheven belas&ngen. Verkoop van goederen Opbrengsten uit de verkoop van goederen worden verwerkt zodra alle belangrijke rechten en risico's met betrekking tot de eigendom van de goederen zijn overgedragen aan de koper. Verlenen van diensten Verantwoording van opbrengsten uit de levering van diensten geschiedt naar rato van de geleverde presta&es, gebaseerd op de verrichte diensten tot aan de balansdatum in verhouding tot de in totaal te verrichten diensten.

- 36 -

NV SRO (in duizenden euro's) Projectopbrengsten en projectkosten Voor onderhanden projecten, waarvan het resultaat op betrouwbare wijze kan worden bepaald, worden de projectopbrengsten en de projectkosten verwerkt als neDo-omzet en kosten in de winst- en verliesrekening naar rato van de verrichte presta&es per balansdatum (de 'Percentage of Comple&on'-methode, ofwel de PoC-methode). De voortgang van de verrichte presta&es wordt bepaald op basis van de tot de balansdatum gemaakte projectkosten in verhouding tot de geschaDe totale projectkosten. Als het resultaat (nog) niet op betrouwbare wijze kan worden ingeschat, dan worden de opbrengsten als neDo-omzet verwerkt in de winsten verliesrekening tot het bedrag van de gemaakte projectkosten dat waarschijnlijk kan worden verhaald; de projectkosten worden dan verwerkt in de winst-en-verliesrekening in de periode waarin ze zijn gemaakt. Zodra het resultaat wel op betrouwbare wijze kan worden bepaald, vindt opbrengstverantwoording plaats volgens de PoC-methode naar rato van de verrichte presta&es per balansdatum. Het resultaat wordt bepaald als het verschil tussen de projectopbrengsten en projectkosten.

Projectopbrengsten zijn de contractueel overeengekomen opbrengsten en opbrengsten uit hoofde van meer- en minderwerk, claims en vergoedingen indien en voor zover het waarschijnlijk is dat deze worden gerealiseerd en ze betrouwbaar kunnen worden bepaald. Projectkosten zijn de direct op het project betrekking hebbende kosten, die in het algemeen aan projectac&viteiten worden toegerekend en toegewezen kunnen worden aan het project, en andere kosten die contractueel aan de opdrachtgever kunnen worden toegerekend. Indien het waarschijnlijk is dat de totale projectkosten de totale projectopbrengsten overschrijden, dan worden de verwachte verliezen onmiddellijk in de winst- en verliesrekening verwerkt. Dit verlies wordt verwerkt in de kostprijs van de omzet. De voorziening voor het verlies maakt deel uit van de post onderhanden projecten op de balans.

Overige bedrijfsopbrengsten Onder overige bedrijfsopbrengsten worden de exploita&e bijdragen van de Gemeente verantwoord. Deze opbrengsten worden toegerekend aan de verslagperiode in overeenstemming met de inhoud van de overeenkomst.

Kosten De kosten worden bepaald met inachtneming van de hiervoor reeds vermelde grondslagen voor waardering en toegerekend aan het verslagjaar waarop zij betrekking hebben. (Voorzienbare) verplich&ngen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het boekjaar worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden en overigens wordt voldaan aan de voorwaarden voor het opnemen van voorzieningen.

Kosten exploita,e en andere externe kosten De kosten van uitbesteed werk en andere externe kosten omvaDen de kosten die door derden in rekening zijn gebracht in het kader van de uitbesteding of ondersteuning van de werkzaamheden. Deze kosten bestaan uit de inkoopprijs en eventuele bijkomende kosten.

- 37 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Personeelsbeloningen Periodiek betaalbare beloningen Lonen, salarissen en sociale lasten worden op grond van de arbeidsvoorwaarden verwerkt in de winst-enverliesrekening.

Pensioenen NV SRO hee2 alle pensioenregelingen verwerkt volgens de verplich&ngenbenadering. De over het verslagjaar verschuldigde premie wordt als last verantwoord. De premies worden verantwoord als personeelskosten zodra deze verschuldigd zijn. Vooruitbetaalde premies worden opgenomen als overlopende ac&va indien dit tot een terugstor&ng leidt of tot een vermindering van toekoms&ge betalingen. Nog niet betaalde premies worden als verplich&ng op de balans opgenomen.

Afschrijvingen De afschrijvingen geschieden &jdsevenredig op basis van de verwachte economische levensduur. So2ware wordt in het jaar van aanschaf ten laste van het resultaat gebracht.

Intercompany-transac,es Resultaten uit transac&es met en tussen groepsmaatschappijen worden volledig geëlimineerd.

Financiële baten en lasten Rentebaten en rentelasten Renteopbrengsten worden &jdsevenredig in de winst-en-verliesrekening verwerkt rekening houdend met de effec&eve rentevoet van de desbetreffende ac&efpost, indien hun bedrag bepaalbaar is en hun ontvangst waarschijnlijk. Periodieke rentelasten en soortgelijke lasten komen ten laste van het jaar waarover zij verschuldigd worden.

Belas,ngen De vennootschapsbelas&ng wordt berekend tegen het geldende tarief over het resultaat van het boekjaar, waarbij rekening wordt gehouden met permanente verschillen tussen de winstberekening volgens de jaarrekening en de fiscale winstberekening en waarbij ac&eve belas&nglaten&es (indien van toepassing) worden gevormd. In de jaarrekening van dochtervennootschappen wordt een belas&nglast berekend op basis van het behaalde commerciële resultaat. De door dochtervennootschappen verschuldigde belas&ng wordt verrekend in rekening-courant met NV SRO.

- 38 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Resultaat deelnemingen Het resultaat is het bedrag waarmee de boekwaarde van de deelneming sinds de voorafgaande jaarrekening is gewijzigd als gevolg van het door de deelneming behaalde resultaat voor zover dit aan NV SRO wordt toegerekend.

GRONDSLAGEN VOOR DE OPSTELLING VAN HET GECONSOLIDEERD KASSTROOMOVERZICHT Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode.

- 39 -

NV SRO (in duizenden euro's) 5

TOELICHTING OP DE GECONSOLIDEERDE BALANS PER 31 DECEMBER 2021 31-12-2021

31-12-2020

1. Materiële vaste ac,va Bedrijfsgebouwen en -terreinen Andere vaste bedrijfsmiddelen

2.698 3.570

2.719 3.590

6.268

6.309

BedrijfsAndere vaste gebouwen en bedrijfs-terreinen middelen

Totaal

Boekwaarde per 1 januari 2021

Aanschaffingswaarde Cumula&eve afschrijvingen en waardeverminderingen

2.826 -107

14.796 -11.206

17.622 -11.313

2.719

3.590

6.309

-21

866 -798 798 -886

866 -798 798 -907

-21

-20

-41

2.827 -129

14.863 -11.293

17.690 -11.422

2.698

3.570

6.268

Mutaties

Investeringen Desinvesteringen Afschrijving desinvesteringen Afschrijvingen

Boekwaarde per 31 december 2021

Aanschaffingswaarde Cumula&eve afschrijvingen en waardeverminderingen

Afschrijvingspercentages %

Bedrijfsgebouwen en -terreinen Andere vaste bedrijfsmiddelen

3,33 2,5-33,33

Op bedrijfsterreinen wordt niet afgeschreven.

- 40 -

NV SRO (in duizenden euro's) Bedrijfswaarde Het bedrijfsgebouw aan de Soesterweg te Amersfoort is recent getaxeerd op een waarde in het economisch verkeer van € 2.100.000 tegenover een boekwaarde per 31 december 2021 van € 2.085.000. Het bedrijfsgebouw aan de Neonweg is per 31 december 2020 verkocht. Het resultaat is verwerkt in de jaarrekening. 31-12-2021

31-12-2020

2. Financiële vaste ac,va Deelnemingen in groepsmaatschappijen Overige vorderingen

1 161

146

162

146

2021

2020

Latente belastingvorderingen

Stand per 1 januari Muta&e boekjaar

143 19

328 -185

Stand per 31 december

162

143

- 41 -

NV SRO (in duizenden euro's) 3. Onderhanden projecten 31-12-2021

Projectkosten Gedeclareerde termijnen Projectvoorzieningen

Projecten in uitvoering waarvan de geac&veerde kosten hoger zijn dan de gedeclareerde termijnen Projecten in uitvoering waarvan de gedeclareerde termijnen hoger zijn dan de geac&veerde kosten

31-12-2020

10.607 -10.595 -106

8.321 -8.257 -311

-94

-247

1.309

1.293

-1.403

-1.540

-94

-247

De winst van de onderhanden projecten is volgens de 'percentage of comple&on methode' verantwoord. Voor het bepalen van het percentage gereedheid is uitgegaan van de gerealiseerde kosten. De daling van de kosten en de termijnen komt door een lager incidenteel project volume.

4. Vorderingen Handelsdebiteuren Vorderingen op aandeelhouder(s) Belas&ngen en premies sociale verzekeringen Overige vorderingen en overlopende ac&va

1.705 4.596 135 1.126

1.715 8.568 -602 3.319

7.562

13.000

De vorderingen op de aandeelhouders, betreffen vorderingen op de gemeente Amersfoort en de gemeente Haarlem. Deze gemeenten zijn tevens opdrachtgever aan SRO. De transac&es met deze verbonden par&jen vinden plaats tegen normale marktprijzen dan wel betreffen verleende vergoedingen.

Handelsdebiteuren Debiteuren Voorziening dubieuze debiteuren

- 42 -

2.169 -464

2.075 -360

1.705

1.715

NV SRO (in duizenden euro's) 2021

2020

Voorziening dubieuze debiteuren

Stand per 1 januari Dota&e OnDrekking Vrijval

360 424 -45 -275

332 221 -3 -190

Stand per 31 december

464

360

31-12-2021

31-12-2020

Belas,ngen en premies sociale verzekeringen Vennootschapsbelas&ng Omzetbelas&ng Loonheffing en premies sociale verzekeringen

135 -

-106 -542 46

135

-602

367 759

299 3.020

1.126

3.319

Overige vorderingen en overlopende ac,va Vooruitbetaalde bedragen Te ontvangen bedragen

5. Liquide middelen De NV SRO hee2 een kredie`aciliteit bij de Rabobank ten bedrage van € 720.000. Naast hypothecaire zekerheid op het kantoorpand zijn ook de huurpenningen van het kantoorpand verpand aan de Rabobank en tevens de spaartegoeden tot een maximum bedrag van € 1.161.000. De liquide middelen zijn vrij opneembaar.

- 43 -

NV SRO (in duizenden euro's) 6. Groepsvermogen

Eigen vermogen Voor een toelich&ng op het aandeel van de rechtspersoon in het groepsvermogen verwijzen wij u naar de toelich&ng op het eigen vermogen van de enkelvoudige balans op pagina 60 van dit rapport.

Aan de aandeelhouders wordt voorgesteld om van de winst over 2021 ad € 1.108.396 te reserveren. In afwach&ng van de goedkeuring van dit voorstel door de algemene vergadering is dit voorstel nog niet in de jaarrekening verwerkt maar opgenomen onder de post onverdeelde winst. 2020

2021

Aandeel van derden in het groepsvermogen Stand per 1 januari Aandeel van derden in het groepsresultaat

262 250

129 133

Stand per 31 december

512

262

7. Voorzieningen 31-12-2021

31-12-2020

Overige voorzieningen Personeelsregelingen Onderhoudsvoorzieningen Indexa&everplich&ngen pensioenen

141 7.804 102

100 6.770 102

8.047

6.972

De voorziening personeelsregelingen is gevormd in verband met jubileumaanspraken voortkomend uit de CAO-afspraken, aanspraken uit spaarovereenkomsten en aanspraken van oud-medewerkers.

Stand per 1 januari 2021

Personeelsregelingen Onderhoudsvoorzieningen Indexa&everplich&ngen pensioenen

Dota&e

OnDrekking

Overige muta&es

Stand per 31 december 2021

101 6.771 102

98 2.734 -

28 1.700 -

31 -

141 7.804 102

6.974

2.832

1.728

31

8.047

- 44 -

NV SRO (in duizenden euro's)

31-12-2021

31-12-2020

8. Kortlopende schulden Onderhanden projecten Vooruitontvangen bedragen Crediteuren Schulden aan par&cipanten en aan maatschappijen waarin wordt deelgenomen Belas&ngen en premies sociale verzekeringen Schulden terzake van pensioenen Overige schulden en overlopende passiva

1.403 1.303 1.655

1.540 1.287 2.773

175 1.275 225 4.604

660 284 188 4.696

10.640

11.428

1.143 96 64

1.159 92 36

1.303

1.287

Alle schulden hebben een overwegend kortlopend karakter van aard.

Vooruitontvangen bedragen Vooruitontvangen bedragen Waarborgsommen Vooruitontvangen gebruikers onderhoud

Belas,ngen en premies sociale verzekeringen De post belas&ngen en premies sociale verzekeringen ad 1.275 bestaat voor € 333 uit Vennootschapsbelas&ng (2020: € 265), voor € 63 uit omzetbelas&ng (2020: € 18), voor € 731 uit loonheffing en premies sociale verzekeringen ( 2020: € 0), voor € 145 uit bedrijfsverenigingen (2020: 0) en voor € 3 uit pensioenen (2020: € 1)

Overige schulden en overlopende passiva Vakan&egeld en -dagen Overlopende passiva

1.201 3.403

923 3.772

4.604

4.695

De afname in overlopende passiva komt voornamelijk doordat vorig jaar steunmaatregelen zijn aangevraagd die teruggestort gaan worden. Delen van deze gelden zijn inmiddels al teruggestort.

- 45 -

NV SRO (in duizenden euro's)

NIET IN DE BALANS OPGENOMEN ACTIVA EN VERPLICHTINGEN Voorwaardelijke verplich,ngen Fiscale eenheid

De vennootschap maakt deel uit van de fiscale eenheid voor de vennootschapsbelas&ng en omzetbelas&ng van NV SRO; op grond daarvan is de vennootschap hoofdelijk aansprakelijk voor de belas&ngschuld van de fiscale eenheid als geheel. De fiscale eenheid bestaat uit: SRO Bunschoten B.V. te Amersfoort SRO Leusden B.V. te Amersfoort SRO Nijkerk B.V. te Amersfoort SRO Services B.V. te Amersfoort SRO Vastgoed B.V. te Amersfoort SRO Amersfoort B.V. te Amersfoort SRO Kennemerland B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort B.V. te Amersfoort SRO Servicecentrum B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort maakt alleen deel uit van de fiscale eenheid voor de omzetbelas&ng.

Zwembad regeling

In het kader van de huidige corona crisis zijn er door het ministerie van VWS diverse financiële regelingen in het leven geroepen om de sport sector te ondersteunen. Er zijn sector specifieke steun maatregelen om de sport sector te ondersteunen. Zo kunnen gemeenten een specifieke uitkering aanvragen voor de exploitanten van ijsbanen en zwembaden (SPUK IJZ). Deze regeling was door het ministerie voor 2020 (eerste aanvraag ronde) gemaximeerd op € 100 miljoen. Voor de eerste aanvraag ronde is door 279 gemeenten € 84 miljoen aangevraagd. Voor de tweede aanvraag ronde die over de eerste twee kwartalen van 2021 betrof, is € 80 miljoen beschikbaar. Ook bij de tweede aanvraag ronde is het uitkeringsplafond niet overschreden volgens de Dienst Uitvoering Subsidies aan Instellingen (DUS-I). In de huidige jaarrekening is rekening gehouden met de toekenning van deze SPUK uitkering tot de hoogte van € 1.540.

Overige Rijksregelingen in het kader van de Corona crisis

Er is binnen SRO gebruik gemaakt van diverse overige rijksregelingen als gevolg van de Corona crisis. Zo is er binnen SRO gebruik gemaakt van de NOW regelingen en de Tegemoetkoming Verhuurders Sportaccommoda&es (TVS). Van de NOW regelingen is in 1 &jdvak gebruik gemaakt en van de TVS in twee &jdvakken. In de jaarrekening zijn de te verwachte bijdragen verantwoord, te weten: TVS 1 € 1.037 TVS 2 € 702 NOW 4 € 156 NOW 6 € 40 Totaal € 1.935

- 46 -

NV SRO (in duizenden euro's) Onderstaand overzicht geeft de statussen weer van de diverse steunmaatregelen en de verantwoording daarvan.

Meerjarige financiële verplich,ngen Huurverplichtingen onroerende zaken

Door tot de groep behorende vennootschappen zijn meerjarige financiële verplich&ngen aangegaan voor de huur van sportaccommoda&es tot een bedrag van circa € 14.350 per jaar.

Financiële instrumenten Algemeen De in deze toelich&ng opgenomen gegevens verschaffen informa&e die behulpzaam is bij het schaDen van de omvang van risico's die verbonden zijn aan zowel de in de balans opgenomen als de niet in de balans opgenomen financiële instrumenten. De financiële instrumenten van de groep dienen ter financiering van de opera&onele ac&viteiten van de groep of vloeien direct uit deze ac&viteiten voort. De groep handelt niet in financiële instrumenten. De belangrijkste risico's uit hoofde van de financiële instrumenten van de groep zijn het kredietrisico, het liquiditeitsrisico, het marktrisico en het renterisico. Het beleid van de groep om deze risico's te beperken, luidt als volgt: Valutarisico

Het valutarisico voor de groep is niet van toepassing.

- 47 -

NV SRO (in duizenden euro's) Renterisico

Het renterisico bestaat met name uit de fluctua&es van de ontwikkelingen van de kortlopende rente. Marktrisico

De gemeentelijke markten, die de groep bedient, gaan de komende jaren verder met het op&maliseren van contract afspraken. Gewijzigde contract afspraken kunnen zich vertalen in een afname van het ac&viteitenniveau van de groep. Kredietrisico

De groep handelt met kredietwaardige par&jen en hee2 procedures om de kredietwaardigheid te bepalen. Tevens hee2 de groep richtlijnen opgesteld om de omvang van het kredietrisico bij elke par&j te beperken. Bovendien bewaakt de groep voortdurend haar vorderingen en hanteert de groep een strikte aanmaningsprocedure. Door de bovenstaande maatregelen is het kredietrisico voor de groep beperkt. Verder zijn er geen belangrijke concentra&es van kredietrisico binnen de groep. Liquiditeitsrisico

Het risico voor de groep dat toekoms&ge kasstromen verbonden aan een monetair financieel instrument fluctueren in omvang is minimaal, aangezien de langlopende vorderingen en schulden vastrentend zijn.

- 48 -

NV SRO (in duizenden euro's) 6

TOELICHTING OP DE GECONSOLIDEERDE WINST-EN-VERLIESREKENING OVER 2021

Gesegmenteerde informa,e Bedrijfssegmenten Amersfoort 2021 NeDo-omzet Wijzigingen in voorraden en onderhanden projecten Overige bedrijfsopbrengsten Opbrengsten Kosten

Kennemerland

2020

2021

Overige

2020

2021

Totaal 2020

2021

2020

14.307

14.097

9.759

8.277

5.982

5.635

30.048

28.008

153

14

220

-226

-340

14

33

-197

10.493

10.153

8.788

8.366

5.754

4.537

25.035

23.056

24.953

24.264

18.767

16.417

11.396

10.186

55.116

50.867

24.377

24.189

18.397

15.943

10.819

8.451

53.593

48.584

Bedrijfsresultaaat na belas&ng

576

75

370

474

577

1.735

1.523

2.283

Belas&ngen resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening Belas&nglaten&e

-142 -8

2 -7

-120 25

-90 -29

-134 -36

-255 -150

-396 -19

-343 -185

Resultaat

426

70

275

355

407

1.330

1.108

1.755

9. Ne9o-omzet Onder de neDo omzet worden verantwoord: de horeca opbrengsten, huren en pachten, opbrengsten zwemac&viteiten, overige inkomsten en de in het boekjaar gemaakte kosten en de winstneming op de projecten. De neDo-omzet is in 2021 ten opzichte van 2020 met 7,3% gestegen.

10. Overige bedrijfsopbrengsten De in rekening gebrachte exploita&e bijdragen van de gemeenten Amersfoort, Bunschoten, Leusden, Zeist, De Bilt, Haarlem en Huizen worden hier verantwoord. De ontvangen exploita&e bijdragen worden in de winst-en-verliesrekening verwerkt voor zover zij betrekking hebben op het boekjaar en de tegenpresta&e ook in het boekjaar is uitgevoerd. 2021

2020

11. Personeelskosten Lonen en salarissen Sociale lasten Pensioenlasten Overige personeelskosten

- 49 -

13.032 1.174 1.728 3.901

12.082 1.130 1.566 3.182

19.835

17.960

NV SRO (in duizenden euro's) 2021

2020

Overige personeelskosten Uitzendkrachten Reiskostenvergoedingen Opleidingskosten Overige personeelskosten

3.216 154 227 304

2.970 136 143 -67

3.901

3.182

Bezoldiging van (voormalige) bestuurders en commissarissen De bezoldiging aan (voormalige) bestuurders (inclusief pensioenpremies) over 2021 bedraagt 327 (2020: 321) en aan commissarissen 48 (2020: 50). Personeelsleden Bij de groep waren gemiddeld in 2021 respec&evelijk 2020 onderstaande werknemers werkzaam op basis van volledig dienstverband in de volgende segmenten: 2021

2020

Onderverdeeld naar: Bedrijfssegment Amersfoort Bedrijfssegment Kennemerland Bedrijfssegment Overige

120,82 64,55 79,64

116,76 58,73 78,30

265,01

253,79

12. Afschrijvingen 2021

2020

Afschrijvingen materiële vaste ac,va Bedrijfsgebouwen en -terreinen Andere vaste bedrijfsmiddelen

21 886

21 814

907

835

82 39

87 -

121

87

Accountantshonoraria Onderzoek van de jaarrekening Andere controleopdrachten

- 50 -

NV SRO (in duizenden euro's) 7

OVERIGE TOELICHTING

Gebeurtenissen na balansdatum Er hebben zich geen gebeurtenissen voorgedaan.

Bestemming van de winst 2021 SRO maakt in &jden van corona gebruik van diverse overheidscompensa&eregelingen waaronder de NOW. Gezien onze maatschappelijke posi&e en de eisen die de regelingen kennen zal er geen dividend worden uitgekeerd over de jaren waarin we gebruik maken van de overheidscompensa&es. De direc&e stelt voor om de winst over 2021 ad € 1.108.396 te reserveren. In afwach&ng van de goedkeuring van dit voorstel door de algemene vergadering is dit voorstel nog niet in de jaarrekening verwerkt maar opgenomen onder de post onverdeelde winst.

- 51 -

ENKELVOUDIGE JAARREKENING 2021

NV SRO (in duizenden euro's) 8 ENKELVOUDIGE BALANS PER 31 DECEMBER 2021 (voor winstbestemming)

31 december 2021

31 december 2020

ACTIVA Vaste ac,va Materiële vaste ac&va Financiële vaste ac&va

(13) (14)

338 8.306

315 7.197 8.644

7.512

Vlo9ende ac,va Vorderingen Liquide middelen

(15) (16)

573 13.313

- 53 -

5.070 2.430 13.886

7.500

22.530

15.012

NV SRO (in duizenden euro's)

31 december 2021

31 december 2020

PASSIVA Eigen vermogen

(17)

Geplaatst kapitaal Agio Overige reserves Onverdeelde winst

61 1.964 8.424 1.108

61 1.964 6.669 1.755 11.557

10.449

Voorzieningen

(18)

15

21

Kortlopende schulden

(19)

10.958

4.542

22.530

15.012

- 54 -

NV SRO (in duizenden euro's) 9

ENKELVOUDIGE WINST-EN-VERLIESREKENING OVER 2021

2021

Ne9o-omzet

(20)

Som van de bedrijfsopbrengsten

2020

5.623

5.157

5.623

5.157

Kosten Kosten exploita&e en andere externe (21) kosten (22) Personeelskosten Afschrijvingen materiële vaste ac&va

1.968 3.568 131

Som van de bedrijfskosten Bedrijfsresultaat Financiële baten en lasten

(23)

Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belas,ngen Belas&ngen resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening Resultaat deelnemingen Belas&nglaten&e

(24) (25) (26)

Resultaat na belas,ngen

- 55 -

1.901 2.783 128 5.667

4.812

-44

345

-26

40

-70

385

39 1.175 -36

-84 1.433 21

1.108

1.755

NV SRO (in duizenden euro's) 10

ALGEMENE GRONDSLAGEN VOOR DE OPSTELLING VAN DE ENKELVOUDIGE JAARREKENING

De enkelvoudige jaarrekening is opgesteld volgens de bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW. Voor de algemene grondslagen voor de opstelling van de jaarrekening, de grondslagen voor de waardering van ac&va en passiva en de bepaling van het resultaat, alsmede de toelich&ng op de onderscheidende ac&va en passiva en de resultaten wordt verwezen naar de toelich&ng op de geconsolideerde jaarrekening, voor zover hierna niets anders wordt vermeld.

Financiële vaste ac,va Deelnemingen in groepsmaatschappijen waarin invloed van betekenis op het zakelijke en financiële beleid wordt uitgeoefend, worden gewaardeerd op de neDovermogenswaarde, doch niet lager dan nihil. Deze neDovermogenswaarde wordt berekend op basis van de grondslagen van NV SRO.

- 56 -

NV SRO (in duizenden euro's) 11

TOELICHTING OP DE ENKELVOUDIGE BALANS PER 31 DECEMBER 2021 31-12-2021

31-12-2020

13. Materiële vaste ac,va Andere vaste bedrijfsmiddelen

338

315

Andere vaste bedrijfsmiddelen

Boekwaarde per 1 januari 2021

Aanschaffingswaarde Cumula&eve afschrijvingen en waardeverminderingen

1.961 -1.646 315

Mutaties

Investeringen Afschrijvingen

153 -129 24

Boekwaarde per 31 december 2021

Aanschaffingswaarde Cumula&eve afschrijvingen en waardeverminderingen

2.114 -1.777 338

Afschrijvingspercentages %

Andere vaste bedrijfsmiddelen

2,5-33,33 31-12-2021

31-12-2020

14. Financiële vaste ac,va Deelnemingen in groepsmaatschappijen Vorderingen op groepsmaatschappijen Overige vorderingen

- 57 -

7.582 729 -5

6.314 890 -7

8.306

7.197

NV SRO (in duizenden euro's)

DeelVorderingen nemingen in op Overige groepsmaat groepsmaat financiële -schappijen -schappijen vaste ac&va

Stand per 1 januari 2021 Investeringen Muta&e Aandeel resultaat onderneming waarin wordt deelgenomen

6.314 92 1.176

889 -160 -

-7 2 -

Stand per 31 december 2021

7.582

729

-5

31-12-2021

31-12-2020

Deelnemingen in groepsmaatschappijen SRO Bunschoten B.V. te Amersfoort SRO Leusden B.V. te Amersfoort SRO Nijkerk B.V. te Amersfoort SRO Services B.V. te Amersfoort SRO Vastgoed B.V. te Amersfoort SRO Amersfoort B.V. te Amersfoort SRO Kennemerland B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort B.V. te Amersfoort SRO Zeist B.V. te Amersfoort SRO De Bilt B.V. te Amersfoort SRO Huizen B.V. te Amersfoort SRO Servicecentrum B.V. te Amersfoort

- 58 -

302 44 127 1.587 773 1.622 2.612 88 89 255 83 -

213 67 124 1.365 749 1.196 2.335 67 101 97 -

7.582

6.314

NV SRO (in duizenden euro's)

Stand per 1 januari 2021

Resultaat boekjaar

Investeringen en des-investeringen

213 67 124 1.365 749 1.196 2.335 67 101 97 -

89 -55 3 222 24 426 275 22 -12 148 33

32 10 50

302 44 127 1.587 773 1.622 2.612 88 89 255 83

6.314

1.175

92

7.582

SRO Bunschoten B.V. SRO Leusden B.V. SRO Nijkerk B.V. SRO Services B.V. SRO Vastgoed B.V. SRO Amersfoort B.V. SRO Kennemerland B.V. SRO Zandvoort B.V. SRO Zeist B.V. SRO De Bilt B.V. SRO Huizen B.V.

Stand per 31 december 2021

2020

2021

Latente belastingvorderingen

Stand per 1 januari Muta&e boekjaar

-7 2

-28 21

Stand per 31 december

-5

-7

15. Vorderingen 31-12-2021

31-12-2020

Een specifica&e van de vorderingen volgt hieronder: Vorderingen op groepsmaatschappijen Belas&ngen en premies sociale verzekeringen Overige vorderingen en overlopende ac&va

183 390

5.531 -702 241

573

5.070

Vennootschapsbelas&ng

108

-112

transporteren

108

-112

Belas,ngen en premies sociale verzekeringen

- 59 -

NV SRO (in duizenden euro's) 31-12-2021

31-12-2020

Transport

108

-112

Omzetbelas&ng Loonheffing en premies sociale verzekeringen

75 -

-609 19

183

-702

391

241

Overige vorderingen en overlopende ac,va Overige vorderingen en overlopende ac&va

Overige vorderingen betreffen met name de vooruitbetaalde onderhouds- en licen&e kosten van (ict) apparatuur.

16. Liquide middelen De NV SRO hee2 een kredie`aciliteit bij de Rabobank ten bedrage van € 720. Naast hypothecaire zekerheid op het kantoorpand zijn ook de huurpenningen van het kantoorpand verpand aan de Rabobank en tevens de spaartegoeden tot een maximum bedrag van € 1.161. De liquide middelen zijn vrij opneembaar. 17. Eigen vermogen Geplaatst kapitaal

Overige reserves

Agio

Onverdeelde winst

Totaal

Stand per 1 januari 2021 Onverdeeld resultaat boekjaar Verdeeld resultaat voorgaand boekjaar

61 -

1.964 -

6.669 -

1.755 1.108

10.449 1.108

-

-

1.755

-1.755

-

Stand per 31 december 2021

61

1.964

8.424

1.108

11.557

De direc&e stelt voor om de winst over 2021 ad € 1.108 te reserveren. In afwach&ng van de goedkeuring van dit voorstel door de algemene vergadering is dit voorstel nog niet in de jaarrekening verwerkt maar opgenomen onder de post onverdeelde winst.

- 60 -

NV SRO (in duizenden euro's) 31-12-2021

31-12-2020

Geplaatst kapitaal Geplaatst en volgestort zijn 60.505 gewone aandelen nominaal € 1,00

61

61

Het geplaatst maatschappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt € 225.000. De kostprijs per aandeel is € 1,00. De gemeente Amersfoort en de gemeente Haarlem hebben ieder 30.252 aandelen plus de hel2 van 1 aandeel. Het geplaatste en volgestorte kapitaal bedraagt in euro's ul&mo 2021 € 60.505. 2020

2021

Overige reserves Stand per 1 januari Resultaatbestemming voorgaand boekjaar

6.669 1.755

6.106 563

Stand per 31 december

8.424

6.669

18. Voorzieningen 31-12-2021

31-12-2020

Overige voorzieningen Personeelsregelingen

15

21

De voorziening personeelsregelingen is gevormd in verband met jubileumaanspraken voortkomend uit de CAO-afspraken, aanspraken uit spaarovereenkomsten en aanspraken van oud-medewerkers.

Stand per 1 januari 2021

Personeelsregelingen

21

- 61 -

Overige muta&es

-5

Stand per 31 december 2021

15

NV SRO (in duizenden euro's) 31-12-2021

31-12-2020

19. Kortlopende schulden Vooruitontvangen bedragen Crediteuren Schulden aan groepsmaatschappijen Schulden aan par&cipanten en aan maatschappijen waarin wordt deelgenomen Belas&ngen en premies sociale verzekeringen Schulden terzake van pensioenen Overige schulden en overlopende passiva

31 880 8.625

68 1.337 1

73 229 37 1.083

32 3.105

10.958

4.543

De post Schulden aan groepsmaatschappijen hee2 betrekking op het gecentraliseerde betalingsverkeer van alle werkmaatschappijen dat loopt over de NV SRO. De post Overige schulden en overlopende passiva bevat met name nog te ontvangen facturen inzake kosten voor licen&es, automa&sering, advies en accountant alsmede de reservering voor vakan&edagen en -geld.

Vooruitontvangen bedragen Vooruitontvangen bedragen Waarborgsommen

31 -

66 2

31

68

132

-

310 773

225 2.880

1.083

3.105

Loonheffing en premies sociale verzekeringen Loonheffing

Overige schulden en overlopende passiva Vakan&egeld en -dagen Overlopende passiva

De afname in overlopende passiva komt voornamelijk doordat vorig jaar steunmaatregelen zijn aangevraagd die teruggestort gaan worden. Delen van deze gelden zijn inmiddels al teruggestort.

- 62 -

NV SRO (in duizenden euro's)

NIET IN DE BALANS OPGENOMEN VERPLICHTINGEN EN ACTIVA Voorwaardelijke verplich,ngen Fiscale eenheid

De vennootschap maakt deel uit van de fiscale eenheid voor de vennootschapsbelas&ng en omzetbelas&ng van NV SRO; op grond daarvan is de vennootschap hoofdelijk aansprakelijk voor de belas&ngschuld van de fiscale eenheid als geheel. De fiscale eenheid bestaat uit: SRO Bunschoten B.V. te Amersfoort SRO Leusden B.V. te Amersfoort SRO Services B.V. te Amersfoort SRO Vastgoed B.V. te Amersfoort SRO Amersfoort B.V. te Amersfoort SRO Kennemerland B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort B.V. te Amersfoort SRO Servicecentrum B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort maakt alleen deel uit van de fiscale eenheid voor de omzetbelas&ng.

- 63 -

NV SRO (in duizenden euro's) 12

TOELICHTING OP DE ENKELVOUDIGE WINST-EN-VERLIESREKENING OVER 2021

20. Ne9o-omzet Onder de neDo omzet worden verantwoord de projectopbrengsten en de diensten aan andere groepsmaatschappijen. De neDo-omzet is in 2021 ten opzichte van 2020 met 9,0% gestegen.

21. Kosten exploita,e en andere externe kosten Hier worden de kosten verantwoord van de uitbestede werkzaamheden zoals: huren, energie, inkoop materialen, verzekeringen, belas&ngen en heffingen. 2021

2020

22. Personeelskosten Lonen en salarissen Sociale lasten Pensioenlasten Overige personeelskosten

1.926 139 306 1.197

1.857 126 277 523

3.568

2.783

Bezoldiging van (voormalige) bestuurders en commissarissen De bezoldiging aan (voormalige) bestuurders (inclusief pensioenpremies) over 2021 bedraagt € 327 (2020: € 321) en aan commissarissen € 48 (2020: € 50). Personeelsleden Gedurende het jaar 2021 waren 28,98 werknemers in dienst op basis van een volledig dienstverband (2020: 27,45). 23. Financiële baten en lasten Deze post hee2 betrekking op de rentevergoeding en berekende rentelast door de bankier aan de vennootschap. 24. Belas,ngen resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belas&ngen

-69

385

Vennootschapsbelas&ng

39

-84

36,69 15,00 25,00

20,63 20,00 25,00

Effec&ef belas&ngtarief Toepasselijk belas&ngtarief over 245.000,00 Toepasselijk belas&ngtarief over bedrag groter dan 245.000,00

- 64 -

NV SRO (in duizenden euro's) Het toepasselijke belas&ngtarief voor de fiscale eenheid bedraagt over de eerste 245.000 15,0% (2020: 20,0%) en over het meerdere wordt 25,0% (2020: 25,0%) vennootschapsbelas&ng geheven. De tariefsopstap wordt in de moedermaatschappij tot uitdrukking gebracht.

Het effec&eve belas&ngtarief bedraagt 36,69% (2020: 20,63%). Het effec&eve belas&ngtarief wijkt af ten opzichte van het toepasselijke belas&ngtarief als gevolg van afwijkingen tussen de commerciële winst en de fiscale winst als gevolg van fiscaal (niet) a2rekbare kosten en (energie) investeringsa2rek, waardoor de fiscale winst over 2021 hoger uitvalt dan de commerciële winst. 25. Resultaat deelnemingen 2021

Aandeel resultaat SRO Bunschoten B.V. Aandeel resultaat SRO Leusden B.V. Aandeel resultaat SRO Nijkerk B.V. Aandeel resultaat SRO Services B.V. Aandeel resultaat SRO Vastgoed B.V. Aandeel resultaat SRO Amersfoort B.V. Aandeel resultaat SRO Kennemerland B.V. Aandeel resultaat SRO Zandvoort B.V. Aandeel resultaat SRO Zeist B.V. Aandeel resultaat SRO De Bilt B.V. Aandeel resultaat SRO Huizen B.V.

2020

89 -55 3 222 24 426 275 22 -12 148 33

35 3 209 637 70 355 37 87 -

1.175

1.433

-36

21

26. Belas,nglaten,e Belas&nglaten&e

SRO is met ingang van 2016 belas&ngplich&g voor de vennootschapsbelas&ng. De bedrijfseconomische en fiscale boekwaarde wijken af van elkaar. In 2016 is de vorming van de ac&eve belas&nglaten&e verantwoord en in de volgende jaren de muta&e op deze laten&e. Accountantshonoraria Met ingang van het boekjaar 2016 verricht BDO Audit & Assurance B.V. het onderzoek naar de jaarrekening. De in het boekjaar ontvangen facturen voor de externe accountant en de accountantsorganisa&e, genoemd in ar&kel 1, eerste lid, onder a en e, van de Wet toezicht accountantsorganisa&es, zijn als volgt: Onderzoek van de jaarrekening Andere controleopdrachten

82 39

87 -

121

87

Op fiscaal terrein wordt ondersteuning verleend door EY belas&ng adviseurs, deze vergoeding is niet opgenomen in bovenstaand overzicht.

- 65 -

OVERIGE GEGEVENS

NV SRO

OVERIGE GEGEVENS 1

Statutaire regeling winstbestemming

De winstbestemming vindt plaats in overeenstemming met ar&kel 21 van de statuten. Daarin wordt bepaald dat de winst, zoals die blijkt uit de vastgestelde winst-en-verliesrekening, geheel ter beschikking staat van de aandeelhouders.Voorstel is om deze winst toe te voegen aan de algemene reserves.

2

Bestemming van het resultaat over het boekjaar 2020

De jaarrekening 2020 is vastgesteld in de algemene vergadering gehouden op 19 mei 2021. De algemene vergadering hee2 de bestemming van het resultaat vastgesteld conform het daartoe gedane voorstel.

3

Voorstel bestemming resultaat 2021

SRO maakt in &jden van corona gebruik van diverse overheidscompensa&eregelingen waaronder de NOW. Gezien onze maatschappelijke posi&e en de eisen die de regelingen kennen zal er geen dividend worden uitgekeerd over de jaren waarin we gebruik maken van de overheidscompensa&es. De direc&e stelt voor om de winst over 2021 ad € 1.108.398 te reserveren. In afwach&ng van de goedkeuring van dit voorstel door de algemene vergadering is dit voorstel nog niet in de jaarrekening verwerkt maar opgenomen onder de post onverdeelde winst.

- 67 -

NV SRO (in duizenden euro's) 4

CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT

- 68 -

T: +31 (0)30 284 98 00 E: utrecht@bdo.nl www.bdo.nl

BDO Audit & Assurance B.V. Postbus 4053, 3502 HB Utrecht Van Deventerlaan 101, 3528 AG Utrecht Nederland

Controleverklaring van de onafhankelijke accountant Aan: de aandeelhouders van N.V. SRO A. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2021 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2021 van N.V. SRO te Amersfoort gecontroleerd. De jaarrekening omvat de geconsolideerde en de enkelvoudige jaarrekening. Naar ons oordeel geeft de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van N.V. SRO op 31 december 2021 en van het resultaat over 2021 in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 van het in Nederland geldende Burgerlijk Wetboek (BW). De jaarrekening bestaat uit: 1. de geconsolideerde en enkelvoudige balans per 31 december 2021; 2. de geconsolideerde en enkelvoudige winst-en-verliesrekening over 2021; en 3. de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’. Wij zijn onafhankelijk van N.V.

SRO zoals vereist in de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. B. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvat het jaarverslag andere informatie, die bestaat uit:  Het bericht van de Raad van Commissarissen aan de aandeelhouders;  het bestuursverslag;  de overige gegevens.

Statutair gevestigd te Eindhoven en ingeschreven in het handelsregister onder nummer 17171186. BDO Audit & Assurance B.V. is lid van BDO International Ltd, een rechtspersoon naar Engels recht met beperkte aansprakelijkheid, en maakt deel uit van het wereldwijde netwerk van juridisch zelfstandige organisaties die onder de naam “BDO” optreden. BDO is de merknaam die wordt gebruikt ter aanduiding van het BDO netwerk en van elk van de BDO Member Firms.

Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie:  met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat;  alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW is vereist. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het bestuursverslag en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. C. Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het bestuur en de raad van commissarissen voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. In dit kader is het bestuur verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.

Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur afwegen of de onderneming in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemd verslaggevingsstelsel moet het bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij het bestuur het voornemen heeft om de vennootschap te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening. De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de vennootschap. Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken.

2 | nieuwe perspectieven

Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel. Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit:  het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controleinformatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten.

Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing;  het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing die relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de vennootschap;  het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving, en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan;  het vaststellen dat de door het bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is. Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen.

Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven;  het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en  het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen.

3 | nieuwe perspectieven

Wij communiceren met raad van commissarissen onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Utrecht, 28 april 2022 BDO Audit & Assurance B.V. namens deze,

J. de Groot MSc RA

4 | nieuwe perspectieven

Paraaf voor waarmerkingsdoeleinden:

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12264385/1