CConstaterende datHaarlem
Koppel je AI →
Document · PDF

2 Bijlage 1 NV SRO Jaarverslag 2022

commissie Bestuur 5 oktober 2023, gemeente HaarlemBij agendapunt: Resultaat deelnemingen 2022 (FR)18.974 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Amersfoort, 19 april 2023.

M.J. van Vilsteren-van Oostveen

M.C. Bloemsma

Directeur/bestuurder

Directeur/bestuurder

- 25 -

GECONSOLIDEERDE JAARREKENING 2022

NV SRO (in duizenden euro's)

1 GECONSOLIDEERDE BALANS PER 31 DECEMBER 2022 (na resultaatbestemming)

31 december 2022

31 december 2021

ACTIVA Vaste ac+va

Materiële vaste ac&va Financiële vaste ac&va

(1) (2)

6.894 115

6.268 162 7.009

6.430

Vlo3ende ac+va

Voorraden Onderhanden projecten Vorderingen Liquide middelen

(3) (4) (5)

131 2.453 6.796 20.690

- 27 -

106 1.308 7.562 15.351 30.070

24.327

37.079

30.757

NV SRO (in duizenden euro's)

31 december 2022

31 december 2021

PASSIVA Groepsvermogen

(6)

Eigen vermogen Aandeel van derden in het groepsvermogen

12.151

11.557

684

512 12.835

12.069

Voorzieningen

(7)

12.981

8.047

Kortlopende schulden

(8)

11.263

10.640

37.079

30.757

- 28 -

NV SRO (in duizenden euro's)

2

GECONSOLIDEERDE WINST-EN-VERLIESREKENING OVER 2022

2022

Ne3o-omzet Overige bedrijfsopbrengsten

(9) (10)

Som van de bedrijfsopbrengsten

2021

40.406 27.084

30.081 25.035

67.490

55.116

Kosten

Kosten projecten Kosten exploita&e en andere externe kosten (11) Personeelskosten (12) Afschrijvingen Algemene beheerskosten

7.730

6.502

33.555 22.687 895 1.621

24.253 19.835 907 1.867

Som van de bedrijfskosten

66.488

53.364

Bedrijfsresultaat

1.002

1.752

Financiële baten en lasten

-24

-39

Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belas+ngen

978

1.713

-165 -57

-396 -19

-162

-190

594

1.108

Belas&ngen resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening Belas&nglaten&e Aandeel van derden in het groepsresultaat Resultaat na belas+ngen

- 29 -

NV SRO (in duizenden euro's)

3

GECONSOLIDEERD KASSTROOMOVERZICHT 2022

Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode. 2022

2021

Kasstroom uit opera+onele ac+viteiten

Bedrijfsresultaat

1.001

1.752

Aanpassingen voor: Afschrijvingen Muta&e voorzieningen

895 4.934

907 1.075

Veranderingen in het werkkapitaal: Muta&e voorraden Muta&e onderhanden projecten Muta&e vorderingen Muta&e kortlopende schulden

-25 -1.145 766 624

-27 -15 5.437 -788

Kasstroom uit bedrijfsopera&es

7.050

Ontvangen interest Betaalde interest Vennootschapsbelas&ng Muta&e belas&nglaten&e Aandeel van derden in het groepsresultaat

11 -35 -165 -57 -162

Kasstroom uit opera&onele ac&viteiten

8.341 20 -59 -396 -18 -190

-408

-643

6.642

7.698

-1.522

-866

Kasstroom uit investeringsac+viteiten

Investeringen in materiële vaste ac&va Kasstroom uit financieringsac+viteiten

Toename overige vorderingen Afname overige vorderingen Muta&e aandeel derden

48 172

Kasstroom uit financieringsac&viteiten Ne3o kasstroom

- 30 -

-16 250 220

234

5.340

7.066

NV SRO (in duizenden euro's)

2022

2021

Controle kasstroom Muta+e liquide middelen Af: telling kasstroom

5.340 -5.340

7.066 -7.066

-

-

Samenstelling geldmiddelen

2022

2021

Geldmiddelen per 1 januari

15.350

8.284

Muta&e liquide middelen

5.340

7.066

Geldmiddelen per 31 december

20.690

15.350

- 31 -

NV SRO (in duizenden euro's)

4

GECONSOLIDEERDE GRONDSLAGEN VOOR WAARDERING EN RESULTAATBEPALING

ALGEMEEN

Oprich+ng en ac+viteiten NV SRO (geregistreerd onder KvK-nummer 31047474), statutair geves&gd te Amersfoort, hee2 tot doel het verrichten van werkzaamheden, verlenen van diensten en adviezen, beheren en exploiteren van voorzieningen voor sport, onderwijs en welzijn.

Con+nuïteit De jaarrekening is opgemaakt op basis van de veronderstelling van con&nuïteit. NV SRO hee2 als doel om de con&nuïteit van haar dienstverlening te waarborgen. Hierbij worden zowel opera&onele als financiële aspecten in ogenschouw genomen. Er is een meerjarenplan opgesteld waarin de kernprocessen en de con&nuïteit daarvan nauwle;end worden gevolgd. De financiële gevolgen worden daarbij zo goed mogelijk ingeschat en worden in een meerjarenbegro&ng tot uitdrukking gebracht. NV SRO hee2 geen vreemd vermogen van banken en andere kredietverstrekkers en derhalve geen financieringsafspraken. In 2022 was geen sprake van een breach van afspraken of convenanten. Op basis van de meerjaren-prognose is onze verwach&ng dat NV SRO ook in de (nabije) toekomst voldoende kasstromen blij2 genereren om aan haar verplich&ngen te blijven voldoen. Op grond hiervan is de direc&e van mening dat de con&nuïteit van NV SRO is gewaarborgd.

Ves+gingsadres, rechtsvorm en inschrijfnummer handelsregister NV SRO (geregistreerd onder KvK-nummer 31047474) is feitelijk geves&gd op Soesterweg 556 te Amersfoort.

Oordelen en scha=ngen Om de grondslagen en regels voor het opstellen van de jaarrekening te kunnen toepassen, is het nodig dat het bestuur van NV SRO zich over verschillende zaken een oordeel vormt en dat het bestuur schaNngen maakt die essen&eel kunnen zijn voor de in de jaarrekening opgenomen bedragen. Indien het voor het geven van het in ar&kel 2:362 lid 1 BW vereiste inzicht noodzakelijk is, is de aard van deze oordelen en schaNngen inclusief de bijbehorende veronderstellingen opgenomen bij de toelich&ng op de betreffende jaarrekeningposten.

Consolida+e In de geconsolideerde jaarrekening worden opgenomen de financiële gegevens van de vennootschap en haar groepsmaatschappijen per 31 december van het boekjaar. Groepsmaatschappijen zijn rechtspersonen en vennootschappen waarin beslissende zeggenschap wordt uitgeoefend. De posten in de geconsolideerde jaarrekening worden integraal volgens uniforme grondslagen van waardering en resultaatbepaling vastgesteld. De geconsolideerde jaarrekening omvat de financiële gegevens van de NV SRO en haar groepsmaatschappijen:

- 32 -

NV SRO (in duizenden euro's)

           

SRO Amersfoort B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort; SRO Bunschoten B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort; SRO Nijkerk B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort; SRO Services B.V. (100% deelneming ) geves&gd te Amersfoort; SRO Leusden B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort; SRO Vastgoed B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort; SRO Kennemerland B.V. (100% deelneming) geves&gd te Amersfoort; SRO Zandvoort B.V. (51% deelneming) geves&gd te Zandvoort. SRO Zeist B.V. (50% deelneming ) geves&gd te Amersfoort; SRO De Bilt B.V. (50% deelneming ) geves&gd te Amersfoort; SRO Huizen B.V. (50% deelneming ) geves&gd te Amersfoort; SRO Servicecentrum B.V. (98% deelneming ) geves&gd te Amersfoort;

ALGEMENE GRONDSLAGEN VOOR DE OPSTELLING VAN DE GECONSOLIDEERDE JAARREKENING

De geconsolideerde jaarrekening is opgesteld volgens de bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW en de in Nederland algemeen aanvaarde grondslagen voor financiële verslaggeving. De geconsolideerde jaarrekening is opgemaakt op basis van historische kostprijs. De waardering van ac&va en passiva geschiedt, voor zover niet anders is vermeld, tegen nominale waarde. Winsten worden toegerekend aan de periode waarin ze zijn gerealiseerd. Verliezen worden verantwoord in het jaar waarin ze voorzienbaar zijn. Baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop ze betrekking hebben. Winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verplich&ngen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het verslagjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden.

Vergelijkende cijfers De vergelijkende cijfers zijn daar waar nodig aangepast voor vergelijkingsdoeleinden.

- 33 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Pensioenen Pensioenverplich+ngen De gehanteerde pensioenregelingen van de vennootschap en haar geconsolideerde maatschappijen zijn toegezegde pensioenregelingen die zijn ondergebracht bij een bedrijfstakpensioenfonds. De pensioenlasten en -verplich&ngen worden gewaardeerd volgens de 'verplich&ng aan de pensioen uitvoerder benadering'. In deze benadering wordt de aan de pensioenuitvoerder te betalen premie als last in de winst-enverliesrekening verantwoord. Onder een toegezegde pensioenregeling wordt verstaan een regeling waarbij aan de werknemers een pensioen wordt toegezegd, waarvan de hoogte a.ankelijk is van lee2ijd, salaris en dienstjaren. Op deze pensioenregeling zijn de bepalingen van de Nederlandse Pensioenwet van toepassing en worden op verplichte of contractuele basis premies betaald door de instelling. De pensioenregeling bij het ABP / Pensioenfonds Recrea&e is een middelloon regeling.

Aan de hand van de uitvoeringsovereenkomst wordt beoordeeld of en zo ja welke verplich&ngen naast de betaling van de jaarlijkse aan de pensioen uitvoerder verschuldigde premie op balansdatum bestaan. De premies worden verantwoord als personeelskosten zodra deze verschuldigd zijn. Vooruitbetaalde premies worden opgenomen als overlopende ac&va indien dit tot een terug stor&ng leidt of tot een vermindering van toekoms&ge betalingen. Nog niet betaalde premies worden als verplich&ng op de balans opgenomen. De kosten voor indexa&es zijn verdisconteerd in de jaarlijkse premie. Ul&mo 2022 waren er voor de groep geen pensioen vorderingen en geen verplich&ngen naast de betaling van de jaarlijkse aan de pensioen uitvoerder verschuldigde premie. ABP probeert ieder jaar de pensioenen te verhogen met de gemiddelde s&jging van de prijzen. Wanneer de beleidsdekkingsgraad lager is dan 110% vindt er geen indexa&e plaats. De beleidsdekkingsgraad van S&ch&ng Bedrijfspensioenfonds ABP per 31 december 2022 is 118,6%. Zolang de beleidsdekkingsgraad lager is dan 110% worden de pensioenen van de werknemers niet geïndexeerd, tussen de 110 - 125% vindt een gedeeltelijke indexering van de pensioenen plaats. Vanaf een beleidsdekkingsgraad van 125% is volledige indexa&e mogelijk (en vindt eventueel een na-indexa&e plaats).

Recron: De kosten voor indexa&es worden door het Pensioenfonds Recrea&e uit beleggingsrendementen gefinancierd. Het Pensioenfonds Recrea&e probeert jaarlijks de pensioenen te verhogen met de gemiddelde s&jging van de prijzen. De beleidsdekkingsgraad van het Pensioenfonds Recrea&e bedroeg per 31 december 2022 107,3%. Zolang de beleidsdekkingsgraad lager is dan 110% worden de pensioenen van de werknemers niet geïndexeerd, tussen de 110 - 128,1% vindt een gedeeltelijke indexering van de pensioenen plaats. Vanaf een beleidsdekkingsgraad van 128,1% is volledige indexa&e mogelijk (en vindt eventueel een inhaaltoeslag plaats en herstel van kor&ngen).

Financiële instrumenten Financiële instrumenten, die op grond van de economische realiteit worden aangemerkt als eigen vermogensinstrumenten, worden gepresenteerd onder het eigen vermogen. Uitkeringen aan houders van deze instrumenten worden in mindering van het eigen vermogen gebracht als onderdeel van de winstverdeling. Financiële instrumenten, die op grond van de economische realiteit worden aangemerkt als een financiële verplich&ng, worden gepresenteerd onder de schulden. Rente, dividenden, baten en lasten met betrekking tot deze financiële instrumenten worden in de winst-en-verliesrekening verantwoord als kosten of opbrengsten.

- 34 -

NV SRO (in duizenden euro's)

GRONDSLAGEN VOOR DE WAARDERING VAN ACTIVA EN PASSIVA

Materiële vaste ac+va De materiële vaste ac&va in eigen gebruik worden gewaardeerd tegen de kostprijs (verkrijgingsprijs of vervaardigingsprijs) verminderd met de cumula&eve afschrijvingen en indien van toepassing met bijzondere waardeverminderingen. De afschrijving is lineair en gebaseerd op de verwachte gebruiksduur rekening houdend met de restwaarde. In de waardering zijn geen herstelkosten begrepen. Subsidies op investeringen worden in mindering gebracht op de verkrijgings- of vervaardigingsprijs van de ac&va waarop de subsidies betrekking hebben. Voor de toekoms&ge kosten van groot onderhoud aan de bedrijfsgebouwen is een voorziening voor groot onderhoud gevormd. De toevoeging aan de voorziening wordt bepaald op basis van het gescha;e bedrag van het onderhoud en de periode die telkens tussen de werkzaamheden van groot onderhoud verloopt.

Financiële vaste ac+va Deelnemingen

De ne;overmogenswaarde wordt berekend volgens de grondslagen die gelden voor deze jaarrekening; voor deelnemingen waarvan onvoldoende gegevens beschikbaar zijn voor aanpassing aan deze grondslagen, wordt uitgegaan van de waarderingsgrondslagen van de desbetreffende deelneming. Indien sprake is van een bijzondere waardevermindering vindt waardering plaats tegen de realiseerbare waarde (zie verder de paragraaf "Bijzondere waardeverminderingen van vaste ac&va"); afwaardering vindt plaats ten laste van de winst-en-verliesrekening.

Vorderingen op deelnemingen Latente belasngvorderingen

De berekening van de latente belas&ngvorderingen geschiedt tegen de op het einde van het verslagjaar geldende belas&ngtarieven of tegen de in komende jaren geldende tarieven, voor zover deze al bij wet zijn vastgesteld. Latente belas&ngvorderingen worden gewaardeerd op nominale waarde.

- 35 -

NV SRO (in duizenden euro's) Overige vorderingen

De onder financiële vaste ac&va opgenomen overige vorderingen omva;en verstrekte leningen en overige vorderingen, alsmede gekochte leningen die tot het einde van de loop&jd zullen worden aangehouden. Deze vorderingen worden ini&eel gewaardeerd tegen reële waarde. Vervolgens worden deze leningen gewaardeerd tegen de geamor&seerde kostprijs. Indien er bij de verstrekking van leningen sprake is van disagio of agio, wordt dit gedurende de loop&jd ten gunste respec&evelijk ten laste van het resultaat gebracht als onderdeel van de effec&eve rente. Ook transac&ekosten worden verwerkt in de eerste waardering en als onderdeel van de effec&eve rente ten laste van het resultaat gebracht. Bijzondere waardeverminderingen worden in mindering gebracht op de winst-en-verliesrekening.

Bijzondere waardeverminderingen van vaste ac+va De vennootschap beoordeelt op iedere balansdatum of er aanwijzingen zijn dat een vast ac&ef aan een bijzondere waardevermindering onderhevig kan zijn. Indien dergelijke indica&es aanwezig zijn, wordt de realiseerbare waarde van het ac&ef vastgesteld. Indien het niet mogelijk is de realiseerbare waarde voor het individuele ac&ef te bepalen, wordt de realiseerbare waarde bepaald van de kasstroomgenererende eenheid waartoe het ac&ef behoort. Van een bijzondere waardevermindering is sprake als de boekwaarde van een ac&ef hoger is dan de realiseerbare waarde; de realiseerbare waarde is de hoogste van de opbrengstwaarde en de bedrijfswaarde. Een bijzonder-waardeverminderingsverlies wordt direct als last verwerkt in de winst-en-verliesrekening onder gelijk&jdige verlaging van de boekwaarde van het betreffende ac&ef.

Voorraden Voorraden grond- en hulpstoffen, gereed product en handelsgoederen worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of vervaardigingsprijs dan wel de lagere opbrengstwaarde.

Onderhanden projecten De onderhanden projecten in opdracht van derden worden gewaardeerd tegen de gerealiseerde projectkosten vermeerderd met de winst die aan dat deel van het project waarvoor presta&es zijn verricht is toe te rekenen ('percentage of comple&on'- methode), indien deze winst op verantwoorde wijze bepaald kan worden en verminderd met verwerkte verliezen en gedeclareerde termijnen. Als de winst niet op betrouwbare wijze kan worden bepaald, wordt de winst geheel verantwoord in het boekjaar waarin het project wordt opgeleverd respec&evelijk voltooid ('percentage of comple&on with zero profit'- methode). De projectkosten omva;en de direct op het project betrekking hebbende kosten. De mate waarin de presta&es zijn verricht is bepaald op basis van de tot de balansdatum gemaakte projectkosten in verhouding tot de gescha;e totale projectkosten. Onderhanden projecten waarvan het saldo een debetstand vertoont, worden gepresenteerd onder de vlo;ende ac&va. Onderhanden projecten waarvan het saldo een creditstand vertoont, worden gepresenteerd onder de kortlopende schulden.

- 36 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Vorderingen De vorderingen worden bij de eerste verwerking gewaardeerd op basis van reële waarde en vervolgens tegen geamor&seerde kostprijs, voor zover nodig onder a2rek van een voorziening voor mogelijke oninbaarheid.

Liquide middelen De liquide middelen worden gewaardeerd tegen nominale waarde en er zijn geen vreemde valuta aanwezig.

Aandeel van derden in het groepsvermogen Het aandeel van derden in het groepsvermogen betre2 het minderheidsbelang van derden in het eigen vermogen van geconsolideerde maatschappijen. Het aandeel van derden in het resultaat van geconsolideerde maatschappijen wordt in de winst-en-verliesrekening in mindering gebracht op het groepsresultaat.

Voorzieningen Algemeen

Voorzieningen worden gevormd voor in rechte afdwingbare of feitelijke verplich&ngen die op de balansdatum bestaan, waarbij het waarschijnlijk is dat een uitstroom van middelen noodzakelijk is en waarvan de omvang op betrouwbare wijze is te scha;en. De voorzieningen worden gewaardeerd tegen de beste schaNng van de bedragen die noodzakelijk zijn om de verplich&ngen per balansdatum af te wikkelen. De voorzieningen worden gewaardeerd tegen de nominale waarde van de uitgaven die naar verwach&ng noodzakelijk zijn om de verplich&ngen af te wikkelen, tenzij anders vermeld. Wanneer het de verwach&ng is dat een derde de verplich&ngen vergoedt, en wanneer het waarschijnlijk is dat deze vergoeding zal worden ontvangen bij de afwikkeling van de verplich&ng, dan wordt deze vergoeding als een ac&ef in de balans opgenomen. Overige voorzieningen Onderhoudsvoorzieningen De voorzieningen voor groot onderhoud zijn opgenomen op basis van condi&e gestuurd onderhoud volgens de NEN 2767. Om de fluctuerende uitgaven te egaliseren wordt jaarlijks een vast bedrag toegevoegd aan de voorziening. De jaarlijkse uitgaven voor het verrich;e groot onderhoud worden on;rokken aan de voorziening.

Voorziening Indexa+everplich+ngen pensioenen De Voorziening Indexa&everplich&ngen pensioenen is gevormd in verband met toekoms&ge toeslagverplich&ngen met betrekking tot opgebouwde pensioenrechten bij Centraal Beheer Achmea (tot en met 31 december 2009 was sprake van een eigen pensioenregeling bij Centraal Beheer Achmea).

Langlopende schulden De langlopende schulden worden in de balans bij de eerste verwerking gewaardeerd op basis van reëel waarde en vervolgens op geamor&seerde kostprijs.

- 37 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Kortlopende schulden Kortlopende schulden worden bij de eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Kortlopende schulden worden na eerste verwerking gewaardeerd tegen de bedragen waartegen de schuld moet worden afgelost. GRONDSLAGEN VOOR RESULTAATBEPALING

Opbrengstverantwoording Algemeen

Ne;o-omzet omvat de opbrengsten uit levering van goederen en diensten en gerealiseerde projectopbrengsten uit hoofde van onderhanden projecten onder a2rek van kor&ngen en dergelijke en van over de omzet geheven belas&ngen. Verkoop van goederen

Opbrengsten uit de verkoop van goederen worden verwerkt zodra alle belangrijke rechten en risico's met betrekking tot de eigendom van de goederen zijn overgedragen aan de koper. Verlenen van diensten

Verantwoording van opbrengsten uit de levering van diensten geschiedt naar rato van de geleverde presta&es, gebaseerd op de verrichte diensten tot aan de balansdatum in verhouding tot de in totaal te verrichten diensten.

- 38 -

NV SRO (in duizenden euro's) Projectopbrengsten en projectkosten

Voor onderhanden projecten, waarvan het resultaat op betrouwbare wijze kan worden bepaald, worden de projectopbrengsten en de projectkosten verwerkt als ne;o-omzet en kosten in de winst- en verliesrekening naar rato van de verrichte presta&es per balansdatum (de 'Percentage of Comple&on'-methode, ofwel de PoC-methode). De voortgang van de verrichte presta&es wordt bepaald op basis van de tot de balansdatum gemaakte projectkosten in verhouding tot de gescha;e totale projectkosten. Als het resultaat (nog) niet op betrouwbare wijze kan worden ingeschat, dan worden de opbrengsten als ne;o-omzet verwerkt in de winsten verliesrekening tot het bedrag van de gemaakte projectkosten dat waarschijnlijk kan worden verhaald; de projectkosten worden dan verwerkt in de winst-en-verliesrekening in de periode waarin ze zijn gemaakt. Zodra het resultaat wel op betrouwbare wijze kan worden bepaald, vindt opbrengstverantwoording plaats volgens de PoC-methode naar rato van de verrichte presta&es per balansdatum. Het resultaat wordt bepaald als het verschil tussen de projectopbrengsten en projectkosten. Projectopbrengsten zijn de contractueel overeengekomen opbrengsten en opbrengsten uit hoofde van meer- en minderwerk, claims en vergoedingen indien en voor zover het waarschijnlijk is dat deze worden gerealiseerd en ze betrouwbaar kunnen worden bepaald.

Projectkosten zijn de direct op het project betrekking hebbende kosten, die in het algemeen aan projectac&viteiten worden toegerekend en toegewezen kunnen worden aan het project, en andere kosten die contractueel aan de opdrachtgever kunnen worden toegerekend. Indien het waarschijnlijk is dat de totale projectkosten de totale projectopbrengsten overschrijden, dan worden de verwachte verliezen onmiddellijk in de winst- en verliesrekening verwerkt. Dit verlies wordt verwerkt in de kostprijs van de omzet. De voorziening voor het verlies maakt deel uit van de post onderhanden projecten op de balans.

Overige bedrijfsopbrengsten Onder overige bedrijfsopbrengsten worden de exploita&e bijdragen van de Gemeente verantwoord. Deze opbrengsten worden toegerekend aan de verslagperiode in overeenstemming met de inhoud van de overeenkomst.

Kosten De kosten worden bepaald met inachtneming van de hiervoor reeds vermelde grondslagen voor waardering en toegerekend aan het verslagjaar waarop zij betrekking hebben. (Voorzienbare) verplich&ngen en mogelijke verliezen die hun oorsprong vinden voor het einde van het boekjaar worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden en overigens wordt voldaan aan de voorwaarden voor het opnemen van voorzieningen.

Kosten exploita+e en andere externe kosten De kosten van uitbesteed werk en andere externe kosten omva;en de kosten die door derden in rekening zijn gebracht in het kader van de uitbesteding of ondersteuning van de werkzaamheden. Deze kosten bestaan uit de inkoopprijs en eventuele bijkomende kosten.

- 39 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Personeelsbeloningen Periodiek betaalbare beloningen

Lonen, salarissen en sociale lasten worden op grond van de arbeidsvoorwaarden verwerkt in de winst-enverliesrekening.

Afschrijvingen De afschrijvingen geschieden &jdsevenredig op basis van de verwachte economische levensduur. So2ware wordt in het jaar van aanschaf ten laste van het resultaat gebracht.

Intercompany-transac+es Resultaten uit transac&es met en tussen groepsmaatschappijen worden volledig geëlimineerd.

Financiële baten en lasten Rentebaten en rentelasten

Renteopbrengsten worden &jdsevenredig in de winst-en-verliesrekening verwerkt rekening houdend met de effec&eve rentevoet van de desbetreffende ac&efpost, indien hun bedrag bepaalbaar is en hun ontvangst waarschijnlijk. Periodieke rentelasten en soortgelijke lasten komen ten laste van het jaar waarover zij verschuldigd worden.

Belas+ngen De vennootschapsbelas&ng wordt berekend tegen het geldende tarief over het resultaat van het boekjaar, waarbij rekening wordt gehouden met permanente verschillen tussen de winstberekening volgens de jaarrekening en de fiscale winstberekening en waarbij ac&eve belas&nglaten&es (indien van toepassing) worden gevormd. In de jaarrekening van dochtervennootschappen wordt een belas&nglast berekend op basis van het behaalde commerciële resultaat. De door dochtervennootschappen verschuldigde belas&ng wordt verrekend in rekening-courant met NV SRO.

Resultaat deelnemingen Het resultaat is het bedrag waarmee de boekwaarde van de deelneming sinds de voorafgaande jaarrekening is gewijzigd als gevolg van het door de deelneming behaalde resultaat voor zover dit aan NV SRO wordt toegerekend.

GRONDSLAGEN VOOR DE OPSTELLING VAN HET GECONSOLIDEERD KASSTROOMOVERZICHT

Het kasstroomoverzicht is opgesteld volgens de indirecte methode.

- 40 -

NV SRO (in duizenden euro's)

5

TOELICHTING OP DE GECONSOLIDEERDE BALANS PER 31 DECEMBER 2022

31-12-2022

31-12-2021

1. Materiële vaste ac+va

Bedrijfsgebouwen en -terreinen Andere vaste bedrijfsmiddelen

2.676 4.218

2.698 3.570

6.894

6.268

BedrijfsAndere vaste gebouwen en bedrijfs-terreinen middelen

Totaal

Boekwaarde per 1 januari 2022

Aanschaffingswaarde Cumula&eve afschrijvingen en waardeverminderingen

2.827 -130

14.863 -11.294

17.690 -11.423

2.697

3.569

6.267

-21 -

1.522 -52 38 -977 118

1.522 -52 38 -999 118

-21

649

627

2.827 -150

16.451 -12.233

19.278 -12.383

2.676

4.218

6.894

Mutaties

Investeringen Desinvesteringen Afschrijving desinvesteringen Afschrijvingen Herclassifica&es

Boekwaarde per 31 december 2022

Aanschaffingswaarde Cumula&eve afschrijvingen en waardeverminderingen

Afschrijvingspercentages %

Bedrijfsgebouwen en -terreinen Andere vaste bedrijfsmiddelen

3,33 2,5-33,33

Op bedrijfsterreinen wordt niet afgeschreven. Bedrijfswaarde Het bedrijfsgebouw aan de Soesterweg te Amersfoort is recent getaxeerd op een waarde in het economisch verkeer van € 2.100.000 tegenover een boekwaarde per 31 december 2022 van € 2.073.000.

- 41 -

NV SRO (in duizenden euro's)

31-12-2022

31-12-2021

2. Financiële vaste ac+va

Deelnemingen in groepsmaatschappijen Overige vorderingen

10 105

1 161

115

162

N.V. SRO. neemt voor 0,2% deel in SRO Servicecentrum B.V. 2022

2021

Latente belastingvorderingen

Stand per 1 januari Muta&e boekjaar

162 -57

143 19

Stand per 31 december

105

162

- 42 -

NV SRO (in duizenden euro's)

3. Onderhanden projecten

31-12-2022

Projectkosten Gedeclareerde termijnen Projectvoorzieningen

Projecten in uitvoering waarvan de geac&veerde kosten hoger zijn dan de gedeclareerde termijnen Projecten in uitvoering waarvan de gedeclareerde termijnen hoger zijn dan de geac&veerde kosten

31-12-2021

10.643 -10.618 -89

10.607 -10.595 -106

-64

-94

2.453

1.309

-2.517

-1.403

-64

-94

De winst van de onderhanden projecten is volgens de 'percentage of comple&on methode' verantwoord. Voor het bepalen van het percentage gereedheid is uitgegaan van de gerealiseerde kosten.

4. Vorderingen

Handelsdebiteuren Vorderingen op aandeelhouder(s) Belas&ngen en premies sociale verzekeringen Overige vorderingen en overlopende ac&va

2.866 3.185 -3 748

1.705 4.596 135 1.126

6.796

7.562

De vorderingen op de aandeelhouders, betreffen vorderingen op de gemeente Amersfoort en de gemeente Haarlem. Deze gemeenten zijn tevens opdrachtgever aan SRO. De transac&es met deze verbonden par&jen vinden plaats tegen normale marktprijzen dan wel betreffen verleende vergoedingen.

Handelsdebiteuren

Debiteuren Voorziening dubieuze debiteuren

- 43 -

3.060 -194

2.169 -464

2.866

1.705

NV SRO (in duizenden euro's)

2022

2021

Voorziening dubieuze debiteuren

Stand per 1 januari Dota&e On;rekking Vrijval

453 194 -3 -450

360 424 -45 -275

Stand per 31 december

194

464

31-12-2022

31-12-2021

Overige vorderingen en overlopende ac+va

Vooruitbetaalde bedragen Te ontvangen bedragen

282 466

367 759

748

1.126

5. Liquide middelen

De NV SRO hee2 een kredie`aciliteit bij de Rabobank ten bedrage van € 657.000. Naast hypothecaire zekerheid op het kantoorpand zijn ook de huurpenningen van het kantoorpand verpand aan de Rabobank. De liquide middelen zijn vrij opneembaar.

- 44 -

NV SRO (in duizenden euro's)

6. Groepsvermogen

Eigen vermogen Voor een toelich&ng op het aandeel van de rechtspersoon in het groepsvermogen verwijzen wij u naar de toelich&ng op het eigen vermogen van de enkelvoudige balans op pagina 61 van dit rapport.

Aan de aandeelhouders wordt voorgesteld om van de winst over 2022 ad € 593.803 te reserveren. In afwach&ng van de goedkeuring van dit voorstel door de algemene vergadering is dit voorstel nog niet in de jaarrekening verwerkt maar opgenomen onder de post onverdeelde winst. 2021

2022

Aandeel van derden in het groepsvermogen Stand per 1 januari Aandeel van derden in het groepsresultaat

512 172

262 250

Stand per 31 december

684

512

7. Voorzieningen

31-12-2022

31-12-2021

Overige voorzieningen Personeelsregelingen Onderhoudsvoorzieningen Indexa&everplich&ngen pensioenen

110 12.769 102

141 7.804 102

12.981

8.047

De voorziening personeelsregelingen is gevormd in verband met jubileumaanspraken voortkomend uit de CAO-afspraken, aanspraken uit spaarovereenkomsten en aanspraken van oud-medewerkers.

Stand per 1 januari 2022

Personeelsregelingen Onderhoudsvoorzieningen Indexa&everplich&ngen pensioenen

Dota&e

On;rekking

Stand per 31 december 2022

Overige muta&es

97 7.805 102

43 7.588 -

31 2.623 -

1 -

110 12.769 102

8.004

7.631

2.654

1

12.981

- 45 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Voor het komende uitvoeringsjaar staat een bedrag van circa € 6,7 mln. aan onderhoudswerkzaamheden gepland.

31-12-2022

31-12-2021

8. Kortlopende schulden

Onderhanden projecten Vooruitontvangen bedragen Crediteuren Schulden aan groepsmaatschappijen Schulden aan par&cipanten en aan maatschappijen waarin wordt deelgenomen Belas&ngen en premies sociale verzekeringen Schulden terzake van pensioenen Overige schulden en overlopende passiva

2.517 1.150 4.370 20

1.403 1.303 1.655 -

184 531 46 2.445

175 1.275 225 4.604

11.263

10.640

Alle schulden hebben een overwegend kortlopend karakter van aard. Onder de crediteuren is een bedrag opgenomen aan te betalen loonheffing van 816 en aan te betalen pensioenen van 204.

Vooruitontvangen bedragen Vooruitontvangen bedragen Waarborgsommen Vooruitontvangen gebruikers onderhoud

955 100 95

1.143 96 64

1.150

1.303

778 250 3

459 63 731 145 3

531

1.275

1.393 1.054

1.201 3.403

2.447

4.604

Belas+ngen en premies sociale verzekeringen Vennootschapsbelas&ng Omzetbelas&ng Loonheffing en premies sociale verzekeringen Bedrijfsvereniging Pensioenen

Overige schulden en overlopende passiva Vakan&egeld en -dagen Overlopende passiva

- 46 -

NV SRO (in duizenden euro's)

De afname in overlopende passiva komt voornamelijk doordat vorig jaar steunmaatregelen zijn aangevraagd die teruggestort gaan worden. Delen van deze gelden zijn inmiddels al teruggestort.

NIET IN DE BALANS OPGENOMEN ACTIVA EN VERPLICHTINGEN Voorwaardelijke verplich+ngen Fiscale eenheid

De vennootschap maakt deel uit van de fiscale eenheid voor de vennootschapsbelas&ng en omzetbelas&ng van NV SRO; op grond daarvan is de vennootschap hoofdelijk aansprakelijk voor de belas&ngschuld van de fiscale eenheid als geheel. De fiscale eenheid bestaat uit: SRO Bunschoten B.V. te Amersfoort SRO Leusden B.V. te Amersfoort SRO Nijkerk B.V. te Amersfoort SRO Services B.V. te Amersfoort SRO Vastgoed B.V. te Amersfoort SRO Amersfoort B.V. te Amersfoort SRO Kennemerland B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort B.V. te Amersfoort SRO Servicecentrum B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort maakt alleen deel uit van de fiscale eenheid voor de omzetbelas&ng.

Zwembad regeling

In het kader van de corona crisis zijn er door het ministerie van VWS diverse financiële regelingen in het leven geroepen om de sport sector te ondersteunen. Er zijn sector specifieke steun maatregelen om de sport sector te ondersteunen. Zo kunnen gemeenten een specifieke uitkering aanvragen voor de exploitanten van ijsbanen en zwembaden (SPUK IJZ). Deze regeling was door het ministerie voor het eerst in 2020 in het leven geroepen. Voor 2021 (tweede en derde aanvraagronde) en 2022 (vierde aanvraagronde) is door SRO ook gebruik gemaakt van regeling. Voor alle aanvraagrondes geldt dat het uitkeringsplafond niet is overschreden volgens de Dienst Uitvoering Subsidies aan Instellingen (DUS-I). In de huidige jaarrekening is rekening gehouden met de toekenning van deze SPUK uitkering tot de hoogte van € 574.

Overige Rijksregelingen in het kader van de Corona crisis

Er is binnen SRO gebruik gemaakt van diverse overige rijksregelingen als gevolg van de Corona crisis. Zo is er binnen SRO gebruik gemaakt van de NOW regelingen en de Tegemoetkoming Verhuurders Sportaccommoda&es (TVS). In de jaarrekening zijn de te verwachte bijdragen verantwoord, te weten: TVS € 908 NOW € 37 Totaal € 945

- 47 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Onderstaand overzicht geeft de diverse steunmaatregelen weer waar gebruik van is gemaakt en per regeling de status en verantwoording:

Meerjarige financiële verplich+ngen Huurverplichtingen onroerende zaken

Door tot de groep behorende vennootschappen zijn meerjarige financiële verplich&ngen aangegaan voor de huur van sportaccommoda&es tot een bedrag van circa € 15.030 per jaar.

- 48 -

NV SRO (in duizenden euro's)

Financiële instrumenten Algemeen

De in deze toelich&ng opgenomen gegevens verschaffen informa&e die behulpzaam is bij het scha;en van de omvang van risico's die verbonden zijn aan zowel de in de balans opgenomen als de niet in de balans opgenomen financiële instrumenten. De financiële instrumenten van de groep dienen ter financiering van de opera&onele ac&viteiten van de groep of vloeien direct uit deze ac&viteiten voort. De groep handelt niet in financiële instrumenten. De belangrijkste risico's uit hoofde van de financiële instrumenten van de groep zijn het kredietrisico, het liquiditeitsrisico, het marktrisico en het renterisico. Het beleid van de groep om deze risico's te beperken, luidt als volgt: Valutarisico

Het valutarisico voor de groep is niet van toepassing. Renterisico

Het renterisico bestaat met name uit de fluctua&es van de ontwikkelingen van de kortlopende rente. Marktrisico

De gemeentelijke markten, die de groep bedient, gaan de komende jaren verder met het op&maliseren van contract afspraken. Gewijzigde contract afspraken kunnen zich vertalen in een afname van het ac&viteitenniveau van de groep. Kredietrisico

De groep handelt met kredietwaardige par&jen en hee2 procedures om de kredietwaardigheid te bepalen. Tevens hee2 de groep richtlijnen opgesteld om de omvang van het kredietrisico bij elke par&j te beperken. Bovendien bewaakt de groep voortdurend haar vorderingen en hanteert de groep een strikte aanmaningsprocedure. Door de bovenstaande maatregelen is het kredietrisico voor de groep beperkt. Verder zijn er geen belangrijke concentra&es van kredietrisico binnen de groep. Liquiditeitsrisico

Het risico voor de groep dat toekoms&ge kasstromen verbonden aan een monetair financieel instrument fluctueren in omvang is minimaal, aangezien de langlopende vorderingen en schulden vastrentend zijn.

- 49 -

NV SRO (in duizenden euro's)

6

TOELICHTING OP DE GECONSOLIDEERDE WINST-EN-VERLIESREKENING OVER 2022

Gesegmenteerde informa+e Bedrijfssegmenten Amersfoort 2022

Kennemerland

2021

2022

Overige

2021

14.937

2022

9.979

Totaal 2021

7.315

2022

5.641

2021

Ne;o-omzet Overige bedrijfsopbrengsten

18.153

14.460

40.405

30.081

11.480

10.493

9.562

8.788

6.042

5.755

27.084

25.035

Opbrengsten

29.633

24.953

24.499

18.767

13.357

11.396

67.489

55.116

Kosten

29.429

24.377

23.942

18.397

13.302

10.819

66.673

53.593

Bedrijfsresultaaat na belas&ng

204

576

557

370

55

577

816

1.523

Belas&ngen resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening Belas&nglaten&e

-41 -30

-142 -8

-145 -29

-120 25

21 2

-134 -36

-165 -57

-396 -19

Resultaat

133

426

383

275

78

407

594

1.108

9. Ne3o-omzet Onder de ne;o omzet worden verantwoord: de horeca opbrengsten, huren en pachten, opbrengsten zwemac&viteiten, overige inkomsten en de in het boekjaar gemaakte kosten en de winstneming op de projecten. De ne;o-omzet is in 2022 ten opzichte van 2021 met 34,3% gestegen.

10. Overige bedrijfsopbrengsten

De in rekening gebrachte exploita&e bijdragen van de gemeenten Amersfoort, Bunschoten, Leusden, Zeist, De Bilt, Haarlem en Huizen worden hier verantwoord. De ontvangen exploita&e bijdragen worden in de winst-en-verliesrekening verwerkt voor zover zij betrekking hebben op het boekjaar en de tegenpresta&e ook in het boekjaar is uitgevoerd. 2022

2021

11. Personeelskosten

Lonen en salarissen Sociale lasten Pensioenlasten Overige personeelskosten

- 50 -

14.818 1.566 1.971 4.332

13.032 1.174 1.728 3.901

22.687

19.835

NV SRO (in duizenden euro's)

2022

2021

Overige personeelskosten

Uitzendkrachten Reiskostenvergoedingen Opleidingskosten Overige personeelskosten

3.449 197 253 433

3.216 154 227 304

4.332

3.901

Personeelsleden

Bij de groep waren gemiddeld in 2022 respec&evelijk 2021 onderstaande werknemers werkzaam op basis van volledig dienstverband in de volgende segmenten: 2022

2021

Onderverdeeld naar:

Bedrijfssegment Amersfoort Bedrijfssegment Kennemerland Bedrijfssegment Overige

129,73 70,90 97,31

120,82 64,55 79,64

297,94

265,01

12. Afschrijvingen

2022

2021

Afschrijvingen materiële vaste ac+va

Bedrijfsgebouwen en -terreinen Andere vaste bedrijfsmiddelen

21 874

21 886

895

907

110 19

82 39

129

121

Accountantshonoraria

Onderzoek van de jaarrekening Andere controleopdrachten

- 51 -

NV SRO (in duizenden euro's)

7

OVERIGE TOELICHTING

Gebeurtenissen na balansdatum

Er hebben zich geen gebeurtenissen voorgedaan.

Bestemming van de winst 2022

De direc&e stelt voor om de winst over 2022 ad € 593.803 te reserveren. In afwach&ng van de goedkeuring van dit voorstel door de algemene vergadering is dit voorstel nog niet in de jaarrekening verwerkt maar opgenomen onder de post onverdeelde winst.

- 52 -

ENKELVOUDIGE JAARREKENING 2022

NV SRO (in duizenden euro's)

8 ENKELVOUDIGE BALANS PER 31 DECEMBER 2022 (voor winstbestemming)

31 december 2022

31 december 2021

ACTIVA Vaste ac+va

Materiële vaste ac&va Financiële vaste ac&va

(13) (14)

9.050

338 8.306 9.050

8.644

Vlo3ende ac+va

Vorderingen Liquide middelen

(15) (16)

679 18.634

- 54 -

573 13.313 19.313

13.886

28.363

22.530

NV SRO (in duizenden euro's)

31 december 2022

31 december 2021

PASSIVA Eigen vermogen

(17)

Geplaatst kapitaal Agio Overige reserves Onverdeelde winst

61 1.964 9.532 594

61 1.964 8.424 1.108 12.151

11.557

Voorzieningen

(18)

2

15

Kortlopende schulden

(19)

16.210

10.958

28.363

22.530

- 55 -

NV SRO (in duizenden euro's)

9

ENKELVOUDIGE WINST-EN-VERLIESREKENING OVER 2022

2022

Ne3o-omzet

(20)

Som van de bedrijfsopbrengsten

2021

478

5.623

478

5.623

Kosten

Kosten exploita&e en andere externe (21) kosten (22) Personeelskosten Afschrijvingen materiële vaste ac&va

54 333 -

1.968 3.568 131

Som van de bedrijfskosten

387

5.667

Bedrijfsresultaat

91

-44

11

-26

102

-70

14 473 5

39 1.175 -36

594

1.108

Financiële baten en lasten

(23)

Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belas+ngen

Belas&ngen resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening Resultaat deelnemingen Belas&nglaten&e

(24) (25)

Resultaat na belas+ngen

- 56 -

NV SRO (in duizenden euro's)

10

ALGEMENE GRONDSLAGEN VOOR DE OPSTELLING VAN DE ENKELVOUDIGE JAARREKENING

De enkelvoudige jaarrekening is opgesteld volgens de bepalingen van Titel 9 Boek 2 BW. Voor de algemene grondslagen voor de opstelling van de jaarrekening, de grondslagen voor de waardering van ac&va en passiva en de bepaling van het resultaat, alsmede de toelich&ng op de onderscheidende ac&va en passiva en de resultaten wordt verwezen naar de toelich&ng op de geconsolideerde jaarrekening, voor zover hierna niets anders wordt vermeld.

Financiële vaste ac+va Deelnemingen in groepsmaatschappijen waarin invloed van betekenis op het zakelijke en financiële beleid wordt uitgeoefend, worden gewaardeerd op de ne;overmogenswaarde, doch niet lager dan nihil. Deze ne;overmogenswaarde wordt berekend op basis van de grondslagen van NV SRO.

- 57 -

NV SRO (in duizenden euro's)

11

TOELICHTING OP DE ENKELVOUDIGE BALANS PER 31 DECEMBER 2022

31-12-2022

31-12-2021

13. Materiële vaste ac+va

Andere vaste bedrijfsmiddelen

-

338

Andere vaste bedrijfsmiddelen

Boekwaarde per 1 januari 2022

Aanschaffingswaarde Cumula&eve afschrijvingen en waardeverminderingen

2.115 -1.777 338

Mutaties

Afschrijvingen Herclassifica&es

-119 -219 -338

Boekwaarde per 31 december 2022

Aanschaffingswaarde Cumula&eve afschrijvingen en waardeverminderingen

1.895 -1.895 -

Afschrijvingspercentages %

Andere vaste bedrijfsmiddelen

2,5-33,33 31-12-2022

31-12-2021

14. Financiële vaste ac+va

Deelnemingen in groepsmaatschappijen Vorderingen op groepsmaatschappijen Overige vorderingen

- 58 -

8.480 570 -

7.582 729 -5

9.050

8.306

NV SRO (in duizenden euro's)

DeelVorderingen nemingen in op Overige groepsmaat groepsmaat financiële -schappijen -schappijen vaste ac&va

Stand per 1 januari 2022 Investeringen Muta&e Aandeel resultaat onderneming waarin wordt deelgenomen

7.582 20 878

729 -160 -

-5 5 -

Stand per 31 december 2022

8.480

569

-

31-12-2022

31-12-2021

Deelnemingen in groepsmaatschappijen

SRO Bunschoten B.V. te Amersfoort SRO Leusden B.V. te Amersfoort SRO Nijkerk B.V. te Amersfoort SRO Services B.V. te Amersfoort SRO Vastgoed B.V. te Amersfoort SRO Amersfoort B.V. te Amersfoort SRO Kennemerland B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort B.V. te Amersfoort SRO Zeist B.V. te Amersfoort SRO De Bilt B.V. te Amersfoort SRO Huizen B.V. te Amersfoort SRO Servicecentrum B.V. te Amersfoort SRO Velsen B.V. te Amersfoort

- 59 -

234 35 127 1.858 778 1.755 2.994 106 70 341 171 1 10

302 44 127 1.587 773 1.622 2.612 88 89 255 83 -

8.480

7.582

NV SRO (in duizenden euro's)

Stand per 1 januari 2022

Resultaat boekjaar

Investeringen en des-investeringen

302 44 127 1.587 773 1.622 2.612 88 89 255 83 -

-68 -9 271 5 133 384 18 -19 76 87 -

10 10

234 35 127 1.858 778 1.755 2.994 106 70 341 171 1 10

7.582

878

20

8.480

SRO Bunschoten B.V. SRO Leusden B.V. SRO Nijkerk B.V. SRO Services B.V. SRO Vastgoed B.V. SRO Amersfoort B.V. SRO Kennemerland B.V. SRO Zandvoort B.V. SRO Zeist B.V. SRO De Bilt B.V. SRO Huizen B.V. SRO Servicecentrum B.V. SRO Velsen B.V.

Stand per 31 december 2022

N.V. SRO. neemt voor 0,2% deel in SRO Servicecentrum B.V. 2021

2022

Latente belastingvorderingen

Stand per 1 januari Muta&e boekjaar

-5 5

-7 2

Stand per 31 december

-

-5

15. Vorderingen

31-12-2022

31-12-2021

Een specifica&e van de vorderingen volgt hieronder: Belas&ngen en premies sociale verzekeringen Overige vorderingen en overlopende ac&va

- 60 -

556 123

183 390

679

573

NV SRO (in duizenden euro's)

31-12-2022

31-12-2021

Belas+ngen en premies sociale verzekeringen

Vennootschapsbelas&ng Omzetbelas&ng

556 -

108 75

556

183

123

391

Overige vorderingen en overlopende ac+va

Overige vorderingen en overlopende ac&va

Overige vorderingen betreffen met name de vooruitbetaalde onderhouds- en licen&e kosten van (ict) apparatuur.

16. Liquide middelen

De NV SRO hee2 een kredie`aciliteit bij de Rabobank ten bedrage van € 657.000. De liquide middelen zijn vrij opneembaar.

17. Eigen vermogen

Geplaatst kapitaal

Overige reserves

Agio

Onverdeelde winst

Totaal

Stand per 1 januari 2022 Gevolgen stelselwijziging Onverdeeld resultaat boekjaar Verdeeld resultaat voorgaand boekjaar

61 0 0

1.964 0 0

8.424 1 0

1.108 0 594

11.557 0 594

0

0

1.108

-1.108

0

Stand per 31 december 2022

61

1.964

9.533

594

12.151

De direc&e stelt voor om het resultaat over 2022 ad € 593.804 toe te voegen aan de algemene reserve. In afwach&ng van de goedkeuring van dit voorstel door de algemene vergadering is dit voorstel nog niet in de jaarrekening verwerkt maar opgenomen onder de post onverdeelde winst.

- 61 -

NV SRO (in duizenden euro's)

31-12-2022

31-12-2021

Geplaatst kapitaal Geplaatst en volgestort zijn 60.505 gewone aandelen nominaal € 1,00

61

61

Het geplaatst maatschappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt € 225.000. De kostprijs per aandeel is € 1,00. De gemeente Amersfoort en de gemeente Haarlem hebben ieder 30.252 aandelen plus de hel2 van 1 aandeel. Het geplaatste en volgestorte kapitaal bedraagt in euro's ul&mo 2022 € 60.505. 2021

2022

Overige reserves Stand per 1 januari Resultaatbestemming voorgaand boekjaar

8.425 1.108

6.669 1.755

Stand per 31 december

9.533

8.424

18. Voorzieningen

31-12-2022

31-12-2021

Overige voorzieningen Personeelsregelingen

2

15

De voorziening personeelsregelingen is gevormd in verband met jubileumaanspraken voortkomend uit de CAO-afspraken, aanspraken uit spaarovereenkomsten en aanspraken van oud-medewerkers. 2022

2021

Personeelsregelingen

Stand per 1 januari Overige muta&es Stand per 31 december

- 62 -

15 -13

21 -6

2

15

NV SRO (in duizenden euro's)

31-12-2022

31-12-2021

19. Kortlopende schulden

Vooruitontvangen bedragen Crediteuren Schulden aan groepsmaatschappijen Schulden aan par&cipanten en aan maatschappijen waarin wordt deelgenomen Belas&ngen en premies sociale verzekeringen Schulden terzake van pensioenen Overige schulden en overlopende passiva

4 1.742 13.500

31 880 8.625

418 452 0 94

73 229 37 1.083

16.210

10.958

De post Schulden aan groepsmaatschappijen hee2 betrekking op het gecentraliseerde betalingsverkeer van alle werkmaatschappijen dat loopt over de NV SRO. De post Overige schulden en overlopende passiva bevat met name nog te ontvangen facturen inzake kosten voor licen&es, automa&sering, advies en accountant alsmede de reservering voor vakan&edagen en -geld. Alle schulden hebben een overwegend kortlopend karakter van aard. Onder de crediteuren is een bedrag opgenomen aan te betalen loonheffing van 18 en aan te betalen pensioenen van 5.

Vooruitontvangen bedragen Vooruitontvangen bedragen

4

31

0

132

94 0

310 773

94

1.083

Loonheffing en premies sociale verzekeringen Loonheffing

Overige schulden en overlopende passiva Vakan&egeld en -dagen Overlopende passiva

De afname in overlopende passiva komt voornamelijk doordat vorig jaar steunmaatregelen zijn aangevraagd die teruggestort gaan worden. Delen van deze gelden zijn inmiddels al teruggestort.

- 63 -

NV SRO (in duizenden euro's)

NIET IN DE BALANS OPGENOMEN VERPLICHTINGEN EN ACTIVA Voorwaardelijke verplich+ngen Fiscale eenheid

De vennootschap maakt deel uit van de fiscale eenheid voor de vennootschapsbelas&ng en omzetbelas&ng van NV SRO; op grond daarvan is de vennootschap hoofdelijk aansprakelijk voor de belas&ngschuld van de fiscale eenheid als geheel. De fiscale eenheid bestaat uit: SRO Bunschoten B.V. te Amersfoort SRO Leusden B.V. te Amersfoort SRO Services B.V. te Amersfoort SRO Vastgoed B.V. te Amersfoort SRO Amersfoort B.V. te Amersfoort SRO Kennemerland B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort B.V. te Amersfoort SRO Servicecentrum B.V. te Amersfoort SRO Zandvoort maakt alleen deel uit van de fiscale eenheid voor de omzetbelas&ng.

- 64 -

NV SRO (in duizenden euro's)

12

TOELICHTING OP DE ENKELVOUDIGE WINST-EN-VERLIESREKENING OVER 2022

20. Ne3o-omzet Onder de ne;o omzet worden verantwoord de projectopbrengsten en de diensten aan andere groepsmaatschappijen. De ne;o-omzet is in 2022 ten opzichte van 2021 met 91,5% gedaald. De dienstverlening aan de verbonden werkmaatschappijen vindt vanaf 2022 niet meer plaats vanuit de NV SRO.

21. Kosten exploita+e en andere externe kosten

Hier worden de kosten verantwoord van de uitbestede werkzaamheden zoals: huren, energie, inkoop materialen, verzekeringen, belas&ngen en heffingen. 2022

2021

22. Personeelskosten

Lonen en salarissen Sociale lasten Pensioenlasten Overige personeelskosten

299 9 45 -20

1.926 139 306 1.197

333

3.568

Bezoldiging van (voormalige) bestuurders en commissarissen

De bezoldiging aan (voormalige) bestuurders (inclusief pensioenpremies) over 2022 bedraagt € 360 (2021: € 327) en aan commissarissen € 52 (2021: € 48). Personeelsleden

Gedurende het jaar 2022 waren 2,00 werknemers in dienst op basis van een volledig dienstverband (2021: 28,98). 23. Financiële baten en lasten

Deze post hee2 betrekking op de rentevergoeding en berekende rentelast door de bankier aan de vennootschap. 24. Belas+ngen resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening

Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belas&ngen

102

-69

Vennootschapsbelas&ng

14

39

12,91 15,00 25,80

36,69 15,00 25,00

Effec&ef belas&ngtarief Toepasselijk belas&ngtarief over 395.000,00 Toepasselijk belas&ngtarief over bedrag groter dan 395.000,00

- 65 -

-

NV SRO (in duizenden euro's)

Het toepasselijke belas&ngtarief voor de fiscale eenheid bedraagt over de eerste 395.000 15,0% (2021: 15,0%) en over het meerdere wordt 25,8% (2021: 25,0%) vennootschapsbelas&ng geheven. De tariefsopstap wordt in de moedermaatschappij tot uitdrukking gebracht.

Het effec&eve belas&ngtarief bedraagt 12,91% (2021: 36,69%). Het effec&eve belas&ngtarief wijkt af ten opzichte van het toepasselijke belas&ngtarief als gevolg van afwijkingen tussen de commerciële winst en de fiscale winst als gevolg van fiscaal (niet) a2rekbare kosten en (energie) investeringsa2rek, waardoor de fiscale winst over 2022 hoger uitvalt dan de commerciële winst. 25. Belas+nglaten+e

2022

Belas&nglaten&e

2021

5

-36

SRO is met ingang van 2016 belas&ngplich&g voor de vennootschapsbelas&ng. De bedrijfseconomische en fiscale boekwaarde wijken af van elkaar. In 2016 is de vorming van de ac&eve belas&nglaten&e verantwoord en in de volgende jaren de muta&e op deze laten&e. Accountantshonoraria

Met ingang van het boekjaar 2016 verricht BDO Audit & Assurance B.V. het onderzoek naar de jaarrekening. De in het boekjaar ontvangen facturen voor de externe accountant en de accountantsorganisa&e, genoemd in ar&kel 1, eerste lid, onder a en e, van de Wet toezicht accountantsorganisa&es, zijn als volgt: Onderzoek van de jaarrekening Andere controleopdrachten

110 19

82 39

129

121

Op fiscaal terrein wordt ondersteuning verleend door EY belas&ng adviseurs, deze vergoeding is niet opgenomen in bovenstaand overzicht.

- 66 -

OVERIGE GEGEVENS

NV SRO

OVERIGE GEGEVENS 1

Statutaire regeling winstbestemming

De winstbestemming vindt plaats in overeenstemming met ar&kel 21 van de statuten. Daarin wordt bepaald dat de winst, zoals die blijkt uit de vastgestelde winst-en-verliesrekening, geheel ter beschikking staat van de aandeelhouders.Voorstel is om deze winst toe te voegen aan de algemene reserves.

2

Bestemming van het resultaat over het boekjaar 2021

De jaarrekening 2021 is vastgesteld in de algemene vergadering gehouden op 18 mei 2022. De algemene vergadering hee2 de bestemming van het resultaat vastgesteld conform het daartoe gedane voorstel.

3

Voorstel bestemming resultaat 2022

De direc&e stelt voor om de winst over 2022 ad € 593.804 te reserveren. In afwach&ng van de goedkeuring van dit voorstel door de algemene vergadering is dit voorstel nog niet in de jaarrekening verwerkt maar opgenomen onder de post onverdeelde winst.

- 68 -

Controleverklaring van de onafhankelijke accountant Aan: de aandeelhouders en de raad van commissarissen van N.V. SRO

A. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2022

Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2022 van N.V. SRO te Amersfoort gecontroleerd. De jaarrekening omvat de geconsolideerde en de enkelvoudige jaarrekening. Naar ons oordeel geeft de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van N.V. SRO op 31 december 2022 en van het resultaat over 2022 in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 van het in Nederland geldende Burgerlijk Wetboek (BW). De jaarrekening bestaat uit: 1. de geconsolideerde en enkelvoudige balans per 31 december 2022; 2. de geconsolideerde en enkelvoudige winst-en-verliesrekening over 2022; en 3. de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie ‘Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening’. Wij zijn onafhankelijk van N.V. SRO zoals vereist in de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA).

Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. B. Informatie ter ondersteuning van ons oordeel Wij hebben onze controlewerkzaamheden bepaald in het kader van de jaarrekeningcontrole als geheel en bij het vormen van ons oordeel hierover. Onderstaande informatie ter ondersteuning van ons oordeel moet in dat kader worden bezien en niet als afzonderlijke oordelen of conclusies.

Controleaanpak continuïteit Zoals toegelicht in het onderdeel 'Continuïteit’ op pagina 32 van de jaarrekening en in het onderdeel ‘Ontwikkelingen financiële resultaten' op pagina 22 in het bestuursverslag heeft het bestuur zijn continuïteitsbeoordeling voor de periode van 12 maanden vanaf de datum van opmaken van de jaarrekening uitgevoerd en geen gebeurtenissen of omstandigheden geïdentificeerd die gerede twijfel kunnen doen ontstaan over de mogelijkheid van de entiteit om haar continuïteit te handhaven (hierna: continuïteitsrisico's). Onze werkzaamheden om de continuïteitsbeoordeling van het bestuur te evalueren omvatten onder andere:  nagaan of het bestuur gebeurtenissen of omstandigheden heeft geïdentificeerd die gerede twijfel kunnen doen ontstaan over de mogelijkheid van de onderneming om haar continuïteit te handhaven;  evalueren van de financiële situatie van de onderneming op balansdatum, waaronder de beoordeling van solvabiliteits- en liquiditeitsratio’s;  evalueren van de begrote operationele resultaten en daaraan gerelateerde kasstromen voor de periode van 12 maanden vanaf de datum van opmaken van de jaarrekening rekening houdend met ontwikkelingen in de branche en onze kennis uit de controle;  inwinnen van inlichtingen bij het bestuur over zijn kennis van continuïteitsrisico's na de periode van de door het bestuur verrichte continuïteitsbeoordeling.

Uit onze werkzaamheden blijkt dat de door het bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is en er geen continuïteitsrisico's zijn geïdentificeerd. Controleaanpak frauderisico’s Wij hebben risico’s geïdentificeerd en ingeschat op een afwijking van materieel belang op de jaarrekening die het gevolg is van fraude. Wij hebben tijdens onze controle inzicht verkregen in de entiteit haar omgeving, de componenten van het interne beheersingssysteem, waaronder het risico-inschattingsproces en de wijze waarop het bestuur inspeelt op frauderisico’s en het interne beheersingssysteem monitort en de wijze waarop de raad van commissarissen toezicht uitoefent, alsmede de uitkomsten daarvan. Wij verwijzen naar pagina 24 van het bestuursverslag, waarin het bestuur zijn frauderisicoanalyse heeft opgenomen. Wij hebben de opzet en de relevante aspecten van het interne beheersingssysteem en in het bijzonder de frauderisicoanalyse geëvalueerd alsook bijvoorbeeld de gedragscodes en de klokkenluidersregeling. Wij hebben de opzet en het bestaan geëvalueerd, en voor zover wij noodzakelijk achten, de werking getoetst van interne beheersmaatregelen gericht op het mitigeren van frauderisico’s.

Als onderdeel van ons proces voor het identificeren van risico’s op een afwijking van materieel belang in de jaarrekening die het gevolg is van fraude, hebben wij frauderisicofactoren overwogen met betrekking tot frauduleuze financiële verslaggeving, oneigenlijke toe-eigening van activa en omkoping en corruptie. Wij hebben geëvalueerd of deze factoren een indicatie vormden voor de aanwezigheid van het risico op afwijkingen van materieel belang als gevolg van fraude. Op basis van deze evaluatie hebben we, buiten de hieronder weergegeven frauderisico’s, geen aanvullende frauderisico’s geïdentificeerd.

De door ons geïdentificeerde frauderisico’s en uitgevoerde specifieke werkzaamheden zijn als volgt: Het risico dat het bestuur maatregelen van interne beheersing doorbreekt Frauderisico Het bestuur bevindt zich in een positie om fraude te plegen, omdat het in staat is de administratieve vastleggingen te manipuleren en frauduleuze financiële overzichten op te stellen door interne beheersingsmaatregelen te doorbreken die anderszins effectief lijken te werken. Daarom besteden wij bij al onze controles aandacht aan het risico van het doorbreken van maatregelen van interne beheersing door het bestuur bij: -

-

Journaalposten en andere aanpassingen die tijdens het opstellen van de jaarrekening zijn gemaakt. Schattingen en schattingsprocessen. Significante transacties buiten het kader van de normale bedrijfsuitoefening.

Controlewerkzaamheden en waarnemingen Wij hebben de opzet en het bestaan geëvalueerd van de maatregelen van interne beheersing in de processen voor het genereren en verwerken van journaalposten en het maken van schattingen, uitgaande van een risico op doorbreking van dat proces. We hebben het proces rondom de totstandkoming van financiële verslaggeving beoordeeld en daarbij met name de opzet en implementatie geëvalueerd van de interne beheersingsmaatregelen. Tevens hebben wij specifieke aandacht gegeven aan de toegangsbeveiligingen in het IT-systeem en de mogelijkheid dat hierin functiescheiding kan worden doorbroken. Wij hebben journaalposten geselecteerd op basis van risicocriteria en bijzondere combinaties, zoals handmatige memoriaalboekingen in de omzetverantwoording, memoriaalboekingen binnen het bankdagboek en kosten die direct zijn verantwoord vanuit het bankboek. Hierop zijn controlewerkzaamheden verricht, waarbij wij tevens aandacht hebben besteed aan significante transacties buiten de normale bedrijfsuitoefening. Daarnaast hebben wij controlewerkzaamheden verricht ten aanzien van belangrijke schattingen van het bestuur, waaronder de waardering van de onderhanden projecten en de voorziening groot onderhoud. Wij hebben de frauderisicoanalyse zoals opgenomen op pagina 24 van het bestuursverslag geëvalueerd.

Onze werkzaamheden hebben niet geleid tot specifieke aanwijzingen voor fraude of vermoedens van fraude ten aanzien van het doorbreken van de interne beheersing door het bestuur.

Het veronderstelde frauderisico rondom routinematige transacties binnen de omzetstromen is weerlegd. Het veronderstelde frauderisico op niet-routinematige transacties binnen de omzetstromen is niet weerlegd. Voor een toelichting op dit punt verwijzen wij naar de het geïdentificeerde frauderisico omtrent doorbreking van de interne beheersing door het bestuur. In onze controle bouwen wij een element in van onvoorspelbaarheid. Ook hebben wij de uitkomst van andere controlewerkzaamheden beoordeeld en overwogen of er bevindingen zijn die aanwijzing geven voor fraude of het niet-naleven van wet- en regelgeving. Wij hebben kennis genomen van de beschikbare informatie en om inlichtingen gevraagd bij de het bestuur, de raad van commissarissen en ook anderen binnen N.V. SRO waaronder de Manager Financieel Management & ICT. Hieruit volgden geen signalen van fraude die mogelijk kunnen leiden tot een afwijking van materieel belang. B. Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvat het jaarverslag andere informatie, die bestaat uit:  het bericht van de raad van commissarissen aan de aandeelhouders;  het bestuursverslag;  de overige gegevens.

Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie:  met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat;  alle informatie bevat die op grond van Titel 9 Boek 2 BW is vereist. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in Titel 9 Boek 2 BW en de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen van de andere informatie, waaronder het bestuursverslag en de overige gegevens in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. C. Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het bestuur en de raad van commissarissen voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met Titel 9 Boek 2 BW. In dit kader is het bestuur verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude.

Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur afwegen of de onderneming in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemd verslaggevingsstelsel moet het bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij het bestuur het voornemen heeft om de vennootschap te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening. De raad van commissarissen is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de vennootschap. Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate maar geen absolute mate van zekerheid waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13211513/1