bijlage 1 ontwerpbegroting.pdf
Tekst van het document
Kaders en wetgeving De uitvoering van de concessie is vastgelegd in concessieafspraken tussen ons en de vervoerder. Het onderdeel juridische zaken binnen het team bedrijfsvoering houdt zicht op of deze afspraken worden nageleefd conform de juridische context (controle op de naleving op de uitvoering ligt bij het team concessiemanagement). Ook houdt dit onderdeel zich bezig met vernieuwingen in de uitvoering van de concessie. Hierbij moet gedacht worden aan de juridische uitwerking van business cases en begeleiding van (Europese) aanbestedingen en sluiten van overeenkomsten. Daarin handelen we op basis van de juridische mogelijkheden zijn. Naast deze zaken begeleidt dit onderdeel uiteraard ook aanpassingen in wetgeving, zoals WetOpenbareOverheid, Wet Gemeenschappelijke regeling, WP2000, AVG en andere van toepassing zijnde wetgeving en kaderstellende richtlijnen.
Financieel Het team bedrijfsvoering heeft, behalve het ICT budget geen budgetten die direct gerelateerd zijn aan de werkzaamheden. De budgetten die het team bedrijfsvoering beheert zijn met name personeelskosten die worden gemaakt ten behoeve van de uitvoering van de taken van het OVbureau. Onder advieskosten valt de inhuur van derden voor ondersteuning in expertise die het OVbureau zelf niet heeft. De bijdrage aan NDOV/DOVA en publiek vervoer betreffen de jaarlijkse exploitatie bijdragen aan deze organisaties voor hun taak uitvoering die zij namens het OV-bureau doet. Het budget voor ICT is bestemd voor de aanschaf van hardware en software (licenties). De ramingen van de lasten en baten voor het onderdeel bedrijfsvoering zijn als volgt:
23
Bedragen x € 1.000,Realisatie 2022
Primaire Actuele begroting Actuele Begroting 2024 begroting 2023 2023 prognose 2023
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Lasten Lonen en salarissen
1.592
1.681
1.737
1.700
1.789
1.843
1.898
ICT
72
153
95
95
96
97
98
1.955 99
Bijdrage NDOV/DOVA
281
278
283
283
286
289
292
295
Bijdrage publiek vervoer
130
131
131
131
135
137
139
141
Advieskosten
24
35
28
28
28
29
29
30
Totaal lasten
2.098
2.278
2.274
2.237
2.335
2.395
2.456
2.520
774
779
779
779
779
779
779
779
Baten Lonen en salarissen Overig Totaal baten Saldo
6 780
779
779
779
779
779
779
779
-1.319
-1.499
-1.495
-1.458
-1.556
-1.616
-1.677
-1.741
24
4.Paragrafen Inleiding Artikel 26 van het BBV schrijft voor dat de voorgeschreven paragrafen, genoemd in artikel 9 van het BBV, worden opgenomen in de begroting. Indien een paragraaf niet aan de orde is, hoeft en wordt deze niet vermeld te worden. Voor het OV-bureau zijn de volgende paragrafen van belang in 2023: Bedrijfsvoering, Overhead, Weerstandsvermogen en risicobeheersing, Onderhoud kapitaalgoederen, Financiering en Verbonden partijen. 4.1 WEERSTANDSVERMOGEN EN RISICOBEHEERSING Het risicomanagement van het OV-bureau omvat de volgende elementen, die in hun samenhang worden toegepast (de risicomanagement-systematiek van het OV-bureau Groningen Drenthe): • Conservatief begroten. • Werken met een prognosemodel, op basis waarvan financiële mee- en tegenvallers tijdig gerapporteerd worden aan het bestuur, dat naar aanleiding hiervan zo nodig kan bijsturen. • Lopende het jaar prognosticeren met een minimale Landelijke Bijdrage Index (LBI) van 3,5%. • Werken met een weerstandscapaciteit om tegenvallers op te vangen. • Periodiek (begroting, jaarrekening, 1e en 2de tussenrapportage) actualiseren en beoordelen van alle relevante risico’s met financiële consequenties, zoals geïnventariseerd in deze notitie. • Zorgen voor beheersingsmaatregelen en, als tegenvallers optreden, zo nodig tijdig maatregelen nemen.
• Werken met een rekeningcourantfaciliteit om eventuele liquiditeitsvraagstukken als gevolg van optredende risico’s op te lossen.
Benodigd weerstandsvermogen Voor de berekening van de ondergrens van het weerstandsvermogen, hanteren we de berekening van de mogelijke risico’s, maal de kans dat het risico zich voor kan doen, maal het mogelijke gevolg in euro’s. Dit leidt tot een totaaloverzicht van risico’s en benodigde weerstandsvermogen. Deze is hieronder opgenomen. In de notitie Risicomanagement en weerstandsvermogen 2018-2022 zijn deze risico's nader beschreven en gekwantificeerd. Van deze geïnventariseerde risico’s is beoordeeld hoe groot de kans van optreden is en wat de gevolgen in financiële zin zijn. Op basis hiervan is de verwachtingswaarde van de risico’s berekend om zodoende het bedrag aan benodigde weerstandscapaciteit te kunnen bepalen. Bij de bepaling van dit bedrag is ervan uitgegaan dat de weerstandscapaciteit nodig is voor de korte termijn omdat het implementeren van dekkingsmaatregelen, veelal aanpassing van de dienstregeling, een minimale doorlooptijd heeft van driekwart jaar. Op deze wijze is de minimaal vereiste weerstandscapaciteit berekend op een bedrag van € 4,75 miljoen. Risico Tarievenbeleid Gevolgen grote infrastructurele werken Nalatig haltebeheer Projecten Leveringsproblemen waterstof Tussentijdse beëindiging concessie
Kans op Mogelijk gevolg Vereiste bedrag in het voordoen weerstandsvermogen 25% 675.000 168.750 90% 1.500.000 1.350.000 5% 40.000 0, begrotingsflexibiliteit 25% 262.000 65.500 15% 500.000 75.000 5% 4.500.000 225.000
25
Indexering
15%
375.000
Gevolgen SOV contract Nieuwe verdeling SOV Nieuwe betaalsystemen Open einde regeling hubtaxi Verhouding tussen bonussen en boetes
25% 25% 25% 25% 15%
1.875.000 3.000.000 940.000 200.000 75.000
Realisatie van landelijke en regionale reizigersopbrengsten Versterkingen vervoerders Boven reguliere inzet OV-stewards
25%
200.000
25% 15%
200.000 75.000
Niet kostendekkend evenementenvervoer
5%
50.000
Juridische risico’s mbt contracten Werkdruk en afhankelijkheid
25% 15%
2.250.000 75.000
Bijdragen provincies
15%
4.800.000 Totaal afgerond
0, begrotingsflexibiliteit 468.750 750.000 235.000 50.000 0, begrotingsflexibiliteit 50.000 50.000 0, begrotingsflexibiliteit 0, begrotingsflexibiliteit 562.500 0, begrotingsflexibiliteit 720.000 4.770.500 4.750.000
Beschikbaar weerstandsvermogen De beschikbare weerstandscapaciteit bedraagt na vaststelling van de jaarrekening 2022 en de bestemming van het resultaat: € 12,2 mln. In deze ontwerpbegroting wordt voorgesteld dit bedrag aan te wenden om het geprognotiseerde tekort over de periode 2023 – 2026 op te vangen. Eind 2026 is daarmee de weerstandscapaciteit volledig ingezet. Met de volledige inzet van de reserves (volledige weerstandscapaciteit) zal het OV-bureau niet meer in staat zijn financiële risico’s op te vangen. Elke financiële tegenvaller vanaf moment vaststelling van de ontwerpbegroting 2024 (medio 2023) zal niet meer uit eigen middelen kunnen worden gedekt. Voor elke tegenvaller zal dan door het bestuur een keuze moeten worden gemaakt hoe deze tegenvaller te dekken. Vanaf 2028 verwachten wij weer een positief resultaat te kunnen realiseren. Het is onze inzet vanaf dan de weerstandscapaciteit weer op te bouwen tot het gewenste niveau. In de loop van 2023 zal nog de notitie Risicomanagement en weerstandsvermogen worden geactualiseerd. Vanaf 2024 wordt structureel een uitname gedaan uit de bestemmingsreserve Duurzaamheid ZE. De opbrengsten die deze reserve aanvullen komen uit de verkoop van HBE’s. HBE’s worden verkocht tegen een marktwaarde en de opbrengst kan daardoor fluctureren. Het fluctuatie risico zal worden meegenomen in de berekening de weerstandscapaciteit.
TVOV 2023 Eind maart is de aanvraag ingediend voor de TVOV subsidie. Met het ministerie van I&W is daarbij verschil van inzicht ontstaan over de grondslag van de berekening van de maximale hoogte van de toekenning van de TVOV2023. Het ministerie heeft deze maximale toekenning gebaseerd op de opbrengstgegevens van Qbuzz. Het OV-bureau is van mening dat het ministerie hiervoor moet uitgaan van de gegevens van het OV-bureau als opbrengstverantwoordelijke van de GD concessie.
26
Er zal bezwaar worden ingediend tegen de beschikking. Mocht het bezwaar niet leiden tot een gewijzigd standpunt van het ministerie dan valt de subsidie voor de GD concessie € 5 mln lager uit dan waarmee rekening is gehouden (€2,6mln ipv €7,7mln).
Kengetallen In de paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing dient een basisset van financiële kengetallen te worden opgenomen. De invoering van de set van kengetallen is bedoeld om de financiële positie inzichtelijker te maken. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossing op de exploitatie, indien aanwezig. De netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen maakt in beeld wat het aandeel is van de verstrekte leningen is en dit betekent voor de schuldenlast. De solvabiliteit is het percentage eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen. De structurele exploitatieruimte wordt bepaald door het saldo van de structurele baten en lasten en het saldo van de structurele onttrekkingen en toevoegingen aan reserves gedeeld door de totale baten. De kengetallen grondexploitatie en belastingcapaciteit zijn voor het OV-bureau niet van toepassing aangezien er geen sprake is van grondexploitaties en het innen van belastingen binnen het OVbureau. De financiële kengetallen voor het OV-bureau hebben wij hierna weergegeven voor de jaren 2022 (jaarrekening), 2023 en 2024 (begroting) en de jaren 2025 tot en met 2027 (meerjarenraming). Kengetallen
Realisatie 2022
Primaire begroting 2023
Actuele prognose 2023
Begroting 2024
Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
-13%
-11%
-15%
-13%
-11%
-11%
0%
3%
4%
4%
Solvabiliteitsratio
44%
73%
78%
45%
36%
31%
22%
Structurele exploitatieruimte
-2%
-3%
-5%
-5%
-4%
-2%
-1%
0%
Raming 2025 3%
Raming 2026 4%
Raming 2027 4%
De netto schuldquote en de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen zijn negatief t/m 2024. Reden hiervoor is dat de schulden ten opzichte van de vlottende activa relatief laag zijn en dat er geen verstrekte leningen bij het OV-bureau aanwezig zijn. In dit geval zijn de vlottende activa hoger dan de schulden en dit levert een negatief kengetal op. Vanaf 2025 ontstaat er + kengetal doordat de vlottende activa als gevolg van de uitputting uit de reserves zijn gedaald. Een solvabiliteit van 50% betekent dat het OV-bureau beschikt over een gelijke verhouding eigen vermogen ten opzichte van het vreemde vermogen. Vanaf 2024 zakt deze onder de 50% waarmee het eigen vermogen dus daalt. Zoals eerder aangegeven is deze prognose een momentopname gelet op de grote onzekerheden qua kostenontwikkeling en omvang van de uitputting van de reserves.
4.2 ONDERHOUD KAPITAALGOEDEREN De paragraaf onderhoud kapitaalgoederen gaat over het onderhoud van kapitaalgoederen door het OV-bureau, conform artikel 26 van het BBV. In deze paragraaf is vastgelegd wat de maatregelen zijn voor een kapitaalgoed waarmee deze gedurende de levensduur op een bepaald kwaliteitsniveau gehouden. Sinds het boekjaar 2015 beschikt het OV-bureau over een remise in Groningen (aan de Peizerweg) en sinds 2020 is een remise in gebruik genomen aan de Tweede Bokslootweg in Emmen. In deze 27
remises worden bussen gestald van de vervoerder van de GD-concessie. De vervoerder betaalt hiervoor per jaar een huurbedrag aan het OV-bureau. Deze afspraak is vastgelegd in de GDconcessie en geldt voor de gehele looptijd van de concessie. Het OV-bureau is verantwoordelijk voor het onderhoud van de panden. De remises zijn geactiveerd en worden op de balans verantwoord onder de materiële vaste activa. De uitgaven voor dagelijks onderhoud worden in de begroting opgenomen en voor de uitgaven van groot onderhoud worden via de begroting onderhoudsvoorzieningen opgebouwd. Voor het groot onderhoud van de remise in Groningen en Emmen is een voorziening aanwezig. Basis van deze voorziening is het meerjarenonderhoudsplan, dat in 2021 is opgesteld door een externe deskundige partij, en zal periodiek op basis van voortschrijdend inzicht worden geactualiseerd met de provincie Groningen (dienstverlenend activabeheerder). De verwachte kosten voor dagelijks onderhoud, verzekering en belastingen van de remises zijn voor het boekjaar 2024 geraamd op € 123.000, - Voor 2024 zijn de verwachte uitgaven voor groot onderhoud € 90.000,. Deze kosten komen ten laste van de voorzieningen. Qua storting in de voorziening is er in de begroting vooralsnog rekening gehouden met een bedrag van € 93.000, -.
Hiervan is € 80.000 in de onderhoudsvoorziening voor de remise Groningen en € 13.000 in de onderhoudsvoorziening voor de remise te Emmen. De verwachting is dat ultimo 2024 de stand voorzieningen als volgt is: • Voorziening onderhoud remise Groningen € 559.000. • Voorziening onderhoud remise Emmen € 97.000 Het beleid van het hanteren van deze busremises is om de aan- en afrijdtijden van de vervoerder naar de stations in Groningen en Emmen te minimaliseren en op deze manier kosten te reduceren. Ook zijn op deze wijze deze strategische locaties voor de toekomst verzekerd als busremise, onafhankelijk van vervoerder of andere marktpartijen. Voor de locatie Iederz (uitbreiding locatie Peizerweg, Groningen) geldt dat er nog geen sprake is van onderhoudskosten. Deze locatie zal in 2023/2024 gereed worden gemaakt. Kosten hiervoor vallen in een apart project. Zie verder paragraaf Vastgoedbeheer binnen het gedeelte Concessiemanagement. 4.3 FINANCIERING Inleiding De financiering binnen het OV-bureau omvat het doel om een financieel gezonde organisatie te zijn. Dit blijkt uit repressief toezicht door de toezichthouder en het ontvangen van een goedkeurende controleverklaringen van de accountant, eveneens op het gebied van rechtmatigheid. Het onderdeel financiering bestaat uit de financierings- en dekkingsmiddelen. Hier vallen ook de onttrekkingen uit en stortingen in reserves onder.
Reserves De ramingen van de onttrekkingen aan en stortingen in de reserves zijn als volgt:
28
Bedragen * € 1.000
Actuele prognose 2023
Begroting 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Onttrekkingen Algemene reserve Bestemmingsreserve kwaliteitsimpuls Bestemmingsreserve kapitaallasten remise Emmen
3.496
3.500
3.200
1.400
586
500
500
224
0
-
39
39
39
39
39
Bestemmingsreserve COVID-19 Bestemmingsreserve Zero Emisssie Transitie * Totaal
2.132
0
0
0
0
518 6.685
16.700 20.739
3.074 6.537
3.238 4.677
3.408 4.033
Stortingen Algemene reserve Bestemmingsreserve kwaliteitsimpuls Bestemmingsreserve COVID 19 Bestemmingsreserve Zero Emisssie Transitie * Totaal
9.000
4.164
2.520
2.664
2.808
9.000
4.164
2.520
2.664
2.808
Saldo
2.315
-16.575
-4.017
-2.013
-1.225
Financieel Voor het begrotingsjaar 2024 wordt een tekort verwacht, na aanvullende bezuiniging op de DR, van € 2,5 mln. Het weerstandsvermogen zal met de volgens onderstaand overzicht worden uitgeput met € 3,5 miljoen. Saldo x € 1.000
Actuele prognose 2023
Begroting 2024
Stand totaal tekort actuele meerjarenbegroting
€
-3.714 €
Onttrekking restant COVID reserve
€
218
Ontrekking Algemene Reserve
€
Raming 2025
-8.153 €
Raming 2026
-8.046 €
Raming 2027
-6.058 €
Totaal
-3.683 €
-29.654
€
218
3.496 €
3.500 €
3.200 €
1.400 €
586 €
12.182
Maatregelen Bezuiniging DR
€
2.500 €
2.611 €
2.702 €
2.797 €
10.610
Aanvullende bijdrage partners
€
2.153 €
2.235 €
1.956 €
300 €
6.643
0 €
0 €
-0 €
0 €
-0 €
0
Totaal
€
Op basis van deze uitgangspunten is het tekort voor 2024 € 8,2 mln en is het meerjarig tekort (inclusief 2023) € 29,65 mln. De ramingen van de lasten en baten voor het onderdeel financiering zijn in onderstaand overzicht afzonderlijk zichtbaar gemaakt. Zichtbaar is welke financieringsbaten vanaf 2024 er nog gerealiseerd moeten worden voor een sluitende begroting (opgave financieringstekort: ‘stelpost overige baten’). Deelnemersbijdrage De structurele baten bestaan uit een jaarlijks geïndexeerde bijdragen van de provinciale deelnemers. De indexatie is gebaseerd op een vijfjarig gemiddelde van de kostenindex (LBI) voor diesel en elektra. De gehanteerde verhouding van de LBI diesel en LBI elektra is afgeleid van de aandrijving van busvloot (HVO bussen en elektrische bussen). De deelnemersbijdrage is als volgt verdeeld:
29
Bedragen x €
Actuele Begroting prognose 2023 2024
Raming 2025 Raming 2026
Raming 2027
Provincie Groningen
42.171.983
43.962.606
46.023.573
48.408.514
51.181.354
Provincie Drenthe
23.073.343
24.053.037
25.180.643
26.485.504
28.002.594
2.152.971
2.234.920
1.955.733
299.796
70.168.614
73.439.136
76.849.751
79.483.744
Nog aan te vullen financiering Totalen
65.245.326
Verder bestaan de baten uit een bijdragen voor de exploitatie van de organisatie, die worden betaald door de deelnemers. De uitsplitsing hiervan is als volgt:
Bedragen x €
Actuele Begroting prognose 2023 2024
Raming 2025 Raming 2026
Raming 2027
Provincie Groningen
345.600
345.600
345.600
345.600
345.600
Provincie Drenthe
247.550
247.550
247.550
247.550
247.550
Gemeente Groningen
164.950
164.950
164.950
164.950
164.950
Totalen
758.100
758.100
758.100
758.100
758.100
Financieringsfunctie en kaders Onder de financieringsfunctie worden alle activiteiten gerekend gericht op het afstemmen en optimaliseren van de inkomende en uitgaande geldstroom. Met uitvoering van de financieringsfunctie worden de middelen verschaft die voor het OV-bureau nodig zijn voor de uitvoering van de taken (genoemd in de gemeenschappelijke regeling), worden tijdelijke overschotten van liquide middelen uitgezet en worden voor tijdelijke tekorten middelen aangetrokken. Uitvoering financieringsfunctie Tijdelijk overtollige middelen dienen verplicht te worden aangehouden bij het Rijk (schatkistbankieren). Ook voor 2024 wordt er een drempel voor het verplicht aanhouden van tijdelijk overtollige middelen van ruim € 0,8 miljoen gehanteerd. Deze ruimte wordt gebruikt om door middel van spaarrekeningen een hoger rendement te genereren dan bij schatkistbankieren. Financieringsplanning en limieten In 2012 is de vermogensbeheerovereenkomst met de provincie Groningen aangepast naar aanleiding van de vaststelling van de notitie Risicomanagement en weerstandsvermogen, waarmee kortlopend krediet kan worden opgenomen, indien de liquiditeitssituatie van het OV-bureau daartoe aanleiding geeft. De vermogensbeheerovereenkomst met de provincie Groningen is na de invoering van het schatkistbankieren nog steeds geldig.
Van het onderdeel betreffende het uitzetten van tijdelijk overtollige middelen zal geen gebruik meer gemaakt worden. De mogelijkheid tot het opnemen van kortlopend krediet blijft bestaan. Voor de beheersing van risico’s met betrekking tot aangegane geldleningen zijn de kasgeldlimiet en de rente-risiconorm in het algemeen van belang. De kasgeldlimiet houdt in dat het kort lenen van geld beperkt is tot maximaal 8,2% van het begrotingstotaal en een minimumbedrag van € 2,5 miljoen. Ultimo 2023 is er geen sprake van geleend geld. Interne rentetoerekening vindt niet plaats bij het OV-bureau.
30
Het doel van de renterisiconorm is het beheersen van de renterisico’s op de vaste schuld (schuld met een rentetypische looptijd vanaf één jaar). Deze norm bedraagt 20% van het begrotingstotaal, een bedrag van meer dan € 20 miljoen. Aangezien bij het OV-bureau de vaste schuld bestaat uit een garantiesom van 1 miljoen, waarop tot aan het einde van de GD-concessie niet wordt afgelost, is de toepassing van de renterisiconorm is daarom niet relevant. Interne rentetoerekening vindt niet plaats binnen het OV-bureau. Benchmark uitgezette gelden Sinds 2014 is het verplicht schatkistbankieren ingevoerd. De ervaring sinds 2019 is, dat de door het Rijk vergoede rente extreem laag tot nihil is. Tevens valt door het verplichte karakter ervan het rendement op uitgezette gelden vrijwel niet te beïnvloeden. Alleen de vrije ruimte van circa € 0,8 miljoen hoeft niet verplicht te worden uitgezet bij het Rijk in het kader van schatkistbankieren. Door een arrangement met de huisbank is geregeld dat de vrije ruimte wordt benut. De tijdelijk overtollige middelen, ter grootte van € 0,85 miljoen, worden vanaf 2015 aangehouden op een spaarrekening met een variabele rente. Door de lage rentestand zijn echter de renteopbrengsten van deze spaarrekening gering. Om deze redenen achten wij het niet langer zinvol om een benchmark voor uitgezette gelden te hanteren.
4.4 BEDRIJFSVOERING (paragraaf) De paragraaf Bedrijfsvoering geeft een toelichting op de organisatiestructuur een de formatie van het OV-bureau. Organisatiestructuur In 2020 is de organisatiestructuur van het OV-bureau aangepast naar het onderstaande ‘stelstel van teams’. In de kern zijn de teams gepositioneerd die voor de primaire taakuitvoering staan: Ontwikkeling, Marktbewerking en Concessiemanagement. Deze teams ontwikkelen de dienstregeling, het OV-product, zij analyseren en bewerken de markt en managen (aansturen & beheren) de concessie-afspraken. Om deze teams ‘circuleren’ de uitvoerende teams bedrijfsvoering, communicatie en het secretariaat. Deze teams ondersteunen de primaire taak, door de organisatie en haar stakeholders te voorzien van (sturings-)informatie, randvoorwaardelijkheden en communicatie over het OV-product.
31
Organisatieformatie In de onderstaande tabel is de formatie opgenomen. In verband met de toepassing van de BBV weten regelgeving is daarbij de formatie opgesplitst in bedrijfsvoering en overhead. De formatie over 2024 is als volgt verdeeld over de verschillende organisatieonderdelen van het OV-bureau: Formatie 2024
Omvang in fte's Bedrijfsvoering
Directeur
Overhead
Totaal
-
1,00
1,00
Team ontwikkeling
6,08
1,00
7,08
Team marktbewerking
3,28
0,30
3,58
Team communicatie
1,86
0,43
2,29
Team concessiemanagement
5,96
1,18
7,14
Team Bedrijfsvoering
-
4,69
4,69
Secretariaat en HR ondersteuning
-
1,56
1,56
17,18
10,16
27,34
Totaal
4.5 OVERHEAD Inleiding In het herziene BBV worden de baten en lasten van de overhead niet meer onder de uitvoeringsinformatie bedrijfsvoering gepresenteerd, maar onder een afzonderlijk taakveld. Definitie overhead Er is een algemene definitie van overhead voorgeschreven vanuit het BBV. Uitgangspunt hierin is dat de lasten en baten direct worden toegerekend aan de betreffende taken. Onder overhead wordt verstaan het geheel van functies gericht op de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces. Aangezien er binnen het OV-bureau maar één programma is, namelijk Openbaar Vervoer, wordt dat gezien als het primaire proces. Voor het OV-bureau zijn toegerekend aan de overhead de volgende onderdelen: Directeur, Management en ondersteuning, Communicatie, Huisvesting, Financiën, Human Resource, Juridische zaken, Facilitair en IT. Financiën De ramingen van de lasten en baten voor het onderdeel overhead zijn als volgt: Bedragen x € 1.000,Realisatie 2022
Primaire Actuele begroting Actuele Begroting 2024 begroting 2023 2023 prognose 2023
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Lasten Lonen en salarissen
1.244
1.163
1.175
1.212
1.250
1.288
1.326
1.366
Huisvestingskosten
191
154
200
200
210
212
214
216
Kantoorkosten + I&A
232
234
234
234
236
239
241
244
Advieskosten
40
101
50
50
51
51
52
53
Totaal lasten
1.707
1.652
1.659
1.696
1.747
1.789
1.833
1.879
Lonen en salarissen
89
93
93
85
85
85
93
93
Huisvestingskosten
35
36
36
36
35
35
36
36
Kantoorkosten
11
15
15
15
15
15
15
15
Overig
3
-
-
-
-
-
-
-
138
144
144
136
135
135
144
144
-1.569
-1.508
-1.515
-1.560
-1.612
-1.654
-1.689
-1.735
Baten
Totaal baten Saldo
32
4.6 VERBONDEN PARTIJEN Inleiding Het doel van deze paragraaf is op een centrale plaats inzicht verschaffen in, en informatie verstrekken over, alle partijen waarmee het OV-bureau bestuurlijke of financiële banden onderhoudt. Inzicht hierin is relevant omdat betrokken partijen direct of indirect belast (kunnen) zijn met de uitvoering van beleid dat door het OV-bureau aan de betreffende partij is overgedragen en daarmee middelen van het OV-bureau gemoeid kunnen zijn en financiële risico’s worden gelopen. Het BBV schrijft in artikel 15 voor dat wanneer er sprake is van verbonden partijen binnen een GR, deze moeten worden opgenomen in de paragraaf verbonden partijen. Op 1 augustus 2019 is het OV-bureau toegetreden tot de GR Publiek Vervoer. Deze partij voert voor het OV-bureau een aantal taken uit. Zie Concessiemanagement. Op 9 april 2019 is het OV-Bureau lid geworden van de coöperatieve vereniging samenwerkingsverband DOVA, de landelijke samenwerking van Decentrale OV Autoriteiten op landelijk verbindende dossiers. Met DOVA wordt samengewerkt om de doelen van het OV-bureau te kunnen te bereiken. Zie Concessiemanagement. Samenwerken kan belangrijke voordelen opleveren met betrekking tot kosten, doelmatigheid en kwaliteit van de te leveren diensten. Voor het aangaan van een verbonden partij moet aan de volgende criteria worden voldaan: • Er is sprake van een publiek belang.
• Het publieke belang kan niet goed behartigd worden door middel van subsidies, regelgeving, toezicht of het inkopen van diensten of producten. • Een verbonden partij is de beste organisatievorm om taken uit te voeren. • De (financiële) risico’s die gepaard gaan met het aangaan van een verbonden partij staan in een redelijke verhouding tot het te dienen publieke belang. De doelstelling omtrent verbonden partijen binnen het OV-bureau is om zo weinig mogelijk taken weg te zetten bij verbonden partijen. Het interne beleid is hier dan ook op gericht. In het geval van DOVA is dit onontkoombaar aangezien DOVA alle data omtrent het OV op landelijk niveau beschikbaar stelt voor de reizigers. Deze data is dan ook noodzakelijk om een eenduidige, juiste, volledige en tijdige informatievoorziening te kunnen voeren. DOVA zorgt daarnaast voor belangenbehartiging namens alle decentrale overheden op landelijke OV-thema’s. In het geval van Publiek Vervoer is de samenwerking vanuit praktisch oogpunt, om de reiziger zo optimaal mogelijk te kunnen bedienen. Definitie verbonden partij De GR heeft verschillende mogelijkheden om het publiek belang te behartigen. Eén daarvan is het op afstand zetten van publieke taken en deze onder te brengen bij een verbonden partij.
Een verbonden partij is een privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisatie waarmee het OVbureau een bestuurlijk en een financieel belang heeft. Een financieel belang bestaat uit een door het OV-bureau ter beschikking gesteld bedrag, dat niet verhaald kan worden indien de verbonden partij failliet gaat, of het bedrag waarvoor het OV-bureau aansprakelijk is indien de verbonden partij haar verplichtingen niet na komt. Een bestuurlijk belang is zeggenschap, hetzij door vertegenwoordiging in het bestuur, hetzij door stemrecht. Elke deelnemer aan een verbonden partij is in principe voor zijn aandeel verantwoordelijk voor mogelijke tekorten binnen de verbonden partij.
33
Samenwerkingsverband DOVA Naam verbonden partij
Samenwerkingsverband DOVA
Rechtsvorm
Coöperatieve vereniging
Doel
Gezamenlijk werken aan thema's in het openbaar vervoer die door hun samenhang een landelijke aanpak behoeven om te komen tot verbeteringen in het openbaar vervoer. € 300.000
Bijdrage 2024 Koppeling met begroting
Verantwoord onder Bedrijfsvoering
Deelnemers belang
Regulier (5,3%), BISON ( 5,23%) en Zero Emissie (8,56%)
Bestuurlijk belang
Lid van de algemene ledenvergadering
Financieel belang
Jaarlijkse exploitatiebijdrage
Ontwikkelingen
Het continu verbeteren van de kwaliteit van OV-informatie, om er voor te zorgen dat elke reiziger upto-date reisinformatie kan ontvangen.Enkele items zijn: betalen in het OV, reisinformatie, doorstroming, sociale veiligheid, toegankelijkheid en toekomstvisie OV.
Veranderingen in het belang
In 2024 worden geen mutaties in de omvang van het deelnemersbelang verwacht
Risico's
Het betreft een coöperatieve vereniging u.a. wat betekent uitsluiting van aansprakelijkheid voor de deelnemers. De coöperatieve vereniging kan niet ten laste van leden verplichtingen aangaan, dan na goedkeuring van de algemene ledenvergadering.
Financiële kengetallen
Realisatie 2022
Begroot 2023
Begroot 2024
Eigen vermogen op 1-1
Nog niet bekend €
809.838
nog niet bekend
Eigen vermogen op 31-12
Nog niet bekend €
712.900
nog niet bekend
Vreemd vermogen op 1-1
Nog niet bekend
€
-
nog niet bekend
Vreemd vermogen op 31-12
Nog niet bekend
€
-
nog niet bekend
Resultaat (voor bestemming)
Nog niet bekend €
-26.937
nog niet bekend
34
Publiek Vervoer (bedrijfsvoeringsorganisatie) Naam verbonden partij
Publiek Vervoer
Rechtsvorm
Gemeenschappelijke regeling
Doel
Het creëren van een optimaal vervoersnetwerk in de provincies Groningen en Drenthe, dat betaalbaar en toekomstbestendig is; waarin duurzaam gebruik wordt gemaakt van alle vervoersmiddelen. € 140.000
Bijdrage 2024 Koppeling met begroting
Verantwoord onder Bedrijfsvoering
Deelnemers belang
3,0%
Bestuurlijk belang
Lid van het bestuur.
Financieel belang
15%, welke bestaat uit een jaarlijkse exploitatiebijdrage
Ontwikkelingen
Het doorontwikkelen van het publiek vervoer om onder andere en een optimaal vervoersnetwerk in de provincies Groningen en Drenthe te creëren, dat betaalbaar en toekomstbestendig is; waarin duurzaam gebruik wordt gemaakt van alle vervoersmiddelen.
Veranderingen in het belang
In 2024 geen mutaties in de omvang van het deelnemersbelang verwacht
Risico's
nnb
Financiële kengetallen
Realisatie 2022
Begroot 2023
Begroot 2024
Eigen vermogen op 1-1
€ 165.000
€ 23.000
€ 262.000
Eigen vermogen op 31-12
€ 430.000
€ 352.000
€ 263.000
Vreemd vermogen op 1-1
€ 191.000
€ 344.000
€ 45.000
Vreemd vermogen op 31-12
€ 228.000
€ 45.000
€ 45.000
Resultaat (voor bestemming)
€ 265.000
€ 2.000
€ 1.000
35
5. Financiële begroting Overzicht van baten en lasten De toelichting op het overzicht van baten en lasten is gebaseerd op artikel 19 van het BBV. Binnen het OV-bureau is er sprake van één programma, namelijk collectief personenvervoer per bus. Om een gedetailleerd beeld te kunnen geven, is dit programma opgedeeld in een zestal onderdelen, te weten: Ontwikkeling, Marktbewerking, Communicatie, Concessiemanagement, Bedrijfsvoering en Financiering. Het overzicht van baten en lasten voor het begrotingsjaar 2024 ziet er als volgt uit: Bedragen x € 1.000,-
Reiziger centraal Ontwikkeling
Baten
Lasten
Saldo
190
1.134
-944
Marktbewerking
-
154
-154
Communicatie
-
536
-536
68.312
151.254
-82.942
779
2.335
-1.556
Beheer Bedrijfsvoering Financiering bijdrage partners
68.016
68.016
Financiering specifieke subsidies
1.000
1.000
Aanvullende financiering
2.153
2.153
Subtotaal programma
140.450
155.413
-14.963
135
1.747
-1.612
Overhead Onvoorzien
Resultaat voor mutaties reserves
-
140.585
157.160
-16.575
Onttrekking aan Bestemmingsreserves
17.239
17.239
Onttrekking aan Algemene Reserve
3.500
3.500
Toevoeging aan Reserves
-4.164
-4.164
Verwacht resultaat
157.160
157.160
0
Ramingen Het verwachte exploitatieresultaat is deels gebaseerd op kosten- opbrengstramingen en gaat uit van een volledige financiering. Inherent aan het maken van ramingen is dat de werkelijke uitkomst kan afwijken. Tot 2023 hanteerde we het landelijk ontwikkelde Transdev opbrengstenmodel voor de meerjaren prognose van onze reizigersopbrengsten. Het gebruik van het Transdev model was gerelateerd aan de rijks beschikbaarheidsvergoedingen (BVOV) 2020, 2021 en 2022. In het Transdev model werd daarbij uitgegaan van groeistappen van +7% per jaar t/m 2025. In 2025 zou het niveau weer zijn hersteld naar het niveau van 2019 (van voor corona). De werkelijkheid verloopt anders. Voor de opbrengstenraming van begroting 2024 en verder hanteren we daarom niet meer het Transdev model. In 2022 zagen we al een duidelijk afvlakking van de groei en het zou niet reëel zijn om voor 2024 het Transdev % te verwerken in de prognose. Vast te stellen is dat het reisgedrag en
36
reispatroon van pre-corona anders is dan post-corona. De post-corona periode is te kort voor ervaringscijfers om de toekomstige ontwikkeling te kunnen prognosticeren. We hanteren nu een afvlakkend groeipercentage t/m 2027 (ten opzichte van elk voorgaand jaar). Percentage groei 2023 t.o.v. 2022 is relatief lager i.v.m. de rituitval door de stakingsdagen en dagen hier om heen. Percentage groei 2024 houdt rekening met "inhaaleffect" lagere omzet 2023. Vanaf 2025 hanteren we een afvlakkend groeicijfer. Verwachte groei reizigersinkomsten t.o.v. voorgaand jaar
Begroting 2024
Actuele prognose 2023
Autonome groei vanaf 2023
3,0%
Raming 2025
4,2%
Raming 2026
3,0%
Raming 2027
2,5%
2,0%
We hanteren het percentage van de autonome groei. Dit houdt in dat het percentage is gecorrigeerd voor de tariefstijging. Een tariefstijging doet de opbrengst stijgen, zonder toename van betalende reizigers. De groei van inkomsten met tariefstijging zou voor 2024 ca 15% zijn door de landelijk voorgestelde +11% tariefsverhoging. +15% geeft een vertekend beeld van de groei. Ramingen overige baten en lasten De ramingen met betrekking tot de overige baten en lasten zijn gebaseerd op extrapolaties op basis van de realisatie in de voorafgaande periode, daar waar nodig aangepast naar aanleiding van veranderende omstandigheden. De vergelijking van de realisatie 22, begroting 2023, actuele prognose, begroting 24 en meerjarenraming is als volgt: Bedragen x € 1.000 Ontwikkeling
Primaire Actuele Begroting 2024 Raming 2025 Raming 2026 Raming 2027 begroting 2023 prognose 2023 457 1.141 1.128 1.134 866 646 653
Marktbewerking
107
195
152
154
156
158
Communicatie
414
530
530
536
541
546
551
Concessiebeheer
139.699
124.406
136.344
151.254
143.789
148.765
153.922
Bedrijfsvoering
2.098
2.278
2.237
2.335
2.395
2.456
2.520
Overhead
1.707
1.652
1.696
1.747
1.789
1.833
1.879
Financiering
-
-
-
-
-
-
-
Totaal lasten
144.482
130.202
142.087
157.160
149.535
154.404
159.683
Primaire Actuele Begroting 2024 begroting 2023 prognose 2023
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Lasten
Baten
Realisatie 2022
Realisatie 2022
159
Ontwikkeling
190
190
190
190
190
190
190
Marktbewerking
-
-
-
-
-
-
-
Communicatie
0
-
-
-
-
-
-
Concessiebeheer
73.873
56.977
77.052
68.312
69.974
73.429
76.862
Bedrijfsvoering
780
779
779
779
779
779
779
Overhead Financiering bijdrage partners Financiering specifieke subsidies Aanvullende financiering
138
144
136
135
135
144
144
63.696
65.245
65.245
68.016
71.204
74.894
79.184
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000 300
7.714
650
-
2.153
2.235
1.956
Rentebaten
105
-
-
-
-
-
-
Totaal baten
147.496
124.985
144.402
140.585
145.518
152.391
158.458
37
Saldo Resultaat voor mutaties reserves Onttrekking aan bestemmingsreserve Onttrekking algemene reserve Toevoeging aan reserves Resultaat na mutaties reserves
Realisatie 2022
Primaire Actuele Begroting 2024 begroting 2023 prognose 2023
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
3.014
-5.217
2.315
-16.575
-4.017
-2.013
-1.225
6.471
4.717
3.189
17.239
3.337
3.277
3.447
-
500
3.496
3.500
3.200
1.400
586
-9.485
-
-9.000
-4.164
-2.520
-2.664
-2.808
-0
-0
0
0
0
0
0
Uiteenzetting financiële positie De uiteenzetting van de financiële positie is opgebouwd conform artikel 20 van het BBV. De werkelijke balans 2022 en de geprognosticeerde begin- en eindbalans van de jaren 2023 t/m 2027 zijn als volgt: Realisatie 2022
Primaire begroting 2023
Actuele prognose 2023
Materiële vaste activa
7.029
7.046
Totaal vaste activa
7.029
7.046
45.344
18.566
Balans (bedragen x € 1.000)
Begroting 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
7.046
10.433
10.155
9.921
9.653
7.046
10.433
10.155
9.921
9.653
24.587
8.535
3.222
316
0
Activa Vaste activa
Vlottende activa Uitzettingen met een looptijd <1 jaar Liquide middelen
801
801
801
801
801
801
801
Overlopende activa
2.072
1.700
1.700
2.200
2.200
1.800
1.400
Totaal vlottende activa
48.218
21.067
27.088
11.536
6.223
2.917
2.201
TOTAAL ACTIVA
55.247
28.113
34.134
16.378
12.838
11.854
Algemene reserve
12.182
11.682
8.686
1.986
586
0
Resultaat boekjaar
-1.782
0
0
0
0
0
Bestemmingsreserves
13.823
8.835
17.852
4.777
3.960
3.347
2.708
Voorzieningen
619
641
641
656
605
569
654
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
25.842
22.158
28.179
11.619
7.551
5.502
4.362
21.969
Passiva Vaste passiva
Vaste schulden met een looptijd >1 jaar Totaal vaste passiva
5.186 -
Vlottende passiva Vlottende schulden met een looptijd <1 jaar Overlopende passiva
11.776
315
315
350
326
335
358
17.630
5.640
5.640
10.000
8.500
7.000
7.133
Totaal vlottende passiva
29.405
5.955
5.955
10.350
8.826
7.335
7.491
TOTAAL PASSIVA
55.247
28.113
34.134
16.378
12.838
11.854
21.969
De berekening van het EMU-saldo van de realisatie 2022 en de begrotingsjaren 2023, 2024 en de meerjarenramingen 2025 t/m 2027 staat in het onderstaande overzicht vermeld.
38
De te verwachten investeringen en afschrijving over het begrotingsjaar 2024 zijn verantwoord in bijlage A. In Bijlage B is een overzicht van het verloop van de reserves en voorzieningen over de jaren 2022 tot 2027 opgenomen.
EMU-saldo (bedragen in € 1.000)
+
+
-
+
+ -
+
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) Afschrijvingen ten laste van de exploitatie Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie Uitgaven aan investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd De in mindering op onder 4 bedoelde investeringen gebrachte ontvangen bijdragen van het Rijk, de Provincies, de Europese Unie en overigen Verkoopopbrengsten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs) Boekwinst op desinvesteringen in (im)materiële vaste activa Uitgaven aan aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. Verkoopopbrengsten van grond (tegen verkoopprijs)
-
Boekwinst op grondverkopen Betalingen ten laste van de - voorzieningen Betalingen die niet via de exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves worden gebracht en die nog niet vallen onder één van de - andere genoemde posten Boekwinst bij verkoop van - deelnemingen en aandelen Berekend EMU-saldo
Realisatie 2022
Begroting 2023
Actuele begroting 2023
3.014
-5.217
-5.847
-16.575
-4.017
-2.013
-1.225
149
153
153
183
239
194
228
93
93
93
93
93
93
93
33
-
4.000
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
9
90
144
129
8
-
-
-
-
-
-
-
-
3.223
-4.980
Begroting 2024
9
-5.610
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
-
-
-
-
-20.389
-3.829
-1.855
-912
39
Overzicht van incidentele baten en lasten
Incidentele baten en lasten
Realisatie 2022
Actuele prognose 2023
Begroting 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Bedragen x € 1.000 Ontwikkeling Geen
0
-
0
0
0
0
-
0
0
0
-
0
0
0
9.000
-
0
0
0
0
-
0
0
0
1.000
1.000
1.000
1.000
2.153
2.235
1.956
300
0
0
0
2.744
2.664
2.808
Marktbewerking Geen Communicatie Geen Beheer verwaarding hbe
9.485
Bedrijfsvoering Geen Financiering Bijdragen waterstofproject
1.000
Incidentele bijdrage partners
7.714
1.000
Overhead Geen Onttrekking reserves Totaal incidentele baten
4.650 22.849
0
-
500
16.664
10.500
19.817
5.979
5.620
4.108
lasten Ontwikkeling Kwaliteitsimpuls incl. Chauffeursvoorziening busstation Groningen
500
500
224
0
-
0
0
0
-
0
0
0
1.000
1.000
1.000
0
0
0
2.520
2.664
2.808
0
0
0
Marktbewerking Geen Communicatie Geen Beheer 12.000
Subsidie laadinfrastructuur Incidentele bijdrage
7.714
transitie waterstof
1.000
1.000
1.000
Bedrijfsvoering 0
Geen
-
Reserves Toevoeging BR COVID 19 Toevoeging BR Zero Emissie T
9.485
9.000
4.164
Overhead 0
Geen Totaal incidentele lasten
18.199
10.500
17.664
3.744
3.664
3.808
40
Overzicht van baten en lasten per taakveld
Taakvelden (bedragen x €1.000)
Realisatie 2022
Primaire Begroting 2023 begroting 2023 na wijzigingen
Begroting 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Lasten Hoofdtaakveld 0 - Bestuur en ondersteuning 0.1 Bestuur 0.4 Overhead
1.707
0.10 Mutataties reserves
9.485
1.652
1.659
1.747
1.789
1.833
1.879
4.164
2.520
2.664
2.808
155.413
147.746
152.571
157.805
0.11 Resultaat Hoofdtaakveld 2 - Verkeer,vervoer en waterstaat 2.5 Openbaar vervoer
142.775
128.550
137.489
Baten Hoofdtaakveld 0 - Bestuur en ondersteuning 0.1 Bestuur
-
-
-
-
-
-
-
0.4 Overhead
138
144
144
135
135
144
144
6.471
5.217
5.847
20.739
6.537
4.677
4.033
-
-
-
-
-
-
-
147.358
124.841
133.157
140.450
145.383
152.247
158.314
0.10 Mutataties reserves 0.11 Resultaat Hoofdtaakveld 2 - Verkeer,vervoer en waterstaat 2.5 Openbaar vervoer Saldo Hoofdtaakveld 0 - Bestuur en ondersteuning 0.1 Bestuur
-
-
-
-
-
-
-
0.4 Overhead
-1.569
-1.508
-1.515
-1.612
-1.654
-1.689
-1.735
0.10 Mutataties reserves
-3.014
5.217
5.847
16.575
4.017
2.013
1.225
-
-
-
-
-
-
-
4.583
-3.709
-4.332
-14.963
-2.363
-324
510
0.11 Resultaat Hoofdtaakveld 2 - Verkeer,vervoer en waterstaat 2.5 Openbaar vervoer Totaal
€
-0 €
-0 €
0 €
-
€
-0 €
0 €
-0
41
MEERJARENRAMING In de meerjarenraming is voor de drie jaren volgend op het begrotingsjaar een uiteenzetting van de verwachte baten en lasten en een geprognosticeerde balans opgenomen. Daarna volgt er een toelichting op deze meerjarenraming. Hierin zijn de artikelen 22 en 23 uit het BBV gevolgd. Lasten (x € 1.000)
Realisatie 2022
Primaire Actuele begroting Actuele prognose begroting 2023 2023 na AB dec 2023 2022
Begroting 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
Marktbewerking Marktonderzoek Marktontwikkeling Tarieven en vervoerbewijzen
107 59 46 3
195 77 97 21
152 68 72 12
152 68 72 12
154 69 73 12
156 70 74 12
158 71 75 12
159 71 76 12
Communicatie Productpromotie Voorlichting Reisinformatie Reisbeleving Corporate communicatie
414 146 57 75 112 24
530 154 147 82 127 20
530 154 147 82 127 20
530 154 147 82 127 20
536 155 149 83 129 20
541 157 150 83 130 21
546 158 152 84 131 21
551 159 153 85 133 21
Ontwikkeling Ontwikkeling dienstregeling Strategische innovatie Reisinformatie en haltebeleid Onderzoek Consumentenplatform Kwaliteitsimpuls (uit bestemmingsreserve)
457 18 83 262 51 43 0
1.141 25 156 358 52 52 500
1.128 25 150 358 50 45 500
1.128 25 150 358 50 45 500
1.134 26 152 361 51 45 500
866 26 154 365 52 45 224
646 26 155 368 52 45 0
653 26 156 372 52 47 0
Concessiemanagement Beheer algemeen
139.699 191
124.406 175
133.404 200
136.344 200
151.254 202
143.789 204
148.765 206
153.922 208
GD concessie + versterkingen
123.561
118.356
127.250
130.205
135.946
140.446
145.361
150.449
0
-2.500
-2.611
-2.702
-2.797
Stelpost bezuiniging Dienstregeling Incidentele subsidie laadinfrastructuur Afrekening concessie 2021 GD concessie subsidie exploitatie waterstofbussen Nacht en evenementenvervoer Aanvullende incidentele subsidie GD concessie Bijdrage aanschaf waterstofbussen Emmen Q-liner 315 Lijn 922 Publiek Vervoer - lokale vervoersinitiatieven Publiek Vervoer - Hubtaxi Sociale veiligheid Bijdrage haltes gemeenten Hogere kosten waterstof Drenthe/Groningen Onderhoud stallingen Afschrijvingskosten stalling Groningen + Iedersz terrein
12.000 -983 1.000 450 7.714 4.250 523 7 1.025 480 735 17 400 193 96
Afschrijvingskosten stalling Emmen (uit bestemmingsreserve)
39
Eemalige kosten Iederzterrein Overige kosten GD concessie
1.000 568
1.000 571
1.000 571
1.000 591
1.000 612
1.000 633
1.000 655
559 29 1.179 323 649 35 752 244 97
559
543
578
598
620
642
1.179 550 762 35 518 244 97
1.179 550 761 35 518 245 97
1.220 334 810 35 536 310 153
1.263 346 838 35 554 312 153
1.307 358 868 35 574 314 153
1.353 371 898 35 600 316 153
39
39
39
39
0
0
0
0
39
39
39
400
400
400
Bedrijfsvoering Lonen en salarissen Bijdrage NDOV/ DOVA ICT Bijdrage Publiek Vervoer Advieskosten
2.098 1.592 281 72 130 24
2.278 1.681 278 153 131 35
2.274 1.737 283 95 131 28
2.237 1.700 283 95 131 28
2.335 1.789 286 96 135 28
2.395 1.843 289 97 137 29
2.456 1.898 292 98 139 29
2.520 1.955 295 99 141 30
Overhead Lonen en salarissen Huisvestingskosten Kantoorkosten Advieskosten
1.707 1.244 191 232 40
1.652 1.163 154 234 101
1.659 1.175 200 234 50
1.696 1.212 200 234 50
1.747 1.250 210 236 51
1.789 1.288 212 239 51
1.833 1.326 214 241 52
1.879 1.366 216 244 53
Totaal lasten
144.482
130.202
139.148
142.087
157.160
149.535
154.404
159.683
42
Baten (x € 1.000)
Realisatie 2022
Marktbewerking Marktbewerking
0 0
0 0
0 0
0
0
0
Communicatie
Primaire Actuele begroting Actuele prognose begroting 2023 2023 na AB dec 2023 2022
Begroting 2024
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
0 0
0 0
0 0
0 0
0 0
0
0
0
0
0
Communicatie
0
0
0
0
0
0
0
0
Ontwikkeling Reisinformatie en haltebeleid
190 190
190 190
190 190
190 190
190 190
190 190
190 190
190 190
Concessiemanagement GD concessie reizigersinkomsten (incl nacht en evenementenvervoer) GD concessie SOV Nacht en evenementenvervoer Overige GD inkomsten Verwaarding HBE middelen Derving dubbel opstaptarief Compensatie dubbel opstaptarief BVOV /TVOV Eigen bijdrage Hubtaxi Vastgoedbeheer - stallingen Kaartverkoop buurtbussen sociale veiligheid
73.873
56.977
65.943
77.052
68.312
69.974
73.429
76.862
26.373 27.901 450 79 9.485 0 0 8.836 107 590 53
25.954 29.695 568
27.772 30.268 571
29.061 29.883 571
33.688 28.836 591
35.930 29.846 612
38.137 30.890 633
40.286 31.971 655
9.000 -200 200 7.730 150 608 50
4.164 -200 200
2.520 -200 200
2.664 -200 200
2.808 -200 200
120 605 34
pm -200 200 6.529 150 605 47
114 867 52
118 895 54
122 926 56
126 957 58
Bedrijfsvoering Bijdrage lonen en salarissen Overig
780 774 6
779 779
779 779
779 779
779 779
779 779
779 779
779 779
Overhead Lonen en salarissen Huisvestingskosten Kantoorkosten Overig
138 89 35 11 3
144 93 36 15
144 93 36 15
136 85 36 15
135 85 35 15
135 85 35 15
144 93 36 15
144 93 36 15
Financiering Bijdragen partners (regulier) Specifieke subsidies Incidentele aanvullende bijdrage partners Rentebaten
72.515 63.696 1.000 7.714 105
66.895 65.245 1.000 650
66.245 65.245 1.000 0 0
66.245 65.245 1.000 0
71.169 68.016 1.000 2.153
74.439 71.204 1.000 2.235
77.850 74.894 1.000 1.956
80.484 79.184 1.000 300
Totaal baten
147.496
124.985
133.301
144.402
140.585
145.518
152.391
158.458
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
-4.017 224 39 3.074 3.200 0 -2.520 0
-2.013 0 39 3.238 1.400 0 -2.664 0
-1.225 0 39 3.408 586 0 -2.808 0
Bedragen x € 1.000
Resultaat voor mutaties voor reserves Onttrekking aan reserve kwaliteitsimpuls Onttrekking aan reserves kapitaalslasten Onttrekking bestemmingsreserve Zero Emissie T Onttrekking algemene reserve Onttrekking reserve COVID 19 Toevoeging aan bestemmingsreserve Zero Emissie T Resultaat na mutaties reserves
Realisatie 2022
3.014 0 39 4.650 1.782 -9.485 0
-200 200
Primaire Actuele begroting begroting 2023 2023 na AB dec 2022 -5.217 500 39 750 500 3.428
-5.847 500 39 518 2.876 1.914
0
0
Actuele prognose Begroting 2024 2023 2.315 500 39 518 3.496 2.132 -9.000 0
-16.575 500 39 16.700 3.500 0 -4.164 0
Toelichting op de meerjarenraming In het meerjarenperspectief tot en met 2027 wordt uitgegaan van een 0 resultaat door een taakstelling voor aanvullende financiering op te nemen voor het te verwachten tekort. In de meerjarenraming is daartoe bij de lasten vanaf 2025 rekening gehouden met een indexering van 3,5% (LBI).
43
Ramingen Het gepresenteerde exploitatieresultaat is deels gebaseerd op ramingen. Inherent aan het maken van ramingen is dat de werkelijke uitkomst kan afwijken.
Ramingen GD-concessie
De ramingen met betrekking tot de GD-concessie zijn gebaseerd op het prognosemodel van het OVbureau en de uitkomsten van de business case Zero Emissie. In dit model zijn de variabelen opgenomen die invloed hebben op het resultaat, zoals productiegegevens, prijsontwikkelingen en indices.
Ramingen overige baten en lasten De ramingen met betrekking tot de overige baten en lasten zijn gebaseerd op extrapolaties op basis van de realisatie in de voorafgaande periode, daar waar nodig aangepast naar aanleiding van veranderde omstandigheden.
Lasten De lasten voor het beheer van de concessie zijn vanaf 2024 gebaseerd op de business case Zero Emissie.
Baten De extra bijdragen voor specifieke subsidies over de jaren 2024 tot en met 2027 bestaan uit een bijdrage van diverse partijen voor het waterstofproject. Voor dit project is reeds € 7,5 miljoen aan subsidie vooruit ontvangen in 2019. Dit bedrag staat onder de overlopende passiva op de passivazijde van de balans vermeld en hiervan wordt jaarlijks een bedrag ad € 1 mln. onttrokken, gedurende de looptijd van de huidige GD-concessie tot en met 2029. Ook wordt vanaf 2024 een onttrekking gedaan uit de bestemmingsreserve inzake de verwaarding van de HBE.
Mutaties reserves Jaarlijks vindt er een onttrekking uit de bestemmingsreserve kapitaallasten remise Emmen plaats van € 39.000 ter dekking van de afschrijvingslasten. Daarnaast wordt er in de jaren 2023 t/m 2025 een uitputting verwacht van de reserve kwaliteitsimpuls van resp. € 500.000 in 2023 en 2024 en € 224.000 in 2025. Ter dekking van de kosten van de waterstofmoleculen wordt jaarlijks een onttrekking gedaan € 500-550K. Ook wordt de algemene reserve ingezet om de verwachte tekorten af te dekken.
44
6. Samenstelling bestuur Het strategisch beleid van het OV-bureau wordt bepaald door het algemeen bestuur, bestaande uit bestuurders van gedeputeerde staten van de provincies Groningen en Drenthe en het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Groningen. Daarnaast is er een dagelijks bestuur dat bestaat uit drie gedeputeerden/bestuurders van genoemde overheden.
Bestuurders Op 15 maart 2023 vonden er Provinciale Statenverkiezingen plaatst. Dit zal leiden tot een andere samenstelling van het algemeen en dagelijks bestuur. Bij het opstellen van deze ontwerpbegroting waren deze nieuwe samenstellingen nog niet bekend. Het algemeen bestuur en dagelijks bestuur bestond per 1 januari 2023 uit de onderstaande bestuurders. • • • • • • • • • •
Fleur Gräper-van Koolwijk (voorzitter), gedeputeerde provincie Groningen Melissa van Hoorn, gedeputeerde provincie Groningen Ijzebrand Rijzebol, gedeputeerde provincie Groningen Nelleke Vedelaar, gedeputeerde provincie Drenthe Hans Kuipers, gedeputeerde provincie Drenthe Henk Jumelet, gedeputeerde provincie Drenthe Philip Broeksma, wethouder gemeente Groningen Rik van Niejenhuis, wethouder Gemeente Groningen Inge Jongman, wethouder Gemeente Groningen Rosalinde Hoorweg (secretaris), directeur OV-Bureau
De belangrijkste taken van het algemeen bestuur zijn: • het vaststellen van de begroting • het vaststellen van de jaarrekening Het dagelijks bestuur van het OV-bureau bestaat per 1 januari 2023 uit drie bestuurders verkeer en vervoer: • Fleur Gräper-van Koolwijk (voorzitter), gedeputeerde provincie Groningen • Nelleke Vedelaar, gedeputeerde provincie Drenthe • Philip Broeksma, wethouder gemeente Groningen • Rosalinde Hoorweg (secretaris), directeur OV-Bureau In volgorde zoals bovenstaand genoemd:
De belangrijkste taken van het dagelijks bestuur zijn: • Het voorbereiden van besluiten van het algemeen bestuur
45
• • •
Het uitvoeren van besluiten van het algemeen bestuur in samenspel met de directeur van het OV-bureau Het vaststellen van de aanbestedingsdocumenten voor de aanbestedingen van openbaar vervoer Het verlenen, wijzigen of intrekken van concessies voor het verrichten van openbaar vervoer
46
7. Bijlagen Bijlage A Afschrijvingsoverzicht Voor de afschrijving gelden de volgende uitgangspunten: Activa met economisch nut en een verkrijgingsprijs van minder dan € 10.000 worden niet geactiveerd, uitgezonderd gronden en terreinen. Gronden en terreinen worden altijd geactiveerd; Met de waardering van activa wordt het de nodige voorzichtigheid in acht genomen: de afschrijvingen dienen niet te laag te zijn (voorzichtigheidsbeginsel); Afschrijvingen vindt plaats met ingang van het jaar na verwerving van het actief. Het OV-bureau hanteert de volgende afschrijvingstermijnen: • Gronden en terreinen Geen afschrijving • Onroerend goed (busremises) 40 jaar • Kantoormeubilair 7 jaar • Automatiseringsapparatuur 3 jaar • Overige activa Afhankelijk van de verwachte economische levensduur Voor 2024 ziet het verwachte afschrijvingsoverzicht er als volgt uit: Investeringen met een economisch nut
Aanschaf-waarde 1-1
Cumulatieve afschrijving t/m 2023
Peizerweg 128
1.833.000
-
Iedersz terrein
2.400.000
Boekwaarde 1-1-2024
Investeringen
1.833.000
Afschrijving boekjaar 2024
Boekwaarde 31-12-2024
-
-
2.400.000
1.833.000 2.400.000
Tweede Bokslootweg
485.071
-
485.071
-
-
485.071
Gronden en terreinen
4.718.071
-
4.718.071
-
-
4.718.071
Busremise Peizerweg
3.691.910
710.185
2.981.725
-
92.298
2.889.427
Opstal Iedersz terrein
1.400.000
56.000
1.344.000
Busremise Emmen
1.566.861
156.448
1.410.413
-
39.172
1.371.241
Gebouwen
6.658.771
866.633
5.792.138
-
187.469
5.604.669
23.126
19.822
3.304
-
3.304
0
107.168
61.240
45.928
-
15.310
30.618
130.294
81.062
49.232
-
18.613
30.619
3.767
3.767
11.000
22.000
Inrichting en inventaris 2017 Inrichting en inventaris 2019 Inrichting en inventaris Automatisering 2020
1.400.000
-
-
Automatisering 2022
33.000
Automatisering Zonnepanelen Peizerweg Overige MVA
36.767
3.767
33.000
-
11.000
22.000
82.990
20.749
62.241
-
4.150
58.092
Totaal MVA
33.000
82.990
20.749
62.241
-
4.150
58.092
11.626.893
972.211
10.654.682
-
221.232
10.433.450
47
Bijlage B Overzicht reserves en voorzieningen Bedragen x € 1.000 Reserves
Verwachte stand per 31-12-2022
Algemene reserve
12.182
Totaal algemene reserve
12.182
BR kwaliteitsimpuls BR dekking kapitaallasten remise Emmen BR COVID 19
8.686
1.224
1.224
0
500
724
1.449
1.449
0
39
1.410
2.132
0
3.914
13.823
Totaal reserves
26.005 Verwachte stand per 31-12-2022
9.000
518
15.718
1.782
12.041
9.000
3.189
17.852
1.782
24.223
9.000
6.685
26.538
Verwachte stand per Toevoeging Onttrekking 31-12-2023 Mutaties 2023
Verwachte stand per Toevoeging Onttrekking 31-12-2024 Mutaties 2024
565
80
86
559
76
13
1
88
13
4
97
569
93
9
653
93
90
656
Verwachte stand per 1-1-2024
8.686
BR kwaliteitsimpuls
Voorziening onderhoud remise Groningen Voorziening onderhoud remise Emmen Totaal voorzieningen
-
7.236
8
Totaal algemene reserve
Voorzieningen
-
2.132
80
8.686
BR Zero Emissie Transitie Totaal bestemmingsreserves Totaal reserves
1.782
493
Algemene reserve
BR dekking kapitaallasten remise Emmen BR COVID 19
-
8.686
3.496
Totaal bestemmingsreserves
Reserves
-
3.496 -
7.236
Voorziening onderhoud remise Groningen Voorziening onderhoud remise Emmen Totaal voorzieningen
12.182 12.182
BR Zero Emissie Transitie
Voorzieningen
Na bestemming Verwachte Mutaties prognose 2023 resultaat stand per 2022 Toevoeging Onttrekking 1-1-2023 Toevoeging Onttrekking 31-12-2023 Bestemming resultaat 2022
Verwachte stand per Toevoeging Onttrekking 31-12-2024 Mutaties 2024
Verwachte stand per Toevoeging Onttrekking 31-12-2025 Mutaties 2025
3.500
5.186
0
3.200
1.986
-
3.500
5.186
-
3.200
1.986
724
0
500
224
0
224
0
1.410
0
39
1.371
0
39
1.332
0
0
0
0
0
15.718
4.164
16.700
3.182
2.520
3.074
2.628
17.852
4.164
17.239
4.777
2.520
3.337
3.960
26.538
4.164
20.739
9.963
2.520
6.537
5.946
Verwachte stand per 1-1-2025
Verwachte stand per Toevoeging Onttrekking 31-12-2025 Mutaties 2025
0
Verwachte stand per Toevoeging Onttrekking 31-12-2026 Mutaties 2026
559
80
143
496
80
128
448
97
13
1
109
13
1
121
656
93
144
605
93
129
569
48
Reserves
Algemene reserve Totaal algemene reserve BR kwaliteitsimpuls BR dekking kapitaallasten remise Emmen BR Zero Emissie Transitie Totaal bestemmingsreserves Totaal reserves
Voorzieningen Voorziening onderhoud remise Groningen Voorziening onderhoud remise Emmen Totaal voorzieningen
Verwachte stand per 1-1-2026
Verwachte stand per Toevoeging Onttrekking 31-12-2026 Mutaties 2026
Verwachte stand per Toevoeging Onttrekking 31-12-2027 Mutaties 2027
1.986
0
1.400
586
0
586
0
1.986
-
1.400
586
-
586
-0
0
0
0
0
0
0
0
1.332
0
39
1.293
0
39
1.254
2.628
2.664
3.238
2.054
2.808
3.408
1.454
3.960
2.664
3.277
3.347
2.808
3.447
2.708
5.946
2.664
4.677
3.933
2.808
4.033
2.708
Verwachte stand per 1-1-2027
Verwachte stand per Toevoeging Onttrekking 31-12-2027 Mutaties 2027
448
80
7
521
121
13
1
133
569
93
8
654
49
Bijlage C Afkortingenwijzer AB Algemeen Bestuur AVG Algemene verordening gegevensbeheer AZC Asielzoekerscentrum BBV Besluit Begroting en Verantwoording BI Business Intelligence BR ZET Bestemmingsreserve Zero Emissie Transitie BTW Belasting over de toegevoegde waarde CAO Collectieve Arbeidsovereenkomst CBS Centraal Bureau voor de Statistiek CO₂ Koolstofdioxide CROW Centrum voor Regelgeving en Onderzoek in de Grond-, Water- en Wegebouw en de Verkeerstechniek CT-kaart Losse kaart voor actiedoeleinden, voorzien van een chip DB Dagelijks Bestuur DOVA Decentrale Openbaar Vervoer Autoriteiten DRIS Dynamisch Reizigersinformatiesysteem DRU Dienstregelingsuur DVO Dienstverleningsovereenkomst EU Europese Unie FCHJU Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking, ook bekend als de FCH FCH Joint Undertaking (JU), is een publiek private samenwerking tussen de Europese Commissie (EC), de Europese brandstofcel- en waterstof industrie en onderzoeksinstellingen Fte Fulltime-equivalent GD-concessie Concessie stads- en streekvervoer Groningen en Drenthe GR Gemeenschappelijke regeling GZI Gaszuiveringsinstallatie HOV De treinvervangende HOV-lijnen 305 en 314 (Hoogwaardig Openbaar Vervoer) HVO Hydrotreated Vegetable Oil I&A Informatie & Analyse ICT Informatie en Communicatie Technologie JIVE Joint Initative for hydrogen Vehicles across Europe KLOV Kleinschalig Openbaar Vervoer; zes regioconcessies KpVV
Kennisplatform Verkeer en Vervoer KTO Klanttevredenheidsonderzoek Ktv Klanttevredenheid LBI Landelijke Bijdrage Index MBO Middelbaar Beroeps Onderwijs MKB Midden- en kleinbedrijf MVA Materiële vaste activa MT Managementteam NDC NDC Mediagroep, uitgeverij van diverse kranten, weekbladen, etc. NDOV Nationale data openbaar vervoer NG Noord-Groningen OV Openbaar vervoer P+R Parkeren en reizen PV Publiek Vervoer RSP Regio Specifiek Pakket RUG Rijksuniversiteit Groningen
50
SiSa Single Information Single Audit SOV Studenten Openbaar Vervoerkaart TLS Trans Link Systems UMCG Universitair Medisch Centrum Groningen VPB Vennootschapsbelasting WGR Wet Gemeenschappelijke Regelingen Wmo Wet maatschappelijke ondersteuning WNT Wet Normering Topinkomens
51
Bijlage D: netwerken
52
HOV trein/bus + basisnet
Binnen 400 meter van halte
Binnen 2000 meter van halte
53
HOV trein/bus + basisnet + aanvullend
Binnen 400 meter van halte
Binnen 2000 meter van halte
54
OV-bureau Groningen Drenthe Postadres Postbus 189 9400 AD Assen Bezoekadres Overcingellaan 15e 9401 LA Assen
info@ovbureau.nl
55