CConstaterende datGilze en Rijen
Koppel je AI →
Document · PDF

ap 8 meerjaren programma grondexploitaties 2021 zonder bijlagen

Raadscommissie Middelen 31 mei 2021, gemeente Gilze en RijenBij agendapunt: Ontwerp-raadsvoorstel inzake het Meerjaren Programma Grondexploitaties 202121.109 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Boekwaarde Boekwaarde per 31-12-2018 per 31-12-2019 823.886 5.478.338 -1.128.414 2.592.355 -313.965 6.145.754 663.928 1.125.743 15.387.625 269.424 544.537 -1.306.129 13.967.118 3.642.818 -767.377 16.350.390 31.738.015

925.160 5.675.116 -522.521 2.645.068 -172.863 6.520.065 -142.605 1.133.875 16.061.295 -123.743 469.627 -1.171.550 11.117.857 3.666.418 -995.583 12.963.026 29.024.322 -9%

Lasten 2020

Baten 2020

86.703 395.307 191.239 66.195 14.798 147.958 360.550 42.422 1.305.172 22.924 22.970 55.476 64.769 23.357 143 189.640 1.494.812

7.071 12.265 177.260 705.084 1.825 903.505 2.210 815.320 6.782.220 2.471 253.812 7.856.033 8.759.538

Boekwaarde per 31-12-2020 1.004.793 6.070.423 -343.547 2.711.263 -158.065 6.490.762 -487.139 1.174.471 16.462.962 -103.028 -322.723 -1.116.075 4.400.407 3.687.304 -1.249.253 5.296.634 21.759.596 -25%

Tabel 9; boekwaarden grondexploitaties

4.3 Winst- en verliesnemingen Bij de bepaling van de winstneming is de "percentage of completion" regel uit het BBV toegepast. Daarbij wordt een deel van het verwachte eindresultaat tussentijds als winst genomen naar rato van de gerealiseerde baten en lasten. Deze tussentijdse winst drukt daarmee als last op de grondexploitatie (en dus op het verwachte eindresultaat) en wordt gedoteerd aan de algemene reserve grondexploitaties. In tabel 10 op de volgende pagina worden per grondexploitatie de genomen winsten in 2020 getoond.

19

Winstneming 2020 74.513 42.163 303.772 420.448 103.029 515.035 280.335 555.551 476.798 1.930.748 2.351.196

Grondexploitatie Centrumplan Gilze (parkdeel) Eikenveld Vliegende Vennen Noord Oost Subtotaal woningbouw Haansberg Europalaan Haansberg Oost Midden-Brabant Poort (ingebrachte grond) Midden-Brabant Poort fase 1 Vliegende Vennen Paarse Strook Subtotaal bedrijventerreinen Totaal

Tabel 10; winstnemingen grondexploitaties

Inclusief deze winstnemingen (die de boekwaarde verlagen aangezien deze als last op de grondexploitaties drukken) laat het verloop van de boekwaarde het volgende beeld zien. Omschrijving In exploitatie genomen gronden woningbouw In exploitatie genomen gronden bedrijventerreinen Totaal

Stand per 13-12-2019

Lasten 2020

16.061.296 1.305.172

Baten 2020

Winstneming Stand per 2020 31-12-2020

903.505

420.448

16.883.410

189.640 7.856.033

1.930.748

7.227.381

29.024.322 1.494.812 8.759.538

2.351.196

24.110.792

12.963.026

Tabel 11; verloop boekwaarde inclusief winstnemingen

Voor projecten waarin, naar verwachting, niet alle kosten gedekt worden door opbrengsten vormen wij een voorziening. We brengen dit bedrag ten laste van de algemene reserve grondexploitatie. Jaarlijks bezien we bij de jaarrekening of we de gronden moeten afwaarderen en een verliesvoorziening moeten treffen. In de tabel hieronder worden per grondexploitatie de dotatie aan c.q. onttrekking uit de verliesvoorziening getoond.

Grondexploitatie

Verliesnemingen 2020

Alphenseweg (OBS de Wildschut) Centrumplan Gilze (centrumdeel) Centrumplan Rijen Oost Subtotaal woningbouw Midden-Brabant Poort fase 2 Subtotaal bedrijventerreinen Totaal

1.717 50.193 -117.006 -65.096 -75.000 -75.000 -140.096

Tabel 12; verliesvoorziening grondexploitaties

De voorziening verwachte verliezen heeft hierdoor per ultimo 2020 een stand van €9.035.248. Het totale resultaat van de grondexploitaties over 2020 bedraagt derhalve €2.491.292. Opgebouwd uit €2.351.196 aan winstnemingen en een onttrekking uit de verliesvoorziening van €140.096, zie tabel 13 op de volgende pagina.

20

Omschrijving In exploitatie genomen gronden woningbouw In exploitatie genomen gronden bedrijventerreinen

Stand per 13-12-2019

Lasten 2020

Winstneming Stand per 2020 31-12-2020

903.505

420.448

16.883.410

189.640 7.856.033

1.930.748

7.227.381

Totaal

29.024.322 1.494.812 8.759.538

2.351.196

24.110.792

Omschrijving

Stand per 13-12-2019

Voorziening verwachte verliezen Totaal resultaat grondexploitaties

16.061.296 1.305.172

Baten 2020

12.963.026

Onttrekking Stand per verliesvoor31-12-2020 ziening 2020

-9.175.344

-140.096

-9.035.248

2.491.292

Tabel 13; resultaat 2020 grondexploitaties

4.4 Prognose grondexploitaties In onderstaande tabel zijn naast de boekwaarden per ultimo 2020 ook de nog te realiseren kosten (inclusief indexering en rente) en opbrengsten opgenomen. Met het verwachte resterende (dus exclusief reeds genomen winsten) resultaat op eindwaarde als sluitstuk.

Grondexploitatie Alphenseweg (OBS de Wildschut) Centrumplan Gilze (centrumdeel) Centrumplan Gilze (parkdeel) Centrumplan Rijen Oost Eikenveld Tussen de Leijen Vliegende Vennen Noord Oost Wendel Zuid Subtotaal woningbouw Haansberg Europalaan Haansberg Oost Midden-Brabant Poort (ingebrachte grond) Midden-Brabant Poort fase 1 Midden-Brabant Poort fase 2 Vliegende Vennen Paarse Strook Subtotaal bedrijventerreinen Totaal

Boekwaarde per 31-12-2020 1.004.793 6.070.423 -269.034 2.711.263 -115.902 6.490.762 -183.367 1.174.471 16.883.410 192.312 -835.740 4.955.958 3.687.304 -772.455 7.227.380 24.110.791

Verwachte lasten 387.562 1.833.009 1.507.376 2.189.199 76.530 6.903.652 1.239.067 1.789.787 15.926.182 247.059 769.393 921.425 1.675.639 140.303 3.753.819 19.680.001

Verwachte baten 703.840 2.415.810 2.176.188 2.100.728 14.712.711 2.091.949 4.243.187 28.444.412 1.601.293 6.692.753 4.434.789 792.855 13.521.690 41.966.102

Verwachte eindwaarde -688.515 -5.487.622 937.845 -2.799.735 39.372 1.318.297 1.036.249 1.278.929 -4.365.180 1.161.921 66.347 815.371 -928.154 1.425.006 2.540.490 -1.824.690

Verwacht eindjaar 2022 2025 2024 2023 2021 2027 2023 2026 2020 2023 2030 2030 2030 2023

Tabel 14; verwachte eindwaarde grondexploitaties

Uit bovenstaande tabel valt het volgende af te lezen: De waardering van de bouwgronden in exploitatie per 31 december 2020 bedraagt €24.110.791 en is gebaseerd op de geactualiseerde grondexploitaties per ultimo 2020 (dit is de beste inschatting op het moment van actualiseren, omgeven door de nodige aannames en veronderstellingen). In alle gemeentelijke grondexploitaties tezamen moet nog €41.966.102 aan opbrengsten worden gerealiseerd. Om de boekwaarde van de huidige projecten ook daadwerkelijk terug te kunnen verdienen, zijn naast het realiseren van opbrengsten ook investeringen nodig. Om de grondexploitaties af te ronden moet nog €19.680.001 aan kosten worden gemaakt.

21

Het verwachte resterende (dus exclusief reeds genomen winsten) resultaat op eindwaarde voor alle woningbouwexploitaties tezamen bedraagt -€4.365.180 (boekwaarde per ultimo 2020 plus de nog te verwachte lasten minus de nog te verwachte opbrengsten). Alle bedrijventerreinexploitaties tezamen laten een positief verwacht resterend (dus exclusief reeds genomen winsten) resultaat zien van €2.540.490 (boekwaarde per 1 januari 2021 plus de nog te verwachte lasten minus de nog te verwachte opbrengsten). Onderstaande grafiek geeft het verloop van de boekwaarde, de verwachte lasten, de verwachte baten en het verwachte resterende resultaat (eindwaarde) over de afgelopen drie jaar weer.

Grafiek 2; verloop grondexploitatieportefeuille

Van grafiek twee kan het volgende worden afgelezen: De boekwaarde is in 2020 gedaald met circa €4,9 miljoen, ofwel circa 17%. Per ultimo 2020 bedraagt de boekwaarde daarmee circa €24,1 miljoen. Dit is ongeveer het bedrag dat de gemeente kwijt is als men besluit te stoppen met alle grondexploitaties. Naarmate dit bedrag lager wordt, daalt dus het geïnvesteerd vermogen en het daarmee gepaarde gaande risico. Op basis van de geactualiseerde grondexploitaties zal de boekwaarde naar verwachting de komende jaren verder afnemen omdat er meer opbrengsten dan kosten worden verwacht. De nog te realiseren kosten zijn in 2020 gedaald met circa €4,4 miljoen ofwel circa 18%. De nog te realiseren opbrengsten zijn in 2020 gedaald met circa €10,5 miljoen ofwel circa 20%. Het per saldo verwachte negatieve resterende resultaat (eindwaarde) op alle grondexploitaties is verder verslechterd. In de jaarrekening 2019 is een negatief resultaat gerapporteerd van €0,6 miljoen. In de jaarrekening 2020 is een negatief resultaat gerapporteerd van €1,8 miljoen (grotendeels veroorzaakt door tussentijdse winstnemingen die drukken als last op de grondexploitaties). De saldi van positieve en negatieve grondexploitaties moeten echter separaat worden beschouwd vanwege de te vormen voorzieningen voor verliesgevende grondexploitaties (zoals toegelicht in paragraaf 4.3).

22

4.5 Verwachte resterende eindwaarde grondexploitaties In tabel 15 hieronder worden de verwachte resterende resultaten op eindwaarde (dus exclusief reeds genomen winsten) zoals opgenomen in de jaarrekening 2018, 2019 en 2020 met elkaar vergeleken. In hoofdstuk 5 worden deze verschillen per grondexploitatie toegelicht. Grondexploitatie Alphenseweg (OBS de Wildschut) Centrumplan Gilze (centrumdeel) Centrumplan Gilze (parkdeel) Centrumplan Rijen Oost Eikenveld Tussen de Leijen Vliegende Vennen Noord Oost Wendel Zuid Subtotaal woningbouw Haansberg Europalaan Haansberg Oost Midden-Brabant Poort (ingebrachte grond) Midden-Brabant Poort fase 1 Midden-Brabant Poort fase 2 Vliegende Vennen Paarse Strook Subtotaal bedrijventerreinen Totaal Tabel 15; verloop resultaten grondexploitaties

Jaarrekening Jaarrekening 2018 2019 -701.342 -686.729 -5.472.394 -5.540.849 1.014.863 842.525 -2.891.689 -2.982.380 77.638 54.280 1.137.301 1.155.737 1.191.175 1.305.428 1.197.805 1.253.552 -4.446.643 -4.598.436 361.753 52.827 1.521.796 1.646.029 76.652 74.041 1.992.153 1.463.847 -857.736 -1.090.669 2.064.255 1.817.405 5.158.872 3.963.479 712.228 -634.957

Verschil 14.613 -68.454 -172.338 -90.691 -23.358 18.436 114.253 55.746 -151.792 -308.926 124.233 -2.611 -528.306 -232.933 -246.850 -1.195.393 -1.347.185

Jaarrekening 2020 -688.515 -5.487.622 937.845 -2.799.735 39.372 1.318.297 1.036.249 1.278.929 -4.365.180 1.161.921 66.347 815.371 -928.154 1.425.006 2.540.490 -1.824.690

Verschil -1.786 53.227 95.320 182.645 -14.908 162.560 -269.180 25.377 233.256 -52.827 -484.108 -7.694 -648.476 162.515 -392.398 -1.422.988 -1.189.733

4.6 Totale resultaat per grondexploitatie De opbouw van het totale resultaat per project (het verwachte resterende resultaat op eindwaarde, ofwel de nog te nemen toekomstige winsten, plus de gerealiseerde tussentijdse winstnemingen tot en met 2020) wordt hieronder weergegeven. In tabel 16 voor de woningbouwexploitaties en in tabel 17 voor de bedrijventerreinexploitaties. Exploitatie (woningbouw)

Verwachte EW Winstnemingen Totaal resultaat jaarstukken t/m 2020 project (EW) 2020

Al phens eweg (grenzend a a n OBS de Wi l ds chut)

-688.515

Centrumpl a n Gi l ze (centrum)

-5.487.622

Centrumpl a n Gi l ze (pa rk)

937.845

Centrumpl a n Ri jen Oos t

-2.799.735

Ei kenvel d

39.372

-688.515

899.569

-5.487.622

357.929

-2.799.735 1.318.297

1.837.414 397.301

Tus s en de Lei jen

1.318.297

Vl . Vennen Noord Oos t

1.036.249

3.121.353

Wendel Zui d

1.278.929

-

1.278.929

Totaal

-4.365.180

4.378.851

13.671

4.157.602

Tabel 16 totale resultaat per project

23

Verwachte EW Winstnemingen Totaal resultaat jaarstukken t/m 2020 project (EW) 2020

Exploitatie (bedrijventerreinen)

1.161.921

1.293.795

1.293.795

4.776.718

5.938.639

MBP (i ngebra chte grond)

66.347

862.092

928.439

MBP fa s e 1

815.371

1.786.966

2.602.337

MBP fa s e 2

-928.154

Vl . Vennen Pa a rs e Strook

1.425.006

2.437.762

3.862.768

Totaal

2.540.490

11.157.333

13.697.823

Ha a ns berg Europa l a a n Ha a ns berg Oos t

-928.154

Tabel 16 totale resultaat per project

4.7 Samenvattende totaaltabellen Voor de volledigheid worden hieronder twee tabellen gepresenteerd waarin hetgeen in de voorgaande paragrafen is besproken, is samengevoegd. Exploitatie (woningbouw)

BoekLasten waarde per 2020 31-12-2019

Al phens eweg (grenzend aa n OBS de Wi l ds chut)

925.160

86.703

WinstBoekWinstTotaal Verwachte Verwachte Verwachte neming waarde per nemingen resultaat lasten baten eindwaarde 2020 31-12-2020 t/m 2020 project (EW)

Baten 2020 7.071

-

1.004.793

387.562

703.840

-688.515

-

-688.515 -5.487.622

Centrumpl a n Gi l ze (centrum)

5.675.116

395.307

-

-

6.070.423

1.833.009

2.415.810

-5.487.622

-

Centrumpl a n Gi l ze (park)

-522.521

191.239

12.265

74.513

-269.034

1.507.376

2.176.188

937.845

Centrumpl a n Ri jen Oos t

2.645.068

66.195

-

-

2.711.263

2.189.199

2.100.728

-2.799.735

899.569 -

-2.799.735

76.530

-

357.929 -

1.318.297

Ei kenvel d

-172.863

14.798

-

42.163

-115.901

Tus s en de Lei jen

6.520.065

147.958

177.260

-

6.490.762

Vl . Vennen Noord Oos t

-142.605

360.550

705.084

303.772

Wendel Zui d

1.133.875

42.422

1.825

-

Totaal

16.061.296 1.305.172

903.505

420.448

16.883.410

39.372

1.837.414 397.301

6.903.652 14.712.711

1.318.297

-183.367

1.239.067

2.091.949

1.036.249

1.789.787

4.243.187

1.278.929

3.121.353 -

4.157.602

1.174.471

15.926.182 28.444.412

-4.365.180

4.378.851

13.671

1.278.929

Tabel 17; totaaltabel woningbouw grondexploitaties. Exploitatie (bedrijventerreinen)

BoekLasten waarde per 2020 31-12-2019

WinstTotaal WinstBoekVerwachte Verwachte Verwachte nemingen resultaat neming waarde per lasten baten eindwaarde 2020 31-12-2020 t/m 2020 project (EW)

Baten 2020

Ha ans berg Europal aa n

-123.743

22.924

2.210

103.029

Ha ans berg Oos t

469.627

22.970

815.320

515.035

MBP (i ngebra chte grond)

-1.171.550

55.476

11.117.857

64.769 6.782.220

280.335

MBP fa s e 1

555.551

MBP fa s e 2

3.666.418

23.357

2.471

-

Vl . Vennen Paa rs e Strook

-995.583

143

253.812

476.798

189.640 7.856.033 1.930.748

7.227.380

Totaal

12.963.026

192.312

247.059

1.601.293

1.161.921

-835.740

769.393

862.092

928.439

921.425

6.692.753

66.347

4.955.958

815.371

1.786.966

2.602.337

3.687.304

1.675.639

4.434.789

-928.154

-

-928.154

-772.455

140.303

792.855

1.425.006

2.437.762

3.862.768

2.540.490 11.157.333

13.697.823

3.753.819 13.521.690

1.293.795 4.776.718

1.293.795 5.938.639

Tabel 18; totaaltabel bedrijventerrein grondexploitaties.

Voor de projecten waarin, naar verwachting, niet alle kosten gedekt worden door opbrengsten is een voorziening gevormd. In tabel 19 worden de verliesvoorzieningen (tegen contante waarde) weergegeven voor de woningbouwexploitaties en in tabel 20 voor de bedrijventerreinexploitaties. Exploitatie (woningbouw)

Stand per Mutatie verlies- Stand per 31-12-2019 voorziening 2020 31-12-2020

Al phens eweg (grenzend a a n OBS de Wi l ds chut)

-660.062

Centrumpl a n Gi l ze (centrum) Centrumpl a n Ri jen Oos t

Totaal

1.717

-661.779

-4.920.115

50.193

-4.970.308

-2.755.258

-117.006

-2.638.253

-8.335.436

-65.096

-8.270.340

Tabel 19 verloop verliesvoorzieningen woningbouwexploitaties

24

Exploitatie (bedrijventerreinen)

Stand per Mutatie verlies- Stand per 31-12-2019 voorziening 2020 31-12-2020

MBP fas e 2

-836.410

-75.000

-761.410

Totaal

-836.410

-75.000

-761.410

Tabel 20 verloop verliesvoorzieningen bedrijventerreinexploitaties

4.8 Risicobeheersing Per project worden de risico’s geactualiseerd. De gesignaleerde risico’s worden gewogen en gekwantificeerd. Op basis hiervan wordt het risicoprofiel bepaald. Hierbij wordt rekening gehouden met het verwachte resultaat van de betreffende grondexploitatie. Immers, bij winstgevende grondexploitaties kunnen risico’s vooralsnog binnen de grondexploitatie worden opgevangen. Bij verlieslatende grondexploitaties zal daarentegen een aanvullende verliesvoorziening nodig zijn indien risico’s zich daadwerkelijk voordoen. Weerstandscapaciteit Als uitgangspunt geldt dat er sprake is van een financieel risico als in de gevolgen niet kan worden voorzien door verzekeringen, specifiek in de balans opgenomen voorzieningen en de lopende begroting c.q. exploitatie. Voor de gemeente betreft het risico’s in de sfeer van calamiteiten, bovenmatige kostenontwikkelingen en mogelijk nadeliger inkomsten, wat een beslag betekent op de algemene- en bestemmingsreserves. Hiertoe dient dan een minimale buffer (weerstandscapaciteit) aanwezig te zijn om financiële gevolgen op te kunnen vangen. Tabel 21 hieronder toont de berekening van de benodigde weerstandscapaciteit voor de jaarrekening 2020.

Exploitatie (woningbouw)

Benodigde weerstandscapaciteit marktrisico's Benodigde weerstandscapaciteit projectrisico's Totaal benodigde weerstandscapaciteit

JR 2018

JR 2019

JR 2020

1.932.000

2.001.250

2.227.827

956.300

50.000

50.000

2.888.300

2.051.250

2.277.827

Exploitatie (bedrijveterreinen) JR 2018

JR 2019

JR 2020

1.978.500

1.318.000

1.258.500

171.724

142.500

1.978.500

1.489.724

1.401.000

JR 2018

JR 2019

JR 2020

Benodigde weerstandscapaciteit marktrisico's

3.910.500

3.319.250

3.486.327

Benodigde weerstandscapaciteit projectrisico's

956.300

221.724

192.500

4.866.800

3.540.974

3.678.827

Benodigde weerstandscapaciteit marktrisico's Benodigde weerstandscapaciteit projectrisico's Totaal benodigde weerstandscapaciteit

-

Exploitatie (totaal)

Totaal benodigde weerstandscapaciteit

Tabel 21; weerstandscapaciteit grondexploitaties

Risicoprofiel Het totaal van de geïnventariseerde risico’s na kansberekening bedraagt voor de jaarrekening 2020 circa €3.678.827. Hiervan heeft €2.277.827 (62%) betrekking op de woningbouwexploitaties en €1.401.000 (38%) op de bedrijventerreinexploitaties. Ook kunnen we de risico’s qua omvang verdelen in risico’s onder de €100.000 en gelijk aan of boven de €100.000. Hieruit blijkt dat de risico’s onder de

25

€100.000 gezamenlijk een bedrag vertegenwoordigen van circa €615.420 (16%). Hiermee resteert €3.063.407 (84%) aan risico’s gelijk aan of boven de €100.000. Weerstandsvermogen Binnen de algemene reserve van de gemeente wordt rekening gehouden met de benodigde weerstandscapaciteit voor het programma Grond. De aanwezige risicoreserve (gelabeld weerstandsvermogen) is momenteel hoger (€3.983.784) dan de benodigde weerstandscapaciteit (€3.678.827). Het beschikbare weerstandsvermogen bedraagt derhalve €304.957. Dit betekent dat eventueel optredende risico’s (deels) kunnen worden gedekt binnen de algemene reserve.

26

5. Grondexploitaties (bouwgronden in exploitatie) Naast algemene gegevens over de grondexploitatie wordt in dit hoofdstuk de voortgang per afzonderlijke ontwikkeling geschetst. Per grondexploitatie wordt de eindwaarde per ultimo 2020 vergeleken met de eindwaarde per ultimo 2019 en zijn de effecten van de volgende uitgangspunten, waar nodig, verwerkt: Tarieven voor de interne uren (conform ABG-beleid). Indexering van de kosten en opbrengsten. Grondprijzen conform de grondprijzenbrief 2021. Rekenrente (gebaseerd op de werkelijke rente op vreemd vermogen).

5.1 Alphenseweg (grenzend aan OBS de Wildschut) Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Netto exploitatiegebied; Fase; Programma;

2016 2022 3.946 m2 planontwikkeling 16 woningen (geheel nog te realiseren)

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; toevoegen woningen centrumlocatie in samenhang met nieuwbouw school. Maatschappelijke waarden; prettige schoolomgeving realiseren, verbeteren verkeerssituatie, duurzaam en gezond wonen (bijzondere levensbestendige woonvormen). Plangrenzen/verbeelding

Figuur 1; plangrenzen BP

Figuur 2; voorlopig ontwerp

27

Stand van zaken De nieuwbouw van OBS De Wildschut is in de afbouwfase. Na de herstart in het voorjaar van 2020, heeft de bouw enkele maanden stilgelegen door de grondwaterperikelen als gevolg van de Gilze-Rijen breuk. Het gebouw is inmiddels wind- en waterdicht. Begin 2021 vindt de laatste afwerking en inrichting plaats zodat het gebouw vanaf maart 2021 in gebruik kan worden genomen. Nadat de school gereed is, kan er gestart worden met de realisatie van de woningbouwontwikkeling binnen het aangrenzende plangebied aan de Alphenseweg. Begin 2021 worden definitieve afspraken gemaakt met de projectontwikkelaar zodat de bouw van de woningen na oplevering van de school en na het verwijderen van de tijdelijke huisvesting in het voorjaar van 2021 kan starten. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); -€686.729. Begroting 2021 (per 30-06-2020); -€688.457. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); -€688.515. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is nagenoeg gelijk aan het resultaat per ultimo 2019. Omdat voor dit project, naar verwachting, niet alle kosten gedekt worden door opbrengsten is een voorziening (op netto contante waarde) gevormd. Het verloop van deze verliesvoorziening laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €660.062. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €661.779.

In het dashboard in bijlage I wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

28

5.2 Centrumplan Gilze (centrumdeel) Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Netto exploitatiegebied; Fase; Programma;

2015 2025 20.799 m2 realisatie 3 vrijstaande woningen 10 tussenwoningen 12 hoekwoningen 12 2^1 kapwoningen 34 appartementen (19 koop / 15 huur)

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; toevoegen van grondgebonden woningen en twee appartementencomplexen (waarvan een met groendak) als zijnde centrumlocatie in samenhang met de ontwikkeling van een supermarkt en diverse commerciële voorzieningen. Maatschappelijke waarden; er is een plan ontwikkeld dat past binnen het karakter van het dorp. Met behoud van veel groen, kleinschalig van opzet en speels ingericht. Het nieuwe plein vormt de centrale plek in het plangebied, hier komt ook voldoende ruimte voor commerciële voorzieningen. Plangrenzen/verbeelding

Figuur 4; planschets

Figuur 3; plangrenzen BP

Figuur 5; verkavelingstekening

29

Stand van zaken Centrumplan Gilze bestaat uit het projectgebied tussen de Nieuwstraat, Lange Wagenstraat en Aalstraat. Het plan wordt gevormd door een centrumdeel en een parkdeel. We hebben een koop- en realisatieovereenkomst gesloten met de ontwikkelaar. Het gebied wordt in twee fasen gerealiseerd. Voor de eerste fase zijn alle woningen reeds verkocht en wordt aangevangen met het bouwrijp maken waarna de realisatie van de winkels en appartementen, alsmede ze grondgebonden woningen kan beginnen. De tweede fase begint wanneer de gemeente de benodigde delen van de achtertuinen van particulieren heeft aangekocht. In de grondexploitatie zijn alle uitgangspunten van de realisatieovereenkomst en het gewijzigde programma verwerkt. Met de gesloten overeenkomst zijn we binnen de vastgestelde financiële kaders gebleven die zijn gehanteerd in de vastgestelde jaarstukken 2019. De verwachte kosten en opbrengsten zijn beiden gedaald, ten opzichte van situatie per ultimo 2019, met ruim twee miljoen euro. Op basis van de overeenkomst worden werkzaamheden bouw- en woonrijp maken uitgevoerd door de projectontwikkelaar. De verwerving van de resterende gronden blijft voor rekening van de gemeente. De sloopkosten worden per grondeigenaar toebedeeld op basis van de daadwerkelijk gemaakte kosten. De onderzoeks- en saneringskosten blijven voor rekening van de gemeente.

De planontwikkelingskosten en de kosten met betrekking tot voorbereiding, toezicht en uitvoering zijn opgenomen in de grondexploitatie. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); -€5.540.849. Begroting 2021 (per 30-06-2020); -€5.541.466. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); -€5.487.622. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is toegenomen met €53.000, hoofdzakelijk als gevolg van een aanpassing van de grondprijs (conform de grondprijzennotitie 2021) voor de door de gemeente uit te geven vrije kavels binnen het plangebied. Omdat voor dit project, naar verwachting, niet alle kosten gedekt worden door opbrengsten is een voorziening (op netto contante waarde) gevormd. Het verloop van deze verliesvoorziening laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €4.920.115. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €4.970.308. In het dashboard in bijlage II wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

30

5.3 Centrumplan Gilze (parkdeel) Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Netto exploitatiegebied; Fase; Programma;

2014 2024 56.653 m2 realisatie c.a. 32 appartementen c.a. 39 rijwoningen c.a. 22 tweekappers c.a. 29 vrijstaande woningen

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; toevoegen van grondgebonden woningen en realiseren van projectontwikkelingen met “bouwen naar behoefte” als uitgangspunt. Maatschappelijke waarden; de inrichting past bij het karakter van het dorp. Er wordt veel groen gerealiseerd en de opzet is kleinschalig en ‘speels’ ingericht. De aanleg van een speelplek en kunstuiting gaan onderdeel uitmaken van het openbaar gebied.

Plangrenzen/verbeelding

Figuur 6; plangrenzen BP

Figuur 7; planschets

Figuur 8; verkavelingstekening

31

Stand van zaken Centrumplan Gilze bestaat uit het projectgebied tussen de Nieuwstraat, Lange Wagenstraat en Aalstraat. Het plan bestaat uit een centrumdeel en een parkdeel. In het Parkdeel zijn verschillende woningbouwinitiatieven gerealiseerd, variërend van collectief particulier opdrachtgeverschap en particuliere woningbouw tot ontwikkeling van een appartementengebouw. We verwachten in 2021 de resterende gronden te kunnen uitgeven. Daarna maken we het resterende deel van het plangebied woonrijp. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €842.525. Begroting 2021 (per 30-06-2020); €805.454. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €937.845. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is toegenomen met €95.000. De oorzaken, op hoofdlijnen, zijn als volgt: In 2020 is een winst genomen van €75.000. De benodigde uren voor de werkzaamheden rondom planontwikkeling en VTU (voorbereiding, toezicht en uitvoering) zijn opnieuw tegen het licht gehouden. Deze zijn geactualiseerd op basis van onder andere de voortgang van de civiele werkzaamheden, een aantal planaanpassingen en de langere doorlooptijd van twee onderhandelingstrajecten (toename kosten €37.000).

De inschatting voor het benodigde budget voor het resterende deel bouw- en woonrijp maken (inclusief herinrichting Aalstraat en een bijdrage aan de reconstructie Lange Wagenstraat), is naar boven bijgesteld als gevolg van meerwerk en reparatiewerkzaamheden (€66.000). De geraamde opbrengsten uit grondverkopen zijn naar boven bijgesteld (met circa €264.000) op basis van afgesloten overeenkomsten met ontwikkelaars voor de ontwikkeling van drie percelen binnen het plangebied. Notarieel transport dient nog plaats te vinden. Het saldo van de tot dusver gerealiseerde tussentijdse winstnemingen, per ultimo 2020, bedraagt €899.569. Het saldo van de toekomstige winstnemingen bedraagt naar verwachting €937.845. Dit betekent voor dit project een totaal verwacht positief resultaat (op eindwaarde) van €1.837.414. In het dashboard in bijlage III wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

32

5.4 Centrumplan Rijen Oost Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Netto exploitatiegebied; Fase; Programma;

2017 2023 8.722 m2 Planontwikkeling 20 appartementen (maximaal toegestane aantal wooneenheden conform BP bedraagt 20) Supermarkt (1789 m2) Detailhandel (345 m2) Horeca (135 m2)

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; van het Wilhelminaplein een volwaardig dorpsplein maken door het toevoegen van appartementen in samenhang met de ontwikkeling van een supermarkt en diverse commerciële voorzieningen. Aan de achterzijde van het plan komen parkeerplaatsen. Het geheel krijgt daarnaast een groene uitstraling. Maatschappelijke waarden; er is een plan ontwikkeld dat past binnen het karakter van het dorp. Al jaren is er gesproken over de afronding van het Wilhelminaplein. Het gepresenteerde plan gaat over de invulling van het braakliggende terrein aan het Wilhelminaplein en vormt de centrale plek in het plangebied met ruimte voor terrassen, festiviteiten en andere ontmoetingen. Plangrenzen/verbeelding

Figuur 10; planschets

Figuur 9; plangrenzen BP

Figuur 11; verkavelingstekening

33

Stand van zaken Begin 2017 heeft de gemeenteraad besloten om deze locatie in ontwikkeling te nemen. Eind 2020 heeft de gemeente met een ontwikkelaar een koop- en realisatieovereenkomst gesloten ten aanzien van de verkoop van de te ontwikkelen gronden binnen het plangebied. In het kader van deze overeenkomst is sprake van ontbindende voorwaarden (waarvan de uitkomst op dit moment onzeker is). Om deze reden zijn de effecten van deze overeenkomst per balansdatum niet verwerkt in de grondexploitatie. Het plan wordt momenteel verder uitgewerkt door de ontwikkelaar. We verwachten in 2021 overeenstemming te bereiken voor de realisatie van de geplande winkels, woningen en een horecavoorziening. De werkzaamheden op het terrein starten naar verwachting in de tweede helft van 2021 en zullen in 2023 gereedkomen. Het plan sluit na realisatie aan op het huidige Wilhelminaplein. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); -€2.982.380. Begroting 2021 (per 30-06-2020); -€2.976.889. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); -€2.799.735. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is toegenomen met €183.000, hoofdzakelijk als gevolg van: Correctie op de indexering van de kosten (€79.000). Aanpassing van de rekenrente (gebaseerd op de werkelijke rente op vreemd vermogen) met een positief effect van €13.000.

De grondprijzen zijn verwerkt conform de grondprijzenbrief 2021 (de opbrengstraming stijgt hierdoor met €84.000). Het resterende verschil is opgebouwd uit meerdere (kleine) afwijkingen. Omdat voor dit project, naar verwachting, niet alle kosten gedekt worden door opbrengsten is een voorziening (op netto contante waarde) gevormd. Het verloop van deze verliesvoorziening laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €2.755.258. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €2.638.253. In het dashboard in bijlage IV wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

34

5.5 Eikenveld Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Netto exploitatiegebied; Fase; Programma;

2015 2021 10.860 m2 Afronding 18 woningen

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; mogelijk maken van woningbouw in de kern Hulten. Eikenveld ligt aan de Oude Baan in Hulten. Op het voormalige trapveldje zijn door een CPO vereniging 18 woningen gerealiseerd. Maatschappelijke waarden; het buurtje is zo opgezet dat de tuinen van bijna alle huizen grenzen aan het groen of een weids uitzicht over het landelijke gebied hebben. Aan de voorzijde kijken de woningen uit op een erf wat weer zorgt voor een intiem en rustiek karakter. Het is wonen met de rust van het platteland en de voorzieningen van de stad in de nabijheid. Plangrenzen/verbeelding

Figuur 12; plangrenzen BP

Figuur 13; luchtfoto

Figuur 14; verkavelingstekening

35

Stand van zaken In december 2015 heeft de gemeenteraad het bestemmingsplan en de grondexploitatie van het project Eikenveld te Hulten vastgesteld. De gemeente heeft alle gronden reeds verkocht. In het kader van het woonrijp maken van de grond moeten de laatste werkzaamheden (deel van de aanplanting moet nog worden gerealiseerd en er moeten nog verrekeningen worden afgerond). Het eindjaar is met een jaar verschoven van 2020 naar 2021. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €54.280. Begroting 2021 (per 30-06-2020); €54.464. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €39.372. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is afgenomen met €15.000, hoofdzakelijk als gevolg van: In 2020 is een winst genomen van €42.000. Een deel (€36.000) van de nabetaling die nog moet worden voldaan, is komen te vervallen (doordat natuurbestemming is gerealiseerd in plaats van woonbestemming). Het resterende verschil is opgebouwd uit meerdere (kleine) afwijkingen. Het saldo van de tot dusver gerealiseerde tussentijdse winstnemingen, per ultimo 2020, bedraagt €357.929. Het saldo van de toekomstige winstnemingen bedraagt naar verwachting €39.372. Dit betekent voor dit project een totaal verwacht positief resultaat (op eindwaarde) van €397.301.

In het dashboard in bijlage V wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

36

5.6 Tussen de Leijen Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Netto exploitatiegebied; Fase; Programma;

2015 2027 86.000 m2 Haalbaarheid / planontwikkeling Voor het deel van het plangebied dat in exploitatie is genomen, wordt vooralsnog uitgaan van circa 160 tot 190 woningen. Voor de ontwikkeling van het gehele gebied staan maximaal 375 woningen gepland.

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; het toevoegen van grondgebonden woningen en het realiseren van projectontwikkelingen met “bouwen naar behoefte” in een klimaatadaptieve- en groene omgeving als uitgangspunt. Hiermee voorzien we ook in de toekomst woningzoekenden van woningen die aansluiten bij de woonwensen. Maatschappelijke waarden; Tussen de Leijen is een uitwerking van de nieuwe woonvisie. Hiermee wordt aan de behoefte voldaan om te bouwen voor starters, ouderen en het wat hogere segment. Door de woningbouwcorporatie worden sociale huurwoningen gerealiseerd. Omwonenden hebben mee kunnen denken over de inrichting van de groene buffer tussen hun woningen en het plangebied. Er zullen energieneutrale woningen worden gerealiseerd. Groen en water zorgen voor een hoogwaardige invulling van de buitenruimte. Plangrenzen/verbeelding

Figuur 15; plangrenzen BP Figuur 16; concept verkaveling

37

Stand van zaken Dit betreft de gronden in het gebied tussen de Zwarte Dijk, Hannie Schaftlaan en de Mosstraat. In december 2015 heeft de gemeenteraad besloten deze locatie in exploitatie te nemen. Het oorspronkelijke plangebied betreft een oppervlak van 15,6 ha. Dit bood ruimte aan maximaal 375 woningen. In het kader van de actualisatie van de woningbouwprogrammering is het programma ultimo 2017 neerwaarts bijgesteld. Hiermee is een deel van de grond verantwoord als materiële vaste activa (met een agrarische bestemming) en is het plangebied verkleind naar 8,6 ha. Er is vooralsnog geen sprake van een vastgesteld bestemmingsplan. Het gewijzigd plangebied biedt ruimte aan ongeveer 160 tot 190 woningen. We verwachten in maart 2021 het ontwerpbestemmingsplan ter inzage te leggen. Op het voorontwerp bestemmingsplan zijn veel reacties ontvangen. Het watervraagstuk is inmiddels goed in beeld gebracht en de bouwclaim overeenkomst met de andere grondbezitter binnen het plangebied is in de maak. Naar verwachting wordt eind 2021 het bestemmingsplan vastgesteld waarmee we het gehele plangebied weer in exploitatie gaan nemen. Bij het onherroepelijk worden van het bestemmingsplan in 2021 starten we met bouwrijp maken van fase 1 begin 2022. Indien er, vanwege beroepen, geen onherroepelijk bestemmingsplan in 2021 is, verwachten we te gaan bouwen eind 2022 of begin 2023.

Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €1.155.737. Begroting 2021 (per 30-06-2020); €902.309. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €1.318.297. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is toegenomen met €163.000. De oorzaken, op hoofdlijnen, zijn als volgt: De prognose voor planschade is naar boven bijgesteld (€241.000) op basis van de opgemaakte planschaderisicoanalyse. Er blijken zich meer onroerende zaken binnen de invloedssfeer van het plangebied te bevinden dan ingecalculeerd. Daarnaast is voor een aantal onroerende zaken de getaxeerde planschade hoger dan verwacht. De gemeente heeft in 2020 een reeks onderzoeken uit laten uitvoeren. Het gaat om onder meer onderzoek naar de waterhuishouding, nader ecologisch onderzoek en een bodemenergieplan. De onderzoekskosten voor het gehele plangebied worden op deze grondexploitatie verantwoord. Een en ander heeft een nadelig effect van €30.000. De grondprijzen zijn verwerkt conform de grondprijzenbrief 2021 (de opbrengstraming stijgt hierdoor met €133.000). Voor het jaar 2020 werd rekening gehouden met een indexering van de kosten van 3%. Dit percentage is naar beneden bijgesteld. Voor de middellange termijn werd een jaarlijkse kostenstijging aangehouden van 3% per jaar.

Per ultimo 2020 wordt voor de middellange termijn 2,5% aangehouden als de parameter kostenstijging. Een en ander heeft een positief effect (€287.000) op de grondexploitatie. Het resterende verschil is opgebouwd uit meerdere (kleine) afwijkingen. Per ultimo 2020 is nog geen tussentijdse winst genomen. Het saldo van de toekomstige winstnemingen is derhalve gelijk aan het verwachte resultaat. Dit betekent voor dit project een totaal verwacht positief resultaat (op eindwaarde) van €1.318.297. In het dashboard in bijlage VI wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

38

5.7 Vliegende Vennen Noord-Oost Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Netto exploitatiegebied; Fase; Programma;

2007 2023 80.256 m2 realisatiefase Een woonwijk met een gezonde verdeling rijtjeswoningen, twee onder een kappers en vrijstaande woningen.

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; de wijk Vliegende Vennen Noord-Oost bevindt zich aan de oostkant van de kern Rijen, ten noorden van de spoorlijn Breda-Tilburg. Het doel van deze ontwikkeling is het gefaseerd toevoegen van grondgebonden woningen. Maatschappelijke waarden; het realiseren van een toekomstbestendige woonwijk met een duurzame ruimtelijke balans en optimale bereikbaarheid. De Vliegende Vennen is een nieuwe wijk waarin royaal de ruimte is gereserveerd voor groene zones. Zodat het wonen een landelijk karakter krijgt. Met de luxe van veel goede voorzieningen op het gebied van onder andere onderwijs, sport, kinderopvang en winkels. Plangrenzen/verbeelding

Figuur 19; situatiefoto

Figuur 17; plangrenzen BP

Figuur 18; (concept) verkavelingstekening

39

Stand van zaken In 2020 zijn drie particuliere bouwkavels verkocht. De laatste nog uit te geven particuliere bouwkavel is gereserveerd op basis van loting. Met betrekking tot het resterende perceel (realisatie van drie twee onder een kap woningen worden gerealiseerd) aan de Belle van Zuylenstraat is overeenstemming bereikt met een ontwikkelaar. De betaling voor deze gronden en het passeren van de grond bij de notaris zal begin 2021 plaatsvinden. Vliegende Vennen Noord Oost fase III is tevens onderdeel van deze grondexploitatie. Op 9 juli 2020 heeft de gemeenteraad het bestemmingsplan vastgesteld. Het plan ligt nu bij de Raad van State, hiertegen is beroep ingediend. We verwachten de locatie in 2021 bouwrijp te kunnen maken, zodat de eerste woningen naar alle waarschijnlijkheid in 2022 gebouwd kunnen worden. In dit deel van Vliegende Vennen worden grondgebonden woningen en maatschappelijke voorzieningen gerealiseerd. De woningen worden in de komende jaren gefaseerd gebouwd, zodat niet in één keer alle woningen tegelijk op de markt komen. De grondexploitatie heeft een restant looptijd van drie jaar. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €1.305.428. Begroting 2021 (per 30-06-2020); €1.296.085. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €1.036.249.

Het verwachte resultaat (eindwaarde) is afgenomen met €269.000. De oorzaken, op hoofdlijnen, zijn als volgt: In 2020 is een winst genomen van €304.000. De geraamde opbrengsten zijn hoger dan in 2019 voorzien. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de rijksbijdrage in het kader van de bommenregeling. De hogere kosten voor het onderzoek naar explosieven waren al eerder verwerkt. Nu is ook de ontvangen bijdrage (€52.000) verwerkt. Het resterende verschil is opgebouwd uit meerdere (kleine) afwijkingen. Het saldo van de tot dusver gerealiseerde tussentijdse winstnemingen, per ultimo 2020, bedraagt €3.121.353. Het saldo van de toekomstige winstnemingen bedraagt naar verwachting €1.036.249. Dit betekent voor dit project een totaal verwacht positief resultaat (op eindwaarde) van €4.157.602. In het dashboard in bijlage VII wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

40

5.8 Wendel-Zuid Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Netto exploitatiegebied; Fase; Programma;

2015 2027 25.011 m2 planontwikkeling Er wordt uitgegaan van maximaal 52 grondgebonden woningen (conform bestemmingsplan). Het gaat om leeftijdsbestendige bouw van woongroepen voor zelfredzame senioren, patiowoningen, starterswoningen, innovatieve woonvormen, vrijstaande woningen en tweekappers.

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; toevoegen van grondgebonden woningen en realiseren van projectontwikkelingen met “bouwen naar behoefte” als uitgangspunt. De inrichting past bij het karakter van het dorp; het geheel krijgt een groen en speels karakter. De woningbouw zal aansluiten bij het door de raad vastgestelde beeldkwaliteitplan. Maatschappelijke waarden; Wendel-Zuid is een uitwerking van de nieuwe woonvisie. Hiermee wordt aan de behoefte voldaan om te bouwen voor starters, ouderen en het wat hogere segment. Plangrenzen/verbeelding

Figuur

20;

plangrenzen BP

Figuur 22; voorlopig ontwerp

Figuur 21; luchtfoto situatieschets

41

Stand van zaken In december 2015 heeft de gemeenteraad het bestemmingsplan en de grondexploitatie van het project Wendel-Zuid vastgesteld. Alle gronden in het exploitatiegebied zijn in eigendom van de gemeente. De prognose is dat medio 2021 zal worden aangevangen met het bouwrijp maken (aanbesteding is bekendgemaakt) en de gronduitgifte wordt verwacht in 2022. De grondexploitatie heeft een restant looptijd van zes jaar. Door optimalisatie van het uitgeefbaar gebied verwachten we dit project winstgevend te kunnen ontwikkelen. Voor de realisatie van de eerste fase zijn we in gesprek met een ontwikkelaar. In deze fase worden drie vrijstaande woningen en twaalf tweekappers gerealiseerd. Voor de tweede fase lopen gesprekken met een andere partij. Hier wordt gekeken naar de realisatie van microwoningen, een knarrenhof (leeftijdsbestendige bouw van woongroepen voor zelfredzame senioren), patiowoningen en starterswoningen. De gemeente zal daarnaast in deze fase een zevental percelen uitgeven voor zelfbouw. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €1.253.552. Begroting 2021 (per 30-06-2020); €1.253.835. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €1.278.929. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is toegenomen met €25.000.

De oorzaken, op hoofdlijnen, zijn als volgt: De onderzoekskosten met betrekking tot niet gesprongen explosieven zijn hoger uitgevallen dan begroot en er zijn extra kosten opgenomen om het actualiseren van het bodemonderzoek te kunnen bekostigen (in totaal €14.000). Een correctie op de indexering van de kosten en opbrengsten en de aanpassing van de rekenrente hebben een positief effect van €45.000. Het resterende verschil is opgebouwd uit meerdere (kleine) afwijkingen. Per ultimo 2020 is er nog geen tussentijdse winst genomen. Het saldo van de toekomstige winstnemingen is derhalve gelijk aan het verwachte resultaat. Dit betekent voor dit project een totaal verwacht positief resultaat (op eindwaarde) van €1.278.929. In het dashboard in bijlage VIII wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

42

5.9 Midden-Brabant Poort (ingebrachte grond) Stand van zaken Deze grondexploitatie heeft betrekking op de grond die de gemeente heeft ingebracht (verkocht) in Midden-Brabant Poort CV. Er zijn in deze exploitatie middelen geserveerd voor, onder andere, nog aan te leggen inritten, groenvoorzieningen en planontwikkelingskosten. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €74.041. Begroting 2021 (per 30-06-2020); €88.558. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €66.347. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is afgenomen met €8.000. De oorzaken, op hoofdlijnen, zijn als volgt: In 2020 is een winst genomen van €280.000. De nog te maken kosten voor voorzieningen woonrijp maken en planontwikkeling zijn afgebouwd conform de voortgang van het Midden-Brabant Poort project (afname kosten per saldo €214.000). De correctie op de indexering van de kosten heeft een positief effect van €81.000). Het resterende verschil is opgebouwd uit meerdere (kleine) afwijkingen. Het saldo van de tot dusver gerealiseerde tussentijdse winstnemingen, per ultimo 2020, bedraagt €862.092. Het saldo van de toekomstige winstnemingen bedraagt naar verwachting €66.347. Dit betekent voor dit project een totaal verwacht positief resultaat (op eindwaarde) van €928.439.

In het dashboard in bijlage IX wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

43

5.10 Midden-Brabant Poort fase 1 Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Netto exploitatiegebied; Fase; Programma;

2009 2030 256.688 m2 realisatiefase Een plangebied met bijna 17 ha uitgeefbare grond, verdeeld in kavels op zichtlocaties, kavels langs de rondgang en kavels in het binnengebied. Bedrijvenpark Midden-Brabant Poort biedt vestigingsmogelijkheden voor circa 50 bedrijven.

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; ondernemen in een goed georganiseerde, duurzame, veilige en mooie omgeving. Met mooie kavels op zichtlocaties en scherp geprijsde kavels voor bedrijven die geen behoefte hebben aan een zichtlocatie bieden we met bedrijvenpark Midden-Brabant Poort een goede basis aan bedrijven die op zoek zijn naar een nieuwe vestigingslocatie. Maatschappelijke waarden; het bedrijvenpark ligt direct aan de A58, is uitstekend ontsloten en een aanwinst voor de regio. Het bedrijvenpark wordt duurzaam ontwikkeld en qua energie voorzieningen is de realisatie en toepassing van collectieve systemen voor warmtekoude opslag en warmtekrachtkoppeling. Hoogwaardige groenvoorziening is van groot belang voor de ruimtelijke beleving van het park. Qua veiligheid wordt voldaan aan de hoogste eisen. Plangrenzen/verbeelding

Figuur 24; voorlopig ontwerp

Figuur 23; plangrenzen BP

Figuur 25; luchtfoto

44

Stand van zaken Bedrijvenpark Midden-Brabant Poort is het nieuwste bedrijvenpark in de gemeente Gilze en Rijen. Gelegen aan de A58, tussen Breda en Tilburg. In 2011 is de gemeente met haar samenwerkingspartner de planuitvoering gestart van fase 1. Het bouw- en woonrijp maken van de gronden in fase 1 is zo goed als afgerond. Nu resteren hoofdzakelijk beheer- en verkoop werkzaamheden. In 2020 zijn negen kavels verkocht. De markt toont nog steeds beweging en het is de verwachting dat in 2021 circa zes kavels verkocht zullen worden. Voor de periode daarna resteren vijf nog te verkopen percelen (waaronder twee landmark kavels). Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €1.463.847. Begroting 2021 (per 30-06-2020); €1.382.824. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €815.371. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is afgenomen met €648.000. De oorzaken, op hoofdlijnen, zijn als volgt: In 2020 is een winst genomen van €556.000. De maximale WKO capaciteit is bereikt (waardoor het opvangen van uitersten in de nabije toekomst niet meer kan worden gegarandeerd). Momenteel wordt de installatie van een warmtepomp als oplossing onderzocht (nadelig effect van €275.000). Een aanpassing in de koopovereenkomst tussen de gemeente en MBP Beheer BV leidt tot lagere opbrengsten (€85.000).

De notariële- en kadastrale kosten van beide transacties (tussen de gemeente en MBP CV en tussen MBP CV en de eindkoper) komen nu voor rekening van MBP CV (voorheen alleen die van de transactie gemeente-MBP CV). Om deze reden is de grondprijs richting de eindkoper met €1 euro verhoogt, welke ten gunste van MBP CV moet komen (was in de grondexploitatie opgenomen). Dit heeft als bijkomend voordeel dat alle transacties via dezelfde, door de gemeente geselecteerde, notaris verlopen. Hetgeen leidt tot lagere notariskosten en minder ambtelijke inzet. De verkoop- en beheerskosten zijn afgebouwd op basis van de voortgang (positief effect van €68.000. De kosten voor parkmanagment met betrekking tot de nog uit te geven meters zijn opnieuw ingeschat op basis van de voortgang en naar beneden bijgesteld met €88.000. Een correctie op de indexering van de kosten en de aanpassing van de rekenrente hebben een positief effect van €95.000. Het resterende verschil is opgebouwd uit meerdere (kleine) afwijkingen. Het saldo van de tot dusver gerealiseerde tussentijdse winstnemingen, per ultimo 2020, bedraagt €1.786.966. Het saldo van de toekomstige winstnemingen bedraagt naar verwachting €815.371. Dit betekent voor dit project een totaal verwacht positief resultaat (op eindwaarde) van €2.602.337.

In het dashboard in bijlage X wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

45

5.11 Midden-Brabant Poort fase 2 Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Netto exploitatiegebied; Fase; Programma;

2014 2030 43.996 m2 haalbaarheidsfase Voor de realisatie van dit bedrijventerrein moet nog een deel van de gronden worden aangekocht. Er komen kavels op zichtlocaties, kavels langs de rondgang en kavels in het binnengebied. De voorbereidingsfase is inmiddels opgestart, hieruit zal naar voren moeten komen om hoeveel uitgeefbare meters het uiteindelijk zal gaan en hoeveel bedrijven zich hier kunnen gaan vestigen.

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; ondernemen in een goed georganiseerde, duurzame, veilige en mooie omgeving. Met mooie kavels op zichtlocaties en scherp geprijsde kavels voor bedrijven die geen behoefte hebben aan een zichtlocatie bieden we met bedrijvenpark Midden-Brabant Poort een goede basis aan bedrijven die op zoek zijn naar een nieuwe vestigingslocatie. Maatschappelijke waarden; het bedrijvenpark ligt direct aan de A58, is uitstekend ontsloten en een aanwinst voor de regio. Het bedrijvenpark wordt duurzaam ontwikkeld en qua energie voorzieningen is de realisatie en toepassing van collectieve systemen voor warmtekoude opslag en warmtekrachtkoppeling. Hoogwaardige groenvoorziening is van groot belang voor de ruimtelijke beleving van het park. Qua veiligheid wordt voldaan aan de hoogste eisen. Plangrenzen/verbeelding

Figuur 26; luchtfoto

Figuur 27; schets mogelijke indeling

46

Stand van zaken Gezien de nauwe relatie met het plangebied van fase 1 heeft de gemeente Midden-Brabant Poort fase 2 in 2015 in exploitatie genomen. Dit past binnen de Provinciale plannen, waardoor de mogelijkheid bestaat om fase 2 te ontwikkelen zodra fase 1 in een verder gevorderd stadium is. De gronden in het exploitatiegebied zijn volledig in eigendom van de gemeente. De grondexploitatie heeft een restant looptijd van tien jaar. Momenteel worden voorbereidingen getroffen voor de realisatie van fase 2. De vraag wordt in kaart gebracht, een mogelijke publiek-private samenwerking wordt onderzocht en een deel van de grond moet nog worden aangekocht. Daarnaast zal regionale afstemming worden gezocht zodat vervolgens een start kan worden gemaakt met het bestemmingsplan. Verwacht wordt dat het opstarten van de ruimtelijke procedure in 2021 van start zal gaan. In 2023 wordt, naar verwachting, gestart met het bouwrijp maken van de grond. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); -€1.090.669. Begroting 2021 (per 30-06-2020); -€1.087.970. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); -€928.154. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is toegenomen met €163.000.

De oorzaken, op hoofdlijnen, zijn als volgt: Een correctie op de indexering van de kosten en de aanpassing van de rekenrente hebben een positief effect van €193.000). Het resterende verschil is opgebouwd uit meerdere (kleine) afwijkingen. Omdat voor dit project, naar verwachting, niet alle kosten gedekt worden door opbrengsten is een voorziening (op netto contante waarde) gevormd. Het verloop van deze verliesvoorziening laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €877.185. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €761.410. In het dashboard in bijlage XI wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

47

5.12 Haansberg Europalaan De laatste werkzaamheden aan de openbare ruimte zijn afgerond en de grondexploitatie is afgesloten met een totaal positief resultaat van €1.293.795. In het dashboard in bijlage XII wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

48

5.13 Haansberg Oost Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Exploitatiegebied; Fase; Programma;

2007 2023 circa 90 hectare realisatiefase circa honderd bedrijven zijn gevestigd op het bedrijventerrein met veel diversiteit in soort activiteit en grootte

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; bedrijventerrein Haansberg ligt aan de Oude Rijksweg ten zuidoosten van de kern Rijen. Het bedrijventerreinen is van groot belang voor de economie en werkgelegenheid van de gemeente. Met dit bedrijventerrein bieden we onder andere productiebedrijven, handelsbedrijven, opslag- en transportbedrijven, groothandel en dienstverlenende bedrijven vestigingsmogelijkheden. Maatschappelijke waarden; de gemeente wil verbindingen leggen met inwoners, bedrijven en maatschappelijke organisaties en met de ons omringende gemeenten. Met dit bedrijventerrein wordt bedrijvigheid gestimuleerd en gefaciliteerd. Er is een snelle ontsluiting aan de Oude Rijksweg via A58 en A27. Daarnaast sluit het bedrijventerrein aan op het spoor en het station is op loopafstand. Plangrenzen/verbeelding

Figuur 28; plangrenzen BP

Figuur 29; stedenbouwkundige opzet

Figuur 30; luchtfoto situatieschets

49

Stand van zaken Binnen het plangebied dienen nog werkzaamheden te worden uitgevoerd in het kader van de verkeersinrichting, groenvoorzieningen en de aanleg van inritten. In 2020 is een perceel (0,6 ha.) verkocht. In dit plangebied heeft de gemeente op dit moment nog 1,1 ha. in de verkoop (drie percelen). Voor een van deze kavels is een optie verleend. De grondexploitatie heeft een restant looptijd van drie jaar. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €1.646.029. Begroting 2021 (per 30-06-2020); €1.651.065. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €1.161.921. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is afgenomen met €484.000. De oorzaken, op hoofdlijnen, zijn als volgt: In 2020 is een winst genomen van €515.000. De grondprijzen zijn verwerkt conform de grondprijzenbrief 2021 (de opbrengstraming stijgt hierdoor met €39.000). Het resterende verschil is opgebouwd uit meerdere (kleine) afwijkingen. Het saldo van de tot dusver gerealiseerde tussentijdse winstnemingen, per ultimo 2020, bedraagt €4.776.718. Het saldo van de toekomstige winstnemingen bedraagt naar verwachting €1.161.921. Dit betekent voor dit project een totaal verwacht positief resultaat (op eindwaarde) van €5.938.639.

In het dashboard in bijlage XIII wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

50

5.14 Vliegende Vennen Paarse Strook Projectgegevens Startjaar grondexploitatie; Verwacht eindjaar; Exploitatiegebied; Fase;

2002 2023 bedrijventerrein bestaande uit circa 25 kavels realisatiefase

Projectdoel en maatschappelijke waarden Projectdoel; dit bedrijventerrein bevindt zich tussen de Trees Kinstraat en de Mary Zeldenrustlaan. Het plangebied vormt onderdeel van een entreegebied richting het centrum van Rijen. Deze strook is bestemd voor lichte bedrijvigheid met de mogelijkheid voor het bouwen van een bedrijfswoning. Waarbij zoveel als mogelijk vrijheid wordt gegeven om het pand optimaal in te richten, afgestemd op specifieke wensen. Maatschappelijke waarden; de gemeente wil verbindingen leggen met inwoners, bedrijven en maatschappelijke organisaties. Met dit bedrijventerrein wordt bedrijvigheid gestimuleerd en gefaciliteerd. Er is een snelle ontsluiting, het bedrijventerrein ligt aan het spoor en het station is op loopafstand. Plangrenzen/verbeelding

Figuur 31; plangebied

Figuur 32; situatieschets

51

Stand van zaken Deze locatie vormt de overgangszone tussen de woonwijk Vliegende Vennen en het bedrijventerrein ten zuiden van het spoor. De Paarse Strook is bedoeld voor bedrijven met de mogelijkheid tot het bouwen van een bedrijfswoning. Het plan wordt gefaseerd ontwikkeld en is volledig bouwrijp gemaakt. In 2020 is een kavel verkocht. De laatste nog uit te geven percelen worden gefaseerd uitgegeven in de komende drie jaar. Resultaat Het verloop van het verwachte resultaat (eindwaarde) laat het volgende beeld zien: Jaarstukken 2019 (per 31-12-2019); €1.817.405. Begroting 2021 (per 30-06-2020); €1.828.565. Jaarstukken 2020 (per 31-12-2020); €1.425.006. Het verwachte resultaat (eindwaarde) is afgenomen met €392.000. De oorzaken, op hoofdlijnen, zijn als volgt: In 2020 is een winst genomen van €477.000. De nog te maken kosten in het kader van het woonrijp maken zijn opnieuw gecalculeerd op basis van de nog uit te voeren civiele werkzaamheden (positief effect van €60.000). De grondprijzen zijn verwerkt conform de grondprijzenbrief 2021 (de opbrengstraming stijgt hierdoor met €15.000). Het resterende verschil is opgebouwd uit meerdere (kleine) afwijkingen. Het saldo van de tot dusver gerealiseerde tussentijdse winstnemingen, per ultimo 2020, bedraagt €2.437.762. Het saldo van de toekomstige winstnemingen bedraagt naar verwachting €1.425.006.

Dit betekent voor dit project een totaal verwacht positief resultaat (op eindwaarde) van €3.862.769. In het dashboard in bijlage XIV wordt het resultaat per 31-12-2020 toegelicht en afgezet tegen het resultaat per 30-06-2020.

52

6. Grondbeleid en materiële vaste activa Onze gemeente heeft gebouwen en openbaar gebied (zoals wegen en gronden in parken en natuurgebieden) in eigendom. Daarnaast heeft de gemeente gronden (tijdelijk) in bezit voor de uitvoering van het grondbeleid of om strategische redenen. Afhankelijk van de aard en doelstelling van dit bezit specificeert het BBV het bezit van grond naar de volgende activa: 1. Materiële vaste activa. 2. Voorraad grond (niet van toepassing). 3. Onderhanden werk, waaronder bouwgrond in exploitatie (zie hoofdstuk 5). In dit hoofdstuk wordt ingegaan op het grondbeleid van de gemeente Gilze en Rijen en op de post materiële vaste activa.

6.1 Wettelijk kader De wettelijke regels omtrent het financiële beheer van (strategische) gronden en terreinen zijn per 1 januari 2016 aangescherpt door de Commissie BBV. De aangescherpte regels hebben tot doel een scherpere afbakening van het startmoment van een grondexploitatie; Bouwgrond in Exploitatie (BIE). Met de nieuwe regels is de balanscategorie ‘Niet in exploitatie genomen bouwgronden’ (NIEGG) vervallen. Per deze datum moeten deze strategische gronden worden gerubriceerd als Materiele Vaste Activa (MVA). De nieuwe regels schrijven, met betrekking tot deze strategische gronden, het volgende voor: Er mogen geen voorbereidingskosten op worden geboekt. Er kan geen rente op worden bijgeschreven. De waarde van de gronden is de boekwaarde. Eventuele afwaardering naar lagere marktwaarde is afhankelijk van de markt en de vigerende bestemming van de betreffende grond. De kosten voor onderzoeken, dan wel voorbereidingen om gronden en terrein in exploitatie te nemen (zoals haalbaarheidsstudies, stedenbouwkundige plannen e.d.) worden met de nieuwe regels geboekt op Immateriële Vaste Activa (IMVA) en moeten voldoen aan de onderstaande voorwaarden: Genoemde kosten kunnen worden gemaakt na besluit van de Gemeenteraad of het College van Burgemeester en Wethouders als deze hiertoe is gedelegeerd. De kosten passen binnen de kostenlijst van het Besluit ruimtelijke ordening.

De kosten kunnen maximaal vijf jaar worden verantwoord op IMVA. Na vijf jaar moeten deze kosten opgenomen zijn in een actieve grondexploitatie of zijn afgeschreven (afgeboekt). Per juli 2019 heeft de commissie BBV daarnaast de volgende stellige uitspraak gedaan: “Gronden die zijn verworven met het oog op concrete ontwikkeling door de gemeente, maar waarvoor nog geen operationele grondexploitatie is vastgesteld mogen, voor wat betreft de toepassing van artikel 65 lid 1 BBV, worden gewaardeerd tegen de waarde volgens de toekomstige bestemming, mits wordt voldaan aan bepaalde voorwaarden.” Het gaat om de volgende cumulatieve voorwaarden: De gronden moeten deel uitmaken van een door de gemeenteraad vastgestelde visie of masterplan voor (een) concrete en binnen afzienbare tijd te starten grondexploitatie(s), waarin de gebiedsontwikkeling van totaalplan naar deelgrondexploitaties is vastgelegd.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10130863/1