Veiligheidsregio Fryslân - Begroting 2027
Tekst van het document
Veiligheidsregio Fryslân (VRF) kiest ervoor om een egalisatiereserve en een post ‘onvoorzien’ aan te houden. Zo kunnen we zelf een deel van de risico’s opvangen. Eventuele tegenvallers hebben daardoor niet direct gevolgen voor de deelnemende gemeenten. De nota bevat de volgende bestuurlijke afspraken: Egalisatiereserve (algemene reserve) De algemene reserve bestaat uitsluitend uit een egalisatiereserve. We bepalen de hoogte van deze reserve op basis van het begrotingstotaal. De ondergrens bedraagt 2% van het begrotingstotaal en de bovengrens 5%. Het begrotingstotaal 2025 – na wijziging – is € 129.767.000. Dit betekent een ondergrens van € 2.595.000 en een bovengrens van € 6.488.000. Het saldo van de egalisatiereserve bedraagt ultimo 2025 € 3.380.000 en valt daarmee binnen de bestuurlijke bandbreedte. Post onvoorzien (personele frictie) Volgens de beleidsnota houden we een post ‘onvoorzien’ aan. Deze post is bedoeld voor het opvangen van kosten door personele frictie. Het budget is gepositioneerd bij de directie en wordt ingezet na advies van de concerncontroller. We zetten het budget in op basis van een integrale en VRF-brede afweging van bovenmatige personele fricties. De uitgangspunten (in volgorde) voor toekenning zijn als volgt: 1. wegvallen taken; 2. reorganisatie; 3. (dis)functioneren (directe kosten op basis van een vaststellingsovereenkomst); 4.
functioneren (ziekte, vervanging, niet productief: hieronder vallen niet de kosten van juridische advisering en/of onderzoeken).
31
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Structurele begrotingsruimte Als een gemeente of gemeenschappelijke regeling structurele begrotingsruimte heeft opgenomen in de begroting, beschouwen we dit als onderdeel van de weerstandscapaciteit. Daarom is het belangrijk om periodiek te onderzoeken of hiervan sprake is. We onderzoeken dit eens per vier jaar via het proces ‘doorlichting begroting.’ Uit de laatste doorlichting van de begroting in 2023 bleek dat er geen sprake is van structurele begrotingsruimte. De volgende doorlichting staat gepland in 2027. Overzicht weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit van VRF bedraagt: Egalisatiereserve Onvoorzien
3.379.700 660.100
Structurele begrotingsruimte Totaal
4.039.800
Beleid weerstandsvermogen en risicobeheersing Het beleid over weerstandsvermogen en risicobeheersing staat in de beleidsnota Weerstandsvermogen 2023-2026. Samengevat gelden de volgende beleidslijnen voor risicomanagement: 1. Risicomanagement is een regulier onderdeel van ons managementcontrolsysteem. We ondervangen geïdentificeerde risico’s, waar mogelijk, met beheersmaatregelen. 2. We nemen de belangrijkste netto-risico’s op in de paragraaf ‘Weerstandsvermogen en risicomanagement’ in de begroting en jaarrekening. Waar nodig rapporteren we tussentijds over de voortgang. 3. In dezelfde paragraaf nemen we ook de risico’s op die mogelijk op termijn impact hebben op de begroting. We verwerken deze structureel in de begroting zodra ze zich zeker voordoen. Het huidige risicomanagementsysteem is een ad-hocproces. De komende jaren werken we aan het verder structureren van het risicomanagementproces en het vergroten van het risicobewustzijn. Overzicht belangrijkste risico’s In deze paragraaf geven we een overzicht van de belangrijkste geïnventariseerde risico’s. Financieel Veranderend overheidsbeleid kan leiden tot financiële onzekerheden. In oktober zijn verkiezingen gehouden en is de vorming van een nieuw kabinet gestart. Daarmee breekt een nieuwe beleidsperiode aan, waarvan de richting en financiële gevolgen nog niet volledig duidelijk zijn.
De landelijke politiek kent bovendien een steeds kortere beleidscyclus, waardoor accenten in prioriteiten en bekostiging sneller kunnen verschuiven. Deze landelijke ontwikkelingen kunnen leiden tot taakuitbreiding of verschuiving van verantwoordelijkheden. De afgelopen periode is gebleken dat dergelijke trajecten vaak incidenteel worden gefinancierd, terwijl de opgaven structureel van aard zijn. Bij beperkte middelen blijven stabiliteit in uitvoering en financiële continuïteit van groot belang. VRF volgt het overheidsbeleid nauwgezet en signaleert financiële risico’s tijdig om deze waar mogelijk te beheersen.
32
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Ook autonome ontwikkelingen kunnen tot risico’s leiden. Bij hoge inflatie of een substantiële loonstijging door cao-ontwikkelingen bestaat het risico dat de indexatie van onze budgetten – zoals vastgelegd in de financiële verordening – ontoereikend is. Hierdoor kunnen investeringen in huisvesting, kazernes, materieel, materiaal, personeel en IT-infrastructuur onder druk komen te staan. Dit kan de kwaliteit van onze dienstverlening beïnvloeden. Personeelstekorten Op de huidige arbeidsmarkt is het lastig om voldoende kwalitatief personeel te werven. Hierdoor kan onze taakuitvoering in gevaar komen. Dit speelt binnen alle organisatieonderdelen en kan gevolgen hebben. Zo kan de kwaliteit van de dienstverlening onder druk komen te staan, kan imagoschade ontstaan of kan de dienstverlening alleen worden gerealiseerd tegen onevenredig hoge kosten. Met wervingscampagnes, opleidingsprogramma’s en goed werkgeverschap zetten wij in op het binden, behouden en doorontwikkelen van ons personeel. Cyberdreigingen Voor onze dagelijkse bedrijfsvoering zijn we afhankelijk van tijdige en betrouwbare informatie. Tegelijkertijd moeten we voorkomen dat (privacy)gevoelige informatie in verkeerde handen komt. Dit is een complexe opgave, omdat de dreiging van cybercriminelen en statelijke actoren significant is toegenomen.
Daarom stelt VRF zich als doel om effectief weerstand te bieden tegen cyberdreigingen en beveiligingsincidenten én om deze weerbaarheid op een meetbare en verifieerbare wijze aan te tonen. Het uitgangspunt is het ambitieniveau ‘aantoonbaar weerbaar’. VRF moet ook de komende jaren passende nieuwe informatiebeveiligingsmaatregelen blijven nemen om de digitale weerbaarheid te waarborgen. Daarnaast willen we voldoen aan de gestelde normen zoals de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO), NEN7510 en Netwerk-en Informatiebeveiliging (NIS2), om de meetbaarheid en verifieerbaarheid te borgen. Ook voeren we periodiek interne audits en penetratietests uit en geven we bewustwordingstrainingen. Wegvallen van maatwerk- en markttaken VRF voert diverse taken uit die nauw verbonden zijn met de basistaak, maar die we niet collectief uitvoeren. Voorbeelden hiervan zijn: • maatwerk voor de jeugdgezondheidszorg (JGZ); • dienstverlening naar aanleiding van de Omgevingswet; • reizigersvaccinaties. Voor deze taken zetten we deels vast personeel in en doen we een beroep op overhead. Het wegvallen van deze taken betekent zowel incidentele fricties als het vervallen van structurele dekking. Bouwagenda voor nieuwbouw en verbouw Veiligheidsregio Fryslân is een kapitaalintensieve organisatie. Vooral bij de brandweer is sprake van een gedegen investeringsplanning, mede door de bouwagenda.
Deze bouwagenda betreft een planning voor grootschalige nieuwbouw en verbouw van onze brandweerkazernes. In hoeverre we de planning halen, hangt af van diverse omstandigheden. We zijn hierbij onder meer afhankelijk van planvorming bij gemeenten, beperkingen bij aansluiting op het elektriciteitsnetwerk en de beschikbaarheid van leveranciers. In de praktijk constateren we dan ook dat de investeringen achterblijven op het plan. Dit leidt op korte termijn tot financiële voordelen door vrijval van kapitaallasten. Op de lange termijn ontstaan echter financiële risico’s. De bouwkosten zijn de afgelopen jaren fors gestegen, waardoor uitgestelde investeringen mogelijk hoger uitvallen.
33
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Financiële kengetallen Van de in het BBV opgenomen kengetallen zijn vier van toepassing op VRF. Deze kengetallen zijn als volgt uitgewerkt: Kengetallen
Jaarverslag 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Netto-schuldquote
47,41%
74,08%
73,37%
Netto-schuldquote gecorrigeerd voor verstrekte leningen
47,41%
74,08%
73,37%
Solvabiliteit
12,75%
2,84%
6,2%
0%
0%
0%
Structurele exploitatieruimte
Netto-schuldquote De netto-schuldquote weerspiegelt het schuldenniveau van de organisatie ten opzichte van de exploitatie. Hoe hoger het getal, hoe groter de netto-schuld ten opzichte van het begrotingstotaal. De netto-schuldquote is lager dan begroot, omdat de geplande langlopende lening niet is aangetrokken. Doordat diverse investeringen vertraging opliepen, was externe financiering nog niet nodig. Solvabiliteit De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin de organisatie aan haar financiële verplichtingen kan voldoen. We berekenen de ratio als het aandeel eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen (balanstotaal). De solvabiliteit van gemeenschappelijke regelingen is over het algemeen laag. Dit komt doordat de deelnemende gemeenten wettelijk verplicht zijn om ervoor te zorgen dat de gemeenschappelijke regeling altijd over voldoende middelen beschikt om aan de verplichtingen te kunnen voldoen. Een gemeenschappelijke regeling hoeft om die reden geen eigen weerstandscapaciteit aan te houden. In de beleidsnota Weerstandsvermogen 2023-2026 is vastgelegd dat de algemene reserve alleen bestaat uit een egalisatiereserve. Hiermee minimaliseren we onze reservepositie. Tegelijkertijd voeren we een aantal kapitaalintensieve activiteiten uit.
Denk aan investeringen in materieel en materiaal voor de repressieve dienstverlening en aan het realiseren, inrichten en instandhouden van brandweerkazernes, consultatiebureaus en kantoorlocaties. Deze kapitaalintensieve activiteiten leiden tot een relatief hoge externe financieringsbehoefte. De lage reservepositie in combinatie met de kapitaalintensieve activiteiten leidt tot een relatief lage solvabiliteit.
34
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
7.3. Bedrijfsvoering 7.3.1 Inleiding
Het organisatieonderdeel Bedrijfsvoering bestaat uit de afdelingen Communicatie, Informatiemanagement, Facilitair Bedrijf, Personeel & Organisatie en Financiën & Administratie. Bedrijfsvoering draagt bij aan een veilig en gezond Fryslân door de primaire processen van VRF – brandweerzorg, crisisbeheersing en publieke gezondheidszorg – zo gericht en effectief mogelijk te ondersteunen. Bedrijfsvoering is expert op het gebied van de bedrijfsvoeringportefeuilles en ondersteunt het primaire proces door te faciliteren, adviseren en te helpen bij het bewaken van grenzen. Door deze taken centraal te beleggen, verlagen we kosten en kwetsbaarheid en verhogen we de kwaliteit.
7.3.2 Goed werkgeverschap
VRF is een energieke organisatie met bevlogen medewerkers die zich dagelijks inzetten voor een veilig en gezond Fryslân. We willen een goede en aantrekkelijke werkgever zijn. Daarom bieden we ruimte voor persoonlijke ontwikkeling en investeren we in de professionalisering van onze medewerkers. Dat doen we onder andere door opleiden en trainen, het inzetten van interne loopbaancoaches en het organiseren van intervisie. We voeren daarnaast een medewerkerstevredenheidsonderzoek uit om feedback op te halen uit de organisatie. Deze input gebruiken we om ons werkgeverschap verder te verbeteren. Ook gezondheid en vitaliteit vinden we belangrijk voor onze medewerkers. Daarom stellen we preventieve instrumenten beschikbaar zoals een budgetcoach en een mantelzorgmakelaar. De komende jaren zetten we in op duurzame inzetbaarheid van medewerkers binnen het gezondheids- en veiligheidsdomein. We sluiten aan bij de landelijke plannen van Brandweer Fryslân om meer aandacht te geven aan duurzame inzetbaarheid en arbeidsveiligheid. Specifiek besteden we daarbij aandacht aan PTSS als beroepsziekte. Omdat PTSS iedere medewerker kan raken, geven we hier organisatiebreed blijvende en zorgvuldige aandacht aan.
7.3.3 Integriteitsbeleid en gedragscode
VRF heeft de verantwoordelijkheid om een integere organisatie te zijn. Daarom hebben we integriteitsbeleid en een gedragscode opgesteld. Hierover rapporteren we jaarlijks aan het bestuur. Doelstellingen van het integriteitsbeleid zijn: • Integriteit blijvend onder de aandacht brengen en bespreekbaar maken. • Helderheid verschaffen over wat we verwachten van medewerkers en management en hoe we omgaan met eventuele misstanden. De gedragscode geeft betekenis aan rechten, plichten, procedures en sancties die wettelijk zijn vastgelegd. De gedragsregels bieden houvast in de dagelijkse professionele omgang met de klant en met elkaar. De gedragscode is daarmee een uitwerking van het integriteitsbeleid.
7.3.4 Privacy & security
We hebben passende technische en organisatorische maatregelen getroffen om persoonsgegevens te beschermen en te voldoen aan de privacywetgeving. Ook in 2027 houdt de functionaris gegevensbescherming onafhankelijk toezicht op de naleving van de privacywetgeving en het privacybeleid. De privacy officer ondersteunt de organisatie bij de uitvoering en verdere borging hiervan. Zij signaleren risico’s en adviseren over verbetermaatregelen, ieder vanuit de eigen rol. Over hun bevindingen rapporteren zij periodiek aan de directie en het dagelijks bestuur. Daarmee willen we privacy-incidenten zoveel mogelijk voorkomen en, als ze zich voordoen, de impact beperken.
35
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Voor de dagelijkse bedrijfsvoering is VRF sterk afhankelijk van tijdige en betrouwbare informatie. Tegelijkertijd moeten we voorkomen dat (privacy)gevoelige informatie in verkeerde handen komt. Net als bij andere organisaties nemen cyberdreigingen toe. Daarom stelt VRF zich tot doel om effectief weerstand te bieden tegen cyberdreigingen en beveiligingsincidenten, en deze weerbaarheid aantoonbaar en toetsbaar te maken. Ons uitgangspunt is helder: ‘aantoonbaar weerbaar’. Informatiebeveiliging blijft daarom onverminderd aandacht vragen. Dit is nodig door toenemende internationale dreigingen, verdere digitalisering, steeds geavanceerdere werkwijzen van cybercriminelen en de groeiende wet- en regelgeving, zoals de Cyberbeveiligingswet en de Europese Data- en AI-verordening. VRF blijft daarom investeren in passende en toekomstbestendige maatregelen. We laten de effectiviteit daarvan toetsen via periodieke externe audits. Hoewel een cyberincident nooit volledig kan worden uitgesloten, doen we er alles aan om de kans daarop en de mogelijke impact zo klein mogelijk te maken.
7.3.5 Organisatiethema's
In de Meerjarenkoers VRF 2023-2026 benoemen we drie organisatiethema’s: passend personeel bij onze adaptieve opgave, duurzaamheid en procesgericht werken. In deze beleidsperiode geven we vorm aan onze ambitie op deze thema’s. Daarbij werken we datagedreven. Dit betekent dat we sturen op basis van onbewerkte feiten en ruwe data. Hierdoor kunnen we sneller, beter en accurater beslissingen nemen. We gebruiken deze inzichten ook als input voor nieuw beleid op het gebied van veiligheid en gezondheid en voor het optimaliseren van onze werkprocessen. Passend personeel bij onze adaptieve opgave VRF moet zich voortdurend aanpassen aan wat de buitenwereld van ons vraagt. Dit vraagt aanpassingsvermogen en een vooruitziende blik. Tegelijkertijd vragen onze wettelijke en reguliere taken juist om stabiliteit. Voor al deze opgaven hebben we passend personeel nodig. We richten ons op het vinden en behouden van passend personeel. Het vinden van passend personeel wordt de komende jaren uitdagender. Vooral in specialistische en zorgfuncties is sprake van schaarste. Daarnaast bereikt een deel van ons personeel de pensioengerechtigde leeftijd. We spelen hierop in met functiedifferentiatie, taakherziening en regionale en landelijke samenwerking. Ook verbeteren we onze arbeidsmarktcommunicatie en passen we onze werving en selectie aan, zodat we de juiste doelgroepen bereiken en activeren.
Het behouden van personeel is minstens zo belangrijk. Daarom zetten we actief in op duurzame inzetbaarheid. Met aandacht voor gezondheid, ontwikkeling en werkplezier blijven medewerkers vitaal, bekwaam en gemotiveerd – nu en in de toekomst. Een belangrijk onderdeel hiervan is digitale fitheid. Die wordt steeds belangrijker door ontwikkelingen zoals AI en veranderende wet- en regelgeving. Deze ontwikkelingen bieden kansen, maar brengen ook risico’s met zich mee. Denk aan datalekken, verminderde productiviteit, weerstand tegen verandering en compliance-risico’s. Om risico’s te beperken en kansen te benutten, investeren we de komende jaren actief in het digitaal vaardig maken en houden van onze medewerkers. Duurzaamheid We zijn ons bewust van onze leefomgeving. Klimaatverandering raakt ons direct en indirect in het dagelijks werk. We voelen daarin urgentie. Als gemeenschappelijke regeling en uitvoeringsorganisatie nemen we hierin geen koploperspositie in ten opzichte van de Friese gemeenten. Wel nemen we als maatschappelijke organisatie verantwoordelijkheid voor ons deel in deze opgave. Dat betekent dat we binnen onze invloedssfeer realistische en haalbare stappen zetten op het gebied van klimaat, circulariteit en milieu.
36
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
We volgen de wettelijke regels en opgaven, sluiten aan bij bestaande initiatieven, zijn transparant over onze voortgang en dragen actief bij aan een veilige en gezonde leefomgeving – nu en in de toekomst. Procesgericht werken De maatschappij vraagt steeds meer aanpassingsvermogen en flexibiliteit van ons. We moeten ons blijven ontwikkelen, snel kunnen schakelen en continu sturen op kwaliteit, efficiëntie en effectiviteit. Sinds 2023 bouwen we binnen VRF, onder het motto Leren door te doen, aan de basis voor procesgericht werken en een verbetergerichte mindset. Concreet betekent dit dat we de klant nog meer centraal stellen, slimmer samenwerken en processen zo inrichten dat we problemen voorkomen en continu verbeteren via de PDCA-cyclus. Het groeien naar een organisatie waarin continu verbeteren vanzelfsprekend is, vraagt om een cultuurverandering. Daar werken we de komende jaren stap voor stap aan.
37
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
interview Samen slimmer werken, met hart voor de Friese inwoner
Op de stuurmuur worden doelen en voortgang inzichtelijk gemaakt. V.l.n.r: Lysanne van der Kuip, Linda Hasz
Bij Veiligheidsregio Fryslân staat één ding centraal: er zijn voor de Friese inwoner. Die gedeelde drijfveer vormt het vertrekpunt voor procesgericht werken en continu verbeteren binnen de organisatie. “De vraag is steeds: hoe kunnen we het werk slimmer organiseren, zodat onze klant de beste diensten en dienstverlening krijgt?” zeggen Linda Hasz, directie- en managementadviseur bedrijfsvoering, en Lysanne van der Kuip, business procesanalist. Leren door te doen Sinds 2023 werkt VRF aan procesgericht werken via de aanpak leren door te doen. “Die aanpak past gewoon goed bij onze organisatie,” zegt Linda. “Het is concreet en geeft mensen de ruimte om zaken binnen hun werk te verbeteren en er stap voor stap achter te komen wat wel en niet werkt.” Procesgericht werken is geen doel op zich, maar een middel om toe te werken naar een cultuur waarin continu verbeteren vanzelfsprekend wordt. Van taak naar proces VRF werkt sterk taakgericht. Mensen weten wat ze moeten doen en zetten zich daar volledig voor in. Wat minder vanzelf gaat, is kijken naar het hele proces. Lysanne: “Een werkproces doe je bijna nooit alleen, je werkt samen met collega’s uit andere teams. Door niet alleen naar je eigen taak te kijken, maar naar het hele proces, vergroot je de samenhang, efficientie en wendbaarheid.
Als je weet hoe een proces loopt en wat daarin belangrijk is voor jou en anderen, kun je beter bijsturen als er iets verandert.” Eerst begrijpen, dan pas oplossen De neiging om snel te handelen als iets niet goed loopt, is begrijpelijk en werkt vaak goed in crises. Tegelijkertijd zien Linda en Lysanne dat dit niet altijd duurzaam is “Eerst vertragen is belangrijk. Wat is hier nou echt aan de hand? Door dat samen goed te onderzoeken worden de grondoorzaken duidelijk. Door die oorzaken aan te pakken, realiseer je verbeteringen die echt werken en duurzaam zijn.” Wat levert het op in de praktijk? Binnen de jeugdgezondheidszorg wordt bijvoorbeeld gewerkt aan het verhogen van de opkomst bij het periodiek gezondheidsonderzoek. “Het no-showpercentage was te hoog,” geeft Lysanne aan. “Wat bleek na onderzoek? De digitalisering is niet voor iedereen automatisch makkelijker. Soms komen mails in de spam en soms is een afspraak lastig te maken of te verzetten. Met dat inzicht kunnen we gericht werken aan verbeteringen.”
> 38
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
“Ook intern hebben we resultaten geboekt”, vult Linda aan. “De drukwerkkosten liepen steeds op. Door dit eerst te analyseren verbeterde het inzicht en maakten we duidelijke afspraken. Daardoor bleven de kosten het afgelopen jaar binnen budget. Een ander voorbeeld is het tellen van ademluchttoestellen. Dat gebeurt nu in één dag in plaats van twee.” Ondersteund door procescoaches Procesgericht werken binnen VRF wordt ondersteund door een team Procesmanagement met procescoaches. Zij helpen teams en het management bij vragen over verbeteren en slimmer organiseren. “Dat is niet altijd een verbetertraject”, leggen Linda en Lysanne uit. “Soms is een analysegesprek genoeg, soms gaat het om meedenken over sturing en monitoring en een andere keer volstaat alleen advies. Daarom kijken we altijd wat een vraag echt nodig heeft: wat helpt hier nu het meest?” Wanneer is continu verbeteren echt een manier van werken geworden? Daar zijn Linda en Lysanne duidelijk over. “Als het aanjagen niet meer nodig is. Als verbeteren net zo normaal is als andere ondersteunende vakgebieden.” Dat vraagt meer dan alleen plannen en doen. “We zijn hier goed in Plan en Do, maar Check en Act schieten er nog weleens bij in. Om daar stappen in te maken, werken we met een stuurmuur in teams en afdelingen.
Doelen, voortgang en knelpunten staan daar duidelijk op en dat maakt het (bij)sturen en monitoren makkelijker.” Richting 2027 blijven we dit aandacht geven, zodat verbeteringen niet tijdelijk zijn, maar geborgd raken in het dagelijks werk. “Het werk wordt efficiënter en effectiever en daarmee leuker, want er is meer tijd en aandacht voor het vak en voor ons uiteindelijke doel: het ondersteunen van de Friese inwoner.”
39
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
7.4. Onderhoud kapitaalgoederen In deze paragraaf beschrijven we het beheer- en onderhoudsbeleid voor de gebouwen die Veiligheidsregio Fryslân structureel en tijdelijk bezit of huurt. Het gaat om: • het hoofdkantoor aan de Harlingertrekweg; • 66 brandweerkazernes, waarvan 49 in eigendom; • twee boothuizen (beide in eigendom); • een gehuurde opslagloods die fungeert als distributiecentrum en wordt gebruikt voor de opslag van afgeschreven materieel; • 45 huurlocaties voor de jeugdgezondheidszorg van de GGD; • het Regionaal Coördinatie Centrum (RCC), dat is ondergebracht in het hoofdkantoor. Kwaliteitsniveau beheer en onderhoud Voor beheer en onderhoud van kapitaalgoederen passen we de NEN-2767 norm toe. Deze norm is een veelgebruikte methode voor conditiemeting en legt de technische kwaliteit van bouw- en installatiedelen objectief vast. De norm kent zes conditiescores: niveau één staat voor ‘uitstekend’ en niveau zes staat voor ‘zeer slecht’. De bestuurlijke afspraak is, net als voorgaande jaren, conditiescore drie. Dit betekent dat wij een ‘redelijke conditie’nastreven. Plaatselijke zichtbare veroudering is acceptabel, zolang de functie van bouw- en installatiedelen niet in gevaar komt. Voor huurlocaties streven we ernaar om een vergelijkbare conditiescore vast te leggen in de huurovereenkomsten.
Onderhoudsvoorzieningen Op basis van dit uitgangspunt maken wij onderhoudsvoorzieningen. Daarmee spreiden we de lasten van groot onderhoud over meerdere jaren. De toevoeging aan de voorzieningen (met andere woorden: de jaarlijkse lasten) baseren we op het gemiddelde bedrag aan groot onderhoud dat we redelijkerwijs kunnen voorzien. Wettelijk moeten voorzieningen eens in de vijf jaar worden geëvalueerd. In de praktijk hanteren wij hiervoor een richtlijn van eens per vier jaar. Tijdens de schouw van 2026 voeren we een volledige onderhoudsinspectie uit van het hoofdkantoor en de locaties die door de brandweer in gebruik zijn. Vanaf 2027 baseren we de onderhoudsvoorzieningen op de actuele bevindingen van deze schouw.
7.5. Verbonden partijen Definitie Verbonden Partij Een verbonden partij is een privaat- of publiekrechtelijke organisatie waarin Veiligheidsregio Fryslân (VRF) zowel een financieel als een bestuurlijk belang heeft. Van een financieel belang is sprake als VRF aansprakelijk is voor verplichtingen van de rechtspersoon. Van een bestuurlijk belang is sprake als VRF zeggenschap heeft. VRF heeft formeel één verbonden partij: stichting brandweeropleidingen Noord (SBON). Stichting brandweeropleidingen Noord (SBON) Veiligheidsregio Fryslân (VRF) neemt samen met de Veiligheidsregio’s Groningen en Drenthe deel aan de Stichting Brandweeropleidingen Noord (SBON). De stichting verzorgt opleidings- en oefenactiviteiten voor de deelnemende veiligheidsregio’s via aan haar gelieerde vennootschappen en belast deze dienstverlening door aan de afnemende regio’s. Met deze deelname wordt het openbaar belang gediend van het borgen van vakbekwaam brandweerpersoneel tegen maatschappelijk aanvaardbare kosten. VRF heeft een bestuurlijk belang via vertegenwoordiging in het bestuur van de stichting en daarmee invloed op het beleid en de strategische koers.
40
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
In 2025 heeft het algemeen bestuur besloten SBON formeel te verbinden aan Veiligheidsregio Fryslân. Op grond van artikel 31a van de Wet gemeenschappelijke regelingen is het ontwerpbesluit voor wensen en bedenkingen voorgelegd aan de gemeenteraden; er zijn geen wensen of bedenkingen ingediend. Ook de algemeen besturen van de Veiligheidsregio’s Groningen en Drenthe hebben ingestemd met het verbinden van SBON aan VRF. VRF neemt samen met de twee andere veiligheidsregio’s voor gelijke delen (ieder 1/3) deel in de stichting en heeft daarmee een indirect financieel belang via het aandeel in het kapitaal van de aan SBON gelieerde vennootschappen. De privaatrechtelijke rechtsvorm van SBON blijft gehandhaafd. Naar aanleiding van het besluit worden formele juridische handelingen verricht om governance, sturing en beheersing te versterken. Dit betreft onder meer de aanpassing van de statuten van SBON en de aan haar gelieerde vennootschappen en het sluiten van een deelnemersovereenkomst tussen de veiligheidsregio’s en SBON. In deze afspraken worden zeggenschap, toezicht en financiële verantwoordelijkheden vastgelegd, evenals uitgangspunten voor investeringen en het omgaan met financiële risico’s. De financiële risico’s hebben betrekking op mogelijke exploitatietekorten, investeringsbesluiten en aansprakelijkheden voortvloeiend uit de bedrijfsvoering.
Via de bestuursdeelname heeft VRF invloed op de financiële en strategische besluitvorming. Hiermee wordt voldaan aan de BBV-vereisten voor transparantie en risicobeheersing bij verbonden partijen.
7.6. Wet open overheid De Wet open overheid (Woo) schrijft voor dat een bestuursorgaan in de begroting aandacht besteedt aan de beleidsvoornemens voor de uitvoering van de wet. In deze paragraaf doen wij daarom verslag van onze beleidsvoornemens. Daarbij richten wij ons op de drie pijlers van de Woo: • actieve openbaarmaking; • passieve openbaarmaking; • verbetering van de informatiehuishouding. 1. Actieve openbaarmaking Informatie die actief openbaar gemaakt moet worden, moet digitaal vindbaar zijn via de Woo-index. Veiligheidsregio Fryslân is aangesloten op de Woo-index. Wij maken documenten openbaar via de Woo-index door deze eerst op de eigen website te publiceren. In de Wooindex verschijnt vervolgens een link naar deze internetlocatie. Vanaf 1 november 2024 moeten de eerste vijf informatiecategorieën verplicht openbaar gemaakt worden via de Woo-index. Het gaat om: • • • • •
wetten en algemeen verbindende voorschriften (art. 3.3, eerste lid, onderdeel a); overige besluiten van algemene strekking (art. 3.3, eerste lid, onderdeel b); organisatie en werkwijze (art. 3.3, eerste lid, onderdeel d); bereikbaarheidsgegevens (art. 3.3, eerste lid, onderdeel e); vergaderstukken Staten-Generaal (art. 3.3, tweede lid, onderdeel b).
VRF voldoet hieraan: Overzicht eerste tranche WOO-index | Instructie | KOOP Kennis- en exploitatiecentrum officiële overheidspublicaties. 2. Passieve openbaarmaking Iedereen kan VRF vragen om bepaalde informatie openbaar te maken via een Woo-verzoek. Het moet dan wel gaan om informatie die al in bestaande documenten staat, zoals brieven, rapporten, memo’s en e-mailberichten. De gevraagde informatie moet betrekking hebben op ons werk. Op onze website staat hoe het indienen van een Woo-verzoek werkt.
41
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Als wij informatie met een Woo-besluit openbaar maken, is deze informatie voor iedereen toegankelijk. In 2025 hebben we vijf Woo-verzoeken tijdig afgehandeld. 3. Verbetering van de informatiehuishouding Een uitgangspunt van de Woo, maar ook van de Archiefwet 1995, is dat de informatiehuishouding op orde is. Het verbeteren van de informatiehuishouding is voor ons niet nieuw. Wij zetten op dit vlak jaarlijks stappen, mede door de doorlopende digitalisering. In 2025 hebben we flinke stappen gezet in het opruimen, ordenen en structureren van het fysieke archief. Daarnaast actualiseren we het overzicht van welke processen welke documenten gebruiken en welke vernietigingstermijnen daarbij horen. We verwachten deze slag in 2026 af te ronden en te digitaliseren.
42
8. Financiële begroting
8.1. Overzicht van baten en lasten Primitieve begroting 2027
Lasten
Baten
Saldo
Pijler 1
17.773.778
56.320
17.717.458
Pijler 2
13.273.433
3.816.931
9.456.502
Pijler 3
2.062.321
1.137.007
925.314
Pijler 4
2.104.614
2.104.614
-
Toegerekende organisatiekosten
7.935.052
56.339
7.878.714
43.149.198
7.171.211
35.977.988
36.079.987 36.079.987
-36.079.987 -36.079.987
43.251.197
-102.000
Programma Gezondheid
Dekkingsmiddelen gezondheid Gemeentelijke bijdrage Totaal saldo van baten en lasten
43.149.198
102.000
-
102.000
43.251.198
43.251.198
-
Lasten
Baten
Saldoo
Producten Crisisbeheersing
10.003.933
203.345
9.800.588
Toegerekende organisatiekosten
1.195.410
8.488
1.186.923
11.199.344
211.833
10.987.511
Rijksbijdrage BDUR
6.585.112
-6.585.112
Gemeentelijke bijdrage
4.402.399
-4.402.399
-
10.987.511
-10.987.511
Totaal saldo van baten en lasten
11.199.344
11.199.344
-
Reservemutaties crisisbeheersing
-
-
-
11.199.344
11.199.344
-
Reservemutaties gezondheid Gerealiseerd resultaat gezondheid Programma Crisisbeheersing
Dekkingsmiddelen crisisbeheersing
Gerealiseerd resultaat Crisisbeheersing
Lasten
Baten
Saldoo
Producten brandweer
47.734.603
1.104.231
46.630.372
Toegerekende organisatiekosten
11.480.062
81.509
11.398.553
59.214.665
1.185.740
58.028.925
Rijksbijdrage BDUR
5.541.778
-5.541.778
Gemeentelijke bijdrage
52.401.809
-52.401.809
57.943.587
-57.943.587
59.214.665
59.129.327
85.338
-
85.338
-85.338
59.214.665
59.214.665
-
113.665.208
113.665.208
-
102.000
85.338
-16.662
113.563.208
113.579.870
16.662
Programma Brandweer
Dekkingsmiddelen brandweer
Totaal saldo van baten en lasten Reservemutaties brandweer Gerealiseerd resultaat brandweer Gerealiseerd resultaat Waarvan incidentele baten en lasten Structureel saldo
43
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Overzicht baten en lasten art 27 BBV Lasten
Baten
Saldo
Programma gezondheid
34.525.310
43.194.860
8.669.550
Programma crisisbeheersing
9.291.957
11.190.856
1.898.900
Programma brandweer
44.965.344
59.047.818
14.082.474
-
-
-
24.110.462
146.336
-23.964.127
Heffing vpb
10.000
-
-10.000
Onvoorzien
660.135
-
-660.135
113.563.208
113.579.870
16.662
102.000
85.338
-16.662
113.665.208
113.665.208
-
Algemene dekkingsmiddelen Overhead
Saldo van baten en lasten Toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves per programma Resultaat
44
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Meerjarenperspectief 1/2 Jaarrekening 2025 Lasten
Begroting 2026
Baten
Saldo
Lasten
Begroting 2027
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Programma Gezondheid Pijler 1 Pijler2 Pijler 3 Pijler 4 Toegerekende organisatiekosten
23.579.559
6.685.729
16.893.830
18.165.973
56.156
18.109.817
17.773.778
56.320
17.717.458
18.509.387
9.689.601
8.819.786
13.345.548
3.796.316
9.549.232
13.273.433
3.816.931
9.456.502
7.251.211
6.304.990
946.221
2.037.318
1.132.703
904.615
2.062.321
1.137.007
925.314
2.165.653
2.185.357
-19.704
2.098.454
2.098.454
-
2.104.614
2.104.614
-
7.839.956 59.345.767
78.668 24.944.345
7.761.288 34.401.422
7.701.468 43.348.761
54.736 7.138.365
7.646.732 36.210.396
7.935.052 43.149.198
56.339 7.171.211
7.878.713 35.977.987
32.926.433
-32.926.433
35.172.396
-35.172.396
36.079.987
-36.079.987
32.926.433
-32.926.433
-
35.172.396
-35.172.396
36.079.987
-36.079.987
Dekkingsmiddelen Gezondheid Gemeentelijke bijdrage Totaal saldo van baten en lasten
59.345.767
57.870.778
1.474.989
43.348.761
42.310.761
1.038.000
43.149.198
43.251.197
-102.000
Reservemutaties Gezondheid
102.000
1.190.266
-1.088.266
102.000
1.140.000
-1.038.000
102.000
-
102.000
59.447.767
59.061.045
386.723
43.450.761
43.450.761
-
43.251.198
43.251.198
-
Programma Crisisbeheersing
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Producten Crisisbeheersing
6.858.865
217.453
6.641.412
8.629.617
214.686
8.414.931
10.003.933
203.345
9.800.588
Toegerekende organisatiekosten
1.472.375 8.331.241
11.851 229.304
1.460.524 8.101.936
1.160.221 9.789.838
8.246 222.932
1.151.975 9.566.906
1.195.410 11.199.344
8.488 211.833
1.186.923 10.987.511
5.499.555
-5.499.555
5.347.245
-5.347.245
6.585.112
-6.585.112
3.652.100
-3.652.100
4.219.661
-4.219.661
4.402.399
-4.402.399
-
9.151.655
-9.151.655
9.566.906
-9.566.906
10.987.511
-10.987.511
Totaal saldo van baten en lasten Reservemutaties Crisisbeheersing
8.331.241
9.380.959
-1.049.719
9.789.838
9.789.838
-
11.199.344
11.199.344
-
-
34.539
-34.539
-
-
-
Gerealiseerd resultaat Crisisbeheersing
8.331.241
9.415.498
-1.084.258
9.789.838
9.789.838
-
11.199.344
11.199.344
-
Programma Brandweer
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Producten Brandweer
43.571.223
1.332.016
42.239.207
47.693.333
1.003.568
46.689.765
47.734.603
1.104.231
46.630.372
Toegerekende organisatiekosten
11.342.482 54.913.705
113.811 1.445.826
11.228.672 53.467.879
11.142.124 58.835.456
79.190 1.082.758
11.062.933 57.752.698
11.480.062 59.214.665
81.509 1.185.740
11.398.553 58.028.925
Gerealiseerd resultaat Gezondheid
Dekkingsmiddelen Crisisbeheersing Rijksbijdrage BDUR Gemeentelijke bijdrage
Dekkingsmiddelen Brandweer Rijksbijdrage BDUR Gemeentelijke bijdrage
6.342.784
-6.342.784
6.143.250
-6.143.250
5.541.778
-5.541.778
49.414.024
-49.414.024
51.250.839
-51.250.839
52.301.809
-52.301.809
57.843.587
-57.843.587
55.756.808
-55.756.808
57.394.089
-57.394.089
57.202.634
-2.288.928
58.835.456
58.476.847
358.609
59.214.665
59.129.327
85.338
497.002
-497.002
-
358.609
-358.609
85.338
-85.338
54.913.705
57.699.636
-2.785.931
58.835.456
58.835.456
-
59.214.665
59.214.665
-
Gerealiseerd resultaat
122.692.714
126.176.179
-3.483.465
112.076.056
112.076.056
-
113.665.208
113.665.208
-
Waarvan incidentele baten en lasten Structureel saldo
6.225.000
7.399.807
-1.174.807
-
-
102.000
85.338
-16.662
116.467.714
118.776.371
-2.308.658
112.076.056
112.076.056
113.563.208
113.579.870
16.662
Totaal saldo van baten en lasten Reservemutaties Brandweer Gerealiseerd resultaat Brandweer
54.913.705
-
-
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Meerjarenperspectief 2/2 Begroting 2028 Lasten
Begroting 2029
Baten
Saldo
Lasten
Begroting 2030
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Programma Gezondheid Pijler 1 Pijler2 Pijler 3 Pijler 4
18.864.892
59.720
18.805.172
19.633.097
63.365
19.569.732
20.362.798
65.636
20.297.162
14.089.400
4.047.320
10.042.080
14.654.228
4.294.367
10.359.861
15.200.213
4.448.277
10.751.936
2.189.335
1.205.636
983.699
2.275.238
1.279.227
996.011
2.360.287
1.325.075
1.035.212
2.239.285
2.239.285
-
2.287.147
2.287.147
-
2.378.633
2.378.633
-
Toegerekende organisatiekosten
8.319.323 45.702.235
57.521 7.609.482
8.261.802 38.092.753
8.653.943 47.503.653
58.731 7.982.837
8.595.212 39.520.816
8.930.248 49.232.179
59.965 8.277.586
8.870.283 40.954.593
38.004.753
-38.004.753
39.622.816
-39.622.816
40.981.593
-40.981.593
38.004.753
-38.004.753
39.622.816
-39.622.816
40.981.593
-40.981.593
Dekkingsmiddelen Gezondheid Gemeentelijke bijdrage Totaal saldo van baten en lasten
45.702.235
45.614.235
88.000
47.503.653
47.605.653
-102.000
49.232.179
49.259.179
-27.000
Reservemutaties Gezondheid
102.000
190.000
-88.000
102.000
-
102.000
102.000
75.000
27.000
45.804.235
45.804.235
-
47.605.653
47.605.653
-
49.334.179
49.334.179
-
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
10.479.988 1.253.301 11.733.289
214.338 8.666 223.004
10.265.650 1.244.635 11.510.285
10.888.712 1.303.711 12.192.423
223.831 8.848 232.679
10.664.881 1.294.863 11.959.744
11.216.345 1.345.336 12.561.681
231.505 9.034 240.538
10.984.840 1.336.302 12.321.143
Dekkingsmiddelen Crisisbeheersing Rijksbijdrage BDUR
6.585.112
-6.585.112
6.585.112
-6.585.112
6.585.112
-6.585.112
Gemeentelijke bijdrage
4.925.173
-4.925.173
5.374.632
-5.374.632
5.736.030
-5.736.030
11.510.285
-11.510.285
11.959.744
-11.959.744
12.321.143
-12.321.143
11.733.289
-
12.192.423
-
Gerealiseerd resultaat Gezondheid Programma Crisisbeheersing Producten Crisisbeheersing Toegerekende organisatiekosten
Totaal saldo van baten en lasten
11.733.289
12.192.423
Reservemutaties Crisisbeheersing Gerealiseerd resultaat Crisisbeheersing
11.733.289
11.733.289
-
12.192.423
12.192.423
-
12.561.681
12.561.681
-
-
-
-
12.561.681
12.561.681
-
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Producten Brandweer
50.237.317
1.162.797
49.074.520
52.310.552
1.197.710
51.112.842
53.785.235
1.227.796
52.557.439
Toegerekende organisatiekosten
12.036.008 62.273.325
83.221 1.246.018
11.952.787 61.027.307
12.520.121 64.830.672
84.969 1.282.679
12.435.152 63.547.993
12.919.865 66.705.100
86.753 1.314.549
12.833.112 65.390.551
Programma Brandweer
Dekkingsmiddelen Brandweer Rijksbijdrage BDUR
5.541.778
-5.541.778
5.541.778
-5.541.778
5.541.778
-5.541.778
Gemeentelijke bijdrage
55.417.577
-55.417.577
57.935.545
-57.935.545
59.775.277
-59.775.277
65.317.055
-65.317.055
60.959.355
-60.959.355
63.477.323
-63.477.323
62.273.325
62.205.373
67.952
64.830.672
64.760.002
70.670
66.705.100
66.631.604
73.496
-
67.952
-67.952
-
70.670
-70.670
-
73.496
-73.496
Gerealiseerd resultaat Brandweer
62.273.325
62.273.325
-
64.830.672
64.830.672
-
66.705.100
66.705.100
-
Gerealiseerd resultaat
119.810.849
119.810.849
-
124.628.748
124.628.748
-
128.600.960
128.600.960
-
102.000
257.952
155.952
102.000
70.670
-31.330
102.000
148.496
46.496
119.708.849
119.552.897
-155.952
124.526.748
124.558.078
31.330
128.498.960
128.452.464
-46.496
Totaal saldo van baten en lasten Reservemutaties Brandweer
Waarvan incidentele baten en lasten Structureel saldo
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Toelichting: De mutatie van het nadelig saldo per programma ten opzichte van 2026 is als volgt, naar oorzaken: Omschrijving
Gezondheid
Brandweer
Crisis
Organisatie
Totaal
27.525.665
40.187.905
3.067.686
19.861.640
90.642.896
Indexatie loonkosten
123.001
89.091
87.313
67.253
366.658
Indexatie materiële kosten
123.144
596.070
60.477
251.738
1.031.430
Wijziging topstructuur
-183.129
-100.429
-
283.558
-
Toevoeging OKO-monitor
18.593
-
-
-
18.593
Bestuurlijke opdracht GGD
594.000
-
-
-
594.000
Nadelig saldo 2026 begroting 2026
Continuïteit brandweer
100.000
Mutatie vrijval kapitaallasten
-
30.000
-
-
30.000
Mutatie rente
-
100.619
-
-
100.619
Totale mutatie
675.609
815.351
147.790
602.549
2.141.300
28.201.274
41.003.256
3.215.476
20.464.189
92.884.195
Nadelig saldo 2027 begroting 2027
8.2. Financiële positie Arbeidsverplichtingen Conform het besluit ‘Begroting en Verantwoording’ is het niet toegestaan voorzieningen op te nemen voor jaarlijks terugkerende verplichtingen met een vergelijkbaar volume. Dit gaat vooral om verplichtingen rond vakantiegeld en het opgebouwde saldo vakantiedagen. Deze lasten zijn structureel gedekt in de begroting. Investeringskredieten Als onderdeel van de begroting is het meerjaren investeringsplan vastgesteld. De geplande investeringen zijn aan te merken als investeringen met economisch nut en worden geactiveerd conform de regels die zijn vastgesteld in de financiële verordening. De effecten hiervan zijn in de kapitaallasten van de programma’s verwerkt. De vast te stellen kredieten zijn opgenomen in bijlage 2 bij deze begroting.
47
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Reserves Het geraamde verloop van de reserves in 2027 is als volgt: 1-1-2027
Stortingen
Onttrekkingen
31-12-2027
Algemene reserve Egalisatiereserve
3.379.700
3.379.700
3.379.700
-
-
3.379.700
Gezondheidsmonitor
413.113
102.000
-
515.113
Uitwerkingskader Meldkamer
500.000
500.000
Tweede loopbaanbeleid
526.629
526.629
In te halen werkzaamheden
593.492
65.338
528.154
Wabo
20.000
20.000
-
Bestemmingsreserves
Frictiekosten
Totaal eigen vermogen
1.773.000
1.773.000
3.826.234
102.000
85.338
3.842.896
7.205.934
102.000
85.338
7.222.596
Voorzieningen Het geraamde verloop in de voorzieningen in 2027 is als volgt: 1-1-2027
Stortingen
Onttrekkingen
31-12-2027
Verplichtingen, verliezen, risico's Voorziening opgebouwde spaaruren
88.692
88.692
Voorziening FLO-overgangsrecht
6.433.275
158.332
Voorziening spaaruren IKB
1.716.810
97.543
Voorziening RVU Voorziening voor mogelijke claim
59.262
474.187
6.117.420 1.814.352
59.262
1.800.000
1.800.000
10.098.039
255.875
533.449
9.820.464
Groot onderhoud Harlingertrekweg
292.092
82.559
183.093
191.558
Groot onderhoud brandweerkazernes
2.356.075
654.575
830.600
2.180.050
2.648.167
737.134
1.013.693
2.371.608
12.746.206
993.008
1.547.142
12.192.072
Egalisatie van lasten
Totaal voorzieningen
48
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Geprognosticeerde balans 2027 1-1-2027
31-12-2027
Materiële vaste activa
95.332
106.322
Financiële vaste activa
217
217
7.620
7.620
Liquide middelen
494
Overlopende activa
1.806
Vorderingen
Totaal activa
105.469
1-1-2027
31-12-2027
Eigen vermogen
7.206
7.223
Gerealiseerd resultaat '25
3.483
3.483
Voorzieningen
12.746
12.192
494
Langlopende schulden
64.692
70.507
1.806
Kortlopende schulden
8.583
8.583
Overlopende passiva
8.758
14.471
105.469
116.459
116.459
Totaal passiva
In de voorspelde balans is rekening gehouden met de geplande investeringen voor 2026 en 2027 en een stabiel werkkapitaal. Ook zijn de geplande mutaties in reserves en voorzieningen, zoals in de eerdere paragrafen genoemd, verwerkt. De behoefte aan langlopende financiering is bepaald op basis van het meerjareninvesteringsplan en de vastgelegde financieringsstructuur. De rentelast voor deze financiering is gedekt in de begroting 2027. Bovenstaande balans is de basis voor de berekende financiële kengetallen in de paragraaf ‘Weerstandsvermogen’. In de jaarrekening 2025 is een voorstel gedaan voor de bestemming van het gerealiseerd resultaat 2025. In afwachting van de vaststelling van de jaarrekening (algemeen bestuur 2 juli 2026) presenteren wij het gerealiseerde resultaat 2026 apart op de balans.
Meerjarenbalans 1-1-2028
31-12-2028
Materiële vaste activa
106.322
122.958
Financiële vaste activa
217
217
7.620
7.620
Liquide middelen
494
Overlopende activa
1.806
Vorderingen
Totaal activa
1-1-2028
31-12-2028
Eigen vermogen
7.223
7.067
Gerealiseerd resultaat '25
3.483
3.483
Voorzieningen
12.192
12.165
494
Langlopende schulden
70.507
79.861
1.806
Kortlopende schulden
8.583
8.583
Overlopende passiva
14.471
21.935
116.459
133.095
1-1-2029
31-12-2029
Eigen vermogen
7.067
7.098
Gerealiseerd resultaat '25
3.483
3.483
Voorzieningen
12.165
11.746
116.459
133.095
1-1-2029
31-12-2029
Materiële vaste activa
122.958
126.586
Financiële vaste activa
217
217
7.620
7.620
Liquide middelen
494
494
Langlopende schulden
79.861
82.728
Overlopende activa
1.806
1.806
Kortlopende schulden
8.583
8.583
Overlopende passiva
21.935
23.085
133.095
136.723
Vorderingen
Totaal activa
133.095
136.723
Totaal passiva
Totaal passiva
49
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
1-1-2030
31-12-2030
Materiële vaste activa
126.586
128.535
Financiële vaste activa
217
217
7.620
7.620
Liquide middelen
494
Overlopende activa
1.806
Vorderingen
Totaal activa
136.723
1-1-2030
31-12-2030
Eigen vermogen
7.098
7.051
Gerealiseerd resultaat '25
3.483
3.483
Voorzieningen
11.746
11.791
494
Langlopende schulden
82.728
75.336
1.806
Kortlopende schulden
8.583
8.583
Overlopende passiva
23.085
32.428
136.723
138.672
138.672
Totaal passiva
50
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Bijlage 1. Bijdrage per gemeente 2027-2030 2027
2028
2029
2030
3.712.718
3.931.386
4.114.979
4.258.016
995.214
1.053.163
1.101.684
1.138.334
Dantumadiel
2.460.086
2.605.058
2.726.791
2.821.773
De Fryske Marren
7.534.470
7.977.344
8.349.002
8.637.030
Harlingen
2.184.943
2.313.562
2.421.536
2.505.540
Heerenveen
7.035.209
7.449.285
7.796.884
8.067.217
Leeuwarden
19.099.302
20.221.522
21.163.197
21.892.229
Noardeast-Fryslân
6.255.920
6.624.084
6.933.133
7.173.406
Ooststellingwerf
3.551.006
3.759.965
3.935.368
4.071.704
Opsterland
3.965.909
4.199.470
4.395.563
4.548.305
Schiermonnikoog
284.453
300.996
314.843
325.266
Smallingerland
7.596.397
8.043.696
8.419.222
8.711.606
Súdwest-Fryslân
12.525.614
13.262.522
13.881.062
14.361.555
Terschelling
1.025.432
1.085.320
1.135.499
1.173.716
Tytsjerksteradiel
4.447.188
4.708.946
4.928.681
5.099.584
295.413
312.630
327.049
337.968
Waadhoeke
6.507.059
6.889.852
7.211.151
7.460.688
Weststellingwerf
3.407.861
3.608.701
3.777.350
3.908.962
92.884.195
98.347.502
102.932.993
106.492.900
Achtkarspelen Ameland
Vlieland
51
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
2027 Bijdrage 2027
Gezondheid
Crisisbeheer
Brandweer
Totaal
Achtkarspelen
1.531.801
186.907
1.994.010
3.712.718
206.413
25.186
763.615
995.214
Dantumadiel
1.039.506
126.838
1.293.741
2.460.086
De Fryske Marren
2.837.362
346.209
4.350.899
7.534.470
Harlingen
880.514
107.438
1.196.991
2.184.943
Heerenveen
2.817.155
343.743
3.874.311
7.035.209
Leeuwarden
7.060.025
861.448
11.177.828
19.099.302
Noardeast-Fryslân
2.491.294
303.982
3.460.644
6.255.920
Ooststellingwerf
1.408.224
171.828
1.970.953
3.551.006
Opsterland
1.630.227
198.917
2.136.765
3.965.909
Schiermonnikoog
52.744
6.436
225.273
284.453
Smallingerland
3.100.755
378.347
4.117.295
7.596.397
Súdwest-Fryslân
4.917.732
600.051
7.007.832
12.525.614
267.413
32.629
725.390
1.025.432
1.782.809
217.534
2.446.845
4.447.188
66.106
8.066
221.241
295.413
Waadhoeke
2.545.233
310.564
3.651.262
6.507.059
Weststellingwerf
1.444.673
176.276
1.786.913
3.407.861
36.079.987
4.402.399
52.401.809
92.884.195
Ameland
Terschelling Tytsjerksteradiel Vlieland
52
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
2028 Bijdrage 2028
Gezondheid
Crisisbeheer
Brandweer
Totaal
Achtkarspelen
1.613.518
209.102
2.108.767
3.931.386
217.424
28.177
807.562
1.053.163
Dantumadiel
1.094.961
141.900
1.368.197
2.605.058
De Fryske Marren
2.988.727
387.320
4.601.297
7.977.344
Harlingen
927.487
120.196
1.265.879
2.313.562
Heerenveen
2.967.442
384.562
4.097.281
7.449.285
Leeuwarden
7.436.658
963.743
11.821.121
20.221.522
Noardeast-Fryslân
2.624.198
340.079
3.659.807
6.624.084
Ooststellingwerf
1.483.349
192.233
2.084.383
3.759.965
Opsterland
1.717.195
222.537
2.259.738
4.199.470
Schiermonnikoog
55.558
7.200
238.238
300.996
Smallingerland
3.266.172
423.275
4.354.249
8.043.696
Súdwest-Fryslân
5.180.079
671.305
7.411.139
13.262.522
281.679
36.504
767.137
1.085.320
1.877.917
243.366
2.587.662
4.708.946
69.633
9.024
233.973
312.630
Waadhoeke
2.681.014
347.442
3.861.395
6.889.852
Weststellingwerf
1.521.742
197.208
1.889.751
3.608.701
1.613.518
209.102
2.108.767
3.931.386
Ameland
Terschelling Tytsjerksteradiel Vlieland
53
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
2029 Bijdrage 2029
Gezondheid
Crisisbeheer
Brandweer
Totaal
Achtkarspelen
1.682.214
228.184
2.204.582
4.114.979
226.681
30.748
844.254
1.101.684
Dantumadiel
1.141.579
154.849
1.430.363
2.726.791
De Fryske Marren
3.115.973
422.666
4.810.363
8.349.002
Harlingen
966.975
131.165
1.323.396
2.421.536
Heerenveen
3.093.782
419.656
4.283.446
7.796.884
Leeuwarden
7.753.276
1.051.692
12.358.229
21.163.197
Noardeast-Fryslân
2.735.924
371.114
3.826.095
6.933.133
Ooststellingwerf
1.546.503
209.775
2.179.090
3.935.368
Opsterland
1.790.305
242.846
2.362.412
4.395.563
Schiermonnikoog
57.923
7.857
249.063
314.843
Smallingerland
3.405.230
461.902
4.552.089
8.419.222
Súdwest-Fryslân
5.400.622
732.567
7.747.873
13.881.062
293.672
39.835
801.993
1.135.499
1.957.870
265.575
2.705.236
4.928.681
72.598
9.848
244.604
327.049
Waadhoeke
2.795.159
379.149
4.036.843
7.211.151
Weststellingwerf
1.586.530
215.205
1.975.615
3.777.350
39.622.816
5.374.632
57.935.545
102.932.993
Ameland
Terschelling Tytsjerksteradiel Vlieland
54
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
2030 Bijdrage 2030
Gezondheid
Crisisbeheer
Brandweer
Totaal
Achtkarspelen
1.739.902
243.527
2.274.588
4.258.016
234.455
32.816
871.063
1.138.334
Dantumadiel
1.180.727
165.262
1.475.784
2.821.773
De Fryske Marren
3.222.828
451.086
4.963.115
8.637.030
Harlingen
1.000.135
139.985
1.365.420
2.505.540
Heerenveen
3.199.876
447.874
4.419.466
8.067.217
Leeuwarden
8.019.157
1.122.410
12.750.662
21.892.229
Noardeast-Fryslân
2.829.746
396.068
3.947.592
7.173.406
Ooststellingwerf
1.599.537
223.881
2.248.286
4.071.704
Opsterland
1.851.700
259.175
2.437.430
4.548.305
Schiermonnikoog
59.909
8.385
256.972
325.266
Smallingerland
3.522.005
492.961
4.696.640
8.711.606
Súdwest-Fryslân
5.585.825
781.826
7.993.905
14.361.555
303.742
42.514
827.460
1.173.716
2.025.011
283.433
2.791.140
5.099.584
75.087
10.510
252.372
337.968
Waadhoeke
2.891.013
404.644
4.165.032
7.460.688
Weststellingwerf
1.640.937
229.675
2.038.350
3.908.962
40.981.593
5.736.030
59.775.277
106.492.900
Ameland
Terschelling Tytsjerksteradiel Vlieland
55
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Bijlage 2. Investeringskredieten 2027 Investeringskredieten
Krediet 2027
Gebruikerssoftware
127.593
Installaties met digitale componenten
58.854
Kantoormeubilair
382.310
Mobiele telefoons; tablets; ipads
150.093
Monitoren
32.590
Overig kantoorinventaris
46.578
Renovatie, restauratie en verbouwing van bedrijfsgebouwen
315.820
Systeem soft- en hardware
50.771
Werkplekautomatisering
440.046
Werktuigbouwkundige installaties > 30 kW
415.272
Organisatie
2.019.927
Inrichtingskosten JGZ (CB locaties
100.000
Röntgensysteem
220.000
GGD
320.000
Ademlucht
19.457
Dienstvoertuigen
162.068
Gebouwen
3.859.476
Grond
1.095.912
Haakarmvoertuigen
255.353
Hulpverleningsvoertuigen
76.857
Installaties
3.930.113
Mobiele telefonie, tablets en iPads
89.166
Overige (kantoor)inventaris
128.730
Overige brandweerinventaris
322.002
Persoonlijke beschermingsmiddelen
787.817
Renovatie en verbouwing
226.408
Tankautospuiten
7.374.441
Brandweer
18.327.800
Totaal investeringskredieten
20.667.727
56
Programmabegroting 2027 • Veiligheidsregio Fryslân
Investeringskredieten Brandweer 2027-2030 Categorie
2027
2028
2029
2030
Ademlucht
19.457
166.150
66.036
62.609
Alarmeringsmiddelen Dienstvoertuigen Gebouwen
1.976.021 162.068
460.456
263.509
369.750
3.859.476
9.916.086
1.417.934
1.450.546
Gebruikerssoftware Grond
22.430 1.095.912
1.121.116
573.452
586.642
Haakarmvoertuigen
255.353
Hulpverleningsvoertuigen
76.857
235.875
80.433
3.930.113
9.190.990
1.889.614
2.399.900
Mobiele telefonie, tablets en iPads
89.166
109.929
125.855
95.462
Overige (kantoor)inventaris
128.730
850.780
199.087
1.132.387
Overige brandweerinventaris
322.002
301.040
320.796
308.352
185.506
316.726
70.026
472.093
39.528
56.363
PM voer- en vaartuigen
168.273
1.968.592
995.355
Redvoertuigen
921.125
942.311
226.408
443.200
984.690
1.492.316
7.374.441
691.352
2.829.016
42.768
12.017.579
11.060.927
Installaties
Overige brandweervoertuigen Persoonlijke beschermingsmiddelen
Renovatie en verbouwing Tankautospuiten
787.817
Werkplekautomatisering Totaal
27.535 18.327.800
25.261.506
57