Bijlage 6 Jaarstukken 2023
Tekst van het document
Jaarstukken 2023
26
3.4 Samenvattend financieel overzicht per deelprogramma Overzicht van baten en lasten per programma bedragen x € 1
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
Afwijking
2023
2023
2023
2023
Lasten Ontwikkelen en Inkomensonders teuning
3.447.640
N
4.312.351
N
3.672.205
N
640.146
Werken
18.313.647
N
21.398.576
N
20.399.211
N
999.365
V V
Ondersteuning
4.836.510
N
5.694.221
N
5.849.554
N
-155.333
N
Totaal lasten
26.597.797
N
31.405.148
N
29.920.969
N
1.484.179
V
Baten Ontwikkelen en Inkomensonders teuning
773.094
V
699.224
V
748.441
V
49.217
V
9.252.616
V
8.988.784
V
9.690.951
V
702.167
V
39.668
V
88.587
V
186.605
V
98.018
V
Totale baten
10.065.378
V
9.776.595
V
10.625.997
V
849.402
V
Resultaat voor reserves en gemeentelijke bijdragen
-16.532.419
N
-21.628.553
N
-19.294.972
N
2.333.581
V
464.542
V
758.030
V
265.419
V
-492.611
N
-16.067.877
N
-20.870.523
N
-19.029.554
N
1.840.969
V
Gemeente Bergeijk
3.413.003
V
4.386.446
V
4.386.446
V
-
Gemeente Bladel
5.802.447
V
7.616.422
V
7.616.422
V
-
Gemeente Eers el
3.656.486
V
4.700.497
V
4.700.497
V
-
Gemeente Reusel-De Mierden
3.195.941
V
4.167.158
V
4.167.158
V
-
Totale gemeentelijke bijdragen
16.067.877
V
20.870.523
V
20.870.523
V
-
1.840.969
V
Werken Ondersteuning
Dotatie aan reserves Onttrekking aan reserves Resultaat na reserves
-
-
-
-
Gemeentelijke bijdragen
Resultaat
Jaarstukken 2023
-
-
27
1.840.969
V
4 Paragrafen 4.1 Bedrijfsvoering 4.1.1
Personeel
De medewerkers van KempenPlus bestaan uit drie groepen die ieder hun eigen arbeidsvoorwaarden hebben. De eerste groep wordt gevormd door de medewerkers met een SW-dienstverband. Er is geen nieuwe instroom van medewerkers, dus deze groep vergrijst en de bestaande groep stroomt langzaam uit. Voor de jaarlijkse uitstroom gaat KempenPlus uit van gemiddeld 5%. Deze medewerkers maken deel uit van het deelprogramma Werken. Enkelen zijn werkzaam voor de andere deelprogramma’s. De tweede groep bestaat uit de nieuwe instroom van mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt na de invoering van de Participatiewet. KempenPlus ontvangt voor deze medewerkers net als een regulier bedrijf, loonkostensubsidie. Deze medewerkers maken volledig deel uit van het deelprogramma Werken. De twee groepen samen vormen een groep van zo’n 585 medewerkers per einde jaar. De laatste groep zijn de ambtenaren die vanuit deelprogramma’s verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de regelingen. In het deelprogramma Ondersteuning zijn ook de managers van de afdelingen Werk & Participatie en Bedrijven opgenomen. Voor de ambtenaren is de Cao SGO (gemeenten) van toepassing. Voor het uitvoeren van de regelingen was formatief 114 fte beschikbaar, exclusief inburgering. Hiervan vallen 93 medewerkers onder de cao SGO.
Het ziekteverzuim van medewerkers onder de Cao SW en Aan de Slag ligt met 12,7% ruim 2,5% lager dan de benchmark van SW en Aan de Slag. Verzuim blijft een constant punt van aandacht van zowel bedrijfsarts, verzuimspecialist, werkleiders, teamleiders en P&O. Voor de medewerkers vallend onder de Cao SGO is het percentage 5,65%. In 2023: Is een start gemaakt met de inzet van Strategische Personeelsplanning (SPP). Is voor SGO het nieuwe personeelssysteem AFAS ingericht. In 2024 wordt nog verder gewerkt aan het inrichten van workflows en extra modules. In 2023 is de personeels- en salarisadministratie voor SGO overgegaan van GRSK naar KempenPlus. Is opvolging gegeven aan het medewerkerstevredenheids-onderzoek. Per afdeling heeft verdieping plaatsgevonden en per hoofdonderwerp zijn diverse acties uitgezet en opgepakt. Heeft de opvolging van het thema sociale veiligheid extra aandacht gekregen door het inzetten van de roadshow sociale veiligheid voor SW en aan de Slag, het organiseren van een kwartaalbijeenkomst over sociale veiligheid voor SGO, het opstellen en uitreiken van de gedragsregels etc. Heeft de arbodienstverlening voor medewerkers vallend onder de SGO meer vorm gekregen. Arbodienstverlener Dokter Jones heeft verzuimtrainingen verzorgd voor managers, (assistent) werkleiders en P&O. De samenwerking loopt goed.
Daarnaast worden daar waar nodig frequent verzuimgesprekken gevoerd. Is vanwege het wegvallen van onze bedrijfsarts en de krapte op de huidige arbeidsmarkt de keuze gemaakt om de arbodienstverlening voor SW en Aan de Slag anders vorm te geven. De bedrijfsarts wordt voortaan ingehuurd en in 2024 wordt een specialist verzuim en inzetbaarheid in dienst genomen. Zijn de verzuimcijfers voor alle Cao’s periodiek in beeld gebracht. Zijn SMT’s voor SGO ingevoerd (voor SW en Aan de Slag bestond dit al) Zijn twee trainingen stoppen met roken aangeboden. Hieraan hebben 20 medewerkers deelgenomen, waarvan na de training 14 medewerkers rookvrij waren. Worden in navolging van het introductiebeleid introductiebijeenkomsten georganiseerd voor nieuwe medewerkers. Jaarstukken 2023
28
4.1.2
Is ingezet op informatievoorziening rondom de financiële positie van medewerkers. De sociale kaart is in beeld gebracht, zodat medewerkers weten waar ze terecht kunnen. Daarnaast is samenwerking gezocht met diverse organisaties welke periodiek op het werkplein spreekuur houden. Is voor medewerkers SW en Aan de Slag het “Sterk aan het Werk festival” georganiseerd. Eén van onze medewerkers zat bij de finalisten van de topperverkiezing van SBCM. Onze eigen medewerkers hebben hier workshops verzorgd. Is een start gemaakt met de afbouw van de verlofstuwmeren van SW en Aan de Slag.
Fiscaliteit
Na een QuickScan van onze bedrijfsvoerings- organisatie is geconstateerd dat een actualisatie van de fiscale verplichtingen raadzaam is. In 2023 zijn fiscale trainingen gevolgd. In overleg en samenwerking met onze accountant zullen we vanaf het eerste kwartaal 2024 onze organisatie doorlichten op fiscaliteit en daar waar noodzakelijk verbeteringen of herzieningen toepassen.
4.1.3
ICT
SSC de Kempen dat onderdeel is van de GRSK verzorgt de ICT voor alle aangesloten gemeenten en ook voor KempenPlus. Voor de reguliere ICT-ondersteuning is een dienstverleningsovereenkomst met SSC de Kempen gesloten. In samenspraak met SSC de Kempen wordt gewerkt aan het optimaliseren van de KempenPlus-specifieke systemen. Daarnaast ligt een focus op het beschikbaar kunnen stellen van adequate managementinformatie. Het integrale bedrijfsinformatiesysteem JD Edwards wordt vervangen. Vooraf zal een selectietraject met implementatie worden uitgezet. De voorlopige planning is om op 1 januari 2025 een nieuw financieel pakket operationeel te hebben. In 2023 is KempenPlus een aanbestedingstraject gestart met de implementatie van een zaak-systeem. Het doel is om de dienstverlening te verbeteren en digitaal werken beter mogelijk te maken. In 2024 zal KempenPlus zaakgericht gaan werken.
4.1.4
Dienstverleningsovereenkomst met gemeente Oirschot
Voor 2023 is een Dienstverleningsovereenkomst afgesloten met de gemeente Oirschot voor de dienstverlening die betrekking heeft op de uitvoering van de Participatiewet en de Wet Inburgering. De bijdrage van Oirschot voor de DVO bedraagt in 2023 € 720.290 voor uitvoering Participatiewet en € 82.118 voor de uitvoering van de Wet Inburgering die op 1-1-2022 in werking is getreden.
4.1.5
Huisvesting
De totale huisvestingskosten van KempenPlus laten een overschrijding zien van € 201.000. Deze toename is o.a. een gevolg van € 108.000 hogere energiekosten. De lasten voortkomend uit het “Meer Jaren Onderhoudsplan” zijn nog niet opgenomen in deze begroting, maar het meest urgente en noodzakelijke onderhoud is uitgevoerd. Dit heeft geresulteerd in € 54.000 hogere kosten voor inventaris. In de gewijzigde begroting 2024 wordt de uitwerking van het “Meer Jaren Onderhoudsplan” opgenomen.
4.1.6
Algemene dekkingsmiddelen
Conform besluitvorming van de commissie BBV worden gemeentelijke bijdragen niet gezien als algemene dekkingsmiddelen maar als specifieke middelen, waarbij de baten worden toegerekend aan het taakveld waar ze betrekking op hebben. Jaarstukken 2023
29
4.1.7
Vennootschapsbelasting
Vanaf 1 januari 2016 zijn overheidsondernemingen vennootschapsbelastingplichtig. KempenPlus wordt echter als een overheidsonderneming gezien. Voor KempenPlus is de vrijstelling sociale werkbedrijven van toepassing. (Staatscourant nr. 68662, 21-12-18).
4.1.8
Rechtmatigheidsverantwoording
Vanaf het verslagjaar 2023 moet het bestuur van KempenPlus een rechtmatigheidsverantwoording opnemen in de jaarrekening. Hiermee wordt verantwoording afgelegd over de naleving van de regels, die relevant zijn voor het financiële reilen en zeilen van de organisatie. De spelregels omtrent het afleggen van verantwoording inzake de rechtmatigheid zijn uitgewerkt in het ‘controleprotocol’ en de notitie ‘plan van aanpak rechtmatigheidsverantwoording KempenPlus’. Hierin zijn onder andere de verantwoordingsgrens van 1% en de risico inschatting op de drie rechtmatigheidscriteria opgenomen alsmede een normenkader. In 2024 is bovenstaande geformaliseerd in de financiële verordening. De totale lasten (inclusief dotatie reserves) van de KempenPlus over het boekjaar zijn € 29.921.000. Met een verantwoordingsgrens van 1,0% over de totale lasten komt dit neer op € 299.000. De rapporteringsgrens voor afwijkingen is vastgesteld op € 100.000. Om vast te stellen dat de financiële handelingen hebben plaatsgevonden binnen de kaders van wet- en regelgeving is binnen KempenPlus getoetst op een drietal criteria: Criterium
Bevindingen boven € 100.000
Voorwaardencriterium
€-
Begrotingscriterium
€-
Misbruik en oneigenlijk gebruik criterium
€-
De geconstateerde onrechtmatigheden blijven binnen de verantwoordingsgrens. De conclusie is dus dat er rechtmatig is gehandeld in het boekjaar 2023. Voorwaardencriterium Het voorwaardencriterium heeft voor Kempenplus vooral betrekking op de naleving van de aanbestedingswetgeving. De interne controlewerkzaamheden op inkopen en aanbestedingen zijn primair gericht op het voldoen aan de Europese aanbestedingswetgeving. Enkel constateringen op het gebied van Europese aanbestedingswetgeving een effect hebben op het rechtmatigheidsoordeel. Eventuele afwijkingen van de gids Proportionaliteit worden onder voorwaarden gemeld in deze paragraaf. Tijdens de interne controle is een interne inkoopanalyse opgesteld over de jaren 2020 t/m 2023. De focus ligt hierbij op crediteuren met lasten boven de EU drempels waarbij geen EU aanbesteding is doorlopen en op nieuwe crediteuren in 2023 met lasten groter dan € 5.000. Op basis van onze controle zijn geen onrechtmatigheden geconstateerd. In een aantal gevallen is bij het inkooptraject gemotiveerd afgeweken van de normbedragen uit de gids proportionaliteit. Dit is ons inziens gemotiveerd en gedocumenteerd. Binnen Kempenplus wordt het inkoopproces (inclusief voldoen aan de aanbestedingswet) nog verder aangescherpt. Herziening van het inkoopbeleid en inrichting van contractbeheer maken hier een belangrijk onderdeel van uit.
Bewustwording binnen de gehele organisatie blijft van essentieel belang. Begrotingscriterium Er is intern controle verricht op overschrijdingen van de totale lasten, totale baten, en investeringen ten opzichte van de begrotingswijziging 2023. De begroting en jaarstukken bevatten één programma. Op totaalniveau is er geen sprake van een overschrijding van de netto lasten, (m.a.w. de gemeentelijke bijdragen waren Jaarstukken 2023
30
toereikend), waardoor geen sprake is van begrotingsonrechtmatigheden. Er is immers een positief resultaat behaald. Voor wat betreft de investeringen is vastgesteld dat het bedrag aan investeringen binnen de vastgestelde investeringskredieten blijft. Zie hiervoor hoofdstuk 5.5. Om onrechtmatigheden binnen het begrotingscriterium te voorkomen heeft KempenPlus binnen haar eigen P&C cyclus meetmomenten gedurende het boekjaar gecreëerd. Het bestuur ontvangen minimaal eenmaal per jaar een tussentijdse rapportage over de realisatie waarbij afwijkingen groter dan € 25.000 worden toegelicht. Indien overschrijdingen zijn geautoriseerd in de tussentijdse rapportage worden deze niet als onrechtmatig beschouwd. Misbruik en oneigenlijk-gebruik criterium In het boekjaar 2023 is er binnen de jaarrekening van KempenPlus zeer beperkt sprake van overheidssubsidies en/of -uitkeringen. Op basis van deze constatering worden op dit criterium geen risico’s ingeschat en zijn er geen specifiek werkzaamheden gepland. Uit de algehele maatregelen van interne controle zijn verder geen bevindingen op dit thema gebleken. Voor de volledigheid merken wij op dat dit criterium wel van toepassing is op de programmakosten. De verantwoording hierover vindt plaats binnen de jaarrekeningen van de gemeenten.
4.2 Wet Open Overheid Op 1 mei 2022 is de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) vervangen door de Wet open overheid (Woo). De Woo is bedoeld om overheden transparanter te maken en moet ervoor zorgen dat overheidsinformatie beter en makkelijker vindbaar is. Nieuw in de Woo is de openbaarheidsparagraaf opgenomen als verantwoording. Dit jaar nemen we de verantwoording vanuit de Woo voor het eerst op in de jaarrekening. De Woo regelt dat iedereen een verzoek om informatie kan indienen. Daarnaast verplicht de Woo ons om actief informatie openbaar te maken uit 11 informatiecategorieën. Deze verplichting gaat bijvoorbeeld gelden voor de vergaderstukken van het bestuur, convenanten, uitgevoerde onderzoeken en beschikkingen. Daarnaast verlangt de Woo, net als de Archiefwet, een verbetering van de informatiehuishouding. Deze verplichtingen zijn nog niet in werking getreden, maar worden over een periode van 5 jaar gefaseerd ingevoerd. De Woo moet in 2027 volledig geïmplementeerd zijn. •
De Woo stelt de functie van een Woo-contactpersoon verplicht. Binnen KempenPlus is hiervoor een Woo-functionaris aangesteld. Dit is een juridische functie specifiek voor de Woo. Het bestaande werkproces van Wob-verzoeken is geactualiseerd naar een werkproces voor Woo-verzoeken. Voor het behandelen van Woo-verzoeken zijn instructies opgesteld en de Woo is binnen de organisatie geïntroduceerd. De wettelijke termijn bedraagt 4 weken plus eventueel 2 weken verdaging. De VNG heeft aangekondigd te gaan meten op de afhandeling van de Woo-verzoeken binnen de wettelijke termijn. Voor 2023 is de norm gesteld op 75%. KempenPlus handelt alle Woo-verzoeken binnen de wettelijke termijn af en voldoet daarmee aan deze norm
• • •
Jaar 2023
Jaarstukken 2023
Aantal verzoeken 2
Afgehandeld buiten termijn 0%
31
4.3 Verbonden partijen Samenwerking met GRSK Formeel is de Gemeenschappelijke regeling Samenwerking Kempengemeenten (GRSK) geen verbonden partij omdat KempenPlus hierin geen bestuurlijk of financieel belang heeft. De GRSK is echter van groot belang voor de dagelijkse gang van zaken bij KempenPlus. Ze levert ICT-diensten aan KempenPlus. Eind 2020 is een dienstverleningsovereenkomst gesloten. Voor nieuwe diensten worden aanvullende overeenkomsten gesloten. De GRSK is eigendom van de deelnemende gemeenten en de gemeente Oirschot. BV waarvan KempenPlus eigenaar is Per 15 december 2022 heeft een juridische fusie plaatsgevonden tussen de drie BV’s, waarvan KempenPlus eigenaar was. Daarbij was B.V. Kempenwerk de verkrijgende BV en zijn Holding WVK-Groep B.V. en B.V. Kempenactief opgehouden te bestaan. De fusie (fiscaal) heeft met terugwerkende kracht per 1 januari 2022 plaatsgevonden. Over 2022 en 2023 is derhalve één jaarrekening opgesteld. De medewerkers zijn met ingang van 2023 overgegaan naar gemeenschappelijke regeling KempenPlus. Alle activiteiten zijn overgedragen en de bankrekeningen van de BV’s zijn opgezegd, waardoor alle liquiditeiten zijn overgeboekt naar Participatiebedrijf Kempenplus B.V. Er is dus een tegoed op de aandeelhouder. Hiervoor is een geldleningsovereenkomst opgesteld.
In 2024 zal door het bestuur van KempenPlus een besluit worden genomen over de bestemming van het vermogen van KempenWerk BV. De algemene vergadering van aandeelhouders bij BV Kempenwerk bestaat uit de gemeenschappelijke regeling KempenPlus, vertegenwoordigd door de voorzitter van het bestuur. De dagelijkse leiding is in handen van de directeur van KempenPlus. Er zijn geen bijzondere risico’s verbonden aan het eigendom van deze vennootschap. Deelname aan Bizob Op 13 februari 2020 heeft het bestuur besloten deel te nemen in de Stichting Bureau Inkoop en Aanbestedingen Zuidoost-Brabant (Bizob). De deelname wordt beschouwd als deelname in een verbonden partij met financiële risico’s. Stichting Bizob heeft als doel het behalen van voordelen voor de aangesloten partijen, gemeenten en andere lokale overheden, op financieel, kwalitatief en procesmatig gebied. Op dit moment zijn er geen risico’s in deze deelname.
Jaarstukken 2023
32
4.4 Weerstandsvermogen en risicobeheersing 4.4.1
Algemeen
De mutaties in de bestemmingsreserves worden vermeld in paragraaf 5.2. Voornemen van het bestuur is om in het 2e kwartaal van 2024 een volledige actualisatie van de reserves vast te stellen. In die actualisatie wordt ook de vraag beantwoord of voorzieningen gevormd dienen te worden.
4.4.2 Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen geeft aan in welke mate KempenPlus zelfstandig in staat is om de gevolgen van risico’s op te vangen zonder dat de uitvoering van de taken in gevaar komt. Het weerstandsvermogen wordt uitgedrukt in de volgende formule. Weerstandsvermogen =
Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit
In artikel 16 van de financiële verordening is vastgelegd dat de ratio voor het weerstandvermogen tussen 1 en 1,4 moet bedragen. Onder 1 storten de gemeenten bij, boven de 1,4 wordt het meerdere uitgekeerd aan de gemeenten. Beschikbare weerstandscapaciteit De beschikbare weerstandscapaciteit bestaat voor KempenPlus uit de Algemene reserve en de 100% deelneming in BV Kempenwerk. In onderstaand overzicht is het verloop van de Algemene reserve na de voorgestelde resultaatbestemming opgenomen. In de berekening van de beschikbare weerstandcapaciteit is geen rekening gehouden met mogelijke opbrengsten uit hoofde van de schadeclaims die gelegd zijn bij de verdachten van de fraude en andere partijen. Weerstandscapaciteit Bedragen x € 1
Weerstandscapaciteit per 31 december 2022
1.975.003
Resultaat 2022
34.127
Weerstandscapaciteit per 31 december 2022
2.009.130
Resultaatbestemming 2023
-
Algemene reserve na voorgenomen resultaatbestemming
2.009.130
Geconsolideerd eigen vermogen van de 100%'s deelnemingen
724.387
Weerstandscapaciteit
2.733.517
Benodigde weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit die nodig is voor de risicobeheersing wordt bepaald door de risico’s die niet financieel zijn afgedekt in de begroting. Voor de initiële kosten en risico’s van de totstandkoming van KempenPlus is een bestemmingsreserve gevormd. Deze risico’s zijn voor zover ze gedekt kunnen worden uit deze reserve niet opgenomen in onderstaande risico-inventarisatie. Voornemen van het bestuur is om in het 2e kwartaal 2024 de risico’s te actualiseren en in het verlengde daarvan opnieuw de benodigde weerstandcapaciteit te bepalen.
Jaarstukken 2023
33
Omschrijving van het risico
T.l.v.
Bedragen x € 1.000
weerstandscapaciteit
Ontwikkelingen in de doelgroepen Naast de prijsrisico’s heeft KempenPlus te maken met kwantiteits- en kwaliteitsrisico’s van de medewerkers en cliënten die een beroep op KempenPlus doen 1. Hogere instroom cliënten; 2. Afname van het aantal medewerkers met een Sw-indicatie kan niet gecompenseerd worden door de instroom van medewerkers met LKS/BW; 3. Arbeidsvermogen (potentieel) van de medewerkers uit de doelgroep neemt af. 448 In de begroting wordt ervan uitgegaan dat de uitstroom van de Sw gecompenseerd wordt door de instroom van medewerkers met een loonkostensubsidie of in Beschut Werken. KempenPlus richt zich vooral op het plaatsen van medewerkers op een zo regulier mogelijke baan. Het risico bestaat dat de medewerkers die binnen de infrastructuur werken minder loonwaarde of productiviteit hebben en meer begeleiding nodig hebben Het risico op de ontwikkelingen in de doelgroepen wordt geschat op 10% van de begrote uitvoeringskosten van de afdeling Werk & Participatie conform de gewijzigde begroting 2023. Ontwikkelingen in de markt Voor de bedrijfsresultaten is KempenPlus afhankelijk van de vraag in de markt en de economische ontwikkelingen. De volgende risico’s hangen hiermee sam en: 1. Wegvallen van vaste klanten en goed renderende opdrachten; 2. Aflopende contracten van groen met de gemeenten;
776
3. Aanpassen van de relatie met de gemeenten 4. Meer instromers dan de markt aan kan waardoor de tarieven onder druk staan; 5. Concurrentie voor laagbetaalde functies door lage loonlanden en robotisering; Het risico wordt ingeschat op 10 % van de begrote omzet in de gewijzigde begroting 2023. Chantage en andere schade door cybercrime e.d. KempenPlus heeft het afgelopen jaar aanzienlijk geïnvesteerd in de beveiliging en het verbeteren van de systemen. Steeds meer organisaties worden echter geconfronteerd met cybercriminaliteit. Dit kan tot hogere kosten voor het beschermen van de systemen leiden en in het uiterste geval zelfs tot afkoopsommen. Eigen risico WW/WIA De kans bestaat dat medewerkers die de organisatie verlaten hebben in een later stadium een beroep doen op de WW of de WIA. KempenPlus is eigen risicodrager voor deze regelingen. Juridische geschillen KempenPlus kan te maken krijgen met juridische geschillen. Deze kunnen samenhangen met het personeel of met de uitvoering van werkzaamheden. Afwikkeling van de fraude De afwikkeling van de fraude is onzeker. Er ontstaan kosten van juridische procedures en juridisch advies. Daar staat tegenover dat ook mogelijke inkomsten uit hoofde van schadeverhaal op dit moment onzeker zijn.
Regeling vervroegd uittreden Sw-medewerkers en overige regelingen voor seniore medewerkers Ten behoeve van de nieuwe cao voor Sw-medewerkers is er een akkoord voor de mogelijkheid dat medewerkers vervroegd met pensioen kunnen gaan. Dit heeft financiële gevolgen voor KempenPlus. Op basis van het aantal medewerkers dat recht heeft op een regeling is een zeer voorlopige schatting gem aakt. Wet inburgering/ Vluchtelingen Oost-Europa Vanaf 1 januari 2022 voert KempenPlus de Wet inburgering namens de gemeente uit. De aantallen inburgeraars zijn nog onzeker. Daarnaast kunnen de ontwikkelingen in Oost-Europa gevolgen hebben voor het aantal mensen dat een beroep doet op KempenPlus. Inwoners van Oost-Europa vallen vooralsnog niet onder de Wet inburgering maar als de conflicten langer duren zullen ook zij een beroep op de Participatiewet doen. We stellen het risico op 10 % van de begroting inburgering in2024.
Pm
300
100
Pm
250
112
Brandstoffen en energieprijzen In de begroting is rekening gehouden met de stijging van de energieprijzen. Verwachting is dat de energiemarkt zich in 2023 stabiliseert. In de 1e begrotingswijziging is het budget voor gas en elektra verhoogd met € 255.000. De omvang van het risico is vanwege de voortdurende onzekerheid ongewijzigd ten opzichte van de eerdere inschatting. Totale risico’s
Jaarstukken 2023
72
2.058
34
Weerstandsvermogen =
1,33 =
Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit
2.733.000 2.058.000
De verhouding tussen de beschikbare weerstandscapaciteit en de risico’s bedraagt 1,33 en ligt daarmee binnen de vastgestelde bandbreedte. Kengetallen Onderstaand zijn de voor KempenPlus verplichte kengetallen opgenomen:
1a netto schuldquote De netto schuldquote geeft inzicht in het niveau van schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Het geeft dus een indicatie van de mate waarin de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie drukken. Een laag percentage is gunstig. De VNG adviseert om 130% als maximum norm te hanteren en daarboven de schuld af te bouwen. De quote bedraagt voor 2023 27,7%. 1b netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen KempenPlus heeft geen leningen verstrekt aan derden. 2 solvabiliteitsratio Dit cijfer geeft inzicht in de mate waarin de gemeenschappelijke regeling in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger dit percentage, hoe gunstiger dit is voor de financiële weerbaarheid. In 2023 is 40,4% van het balanstotaal eigen vermogen. 3. structurele exploitatieruimte KempenPlus houdt in principe geen structurele begrotingsruimte aan. De structurele exploitatieruimte bestaat voor 2023 uit het resultaat voor toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves.
4.5 Onderhoud kapitaalgoederen Na ingebruikname en oplevering van het verbouwde pand aan de Raambrug 8 begin 2022 wordt op basis van een door het bestuur nog vast te stellen meerjarig onderhoudsplan in 2024 een onderhoudsvoorziening getroffen voor alle panden. Door middel van een onderhoudsvoorziening worden de onderhoudskosten geëgaliseerd gedurende de gebruiksduur.
4.6 Financiering Renterisico’s op kortlopende schuld: de kasgeldlimiet KempenPlus mag haar activiteiten niet onbeperkt met kort geld financieren. In de Wet Fido is hiervoor de kasgeldlimiet opgenomen, waarmee een maximum wordt gesteld aan de netto kortlopende schuld. De kasgeldlimiet is gelijk aan 8,2% van het begrotingstotaal. De kasgeldlimiet mag niet meer dan drie achtereenvolgende kwartalen overschreden worden. De toezichthouder toetst hierop. Bij een dreigende structurele overschrijding van de kasgeldlimiet zullen nieuwe langlopende leningen worden aangetrokken. Jaarstukken 2023
35
Overzicht omvang kasgeldlimiet
Kwartaal 1
Kwartaal 2
Kwartaal 3
Kwartaal 4
Bedragen x € 1.000
Begrotingstotaal
26.564
26.564,0
26.564
26.564
Toegestane kasgeldlimiet in %
8,20%
0,1
8,20%
8,20%
Kasgeldlimiet in bedrag
2.178
2.178,2
2.178
2.178
Gemiddelde Kasgeldlening
2.750
3.500,0
3.500
3.500
Gem. Uitzettingen in 's Rijks schatk.
-6.262
-1.188
-3.281,4
-5.262
Gemiddelde Liquide middelen
-188
-262,0
-267
-270
Gemiddelde netto vlottende schuld
1.374
-43,4
-2.030
-3.033
805
2.221,7
4.208
5.211
Ruimte (+) / overschrijding (-)
Op 6 maart 2023 is een kasgeldlening afgesloten van € 3,5 miljoen voor een periode van een jaar. (Rentepercentage 3,9%).
Renterisico’s op langlopende schuld: renterisiconorm Het doel van deze norm uit hoofde van de Wet Fido is te voorkomen dat bij herfinanciering van de langlopende leningen bij (aanzienlijk) hogere rentestand grote schokken optreden in de hoogte van de rente die KempenPlus moet betalen. De norm beperkt de budgettaire risico’s. De jaarlijkse verplichte aflossingen en de renteherzieningen mogen niet meer bedragen dan 20% van de totale lasten van de begroting. Deze norm is door het Rijk ingesteld om een enigszins stabiele rentelast over de jaren te garanderen. Overzicht omvang renterisiconorm vaste leningen
2023
Bedragen x € 1.000
Grondslag voor norm: Omvang oorspronkelijke begroting
26.564
Renterisiconorm o.g.v. wet Fido: 20% van grondslag
5.313
Aflossing en renteherziening
0
Aflossing en renteherziening in % begroting
0,00%
Ruimte onder de norm
5.313
Op 18 december 2020 is een langlopende lening afgesloten van € 4,5 miljoen tot 18 december 2025. Deze lening is afgesloten met een negatieve rente van 0,13%.
Liquiditeitsrisico’s
Voor haar liquiditeit is KempenPlus grotendeels afhankelijk van de gemeentelijke bijdragen. In de gemeenschappelijke regeling zijn afspraken gemaakt over de bevoorschotting zodat KempenPlus niet in liquiditeitsproblemen komt.
Jaarstukken 2023
36
Jaarstukken 2023
37
5 Jaarrekening 5.1
Balans
Balans ACTIVA Bedragen x € 1 Vaste activa
31-12-2023
Materiele vaste actiiva Investeringen met economisch nut
31-12-2022
11.256.636
11.688.605 11.256.636
Financiele vaste activa Kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen
18.000
11.688.605 18.000
18.000 11.274.636
Totaal vaste activa
18.000 11.706.605
Vlottende activa Voorraden Grond- en hulpstoffen Gereed product
56.474 10.517
61.997 16.051 66.991
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in 's Rijks schatkist Overige vorderingen
976.203 6.324.944 662.021
78.048 1.083.654 138.835 883.192
7.963.168 Liquide middelen Banksaldi
270.490
2.105.681 116.258
270.490 Overlopende activa Overige nog te ontvangen bedragen en vooruitbetaalde bedragen
1.164.667
116.258 877.386
Totaal vlottende activa
1.164.667 9.465.316
877.386 3.177.373
TOTAAL GENERAAL
20.739.952
14.883.978
PASSIVA Bedragen x € 1 Vaste passiva
31-12-2023
Eigen vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserve Gerealiseerd resultaat
31-12-2022
2.009.130 4.528.045 1.840.969
1.975.003 4.793.463 34.127 8.378.144
Vaste schulden met een rentetypischelooptijd van één jaar of langer Lening Waarborgsommen
4.500.000 9.470
6.802.593 4.500.000 9.311
4.509.470 12.887.614
Totaal vaste passiva
4.509.311 11.311.904
Vlottende passiva Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Kasgeldlening Overige schulden
3.500.000 1.016.948
2.000.000 897.692 4.516.948
Overlopende passiva Verplichtingen
3.335.390
2.897.692 674.382
Totaal vlottende passiva
3.335.390 7.852.338
674.382 3.572.074
TOTAAL GENERAAL
20.739.952
14.883.978
Jaarstukken 2023
38
5.2 Toelichtingen 5.2.1
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling
5.2.1.1
Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening
De jaarrekening is opgesteld met in achtneming van het Besluit Begroting en Verantwoording provincie en gemeenten (BBV) en de financiële verordening ex artikel 212 Gemeentewet van KempenPlus die door het Bestuur met terugwerkende kracht werd vastgesteld op 22 februari 2024. De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vinden plaats op basis van historische kosten. Tenzij anders is vermeld in de toelichting, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De gehanteerde grondslagen van waardering en van resultaatbepaling zijn ongewijzigd ten opzichte van het voorgaande jaar. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt.
Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld door reorganisaties) dient wel een verplichting opgenomen te worden. Vanaf 1 januari 2016 zijn overheidsondernemingen vennootschapsbelastingplichtig. KempenPlus wordt als een overheidsonderneming gezien. Voor KempenPlus is de vrijstelling sociale werkbedrijven van toepassing. (Staatscourant nr. 68662, 21-12-18). De waarderingsgrondslagen per balansonderdeel worden in het vervolg van deze jaarrekening toegelicht
5.2.1.2
Balans
Activa
Materiële vaste activa (investeringen met een economisch nut)
In het Besluit Begroting en Verantwoording provincie en gemeenten (BBV) wordt onderscheid gemaakt in investeringen met een economisch nut en investeringen met een uitsluitend maatschappelijk nut. De materiële vaste activa van KempenPlus zijn te typeren als investeringen met een economisch nut. Activa worden gewaardeerd op basis van de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. De verkrijgingsprijs omvat de inkoopprijs en de bijkomende kosten. De vervaardigingsprijs omvat de aanschaffingskosten van de gebruikte grond- en hulpstoffen en de overige kosten, welke rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend. In de vervaardigingsprijs kunnen voorts worden opgenomen een redelijk deel van de indirecte kosten en de rente over het tijdvak die aan de vervaardiging van het actief worden toegerekend.
Jaarstukken 2023
39
Afschrijving vindt plaats op basis van een vast percentage van de historische kostprijs. Op grond wordt niet afgeschreven. Via een bestuursbesluit op 22 februari 2024 is een nieuwe Financiële verordening KempenPlus vastgesteld. De activeringsgrens is € 10.000. Voor panden is de mogelijkheid tot het toepassen van een restwaarde.
Financiële vaste activa
Onder de post kapitaalverstrekkingen is de 100%-deelneming in B.V. Kempenwerk opgenomen. De deelneming wordt gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs van de aandelen.
Voorraden
De grond- en hulpstoffen worden gewaardeerd op basis van de first-in-first-out verkrijgingsprijs. De verkrijgingsprijs omvat de inkoopprijs en de bijkomende kosten. Voorraden worden tegen de marktwaarde gewaardeerd indien de marktwaarde lager is dan de first-in-first-out verkrijgingsprijs. Gereed product wordt gewaardeerd tegen de kostprijs of tegen de marktwaarde indien de marktwaarde lager is dan de kostprijs. Dat laatste doet zich vooral voor indien voorraden incourant worden. De kostprijs bestaat uit de verrekenprijzen van grond- en hulpstoffen en de loon- en machinekosten die aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend.
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar
De vorderingen worden bij eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Er is een voorziening voor dubieuze debiteuren opgenomen op basis van individuele beoordeling.
Liquide middelen
De liquide middelen bestaan uit kas- en banktegoeden met een looptijd korter dan 12 maanden. De liquide middelen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde.
Overlopende activa
De vooruitbetaalde en nog te ontvangen bedragen worden bij eerste verwerking gewaardeerd tegen reële waarde. Passiva
Voorzieningen
Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting c.q. het voorzienbare verlies.
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer De waarborgsommen worden gewaardeerd tegen de reële waarde.
Vlottende passiva
De netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar en de overlopende passiva worden gewaardeerd tegen de reële waarde.
Jaarstukken 2023
40
5.2.2
Toelichting op de balans
5.2.2.1
Activa
Materiële vaste activa
De investeringen met economische nut bestaan uit de volgende onderdelen: Investering met econonisch nut
Balanswaarde
Balanswaarde
Bedragen x € 1
Per 31-12-2023
Per 31-12-2022
Grond en terreinen
1.436.796
1.440.254
Bedrijfsgebouwen
6.175.738
6.336.115
Woonruimten
467.693
472.020
2.460.538
2.768.697
Inventaris
287.920
260.466
Vervoermiddelen
427.951
411.053
11.256.636
11.688.605
Machines en installaties
In onderstaand overzicht is het verloop van de boekwaarde van de investeringen met economisch nut opgenomen. Investering met econonisch nut
Balanswaarde
Investeringen
Des-
31-12-2022
Bedragen x € 1
Grond en terreinen
1.440.254 6.336.115
Bedrijfsgebouwen Woonruimten
Afschrijvingen
31-12-2023
-
-
3.458
1.436.796
58.000
-
218.377
6.175.738
472.020
Machines en installaties
Balanswaarde
investeringen
2.768.697
30.600
4.327
467.693
-
338.759
2.460.538 287.920
Inventaris
260.466
50.380
-
22.926
Vervoermiddelen
411.053
103.886
1.495
85.493
427.951
11.688.605
242.866
1.495
673.340
11.256.636
Bijdragen
Afwaar-
Balanswaarde
van derden
deringen
Financiële vaste activa
Kapitaalverstrekking B.V. Kempenwerk Financiele vaste activa Bedragen x € 1
Kapitaalverstrekking Holding WVK-groep B.V.
Balanswaarde
Investeringen
Des-
31-12-2022
31-12-2023
18.000
-
-
-
-
-
18.000
18.000
-
-
-
-
-
18.000
Dit betreft een 100% deelneming in KempenWerk BV.
Jaarstukken 2023
Afschrijvingen
investeringen
41
Voorraden
De voorraad gereed product betreft de waarde van gedeeltelijk gerealiseerde productieorders die na 31 december 2023 worden afgerond en vervolgens worden gefactureerd. Voorraden Bedragen x € 1
Balanswaarde
Balanswaarde
31-12-2023
31-12-2022
Voorraad productie
56.474
61.997
Voorraad gereed product
10.517
16.051
66.991
78.048
Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan een jaar Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar
Balanswaarde
Balanswaarde
Bedragen x € 1
per 31-12-2023
per 31-12-2022
976.203
1.083.654
Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in 's Rijks schatkist < 1 jaar Handelsvorderingen
Handelsvorderingen Bedragen x € 1
6.324.944
138.835
662.021
883.192
7.963.168
2.105.681
Vorderingen
Voorziening
Balanswaarde
per 31-12
oninbaarheid
ultimo boekjaar
Handelsvorderingen 2023
668.649
-6.628
662.021
Handelsvorderingen 2022
889.820
-6.628
883.192
Onder de handelsvorderingen zijn de vorderingen op debiteuren opgenomen.
Uitzettingen in ’s Rijks schatkist (schatkistbankieren)
Om de staatsschuld te beperken moeten lokale overheden liquide middelen aanhouden in de schatkist bij het Rijk of uitzetten bij medeoverheden. Om het cashmanagement van KempenPlus niet te veel te verstoren is het toegestaan een beperkt positief saldo op de bankrekeningen aan te houden Voor 2023 wordt voor KempenPlus het minimumbedrag gehanteerd. Het saldo van de banktegoeden boven € 250.000 wordt automatisch afgeroomd naar de bankrekening bij het ministerie van Financiën. Op het moment dat er een tekort dreigt op de BNG betaalrekening worden deze gelden teruggestort.
Jaarstukken 2023
42
Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000) Verslagjaar (1)
Drempelbedrag
1.000 Kwartaal 1
(3a) = (1) > (2)
Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Ruimte onder het drempelbedrag
(3b) = (2) > (1)
Overschrijding van het drempel bedrag
(2)
1.000 Kwartaal 2
Kwartaal 3
Kwartaal 4
137
173
228
181
863
827
772
819
-
-
-
-
(1) Berekening drempelbedrag Verslagjaar (4a) (4b) (4c)
Begrotingstotaal verslagjaar Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 mi ljoen Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat
26.564 26.564 -
(1) = (4b)*0,02 + (4c)*0,002 met een minimum van €1.000.000 als het begrotingstotaal kleiner of gelijk is aan 500 mln. En als begrotingstotaal groter dan € 500 miljoen is is het Drempelbedrag drempelbedrag gelijk aan € 10 miljoen, vermeerderd met 0,2% van het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat. (2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen
1.000
Kwartaal 1 (5a) (5b) (2) - (5a) / (5b)
Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (negatieve bedragen tellen als nihil) Dagen in het kwartaal Kwartaal cijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen
1.000
Kwartaal 2 12.371
Kwartaal 3
15.741
Kwartaal 4
20.992
16.679
90
91
92
92
137
173
228
181
Liquide middelen Liquide middelen
Balanswaarde
Balanswaarde
Bedragen x € 1
per 31-12-2023
per 31-12-2022
BNG
250.248
99.598
Rabobank
20.241
16.660
270.490
116.258
Overlopende activa Overlopende activa
Balanswaarde
Balanswaarde
Bedragen x € 1
per 31-12-2023
per 31-12-2022
Nog te ontvangen bedragen
1.112.986
805.499
Waarborgsommen
1.420
15.608
Vooruitbetaalde lasten
50.260
56.279
Te vorderen omzetbelasting
Jaarstukken 2023
43
-
-
1.164.667
877.386
Nog te ontvangen bedragen De post Nog te ontvangen bedragen is als volgt te specificeren:
2023
2022
Bedragen x € 1
Te ontvangen doorgeschoven BTW compensatiefonds
568.122
Nog te ontvangen bedragen UWV en ziektegelden
33.939
465.192 14.909
Nog te ontvangen bedragen LIV/LKV
200.078
238.976
Nog te factureren omzet
212.774
74.014
Nog te ontvangen rente schatkistbankieren
67.230
-
Overige vorderingen
30.843
12.408
1.112.986
805.499
5.2.2.2 Passiva Eigen vermogen Eigen vermogen
Balanswaarde
Balanswaarde
Bedragen x € 1
per 31-12-2023
per 31-12-2022
Algemene reserve
2.009.130
1.975.003
Bestemmingsreserves
4.528.045
4.793.463
Gerealiseerde resultaat
1.840.969
34.127
8.378.144
6.802.593
Algemene reserve De algemene reserve dient als algehele buffer om toekomstige tegenvallers te kunnen opvangen. Hieronder is het verloop van de algemene reserve weergegeven: Verloop Algemene reserve Bedragen x € 1
Stand per 1 januari 2023
1.975.003
Toevoegingen: Resultaat 2022
34.127
Totaal toevoegingen
34.127
Stand per 31 december 2023
Jaarstukken 2023
2.009.130
44
Bestemmingsreserves Hieronder is het verloop van de bestemmingsreserves weergegeven: Verloop bestemmingsreserves
Per 01-01-2023
Toevoeging
Onttrekking
Per 31-12-2023
Bedragen x € 1
BR Vakantiedagen
2.065.764
-
-
2.065.764
BR Inrichting KempenPlus
1.620.578
-
100.238
1.520.340
BR Gevolgen Tozo
367.122
-
146.680
220.441
BR Kapitaallasten
740.000
-
18.500
721.500
4.793.463
-
265.419
4.528.045
Totaal
Bestemmingsreserves Vakantiegelden SW Het BBV staat niet toe om voorzieningen te treffen voor arbeidgerelateerde kosten. Een aantal SW-medewerkers heeft in het verleden veel verlofuren opgebouwd. De cao voor de Wsw biedt de werknemers de mogelijkheid om over meerdere jaren vakantiedagen op te sparen en deze aan het eind van hun dienstverband op te nemen. KempenPlus heeft, net als haar rechtsvoorganger hiervoor een bestemmingsreserve ingesteld om de extra lasten bij het beëindigen van het dienstverband op te kunnen vangen. De bestemmingsreserve is echter sterk opgelopen en het streven is om een deel hiervan af te bouwen (via actieve individuele sturing) om de financiële verplichtingen voor de toekomst te beperken. In 2023 zijn succesvolle maatregelen genomen om het verlof af te bouwen. Indien de rekensystematiek van vorige jaren zou zijn gevolgd zou een deel van deze reserve vrij zijn gevallen. Omdat de waarderingssystematiek van alle soorten verlof en andere arbeidsgerelateerde kosten– samen met alle reserves en voorzieningen – ter discussie staat en in 2024 wordt herzien is besloten om de waardering van deze reserve niet aan te passen tot het moment van deze herziening
Bestemmingsreserve Inrichting KempenPlus
In 2018 is een reserve gevormd om de initiële lasten voor het inrichten van de nieuwe uitvoeringsorganisatie uit te dekken. In het Financieel kader, dat door het Algemeen Bestuur van de WVK-groep op 8 november 2018 is vastgesteld. In 2023 zijn de lasten van het inrichten en implementeren van het Zaak-systeem en de kosten voor aanbesteding van ERP-systeem ten laste van de bestemmingsreserve gebracht.
Bestemmingsreserve Gevolgen Tozo Vanaf de start van de regeling TOZO (2020) heeft KempenPlus in opdracht van de gemeenten de Tozo uitgevoerd. Voor de uitvoeringskosten exclusief de uitkeringen aan de cliënten heeft KempenPlus bijdragen van de gemeenten ontvangen op basis van de normen die door het Rijk zijn bepaald. Voor deze bijdrage werd een bestemmingsreserve uitvoering TOZO gevormd. Hieruit zijn de lasten in 2020 tot en met 2023 betaald. De bijdragen zijn niet helemaal besteed. Hoewel de regeling per 1 oktober 2021 is gestopt, zullen er in de toekomst nog werkzaamheden moeten worden verricht voor de afwikkeling van de verstrekte uitkeringen. Toekomstige werkzaamheden Tozo ten behoeve van de gemeente Oirschot worden ook gedekt uit de bestemmingsreserve. In 2023 is een bedrag van € 147.000 onttrokken aan deze bestemmingsreserve. Dit betreft inhuur van medewerkers voor de uitvoering van de Tozo-regeling en de Oekraïne-regeling. In 2024 wordt deze reserve herzien. Bestemmingsreserve Kapitaallasten In het investeringsbesluit voor de verbouwing van de Raambrug is opgenomen om de vrijvallende onderhoudsvoorziening in te zetten voor de kapitaallasten van het pand. Conform het voorstel is er een bestemmingsreserve Kapitaallasten gevormd bij de jaarstukken 2020 van € 740.000.
Met ingang van 2023 is conform de financiële verordening afgeschreven op de nieuwbouw en is € 18.500 onttrokken aan de bestemmingsreserve.
Jaarstukken 2023
45
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Verloop Vaste schulden met een rentetypischelooptijd van één jaar of langer
Boekwaarde
Bedragen x € 1
per 31-12-2022
Onderhandse leningen banken en fin. instellingen
Vermeerdering
Aflossing/
Boekwaarde
vermindering
per 31-12-2023
4.500.000
-
-
4.500.000
4.500.000
-
-
4.500.000
Voor een toelichting wordt verwezen naar de paragraaf Financiering in het jaarverslag. In het verslagjaar is € 5.850 aan rente ontvangen. In 2020 is deze lening afgesloten met een negatieve rente van 0,13% per jaar. In de begroting is uitgegaan van een rentepercentage van 0%.
Waarborgsommen
De huurovereenkomst van het pand aan de Leemskuilen is in 2023 opgezegd. De waarborgsom ter grootte van drie maandtermijnen is terug betaald. Twee huurders van bedrijfsruimten in de Hallenstraat en een huurder van kantoorruimte aan de Raambrug hebben waarborgsommen van in totaal € 9.470 gestort.
Netto vlottende schuld met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Overige schulden Overige schulden
Balanswaarde
Balanswaarde
Bedragen x € 1
per 31-12-2023
per 31-12-2022
Kasgeldlening
3.500.000
2.000.000
Crediteuren
810.883
373.733
Af te dragen omzetbelasting
15.801
113.886
Af te dragen loonbelasting
65.924
408.422
Nettolonen
124.340
1.651
4.516.948
2.897.692
Overlopende passiva De post Verplichtingen onder Overlopende passiva is als volgt te specificeren: Overlopende passiva
Balanswaarde
Balanswaarde
Bedragen x € 1
per 31-12-2023
per 31-12-2022
Gereserveerde rente kasgeldlening
112.566
Schuldpositie KempenWerk BV
724.387
Vooruitontvangen voorschotten gemeenten
1.815.174
Nog te ontvangen facturen overig
386.477
320.530
Overig passiva
296.786
353.853
3.335.390
674.382
Jaarstukken 2023
46
Overige passiva De post Overige passiva per 31-12-2021 is als volgt te specificeren Bedragen x € 1
2023
Vooruitontvangen bedragen Perspectief op Werk (PoW)
2022 -
29.520
Vooruitontvangen bedrag ESF subsidie
28.684
80.752
Af te wikkelen positie personeel KempenWerk
268.102
Nog te ontvangen facturen aan KempenWerk
Toelichting ESF subsidie Beginstand: Ontvangen beschikkingen 2023 Gerealiseerd in 2023: Stand per 31 december 2023:
-/-
-
243.581
296.786
353.853
€ 80.752,€ 0,€ 52.068,€ 28.684,-
Deze subsidie heeft een looptijd tot 31 december 2024 en zal dan definitief worden vastgesteld.
Niet uit de balans blijkende verplichtingen Het bedrijfstakpensioenfonds voor de Wsw-werknemers, PWRI, heeft per ultimo 2023 een beleidsdekkingsgraad van 126,3%. ABP, het pensioenfonds voor de ambtenaren, heeft een beleidsdekkingsgraad per 31-12-2023 van 110,5%. Erfpacht In 2011 is de werf in Eersel opgeleverd. Het perceel waarop de werf is gevestigd is in erfpacht verkregen van de gemeente Eersel. De duur van de erfpachttermijn is vastgesteld op 30 jaar. De verschuldigde erfpacht bedraagt voor 2023 € 12.520. Fraude KempenPlus stelt alles in het werk om de geleden schade van de fraude te verhalen. Hiervoor is ook beslag gelegd door Justitie bij de voormalige administrateur. Vooralsnog houden we geen rekening met eventuele verhaalsmogelijkheden. Medio 2023 heeft de rechtbank een tussenvonnis uitgesproken in de zaak tegen ABN-AMRO. KempenPlus is in afwachting van het definitieve vonnis. Waarborgen en garantiestellingen KempenPlus heeft geen verplichtingen uit hoofde van waarborgen en garantiestellingen.
5.2.3
Gebeurtenissen na balansdatum
Er zijn geen gebeurtenissen met materiële bedragen ten opzichte van het totaal van baten en/of lasten bekend.
Jaarstukken 2023
47
5.3 Overzicht van lasten en baten Het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten schrijft voor dat in deelprogramma’s opgenomen overhead in de jaarstukken van KempenPlus apart getoond wordt. Dat wordt met het volgende overzicht in beeld gebracht. In hoofdstuk 4 werd uitgegaan van de lasten inclusief de overhead omdat de lasten van de deelprogramma’s volgens het besluit inclusief overhead opgenomen worden in de gemeentelijke jaarstukken. Daarom is ook voor de doorbelasting aan de gemeenten uitgegaan van de lasten inclusief overhead. Overzicht van baten en lasten bedragen x € 1
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
Afwijking
2023
2023
2023
2023
Lasten Ontwikkelen en Inkomensonders teuning
3.157.888
N
3.914.842
N
3.409.422
N
505.420
V
Werken
17.140.780
N
19.927.566
N
19.219.988
N
707.578
V
-
Ondersteuning
-
-
-
Overhead
6.299.129
N
7.562.740
N
7.291.560
N
271.180
V
Totaal lasten
26.597.797
N
31.405.148
N
29.920.969
N
1.484.179
V
Baten Ontwikkelen en Inkomensonders teuning
773.094
V
699.224
V
748.441
V
49.217
V
9.252.616
V
8.988.784
V
9.690.951
V
702.167
V
-
V
-
V
-
V
-
39.668
V
88.587
V
186.605
V
98.018
V
Totale baten
10.065.378
V
9.776.595
V
10.625.997
V
849.402
V
Resultaat voor reserves en gemeentelijke bijdragen
-16.532.419
N
-21.628.553
N
-19.294.972
N
2.333.581
V
V
758.030
V
265.419
V
-492.611
N
1.840.969
V
Werken Ondersteuning Overhead
Dotatie aan reserves Onttrekking aan reserves Resultaat na reserves
464.542
-
-16.067.877
-
-20.870.523
-
-19.029.554
Gemeentelijke bijdragen Gemeente Bergeijk
3.413.003
V
4.386.446
V
4.386.446
V
-
Gemeente Bladel
5.802.447
V
7.616.422
V
7.616.422
V
-
Gemeente Eers el
3.656.486
V
4.700.497
V
4.700.497
V
-
Gemeente Reusel-De Mierden
3.195.941
V
4.167.158
V
4.167.158
V
-
Totale gemeentelijke bijdragen
16.067.877
V
20.870.523
V
20.870.523
V
-
1.840.969
V
1.840.969
Resultaat
-
-
V
Voor een uitgebreide toelichting verwijzen wij naar hoofdstuk 3. Waarbij de overhead deel uit maakt van de lasten en baten per deelprogramma in verband met het gewenste inzicht en de verdeelsleutels.
5.3.1
Incidentele en structurele lasten en baten
De provincie toetst gemeenten en GR-en op duurzaam financieel evenwicht. Een belangrijk criterium hierbij is dat er sprake moet zijn van materieel evenwicht, wat inhoudt dat de structurele lasten ten minste worden gedekt door structurele baten. Incidentele baten en lasten betreffen posten die het begrotingssaldo incidenteel beïnvloeden. Het gaat om eenmalige zaken en om (meerjarige) projecten of subsidies als deze tevens het karakter van tijdigheid c.q. eindig doel hebben.
Jaarstukken 2023
48
Incidentele lasten en baten bedragen x € 1
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
Afwijking
2023
2023
2023
2023
Deelprogramma Ontwikkeling en inkomensondersteuning Inhuur ten las te van bes temmings reserve
163.000
307.030
146.680
Huisvestings kos ten tlv bes temmings reserve
2.732
2.775
2.775
-
165.732
309.805
149.455
160.350 -
Totale onttrekking Ontwikkeling en inkomensondersteuning
160.350
Deelprogramma Werken Loonkos ten organisatie ten las te van bes temmingsres erve
47.329
-
-
Huisvestings kos ten tlv bes temmings reserve
12.748
12.950
12.950
-
Dotatie bestemmingsreserve vakantiedagen
-
-
-
-
60.077
12.950
12.950
-
Totale onttrekking Werken Deelprogramma Ondersteuning Loonkos ten organisatie tlv bestemmingsres erve
86.000
-
-
Huisvestings kos ten tlv bes temmings reserve
2.732
2.775
2.775
-
Automatiseringskosten tlv bes temmingsres erve
-
250.000
31.529
218.471
Inhuur tlv bes temmingsres erve
-
100.000
39.450
60.550
Specialis tische dienstverlening tlv bestemmingsreserve
-
15.000
15.000
-
Overige organis atiekosten tlv bestemmingsreserve
150.000
67.500
14.260
53.240
Totale onttrekking Ondersteuning
238.732
435.275
103.013
332.262
-
-
-
-
464.540
758.030
265.419
492.611
Mutatie Algemene reserve Totale mutatie algemene en bestemmingsreserve
De effecten op de structurele lasten op de meerjarenbegroting van KempenPlus zijn minimaal. Eventuele afwijkingen worden gedekt door structurele gemeentelijke bijdragen.
5.3.2
Afwijkingen op deelprogramma’s
In hoofdstuk 3 worden de afwijkingen per deelprogramma toegelicht.
5.3.3
Afwijkingen op reservemutaties
In de begroting is onder andere rekening gehouden met uitgaven voor het inrichten en verbeteren van processen (waaronder Zaaksysteem en ERP-pakket), de afwikkeling van de Tozo, advocaatkosten in verband met de fraude, uitvoeringskosten regeling Oekraïne en kapitaallasten. De onttrekking in relatie tot de begroting is € 492.000 lager uitgevallen. In hoofdstuk 3 worden de afwijkingen toegelicht. In 2024 worden alle bestemmingsreserves opnieuw beoordeeld. Daarnaast wordt indien nodig een voorziening spaarverlof en een voorziening groot onderhoud gevormd. Hiervoor wordt een integraal plan van aanpak opgesteld en in het 2e kwartaal 2024 voorgelegd aan het bestuur.
Jaarstukken 2023
49
5.3.4
Afwijking op overhead
De lasten van overhead moeten volgens de verslagleggingsregels Besluit Begroting en Verantwoording provincie en gemeenten (BBV) afzonderlijk zichtbaar worden gemaakt in de jaarstukken. In de gemeentelijke jaarstukken worden de lasten van (de deelprogramma’s van) KempenPlus conform BBV inclusief overhead opgenomen. Om die reden maakt de overhead daarom deel uit van de lasten en baten zoals ook weergegeven in de programmaverantwoording. Ook de verdeelsleutels zijn gebaseerd op de volledige lasten en baten inclusief overhead per deelprogramma. De afwijkingen van overhead per deelprogramma zijn als volgt weer te geven, waarbij de incidentele bedragen (dekking via reserves) niet zijn opgenomen: Overhead per deelprogramma bedragen x € 1
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
Afwijking
2023
2023
2023
2023
Overhead lasten Ontwikkelen en Inkomensonders teuning
289.752
N
397.509
N
262.783
N
134.726
Werken
1.172.867
N
1.471.011
N
1.179.223
N
291.788
V V
Ondersteuning
4.836.510
N
5.694.220
N
5.849.554
N
-155.334
N
Totale lasten overhead
6.299.129
N
7.562.740
N
7.291.560
N
271.180
V
Ontwikkelen en Inkomensonders teuning
-
V
-
V
-
V
-
Werken
-
V
-
V
-
V
-
Directie & Ondersteuning
39.668
V
88.587
V
186.605
V
98.018
V
Totale baten overhead
39.668
V
88.587
V
186.605
V
98.018
V
Overhead baten
De afwijkingen bij overhead zijn nader toegelicht in de verklaring op afwijkingen op de deelprogramma’s, zonder dat daarbij het onderscheid naar overhead of niet-overhead is gemaakt.
5.4 Overzicht van lasten en baten per taakveld In onderstaande tabel is de verdeling van lasten en baten van KempenPlus opgenomen conform de verslagleggingsregels. Voor de gemeenten geldt een andere verdeling. Deze verdeling is opgenomen in de tweede tabel met Taakvelden per gemeente.
Jaarstukken 2023
50
5.4.1
Lasten en baten per taakveld
Baten en lasten per taakveld bedragen x € 1
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
Afwijking
2023
2023
2023
2023
Lasten per taakveld 0.4 Overhead
6.299.129
N
7.562.740
N
7.291.560
N
271.180
V
6.3 Inkomensregelingen
1.604.761
N
2.382.256
N
1.833.979
N
548.277
V
6.4 Begeleide participatie
18.693.907
N
21.460.152
N
20.795.431
N
664.721
V
Totale lasten
26.597.797
N
31.405.148
N
29.920.969
N
1.484.179
V
0.4 Overhead
4.597.778
V
5.258.946
V
5.356.964
V
98.018
V
6.3 Inkomensregelingen
3.281.907
V
4.002.546
V
4.051.763
V
49.217
V
6.4 Begeleide participatie
18.253.570
V
21.385.626
V
22.087.793
V
702.167
V
Totale baten
26.133.255
V
30.647.118
V
31.496.520
V
849.402
V
Baten per taakveld
0,10 Stortingen en onttrekkingen aan de res erves 0,11 Onverdeeld res ultaat
464.542
758.030
265.419
-492.611
N
-
-
1.840.969
1.840.969
V
De deelprogramma’s zijn grotendeels gelijk aan de taakvelden. Taakveld 6.3 Inkomensregelingen bevat de lasten en baten van het deelprogramma Ontwikkelen & Inkomensondersteuning, exclusief de loonkosten voor begeleide participatie en de overheadkosten. Taakveld 6.4 Begeleide participatie bevat de lasten en baten van het deelprogramma Werken (exclusief de overheadkosten) plus de loonkosten van begeleide participatie uit het deelprogramma Ontwikkelen & Inkomensondersteuning. Taakveld 0.4 Overhead bevat de lasten en baten van het deelprogramma Ondersteuning plus de overheadkosten uit de andere deelprogramma’s.
Jaarstukken 2023
51
5.4.2
Taakvelden per gemeente
Voor de gemeentelijke jaarstukken geldt dat lasten van gemeenschappelijke regeling per taakvelden inclusief overhead moeten worden opgenomen. Daartoe is de overhead uit bovenstaande tabel geheel verdeeld overeenkomstig de verdeelsleutels van het deelprogramma Directie & Bedrijfsvoering. Taakvelden
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
bedrag € 1
2023
2023
2023
Bergeijk 6.3 Inkomensregelingen
833.866
1.071.210
1.071.210
6.4 Begeleide participatie
2.579.138
3.315.236
3.315.236
Totaal
3.413.004
4.386.446
4.386.446
6.3 Inkomensregelingen
1.012.109
1.315.775
1.315.775
6.4 Begeleide participatie
4.790.338
6.300.647
6.300.647
Totaal
5.802.447
7.616.422
7.616.422
Bladel
Eersel 6.3 Inkomensregelingen
837.329
1.058.497
1.058.497
6.4 Begeleide participatie
2.819.157
3.642.000
3.642.000
Totaal
3.656.486
4.700.497
4.700.497
Reusel - De Mierden 6.3 Inkomensregelingen
606.734
778.383
778.383
6.4 Begeleide participatie
2.589.206
3.388.775
3.388.775
Totaal
3.195.940
4.167.158
4.167.158
Totaal bijdragen gemeenten
16.067.877
20.870.523
20.870.523
Jaarstukken 2023
52
5.5 Investeringen in 2023 In onderstaand overzicht zijn de investeringen in 2023 afgezet tegen de gevoteerde kredieten. Investeringsplan
Krediet
Realisatie
Afwijking
Bedragen x € 1.000
2023
2023
2023
Gebouwen
140.500
58.000
Installaties
30.000
30.600
-600
Inventaris
81.250
50.380
30.870
82.500
Machines
40.000
-
40.000
Vervoermiddelen
204.000
103.886
100.114
Totaal
495.750
242.866
252.884
Specificatie investeringen
Krediet
Realisatie
2023
2023
Afwijking 2023
Brandwerende voorzieningen
82.500
-
Vervanging buitendeuren Hallenstraat
58.000
58.000
-
Totaal Gebouwen
140.500
58.000
82.500
Paslezers en camera's
30.000
30.600
-600
Totaal installaties
30.000
30.600
-600
Stoelen, verstelbare tafels/bureaus, vloeren
45.250 50.380
23.870
Inrichting diverse ruimtes, vergaderruimte en activering & begeleiding
82.500
29.000
Vervanging vaatwasser
7.000
-
7.000
Totaal inventaris
81.250
50.380
30.870
Innovaties
40.000
-
40.000
Totaal machines
40.000
-
40.000
Containers vrachtwagens
24.000
21.950
2.050
Schaftwagen en keten
20.000
-
20.000
Zelfrijdende werktuigen
25.000
-
25.000
Heftruck en stapelaar magazijn
38.000
-
38.000
Transportbusje personenvervoer elektrisch
60.000
44.283
15.717
Transportmiddellen voor productie en metaal
37.000
37.653
-653
Totaal Vervoermiddelen
204.000
103.886
100.114
De brandwerende voorzieningen (€ 82.500) worden in 2024 gerealiseerd. In 2023 werd een aantal afgeschreven vervoermiddelen nog niet vervangen omdat deze nog in goede staat zijn. Hierdoor is € 100.000 minder geïnvesteerd dan begroot. Waarschijnlijk worden deze investeringen wel uitgevoerd in 2024.
Jaarstukken 2023
53
5.6 WNT Per 1 januari 2013 is de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT) ingegaan. Beloningen van bestuurders en overige topfunctionarissen in de (semi)publieke sector dienen wettelijk genormeerd, respectíevelijk gemaximeerd te worden. Dit heeft geresulteerd in de wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT). De WNT voorziet in een democratisch gelegitimeerd instrument waarmee normen en verplichtingen kunnen worden opgelegd voor de bezoldiging van bestuurders en andere topfunctionarissen in de publieke en semipublieke sector. De gemeenschappelijke regelíng is verplicht om jaarlijks in de jaarrekening de bezoldiging van iedere topfunctionaris en gewezen topfunctionaris op persoonsnaam op te nemen, ongeacht een eventuele overschrijding van het bezoldigingsmaximum. Ten aanzien van de gemeenschappelijke regeling zijn topfunctionarissen in de zin van de WNT: Leden van het Bestuur Leden van de directie In de Gemeenschappelijke regeling Participatiebedrijf KempenPlus is vastgelegd dat het Bestuur wordt gevormd door leden van de colleges van de deelnemende gemeenten. Bestuursleden zijn dus functionarissen van deelnemende gemeenten, die in die hoedanigheid functionaris zijn van KempenPlus.
Deze topfunctionaríssen in de zin van WNT zijn niet in dienst bij de KempenPlus en ontvangen geen bezoldiging voor hun werkzaamheden. De WNT is van toepassing op KempenPlus en het toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2023 € 223.000.
1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt. Gegevens 2023
2023 F. Baudoin Directeur 01/01 - 31/12 1 Ja
Bedragen x € 1
Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2023 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking? Bezoldiging Beloningen plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Sub totaal
€ 130.408 € 21.751 € 152.159
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
€ 223.000
Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag
N.v.t.
Bezoldiging
€ 152.159
Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
Jaarstukken 2023
N.v.t. N.v.t.
54
Gegevens 2022
2022 F. Baudoin N.v.t. 01/01 - 31/12 1 Ja
bedragen x € 1
Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2022 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking? Bezoldiging Beloningen plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal
€ 125.512 € 22.033 € 147.545
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
€ 216.000
Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Bezoldiging
N.v.t. € 147.545
Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
N.v.t.
N.v.t.
1d. Topfunctionarissen alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt met een bezoldiging van € 1.800 of minder. Naam Topfunctionaris S. Luijten bestuurslid tot 30 juni 2022 M. van Dalen bestuurslid vanaf 30 juni 2022 D. Jansen H. Beex M. Maas