Bijlage 6 Jaarstukken 2023
Tekst van het document
Inhoudsopgave Inhoudsopgave ................................................................................................................................................ 1 Voorwoord ...................................................................................................................................................... 3 Leeswijzer ...................................................................................................................................................... 4 Jaarverslag..................................................................................................................................................... 5 1
2
3
4
5
Terugblik op het jaar 2023 ...................................................................................................................... 6 1.1
Algemeen beeld .............................................................................................................................. 6
1.2
Samenvattend financieel overzicht per kostensoort ........................................................................ 7
1.3
Rechtmatigheidsverantwoording ................................................................................................... 9
Vermogen en bijdragen van de gemeenten ............................................................................................ 10 2.1
Vermogen per gemeente per 31 december 2023 ............................................................................ 10
2.2
Voorgestelde resultaatbestemming 2023 ...................................................................................... 10
2.3
De gehanteerde verdeelsleutels ..................................................................................................... 11
Programmaverantwoording ................................................................................................................... 12 3.1
Deelprogramma Ontwikkelen en Inkomensondersteuning ............................................................. 12
3.2
Deelprogramma Werken ................................................................................................................ 17
3.3
Deelprogramma: Ondersteuning ....................................................................................................23
3.4
Samenvattend financieel overzicht per deelprogramma ................................................................ 27
Paragrafen.............................................................................................................................................28 4.1
Bedrijfsvoering ..............................................................................................................................28
4.2
Wet Open Overheid ........................................................................................................................ 31
4.3
Verbonden partijen ........................................................................................................................32
4.4
Weerstandsvermogen en risicobeheersing ....................................................................................33
4.5
Onderhoud kapitaalgoederen .........................................................................................................35
4.6
Financiering ..................................................................................................................................35
Jaarrekening .........................................................................................................................................38 5.1
Balans............................................................................................................................................38
5.2
Toelichtingen ................................................................................................................................39
5.3
Overzicht van lasten en baten ....................................................................................................... 48
5.4
Overzicht van lasten en baten per taakveld ................................................................................... 50
5.5
Investeringen in 2023 ....................................................................................................................53
Jaarstukken 2023
1
6
5.6
WNT ............................................................................................................................................. 54
5.7
Rechtmatigheidsverklaring bij de jaarrekening .............................................................................. 57
Bijlagen .................................................................................................................................................58 6.1
Samenstelling bestuur en directie in 2023 .....................................................................................58
Jaarstukken 2023
2
Voorwoord In 2023 hebben we in totaal circa 1.500 inwoners van de Kempengemeenten ondersteund op het gebied van Werk en Inkomen. Dit aantal is sinds de vorming van KempenPlus in 2019 min of meer stabiel gebleven. Wat wel flink is toegenomen, is het aantal doelgroepen waar KempenPlus voor werkt. Van Sw-medewerker tot inburgeraars en vluchtelingen uit Oekraïne. En vanaf 2024 komen daar de doelgroepen Bijzondere Bijstand en inwoners die vallen onder de Participatieregeling 18+ bij. Meer doelgroepen leiden tot een grotere complexiteit in onze dienstverlening. Dat is een continue opgave voor het management, maar nog meer voor de medewerkers van KempenPlus. Zeker als we in ogenschouw nemen dat onze inzet per individuele cliënt zeer uiteenlopend is en gemiddeld genomen steeds méér ondersteuning vergt. De dienstverlening staat voorop. Achter de schermen hebben we – naast de continue aandacht voor de betaalbaarheid van onze dienstverlening – een tweede focus, waar we belangrijke stappen hebben gezet: de interne beheersing en de bijbehorende rapportage en verantwoording aan gemeenten. In dit jaarverslag leest u meer over de uitvoering van de regelingen die de gemeenten bij KempenPlus hebben belegd. Ik kijk met grote tevredenheid terug op 2023.
Met het volste vertrouwen gaan we in 2024 – het jaar waarin KempenPlus 5 jaar bestaat – verder met onze opdracht: er alles aan doen om inwoners zo regulier mogelijk aan het werk te helpen! Bladel, 16 februari 2024 François Baudoin Directeur KempenPlus
Jaarstukken 2023
3
Leeswijzer Voor u liggen de jaarstukken van KempenPlus over het jaar 2023. De jaarstukken vormen het sluitstuk van de planning- en controlcyclus van 2023 en bestaan uit de volgende onderdelen: het jaarverslag 2023, bestaande uit de programmaverantwoording en de verplichte paragrafen; de jaarrekening 2023, bestaande uit de balans, het overzicht van baten en lasten over het boekjaar en de toelichtingen; Bijlagen.
Jaarstukken 2023
4
Jaarverslag
Jaarstukken 2023
5
1 Terugblik op het jaar 2023 1.1
Algemeen beeld
De opgave voor KempenPlus was ook in 2023 om ervoor te zorgen dat inwoners in alle omstandigheden bij KempenPlus terecht konden voor werk en voor inkomen. Aan die opgave is invulling gegeven. In 2023 ging dat om circa 1500 inwoners van de Kempengemeenten, verdeeld over 18 doelgroepen. De diversiteit in doelgroepen is de laatste jaren toegenomen. Nieuwe doelgroepen zijn onder meer personen die een beroep doen op de Wet Inburgering, Leefgeldregeling Oekraïne en TOZO. Met ingang van 2024 komt daar de doelgroep Bijzondere Bijstand bij. Sinds de start van KempenPlus in 2019 is het aantal personen dat dienstverlening ontvangt van KempenPlus op een stabiel niveau met een lichte stijging. Er zijn wel ontwikkelingen per doelgroep; afname in de ene groep wordt gecompenseerd door toename in de andere groep. Daarbij dient ook gewezen te worden op de omstandigheid dat de inzet van KempenPlus per doelgroep – en ook binnen doelgroepen – zeer uiteenlopend is. In dit jaarverslag rapporteert KempenPlus over de resultaten van het afgelopen jaar. Resultaten worden in de eerste plaats bereikt door er te zijn voor de inwoners die een beroep doen op de dienstverlening. De afdeling Werk & Participatie begeleidt inwoners met afstand tot de arbeidsmarkt zoveel als mogelijk naar regulier werk. Ook zorgt deze afdeling voor een correcte verstrekking van uitkeringen aan personen die daar recht op hebben.
De individuele detachering van medewerkers wordt begeleid vanuit deze afdeling. Deze dienstverlening is uitgevoerd naar tevredenheid van de cliënten en naar tevredenheid van de gemeenten die deze taak hebben belegd bij KempenPlus. Belangrijke ontwikkeling bij deze afdeling is de constatering dat de uitvoering van de wet Inburgering in 2023 is achter gebleven op de aantallen die begroot waren. Dat betekent ook dat de kosten van uitvoering in 2023 aanmerkelijk lager zijn dan begroot. Daarbij wordt de kanttekening gemaakt dat de taakstelling niet lager is geworden, waardoor de kosten voor de uitvoering later komen dan begroot was. Meer in detail en meer op inhoud wordt van deze dienstverlening verslag gedaan en verantwoording afgelegd in de rapportage over de zogenaamde programmakosten. KempenPlus wikkelt de financiële stromen van uitkeringen en leningen af in opdracht van gemeenten en rapporteert daarover aan gemeenten. In die rapportage en verantwoording – die buiten het bestek van dit jaarverslag valt – staat voor elke deelnemende gemeente een inhoudelijke en financiële verantwoording. Dit jaarverslag gaat over de uitvoering van de regelingen door KempenPlus. Dat is de uitvoering die gemeenten hebben belegd bij KempenPlus. De afdeling bedrijven biedt werk aan inwoners met afstand tot de arbeidsmarkt.
In totaal betreft het circa 600 personen die participeren door het hebben van werk. In het verslag van die afdeling wordt de verscheidenheid in werkpakketten toegelicht alsook de ontwikkelingen daarin. Het bieden van werk dat past bij de talenten van de medewerkers is daarbij de uitdaging. In 2023 is die taak van KempenPlus met goed resultaat uitgevoerd. Doorlopend werd door het management ingespeeld op de dynamiek in de markt. In het begin van het jaar was het vooruitzicht somber en even was er sprake van te weinig werk. Dat beeld is gedraaid in de loop van het jaar. Afdeling Bedrijven heeft werk kunnen bieden aan de medewerkers die zonder KempenPlus zonder werk waren gebleven. In de verantwoording van afdeling Werken wordt gemeld dat in het afgelopen jaar de uitstroom nagenoeg gelijk was aan de instroom van nieuwe medewerkers. In de financiële verantwoording wordt duidelijk dat de lasten lager zijn geweest en de baten hoger waren. Zowel op inhoud als financieel stellen we positieve resultaten vast. In 2023 is door KempenPlus bijzondere inzet geleverd op medewerkerstevredenheid. Goed werkgeverschap is een ambitie die invulling krijgt door praktische initiatieven.
Toen werknemersorganisaties actie voerden om de cao’s van werknemers uit doelgroepen gelijke tred te laten lopen met de algemene ontwikkelingen in arbeidsvoorwaarden, heeft KempenPlus concreet support gegeven aan onze medewerkers om kracht bij te zetten bij de eisen van de bonden. Vanuit KempenPlus zijn bussen vertrokken met onze medewerkers naar de Jaarstukken 2023
6
acties van de bonden. De ongelijkheid in arbeidsvoorwaarden tussen cao’s waar onze doelgroepen in vallen en andere cao’s waren voor het bestuur aanleiding om aan het einde van het jaar eenmalig een extra uitkering toe te kennen. Op het gebied van versterking van de organisatie zijn ook in het verslagjaar belangrijke stappen gezet. Dat geldt voor de volle breedte van de organisatie, die drie afdelingen omvat. Er is geïnvesteerd in de organisatie. KempenPlus werkt efficiënter en effectiever dan voorgaande jaren. Dat zien we terug in de rapportages en in de vorm van kostenreductie. In de lijn van de taakstellende bezuiniging op overhead zijn vacatures terughoudend ingevuld. Besloten is tot een taakstelling van 500.000 euro structureel vanaf 2025. Die opdracht is meer dan ingevuld door de eerste begrotingswijziging 2024. Inzet op beheersing van overheadkosten laat in 2023 reeds zien dat de genomen maatregelen reëel zijn, zonder dat de dienstverlening aan de doelgroepen tekort gedaan wordt. Op interne beheersing zijn aanwijsbare stappen vooruit gezet. Dat wordt bevestigd door de managementletter die de accountant afgegeven heeft bij de interim controle. De ontwikkelingen in doelgroepen kunnen sinds kort real time gevolgd worden, met rapportage uit betrouwbare bronnen. Die bronnen zijn de IT-applicaties die gebruikt worden door de afdelingen.
Gemeenten wordt toegang geboden tot deze nieuwe informatievoorziening. Vanuit gemeenten wordt deze ontwikkeling bijzonder gewaardeerd. De transparantie die ontstaat in de uitvoering van het werk oogst waardering. De afwikkeling van de eigen programmakosten werd ingericht, waardoor deze vanaf 2024 onafhankelijk van GRSK kunnen worden afgewikkeld, inclusief de verantwoording daarvan. Een wijziging van de GR is tot stand gebracht waardoor de verantwoordelijkheid voor Bijzondere Bijstand vanaf 2024 bij KempenPlus ligt. Deze verandering is in afstemming met GRSK tot stand gebracht. Aanleidingen waren knelpunten in de uitvoering van de Participatiewet. Deze knelpunten zijn opgelost. De samenwerking van gemeenten werd verder ontwikkeld in 2023. Op bestuurlijk en op ambtelijk niveau werd de samenwerking geïntensiveerd. Het proces van strategische verkenning is in gang gezet en krijgt in 2024 een uitwerking in maatregelen die toekomstbestendig zijn. De inhoudelijke afstemming met gemeenten verloopt goed. Met klantgemeente Oirschot werd constructief overlegd en goede afspraken zijn gemaakt voor 2024. Gemeente Oirschot heeft te kennen gegeven om vanaf 2025 geen diensten meer af te nemen van KempenPlus.
1.2
Samenvattend financieel overzicht per kostensoort
Bij het opstellen van de begrotingswijziging 2023 stond KempenPlus voor de opgave om de ongekende stijgingen in lonen en in prijzen te verwerken in de nieuwe begroting. Als gevolg van de oorlog in Oekraïne waren lonen en prijzen in 2022 veel meer gestegen dan begroot was. Met name energieprijzen kenden een ongekende stijging. De begroting van de loonkosten moest worden aangepast aan de nieuwe werkelijkheid. Bij KempenPlus bestaan de lasten voor meer dan 70% uit lonen, waardoor veranderingen in de arbeidsovereenkomsten gevoelig doorwerken. Een stijging van gemeentelijke bijdragen was het gevolg van de genoemde ontwikkelingen. Om deze toename te beteugelen besloot het bestuur om twee maatregelen te nemen. 1. Een taakstellende bezuiniging van € 500.000 ingaande zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vanaf begin 2025. 2. Maatregelen gericht op een structurele verlaging van gemeentelijke bijdragen voor een bedrag van € 1.500.000 per jaar. Jaarstukken 2023
7
De eerste taakstelling van € 500.000 is uitgewerkt in een concreet maatregelenplan dat geaccordeerd is door het bestuur. Inmiddels is een begrotingswijziging vastgesteld door het bestuur, waardoor vanaf 2025 € 519.000 structureel wordt bezuinigd. Er wordt bezuinigd op overhead; niet op dienstverlening die direct de dienstverlening aan onze medewerkers raakt. Raden van deelnemende gemeenten hebben in hun zienswijzen op de begroting gemeld dat de medewerkers uit de doelgroepen er niet op achteruit mochten gaan. De tweede taakstelling is door het bestuur bepaald met de toevoeging dat deze uitwerking dient te krijgen in de strategische verkenning die in 2023 in gang is gezet. Gemeenten gaan in onderling overleg en met begeleiding door BMC bepalen hoe de strategische koers er uit ziet. Dit traject dient nog de uitwerking te krijgen. De vervolgstappen in 2024 zijn reeds bepaald. In onderstaande tabel is een specificatie van het resultaat per kostensoort opgenomen. In worden de gerealiseerde cijfers toegelicht. Overzicht van baten en lasten per kostensoort bedragen x € 1
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
Afwijking
2023
2023
2023
2023
Lasten Personeelskosten doelgroep
13.162.604
N
15.704.019
N
15.225.099
N
478.920
V
Personeelskosten organisatie
8.380.686
N
9.284.868
N
8.847.397
N
437.471
V
133.329
N
407.030
N
186.130
N
220.900
V
Inkoopkosten omzet
1.087.288
N
802.660
N
919.964
N
-117.304
N
Overige lasten
3.665.679
N
4.233.146
N
4.366.718
N
-133.572
N
168.211
N
351.000
N
79.289
N
271.711
V
622.425
N
296.373
N
326.052
V
31.405.148
N
29.920.969
N
1.484.179
V
Personeelskosten organisatie tlv bestemmingsreserve
Overige lasten tlv bestemmingsreserve Kosten Inburgering Totaal lasten
26.597.797
N
9.215.116
V
Baten Omzet Loonkostensubsidie Overige baten Gemeente Oirschot (Inburgering)
850.262
V
-
7.756.784
V
8.223.493
V
466.709
V
1.224.000
V
1.319.527
V
95.527
V
713.693
V
1.000.859
V
287.166
V
82.118
V
82.118
V
-
Totale baten
10.065.378
V
9.776.595
V
10.625.997
V
849.402
V
Resultaat voor reserves en gemeentelijke bijdragen
-16.532.419
N
-21.628.553
N
-19.294.972
N
2.333.581
V
464.542
V
758.030
V
265.419
V
-492.611
N
-16.067.877
N
-20.870.523
N
-19.029.554
N
1.840.969
V
Gemeente Bergeijk
3.413.003
V
4.386.446
V
4.386.446
V
-
Gemeente Bladel
5.802.447
V
7.616.422
V
7.616.422
V
-
Gemeente Eersel
3.656.486
V
4.700.497
V
4.700.497
V
-
Gemeente Reusel-De Mierden
3.195.941
V
4.167.158
V
4.167.158
V
-
Totale gemeentelijke bijdragen
16.067.877
V
20.870.523
V
20.870.523
V
-
1.840.969
V
1.840.969
Dotatie aan reserves Onttrekking aan reserves Resultaat na reserves
-
-
-
-
Gemeentelijke bijdragen (incl. Inburgering)
Resultaat
-
-
Toelichting op de tabel
V
In bovenstaande tabel en in de programmaverantwoording wordt uitgegaan van de lasten inclusief de overhead, omdat de lasten van de deelprogramma’s inclusief overhead opgenomen worden in de gemeentelijke jaarstukken. Ook voor de doorbelasting aan de gemeenten wordt uitgegaan van de lasten inclusief overhead. Het Besluit Begroting en Verantwoording provincie en gemeenten schrijft voor dat in deelprogramma’s opgenomen overhead in de jaarstukken apart getoond wordt. Dat wordt in hoofdstuk 5.3 in beeld gebracht. Jaarstukken 2023
8
In bovenstaande tabel zijn ook de baten en lasten opgenomen die voorheen binnen Kempenwerk BV werden verantwoord.
1.2.1
Financieel resultaat 2023 in een oogopslag
Kijkend naar KempenPlus zien we drie deelprogramma’s die aangewezen taken met eigen lasten en baten kennen. Het resultaat van KempenPlus is de bundeling van de drie deelprogramma’s. 1. Het deelprogramma Ontwikkelen & Inkomensondersteuning. 2. Het deelprogramma Werken. 3. Het deelprogramma Ondersteuning, waar de afdelingen Bedrijfsvoering, Directie en Staf onder vallen. Het resultaat na reserves over het boekjaar 2023 bedraagt € 1.841.000. Bij het deelprogramma Ontwikkelen & Inkomensondersteuning is een resultaat bepaald op € 529.000, voor het grootste deel als gevolg van minder inzet op Inburgering. Bij het deelprogramma Werken waren de lasten lager dan begroot (4,6%) en waren de baten hoger dan begroot (3%). Dit resulteert in een financieel resultaat van € 1.702.000. Het deelprogramma Ondersteuning sluit het jaar af met een resultaat van - € 390.000. Dit resultaat wordt verklaard door twee zaken; de eenmalige extra uitkering aan medewerkers van de doelgroepen is bij deze afdeling verantwoord. De tweede oorzaak is een lagere onttrekking aan reserves, omdat de IT-projecten die met deze middelen gedekt worden later worden gerealiseerd dan begroot was.
1.3
Rechtmatigheidsverantwoording
Vanaf het verslagjaar 2023 moet het bestuur van KempenPlus een rechtmatigheidsverantwoording opnemen in de jaarrekening. Hiermee wordt verantwoording afgelegd over de naleving van de regels, die relevant zijn voor het financiële reilen en zeilen van de gemeente. Over de naleving van de voorwaarden voor subsidies en Europese bestedingen bijvoorbeeld, maar ook over misbruik en oneigenlijk gebruik en lasten waarvoor geen voorafgaande dekking opgenomen was in de begroting. Het bestuur is al staatsrechtelijk en bestuurlijk verantwoordelijk voor de rechtmatigheid. Maar tot nu toe was het nog de accountant die hierover verslag uitbracht en het gesprek voerde met het bestuur. Vanaf 2023 moet het bestuur zelf een rechtmatigheidsverantwoording opstellen, die opgenomen wordt in de jaarrekening. Het bestuur bepaalt ook waar de grens ligt. Wanneer wil het bestuur geïnformeerd worden? Voor iedere euro of boven een bepaald bedrag? Deze zogeheten verantwoordingsgrens moet tussen de 0 en 3 procent van de lasten liggen. Bij KempenPlus is deze bepaald op 1 %. De accountant zal nog steeds toetsen of de jaarrekening getrouw is, oftewel in overeenstemming met de realiteit. De rechtmatigheidsverantwoording wordt onderdeel van de jaarrekening. De accountant controleert dus ook of die verantwoording getrouw is.
Met andere woorden, of deze toelichting over financiële rechtmatigheid in de jaarrekening juist en volledig is opgesteld door het bestuur. Vanwege de gewijzigde regelgeving heeft het bestuur van KempenPlus een geactualiseerde financiele verordening vastgesteld. In paragraaf 5.7 is de rechtmatigheidsverklaring bij de jaarrekening opgenomen.
Jaarstukken 2023
9
2 Vermogen en bijdragen van de gemeenten 2.1
Vermogen per gemeente per 31 december 2023
In de bestuursvergadering van 13 april 2023 is de volgende resultaatbestemming 2022 vastgesteld: - Toevoeging van het resultaat van € 34.127 aan de Algemene Reserve. Aandeel Algemene reserve per gemeente per 31 december 2023
Gerealiseerd Per 01-01-2023
resultaat 2022
Per 31-12-2023
Gemeente Bergeijk
638.673
11.977
650.650
Gemeente Bladel
499.772
5.540
505.312
Gemeente Eersel
546.354
11.273
557.627
Gemeente Reusel-De Mierden
290.204
5.338
295.542
1.975.003
34.127
2.009.130
Bedragen x € 1
De onttrekking in 2023 aan de bestemmingsreserve Tozo en de bestemmingsreserve Inrichting KempenPlus zijn, zoals vastgesteld in de gewijzigde begroting 2023, verwerkt. Uit de bestemmingsreserve Vakantiedagen SW heeft, zoals begroot, geen onttrekking plaatsgevonden. Aandeel Bestemmingsreserves per gemeente per 31 december 2023 Bedragen x € 1
Per
Mutaties
Per 01-01-2023
2023
Per 31-12-2023
Gemeente Bergeijk
1.212.510
-67.518
1.144.992
Gemeente Bladel
1.436.409
-81.747
1.354.663
Gemeente Eersel
1.247.398
-67.348
1.180.050
897.146
-48.806
848.340
4.793.463
-265.419
4.528.045
Gemeente Reusel-De Mierden
Vóór resultaatbestemming 2023 ziet het totale vermogen per gemeente er als volgt uit: Aandeel vermogen per gemeente per 31 december 2023
Algemene
Bestemmings-
Eigen vermogen
Bedragen x € 1
reserve
reserves
per gemeente
Gemeente Bergeijk
650.650
1.144.992
1.795.642
Gemeente Bladel
505.312
1.354.662
1.859.974
Gemeente Eersel
557.627
1.180.051
1.737.678
Gemeente Reusel-De Mierden
295.542
848.340
1.143.882
2.009.130
4.528.045
6.537.175
2.2 Voorgestelde resultaatbestemming 2023 In het samenvattend overzicht onder 1.2 zijn de gemeentelijke bijdragen conform de begroting opgenomen. Deze gemeentelijke bijdragen zijn gebaseerd op de lasten en baten per deelprogramma, waarbij gebruik wordt gemaakt van verdeelsleutels. Ook de realisatie in de jaarstukken volgt deze verdeelsleutels. In het bestuursbesluit bij deze jaarstukken is onderstaande voorgestelde resultaatbestemming opgenomen:
Jaarstukken 2023
10
Resultaat 2023 Bedragen x €1
Gerealiseerd resultaat
1.840.969
Voorstel: Terugstorten naar gemeenten
1.840.969
Op basis van de vastgestelde verdeelsleutels wordt voorgesteld om het resultaat van de jaarrekening 2023 als volgt te verdelen: Aandeel terug te storten resultaat per gemeente
Resultaat
Bedragen x € 1
Gemeente Bergeijk
360.540
Gemeente Bladel
711.085
Gemeente Eersel
393.241
Gemeente Reusel-De Mierden
376.105 1.840.969
2.3 De gehanteerde verdeelsleutels Voor de vaststelling van de gemeentelijke bijdragen is een verdeelsleutel per deelprogramma vastgesteld. De deelprogramma’s zijn: Ontwikkelen en Inkomensondersteuning Werken Ondersteuning Om de lasten van huisvesting door te kunnen berekenen aan de deelprogramma’s is een inschatting gemaakt van het gebruik door de afdelingen. Deze verdeling is getoetst naar aanleiding van de verbouwing en er is geen aanleiding om deze aan te passen. De huisvestingslasten worden als verdeeld: Ontwikkelen en Inkomensondersteuning 15% Werken 70% Ondersteuning 15% De lasten van de deelprogramma’s worden ten behoeve van de gemeentelijke bijdragen als volgt verdeeld. Ontwikkelen en Inkomensondersteuning: Op basis van het aantal uitkeringsgerechtigden per gemeente. Werken: Op basis van het aantal fte uit doelgroepen (Wsw, LKS + nieuw beschut) per gemeente. Ondersteuning: o 20% volgens de verdeelsleutel van het deelprogramma Ontwikkelen en Inkomensondersteuning. o 30% volgens de verdeelsleutel van het deelprogramma Werken. o 50% op basis van het relatieve aantal inwoners per gemeente. Bij inwoners, fte in doelgroepen en bij het aantal uitkeringen, wordt uitgegaan van het voortschrijdend driejaarsgemiddelde. Aantallen worden bepaald op t-2, t-3 en t-4.
Dit houdt in dat in de begroting 2023 en dus ook de jaarstukken de meetmomenten liggen op 1 januari 2021, 1 januari 2020 en 1 januari 2019. Het gemiddeld aantal van die drie meetmomenten wordt gehanteerd. Bij het vormen, onttrekken en storten van bestemmingsreserves wordt de verdeelsleutel gebruikt van het deelprogramma c.q. die van de huisvestingslasten waarop de bestemmingsreserve betrekking heeft. Jaarstukken 2023
11
3 Programmaverantwoording 3.1
Deelprogramma Ontwikkelen en Inkomensondersteuning
3.1.1
Wat willen we bereiken
De afdeling Werk & Participatie ondersteunt de ontwikkeling van cliënten met als doel zo regulier mogelijk aan het werk te gaan en te blijven. Als regulier werk niet (of niet direct) haalbaar is, wordt er gekeken naar mogelijkheden tot gesubsidieerde arbeid op de reguliere arbeidsmarkt of een beschutte werkplek bij of via KempenPlus, of een andere vorm van zinvolle dagbesteding. KempenPlus bepaalt voor elke cliënt een passende aanpak: cliënten zijn aan het werk, werken aan werk, participeren, werken aan participatie of hebben een zorgtraject. Voor drie van de vier deelnemende gemeenten ondersteunt KempenPlus inburgeraars in hun inburgeringstraject en voert hierop de regie. Gemeente Eersel voert een deel van de taak Inburgering zelf uit. Gemeente Oirschot is geen deelnemer in KempenPlus. Voor deze gemeente voert KempenPlus een maatwerkafspraak op inburgering uit. Zo lang werken niet of niet volledig mogelijk is, draagt de afdeling Werk & Participatie zorg voor het tijdig en rechtmatig verstrekken van inkomen vanuit de Participatiewet en de Leefgeldregeling Oekraïne. Het verstrekken van uitkeringen en leningen aan inwoners is een taak van de afdeling. Ook de financiële afwikkeling en verantwoording van afgerond 12,5 miljoen euro aan programmakosten is een taak van de afdeling Ontwikkelen en Inkomensondersteuning.
Binnen het deelprogramma Ontwikkelen en Inkomensondersteuning zien we dat de verwachte toename van het aantal cliënten door instroom van statushouders achterblijft bij de prognose. De voornaamste oorzaak van de discrepantie tussen de prognose en de realisatie ligt bij de deelnemende gemeenten. Afgelopen jaar is de taakstelling op huisvesting (statushouders) door de gemeenten, vanwege de tekorten op de woningmarkt niet gehaald. Ook het inhalen van een taakstelling van 2022 is niet gehaald. De statushouders doen vaak in de eerste jaren een beroep op een Participatiewet-uitkering voor hun levensonderhoud en/of de ondersteuning richting werk. De realisatie zal ook een effect hebben op de omvang van het cliëntenbestand. De onderrealisatie van de taakstelling op huisvesting door gemeenten heeft ook effect op de uitvoering van de Nieuwe Wet Inburgering. Doordat het huisvesten minder snel gaat blijven de statushouders langer in de eerste fase van dienstverlening. Hierdoor was het eerste halfjaar minder capaciteit nodig dan begroot voor dit deel van de dienstverlening. Daarnaast is het gelukt om medewerkers aan te trekken in een tijdelijk dienstverband en is er vooralsnog niemand ingehuurd wat ook een positief effect heeft op de kosten.
Ondanks dat de toename minder groot is dan verwacht zien we dat de omvang van de caseloads en in de meeste gevallen meervoudige problematieken van de cliënten veel vragen van de participatiecoaches. Toch lukt het nog steeds om cliënten te ontwikkelen en zo regulier mogelijk aan het werk te laten gaan. Wel worden er zorgvuldig prioriteiten gesteld en keuzes gemaakt tussen de diverse cliënten en in te zetten dienstverlening.
Jaarstukken 2023
12
3.1.2
Wat hebben we ervoor gedaan
Onderstaande tabel geeft inzicht in de realisatie van de prestatieafspraken in het deelprogramma Ontwikkelen & Inkomensvoorziening: Prestatieafspraken in de begroting 2023
Stand van zaken per 31 december 2023
95% van de ingestroomde cliënten wordt gediagnosticeerd op:
Alle cliënten die instromen zijn gediagnosticeerd op de genoemde punten.
-
Knelpunten leefgebieden Afstand tot arbeidsmarkt Werkmogelijkheden als werken op termijn haalbaar is.
Realisatie van de taakstelling van Beschut Werk voor zover er voldoende kandidaten zijn
De taakstelling beschut werk is 49 fte. Momenteel zijn er 58 medewerkers met een indicatie beschut werk bij of via KempenPlus aan de slag. Omgerekend naar fte is dit 48 fte. Alle kandidaten die geplaatst konden worden zijn geplaatst.
Iedere cliënt, met een taalbelemmering die geen inburgeringslessen krijgt, volgt een taalcursus om de re-integratiekansen te bevorderen
Cliënten waar dit relevant voor is nemen deel aan de Bladel 5 training van Summa. Daarnaast ontwikkelen we vanuit TalentPlus taaltrainingen op de werkvloer voor deze groep en worden voor de deelnemers van de MAP-training standaard extra taaltrainingen gegeven. Afgelopen jaar hebben is dit voor 63 cliënten gedaan, voor 19 cliënten met A2+-niveau en/of niet Arabisch sprekend en voor 44 cliënten op A0 tot A2 niveau en Arabisch sprekend.
Iedere cliënt die in aanmerking komt voor LKS wordt actief begeleid om bij een externe werkgever te plaatsen en in gevallen waarin dat (nog) niet mogelijk is, wordt een werkplek bij KempenPlus gerealiseerd. De volgorde van prioriteit is: - zelfstandig bij reguliere werkgever - gedetacheerd bij reguliere werkgever - reguliere werkgever met ondersteuning - intern beschut aan het werk - intern een werkervaringsstage
Cliënten die in aanmerking komen voor LKS zijn actief begeleid en waar mogelijk door onze accountmanagers geplaatst bij een externe werkgever. Hierbij is de gemelde volgorde gehanteerd.
De brede intake en persoonlijk inburgeringsplan van de inburgeraar worden binnen 10 weken afgerond
De PIP fase wordt gemiddeld in 48% van de dossiers tijdig afgerond; in 57% als Oirschot buiten beschouwing wordt gelaten. Als er geen bijzonderheden zijn en de PIP fase start als cliënten gehuisvest zijn, dan is het tijdig afhandelen binnen 10 weken reëel. Echter vanwege de verlate huisvesting starten wij het PIP traject waar mogelijk als cliënten nog in het AZC verblijven. Dit heeft een negatief effect op de tijdigheid. Dit geldt ook als zaken als scholing bijvoorbeeld niet tijdig geregeld kunnen worden.
Jaarstukken 2023
13
100 succesvolle bemiddelingen waarvan minimaal 50 bemiddelingen in kader van de Wet Banenafspraak
Deze taakstelling is ruimschoots gehaald. Afgelopen jaar zijn er voor onze doelgroep 232 bewegingen in ontwikkeling gerealiseerd met 188 unieke cliënten. Zie voor de realisatie banenafspraken ook onderstaand overzicht. In 2023 zijn er 87 personen succesvol bemiddeld naar een betaalde baan in het kader van de Wet Banenafspraak. Omgerekend naar het aantal contracturen versus de definitie banenafspraken (26) zijn dit 90 banen. Daarnaast zijn er 6 medewerkers met een SW-indicatie doorgestroomd naar begeleid werken bij een externe werkgever, zijn er 6 medewerkers die individueel gedetacheerd zijn gewisseld van werkplek.
Onderstaande tabel heeft betrekking op indicator: 100 succesvolle bemiddelingen waarvan 50 conform baanafspraak. Deze tabel laat het aandeel dien in de realisatie van de rijkstaakstelling op arbeidsmarktniveau. Jaaroverzicht
Totale jaarplan
Realisatie in
Realisatie in
Gerealiseerd
Gerealiseerd
Gem e enten
2023
personen
banen *
personen in %
banen in %
Bergeijk
10
15
18,5
150%
Best
25
22
23,8
88%
185% 95%
Bladel
10
20
24,7
200%
247% 345%
Eersel
10
28
34,5
280%
Eindhoven
204
160
188,2
78%
92%
Heeze-Leende
5
10
11,8
200%
236%
Nuenen
20
24
26,0
120%
130%
Oirschot
13
14
15,2
108%
117%
Reusel-de Mierden
10
10
12,3
100%
123%
Son en Breugel
11
16
17,3
145%
157%
Valkenswaard
17
13
15,3
76%
90%
Veldhoven
27
24
28,2
89%
104%
Waalre
6
3
3,5
50%
58%
Totaal gemeenten
368
359
419,3
98%
114%
UWV
189
174,0
174,0
92%
92%
Totaal gemeenten
557
533
593,3
96%
107%
KempenP lus = 31,45 co ntracturen / 25,5 uren per realisatie WSD = 27,64 gem. co ntracturen / 25,5 uren per realisatie Ergo n = 30,00 gem. co ntracturen / 25,5 uren per realisatie
Jaarstukken 2023
14
3.1.3
Wat heeft het gekost
Lasten en baten Ontwikkeling en inkomensondersteuning bedragen x € 1
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
Afwijking
2023
2023
2023
2023
LASTEN Loonkosten doelgroep
31.789
N
-
N
37.446
N
-37.446
Loonkosten organisatie
2.581.372
N
2.466.584
N
1.961.380
N
505.204
V
175.000
N
416.298
N
751.793
N
-335.495
N
Inhuur Inhuur ten laste van bestemmingsreserve
N
-
N
307.030
N
146.680
N
160.350
V
214.675
N
131.935
N
75.382
N
56.553
V
Kosten Inburgering
-
N
622.425
N
296.373
N
326.052
V
Personeelskosten
3.002.836
N
3.944.272
N
3.269.054
N
675.218
V
Huisvestingskosten
144.768
N
177.304
N
207.489
N
-30.185
N
2.732
N
2.775
N
2.775
N
-
Automatiseringskosten
200.000
N
120.000
N
120.253
N
-253
N
Overige kosten
97.304
N
68.000
N
72.634
N
-4.634
N
Bedrijfskosten
444.804
N
368.079
N
403.151
N
-35.072
N
Totale lasten
3.447.640
N
4.312.351
N
3.672.205
N
640.146
V
Overige personeelskosten
Huisvestingskosten ten laste van bestemmingsreserve
BATEN Dienstverlening derden
773.094
V
617.106
V
653.138
V
36.032
V
Overige baten
-
V
-
V
13.185
V
13.185
V
Gemeente Oirschot (Inburgering)
-
V
82.118
V
82.118
V
-
Bijdragen gemeenten
2.508.813
V
3.303.322
V
3.303.322
V
-
Totale baten
3.281.907
V
4.002.546
V
4.051.763
V
49.217
V
Resultaat voor reserves
-165.733
N
-309.805
N
379.558
V
689.363
V
V
309.805
V
149.455
V
-160.350
N
529.014 V
529.014
V
Dotatie aan reserves
-
Onttrekking aan reserves
165.733
Resultaat na reserves
-
-
-
-
-
De afdeling Werk en Participatie sluit 2023 af met een positief resultaat van € 529.000. De belangrijkste verklaring daarvan ligt in minder inzet op de taak Inburgering. Ook de loonkosten inclusief inhuur waren lager dan begroot. Onderstaand worden de belangrijkste afwijkingen toegelicht. Loonkosten doelgroep Binnen het deelprogramma Ontwikkeling en inkomensondersteuning zijn 2 medewerkers uit de doelgroep ingezet op de functie van administratief ondersteuner. Het betreft 1 medewerker met SW- indicatie en 1 medewerker met indicatie Banenafspraak. De lasten voor de loonkosten worden gedekt uit de vacatureruimte van deze functie. Waar mogelijk worden medewerkers uit de doelgroepen ingezet, waarmee ook een efficiënte bedrijfsvoering wordt gerealiseerd. Loonkosten organisatie Op het totale personeelsbudget (exclusief inzet t.l.v. bestemmingsreserve) is in 2023 € 133.000 (loonkosten organisatie +€ 505.000, loonkosten doelgroep -€ 37.000 en inhuur –€ 335.000) minder uitgegeven dan begroot. Dit wordt veroorzaakt doordat nog niet alle vacante functies zijn ingevuld. Door de gespannen arbeidsmarkt was het onmogelijk om tijdig aan voldoende personeel te komen. Enkele posities zijn daarom in 2023 niet direct ingevuld, maar later en tijdelijk ingehuurd. Inhuur Vanuit de vacatureruimte (loonkosten organisatie) worden ook deels de lasten voor inhuur gedekt.
Dit betreft functies uit de vaste formatie die, niet direct vast worden ingevuld, maar waarvoor wordt ingehuurd. Inzet door inhuur heeft plaats gevonden in de functies van teamleider, kwaliteitsmedewerker, juridisch medewerker, inkomensconsulent en participatiecoach. Jaarstukken 2023
15
Inhuur ten laste van bestemmingsreserve Voor de uitvoering van de nazorg van de Tozo werd incidenteel ingehuurd. De kosten hiervoor zijn begroot op € 171.000 (onderdeel van het totale budget inhuur tlv bestemmingsreserve van € 307.000) en gedekt uit de reserve Tozo. In de praktijk is beperkt ingehuurd en is het niet nodig gebleken extra participatiecoaches in te zetten. Hierdoor ontstaat een besparing van € 160.000 Overige personeelskosten In 2023 is het opleidingsbudget voor een deel benut. Dit levert een kostenbesparing op maar deze is niet structureel. Kosten inburgering De taakstelling op huisvesting (statushouders) door de gemeenten is vanwege de tekorten op beschikbare huisvesting niet gehaald. Ook het inhalen van een taakstelling van vorig jaar is niet gerealiseerd. Door de onderrealisatie zijn er minder statushouders die volledig worden ondersteund en begeleid tijdens hun inburgeringstraject. Hierdoor is minder capaciteit ingezet dan begroot. In samenspraak met het bestuur is er voor gekozen terughoudend om te gaan met het budget en op te schalen indien toename het volume daarom vraagt. Daarnaast zijn medewerkers aangenomen met tijdelijke dienstverbanden in plaats van inhuur wat ook een positief effect heeft op de kosten. Dienstverlening derden Met gemeente Oirschot is een dienstverleningsovereenkomst gesloten voor de uitvoering van de participatiewet.
In verband met de stijging van de loonkosten, energiekosten en andere lasten is in lijn met de begrotingswijziging 2023 een indexering doorberekend aan Oirschot voor de uitvoering van de DVO van 11,5%. Dit leidt tot € 36.000 hogere baten voor het deelprogramma Ontwikkeling en Inkomensondersteuning.
Jaarstukken 2023
16
3.2 Deelprogramma Werken 3.2.1
Wat willen we bereiken
Voor de infrastructuur van KempenPlus (deelprogramma Werken) kijken we terug op uiteindelijk toch een succesvol jaar. Het was geen makkelijk jaar, zeker niet in het eerste kwartaal. Op alle onderliggende onderdelen zijn er de nodige uitdagingen geweest. Door strak te sturen op kosten en efficiency en daar waar het enigszins kon het niet invullen van vacatures is de financiële doelstelling (resultaat voor reserves) ruim gehaald. Belangrijker nog is dat KempenPlus iedereen redelijk tot goed gedurende het jaar passend werk konden aanbieden en veel mensen stappen hebben kunnen laten zetten in hun ontwikkeling. Ook zijn de medewerkers, op een incidentele uitzondering na, tevreden en hebben er geen noemenswaardige incidenten plaatsgevonden. Met name 64 nieuwe medewerkers de gelegenheid bieden om werkervaring op te doen, te wennen aan een arbeidsritme en te laten groeien zodat ze een volgende stap kunnen maken heeft veel tijd en energie gekost in de begeleiding. Er werken ultimo 2023 in totaal 590 mensen in de infrastructuur van KempenPlus; dit zijn er slechts 13 minder dan ultimo 2022. Ook het vertrek van 77 mensen (pensioen / uitstroom/ overige redenen) diende opgevangen te worden in de verschillende teams. Verdeling van de werkenden ultimo 2023: Verdeling mensen in de
Aantal
In %
infrastructuur van KP
medewerkers
Stagaires
4
1%
Ontwikkelplekken
76
13%
Vaste werkplekken
459
78%
Individuele detachering
51
9%
Totaal Verdeling mensen per werksoort
590 Aantal
100% In %
medewerkers
Detachering
130
22%
Groen KP
79
13%
Facilitair KP (intern)
25
4%
Productie
304
52%
>100 wkn ziek + RVU
30
5%
Overig
22
4%
Totaal
590
100%
Instroom en uitstroom
Aantal
infrastructuur van KP
medewerkers
Instroom
64
Uitstroom
77
Groen We hebben het eerste jaar achter de rug met de groepsdetachering van onze groen-mensen aan de Gemeente Bergeijk, die worden aangestuurd door de door gemeente gecontracteerde aannemer Vebego Groen. Verandering is altijd lastig voor medewerkers, maar over het algemeen zijn de mensen, de gemeente, Vebego en KempenPlus tevreden. Het Groenbedrijf, werkzaam voor de gemeenten Bladel, Reusel-De Mierden, Eersel en Jaarstukken 2023
17
Lunet zorg heeft financieel conform begroting gepresteerd. Belangrijk resultaat is dat onze mensen trots zijn dat ze voor de gemeenten mogen werken en de opdrachtgevers tevreden zijn over de kwaliteit van het werk. Productie De Productie-afdeling heeft qua omzet en resultaat goed gepresteerd ondanks een paar fikse tegenvallers. Zo heeft Bestronics besloten om in 2023 te centraliseren. Dit vanwege logistieke overwegingen en omdat ze de mogelijkheden kregen een extra hal bij het hoofdkantoor in Veldhoven te gebruiken. De beslissing om te stoppen met de productie onder eigen leiding en toezicht in Bladel is ook mede ingegeven door het snel wisselende karakter van de werkzaamheden, waardoor het werk een te grote uitdaging werd (niet meer passend) voor onze medewerkers. De medewerkers hebben we weer bij andere opdrachtgevers kunnen plaatsen. Genexis heeft wegens achterblijvende infrastructuur- en bouwprojecten minder werkzaamheden kunnen wegzetten bij Kempenplus. We zien wel dat met name de klanten bij productie onvoorspelbaar zijn en dat we alle zeilen moeten bijzetten om iedereen aan het werk te houden. Reden ligt in de onvoorspelbaarheid van de markten, door wereldwijde logistieke problemen, oorlogen en milieuproblematieken. Dit maakte de planning ook voor ons lastig.
Gelukkig hebben we nieuw passend werk kunnen vinden en waren er ook bestaande klanten waar we meer werk hebben kunnen halen. Facilitair Naast onze interne catering en schoonmaak is het Pius X-College in Bladel de enige commerciële klant. Er werken daar 24 medewerkers die alle gebouwen schoon houden. Een mooie teamprestatie mede mogelijk gemaakt door de opdrachtgever die daar ook echt met onze collega’s rekening houdt. Binnen de infrastructuur van het sociaal ontwikkelbedrijf blijven we te maken hebben met onderstaande kenmerken: Genereren van omzet ten opzichte van het ontwikkelen van mensen staat soms haaks op elkaar. Nieuwe instroom bestaat voor een groot deel uit “nieuwe Nederlanders”, met een andere cultuur, die de Nederlandse taal niet machtig zijn en veel hebben meegemaakt. Dit verhoogt de begeleidingsintensiteit. Bestaande medewerkers uit de Kempen krijgen steeds meer “nieuwe Nederlanders” als hun directe collega’s en dit levert soms ook spanningen op. Het is steeds moeilijker om eenvoudig repeterend werk te vinden voor de mensen met een grote afstand tot de arbeidsmarkt. Er is een groeiende onzekerheid over de economie en er zijn grote verschillen per branche. De doelgroep vergrijst met de daarbij behorende begeleidingsproblematieken.
Er is een veranderende begeleidingsbehoefte door de veranderende doelgroep, zoals bijvoorbeeld het omgaan met toenemende psychische beperkingen, taalproblematiek en het inpassen van groepen met een andere cultuur. In deze ontwikkelingen ziet KempenPlus de kenmerken van de opgave van deze tijd. Er zijn veranderingen in doelgroepen, in problematieken en in marktomstandigheden. Vast gegeven is dat er steeds inwoners een beroep doen om hun afstand tot de arbeidsmarkt te overbruggen. In die dienstverlening heeft KempenPlus in 2023 voorzien.
Jaarstukken 2023
18
3.2.2
Wat hebben we ervoor gedaan
Onderstaande tabel geeft inzicht in de realisatie van de prestatieafspraken in dit deelprogramma: Prestatieafspraken in de begroting 2023
Stand van zaken per 31 december 2023
Creëren van in totaal 100 werkplekken bij shop-inshop-partners.
Door het onverwachte vertrek van Bestronics (uitbreiding en centralisatie in Veldhoven) en de verkoop tegenvallers bij Genexis door tegenvallende uitbreiding van bouwprojecten in o.a. Duitsland werken er nog slechts 27 mensen bij deze shop-in-shop klant. Iedereen is geplaatst op andere opdrachten. We blijven streven om mensen werk aan te bieden naar vermogen zo dicht mogelijk bij regulier werk. We zijn echter afhankelijk van de markt en de potentie van de nieuwe instroom en bestaande medewerkers. Er lopen met twee prospects gesprekken over shop in shop mogelijkheden. We zullen ook de ambitie van 100 moeten heroverwegen.
Uitbreiden individuele detachering van circa 54 naar 68 mensen, waarvan circa 17 LKS. Hierbij wordt rekening gehouden met de uitstroom van de SW-medewerkers.
De realiteit geeft aan dat het aantal detacheringen, 51 mensen, voornamelijk Sw-ers zijn. De LKS-ers gaan of in dienst bij een opdrachtgever of de afstand tot de arbeidsmarkt is nog dusdanig groot dat ze eerst nog de infrastructuur van KempenPlus nodig hebben. Het totaal aantal gedetacheerden (groep en individueel) is gestegen naar 130 (=22%).
Het aantal ontwikkelplekken bedraagt minimaal 75 (personen).
We hebben een extra inzet gedaan op de ontwikkelplekken door een actievere begeleiding, waardoor er meer mensen van de lijst afgehaald zijn en een vaste werkplek gevonden hebben en we ook weer meer mensen hebben voorzien van een ontwikkelplek. Per saldo zijn er ultimo 2023 77 mensen op ontwikkelplekken werkzaam binnen heel KempenPlus van magazijn tot aan administratie. Daarnaast zijn er vele ontwikkeltrajecten gestart voor iedereen die niet binnen nu en ca. 1 jaar kan uitstromen.
Inclusieve technologie: Minimaal één toepassing van inclusieve technologie in samenwerking met een klant, een gedragen en geborgen plan voor en door de organisatie en de basis gelegd voor meerdere toepassingen en verder uitbreiding.
We gaan door met het experimenteren en toepassen van ons Operational Support System (OSS) op onze productielocatie. We zijn samen met een bestaande klant aan het onderzoeken om een nieuw product via deze technologie te assembleren. Ook de VR brillen worden toegepast om nieuwe instromers bekend te laten worden met de diverse werkmogelijkheden / branches in Nederland. Daarnaast worden er nieuwe ergonomische hulpmiddelen ingezet (rugbraces en nieuwe tilhulpen).
Jaarstukken 2023
19
3.2.3
Wat heeft het gekost
Lasten en baten Werken bedragen x € 1
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
Afwijking
2023
2023
2023
2023
LASTEN Loonkosten doelgroep
12.648.114
N
15.212.567
N
14.789.384
N
423.183
V
Loonkosten organisatie
2.501.247
N
2.720.704
N
2.439.287
N
281.417
V
47.329
N
-
N
-
N
-
Loonkosten organisatie ten laste van bestemmingsreserve Inhuur
-
N
220.000
N
59.228
N
160.772
453.557
N
623.632
N
329.849
N
293.783
V
Personeelskosten
15.650.247
N
18.776.903
N
17.617.747
N
1.159.156
V
Kosten omzet
1.087.288
N
802.660
N
919.964
N
-117.304
N
Huisvestingskosten
675.584
N
827.416
N
968.280
N
-140.864
N
Huisvestingskosten ten laste van bestemmingsreserve
12.748
N
12.950
N
12.950
N
-
Afschrijvingskosten
229.636
N
198.947
N
198.948
N
-1
N
Onderhoudskosten
120.160
N
246.199
N
263.733
N
-17.534
N
Automatiseringskosten
62.600
N
70.000
N
5.196
N
64.804
V
Overige kosten
475.384
N
463.501
N
412.394
N
51.107
V
Bedrijfskosten
1.576.112
N
1.819.013
N
1.861.500
N
-42.487
N
Totale lasten
18.313.647
N
21.398.576
N
20.399.211
N
999.365
N
9.215.116
V
7.756.784
V
8.223.493
V
466.709
V
37.500
V
8.000
V
147.931
V
139.931
V
-
V
1.224.000
V
1.319.527
V
95.527
V
Overige personeelskosten
V
BATEN Omzet Overige baten Loonkostensubsidie/subsidie BW Bijdragen gemeenten
9.000.954
V
12.396.842
V
12.396.842
V
-
Totale baten
18.253.570
V
21.385.626
V
22.087.793
V
702.167
V
-60.077
N
-12.950
N
1.688.582
N
1.701.532
N
N
12.950
V
12.950
V
-
1.701.532
V
1.701.532
Resultaat voor reserves Dotatie aan reserves
-
Onttrekking aan reserves
60.077
Resultaat na reserves
-
-
-
-
-
V
Effect inhuur Oekraïners op de posten “Loonkosten organisatie” en “Inhuur” We hebben in 2023 gekozen om de piekbelasting in het Groen in te vullen met Oekraïners woonachtig in de Kempen in plaats van uitzendkrachten uit Oost Europa. Hiermee konden we inwoners uit de Kempen aan werk helpen, hoefden de gemeenten minder leefgeldregeling uit te betalen en was het qua netto loon aantrekkelijker voor de Oekraïners. Ook kostentechnisch voor KempenPlus was dit aantrekkelijk door te kiezen voor de “oproep constructie”. Omdat de Oekraïners in dienst zijn genomen zijn de kosten (€ 157.000,-) komen te vallen onder “Loonkosten organisatie” in plaats van onder “Inhuur”. Onderaan de streep heeft dit geen effect alleen wel in vergelijking met de begroting per post, zoals hieronder aangegeven. Loonkosten organisatie De totale onderbesteding is (€ 281.417,-. Als we rekening houden met de Oekraïne constructie en een goede vergelijking willen maken met de begroting dan is de onderbesteding totaal € 454.417,- (€ 281.417,- plus € 173.000,-). We hebben dit kunnen realiseren door het niet invullen en/of later invullen van vacatures en strak bedrijfseconomisch te sturen op efficiency. Deze besparingen realiseren we al in 2023 en worden structureel meegenomen in toekomstige begrotingen.
Inhuur De onderbesteding “Inhuur” is, rekening houdend met de Oekraïne constructie, geen € 160.772,-, maar een overbesteding van € 12.228,-). Een andere belangrijke factor voor inhuur is altijd het weer. Het weer heeft echter in 2023 geen bijzondere invloed gehad, zowel niet positief als negatief.
Jaarstukken 2023
20
Loonkosten doelgroep Hoewel we ultimo 2023 slechts 13 mensen minder begeleiden dan ultimo 2022, zijn er relatief minder uren gewerkt dan begroot. Dit komt deels doordat de nieuwe instroom gemiddeld minder contracturen heeft en de bestaande populatie door vergrijzing soms iets minder is gaan werken. Er ligt ook een verklaring van de afwijking in het grote aantal mensen (590), waardoor kleine verschillen per persoon op jaarbasis direct een grote afwijking (€ 423.000) ten opzichte van de begroting oplevert. Overige personeelskosten Het resultaat op deze post bedraagt € 294.000 en bestaat voor € 280.000 uit ontvangen Wao/ziekte/zwanger uitkeringen. Deze baten werden voorheen verantwoord in de BV KempenWerk en deze post is niet in de begroting opgenomen. Omzet Netto omzet Werken bedragen x € 1
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
2023
2023
2023
Afwijking 2023
Omzet Groen
4.860.000
V
4.477.838
V
4.611.888
V
134.050
Omzet Productie, incl. Shop-in-shop
2.738.195
V
1.886.163
V
2.262.822
V
376.659
V
610.293
V
500.000
V
480.705
V
-19.295
N
Omzet Facilitair
V
Omzet Individuele detachering
1.006.628
V
892.783
V
868.077
V
-24.706
N
Totaal omzet
9.215.116
V
7.756.784
V
8.223.493
V
466.709
V
Kosten omzet Groen
920.000
N
649.189
N
782.174
N
-132.985
N
Kosten omzet Productie
158.433
N
148.389
N
118.543
N
29.846
V
Kosten omzet Facilitair
8.855
N
5.082
N
19.247
N
-14.165
N
Inhuur tbv omzet Groen
-
120.000
N
Loonkosten Oekrainers tbv omzet Groen
-
-
Inhuur tbv omzet Facilitair
-
1.245
N
118.755
V
157.655
N
-157.655
N
100.000
N
57.983
N
42.017
V
Totaal kostprijs omzet
1.087.288
N
1.022.660
N
1.136.846
N
-114.186
N
Netto omzet Groen
3.940.000
V
3.708.649
V
3.670.815
V
-37.834
V
Netto omzet Productie
2.579.762
V
1.737.774
V
2.144.279
V
406.505
V
Netto omzet Facilitair
601.438
V
394.918
V
403.475
V
8.557
V
Netto omzet Individuele detachering
1.006.628
V
892.783
V
868.077
V
-24.706
N
Totaal netto omzet
8.127.828
V
6.734.124
V
7.086.646
V
352.522
V
De gewijzigde begroting is gebaseerd op de resultaten en vooruitzichten in het eerste kwartaal 2023, waarbij macro-economische ontwikkelingen een rol speelden, die zich in de rest van het jaar leken voort te zetten. Dit is gelukkig gedurende het jaar minder negatief geweest dan ingeschat was en uiteindelijk hebben we ook wat extra werk bij bestaande en nieuwe klanten kunnen realiseren. Mede ook door te sturen op het optimaal inrichten van processen en op efficiency is zowel de bruto- als de netto omzet hoger dan begroot. Kortom, vanuit een bedrijfseconomische blik een positief resultaat. Overige kosten Er is € 5.000 minder uitgegeven aan hulpmaterialen zoals o.a. verpakkingsmateriaal, gereedschappen en brandstof. Toelichting van de overige baten Door de eenmalige overname van Groen materieel door Vebego, in het kader van de groepsdetachering Groen Bergeijk, zijn de overige baten € 140.000 hoger dan begroot. Loonkostensubsidie/subsidie BW Er zijn meer LKS-ers aan het werk geholpen dan begroot. Dit heeft geleid tot een extra LKS-subsidie van € 96.000.
Jaarstukken 2023
21
De afwijkingen op een rij: De grootste onderbestedingen en boven verwachte inkomsten ten opzichte van de begroting met de voornaamste redenen zijn: € 454.417,- Loonkosten organisatie niet ingevulde vacatures door o.a. efficiency € 423.000,- Loonkosten doelgroep (moeilijk te begroten door grote aantal mensen) € 293.783,- Overige personeelskosten (niet begroot, zat voorheen in KempenWerk b.v.) € 352.522,- Netto omzet wijkt 5,2% positief af (economische neergang op basis Q1 is meegevallen en er is nieuw werk geacquireerd) € 140.000,- Overige baten (eenmalige verkoop materieel aan Vebego) € 51.107,- Overige organisatiekosten (gerelateerd aan lagere formatie) Dit alles geeft een afwijking ten opzichte van de begroting van € 1.701.532,-. De huisvestingskosten zullen in de loop van 2024 middels het “Meer Jaren Onderhoudsplan” worden begroot.
Jaarstukken 2023
22
3.3 Deelprogramma: Ondersteuning 3.3.1
Wat willen we bereiken
Het deelprogramma ondersteuning omvat met name de werkzaamheden van de afdeling directie en bedrijfsvoering. Deze afdeling staat ten dienste van de andere afdelingen. Ontwikkelingen binnen en buiten KempenPlus vergen ook voortdurend aandacht voor een efficiënte organisatie om de taken uit te voeren. In 2023 zijn initiatieven uitgevoerd die bijdragen aan een moderne en effectieve organisatie: de voorbereiding van de aanbesteding van een ERP-systeem en van een zaaksysteem zijn uitgevoerd. Deze activiteiten zullen ook in 2024 voortgang vinden. Vanaf 2024 valt de gehele participatiewet onder de verantwoordelijkheid van KempenPlus. In 2023 hebben acties plaatsgevonden om dit mogelijk te maken, zoals onder andere de splitsing van data, aanpassingen in software en processen en diverse aanpassingen om te blijven voldoen aan wet- en regelgeving. In 2023 is geïnvesteerd in de opzet en uitwerking van diverse soorten sturingsinformatie. Het betreft zowel periodieke financiële informatie als management-informatie die diverse inzichten geeft in cliënten en medewerkers. We zien een vergrijzing van medewerkers die in dienst zijn. Uitstromende medewerkers biedt onze organisaties ook de kans om bestaande processen te evalueren en de instroom van nieuwe medewerkers kan ook tot nieuwe inzichten leiden.
Als gevolg van de sterke vergrijzing is de sturing op uitstroom en instroom is in 2023 actief opgepakt en zal vanaf 2024 (financieel) effect krijgen.
3.3.2
Wat hebben we ervoor gedaan
Prestatieafspraken in de begroting 2023
Stand van zaken per 31 december 2023
Gevolg geven aan de uitkomsten van het MTO (medewerker tevredenheidsonderzoek).
Er is gevolg gegeven aan het MTO. Er zijn initiatieven gestart ter verbetering op de volgende thema’s: voorkomen ongewenst gedrag/ verbeteren sociale veiligheid, verstrekking informatie vanuit het MT, verbeteren vitaliteit, verbeteringen aan de werkplekken, materiaal en veiligheid en de gesprekscyclus.
Met elke medewerker (gesubsidieerd en niet gesubsidieerd) wordt een ontwikkelgesprek gevoerd.
Gesprekken hebben in 2023 voornamelijk plaatsgevonden op verzoek van de medewerker. In het tweede half jaar 2023 is gestart met het project ‘gesprekscyclus’. Uitkomsten van het project zijn een nieuwe praatplaat en gespreksformulier. Eind 2023 is hiermee een succesvolle pilot gedraaid en deze werkwijze wordt in 2024 uitgerold in de gehele organisatie.
Het ziekteverzuim voor de niet-gesubsidieerde medewerkers blijft stabiel en wordt voor gesubsidieerde medewerkers met 1% verlaagd.
Het verzuim onder niet gesubsidieerde medewerkers is iets toegenomen ten opzichte van de voorgaande jaren (2022: 5,16% en 2023: 5,65%). Het verzuimpercentage blijft is lager dan de benchmark (= 6,3%, Bron: dr. Jones) Minder thuiswerken en psychische belastbaarheid hebben invloed op een stijging van de cijfers. Het overgrote deel van het verzuim bestaat uit langdurig verzuim van 43 dagen of meer. Er zijn meerdere medewerkers met niet
Jaarstukken 2023
23
beïnvloedbaar langdurig verzuim. Gelet op de omvang van de organisatie telt dit zwaar door in de cijfers. Bij de gesubsidieerde medewerkers is het verzuimpercentage gelijk gebleven (12,7%). Het korte verzuim en de meldingsfrequentie liggen boven de benchmark. Het verzuimpercentage en de verzuimduur liggen een stuk lager dan de benchmark (15,0%). Inrichten van een eigen P&O afdeling voor alle medewerkers.
Deze afdeling is ingericht.
Digitaliseren van de primaire en ondersteunende processen.
Met de aanbesteding van een zaak-systeem worden de primaire processen (en de vastlegging van documenten) gedigitaliseerd.
Voorbereiden/implementeren nieuw financieel pakket.
In de eerste ronde van de aanbesteding heeft er geen partij gereageerd. I.s.m. Bizob en GRSK is gewerkt aan een nieuwe aanbesteding, wat moet leiden tot een nieuw pakket. Dit heeft tot gevolg dat de tijdsinvestering en de lasten ervan ook verschuiven naar2024 De doelstelling is om per 1-1-2025 een nieuw ERP-pakket geïmplementeerd te hebben.
Doorontwikkelen contractbeheer en contractmanagement.
Contracten zijn geregistreerd en het beheer ervan is belegd. Met de verdere uitrol van het zaak-systeem en het ERP-systeem wordt dit meer geborgd in de systemen.
Afronden van inrichting concern control, interne beheersing en financiële functie.
De processen (primair en ondersteunend) zijn beschreven en vastgelegd. Verankering van interne controle in de organisatie zal nog verder plaatsvinden.
Inrichten en structureren van operationele en strategische communicatie voor intern en extern.
Dit heeft plaatsgevonden met het aantrekken van een vaste medewerker communicatie (veelal operationele communicatie), een tijdelijke medewerker (strategie communicatie). Ook wordt gewerkt met communicatieplan.
Inrichten/doorontwikkelen van het hybride werken.
Er is gestart met een projectteam. In met MT zijn uitgangpunten benoemd en in 2024 worden deze geconcretiseerd: interne regels, beleid, financieel, etc.
Uitrol informatiebeveiligingsplan.
Het plan is vastgesteld en er is gestart met de implementatie.
Jaarstukken 2023
24
3.3.3
Wat heef het gekost
Lasten en baten Ondersteuning bedragen x € 1
Primitieve begroting
Gewijzigde begroting
Realisatie
Afwijking
2023
2023
2023
2023
LASTEN Loonkosten doelgroep
92.741
N
106.500
N
119.312
N
-12.812
N
Loonkosten organisatie
2.438.752
N
2.809.892
N
2.380.778
N
429.114
V
Loonkosten organisatie tlv bestemmingsreserve
86.000
N
-
N
-
N
-
Inhuur
40.000
N
-
N
479.690
N
-479.690
N
-
N
100.000
N
39.450
N
60.550
N
Inhuur tlv bestemmingsreserve Overige personeelskosten
366.043
N
280.775
N
648.968
N
-368.193
N
Personeelskosten
3.023.536
N
3.297.167
N
3.668.198
N
-371.031
N
Huisvestingskosten
144.768
N
177.303
N
207.489
N
-30.186
N
2.732
N
2.775
N
2.775
N
-
724.950
N
930.500
N
856.021
N
74.479
-
N
250.000
N
31.529
N
218.471
V
160.480
N
165.000
N
226.696
N
-61.696
N
Huisvestingskosten tlv bestemmingsreserve Automatiseringskosten Automatiseringskosten tlv bestemmingsreserve Specialistische dienstverlening Specialistische dienstverlening tlv bestemmingsreserve
V
-
N
15.000
N
15.000
N
-
Overige kosten
630.044
N
788.976
N
827.586
N
-38.610
Overige kosten tlv bestemmingsreserve
150.000
N
67.500
N
14.260
N
53.240
V
Bedrijfskosten
1.812.974
N
2.397.054
N
2.181.356
N
215.698
V
Totale lasten
4.836.510
N
5.694.221
N
5.849.554
N
-155.333
N
Dienstverlening derden
18.818
V
19.614
V
19.614
V
-
Overige baten
20.850
V
68.973
V
166.991
V
98.018
Bijdragen gemeenten
4.558.110
V
5.170.359
V
5.170.359
V
-
Totale baten
4.597.778
V
5.258.946
V
5.356.964
V
98.018
V
Resultaat voor reserves
-238.732
N
-435.275
N
-492.590
N
-57.315
V
N
435.275
V
103.013
V
-332.262
N
-389.576
N
-389.576
N
V
BATEN
Dotatie aan reserves
-
Onttrekking aan reserves
238.732
Resultaat na reserves
-
-
-
-
V
-
Loonkosten organisatie en inhuur De loonkosten van de organisatie en inhuur moeten gezamenlijk gezien worden en zijn gezamenlijk per saldo € 50.000 hoger dan begroot. Op enkele taken (bijvoorbeeld communicatie, financiën, DIV, concern controller) heeft inhuur plaatsgevonden, waar de begrote loonkosten tegenover staan. In 2023 is met name extra ingezet op de IC-functie. Wegens ziekte is er langer gebruik gemaakt van inhuur dan verwacht. Inhuur ten laste van bestemmingsreserve De implementatie van het zaak-systeem loopt voorspoedig. Wegens onverwacht uitvallen van de projectleider loopt het project enkele maanden achter op de planning. De verwachte inzet en kosten zijn daarom niet in 2023 gemaakt, maar zullen ook in 2024 gemaakt worden. Overige personeelskosten Wegens het wegvallen van onze eigen bedrijfsarts heeft KempenPlus meer gebruik moeten maken van een externe bedrijfsarts. Deze inhuur is duurder dan de eigen bedrijfsarts. De kostenstijging van 2023 van de vrije verstrekking van bijvoorbeeld fruit en brood is niet doorberekend in de verkoopprijzen in het bedrijfsrestaurant. Overweging daarbij is het doel om het bedrijfsrestaurant toegankelijk (betaalbaar) houden voor onze medewerkers.
Jaarstukken 2023
25
Het bestuur heeft besloten om alle collega’s van de doelgroep een eenmalige tegemoetkoming te geven. Deze extra kosten van deze tegemoetkoming zijn hier verantwoord. Dit besluit is positief ontvangen door medewerkers, directie en de OR. Automatisering In de begroting is ervan uit gegaan dat we vanaf 2023 meer structurele kosten zouden krijgen door de implementatie van een zaak-systeem en een ERP-systeem. De kosten zijn in 2023 niet gemaakt, omdat de implementatie is vertraagd. Automatisering vanuit bestemmingsreserve. De bestemmingsreserve wordt ingezet voor de voorbereiding, aanbesteding en implementatie van een nieuw ERP-pakket en een zaak-systeem. Beide aanbestedingen zijn op de markt gezet. De projecten zullen nog doorlopen in 2024 en er zullen dan ook nog kosten gemaakt worden. In het verslagjaar is de onttrekking lager dan eerder begroot werd. Specialistische dienstverlening In de begroting is geen rekening gehouden met de kosten voor het traject van de doorontwikkeling, met ondersteuning door een extern bureau. Daarnaast zijn de advocaatkosten (i.h.k.v. afwikkeling fraude) ook hoger dan begroot. Overige baten Het betreft hier met name de rentebaten (schatkistbankieren). Het rentepercentage is gestegen, wat heeft geleid tot hogere baten.