Bijlage 3 - Ontwerpbegroting 2024 - 2027 KempenPlus
Tekst van het document
1
Programmabegroting 2024-2027
Voorwoord Het gaat goed met KempenPlus. In bijna vier jaar hebben we een professionele organisatie gebouwd die de inwoners van de Kempengemeenten uitstekend van dienst is. Als we vooruit kijken – en daar zijn de kadernota en deze begroting 2024-2027 voor – zien we ook de nodige algemene en specifieke ontwikkelingen op ons afkomen. We omarmen deze ontwikkelingen, want ik geloof erin dat ze KempenPlus nog sterker zullen maken. Op de voorzijde van deze begroting staat een foto van Abdelkader, roepnaam Appie. Appie is een paar jaren geleden vanuit Eritrea naar Nederland gevlucht. Na zijn inburgeringstraject en o.a. de training TalentPlus was hij toe aan een volgende stap. Appie is recent bij MCB Direct met een jaarcontract gestart. Voor inwoners zoals Appie doen we het allemaal. Iedere dag opnieuw. Ik ben ervan overtuigd dat de Kempengemeenten met KempenPlus een prachtige samenwerking hebben. Ik vertrouw erop dat we als KempenPlus ook in de komende jaren de middelen krijgen om de inwoners van de Kempengemeenten adequaat te kunnen blijven ondersteunen op hun weg naar werk of andere vormen van meedoen in de maatschappij want daar staan we voor als KempenPlus. Bladel, 27 maart 2023 François Baudoin Directeur KempenPlus
2
Programmabegroting 2024-2027
Inhoudsopgave Voorwoord .......................................................................................................................................... 2 Inhoudsopgave ................................................................................................................................... 3 1
Inleiding....................................................................................................................................... 5
2
Landelijke en regionale ontwikkelingen.......................................................................................... 7 2.1
Ontwikkeling doelgroepen binnen KempenPlus ....................................................................... 7
2.2
Ontwikkelingen in de bedrijfsvoering ..................................................................................... 9
3
Uitgangspunten voor de (meerjaren)begroting .............................................................................. 11
4
De begroting in een oogopslag ..................................................................................................... 12
5
Deelprogramma’s ........................................................................................................................ 14 5.1 5.1.1 5.1.2 5.1.3 5.1.4 5.2
Deelprogramma Ontwikkelen en Inkomensondersteuning ..................................................... 14 Wat willen we bereiken? ................................................................................................... 14 Wat gaan we ervoor doen? ................................................................................................ 14 Prestatieafspraken ........................................................................................................... 16 Wat mag dat kosten? Baten en lasten ................................................................................ 17 Deelprogramma Werken....................................................................................................... 18
5.2.1 Wat willen we bereiken? ................................................................................................... 18 5.2.2 Wat gaan we ervoor doen?............................................................................................. 18 5.2.3 Prestatieafspraken ....................................................................................................... 21 5.2.4 Wat mag dat kosten? Baten en lasten ........................................................................... 22 5.3
Deelprogramma: Ondersteuning ...........................................................................................23
5.3.1 Wat willen we bereiken? ...................................................................................................23 5.3.2 Wat gaan we ervoor doen?.............................................................................................23 5.3.3 Prestatieafspraken .......................................................................................................23 5.3.4 Wat mag dat kosten? Baten en lasten ........................................................................... 24
6
3
5.4
Algemene dekkingsmiddelen ................................................................................................25
5.5
Huisvesting..........................................................................................................................25
5.6
Vennootschapsbelasting ......................................................................................................26
Paragrafen .................................................................................................................................. 27
Programmabegroting 2024-2027
6.1 6.1.1 6.1.2 6.1.3 6.1.4 6.1.5
Bedrijfsvoering .................................................................................................................... 27 Archiefwet ....................................................................................................................... 27 Digitale overheid .............................................................................................................. 27 Personeel en HRM............................................................................................................. 27 Plaats- en tijdonafhankelijk werken...................................................................................28 Overhead..........................................................................................................................29
6.2
Verbonden partijen ............................................................................................................. 30
6.3
Weerstandsvermogen en risicobeheersing ........................................................................... 31
6.3.1 Bestemmingsreserves...................................................................................................... 31 6.3.2 Weerstandsvermogen en risicobeheersing ....................................................................32 6.3.3 Beschikbare weerstandscapaciteit ............................................................................... 33 6.3.4 Kengetallen .................................................................................................................. 36
7
8
4
6.4
Onderhoud kapitaalgoederen ............................................................................................... 37
6.5
Financiering......................................................................................................................... 37
Financiële begroting ................................................................................................................... 39 7.1
Overzicht van lasten en baten met meerjarenperspectief ...................................................... 39
7.2
Incidentele lasten en baten ................................................................................................. 40
7.3
Meerjarig investeringsplan ................................................................................................... 41
7.4
Overzicht van lasten en baten per taakveld .......................................................................... 42
7.5
Geprognosticeerde balansen ............................................................................................... 43
Bijlagen ..................................................................................................................................... 44 8.1
Gegevens ten behoeve van de berekening van de verdeelsleutels ......................................... 44
8.2
Bijdragen van deelnemende gemeenten .............................................................................. 45
8.3
Bijlage: Afkortingen en begrippen........................................................................................ 46
Programmabegroting 2024-2027
1 Inleiding “Wij leven in een tijd van tegenstrijdigheden en onzekerheid. Het is tegenstrijdig dat bestaanszekerheden onder druk staan en armoede toeneemt in een periode van economische groei en lage werkloosheid.” Zo startte onze koning vorig jaar op Prinsjesdag de troonrede. Deze realiteit is voor KempenPlus buitengewoon relevant. Iedere dag opnieuw doen inwoners van de Kempengemeenten een beroep op onze dienstverlening. Zonder hulp redden zij het niet om volwaardig mee te doen in de samenleving. KempenPlus biedt werk aan meer dan 600 inwoners, voorziet in een uitkering aan 560 inwoners die hiervan afhankelijk zijn, voert de Wet Inburgering uit voor vijf gemeenten, voert de Leefgeldregeling Oekraïners uit en meer. KempenPlus voert de afwikkeling van programmakosten uit voor gemeenten. Samen met de gemeenten bepalen we zorgvuldig onze koers richting de toekomst. Op wie richten we ons? Welke dienstverlening bieden we hun? Waar investeren we in? Hoe werken we samen? Dat staat allemaal in deze begroting 2024. De voornemens uit de vastgestelde Kadernota 2024 worden uitgewerkt in een begrotingsvoorstel 2024 met een meerjarenraming 2025-2027. Doel van de gemeentelijke samenwerking in KempenPlus is: Kwaliteit in dienstverlening vanuit een grotere schaal dan de schaal van de individuele gemeente. Kostenefficiëntie door de schaalgrootte en mogelijkheden tot specialisatie.
Kwetsbaarheid verminderen doordat samenwerking een robuuste organisatie doet ontstaan. KempenPlus is een uitvoeringsorganisatie. De juridische vorm van een bedrijfsvoeringsorganisatie (BVO) staat voor een beleidsarme organisatie. De gemeenten waarvoor KempenPlus werkt stellen beleid vast en KempenPlus voert dat uit. Deze samenwerking vraagt afspraken en onderlinge coördinatie over de door de deelnemende gemeenten gemaakte beleidskeuzen. Op deze wijze ontstaat een coproductie met gemeenten, om samen de inwoners van de Kempengemeenten te ondersteunen. Per 1 januari 2024 wordt de Bijzondere Bijstand ook door KempenPlus uitgevoerd. Met deze nieuwe taak is KempenPlus volledig verantwoordelijk voor de uitvoering van de Participatiewet. In 2023 wordt door GRSK en KempenPlus een plan opgesteld om de overdracht van de taak te organiseren. Uitvoering moet ook geëvalueerd worden. Voor 2023 staat de evaluatie en verbetering van de financiële structuur op de agenda. Bij de vorming van KempenPlus is afgesproken dat na verloop van tijd de ‘verdeelsleutels’ voor de kostenverdeling geëvalueerd zouden worden. Op de uitkomsten hiervan kan niet worden vooruitgelopen. Bijdragen van de gemeenten worden berekend op basis van de bestaande afspraken. Mogelijk volgt een begrotingswijziging op basis van eventuele nieuwe afspraken.
5
Programmabegroting 2024-2027
6
Programmabegroting 2024-2027
2 Landelijke en regionale ontwikkelingen
2.1 Ontwikkeling doelgroepen binnen KempenPlus De doelgroep Wsw bouwt tot 2061 af. Dan zal naar verwachting de laatste Wsw-medewerker de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Sinds 2015 is er geen nieuwe instroom in de Wsw mogelijk. In onze organisatie werken nog veel Wsw-medewerkers, ook in een aansturende rol. Deze faseren langzaam uit door natuurlijk verloop. Wij zullen hierop bij de inrichting van onze organisatie en begroting moeten inspelen. Enerzijds zijn we succesvol in het zo regulier als mogelijk plaatsen van medewerkers middels detacheringen, anderzijds blijven de Wsw-medewerkers die relatief de meest intensieve begeleiding en soms ook zorg nodig hebben, werkzaam op onze eigen locatie. Hier komt nog bij dat de productiviteit en mobiliteit van de Wsw-medewerkers afneemt vanwege vergrijzing. Uiteraard stromen er nieuwe medewerkers in met een indicatie Beschut Werk. De indicatiecriteria voor deze nieuwe doelgroep zijn echter veel strenger dan bij de voormalige Wsw. Mede daardoor komt het dat deze vaak nog jonge mensen intensief begeleid moeten worden. Echter, de financieringsmethodes van P-wetkandidaten en Wsw’ers zijn wezenlijk anders. Ook zit er een groot verschil tussen de hoogte van de tegemoetkoming in de loonkosten tussen beide doelgroepen, voor een P-wetkandidaat wordt gemiddeld 50% subsidie ontvangen terwijl dit voor een Wsw’er gemiddeld 90% betreft.
Het is van cruciaal belang dat onze bestaande infrastructuur in stand blijft om de inwoners die het niet lukt om zelfstandig te participeren in onze werkende samenleving professioneel te kunnen blijven ondersteunen en begeleiden. Daarnaast blijft ons vangnet, zowel in geld als in werk, noodzakelijk voor diezelfde doelgroep. Zowel landelijk als vanuit de Noord-Brabantse sociale werkbedrijven wordt hier, mede door ons, in Den Haag inmiddels intensief aandacht voor gevraagd. Met de invoering van de Participatiewet in 2015 is de Wajong alleen nog toegankelijk voor jonggehandicapten die duurzaam geen arbeidsvermogen hebben. De resterende groep die voorheen onder de Wajong zou vallen, zal daarom naar verwachting in de komende jaren gestaag ingroeien binnen de doelgroep van de Participatiewet. De nieuwe doelgroepen hebben vaker een grotere afstand tot de arbeidsmarkt. De verwachting van KempenPlus is dat voor de gehele doelgroep de duur en de intensiteit van begeleidingstrajecten naar zo regulier mogelijk werk zal toenemen. Hierdoor zal de inzet van functies als trajectbegeleider, jobcoach en werkleiding nog intensiever worden.
7
Programmabegroting 2024-2027
De instroom bij KempenPlus is steeds meer met afkomst vanuit buitenland Elke tijd kent zijn eigen problematieken en de wijze waarop daarmee wordt omgegaan. Deze algemene constatering geldt ook voor gemeenten. Actueel is de toenemende inzet die de taak inburgering vergt. Voor de uitvoering van de taken betekent dit: 1. Inburgering vergt meer en meer inzet met hogere kosten voor gemeenten; 2. Instroom Oekraïne is onzeker qua duur en qua aantallen personen; 3. Afstand tot de arbeidsmarkt is vaak ontstaan door cultuurverschillen, PTSS, analfabetisme en meer; 4. Een groot deel van deze instroom heeft begeleiding van KempenPlus nodig om op enig moment door te stromen naar regulier werk. Ook voor deze bijzondere doelgroep voorziet KempenPlus in de dienstverlening die nodig is. Instromers worden begeleid met uiteenlopend resultaat. Altijd is de inzet er op gericht om inwoners te begeleiden naar werk. De mate waarin we daar in slagen is voor elke persoon specifiek; variërend van personen die met een ondersteunde start volledig participeren tot en met beschut werk bieden aan diegene die op die wijze kan participeren.
8
Programmabegroting 2024-2027
2.2 Ontwikkelingen in de bedrijfsvoering De doorontwikkeling van KempenPlus wordt gestart in 2023. Deze strategische verkenning is een logisch gevolg van een organisatie in een ‘veranderende wereld’. In de praktijk blijkt dat de aannames die het Rijk heeft gedaan bij de stelselwijziging in 2015 niet blijken te kloppen. Met name de groep die niet voldoet aan de strengere criteria van de Wajong 2015 blijft buiten beeld. Onze ambitie blijft om meer inwoners te helpen bij het vinden van werk. Naast het opnieuw bepalen van de taken en de wijze waarop gemeenten deze laten uitvoeren door KempenPlus wordt ook de juridische vorm geëvalueerd. Is de Bedrijfsvoeringsorganisatie wel de juiste vorm van de gemeenschappelijke Regeling? Op het niveau van het bestuur is dit als een majeur vraagstuk aangeduid. In die kwalificatie is de wijziging van de GR die in 2023 onder handen is een eenvoudig vraagstuk. In de loop van 2023 wordt duidelijk of gemeente Oirschot nog diensten gaat afnemen van KempenPlus. De Bijzondere Bijstand is vanaf 2024 een taak van KempenPlus. De invlechting in de organisatie is in voorbereiding; tegelijk is daarmee de ontvlechting van deze taak uit GRSK onderhanden. KempenPlus blijft de eigen organisatie afstemmen op de taken die uitgevoerd worden. Er is een groot personeelsverloop vanwege pensionering in aantocht.
Circa een derde deel van de formatie niet-gesubsidieerd is boven de leeftijd van zestig jaar. Met de P&O-medewerkers wordt een plan opgesteld om vanuit de huidige omvang en samenstelling van de formatie te transformeren naar een invulling van overhead die competent is en ook “lean and mean” is.1 In het traject van de strategische verkenning wordt ook duidelijk wat de taken op overhead worden en wordt daar op geacteerd. In deze begroting wordt op deze ontwikkeling niet geanticipeerd. Daarvoor zijn er op dit moment te veel onduidelijkheden. Op het moment dat de strategische verkenning leidt tot strategische keuzen op het niveau van het bestuur wordt in de vorm van een begrotingswijziging de nieuwe toekomst – zowel inhoudelijk als financieel - vervat. Ook bij de gesubsidieerde medewerkers stellen we vergrijzing vast. De uitstroom hebben we tot nu toe geschat op 5% per jaar, maar de eerste ervaringen laten zien dat de uitstroom sneller gaat. Door de medewerkers die in dienst zijn worden verlofrechten opgebouwd, die in omvang toenemen. Tegenover deze verplichting van KempenPlus staat een bestemmingsreserve waarmee middelen gereserveerd zijn om deze verplichting na te komen. Dat betreft een reservering van meer dan 2 miljoen euro.
Slank en doelgericht, een begrip dat veel bij ondernemingen en andere organisaties wordt gebruikt. Het begrip wordt vooral gebruikt om te duiden op organisaties of teams die op basis van duidelijke doelstellingen zo efficiënt mogelijk functioneren en verspilling tot een minimum beperken.
1
9
Programmabegroting 2024-2027
10
Programmabegroting 2024-2027
3 Uitgangspunten voor de (meerjaren)begroting Met het vaststellen van de Kadernota 2024 zijn de uitgangspunten voor de begroting bepaald 2. Onderstaand is een korte samenvatting van uitgangspunten opgenomen. Voor het opstellen van de begroting zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd:
2
Voor 2024 en verder wordt uitgegaan van ongewijzigd beleid. Voor de lonen is rekening gehouden met een stijging van 3,3% in 2024. Hier sluiten we aan bij uitgangspunten van 5 andere Gemeenschappelijke Regelingen in onze regio. In de jaarschijf 2024 wordt uitgegaan van een prijsstijging van 5,9% van de materiële budgetten. Dit percentage is gebaseerd op de prijsindex voor de materiële overheidsconsumptie (imoc) uit de Macro Economische Verkenning 2023. Voor de jaren 2025 en verder wordt uitgegaan van vaste lonen en prijzen. Voor de begrote omzetten wordt ook rekening gehouden met een prijsstijging van 5,9%. Omzetten groen worden geraamd tegen marktconforme prijzen. Tegenover deze indexering van de omzetten wordt de raming van de opbrengsten geactualiseerd. In de begroting 2024 e.v. wordt uitgegaan van het doorzetten van de bestaande DVO afspraken met de gemeente Oirschot. In de begroting is geen rekening gehouden met de schadeclaims die verband houden met de fraude. Mochten deze tot uitkeringen leiden, worden ze gebruikt om het eigen vermogen van KempenPlus aan te vullen binnen de normen van het weerstandsvermogen. Bij de indexering van de energietarieven in de begrotingswijziging 2023 houden we rekening met de actuele tarieven, waarbij de prijsstijging hoger ligt dan de algemene prijsstijging.
In de loop van 2023 wordt bezien wat de structurele financieringsbehoefte van KempenPlus is. Afhankelijk van dat onderzoek wordt indien nodig vreemd vermogen aangetrokken en kan dit leiden tot een begrotingswijziging die ook effect heeft op de begroting 2024. De kostenverdeling wordt gebaseerd op de bestaande afspraken. Daarbij geldt wel de vermelding dat in de loop van 2023 de bestaande systematiek wordt geëvalueerd.
Kadernota 2024; deze werd door het bestuur vastgesteld op 9 februari 2023.
11
Programmabegroting 2024-2027
4 De begroting in een oogopslag In onderstaande tabel zijn de baten en lasten per deelprogramma opgenomen. De 1e begrotingswijziging 2023 is ook opgenomen in de tabel.
Begroting in één oogopslag bedragen x € 1.000
Voorlopige Primitieve jaarrekening begroting 2022 2023
Begrotings wijziging 2023
Gewijzigde begroting 2023
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2024
2025
2026
2027
Lasten Ontwikkelen en Inkomensondersteuning Werken Ondersteuning
3.077 18.484 5.193
3.448 18.314 4.837
865 3.085 858
4.312 21.399 5.694
4.484 21.795 5.362
4.678 21.682 5.352
4.673 21.510 5.268
4.672 21.335 5.267
Totaal lasten
26.755
26.598
4.807
31.405
31.640
31.712
31.450
31.274
Baten Ontwikkelen en Inkomensondersteuning Werken Ondersteuning
843 7.950 55
773 9.253 40
-74 -264 49
699 8.989 89
743 9.606 91
743 9.806 91
743 10.016 91
743 10.196 91
Totale baten
8.848
10.065
-289
9.777
10.441
10.641
10.851
11.031
Resultaat voor reserves en gemeentelijke bijdragen
-17.907
-16.532
-5.096
-21.629
-21.199
-21.071
-20.599
-20.243
Dotatie aan reserves Onttrekking aan reserves
117 1.648
465
293
758
19
19
19
19
-16.375
-16.068
-4.803
-20.871
-21.181
-21.053
-20.580
-20.224
Gemeentelijke bijdragen Gemeente Bergeijk Gemeente Bladel Gemeente Eersel Gemeente Reusel-De Mierden
3.463 5.855 3.832 3.258
3.413 5.802 3.656 3.196
973 1.814 1.044 971
4.386 7.616 4.700 4.167
4.440 7.702 4.733 4.306
4.451 7.656 4.666 4.280
4.362 7.474 4.564 4.180
4.300 7.332 4.490 4.103
Totale gemeentelijke bijdragen
16.409
16.068
4.803
20.871
21.181
21.053
20.580
20.224
34
0
-
0
-
-
-
-
Te verdelen resultaat na reserves
Resultaat
In bovenstaande tabel zijn ook de baten en lasten opgenomen die voorheen binnen Kempenwerk BV werden verantwoord.
12
Programmabegroting 2024-2027
13
Programmabegroting 2024-2027
5 Deelprogramma’s 5.1
Deelprogramma Ontwikkelen en Inkomensondersteuning
5.1.1 Wat willen we bereiken? De afdeling Werk & Participatie ondersteunt de ontwikkeling van cliënten met als doel zo regulier mogelijk aan het werk te gaan en te blijven. Als regulier werk niet (of niet direct) haalbaar is, wordt er gekeken naar mogelijkheden tot gesubsidieerde arbeid op de reguliere arbeidsmarkt of een beschutte werkplek bij of via KempenPlus, of een andere vorm van zinvolle dagbesteding. KempenPlus bepaalt voor elke cliënt een passende aanpak: cliënten zijn aan het werk, werken aan werk, participeren, werken aan participatie of hebben een zorgtraject. Voor inburgeraars ondersteunt KempenPlus hun inburgeringstraject en voert hierop de regie. Zo lang werken niet of niet volledig mogelijk is, draagt de afdeling Werk & Participatie zorg voor het tijdig en rechtmatig verstrekken van inkomen vanuit de Participatiewet en de Leefgeldregeling Oekraïne. 5.1.2 Wat gaan we ervoor doen? Inkomensondersteuning Verstrekken uitkering
KempenPlus verwerkt een uitkeringsaanvraag en verstrekt een uitkering aan wie daar recht op heeft.
Financieel ontzorgen
Statushouders die zich in onze gemeenten vestigen worden, indien nodig, gedurende de eerste 6 maanden financieel ontzorgd middels inhouding op hun uitkering en doorbetaling van vaste lasten.
Instroombeperking
KempenPlus beperkt de instroom zoveel mogelijk door, voor aanvang, cliënten waarvoor dat passend is direct te bemiddelen naar werk.
TOZO en BBZ
De afwikkeling van de Tozo-aanvragen en de BBZ-aanvragen worden verwerkt. Dekking van de kosten hiervoor onttrekken we aan de bestemmingsreserve Tozo.
Leefgeldregeling Oekraïne
KempenPlus is verantwoordelijk voor de Leefgeld-verstrekking op grond van de Leefgeldregeling Oekraïne. Duur van deze regeling is thans nog niet bekend.
Ontwikkelen
14
Programmabegroting 2024-2027
TalentPlus
Door middel van het TalentPlus-programma en andere vormen van diagnose wordt de afstand van de cliënt tot arbeid in beeld gebracht en worden trajecten ingezet om de afstand tot de arbeidsmarkt te verminderen zodat uitstroom naar werk meer kansen biedt. KempenPlus biedt maatwerk door TalentPlus in losse modules aan te bieden.
Ken je klant
Alle uitkeringsgerechtigden hebben een actueel plan van aanpak (of een ontheffing). Daarnaast zetten we het praktijkinstrument TalentPlus in om een nieuwe cliënten te diagnosticeren.
Inburgering
KempenPlus voert de Wet inburgering voor de deelnemende gemeenten en de gemeente Oirschot uit.
Uitstroom LKS
KempenPlus bevordert uitstroom naar betaald werk, indien nodig met inzet van voorzieningen zoals proefplaatsing en/of loonkostensubsidie. Iedere cliënt die in aanmerking komt voor LKS wordt actief begeleid om bij een externe werkgever te plaatsen en in gevallen waarin dat (nog) niet mogelijk is, wordt een werkplek bij KempenPlus gerealiseerd.
Inburgering In 2022 is KempenPlus gestart met de uitvoering van de Wet Inburgering. Er is een schatting gemaakt van benodigde middelen en uitgegaan van de verwachte instroom. In de eerste begrotingswijziging 2023 is een actualisatie van deze taak naar inhoud en naar lasten opgenomen. De uitgangspunten voor de begrotingswijziging 2023 worden voortgezet in 2024 en verder. Bij inburgering gaat het over trajecten die drie jaren duren; c.q. de eerste drie jaren is er jaarlijks toename van het aantal inburgeringstrajecten. Na drie jaar begint de uitstroom. In onderstaande tabel is per gemeente opgenomen wat de bijdrage voor deze taak is. Uit de vermelde cijfers blijkt een toename van de benodigde middelen voorde uitvoering van deze wettelijke taak. De verschillen tussen gemeenten worden verklaard uit de verschillen in dienstafname; gemeente Eersel en gemeente Oirschot nemen niet het volledige pakket af. Wat dit betreft worden de afspraken over deze taak die in 2022 zijn gemaakt voortgezet.
15
Programmabegroting 2024-2027
Tabel gemeentelijke bijdragen aan Inburgering
5.1.3 Prestatieafspraken De ambities van het deelprogramma Ontwikkelen en Inkomensondersteuning zijn geconcretiseerd met de volgende prestatieafspraken: Inkomensondersteuning
Minimaal 95% van de uitkeringsaanvragen wordt binnen de wettelijke termijn afgehandeld.
Na de wettelijke termijn van zes maanden wordt minimaal 75% van de inburgeraars niet meer financieel ontzorgd.
Aanvragen en wijzigingen op grond van de Leefgeldregeling Oekraïne worden binnen de wettelijke termijn afgehandeld. Ontwikkeling Minimaal 80% van de deelnemers aan het TalentPlusprogramma stroomt door naar werk of werkervaringsplaats. Inzet op basis van nut en noodzaak maatwerk voor zowel P-wet cliënten als eigen medewerkers met SW indicatie en Inburgeraars. Modulair opgebouwd. Afhankelijk van visie wel of geen indicatoren. Resultaten en aantallen hangen samen met de mogelijkheden binnen de infastructuur binnen bedrijven. 160 succesvolle bemiddelingen waarvan minimaal 60 bemiddelingen in het kader van de Wet banenafspraak. Inzet op zo regulier mogelijk plaatsen. Voor cliënten voor wie dit niet of nog niet kan, wordt er gezorgd voor een passende plaats binnen de infrastructuur van KempenPlus. De Rijkstaakstelling voor beschut werk wordt gerealiseerd voor zover er voldoende aanbod is.
De brede intake en persoonlijk inburgeringsplan van de inburgeraar worden binnen 10 weken na huisvesting afgerond.
80% van de Inburgeraars ronden hun inburgering binnen de wettelijke termijn af.
16
Programmabegroting 2024-2027
5.1.4 Wat mag dat kosten? Baten en lasten
Lasten en baten Ontwikkeling en inkomensondersteuning bedragen x € 1.000
LASTEN Loonkosten doelgroep Loonkosten organisatie Inhuur Inhuur ten laste van bestemm ingsreserve Overige personeelskosten Kosten inburgering Personeelskosten
Voorlopige Primitieve jaarrekening begroting 2022 2023
Begrotings wijziging 2023
Gewijzigde begroting 2023
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2024
2025
2026
2027
28 2.027 489
32 2.581 175
-32 -115 241
2.467 416
2.806 266
2.806 266
2.806 266
2.806 266
110 66 2.720
215 3.003
307 -83 622 941
307 132 622 3.944
134 958 4.164
134 1.154 4.361
134 1.154 4.361
134 1.154 4.361
137
145
33
177
126
124
119
118
118 102 357
3 200 97 445
0 -80 -29 -77
3 120 68 368
3 122 69 320
3 122 69 318
3 122 69 312
3 122 69 311
Totale lasten
3.077
3.448
865
4.312
4.484
4.678
4.673
4.672
BATEN Dienstverlening derden Overige baten Gemeente Oirschot (Inburgering) Bijdragen gemeenten Totale baten
836 7 2.149 2.992
773 2.509 3.282
-156 82 795 721
617 82 3.303 4.003
654 90 3.738 4.481
654 90 3.932 4.675
654 90 3.927 4.670
654 90 3.926 4.669
Resultaat voor reserves
-85
-166
-144
-310
-3
-3
-3
-3
Dotatie aan reserves Onttrekking aan reserves
27 110
166
144
310
3
3
3
3
Resultaat na reserves
-2
0
-
0
0
-0
0
-0
17
Programmabegroting 2024-2027
Huisvestingskosten Huisvestingskosten ten laste van bestemm ingsreserve Automatiseringskosten Overige kosten Bedrijfskosten
5.2 Deelprogramma Werken 5.2.1 Wat willen we bereiken? Het deelprogramma Werken wordt ook vaak aangeduid als afdeling Bedrijven. De afdeling Bedrijven begeleidt en ontwikkelt mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt in en naar passend werk. Het streven is dat het werk zo regulier mogelijk is, duurzaam, passend en naar vermogen, bij voorkeur buiten KempenPlus; zo niet dan bij KempenPlus zelf. KempenPlus en met name de afdeling Bedrijven is een bedrijf, maar heeft geen winstdoel zoals commerciële bedrijven. De ‘winst’ van KempenPlus is dat elke cliënt die een baan gevonden heeft die bij hem of haar past. De ambitie is wel om een zo regulier mogelijk bedrijf te zijn waar mensen met een afstand tot arbeidsmarkt kunnen werken en leren. 5.2.2 Wat gaan we ervoor doen?
Werken en leren
De afdeling Bedrijven is een leer- werkbedrijf die passend werk biedt voor alle medewerkers (wel en niet gesubsidieerd) werkend binnen deze afdeling. Doel is dat iedereen werkt naar vermogen zo dicht mogelijk bij regulier werk.
Samenwerken met de afdeling Werk & Participatie
Samen met de afdeling Werk & Participatie zorgen we ervoor dat iedereen die eerst nog de afdeling Bedrijven nodig heeft om te groeien in beeld is en blijft om te zorgen dat alle instromers zo snel als het kan zo regulier mogelijk werkt. Werken bij KempenPlus (bestaanszekerheid)
18
KempenPlus zorgt als werkgever voor een veilige werkomgeving waar mensen zinvol werk uitvoeren en zich kunnen ontwikkelen in werk waar ze werknemersvaardigheden en werkervaring kunnen opdoen. Dit doen we met getrainde begeleiders en vakmensen in de productie, groen, schoonmaak en facilitaire dienstverlening.
Programmabegroting 2024-2027
Groepsdetacheringen (Shop in Shop)
Bij een aantal bedrijven detacheert KempenPlus een groep medewerkers. De klant is verantwoordelijk voor verkoop, marketing, distributie en de output. De medewerkers staan dus onder leiding en toezicht van de klant en KempenPlus is verantwoordelijk voor de sociale begeleiding. De werknemers hebben een contract bij KempenPlus. In de productieomgeving van KempenPlus noemen we dit een “Shop in Shop”. De klant huurt de productiehal bij KempenPlus en maakt gebruik van de aanwezige middelen en faciliteiten. Aangezien werken onder leiding en toezicht van de opdrachtgever dichter bij regulier werk is de voorkeur voor groepsdetacheringen ten opzichte van werken onder leiding en toezicht van KempenPlus. De werkzaamheden van KempenPlus beperken zich dan tot relatiebeheer, meedenken om werk passend te maken en de sociale begeleiding van de medewerkers.
Individuele detachering
Idem als bij een groepsdetachering worden ook individuen gedetacheerd. De werkgever is wel bereid om deze persoon op te nemen in de eigen organisatie, maar vindt het risico van een arbeidsovereenkomst te groot. Tot nu toe is dit instrument vooral ingezet voor Sw-medewerkers maar de ambitie is ook medewerkers met een loonkostensubsidie via deze weg te plaatsen bij werkgevers.
Inclusieve technologie implementeren in gezamenlijkheid met opdrachtgevers
Inclusieve technologie helpt mensen met een verstandelijke, lichamelijke of psychische beperking bij het vinden en behouden van passend en waardevol werk. Zij kunnen daardoor hoogwaardiger werk uitvoeren. Te denken valt aan de inzet van VR-brillen, apps om taalbarrières te verkleinen, inzet van cobots waarbij collaborative robots samenwerken met mensen, de inzet van camera’s voor kwaliteitscontroles of gebruik van augmented reality bij het aanbieden van werkinstructies.
19
Programmabegroting 2024-2027
20
Programmabegroting 2024-2027
5.2.3
Prestatieafspraken
De ambities van het deelprogramma Werken zijn geconcretiseerd met de volgende prestatieafspraken:
Passend werk bieden voor alle mensen waarvan de afdeling Werk & Participatie beoordeelt dat ze in ieder geval aan het werk kunnen, maar nog niet bij een reguliere opdrachtgever (“Iedereen werkt mee”) Tevreden medewerkers door het zijn van een goede sociale werkgever voor alle medewerkers binnen de afdeling Bedrijven, zowel met een contract (cao’s: SW, Aan de slag en ambtenaren) als zonder contract (werkervaringsplekken, statushouders, inburgeraars, stagiaires). Tevreden klanten die partners zijn en waar we continuïteit mee borgen. Als de markt het toelaat kiezen we voor groepsdetacheringen (dichter bij regulier werk) boven werk uitvoeren onder eigen leiding en toezicht. Binnen Productie ligt de eerste prioriteit bij de “Shop in Shop” klanten en vervolgens bij de 20 focus klanten, die op basis van 11 criteria zijn vastgesteld. De rest van de klanten (ca. 80) worden wel gekoesterd om te zorgen dat we iedereen passend werk kunnen bieden. Binnen Facilitair voorrang geven aan de groepsdetachering bij Pius X college boven catering en schoonmaak in eigen panden. Bijdragen aan het succes van groepsdetachering bij de gemeente Bergeijk, door actief opvolgen van de resultaten, goed overleg met Vebego en door sociale begeleiding de nodige inhoud te geven. .
Samen met de gemeenten Bladel, Eersel en Reusel-De Mierden borgen dat de doelgroep passend en tevreden kan blijven werken in het Groen in een constructie die de gemeenten willen en die KempenPlus verantwoord kan laten slagen.
Inclusieve technologie introduceren en toepassen waar dat past: samenwerken met collega bedrijven en klanten om kosten te delen en de kans op succes te vergroten.
Transparant inzicht geven aan de stakeholders betreffende wie waar werkt, omzet en kosten.
21
Programmabegroting 2024-2027
5.2.4
Wat mag dat kosten? Baten en lasten
Lasten en baten Werken bedragen x € 1.000
LASTEN Loonkosten doelgroep Loonkosten organisatie Loonkosten organisatie ten laste van bestemm ingsreserve Inhuur Overige personeelskosten Personeelskosten
Voorlopige Primitieve jaarrekening begroting 2022 2023
Begrotings wijziging 2023
Gewijzigde begroting 2023
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2024
2025
2026
2027
13.180 2.042
12.648 2.501
2.564 219
15.213 2.721
15.930 2.510
15.802 2.510
15.638 2.510
15.462 2.510
119 607 15.947
47 454 15.650
-47 220 170 3.127
220 624 18.777
233 654 19.327
233 654 19.200
233 654 19.035
233 654 18.859
Kosten omzet
969
1.087
-285
803
850
850
850
850
Huisvestingskosten Huisvestingskosten ten laste van bestemm ingsreserve Afschrijvingskosten Onderhoudskosten Automatiseringskosten Overige kosten Bedrijfskosten
640
676
152
827
589
580
555
551
202 273 70 381 1.568
13 230 120 63 475 1.576
0 -31 126 7 -12 243
13 199 246 70 464 1.819
13 217 247 70 481 1.617
13 239 247 70 484 1.632
13 254 247 70 486 1.624
13 259 247 70 486 1.626
Totale lasten
18.484
18.314
3.085
21.399
21.795
21.682
21.510
21.335
BATEN Omzet Overige baten Loonkostensubsidie/subsidie BW Bijdragen gemeenten Totale baten
7.652 298 9.660 17.610
9.215 38 9.001 18.254
-1.458 -30 1.224 3.396 3.132
7.757 8 1.224 12.397 21.386
8.214 8 1.384 12.175 21.782
8.214 8 1.584 11.862 21.669
8.214 8 1.794 11.480 21.497
8.214 8 1.974 11.126 21.322
Resultaat voor reserves
-874
-60
47
-13
-13
-13
-13
-13
Dotatie aan reserves Onttrekking aan reserves
117 916
60
-47
13
13
13
13
13
Resultaat na reserves
-74
0
-
0
-0
-0
-0
-0
22
Programmabegroting 2024-2027
5.3 Deelprogramma: Ondersteuning 5.3.1 Wat willen we bereiken? Het deelprogramma Ondersteuning wordt “Ondersteuning” genoemd, omdat de uitvoerende afdelingen Werk & Participatie en Bedrijven organisatorisch steunen op de centrale afdeling directie en bedrijfsvoering. Vanuit deze afdeling wordt een breed palet aan taken uitgevoerd, variërend van administratie, Planning & Control, communicatie, archief, ICT, Arbo, P&O, huisvesting enzovoorts. De ambitie van de afdeling Bedrijfsvoering is doorontwikkeling “van backoffice naar business partner”. Dat houdt in de samenwerking met de andere afdelingen intensiveren en meer en meer faciliteren dat de expertise die op alle gebieden binnen de organisatie beschikbaar is waar nodig. De adviestaak van de afdeling wordt actief ingevuld. 5.3.2 Wat gaan we ervoor doen?
MTO
In 2024 een vervolg geven aan de uitkomsten van het MTO (medewerker tevredenheid onderzoek) in een uitgewerkt plan van aanpak.
Automatisering
Voorbereiden, implementeren en doorontwikkelen van een nieuw financieel pakket en een zaak-systeem in 2023.
Management informatie
Doorontwikkelen van de P&C-producten en managementinformatie.
Contractbeheer
Uitwerken van contractbeheer en contractmanagement in samenwerking met Bizob.
Hybride werken
Inrichten en door ontwikkelen van het hybridewerken.
5.3.3 Prestatieafspraken
23
Vanaf 2024 werkt KempenPlus met een nieuwe financieel pakket. Doorontwikkeling van de interne beheersing. Bij de jaarrekening wordt een goedkeurende verklaring van onze accountant gevoegd. Het ziekteverzuim ligt niet hoger dan het landelijk gemiddelde, dit geldt zowel voor ambtelijke als niet-ambtelijke medewerkers.
Programmabegroting 2024-2027
5.3.4 Wat mag dat kosten? Baten en lasten
Lasten en baten Ondersteuning bedragen x € 1.000
LASTEN Loonkosten doelgroep Loonkosten organisatie Loonkosten organisatie tlv bestemm ingsreserve Inhuur Inhuur tlv bestemmingsreserve Overige personeelskosten Personeelskosten
Voorlopige Primitieve jaarrekening begroting 2022 2023
Begrotings wijziging 2023
Gewijzigde begroting 2023
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2024
2025
2026
2027
86 1.925
93 2.439
14 371
107 2.810
110 2.903
110 2.903
110 2.903
110 2.903
456 172 339 2.978
86 40 366 3.024
-86 -40 100 -85 274
100 281 3.297
294 3.307
294 3.307
294 3.307
294 3.307
137
145
33
177
126
124
119
118
879
3 725
0 206
3 931
3 957
3 968
3 931
3 931
389
160
250 5
250 165
165
165
165
165
Huisvestingskosten Huisvestingskosten ten laste van bestemm ingsreserve Automatiseringskosten Automatiseringskosten tlv bestemm ingsreserve Specialistische dienstverlening Specialistische dienstverlening tlv bestemm ingsreserve Overige kosten Overige kosten tlv bestemm ingsreserve Bedrijfskosten
810
630
15 159
15 789
804
786
743
743
2.215
150 1.813
-83 584
68 2.397
2.055
2.046
1.961
1.960
Totale lasten
5.193
4.837
858
5.694
5.362
5.352
5.268
5.267
BATEN Dienstverlening derden Overige baten Bijdragen gemeenten Totale baten
19 36 4.600 4.655
19 21 4.558 4.598
1 48 612 661
20 69 5.170 5.259
21 71 5.268 5.359
21 71 5.258 5.350
21 71 5.174 5.265
21 71 5.173 5.264
Resultaat voor reserves
-538
-239
-197
-435
-3
-3
-3
-3
Dotatie aan reserves Onttrekking aan reserves
649
239
197
435
3
3
3
3
Resultaat na reserves
111
0
-
0
0
0
-0
0
24
Programmabegroting 2024-2027
5.4 Algemene dekkingsmiddelen Conform besluitvorming van de commissie BBV worden gemeentelijke bijdragen niet gezien als algemene dekkingsmiddelen maar als specifieke middelen, waarbij de baten worden toegerekend aan het taakveld waar ze betrekking op hebben.
5.5 Huisvesting Bij de lasten van huisvesting begroten we een aantal mutaties, zowel in lasten als in baten met per saldo een toename van € 217.000. De achterliggende oorzaken van deze mutaties zijn structureel van karakter, en daarmee werken deze door in de begroting 2024 met meerjarenraming. Het totaal aan huisvestingskosten wordt op basis van afspraken over de kostenverdeling toegerekend aan de afdelingen van KempenPlus. Bij energiekosten wordt het budget verhoogd met € 255.000 structureel. Afschrijvingskosten stijgen met € 26.000 structureel. De kosten van de verbouwing van Raambrug worden begroot conform de financiële verordening. Bij de lasten van de zonnepanelen is de gebruiksduur bepaald op 20 jaren, met overeenkomstig regime van afschrijving. Daar komt bij dat momenteel teruglevering van zonne-energie niet mogelijk is vanwege capaciteitsproblemen op het netwerk. Voor KempenPlus heeft dit als gevolg dat de eerder geraamde opbrengst van € 46.000 niet wordt ontvangen. De begroting is daar op aangepast. In 2023 beziet KempenPlus de mogelijkheden om de onbenutte capaciteit te benutten. De verwachting is gerechtvaardigd dat op termijn de tekortschietende capaciteit op het elektriciteitsnetwerk wordt opgeheven. Met deze verwachting wordt vooralsnog niet gerekend vanwege de onzekerheden.
Tegenover de structurele lastenverhogingen op huisvesting staan ook structurele verhogingen van baten. Met name op huuropbrengsten worden hogere baten geraamd. Op locatie Hallenstraat wordt alle ruimte verhuurd die KempenPlus niet zelf in gebruik heeft. De werf in Bergeijk genereert door verhuur structurele baten. Geraamde baten nemen in totaal toe met € 192.000. Op locatie Raambrug worden aan GRSK werkplekken beschikbaar gesteld tegen het tarief en de condities die binnen GRSK van toepassing zijn.
25
Programmabegroting 2024-2027
5.6 Vennootschapsbelasting Vanaf 1 januari 2016 zijn overheidsondernemingen vennootschapsbelastingplichtig. KempenPlus wordt als een overheidsonderneming gezien. Voor KempenPlus is de vrijstelling sociale werkbedrijven van toepassing. (Staatscourant nr. 68662, 21-12-18). In de begroting is daarom geen bedrag voor vennootschapsbelasting geraamd.
26
Programmabegroting 2024-2027
6 Paragrafen 6.1
Bedrijfsvoering
6.1.1 Archiefwet Naar verwachting treedt per 1 juli 2024 de vernieuwde archiefwet in werking. Hoe de wet er precies uit komt te zien en wat het effect is op de bedrijfsvoering van KempenPlus is op dit moment nog niet helder. Naar verwachting zal de inhoud van de wet in 2023 bekend worden gemaakt. Op dat moment wordt onze inzet bepaald. Naar verwachting zullen er in 2024 wel aanpassingen in onze huidige werkwijze nodig zijn.
6.1.2 Digitale overheid KempenPlus is de afgelopen jaren geconfronteerd met steeds meer wet- en regelgeving inzake het digitaal bereikbaar zijn, het archiveren en informeren van burgers. In 2023 gaat Kempenplus bezien op welke wijze Kempenplus met de huidige formatie aan de uitvoering van de regelgeving kan voldoen. De digitalisering en de toenemende eisen in het kader van privacybescherming zijn structureel van karakter. Verwachting is dat deze ontwikkeling ook voortdurend inzet gaat vergen. Indien nodig zal worden geïnvesteerd in opleidingen. 6.1.3 Personeel en HRM De afdelingen Directie en Bedrijfsvoering zijn voortdurend in ontwikkeling om de organisatie bij de tijd te houden, in de volle breedte van het takenpakket. Goed werkgeverschap, is een uitgesproken ambitie van KempenPlus. Om dat te realiseren waarborgt KempenPlus dat aan de nodige randvoorwaarden is voldaan. Momenteel is de toestand op de arbeidsmarkt zodanig dat een aantal vacatures moeilijk kunnen worden ingevuld. Des te belangrijker is het dat KempenPlus perspectief en ontwikkeling kan bieden aan haar medewerkers en aan mogelijke kandidaten waarmee vacatures worden ingevuld. Vacatures vast invullen is ook van direct belang om inhuur op vacatures in te dammen en om kennis op te bouwen binnen de eigen organisatie. Goed en aantrekkelijk werkgeverschap is daarvoor van essentieel belang.
De arbeidsvoorwaarden moeten in lijn liggen met die van andere SW- bedrijven en met de Kempengemeenten. Het personeelsbestand van KempenPlus bestaat uit drie groepen die ieder hun eigen arbeidsvoorwaarden hebben. De eerste groep zijn de medewerkers met een SW-dienstverband. Zij zijn in dienst van KempenPlus; het merendeel bij afdeling Bedrijven. Er is geen nieuwe instroom meer van SW medewerkers. De bestaande groep stroomt uit via natuurlijk verloop. Ultimo 2022 waren 459 medewerkers (371,2 fte) in dienst op grond van CAO SW. De uitstroom bedroeg 25
27
Programmabegroting 2024-2027
medewerkers, waarvan het grootste deel is uitgestroomd vanwege pensioen of 2 jaar ziekte. De groep vergrijst steeds meer. De tweede groep medewerkers valt onder de cao Aan de Slag. De groep bestond eind 2022 uit 131 medewerkers (101,4 fte). Het ziekteverzuim onder de medewerkers met een loonkostensubsidie bedroeg in 2022 zo’n 11%. KempenPlus heeft voor de gesubsidieerde medewerkers een (parttime) bedrijfsarts in dienst. Deze medewerkers maken volledig deel uit van de afdeling Bedrijven. De derde groep wordt gevormd door de ambtenaren die verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de regelingen en voor de bedrijfsvoering. De ambtenaren zijn in dienst van KempenPlus. Voor het uitvoeren van de regelingen is formatief 114 fte beschikbaar. Deze medewerkers vallen onder de cao SGO (gemeenten). 3 Het ziekteverzuim binnen deze groep 2022 was 4,67%. Doelstelling voor 2024 is om het verzuim niet hoger te laten zijn dan het landelijk gemiddelde. Dit geldt zowel voor ambtelijk als voor niet ambtelijk personeel. Vitaliteit zal in 2024 een belangrijke rol spelen binnen KempenPlus. De huidige samenstelling van het personeelsbestand van de ambtenaren bestaat voor 30% uit 60-plussers Hoe organiseren we het verloop? De beantwoording van die vraag wordt actief opgepakt in 2023.
Concreet voornemen op dit gebied is nadrukkelijk inzet van P&O op Strategische Personeelsplanning, om door te ontwikkelen naar een organisatie met een personeelsbezetting die kwalitatief en kwantitatief beoogd is.
6.1.4 Plaats- en tijdonafhankelijk werken In 2023 wordt er een plan opgesteld om plaats- en tijdsonafhankelijk werken te implementeren in de organisatie. Dit plan zal onderwerpen bevatten als het faciliteren van passende ICT, digitalisering van dossiers en het faciliteren van een passende thuiswerkplek. De mogelijke financiële gevolgen – zowel voordelen als nadelen - zullen met een begrotingswijziging aan het bestuur worden voorgelegd. Naar verwachting kunnen wij deze plannen in 2024 volledig implementeren.
De gemeentelijke organisaties hebben nu een eigen cao, de Cao SGO. Deze cao is afgesloten door de Werkgeversvereniging Samenwerkende Gemeentelijke Organisaties (WSGO), FNV, CNV Overheid en FDO-MHA. Deze partijen hebben de ambitie om de arbeidsvoorwaarden van organisaties in de gemeentelijke sector uniform te houden.
3
28
Programmabegroting 2024-2027
6.1.5 Overhead De kosten van overhead moeten volgens de verslaggevingsregels (Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten) afzonderlijk zichtbaar worden gemaakt. In onderstaande tabel zijn deze kosten en baten opgenomen Overhead bedragen x € 1.000
Voorlopige Jaarrekening 2022
Gewijzigde begroting 2023
Meerjarenraming
Begroting 2024
2025
2026
2027
Overhead lasten Ontwikkelen en Inkomensondersteuning Werken Ondersteuning
404 877 5.138
398 1.471 5.694
291 1.520 5.362
291 1.520 5.352
291 1.520 5.268
291 1.520 5.267
Totale lasten overhead
6.419
7.563
7.172
7.163
7.078
7.077
Overhead baten Ontwikkelen en Inkomensondersteuning Werken Directie & Ondersteuning
55
89
91
91
91
91
Totale baten overhead
55
89
91
91
91
91
29
Programmabegroting 2024-2027
6.2 Verbonden partijen Samenwerking met GRSK Formeel gezien is de Gemeenschappelijke Regeling Samenwerking Kempengemeenten (GRSK) geen verbonden partij omdat KempenPlus hierin geen bestuurlijk of financieel belang heeft. De GRSK is echter van groot belang voor de dagelijkse gang van zaken bij KempenPlus. Ze levert ICTdiensten aan KempenPlus; voorziet in de verplichte invulling van de Functionaris Gegevensbescherming (FG). Daarnaast worden bezwaar en beroep in het sociale domein in samenwerking met GRSK uitgevoerd. De GRSK is eigendom van de deelnemende gemeenten en de gemeente Oirschot. BV waarvan KempenPlus eigenaar is Per 15 december 2022 heeft een juridische fusie plaatsgevonden tussen de drie BV’s. Daarbij was B.V. Kempenwerk de verkrijgende BV en zijn Holding WVK-Groep B.V. en B.V. Kempenactief opgehouden te bestaan. De fusie (fiscaal) heeft met terugwerkende kracht per 1 januari 2022 plaatsgevonden. Over 2022 is derhalve één jaarrekening opgesteld. De medewerkers zijn met ingang van 2023 overgegaan naar gemeenschappelijke regeling KempenPlus. De algemene vergadering van aandeelhouders bij BV Kempenwerk bestaat uit de gemeenschappelijke regeling KempenPlus, vertegenwoordigd door de voorzitter van het bestuur. De dagelijkse leiding is in handen van de directeur van KempenPlus. Er zijn geen bijzondere risico’s verbonden aan het eigendom van deze vennootschap.
Deelname in Bizob Op 13 februari 2020 heeft het bestuur besloten deel te nemen in de Stichting Bureau Inkoop en Aanbestedingen Zuidoost-Brabant (Bizob). De deelname wordt beschouwd als deelname in een verbonden partij met financiële risico’s. Stichting Bizob heeft als doel het behalen van voordelen voor de aangesloten partijen, gemeenten en andere lokale overheden, op financieel, kwalitatief en procesmatig gebied. Op dit moment zien wij geen risico’s in deze deelname.
30
Programmabegroting 2024-2027
6.3 Weerstandsvermogen en risicobeheersing 6.3.1 Bestemmingsreserves In onderstaande tabel is een overzicht opgenomen van de stand van de reserves per 1 januari 2023. Ook het verloop tot en met 2027 is vermeld. Bij de tabel wordt vermeld dat medio 2023 een actualisatie van reserves en voorzieningen is gepland. Verloop reserves Bedragen x €1.000
1-1-2023
onttrekking 31-12-2023 onttrekking 31-12-2024 onttrekking 31-12-2025 onttrekking 31-12-2026 onttrekking 31-12-2027
Algemene reserve
1.975
-
1.975
-
1.975
-
1.975
-
1.975
-
1.975
BR Nieuwe uitvoeringsorganisatie BR Tozo BR Kapitaallasten BR Vakantiedagen
1.621 367 740 2.066
433 307 19 -
1.188 60 722 2.066
19 -
1.188 60 703 2.066
19 -
1.188 60 685 2.066
19 -
1.188 60 666 2.066
19 -
1.188 60 648 2.066
Totaal bestemmingsreserves
4.793
758
4.035
19
4.017
19
3.998
19
3.980
19
3.961
Totaal reserves
6.768
758
6.010
19
5.992
19
5.973
19
5.955
19
5.936
De stand van de reserves is vermeld exclusief resultaatbestemming 2022. Toelichting bij het overzicht Bestemmingsreserve Nieuwe Uitvoeringsorganisatie De bestemmingsreserve Nieuwe uitvoeringsorganisatie participatiebedrijf wordt ingezet voor incidentele lasten voor het opbouwen en doorontwikkelen van de organisatie. De middelen worden met name ingezet voor het optimaliseren van de processen en ICT zodat de beoogde lastenverlagingen in de komende jaren gerealiseerd kunnen worden. De opgetreden fraude in het eerste jaar van KempenPlus heeft buitengewoon veel inzet gevraagd van de organisatie, op het gebied van onderzoek, verantwoording en juridische procedures. In de periode die beoogd was om de organisatie te versterken is voorrang gegeven aan de afwikkeling van deze fraude. Dat proces loopt nog. Ondertussen wordt gebouwd aan het versterken van de uitvoeringsorganisatie. De activiteiten en daarmee het beroep op de bestemmingsreserve loopt, maar komt ten dele later dan aanvankelijk was beoogd. Bestemmingsreserve Gevolgen Tozo Sinds 2021 heeft KempenPlus in opdracht van de deelnemende gemeenten en de gemeente Oirschot de Tozo uitgevoerd. Voor de uitvoeringskosten exclusief de uitkeringen aan de cliënten heeft KempenPlus bijdragen van de gemeenten ontvangen op basis van de normen die door het Rijk zijn bepaald. Hiervan zijn de lasten betaald.
De bijdragen zijn niet volledig besteed. Hoewel de regeling per 1 oktober 2021 is opgehouden te bestaan, zullen er in de toekomst nog werkzaamheden moeten worden verricht voor de afwikkeling van de verstrekte uitkeringen. Op basis van begrotingswijziging 2023 wordt verwacht dat de middelen in deze reserve in overwegende mate worden aangewend in 2023.
31
Programmabegroting 2024-2027
Bestemmingsreserve Kapitaallasten In het investeringsbesluit voor de verbouwing van de Raambrug is besloten om de vrijvallende onderhoudsvoorziening in te zetten voor de kapitaallasten van het pand. De voorziening is in de jaarstukken 2020 vrijgevallen omdat een actueel plan ontbrak en omdat het bestuur pas definitief wil besluiten over een eventueel onderhoudsniveau en de daaraan gekoppelde voorziening nadat de verbouwing aan de Raambrug is afgerond en de bestemming van de Hallenstraat volledig is ingevuld. Met ingang van 2023 zal conform de financiële verordening worden afgeschreven op de nieuwbouw. Vanaf dat jaar zal, conform bestuursbesluit januari 2021, dekking van kapitaallasten worden onttrokken aan deze bestemmingsreserve. Jaarlijks wordt € 18.500 onttrokken. Bestemmingsreserves Vakantiegelden SW Het BBV staat niet toe om voorzieningen te treffen voor arbeidsgerelateerde kosten. Een aantal SW-medewerkers heeft gedurende hun dienstverband veel verlofuren opgebouwd. De cao voor de Wsw biedt de werknemers de mogelijkheid om over meerdere jaren vakantiedagen op te sparen en deze aan het eind van hun dienstverband op te nemen. KempenPlus heeft, net als haar rechtsvoorganger hiervoor een bestemmingsreserve ingesteld om de extra lasten bij het beëindigen van het dienstverband op te kunnen vangen.
De bestemmingsreserve is echter sterk opgelopen en is daarmee op het niveau van de ontstane verplichtingen. De directie streeft ernaar om een deel hiervan af te bouwen om de financiële verplichtingen voor de toekomst te beperken.
6.3.2
Weerstandsvermogen en risicobeheersing
Het weerstandsvermogen geeft aan in welke mate KempenPlus zelfstandig in staat is om de gevolgen van risico’s op te vangen zonder dat de uitvoering van de taken in gevaar komt. Het weerstandsvermogen wordt uitgedrukt in de volgende formule. Beschikbare weerstandscapaciteit
Weerstandsvermogen =
Benodigde weerstandscapaciteit
Het Nederlandse Adviesbureau voor Risicomanagement (NAR) heeft in samenwerking met de Universiteit Twente de volgende ranking opgesteld. Ratio >2 1,4 – 2,0 1,0 – 1,4 0,8 – 1,0 0,6 – 0,8 < 0,6
Normering Uitstekend Ruim voldoende Voldoende Matig Onvoldoende Ruim onvoldoende
In het Financiële kader is met de gemeenten overeengekomen dat het weerstandvermogen tussen 1 en 1,4 moet bedragen. Onder de ratio van 1 storten de gemeenten bij, boven de 1,4 wordt het meerdere uitgekeerd aan de gemeenten. 32
Programmabegroting 2024-2027
6.3.3 Beschikbare weerstandscapaciteit De beschikbare weerstandscapaciteit bestaat voor KempenPlus uit de Algemene reserve en het geconsolideerd eigen vermogen van de 100%’s deelnemingen. In onderstaand overzicht is het verloop van de Algemene reserve na de voorgestelde resultaatbestemming opgenomen, aangevuld met het geconsolideerd eigen vermogen van de B.V. Kempenwerk per 31 december 2022. In de berekening van de beschikbare weerstandcapaciteit is geen rekening gehouden met mogelijke opbrengsten uit hoofde van de schadeclaims die gelegd zijn bij de verdachten van de fraude en andere partijen. Weerstandscapaciteit Bedragen x € 1.000 Weerstandscapaciteit per 31 december 2021
3.300
Resultaat 2021 Onttrekkingen uit Algemene Reserve 2022
41 -1.366
Weerstandscapaciteit per 31 december 2022 Resultaatbestemming 2022 Algemene reserve na voorgenomen resultaatbestemming Geconsolideerd eigen vermogen van de 100%'s deelnemingen Weerstandscapaciteit
1.975 34 2.009 656 2.665
Benodigde weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit die nodig is voor de risicobeheersing wordt bepaald door de risico’s die niet financieel zijn afgedekt in de begroting. Voor de initiële kosten en risico’s van de totstandkoming van KempenPlus is een bestemmingsreserve gevormd. Deze risico’s zijn voor zover ze gedekt kunnen worden uit deze reserve niet opgenomen in onderstaande risico-inventarisatie. Omschrijving van het risico
T.l.v. weerstandscapaciteit
Bedragen x € 1.000
Ontwikkelingen in de doelgroepen Naast de prijsrisico’s heeft KempenPlus te maken met kwantiteits- en kwaliteitsrisico’s van de medewerkers en cliënten die een beroep op KempenPlus doen 1. Hogere instroom cliënten; 2. Afname van het aantal medewerkers met een Sw-indicatie kan niet gecompenseerd worden door de instroom van medewerkers met LKS/BW;
33
Programmabegroting 2024-2027
448
3. Arbeidsvermogen (potentieel) van de medewerkers uit de doelgroep neemt af. In de begroting wordt ervan uitgegaan dat de uitstroom van de Sw gecompenseerd wordt door de instroom van medewerkers met een loonkostensubsidie of in Beschut Werken. KempenPlus richt zich vooral op het plaatsen van medewerkers op een zo regulier mogelijke baan. Het risico bestaat dat de medewerkers die binnen de infrastructuur werken minder loonwaarde of productiviteit hebben en meer begeleiding nodig hebben Het risico op de ontwikkelingen in de doelgroepen wordt geschat op 10% van de begrote uitvoeringskosten van de afdeling Werk & Participatie conform de gewijzigde begroting 2023. Ontwikkelingen in de markt Voor de bedrijfsresultaten is KempenPlus afhankelijk van de vraag in de markt en de economische ontwikkelingen. De volgende risico’s hangen hiermee samen: 1. Wegvallen van vaste klanten en goed renderende opdrachten; 2. Aflopende contracten van groen met de gemeenten; 3. Aanpassen van de relatie met de gemeenten
776
4. Meer instromers dan de markt aan kan waardoor de tarieven onder druk staan; 5. Concurrentie voor laagbetaalde functies door lage loonlanden en robotisering; Het risico wordt ingeschat op 10 % van de begrote omzet in de gewijzigde begroting 2023. Chantage en andere schade door cybercrime e.d. KempenPlus heeft het afgelopen jaar aanzienlijk geïnvesteerd in de beveiliging en het verbeteren van de systemen. Steeds meer organisaties worden echter geconfronteerd met cybercriminaliteit. Dit kan tot hogere kosten voor het beschermen van de systemen leiden en in het uiterste geval zelfs tot afkoopsommen.
Pm
Weersomstandigheden Het veranderende klimaat en de onvoorspelbaarheid van het weer in het algemeen leiden ertoe dat er meer werkzaamheden of op andere tijdstippen uitgevoerd moeten worden. Dit kan leiden tot hogere lasten of tot lagere inkomsten. Stilstand op het ene moment en inhuur/uitzendkrachten op het ander moment.
0
Dit risico behoort tot de ontwikkelingen in de markt en voor dit specifieke risico wordt niet langer weerstandsvermogen aangehouden. Eigen risico WW/WIA De kans bestaat dat medewerkers die de organisatie verlaten hebben in een later stadium een beroep doen op de WW of de WIA. KempenPlus is eigen risicodrager voor deze regelingen.
300
Juridische geschillen KempenPlus kan te maken krijgen met juridische geschillen. Deze kunnen samenhangen met het personeel of met de uitvoering van werkzaamheden.
100
Afwikkeling van de fraude De afwikkeling van de fraude is onzeker. Er ontstaan kosten van juridische procedures en juridisch advies. Daar staat tegenover dat ook mogelijke inkomsten uit hoofde van schadeverhaal op dit moment onzeker zijn.
34
Programmabegroting 2024-2027
Pm
Regeling vervroegd uittreden Sw-medewerkers en overige regelingen voor seniore medewerkers Ten behoeve van de nieuwe cao voor Sw-medewerkers is er een akkoord voor de mogelijkheid dat medewerkers vervroegd met pensioen kunnen gaan. Dit heeft financiële gevolgen voor KempenPlus.
250
Op basis van het aantal medewerkers dat recht heeft op een regeling is een zeer voorlopige schatting gemaakt. Wet inburgering/ Vluchtelingen Oost-Europa Vanaf 1 januari 2022 voert KempenPlus de Wet inburgering namens de gemeente uit. De aantallen inburgeraars zijn nog onzeker. Daarnaast kunnen de ontwikkelingen in Oost-Europa gevolgen hebben voor het aantal mensen dat een beroep doet op KempenPlus. Inwoners van Oost-Europa vallen vooralsnog niet onder de Wet inburgering maar als de conflicten langer duren zullen ook zij een beroep op de Participatiewet doen. We stellen het risico op 10 % van de begroting inburgering in2024.
112
Brandstoffen en energieprijzen In de begroting is rekening gehouden met de stijging van de energieprijzen. Verwachting is dat de energiemarkt zich in 2023 stabiliseert. In de 1e begrotingswijziging is het budget voor gas en elektra verhoogd met € 255.000. De omvang van het risico is vanwege de voortdurende onzekerheid ongewijzigd ten opzichte van de eerdere inschatting.
Totale risico’s
72
2.058
Beschikbare weerstandscapaciteit
Weerstandsvermogen =
Benodigde weerstandscapaciteit
1,29 =
2.665.000 2.058.000
De verhouding tussen de beschikbare weerstandscapaciteit en de risico’s bedraagt 1,29 en is daarmee voldoende. In de loop van 2023 wordt een evaluatie van de financiële structuur uitgevoerd. Daarin wordt ook een actualisatie van reserves en voorzieningen opgenomen.
35
Programmabegroting 2024-2027
6.3.4 Kengetallen Onderstaand zijn de voor KempenPlus verplichte kengetallen opgenomen:
1a netto schuldquote De netto schuldquote biedt inzicht in het niveau van schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Het geeft dus een indicatie van de mate waarin de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie drukken. Een laag percentage is gunstig. De VNG adviseert om 130% als maximum norm te hanteren en daarboven de schuld af te bouwen. Per 31 december 2022 bedraagt de netto schuldquote 56,10%.
1b netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen KempenPlus heeft geen leningen verstrekt aan derden.