CConstaterende datErmelo
Koppel je AI →
Document · PDF

Woonbehoefteonderzoek e250026806

Gemeenteraad 25 juni 2025, gemeente ErmeloBij agendapunt: Lijst ingekomen stukken raad 25 juni 202528.871 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

NOORD-VELUWE

€ 120

€ 45

€ 70

€ 90

genoemde reden) op de Noord-Veluwe en voor Zeewolde

de huren afhangen van het aantal WWS-punten, dan mag

Gemeente Elburg

€ 95

€ 45

€ 50

€ 85

hoe groot het verschil is tussen de huidige huurprijs en de

je meer vragen dan corporaties nu doen.

Gemeente Ermelo

€ 145

€ 30

€ 100

€ 105

Gemeente Harderwijk

€ 80

streefhuur van corporatiewoningen. Dat is een percentage

€ 130

€ 45

€ 60

van de maximale huur die corporaties van het Rijk mogen

Per gemeente zijn er ook grote verschillen. Zo is het

Gemeente Hattem

-

-

-

-

vragen, passend bij de woningkwaliteit. Corporaties toppen

verschil tussen de streefhuur en actuele huur het grootst in

Gemeente Nunspeet

€ 125

€ 85

€ 75

€ 110

die prijs vaak af tot de grenzen voor passend toewijzen,

Zeewolde met een verschil van € 160. Zo zijn de woningen

Gemeente Oldebroek

€ 95

€ 30

€ 75

€ 85

zodat lage-inkomensgroepen zo goed mogelijk gehuisvest

in Zeewolde over het algemeen ruimer en hebben ze ook

Gemeente Putten

€ 135

€ 40

€ 65

€ 100

worden.

vaak een beter energielabel. Ook in Ermelo, Nunspeet en

GEMEENTE ZEEWOLDE

€ 160

€ 170

€ 105

€ 160

Putten staan veel relatief ruime woningen, waardoor het

 Verschil tussen de huidige huurprijs van corporatiewoningen en de streefhuur

verschil groter is dan gemiddeld.

(nieuwe huurprijs na mutatie), als regiototaal en onderverdeeld naar gemeenten.

Op de Noord-Veluwe is het verschil tussen de huidige

Streefhuren van Triada ontbreken, omdat hun huurbeleid op dit moment

huurprijs en de streefhuur het grootst bij

geactualiseerd en mogelijk aangepast wordt. Bron: VHE-lijsten Delta Wonen, Omnia,

eengezinswoningen. Dit verschil is ook ruim toegenomen

De huurprijsverschillen na mutatie zorgen ervoor dat het

(€ 120 t.o.v. € 80) t.o.v. drie jaar geleden. Zo is het

aanbod in het betaalbare segment afneemt. Het is

verschil tussen de streefhuur en de actuele huur bij

belangrijk om hier afspraken over te maken en die in

appartementen redelijk gelijk gebleven. Juist door de grote

huurbeleid vast te leggen. Corporaties doen dat nu al, via

toename betalen huurders gemiddeld genomen op de

algemeen huurbeleid, maar ook door maatwerk te bieden in

dat al met hun tweehurenbeleid, waarbij huren voor

Veluwe € 90 euro meer bij verhuizing. Andersom

bijzondere situaties, met als doel zo veel mogelijk lage-

nieuwe huurders worden afgetopt als hun inkomen relatief

geredeneerd, als woningen niet afgetopt waren tot deze

inkomensgroepen passend te huisvesten. Woonpalet doet

laag is. Zo houden ze wonen voor iedereen betaalbaar.

4 BESTAANDE VOORRAAD

Uwoon, Woonpalet, Woonzorg, WSP (2024).

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 69

4.5 BETAALBAARHEID SOCIALE HUUR Hoogste woonlasten in Horst en Elspeet De kaarten hieronder laten per kern de gemiddelde netto

Horst, Elspeet, Vierhouten, Oosterwolde, Noordeinde en

procentueel meer geld over in de maand voor andere

woonlasten en woonquote van huishoudens in de sociale

Hattem. In Horst, Oosterwolde en Noordeinde is de

uitgaven. Zeewolde sprong er in vorig onderzoek nog

huur zien. De woonquote geeft de verhouding weer tussen

woonquote ook hoog. De hoge woonlasten worden hier niet

negatief uit. Die positie is inmiddels verbeterd, wat ook al

de woonlasten van een huishouden, zoals huur- en

gecompenseerd door een relatief hoog inkomen. In

te zien was in de streefhuren van de woningcorporatie.

energielasten, heffingen en eventuele servicekosten, en het

Harderwijk, Ermelo, Putten, Elburg en Wezep is de

netto inkomen. De hoogste woonlasten zijn te vinden in

woonquote het laagst. Huishoudens houden hier

 Netto woonlasten

4 BESTAANDE VOORRAAD

 Netto woonquote

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 70

4.5 BETAALBAARHEID SOCIALE HUUR In Harderwijk veel huishoudens tot 120%-grens

wonen. In de tabel staat om hoeveel huishoudens het per

als in het vorige onderzoek is in Harderwijk het aantal én

De betaalbaarheid van wonen komt steeds meer onder

gemeente gaat en hoe zich dat verhoudt tot het aantal

aandeel huishoudens dat tot 120% van het sociaal

druk te staan door stijgende energielasten. Huishoudens

huishoudens dat bij een corporatie huurt. Onze aanname is

minimum verdient het grootst. Het gaat om 2.205

die tot 120% van het sociaal minimum verdienen, hebben

dat het grootste deel van deze groep ook echt in een

huishoudens. In Hattem is dit aantal het laagst. Het

recht op energietoeslag. De kaart hieronder laat zien waar

sociale huurwoning woont, maar dat hoeft niet per se.

percentage ligt in Zeewolde ongeveer even hoog als op de

die huishoudens vooral

Sommige huishoudens zullen in een koophuis wonen. Net

Noord-Veluwe.

AANTAL HH TOT 120% SOCIAAL MINIMUM

AANTAL HH IN SOCIALE HUUR

% T.O.V. SOCIALE HUUR

NOORD-VELUWE

7.020

18.661

38%

Elburg

830

2.459

34%

Ermelo

1.035

2.730

38%

Harderwijk

2.205

5.508

40%

Hattem

370

1.286

29%

Nunspeet

990

2.552

39%

Oldebroek

775

2.050

38%

Putten

815

2.076

39%

ZEEWOLDE

725

2.000

36%

GEMEENTE

  Links: aandeel huishoudens met een inkomen tot 120% van het sociaal minimum, gemeten op het niveau van CBS-buurten. Boven: aantal als regiototaal en onderverdeeld naar gemeenten, afgezet tegen omvang van de sociale huur. Let op: deze cijfers zeggen niets over het vermogen van huishoudens. Bron: CBS (2020), VHE-lijsten corporaties (2022).

4 BESTAANDE VOORRAAD

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 71

4.5 BETAALBAARHEID PARTICULIERE HUUR Hoogste woonlasten in Zeewolde

Waar in de sociale huur de woonquote juist laag lag in

kiezen, zijn dus relatief duur uit. In Wezep staan (nog

De kaarten hieronder laten per kern de gemiddelde netto-

Ermelo, Nunspeet en Elburg, is dat voor de particuliere

steeds) de betaalbaarste particuliere huurwoningen

woonlasten en woonquote van huishoudens in de

huur niet het geval. Überhaupt geldt dat de netto-

aangezien zowel de woonlasten als woonquote laag is.

particuliere huur zien. De woonquote geeft de verhouding

woonquote in de particuliere huur veel hoger is dan in de

weer tussen de woonlasten van een huishouden, zoals

sociale huur. Zo ligt de maximale huur van

N.B. Voor sommige kernen ontbreken gegevens. Die kernen

huur- en energielasten, heffingen en eventuele

corporatiewoningen vaak veel hoger dan de actuele huur.

staan niet op de kaart weergegeven.

servicekosten, en het netto-inkomen.

Mensen die bewust of uit noodzaak voor particuliere huur

 Netto-woonlasten

4 BESTAANDE VOORRAAD

 Netto-woonquote

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 72

4.5 BETAALBAARHEID KOOP Nauwelijks woningen onder € 300.000 Het schema hieronder laat voor de zes gemeenten op de

2024 slechts 10%. De meeste betaalbare woningen staan

Noord-Veluwe en voor Zeewolde zien wat de huidige WOZ-

in Elburg, Hattem en Oldebroek.

waarde van koopwoningen is en wat de gemiddelde WOZ-

waarde is per type woning. Waar in 2022 nog ongeveer een derde van de koopwoningen in de regio Noord-Veluwe een WOZ-waarde had van minder dan € 300.000, is dat in GEMIDDELDE M²-WAARDE PER TYPE

WOZ-WAARDE KOOPWONINGEN REGIO / GEMEENTE

AANTAL

< € 200.000

€ 200. - € 250.000

€ 250. - € 300.000

€ 300. - € 350.000

€ 350. - € 400.000

€ 400. - € 500.000

€ 500. - € 650.000

> € 650.000

onbekend

RIJ

2^1

VRIJ

APP

GGB 0-TR

NOORD-VELUWE

54.431

1%

2%

7%

13%

15%

22%

19%

15%

4%

€ 3.150

€ 3.275

€ 3.725

€ 3.875

€ 3.625

Gemeente Elburg

6.577

1%

3%

14%

20%

15%

20%

15%

8%

4%

€ 2.800

€ 2.850

€ 3.300

€ 3.625

€ 3.225

Gemeente Ermelo

7.969

2%

2%

3%

9%

16%

21%

19%

20%

10%

€ 3.300

€ 3.550

€ 4.125

€ 3.925

€ 4.075

Gemeente Harderwijk

14.028

1%

3%

8%

17%

18%

20%

18%

12%

4%

€ 3.275

€ 3.450

€ 4.100

€ 3.825

€ 3.550

Gemeente Hattem

3.479

2%

3%

12%

16%

11%

21%

16%

19%

0%

€ 2.900

€ 3.100

€ 3.575

€ 3.300

€ 3.475

Gemeente Nunspeet

8.154

2%

2%

3%

9%

15%

24%

25%

17%

4%

€ 3.300

€ 3.600

€ 3.750

€ 4.050

€ 3.775

Gemeente Oldebroek

7.102

1%

2%

12%

16%

15%

25%

18%

6%

5%

€ 2.775

€ 2.750

€ 3.050

€ 3.275

€ 3.150

Gemeente Putten

7.122

1%

2%

2%

6%

15%

22%

23%

29%

1%

€ 3.450

€ 3.525

€ 4.000

€ 4.400

€ 4.100

Gemeente Zeewolde

6.487

0%

1%

5%

17%

18%

29%

17%

9%

3%

€ 3.100

€ 3.050

€ 3.475

€ 3.900

€ 3.650

 Samenstelling van de koopvoorraad naar (gemiddelde) WOZ-waarde per woningtype, als regiototaal en onderverdeeld naar gemeenten. Geel = WOZ-waardeklasse komt substantieel meer voor dan gemiddeld. Bron: WOZ-registratie gemeenten Noord-Veluwe en Zeewolde (2024).

4 BESTAANDE VOORRAAD

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 73

4.5 BETAALBAARHEID RISICO OP ENERGIEARMOEDE Waar is verduurzaming het meest urgent?

‘energiearmoede’ het grootst (een te groot deel van je

het buitengebied. In de corporatiesector is het hoogste

De energierekening bepaalt in steeds hogere mate hoeveel

maandinkomen kwijt zijn aan energielasten) en is de

risico in Harderwijk, maar ook in Ermelo en een deel van

geld een huishouden overhoudt om van te leven. De

urgentie om te verduurzamen het hoogst. We maken

Wezep. Hier is dan kans dan ook groter dat huishoudens

kaarten hieronder laten zien waar relatief veel energie-

onderscheid tussen corporatiebezit en particulier bezit.

aan het eind van de maand minder geld over houden om te

onzuinige woningen staan en waar óók veel lage-

Het hoogste risico op energiearmoede in particulier bezit is

investeren in de woning en woonomgeving.

inkomensgroepen wonen. Daar is de kans op

het hoogste in Harderwijk, Ermelo, Nunspeet en delen van

4 BESTAANDE VOORRAAD

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 74

4.6 INVESTERINGSKRACHT Waar is relatief weinig investeringskracht? Grote investeringen in koopwoningen worden vaak gedaan als de woning verkocht is en nieuwe bewoners in het huis komen wonen. Daarmee verbeter je de marktpositie van

een woning. Op plekken waar veel ouderen in afgeloste koopwoningen wonen, is de kans groter dat er weinig in woningen is geïnvesteerd, helemaal als zij relatief weinig verdienen en relatief weinig vermogen hebben. We brachten in beeld in welke buurten het risico op een beperkte investeringskracht in de koopvoorraad het grootst is, en waar woningen op termijn dus mogelijk kwetsbaarder zijn. Uitgangspunten waren: hoog aandeel 65-plussers, hoog aandeel lage inkomens, hoog aandeel koopwoningen, bouwperiode 1945-1990 en relatief weinig eigen vermogen. Er is een hoog risico op beperkte investeringskracht in Harderwijk, met name in Stadsdennen en een deel van Frankrijk, terwijl andere delen van Harderwijk juist weer een heel laag risico hebben. Ook Wezep, Hattem en de noordkant van Ermelo scoren hoog.

4 BESTAANDE VOORRAAD

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 75

4.7 AANPASBAARHEID Welke woningen zijn in potentie aanpasbaar? De komende jaren neemt de vraag naar woningen die

Hieronder staat per bouwperiode en grootte van de woning

Echter blijft het aandeel aanpasbare woningen in de

geschikt zijn voor mensen met een zorgvraag toe. Veel

hoe groot de kans is dat een woning aanpasbaar is.

particuliere huur- en koopsector redelijk gelijk. Het aandeel

bestaande woningen zijn met kleine aanpassingen geschikt

corporatiehuurwoningen dat in potentie geschikt is om aan

te maken voor ouderen, vooral wanneer zij een lichte

Het aantal aanpasbare woningen is logischerwijs weinig

te passen naar de behoefte van senioren is echter iets

zorgbehoefte hebben. Hierna maken we een inschatting om

veranderd sinds het vorige onderzoek. Het aantal woningen

gedaald.

hoeveel woningen het gaat.

dat in de particuliere huursector valt is nu hoger dan in het vorige onderzoek door het ontbreken van kadastercijfers.

NOORD-VELUWE EIGENDOM

We onderscheiden drie soorten bewoners voor wie aanpassingen aan de woning nodig zijn: (1) mensen die slecht ter been zijn, maar niet of nauwelijks gebruikmaken van hulpmiddelen, (2) mensen die gebruikmaken van een rollator, (3) mensen in een rolstoel. Voor de eerste twee groepen is het verbeteren van de toegankelijkheid van de woning voldoende om langer zelfstandig te blijven wonen.

CORPORATIE

% (IN POTENTIE) GESCHIKT

AANTAL

AANTAL

69%

1.400

< 250 M³

250 - 300 M³

> 300 M³

Corporatiehuur

50%

9.350

< 1965

0%

5%

5%

- Delta Wonen

44%

650

1965-1980

15%

25%

25%

- Omnia Wonen

55%

2.700

1980-2003

40%

40%

75%

- Triada

53%

700

> 2003

100%

100%

100%

- UWOON

45%

4.000

< 250 M³

250 - 300 M³

> 300 M³

- Woonzorg NL

100%

200

- WSP

57%

1.150

PARTICULIER

ZEEWOLDE % (IN POTENTIE) GESCHIKT

Bij de laatste groep is ook een goede doorgankelijkheid

< 1965

15%

20%

30%

belangrijk. Daar zijn grotere ingrepen voor nodig die ook

1965-1980

15%

60%

90%

69%

1.400

om aanpassingen in het casco vragen (bredere deuren,

1980-2003

70%

70%

90%

Particuliere huur

63%

4.500

91%

1.100

100%

Koop

73%

39.550

89%

5.750

ruimere hal en badkamer, etc.). We richten ons hier alleen op het verbeteren van de toegankelijkheid van woningen die met kleine aanpassingen (tot ca. € 10.000) te realiseren zijn.

> 2003

100%

100%

- Woonpalet

 Inschatting van de aanpasbaarheid van woningen, naar eigendom,

 Aandeel woningen dat naar verwachting aanpasbaar is, per corporatie en

bouwperiode en grootte / inhoud. Gebaseerd op de Doorzonscan van

voor particuliere huur en koop, op de Noord-Veluwe en in Zeewolde.

Aedes Actiz, aangevuld en bewerkt door KAW (2019).

Nultredenwoningen zijn hierin meegenomen. Bron: aanpasbaarheidsscan KAW (2019), VHE-bestanden corporaties (2024), WOZ-registraties gemeenten (2024).

4 BESTAANDE VOORRAAD

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 76

4.7 AANPASBAARHEID Vroeg-naoorlogse rijen slecht aanpasbaar

Particuliere woningen hebben over het algemeen een

De kaarten hieronder laten op een lager schaalniveau zien

hogere kans op aanpasbaarheid. Zo scoort de hele regio

hoe aanpasbaar de woningvoorraad is, met onderscheid

groen vergeleken met huurwoningen. Zo zijn

naar huur- en koopwoningen. Op sommige plekken is de

koopwoningen over het algemeen ruimer.

aanpasbaarheid van de voorraad relatief beperkt. Het gaat vaak om vroeg-naoorlogse wijken en oudbouw in centra.

 Corporatiebezit

4 BESTAANDE VOORRAAD

 Particulier bezit

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 77

5

VRAAGDRUK OP DE HUUR- EN KOOPMARKT

5.1 IN HET KORT Dit hoofdstuk

Uitkomsten in het kort

We gaan in dit hoofdstuk in op signalen die iets zeggen

-

In de sociale huur zien we regiobreed dat 23- tot 30-

-

De koopmarkt is in de hele regio zeer gespannen. In

over de vraagdruk op de huur- en koopmarkt. Dat doen we

jarigen het vaakst actief woningzoekend zijn.

de meeste gemeenten kan een koper in theorie uit

aan de hand van de volgende thema’s:

Bovendien werd die groep de laatste jaren steeds

hooguit twee woningen kiezen. Ter referentie: als de

-

Cijfers die iets zeggen over de druk op de sociale

groter, met tussen 2023 en 2024 een stijging van ruim

keuze per koper kleiner dan vijf is, is er sprake van een

huurmarkt, zoals het aantal actief woningzoekenden,

40%. Een deel van hen zocht waarschijnlijk eigenlijk

krappe markt. In Putten lijkt de markt wat

per woningtype en leeftijd (paragraaf 5.2);

een koophuis, maar wijkt door de extreme krapte uit

ontspannener, maar omdat het aanbod daar relatief

De prijs per vierkante meter die je betaalt voor

naar de sociale huur.

het duurst is, grijpen veel groepen alsnog mis. In

-

particuliere huur, vergeleken met sociale huur en koop -

Eengezinswoningen zijn het gewildst, maar de kans

Elburg liggen de verkoopprijzen gemiddeld het laagst.

(paragraaf 5.3);

-

van slagen ligt bij dat type het laagst. Veel

Dat geldt ook voor Harderwijk, maar daar zijn

Marktcijfers over de koopmarkt, zoals de gemiddelde

woningzoekenden doen dus concessies en komen

verkochte woningen gemiddeld juist wat kleiner,

verkoopprijs per m² en de krapte-indicator (paragraaf

uiteindelijk niet in het type woning terecht dat hun

waardoor relatieve waardes alsnog hoger liggen.

5.4).

voorkeur had. Ter illustratie: het aandeel woningzoekenden dat reageert op een eengezinswoning nam niet toe, maar het aandeel reacties op benedenwoningen en etagewoningen zonder lift juist wel, omdat slaagkansen daar ruimer zijn.

5 VRAAGDRUK OP DE HUUR- EN KOOPMARKT

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 79

5.2 SOCIALE HUUR DRUKMATEN NV Jongvolwassenen steeds vaker actief op zoek De grafieken rechts laten zien wat aantal actief

Actief woningzoekenden per leeftijdsgroep 6.000

woningzoekenden is per leeftijdsklasse en in totaal voor de periode 2021-2024 op de Noord-Veluwe. De cijfers voor

2024 zijn tot september. Op basis van deze cijfers is een

5.000 4.000

extrapolatie gemaakt wat dit voor het hele jaar zou 3.000

betekenen.

2.000

Hoewel er het meest actief woningzoekend zijn in de leeftijdsklasse 30 t/m 54 jaar, geeft dit een vertekend beeld. Zo bestaat deze leeftijdsklasse uit 25 ‘leeftijdsjaren’

1.000 0 2021

en is deze groep daarom ook groter. De groep 23 t/m 29 jaar bestaat uit slechts 7 ‘leeftijdsjaren’. De hoeveelheid relatief heel hoog. Sinds 2023 is deze groep al met ruim

14.000

40% toegenomen. Mogelijk komen zij steeds moeilijker aan

10.000

Ook de groep senioren die zoekt naar een (andere) sociale huurwoning wordt steeds groter. Uit het veldwerk blijkt dat hier vooral behoefte is aan grondgebonden

23 t/m 29 jaar

2023 30 t/m 54 jaar

55 t/m 74 jaar

2024 75 jaar en ouder

Aantal actief woningzoekenden

actief woningzoekenden in deze leeftijdsgroep is dan ook

een koopwoning en zoeken ze vaker in de sociale huur.

2022 t/m 22 jaar

12.000 8.000 6.000 4.000 2.000 0 2021

2022

2023

2024

nultredenwoning met vaak een kleine tuin en een

 Boven: aantal actief woningzoekenden per leeftijdsklasse tussen 2021 en 2024 op de Noord-Veluwe. Onder: totaal aantal actief

ontmoetingsruimte.

woningzoekenden tussen 2021 en 2024 op de Noord-Veluwe. Bron: Enserve (2021 t/m 2024).

5 VRAAGDRUK OP DE HUUR- EN KOOPMARKT

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 80

5.2 SOCIALE HUUR DRUKMATEN NV Druk op eengezinswoningen blijft toenemen De grafieken rechts laten zien wat aantal actief woningzoekenden is per woningtype voor de periode 20212024 op de Noord-Veluwe. De cijfers voor 2024 zijn tot

september. Op basis van deze cijfers is een extrapolatie Actief woningzoekenden

gemaakt wat dit voor het hele jaar zou betekenen. Woningzoekenden kunnen op meerdere woningtypen

12.000

reageren, waardoor de som van alle woningtypen hoger uitkomt dan het totaal aantal actief woningzoekenden.

10.000

Zo zoeken de meeste actief woningzoekenden altijd wel op

8.000

Benedenwoning Bovenwoning

een eengezinswoning, maar is de kans op slagen heel laag. Men komt daardoor vaak in woningtypen terecht die niet

Eengezinswoning 6.000

Etagewoning met lift

direct de eerste keuze waren. Woningzoekenden doen dus vaker concessies. Zo is verhoudingsgewijs het aandeel

Etagewoning zonder lift 4.000

nieuwbouwwoning

woningzoekenden dat reageert op een eengezinswoning niet toegenomen, maar het aandeel reacties op

Standplaats

2.000

benedenwoningen en etagewoningen zonder lift juist wel. Dit zien we ook terug bij de resultaten van het veldwerk. Zo kunnen woningzoekenden weinig concessies doen op het eigendom, waardoor er vaker concessies gedaan

0 2021

2022

2023

2024

 Aantal actief woningzoekenden per woningtype tussen 2021 en 2024 op de Noord-Veluwe. Bron: Enserve (2021 t/m 2024).

worden op het budget en type woning. 5 VRAAGDRUK OP DE HUUR- EN KOOPMARKT

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 81

5.2 SOCIALE HUUR DRUKMATEN ZEEWOLDE Ook in Zeewolde huurstarters in de knel

Aantal reacties geplaatst per jaar per groep

Op de vorige pagina’s lieten we zien wat de druk is op de

3.500

sociale huur op de Noord-Veluwe. Hiernaast laten we de

3.000

cijfers zien voor Zeewolde van Woonpalet.

2.500 2.000

De sterkste toename in het aantal reacties dat geplaatst is per jaar tussen 2019 en 2022 bestaat uit de groep starters. Dit is ook de groep die veruit de meeste reacties heeft geplaatst. Dit hoeft niet altijd te betekenen dat de groep

1.500 1.000 500 0 starter

doorstromer

ook uit veel personen bestaat. Het is vooral vaak een teken

2019

dat een groep moeilijk aan een woning komt en daarom vaak reageert. Tegelijkertijd is er een toename te zien van woningzoekenden van bijna alle leeftijdsgroepen. Voornamelijk woningzoekenden in de leeftijdsgroep tot 35

economische binding 2020

maatschappelijke binding 2021

van binding vrijgesteld

overig

2022

Aantal woningzoekenden per jaar per leeftijdsgroep 700 600 500

jaar zijn vaker woningzoekend. Het aantal

400

woningzoekenden in de leeftijdsgroep 75+ is nauwelijks

300

toegenomen. De verhuisgeneigdheid is in deze

200

leeftijdsgroep ook lager.

100 0 18 tot 25 jr

25 tot 35 jr

35 tot 45 jr

45 tot 55 jr 2019

2020

2021

55 tot 65 jr

65 tot 75 jr

>75 jr

2022

 Boven: aantal reacties op woningen per jaar per doelgroep tussen 2019 en 2022. Onder: aantal woningzoekenden per jaar per leeftijdsgroep tussen 2019 en 2022. Bron: Woonpalet (2024).

5 VRAAGDRUK OP DE HUUR- EN KOOPMARKT

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 82

5.3 PARTICULIERE HUUR Particulier huren is naar verhouding duur

CORPORATIEHUUR

PARTICULIERE HUUR

KOOP

NOORD-VELUWE

€ 6,44

€ 16,40

€ 20,37

koopwoning. Het laat ook zien dat je een huurwoning het

Elburg

€ 6,38

-

€ 15,65

best bij een woningcorporatie kunt huren. Daar krijg je

Ermelo

€ 6,53

€ 18,46

€ 20,99

Harderwijk

€ 6,55

€ 17,30

€ 19,19

Hattem

-

€ 15,94

€ 21,72

Nunspeet

€ 6,24

€ 12,38

€ 21,34

Oldebroek

€ 6,72

-

€ 18,90

Putten

€ 6,35

-

€ 22,99

ZEEWOLDE

€ 7,33

€ 15,74

€ 18,77

CORPORATIEHUUR

PARTICULIERE HUUR

KOOP

De schema’s rechts laten zien hoeveel je per maand voor

gemiddeld € 6,44 kwijt voor een corporatiewoning, € 16,40

een vierkante meter woonoppervlakte betaalt in de

voor een middenhuurwoning en € 20,37 voor een

particuliere huursector, en ter referentie in de sociale huur-

en koopsector.

meer oppervlak voor je geld. De krapte op de markt zorgt De vraag naar middenhuur en particuliere huur is de

ervoor dat mensen bereid zijn om zeer veel geld te betalen

afgelopen jaren sterk toegenomen doordat steeds meer

voor een (midden)huurwoning, terwijl ze vaak met bijna

woningzoekenden tussen wal en schip vallen. Een

gelijke maandlasten een koopwoning kunnen kopen. Echter

koopwoning is te duur geworden, en voor een sociale

zijn de koopwoningen die aangeboden worden vaak zo

huurwoning komt deze groep slechts beperkt in

ruim, dat de totaalprijs een belemmerende factor wordt.

EENGEZINS CA. 130 M²

aanmerking. De tabellen rechts laten echter zien dat

APPARTEMENT

woningzoekenden veel geld kwijt zijn per vierkante meter

CA. 75 M²

huurwoning, vooral vergeleken met wat men zou betalen

 Gemiddelde vierkantemeterprijs per maand van corporatie-,

NOORD-VELUWE

€ 8,37

€ 17,90

€ 20,73

bij een corporatiehuurwoning. Het meest is men in de

middenhuur- en koopwoningen, als regiogemiddelde en per gemeente. Bij

Elburg

€ 8,39

€ 15,22

€ 18,16

Ermelo

€ 8,44

€ 16,85

€ 26,15

Harderwijk

€ 8,33

€ 19,54

€ 22,61

Funda, actuele huurprijzen van de corporaties en bedragen die kopers op

Hattem

-

€ 20,93

€ 18,51

dit moment kunnen lenen, onder de huidige hypotheekvoorwaarden. Bron:

Nunspeet

€ 8,48

€ 17,60

€ 19,91

Oldebroek

€ 8,39

-

€ 15,19

Putten

€ 8,80

€ 16,79

€ 26,49

ZEEWOLDE

€ 8,77

€ 16,62

€ 20,76

particuliere huur kwijt aan appartementen in Hattem. Daar betaalt men gemiddeld bijna € 21 per vierkante meter per maand. Het laat tegelijkertijd ook zien dat particuliere huur het gat deels dicht tussen corporatiehuur en koopwoningen. Zo is men op de Noord-Veluwe voor een grondgebonden woning per vierkante meter per maand

5 VRAAGDRUK OP DE HUUR- EN KOOPMARKT

eengezinswoningen keken we naar woningen van ca. 130 m², bij appartementen naar een oppervlakte van ca. 75 m². De prijzen zijn gebaseerd op actueel aanbod aan woningen in de particuliere huur op

BAG (2024), WOZ-registratie gemeenten (2024), VHE-bestanden corporaties (2024), hypotheker.nl (2025) en Funda (voorjaar 2025).

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 83

5.2 KOOP MARKTCIJFERS Putten het duurst, Elburg juist betaalbaarder De grafiek rechtsboven laat zien wat de gemiddelde

Gemiddelde verkoopprijs bestaande woningen per m² € 4.500

Elburg

transactiewaarde van woningen is per gemeente over de afgelopen zes jaar. Over het algemeen stijgt het de

gemiddelde transactieprijs per gemeente, al zijn er soms

Ermelo

€ 4.000

trekt vanuit de Randstad als een ‘olievlek’ over het land

€ 3.500

Hattem

1,8

Putten

4,8

Nunspeet

€ 3.000

Oldebroek € 2.500

Putten

heen, met kleine lokale verschillen. Zo is er vanuit Zwolle ook een ‘olievlek’ met hoge verkoopprijzen die zich over de

Zeewolde

Harderwijk

wat lokale schommelingen. Zo was 2023 een dip, maar stegen de prijzen in 2024 weer. De stijging van de prijzen

Uit hoeveel woningen kon een woningzoekende kiezen?

Oldebroek

2,8

Zeewolde

€ 2.000 2019

2020

2021

2022

2023

Nunspeet

2024

1,5

regio uitstrekt. Dit zien we ook terug in de transactiewaarden per gemeente. Putten heeft de meeste dure woningen terwijl de gemiddelde transactiewaarde in

Gemiddelde totale verkoopprijs bestaande woningen

Hattem

€ 550.000

Elburg

€ 500.000

Ermelo

woning heeft minder vierkante meters). De krapte-indicator

€ 450.000

Harderwijk

laat zien hoeveel keuze een koper heeft op de

€ 400.000

woningmarkt. In alle gemeente is er sprake van een zeer

€ 350.000

gespannen woningmarkt. In Putten lijkt het minder

€ 300.000

gespannen te zijn, maar het beeld is vertekend vanwege

€ 250.000

Elburg juist lager ligt. Harderwijk scoort per vierkante meter hoger dan bij de totale transactieprijs (gemiddelde

het dure aanbod, waardoor bepaalde groepen alsnog misgrijpen. 5 VRAAGDRUK OP DE HUUR- EN KOOPMARKT

2,3

Harderwijk

1,4

Ermelo

1,5

Elburg

1,6

Hattem

Nunspeet Oldebroek Putten 2019

2020

2021

2022

2023

2024

Zeewolde

 Gemiddelde verkoopprijs bestaande koopwoningen, totaal en per m², tussen 2019 en 2024. Bron: CBS Statline

 Gemiddelde ‘krapte-indicator’ over de

(2019-2024), BAG (2022), bewerkt door KAW.

periode Q2 en Q3 2024. Bron: NVM (2024)

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 84

6

UITKOMSTEN VELDWERK

6.1 IN HET KORT Dit hoofdstuk

Uitkomsten in het kort

We gaan hier in op de uitkomsten van de Maptionnaire-

-

Voor veel recent verhuisden was de Noord-Veluwe een

grondgebonden nultredenwoning zocht, maar in een

enquête waarin we inwoners van de Noord-Veluwe

bewuste (eerste) keuze, vaak als onderdeel van een

appartement terechtkwam, meestal omdat aanbod van

bevroegen op hun keuzes en overwegingen bij het

breder palet aan goed bereikbare woonplaatsen:

dat type ontbrak. Er wordt ook veel ingeleverd op prijs,

verhuizen, hun woonwensen en andere wonen-gerelateerde

Amersfoort, Zwolle en andere kernen langs snelwegen.

thema’s. Mensen konden de enquête van medio december

Voor een ander deel was de Noord-Veluwe een

2024 tot medio januari 2025 invullen.

‘second-best-optie’, omdat het in de voorkeurs-

betaalbare segment vrij. We zagen dat senioren die

-

Eerst kijken we naar huishoudens die recent naar de

woonplaats niet lukte. We zien dan grofweg een

doorstromen vaak een woning van meer dan vijf ton

regio Noord-Veluwe zijn verhuisd. Waar kwamen zij

tweedeling: huishoudens die eigenlijk in de omgeving

achterlieten. Die woningen worden vaak gekocht door

vandaan, hoe oriënteerden zij zich, wat waren hun

Amersfoort-Utrecht wilden wonen kiezen vaak voor

huishoudens die op hun beurt een woning in het

verhuismotieven en welke concessies deden zij

gemeenten als Putten of Ermelo, terwijl huishoudens in

betaalbare segment achterlieten. Samen zorgt dit voor

(paragraaf 6.3);

Zwolle zochten vaak in Hattem terechtkomen. De

‘doorstroomtreintjes’. Bouw je dus meer voor senioren,

Daarna kijken we naar de groep met verhuiswensen:

leeftijdsgroep 41 tot 64 jaar oriënteert zich het

dan zul je aan het eind van de verhuisketen merken

wat zijn hun woonwensen en hoe ziet hun gewenste

breedst. Voor hen was de Noord-Veluwe dan ook het

dat ook starters en jonge huishoudens vaker slagen.

-

woning eruit (paragraaf 6.4); -

Er deden ook huishoudens zonder verhuiswensen mee

vaakst een second-best-optie.

-

Met doorstroming speel je bestaande woningen in het

Huurders deden het vaakst een concessie op prijs. Het

Recent verhuisden leveren het vaakst in op type en

verschil tussen zoeken en vinden is het grootst in het

aan de enquête. Zij gaven adviezen mee. Die

prijs. Je zou kunnen zeggen dat veel huishoudens ‘een

segment boven de € 1.150. Maar 5% van iedereen die

beschrijven we kort in paragraaf 6.5.

woningtype kleiner’ eindigden: ze zochten vrijstaand en

wilde huren zocht in dat segment, terwijl 17% daar

vonden een tweekapper of ze zochten een rijwoning en

slaagde. Dat bevestigt het beeld dat de middenhuur

Alle figuren die we laten zien, zijn gebaseerd op de

vonden een appartement. Specifiek bij ouderen zien

een (noodgedwongen) overdrukventiel is van schaarste

enquête. We vermelden daarom niet steeds de bron erbij.

we dat een kwart van de verhuisden eigenlijk een

op de betaalbare koop- en sociale huurmarkt.

6 UITKOMSTEN VELDWERK

-

door alle doelgroepen, maar vaak wel met succes. -

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 86

6.2 METHODIEK: DRIE SPOREN Drie sporen

Representativiteit

Tussen medio december 2024 en begin 2025 vroegen we

Het onderzoek bestaat uit 3.500 respondenten op een

We hebben alle respondenten gewogen op leeftijd en

recent verhuisden naar hun zoekgedrag en vroegen we

populatie van 192.100 inwoners. Om een goede steekproef

huishoudenstype. Daarmee corrigeerden we de lichte

verhuisgeneigden naar hun woonwensen. Er deden 3.500

te houden onder een populatie van deze omvang zijn 2.372

oververtegenwoordiging van 65-plussers.

respondenten mee. In Zeewolde is de enquête niet

respondenten nodig. Dit aantal is ruimschoots gehaald.

verspreid. We maakten onderscheid tussen drie groepen:

Recent verhuisden

1. Recent verhuisden: we bevroegen recent verhuisden op hun zoekgedrag. Het geeft inzichten in de zoekpatronen van groepen en laat bovendien ‘bewezen’ gedrag zien in

Ca. 1.450

plaats van wensdenken. Zo leren we welke concessies recent verhuisden hebben gedaan, welke producten men juist makkelijk vindt en waar gemeenten duidelijk kansen laten liggen.

Ca. 1.400

2. Mensen met wensen: veel inwoners van binnen de regio hebben wel een woonwens, maar hebben die om verschillende redenen (nog) niet waar kunnen maken. Denk

Ca. 3.500

aan jongeren die nog thuis wonen. We vroegen deze groep naar hun belangrijkste woonwensen. 3. ‘Meedenkers’: er zijn ook inwoners die niet recent verhuisd zijn en ook geen woonwens hebben. Deze groep

Ca. 650

Woonwens

vroegen we om mee te denken.

‘Meedenkers’ 6 UITKOMSTEN VELDWERK

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 87

6.2 METHODIEK: DRIE SPOREN Manier van verspreiden beïnvloedt aantal reacties Hattem

De cirkeldiagrammen hiernaast laten zien hoeveel reacties Oldebroek

er per ‘spoor’ binnen zijn gekomen. De verhoudingen tussen de verschillende sporen per gemeente is sterk

82

beïnvloed door de manier van verspreiden. Zo hebben Elburg

sommige gemeenten minder inwoners per brief aangeschreven dan anderen, terwijl andere gemeenten

103

juist weer meer berichten op sociale media hebben Harderwijk

geplaatst. Over het algemeen kunnen we zeggen dat we voldoende reacties binnen hebben om uitspraken te kunnen

Nunspeet

79

59 72

139

223

210

196

131 420

doen per gemeente. Bij weinig reacties laten we alleen

95

360

opvallende zaken en afwijkingen zien.

Ermelo Putten 81

Recent verhuisden

111

171

289

197

225 118

132

Woonwens ‘Meedenkers’

6 UITKOMSTEN VELDWERK

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 88

6.3 RECENT VERHUISDEN HERKOMST Grote spreiding herkomst recent verhuisden De kaarten rechts laten zien waar mensen vandaan komen die geen binding hebben met de regio Noord-Veluwe (rood), waar mensen vandaan komen die eerder in de

regio zijn opgegroeid (blauw) en mensen die er niet zijn opgegroeid, maar er al wel eerder hebben gewoond (geel). De conclusie is helder: veel recent verhuisden hebben een binding met de regio en woonden voor hun recentste verhuizing ook al in een van de regiogemeenten. Van de groep die geen binding met de regio heeft, woonde het grootste deel eerst in de regio Utrecht-Amersfoort, in de rest van de Randstad of in de omgeving van Zwolle. Soms komen huishoudens uit Noord-Nederland. Ze komen juist zelden uit Zeeland, Noord-Brabant of Limburg.

Mensen zonder binding met de regio Noord-Veluwe

Ik ben opgegroeid in de regio Noord-Veluwe Ik heb ooit eerder in de regio Nooit-Veluwe gewoond maar ben hier niet opgegroeid

6 UITKOMSTEN VELDWERK

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 89

6.3 RECENT VERHUISDEN ORIËNTATIE Drie duidelijke zoekrichtingen Recent verhuisden zijn gevraagd naar hun oriëntatieproces voordat zij een woning vonden op de Veluwe. We vroegen mensen wat zij als eerst zochten, en waar zij eventueel nog

meer zochten. Duidelijk is dat veel mensen echt een bewuste keuze maakten om op de Veluwe te gaan wonen. Naast de Veluwe zijn Amersfoort, Zwolle en de kernen tussen Apeldoorn en Zwolle aan de A50 plekken waar als eerst werd gezocht. Vanuit die ‘eerste zoekplekken’ heeft men dus uiteindelijk een woning op de Veluwe gevonden. Kijken we naar waar mensen nog meer hebben gezocht (de rechter afbeelding) dan zien we eigenlijk hetzelfde beeld, maar dan versterkt. Er zijn drie beelden te onderscheiden (ook op basis van de kaarten op de volgende pagina): 1.

Mensen zoeken een woning op de Veluwe en zoeken daarom ook op de regio Noord-Veluwe;

2.

Mensen zoeken een woning rondom Amersfoort en oriënteren zich dan ook aan de zuidkant van de regio;

3.

Mensen zoeken een woning rondom Zwolle en oriënteren zich aan de noordkant van de regio.

6 UITKOMSTEN VELDWERK

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 90

6.3 RECENT VERHUISDEN ORIËNTATIE Oriëntatie recent verhuisden per gemeente

Elburg

Harderwijk

Oldebroek

Ermelo

Hattem

Putten

‘t Harde

Nunspeet

Wezep

Op de vorige pagina lieten we zien hoe alle verhuisden zich hebben georiënteerd. Hiernaast zoomen we in op de voorzieningenkernen waar men uiteindelijk is komen

wonen. Op de vorige pagina benoemden we dat veel mensen zich rondom de regio Amersfoort oriënteren. Dit zien we vooral terug in Putten en Ermelo. Deze kernen concurreren bijvoorbeeld met plekken als Soest, Ede en Apeldoorn. Kernen als Elburg, Hattem, Wezep en in mindere mate Oldebroek bedienen juist vaker een vraag vanuit de regio Zwolle en concurreren dan ook met plekken die vanuit Zwolle goed te bereiken zijn (A50, N337). Nunspeet bedient juist de hele regio en ziet dan ook de druk op de woningmarkt van twee kanten komen. Opvallend voor Nunspeet is dat veel mensen (t.o.v. de andere kernen) eerst zochten op andere kernen binnen de regio Noord-Veluwe. ‘t Harde kent hetzelfde beeld als Nunspeet, maar wel veel lokaler. ‘t Harde heeft ook een sterke relatie met Elburg. Harderwijk is heel vaak een bewuste eerste keuze om te gaan zoeken. Veel mensen vinden er uiteindelijk een woning, al zijn er uiteindelijk ook mensen uitgeweken naar Nunspeet, Ermelo en Putten. 6 UITKOMSTEN VELDWERK

De kaarten zijn scherp genoeg om uit te vergroten.

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 91

6.3 RECENT VERHUISDEN ORIËNTATIE Duidelijke verschillen tussen leeftijdsgroepen

18 t/m 25 jaar

41 t/m 64 jaar

26 t/m 40 jaar

65 jaar en ouder

Waar we op de vorige pagina’s ingingen op het zoekproces per voorzieningenkern, maken we hier een onderscheid tussen leeftijdsgroepen. Over het algemeen ontstaat er een

beeld dat jongvolwassenen erg gehecht zijn aan de regio en vrij dicht bij huis zoeken. Naarmate men ouder wordt, en in een deel van de gevallen een gezin zal vormen, is men bereid verder te reizen. Een ruime woning die voldoet aan de woonwensen is dan belangrijker dan de specifieke locatie. Daarnaast zijn woningzoekenden tussen de 26 en 64 jaar ook veel vaker georiënteerd op plekken met veel werkgelegenheid zoals Amersfoort en Zwolle. Zo zochten mensen in deze leeftijdsgroep veel vaker dan andere leeftijdsgroepen een ruime woning met veel buitenruimte in het groen. Hier wordt het zoekgebied dan ook voor verruimd.

6 UITKOMSTEN VELDWERK

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 92

6.3 RECENT VERHUISDEN AFSTAND VANAF EERSTE ZOEKPLAATS Zoekgebied aan de zuidkant ruimer Voor de verschillende gemeenten hebben we gekeken naar de afstand tussen de eerste zoeklocatie van recent verhuisden en de woning waar ze terecht zijn gekomen na 2,2 km

de verhuizing. Een groot deel van de woningzoekenden

2,2 km

vindt vaak de woning op de plek waar ze die ook zochten,

Hattem Oldebroek

maar een deel wijkt ook echt uit. Voorbeeld: mensen die Ermelo als voorkeur hadden, weken gemiddeld 3,1

1,8 km

kilometer uit om een woning te vinden. De grootste

Elburg

‘uitwijking’ zit dan ook binnen de zuidelijke gemeenten.

verhuisden wijken minder ver uit

Toch vindt gemiddeld genomen meer dan de helft van de recent verhuisden een woning binnen 1 kilometer van de

2,4 km

2,3 km

eerste zoekplaats. In Ermelo vonden recent verhuisden het

Harderwijk

Nunspeet

minst vaak een woning binnen vijf kilometer van de eerste

3,1 km

zoekplaats. Met andere woorden: in Ermelo komen recent verhuisden het vaakst uit een andere gemeente. Dit beeld komt overeen met de ‘zoekpluim’ die te zien is op pagina

91.

Ermelo 2,8 km Putten

Verhuisden wijken verder uit

6 UITKOMSTEN VELDWERK

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 93

6.3 RECENT VERHUISDEN VERHUISREDENEN Ruim wonen met een grote tuin populair

Daarna neemt de noodzaak af om een ruime woning te

gevallen mee bezig. Kijken we naar het wisselen van

Recent verhuisden die aangaven (o.a.) te zijn verhuisd

hebben. Kleiner wonen en een gelijkvloerse woning is vaker

eigendom, dan zijn het vooral mensen onder de 40 die van

vanwege de woning (42%) gaven in ongeveer de helft van

voor senioren de reden om te zoeken naar een andere

een huur- naar een koopwoning willen. Mensen die de

de gevallen aan ruim te willen wonen en een grote

woning. Daarbij ook inleveren op de grootte van de tuin

switch van een koopwoning naar een huurwoning willen

buitenruimte te willen. Voornamelijk mensen in de

gaat veel mensen toch te ver. Opvallend: ook de

maken zijn in de meeste gevallen 65-plus.

leeftijdsgroep tussen de 26 en 40 jaar vinden dit belangrijk.

leeftijdsgroep 41 t/m 64 jaar is hier al in ca. 20% van de Als u 'andere woning' koos, wat was dan in het bijzonder de reden?

60%

Afleesvoorbeeld: 42% van de respondenten die aangaf verhuisd te zijn omdat men een andere woning wou, wil een gelijkvloerse woning.

50%

40%

30%

20%

10%

0%

Ik wilde kleiner wonenIk wilde ruimer wonen Ik wilde een grotere Ik wilde een kleinere Ik wilde een beter Ik wilde een woning tuin of buitenruimte tuin of buitenruimte onderhouden woning met lagere energiekosten

6 UITKOMSTEN VELDWERK

Ik wilde goedkoper Ik wilde een woning Ik wilde een wonen die naar mijn wensen gelijkvloerse woning aan te passen is (slaap- en badkamer beneden)

Ik wilde kopen in plaats van huren

Ik wilde huren in plaats van kopen

Ik wilde zelf een woning bouwen / een nieuwbouwwoning

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 94

6.3 RECENT VERHUISDEN VERHUISREDENEN De Veluwe wordt gevonden op haar kwaliteiten Op de vorige pagina lieten we de resultaten zien van

regio weten te vinden. Ruime woningen met een grote ruin,

verhuisden die aangaven te zijn verhuisd vanwege de

maar dus ook zeker de rustige en/of groene omgeving

woning. Hieronder laten we zien wat de verhuisredenen

wordt gezocht. Dit wordt door alle leeftijdsgroepen veel

waren van mensen die verhuisd zijn vanwege de omgeving

gezocht. Ook de nabijheid van vrienden en/of familie wordt

(30%). Duidelijk is dat verhuisden de kwaliteiten van de

als belangrijk criterium gezien in de zoektocht.

90% 80% 70% 60% 50% 40%

Afleesvoorbeeld: 15% van de respondenten die aangaf verhuisd te zijn om in een andere plek of buurt te wonen, wou dat omdat men een levendigere of meer stedelijke plek zocht.

30% 20% 10% 0% Ik wilde dichter bij vrienden en/of familie wonen

Ik wilde dichter bij een school of opleiding wonen

6 UITKOMSTEN VELDWERK

Ik wilde dichter bij werk wonen

Ik wilde dichter bij Ik wilde dichter bij Ik zocht een plek met Ik zocht een rustigere Ik zocht een Ik zocht een plek met Ik zocht een veiligere een zorgvoorziening winkels/voorzieningen een betere of groenere omgeving levendigere of meer emotionele waarde omgeving wonen wonen bereikbaarheid stedelijke plek

Ik zocht een kindvriendelijke omgeving

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 95

6.3 RECENT VERHUISDEN CONCESSIES Weinig concessies op eigendom, veel op woningtype Hiervoor hebben we veel gekeken naar het zoekgedrag van

dan weer wel veel vaker het geval bij mensen die zochten

verhuisden en de reden dat ze verhuisd zijn. Niet iedereen

op een rij- of hoekwoning. Er is ook een onvervulde

vindt precies wat hij of zij zoekt. Dat dat niet altijd op de

behoefte aan levensloopbestendig wonen met een kleine

voorkeurslocatie was, zagen we al op pagina 90-92, maar

tuin. Zo belandt een kwart van de mensen die een

ook op de woningtype doet men concessies. Zo worden

levensloopbestendige woning met een kleine tuin zoekt in

’betaalbare’ woningen zoals appartementen en rijwoningen

een appartement. Uiteindelijk doet men dus veel concessies

vaker gevonden dan dat mensen hier direct op zoeken.

op het gewenste woningtype, maar zelden op het gezochte

Verhuisden die o.a. zochten op een vrijstaande woning

eigendom. We hebben het dan dus alleen over mensen die

kwamen vaker terecht in een twee-onder-een-kapwoning of

dus al verhuisd zijn. Er zijn veel woningzoekenden die nog

rij- of hoekwoning dan in een vrijstaande woning. Ze

geen concessie hebben kunnen doen omdat ze nog niks

kwamen echter zelden terecht in een appartement. Dit is

konden vinden.

80% 70%

60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% Koopwoning

Huurwoning van Huurwoning van een een particuliere woningcorporatie verhuurder

Gezocht

Gevonden

40% Afleesvoorbeeld: vrijstaande woningen worden in de NoordVeluwe vaker gezocht dan uiteindelijk gevonden.

35% 30% 25% 20% 15% 10%

5% 0% Rij- of hoekwoning

Twee-onder-één-kapwoning

Vrijstaande woning

Appartement of flat

Gezocht 6 UITKOMSTEN VELDWERK

Beneden- of bovenwoning

Bedrijfswoning of woning in het buitengebied

Levensloopbestendige woning met kleine tuin

Gevonden WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 96

6.3 RECENT VERHUISDEN CONCESSIES Veel concessies op prijs, maar wel met succes

30% procent een concessie gedaan op de prijs. Slechts

woningzoekenden die tussen wal en schip vallen. Zij komen

De tabellen hieronder laten zien wat de concessie is

enkelen daarvan hebben juist een goedkopere woning

er moeilijk tussen op de koopmarkt, maar verdienen vaak

geweest in de koop- en huurprijs van recent verhuisden. In

gevonden dan gezocht. In de sociale huursector ligt het

ook te veel voor een sociale huurwoning of stonden niet

algemene zin is te stellen dat des te goedkoper mensen

aandeel dat een concessie deed op de prijs veel hoger. De

lang genoeg ingeschreven. De open reacties waarom

zoeken, des te vaker ze uiteindelijk toch duurder uitkomen.

helft van de recent verhuisden heeft een woning gevonden

mensen in deze woning zijn gaan wonen bestaat dan ook

Er wordt immers al gezocht naar de betaalbaarste

in een andere prijsklasse dan gezocht. Opvallend is dat

zeer vaak uit ‘ik kon niet anders’ en ‘het was het enige die

woningen, dus kan er op dat vlak geen concessie gedaan

zeer weinig huurders een huurwoning van meer dan

beschikbaar was’. Alle huurders die een concessie deden op

worden. De prijs of locatie blijven dan nog over. Onder

€ 1.150 zoeken, maar wel veel hier uiteindelijk in

prijs hadden dan ook veel problemen met het gebrek aan

respondenten die verhuisd zijn naar een koopwoning heeft

terechtkomen. Het is een overdrukventiel voor

aanbod in de gewenste prijsklasse.

45%

30%

40% 25%

35% 30%

20%

25% 15%

20% 15%

10%

10% 5%

5% 0%

0% Minder dan € 250.000

Tussen € 250.000 en € 300.000

Tussen € 300.000 en € 400.000 Gezocht

6 UITKOMSTEN VELDWERK

Gevonden

Tussen € 400.000 en € 500.000

Meer dan € 500.000

Minder dan € 650

Tussen € 650 en € 700

Tussen € 700 en € 880 Tussen € 880 en € 1.150 Gezocht

Meer dan € 1.150

Gevonden

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 97

6.3 RECENT VERHUISDEN CONCESSIES Concessies op ruimte, parkeren vaak heel belangrijk

woning te hebben. Dit werd het vaakst aangegeven door

niet direct op zochten. Zij hebben waarschijnlijk vaker een

Naast dat woningzoekenden concessies kunnen doen op de

recent verhuisden onder de 25 jaar. Zij doen vooral

concessie gedaan op woningtype of locatie. Alleenstaanden

locatie, de prijs, het eigendom, het oppervlakte en type

opvallend vaak een concessie in ruimte in een huurwoning

zochten af en toe weinig ruimte in de woning, maar vonden

woning, kunnen er ook concessies gedaan worden op

van een particuliere verhuurder. Jongvolwassenen onder de

dat uiteindelijk niet.

eigenschappen van de woning. Concessies gaan vaak

25 doen ook het vaakst een concessie op gemakkelijk

meerdere kanten op. Zo zijn er in totale zin meer mensen

parkeren bij de woning. Zij zoeken namelijk vaker naar

Gemakkelijk parkeren is ook een duidelijke wens van velen.

die veel ruimte vinden dan het aantal mensen die het

woningen in het centrum van een kern waar parkeren vaak

Binnen de verschillende leeftijden zitten er weinig

zochten. Echter zijn daarbinnen mensen die wel veel ruimte

moeilijker is. Woningzoekenden tussen de 41 en 64 jaar

verschillen tussen, behalve dat recent verhuisden onder de

zochten, maar uiteindelijk aangaven weinig ruimte in de

vonden juist vaak veel ruimte in de woning, terwijl ze daar

25 jaar dus vaker concessies hebben moeten doen.

70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% Veel ruimte in de woning

Weinig ruimte in de woning

Grote buitenruimte (tuin of balkon)

Kleine buitenruimte (tuin of balkon)

Weinig of geen onderhoud

Hoogwaardige/moderne afwerking

Gezocht

6 UITKOMSTEN VELDWERK

Duurzaam

Lage energiekosten

Hoge energiekosten

Bijzondere uitstraling

Geschikt om aan te Gemakkelijk parkeren passen of te verbouwen bij de woning

Gevonden

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 98

6.3 RECENT VERHUISDEN DOORSTROMING KOOP Doorstroming zorgt voor betaalbaarheid

Wat laten huishoudens achter die een woning kopen met een waarde hoger dan € 500.000?

Meer dan € 500.000

De grafieken rechts laten zien welke woningen achtergelaten worden door huishoudens die een woning

Tussen € 400.000 en € 500.000

met een koopprijs boven de € 500.000 kopen (boven) en

door senioren die verhuizen naar een levensloopbestendige

Tussen € 300.000 en € 400.000

woning met een kleine tuin of een appartement (onder). Tussen € 250.000 en € 300.000

Huishoudens die een woning kochten met een prijs boven

Minder dan € 250.000

de € 500.000 laten in ongeveer 45% van de gevallen een 0%

woning achter die goedkoper is dan de woning die is

10%

20%

30%

40%

50%

60%

aangekocht. In iets meer dan de helft van de gevallen laten zij een woning achter in dezelfde prijscategorie. Senioren laten juist heel vaak een woning achter die duurder is dan

Wat laten senioren achter die in een levensloopbestendige woning of appartement gaan wonen achter?

Meer dan € 500.000

€ 500.000. Zij zorgen dus niet direct voor veel betaalbare woningen, maar spelen wel woningen vrij die de huishoudens ‘een segment lager’ weer kunnen kopen. Gezamenlijk zorgen zijn voor een ‘doorstroomtrein’. Er zullen bij het bouwen van seniorenwoningen veel dure

Tussen € 400.000 en € 500.000

Tussen € 300.000 en € 400.000

Tussen € 250.000 en € 300.000

woningen vrijkomen, maar die gaan juist weer naar mensen die daar weer betaalbare woningen voor achterlaten.

6 UITKOMSTEN VELDWERK

Minder dan € 250.000 0%

10%

20%

30%

40%

50%

60%

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 99

6.4 WOONWENSEN VIERKANTE METERS Jong óf oud zoekt kleine en compacte woning Op de vorige pagina’s lieten we de resultaten zien van mensen die recent verhuisd zijn. Op de volgende pagina’s gaan we in op mensen die een woonwens hebben.

De tabellen rechts laten het gewenste aantal vierkante meters zien van mensen met woonwensen en het huidige aantal vierkante meters. Ongeveer de helft van de woningzoekenden zoekt een woning met een oppervlakte

GEZOCHT

< 50 M²

50 M² - 65 M²

65 M² - 85 M²

85 M² - 100 M²

100 M² - 150 M²

> 150 M²

EINDTOTAAL

Jonger dan 25 jaar

8%

24%

26%

7%

31%

5%

100%

Tussen 26 en 40 jaar

2%

7%

18%

5%

47%

22%

100%

Tussen 41 en 64 jaar

1%

2%

18%

13%

40%

26%

100%

65 jaar of ouder

0%

5%

20%

24%

43%

8%

100%

GEMIDDELD

4%

11%

21%

10%

38%

15%

100%

lager dan 100 m². Echter zitten er grote onderlinge verschillen tussen de leeftijdsgroepen. Zo willen

HUIDIG

< 50 M²

50 M² - 65 M²

65 M² - 85 M²

85 M² - 100 M²

100 M² - 150 M²

> 150 M²

EINDTOTAAL

huishoudens jonger dan 25 juist vaak een redelijk kleine

Jonger dan 25 jaar

35%

11%

14%

6%

19%

15%

100%

woning, tot ze iets ouder worden en wellicht een gezin

Tussen 26 en 40 jaar

17%

14%

21%

9%

30%

10%

100%

gaan vormen. Dan is er juist behoefte aan meer vierkante

Tussen 41 en 64 jaar

4%

7%

8%

8%

46%

28%

100%

meters. Naarmate men ouder wordt, verdwijnt die behoefte

65 jaar of ouder

0%

3%

7%

3%

40%

46%

100%

aan veel vierkante meters juist, maar helemaal terug naar

GEMIDDELD

13%

9%

12%

7%

35%

24%

100%

een kleine woning met minder dan 85 m² is zelden een wens. Toch laten senioren, mits ze verhuizen, wel vaak woningen achter met veel vierkante meters. Ook tussen kernen zitten verschillen. Senioren die in Harderwijk wonen kleiner en willen ook kleiner wonen dan andere kernen op de Veluwe.

6 UITKOMSTEN VELDWERK

WOONBEHOEFTEONDERZOEK NOORD-VELUWE EN ZEEWOLDE | 17 APRIL 2025 | DEFINITIEF | 100

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15664640/1