CConstaterende datErmelo
Koppel je AI →
Document · PDF

Jaarstukken 2023 e240026976

Gemeenteraad 10 juli 2024, gemeente ErmeloBij agendapunt: Jaarstukken 202354.812 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 6 van 7

J.L. Vissers

Gemeentesecretaris

M.E. HavemanSchussel Griffier

Omvang dienstverband (in fte) Dienstbetrekking?

1 januari 31 december 1,0 Ja

1 januari 31 januari 1,0 Ja

1 mei 31 december 1,0 Ja

Individueel WNT-maximum

€ 223.000,00

€ 18.583,33

€ 148.666,67

€ 135.784,95

€ ​9.364,30

€ 63.096,98

€ ​22.455,96 € ​158.240,91

€ ​1.276,75 € ​10.641,05

€ 9.722,08 € 72.819,06

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

€ 158.240,91

€ 10.641,05

€ 72.819,06

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

1 januari 31 december 1,0

1 januari 31 december 1,0

€ 129.890,00

€ 94.075,07

€ 22.259,04 € 152.149,04

€ 15.983,04 € 110.058,11

Functie​ Gegevens 2023 Aanvang en einde functievervulling in 2023

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal -/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totaal bezoldiging 2023 Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling Gegevens 2022 Aanvang en einde functievervulling in 2022 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Bezoldiging 2022 Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Totaal bezoldiging 2022

74

Griffier

Individueel WNT-maximum 2022

€ 216.000,00​

€ 216.000,00

Leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking Bedragen x € 1,00 J.L. Vissers ​Functiegegevens Griffier Kalenderjaar 2023 Periode functievervulling in het kalenderjaar (aanvang – 1 januari - 30 april einde) Aantal kalendermaanden functievervulling in het 4 kalenderjaar Omvang van het dienstverband in uren per kalenderjaar 392 Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum Maximum uurtarief in het kalenderjaar € 212,00 Maxima op basis van de normbedragen per maand € 118.000,00 Individueel toepasselijke maximum gehele periode € 83.104,00 kalendermaand 1 t/m 12 Bezoldiging (alle bedragen exclusief btw) Werkelijk uurtarief lager dan het maximum uurtarief Bezoldiging in de betreffende periode € 35.280,00 Bezoldiging gehele periode kalendermaand 1 t/m 12 € 35.280,00 -/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Bezoldiging

2022

€ 206,00

€ 0,00

N.v.t.

N.v.t.

€ 35.280,00

€ 0,00

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

Balans met toelichting Balans

Balans per 31 december 2023 Activa Vaste activa Immateriële vaste activa - Kosten verbonden aan het sluiten van geldleningen en het saldo van agio/disagio - Kosten van onderzoek en ontwikkeling - Bijdragen aan activa in eigendom van derden

bedragen x € 1.000,00

Ultimo 2023

Ultimo 2022 Passiva Vaste passiva 0 Eigen vermogen - Algemene reserves

0

- gronden uitgegeven in erfpacht - overige investeringen met een economisch nut

103.161

77.268

85.468 Voorzieningen - Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's - Onderhoudsegalisatievoorzieningen 63.451 - Voorzieningen voor toekomstige vervangingsinvesteringen met heffing 5.453 - Door derden beklemde middelen met een specifieke aanwendingsrichting

- Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven

5.756

- Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut

20.137

16.564

Financiële vaste activa

11.541

11.458 Vaste schulden met een rentetypische looptijd van een jaar of langer - Obligatieleningen 795 - Onderhandse leningen van: - binnenlandse pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen - binnenlandse banken en overige financiële instellingen - binnenlandse bedrijven - overige binnenlandse sectoren - buitenlandse instellingen, fondsen, banken, bedrijven en overige sectoren - Door derden belegde gelden 6.660 - Waarborgsommen

- Kapitaalverstrekkingen aan: - deelnemingen - gemeenschappelijke regelingen

795

- overige verbonden partijen - Leningen aan: - woningbouwcorporaties - deelnemingen - overige verbonden partijen - Overige langlopende leningen u/g

6.743

Ultimo 2022

65.478 8.408

54.536 7.222

45.938 11.132

33.773 13.541

15.398 4.138

14.865 4.009

888

1.272

10.372

9.584

64.551

70.101

64.550

70.100

1

1

- Bestemmingsreserves 0 - Voor egalisatie van tarieven

0

- Overige bestemmingsreserves - Resultaat na bestemming

Materiële vaste activa - Investeringen met een economisch nut

Ultimo 2023

75

- Overige uitzettingen met een rentetypische looptijd van een jaar of langer Totaal vaste activa Vlottende activa Voorraden

- Grond- en hulpstoffen: - overige grond- en hulpstoffen - Onderhanden werk, waaronder gronden in exploitatie - Gereed product en handelsgoederen - Vooruitbetalingen

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar - Vorderingen op openbare lichamen - Verstrekte kasgeldleningen aan openbare lichamen - Verstrekte kasgeldleningen - Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar - Rekening-courant met het Rijk - Rekening-courantverhoudingen met niet financiele instellingen - Overige vorderingen - Overige uitzettingen

4.003

114.702

1.351

1.351

36.597 7.522

4.003

96.926 Totaal vaste passiva Vlottende passiva 940 Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar - Kasgeldleningen - Banksaldi 940 - Overige schulden

48.744 Overlopende passiva 7.296 - Nog te betalen bedragen

27.682

39.113

1.393

2.335

Liquide middelen - Kas- en banksaldi

408 408

404 404

Overlopende activa

6.875

6.999

145.427

139.502

2.275

3.286

2.275

3.286

12.231

11.225

5.287

4.293

- Vooruitontvangen overheidsbijdragen met een specifiek bestedingsdoel: - Eurpese overheid - Rijk

4.291

3.802

- Overige Nederlandse overheden - Overige vooruitontvangen bedragen

2.377 276

1.876 1.254

Totaal vlottende activa

45.231

57.087 Totaal vlottende passiva

14.506

14.511

Totaal generaal

159.933

154.013 Totaal generaal

159.933

154.013

107.090

107.300

Gewaarborgde geldleningen en garantstellingen

Toelichting op de balans Activa

Vaste activa

Immateriële vaste activa bedragen x € 1.000,00

Kosten afsluiten geldleningen/saldo agio en disagio Kosten onderzoek en ontwikkeling Bijdragen aan activa in eigendom van derden Totaal Materiële vaste activa Investeringen

2023​

2022​

0 0

0 0

2023

2022​

5.756 77.268 3.285 16.852

5.453 63.451 3.490 13.074

103.161

85.468

bedragen x € 1.000,00

In erfpacht uitgegeven gronden Waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Overige investeringen met een economisch nut Investeringen in de openbare ruimte met uitsluitend maatschappelijk nut Investeringen in de openbare ruimte met uitsluitend maatschappelijk nut vanaf 2017 geactiveerd Totaal investeringen

Het onderstaande overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de overige investeringen met economisch nut over 2023 weer. Activasoort Boekwaarde HerrubriceringInvesteringenDesinvesteringenAfschrijvingenBijdragen AfwaarderingenBoekwaarde 1-1 van 31-12 bedragen x € 1.000,00 derden

76

Gronden en 1.113 terreinen Woonruimten 274 146 Bedrijfsgebouwen 47.848 17.186 -45 -760 -2.368 Grond-, weg-, en 1.784 182 -61 waterbouwkundige werken Vervoersmiddelen 791 -173 Machines, 9.991 -31 133 -323 apparaten en installaties Overige materiële 1.650 31 12 -110 -2 vaste activa Totaal 63.451 0 17.659 -45 -1.428 -2.370 * Betreft 1 object welke ten onrechte onder machines, apparaten en installaties was verantwoord, nu geherrubriceerd naar overige materiële vaste ctiva.

1.113 420 61.861 1.905 618 9.770 1.581 77.268

Het onderstaande overzicht geeft het verloop van de boekwaarde over 20223 weer van de investeringen met economisch nut waarvoor ten bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven: Activasoort Boekwaarde HerrubriceringInvesteringenDesinvesteringenAfschrijvingenBijdragen AfwaarderingenBoekwaarde 1-1 van 31-12 bedragen x € 1.000,00 derden Grond-, weg-, en 5.440 585 -23 -258 5.744 waterbouwkundige werken Bedrijfsgebouwen Machines, apparaten en installatie Totaal

0 13 5.453

585

-23

-1

12

-259

5.756

Het onderstaande overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de investeringen met maatschappelijk nut over 2023 weer: Activasoort Boekwaarde InvesteringenDesinvesteringenAfschrijvingenBijdragen AfwaarderingenBoekwaarde 1-1 van 31-12 bedragen x € 1.000,00 derden Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen 622 -34 588 Grond-, weg-, en 14.344 4.572 -593 -648 17.675 waterbouwkundige werken Overige materiële 1.598 347 -15 -56 1.874 vaste activa Totaal 16.564 4.919 -642 -704 20.137

Eenmalige afschrijvingen In 2023 hebben er geen eenmalige afschrijvingen plaatsgevonden. Mogelijk af te stoten vaste activa Niet van toepassing. Financiële vaste activa Het verloop van de financiële vaste activa gedurende het jaar 2023 wordt in onderstaand overzicht weergegeven: Boekwaarde InvesteringenDesinvesteringen Aflossingen / AfwaarderingenBoekwaarde 1-1 Afschrijvingen 31-12 bedragen x € 1.000,00 Kapitaalverstrekkingen aan: - deelnemingen - gemeenschappelijke regelingen - overige verbonden partijen Leningen aan: woningbouwcorporaties - deelnemingen - overige verbonden partijen Overige langlopende leningen u/g

795

6.660

795

85

-2

77

6.743

Overige uitzettingen met een rentetypische looptijd van een jaar of langer Bijdragen aan activa in eigendom van derden Totaal

4.003

11.458

4.003

85

-2

11.541

Ermelo heeft € 4.000.000,00 in langlopende deposito's uitgezet. Gezien het langlopende karakter zijn de deposito's als een financieel vast actief gepresenteerd. De deelnemingen betreffen: Inclusief Groep/voormalig RNV € 433.000,00 Alliander € 155.000,00 Bank Nederlandse Gemeenten € 170.000,00 Afvalsturing € 27.000,00 Recreatiegemeenschap Veluwe Holding € 7.000,00 Vitens € 2.000,00 Handel & ambacht, garantiekap. R.D.C. € 400,00 De langlopende leningen u/g betreffen: Renteloze lening woningbouw € 37.000,00 Startersleningen woningbouw € 2.343.000,00 Duurzaamheidssttimuleringsleningen woningbouw € 1.527.000,00 Overbruggingskrediet onderwijs € 500.000,00 Alliander € 1.566.000,00 Toekomstbestendig wonen € 750.000,00 Hypothecaire lening woningbouw € 20.000,00

Vlottende activa

Voorraden De in de balans opgenomen voorraden worden uitgesplitst naar de volgende categorieën: 2023 bedragen x € 1.000,00 Grond- en hulpstoffen, gespecificeerd naar: - niet in exploitatie genomen bouwgronden - overige grond- en hulpstoffen Onderhanden werk, waaronder bouwgrond in exploitatie 1.351 Gereed product en handelsgoederen Vooruitbetalingen Totaal 1.351

2022

940

940

Van de bouwgronden in exploitatie kan van het verloop in 2023 het volgende overzicht worden gegeven: In onderstaande tabel kunnen kleine afrondingsverschillen voorkomen. Boekwaarde Van InvesteringenOpbrengstenWinstuitnameAanwenden Boekwaarde Voorziening Balanswaarde 1-1 gronden verlies31-12 verlies31-12 bedragen x € niet in voorziening latend 1.000,00 exploitatie complex** Het -84 19 -2.134 1.983 -216 Trefpunt * Veldzicht 1.024 473 -​43 113 1.567 Noord fase 4 Totaal 940 492 -2.177 2.096 1.351 Nog te maken kosten 1.145 Nog te verwachten opbrengsten -2.743 Verwacht exploitatieresultaat (voordelig) -247 * De afwijking op de boekwaarde van Het Trefpunt heeft te maken met een btw-correctie uit het verleden doordat er een naheffingsaanslag is opgelegd met betrekking tot voorgaande jaren. ** De verliesvoorzieningen worden, conform het BBV, verminderd op de geactiveerde kosten. Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar De in de balans opgenomen uitzettingen met een looptijd van een jaar of minder kunnen als volgt gespecificeerd worden: Uitzettingen Saldo Voorziening Gecorrigeerd Gecorrigeerd korter dan een 31-12-2023 oninbaarheid saldo saldo jaar 31-12-2023 31-12-2022 bedragen x € 1.000,00

Vorderingen op openbare lichamen Verstrekte kasgeldleningen aan openbare lichamen

7.522

7.522

78

7.296

Verstrekte kasgeldleningen Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Rek. crt. met het Rijk Rek. crt. verhoudingen met niet financiele instellingen

27.682

27.682

Overige 1.838 445 1.393 vorderingen Overige uitzettingen Totaal 37.042 445 36.597 De voorziening oninbaarheid betreft de voorziening dubieuze debiteuren voor reguliere vorderingen van € 57.000,00 en vorderingen van Sociale Zaken van € 388.256,00.

39.113

2.335

48.744

Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren bedragen x € 1.000,00

Verslagjaar 2023 (1) (2) (3a) = (1) > (2) (3b) = (2) > (1)

Drempelbedrag

1.764 Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4

Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Ruimte onder het drempelbedrag Overschrijding van het drempelbedrag

393

373

387

406

1.372 -

1.391 -

1.377 -

1.359 -

(1) Berekening drempelbedrag (4a) (4b) (4c)

Begrotingstotaal verslagjaar Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat

(1) = (4b)*0,02 + (4c)*0,002 met een minimum van €1.000.000 als het begrotingstotaal kleiner of gelijk is aan 500 mln. En als begrotingstotaal groter dan € 500 Drempelbedrag miljoen is is het drempelbedrag gelijk aan € 10 miljoen, vermeerderd met 0,2% van het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat.

88.223 88.223

1.764

(2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4 Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist (5a) aangehouden middelen 35.328 33.984 35.603 37.324 (negatieve bedragen tellen als nihil) (5b) Dagen in het kwartaal 90 91 92 92 Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks (2) - (5a) / (5b) 393 373 387 406 schatkist aangehouden middelen Liquide middelen Het saldo van de liquide middelen bestaat uit de volgende componenten: bedragen x € 1.000,00

Kassaldi Banksaldi Totaal

2023

2022

408 408

404 404

2023 342 6.533

2022 478 6.521

Overlopende activa De post overlopende activa kan als volgt worden onderscheiden: bedragen x € 1.000,00

Vooruitbetaalde bedragen Nog te ontvangen bedragen Nog te ontvangen overheidsbijdragen met een specifiek bestedingsdoel

79

Totaal

6.875

6.999

De vooruitbetaalde bedragen per 31 december 2023 van € 342.000,00 zijn te splitsen in: Tussenrekeningen € 20.000,00 Vooruitbetaald in 2023 € 322.000,00 Uitzettingen korter dan één jaar en Overlopende activa hebben overwegend een kortlopend karakter en worden binnen één jaar na balansdatum afgewikkeld.

Passiva

Vaste passiva

E​igen vermogen Het in de balans opgenomen Eigen vermogen bestaat uit de volgende posten: 2023 bedragen x € 1.000,00 Algemene Reserves Bestemmingsreserves: - voor egalisatie van tarieven - overige bestemmingsreserves Resultaat na bestemming Totaal

2022

8.408

7.222

45.938 11.132 65.478

33.773 13.541 54.536

V​oorzieningen De voorzieningen kunnen als volgt worden onderverdeeld: bedragen x € 1.000,00

Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's Onderhoudsegalisatievoorzieningen Voorzieningen voor toekomstige vervangingsinvesteringen met heffing

2023

2022

4.138 888

4.009 1.272

Door derden beklemde middelen met een specifieke 10.372 9.584 aanwendingsrichting Totaal 15.398 14.865 De verliesvoorziening grondexploitatie wordt, conform het BBV, verminderd op de geactiveerde kosten. De voorzieningen dubieuze debiteuren voor reguliere vorderingen en vorderingen van Sociale Zaken worden, conform het BBV, in mindering gebracht op het debiteurensaldo. Voor een verdere toelichting op de reserves en voorzieningen wordt verwezen naar Reserves en Voorzieningen. V​aste schulden, met een rentetypische looptijd van één jaar of langer 2023 bedragen x € 1.000,00 Obligatieleningen Onderhandse leningen: binnenlandse pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen binnenlandse banken en overige financiële instellingen binnenlandse bedrijven overige binnenlandse sectoren buitenlandse instellingen, fondsen, banken, bedrijven en overige sectoren Door derden belegde gelden Waarborgsommen Totaal

2022

64.550

70.100

64.550

70.100

1 64.551

1 70.101

In onderstaand overzicht wordt het verloop van de vaste schulden over het jaar 2023 weergegeven. Saldo Vermeerderingen Aflossingen Saldo 31-12-2022 31-12-2023 bedragen x € 1.000,00 Obligatieleningen Onderhandse 70.100 5.550 64.550 leningen Door derden belegde gelden Waarborgsommen 1 1 Totaal 70.101 5.550 64.551 De totale rentelast voor het jaar 2023 met betrekking tot de vaste schulden bedroeg € 1.085.000,00. Aflossingsverplichting 2024: In 2024 zal € 5.050.000,00 worden afgelost op de onderhandse leningen.

Vlottende passiva

Netto-vlottende schulden, met een rentetypische looptijd korter dan één jaar

80

Onder de vlottende passiva zijn opgenomen: 2023 2.275 12.231 14.506

bedragen x € 1.000,00

Schulden korter dan een jaar Overlopende passiva Totaal

2022 3.286 11.225 14.511

Kortlopende schulden De in de balans opgenomen kortlopende schulden kunnen als volgt worden gespecificeerd: 2023 2022 bedragen x € 1.000,00 Kasgeldleningen Banksaldi Overige schulden 2.275 3.286 Totaal 2.275 3.286 Overlopende passiva De specificatie van de post overlopende passiva is als volgt: 2023 2022 Vooruitontvangen bedragen 276 204 Nog te realiseren anterieure overeenkomsten* 0 1.050 Vooruitontvangen overheidsbijdragen met een specifiek 6.668 5.678 bestedingsdoel Nog te betalen bedragen 5.287 4.293 Totaal 12.231 11.225 * In totaal zal de gemeente een bedrag ter grootte van € 1.204.000,00 ontvangen als anterieure bijdrage. Een deel van het bedrag namelijk € 345.000,00 is ook daadwerkelijk ontvangen en het restantbedrag ad € 850.000,00 staat nog als een invorderingsopdracht open. Een bedrag ter grootte van € 1.050.000,00 wat betrekking heeft op het project Oranjepark is op de balans als vooruitontvangen bedrag gepresenteerd. bedragen x € 1.000,00

In onderstaande tabel wordt de post "Vooruitontvangen overheidsbijdragen met een specifiek bestedingsdoel" gespecificeerd: Omschrijving Saldo Afwikkeling 2023 Nieuw Saldo 1-1-2023 uitgaven vrijval 2023 31-12-2023 bedragen x € 1.000,00 Europese overheid Rijk 3.802 17.941 18.430 4.291 Overige Nederlandse overheden 1.876 563 1.064 2.377 Totaal 5.678 18.504 19.494 6.668

Waarborgen en garanties Het, buiten de telling van de balans, vermelde bedrag voor verstrekte waarborgen aan natuurlijke- en rechtspersonen kan als volgt naar de aard van de geldlening gespecificeerd worden: Geldnemer Aard / Percentage Restant Restant omschrijving borgstelling begin eind jaar bedragen x € 1.000,00 jaar Eleos, Stichting gereformeerde geestelijke financiering 100% 121 114 gezondheidszorg Huize Regenboog Inclusief Groep Sportaccommodaties: afhechting Telgtereng A

Sportaccommodaties: afhechting Telgtereng B

Vestia Groep Woningstichting UWOON (De Groene Zoom)

werkvoorziening garantie afhechting sportpark Telgtereng garantie afhechting sportpark Telgtereng sociale woningbouw sociale woningbouw

Totaal

1/7 deel (7 RNV gemeenten) 100%

222

210

138

127

100%

76

70

indirect

790

722

indirect 105.953 105.847 107.300 107.090

In 2023 zijn geen betalingen verricht wegens de verleende borg- en garantstellingen. Via het Waarborgfonds Sociale Woningbouw staat de gemeente Ermelo per balansdatum garant voor € 105.847.000,00 voor leningen van UWOON en voor € 722.000,00 voor leningen van de Vestia Groep. De financiële positie van UWOON is goed. De financiële positie van de Vestia Groep staat al enkele jaren onder druk als gevolg van grote verliezen in de derivatenpositie. Ermelo verwacht echter niet dat er aanspraak gemaakt hoeft te worden op de garantstelling van het Rijk en gemeenten. Indien wel een renteloze lening aan het Waarborgfonds verstrekt had moeten worden ter grootte van het schadebedrag dan becijferen wij dit risico als volgt: 25% * € 722.000,00 = € 180.500,00. Het financieel risico is dan de rentederving, zijnde 3,75% * € 180.500,00 = € 6.768,75. Dit risico is opgenomen in de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing.

81

Niet in de balans opgenomen belangrijke financiële verplichtingen waaraan de gemeente voor de toekomstige jaren is verbonden De gemeente Ermelo heeft op diverse gebieden contracten afgesloten. Hieronder volgt een opsomming van de belangrijkste van deze verplichtingen. Betreft​

Aard​

Levering gas​

Elektriciteit​

​Raamovereenkomst Raamovereenkomst met meerdere aanbieders​ Raamovereenkomst met meerdere aanbieders​ Raamovereenkomst met meerdere aanbieders​ ​Raamovereenkomst

Juridische adviesdiensten​

Raamovereenkomst

Afvalbeheer​ Verzekeringen​ ​Dyslexie

Bedrag verplichting​ 31-12-2024 Varieert per jaar Varieert per Varieert per jaar aanbieder Varieert per Varieert per jaar aanbieder Varieert per Varieert per jaar aanbieder 31-12-2024 Varieert per jaar Varieert per Varieert per jaar contract Varieert per Varieert per jaar aanbieder 31-12-2027 Varieert per jaar

Einddatum contract​

Raamovereenkomst met meerdere aanbieders​ Accountantsdiensten Raamovereenkomst Raamovereenkomst met meerdere Aanleg en onderhoud straatmeubilair en speeltoestellen aanbieders​ Raamovereenkomst met meerdere Strooizout aanbieders​ Openbare verlichting​ Raamovereenkomst​ Raamovereenkomst met meerdere Aanleg en onderhoud wegennet aanbieders Raamovereenkomst met meerdere Leerlingenvervoer​ aanbieders​ Raamovereenkomst met meerdere WMO- Hulp bij het huishouden en begeleiding​ aanbieders​ Raamovereenkomst met meerdere WMO- Hulpmiddelen​/overig aanbieders​ Raamovereenkomst met meerdere Pleegzorg​ aanbieders​ Raamovereenkomst met meerdere Jeugdhulp (diverse)​ aanbieders​ Raamovereenkomst met meerdere Overig verblijf (24u) aanbieders​ Raamovereenkomst met meerdere Inburgering aanbieders​ Uitzendkrachten​ / tijdelijk personeel

Aankondiging vertrek wethouder Weidema per uiterlijk 1 Wachtgeldverplichting september 2024

31-12-2026 Varieert per jaar 31-10-2024 Varieert per jaar 31-12-2026 Varieert per jaar Varieert per Varieert per jaar aanbieder Varieert per Varieert per jaar aanbieder Varieert per Varieert per jaar aanbieder 30-09-2026 Varieert per jaar 30-09-2024 Varieert per jaar Varieert per Varieert per jaar aanbieder Varieert per Varieert per jaar aanbieder Varieert per Varieert per jaar aanbieder Varieert Maximaal 2 jaar en afhankelijk van 3 maanden overig inkomen

Gebeurtenissen na balansdatum Alle ten tijde van het opmaken van de jaarrekening beschikbare informatie omtrent de feitelijke situatie per balansdatum is bij het opmaken van de jaarrekening in aanmerking genomen en verwerkt. Er hebben zich na het opmaken van de jaarrekening geen gebeurtenissen van betekenis voorgedaan die nadere informatie geven over de feitelijke situatie op balansdatum.

Reserves en Voorzieningen

Algemene informatie

In dit hoofdstuk vindt u informatie met betrekking tot de reservepositie van Ermelo. Onder de reservepositie wordt verstaan het totaal van alle reserves en voorzieningen. Ermelo kent van oudsher een riante reservepositie. Wel zijn er besluiten genomen om de reserves in te zetten als dekkingsmiddel (al dan niet in het kader van de ombuigings- en bezuinigingstrajecten) en/of ter realisatie van nieuwe voorzieningen. Gevolg is dat een behoorlijk deel van de huidige reservepositie hierdoor vastligt en dat de reservepositie dus de komende jaren langzaam maar zeker zal gaan afnemen. Wel staan er dan (nieuwe) voorzieningen tegenover. Reserves en voorzieningen vallen onder het budgetrecht van de raad. Dit betekent dat instellen, wijzigen, afromen, opheffen, toevoegingen en beschikkingen altijd door de raad geautoriseerd moeten worden. Dit kan gebeuren bij de jaarlijkse programmabegroting en/of de tussentijdse begrotingswijzigingen (bestuursrapportages) en/of de jaarstukken. Financieel kengetal: Solvabiliteitsratio De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin de medeoverheid in staat is aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Het ratio wordt bepaald door het eigen vermogen (algemene en bestemmingsreserves en resultaat uit het overzicht van baten en lasten) uit te drukken in een percentage van het balanstotaal.

Hoe hoger de solvabiliteitsratio, hoe groter de weerbaarheid. Kengetal Solvabiliteitsratio

Jaarstukken 2019 48,9% A

Jaarstukken 2020 39,7% B

Jaarstukken 2021 42,2% C

82

Jaarstukken 2022 23,2% A

Begroting 2023 30,3% B

Jaarstukken 2023 40,9% B

De risico's in relatie tot het weerstandsvermogen In de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing wordt expliciet ingegaan op de omvang van het weerstandsvermogen en de weerstandscapaciteit ten opzichte van de risico's die daar tegen afgezet dienen te worden. Kortheidshalve volstaan wij hier met een verwijzing naar deze paragraaf.

Overzicht verloop reserves en voorzieningen

Omschrijving Bedragen (x 1.000,00) - = voordeel

RESERVES ALGEMENE BESTEMMING Algemene reserve vrij besteedbaar Algemene risicoreserve Totaal RESERVES ALGEMENE BESTEMMING RESERVES SPECIFIEKE BESTEMMING Bestemmingsreserve Vervangingsfonds I&A Bestemmingsreserve Grondexploitatie Bestemmingsreserve Egalisatie MJB Bestemmingsreserve Duurzaamheid Bestemmingsreserve Nieuwbouw sportcentra Calluna Bestemmingsreserve GVVP (BBR) Bestemmingsreserve Overig V&V (BBR) Bestemmingsreserve CO (BBR) Bestemmingsreserve Bouwen (BBR) Bestemmingsreserve Sport (BBR) Bestemmingsreserve HvG Bestemmingsreserve MOP gebouwen Bestemmingsreserve Ontheemde Oekraïners Bestemmingsreserve Investeringen fysiek domein Bestemmingsreserve Transitie Sociaal Domein Bestemmingsreserve Transitie Fysiek domein Bestemmingsreserve Strategische investeringen vakantieparken Totaal RESERVES SPECIFIEKE BESTEMMING Subtotaal Reserves

Saldo 1-1-2023

Omschrijving Bedragen (x 1.000,00) - = voordeel VOORZIENINGEN Voorziening egalisatie onderhoud Voorziening groot onderhoud wegen Voorziening groot onderhoud verlichting Voorziening Civiele kunstwerken Voorziening Kunstwerken Voorziening gemeentelijke gebouwen Voorziening Patrijzenhof 16 Voorziening Sanitaire units Voorziening Hertenkamp Van derden verkr. Middel. Spec. Besteding Voorziening afvalstoffenheffing Voorziening afkoop schoonmaken graven Voorziening uitbreiding capaciteit begraafplaats Voorziening toekomstig onderhoud terrein begraafplaats Voorziening groot onderhoud Riolering Voorziening egalisatie riolering Voorziening boscompensatie Voorziening verplicht., verlies, risico Voorziening pensioenverplichting wethouders Voorziening WGA-gelden Voorziening voormalig personeel Voorziening WW Voorziening Verlofsparen Subtotaal Voorziening BBV artikel 63 lid 8 Voorziening dubieuze debiteuren Voorziening dubieuze debiteuren Sociale Zaken Totaal Voorzieningen

Vermeerderingen

4.951 2.271 7.222

9.812

4.951 2.271 7.222

0

140 2.075 816 467 16.917 3.889 3.610 3.460 260 83 1.500 556

140 2.075 816 467 16.917 3.889 3.610 3.460 260 83 1.500 556

Verminderingen

Saldo 31-12-2023

9.812

8.183 443 8.626

6.580 1.828 8.408

2.096 1.851 158

113 72 1.089 147

27 4.099 1.578 478 16.917 3.764 4.274 3.327 260 76 1.500 485 3.379 3.000 982 792 1.000

125 186 133

850

7 71 3.379 3.000 1.000 792 1.000

18

33.773

0

33.773

14.126

1.961

45.938

40.995

0

40.995

23.938

10.587

54.346

0

4.356

4.356

4.356

0 11.132

40.995

4.356

45.351

14.943

65.478

Budgetoverheveling naar 2023 Resultaat 2023 na bestemming Totaal Reserves

Bestemming saldo Saldo 1-1-2023 jaarrekening 2022 incl. saldo jaarrekening 2021

Saldo 1-1-2023

Vermeerderingen Verminderingen 8.7 4.7

458 185 100 48 459 5 12 4

877 9 37 13 253 6 38 17

471 480 590 448 151 7.135 310

99 20 5 31 17 754

3.376 345 250 21 17 14.865

-111 433 53 34 28 2.613

2.080

120 506

6 142

69 260

15.491

2.761

2.409

23.938

Vrijval

Saldo 31-12-2023

1.322

13 194 123 61 441 -15 * 49 * 21 *

14 271 26 1

570 490 517 441 168 7.889 298

10 78 38

12 127 13 152 16 0

57 388 0

* Deze 3 voorzieningen hadden al in de Jaarrekening 2022 over moeten gaan naar de voorziening gemeentelijke gebouwen, wordt nu een beslispunt bij de besluitvorming van de Jaarrekening 2023

83

3.138 765 151 39 45 15.398

15.843

Overzicht van structurele toevoegingen en onttrekkingen aan reserves

Omschrijving reserve Bedragen (x 1.000,00) - = voordeel

Saldo 1-1-2023

RESERVES ALGEMENE BESTEMMING Algemene reserve vrij besteedbaar Algemene risicoreserve Subtotaal

Vermeerderingen (lasten) incidenteel

4.951 2.271 7.222

RESERVES SPECIFIEKE BESTEMMING Bestemmingsreserve Vervangingsfonds I&A Bestemmingsreserve Grondexploitatie Bestemmingsreserve Egalisatie MJB Bestemmingsreserve Duurzaamheid Bestemmingsreserve Nieuwbouw sportcentra Calluna Bestemmingsreserve GVVP (BBR) Bestemmingsreserve Overig V&V (BBR) Bestemmingsreserve CO (BBR) Bestemmingsreserve Bouwen (BBR) Bestemmingsreserve Sport (BBR) Bestemmingsreserve HvG Bestemmingsreserve MOP gebouwen Bestemmingsreserve Ontheemde Oekraïners Bestemmingsreserve Investeringen fysiek domein Bestemmingsreserve Transitie Sociaal Domein Bestemmingsreserve Transitie Fysiek domein Bestemmingsreserve Strategische investeringen vakantieparken Subtotaal

Verminderingen (baten)

structureel

incidenteel

9.812 9.812

140 2.075 816 467 16.917 3.889 3.610 3.460 260 83 1.500 556

2.096 147 125

105

0

1.704 33

83 63 893 47

30 9 196 100

Totaal reserves

45.351

105

125 186 133

850

7 50

33.773 4.356

structureel

8.078 443 8.521

3.379 3.000 1.000 792 1.000

Budgetoverheveling naar 2023 Resultaat 2023 na bestemming

Saldo 31-12-2023

21

18

12.389

1.737

1.154

807

4.356

22.201

1.737

14.031

6.580 1.828 8.408

27 4.099 1.578 478 16.917 3.764 4.274 3.327 260 76 1.500 485 3.379 3.000 982 792 1.000 45.938 0 11.132

912

65.478

Analyse reserves en voorzieningen

Omschrijving

Grootboek

Totaal begroting

Geboekt

Verschil Toelichting (afgeronde bedragen met een minimum van € 5.000,00)

47100

9.726.000

9.811.973

87100

-8.552.000

-8.182.837

47100

0

2.096.000

87100

-116.000

-71.668

RES0006 Best.reserve Egalisatie MJB

87100

-1.073.000

-1.089.000

RES0008 Best.reserve Duurzaamheid

87100

-86.000

-146.734

RES0011 Best.reserve Overige Verkeer & Vervoer (VenV)

47100

970.000

850.000

RES0012 Best.reserve CO

87100

-190.000

-133.844

RES0013 Best.reserve Bouwen

87100

-13.000

0

RES0017 Best.reserve MOP gebouwen

87100

-81.000

-71.596

RES0022 Best.reserve Transitie Sociaal Domein Totaal reserves

87100

-25.000

-18.368

-85.973 De toevoegingen aan de Algemene reserve voor het uitgeven van startersleningen zijn niet geraamd in de begroting. Dit levert een verschil op van circa € 86.000,00 tussen gerealiseerd en begroot. -369.163 In de begroting van 2023 is € 51.000,00 geraamd voor het afboeken van de boekwaarde als gevolg van het slopen van de Sterrenschool. Dit pand is nu in gebruik als dependance voor de Klokbeker, sloop is uitgesteld. Het overige verschil van € 393.000,00 wordt verklaard door verschillende budgetoverhevelingen naar 2024. -2.096.000 De uitgifte van de percelen vindt plaats in de loop van 2024 of eerder als de verkoop voorspoedig gaat. De winstnemingen van ruim 2 miljoen euro wordt bij de afronding van het gehele project aan de reserves toegevoegd. -44.332 Het restant budget voor De Boskamer (€ 44.000,00) wordt overgeheveld naar 2024. 16.000 Het geraamde budget voor de afwikkeling Calluna (€ 16.000,00) wordt overgeheveld naar 2024. 60.734 Het verschil/resterend budget wordt overgeheveld naar 2024 en is ten behoeve van de uitvoering van het programma duurzaamheid en ter dekking van de subsidie klimaatadaptie. 120.000 Het geraamde uitvoeringsbudget voor recreactiecluster Horst (€ 120.000,00) wordt overgeheveld naar 2024. -56.156 De kapitaallasten naar aanleiding van de investeringen in het programma Centrumontwikkeling worden (jaarlijks) gedekt uit de reserve.

Voor toekomstige investeringen is in 2023 € 56.000,00 geraamd, deze zijn nog niet afgerond en schuiven door naar 2024. -13.000 De vervangingsinvesteringen inzake de Patrijzenhof hebben niet in 2023 plaatsgevonden. De kapitaallasten die hieruit voortvloeien worden gedekt uit de reserve. -9.404 De onttrekkingen hebben betrekking op onderhoudskosten. Werkelijke boekingen ten opziche van de begroting. -6.632 Werkelijke boekingen ten opzichte van de begroting. -2.483.926

Reserves RES0001 Algemene reserve (vrij besteedbaar)

RES0004 Best.reserve Grondexploitatie

84

Omschrijving

Grootboek

Totaal begroting

Geboekt

Verschil Toelichting (afgeronde bedragen met een minimum van € 5.000,00)

VRZ0003 Afkoop schoonmaken graven VRZ0004 Uitbr.capaciteit begraafplaats

47200 87200 47200 87200

74.000 -15.000 7.000 -144.000

99.786 0 20.645 -77.827

VRZ0005 Toekomst.ondh.terrein begraafplaats

47200

14.000

30.927

-25.786 Beschikking afval 2023 -15.000 Beschikking afval 2023 -13.645 Werkelijke boekingen ten opzichte van de begroting. -66.173 De budgetten voor de realisatie van het verzamelgrafmonument en de -grafkelders worden gedekt uit de voorziening uitbreiding begraafplaats en € 75.000,00 wordt overgeheveld naar 2024. -16.927 Werkelijke boekingen ten opzichte van de begroting.

VRZ0007 Egalisatie riolering VRZ0008 Boscompensatie VRZ0016 Groot onderhoud wegen VRZ0019 MOP Civiele kunstwerken

47200 87200 43802 43802 43802

1.450.000 -1.333.000 0 -877.000 0

753.979 0 -12.796 -1.322.510 -14.071

696.021 Beschikking riolering 2023 -1.333.000 Beschikking riolering 2023 12.796 Werkelijke boekingen ten opzichte van de begroting. 445.510 Werkelijke boekingen ten opzichte van de begroting. 14.071 Werkelijke boekingen ten opzichte van de begroting.

VRZ0022 Pensioenverpl. wethouders VRZ0023 WGA-lasten

87200 47200

-83.000 34.000

-362.332 529.988

87200

0

-110.118

VRZ0024 Dubieuze debiteuren

47200

2.000

6.000

VRZ0025 Dubieuze debiteuren SoZa

87200 47200

0 50.000

-69.401 -117.743

VRZ0028 Voormalig personeel

47200

0

69.302

87200

0

-168.738

VRZ0030 Gemeentelijke Gebouwen

43802

-199.000

-270.732

VRZ0031 MJOP Patrijzenhof 16 VRZ0032 MJOP Sanitaire units VRZ0033 MJOP Hertenkamp VRZ0034 Voorziening WW

43802 43802 43802 47200

-2.000 -38.000 -18.000 0

-26.056 -856 0 34.000

87200

0

-16.000

47200

0

28.000

279.332 Vrijval voorzieningen o.b.v. actuariële berekening. -495.988 Gemeente Ermelo is eigenrisicodrager voor de WGA-uitkering van (ex-)werknemers. In 2023 is er een werknemer de WGA-ingestroomd. Voor het ondervangen van de WGA-verplichtingen aan deze werknemer is er een storting gedaan aan de voorziening. 110.118 Gemeente Ermelo is eigenrisicodrager voor de WGA-uitkering van (ex-)werknemers. Dit betekent dat de betaling van de WGA-uitkering en de kosten van de re-integratie voor rekening van de gemeente komen. -4.000 Toevoeging aan de voorziening in verband met opgelegde dwangsommen. 69.401 Ingevorderde bedragen debiteuren afboeken. 167.743 Toevoegingen en onttrekkingen aan de voorziening vinden plaats op basis van in- en oninbaarheid van vorderingen op debiteuren Sociale Zaken. -69.302 Toevoeging aan voorziening in verband met wachtgelden voormalig personeel. 168.738 Onttrekking aan voorziening in verband met uitbetaling wachtgelden oud-burgemeester en exwethouder. 71.732 In 2022 is besloten dat een aantal van de meerjarigonderhoudsvoorzieningen tot één voorziening gemeentelijke gebouwen worden samengevoegd. De uitgaven voor grootonderhoud worden uit deze voorziening gedekt. 24.056 Werkelijke boekingen ten opzichte van de begroting. -37.144 Werkelijke boekingen ten opzichte van de begroting. -18.000 Werkelijke boekingen ten opzichte van de begroting.

-34.000 Afdekken toekomstige WW-verplichtingen personeel. 16.000 Afdekken toekomstige WW-verplichtingen personeel. -28.000 Toevoeging op basis van werkelijk opgebouwd spaarverlof. -81.447

Voorzieningen VRZ0002 Afvalstoffenheffing

VRZ0035 Voorziening Verlofsparen Totaal voorzieningen

Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling

Wettelijke bepalingen Met ingang van 1 januari 2004 is het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten 2004 (BBV) in werking getreden en is het Besluit ComptabiliteitsVoorschriften 1995 (CV95) vervallen. De Jaarstukken 2023 zijn opgemaakt met inachtneming van de voorschriften conform het BBV. In aanvulling hierop is ook rekening gehouden met de notities, stellige uitspraken en aanbevelingen van de commissie BBV. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De jaarrekening is opgesteld conform het continuïteitsprincipe ('going concern'). Uitgangspunt is dat de huidige activiteiten in de toekomst worden voortgezet. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op de balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarstukken bekend zijn geworden.

Dividendopbrengsten van deelnemingen worden als baten genomen in het jaar waarin het dividend betaalbaar gesteld wordt (besluit tot toekenning van het dividend door de Algemene Vergadering van Aandeelhouders). Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskostengerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt. Voor arbeidskostengerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen

85

voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (reorganisaties) dient wel een verplichting gevormd te worden. Er wordt geen rente toegerekend aan eigen financieringsmiddelen en dus ook niet als baat verantwoord of aan de reserves toegevoegd. Momenteel wordt er alleen rente toegerekend aan producten waar (kostendekkende) leges tegenover staan zoals riolering, afvalstoffen en begraafplaats en tevens aan de Grondexploitatie. Rentebaten van (nog lopende) beleggingen komen ten gunste van de algemene dekkingsmiddelen. Balans Artikel 59 BBV beschrijft het onderscheid tussen investeringen met uitsluitend maatschappelijk nut in de openbare ruimte en investeringen met een (beperkt) economisch nut. Investeringen die op enigerlei wijze kunnen leiden tot of bijdragen aan het verwerven van inkomsten zijn investeringen met economisch nut. De vraag of de investering geheel kan worden terugverdiend is niet relevant voor de classificatie. Bij lineaire afschrijving wordt over de investeringen op basis van de verwachte gebruiksduur jaarlijks een vast percentage van de verkrijgings- of vervaardigingsprijs afgeschreven. Afschrijvingen geschieden onafhankelijk van het resultaat van het boekjaar. Dit is de meest voorkomende afschrijvingsvorm.

In het eerste jaar worden geen kapitaallasten berekend. In de volgende jaren wordt, zolang het investeringskrediet niet is afgesloten, uitsluitend de rente berekend. Pas na het volledig afsluiten van het krediet c.q. voltooien van de investering worden de volledige kapitaallasten (rente en afschrijving) opgenomen. Immateriële vaste activa De immateriële vaste activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs verminderd met de afschrijvingen en waardeverminderingen die naar verwachting duurzaam zijn. De kosten van onderzoek en ontwikkeling worden niet geactiveerd, maar worden in één keer ten laste van de exploitatie gebracht. Afsluitkosten van opgenomen geldleningen worden niet geactiveerd. Bijdragen aan activa in eigendom van derden worden geactiveerd. Dergelijke geactiveerde bijdragen zijn gewaardeerd op het bedrag van de verstrekte bijdragen, verminderd met afschrijvingen. De verleende bijdragen worden afgeschreven in de periode waarin het betrokken actief van de derde op basis van de door de gemeente gestelde voorwaarden moet bijdragen aan de publieke taak. Als gevolg van de BBV wijziging 2017 is deze categorie verhangen van de Financiële vaste activa naar de Immateriële vaste activa. Materiële vaste activa Investeringen met economisch nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs.

Specifieke investeringsbijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht. In die gevallen wordt op het saldo afgeschreven. De in erfpacht uitgegeven percelen zijn gewaardeerd tegen de eerste uitgifteprijs (i.c. de waarde die bij eerste uitgifte als basis voor de canonberekening in aanmerking is genomen). Percelen waarvan de erfpacht eeuwigdurend is afgekocht, zijn tegen een geringe registratiewaarde opgenomen. Slijtende investeringen worden vanaf het moment van ingebruikneming lineair afgeschreven in de verwachte gebruiksduur, waarbij rekening wordt gehouden met een eventuele restwaarde. Op grondbezit met economisch nut (buiten de openbare ruimte) mag niet worden afgeschreven. Zie verder het Overzicht afschrijvingstermijnen en de afschrijvingstabel. Bij de waardering van activa wordt in voorkomende gevallen rekening gehouden met een bijzondere vermindering van de waarde, indien deze naar verwachting duurzaam is. Dergelijke afwaarderingen worden teruggenomen als ze niet langer noodzakelijk blijken en geschieden onafhankelijk van het resultaat van het boekjaar. Volledigheidshalve vermelden wij dat op investeringen die vóór 2004 gedaan zijn soms extra is afgeschreven zonder economische noodzaak (ter verlichting van toekomstige lasten). Ook zijn in voorkomende gevallen reserves op dergelijke investeringen afgeboekt.

Op de waarde van activa met economisch nut mogen vanaf 1 januari 2004 reserves niet meer in mindering worden gebracht. Investeringssubsidies en andere bijdragen van derden mogen wel in mindering worden gebracht. Compensabele BTW wordt niet geactiveerd.

Investeringen in de openbare ruimte met maatschappelijk nut Overeenkomstig de door de gemeenteraad vastgestelde Notitie Activering- en afschrijvingbeleid 2015 worden infrastructurele werken in de openbare ruimte, zoals bijvoorbeeld wegen, pleinen, bruggen, viaducten en parken geactiveerd en afgeschreven in 20 jaar. De ondergrond van deze werken wordt daarbij als integraal onderdeel van het werk beschouwd (en dus ook afgeschreven). Alle materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijzen, verminderd met de eventuele bijdragen (subsidies) van derden, beschikkingen over reserves en voorzieningen (voor zover toegestaan). De normale jaarlijkse afschrijvingen zijn gebaseerd op de geschatte nuttigheidsduur. Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Bij besluit van 25 juni 2013 is het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) gewijzigd. In het verleden was sprake van twee categorieën investeringen (met economisch nut en met maatschappelijk nut). Daaraan is een derde categorie aan toegevoegd: Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven. Bij deze categorie valt te denken aan investeringen in riolering en de begraafplaats.

Financiële vaste activa De financiële vaste activa worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs. De waarde van de geldleningen uitgeleend geld wordt verminderd met de jaarlijks ontvangen aflossingen.

86

Kapitaalverstrekkingen aan gemeenschappelijke regelingen en leningen u/g zijn opgenomen tegen nominale waarde. Zonodig is een voorziening voor verwachte oninbaarheid op de boekwaarde in mindering gebracht. Participaties in het aandelenkapitaal van NV’s en BV’s ("kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen" in de zin van het BBV) zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs van de aandelen. Indien de waarde van de aandelen structureel mocht dalen tot onder de verkrijgingsprijs zal afwaardering tot marktwaarde plaatsvinden. Tot dusver is een dergelijke afwaardering niet noodzakelijk gebleken. De actuele waarde ligt ruim boven de verkrijgingsprijs. Obligatieportefeuilles worden gewaardeerd tegen de verwachte aflossingswaarden. Het verschil met de destijds betaalde verkrijgingsprijs wordt als transitorische (rente)post in de balans opgenomen. Dit verschil wordt in het resultaat opgenomen in de (gemiddelde) resterende looptijd tot aflossing/uitloting. Voorraden onderhanden werk (complexen Grondexploitatie) Dit betreft de boekwaarde per balansdatum van gronden welke in exploitatie zijn genomen. De complexen zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijzen, inclusief de aan de boekwaarde toegerekende financieringskosten en verminderd met de ontvangen bedragen wegens grondverkopen.

Indien de marktwaarde lager is dan de verkrijgings- of vervaardigingsprijs, worden voorraden tegen lagere marktwaarde gewaardeerd. Het treffen van een voorziening gebeurt bij een geprognosticeerd verlies direct ter grootte van dit volledige verlies. Eventueel kan tussentijds winst genomen worden op basis van de "percentage of completion" methode die door de Commissie BBV is voorgeschreven. In specifieke gevallen kan de raad in lijn met de Nota Grondbeleid 2021 een andere winstafslag nemen op basis van projectspecifieke risico's. Voorwaarde is, dat dit dan wel voldoende onderbouwd is. Bij tussentijds winstnemen staat het voorzichtigheidsbeginsel centraal. Na de administratieve afwikkeling van de complexen worden de resultaten in beginsel ten gunste of ten laste van de reserve Grondexploitatie gebracht. Complexen worden administratief afgewikkeld nadat alle percelen zijn verkocht c.q. nadat de feitelijke werkzaamheden nagenoeg geheel zijn uitgevoerd. Eventueel bij de afsluiting van nog resterende percelen worden tegen de vermoedelijke opbrengstwaarde opgenomen, terwijl eventueel dan nog te verwachten posten wegens afwerking van het complex e.d. aan de passiefzijde van de balans worden opgenomen. Er is rekening gehouden met de aftrek voorbelasting BTW en de compensatie vanuit het BTW-compensatiefonds. Dit geschiedt aan de hand van de verdeling conform het bestemmingsplan.

Indien deze nog niet voorhanden was is uitgegaan van een forfaitair percentage (60% bouwkavel, 40% gemeenschapsvoorzieningen). Voorraden grond- en hulpstoffen De voorraden grond- en hulpstoffen (magazijnvoorraden) worden gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs. Debiteuren, overige vorderingen en nog te ontvangen bedragen De debiteuren c.a. zijn opgenomen tegen nominale waarden. Voor dubieuze debiteuren is een tweetal voorzieningen (reguliere debiteuren en debiteuren Sociale Zaken) getroffen. Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid is een voorziening in mindering gebracht. De voorziening wordt statisch bepaald op basis van de geschatte inningskansen. Liquide middelen De liquide middelen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde. Reserves Reserves worden gevormd c.q. opgeheven conform door de raad genomen besluiten. Onttrekking uit en toevoeging aan de reserves geschiedt conform daartoe strekkende raadsbesluiten. Aan de reserves wordt geen rente toegevoegd. Met betrekking tot de bestemmingsreserves geldt dat de toevoegingen en beschikkingen maximaal het begrote bedrag mogen bedragen (een aantal uitzonderingen daargelaten). Afwijkingen verlopen via het rekeningresultaat en moeten in de (eerstmogelijke) bestuursrapportage alsnog verwerkt worden.

Voor alle reserves worden onderbouwingsformulieren vervaardigd. Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting c.q. het voorzienbare verlies. De pensioenverplichting ten behoeve van de wethouders wordt gewaardeerd op het reservevermogen per pensioendatum. Zo nodig wordt de omvang van de voorzieningen via extra dotaties of onttrekkingen aangepast aan de hand van een nieuwe inschatting van de omvang van de verplichtingen en risico's. Aan de voorzieningen wordt geen rente toegevoegd. Voor alle voorzieningen worden onderbouwingsformulieren vervaardigd. De onderhoudsegalisatievoorzieningen stoelen op een meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan (een deel van) de gemeentelijke kapitaalgoederen, waarin rekening is gehouden met de kwaliteitseisen die terzake geformuleerd zijn. In de paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen die is opgenomen in het jaarverslag is het beleid terzake nader uiteengezet. Aan de onderhoudsvoorzieningen liggen beheerplannen ten grondslag.

Voorzieningen worden op grond van artikel 44 BBV gevormd voor: Verplichtingen en verliezen waarvan de omvang op balansdatum onzeker is doch redelijkerwijs te schatten; Bestaande risico's op balansdatum terzake van verplichtingen of verliezen waarvan de omvang redelijkerwijs te schatten is; Kosten die in een volgend begrotingsjaar worden gemaakt maar de oorsprong hebben in het

87

begrotingsjaar of een eerder begrotingsjaar en de voorziening strekt tot kostenegalisatie; Van derden verkregen middelen die specifiek besteed moeten worden, met uitzondering van de voorschotbedragen, bedoeld in artikel 49, onderdeel b. De van de Europese en Nederlandse overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten van volgende begrotingsjaren of terugbetaald moeten worden, worden niet door middel van een voorziening verantwoord, maar als vooruitontvangen bedragen op de balans verantwoord (stelselwijziging per 1 januari 2008). Reserves en voorzieningen In de loop van het begrotingsjaar, maar in ieder geval bij het opstellen van de jaarstukken, wordt de omvang van de reserves en de voorzieningen bekeken. Waar noodzakelijk wordt er, binnen de door de raad gestelde kaders, afgeroomd of worden negatieve standen aangevuld. Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rentetypische looptijd van één jaar of langer. De aflossingen die binnen een jaar vervallen, worden uitsluitend in de toelichting apart vermeld evenals de daarmee gepaard gaande rentelast in het betreffende begrotingsjaar.

De waardering van de verplichting uit hoofde van de financial leasing van de vervoermiddelen vindt plaats tegen de contante waarde van de contractueel verschuldigde leasetermijnen. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. De voorschotbedragen met betrekking tot van derden verkregen middelen die specifiek besteed moeten worden als bedoeld in artikel 49, onderdeel b. worden als vooruitontvangen post opgenomen. Borg- en garantstellingen Voor zover leningen door de gemeente gewaarborgd zijn, is buiten de balanstelling het totaalbedrag van de geborgde schuldrestanten per einde boekjaar opgenomen. Overigens is in de toelichting op de balans nadere informatie opgenomen. (leges)Tarieven De (leges)tarieven worden niet gecorrigeerd voor de via het BTW-compensatiefonds ontvangen BTW. Omzet De jaaromzet is het totaal van de programma's en het overzicht Algemene Dekkingsmiddelen en het overzicht Onvoorzien. Vanaf 1996 is besloten om het product "Grondexploitatie" buiten de berekening te houden. Met betrekking tot de goedkeuringstoleranties geldt dat: - Ten aanzien van fouten in de jaarrekening 1% van de omvangsbasis en; - Ten aanzien van onzekerheden in de controle 3% van de omvangsbasis. De omvangsbasis is gelijk aan de totale lasten van de gemeente.

In de toelichting op de wetgeving staat dat dit betekent dat de goedkeuringstolerantie wordt berekend op basis van een percentage van de totale lasten. Dit is het totaal van de programma's en het overzicht Algemene Dekkingsmiddelen en het overzicht Onvoorzien. Dus inclusief de Grondexploitatie. Saldo van de rekening van baten en lasten In overeenstemming met het BBV wordt het rekeningsaldo afzonderlijk opgenomen op de balans. Op voorstel van het college van burgemeester en wethouders wordt door de raad een bestemming c.q. dekking aan dit saldo gegeven. Niet uit de balans blijkende verplichtingen Behalve de in de balans op te nemen (voorwaardelijke) verplichtingen, kunnen er ook verplichtingen bestaan, die (nog) niet in aanmerking komen voor verwerking in de balans. In het BBV is aangegeven dat de gemeente zelf beleid moet formuleren wat “belangrijke verplichtingen” zijn. Gemeente Ermelo kiest als beleidslijn dat verplichtingen met een contractwaarde boven de Europese aanbestedingsgrens belangrijke verplichtingen zijn. Ook kan hierbij worden gedacht aan verplichtingen, die kunnen ontstaan uit verstrekte garanties jegens derden en gewaarborgde geldleningen. Voor zover leningen door de gemeente gewaarborgd zijn, is buiten telling het totaalbedrag van de geborgde schuldrestanten per einde boekjaar opgenomen. Overigens is in de toelichting op de balans nadere informatie opgenomen.

BTW Enkel de inkoop-BTW op facturen met een factuurdatum in 2023 kan in 2023 worden gedeclareerd. De in rekening gebrachte inkoop-BTW moet conform de Wet op de Omzetbelasting 1968 alsmede de Wet op het BTW Compensatiefonds in het tijdvak worden verantwoord dat correspondeert met de factuurdatum. Dit betekent dat de BTW van facturen gedateerd vóór 31 december 2023 verantwoord wordt in 2023 en de BTW van facturen gedateerd ná 31 december 2023 eerst verantwoord wordt in 2024. Rechtmatigheidsverantwoording De in de jaarrekening opgenomen rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld op basis van de kaders zoals besloten in de Financiële Verordening 2023 en de Kadernota Rechtmatigheid 2023 van de (landelijke) Commissie BBV. Dat betekent dat: De rechtmatigheidsverantwoording toeziet op de financiële rechtmatigheid van baten, lasten, balansmutaties, alsmede de baten en lasten inzake de specifieke uitkeringen op grond van art. 17 Financiële-verhoudingswet;

88

De financiële rechtmatigheid omvat: Voor het voorwaardencriterium bestaat de norm uit het normenkader zoals op 6 december 2023 door de raad is vastgesteld; Voor het begrotingscriterium geldt dat alle overschrijdingen van lasten en investeringskredieten onrechtmatig zijn, waarbij voor een aantal scenario’s in de Financiële Verordening 2023 is beschreven wanneer deze overschrijdingen acceptabel zijn. Voor over- en onderschrijdingen van baten, onderschrijdingen van lasten en onderschrijdingen van investeringskredieten geldt dat deze als onrechtmatig zijn aangemerkt indien ze niet tijdig aan de raad zijn gemeld; Ten aanzien van het M&O criterium is de Nota M&O beleid leidend bij het voorkomen en opsporen van misbruik- en oneigenlijk gebruik. Omdat alleen bij misbruik sprake is van een onrechtmatigheid, zijn eventuele gevallen van misbruik (mits cumulatief met andere fouten of onduidelijkheden boven de verantwoordingsgrens) opgenomen in de rechtmatigheidsverantwoording. De rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld binnen de kaders van de Kadernota Rechtmatigheid 2023 van de Commissie BBV alsmede de eigen Financiële Verordening 2023.

Dit betekent dat: Een verantwoordingsgrens van 3% is gehanteerd waarboven cumulatieve fouten en onduidelijkheden in de rechtmatigheidsverantwoording worden opgenomen; Een rapporteringstolerantie van € 50.000,00 is gehanteerd waarboven fouten en onduidelijkheden in de paragraaf Bedrijfsvoering worden opgenomen.

Overzicht afschrijvingstermijnen

De Nota Waarderen, Activeren en Afschrijven van Vaste Activa (WAAVA) is in de raadsvergadering van 6 december 2023 vastgesteld. De werking is ingegaan op 1 januari 2023. In deze nota is een afschrijvingstabel als bijlage opgenomen (zie hieronder). Afschrijvingstermijnen investeringen economisch nut: Soort actief Materiële vaste activa: Grond/ondergrond Riolering: vrijvervalriolering Riolering: gemalen bouwkundig gedeelte Riolering: gemalen mechanisch/elektrisch Riolering: persleidingen Riolering: mechanische riolering, bouwkundig Riolering: mechanische riolering, mechanisch/elektrisch Gebouwen/woningen (permanent) Gebouwen (niet-permanent)/noodlokalen Gebouwrenovaties Renovatie toren Oude Kerk Woonwagens Vaste inrichting bedrijfsgebouwen/scholen Installaties en inrichting gebouwen (liften, cv e.d.) No Break-systeem (continuïteit netspanning automatisering): hardware No Break-systeem (continuïteit netspanning automatisering): accu's Sociaal culturele accommodaties: audiovisuele middelen Sociaal culturele accommodaties: toneel/- balletvloer Technische infrastructuur (onder- en bovengronds): veiligheidsvoorzieningen, telefooninstallaties, e.d.

Zonnebanken Circulatiepompen zwembad Huishoudelijke apparatuur Inventaris/meubilair/onderwijsleerpakketten Bureaus Bureaustoelen Mobilofoons (BHV) Automatiseringsapparatuur1: netwerkbekabeling Automatiseringsapparatuur: software Automatiseringsapparatuur: hardware Automatiseringsapparatuur: driejaarlijks groot onderhoud Bedrijfswagens/tractie/schaftwagens Personenauto's (dienstwagens) Klepelmaaier Maaimachines Werktuigen/machines/gereedschap Immateriële vaste activa: Kosten van onderzoek en ontwikkeling Financiële vaste activa: Deelnemingen

89

Afschr. duur OUD (in jaren)

Afschr. duur NIEUW (in jaren)

Geen afschrijving 75 60 15 60 40 20 40 20 15 40 nvt 20 20 15

Geen afschrijving 75 60 15 60 40 20 40 20 15 40 50 20 20 15

5 5 10 15

5 5 10 15

5 15 10 20 10 7 8 10

5 15 10 20 10 7 8 10

5 4 3 6-10 8 6 5 10

5 4 3 6-10 8 6 5 10

0-5

0-5

Niet toegestaan

Niet toegestaan

Bijdragen aan activa in eigendom van derden

Maximaal de termijn Maximaal de termijn die voor een soortgelijk die voor een soortgelijk actief in volle actief in volle eigendom wordt eigendom wordt gehanteerd. gehanteerd.

1 Automatisering gerelateerde investeringen vallen met ingang van 2015 geheel onder

Meerinzicht. Afschrijvingstermijnen investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut: Soort actief Afschr. duur OUD Afschr. duur NIEUW (in jaren) (in jaren) Materiële vaste activa: Aanlegkosten/renovatie wegen/straten/pleinen/voet- en fietspaden 20 20 Aanlegkosten/renovatie sportterreinen 20 20 Lava-sportvelden nvt 20 Toplagen kunstgrasvelden 10 10 Plantsoenreconstructies 20 20 Aanlegkosten snelheidsremmende voorzieningen 15 15 Renovatie/aanleg speelplaatsen 10 10 Verkeerslichten Lichtmasten openbare verlichting Armaturen openbare verlichting Solar studs openbare verlichting Groepsremplace openbare verlichting SOX-lampen openbare verlichting Immateriële vaste activa: Kosten van onderzoek en ontwikkeling

Bijlage 1: Specifieke uitkeringen

Sisa 2023

90

15 40 20 8 4 2

15 40 20 8 4 2

0-5

0-5

91

92

93

94

95

Bijlage 2: Overzicht baten en lasten per taakveld

Taakveld (bedragen x 1.000,00)

Begroting lasten

Begroting baten

Begroting saldo

Rekening lasten

Rekening baten

Rekening saldo

Verschil lasten

Verschil baten

Verschil saldo

0.1 Bestuur

1.985

-50

1.935 N

2.234

-487

1.747 N

249

-437

-188 V

0.2 Burgerzaken

1.643

-511

1.132 N

1.821

-348

1.473 N

178

163

341 N

0.3 Beheer overige gebouwen en gronden 0.4 Overhead

962

-452

510 N

923

-461

462 N

-39

-9

-48 V

15.218

-273

14.945 N

13.991

-364

13.627 N

-1.227

-91

-1.318 V

0.5 Treasury

-587 V

1.177

-978

199 N

1.094

-1.482

-388 V

-83

-504

0.61 OZB woningen

219

-6.936

-6.717 V

225

-6.919

-6.694 V

6

17

23 N

0.62 OZB niet-woningen

24

-3.792

-3.768 V

24

-3.931

-3.907 V

0

-139

-139 V

0.64 Belastingen overig

124

122

-59

65 N

0.7 Algemene uitkeringen en overige uitkeringen gemeentefonds 0.8 Overige baten en lasten

0

-56.397

-56.397 V

4.852

-953

3.899 N

6

0.9 Vennootschapsbelasting (VpB)

0

0

0

59

96

-50

72 N

-2

9

7 N

-58.303

-58.303 V

0

-1.906

-1.906 V

-921

-915 V

-4.846

32

-4.814 V

59 N

59

0

59 N

0.10 Mutaties reserves

15.489

-18.163

-2.674 V

16.767

-16.958

-191 V

1.278

1.205

2.483 N

1.1 Crisisbeheersing en brandweer

1.826

-2

1.824 N

1.797

0

1.797 N

-29

2

-27 V

1.2 Openbare orde en veiligheid

1.611

-115

1.496 N

1.574

-36

1.538 N

-37

79

42 N

2.1 Verkeer en vervoer

4.073

-201

3.872 N

4.090

-275

3.815 N

17

-74

-57 V

2.5 Openbaar vervoer

15

0

15 N

15

0

15 N

0

0

0

3.1 Economische ontwikkeling

0

0

0

0

0

0

0

0

0

3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur

0

0

0

367

-43

324 N

367

-43

324 N

3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen 3.4 Economische promotie 4.1 Openbaar basisonderwijs

349

-15

334 N

324

-14

310 N

-25

1

-24 V

915

-2.352

-1.437 V

834

-2.154

-1.320 V

-81

198

117 N

75

-2

73 N

69

0

69 N

-6

2

-4 V

4.2 Onderwijshuisvesting

1.659

-2

1.657 N

1.644

0

1.644 N

-15

2

-13 V

4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken 5.1 Sportbeleid en activering

1.497

-488

1.009 N

1.463

-447

1.016 N

-34

41

7 N

63

-149

-86 V

68

-60

8 N

5

89

94 N

5.2 Sportaccommodaties

3.867

-1.062

2.805 N

3.781

-1.127

2.654 N

-86

-65

-151 V

5.3 Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie 5.4 Musea

880

0

880 N

762

0

762 N

-118

0

-118 V

496

-78

418 N

530

-86

444 N

34

-8

26 N

5.5 Cultureel erfgoed

53

0

53 N

58

-44

14 N

5

-44

-39 V

5.6 Media

576

-26

550 N

565

-26

539 N

-11

0

-11 V

5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.2 Wijkteams

2.875

-545

2.330 N

3.175

-450

2.725 N

300

95

395 N

7.183

-4.676

2.507 N

5.964

-4.811

1.153 N

-1.219

-135

-1.354 V

1.415

0

1.415 N

1.103

-3

1.100 N

-312

-3

-315 V

6.3 Inkomensregelingen

9.546

-6.152

3.394 N

9.243

-6.246

2.997 N

-303

-94

-397 V

6.4 Begeleide participatie

3.984

-3

3.981 N

3.979

0

3.979 N

-5

3

-2 V

611

0

611 N

585

0

585 N

-26

0

-26 V

1.529

-3

1.526 N

1.300

0

1.300 N

-229

3

-226 V

0

0

0

0

0

0

0

0

0

2.693

-106

2.587 N

2.639

-93

2.546 N

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14254077/2