CConstaterende datEindhoven
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage - Voorlopig massavolumeplan Ard chelaan

Raadsvergadering 21 september 2022, gemeente EindhovenBij agendapunt: Raadsvoorstel Vaststellen Grondexploitatie gebiedsontwikkeling winkelcentrum en woningbouw Ardèchelaan (899-300)16.347 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Figuur 3.1: Onderzoeksgebied met straatsectie-indeling Tabel 3.1a op de volgende pagina toont het belangrijkste resultaat van het gehouden parkeeronderzoek. Per deelgebied wordt het volgende gepresenteerd: - Kolommen BEZETTING: Absoluut aantal geparkeerde auto’s met onderscheid naar goed en fout geparkeerd en parkeren op bijzondere plaatsen.

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

9

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

Restcapaciteit bij 85% bezetting

Restcapaciteit bij 100% bezetting

C: Inclusief foutparkeerders en bijz.plaatsen

B: Inclusief foutparkeerders (excl. bijzonder)

A: Algemene plaatsen

C: Totaal algemeen + bezet door object + bijzondere plaatsen + foutparkeren

B: Totaal algemeen + bezet door object + foutparkeren

Bijzondere plaatsen

Bezet door objecten

Algemeen niet in vakken (langs trottoir)

Algemeen goed in vakken

Directe plangebied

Directe plangebied

221

52

3

2

1

2

57

59

60

27%

27%

27%

161

128

Binnen 100 meter

301

102

10

2

1

11

114

125

126

39%

42%

42%

175

130

221

96

11

1

1

0

108

108

109

50%

50%

49%

112

79

Binnen 100 meter

301

132

14

1

1

4

147

151

152

50%

51%

50%

149

104

Tussen 100 en 200 m.

306

70

18

3

1

6

91

97

98

30%

32%

32%

208

162

Binnen 200 met er

607

202

32

4

2

10

238

248

250

40%

41%

41%

357

266

Tussen 100 en 200 m.

306

122

26

3

1

9

151

160

161

50%

53%

53%

145

99

Binnen 200 met er

607

224

36

5

2

20

265

285

287

44%

48%

47%

320

229

Directe plangebied

221

93

11

3

1

1

107

108

109

50%

50%

49%

112

79

Binnen 100 meter

301

128

16

3

1

4

147

151

152

50%

51%

50%

149

104

Tussen 100 en 200 m.

306

95

10

3

1

5

108

113

114

36%

37%

37%

192

146

Binnen 200 met er

607

223

26

6

2

9

255

264

266

43%

44%

44%

341

250

Directe plangebied

221

60

4

3

1

0

67

67

68

31%

31%

31%

153

120

Binnen 100 meter

301

104

10

3

1

8

117

125

126

40%

42%

42%

175

130

306

130

20

3

1

6

153

159

160

50%

52%

52%

146

100

Binnen 200 met er

607

234

30

6

2

14

270

284

286

45%

47%

47%

321

230

Vrijdag 10 mei; 19:00 uur

Tussen 100 en 200 m.

Directe plangebied

Zaterdag 11 mei; 15:00 uur

Donderdag 9 mei; 22:00 uur

Donderdag 9 mei; 15:00 uur

Dinsdag 7 mei; 15:00 uur

Totale capaciteit

LEGE PLAATSEN

Dinsdag 7 mei; 22:00 uur

Sec tie Straatnaam

BEZETTINGSGRAAD

BEZETTING

SECTIE

A: Totaal algemeen + bezet door object

-

Kolommen BEZETTINGSGRAAD: Parkeerdruk gerelateerd aan de parkeercapaciteit waarbij voor de C-kolom (= inclusief foutparkeren) relevant is. Kolommen LEGE PLAATSEN: Hier wordt onderscheid gemaakt in aantal lege plaatsen bij een een bezetting van 100%; oftewel hoeveel lege plaatsen kunnen nog gevuld worden tot een maximale bezetting van 100%. En hoeveel lege plaatsen kunnen nog bezet worden totdat de bezetting 85% bedraagt. Deze 85% wordt vaak als maximaal gewenste parkeerdruk gezien om dat daarboven de parkeersituatie als (over)vol wordt ervaren.

Fout parkeren

-

Directe plangebied

221

101

13

3

1

2

117

119

120

54%

55%

54%

101

68

Binnen 100 meter

301

152

16

3

1

8

171

179

180

58%

61%

60%

121

76

221

74

10

1

1

2

85

87

88

40%

40%

40%

133

100

Binnen 100 meter

301

122

14

1

1

8

137

145

146

46%

49%

49%

155

110

Tussen 100 en 200 m.

306

118

16

3

1

9

137

146

147

45%

48%

48%

159

113

Binnen 200 met er

607

240

30

4

2

17

274

291

293

46%

49%

48%

314

223

Tussen 100 en 200 m.

306

98

16

2

1

5

116

121

122

38%

40%

40%

184

138

Binnen 200 met er

607

250

32

5

2

13

287

300

302

48%

50%

50%

305

214

Tabel 3.1a: Bezettingscijfers parkeeronderzoek voorjaar 2019 Uit het gehouden onderzoek komt naar voren dat de situatie ‘zaterdagmiddag’ als drukste en daarmee als maatgevend gezien kan worden. Dit komt moment komt overeen met de theoretische benadering bij het bepalen van de parkeerbalans (hoofdstuk 2). De parkeerdruk is gevisualiseerd in figuur 3.2 op de volgende pagina. Bijlage 4 toont voor alle meetmomenten de parkeerdrukcijfers op het detailniveau van straatsecties. Tabel 3.1b geeft de bezettingscijfers weer van het

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

10

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

gehouden parkeeronderzoek dit najaar. Deze tellingen zijn voornamelijk bedoeld ter verificatie van de cijfers uit het voojaar. BEZETTINGSGRAAD

BEZETTING Algemeen niet in vakken (langs trottoir)

Bezet door objecten

Bijzondere plaatsen

Fout parkeren

A: Totaal algemeen + bezet door object

B: Totaal algemeen + bezet door object + foutparkeren

C: Totaal algemeen + bezet door object + bijzondere plaatsen + foutparkeren

A: Algemene plaatsen

B: Inclusief foutparkeerders (excl. bijzonder)

C: Inclusief foutparkeerders en bijz.plaatsen

Restcapaciteit bij 100% bezetting

Restcapaciteit bij 85% bezetting

121

55%

55%

55%

100

67

Zaterdag 5 okt; 15:30 uur

118

Zaterdag 5 okt; 16:30 uur

118

Directe plangebied

Zaterdag 5 okt; 20:30 uur

0

Directe plangebied

Zaterdag 12 okt; 15:30 uur

3

Directe plangebied

Zaterdag 12 okt; 16:30 uur

0

Directe plangebied

Zaterdag 12 okt; 20:30 uur

29

Directe plangebied

Zaterdag 20 okt; 15:30 uur

89

Directe plangebied

Zaterdag 20 okt; 16:30 uur

221

Directe plangebied

Directe plangebied Binnen 100 meter

301

129

16

4

1

7

149

156

157

51%

53%

52%

144

99

Tussen 100 en 200 m.

306

90

23

1

0

1

114

115

115

38%

38%

38%

191

145

Binnen 200 meter

607

219

39

5

1

8

263

271

272

44%

45%

45%

335

244

Zaterdag 20 okt; 20:30 uur

Sectie Straatnaam

Algemeen goed in vakken

LEGE PLAATSEN

Totale capaciteit

SECTIE

Directe plangebied

221

74

5

3

0

0

82

82

82

38%

38%

37%

139

106

Binnen 100 meter

301

136

33

0

3

6

169

175

178

57%

59%

59%

123

78

Tussen 100 en 200 m.

306

124

17

0

1

6

141

147

148

46%

48%

48%

158

112

Binnen 200 meter

607

260

50

0

4

12

310

322

326

52%

54%

54%

281

190

221

87

14

0

1

0

101

101

102

47%

47%

46%

119

86

Binnen 100 meter

301

141

21

0

1

3

162

165

166

55%

56%

55%

135

90

Tussen 100 en 200 m.

306

125

17

0

1

9

142

151

152

47%

50%

50%

154

108

Binnen 200 meter

607

266

38

0

2

12

304

316

318

51%

53%

52%

289

198

221

52

7

0

1

0

59

59

60

27%

27%

27%

161

128

Binnen 100 meter

301

100

13

0

1

7

113

120

121

38%

41%

40%

180

135

Tussen 100 en 200 m.

306

118

21

0

1

9

139

148

149

46%

49%

49%

157

111

Binnen 200 meter

607

218

34

0

2

16

252

268

270

42%

45%

44%

337

246

221

99

14

3

1

0

116

116

117

54%

54%

53%

104

71

Binnen 100 meter

301

152

20

3

1

3

175

178

179

59%

60%

59%

122

77

Tussen 100 en 200 m.

306

129

18

3

1

13

150

163

164

49%

54%

54%

142

96

Binnen 200 meter

607

281

38

6

2

16

325

341

343

54%

57%

57%

264

173

221

89

12

2

0

1

103

104

104

48%

48%

47%

117

84

Binnen 100 meter

301

142

18

2

0

6

162

168

168

55%

57%

56%

133

88

Tussen 100 en 200 m.

306

130

20

3

0

12

153

165

165

50%

54%

54%

141

95

Binnen 200 meter

607

272

38

5

0

18

315

333

333

53%

56%

55%

274

183

152

18

0

1

0

0

19

19

19

13%

13%

13%

133

110

Binnen 100 meter

232

74

8

1

0

5

83

88

88

37%

39%

38%

144

109

Tussen 100 en 200 m.

237

104

17

2

0

9

123

132

132

52%

56%

56%

105

69

Binnen 200 meter

538

209

31

3

0

14

243

257

257

46%

48%

48%

281

200

152

58

0

2

0

1

60

61

61

41%

42%

40%

91

68

Binnen 100 meter

232

105

6

2

0

8

113

121

121

50%

54%

52%

111

76

Tussen 100 en 200 m.

237

66

8

0

0

1

74

75

75

31%

32%

32%

162

126

Binnen 200 meter

538

197

26

3

0

9

226

235

235

43%

44%

44%

303

222

221

89

10

3

1

0

102

102

103

47%

47%

47%

118

85

Binnen 100 meter

301

128

14

3

0

7

145

152

152

49%

52%

50%

149

104

Tussen 100 en 200 m.

306

111

29

1

1

1

141

142

143

46%

47%

47%

163

117

Binnen 200 meter

607

239

43

4

1

8

286

294

295

48%

49%

49%

312

221

Tabel 3.1b: Bezettingscijfers parkeeronderzoek najaar 2019

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

11

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

Figuur 3.2a: Parkeerbezettingsgraad zaterdagmiddag (inclusief foutparkeren); voorjaar 2019 Belangrijkste conclusies tabel 3.1a én 3.1b Maatgevende moment: zaterdagmiddag; in het directe plangebied bedraagt de parkeerdruk dan 54%. Binnen een straal van 100 meter vanuit het plangebied bedraagt de parkeerdruk 60%. Daarbuiten (tussen 100 en 200 meter van het plangebied) bedraagt de parkeerdruk 40%. De parkeerdruk op de andere meetmomenten wijkt niet sterk af van de parkeerdruk op zaterdagmiddag. Binnen 100 meter varieert de parkeerdruk tussen de 40% en de 50% op de overige meetmomenten. In de huidige situatie is nog veel restruimte in de parkeercapaciteit; in het plangebied zijn uitgaande van een maximale toegestane parkeerdruk van 85% nog 68 parkeerplaatsen vrij.

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

12

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

Binnen een straal van 100 meter zijn 76 parkeerplaatsen vrij, echter het betreft hier voornamelijk lege plekken uit het plangebied (68). Uit de najaarstellingen blijkt dat het parkeerbeeld in grote lijnen ongewijzigd is gebleven. De zaterdagtellingen laten nog steeds zien dat op zaterdagmiddag sprake is van het piekmoment. Voor de drie gemeten zaterdagen blijkt de zaterdagmiddag 5 oktober (15:00 – 16:00 uur) de drukste te zijn; - directe plangebied: 55% (86 lege plaatsen); voorjaar 2019: 54% - binnen 100 meter: 59%; voorjaar 2019: 60% - tussen de 100 en 200 meter: 48%; voorjaar 2019: 40% - binnen de 200 meter: 54%; voorjaar 2019: 50%. De parkeerdruk is niet verder toe- of afgenomen. Figuur 3.2b op de volgende pagina toont de parkeerbezettingsgraad op zaterdagmiddag (inclusief foutparkeren); najaar 2019 (5 oktober 2019).

Omtrent parkeerbezetting rondom sporthal en woningen (secties 5/7/8) Mede in het kader van het verplaatsen van de aktiviteiten van sporthal De Eckart naar de sporthal Achtse Barrier in het onderzoeksgebied, is het van belang om te kijken naar de parkeerbezetting rondom de sporthal in de huidige situatie. De parkeertellingen laten zien dat tijdens de metingen in mei 2019 de parkeerbezetting van de secties 5, 7 en 8 opgeteld tussen de circa 45% en 60% schommelen. Van de totaal 87 beschikbare parkeerplaatsen zijn op de piekmomenten circa 35 parkeerplaatsen vrij. De parkeertellingen in september 2019 laten een vergelijkbaar beeld zien als de tellingen in mei. De maximale bezetting (zaterdagmiddag 5 september 15:00 uur) bedraagt 63% (32 lege plaatsen). Doorgaans bedraagt de parkeerbezetting in dit deel van het onderzoeksgebied circa 45%.

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

13

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

Figuur 3.2b: Parkeerbezettingsgraad zaterdagmiddag (inclusief foutparkeren); najaar 2019

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

14

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

4.

PARKEERNORMEN TOEKOMSTIGE SITUATIE Volgens opgaaf (juni 2020) van de opdrachtgever zal het voorzieningen-niveau er als volgt uitzien: Canterhoef: 55 bestaande appartementen (niet grondgebonden woningen midden 60-120 m2 bvo) Nieuw: 112 appartementen (niet grondgebonden woningen midden 60-120 m2 bvo) Blok Jan Linders(-passage) 2274 m2 bvo (middelgrote supermarkt 600-2500 m2) Supermarkt Lidl (exclusief dock) 1881 m2 bvo (middelgrote supermarkt 6002500 m2) Kruidvat: 448 m2 bvo (buurtwinkelcentrum) NB: Voor de bovenstaande drie voorzieningen-typen kan uitgegaan worden van een “Wijkwinkelcentrum” volgens de normen van de gemeente Eindhoven; totaal 4603 m2 bvo. Bestaande sporthal De Achtse Barrier (uitgaande van de situatie dat basketvereniging Almonte verhuisd is vanuit de sporthal Eckart); 1750 m2 bvo (schatting) Wanneer het toekomstige programma van woningen en voorzieningen ingevuld wordt in de rekentool parkeernormen van de gemeente Eindhoven komt hier een nomimale parkeerbehoefte uit van 380 parkeerplaatsen (zie tabel 4.1) Functie

Type

Aantal

Norm

Parkeerbehoefte

Wonen 1

Niet-grondgebonden woningen midden (60-120 m2 bvo)

55

won.

0,9

49,5

Wonen 2

Niet-grondgebonden woningen midden (60-120 m2 bvo)

112

won.

0,9

100,8 138,1

Winkelen/boodschappen tot

Wijkwinkelcentrum (zoals Kastelenplein)

4603

bvo

3,0

Wonen Bezoekers

Bezoekers woningen

167

won.

0,3

50,1

Sporthal De Achtste Barrier

Sportfunctie binnen

1750

bvo

2,4

42,0

TOTAAL

380

Tabel 4.1: Totale toekomstige Parkeerbehoefte volgens parkeernormen 2019 Net zo als dit bij de huidige situatie in hoofdstuk 2 heeft plaatsgevonden dient hier een parkeerbalans toegepast te worden. Uit de rekentool (zie tabel 4.2) komt dan naar voren dat de totale werkelijke parkeerbehoefte in de totale toekomstige situatie 332 parkeerplaatsen bedraagt (maatgevend piekmoment: zaterdagmiddag). In overleg met de gemeente Eindhoven is echter bepaald het totale onderzoeksgebied te splitsen in drie secties. Op de volgende pagina (hoofstuk 5 conclusies) wordt de parkeervraag vastgesteld. Werkdag ochtend

Werkdag middag

Werkdag avond

Koopavond

Werkdag nacht

Zaterdag- Zaterdagmiddag avond

Zondagmiddag

Woningen bewoners

1

50%

50%

90%

80%

100%

60%

80%

70%

Woningen bezoekers

2

10%

20%

80%

70%

0%

60%

100%

70%

Supermarkt

3

30%

60%

40%

80%

0%

100%

40%

75%

Detailhandel

4

30%

60%

10%

75%

0%

100%

0%

75%

Sportfunctie binnen

5

50%

50%

100%

100%

0%

100%

100%

75%

Norm

Werkdag ochtend

Werkdag middag

Werkdag avond

Koopavond

Werkdag nacht

Totale TOEKOMSTIGE SITUATIE

Zaterdag- Zaterdagmiddag avond

Zondagmiddag

Wonen gereserveerd parkeerdek

79

79,00

79,00

79,00

79,00

79,00

79,00

79,00

Wonen overig

72

36,00

36,00

64,80

57,60

72,00

43,20

57,60

50,40

Wonen bezoekers

50

5,00

10,00

40,00

35,00

0,00

30,00

50,00

35,00

Winkelen+boodschap. totaal

138

41,40

82,80

13,80

103,50

0,00

138,00

0,00

103,50

Sporthal

42

21,00

21,00

42,00

42,00

0,00

42,00

42,00

31,50

182

229

240

317

151

332

229

299

Totaal

79,00

Tabel 4.2: Parkeerbalans totale toekomstige situatie

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

15

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

5.

CONCLUSIES Huidige situatie; parkeerdruk in en rondom plangebied Uit hoofdstuk 2 kwam naar voren dat in de huidige situatie minimaal 195 parkeerplaatsen gewenst zijn. Er zijn binnen het plangebied 221 parkeerplaatsen. Het overschot van ruim 25 plaatsen is zichtbaar. In het plangebied was in de huidige situatie –zowel bij de voorjaars- als de najaarsmetingen- te zien dat de parkeerdruk nooit boven de 60% uitkomt. In dat geval zijn er nog circa 60 parkeerplaatsen vrij (uitgaande van een situatie dat de parkeerdruk niet boven de 85% uitkomt). In de huidige situatie geldt dat de parkeerdruk in de omliggende woonwijken niet ontoelaatbaar hoog is. De confrontatie van de huidige parkeercapaciteit, huidige parkeerdruk en huidige parkeervraag laat zien dat er voldoende parkeerplaatsen zijn. NB: Hierbij moet wel expliciet gezegd worden dat de indruk bestaat dat de aantrekkingskracht van het huidige voorzieningenniveau (huidige winkels) niet sterk is.

Toekomstige situatie; confrontatie parkeervraag versus parkeeraanbod Onderverdeling in drie delen gewenst In overleg met de gemeente Eindhoven is bepaald het totale onderzoeksgebied te splitsen in drie secties. Uitwisseling van parkeren tussen (rode) winkelparkeerplaatsen en geel/groene parkeerplaatsen bij de woningen en sporthal lijkt namelijk minder voor de hand. Vandaar dat afzonderlijk voor de drie delen een parkeerbalans wordt opgesteld.

Parkeren winkels (ROOD) Nominale behoefte: 138 plaatsen Behoefte na toepassen balans: 138 (zaterdagmiddag) Aanbod parkeerplaatsen: 140 Overschot/te kort plaatsen: +2 parkeerplaatsen

Parkeren bewoners Parkeren nieuwe woningen op dak discounter (BLAUW) Nominale behoefte: 135 plaatsen (101 voor bewoners en 34 voor bezoekers) Behoefte na toepassen balans: 118 (werkdag avond) Afname ten gevolge van inzet deelauto’s: 20 (In overleg met de gemeente Eindhoven is -conform de rekentool van de gemeente Eindhoven- gesteld dat

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

16

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

een inzet van 5 deelauto’s realistisch lijkt; 5 deelauto’s geeft een reductie van 20 plaatsen) Werkelijke behoefte: 98 Aanbod parkeerplaatsen op parkeerdek: 78 Overschot/te kort plaatsen: -20 parkeerplaatsen Parkeren huidige woningen en sporthal (GROEN en GEEL) Nominale behoefte woningen: 67 plaatsen (50 voor bewoners en 17 voor bezoekers). Nominale behoefte sporthal: 42 plaatsen Nominale behoefte totaal: 109 plaatsen Behoefte na toepassen balans: 101 plaatsen (zaterdagavond). NB: Uit de gehouden parkeertellingen is naar voren gekomen dat de werkelijke parkeerdruk in dit deel een stuk lager is. De maximale bezetting van de relevante straatsecties 5, 7 en 8 bedraagt 56 bezette parkeerplaatsen (zaterdagmiddag 5 oktober 2019). Op de meeste meetmomenten bleek de parkeerdruk lager. Deze 56 plaatsen wordt hier als basis genomen. Behoefte: 56 plaatsen, echter in toekomstige situatie sloop van 15 woningen geeft een reductie van 8 parkeerplaatsen (15 woningen bedraagt 22% van het totaal aantal woningen, 22% van 37 parkeerplaatsen achter de slagboom is 8 parkeerplaatsen) Gecorrigeerde werkelijke behoefte voor wonen: 56 – 8 = 48 parkeerplaatsen Aanbod parkeerplaatsen: 69 Overschot/te kort plaatsen: +21 parkeerplaatsen Per saldo parkeren bewoners Overschot/te kort plaatsen voor wonen: -20 (BLAUW) + 21 (GEEL/GROEN) = +1 parkeerplaatsen

Parkeren huidige woningen en sporthal incl. Almonte (GROEN en GEEL) Voor het vaststellen van de toekomstige sporthal wordt enerzijds gekeken naar de behoefte volgens de normen (en de gehouden tellingen bij Almonte) en anderzijds wordt gekeken naar de huidige parkeerbezettingen. Maximale behoefte volgens de normen bij 1750 m2 bvo én op basis van het separaat uitgevoerde parkeerdruk onderzoek bij Almonte: 44 parkeerplaatsen Het huidige gebruik van de sporthal wordt geschat op een bezetting van 10 parkeerplaatsen. (Toelichting: Een maximale bezetting van 56 plaatsen minus 37 plaatsen achter de slagboom is 19 plaatsen bezet buiten de slagboom. Het is niet met zekerheid te zeggen dat dit gebruik enkel van de sporthal is, daarom wordt hier gekozen voor 10 bezette parkeerplaatsen als schatting.) Huidige gebruik sporthal: 10 parkeerplaatsen Resterende parkeercapaciteit in de wijk: 10 parkeerplaatsen; gezien de geconstateerde parkeerdruk op piekmomenten kan gesteld worden dat wanneer nog 10 plaatsen in de omliggende wijk bezet worden door parkeerders van de sporthal er géén ontoelaatbaar hoge parkeerdruk in die wijk ontstaat. Nader toegelicht: Uit het parkeeronderzoek blijkt dat binnen het plangebied + 100m in totaal 301 parkeerplaatsen beschikbaar zijn waarbij de maximale parkeerbezetting 60% bedraagt op zaterdag om 15:00 uur (180 ppl bezet van de 301 ppl).

Dus ‘buiten plangebied’ minus ‘binnen 100m’ zijn 80 parkeerplaatsen aanwezig waarvan er maximaal 60 bezet zijn (75%). Daar kunnen 10 parkeerplaatsen opgevangen worden zonder dat de parkeerbezetting boven de 90% uitkomt.

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

17

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

Resterende opgave voor sporthal Almonte: 44 minus 10 huidig gebruik minus 10 plaatsen in de wijk en plus 1 plek als overschot parkeerplaatsen woningen = Overschot/te kort plaatsen: -23 parkeerplaatsen.

Omtrent het mogelijke tekort van 23 parkeerplaatsen Opdrachtgever en Groen Licht zijn van mening dat het tekort van 23 parkeerplaatsen nog niet direct opgelost hoeft te worden, gezien het volgende. Voor het bepalen van de noodzekelijke parkeercapaciteit van de nieuwe woningen is de norm 1,2 parkeerplaatsen per woning gehanteerd. Op basis van tellingen bij de huidige woningen Cantershoef blijkt echter de werkelijke bezetting veel lager te zijn dan deze norm; namelijk ca. 55% (maximale bezetting sectie 5, 7 en 8 minus 10 voor sporthal, gespiegeld aan de norm voor 69 woningen). Deze zelfde doelgroep komt in de nieuwbouw. Hierdoor is de verwachting dat zeker 20 parkeerplaatsen minder benodigd zijn dan het berekende aantal voor de nieuwe woningen. Indien op termijn het tocht blijkt dat deze parkeerplaatsen noodzakelijk zijn (ontoelaatbare parkeerdruk op piekmomenten) dan is extra parkeercapaciteit te realiseren op het ‘groentje’ (ligging; zie figuur hiernaast). Op dit terrein is een extra parkeercapaciteit van 40 plaatsen realiseerbaar. Het op voorhand gelijk realiseren van extra parkeerplaatsen leidt tot een stedebouwkundig onaantrekkelijke invulling van de openbare ruimte.

Fietsparkeren In het plangebied dient ook voldoende stallingscapaciteit voor fietsers geboden te worden. De rekentool van de gemeente Eindhoven (resultaat, zie hieronder) stelt dat er in de toekomstige situatie voor 795 fietsen een stallingsplaats geboden moet worden.

Tabel 5.1: Toekomstige fietsparkeerbehoefte volgens rekentool gemeente Eindhoven

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

18

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

BIJLAGE 1: STRAATSECTIE-INDELING

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

19

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

BIJLAGE 2: PARKEERDRUK VOORJAAR GEVISUALISEERD

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

20

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

21

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

22

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

23

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

24

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

25

Parkeeronderzoek Project Ardèchelaan – juli 2020, Eindhoven – Stayinc. BV / Laride – Eindrapportage

BIJLAGE 3: DETAILCIJFERS BEZETTING PER MEETMOMENT (VOORJAAR)

Achtereenvolgens op de volgende pagina’s de resultaten van de volgende meetmomenten: dinsdagmiddag 7 mei 2019; 15:00 uur dinsdagavond 7 mei 2019;22:00 uur donderdagmiddag 9 mei 2019; 15:00 uur donderdagavond 9 mei 2019; 22:00 uur vrijdagavond (koopavond) 10 mei 2019; 19:00 uur zaterdagmiddag 11 mei 2019; 15:00 uur

Groen Licht Verkeersadviezen – Tilburg, juli 2020 - Adv/Sta/01/19

26

V O SP A RD ÈCH EL A AN EI N D H O V EN

BIJLAGE RAPPORTAGE STEDENBOUWFYSISCH ONDERZOEK

VOSP Ardèchelaan Eindhoven - Windhinder onderzoek auteur: Nelissen ingenieursbureau december 2019

10 december 2019 4560.002.ur.mek/mhe VOSP Ardèchelaan Eindhoven – windhinder onderzoek

1.

inleiding

Het bestaande winkelcentrum gelegen aan de Ardèchelaan te Eindhoven wordt volledig herontwikkeld waarbij er nieuwe winkels mogelijk gemaakt worden, alsmede extra woningen voor het complex van Cantershoef. Het plan is onderverdeeld in twee plangebieden. Plandeel 1 betreft woongebouw Cantershoef. Er worden 112 appartementen gerealiseerd, evenals een nieuwe ontmoetingsruimte en commerciële winkelruimte in de plint. Een deel van de bestaande woningen wordt gesloopt. Plandeel 2 betreft de nieuwbouw van winkelruimten met parkeren op het dak voor woongebouw Cantershoef, de sloop van dagwinkels alsmede de renovatie van de bestaande supermarkt. In de nabije omgeving zijn bouwvolumes van maximaal drie bouwlagen gelegen. Het plan is gesitueerd in de woonwijk “Achtse Barrier” te Eindhoven.

figuur 1.1.:

stedenbouwkundig plan

www.nelissenbv.nl | Postbus 1289 | 5602 BG Eindhoven | Larixplein 7 | +31 (0)40 248 46 56 | nelissen@nelissenbv.nl | KvK 17137297

Door Nelissen ingenieursbureau b.v. is een eerste scan op windhinder en windgevaar uitgevoerd. In deze scan is onderzocht wat kritische gebieden zijn in het ontwerp met betrekking tot windhinder en windgevaar. Daarbij is op basis van ‘NEN 8100 - Windhinder en windgevaar in de gebouwde omgeving’ onderzocht of de kans op windhinder dusdanig groot is dat aanvullend onderzoek middels een windtunnel of een CFD onderzoek noodzakelijk is ter bepaling van maatregelen.

2.

NEN 8100 – windhinder en windgevaar in de gebouwde omgeving

2.1.

beoordeling conform NEN 8100

Om een comfortabel windklimaat te realiseren is het huidige ontwerp beoordeeld aangaande windhinder. De beoordeling van het windklimaat is afhankelijk van de functie van de verschillende gebieden. In de NEN 8100 “Windhinder en windgevaar in de bebouwde omgeving” d.d. februari 2006, worden er drie verschillende typen gebieden gedefinieerd, gekoppeld aan de activiteiten die er plaatsvinden, namelijk: doorloopgebied (I); met name een verkeersgebied waar mensen met normale snelheid lopen slentergebied (II); een gebied waar mensen langzaam doorheen lopen bijvoorbeeld winkelgebieden, parken enzovoort langdurig verblijfgebied (III); gebieden waar men langdurig op een vaste plaats verblijft, zoals bankjes en bushaltes enzovoort In figuur 2.1. is een interpretatie van het ontwerp gegeven voor de gebiedsactiviteiten ter plaatse van de begane grond. De rode arcering geeft het gebied aan waar men langdurig verblijft, de groene arcering geeft het doorloopgebied aan waar men alleen doorheen loopt. In figuur 2.1. is ook de hoofdtoegang van het woongebouw Cantershoef aangegeven, dit is een kritische plek voor windhinder.

4560.002.ur.mek

2.

figuur 2.1.:

gebiedsactiviteiten en hoofdtoegangen begane grond

De NEN 8100 maakt onderscheid tussen windhinder en windgevaar: windhinder: ondervinden van hinder ten gevolge van wind, met een uurgemiddelde lokale windsnelheid van 5 m/s windgevaar: optreden van een zodanig hoge windsnelheid (groter dan 15 m/s) dat bij personen in ernstige mate problemen optreden bij het lopen Ten aanzien van de beoordeling van de plaatselijke windhinder wordt conform de NEN 8100 de in navolgende tabel 2.1. weergegeven kwalificering aangehouden. tabel 2.1.:

eisen voor de beoordeling van het lokale windklimaat voor windhinder

overschrijdingskans P (windsnelheid > 5 m/s) in procenten van het aantal uren per jaar

kwaliteitsklasse

< 2,5 % 2,5 – 5 % 5 – 10 % 10 – 20 % > 20 %

A B C D E

4560.002.ur.mek

activiteiten

doorlopen (I)

slenteren (II)

langdurig zitten (III)

goed goed goed matig slecht

goed goed matig slecht slecht

goed matig slecht slecht slecht

3.

Zoals de bovenstaande tabel laat zien, is het bij de beoordeling van grote invloed wat de activiteiten zijn ter plaatse van het omliggende gebied. De overschrijdingskans op windsnelheden groter dan 5 m/s mag bij een doorloopgebied hoger zijn dan voor een gebied waar langdurig verbleven wordt bij dezelfde kwaliteitsklasse zonder dat er kans is dat windhinder wordt ervaren. Ten aanzien van de beoordeling van windgevaar wordt conform de NEN 8100 de in navolgende tabel 2.2. weergegeven kwalificering aangehouden. tabel 2.2.:

eisen voor de beoordeling van het lokale windklimaat voor windgevaar

overschrijdingskans P (windsnelheid > 15 m/s) in procenten van het aantal uren per jaar

kwalificatie

< 0,05 % 0,05 – 0,30 % ≥ 0,30 %

geen gevaar beperkt risico gevaarlijk

In de NEN 8100 is een beslismodel opgenomen, om te bepalen of de kans op windhinder binnen een bouwplan groot is. Afhankelijk van de geografische situatie en de hoogte van het bouwwerk ten opzichte van zijn omgeving kan bepaald worden of de kans op windhinder groot is en het bouwplan nader onderzocht dient te worden in een windtunnel of rekenmodel.

2.2.

NEN 8100 – Beslismodel voor (steden-)bouwplannen

Hierna is het Beslismodel voor (steden-)bouwplannen weergegeven. In het Beslismodel zijn de blokken beoordeeld op basis van de voorwaarden van de Beslismomenten. In figuur 2.2. is de nummering van de verschillende blokken opgenomen, inclusief de blokhoogtes.

1 3 2 4 5 1: woontoren, circa 40 meter 2: woongebouw, circa 17 meter 3: woongebouw, circa 17 meter 4: winkels, circa 5 meter 5: winkels, circa 5 meter figuur 2.2.:

4560.002.ur.mek

nummering verschillende blokken

4.

In figuur 2.3. zijn de resultaten weergegeven van het Beslismodel voor de verschillende blokken.

Voor de winkels (blok 4 en 5) wordt voldaan aan alle voorwaarden van beslismoment 1

Voor de overige woongebouwen (blok 2 en 3) geldt dat niet wordt voldaan aan één van de voorwaarden van beslismoment 2

figuur 2.3.:

2.3.

Voor de woontoren (blok 1) geldt dat wordt voldaan aan twee van de voorwaarden van beslismoment 2

resultaten van NEN 8100 – beslismodel

beslismoment 3

beslismoment 3. wel of geen windhinderonderzoek Afweging door windhinderexpert op basis van: geografie lokale situatie

4560.002.ur.mek

5.

-

gebouwconfiguratie windgevoeligheid

Voor de blokken 1, 2 en 3 moet de afweging gemaakt worden of windhinderonderzoek nodig is. 2.3.1. geografie Als eerste wordt de geografische ligging van het plan bekeken. Zoals te zien in figuur 2.4. ligt de gemeente Eindhoven in het op 1 na minst windgevoelige gebied van Nederland. De gemiddelde windsnelheid bedraagt 4,0 - 4,5 m/s op 10 meter hoogte. Dit zal worden meegenomen in de afweging of windhinderonderzoek nodig is.

Eindhoven

figuur 2.4.:

gemiddelde jaarlijks gemeten windsnelheden Nederland

2.3.2. lokale situatie Als tweede wordt er ingezoomd op de lokale situatie, zie figuur 2.5. Het plan ligt in een stedelijk gebied, in de omgeving bevinden zich voornamelijk woningen (laagbouw). Aan de zuidkant van de nieuwe woontoren is een park gelegen met water. Het plan bestaat uit laagbouw (één bouwlaag, de winkels) bestaande middelhoge woongebouwen van 5 bouwlagen en een nieuwe woontoren van 13 bouwlagen. De omgeving van het plan zal deel uitmaken van het windhinderonderzoek.

4560.002.ur.mek

6.

figuur 2.5.:

lokale situatie Ardèchelaan (oranje gemarkeerd)

2.3.3. gebouwconfiguratie Voor de gebouwconfiguratie wordt verder ingezoomd op het plan, de geometrische samenstelling en maatgevende windstromen worden bekeken. Zoals blijkt uit de windstatistieken (zie figuur 2.6.) komt statistisch gezien een zuidwesten wind het meeste voor en zijn uit deze windrichting de windsnelheden het hoogst.

figuur 2.6.:

4560.002.ur.mek

windstatistieken Eindhoven (bron: meteoblue)

7.

Om een beeld te krijgen van de mogelijke windstromen rondom de gebouwen is in figuur 2.7. een visualisatie weergegeven. De loefwervel, hoekwervel en lijwervel zijn voor windcomfort van belang.

figuur 2.7.:

windstromen rondom gebouwen

Met de geometrische samenstelling van het plan en maatgevende windstromen zijn een aantal aandachtsgebieden (paarse vlakken) aangewezen in figuur 2.8. Voor deze gebieden geldt dat er nader bepaald zal moeten worden hoe groot de kans is op windhinder.

4560.002.ur.mek

8.

= wind uit zuidwesten

= aandachtsgebied

1 2 1

3

figuur 2.8.:

windstromen en aandachtsgebieden

Gebied 1., het terras van de ontmoetingsruimte van Cantershoef (ten zuiden van de woontoren), is aangegeven als een gebied voor langdurig verblijven (gebied III conform de NEN 8100). Voor dit soort terrassen worden bij voorkeur strengere comforteisen gehanteerd dan omschreven in NEN 8100. Er is kans op verhoogde windsnelheden ter plaatse van dit terras, met name optredende loefwervels kunnen voor plaatselijk discomfort zorgen.

4560.002.ur.mek

9.

Voor het gebied 2., de daktuin van Cantershoef, is er kans op verhoogde windsnelheden. Bovendien is er, afhankelijk van het gebruik van de daktuin (langdurig verblijven of slenteren), kans op plaatselijk discomfort ten gevolge van hoekwervels en loefwervels. Voor gebied 3. geldt dat hier naar verwachting buitenruimten van de appartementen gelegen zijn. Door de windrichting bestaat hier kans op windhinder ten gevolge van loefwervels. 2.3.4. windgevoeligheid De windgevoeligheid is afhankelijk van de gebiedsactiviteiten rondom de gebouwen. Voor een doorloopgebied worden hogere windsnelheden geaccepteerd dan voor een slentergebied of verblijfsgebied voor langdurig zitten. In figuur 2.9. zijn de windstromen en de aandachtsgebieden geïmplementeerd in het figuur voor de gebiedsactiviteiten. Uitgaande van de geografie, lokale situatie en gebouwconfiguratie is de kans op windhinder in de windgevoelige gebieden voldoende klein. Om de kans op windhinder verder te beperken kan er gekozen worden om op windgevoelige posities (plaatselijke) maatregelen te treffen. Voor de activiteit langdurig verblijf (rode arcering) in het paarse gebied ligt de windgevoeligheid het hoogst, dit betreffen de balkons en de buitenruimten rondom de gebouwen.

Voor de balkons en buitenruimten van de appartementen die op de hoeken van de gebouwen zijn gesitueerd kan gekozen worden om deze plaatselijk af te schermen om eventuele cornerstreams te voorkomen. Dit zal hoofdzakelijk gelden voor de balkons op de hoeken van de woontoren. Rondom de woontoren wordt een hogere windsnelheid verwacht door de gebouwhoogte van 40 m. De gebiedsactiviteiten rondom de woontoren zijn slentergebied en langdurig verblijven. Om eventuele windhinder te voorkomen kan er voor dit gebied gekozen worden voor plaatselijke afscherming. Het terras van de ontmoetingsruimte van Cantershoef (ten zuiden van de woontoren), is aangegeven als een gebied voor langdurig verblijven (gebied III conform de NEN 8100). Er is kans op verhoogde windsnelheden ter plaatse van dit terras. Hier dient aanvullend aandacht aan besteedt te worden. Gedacht kan worden aan windafscherming door middel van een luifel en/of windschermen. De toegang van het gebouw is een kritische plek voor windhinder, hier is de kans op windhinder echter klein vanwege de ligging (niet op de windrichting).

4560.002.ur.mek

10.

2 1

3

1

figuur 2.9.:

3.

windgevoeligheid (windstromen en gebiedsactiviteiten)

conclusie

In dit rapport is de Ardèchelaan te Eindhoven beoordeeld op het gebied van windhinder en windgevaar. Er is met het Beslismodel van de NEN 8100 de afweging gemaakt of windhinderonderzoek met windtunnel of CFD noodzakelijk is op basis van de volgende aspecten: geografie lokale situatie windgevoeligheid Voor de winkels wordt voldaan aan alle voorwaarden van Beslismoment 1, waardoor windhinderonderzoek niet als noodzakelijk wordt beschouwd. Voor de overige bebouwing is in dit rapport de afweging gemaakt of winderhinder zal optreden. De woongebouwen liggen in de directe invloedsfeer van de maatgevende zuidwesten wind. Uitgaande van de geografie, lokale situatie en gebouwconfiguratie is de kans op windhinder in de windgevoelige gebieden voldoende klein. Om de kans op winderhinder verder te beperken kan er gekozen worden om op windgevoelige posities (plaatselijke) maatregelen te treffen.

4560.002.ur.mek

11.

Voor balkons en de buitenruimten op de hoeken van de woongebouwen (met name de woontoren) wordt geadviseerd om deze plaatselijk af te schermen. Rondom de woontoren wordt een hogere windsnelheid verwacht door de gebouwhoogte van 40 m. De gebiedsactiviteiten rondom de woontoren zijn slentergebied en langdurig verblijven. Om eventuele windhinder te voorkomen kan er voor dit gebied gekozen worden voor plaatselijke afscherming. Het terras van de ontmoetingsruimte van Cantershoef (ten zuiden van de woontoren), is aangegeven als een gebied voor langdurig verblijven (gebied III conform de NEN 8100). Voor dit soort terrassen worden bij voorkeur strengere comforteisen gehanteerd dan omschreven in NEN 8100. Er is kans op verhoogde windsnelheden ter plaatse van dit terras. Hier dient aanvullend aandacht aan besteedt te worden. Gedacht kan worden aan windafscherming door middel van een luifel en/of windschermen. Om per maatgevende positie exact het kanspercentage te bepalen is verder onderzoek noodzakelijk. Dit onderzoek kan een windtunnelonderzoek, waarbij een maquette in de windtunnel wordt geplaatst, zijn of CFD (Computional Fluid Dynamics) berekening zijn, waarbij windstromingen worden gevisualiseerd en gekwantificeerd aan de hand van CFD computersimulaties.

4560.002.ur.mek

12.

V O SP A RD ÈCH EL A AN EI N D H O V EN

BIJLAGE RAPPORTAGE STEDENBOUWFYSISCH ONDERZOEK

VOSP Ardèchelaan Eindhoven - verkennend onderzoek windcomfort, bezonning en geluid auteur: Nelissen ingenieursbureau december 2019

10 december 2019 4560.001.ur.mek/mhe

VOSP Ardèchelaan Eindhoven – verkennend onderzoek windcomfort, bezonning en geluid

1.

inleiding

Het bestaande winkelcentrum gelegen aan de Ardèchelaan te Eindhoven wordt volledig herontwikkeld waarbij er nieuwe winkels mogelijk gemaakt worden, alsmede extra woningen voor het complex van Cantershoef. Het plan is onderverdeeld in twee plangebieden. Plandeel 1 betreft woongebouw Cantershoef. Er worden 112 appartementen gerealiseerd, evenals een nieuwe ontmoetingsruimte en commerciële winkelruimte in de plint. Een deel van de bestaande woningen wordt gesloopt. Plandeel 2 betreft nieuwbouw, de nieuwbouw van winkelruimten met parkeren op het dak voor woongebouw Cantershoef, de sloop van dagwinkels alsmede nieuwbouw van circa 900 m2 dagwinkels en de renovatie van de bestaande supermarkt. In het kader van de ruimtelijke ordening procedure is een verkennend onderzoek uitgevoerd met betrekking tot windcomfort, bezonning en schaduw, geluidbelasting door wegverkeer op omliggende wegen en de geluidemissie vanuit de winkels. Voor deze verkennend onderzoek is uitgegaan van de volgende uitganspunten: VOSP Ardèchelaan – winkelcentrum Achtse Barrier Eindhoven d.d. november 2019 voorlopig ontwerp (concept VO) van Tarra architectuur, d.d. 21 oktober 2019 postcodetool geluid RIVM Bouwbesluit 2012 NEN 8100 “Windhinder en windgevaar in de bebouwde omgeving” d.d. februari 2006 Activiteitenbesluit milieubeheer

www.nelissenbv.nl | Postbus 1289 | 5602 BG Eindhoven | Larixplein 7 | +31 (0)40 248 46 56 | nelissen@nelissenbv.nl | KvK 17137297

figuur 1.1.:

beoogde nieuwe situatie

2.

geluid

2.1.

wegverkeer

Voor de geluidbelasting afkomstig van het verkeer op de omliggende wegen is de postcodetool van het RIVM geraadpleegd. De geluidbelasting bedraagt conform deze tool 51 – 55 dB(A), zie figuur 2.1.. Met deze indicatie is de verwachting dat de geluidbelasting op de gevel van de woningen de voorkeursgrenswaarde overschrijdt. Derhalve is een akoestisch onderzoek ter bepaling van de geluidbelasting op de gevel noodzakelijk, alsmede een rapportage ontheffing hogere waarden. Uitgaande van het mechanisch ventileren van de woningen, waardoor er géén ventilatieopeningen in de gevel aangebracht worden, zijn voor de nieuwbouw echter naar verwachting geen aanvullende geluidwerende voorzieningen nodig.

4560.001.ur.mek

2.

figuur 2.1.:

2.2.

indicatie geluidbelasting (bron: https://geluid.rivm.nl/geluid/geluidbel_maps.php)

geluidemissie winkels

De activiteiten van de winkels veroorzaken een geluidimmissie op de omliggende woningen. Hierbij kan gedacht worden aan de ten behoeve van de winkels buiten opgestelde installaties, het rijden van winkelwagentjes, parkeerbewegingen en het laden en lossen ten behoeve van de winkels. Omdat de winkels een inrichting betreffen in het kader van het Activiteitenbesluit, dient er een akoestisch onderzoek uitgevoerd te worden. Met dit onderzoek wordt aangetoond dat voldaan wordt aan de gestelde eisen met betrekking tot geluid op de omliggende woningen (zowel bestaand als nieuw). Wanneer niet voldaan wordt aan deze eisen, dienen maatregelen onderzocht te worden. Voor het berekenen van de geluidemissie geldt dat enkel de activiteiten die plaatsvinden in of aan het gebouw en op het eigen terrein meegenomen worden. Indien al het omliggende terrein openbaar is, wordt de geluidemissie afkomstig van de winkelwagentjes, het verkeer en de laad-/losactiviteiten (verkeersaantrekkende werking) op een andere manier meegenomen in de toetsing, waarvoor minder strenge eisen gesteld worden. Laden/lossen voor de Lidl vindt conform het VO binnen het gebouw plaats, waardoor deze geluiduitstraling beperkt zal zijn mits de wanden akoestisch voldoende zwaar zijn (steenachtig) en de ruimte

4560.001.ur.mek

3.

volledig gesloten is ten tijde van laden/lossen. Voor de laad-/losactiviteiten van de overige winkels geldt dat dit plaats dient te vinden op openbaar terrein voor zover dit niet intern mogelijk is. Het parkeerdek op het dak van de Lidl betreft een parkeervoorziening voor woongebouw Cantershoef. Een woongebouw is geen inrichting in het kader van het Activiteitenbesluit, de geluidemissie van de auto’s op dit parkeerdek hoeft derhalve niet meegenomen te worden in de toetsing.

3.

windcomfort

In Nederland bestaan er geen wettelijke eisen ter voorkoming van windhinder of windgevaar. Desondanks dient bij het opstellen van ruimtelijke plannen windhinder of windgevaar beoordeeld te worden. Voor onderhavige verkennend onderzoek met betrekking tot windcomfort is de NEN 8100 gehanteerd. De NEN 8100 is een norm voor de beoordeling van het windklimaat. De NEN 8100 geeft meerdere criteria waarop de kans op windgevaar en windhinder beoordeeld wordt: 1. ligging (beschut of onbeschut) 2. vorm, geometrie en oriëntatie van het ontwerp 3. het voldoen aan kwaliteitseisen voor de beoordeling van het lokale windklimaat Het aspect windcomfort is nader onderzocht, dit onderzoek is weergegeven in de separate rapportage met kenmerk 4560.002.ur.mek d.d. 10 december 2019.

4.

bezonning en schaduw

Er zijn geen wettelijke eisen waaraan de bezonning of beschaduwing ten gevolge van een nieuw te bouwen gebouw dient te voldoen. Om deze reden zijn er ook geen landelijk geldende normen opgesteld voor bezonningsstudie. In de praktijk wordt bij bezonningsstudies veelal gebruik gemaakt van de door TNO opgestelde richtlijn voor bezonning. Er wordt getoetst aan de lichte TNO-norm bezonning. De door TNO opgestelde richtlijn stelt voor de ‘lichte’ norm een ondergrens van twee mogelijke bezonningsuren per dag in de periode van 19 februari tot 21 oktober (gedurende 8 maanden) in het midden van een vensterbank aan de binnenkant van het raam. Deze norm wordt alleen toegepast op gevels die zon kunnen ontvangen. Noordgevels ontvangen nooit direct zonlicht. Het onderzoeksgebied is gerelateerd aan de hoogte van het te ontwikkelen gebouw en beperkt tot een gebied rondom het gebouw met een straal van driemaal de hoogte van het gebouw. Naar verwachting zal alleen de nieuwe woontoren zorgen voor een verslechtering van het aantal zonuren, en dan hoofdzakelijk op de bestaande woningen binnen het woongebouw Cantershoef. Dit zal met name in de zomer zijn, gedurende de middag-/avonduren. De bezonning van deze bestaande woningen zal naar verwachting nog wel voldoen aan de bovengenoemde lichte norm van TNO. In onderstaande figuren 4.1. en 4.2.

is de nieuwe situatie in 3D weergegeven en de baan van de zon op 21 juni

4560.001.ur.mek

4.

(langste dag). Uit figuur 4.2. is op te maken dat de nieuwe woontoren een grotere slagschaduw zal creëren ter plaatse van de zuidoostelijk gelegen vleugel van het gebouw. De huidige bebouwing betreft namelijk slechts 2 bouwlagen. Figuur 4.3. geeft de baan van de zon weer. De overige nieuwe/gerenoveerde bebouwing zal vanwege de maximale bouwhoogte niet zorgen voor een verslechtering van de bezonning. In een later stadium zal met betrekking tot de bezonning en schaduw een bezonningsstudie uitgevoerd en gerapporteerd worden.

figuur 4.1.:

4560.001.ur.mek

huidige situatie Cantershoef en winkelcentrum

5.

figuur 4.2.:

aanzicht nieuwe situatie vanuit zuidelijke richting

zonsondergang

figuur 4.3.:

4560.001.ur.mek

zonsopgang

baan van de zon (gele boog), rode pin geeft locatie nieuwe woontoren aan

6.

V O SP A RD ÈCH EL A AN EI N D H O V EN

BIJLAGE REKENTOOL WATERHUISHOUDING GEMEENTE EINDHOVEN

V O SP A RD ÈCH EL A AN EI N D H O V EN

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11722507/1