Bijlage 2 - Cure begroting 2025 definitieve versie
Tekst van het document
Ontwerpbegroting 2025
Maart 2024
Woord vooraf Voor u ligt de begroting van de Gemeenschappelijke regeling Cure (GR Cure) voor 2025. De GR verzorgt vanaf 1 januari 2014 het afvalbeheer voor de gemeenten Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard. De begroting betreft de werkzaamheden die GR Cure uitvoert in opdracht van de drie gemeenten. Cure Uitvoeringsdienst B.V., de 100% dochter van de GR, omvat de personele kosten van het merendeel van het personeel. In voorliggende begroting van de GR zijn ook de begrote cijfers van deze B.V. opgenomen. Voorzitter van de Gemeenschappelijke regeling Cure Maart 2024
Ontwerpbegroting 2025
|2
Inhoud Woord vooraf
2
Managementsamenvatting
5
1.2
Uitgangspunten begroting
2. Programma en producten
9 12
2.1
Wat willen we bereiken?
12
2.2
Beleid en nieuwe ontwikkelingen
13
2.3
Bestaande service
18
2.4
Kosten 19 2.4.1
Begroting 2025 Programma GR Cure
2.4.2
Inzicht (niet) beïnvloedbare mutaties begroting 2025 t.o.v. begroting 2024
22
2.4.3
Begroting 2025 Producten GR Cure
26
2.4.4
Inzicht (niet) beïnvloedbare mutaties begroting 2025 t.o.v. realisatie 2023
3. BBV-paragrafen
20
29 34
3.1
Weerstandvermogen en risicobeheersing
34
3.2
Onderhoud kapitaalgoederen
36
3.3
Financiering
36
3.4
Bedrijfsvoering
37
3.4.1
Personeel en organisatie
37
3.4.2
Veiligheids-, gezondheids-, milieu- en kwaliteitszorg (SHEQ)
40
3.4.3
Administratieve organisatie
41
3.4.4
ICT
41
3.4.5
Inkoop
41
3.4.6
Communicatie
3.5
Verbonden partijen
42 42
4. Projecten
43
4.1
43
4.2
Gemeentelijke afvalplannen 4.1.1
Eindhoven
43
4.1.2
Geldrop-Mierlo
43
4.1.3
Valkenswaard
Projecten Cure algemeen
43 44
5. Duurzaamheidsresultaten
45
Bijlage I – Specificatie per gemeente
47
Gemeente Eindhoven per kostensoort
47
Gemeente Eindhoven per product
51
Gemeente Geldrop-Mierlo per kostensoort
52
Gemeente Geldrop-Mierlo per product
56
Gemeente Valkenswaard per kostensoort
57
Gemeente Valkenswaard per product
60
Niet-Cure gemeenten per kostensoort
61
Niet-Cure gemeenten per product
62
Bijlage II - Investeringen en kapitaallasten
63
Specificatie investeringen 2025
Ontwerpbegroting 2025
64
|3
Kapitaallasten
65
Specificatie investeringen 2026 t/m 2028
66
Bijlage III - Financiering Langlopende leningen Bijlage IV - Reserves en voorzieningen
67 67 69
Bijlage V - EMU-saldo
70
Bijlage VI - Overzicht interne en externe wet- en regelgeving
71
Bijlage VII - Meerjarenramingen
72
Meerjarenraming exploitatie afvalbeheer
72
Meerjarenraming investeringen
73
Colofon
Ontwerpbegroting 2025
74
|4
Managementsamenvatting De begroting voor 2025 is tot stand gekomen door zorgvuldige ramingen van actuele hoeveelheden, kostenontwikkelingen en trendanalyses. Het huidige takenpakket van Cure is beknopt weergegeven in paragraaf 2.3. De verschillen tussen Realisatie 2023 en Begroting 2025 zijn groot, door de effecten van bijvoorbeeld de oorlog in Oekraïne, uitgestelde investeringen, aanpassingen in gemeentelijk beleid (met o.a. mutaties in ingezamelde tonnages per afvalstroom tot gevolg), en sterke schommelingen van de verwerkingstarieven. Ook wordt de dienstverlening van Cure uitgebreid met de overname van de papierinzameling van verenigingen. Door de gemaakte beleidskeuzes en operationele wijzigingen verwacht Cure ook toename van het aantal meldingen en vragen. Om de kwaliteit van de service te behouden en te verbeteren wordt daarom de Klantenservice van Cure uitgebreid. In 2023 is er met name beperkt geïnvesteerd in onder- en bovengrondse containers en is de bouw van bijvoorbeeld de opslagloods in Acht vertraagd. Cure heeft de keuze gemaakt om de focus te leggen op een vergelijking van begroting 2025 met de begroting 2024. De vergelijking tussen realisatie 2023 en begroting 2025 is beknopter opgenomen in paragraaf 2.4.5.
Ontwerpbegroting 2025
|5
Mutaties begroting 2024 versus begroting 2025 (x €1.000) Niet-beinvloedbaar, structureel CAO-stijging Afschrijvingen Verhoging rente % op langl. financieringen Prijsindexeringen
Cure 704 81
Eindhoven 505 -3
Geldrop-Mierlo 112 67
Valkenswaard 80 3
Ov. Gemeenten 7 14
157 220
144 142
6 39
6 38
0 2
Verwerkingskosten Diversen
875 164
921 -250
8 307
-54 130
0 -23
Diversen
-303
2.202 Beinvloedbaar, structureel Totale mutaties
1.459 -233
-303 1.899
539 -43
-233 1.226
203 -26
-43 496
1 -1
-26 177
-1 0
Niet-beinvloedbaar; structureel +€2.202.000 -
-
-
-
-
Voor de CAO TLN is rekening gehouden met een indexering per 1/1/2024 van 4,0%, per 1/7/2024 van 2,0% en per 1/1/2025 van 4,0%. De totale indexering ten opzichte van ultimo 2023 is 10,323%. Deze indexeringen zijn al tussen de werkgeversorganisaties en vakbonden overeengekomen. Dit is 5,5%-punt hoger dan in de begroting 2024. De CAO gemeenten houdt rekening met een indexering per 1/1/2024 van 4,75%, per 1/10/2024 van 1,25% en geschat +3,0% per 1-3-2025. De totale indexering ten opzichte van ultimo 2023 is 8,65%. Dit is 4,7%-punt hoger dan in de begroting 2024. De afschrijvingskosten stijgen onder andere vanwege de investeringen in de nieuwe milieustraat aan de Lodewijkstraat in Eindhoven en de milieustraat in Valkenswaard (nieuwe locatie). Ook wordt in 2025 in 90 nieuwe perscontainers papier geïnvesteerd, als uitbreiding op het bestaande containerpark. Rondom het kantoorpand in Acht wordt in 2024 een powerfence gebouwd. De totale afschrijvingskosten door deze investeringen zijn €427.000. Dit is een negatief effect. Door langere levertermijnen worden 4 E-zijladers eind 2025 verwacht. De afschrijvingstermijn van de E-trucks is verlengd van 10 jaar naar 12 jaar. In totaal nemen hierdoor de afschrijvingskosten op de tractiemiddelen af met €346.000. Dit is een positief effect. Gesaldeerd een negatief effect van €81.000.
De verwachting is dat er de komende jaren flink geïnvesteerd moet worden. Voor 2024 staat voor 12,7 mln aan investeringen in de begroting, voor 2025 een investeringsbedrag van 22,1 mln. Om deze investeringen te kunnen financieren zal Cure langlopende leningen afsluiten. De rente wordt (op basis van berichtgeving BNG) ingeschat op 3,2%. De rentekosten zullen hierdoor stijgen naar € 1.221.000; dit is een verhoging van €456.000 ten opzichte van de begroting 2024. Dit is een negatief effect. Cure ontvangt ook rente over de financiële positie van de schatkist. Ook deze rente is in 2023 gestegen naar 3,0% tot 3,6%. De verwachte rentebaten stijgen met €299.000. Dit is een positief effect. Gesaldeerd een negatief effect van €157.000. Er is rekening gehouden met een prijsindexering van 5,2% ten opzichte van begroting 2024 op inhuur- en inkoopkosten voor inzameling, huisvesting, advies en overige kosten. Dit op basis van gemiddeld 60% loonvoet, 20% IMOC, 20% IBOI. Dit komt neer op een stijging van €220.000. Dit is een negatief effect.
Ontwerpbegroting 2025
|6
-
-
-
Door (bekende en verwachte) prijsontwikkelingen, zoals de verbrandingsbelasting, van diverse afvalstromen zoals restafval, gft-afval, papier, textiel en de milieustraatstromen stijgen de verwerkingskosten met €875.000. Dit is een negatief effect. Het scheidingsresultaat in de gemeente Eindhoven verbetert door de diverse projecten die nu zijn opgezet zoals: project rechtmatigheid, verhoging reinigingsrecht en containerisatie van de papier-inzameling. Voor de aangeleverde volumes op de milieustraten is rekening gehouden met de ontwikkelingen in 2023 en de verwachte bevolkingsgroei. Het nascheiden van PBD uit het restafval in Eindhoven is onderdeel van deze begroting. De verwachting is dat de aanpassing van bron- naar nascheiding een beperkt financieel voordeel heeft in de begroting 2025. De eerste resultaten 2024 laten zien dat het scheidingsrendement flink is gestegen. Diverse ontwikkelingen met (negatieve) financiële impact: ▪ Uitbreiding van de afdeling Klantenservice; in verband met het toenemen van meldingen en vragen en om de kwaliteit van de service te verbeteren. ▪ Overname van papier-inzamelingen lokale verenigingen: 1. Uit veiligheidsoverwegingen 2.
Door beperkte beschikbaarheid van zowel vrijwilligers als Cure-personeel in de avond ▪ Lokale mutaties zoals: extra inzamelroute PBD in Geldrop-Mierlo en het plan van herinrichten en vernieuwen van de locatie milieustraat Valkenswaard.
Beinvloedbaar; structureel -€303.000 - Het management van Cure heeft eind 2023 een nieuw Hoofd Uitvoering in dienst genomen. Ook is het voornemen om een Assetmanager / Hoofd Facilitair beheer in dienst te nemen. Beide sleutelfunctionarissen werden eerder ingevuld door externe inhuur. - Met het nieuwe route-navigatiesysteem heeft Cure steeds meer inzicht in de inzamelroutes. Ook met het chippen van de mini-containers in Eindhoven (in 2024) komt er steeds meer data beschikbaar om efficiency-slagen te maken. Deze ontwikkelingen zijn positief ten opzichte van de begroting 2024.
Ontwerpbegroting 2025
|7
Algemeen 1.1 Taken Cure in relatie tot gemeentelijke programma’s De gemeenten Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard hebben de afvalbeheertaken, zoals bedoeld in de artikelen 10.21 en 10.22 van de Wet Milieubeheer (inzameling van huishoudelijk afval en ketenregie), in de Gemeenschappelijke regeling Cure (GR Cure) ondergebracht. Deze regeling is op 30 januari 2013 in werking getreden en de organisatie is sinds 1 januari 2014 operationeel. In onderstaande tabel staat waar de bijdrage aan de Gemeenschappelijke regeling Cure in de verschillende programma’s uit de programmabegrotingen van de deelnemende gemeenten staat. Gemeente
Programma
Onderdeel
Eindhoven Raadsprogramma HTV 7 Volksgezondheid en Milieu TV 7.3 Afval Geldrop-Mierlo 9 Natuur, milieu en duurzaamheid Afval Valkenswaard 2 Samen wonen en werken we in Valkenswaard Milieu
GR Cure (hierna ook: Cure) heeft als doel het door middel van een openbaar lichaam behartigen van de belangen van - en het tot stand brengen van een samenwerking tussen - de aan de regeling deelnemende gemeenten op het terrein van het beheer van huishoudelijke afvalstoffen afkomstig uit de deelnemende gemeenten en de daarmee samenhangende taken, een en ander met inachtneming van de Wet Milieubeheer en van het door de overheid gevoerde afvalstoffenbeleid. GR Cure kan daarnaast van één of meer deelnemende gemeenten en in samenhang daarmee van andere gemeenten en organisaties, opdrachten aannemen om belangen te behartigen.
Cure heeft als taak om de afvalketen optimaal te laten functioneren, nu en in de toekomst, bestaande uit: - de zorg voor de inzameling, het vervoer en de eventuele opslag van afvalstoffen, een en ander als bedoeld in de artikelen 10.21, lid 1 en 10.22, lid 1 van de Wet Milieubeheer, met inachtneming van nadere regelgeving en besluitvorming van de betrokken gemeenten gebaseerd op de desbetreffende wettelijke bepalingen; - de zorg voor het beheer van huishoudelijke afvalstoffen, als bedoeld in titel 10.4 van de Wet Milieubeheer voor zover deze aan de gemeente is opgedragen; - het vermarkten van afvalstoffen; - de klachtenafhandeling; - de technische advisering aan de gemeenten over afvalbeleid, -inzameling en -verwerking; - het fungeren als kenniscentrum op het terrein van afval, gericht op het optimaal vermarkten van afval en het bevorderen dat afval weer als grondstof kan worden ingezet; - de ontwikkeling van projecten over afvalbeheer; - de registratie en administratieve verwerking over afvalbeheer; - het verzorgen van rapportages aan de gemeenten en aan nationale instanties (zoals het CBS).
Ontwerpbegroting 2025
|8
Cure verzorgt haar eigen ondersteuning van de bedrijfsvoering (financiën, personeel en organisatie, ICT, inkoop en administratie). Cure ontzorgt de deelnemende gemeenten op het vlak van afvalbeheer. De gemeenten blijven zelf verantwoordelijk voor het afvalbeleid, de afvalstoffenverordening en de handhaving daarvan, en ook voor het opleggen en innen van de afvalstoffenheffing en de reinigingsrechten. De begroting is opgesteld volgens de regels van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV). De inhoudelijke kaders voor de begroting zijn: - de genoemde programma’s van de meerjarige programmabegrotingen van de gemeenten Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard; - de milieubeleidsplannen of afvalstoffenplannen van de gemeenten (en de doorwerking daarin van het vigerende landelijke afvalbeheerplan: LAP).
1.2 Uitgangspunten begroting Voor de opstelling van de begroting zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: - de werkelijke cijfers over 2023; - de begroting voor 2024; - indexatie van loonkosten volgens de cao TLN (+4,0% per 1-1-2024, +2,0% per 1-7-2024 en +4,0% per 1-1-2025) De totale indexering ten opzichte van ultimo 2023 is 10,323%; - indexatie van loonkosten volgens de cao Gemeenten (+4,75% per 1-1-2024, +1,25% per 110-2024 en geschat +3,0% per 1-3-2025) De totale indexering ten opzichte van ultimo 2023 is 8,65%; - groei van inwoneraantallen en huishoudens zijn volgens onderstaande tabellen. Bron; ‘De bevolkings- en woningbehoefteprognose – Noord-Brabant’
-
Eindhoven Geldrop-Mierlo Valkenswaard
Inwoners 2023 2024 243.730 248.780 40.440 40.720 31.525 31.635
2025 % mut '24 % mut'25 253.350 2,07% 1,84% 40.990 0,69% 0,66% 31.735 0,35% 0,32%
Eindhoven Geldrop-Mierlo Valkenswaard
Huishoudens 2023 2024 126.910 130.000 18.315 18.450 14.825 14.865
2025 132.855 18.630 14.885
% 2,43% 0,74% 0,27%
% 2,20% 0,98% 0,13%
De volumes zijn, naast de impact van beleidsaanpassingen, volgens deze mutaties opgehoogd. Hierbij dient in ogenschouw genomen te worden dat dit ook leidt tot een hogere opbrengst afvalstoffenheffing in de begrotingen van de gemeenten; een te bereiken efficiencybesparing op de ureninzet in de inzamelroutes en continue aandacht voor de ontwikkeling van het ziekteverzuim;
Ontwerpbegroting 2025
|9
-
-
-
-
het intern opleiden van eigen en uitzendpersoneel tot chauffeur met als doel een uitbreiding van het aantal chauffeurs met een Cure arbeidscontract. Dit moet leiden tot meer zekerheid van de continuïteit van de dienstverlening; tarieven volgens contracten voor zover bekend; anders toename ten opzichte van prijspeil realisatie 2024 met 5,2%; het verduurzamen van het wagenpark door aanschaf van emissieloze voertuigen; onderhoudskosten nieuwe emissieloze voertuigen volgens onderhoudscontracten van huidige E-trucks en conventionele trucks; tarieven voor variabele onderhoud, reparaties, banden; toename prijspeil 2023 met twee jaar achtereenvolgens van 4,80% volgens NEA-indexering binnenlands wegvervoer; verzekeringspremie met stijging van 5,4% (2024) en 2,5% (schatting 2025); stijging rentepercentage naar 3,20% (lasten), volgens berichtgeving BNG; stijging rentepercentage schatkistbankieren naar 3,93% (baten), volgens rentepercentage eind 2023; de verdeling van lasten van de gemeenschappelijke regeling Cure over de gemeenten is gekoppeld aan het dienstenpakket dat per gemeente wordt afgenomen (artikel 30 lid 3 van de gemeenschappelijke regeling).
Lasten die niet direct zijn toe te wijzen aan gemeenten worden verdeeld op basis van de inzet van directe mensuren per deelnemende gemeente; de diverse lastensoorten zijn individueel beoordeeld en begroot voor het te verwachten prijspeil; actuele beleidswijzigingen in de Cure-gemeenten, zoals papier-inzameling met minicontainers (EHV), verwachte resultaten GFE hoogbouw (EHV/GEL/VLK) en ‘nascheiding PBD’ in Eindhoven zijn opgenomen in de begroting; ‘Duurzaam Afvalstoffenbeleidsplan 2024-2028 Valkenswaard’ is nog niet vastgesteld en daarom niet opgenomen in de begroting 2025; uitbreiding van dienstverlening Cure, zoals overname papier-inzameling van verenigingen en uitbreiding van de Klantenservice; investering in milieustraat Lodewijkstraat Eindhoven voor 10,916 mln;1 Het plan van herinrichten en vernieuwen van de locatie milieustraat Valkenswaard voor 2 mln.
De lasten en baten van de begroting van Cure werken door in de begrotingen van de deelnemende gemeenten. Naast de lasten en baten van activiteiten van Cure kunnen op de begrotingen van de gemeenten lasten en baten worden opgenomen die betrekking hebben op het volgende: - afspraken en contracten met kringloopbedrijven over inzameling van afvalstromen; - afspraken met verenigingen over inzameling en vergoedingen van bijvoorbeeld textiel; - bijdragen van het voormalige SRE/Samenwerkingsverband Regio Eindhoven (thans MRE/Metropool Regio Eindhoven) inzake de Regeling Verwijdering Calamiteuze Stoffen (RVCS); 1
Prijspeil 2021: 8,944 mln; geïndexeerd 2022 t/m 2025 naar 10,916 mln
Ontwerpbegroting 2025
|10
-
bijdragen voor het medegebruik van milieustraten; poorttarieven bij milieustraten; individuele vergoeding voor het ophalen van grof huisvuil; afspraken met woningbouwcorporaties over specifieke inzameling van afvalstromen; kapitaallasten die niet zijn opgenomen in de begroting van Cure; het gemeentelijk sociaal minimabeleid (kwijtscheldingen en verminderingen); aan afval gerelateerd beheer van openbare ruimte (onder meer beheer zwerfafval); toezicht en handhaving; bepaling, vaststelling en inning afvalstoffenheffingen en reinigingsheffingen; lasten en baten in relatie tot het BTW-compensatiefonds (BCF).
Ontwerpbegroting 2025
|11
2.
Programma en producten
2.1 Wat willen we bereiken? Zoals in het strategisch meerjarenplan van Cure is verwoord, wil Cure de komende jaren focussen op de verwezenlijking van de doelstellingen die de gemeenten zich hebben gesteld. Hieruit zijn vanuit Cure 3 ambities gedestilleerd: 1. GR Cure ondersteunt en ontzorgt gemeenten met advies en uitvoering om de gemeentelijke doelstellingen te realiseren 2. De service van onze dienstverlening is hoog en gegarandeerd. Dat wat de gemeenten van ons vragen voeren we feilloos uit 3. GR Cure biedt de medewerkers een stabiele baan en een veilige, inspirerende en prettige werkomgeving Specifiek voor het begrotingsjaar 2025 betekent de eerste ambitie dat Cure de afvalplannen 1, die we samen met de gemeenten hebben ontwikkeld, verder zal implementeren, zal uitvoeren, en de duurzaamheidsgevolgen hiervan zal monitoren. Het hoofddoel van deze plannen is om maximaal waardestromen te recyclen en deze door bron- en nascheiding te behoeden voor de verbrandingsoven. Tegelijkertijd zorgen we met het minimaliseren van te verbranden afval dat op dit vlak maximaal CO2 uitstoot wordt gereduceerd. Een derde voordeel is dat we met maximale reductie van het verbranden minder angstig hoeven zijn voor de beduidend hogere verbrandingstarieven bij het aflopen van ons contract in 2028. Maar o.a.
ook verdere optimalisatie van emissieloos inzamelen, innovatie in afvalrecycling met strategische partners en de opzet van circulaire ambachtscentra in Eindhoven en Valkenswaard, gaan ervoor zorgen dat Cure gaat meewerken aan het reduceren van CO2 uitstoot en maximaal hergebruik van ingezamelde afvalstromen tot herbruikbare materiaalstromen, zo hoog mogelijk op de ladder van Lansink. Ten aanzien van de tweede ambitie, waarin de focus ligt op de service en kwaliteit van onze dienstverlening, zullen we investeren in IT-systemen waardoor we veel meer data-gestuurd en dus meer gestructureerd en voorspelbaarder kunnen aansturen. Hiermee gaan we de kwaliteit van onze dienstverlening optimaliseren en de uit te voeren diensten constanter indelen. De derde ambitie lijkt een open deur, maar is essentieel voor de dienstverlening van Cure. We zullen zelf medewerkers moeten gaan opleiden, we zullen flexibel om moeten gaan met roostervormen en arbeidstijden, en we moeten ondersteuning en begeleiding van medewerkers op allerlei vlakken
1
Afvalstrategie gemeente Eindhoven loopt t/m 2025: uitvoering/implementatie loopt echter door tot 2028
Ontwerpbegroting 2025
|12
realiseren en intensiveren. Reden hiervoor is dat de begeleiding dan veel intensiever kan geschieden en de weg naar zelfstandig rijden sneller en beter is. Bovendien kan Cure zich onderscheiden van andere bedrijven waardoor ambitieuze mensen eerder zullen kiezen voor Cure te gaan werken. Zo moeten we ervoor zorgen dat Cure een aantrekkelijke werkgever is, waar mensen langdurig willen werken, om zo te kunnen blijven garanderen dat we onze taken tegen het gevraagde niveau kunnen blijven uitvoeren. Waar mogelijk en wanneer dit van toegevoegde waarde is, zoekt Cure hierin ook de samenwerking op met andere gemeenten in de regio, maar ook als lid van Midwaste met veel grotere overheidspartijen, om zo de doelen van onze gemeenten te bereiken. 2.2 Beleid en nieuwe ontwikkelingen De focus in het beleid en de ontwikkelingen die binnen de invloed van Cure liggen blijft ook voor 2025 onveranderd op het maximale hergebruik van materialen. Samen met haar deelnemende gemeenten zet zij in op verdere scheiding en optimalisering van de inzameling. In de afvalplannen van gemeenten Eindhoven (‘plan B’) en Geldrop-Mierlo (‘het grondstoffenplan’) zijn al flinke stappen gezet. Zo heeft Cure voor Eindhoven de papiercontainers uitgezet, is de uitrol van ondergrondse papiercontainers in volle gang en wordt het PBD ook in 2025 nagescheiden.
In Geldrop-Mierlo is de inzamelfrequentie voor restafval naar eens per 4 weken gebracht en is een pilot gedraaid voor inzet van de mobiele milieustraat. In Valkenswaard is ook het omvangrijk duurzame afvalstoffenbeleidsplan 2024-2028 gepresenteerd, dat (ten tijde van het opstellen van deze begroting) voorligt aan de raad. Hierom zijn de gevolgen van dit plan geen onderdeel van deze begroting. Los van alle individuele plannen heeft Cure ook een aantal pilots opgezet voor het terugwinnen van energie uit keukenafval in de hoogbouw. De resultaten van die pilots zullen resulteren in gedetailleerde invulling van dat onderdeel in de diverse afvalplannen. Verdere ontwikkelingen zijn dat de effectiviteit van de nascheiding PBD in 2025 een volgende stap maakt en dat Cure zich, samen met Midwaste en een aantal regiogemeenten, in de afrondende fase voor besluitvoering bevindt om, met hun tonnages als input, door derden een nieuwe nascheidingsinstallatie te laten realiseren vóór 2028. Ook is Cure doende om invulling te geven aan het achterterrein aan de Achtseweg Noord. Met een specifieke aanbestedingsmethodiek wordt hier bewerking van GFT/E door een derde partij onderzocht. In dit project werkt Cure intensief samen met Blink om door bundeling van tonnages de bussinescase effectiever te maken.
Ontwerpbegroting 2025
|13
Circulaire ambachtscentra zijn in ontwikkeling in Eindhoven en Valkenswaard. In navolging van de milieustraat in Geldrop-Mierlo, waar al enkele jaren demontage-werkzaamheden plaatsvinden, zal ook de uitvoering van de plannen voor de circulaire ambachtscentra in 2025 zijn gevorderd. In dit stadium is nog niet in te schatten of de CAC’s al gerealiseerd zijn, maar doelstelling is om voor beide locaties in 2024 de ontwerpen compleet klaar te hebben en een start te maken met de aanvragen voor bouwvergunningen.
Ontwerpbegroting 2025
|14
CO2-reductie Het verminderen van de CO2 -uitstoot door: - minder afval te verbranden door meer hergebruik - daarbij rekening te houden in de keuze voor verwerking én verwerker; - de inzameling te optimaliseren en zo het aantal transportbewegingen te minimaliseren; - waar mogelijk medewerkers vaker thuis te laten werken; - Verdere aanschaf van emissieloze voertuigen (zie planning in onderstaande tabel) Brandstof
Vervangingsoverzicht wagenpark brandstof
parknr.
1
voertuig Zijlader
CNG
7616
2
Zijlader
CNG
7617
3
Zijlader
CNG
7618
4
Zijlader
CNG
7619
5
Zijlader
CNG
7620
6
Zijlader
CNG
7621
7
Zijlader
CNG
7622
8
Zijlader
CNG
7623
9
Zijlader
CNG
7648
10
Zijlader
CNG
7649
11
Zijlader
CNG
7650
12
Zijlader
CNG
1701
13
Zijlader
CNG
1702
14
Achterlader
Euro5
6045
15
Achterlader
Euro5
6775
16
Achterlader
Euro5
6776
17
Achterlader
Euro5
6777
18
Achterlader
Euro5
6787
19
Achterlader
CNG
7228
20
Achterlader
LNG
1704
21
Achterlader
LNG
1705
22
Achterlader
LNG
1706
23
Achterlader
LNG
1707
24
Haakwagen
Euro 6
2202
25
Haakwagen
Euro 6
2203
26
Haakwagen
Euro 6
2316
27
Haakwagen
Euro 6
2317
28
Kraaninzamelvoertuig
Euro 5
6158
29
Kraaninzamelvoertuig
Euro 6
2204
30
Kraaninzamelvoertuig
Euro 6
2101
31
Kraaninzamelvoertuig
Euro 5
7843
32
Kraaninzamelvoertuig
Elktr.
2319
33
Kraaninzamelvoertuig
euro 5
1703
34
Kraaninzamelvoertuig
Elektr.
2001
35
Bakwagen
Euro 5
6933
36
Bakwagen
Euro 5
7842
37
Bakwagen
Euro 5
1801
Ontwerpbegroting 2025
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
diesel biodiesel (HVO) CNG / LNG elektriciteit 2031
2032
|15
Onder- en bovengrondse verzamelcontainers In 2025 worden 180 reguliere verzamelcontainers vervangen of geplaatst, en zullen in totaal 90 ondergrondse containers voor de inzameling van OPK in de hoogbouw worden geplaatst. Ook zal er in Geldrop-Mierlo een grote vervangingsronde van ondergrondse restafval containers plaatsvinden in verband met slijtage. Hierbij zullen zowel de containers als de putten worden vervangen. Verbetering van de communicatie van en naar Cure Cure vindt het belangrijk om de inwoners van Valkenswaard, Geldrop-Mierlo en Eindhoven goed te informeren en te betrekken bij het afvalbeleid. Ook streeft Cure naar een heldere en toegankelijke communicatie met de inwoners, niet alleen via de website, afvalapp, (digitale) afvalkalender, bewonersbrieven, advertenties en sociale media, maar ook via persoonlijk contact en interactie. De klantenservice van Cure speelt hierbij een belangrijke rol om inwoners met vragen, klachten of andere meldingen snel en kwalitatief te helpen. In 2025 zal Cure de klantenservice verder verbeteren door de bereikbaarheid, de snelheid en de kwaliteit van de dienstverlening te optimaliseren en te waarborgen. In 2024/2025 wordt ter ondersteuning hiervan nieuwe software aangekocht en geïmplementeerd. Bijzet Niet-regulier achtergelaten afval (bijzet en sluikstort naast een verzamelcontainer) is een landelijk probleem.
In de afgelopen jaren hebben Cure en gemeente Eindhoven diverse pilots uitgevoerd met wisselend maar vooral tijdelijk succes. In navolging van Eindhoven heeft In 2021 Cure ook met en voor Valkenswaard een plan van aanpak vastgesteld. De aanpak voor deze gemeenten is in grote lijnen hetzelfde: [1] basis op orde, [2] monitoren van bijzet en dan pas [3] een projectaanpak kiezen: gebiedsgericht of hot-spotgericht. Binnen een projectaanpak doorlopen we altijd de volgende trajecten: 1. Communicatie spelregels afval (folders, posters, stickers, social media, coaches, etc.); 2. Interventie (aandacht voor de situatie door: wedstrijdelement, containertuintje, pictogrammen, geur, borden, druppels, etc.); 3. Handhaving (als slotstuk vragen we handhaving intensief te controleren op bijzet in het projectgebied). In 2022 is een plan van aanpak vastgesteld voor de gemeente Geldrop-Mierlo. Het fenomeen bijzet wijkt in Geldrop-Mierlo qua aard af van Eindhoven en Valkenswaard. Betreft het hier voor bijgeplaatste zakken en grofvuil bij ondergrondse containers, in Geldrop-Mierlo gaat het vooral over PBD zakken die buiten de inzameldagen op straat worden gezet. Via pilots is de samenwerking tussen de verschillende partijen (gemeente, inwoners, woningcorporaties, Cure en Ergon) sterk verbeterd.
In 2021 is Ergon begonnen met het vastleggen van de ruimingen in ons registratiesysteem Apptimize en medio 2022 zijn ook de ruimingen in Valkenswaard en Geldrop-Mierlo vastgelegd. Eindhoven is in 2021 gestart met het handhaven op Ontwerpbegroting 2025
|16
bijzet. Voldoende capaciteit voor de juridische afhandeling is en blijft daarbij een aandachtspunt. Om ongewenst gedrag niet te belonen is gestopt met het doordeweeks ruimen van bijzet zonder melding. In de weekenden gebeurt dat nog wel op de ons bekende plaatsen. Cure zet vanaf begin 2024 afvalcoaches in, enkel in Eindhoven, om de bijzet sterk te verminderen. In 2022 heeft Cure een algemeen plan van aanpak gemaakt over registratie en bestrijding van bijzet. Gaandeweg zien we toch dat de bijzet in de drie gemeenten verschillend zijn van aard. Is het in Eindhoven vooral illegaal aanbieden van zakken en huisraad is het in Geldrop-Mierlo vooral PBD zakken die 24/7 aan lantaarnpalen hangen en op straat zwerven en ook geen adressen voeren. Cure richt zich erop om voor de bestrijding hiervan gedifferentieerde plannen te maken. In 2023 hebben we ten aanzien van bijzet in gemeente Eindhoven speciaal aandacht gehad voor de Echternachlaan, Woenselse markt/Kruisstraat, Johannes Buijslaan en de Leonardusstraat. Ook in 2024 blijft de aanpak van bijzet een belangrijk traject.
Ontwerpbegroting 2025
|17
2.3 Bestaande service Soort
Activiteit
Frequentie
Algemeen
Beheer afvalketen
Dagelijks
x
x
x
Vermarkten van alle afvalstromen
Dagelijks
x
x
x
1 x per 2 weken
x
fHRA: fijn huishoudelijk restafval
gHRA: grof huishoudelijk restafval GFT: groente-, fruit- en tuinafval + etensresten PBD: plastic verpakkingen, blik en drankkartons OPK: oud papier en karton
Legen minicontainers restafval
EHV GM VLK
1 x per 4 weken
x x
Inzamelen zakken restafval
1 x per week
x
Legen verzamelcontainers restafval
2 x per week / 1 x per week
x
Legen ondergrondse containers restafval
Volmelding
x
Inzamelen Big Bags / grof huishoudelijk afval
Afroep
x
Inzamelen los aangeboden grof huishoudelijk afval
Afroep
x
Legen minicontainers gft
1 x per 2 weken
x
x
Legen minicontainers gft (wintermaanden)
1 x per 4 weken
x
x
Legen bovengrondse en ondergrondse PBD-containers
1 x tot 3 x per week
Inzamelen van zakken PBD
1 x per 2 weken
Inzamelen los aangeboden oud papier en karton bij hoogbouw waar geen OG staat
1 x per 2 weken
x
Inzamelen los aangeboden oud papier en karton binnenstad
1 x per week
x
x x
x
x x x x x
x
Legen minicontainers oud papier en karton
1 x per 4 weken
x
Legen verzamelcontainers oud papier en karton bovengronds en of ondergronds
2 x per week
x
x
Legen verzamelcontainers oud papier en karton ondergronds
2 x per week
x
x
x
Glas: verpakkingsglas
Legen bovengrondse en ondergrondse glascontainers
1 x per week
x
x
x
Textiel
Inzameling textiel bovengronds
1 x per week
x
x
x
Inzameling textiel ondergronds
1 x per week
x
x
Inzameling met verenigingen als ondersteunig
afroep
x
x
x
KGA
Legen chemoboxen
Afroep
x
x
x
Kerstbomen
Organiseren en inzamelen van kerstbomen d.m.v. standplaatsen
Jaarlijks
x
Beheer milieustraten
Dagelijks
x
x
x
Transport afvalstromen milieustraten
Dagelijks
x
x
x
Milieustraat
Mobiele milieustraat
periodiek
Klantenservice
Aannemen en intern verwerken van burgermeldingen
Dagelijks
x
x
Containerbeheer
Beheren, repareren, uitzetten en innemen van alle containers
Dagelijks
x
x
x
Regie op plaatsen ondergrondse containers
Projectgewijs
x
x
x
Mechanisch onderhoud boven en ondergrondse containers
Dagelijks
x
x
x
Registreren van ledigingen en klaarzetten voor facturatie
Dagelijks
Diftar Zwerfvuil
x x
x
Opruimen bijgeplaatst afval ("bijzet") directe omgeving verzamelcontainers
Bij lediging container
x
Opruimen bijzet hotspotlijst
Dagelijks / weekend
x
Afval-opruimacties samen met de buurt
Afroep
x
x
x x
Legenda x
x
wordt geheel 2025 uitgevoerd
↓
↓
vervalt in de loop van 2025
x
x
wordt in de loop van 2025 ingevoerd
Ontwerpbegroting 2025
|18
2.4 Kosten Deze toelichting op de begroting 2025 bevat diverse analyses:
Vergelijking tussen de begroting 2024 en de begroting 2025 uitgesplitst in de programma’s (afval en overhead) en kostensoort; zie paragraaf 2.4.1.
Vergelijking tussen de begroting 2024 en de begroting 2025 uitgesplitst in beinvloedbaar / niet-beinvloedbaar en incidenteel / structureel; zie paragraaf 2.4.2. De managementsamenvatting bevat een beknopte toelichting op deze vergelijking.
Vergelijking tussen de begroting 2024 en de begroting 2025 uitgesplits in de producten en per afvalstroom; zie paragraaf 2.4.3.
Vergelijking tussen de realisatie 2023 en de begroting 2025 uitgesplitst in beinvloedbaar / niet-beinvloedbaar en incidenteel / structureel; zie paragraaf 2.4.5.
Ontwerpbegroting 2025
|19
2.4.1 Begroting 2025 Programma GR Cure In deze paragraaf staan de lasten weergegeven van de programma’s op het vlak van afvalbeheer voor de Gemeenschappelijke regeling per deelnemende gemeente voor het boekjaar 2025. De programmabegroting is gebaseerd op de uitgangspunten die in paragraaf 1.2 zijn genoemd. De gemeenten Best, Veldhoven en Waalre (de niet-Cure gemeenten) hebben Cure gevraagd het onderhoud, keuren en wassen van ondergrondse containers voor hen te doen. De verwachting is dat Cure dit ook gaat doen voor het jaar 2025. Voor deze gemeenten zijn, net als in voorgaande begrotingen, kosten opgenomen en eenzelfde bedrag aan omzet, zodat het saldo voor deze gemeenten nihil is. De niet-Cure gemeenten dragen bij aan de overheadkosten van Cure en de Cure gemeenten lopen nadrukkelijk geen risico’s.
Programma's GR Cure Bedragen x € 1.000
Programma Afval Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet-Cure gemeenten Totaal programma Afval Programma Overhead Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet-Cure gemeenten Totaal programma Overhead Onvoorz., buitengew. lst., VpB Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet-Cure gemeenten Totaal onvoorz., buitengew., VpB
Verschil Verschil begroting begroting Realisatie Begroting Begroting 2025 vs. 2025 vs. 2023 2024 2025 realisatie Begroting 2023 2024
17.489 2.624 2.554 -19 22.648
19.224 2.906 3.002 -61 25.071
20.769 3.379 3.160 -45 27.264
3.280 755 606 -25 4.616
1.545 473 159 16 2.193
4.055 919 690 19 5.683
4.629 1.017 733 61 6.440
4.297 1.033 750 45 6.124
241 114 60 25 441
-332 16 17 -16 -316
1 1 -17
267 58 36
280 66 38
279 65 55
13 7 2
-15
361
384
399
22
Totaal generaal Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet-Cure gemeenten
21.546 3.543 3.226 0
24.120 3.982 3.771 0
25.346 4.477 3.948 0
3.800 934 721 0
1.226 496 177 0
Totaal generaal
28.316
31.872
33.771
5.456
1.899
Ontwerpbegroting 2025
|20
GR Cure (totaal) Uitgesplitst naar programma / kostensoort
Realisatie 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Verschil begroting 2025 vs. realisatie 2023
8.393 3.996 2.381 6.253 267 1.549 -193 22.648
8.751 4.814 3.089 7.103 179 1.456 -321 25.071
9.410 4.659 3.468 7.978 67 1.995 -313 27.264
1.017 662 1.087 1.725 -200 445 -120 4.616
660 -156 379 875 -111 539 8 2.193
3.120 2.045 518 5.683
3.153 2.762 524 6.440
3.094 2.397 633 6.124
-26 352 115 441
-59 -365 109 -316
28.331
31.511
33.388
5.057
1.877 22
1.899
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage gemeenten
357
379
-17 2
4
5
379 17 3
28.316
31.872
33.771
5.456
Verschil begroting 2025 vs. Begroting 2024
1
Onderstaande tabel geeft de totale lasten en baten van Cure per deelnemende gemeente. GR Cure
Totaal
Eindhoven
Geldrop-Mierlo
Valkenswaard
Niet Cure
Lasten Baten Onvoorz., bijz., VpB
37.218 -3.830 384
27.457 -2.391 280
5.266 -854 66
4.304 -394 38
191 -191 0
Bijdragen gemeenten
33.771
25.346
4.477
3.948
0
Ontwerpbegroting 2025
|21
2.4.2 Inzicht (niet) beïnvloedbare mutaties begroting 2025 t.o.v. begroting 2024
Mutaties begroting 2024 versus begroting 2025 (x €1.000) Niet-beinvloedbaar, structureel CAO-stijging Afschrijvingen Verhoging rente % op langl. financieringen Prijsindexeringen
Cure 704 81
Eindhoven 505 -3
Geldrop-Mierlo 112 67
Valkenswaard 80 3
Ov. Gemeenten 7 14
157 220
144 142
6 39
6 38
0 2
Verwerkingskosten Diversen
875 164
921 -250
8 307
-54 130
0 -23
Diversen
-303
2.202 Beinvloedbaar, structureel Totale mutaties
1.459 -233
-303 1.899
539 -43
-233 1.226
203 -26
-43 496
1 -1
-26 177
-1 0
+€704.000 CAO-stijging (niet-beïnvloedbaar; structureel) Voor de CAO TLN is rekening gehouden met een indexering per 1/1/2024 van 4,0%, per 1/7/2024 van 2,0% en per 1/1/2025 van 4,0%. De totale indexering is daarmee 10,323% ten opzichte van ultimo 2023. Deze indexeringen zijn al tussen de werkgeversorganisaties en vakbonden overeengekomen. Dit is 5,5%-punt hoger dan in de begroting 2024. De CAO gemeenten houdt rekening met een indexering per 1/1/2024 van 4,75%, per 1/10/2024 van 1,25% en geschat +3,0% per 1-3-2025%. De totale indexering is daarmee 8,65% ten opzichte van ultimo 2023. Dit is 4,7%-punt hoger dan in de begroting 2024.
Ontwerpbegroting 2025
|22
+€81.000 afschrijvingen op investeringen in voertuigen, inzamelmiddelen, loodsen en inventaris (niet-beïnvloedbaar; structureel) De afschrijvingskosten stijgen onder andere vanwege de investeringen in de nieuwe milieustraat aan de Lodewijkstraat in Eindhoven en de milieustraat in Valkenswaard (nieuwe locatie). Ook wordt in 2025 in 90 nieuwe perscontainers papier geïnvesteerd, als uitbreiding op het bestaande containerpark. Rondom het kantoorpand in Acht wordt in 2024 een powerfence gebouwd. De totale afschrijvingskosten door deze investeringen zijn €427.000. Dit is een negatief effect. Door langere levertermijnen worden 4 E-zijladers eind 2025 verwacht. De afschrijvingstermijn van de E-trucks is verlengd van 10 jaar naar 12 jaar. In totaal nemen hierdoor de afschrijvingskosten op de tractiemiddelen af met €346.000. Dit is een positief effect. De gesaldeerde mutatie is €81.000 negatief. +€157.000 Stijging rente op langlopende financieringen en rentebaten op financiële positie schatkistbankieren Rentelasten De verwachting is dat er de komende jaren flink geïnvesteerd moet worden. Voor 2024 staat voor 12,7 mln aan investeringen in de begroting. Voor 2025 een investeringsbedrag van 22,1 mln. Om deze investeringen te kunnen financieren zal Cure langlopende leningen afsluiten. De huidige rente ligt op een niveau van 3,2%.
De rentekosten zullen hierdoor stijgen naar € 1.221.000; dit is een verhoging van €456.000 ten opzichte van de begroting 2024. Dit is een negatief effect. Rentebaten Cure ontvangt ook rente over de financiële positie van de schatkist. Ook deze rente is in 2023 gestegen naar 3,0% tot 3,6%. De verwachte rentebaten stijgen met €299.000. Dit is een positief effect. De gesaldeerde mutatie is €157.000 negatief. +€220.000 overige prijsindexeringen op inhuur en inkoop (niet-beïnvloedbaar; structureel) Er is gerekend met een prijsindexering van 5,2% ten opzichte van begroting 2024 op inhuur- en inkoopkosten voor inzameling, huisvesting, advies en overige kosten. Dit is een negatief effect. +€875.000 Verwerkingskosten (niet-beïnvloedbaar; structureel) De prijzen van de diverse afvalstromen die Cure inzamelt, ontwikkelen zich zowel positief als negatief. Zo stijgen de tarieven voor restafval en GFT. Dit is met name door stijging van de verbrandingsbelasting. Daarentegen is er op dit moment een gunstigere prijs voor de verwerking van textiel en is ook de inzamelvergoeding voor PBD gunstig ten opzichte van de begroting 2024.
Ontwerpbegroting 2025
|23
Afvalstroom Restafval GFT PBD Papier Glas Textiel Milieustraat Totaal
2025 2025 2024 2024 volume tarief volume tarief 53.331 € 127 53.925 € 112 23.642 € 99 23.500 € 84 1.726 € -261 6.065 € -218 11.200 € -75 12.650 € -75 6.461 € -17 6.485 € -14 1.829 € -281 1.765 € -150 41.906 43.779 140.095 148.169
Voor het ingezamelde restafval in Eindhoven ontvangt Cure een inzamelvergoeding van -€14,74 per ingezamelde ton restafval Dit is de inzamelvergoeding voor nascheiding PBD. Deze inzamelvergoeding is geen onderdeel in het bovengenoemde restafval tarief van €127,-.
De totale ingezamelde tonnages afval daalt in de begroting 2025 ten opzichte van begroting 2024. De begroting 2025 is gebaseerd op de ingezamelde tonnages in het boekjaar 2023. Deze laten een daling zien ten opzichte van de begroting 2024. De tonnages PBD in het restafval (nascheiding gemeente Eindhoven) zijn ondergebracht in de volumes van het restafval. Dit betreft ruim 4.000 ton PBD. De verwachting is dat er meer PBD wordt nagescheiden dan in de situatie bij brongescheiden PBD. De eerste resultaten in 2024 laten dit ook zien. Ook is Cure, in samenwerking met de gemeenten, bezig met pilots GFE in de hoogbouw, met als doel zoveel mogelijk GFE uit het restafval te halen. Het verwerkingstarief van het restaval is gestegen van €112 naar €127 per ton. Dit komt omdat het restafval (inclusief PBD-afval) afgevoerd moet worden naar Wijster in plaats van naar Moerdijk. Voor de ingezamelde tonnages restafval ontvangt Cure een vergoeding van €14,74 per ton. +€ 164.000 Diversen (niet beïnvloedbaar; structureel) Diverse mutaties hebben invloed op alle Cure gemeenten zoals:
Uitbreiding van de afdeling Klantenservice; in verband met het toenemen van meldingen en vragen en om de kwaliteit van de service te verbeteren. Overname van papier-inzamelingen verenigingen. Dit met name uit veiligheidsoverwegingen. Reparatie en onderhoud van elektrische voertuigen is aanzienlijk hoger dan conventionele voertuigen.
Ook is er sprake van mutaties die specifiek voor een gemeente impact hebben zoals:
Het nascheiden van PBD in Eindhoven per 1 januari 2024. De inzamelroutes van de PBDwijkcontainers is stopgezet. Een extra halve inzamelroute PBD in Geldrop-Mierlo; het aantal adressen dat wekelijks bediend wordt is sterk opgelopen. Het plan van herinrichten en vernieuwen van de locatie milieustraat Valkenswaard. Deze gemeente-specifieke ontwikkelingen zullen in bijlage I apart worden toegelicht.
Ontwerpbegroting 2025
|24
-€ 303.000 Diversen (beïnvloedbaar; structureel) Deze kosten dalen ten opzichte van de begroting 2024. Gemeentelijke beleidskeuzes en besluitvorming van het management van Cure hebben invloed op deze kosten. Onder deze kosten vallen onder andere:
Containerisatie papier-inzameling in Eindhoven. Er worden in 2024 en 2025 steeds meer wijkcontainers papier geplaatst. Daarmee neemt de inzameling van losse dozen papier af. Met deze aanpassing wordt er efficiency gerealiseerd in de papierinzameling. Sleutelfuntionarissen in dienst nemen van Cure in plaats van externe inhuur. Het management van Cure heeft eind 2023 een nieuw Hoofd Uitvoering in dienst genomen. Ook is het voornemens om een Assetmanager / Hoofd Facilitair beheer in dienst te nemen. Beide sleutelfunctionarissen werden eerder ingevuld door externe inhuur. Het realiseren van diverse route-optimalisatie Met het nieuwe route-navigatiesysteem heeft Cure steeds meer inzicht in de inzamelroutes. Ook met het chippen van de mini-containers van Eindhoven (in 2024) komt er steeds meer data beschikbaar om efficiency-slagen te maken.
Verdeeld naar de Cure-gemeenten ziet deze stijging ten opzichte van begroting 2024 er als volgt uit: Gemeente Eindhoven € 1.226.000 +5,1%, zie pag. 47 t/m 51 voor een toelichting Gemeente Geldrop-Mierlo € 496.000 +12,5%, zie pag. 52 t/m 55 voor een toelichting Gemeente Valkenswaard € 177.000 +4,7%, zie pag. 56 t/m 59 voor een toelichting
Ontwerpbegroting 2025
|25
2.4.3 Begroting 2025 Producten GR Cure Algemeen De productbegroting geeft inzicht in de verschillende soorten afvalstromen binnen de Gemeenschappelijke regeling Cure.
Realisatie 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
Verschil begroting 2025 vs. realisatie 2023
1. HVOD a) Restafval * b) Bijzet c) Grof huisvuil d) GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
16.357 11.974 464 99 3.820 2.458 3.298 -840 133 595 -462 80 45 419 -374 -66 549 -614 7.686 8.492 -806 1.060 620 150 -193
17.323 12.382 508 130 4.303 3.240 4.215 -975 174 580 -406 78 74 443 -369 34 775 -741 9.008 9.652 -644 1.292 494 115 -321
17.818 12.682 377 112 4.646 3.262 4.128 -866 245 695 -450 88 28 432 -404 -221 895 -1.116 9.709 10.390 -681 1.687 945 139 -313
1.461 708 -86 13 826 804 830 -26 112 99 12 9 -17 14 -30 -155 346 -502 2.023 1.898 125 627 325 -11 -120
495 300 -130 -19 344 22 -87 109 71 115 -44 11 -46 -11 -35 -255 120 -375 701 738 -37 395 451 23 8
Saldo lasten - baten
28.331
31.511
33.388
5.057
1.877 22
1.899
GR Cure (totaal) Uitgesplitst per product / soort afval Bedragen x € 1.000
Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage gemeenten
357
379
-17 2
4
5
379 17 3
28.316
31.872
33.771
5.456
Verschil begroting 2025 vs. Begroting 2024
1
*HVOD restafval is inclusief bron- en nascheiden inzameling PBD in Eindhoven. Zowel in realisatie 2023, begroting 2024 als begroting 2025
Ontwerpbegroting 2025
|26
Toelichting per product De begroting voor 2025 is €1.899.000 hoger dan de begroting 2024. In de programmabegroting zijn de grootste verschillen per kostensoort uiteengezet. Deze verklaringen zijn ook van toepassing op de product-specifieke verschillen. Hieronder staan de voornaamste verschillen per product. HVOD (is inclusief nascheiding PBD Eindhoven) De huisvuil ophaaldienst stijgt met €495.000 ten opzichte van de begroting 2024. Hiervan wordt €300.000 (negatief) veroorzaakt door restafval in verband met de stijging van de verbrandingsbelasting van €38 naar €45 per ton. De totale kosten (inclusief inzameling en verwerking) van het nagescheiden inzamelen van PBD is kostenneutraal opgenomen in de begroting 2025. De eerste resultaten in 2024 laten zien dat er meer PBD wordt ingezameld dan opgenomen in de begroting 2025. Dit zou leiden tot een gunstiger resultaat. De kosten voor de inhuur van afvalcoaches (in de begroting 2024 opgenomen in product HVOD ad €132.000) zijn in de begroting 2025 overgeheveld naar product Klantenservice. De stijging van de GFT-inzameling (+€344.000) is het gevolg van indexering van het manuurtarief en het verwerkingstarief. De uren blijven stabiel ten opzichte van de begroting 2024. Het volume neemt licht af. Papier De totale kosten voor de papier-inzameling stijgen met €22.000.
De inzamelkosten dalen, ondanks tariefstijgingen, door afname van de hoeveelheid uren ‘containerisatie Eindhoven’. In de periode 2024 t/m 2027 zullen 90 wijkcontainers per jaar worden geïnvesteerd. Hierdoor stijgen de kapitaallasten. In de begroting 2024 is rekening gehouden met een papierprijs van €75, per ton. Dit is gehandhaafd in begroting 2025. De volumes zijn afgenomen op basis van ontwikkelingen in 2023. Kunststof/PBD (is exclusief nascheiding PBD Eindhoven) De totale kosten (inclusief baten) stijgen met €71.000. De kosten voor de inzameling stijgen door een extra halve inzamelronde PBD in Geldrop-Mierlo. De inzamelvergoeding voor het PBD (begroot op €261 p/ton) is hoger dan de inzamelvergoeding die opgenomen is in de begroting 2024. Luiers De lasten voor luiers stijgen met €11.000 als gevolg van prijsindexatie. De luiers worden van oudsher ingezameld door een derde partij. Glas De lasten voor glas dalen met €46.000 ten opzichte van begroting 2024. De uren en de ingezamelde volumes blijven nagenoeg gelijk. Het opbrengsttarief stijgt.
Ontwerpbegroting 2025
|27
Textiel Voor 2025 ontvangt Cure een tarief voor transport, sortering en verwerking van textiel €281,40 per ton. In de begroting 2024 was dit nog een bedrag van €150,- per ton. Milieustraten De gesaldeerde kostenverhoging voor de milieustraten is €701.000. De aangeboden volumes op de milieustraten nemen af. Uitgangspunt voor deze volumes is de realisatie boekjaar 2023. De personeels- en tractiekosten stijgen als gevolg van CAO- en algemene indexeringen (+€378.000). De kapitaallasten stijgen door de investeringen milieustraat Lodewijkstraat en Valkenswaard en verhoging van de rente op langlopende financieringen (+€471.000). De UPV-vergoeding voor de verwerking van matrassen gaat naar 100%. Hierdoor ontvangt Cure €75.000 extra aan vergoedingen. Door de afgenomen volumes wordt op de afvalstromen die aangeleverd kunnen worden op de milieustraten een daling van de verwerkingskosten verwacht van €73.000. Dit speelt met name voor de milieustraat Valkenswaard. Containerbeheer De personeelskosten zijn €100.000 hoger dan de begroting 2024; enerzijds door de verhoging van het aantal uren op basis van de realisatie 2023 en uitbreiding van wijkcontainers papier in Eindhoven en anderzijds door CAO-indexeringen. Sinds begin 2024 is de E-waswagen in gebruik genomen. Daarnaast wordt er in 2025 geïnvesteerd in een E-CSM wagen.
De kapitaallasten en onderhoud stijgen met € 295.000, waarvan € 190.000 wordt verklaard door de hogere aanschafwaarden en € 105.000 door een toename van het aantal wasbeurten; het is de bedoeling dat Cure alle wijkcontainers twee keer per jaar wast, waarmee het totaal aantal wasbeurten stijgt van 1.800 in 2023 naar 3.000 à 3.200 in 2025. Klantenservice De lasten voor Klantenservice stijgen door uitbreiding met 2,0 fte en indexering. De totale uitbreiding van uren (met 6.600 uren) leidt tot verhoging van de directe personeelslasten van €451.000. Overige De post overige dienstverlening stijgt met €23.000. Dit door CAO- en algemene indexeringen. Omzet buiten begroting Deze omzet is €313.000. Hiervan is €190.000 opgenomen voor de niet-Cure gemeenten op basis van het jaar 2023. Dit betreft de kosten voor het beheer en wassen van onder- en bovengrondse containers.
Ontwerpbegroting 2025
|28
Post onvoorzien, buitengewone resultaten en vennootschapsbelasting De post onvoorzien is opgebouwd conform besluitvorming door het Algemeen Bestuur van Cure in januari 2016. Zie ook paragraaf 3.1. 2.4.4 Inzicht (niet) beïnvloedbare mutaties begroting 2025 t.o.v. realisatie 2023 Begroting 2025 versus realisatie 2023 (twee boekjaren): een stijging van €5.456.000
Mutaties realisatie 2023 versus begroting 2025 (x €1.000) Niet-beinvloedbaar, structureel CAO-stijging Afschrijvingen Verhoging rentepercentage op langlopende financieringen Prijsindexeringen Verwerkingskosten Diversen
Cure 1.242 1.641 726 392 1.724 -97
Beinvloedbaar, structureel
-174
EHV 886 1.240 566 273 1.171 -241 5.629
Totale mutaties
Diversen
3.896 -96
-174 5.455
-96 3.800
Geldrop-Mierlo 201 215 85 74 309 94 978 -44 -44 934
Valkenswaard Ov. Gemeenten 151 4 159 27 71 4 37 8 244 0 91 -41 753 2 -32 -2 -32 -2 721 0
+€1.242.000 CAO-stijging (niet-beïnvloedbaar; structureel) Voor de CAO TLN is rekening gehouden met een indexering per 1/1/2024 van 4,0%, per 1/7/2024 van 2,0% en per 1/1/2025 van 4,0%. De totale indexering ten opzichte van ultimo 2023 is 10,323%. Deze indexeringen zijn al tussen de werkgeversorganisaties en vakbonden overeengekomen. De CAO gemeenten houdt rekening met een indexering per 1/1/2024 van 4,75%, per 1/10/2024 van 1,25% en geschat +3,0% per 1-3-2025. De totale indexering is daarmee 8,65% ten opzichte van ultime 2023.
Ontwerpbegroting 2025
|29
+€1.641.000 Afschrijvingen investeringen in voertuigen, inzamelmiddelen, loodsen en inventaris (niet-beïnvloedbaar; structureel) De afschrijvingskosten stijgen onder andere vanwege de investeringen in de nieuwe milieustraat aan de Lodewijkstraat in Eindhoven, de milieustraat in Valkenswaard (nieuwe locatie) en de opslagloods CMS te Acht. De totale afschrijvingskosten stijgen hierdoor met €267.000. Kantoorinventaris stijgt met €31.000. Het vervangingsplan van onder- en bovengrondse containers heeft in 2023 nagenoeg stilgelegen. Eind 2023 is de aanbesteding gegund aan een nieuwe leverancier. Daardoor kan er in 2024 weer een vervolg gegeven worden aan het vervangingsplan. Ook wordt in 2025 in 90 nieuwe papiercontainers geïnvesteerd naar een totaal van 180 containers. Dit is een uitbreiding op het bestaande containerpark. De totale afschrijving van deze nieuwe investeringen zijn in het boekjaar 2025 €718.000 (waarvan €370.000 voor de nieuwe papiercontainers). Oude afgeschreven mini-containers worden vervangen door nieuwe minicontainers (+€85.000). In 2025 worden 7 E-trucks verwacht. Eind 2023 zijn 6 E-achterladers geleverd. De totale verhoogde afschrijvingskosten hierdoor zijn €540.000.
+€726.000 Stijging rente op langlopende financieringen en rentebaten op financiële positie schatkistbankieren (niet-beinvloedbaar; structureel) Cure verwacht in 2024 voor 12,7 mln te investeren, en in 2025 voor een bedrag van 22,1 mln. Om deze investeringen te kunnen financieren zal Cure langlopende leningen moeten afsluiten. Het huidige rentepercentage ligt op 3,2%. De rentekosten zullen hierdoor stijgen van €495.000 in 2023 naar €1.221.000 in 2025. Een stijging van €726.000. +€392.000 Overige prijsindexeringen (niet-beinvloedbaar; structureel) Er is gerekend met een prijsindexering van 10,6% ten opzichte van 2023 op inhuur- en inkoopkosten voor inzameling, huisvesting, advies en overige kosten. +€1.724.000 Verwerkingskosten (niet-beinvloedbaar; structureel) Het verwachte volumeverschil is €258.000 positief. Het verwachte prijsverschil is €1.870.000 negatief. In 2023 is er een positief nagekomen resultaat geboekt. De begroting 2025 houdt hier geen rekening met. De mutatie nagekomen resultaat is €112.000 negatief. De totale mutatie is €1.724.000 negatief.
Ontwerpbegroting 2025
|30
Afvalstroom
2023 volume 2023 tarief 2025 volume 2025 tarief Restafval 56.574 € 106,01 53.331 € 67,41 Restafval (niet zijnde pbd-deel) 49.331 € 45,00 GFT 20.107 € 82,52 23.642 € 98,90 Papier 9.891 € -82,73 11.200 € -75,00 Glas 5.780 € -16,87 6.461 € -17,08 Textiel 963 € -328,77 1.829 € -281,40 Plastic 3.228 € -245,00 1.726 € -261,00 Hout B 8.880 € -5,00 9.170 € 35,00 Puin 8.241 € 5,30 8.710 € 10,00 BSA 2.682 € 78,93 2.771 € 150,00 Fijn restafval 5.386 € 106,01 5.557 € 127,15 Miieustraat 15.066 15.698 Totaal 136.796 140.095
Restafval; afname €75.000 Afname van verwerking doordat inzamelvergoeding PBD-deel onderdeel is van het tarief en afname van de totale volumes GFT; toename €679.000 Stijging van de volumes en stijging van het tarief. Voor 1/1/2025 wordt de GFT verwerking opnieuw aanbesteed. Verwacht wordt dat het tarief omhoog gaat. Papier; afname €27.000 Toename van de volumes door het project containerisatie papier Eindhoven en daling van het opbrengstarief. Glas; afname €44.000 Toename van de hoeveelheid glas. Het tarief stabiliseert ten opzichte van 2023. Textiel; afname €202.000 Verdubbeling van de tonnages in verband met inzameling door / vergoedingen voor de verenigingen. Afname van het tarief. Plastic; toename €340.000 Afname van de ingezamelde volumes, omdat het PBD-deel in het restafval zit. Inzamelvergoeding stijgt van -€245 / ton naar -€261 / ton.
Ontwerpbegroting 2025
|31
Mileustraten; toename €941.000 De totale volumes op de milieustraten liggen op het niveau van 2023. Van enkele afvalstromen zullen de tarieven de komende jaren gaan stijgen. - Hout B was -€5 en wordt €35 / ton; een toename van €385.000 De vraag naar hout B ten behoeve van de industrie neemt af als gevolg van verminderde vraag vanuit de bouwsector en een verslechterde economische situatie. Hierdoor stijgen de prijzen weer. - Puin was €5,30 en wordt €10 / ton; een toename van €40.000. - Bouw & Sloop (BSA) was €78,93 en wordt €150 / ton; een toename van €204.000. Deze afvalstroom moet opnieuw aanbesteed worden. Cure heeft op dit moment een gunstige prijsafspraak met de verwerker. De verwachtig is dat deze niet gehandhaafd kan blijven. - Fijn restafval was €106,01 en wordt € 127,15 / ton; een toename van €136.000. -€ 96.000 Diversen (niet beïnvloedbaar; structureel) Diverse mutaties hebben invloed op alle Cure gemeenten zoals:
Uitbreiding van de afdeling Klantenservice; in verband met het toenemen van meldingen en vragen en om de kwaliteit van de service te verbeteren. Overname van papier-inzamelingen verenigingen. Verduurzaming en optimalisatie van het wagenpark. Het onderhoud van elektrische voertuigen is aanzienlijk duurder dan conventionele voertuigen. Door te investeren in nieuwe voertuigen is de verwachting dat er in 2025 niet of beperkt voertuigen ingehuurd worden. Opname van de post onvoorzien. Deze is in de realisatie 2023 niet gebruikt. UPV vergoedingen van matrassen gaat van 60% naar 100% van de totale verwerkingskosten.
Ook is er sprake van mutaties die specifiek voor een gemeente impact hebben zoals:
Het nascheiden van PBD in Eindhoven per 1 januari 2024. De inzamelroutes van de PBDwijkcontainers is stopgezet. Extra halve inzamelroute PBD in Geldrop-Mierlo; het aantal adressen dat wekelijks bediend wordt is sterk opgelopen. Het plan van herinrichten en vernieuwen van de locatie milieustraat Valkenswaard. Dit brengt extra exploitatiekosten met zich mee.
Deze ontwikkelingen die specifiek voor een gemeente van invloed zijn, zullen in bijlage I apart worden toegelicht.
Ontwerpbegroting 2025
|32
-€ 174.000 Diversen (beïnvloedbaar; structureel) De kosten dalen ten opzichte van de realisatie 2023. Gemeentelijke beleidskeuzes en besluitvorming van het management van Cure hebben invloed op deze kosten. Onder deze kosten vallen onder andere:
Sleutelfuntionaris in dienst nemen van Cure in plaats van externe inhuur Het management van Cure heeft eind 2023 een nieuw Hoofd Uitvoering in dienst genomen. Ook is het voornemen om een Assetmanager / Hoofd Facilitair beheer in dienst te nemen. Beide sleutelfunctionarissen werden eerder ingevuld door externe inhuur. Het realiseren van diverse route-optimalisatie Met het nieuwe route-navigatiesysteem heeft Cure steeds meer inzicht in de inzamelroutes. Ook met het chippen van de mini-containers van Eindhoven (in 2024) komt er steeds meer data beschikbaar om efficiency-slagen te maken.
Verdeeld naar de Cure-gemeenten ziet deze stijging er als volgt uit: Gemeente Eindhoven € 3.800.000 +17,6%, (+12,0% ten opzichte van begroting 2024) Gemeente Geldrop-Mierlo € 934.000 +26,4%, (+12,3% ten opzichte van begroting 2024) Gemeente Valkenswaard € 721.000 +22,4%, (+16,9% ten opzichte van begroting 2024)
Ontwerpbegroting 2025
|33
3.
BBV-paragrafen
In deze begroting van de Gemeenschappelijke regeling Cure zijn enkele van de paragrafen die worden genoemd in het BBV relevant. Het gaat om: - weerstandsvermogen en risicobeheersing; - onderhoud kapitaalgoederen; - financiering en investeringen; - bedrijfsvoering; - verbonden partijen. 3.1 Weerstandvermogen en risicobeheersing De Gemeenschappelijke regeling Cure heeft geen weerstandscapaciteit opgebouwd. De systematiek van kostprijsbegroting staat dit niet toe. Mogelijke schade en risico’s van materieel belang kunnen niet binnen de eigen weerstandscapaciteit worden opgevangen. Jaarlijks wordt er afgerekend met de deelnemende gemeenten. Eventuele risico’s zijn voor rekening van de gemeenten. In januari 2016 heeft het Algemeen Bestuur van Cure ingestemd om vanaf 2017 een post onvoorzien in de begroting op te nemen om autonome externe ontwikkelingen, die invloed hebben op het resultaat van de GR Cure in toekomst op te vangen, zoals: - onvoorziene bovenmatige uitval van personeel en/of voertuigen; - bovenmatige schade aan voertuigen; - wijziging in brandstofkosten; - prijsschommelingen in de verwerkingstarieven; De post onvoorzien zou een begrotingswijziging als gevolg van een wijziging in de autonome ontwikkeling kunnen voorkomen. Het aanspreken van het budget in de post onvoorzien kan uitsluitend met goedkeuring van het Dagelijks Bestuur van Cure.
De hoogte van de post onvoorzien is in 2025 € 379.000. T.o.v. begroting 2024 is deze post iets gestegen. Kengetallen Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte Grondexploitatie Belastingcapaciteit
Ontwerpbegroting 2025
Realisatie Begroting Begroting Raming 2023 2024 2025 2026 100% 123% 167% 161% 100% 123% 165% 159%
1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
Raming 2027 166% 159%
Raming 2028 157% 159%
1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
|34
Algemene risico’s De werkzaamheden die door Cure worden uitgevoerd kenmerken zich door een intensieve deelname aan het verkeer. De mensen en voertuigen van Cure lopen dagelijks risico betrokken te worden bij een ongeval. Het risico dat een van de medewerkers betrokken raakt bij een verkeersongeval is financieel afgedekt met diverse verzekeringen. Onderstaand volgt een summier overzicht van de huidige verzekeringen van Cure: Materieel Cure heeft een algemene aansprakelijkheidsverzekering voor bedrijven met een verzekerd bedrag van € 5.000.000 per aanspraak en € 10.000.000 per verzekeringsjaar. Verzekerd is de schade door aansprakelijkheid als gevolg van verwijtbaar handelen of nalaten van Cure of haar werknemers. Elk voertuig heeft een aansprakelijkheidsverzekering conform de WAM voor schade aan derden. Persoonlijke ongevallen Het bedrijf heeft ten behoeve van haar werknemers, tijdelijk personeel en uitzendkrachten een collectieve ongevallenverzekering. Onder deze verzekering vallen ook de vrijwilligers die worden ingezet bij de inzameling van oud papier en karton. Vast personeel heeft een dekking van 7 dagen per week en 24 uur per etmaal. Tijdelijk personeel en uitzendkrachten zijn verzekerd tijdens de werkzaamheden en de route van en naar het werk.
Milieutechnisch Schade aan derden die wordt veroorzaakt als gevolg van bijvoorbeeld het weglekken van olie of chemisch afval dat op straat of op de locaties van Cure terecht komt, is middels een milieu aansprakelijkheidsverzekering tot een bedrag van € 5.000.000 per aanspraak en € 10.000.000 per verzekeringsjaar verzekerd. Aansprakelijkheid bestuurders Cure heeft ten behoeve van de bestuurders van Cure Uitvoeringsdienst B.V. een aansprakelijkheidsverzekering voor Bestuurders en Commissarissen afgesloten ter bescherming van aanspraken in het privévermogen. Het verzekerd bedrag is € 5.000.000 per aanspraak en per verzekeringsjaar. Cure voert op periodieke basis overleg met haar verzekeringsadviseur over diverse verzekeringsaangelegenheden met betrekking tot de bedrijfsactiviteiten en bezittingen. Mede op basis van deze besprekingen wordt het risicobeheer en verzekeringsbeleid vastgesteld. Hieronder wordt een aantal specifieke risico’s benoemd. Belasting op milieugrondslag c.q. verbrandingsbelasting Het tarief bedroeg in 2022 €33,58. In 2023 was dit €35,70. In de begroting 2024 is rekening gehouden met €38,00 per ton verbrand afval. Voor het jaar 2025 is €45,00 per ton opgenomen.