Bijlage 2 - Cure begroting 2024
Tekst van het document
+€357.000 onvoorzien (niet-beïnvloedbaar; structureel) -€115.000 overigen Incidentele kosten 2022
Verdeeld naar de Cure-gemeenten ziet deze stijging er als volgt uit: Gemeente Eindhoven €5.076.000 +26,7% Gemeente Geldrop-Mierlo € 978.000 +32,6% Gemeente Valkenswaard € 933.000 +32,9%
Ontwerpbegroting 2024
|33
3.
BBV-paragrafen
In deze begroting van de Gemeenschappelijke regeling Cure zijn enkele van de paragrafen die worden genoemd in het BBV relevant. Het gaat om: - weerstandsvermogen en risicobeheersing; - onderhoud kapitaalgoederen; - financiering en investeringen; - bedrijfsvoering; - verbonden partijen. 3.1 Weerstandvermogen en risicobeheersing De Gemeenschappelijke regeling Cure heeft geen weerstandscapaciteit opgebouwd. De systematiek van kostprijsbegroting staat dit niet toe. Mogelijke schade en risico’s van materieel belang kunnen niet binnen de eigen weerstandscapaciteit worden opgevangen. Jaarlijks wordt er afgerekend met de deelnemende gemeenten. Eventuele risico’s zijn voor rekening van de gemeenten. In januari 2016 heeft het Algemeen Bestuur van Cure ingestemd om vanaf 2017 een post onvoorzien in de begroting op te nemen om autonome externe ontwikkelingen, die invloed hebben op het resultaat van de GR Cure in toekomst op te vangen, zoals: - onvoorziene bovenmatige uitval van personeel en/of voertuigen; - bovenmatige schade aan voertuigen; - wijziging in brandstofkosten; - prijsschommelingen in de verwerkingstarieven; De post onvoorzien zou een begrotingswijziging als gevolg van een wijziging in de autonome ontwikkeling kunnen voorkomen. Het aanspreken van het budget in de post onvoorzien kan uitsluitend met goedkeuring van het Dagelijks Bestuur van Cure.
De hoogte van de post onvoorzien is in 2024 € 357.000 T.o.v. begroting 2023 is deze post iets gedaald. Kengetallen Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte Grondexploitatie Belastingcapaciteit
Ontwerpbegroting 2024
Realisatie Begroting Begroting 2022 2023 2024 78% 106% 126% 78% 106% 126% 1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
Raming 2025 161% 161%
Raming 2026 152% 152%
Raming 2027 147% 147%
1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
1% 1% n.v.t. n.v.t.
|34
Algemene risico’s De werkzaamheden die door Cure worden uitgevoerd kenmerken zich door een intensieve deelname aan het verkeer. De mensen en voertuigen van Cure lopen dagelijks risico betrokken te worden bij een ongeval. Het risico dat een van de medewerkers betrokken raakt bij een verkeersongeval is financieel afgedekt middels diverse verzekeringen. Onderstaand volgt een summier overzicht van de huidige verzekeringen van Cure: Materieel Cure heeft een algemene aansprakelijkheidsverzekering voor bedrijven met een verzekerd bedrag van € 5.000.000 per aanspraak en € 10.000.000 per verzekeringsjaar. Verzekerd is de schade door aansprakelijkheid als gevolg van verwijtbaar handelen of nalaten van Cure of haar werknemers. Elk voertuig heeft een aansprakelijkheidsverzekering conform de WAM voor schade aan derden. Persoonlijke ongevallen Het bedrijf heeft ten behoeve van haar werknemers, tijdelijk personeel en uitzendkrachten een collectieve ongevallenverzekering. Onder deze verzekering vallen ook de vrijwilligers die worden ingezet bij de inzameling van oud papier en karton. Vast personeel heeft een dekking van 7 dagen per week en 24 uur per etmaal. Tijdelijk personeel en uitzendkrachten zijn verzekerd tijdens de werkzaamheden en de route van en naar het werk.
Milieutechnisch Schade aan derden die wordt veroorzaakt als gevolg van bijvoorbeeld het weglekken van olie of chemisch afval dat op straat of op de locaties van Cure terecht komt, is middels een milieu aansprakelijkheidsverzekering tot een bedrag van € 5.000.000 per aanspraak en € 10.000.000 per verzekeringsjaar verzekerd. Aansprakelijkheid bestuurders Cure heeft ten behoeve van de bestuurders van Cure Uitvoeringsdienst B.V. een aansprakelijkheidsverzekering voor Bestuurders en Commissarissen afgesloten ter bescherming van aanspraken in het privé vermogen. Het verzekerd bedrag is € 5.000.000 per aanspraak en per verzekeringsjaar. Cure voert op periodieke basis overleg met haar verzekeringsadviseur over diverse verzekeringsaangelegenheden met betrekking tot de bedrijfsactiviteiten en bezittingen. Mede op basis van deze besprekingen wordt het risicobeheer en verzekeringsbeleid vastgesteld. Hieronder wordt een aantal specifieke risico’s benoemd.
Belasting op milieugrondslag c.q. verbrandingsbelasting Het tarief bedroeg in de jaren 2016 t/m 2022 achtereenvolgens: € 13,07, € 13,11, € 13,21, € 32,12, € 32,63, € 33,15 en € 33,58 per ton verbrand afval. In begroting 2024 is rekening gehouden met
Ontwerpbegroting 2024
|35
€ 38,00 per ton verbrand afval. Het werkelijke tarief kan significant afwijken van hetgeen in de begroting is opgenomen. Verwerkingstarieven De tarieven voor met name kunststof, papier en textiel kunnen in de praktijk significant afwijken van hetgeen in begroting 2024 is opgenomen. Dit kan een groot risico met zich meebrengen, zelfs groter dan waarmee in de post onvoorzien rekening is gehouden. 3.2 Onderhoud kapitaalgoederen Op grond van de BBV gaat deze paragraaf in op het onderhoudsbeleid en de financiële consequenties daarvan. Het investeringsplan voor GR Cure staat in Bijlage II. Voor het onderhoud van kapitaalgoederen is geen voorziening gevormd voor het begrotingsjaar 2024. Onderhoud wordt in 2024 ten laste van het begrotingsjaar 2024 geboekt. Cure pacht de grond van locatie Acht in Eindhoven en heeft de gebouwen daarop in eigendom. Cure huurt de gebouwen en de gronden van de milieustraten in Geldrop-Mierlo en Valkenswaard en de gronden van milieustraten Lodewijkstraat in Eindhoven. Het onroerend goed op de milieustraten in Eindhoven en voor een deel de milieustraat in Geldrop-Mierlo is (per 1 januari 2014 c.q. 1 augustus 2016) eigendom van Cure. Bij aanschaf van nieuwe voertuigen wordt meteen een onderhoudscontract afgesloten. Het werken volgens dit ‘Total Cost of Ownership’-principe blijkt voor Cure het meest efficiënt te werken.
3.3 Financiering Cure financiert haar investeringen bij banken. Als samenwerkingsverband van de gemeenten Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard is Cure in de gelegenheid om de kapitaalbehoefte te dekken met leningen bij de Bank Nederlandse Gemeenten. Op grond van de Financiële beheers- en controleverordening en het Treasurystatuut van Cure worden voor leningen offertes bij tenminste twee banken opgevraagd. De komende jaren wordt de Treasury verder ontwikkeld in overleg met de deelnemende gemeenten. Begrotingstechnisch wordt binnen de gegeven procuratie en binnen de geldende regelgeving met betrekking tot leningen een passende financiering voorzien van zowel bedrijfsvoering als investeringen. De verwachting is dat het saldo kredieten ultimo 2024 € 43.980.367,- bedraagt. Dit is in bijlage III verder gespecificeerd. Schatkistbankieren Door wijziging van de Wet Financiering Decentrale Overheden (FIDO) in verband met het rentedragend aanhouden van liquide middelen in ‘s Rijks schatkist, zijn alle decentrale overheden verplicht
Ontwerpbegroting 2024
|36
om hun overtollige (liquide) middelen aan te houden in de schatkist. Dagelijks wordt het gehele banksaldo automatisch afgeroomd ten gunste van de rekening bij het Agentschap van de Generale Thesaurie (Ministerie van Financiën). Bijlage V geeft inzicht in het EMU-saldo. 3.4 Bedrijfsvoering Met bedrijfsvoering bedoelen we hier het adviseren en ondersteunen van het Dagelijks Bestuur en het Algemeen Bestuur op het gebied van middelenbeheer: - personeel en organisatie; - kwaliteitszorg; - administratieve organisatie; - inkoop en aanbesteding; - communicatie; - beleidsadvisering; - afvalmanagement. Door middel van middelenbeheer optimaliseren we de ondersteuning van de primaire werkprocessen (inzameling, beheer milieustraten, transport, vermarkten, advisering, monitoring en rapportage). De ondersteuning bedrijfsvoering draagt onder andere bij aan: - een efficiënt werkende afvalbeheerorganisatie Cure; - een gestructureerde planning en beheersing van de dienstverlening voor de burgers en aan de deelnemende gemeenten; - goed werkgeverschap; - beleidsadviseringen aan gemeenten; - integraal afvalmanagement; - het realiseren van diverse projecten ter optimalisatie van de Cure-processen of vanuit rechtstreekse opdrachten van gemeenten; - operationele en duurzaamheidsrapportages aan gemeenten.
Ontwerpbegroting 2024
|37
3.4.1 Personeel en organisatie De directeur is secretaris van het Algemeen Bestuur en het Dagelijks Bestuur van Cure. De directeur is eindverantwoordelijk leidinggevende voor de gehele organisatie. Hij is tevens bestuurder van de B.V. en bestuurder in de zin van de Wet op de ondernemingsraden voor de gehele uitvoeringsorganisatie. Het organogram van de uitvoeringsorganisatie Cure die onder aansturing van het Algemeen Bestuur en het Dagelijks Bestuur van de gemeenschappelijke regeling valt, is op hoofdlijnen als volgt:
Ontwerpbegroting 2024
|38
Personeelszorg Het personeelsbeleid is een verantwoordelijkheid van de secretaris-directeur in afstemming met de manager HRM van de B.V. Het beleid is gericht op veiligheid, gezondheid en ontwikkeling van de medewerkers. Doelstelling is om het ziekteverzuim in een neerwaartse trend te krijgen, voor 2024 wordt gestreefd naar een verzuimpercentage van 7%. We werken nauw samen met de Arbodienst en besteden veel aandacht aan het buiten de deur houden van het coronavirus. Wij blijven bij onze medewerkers motiveren van de basisvoorzorgsmaatregelen na te leven en deze – indien en waar nodig – aan te scherpen en/of aan te passen. Daarnaast gaan we in 2023 – in nauwe samenwerking met de arbodienst – verder met het ontwikkelen van een verzuimpreventieprogramma. Personeelsomvang De personele omvang van Cure zal zich de komende jaren geleidelijk verder ontwikkelen. De bezetting voor 2024 is begroot op 121,8 fte voor direct uitvoerend personeel en op 32,3 fte voor indirect personeel (dit is inclusief buurtcoaches). Het aantal fte voor direct uitvoerend is inclusief 33,1 fte inhuur voor flexibiliteit in de taakuitvoering en inclusief 6,2 fte aan tijdelijke contracten voor mensen met afstand tot de arbeidsmarkt. Het aantal fte indirect uitvoerend inclusief 2,6 fte inhuur voor flexibiliteit in de taakuitvoering.
Bij natuurlijk verloop van vast personeel maakt Cure een zorgvuldige afweging van de benodigde hoeveelheid en kwaliteit van vervanging. De toekomst van Cure staat in het teken van ontwikkeling en verandering en hiermee wordt voor alle functies binnen de organisatie al bij de aanname van nieuw personeel rekening gehouden. Met ingang van 6 februari 2023 hebben we – na een aanbesteding – een nieuwe partner voor de inhuur flexkrachten. Deze neemt het overgrote deel van de flexkrachten over, zodat er continuïteit blijft bestaan voor wat betreft de uitvoering van onze diensten. Financieel heeft dit gevolgen voor 2023 en verder, met name omdat de kosten hoger zijn vanwege de salarisverhoging in de nieuwe CAO TLN maar ook omdat de nieuwe businesspartner een hogere omrekenfactor hanteert dan uit de vorige aanbesteding. Social Return Cure loopt voorop in sociaal verantwoord ondernemen. Het voelt dan ook als een verplichting om in de drie gemeenten waarin zij werkzaam is mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt een faire kans te geven op een betaalde baan. Mensen uit de diverse doelgroepen worden in loondienst aangenomen en krijgen in een tijdsbestek van drie jaar de tijd en ruimte om zich (verder) te ontwikkelen. Cure geeft hun extra aandacht door de inzet van een jobcoach, het leren wennen aan een vast ritme en het werken met collega’s en een leidinggevende.
In de periode bij Cure worden zij opgeleid om vervolgens uit te kunnen stromen in een regulier betaalde baan.
Ontwerpbegroting 2024
|39
Met de demontagehal voor het ontmantelen van grof huisvuil, gevestigd op de milieustraat in Geldrop, hebben we de unieke kans benut om nog meer mensen uit een doelgroep aan ons te binden. Op dit moment zijn er zes mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt in dienst van Cure aan het werk in de demontagehal. Verder zijn hier ook mensen werkzaam die via externe instanties bij ons te werk worden gesteld. In 2023 zijn dit vijf mensen en de verwachting is dat in 2024 een uitbreiding mogelijk is met nog eens drie mensen. Naast het werken in de demontagehal heeft Cure ook mensen uit deze doelgroep werken als medewerker milieustraat en als belader in de inzameling. 3.4.2 Veiligheids-, gezondheids-, milieu- en kwaliteitszorg (SHEQ) Algemeen Waar Cure invloed heeft, zorgen we voor de veiligheid, gezondheid en welzijn voor alle vaste en tijdelijke medewerkers, voor het milieu en de omgeving en voor de kwaliteit van de dienstverlening. Het proces SHEQ (Safety, Health, Environment & Quality) speelt daarin een belangrijke rol in het beheer en de registratie daarvan. Managementsysteem en continue verbeteringen Cure is zelfstandig gecertificeerd op internationaal erkende ISO-normen voor kwaliteit-, milieu- en arbozorg. Cure heeft daartoe een SHEQ-beleidsverklaring en missie, visie en strategisch plan opgesteld waaraan we alle activiteiten en ontwikkelingen binnen Cure regelmatig toetsen.
Voor de uitvoering van dit beleid en verplichtingen vanuit de normen en de relevante wet- en regelgeving, kent Cure een managementsysteem dat elk jaar geaudit wordt door een geaccrediteerde certificeringsinstelling (KIWA). Het continu verbeteren van de processen en prestaties en (daarmee) het behouden van de certificering op de normen ISO9001, ISO14001 en ISO45001 is een belangrijk doel. Milieu, duurzaamheid en CO2-monitoring Ten opzichte van peiljaar 2019 (CO2-voetafdruk van de organisatie en werkzaamheden), nemen we maatregelen de uitstoot van CO2 en fijnstof planmatig te verminderen. Speerpunten zijn het wagenpark en de be- en verwerking van afvalstromen. Optimaliseren van de kwaliteit Om onze kwaliteit continu te verbeteren, gebruiken we de meldingen bij de klantenservice en via social media.
Ontwerpbegroting 2024
|40
3.4.3 Administratieve organisatie Cure heeft een eigen financiële beheers- en controleverordening die de administratieve organisatie regelt. Samen met de Gemeenschappelijke regeling wordt hierin onder meer de interne controle en de transparantie voor de deelnemende gemeenten geregeld, inclusief de verantwoording over de wijze van bedrijfsvoering. Cure heeft haar eigen rapportages en controles en synchroniseert haar planning voor begroting en rapportages met de planning & control-cycli van de deelnemende gemeenten. Om de groei van Cure als gevolg van de projecten effectiever en naar de toekomst gericht te kunnen inrichten heeft Cure de kennis en capaciteit van de AO/IC-organisatie verbeterd. 3.4.4 ICT Cure zet vanzelfsprekend in op verdere digitalisering en data gestuurd werken. Dit vereist een overgang naar een grotendeels nieuw applicatielandschap, voornamelijk ter ondersteuning van de primaire processen. Cure wil met de realisatie van de nieuwe werkomgeving flexibel en zoveel mogelijk papierloos opereren 3.4.5 Inkoop Cure is actief op de markt van inkoop van materieel (voertuigen en containers) en op de markt van inkoop van afvalverwerking. Cure is een aanbestedende dienst. Cure opereert binnen de Europese aanbestedingsrichtlijn 2004 en de Aanbestedingswet van 2016. Cure heeft eigen Algemene inkoopvoorwaarden.
Deze zijn gebaseerd op de inkoopvoorwaarden van de deelnemende gemeenten. Voor verschillende onderdelen maakt Cure gebruik van de inkoopkracht van de coöperatie Midwaste. 3.4.6 Communicatie Cure heeft de verantwoordelijkheid inwoners in Eindhoven, Geldrop-Mierlo en Valkenswaard te informeren over afvalinzameling en -scheiding. Hiervoor zetten we verschillen communicatiekanalen in zoals de website, de afvalapp, de digitale afvalkalender, bewonersbrieven en advertenties. Naast deze algemene informatie leveren ook (meer en meer) gedetailleerde informatie op wijk-, gebiedof straatniveau. Met deze gedetailleerde communicatie-uitingen kunnen we bepaalde inwonergroepen extra bereiken. Inwoners kunnen uiteraard ook terecht bij de klantenservice voor meldingen, vragen of klachten.
Ontwerpbegroting 2024
|41
Cure blijft meegaan in de ontwikkelingen op het gebied van communicatie en klantcontact via social media en het uitbouwen van de mogelijkheden in de Cure Afvalapp. Daarbij is er doorlopend aandacht voor het informeren van inwoners over afvalscheiding en inspelen op gedragsverandering om de hoeveelheid bijgezet afval te verminderen. 3.5 Verbonden partijen Cure Uitvoeringsdienst B.V. Cure heeft als verbonden partij de 100% dochter Cure Uitvoeringsdienst B.V. gevestigd te Eindhoven. Deze B.V. die per 1 januari 2014 operationeel is, omvat personele kosten en berekent deze tegen kostprijs door aan GR Cure. De B.V. heeft buiten een beperkt aandelenkapitaal (€ 100,-) geen eigen vermogen.
Ontwerpbegroting 2024
|42
Bijlage I - Specificatie per gemeente Gemeente Eindhoven per kostensoort Eindhoven Uitgesplitst naar programma / kostensoort
Begroting Realisatie Begroting Begroting 2022 2022 2023 2024
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage Eindhoven
4.756 2.614 2.025 6.446 169 752 -74 16.687
5.174 2.530 1.734 4.833 156 896 -79 15.244
4.992 3.227 2.040 5.373 186 817 -119 16.517
6.290 3.646 2.592 5.687 105 998 -95 19.224
1.948 1.171 210 3.329
2.015 1.567 215 3.797
2.097 1.663 137 3.898
2.267 1.986 377 4.629
20.016
19.041
20.415
23.853
285
264
256 2
3
2
3
20.273
19.044
20.702
24.120
De begroting voor 2024 is €5.076.000 hoger dan de realisatie over 2022. In de programmabegroting zijn deze verschillen al verklaard. Voor het aandeel van gemeente Eindhoven neemt begroting 2024 met €3.418.000 toe ten opzichte van begroting 2023. Dit is een stijging met 16,5%, door: +6,3% Directe personeelskosten Prijseffect vanwege: - stijging cao-lonen met 7,5% (2023) en verwachte indexering 5,0% (2024). Begroting 2023 hield rekening met 4,0% (2023); - Stijging overige directe personeelskosten (zoals reiskostenvergoeding, opleiding/training, kleding en de inzet van afvalcoaches). Hoeveelheidseffect, toename van de personele inzet door: - uitvoeringsbesluit EHV waardoor mini-containers opnieuw gechipt moeten worden; - overname van routes papierinzameling van verenigingen;
Ontwerpbegroting 2024
|43
-
papier-inzameling met mini-containers (nieuw); leidt in 2024 incidenteel tot verhoging van uren.
+2,0% Tractiekosten Prijseffect vanwege: - stijging van de kapitaallasten omdat reeds afgeschreven vrachtwagens vervangen zullen worden, waarbij bovendien grotendeels wordt overgegaan naar duurdere emissieloze voertuigen; - een algemene prijsindex van 10,0% voor de overige voertuig gerelateerde kosten en een forse stijging van de verzekeringspremies vanwege toegenomen schadelast; - afname van brandstofkosten door verduurzaming van het materieelpark. +2,7,% Inzamelmiddelen Prijseffect vanwege: - stijging van de kapitaallasten en onderhoudskosten omdat bovengrondse containers vervangen gaan worden door duurdere ondergrondse containers en omdat reeds afgeschreven ondergrondse containers vervangen gaan worden; - een algemene prijsindex van 10,0% voor de overige exploitatiekosten. Hoeveelheidseffect door: - toename kosten containers voor de inzameling van papier; zowel mini-containers als bovenen ondergrondse containers. +1,5% Verwerking Prijseffect vanwege: - nadelige prijsstijgingen restafval (€ 50 naar € 54 per ton) en papier (-€ 90 naar -€ 75 per ton); - voordelige prijsstijging bij milieustraatstroom (hout B van € 55 naar € 35 per ton); - nadelige prijsstijging bij milieustraatstroom (dakleer van € 235 naar € 400 per ton).
Hoeveelheidseffect door: - voordelige volumedalingen bij restafval door inzameling papier met mini-containers en gft in de hoogbouw en dus voordelige volumestijgingen bij papier; - voordelige integrale volumedalingen bij milieustraatstromen op basis van resultaten 2022. +0,6% Diensten derden/Overig direct/Omzet buiten de begroting Prijseffect vanwege: - een algemene prijsindex van +10,0%. Hoeveelheidseffect door: - inzet van 2 buurt- / afvalcoaches in opdracht van gemeente Eindhoven; - extern advies voor GFT in de hoogbouw en ondergrondse papier-inzameling; - meer verkoop van uit het veld gehaalde verouderde containers.
Ontwerpbegroting 2024
|44
+3,5% Overhead - Doorontwikkeling van de indirecte organisatie van Cure: extra aandacht voor opleidingen, IT, medewerkers worden hoger ingeschaald om een aantrekkelijke werkgever te blijven; - stijging cao-lonen met 7,5% (2023) en verwachte indexering 5,0% (2024). Begroting 2023 hield rekening met 4,0% (2023); - De opslagslag loods voor de locatie Acht is verhoogd van 1,3 mio (2023) naar 1,9 mio (2024). -0,1% Onvoorzien/Vpb - De post Onvoorzien is voor Begroting 2024 naar beneden bijgesteld omdat de aangeboden volumes op, met name op milieustraten, in de begroting 2024 afnemen.
Ontwerpbegroting 2024
|45
Gemeente Eindhoven per product Eindhoven Uitgesplitst per product / soort afval
Begroting Realisatie Begroting Begroting 2022 2022 2023 2024
Bedragen x € 1.000
1. HVOD a) Restafval b) Bijzet c) Grof huisvuil d) GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
12.607 9.411 369 111 2.716 970 1.585 -615 28 379 -351
12.371 9.507 399 111 2.354 819 1.942 -1.123 -45 370 -415
12.849 9.501 393 138 2.817 1.212 2.146 -934 -359 473 -832
14.212 10.593 505 129 2.985 2.739 3.444 -705 -499 417 -916
84 301 -217 104 181 -77 5.391 5.814 -423 561 268 77 -74
22 287 -265 -25 277 -301 4.989 5.592 -602 580 327 83 -79
37 305 -268 9 144 -135 5.693 6.174 -481 734 277 82 -119
80 352 -272 -18 591 -609 5.965 6.448 -483 962 407 101 -95
Saldo lasten - baten
20.016
19.041
20.415
23.853
256 0 2
0 0 3
285 0 2
264 0 3
20.273
19.044
20.702
24.120
Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage Eindhoven
De verklaring is bij alle producten vrijwel dezelfde (cao-stijging, kapitaallasten/huur, verwerking, post onvoorzien en zo voorts) als voor Cure totaal (zie paragraaf 2.4.3). Bij structurele en incidentele uitbreiding van uren (rest- en papierinzameling) is de stijging van kosten gemiddeld hoger.
Ontwerpbegroting 2024
|46
Gemeente Geldrop-Mierlo per kostensoort Geldrop - Mierlo Uitgesplitst naar programma / kostensoort
Begroting Realisatie Begroting Begroting 2022 2022 2023 2024
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten
1.124 430 272 566 -3 313 -4 2.698
1.201 392 221 6 7 316 -23 2.121
1.128 473 271 453 -1 298 -6 2.616
1.382 523 278 414 -4 331 -18 2.906
461 277 50 787
468 364 50 882
474 376 31 880
498 436 83 1.017
3.485
3.003
3.496
3.923
67
58
Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting
69 0
1
0
1
Bijdrage Geldrop - Mierlo
3.554
3.004
3.564
3.982
De begroting voor 2024 is €978.000 hoger dan de realisatie over 2022. In de programmabegroting zijn deze verschillen al verklaard. Voor het aandeel van gemeente Geldrop-Mierlo neemt begroting 2024 met €417.000 toe ten opzichte van begroting 2023. Dit is een stijging met 11,7%, door: +7,1% Directe personeelskosten Prijseffect vanwege: - Stijging cao-lonen met 7,5% (2023) en verwachte indexering 5,0% (2024). Begroting 2023 hield rekening met 4,0% (2023); - Stijging overige directe personeelskosten (zoals reiskostenvergoeding, opleiding/training, kleding en de inzet van afvalcoaches). Hoeveelheidseffect: - Effect is beperkt; de hoeveelheid uren is op het niveau van begroting 2023.
Ontwerpbegroting 2024
|47
+1,4% Tractiekosten Prijseffect vanwege: - stijging van de kapitaallasten omdat reeds afgeschreven vrachtwagens vervangen zullen worden, waarbij bovendien grotendeels wordt overgegaan naar duurdere emissieloze voertuigen; - een algemene prijsindex van 10,0% voor de overige voertuig gerelateerde kosten en een forse stijging van de verzekeringspremies vanwege toegenomen schadelast; - Afname van brandstofkosten door verduurzaming van het materieelpark. +0,2% Inzamelmiddelen Prijseffect vanwege: - stijging van de kapitaallasten en onderhoudskosten omdat bovengrondse containers vervangen gaan worden door duurdere ondergrondse containers en omdat reeds afgeschreven ondergrondse containers vervangen gaan worden; - een algemene prijsindex van 10,0% voor de overige exploitatiekosten. -1,1% Verwerking Prijseffect vanwege: - nadelige prijsstijgingen restafval (€ 50 naar € 54 per ton) en papier (-€ 90 naar -€ 75 per ton); - voordelige prijsstijging bij milieustraatstroom (hout B van € 55 naar € 35 per ton); - nadelige prijsstijging bij milieustraatstroom (dakleer van € 235 naar € 400 per ton. Hoeveelheidseffect door: - voordelige volumedalingen van het restafval naar aanleiding van het afval- en grondstoffenplan Geldrop-Mierlo; - voordelige integrale volumedalingen bij milieustraatstromen op basis van resultaten 2022.
+0,5% Diensten derden/Overig direct/Omzet buiten de begroting Prijseffect vanwege: - een algemene prijsindex van 10,0% voor de overige exploitatiekosten. +3,8% Overhead - Doorontwikkeling van de indirecte organisatie van Cure: extra aandacht voor opleidingen, IT, medewerkers worden hoger ingeschaald om een aantrekkelijke werkgever te blijven; - stijging cao-lonen met 7,5% (2023) en verwachte indexering 5,0% (2024). Begroting 2023 hield rekening met 4,0% (2023); - De opslagslag loods voor de locatie Acht is verhoogd van 1,3 mio (2023) naar 1,9 mio (2024).
Ontwerpbegroting 2024
|48
-0,3% Onvoorzien/Vpb - De post Onvoorzien is voor Begroting 2024 naar beneden bijgesteld omdat de aangeboden volumes op, met name op milieustraten, in de begroting 2024 afnemen.
Ontwerpbegroting 2024
|49
Gemeente Geldrop-Mierlo per product Geldrop - Mierlo Uitgesplitst per product / soort afval
Begroting Realisatie Begroting Begroting 2022 2022 2023 2024
Bedragen x € 1.000
1. HVOD a) Restafval b) Bijzet c) Grof huisvuil d) GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
1.378 923 26 10 420 157 338 -181 126 345 -219 69 3 60 -57 18 39 -21 1.648 1.762 -114 58 31 1 -4
1.127 698 0 2 427 109 396 -287 77 437 -361 71 -8 43 -50 -13 89 -103 1.570 1.730 -160 44 37 13 -23
1.239 730
1.308 766
3 507 164 390 -226 148 424 -276 70 -14 49 -63 29 47 -18 1.758 1.870 -112 73 32 3 -6
2 540 296 474 -178 174 504 -330 78 -1 50 -51 24 108 -84 1.927 2.036 -109 75 45 15 -18
Saldo lasten - baten
3.485
3.003
3.496
3.923
Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting
69 0 0
0 0 1
67 0 0
58 0 1
Bijdrage Geldrop - Mierlo
3.554
3.004
3.564
3.982
De verklaring is bij alle producten vrijwel dezelfde (cao-stijging, kapitaallasten/huur, verwerking, post onvoorzien en zo voorts) als voor Cure totaal (zie paragraaf 2.4.3).
Ontwerpbegroting 2024
|50
Gemeente Valkenswaard per kostensoort Valkenswaard Uitgesplitst naar programma / kostensoort Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten
Begroting 2022
Realisatie 2022
Begroting 2023
Begroting 2024
795 455 197 992 96 83 -9 2.609
851 431 165 658 80 105 -10 2.279
830 534 209 945 89 96 -7 2.696
996 607 203 1.002 77 127 -11 3.002
326 196 35 556
331 258 35 624
349 276 23 648
359 314 60 733
3.165
2.904
3.344
3.735
37
35
Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting
42 0
-67 0
0
0
Bijdrage Valkenswaard
3.208
2.837
3.381
3.771
De begroting voor 2024 is €933.000 hoger dan de realisatie over 2022. In de programmabegroting zijn deze verschillen al verklaard. Voor het aandeel van gemeente Valkenswaard neemt begroting 2024 met €390.000 toe ten opzichte van begroting 2023. Dit is een stijging met 11,5%, die als volgt kan worden verklaard: +4,9% Directe personeelskosten Prijseffect vanwege: - stijging cao-lonen met 7,5% (2023) en verwachte indexering 5,0% (2024). Begroting 2023 hield rekening met 4,0% (2023) - Stijging overige directe personeelskosten (zoals reiskostenvergoeding, opleiding/training, kleding en de inzet van afvalcoaches).
Ontwerpbegroting 2024
|51
Hoeveelheidseffect: - Effect is beperkt; de hoeveelheid uren is op het niveau van begroting 2023. +2,2% Tractiekosten Prijseffect vanwege: - stijging van de kapitaallasten omdat reeds afgeschreven vrachtwagens vervangen zullen worden, waarbij bovendien grotendeels wordt overgegaan naar duurdere emissieloze voertuigen; - een algemene prijsindex van 10,0% voor de overige voertuig gerelateerde kosten en een forse stijging van de verzekeringspremies vanwege toegenomen schadelast; - Afname van brandstofkosten door verduurzaming van het materieelpark. -0,2% Inzamelmiddelen Prijseffect vanwege: - stijging van de kapitaallasten en onderhoudskosten omdat bovengrondse containers vervangen gaan worden door duurdere ondergrondse containers en omdat reeds afgeschreven ondergrondse containers vervangen gaan worden; - Verzamelcontainers (onder- en bovengrondse) die gedurende 2024 zijn afgeschreven; - een algemene prijsindex van 10,0% voor de overige exploitatiekosten. +1,7% Verwerking Prijseffect vanwege: - nadelige prijsstijgingen restafval (€ 50 naar € 54 per ton) en papier (-€ 90 naar -€ 75 per ton); - voordelige prijsstijging bij milieustraatstroom (hout B van € 55 naar € 35 per ton); - nadelige prijsstijging bij milieustraatstroom (dakleer van € 235 naar € 400 per ton). Hoeveelheidseffect door: - voordelige integrale volumedalingen bij milieustraatstromen op basis van resultaten 2022.
+0,5% Diensten derden/Overig direct/Omzet buiten de begroting Prijseffect vanwege: - een algemene prijsindex van 10,0% voor de overige exploitatiekosten. +2,5% Overhead - Doorontwikkeling van de indirecte organisatie van Cure: extra aandacht voor opleidingen, IT, medewerkers worden hoger ingeschaald om een aantrekkelijke werkgever te blijven; - stijging cao-lonen met 7,5% (2023) en verwachte indexering 5,0% (2024). Begroting 2023 hield rekening met 4,0% (2023); - De opslagslag loods voor de locatie Acht is verhoogd van 1,3 mio (2023) naar 1,9 mio (2024).
Ontwerpbegroting 2024
|52
0,0% -
Onvoorzien/Vpb De post Onvoorzien is voor begroting 2024 naar beneden bijgesteld omdat er bij een aantal verwerkingscontracten minder prijsrisico is dan in begroting 2023.
Gemeente Valkenswaard per product Valkenswaard Uitgesplitst per product / soort afval
Begroting Realisatie Begroting Begroting 2022 2022 2023 2024
Bedragen x € 1.000
1. HVOD a) Restafval b) Bijzet c) Grof huisvuil d) GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
1.898 1.251 20
Saldo lasten - baten Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting
1.850 1.238 2 0 609 74 248 -174 -21 69 -90
2.038 1.369 5
2.302 1.522 2
663 128 243 -115 7 75 -68
778 204 296 -92 0 76 -76
1 41 -40 18 27 -9 1.052 1.110 -58 74 32
-5 41 -46 28 76 -48 1.116 1.168 -52 57 42
-9
-7 36 -43 11 58 -46 932 997 -65 36 37 0 -10
-7
-11
3.165
2.904
3.344
3.735
42 0 0
0 -67 0
37 0 0
35 0 0
626 109 213 -104 11 70 -59 11 46 -35 18 29 -11 1.047 1.111 -64 49 31
Bijdrage Valkenswaard 3.208 2.837 3.381 3.771 De verklaring is bij alle producten vrijwel dezelfde (cao-stijging, kapitaallasten/huur, verwerking, post onvoorzien en zo voorts) als voor Cure totaal (zie paragraaf 2.4.3).
Ontwerpbegroting 2024
|53
Niet-Cure gemeenten per kostensoort Niet-Cure gemeenten Uitgesplitst naar programma / kostensoort
Begroting Realisatie Begroting Begroting 2022 2022 2023 2024
Bedragen x € 1.000
Programma Afval Direct personeel Tractie Inzamelmiddelen Verwerking Diensten derden Overige directe kosten Omzet buiten begroting Totaal programma Afval Programma Overhead Indirect personeel Overige indirecte kosten Projecten Totaal programma Overhead Saldo lasten - baten
69 37
83 37 16
0
30 13 4 0 0 0 -70 -22
-160 -54
-198 -61
0
12 9 1 22
29 23 2 54
30 26 5 61
0
0
0
0
0
0
0
0
Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting Bijdrage niet-Cure gemeenten
De begroting voor 2024 is nihil. Alle gemaakte kosten worden conform overeenkomst in rekening gebracht bij betreffende niet-Cure gemeenten.
Ontwerpbegroting 2024
|54
Niet-Cure gemeenten per product Niet-Cure gemeenten Uitgesplitst per product / soort afval
Begroting Realisatie Begroting Begroting 2022 2022 2023 2024
Bedragen x € 1.000
1. HVOD a) Restafval b) Bijzet c) Grof huisvuil d) GFT 2. Papier Lasten Baten 3. Kunststof / PMD Lasten Baten 4. Luiers 5. Glas Lasten Baten 6. Textiel Lasten Baten 7. Milieustraten Lasten Baten 8. Containerbeheer 9. Klantenservice 10. Overige 11. Omzet buiten begroting
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
70
160
198
0
-70
-160
-198
Saldo lasten - baten
0
0
0
0
Onvoorzien Buitengewone lasten Vennootschapsbelasting
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
Bijdrage niet-Cure gemeenten
0
0
0
0
De begroting voor 2024 is nihil. Alle gemaakte kosten worden conform overeenkomst in rekening bij betreffende niet-Cure gemeenten.
Ontwerpbegroting 2024
|55
Bijlage II - Investeringen en kapitaallasten Investeringsplan Het investeringsplan heeft betrekking op: - gebouwen en terreinen; - kantoorapparatuur (incl. ICT); - vrachtwagens; - inzamelmiddelen en containers. Cure pacht de grond van locatie Acht in Eindhoven en heeft de gebouwen daarop in eigendom. Cure huurt de gebouwen en de gronden van de milieustraten in Geldrop-Mierlo en Valkenswaard en de gronden van milieustraten Lodewijkstraat in Eindhoven. Het onroerend goed op de milieustraten in Eindhoven en voor een deel de milieustraat in Geldrop-Mierlo is (per 1 januari 2014 c.q. 1 augustus 2016) eigendom van Cure. Gr Cure (totaal) Immateriele activa Terreinen en gebouwen Kantoorapparatuur Vrachtwagens Containers Activa in aanbouw: Voorber.kst. nasch.fabr. Herinr. milieustr. Lodewijk Totaal
Ontwerpbegroting 2024
Boekwaarde 1-1-2024 97.189 10.574.392 372.882 11.978.216 10.862.230
Investering 2024 2.291.500 120.000 3.910.000 6.583.744
Afschrijving Boekwaarde 2024 31-12-2024 2.663 94.526 733.605 12.132.287 119.521 373.361 1.904.641 13.983.575 1.772.707 15.673.267
6.366.000 19.271.244
350.000 6.366.000 48.973.016
350.000 34.234.908
4.533.136
|56
Specificatie investeringen 2024 U = Uitbreidingsinvestering V = Vervangingsinvestering Terreinen en gebouwen Opslagruimte CMS Acht Overige t.b.v. terreininrichting Overige t.b.v. milieustraten Overige t.b.v. kantoor
U U/V U/V U/V
1.900.000 276.500 6.391.000 90.000 8.657.500
Kantoorapparatuur ICT Hardware en software Overige t.b.v. kantoor
75.000 45.000 U/V
Vrachtwagens 4* Zijlader electrisch 2* Kraanwage electrisch 2* Haakwagen 1* Aanhangwagen 2* Laadplatform Overige
120.000
V V V V U U/V
2.400.000 1.400.000
110.000 3.910.000
Containers 4* afzetcontainer 40m3
260.000
1* afvallift
24.000
Containers milieustraten
284.000
EHV 25* 1.100 ltr. Restafval EHV 25* 1.100 ltr. Papier Containers 4-wiel
3.959 3.502
7.460
3.186* 140 ltr. antraciet/blauw/groen
70.251
7.453* 240 ltr. antraciet/blauw/groen
211.293
8.400* transponder
17.640
Containers mini
299.184 450.000
EHV 152 * (2 glas, 150 textiel) GEL 30 * (30 textiel) VLK 4 * (2 textiel, 2 glas) Containers bovengronds
90.000 12.000
552.000
351* (210 rest, 20 papier, 90 papier pers, 32 glas, EHV 1 textiel, 195 smartboxen) 16* (5 rest, 2 papier, 5 glas, 4 textiel, 158 GEL smartboxen)
4.765.550 307.300
VLK 40* (37 rest, 3 glas, 77 smartboxen) Containers ondergronds
368.250
5.441.100 U/V
Activa in aanbouw Herinrichting milieustraat Lodewijkstraat Totaal
Ontwerpbegroting 2024
6.583.744
U/V 19.271.244
|57
Toelichting De totale verwachte boekwaarde per 1-1-2024 bedraagt € 34,2 miljoen. Dat is € 7,9 miljoen lager dan in de begroting 31-12-2023 was geraamd (€ 42,1 mln.). Oorzaken zijn: - Vertraging herinrichting milieustraat Lodewijkstraat Eindhoven (-€5,4 miljoen) - Opslagloods Acht ten behoeven van CMS is doorgeschoven naar 2024 (-€1,3 miljoen) - Doorgeschoven investeringen van boven- en ondergrondse containers voorgaande jaren (-1,4 miljoen) Kapitaallasten Gr Cure (totaal) Immateriele activa Terreinen en gebouwen Kantoorapparatuur Vrachtwagens Containers Totaal
Ontwerpbegroting 2024
Afschrijving 2.663 733.605 119.521 1.904.641 1.772.707 4.533.136
Rente 1.669 217.612 7.541 260.038 288.307 775.167
Totaal 4.332 951.218 127.062 2.164.678 2.061.014 5.308.303
|58
Bijlage III - Financiering Langlopende leningen GR Cure
Rente-%
Bestaande leningen BNG 03-02-2014, 12 jaar BNG 07-12-2015, 8 jaar BNG 07-12-2015, 12 jaar BNG 30-12-2016, 12 jaar BNG 30-12-2016, 10 jaar BNG 30-12-2016, 8 jaar BNG 05-07-2017, 12 jaar BNG 05-07-2017, 8 jaar BNG 12-12-2017, 12 jaar BNG 12-12-2017, 10 jaar BNG 21-12-2018, 12 jaar BNG 21-12-2018, 8 jaar BNG 09-12-2019, 12 jaar BNG 09-12-2019, 8 jaar BNG 16-03-2020, 3 jaar BNG 28-08-2020, 10 jaar BNG 28-08-2020, 12 jaar BNG 28-08-2020, 20 jaar BNG 28-08-2020, 25 jaar BNG 28-08-2020, 50 jaar BNG 30-12-2020, 8 jaar BNG 30-12-2020, 10 jaar BNG 30-12-2020, 12 jaar BNG 30-12-2020, 15 jaar BNG 30-12-2020, 20 jaar BNG 30-12-2020, 25 jaar BNG 30-12-2020, 40 jaar BNG 30-12-2020, 50 jaar BNG 27-12-2021, 6 jaar BNG 27-12-2021, 8 jaar BNG 27-12-2021, 10 jaar BNG 27-12-2021, 12 jaar BNG 30-11-2022, 6 jaar BNG 30-11-2022, 8 jaar BNG 30-11-2022, 10 jaar BNG 30-11-2022, 12 jaar Totaal bestaand
2,39% 0,75% 1,15% 0,97% 0,77% 0,57% 0,97% 0,60% 0,85% 0,68% 1,10% 0,77% 1,05% 0,90% -0,12% 0,09% 0,15% 0,32% 0,40% 0,52% -0,10% -0,05% 0,00% 0,10% 0,20% 0,30% 0,40% 0,45% 0,25% 0,30% 0,40% 0,45% 2,91% 2,94% 2,97% 2,99%
1.450.000 290.000 480.000 740.000 630.000 930.000 850.000 1.250.000 700.000 100.000 730.000 120.000 350.000 80.000 3.700.000 430.000 730.000 2.850.000 275.000 315.000 980.000 515.000 700.000 165.000 2.410.000 1.460.000 105.000 2.900.000 335.000 110.000 710.000 1.720.000 220.000 890.000 2.920.000 1.560.000 34.700.000
Nieuwe leningen Per 1-7-2023, 6 jaar Per 1-7-2023, 8 jaar Per 1-7-2023, 10 jaar Per 1-7-2023, 12 jaar Per 1-7-2024, 6 jaar Per 1-7-2024, 8 jaar Per 1-7-2024, 10 jaar Per 1-7-2024, 12 jaar Per 1-7-2024, 20 jaar Per 1-7-2024, 25 jaar Totaal nieuw
3,00% 3,00% 3,00% 3,00% 3,00% 3,00% 3,00% 3,00% 3,00% 3,00%
535.000 950.000 7.060.000 4.305.000 555.000 1.870.000 2.680.000 5.765.000 115.000 1.900.000 25.735.000
Totaal
Ontwerpbegroting 2024
Hoofdsom lening
60.435.000
Saldo 31-12-2022 483.333 36.250 200.000 370.000 252.000 232.500 495.833 468.750 408.333 50.000 486.667 60.000 262.500 50.000 3.700.000 344.000 608.333 2.565.000 253.000 302.400 735.000 412.000 583.333 143.000 2.169.000 1.343.200 99.750 2.784.000 279.167 96.250 639.000 1.576.667 220.000 890.000 2.920.000 1.560.000 28.079.266
28.079.266
Aflossing 2023 120.833 36.250 40.000 61.667 63.000 116.250 70.833 156.250 58.333 10.000 60.834 15.000 29.167 10.000 3.700.000 43.000 60.833 142.500 11.000 6.300 122.500 51.500 58.333 11.000 120.500 58.400 2.625 58.000 55.834 13.750 71.000 143.334 36.667 111.250 292.000 130.000 6.148.743
6.148.743
Aflossing 2024
Saldo 31-12-2024
120.833
241.667
40.000 61.666 63.000 116.250 70.833 156.250 58.333 10.000 60.833 15.000 29.166 10.000
120.000 246.667 126.000
43.000 60.833 142.500 11.000 6.300 122.500 51.500 58.333 11.000 120.500 58.400 2.625 58.000 55.833 13.750 71.000 143.333 36.667 111.250 292.000 130.000 2.412.488
258.000 486.667 2.280.000 231.000 289.800 490.000 309.000 466.667 121.000 1.928.000 1.226.400 94.500 2.668.000 167.500 68.750 497.000 1.290.000 146.667 667.500 2.336.000 1.300.000 19.518.036
89.167 118.750 706.000 358.750
1.272.667
445.833 831.250 6.354.000 3.946.250 555.000 1.870.000 2.680.000 5.765.000 115.000 1.900.000 24.462.333
3.685.154
43.980.369
354.167 156.250 291.667 30.000 365.000 30.000 204.167 30.000
|59
De geplande leningen volgen in principe de geplande investeringen. De leningen worden afgesloten tegen vaste rentepercentages gedurende de looptijd. De verwachting is dat het saldo langlopende leningen ultimo 2024 € 43.980.369 bedraagt. De in 2020 afgesloten lening van € 3,7 miljoen dient als voorfinanciering van de voorbereidingskosten van de nascheidingsfabriek. Om te voldoen aan de kasgeldlimiet zijn deze leningen voor langere tijd afgesloten. Voortijdig aflossen is mogelijk, maar gaat gepaard met een hoge boeterente. Deze grotendeels overtollige liquide middelen leveren voor Cure wel rente op.
Ontwerpbegroting 2024
|60
Bijlage IV - Reserves en voorzieningen In de overeenkomst van de GR Cure is in art. 30, lid 3 opgenomen dat “de gemeentelijke bijdragen zijn gebaseerd op de kostprijs afhankelijk van het dienstenpakket dat per gemeente wordt afgenomen”. Dit betekent dat de GR Cure geen reserves mag aanhouden. Tot op heden is er geen aanleiding om voorzieningen voor de toekomst te treffen.
Ontwerpbegroting 2024
|61
Bijlage V - EMU-saldo
Gr Cure (totaal) 1. Exploitatiesaldo vóór toevoeging/onttrekking aan de reserves
2022
2023
2024
2025
2.150
0
0
0
2. Afschrijving t.l.v. de exploitatie
2.349
3.484
4.533
5.423
3. Uitgaven aan investeringen die op de balans worden geactiveerd
-5.318
-13.489
-19.271
-13.435
-818
-10.005
-14.738
-8.012
Berekend EMU-saldo
De stijging van de afschrijvingskosten na 2022 is het gevolg van de inhaalslag bij vervanging van ondergrondse containers en vrachtwagens, de overgang naar duurdere emissieloze voertuigen en de verhoogde investering van de opslagruimte in Acht.
Ontwerpbegroting 2024
|62
Bijlage VI - Overzicht interne en externe wet- en regelgeving Programma's / producten Algemeen Bestuur en ondersteunende processen
Specifieke activiteiten Algemeen financieel middelenbeheer
Inkoopbeleid
Aanschaf activa Aanschaf goederen en diensten Betalingenproces
Financiering
Langlopende leningen Kortlopende leningen Liquiditeitenbeheer
Doorbelasting kosten
Vorderingen participanten Overige vorderingen Verkoopfacturen Exploitatiesaldo B.V. Kostprijsmethodiek GR Besteding exploitatiesaldo GR Afschrijvingen Urenregistratie activiteiten/ registratie van kosten die rechtstreeks toegerekend dienen te worden aan een gemeente Personeelskosten
Reserves Waardering activa Kostprijsberekening (kostenverdeelstaat)
Personeel en organisatie
Ontwerpbegroting 2024
Wetgeving extern Regelgeving intern BBV BBV Kadernota Rechtmatigheid 2018 (2021 indien beschikbaar) Wet GR Besluit Accountantscontrole Decentrale Overheden Aanbestedingsregels EU Goedgekeurde begroting Aanbestedingswet 2012 Fin. verord. (art. 7.5. a/b, 22) Besluit aanbestedingsregels AO/IC voor overheden Directiestatuut AO/IC Wet Fido (Financiering Goedgekeurde begroting decentrale overheden) Fin. verordening (art. 7.5.b) Regeling Uddo (uitzettingen en derivaten decentrale overheden) Uitvoering Financiering Decentrale Overheden (kasgeldlimiet en renterisiconorm) Fin. verordening (art. 11) AO/IC Wet Omzet Belasting Goedgekeurde begroting GR Cure (art. 27 en 30) Bestuursnotitie expl.saldo GR Cure (art. 30.3) Fin. verordening (art. 10) GR Cure (art. 27 en 30) Fin. verordening (art. 13) Goedgekeurde begroting AO/IC CAO Gemeenten en CAO-TLN Fiscale en sociale wetgeving WNT (Wet Normering bezoldiging Topfunctionarissen)
Risico
Niet Europees aanbesteden Begrotingsoverschrijding
Wanbetaling/betalingsvoorwaarden
GR Cure Oprichtingsakte B.V. CAO-voorw. gemeente EHV
|63
Bijlage VII - Meerjarenramingen Meerjarenraming exploitatie afvalbeheer Boekjaar 2024 Uitgangspunt zijn de kaders van de vier grote regionale gemeenschappelijke regelingen. Daarin is vastgelegd om als methode voor indexering van de begroting jaar t (2024) gebruik te maken van de percentages die in de Makro Economische Verkenning t-1 (2023) zijn opgenomen voor het jaar t-1 (2023). Het betreft de Loonvoet sector overheid voor de index van de lonen en de Prijs netto materiële overheidsconsumptie (imoc) voor de index van de prijzen. Loonvoet sector overheid 2023 3,3 Prijs materiële overheidsconsumptie (imoc) 5,9 Deze uitgangspunten resulteren in een gewogen gemiddelde van 4,89. Cure hanteert voor de begroting 2024 een indexering van 5,0%. Meerjarenraming 2025-2027 Cure hanteert in haar meerjarenraming een indexering van 2,0%. Er is op dit moment nog een grote onzekerheid over de verwachte inflatie na het boekjaar 2024. De meerjarenraming gaat uit van een ongewijzigd dienstenpakket en volume (aantal aansluitingen) zoals opgenomen in de begroting 2024. Verwachte kapitaallasten (afschrijving + rente) zijn gebaseerd op de verwachte investeringsplanning over de periode 2025 t/m 2027 Gr Cure Lasten Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet Cure gemeenten
Baten Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet Cure gemeenten
Onvoorzien/VpB Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet Cure gemeenten
Bijdragen gemeenten Eindhoven Geldrop - Mierlo Valkenswaard Niet Cure gemeenten
Ontwerpbegroting 2024
2024
2025
2026
26.933 4.693 4.059 198 35.883
29.396 5.016 4.346 212 38.970
-3.080 -770 -325 -198 -4.372
-3.018 -754 -318 -212 -4.302
267 58 36
2027
31.659 5.336 4.628
33.411 5.624 4.880
41.623
43.915
-2.958 -739 -312
-2.899 -724 -306
-4.009
-3.929
280 61 38
294 64 40
309 67 42
361
379
398
418
24.120 3.982 3.771
26.658 4.323 4.066
28.995 4.661 4.356
30.821 4.967 4.616
31.872
35.047
38.012
40.404
|64
Meerjarenraming investeringen Alle gemeenten houden de buitenbakken (en put) van de ondergrondse containers in eigendom. De meerjarenraming voor investeringen van Cure gaat er van uit dat jaarlijks voertuigen ter vervanging worden aangeschaft. Het betreft in veel gevallen de vervanging van conventionele naar elektrische voertuigen. Ook zullen jaarlijks containers worden vervangen. Het betreft minicontainers en verzamelcontainers. In alle gemeenten zullen ook de komende jaren ondergrondse containers worden bijgeplaatst en/of vervangen. Daarin wordt een piek verwacht in 2024. Nieuw zijn de ondergrondse papiercontainers in Eindhoven (360st in de periode 2024 t/m 2027) GR Cure Immateriele activa Terreinen en gebouwen Kantoorapparatuur Vrachtwagens Containers Activa in aanbouw: Voorber.kst. nasch.fabr. Herinr. milieustr. Lodewijkstr. Totaal
2024
2025
2026
2027
2.291.500 120.000 3.910.000 6.583.744
11.516.000 105.000 3.014.000 5.012.862
150.000 105.000
150.000 105.000
4.716.490
4.311.251
6.366.000 19.271.244
19.647.862
4.971.490
4.566.251
Voor lopende of komende projectstudies zijn in de betreffende meerjarenramingen geen investeringen en daaruit voortvloeiende lasten opgenomen. Alle investeringen hebben een economisch nut. Zij dragen bij aan de uitvoering van de activiteiten van de afvalbeheertaak. De lasten van de activiteiten worden opgenomen op de begroting en worden in rekening gebracht bij de gemeenten die deze op hun beurt bij de burgers in rekening brengt via de afvalstoffenheffing en de reinigingsheffing (voor bedrijven). Voor de investeringen, die gefinancierd worden door leningen gelden geen beperkende voorwaarden voor de Gemeenschappelijke regeling Cure als samenwerkingsverband van Eindhoven, GeldropMierlo en Valkenswaard.
Ontwerpbegroting 2024
|65
Colofon Gemeenschappelijke regeling Cure Achtseweg Noord 45 5651 GG Eindhoven www.cure-afvalbeheer.nl
Ontwerpbegroting 2024
|66