Bijlage 1 Eerste bestuurlijke monitor 2026
Tekst van het document
Ook biedt het ruimte voor frictiekosten en tijdelijke versterking tijdens de doorontwikkeling van de organisatie. Voor het opgestarte doorontwikkeltraject is in 2026 € 70.000 nodig voor externe ondersteuning. Dit zal vanuit de reserve worden betaald. 26 Nummer | 850. Reserve Vastgoedfonds De ontwikkeling heeft betrekking op een reguliere begrotingswijziging Taakveld | Portefeuillehouder | Budgetneutraal | Meerjarig | Baten | Lasten | Saldo Totaal Taakveld(en) | 40 | - | 40 0.10 Mutaties reserves | A. Peppelman | J | N | 40 | - | 40 De onttrekking aan de reserve Vastgoedfonds heeft betrekking op het groot onderhoud van de binnensportaccommodaties (€ 40.000). De toelichting is opgenomen bij volgnummer 250. Nummer | 851. Reserve Bovenwijkse voorzieningen De ontwikkeling heeft betrekking op een reguliere begrotingswijziging Taakveld | Portefeuillehouder | Budgetneutraal | Meerjarig | Baten | Lasten | Saldo Totaal Taakveld(en) | 481 | 450 | 31 0.10 Mutaties reserves | A. Peppelman | J | J | 25 | - | 25 0.10 Mutaties reserves | A. Peppelman | J | N | 450 | 300 | 150 0.10 Mutaties reserves | A. Peppelman | J | J | 6 | - | 6 0.10 Mutaties reserves | A. Peppelman | J | N | - | 150 | -150 De reservemutaties hebben betrekking op het volgnummer 150 (Voetgangerstunnel Winnipegstraat) en volgnummer 350 (Speelvoorzieningen tussen Iseldoks en Oude Ijssel).
De mutaties hebben betrekking op de administratieve overhevelingen binnen de reserve Bovenwijkse voorzieningen alsmede de dekking van de kapitaallasten voor beide volgnummers. Nummer | 852. Reserve Werkgelegenheid De ontwikkeling heeft betrekking op een reguliere begrotingswijziging Taakveld | Portefeuillehouder | Budgetneutraal | Meerjarig | Baten | Lasten | Saldo Totaal Taakveld(en) | 281 | - | 281 0.10 Mutaties reserves | A. Peppelman | J | N | 281 | - | 281 De ontwikkeling bij de Arbeidsmarktregio Achterhoek (zie volgnummer 255) wordt onttrokken aan de bestemmingsreserve Werkgelegenheid. De mutatie is budgetneutraal. 27 28 Overige ontwikkelingen • Programmaoverstijgende toelichtingen Een aantal onderwerpen (personeelsbudgetten en addendum BUHA 2026) worden in nagenoeg elk programma opgenomen en hierbij is de toelichting steeds dezelfde tekst. Om deze meervoudige teksten te voorkomen, hebben we onderstaand de betreffende toelichtingen opgenomen. In het betreffende programma hebben we een korte verwijzing opgenomen naar de onderstaande tekst. Addendum BUHA 2026 (volgnummers 101, 207, 301, 405, 601 en 801) De bijstelling (lees: addendum) van de samenwerkingsovereenkomst (SOK) tussen BUHA en de gemeente wordt voor 2026 in de gemeentelijke begroting verwerkt. De totale omvang voor 2026 bedraagt: € 32.202.292.
De bijstelling in deze wijziging bedraagt € 4.027.259 ten opzichte van 2025. Conform de gemeentelijke begroting 2026 is in de bijstelling van de opdracht de loonstijging € 366.000 (structureel) en de prijsstijging € 2.429.000 (incidenteel) toegekend. Bij de vertaling naar de dienstenkaarten van BUHA wordt een bedrag van € 615.000, (Afval: loon € 90.100 (s) en prijs € 184.800 (i), Riolering: loon € 21.400 (s) en prijs € 318.700 (i)), verrekend met de voorziening van Afval en Riolering omdat dit kostprijsdekkende producten zijn. Dit levert incidenteel een voordeel op van € 615.000 (loon én prijs bij Afval en Riolering), en structureel een voordeel van € 111.500 (prijs bij Afval en Riolering). Het voordeel ontstaat omdat de aanmelding in de gemeentelijke begroting volledig ten laste van de algemene middelen is gedaan, maar bij de vertaling naar de dienstenkaarten afval en riolering bij BUHA gedekt kan worden met de voorziening van deze kostendekkende producten. Bij de overige onderdelen is de bijstelling per saldo neutraal voor de begroting. De meerjaren onderhoudsplanning (MJOP) wordt jaarlijks incidenteel opgenomen en bedraagt € 1.653.982. Het MJOP wordt verrekend met de reserve vastgoedfonds.
Het amendement staat onder programma Aantrekkelijke, gezonde en duurzame leefomgeving omdat de dienstenkaarten Afval en Riolering onder dit programma vallen, maar het addendum raakt op onderdelen ook andere programma's. Personeelsbudgetten (volgnummers 151, 252, 352, 451, 552 en 650) De loonkosten van de ambtelijke organisatie moeten overeenkomstig de financiële voorschriften worden toegerekend aan de taakvelden van de begroting. De toerekening wordt jaarlijks geactualiseerd. Het betreft een budgettair neutrale wijziging over alle programma's en diverse taakvelden van de begroting. • Overige ontwikkelingen Naast de in dit hoofdstuk gepresenteerde verwachte beleidsmatige en financiële afwijkingen over 2026 ten opzichte van de begroting 2026 zien we ook een aantal ontwikkelingen die we op dit moment nog niet financieel kunnen vertalen. Onderwijshuisvesting De incidentele kosten voor advies (inhuur) en voor tijdelijke huisvesting zullen in 2026 hoger uitvallen, respectievelijk doordat het moeilijk is om mensen te krijgen en doordat tijdelijke huisvesting niet in het IHP is opgenomen. Daarnaast is bij projecten sprake van incidentele kosten die niet vanuit het krediet kunnen worden geactiveerd. De ontwikkelingen worden in beeld gebracht en zo nodig aangemeld in de 2 e Bestuurlijke Monitor. 29 Maatwerkvoorzieningen De inkooptechniek is gewijzigd van Lumpsum naar PxQ-financiering.
Op dit moment verzamelen we de noodzakelijk informatie om voor maatwerkvoorzieningen een prognose te kunnen leveren voor 2026. Door de veranderde inkoop kunnen we daarvoor niet terugvallen op cijfers van vorig jaar. Zo nodig nemen we een aanmelding mee in de 2 e Bestuurlijke Monitor. Governance Opvang en Bescherming regionaal We werken aan het convenant Opvang en Bescherming. Met de regiogemeenten maken we nieuwe samenwerkingsafspraken die mogelijk een financieel effect hebben. Toekomstbestendig Buurtplein We zijn met Buurtplein in gesprek over de toekomstbestendigheid van de organisatie. De combinatie van landelijke, regionale en lokale ontwikkelingen vormen een grote opgave. Daarbij gaat het onder andere over de doorontwikkeling naar een stevig lokaal team, zoals opgenomen in de Hervormingsagenda Jeugd en het Toekomstscenario kind- en gezinsbescherming. Tegelijkertijd vragen de toenemende complexiteit van casuïstiek, de demografische ontwikkelingen (zoals dubbele vergrijzing) en onze groeiambities om aandacht. De impact van deze ontwikkelingen wordt de komende periode in beeld gebracht, zodat we er tijdig op kunnen anticiperen. Bij de 2e bestuurlijke monitor 2026 en/of de begroting 2027 verwachten we hierover meer duidelijkheid.
DUMAVA Stadhuis Voor de verduurzaming van het gemeentehuis geldt dat er door een combinatie van verhoogde bouw- en installatiekosten enerzijds en een mogelijk complexere uitvoering anderzijds de verwachting is dat het initieel benodigde investeringsbudget naar boven bijgesteld moet worden. Bij de opstelling van de begroting 2027 is hier de komende maanden beter inzicht in en wordt aangegeven welke eventuele bijstelling op het investeringsbudget aan de orde is. DUMAVA Kleurrijk Voor de verduurzaming van het object Kleurrijk geldt dat de gemeente ziet dat er met inzet van een hoger kredietbedrag dan oorspronkelijk vanuit de gemeente is geraamd een financieel betere businesscase over een langere termijn te realiseren is. Hierbij zullen de energiekosten naar verwachting meer verlaagd kunnen worden, maar zal het benodigd kredietbedrag naar verwachting wat hoger uitvallen. De definitieve bedragen hiervoor worden na verdere uitwerking opgenomen in de begroting 2027. 30 Risicoparagraaf Onderstaand treft u een aantal ontwikkelingen aan ten opzichte van de paragraaf weerstandsvermogen in de begroting 2026. Deze ontwikkelingen zullen wij tevens meenemen in de conceptbegroting 2027. Governance Sociaal Domein Achterhoek Alle colleges van de regiogemeenten hebben het besluit genomen om te komen tot een nieuwe governance voor het Sociaal Domein Achterhoek.
Dit kan mogelijk financiële consequenties hebben. Het inrichtingsproces loopt. Bij de 2 e Bestuurlijke Monitor verwachten we meer duiding te kunnen geven. SaZa Topsporthal Op dit moment wordt in kaart gebracht wat de financiële en juridische aspecten zijn voor het door de gemeente in eigendom verkrijgen van de Saza-topsporthal De financiële aspecten liggen naar verwachting in het door de gemeente te betalen overnamebedrag, in fiscaliteit en in met de Stichting Sport-ID en Stichting Achterhoekse Zaalsport Accommodatie in 2026 nog af te wikkelen juridische en financiële verplichtingen. Daarnaast kunnen in 2026 nog overbruggingsmaatregelen nodig zijn voor het bereiken van het beoogde resultaat te weten opname van Saza topsporthal in het gemeentelijk vastgoedfonds. In de eerste bestuurlijke monitor 2026 staan al deze bedragen nog als PM post opgenomen. Prijsstijgingen als gevolg van oorlog VS-Iran Door de huidige energiecrises als gevolg van de oorlog tussen de VS en Iran is er sprake van sterk gestegen brandstofkosten. Dit vormt een verhoogd risico op hogere kosten en doorvoer van prijsstijgingen die daaraan gerelateerd zijn. Momenteel beziet het huidige kabinet maatregelen. Omdat deze situatie onzeker en naar verwachting impactvol kan zijn wordt hier dit risico benoemd en gesignaleerd.
Prijsverhogingen bouw- en installatiebranche Een tweede risico met sterke prijsverhogend effect vorm de beperkte capaciteit in de bouw- en installatiebranche. Dit zet druk op prijzen en anderzijds realisatietermijnen van plannen. Voor Doetinchem als gemeente met enerzijds een groeiambitie in combinatie met het verduurzamen van eigen voorzieningen en maatschappelijk vastgoed en anderzijds nog te realiseren maatschappelijke voorzieningen kan dit betekenen dat begrote budgetten onvoldoende blijken om de realisatie volledig te realiseren. 3. | Investeringen In de onderstaande tabel vindt u de ontwikkelingen van de verschillende investeringen. Onder de tabel volgt per investering een toelichting.
Tabel 11 (bedragen x € 1.000) Nummer | Balanscategorie Omschrijving | Jaar | Bruto | Bijdrage | Netto investering | van derden | investering 3.1 | Voetgangerstunnel | 2026 | 150.000 | - | 150.000 Winnipegstraat 3.2 | Speelvoorziening tussen | 2026 | 300.000 | - | 300.000 Iseldoks en Gebiedsontwikkeling Oude Ijssel 3.3 | Mobiliteitskosten college | 2026 | 65.000 | - | 65.000 3.4 | Amphionstraat | 2027 | 1.250.000 | - | 1.250.000 3.4 | Aankoop Amphionstraat | 2029 | 4.080.000 | - | 4.080.000 Totaal | 5.845.000 | - | 5.845.000 Investeringen Nummer 3.1 Voetgangerstunnel Winnipegstraat € 150.000 - zie volgnummer 150 De overschrijding van de uitvoeringskosten komt zowel door gestegen bouwkosten (materialen en arbeid), aanvullende eisen die niet in het ontwerp waren te voorzien (zoals constructieve verzwaringen en extra grondwerk) en extra eisen die ProRail stelt aan de uitvoering (afzettingen, tijdelijke keringen en monitoring). Het in 2024 beschikbaar gestelde budget is niet geïndexeerd naar 2026. Vanwege de sterk gestegen bouwkosten van de laatste jaren is een indexatie van 15-20% van toepassing. De kapitaallasten kunnen worden gedekt uit de reserve bovenwijkse voorzieningen.
Nummer 3.2 Speelvoorziening tussen Iseldoks en gebiedsontwikkeling Oude Ijssel € 300.000 - zie volgnummer 350 Bij de planvorming is geen rekening gehouden met de inrichting van een stuk(je) grond dat ligt tussen de wijk Iseldoks en de Oude IJssel. Het is noodzakelijk om dit laatste stukje te ontwikkelen om daarmee het totale plan af te ronden. Bedoeling is dat de infrastructuur (aansluiting op het fietspad) wordt afgerond en dat er een speelvoorziening voor kinderen wordt gerealiseerd. Hiervoor is een krediet nodig van € 300.000 met een kapitaallast van € 25.000. Financiering en dekking van de kosten vindt plaats via de reserve bovenwijkse voorzieningen. Nummer 3.3 Mobiliteitskosten college € 65.000 - zie volgnummer 403 Afgelopen jaren is de mobiliteitsbehoefte van college op verschillende manieren ingevuld. Mede op basis van de opgedane ervaringen is duidelijk geworden welke structurele invulling de voorkeur van college heeft. Hiervoor wordt een voorstel uitgewerkt en structureel budget aangevraagd via de reguliere begrotingscyclus. Zo wordt er een investeringskrediet ad € 65.000 aangevraagd voor aanschaf van een representatieve auto. De kapitaallasten voor 2027 bedraagt € 9.100.
Nummer 3.4 Aankoop Amphionstraat - € 1.250.000 + € 4.080.000 - zie volgnummer 206 De raad heeft in februari 2026 besloten over de huur/aankoop van Amphionstraat 1-3 als toekomstige locatie voor maatschappelijke opvang. Met deze aanmelding wordt dit besluit verwerkt in onze begroting. 31 32 4. Bijlagen 4a. | Staat van baten en lasten Tabel 12 (bedragen x € 1.000) Omschrijving | Primitieve | Begroting vóór 1e | Begrotingswijzi- | Begroting ná 1e begroting 2026 | Bestuurlijke | ging 1e | Bestuurlijke monitor 2026 | Bestuurlijke | monitor 2026 Bedragen x € 1.000 | monitor 2026 Baten | Baten | Baten | Baten Programma 1. Doetinchem | 20.573 | 28.625 | -100 | 28.525 2036 Programma 2. Sociaal en | 39.071 | 38.544 | 4.611 | 43.155 veerkrachtige samenleving Programma 3. Aantrekkelijke, | 29.187 | 24.423 | 779 | 25.202 gezonde en duurzame leefomgeving Programma 4. Organisatie en | 4.575 | 3.891 | -56 | 3.835 financiën Algemene dekkingsmiddelen | - Lokale heffingen | 17.837 | 17.837 | - | 17.837 Algemene uitkeringen | 192.161 | 194.633 | - | 194.634 Dividend | 656 | 656 | - | 656 Saldo financieringsfunctie | 150 | 150 | - | 150 Overige algemene | 2.229 | 2.229 | - | 2.229 dekkingsmiddelen Overhead | 15.601 | 15.601 | -34 | 15.567 Heffing van de | - | - | - | - vennootschapsbelasting Onvoorzien | - | - | - | - Geraamd totaal van baten | 322.040 | 326.589 | 5.200 | 331.790 Programma 1.
Mutatie reserves | - | 2.235 | - | 2.235 Programma 2. Mutatie reserves | 2.151 | 2.407 | 281 | 2.688 Programma 3. Mutatie reserves | 2.165 | 4.589 | 481 | 5.070 Programma 4. Mutatie reserves | 1.006 | 3.136 | 694 | 3.830 Programma 5. Mutatie reserves | - | - | - | - (Overhead) Mutaties reserves baten | 5.322 | 12.367 | 1.456 | 13.823 Geraamde baten | 327.362 | 338.956 | 6.656 | 345.613 Lasten | Lasten | Lasten | Lasten Programma 1. Doetinchem | 46.791 | 57.197 | 5.789 | 62.986 2036 Programma 2. Sociaal en | 178.853 | 184.684 | 8.051 | 192.735 veerkrachtige samenleving Programma 3. Aantrekkelijke, | 36.786 | 34.285 | 2.877 | 37.162 gezonde en duurzame leefomgeving Programma 4. Organisatie en | 22.383 | 21.991 | -7.869 | 14.122 financiën Algemene dekkingsmiddelen | - Lokale heffingen | 992 | 1.022 | 275 | 1.297 Algemene uitkeringen | 7.070 | 2.631 | -276 | 2.355 Dividend | 15 | 15 | - | 15 Saldo financieringsfunctie | 559 | 559 | 1 | 560 Overige algemene | 206 | 206 | - | 206 dekkingsmiddelen Overhead | 28.956 | 29.106 | 1.073 | 30.179 Heffing van de | 38 | 38 | - | 38 vennootschapsbelasting Onvoorzien | 180 | 180 | - | 180 Geraamd totaal van lasten | 322.829 | 331.914 | 9.921 | 341.835 Programma 1. Mutatie reserves | - | - | - | - Programma 2.
Mutatie reserves | 2.948 | 4.429 | - | 4.429 33 Tabel 12 (bedragen x € 1.000) Omschrijving | Primitieve | Begroting vóór 1e | Begrotingswijzi- | Begroting ná 1e begroting 2026 | Bestuurlijke | ging 1e | Bestuurlijke monitor 2026 | Bestuurlijke | monitor 2026 Bedragen x € 1.000 | monitor 2026 Programma 3. Mutatie reserves | 368 | 368 | 450 | 818 Programma 4. Mutatie reserves | 2.165 | 2.245 | 1.500 | 3.745 Programma 5. Mutatie reserves | - | - | - | - (Overhead) Mutaties reserves lasten | 5.481 | 7.042 | 1.950 | 8.992 Geraamde lasten | 328.310 | 338.956 | 11.871 | 350.827 Saldo | Saldo | Saldo | Saldo Programma 1. Doetinchem | -26.218 | -28.572 | -5.889 | -34.461 2036 Programma 2. Sociaal en | -139.782 | -146.140 | -3.440 | -149.580 veerkrachtige samenleving Programma 3. Aantrekkelijke, | -7.599 | -9.862 | -2.098 | -11.960 gezonde en duurzame leefomgeving Programma 4.
Organisatie en | -17.808 | -18.100 | 7.813 | -10.287 financiën Algemene dekkingsmiddelen Lokale heffingen | 16.845 | 16.815 | -275 | 16.540 Algemene uitkeringen | 185.091 | 192.002 | 276 | 192.279 Dividend | 641 | 641 | - | 641 Saldo financieringsfunctie | -409 | -409 | -1 | -410 Overige algemene | 2.023 | 2.023 | - | 2.023 dekkingsmiddelen Overhead | -13.355 | -13.505 | -1.107 | -14.612 Heffing van de | -38 | -38 | - | -38 vennootschapsbelasting Onvoorzien | -180 | -180 | - | -180 Geraamd totaal saldo van baten | -789 | -5.325 | -4.721 | -10.045 en lasten Programma 1. Mutatie reserves | - | 2.235 | - | 2.235 Programma 2. Mutatie reserves | -797 | -2.022 | 281 | -1.741 Programma 3. Mutatie reserves | 1.797 | 4.221 | 31 | 4.252 Programma 4. Mutatie reserves | -1.159 | 891 | -806 | 85 Programma 5. Mutatie reserves | - | - | - | - (Overhead) Mutaties reserves saldo | -159 | 5.325 | -494 | 4.831 Geraamd resultaat | -948 | - | -5.215 | -5.215 34 4b.
| Overzicht van de reserves en voorzieningen De ontwikkeling van de reserves kunnen in 2026, voor zover er in deze rapportage een ontwikkeling is opgenomen, als volgt worden weergegeven: Tabel 13 (bedragen x € 1.000) Omschrijving Reserves | Boekwaarde 2026 vóór | Mutatie 1e | Boekwaarde 2026 ná mutatie 1e Bestuurlijke | Bestuurlijke | mutatie 1e Bestuurlijke monitor 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 Algemene reserve Algemene reserve op 1-1 | 55.142 | - | 55.142 a. Toevoeging begrotingsjaar | 6.967 | - | 6.967 b. Rentetoevoeging | 762 | - | 762 begrotingsjaar c. Onttrekking begrotingsjaar | -16.746 | -5.215 | -21.961 Totaal Algemene reserve op | 46.125 | -5.215 | 40.910 31-12 Totaal Algemene reserve op | 46.125 | -5.215 | 40.910 31-12 Bestemmingsreserves Reserve Bovenwijkse | 7.925 | - | 7.925 voorzieningen op 1-1 a. Toevoeging begrotingsjaar | 720 | 450 | 1.170 b. Rentetoevoeging | 93 | - | 93 begrotingsjaar c. Onttrekking begrotingsjaar | -538 | -481 | -1.019 Totaal Reserve Doorgeschoven | 8.200 | -31 | 8.169 activiteiten op 31-12 Reserve Organisatie- en | - | - | - personele ontwikkeling op 1-1 a. Toevoeging begrotingsjaar | - | 1.500 | 1.500 b. Rentetoevoeging | - | - | - begrotingsjaar c. Onttrekking begrotingsjaar | - | - | - Totaal Organisatie en personele | - | 1.500 | 1.500 ontwikkelingen op 31-12 Reserve Vastgoedfonds op 1 | -1 | 2.240 | - | 2.240 a.
Toevoeging begrotingsjaar | 1.335 | - | 1.335 b. Rentetoevoeging | 17 | - | 17 begrotingsjaar c. Onttrekking begrotingsjaar | -995 | -694 | -1.689 Totaal Reserve Vastgoedfonds op | 2.597 | -694 | 1.903 31-12 Reserve Werkgelegenheid op 1-1 | 4.974 | - | 4.974 a. Toevoeging begrotingsjaar | 1.942 | - | 1.942 b. Rentetoevoeging | - | - | - begrotingsjaar c. Onttrekking begrotingsjaar | - | -281 | -281 Totaal Reserve Werkgelegenheid | 6.916 | -281 | 6.635 op 31-12 Totaal Bestemmingsreserves | 17.713 | 494 | 18.207 op 31-12 Totaal saldo Reserves op | 63.838 | -4.721 | 59.117 31-12 Reserves op 1-1 | 70.281 | - | 70.281 35 Tabel 13 (bedragen x € 1.000) Omschrijving Reserves | Boekwaarde 2026 vóór | Mutatie 1e | Boekwaarde 2026 ná mutatie 1e Bestuurlijke | Bestuurlijke | mutatie 1e Bestuurlijke monitor 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 a. Toevoeging begrotingsjaar | 10.964 | 1.950 | 12.914 b. Rentetoevoeging | 872 | - | 872 begrotingsjaar c. Onttrekking begrotingsjaar | -18.279 | -6.671 | -24.950 Totaal Reserves op 31-12 | 63.838 | -4.721 | 59.117 In de stand van de reserves per 31 december 2026 is rekening gehouden met de bestemming van het resultaat 2025 uit de concept jaarstukken 2025. • | Algemene reserve € 6.967.000 (toevoeging); • | Bestemmingsreserve Bovenwijkse voorzieningen € 720.000 (toevoeging); • | Bestemmingsreserve Werkgelegenheid € 461.000 (toevoeging).
Voorzieningen De ontwikkeling van de voorzieningen kunnen in 2026, voor zover er in deze rapportage een ontwikkeling is opgenomen, als volgt worden weergegeven: Tabel 14 (bedragen x € 1.000) Omschrijving Voorzieningen | Boekwaarde 2026 vóór | Mutatie 1e | Boekwaarde 2026 ná mutatie 1e Bestuurlijke | Bestuurlijke | mutatie 1e Bestuurlijke monitor 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 Onderhoudsvoorzieningen Voorziening Civieltechnische | 432 | - | 432 kunstwerken op 1-1 a. Toevoeging begrotingsjaar | 315 | - | 315 b. Onttrekking begrotingsjaar | - | -131 | -131 Totaal Voorziening Civieltechnische | 747 | -131 | 616 kunstwerken op 31-12 Totaal Onderhoudsvoorzieningen op | 747 | -131 | 616 31-12 Door derden beklemde middelen Voorziening Afvalverwerking op 1-1 | 1.476 | - | 1.476 a. Toevoeging begrotingsjaar | 590 | - | 590 b. Onttrekking begrotingsjaar | - | -415 | -415 Totaal Voorziening Afvalverwerking op | 2.066 | -415 | 1.651 31-12 Voorziening Rioolbeheer op 1-1 | 8.009 | - | 8.009 a. Toevoeging begrotingsjaar | 286 | 112 | 398 b. Onttrekking begrotingsjaar | -25 | -365 | -390 Totaal Voorziening Rioolbeheer op | 8.270 | -253 | 8.017 31-12 Totaal Voorzieningen door derden | 10.336 | -668 | 9.668 beklemde middelen op 31-12 Totaal saldo Voorzieningen op | 11.083 | -799 | 10.284 31-12 36 4c.
| Specificatie meerjarenperspectief Onderstaand treft u een specificatie aan van de structurele mutaties van baten en lasten zoals opgenomen in deze bestuurlijke monitor. Tabel 15 (bedragen x € 1.000) Omschrijving | Begrotings- | Begrotings- | Begrotings- | Begrotings- wijziging 1e | wijziging 1e | wijziging 1e | wijziging 1e Bestuurlijke | Bestuurlijke | Bestuurlijke | Bestuurlijke Bedragen x € 1.000 | monitor 2026 - | monitor 2026 - | monitor 2026 - | monitor 2026 - jaarschijf 2026 | jaarschijf 2027 | jaarschijf 2028 | jaarschijf 2029 Baten | Baten | Baten | Baten Programma 1. Doetinchem | -100 | -100 | -100 | -100 2036 Programma 2. Sociaal en | 4.611 | 4.081 | 3.738 | 2.808 veerkrachtige samenleving Programma 3. | 779 | 276 | 276 | 276 Aantrekkelijke, gezonde en duurzame leefomgeving Programma 4. Organisatie en | -56 | -56 | -56 | -56 financiën Algemene dekkingsmiddelen Lokale heffingen | - | - | - | - Algemene uitkeringen | - | - | - | - Dividend | - | - | - | - Saldo financieringsfunctie | - | - | 19 | 18 Overige algemene | - | - | - | - dekkingsmiddelen Overhead | -34 | 39 | 21 | 21 Heffing van de | - | - | - | - vennootschapsbelasting Onvoorzien | - | - | - | - Geraamd totaal van baten | 5.200 | 4.240 | 3.898 | 2.967 Programma 1. Mutatie | - | - | - | - reserves Programma 2. Mutatie | 281 | - | - | - reserves Programma 3.
Mutatie | 481 | 30 | 30 | 29 reserves Programma 4. Mutatie | 694 | - | - | - reserves Programma 5. Mutatie | - | - | - | - reserves (Overhead) Mutaties reserves baten | 1.456 | 30 | 30 | 29 Geraamde baten | 6.656 | 4.270 | 3.928 | 2.996 Lasten | Lasten | Lasten | Lasten Programma 1. Doetinchem | 5.789 | 1.170 | 1.188 | 1.188 2036 Programma 2. Sociaal en | 8.051 | 6.498 | 6.266 | 5.307 veerkrachtige samenleving Programma 3. | 2.877 | 1.850 | 1.850 | 1.789 Aantrekkelijke, gezonde en duurzame leefomgeving Programma 4. Organisatie en | -7.869 | -4.481 | -4.213 | -2.554 financiën Algemene dekkingsmiddelen Lokale heffingen | 275 | 200 | 200 | 200 Algemene uitkeringen | -276 | -29 | -28 | -26 Dividend | - | - | - | - Saldo financieringsfunctie | 1 | 1 | 19 | 18 Overige algemene | - | - | - | - dekkingsmiddelen 37 Tabel 15 (bedragen x € 1.000) Omschrijving | Begrotings- | Begrotings- | Begrotings- | Begrotings- wijziging 1e | wijziging 1e | wijziging 1e | wijziging 1e Bestuurlijke | Bestuurlijke | Bestuurlijke | Bestuurlijke Bedragen x € 1.000 | monitor 2026 - | monitor 2026 - | monitor 2026 - | monitor 2026 - jaarschijf 2026 | jaarschijf 2027 | jaarschijf 2028 | jaarschijf 2029 Overhead | 1.073 | 676 | 514 | 514 Heffing van de | - | - | - | - vennootschapsbelasting Onvoorzien | - | - | - | - Geraamd totaal van lasten | 9.921 | 5.885 | 5.796 | 6.436 Programma 1.
Mutatie | - | - | - | - reserves Programma 2. Mutatie | - | - | - | - reserves Programma 3. Mutatie | 450 | - | - | - reserves Programma 4. Mutatie | 1.500 | - | - | - reserves Programma 5. Mutatie | - | - | - | - reserves (Overhead) Mutaties reserves lasten | 1.950 | - | - | - Geraamde lasten | 11.871 | 5.885 | 5.796 | 6.436 Saldo | Saldo | Saldo | Saldo Programma 1. Doetinchem | -5.889 | -1.270 | -1.288 | -1.288 2036 Programma 2. Sociaal en | -3.440 | -2.417 | -2.528 | -2.499 veerkrachtige samenleving Programma 3. | -2.098 | -1.574 | -1.574 | -1.513 Aantrekkelijke, gezonde en duurzame leefomgeving Programma 4. Organisatie en | 7.813 | 4.425 | 4.157 | 2.498 financiën Algemene dekkingsmiddelen Lokale heffingen | -275 | -200 | -200 | -200 Algemene uitkeringen | 276 | 29 | 28 | 26 Dividend | - | - | - | - Saldo financieringsfunctie | -1 | -1 | - | - Overige algemene | - | - | - | - dekkingsmiddelen Overhead | -1.107 | -637 | -493 | -493 Heffing van de | - | - | - | - vennootschapsbelasting Onvoorzien | - | - | - | - Geraamd totaal saldo van | -4.721 | -1.645 | -1.898 | -3.469 baten en lasten Programma 1. Mutatie | - | - | - | - reserves Programma 2. Mutatie | 281 | - | - | - reserves Programma 3. Mutatie | 31 | 30 | 30 | 29 reserves Programma 4. Mutatie | -806 | - | - | - reserves Programma 5.
Mutatie | - | - | - | - reserves (Overhead) Mutaties reserves saldo | -494 | 30 | 30 | 29 Geraamd resultaat | -5.215 | -1.615 | -1.868 | -3.441 38 4d. Incidentele baten en lasten In het onderstaande overzicht geven wij u inzicht in de incidentele baten en lasten zoals opgenomen in deze bestuurlijke monitor. Incidentele baten en lasten betreffen die posten die het begrotingsresultaat incidenteel beïnvloeden. Tabel 16 (bedragen x € 1.000) Volgnumm | Onderwerp | Taakveld+Omschrijv | Bate | Laste | Bate | Laste | Bate | Laste | Bate | Laste er | ing | n | n | n | n | n | n | n | n 2026 | 2026 | 2027 | 2027 | 2028 | 2028 | 2029 | 2029 302 ODA | 7.4 Milieubeheer | - | 30 | 60 | 60 | - 401 Opleidingskosten B&W | 0.1 Bestuur | - | 50 | - | - | - 2026 402 Vuurwerkschade | 0.8 Overige baten en | - | 20 | - | - | - jaarwisseling 25-26 BUHA | lasten 602 Aanmelding aanbesteding | 0.4 Overhead | - | 50 | - | - | - HR- /personeelsinformatiesyst eem 603 Project kantooromgeving | 0.4 Overhead | - | 50 | - | - | - 606 Advieskosten | 0.4 Overhead | - | 70 | - | - | - organisatieontwikkeling - | 270 | - | 60 | - | 60 | - | - 39 4e.
| Overzicht taakvelden In de onderstaande tabel treft u het overzicht van baten en lasten aan van zowel de primitieve begroting 2026, de begroting vóór wijziging van de 1e bestuurlijke monitor 2026, de begrotingswijziging 2026 van de 1e bestuurlijke monitor 2026 alsmede de begroting ná wijziging van de 1e bestuurlijke monitor 2026. De begroting vóór wijziging is gebaseerd op de vastgestelde wijzigingen t/m de 7e begrotingswijziging 2026. De door u vastgestelde begrotingswijzingen 2026 zijn in de onderstaande tabel 18 opgenomen. Tabel 17 (bedragen x € 1.000) BW- | Omschrijving BW | Datum | Exploitatie- | Investeringen nummer | Raadsbesluit | budgetten 0 Primitieve begroting 2026 | 07/11/2025 | x | x 1 2e Bestuurlijke monitor 2025 | 27/11/2025 | x | x 2 Eindwijziging 2025 | 18/12/2025 | x 3 Amendementen 2025 | 07/11/2025 | x | x 4 Restant kredieten 2025 Jaarstukken | 25/06/2026 | x 2025 5 1e Bestuurlijke monitor 2025 | 16/07/2026 | x 6 Jaarstukken 2025 | 25/06/2026 | x 7 MPO 2026 | 25/06/2026 | x | x Tabel 18 (bedragen x € 1.000) Taakveld | Primitieve | Begroting vóór 1e | Begrotings-wijziging | Begroting ná 1e begroting | Bestuurlijke | 1e Bestuurlijke | Bestuurlijke 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 Baten | Baten | Baten | Baten 0.1 Bestuur | 2.144 | 2.078 | - | 2.078 0.10 Mutaties reserves | 6.270 | 12.366 | 1.455 | 13.821 0.2 Burgerzaken | 2.072 | 2.072 | - |
2.072 0.3 Beheer overige gebouwen | 39 | 39 | - | 39 en gronden 0.4 Overhead | 15.601 | 15.601 | -34 | 15.567 0.5 Treasury | 3.035 | 3.035 | - | 3.035 0.61 OZB woningen | 8.900 | 8.900 | - | 8.900 0.62 OZB niet-woningen | 7.155 | 7.155 | - | 7.155 0.63 Parkeerbelasting | 3.834 | 3.834 | - | 3.834 0.64 Belastingen overig | -2.047 | -2.047 | - | -2.047 0.7 Algemene uitkeringen en | 192.161 | 194.633 | - | 194.633 overige uitkeringen gemeentefonds 0.8 Overige baten en lasten | 256 | -361 | -56 | -417 1.1 Crisisbeheersing en | 114 | 114 | - | 114 brandweer 1.2 Openbare orde en veiligheid | 248 | 248 | -100 | 148 2.1 Verkeer en vervoer | - | - | - | - 2.2 Parkeren | 40 | 40 | - | 40 2.3 Recreatieve havens | 22 | 22 | - | 22 3.1 Economische ontwikkeling | 7 | 7 | - | 7 3.2 Fysieke | 16.472 | 24.524 | - | 24.524 bedrijfsinfrastructuur 3.3 Bedrijvenloket en | 187 | 187 | - | 187 bedrijfsregelingen 3.4 Economische promotie | 168 | 168 | - | 168 4.2 Onderwijshuisvesting | 63 | 63 | - | 63 4.3 Onderwijsbeleid en | 4.107 | 4.446 | 414 | 4.860 leerlingzaken 5.1 Sportbeleid en activering | 912 | 912 | -61 | 851 5.2 Sportaccommodaties | 904 | 948 | - | 948 40 Tabel 18 (bedragen x € 1.000) Taakveld | Primitieve | Begroting vóór 1e | Begrotings-wijziging | Begroting ná 1e begroting | Bestuurlijke | 1e Bestuurlijke | Bestuurlijke 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 5.3
Cultuurpresentatie, | 228 | 228 | - | 228 cultuurproductie en cultuurparticipatie 5.5 Cultureel erfgoed | 128 | 128 | - | 128 5.7 Openbaar groen en | 84 | 84 | - | 84 (openlucht) recreatie 6.1 Samenkracht en | 2.591 | 2.592 | -319 | 2.273 burgerparticipatie 6.3 Inkomensregelingen | 23.871 | 23.828 | 4.565 | 28.393 6.5 Arbeidsparticipatie | 212 | 213 | -56 | 157 6.60 Hulpmiddelen en diensten | - | - | - | - (WMO) 6.711 Huishoudelijke hulp | 1.149 | 375 | - | 375 (WMO) 6.751 Jeugdhulp ambulant | 121 | - | - | - lokaal 6.752 Jeugdhulp ambulant | 138 | 162 | - | 162 regionaal 6.811 Beschermd wonen | 1.712 | 1.712 | 78 | 1.790 (WMO) 6.821 Jeugdbescherming | 150 | 150 | - | 150 7.1 Volksgezondheid | 2.914 | 2.914 | -9 | 2.905 7.2 Riolering | 7.309 | 7.309 | 365 | 7.674 7.3 Afval | 9.783 | 9.783 | 414 | 10.197 7.4 Milieubeheer | 3.584 | 2.673 | - | 2.673 7.5 Begraafplaatsen en | 58 | 58 | - | 58 crematoria 8.1 Ruimte en leefomgeving | 234 | 234 | - | 234 8.2 Grondexploitatie (niet- | 8.134 | 4.282 | - | 4.282 bedrijventerreinen) 8.3 Wonen en bouwen | 3.246 | 3.245 | - | 3.245 Totaal taakvelden (baten) | 328.310 | 338.954 | 6.656 | 345.610 Tabel 19 (bedragen x € 1.000) Taakveld | Primitieve | Begroting vóór 1e | Begrotings-wijziging | Begroting ná 1e begroting | Bestuurlijke | 1e Bestuurlijke | Bestuurlijke 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 Lasten | Lasten | Lasten |
Lasten 0.1 Bestuur | 7.860 | 8.658 | 174 | 8.832 0.10 Mutaties reserves | 5.481 | 7.047 | 1.950 | 8.997 0.11 Resultaat van de rekening | - | - | - | - van baten en lasten 0.2 Burgerzaken | 2.901 | 2.901 | 444 | 3.345 0.3 Beheer overige gebouwen en | - | - | 736 | 736 gronden 0.4 Overhead | 28.956 | 29.107 | 1.073 | 30.180 0.5 Treasury | 781 | 781 | 1 | 782 0.61 OZB woningen | 594 | 624 | 252 | 876 0.64 Belastingen overig | 231 | 201 | 23 | 224 0.7 Algemene uitkeringen en | 7.070 | 2.631 | -276 | 2.355 overige uitkeringen gemeentefonds 0.8 Overige baten en lasten | 11.970 | 10.805 | -8.488 | 2.317 0.9 Vennootschapsbelasting | 38 | 38 | - | 38 (VpB) 1.1 Crisisbeheersing en | 4.859 | 4.859 | 10 | 4.869 brandweer 1.2 Openbare orde en veiligheid | 2.167 | 2.167 | 257 | 2.424 41 Tabel 19 (bedragen x € 1.000) Taakveld | Primitieve | Begroting vóór 1e | Begrotings-wijziging | Begroting ná 1e begroting | Bestuurlijke | 1e Bestuurlijke | Bestuurlijke 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 Lasten | Lasten | Lasten | Lasten 0.1 Bestuur | 7.860 | 8.658 | 174 | 8.832 0.10 Mutaties reserves | 5.481 | 7.047 | 1.950 | 8.997 0.11 Resultaat van de rekening | - | - | - | - van baten en lasten 2.1 Verkeer en vervoer | 10.994 | 11.208 | 4.046 | 15.254 2.2 Parkeren | 3.640 | 3.710 | 501 | 4.211 2.3 Recreatieve havens | 45 | 45 | -2 | 43 2.5 Openbaar vervoer | - | - | - | - 3.1 Economische
ontwikkeling | 1.705 | 1.892 | 12 | 1.904 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur | 16.472 | 24.524 | - | 24.524 3.3 Bedrijvenloket en | 105 | 105 | -9 | 96 bedrijfsregelingen 3.4 Economische promotie | 459 | 459 | 3 | 462 4.2 Onderwijshuisvesting | 6.262 | 6.262 | 19 | 6.281 4.3 Onderwijsbeleid en | 6.017 | 6.466 | 380 | 6.846 leerlingzaken 5.1 Sportbeleid en activering | 4.412 | 5.110 | 81 | 5.191 5.2 Sportaccommodaties | 3.236 | 2.664 | 398 | 3.062 5.3 Cultuurpresentatie, | 4.721 | 4.713 | 61 | 4.774 cultuurproductie en cultuurparticipatie 5.4 Musea | 128 | 128 | - | 128 5.5 Cultureel erfgoed | 715 | 828 | 74 | 902 5.6 Media | 1.445 | 1.482 | 52 | 1.534 5.7 Openbaar groen en | 5.799 | 5.799 | 976 | 6.775 (openlucht) recreatie 6.1 Samenkracht en | 9.251 | 9.443 | -88 | 9.355 burgerparticipatie 6.21 Toegang en | 6.787 | 6.787 | - | 6.787 eerstelijnsvoorzieningen WMO 6.22 Toegang en | 5.843 | 5.843 | - | 5.843 eerstelijnsvoorzieningen Jeugd 6.23 Toegang en | 20 | 20 | - | 20 eerstelijnsvoorzieningen Integraal 6.3 Inkomensregelingen | 36.672 | 36.835 | 5.590 | 42.425 6.4 WSW en beschut werk | 7.852 | 8.389 | 998 | 9.387 6.5 Arbeidsparticipatie | 3.497 | 3.493 | 319 | 3.812 6.6 Maatwerkvoorzieningen | - | - | - | - (WMO) 6.60 Hulpmiddelen en diensten | 2.302 | 2.337 | - | 2.337 (WMO) 6.711 Huishoudelijke hulp (WMO) | 8.661 | 8.507 | - | 8.507 6.712 Begeleiding (WMO) | 3.988 | 3.788 |
- | 3.788 6.713 Dagbesteding (WMO) | 3.580 | 3.169 | - | 3.169 6.751 Jeugdhulp ambulant lokaal | 15.287 | 393 | - | 393 6.752 Jeugdhulp ambulant | 139 | 16.343 | - | 16.343 regionaal 6.762 Jeugdhulp met verblijf | 6.208 | 6.803 | - | 6.803 regionaal 6.763 Jeugdhulp met verblijf | 894 | 894 | - | 894 landelijk 6.792 PGB Jeugd | - | 220 | - | 220 6.811 Beschermd wonen (WMO) | 28.131 | 29.848 | 95 | 29.943 6.812 Maatschappelijke- en | 4.587 | 5.197 | 110 | 5.307 vrouwenopvang (WMO) 6.821 Jeugdbescherming | 2.046 | 2.046 | - | 2.046 42 Tabel 19 (bedragen x € 1.000) Taakveld | Primitieve | Begroting vóór 1e | Begrotings-wijziging | Begroting ná 1e begroting | Bestuurlijke | 1e Bestuurlijke | Bestuurlijke 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 | monitor 2026 Lasten | Lasten | Lasten | Lasten 0.1 Bestuur | 7.860 | 8.658 | 174 | 8.832 0.10 Mutaties reserves | 5.481 | 7.047 | 1.950 | 8.997 0.11 Resultaat van de rekening | - | - | - | - van baten en lasten 6.822 Jeugdreclassering | 228 | 228 | - | 228 6.91 Coördinatie en beleid WMO | 490 | 1.100 | 29 | 1.129 6.92 Coördinatie en beleid Jeugd | 401 | 401 | 13 | 414 7.1 Volksgezondheid | 5.767 | 5.769 | -3 | 5.766 7.2 Riolering | 5.398 | 5.398 | 801 | 5.828 430 7.3 Afval | 7.743 | 7.743 | 588 | 8.331 7.4 Milieubeheer | 7.018 | 8.065 | 827 | 8.892 7.5 Begraafplaatsen en | 29 | 29 | -5 | 24 crematoria 8.1 Ruimte en leefomgeving | 2.235 | 2.541 |
1 | 2.542 8.2 Grondexploitatie (niet- | 8.563 | 4.711 | 60 | 4.771 bedrijventerreinen) 8.3 Wonen en bouwen | 5.630 | 7.400 | 159 | 7.559 Totaal taakvelden (lasten) | 328.310 | 338.954 | 11.871 | 350.825 43