CConstaterende datDen Helder
Koppel je AI →
Document · PDF

Programmarekening 2024 -.pdf

Raadscommissie Bestuur en Middelen 19 juni 2025, gemeente Den HelderBij agendapunt: 4: Voorstel tot het vaststellen van de Jaarstukken 2024.42.295 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 5 van 5

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

84

De gehanteerde risicoanalyse bestaat uit een opslag op de nog te maken kosten en een opslag op de nog te realiseren opbrengsten. Hieronder geven we het risico weer van de per 1 januari 2025 in exploitatie zijnde gronden. Het betreft het gebied Willem Alexanderhof en Molenwerf. Op 11 maart 2024 zijn de grondexploitaties Tillenhof en Station Zuid vastgesteld. Complex (bedragen *€ 1.000) Willem Alexanderhof

Te realiseren kosten

Te realiseren opbrengsten

Risicoopslag 5,0%

Ontwikkelrisico

6.319

15.485

1.091

Molenwerf

564

0

28

Tillenhof

584

1.013

78

Station Zuid

3.805

4.415

409

Totaal gronden in exploitatie

11.272

20.913

1.606

Wij lopen voor de grondexploitaties een risico op onvoorziene financiële tegenvallers. Het risico is gerelateerd aan de nog te realiseren kosten en opbrengsten. Grootste risico’s schuilen aan de opbrengstenkant van de projecten. De opbrengsten zijn later in de tijd gefaseerd dan de investeringen. Een groot deel van de investeringen doen we vooraf (verwervingen, bouwrijp maken en dergelijke) om het mogelijk te maken grond te verkopen en opbrengsten te realiseren. Vertraging in het project en hierdoor het later realiseren van de opbrengsten hebben dan ook een negatief effect op het resultaat van het project. Willem Alexanderhof betreft een langdurige exploitatie waarbij een groot aantal woningen worden ontwikkeld. De grondexploitatie loopt wel richting het einde met nog een doorlooptijd tot en met 2027. Hier zijn in 2013 overeenkomsten over afgesloten. In Willem Alexanderhof moet van de totale kosten nog ca. 14% uitgevoerd worden. Aan de opbrengstenkant moet nog ca. 33% worden gerealiseerd. Voor het project Molenwerf zijn afspraken over de ontwikkeling vastgelegd in een overeenkomst. Het betreft een relatief korte ontwikkeling waardoor de risico's minder groot zijn. De opbrengsten zijn inmiddels ook allemaal ontvangen. Ook Tillenhof en Station Zuid zijn exploitaties met een relatief korte uitvoeringsperiode.

Deze projecten zijn net in uitvoering gegaan, daardoor kunnen, in de eerste fase, zich meer verschillende risico’s voordoen. We hebben het ontwikkelrisico ingeschat op een bedrag van € 1,6 miljoen. Dit risico is opgenomen in de paragraaf weerstandsvermogen.

Gronden per 1-1-2024 niet in exploitatie genomen De gemeente heeft een aantal potentiële ontwikkelgronden in het bezit. • We hebben de Riepel (boekwaarde nihil) • We hebben grond Westoever en Spoorweghaven (loods) aangekocht en gronden van NS/Prorail. Deze gronden hebben een toekomstige ontwikkelpotentie. Het gebied Spoorweghaven kent meerdere grondeigenaren. Op basis van gesprekken wordt hiervoor een ontwikkelstrategie opgezet om het gebied tot ontwikkeling te kunnen brengen. • Daarnaast is het Sportpark Ruyghweg aangekocht. De atletiekbaan is gerenoveerd. Het andere deel van het gebied betreft een strategische grondaankoop met het doel de beoogde gebiedsontwikkeling op te pakken in samenhang met de ontwikkeling van het Spoorweghavengebied en Westoever. Voor de ontwikkeling van het gebied is een concept transformatiekader ontwikkeld. De ontwikkeling van Sportpark Ruyghweg als woningbouwgebied is in voorbereiding genomen. Hiertoe heeft Zeestad in 2023 een opdracht gekregen. • De grondexploitatie Doggerswijk West is afgesloten. De grond vertegenwoordigt een waarde en is opgenomen onder materiële vaste activa. Momenteel wordt onderzocht of hier een flexwonen project kan worden gerealiseerd. In 2025 wordt dit verder uitgewerkt.

BBV Conform het BBV geldt dat met betrekking tot eventuele nieuwe grondexploitaties de ontwikkelkosten hiervan onder de immateriële vaste activa worden geboekt. We kunnen kosten niet op onderhanden werk activeren zolang er nog geen sprake is van een actieve grondexploitatie. In beginsel wordt de actieve grondexploitatie binnen een periode van vijf jaar aan de gemeenteraad voorgelegd.

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

85

Lokale heffingen Algemeen De gemeente heft belastingen op grond van diverse bepalingen in de Gemeentewet. De inning van belasting en heffingen heeft de gemeente Den Helder uitbesteed aan de gemeenschappelijke regeling Cocensus. De raad stelt de heffingsverordeningen vast op grond waarvan Cocensus namens het college de belastingen, heffingen en rechten oplegt. In Den Helder worden de onderstaande belastingen en heffingen opgelegd: 1. Onroerende zaakbelastingen 2. Afvalstoffenheffing 3. Rioolheffing 4. Forensenbelasting 5. Toeristenbelasting 6. Leges 7. Lijkbezorgingsrechten Belastingplichtigen kunnen kwijtschelding aanvragen voor de afvalstoffenheffing. Dit beleid ligt vast in de Verordening op de kwijtschelding 2023.

Toelichting heffingen Onroerende zaakbelastingen De onroerende zaakbelasting (OZB) is gebaseerd op de waarde van een onroerende zaak. Die waarde stellen we jaarlijks vast met een waarde onroerende zaken (WOZ)-beschikking. In 2024 hanteren we hiervoor de waarde-peildatum van 1 januari 2023. De opbrengst aan OZB in 2024 is € 16.458.000 en dat is € 517.000 lager dan de raming van € 15.975.400. Soort

2023

2024

Eigenaren woningen

0,10357%

0,10014%

Eigenaren niet-woningen

0,40790%

0,45410%

Gebruikers niet-woningen

0,34360%

0,38346%

Afvalstoffenheffing De afvalstoffenheffing gebruiken we om de kosten voor het inzamelen en verwerken van huishoudelijk afval te dekken. De gemeentelijke afvalstoffenheffing wordt voor een groot deel bepaald door het tarief uit de dienstverlening overeenkomst (DVO) met de HVC. Andere kostencomponenten van de afvalstoffenheffing zijn: 30% kosten schone straat (onder andere de kosten van legen en schoonhouden van openbare afvalbakken, vegen en borstelen, handhaving), overige diensten afval, inzet eigen gemeentelijke dienst, kosten van invordering en verhaal, kwijtscheldingen, BTW en afvalstoffenbelasting. Het tarief voor de afvalstoffenheffing in 2024: Soort

2023

2024

2025

eenpersoons huishoudens

313,00

318,00

329,00

meerpersoons huishoudens

475,00

482,00

499,00

Dit is inclusief inflatiecorrectie en honderd procent dekkingspercentage. De afvalstoffenheffing is de enige heffing waarvoor kwijtschelding kan worden aangevraagd. De totale opbrengst van de afvalstoffenheffing is geraamd op € 11.928.300. De werkelijke opbrengst bedraagt € 11.788.000. Naast het verschil in opbrengsten van € 40.000 staan extra kosten waardoor er een nadelig verschil van € 151.000 op de afvalstoffenheffing is. Voor de afstoffenheffing gaan we uit van kostendekkende tarieven. In de resultaatsbestemming wordt de gemeenteraad voorgesteld om voor de afstoffenheffing het verschil van € 151.000 aan de hiervoor bestemde tariefegalisatiereserve afval te onttrekken.

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

86

Berekening kostendekkendheid afvalstoffenheffing (x €1.000)

a

Lasten taakveld(en), inclusief (omslag)rente:

a

7.3 Afval

9.009

2.1 Verkeer en vervoer

698

6.3 Inkomensregelingen

564

Belastingen overig

215

Baten taakveld(en), exclusief heffingen:

a

7.3 Afval

-476

Toe te rekenen kosten:

a

- overhead

0

- BTW

1.928

Totale lasten taakveld(en)

11.938

Dekkingsmiddelen

a

Opbrengst heffingen

11.788

Onttrekking tarief egalisatiereserve

151

Totale dekking

11.939

Dekkingspercentage

100%

Niet toerekeningen van overhead is een keuze geweest in de begroting 2024. Vanaf 2025 wordt de overhead toegerekend. Rioolheffing Als gemeente geven wij geld uit voor onderhoud, beheer en het verbeteren en vervangen van de riolering en voorzieningen die daarbij horen. Deze kosten worden gedekt uit de rioolheffing die onze bewoners en bedrijven betalen. In 2023 is het Programma Stedelijk Water en Riolering 2023-2027 vastgesteld. Bij de berekening van de kostendekking is rekening gehouden met de richtlijnen uit het Besluit begroting en verantwoording (BBV). Verder is in de berekening van het tarief rekening gehouden met de aan de riolering gerelateerde kosten, zoals straatreiniging, kolkenzuigen, perceptiekosten (kosten van aanslagoplegging en inning), overhead en btw. Het tarief van € 135,85 is voor 2024 was begrotingstechnisch 100% kostendekkend De opbrengst 2024 is na wijziging begroot op € 4.228.000 De werkelijke opbrengst is € 4.283.000. De kosten betrekking hebbend op de kostendekkendheid van de rioolheffing b edragen € 5.536.000. Omdat we voor de rioolheffing uitgaan van kostendekkende tarieven wordt de gemeenteraad voorgesteld om het verschil van € 953.000 te onttrekken aan de egalisatievoorziening riool. Berekening kostendekkendheid rioolheffing (x € 1.000)

a

Lasten taakveld(en), inclusief (omslag)rente:

a

7.2 Riool

4.730

Baten taakveld(en), exclusief heffingen: 7.2 Riool

a 225

Toe te rekenen kosten:

a

- overhead inclusief (omslag)rente - BTW

346 385

Totale lasten taakveld(en)

5.236

Dekkingsmiddelen

a

Opbrengst heffingen

4.283

Onttrekking aan voorziening riolering

953

Totale dekking

5.236

Dekkingspercentage

100%

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

87

Forensenbelasting De gemeente heft forensenbelasting van personen die niet in de gemeentelijke basisregistratie personen staan ingeschreven en wel beschikken over een gemeubileerde woning in de gemeente. De tarieven zijn afhankelijk van de WOZ-waarde van de woning. De opbrengst forensenbelasting voor 2024 was na wijziging begroot op € 800.000. Deze prognose was gebaseerd op een verwachte opbrengst voor 2023. De werkelijke opbrengst voor 2024 bedraagt € 980.000. Deze stijging van de opbrengsten van de forensenbelasting blijkt groter te zijn. In 2023 bestond nog het idee dat vooral herstel van de opbrengst zou plaatsvinden, na de eerdere daling als gevolg van de coronapandemie. Inmiddels blijkt er sprake te zijn van een structureel positief effect dat € 100.000 groter is. Voor 2025 wordt onderzocht hoe het tarief voor de forensenbelasting in het vervolg niet via onderstaand methode maar als percentage van de WOZ-waarde van de woning in rekening kan worden gebracht. De belasting bij een WOZ-waarde van:

2023

2024

minder dan € 50.000

n.v.t.

n.v.t.

€ 50.000 maar minder dan € 75.000

€ 951,46

€ 995,23

€ 75.000 maar minder dan € 100.000

€ 996,11

€ 1.041,93

€ 100.000 maar minder dan € 125.000

€ 1.045,55

€ 1.093,65

€ 125.000 maar minder dan € 160.000

€ 1.097,61

€ 1.147,05

€ 160.000 en meer

€ 1.138,94

€ 1.191,33

Toeristenbelasting Toeristenbelasting wordt geheven voor het recreatief verblijf per overnachting door personen die niet in de gemeente Den Helder in de gemeentelijke basisregistratie personen staan ingeschreven. De belastingplichtige is de eigenaar/verhuurder van de accommodatie. Door een tariefswijziging in 2014 wordt de toeristenbelasting per overnachting opgelegd en de opgave volgt na het sluiten van het boekjaar. Voor 2024 was er voor € 997.000 als opbrengst voor de toeristenbelasting geraamd. Op basis van de ontvangen aangiftes voor 2023 wordt voor 2024 wordt de nog te ontvangen toeristenbelasting naar verwachting € 1.302.000. Dit is € 305.000 meer is dan begroot. Voor een deel betreft dit een meeropbrengst uit eerder jaren. Deze stijging van de opbrengsten van de toeristenbelasting blijkt daarmee groter dan alleen het herstel van de daling gevolg van de coronapandemie. Het structureel grotere positieve effect is € 100.000. Toeristenbelasting

2023

2024

Tarieven per persoon per nacht

€ 1,68

€ 1,76

Bouwleges Bouwleges zijn leges die worden geheven op grond van aanvragen in het kader van de Omgevingswet (bouw, sloop, wijziging etcetera). De opbrengst voor 2024 van deze leges was geraamd op € 1.521.000 en in werkelijkheid bedraagt dit € 1.575.000. Voor de omgevingsvergunningen wordt gestreefd naar kostendekkendheid. De hogere opbrengst heeft te maken met hogere kosten doordat er meer vergunningen zijn aangevraagd en afgegeven. De kostendekkendheid is niet geheel bereikt en bedraagt over 2024 98%. Berekening kostendekkendheid bouwleges (x € 1.000) Lasten taakveld(en), inclusief (omslag)rente:

a 1.266

8.3 Wonen en bouwen Baten taakveld(en), exclusief heffingen:

nihil

8.3 Wonen en bouwen Toe te rekenen kosten: - overhead inclusief (omslag)rente Totale lasten taakveld(en)

342 1.608

Dekkingsmiddelen Opbrengst heffingen

1.575

Totale dekking

1.575

Dekkingspercentage

98%

Overige leges

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

88

De gemeente heft leges voor verschillende producten en diensten die we verstrekken. We doen dit op grond van artikel 229 van de Gemeentewet en op grond van de legesverordening. Voor een aantal van de producten die onder deze categorie leges vallen (paspoorten, Nederlandse identiteitskaarten, rijbewijzen, vergunningen kansspelen, verklaringen omtrent gedrag en naturalisatiegelden) worden de (maximum)tarieven vastgesteld door het Rijk en heeft de gemeenteraad geen vrijheid om hiervoor zelf een tarief voor vast te stellen. In 2024 is het aantal aanvragen voor door de zogenoemde paspoortenpiek en na het hierop wijziging van de begroting in de eerste tussenrapportage een extra opbrengst gegenereerd van € 140.000. Hier tegenover staan ook hogere lasten voor paspoorten en identiteitskaarten. Door een inhaalslag bij het verwerken van naturalisatieaanvragen is ook daar een voordeel ontstaan van € 63.000. De inkomsten uit leges voor uittreksels en akten burgerlijke stand lopen nog steeds terug omdat (overheids)instanties de gegevens zelf via het BRP-netwerk kunnen raadplegen en de burger dit niet meer hoeft te bewijzen via een papieren document. Een andere oorzaak van de terugloop van deze leges is dat inwoners steeds meer gebruik maken van het digitaal aanvragen van bepaalde producten waarop een korting van 50% wordt gegeven.

Per saldo is er een voordeel bij de leges burgerzaken van € 37.000 te melden. De opbrengst aan overige leges in 2024 bedraagt € 54.000. Hiervoor was € 69.800 begroot. Dit betreft leges voor zaken op het gebied van openbare orde en veiligheid en verkeer en vervoer. Soort

Raming

Realisatie

Leges burgerzaken

1.211.000

1.248.000

Overige rechten en leges

69.800

54.000

Lijkbezorgingsrechten Deze heffing is een vergoeding voor diensten van de gemeente. Er zijn meerdere tarieven voor het begraven en de huur van graven en urnen nissen. De opbrengst 2024 was geraamd op € 327.000 en is in werkelijkheid € 367.500 gerealiseerd.

Lastendruk Kwijtschelding Er wordt alleen kwijtschelding verleend voor de afvalstoffenheffing. Er is voor € 700.000 begroot en er is voor € 588.000 toegekend. Behandeling kwijtschelding

Ingekomen

Afgedaan

% gereed

Nog te doen

Automatische verzoeken

1.175

1.175

100

0

Schriftelijke verzoeken

1.095

1.053

96

42

Administratief beroep

20

18

90

2

Totalen

2.290

2.246

98

44

Bezwaar- en beroepschriften Burgers en bedrijven kunnen bezwaar maken tegen de opgelegde gemeentelijke belastingen en de opgelegde WOZ-beschikkingen. Bezwaar- en beroepschriften WOZ en heffingen

Ingekomen

Afgedaan

Nog te doen

Toegekend

Bezwaar WOZ

989

915

74

131

Beroep WOZ

24

0

24

0

Bezwaar overige heffingen

237

227

10

100

Beroep overige heffingen

3

0

3

0

2.330

2.049

281

231

Totaal

Het aantal WOZ-bezwaren is ten opzichte van de eindrapportage over het belastingjaar 2023 afgenomen met 54%. De dossier die nog open staan betreffen dossiers van no cure no pay bureaus en bezwaren die betrekking

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

89

hebben op niet-woningen waarover Cocensus nog in gesprek is. De nog openstaan de heffingsbezwaren zijn van recente datum. Alle nog openstaande bezwaren worden binnen de wettelijke termijn afgehandeld. Woonlasten Voor de informatieavond voor de gemeenteraad over de belastingen in het kader van de Kadernota 2026-2029 is een vergelijking gemaakt tussen de woonlasten in Den Helder ten opzichte van de ons omringende gemeenten. Een indicator voor de hoogte van de woonlasten is de OZB-eigenarenbelasting voor een woning met een gemiddelde waarde, vermeerderd met afvalstoffenheffing meerpersoonshuishouden en de rioolheffing. De COELO te Groningen verzamelt de cijfers. COELO is het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lokale Overheden en is onderdeel van de Rijksuniversiteit Groningen. Overzicht lastendruk gemeenten 2024 volgens COELO Woonlasten eenpersoonshuishouden

Woonlasten meerpersoonshuishouden

rangnummer COELO

gemiddeld provincie NH

902

1.008

Texel

661

798

17

Alkmaar

686

835

29

Den Helder

748

912

85

Dijk en Waard

863

917

87

Hollands Kroon

824

938

110

Enkhuizen

912

996

189

Medemblik

1.004

1.105

277

Schagen

997

1.055

250

Opbrengsten belastingen en leges Opbrengst belastingen

Rekening

Begroting

Rekening

2023

2024

2024

11.570

11.828

11.788

40

Forensenbelasting

755

801

980

-180

Leges burgerzaken

686

1.212

1.249

-37

Leges Omgevingsvergunningenj

924

1.521

1.575

-55

Leges parkeren

120

0

0

0

Lijkbezorgingsrechten

316

328

368

-40

Overige rechten en leges

83

70

54

16

OZB eigenaren niet-woningen

4.571

4.779

4.514

265

OZB eigenaren woningen

7.002

7.413

7.431

-18

OZB gebruikers niet-woningen

3.519

3.783

3.513

270

0

0

0

0

Rioolhefffing

4.041

4.228

4.283

-55

Toeristenbelasting

1.183

997

1.302

-305

Totaal

34.771

36.960

37.057

-97

Rekening

Begroting

Rekening

Saldo

Bedragen x € 1.000 Afvalstoffenheffing en reinigingsrecht

Precariobelasting

Saldo

Opbrengsten belastingen en leges Opbrengst belastingen

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

90

Bedragen x € 1.000

2023

2024

2024

11.570

11.828

11.788

40

Forensenbelasting

755

801

980

-180

Leges burgerzaken

686

1.212

1.249

-37

Leges Omgevingsvergunningenj

924

1.521

1.575

-55

Leges parkeren

120

0

0

0

Lijkbezorgingsrechten

316

328

368

-40

Overige rechten en leges

83

70

54

16

OZB eigenaren niet-woningen

4.571

4.779

4.514

265

OZB eigenaren woningen

7.002

7.413

7.431

-18

OZB gebruikers niet-woningen

3.519

3.783

3.513

270

0

0

0

0

Rioolhefffing

4.041

4.228

4.283

-55

Toeristenbelasting

1.183

997

1.302

-305

Totaal

34.771

36.960

37.057

-97

Afvalstoffenheffing en reinigingsrecht

Precariobelasting

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

91

Subsidies Conform artikel 15 van de financiële verordening van de gemeente Den Helder dient er in de begroting en jaarrekening een overzicht te worden opgenomen van de verstrekte subsidies. Het onderstaande overzicht is op basis van het subsidievolgsysteem opgesteld en geeft het beeld van de subsidieverstrekkingen in 2024. We zien hier een aantal verschillen tussen de prognose bij de primitieve begroting 2024 en de realisatie 2024. De subsidiebudgetten zijn waar nodig bijgesteld via de tussentijdse rapportages 2024, doordat de gegevens ten tijde van het opstellen van de begroting nog niet bekend waren. Omschrijving gesubsidieerde instelling

Omschrijving subsidiedoel

Programma 1 Samenwerkende gemeente

a

a

a

Stichting Citymarketing Den Helder

Meerjarig BCF Economische stimulering & toerisme

0

140.000

Programma 2 Zorgzame gemeente

a

a

a

Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Hollands Noorden

Jeugdgezondheidszorg, opvoedondersteuning, advies- en steunpunt huiselijk geweld

407.725

615.710

Stichting Beheer MFC 't Wijkhuis

Coördinatie en beheer MFC nieuw Den Helder

98.718

98.718

Stichting Beheer Sport- en Evenementenaccommodaties Den Helder (BSE)

Exploitatie Centrum Quelderduijn 0

200.000

Het Buurtcollectief

Ondersteunen van buurt en wijkhuizen

103.045

103.045

Hortus Overzee

dagbesteding /sociale activering / re-integratie

297.108

297.108

Humanitas

Home Start/Maatschappelijk project/Vrijwillig thuiszorg

328.584

330.725

Parnassia Groep

Totaalpakket verslavingszorg

1.047.197

1.047.197

Reclassering Nederland

Nazorg Ex-gedetineerden

85.698

85.698

Stichting Beheer Multifunctioneel Centrum Julianadorp

Exploitatie MFC Julianadorp 76.201

73.438

Stichting Blijf van m'n Lijf

Ambulante woonbegeleiding en 24 uurs opvang

954.034

1.101.804

Stichting Centrum Financieël Fit

Voorkomen problematische schulden bij inwoners door vroegsignalering Ambulante woonbegeleiding en 24 uurs opvang

100.000

97.000

1.233.237

1.599.162

267.587

267.289

21.274

16.300

80.527

80.527

156.343

156.343

215.867

215.867

2.987.341

3.094.765

604.148

729.948

59.736

111.274

97.016

93.784

133.298

133.298

29.590

20.070

117.361

210.000

Stichting DNO Maatschappelijke opvang NoordHolland Noord

Stichting Geestelijke Gezondheidszorg Noord-Holland Collectieve preventie / outreachende aanpak / inloop GGZ Noord Stichting Geriant

activiteiten dementievriendelijke gemeente

Stichting Jeugd Onderwijs en Cultuurfonds Den Helder

Cultuuractiviteiten voor kinderen die opgroeien in een minimaomgeving

Stichting Jeugdsportfonds Den Helder

Sportactiviteiten voor kinderen die opgroeien in een minimaomgeving

Stichting Mantelzorgcentrum

Mantelzorgondersteuning

Stichting MEE & de Wering

Diverse maatschappelijke programma's

Stichting Parlan

Jeugdhulp in de wijk/schoolmaatschappelijkwerk vo

RCO de Hoofdzaak

Clientondersteuning bij herstel van sociaalparticipatie, reintegratie en begeleiding

Stichting Sportservice Noord-Holland

Sportactiviteiten in relatie tot een gezonde leeftstijl; JOGG; Kinderen naar Gezond Gewicht

Stichting Werkgroep Vrijwillig Landschapsbeheer Den arbeidsmatige dagbesteding, sociale activering en reintegratie Helder van deelnemers Subsidie deskundigheidsbevordering

bevorderen van de deskundigheid van de vrijwilligers

Zorgverkoop Arkin

Vraaggerichte hulp aan mensen met een psychische en/of sociale beperking

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

Primitief 2024

92

Rekening 2024

Programma 3 Vitale gemeente

a

Stichting ondernemen aan zee

Ondernemersfonds

Stichting Citymarketing Den Helder

Meerjarig BCF Economische stimulering & toerisme

Programma 4 Leefbare gemeente

a

Christelijk kinderdagverblijf & bso De Kleine Reiziger Uitvoering gemeentelijk onderwijsachterstandenbeleid Deelsubsidies Sportverenigingen

Bevorderen toetreden bepaalde leeftijdsgroepen

Evenementenbudget

Uitvoering evenementen

Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Hollands Noorden

Uitvoering gemeentelijk onderwijsachterstandenbeleid

Stichting Anna Paulowna B.V. Peuterspeelzaal (kappio)

Uitvoering gemeentelijk onderwijsachterstandenbeleid

Stichting De Nollen

Cofinanciering plus exploitatie bijdrage

a

a

700.000

703.193

227.658

104.571

a

a

179.304

217.956

357.453

357.977

165.180

122.370

22.758

22.758

312.769

440.364

22.611

22.611

0

22.414

838.267

856.267

151.960

151.960

1.137.078

1.129.723

2.070.349

2.118.069

157.200

157.200

559.998

279.999

96.638

96.638

202.353

202.353

0

41.224

52.200

52.200

0

19.800

76.945

76.945

216.123

259.623

2.221.188

2.221.188

492.778

621.143

359.383

384.383

8.186

47.938

1.310.683

1.400.683

68.744

80.872

519.662

519.662

a

a

335.059

643.484

22.364.165

24.294.638

Stichting Geestelijke Gezondheidszorg Noord-Holland Integraal Zorg Akkoord Tops in de Kop Noord Stichting Helderse Vallei

Bevorderen natuurbeleving en-educatie

Stichting Internationaal Vrouwenwerk Den Helder (IVC)

Bevordering redzaamheid en participatie

Stichting Kinderopvang Den Helder

Uitvoering gemeentelijk onderwijsachterstandenbeleid

Stichting Kopgroep Bibliotheken

Exploitatie Bibliotheek plus uitvoering gemeentelijk onderwijsachterstandenbeleid

Stichting Regio-omroep Noordkop

Verzorgen lokaal media-aanbod

Willemsoord BV Ontw. en Expl.mij.

Onderhoud

Stichting Museumhaven

Restauratie,beheer en exploitatie nautische monumenten Museumhaven Willemsoord

Stichting Nationaal Reddingmuseum Dorus Rijkers

Exploitatie Reddingmuseum

Stichting Parlan

Schoolmaatschappelijk werk NPO middelen

Stichting Olympisch Netwerk NH

Uitvoeren topsportregeling

Stichting Samenwerkingsverband VO Kop van NH

Schoolmaatschappelijk werk NPO middelen

Stichting Samenwerkingsverband PO Kop van NH

Schoolmaatschappelijk werk

Stichting Scholen aan Zee

Communicatie College en maatschappelijk stages/ Leerling lounges en verbrede scholen

Stichting Schouwburg de Kampanje

Culturele activiteiten de Kampanje

Stichting Sportservice Noord-Holland

Bewegingsonderwijs basisscholen, sportloket en aangepast sporten

Stichting Strandexploitatie Noordkop

Verzorgen schoon, onderhoud, promotie en veiligheid voor strand(slagen)

Stichting Citymarketing Den Helder

Meerjarig BCF monumenten

Stichting Triade

Aanbod kunsteducatie en culturele activiteiten

Vogelasiel de Paddenstoel

Wildopvang

Erfgoedorganisatie

Onderhoudsopgave

Programma 2,3, en 4

a

Diverse overige kleine subsidies Totaal

a

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

93

Openbaarheidsparagraaf De Wet open overheid (hierna: Woo) heeft tot doel overheden transparanter te maken. In de openbaarheidsparagraaf dient aandacht te worden besteed aan de uitvoering van de Woo, mede in relatie tot de beleidsvoornemens. In deze paragraaf gaan we in op:

• • •

Actieve openbaarmaking; Passieve openbaarmaking; Verbetering van informatiehuishouding.

Actieve openbaarmaking Actieve openbaarmaking betreft het openbaar maken van informatie uit eigen beweging. De Woo bevat een aantal informatiecategorieën die actief openbaar gemaakt moeten worden. Nog niet alle informatiecategorieën zijn in werking getreden. Per 1 november 2024 moest de gemeente informatie over de organisatie, de werkwijze (waaronder de taken en bevoegdheden) en de bereikbaarheidsgegevens actief openbaar maken. Deze informatie wordt ontsloten via het Register van Overheidsorganisaties (hierna: ROO). Het beleidsvoornemen voor 2024 was om de rol van ROO-redacteur in te kunnen vullen. In 2024 is de rol van ROO-redacteur ingevuld. Daarnaast heeft de organisatie de benodigde informatie voor de verplichting per 1 november 2024 verzameld, waarna de ROO-redacteur de informatie heeft ingevuld. De gemeente heeft hiermee tijdig voldaan aan haar verplichting om de betreffende informatie openbaar te maken. Passieve openbaarmaking Passieve openbaarmaking betreft het openbaar maken van informatie nadat hierom is verzocht. Dit wordt een Woo-verzoek genoemd. Voor 2024 zou er gekeken worden om ook dan te kunnen blijven werken met software voor het anonimiseren van documenten. Dit is gelukt: ook in 2024 kon er worden gewerkt met de software. Verbetering van informatiehuishouding Op 2 december 2024 heeft de Gemeente Den Helder meegedaan aan de WOO-match.

De Woo-match is ontwikkeld door de Vereniging Nederlandse Gemeenten (hierna: VNG). Met de Woo match heeft de gemeente onderzocht hoever we zijn met de invoering van de actieve openbaarmakingen en openbaarmaking op verzoek (Woo-verzoeken). Daarnaast hebben we deelgenomen aan de WOO-monitor, een jaarlijkse vragenlijst van de VNG. Deze vragenlijst geeft inzicht in hoe gemeenten de WOO implementeren. De resultaten van onze deelname en die van andere gemeenten zijn te vinden op de website Stand van zaken implementatie Woo bij gemeenten. Hieronder volgt een overzicht van de genomen acties:

• • • • • •

In 2024 is data van twee applicaties gemigreerd naar een archiefapplicatie, wat de toegankelijkheid van digitale informatie bevordert. Er zijn veel fysieke archieven overgedragen naar het depot van het Regionaal Archief Alkmaar. In 2024 is digitale informatie in het zaaksysteem volgens de richtlijnen tijdig vernietigd. Deze actie draagt bij aan de ordening van het digitale archief. Er worden kwaliteitscontroles op data in het zaaksysteem uitgevoerd. Deze actie verbetert de kwaliteit van de informatie. De archiefeisen zijn opgenomen bij de aanschaf van vakapplicaties. Er is gestart met de actualisatie van het Verwerkingsregister.

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

94

Jaarrekening Grondslagen voor waardering Inleiding De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften van het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV). Grondslagen voor waardering De waardering van de activa en passiva vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij de desbetreffende balansclassificatie anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. Vaste activa Immateriële vaste activa Onder de immateriële vaste activa worden afzonderlijk opgenomen: • Kosten verbonden aan het sluiten van geldleningen en disagio; • •

Kosten van onderzoek en ontwikkeling; Bijdrage in activa van derden.

De immateriële vaste activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs verminderd met de afschrijvingen en waardeverminderingen die naar verwachting duurzaam zijn. De kosten van onderzoek en ontwikkeling worden in vijf jaar afgeschreven. Kosten van onderzoek en ontwikkeling voor een bepaald actief kunnen worden geactiveerd indien: • Het voornemen bestaat het actief te gebruiken of te verkopen; • •

De technische uitvoerbaarheid om het actief te voltooien vaststaat; Het actief in de toekomst economisch of maatschappelijk nut zal genereren en;

• De uitgaven die aan het actief zijn toe te rekenen betrouwbaar kunnen worden vastgesteld. Hieronder vallen ook de kosten die kunnen leiden tot grondexploitaties. Bijdragen aan activa van derden zijn gewaardeerd op het bedrag van de verstrekte bijdragen, verminderd met afschrijvingen. Materiële vaste activa In het BBV wordt een onderscheid gemaakt tussen investeringen met uitsluitend maatschappelijk nut in de openbare ruimte en investeringen met een (beperkt) economisch nut. Investeringen die kunnen leiden tot of bijdragen aan het verwerven van inkomsten zijn investeringen met economisch nut. Materiële vaste activa met een economisch nut In erfpacht uitgegeven gronden De in erfpacht uitgegeven percelen zijn gewaardeerd tegen de eerste uitgifteprijs (in casu de waarde die bij eerste uitgifte als basis voor de canonberekening in aanmerking is genomen). Percelen waarvan de erfpacht eeuwigdurend is afgekocht zijn tegen een geringe registratiewaarde opgenomen. Overige investeringen met een economisch nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs verminderd met de afschrijvingen. Specifieke investeringsbijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht. In die gevallen wordt op het saldo afgeschreven.

Bijdragen uit reserves worden via de afzonderlijke programma’s ingezet ter dekking van de afschrijving. Afschrijvingsmethodiek Met ingang van 2023 is het Beleidskader Activabeleid 2023 van toepassing (door de gemeenteraad vastgesteld op 6 maart 2023). Verschillende uitgangspunten zijn overgenomen uit de vorige nota, maar een aantal uitgangspunten zijn gewijzigd of aangevuld.

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

95

De volgende drempelbedragen worden gehanteerd voor het activeren van de investeringen, waarover dus ook afgeschreven gaat worden: • •

Voor reguliere investeringen is het drempelbedrag € 25.000; Voor investeringen met een maatschappelijk nut is het drempelbedrag € 100.000.

Wij hanteren in principe de lineaire methode bij het afschrijven tenzij bij besluit gemotiveerd wordt aangegeven dat hiervan dient te worden afgeweken. Op gronden worden niet afgeschreven. Met afschrijvingen starten wij in het boekjaar nadat het actief (in delen) is opgeleverd. In het Beleidskader Activabeleid is een tabel opgenomen met daarin de afschrijvingstermijnen welke door ons gehanteerd worden. Materiële vaste activa met economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Het gaat hierbij om investeringen die grotendeels worden gedaan voor begraafplaatsen, riolering of het verzamelen van huishoudelijk afval waar tegenover een heffing kan plaatsvinden. Materiële vaste activa in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut Onder de materiële vaste activa in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut vallen de infrastructurele werken. Bij infrastructurele werken moet gedacht worden aan: wegen, pleinen, bruggen, viaducten en parken. Deze worden als volgt afgeschreven: • Investeringen gedaan voor 2005 worden over een periode van 10 tot 50 jaar afgeschreven; • Investeringen gedaan na 1 januari 2005 worden in 40 jaar afgeschreven. De ondergrond van deze werken wordt daarbij als integraal onderdeel van het werk beschouwd (en dus ook afgeschreven). Vanaf 2013 gold er een drempelbedrag voor de activering van € 1.000.000.

Vanaf 2017 is dit drempelbedrag gewijzigd naar € 100.000. Hierop mogen alleen bijdragen van derden die direct gerelateerd zijn aan het actief in mindering worden gebracht. Financiële vaste activa Kapitaalverstrekkingen aan gemeenschappelijke regelingen en verstrekte leningen verminderd met de ontvangen aflossingen zijn opgenomen tegen nominale waarde. Zo nodig is een voorziening voor verwachte oninbaarheid in mindering gebracht. Participaties in het aandelenkapitaal van NV’s en BV’s (“kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen” in de zin van het BBV) zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs van de aandelen. Indien de waarde van de aandelen onverhoopt structureel mocht dalen tot onder de verkrijgingsprijs zal afwaardering plaatsvinden. Vlottende activa Voorraden In exploitatie genomen gronden De als ‘onderhanden werken’ opgenomen bouwgronden in exploitatie zijn gewaardeerd tegen de vervaardigingsprijs, dan wel de lagere marktwaarde. De vervaardigingsprijs omvat de kosten die rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend (zoals grondaankopen en kosten van bouw- en woonrijp maken), evenals een redelijk te achten aandeel in de rentekosten en de administratie- en beheerskosten. Winsten uit de grondexploitatie worden slechts genomen indien en voor zover die met voldoende mate van betrouwbaarheid als gerealiseerd aangemerkt kunnen worden.

Zolang daarvan geen sprake is worden de verkregen verkoopopbrengsten ten volle op de vervaardigingskosten in mindering gebracht. Voor verwachte verliezen is een voorziening getroffen tegen eindwaarde. Gebouwen (verkoop ophanden) In 2020 is er een notitie van de commissie BBV gepubliceert: de notitie Materiële vaste activa. Deze notitie geeft aan dat wanneer een actief bestemd is voor verkoop dit dan overgeheveld moet worden naar de Voorraden.

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

96

Overige voorraden De overige grond- en hulpstoffen (magazijnvoorraden) zijn gewaardeerd tegen standaard verrekenprijzen die zijn gebaseerd op de gemiddelde (betaalde) inkoopprijs. Incourante voorraden worden afgewaardeerd naar marktwaarde. Vorderingen De vorderingen waarderen we tegen nominale waarde. Voor verwachte oninbaarheid hebben we een voorziening in mindering gebracht. De methode om de hoogte van de voorziening te bepalen, is in 2024 vereenvoudigd. Hierover is op 25 februari 2025 een collegebesluit genomen dat met terugwerkende kracht tot 1 januari 2024 van toepassing is. De voorziening wordt voor zowel de belastingdebiteuren als de overige debiteuren bepaald via de zogeheten dynamische methode. De gezamenlijke uitkomst vormt de voorziening dubieuze debiteuren. Onder overige uitzettingen met een looptijd van één jaar of langer zijn langlopende vorderingen op bijstandscliënten opgenomen verminderd met een voorziening voor mogelijke oninbaarheid. Voor de bepaling van de oninbaarheid wordt het debiteurenbestand in onderdelen gesplitst. Per onderdeel wordt de inbaarheid bepaald middels de statische methode of dynamische methode. Op basis van ervaringscijfers worden de percentages bepaald. Het normbedrag voor inbaarheid is bepaald op € 1.800 per openstaande debiteur met een betalingsregeling.

Voor openstaande vorderingen in behandeling bij een deurwaarder, schuldsanering en dergelijke is op basis van inschatting/ervaring een percentage voor mogelijke oninbaarheid opgenomen. Liquide middelen en overlopende activa Deze activa nemen we op tegen nominale waarde. Vaste passiva Vreemd vermogen Voorzieningen waarderen we op het nominale bedrag van de betrokken verplichting, dan wel het voorzienbare verlies. De voorzieningen worden als volgt ingedeeld: Voorziening risico’s en verplichtingen De voorzieningen voor risico’s en verplichtingen zijn nodig om financiële risico’s en verplichtingen op te vangen. Deze voorziening maken we jaarlijks op en beoordelen we bij de jaarrekening, indien nodig actualiseren we deze. Voorziening kostenegalisatie De voorzieningen voor kostenegalisatie zijn nodig om toekomstig groot onderhoud voor gebouwen, waterwegen en de riolering op te kunnen vangen. Bij het opstellen van de jaarrekening toetsen we jaarlijks of de standen van de voorzieningen in overeenstemming zijn met de meerjarige onderhoudsplannen. Egalisatievoorzieningen Onder de egalisatievoorzieningen is de voorziening voor riolering opgenomen. Deze dient om de tariefsontwikkeling in de rioolheffing gelijkmatig te laten verlopen. Deze voorziening beoordelen we jaarlijks bij het opmaken van de jaarrekening.

Langlopende schulden De vaste schulden waarderen we tegen de nominale waarde verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rente-typische looptijd van één jaar of langer. Vlottende passiva Vlottende passiva De vlottende passiva waarderen we tegen de nominale waarde. Borg- en garantstellingen Voor zover leningen door de gemeente gewaarborgd zijn, is buiten de telling het totaalbedrag van de geborgde schuldrestanten per einde boekjaar opgenomen. In de paragraaf met betrekking tot de financiering is nadere informatie opgenomen.

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

97

Grondslagen voor de resultaatbepaling De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd of voldoende zeker zijn. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Dividendopbrengsten van deelnemingen worden als een baat genomen op het moment waarop het dividend betaalbaar gesteld wordt. Onder de baten is in 2024 een post verantwoord van € 734.000 wegens ontvangen bijdragen van het Centraal Administratie Kantoor (CAK). Het betreft hier eigen bijdragen in het kader van de Wet Maatschappelijke ondersteuning (Wmo) (zoals verstrekte huishoudelijke hulp). Het CAK berekent, factureert en int deze bijdragen van haar cliënten en betaalt de ontvangen eigen bijdragen door aan de gemeente. De gemeente Den Helder kan, door het ontbreken van (inkomens-) gegevens, niet vaststellen of het CAK de eigen bijdragen: • •

Juist en volledig in rekening heeft gebracht; Volledig heeft geïnd;

• Volledig en juist heeft doorbetaald aan de gemeente. Daarom bestaat er onzekerheid over de juistheid, volledigheid en rechtmatigheid van de verantwoorde eigen bijdragen ad € 734.000. Deze onzekerheid wordt op grond van een uitspraak van de commissie BBV niet meegewogen in het oordeel van de accountant over de jaarrekening en ook niet door het college in de rechtmatigheidsverantwoording. Personele lasten Personeelslasten zijn in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen of schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden, overlopende verlofaanspraken en dergelijke. Arbeidskosten gerelateerde verplichtingen Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (reorganisaties) dient wel een verplichting gevormd te worden.

In het geval van de wethouders is er een voorziening opgenomen ten behoeve van de wachtgeldverplichtingen. Vennootschapsbelasting Met ingang van 1 januari 2016 is de Wet Modernisering Vennootschapsbelasting voor publiekrechtelijke lichamen ingevoerd. Dit betekent dat wanneer een publiekrechtelijk lichaam een ondernemersactiviteit verricht, hier mogelijk belasting over verschuldigd is. Het Besluit Begroting en Verantwoording schrijft voor dat gemeenten in het boekjaar waarover eventueel belasting is verschuldigd dit als last of in het geval van een teruggaaf een bate wordt opgenomen. Voor de jaren 2016 tot en met 2023 hebben wij in de voorgaande jaren aangifte gedaan over de Vennootschapsbelasting bij de Belastingdienst. Dit waren allemaal nihilaangiften uitgezonderd de jaren 2022 en 2023. Concessie buitenreclame Gelet op de stand van de rechtspraak op dit moment en de hoogte van de reclame inkomsten hebben wij deze inkomsten in de aangifte over 2022 en 2023 meegenomen. (Te betalen VPB € 4.200 over 2022 en € 5.100 over 2023). In 2024 is via een voorlopige aanslag € 5.100 VPB betaald. De vennootschapsbelastingplicht over de reclame-opbrengsten staat nog ter discussie. Op 26 november 2024 heeft het Hof Arnhem-Leeuwarden uitspraak gedaan in de gevoerde procedure reclameactiviteiten.

Het Hof heeft geoordeeld dat bij reclameactiviteit sprake is van normaal vermogensbeheer, waardoor deze buiten de heffing van vennootschapsbelasting blijft. Naar verwachting zal de Belastingdienst in cassatie gaan, zodat de definitieve

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

98

uitkomst nog op zich laat wachten. Tegen de definitieve opgelegde belastingaanslag 2022 t/m 2024 zal daarom een pro-forma bezwaar worden aangetekend totdat er een bindende uitspraak is

Grondslagen voor de rechtmatigheidsverantwoording De in de jaarrekening opgenomen rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld op basis van de kaders zoals besloten in de financiële verordening en op basis van de kadernota rechtmatigheid. Dat betekent dat: • de rechtmatigheidsverantwoording toeziet op de financiële rechtmatigheid van baten, lasten, balansmutaties, alsmede de baten en lasten inzake de specifieke uitkeringen op grond van art. 17 Financiële-verhoudingswet; • de financiële rechtmatigheid waaronder het voorwaardencriterium, het begrotingscriterium en het misbruik & oneigenlijk gebruik criterium omvat: - voor het voorwaardencriterium bestaat de norm uit het normenkader zoals op 25 november 2024 door de raad is vastgesteld; - voor het begrotingscriterium geldt dat alle overschrijdingen van lasten en investeringskredieten onrechtmatig zijn, waarbij voor een aantal scenario’s in de financiële verordening is beschreven wanneer deze overschrijdingen acceptabel zijn. Voor over- en onderscheidingen van baten, onderschrijdingen van lasten en onderschrijdingen van investeringskredieten geldt dat deze als onrechtmatig zijn aangemerkt indien ze niet tijdig aan de raad zijn gemeld; - ten aanzien van het M&O criterium is de nota M&O beleid van onze organisatie leidend bij het voorkomen en opsporen van misbruik en oneigenlijk gebruik.

Omdat alleen bij misbruik sprake is van een onrechtmatigheid zijn eventuele gevallen van misbruik (mits cumulatief met andere fouten of onduidelijkheden boven de verantwoordingsgrens) opgenomen in de rechtmatigheidsverantwoording. • de rechtmatigheidsverantwoording is opgesteld binnen de kaders van de kadernota rechtmatigheid 2024 van de Commissie BBV alsmede onze eigen financiële verordening. Dit betekent dat: - een verantwoordingsgrens van 3 % van de totale lasten inclusief dotaties reserves is gehanteerd waarboven cumulatieve fouten en onduidelijkheden in de rechtmatigheidsverantwoording worden opgenomen; - een rapporteringstolerantie van € 100.000 is gehanteerd waarboven fouten en onduidelijkheden in de paragraaf bedrijfsvoering worden opgenomen.

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

99

Balans Activa

a

2024 a

2023

Vaste activa

a

281.526 a

269.614

Immateriële vaste activa

32.747

29.455

Kosten van onderzoek en ontwikkeling

1.383

1.455

Bijdragen aan activa van derden

18.820

14.718

Kosten sluiten geldleningen en saldo agio/disagio

12.544

13.282

Materiële vaste activa

159.695

148.273

Investeringen met een economisch nut

101.570

97.464

Investeringen met een economisch nut (heffing)

29.158

27.338

Investeringen in de openbare ruimte met maatsch. nut

23.679

18.183

In erfpacht genomen gronden

5.288

5.288

Financiële vaste activa

89.084

91.886

Kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen

11.968

17.149

Leningen aan deelnemingen

19.804

19.941

Leningen aan woningcorporaties

45.000

45.000

Overige langlopende leningen

12.312

9.796

Vlottende activa

a

52.680 a

Voorraden

48.521

9.850

In exploitatie genomen bouwgronden

10.915

9.849

10.864

Gebouwen

0

49

Voorraad gereed product

1

2

Vorderingen

31.975

24.107

Vorderingen op openbare lichamen

14.741

13.584

Schatkistbankieren

6.797

3.285

Rekening-courant met niet-financiële instellingen

2.774

1.248

300

300

7.363

5.690 *

Verstrekte geldleningen Overige vorderingen Liquide middelen

176

Kas en bank

176

Overlopende activa

139 139

10.679

13.360

Nog te ontvangen bijdragen

1.889

915

Overige overlopende activa

8.790

12.445 *

Totaal

a

334.206 a

318.135

* In 2024 zijn de vooruit ontvangen bedragen en nog te ontvangen bedragen gepresenteerd onder overige overlopende activa. Voor de vergelijkbaarheid is dit ook gepresenteerd in de balans ultimo 2023, dit stond in de balans 2023 gepresenteerd onder overige vorderingen.

Programmarekening 2024 Gemeente Den Helder

100

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://gemeenteraad.denhelder.nl/api/v1/meetings/2238/documents/24593