CConstaterende datDen Helder
Koppel je AI →
Document · PDF

240409 Ontwerp Begroting 2026 GRGA 1.6 def.pdf

Gemeenteraad 10 juni 2025, gemeente Den HelderBij agendapunt: 9: Voorstel met betrekking tot zienswijze concept jaarrekening 2024 en conceptbegroting 2026 Gemeenschappelijke Regeling Gesubsidieerde Arbeid (GRGA).12.478 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

De activiteiten van divisies Progroen & Milieu en Probezorgt gaan over naar de nieuwe maatschappelijke bv’s. De bedrijfsresultaten van de Proschoon B.V. en de twee nieuwe bv’s komen niet in de exploitatie van Probedrijven nieuwe stijl. De inkomsten van het resterend deel van Probedrijven gaat jaarlijks dalen. Hierdoor komt de exploitatie van het integratie- en ontwikkelbedrijf Probedrijven onder druk. In het project rond de toekomstbestendige inrichting van de sociale infrastructuur moet dit verder worden onderzocht. 5.5

Wat zijn de effecten van scenario 5?

We verwachten dat vanaf 2027 het aantal dienstverbanden bij de GRGA een aantal jaren daalt en dat de uitstroom stijgt. Uiteindelijk ontstaat een situatie waarbij de jaarlijkse instroom en uitstroom ongeveer gelijk aan elkaar zijn. Volgens de huidige overeengekomen taakstellingen bedraagt de jaarlijkse instroom 20 Fte. In het eerste jaar (2027) verwachten we een besparing van ongeveer 10 Fte. Het verschil tussen instroom en uitstroom (20 minus 10 Fte) neemt af in de jaren 20282031. Daarna (2031 en verder) stabiliseert het aantal werknemers bij de GRGA.

9 april 2025

Pagina 33 van 44

Begroting 2026

In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling van het aantal deelnemers Duurzaam met LKS weergegeven: Grafiek 1 Ontwikkeling instroom en uitstroom Duurzaam met LKS 93 82 75

70

31 20

27

20

20

25,4 20

2027

2027

2029

8 2026 Instroom

Uitstroom

Aantal 31-12

Naast de daling van het aantal deelnemers Duurzaam met LKS is sprake van een jaarlijkse daling van het aantal werknemers Wsw. Bij de Wsw is na 2015 geen instroom meer mogelijk. Het aantal deelnemers Wsw neemt jaarlijks af door bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling van het aantal deelnemers weergegeven. Grafiek 2 Ontwikkeling aantal deelnemers ultimo 2025-2029 326 310

296 272

100 87

110 87

120 84

130

261

140

76

71

42

41

39

39

39

2025

2026

2027

2027

2029

Wsw (SE)

Wsw begeleid werk (SE)

9 april 2025

Beschut werk (SE)

Duurzaam met LKS (FTE)

Pagina 34 van 44

Begroting 2026

Het aantal deelnemers bij Wsw en Duurzaam met LKS daalt. Op de langere termijn realiseren we hierdoor een veel grotere besparing op de gemeentelijke bijdragen, dan nu wordt gevraagd. In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling van de bijdrage en de begrote besparing toegelicht. Grafiek 3 Bijdragen gemeenten en besparing 2026-2029 € 22.500

€ 22.435

€ 21.718

€ 21.269

€ 20.000

€ 15.000

€ 10.000

€ 5.000

€ 1.398

€ 789

€ 3.576

€ 2.543

€0 2026

2027

Bijdrage na besparing in € 1.000

2027

2029

Besparing bijdrage in € 1.000

Besparing bijdrage gemeenten (bedragen x € 1.000)

Bijdrage 2026 Kadernota 2026 Bijdrage 2026 Begroting 2026 Besparing Gerealiseerde besparing

2026 23.289 22.500 -789 -3,4%

2027 23.833 22.435 -1.398 -5,9%

2028 24.261 21.718 -2.543 -10,5%

2029 24.845 21.269 -3.576 -14,4%

De besparing op de bijdragen (GRGA-breed) van gemeenten loopt op van 3,4% in 2026 naar 14,4% in 2029. Per gemeente zijn de effecten verschillend: - De besparing op de bijdragen van gemeente Den Helder loopt op van 5,4% in 2026 naar 16,4% in 2029. - De besparing op de bijdragen van gemeente Hollands Kroon loopt op van 3,1% in 2027 naar 13,2% in 2029. Over 2026 is geen besparing te realiseren door de hoge instroom in 2024 en 2025. Op 1 januari 2025 waren er al zoveel mensen geplaatst dat de taakstelling geheel is gerealiseerd. - De besparing op de bijdragen van gemeente Schagen loopt op van 2,4% in 2026 naar 11,5% in 2029.

9 april 2025

Pagina 35 van 44

Begroting 2026

5.5.1

Bijdragen en deelnemers Den Helder scenario 5

5.5.1.1 Bijdrage 2025-2029 scenario 5 Bijdrage Den Helder (bedragen x € 1.000)

Subsidie gemeente Wsw en overhead Subsidie gemeente Wsw begeleid werk Subsidie gemeente Beschut werk Subsidie gemeente Duurzaam met LKS

2025 5.835 699 2.271

2026 5.945 738 2.691

2027 5.669 699 2.947

2028 5.314 699 3.203

2029 4.880 699 3.459

1.655

1.616

1.774

1.655

1.577

10.460

10.990

11.089

10.871

10.615

5.5.1.2 Ontwikkeling bijdrage en begrote besparing 2026-2029 scenario 5 In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling van de bijdrage van de gemeente en de begrote besparing toegelicht. Grafiek Bijdrage gemeente en besparing 2026-2029 € 10.990

€ 11.089

€ 10.871

€ 10.615

€ 10.000 € 8.000 € 6.000 € 4.000

€ 2.089 € 1.538 € 946

€ 631

€ 2.000 €0 2026

2027

Bijdrage na besparing in € 1.000

2027

2029

Besparing bijdrage in € 1.000

De besparing op de bijdragen van gemeente Den Helder loopt op van 5,4% in 2026 naar 16,4% in 2029. Besparing bijdrage Den Helder (bedragen x € 1.000)

Bijdrage 2026 Kadernota 2026 Bijdrage 2026 Begroting 2026 Besparing Gerealiseerde besparing 9 april 2025

2026 11.621 10.990 -631 -5,4%

2027 12.035 11.089 -946 -7,9%

2028 12.409 10.871 -1.538 -12,4%

2029 12.704 10.615 -2.089 -16,4%

Pagina 36 van 44

Begroting 2026

De bijdragen van gemeenten zijn gebaseerd op de werkelijke loonkosten van het gemiddeld aantal deelnemers uit iedere gemeente. In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling van het gemiddeld aantal deelnemers toegelicht. Ontwikkeling aantal gemiddeld aantal deelnemers 2025-2029 Deelnemers Den Helder Aantal deelnemers x SE/FTE gemiddeld

Wsw (SE) Wsw begeleid werk (SE) Beschut werk (SE) Duurzaam met LKS (FTE) Totaal aantal deelnemers

2025 154,0 19,0 57,0 45,0 275,0

2026 146,0 19,0 63,0 41,0 269,0

2027 139,0 18,0 69,0 45,0 271,0

2028 130,0 18,0 75,0 42,0 265,0

2029 119,0 18,0 81,0 40,0 258,0

5.5.1.3 Ontwikkeling taakstelling aantal deelnemers 2025-2029 scenario 5 In de onderstaande grafiek en tabel is de ontwikkeling van de taakstelling (per 31-12) van het aantal te realiseren deelnemers toegelicht. Grafiek Ontwikkeling aantal deelnemers ultimo 2025-2029 150 142

136 124 115

57 45

63 41

69

75

81

45

42

40

19

19

18

18

18

2025

2026

2027

2027

2029

Wsw (SE)

Wsw begeleid werk (SE)

Beschut werk (SE)

Duurzaam met LKS (FTE)

We verwachten dat vanaf 2027 het aantal dienstverbanden bij de GRGA een aantal jaren daalt en dat de uitstroom naar de nieuwe bv’s stijgt. Uiteindelijk ontstaat een situatie waarbij de jaarlijkse instroom en uitstroom ongeveer aan elkaar gelijk zijn. Naast de daling van het aantal deelnemers Duurzaam met LKS is sprake van een jaarlijkse daling van het aantal werknemers Wsw. Bij de Wsw is na 2015 geen instroom meer mogelijk. Het aantal deelnemers Wsw neemt jaarlijks af door bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd.

9 april 2025

Pagina 37 van 44

Begroting 2026

Deelnemers Den Helder 2025 150,0 19,0 57,0 45,0 271,0

Aantal deelnemers x SE 31-12

Wsw (SE) Wsw begeleid werk (SE) Beschut werk (SE) Duurzaam met LKS (FTE) Totaal aantal deelnemers

2026 142,0 19,0 63,0 41,0 265,0

2027 136,0 18,0 69,0 45,0 268,0

2028 124,0 18,0 75,0 42,0 259,0

2029 115,0 18,0 81,0 40,0 254,0

Ontwikkeling taakstelling Duurzaam met LKS 2026-2029 In de onderstaande grafiek en tabel is de ontwikkeling van de taakstelling (per 31-12) van het aantal te realiseren deelnemers Duurzaam met LKS 2025-2029 toegelicht. Grafiek Ontwikkeling instroom en uitstroom Duurzaam met LKS 2026-2029 47 43

41

16 12

39

12

14 12

14 12

2027

2027

2029

5

2026 Instroom

Uitstroom

Aantal 31-12

Duurzaam met LKS taakstelling Aantal deelnemers x FTE 31-12

Den Helder Kadernota 2026 Stand 1-1 Instroom Uitstroom 1/3 van de beginstand vanaf 2027 Stand 31-12 Den Helder

9 april 2025

2025 51,0

51,0

2026 47,0 40,0 12,0

2027 51,0 47,0 12,0

2028 46,0 43,0 12,0

2029 37,0 41,0 12,0

-5,0

-16,0

-14,0

-14,0

47,0

43,0

41,0

39,0

Pagina 38 van 44

Begroting 2026

5.5.2

Bijdragen en deelnemers Hollands Kroon scenario 5

5.5.2.1 Bijdrage 2025-2029 scenario 5 Bijdrage Hollands Kroon Begrotingsjaren (bedragen x € 1.000)

Subsidie gemeente Wsw Subsidie gemeente Wsw begeleid werk Subsidie gemeente Beschut werk Subsidie gemeente Duurzaam met LKS

2025 2.581 435 916

2026 2.572 466 1.067

2027 2.453 427 1.153

2028 2.296 427 1.239

2029 2.256 427 1.324

699

907

907

769

670

4.631

5.012

4.940

4.731

4.677

5.5.2.2 Ontwikkeling bijdrage en begrote besparing 2026-2029 scenario 5 In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling van de bijdrage van de gemeente en de begrote besparing toegelicht. Grafiek Bijdrage gemeente en besparing 2026-2029 € 6.000 € 5.012

€ 4.940

€ 4.731

€ 5.000

€ 4.677

€ 4.000 € 3.000 € 2.000 € 1.000

€ 157

€0

€ 710

€ 453

€0 2026

2027

Bijdrage na besparing in € 1.000

2027

2029

Besparing bijdrage in € 1.000

De besparing op de bijdragen van gemeente Hollands loopt op van 3,1% in 2027 naar 13,2% in 2029. Over 2026 is geen besparing te realiseren door de hoge instroom in 2024 en 2025. Op 1 januari 2025 waren er al zoveel mensen geplaatst dat de taakstelling geheel is gerealiseerd. Besparing bijdrage Hollands Kroon (bedragen x € 1.000)

Bijdrage 2026 Kadernota 2026 Bijdrage 2026 Begroting 2026 Besparing Gerealiseerde besparing 9 april 2025

2026 5.012 5.012 0 0,0%

2027 5.097 4.940 -157 -3,1%

2028 5.184 4.731 -453 -8,7%

2029 5.387 4.677 -710 -13,2%

Pagina 39 van 44

Begroting 2026

De bijdragen van gemeenten zijn gebaseerd op de werkelijke loonkosten van het gemiddeld aantal deelnemers uit iedere gemeente. In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling van het gemiddeld aantal deelnemers toegelicht. Ontwikkeling aantal gemiddeld aantal deelnemers 2025-2029 Deelnemers Hollands Kroon Aantal deelnemers x SE/FTE gemiddeld

Wsw (SE) Wsw begeleid werk (SE) Beschut werk (SE) Duurzaam met LKS (FTE) Totaal aantal deelnemers

2025 66,0 12,0 23,0 19,0 120,0

2026 63,0 12,0 25,0 23,0 123,0

2027 60,0 11,0 27,0 23,0 121,0

2028 56,0 11,0 29,0 19,5 115,5

2029 55,0 11,0 31,0 17,0 114,0

5.5.2.3 Ontwikkeling taakstelling aantal deelnemers 2025-2029 scenario 5 In de onderstaande grafiek en tabel is de ontwikkeling van de taakstelling (per 31-12) van het aantal te realiseren deelnemers toegelicht. Grafiek Ontwikkeling aantal deelnemers ultimo 2025-2029 112 106

102 93

92

26

28

22

20 21

21

24 18

11

10

10

16 10

15 10

1

2

3

4

5

Wsw (SE)

Wsw begeleid werk (SE)

Beschut werk (SE)

Duurzaam met LKS (FTE)

We verwachten dat vanaf 2027 het aantal dienstverbanden bij de GRGA een aantal jaren daalt en dat de uitstroom naar de nieuwe bv’s stijgt. Uiteindelijk ontstaat een situatie waarbij de jaarlijkse instroom en uitstroom ongeveer aan elkaar gelijk zijn. Naast de daling van het aantal deelnemers Duurzaam met LKS is sprake van een jaarlijkse daling van het aantal werknemers Wsw. Bij de Wsw is na 2015 geen instroom meer mogelijk. Het aantal deelnemers Wsw neemt jaarlijks af door bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd.

9 april 2025

Pagina 40 van 44

Begroting 2026

Deelnemers Hollands Kroon 2025 64,0 12,0 23,0 21,0 120,0

Aantal deelnemers x SE 31-12

Wsw (SE) Wsw begeleid werk (SE) Beschut werk (SE) Duurzaam met LKS (FTE) Totaal aantal deelnemers

2026 62,0 12,0 25,0 25,0 124,0

2027 58,0 11,0 27,0 21,0 117,0

2028 55,0 11,0 29,0 18,0 113,0

2029 54,0 11,0 31,0 16,0 112,0

Ontwikkeling taakstelling Duurzaam met LKS 2026-2029 In de onderstaande grafiek en tabel is de ontwikkeling van de taakstelling (per 31-12) van het aantal te realiseren deelnemers Duurzaam met LKS 2025-2029 toegelicht. Grafiek Ontwikkeling instroom en uitstroom Duurzaam met LKS 2026-2029

25 21 18 16

8 4

7

6

4

4

4

2027

2027

2029

2 2026 Instroom

Uitstroom

Aantal 31-12

Duurzaam met LKS taakstelling Aantal deelnemers x FTE 31-12

2025

2026

2027

2028

2029

Hollands Kroon Kadernota 2026 Stand 1-1 Instroom Uitstroom 1/3 van de beginstand vanaf 2027 Stand 31-12 Hollands Kroon

21,0

25,0 23,0 4,0

29,0 25,0 4,0

33,0 21,0 4,0

37,0 18,0 4,0

-2,0

-8,0

-7,0

-6,0

25,0

21,0

18,0

16,0

9 april 2025

21,0

Pagina 41 van 44

Begroting 2026

5.5.3

Bijdragen en deelnemers Schagen scenario 5

5.5.3.1 Bijdrage 2025-2029 scenario 5 Bijdrage Schagen Begrotingsjaren (bedragen x € 1.000)

Subsidie gemeente Wsw Subsidie gemeente Wsw begeleid werk Subsidie gemeente Beschut werk Subsidie gemeente Duurzaam met LKS

2025 4.376 382 797

2026 4.420 389 940

2027 4.223 389 1.025

2028 3.947 389 1.110

2029 3.789 389 1.196

698

749

769

670

603

6.253

6.498

6.406

6.116

5.977

5.5.3.2 Ontwikkeling bijdrage en begrote besparing 2026-2029 scenario 5 In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling van de bijdrage van de gemeente en de begrote besparing toegelicht. Grafiek Bijdrage gemeente en besparing 2026-2029

€ 7.000

€ 6.498

€ 6.406

€ 6.116

€ 5.977

€ 6.000 € 5.000 € 4.000 € 3.000 € 2.000 € 1.000

€ 777

€ 552

€ 295

€ 158

€0 2026

2027

Bijdrage na besparing in € 1.000

2027

2029

Besparing bijdrage in € 1.000

De besparing op de bijdragen van gemeente Schagen loopt op van 2,4% in 2026 naar 11,5% in 2029. Besparing bijdrage Schagen (bedragen x € 1.000)

Bijdrage 2026 Kadernota 2026 Bijdrage 2026 Begroting 2026 Besparing Gerealiseerde besparing 9 april 2025

2026 6.656 6.498 -158 -2,4%

2027 6.701 6.406 -295 -4,4%

2028 6.668 6.116 -552 -8,3%

2029 6.754 5.977 -777 -11,5%

Pagina 42 van 44

Begroting 2026

De bijdragen van gemeenten zijn gebaseerd op de werkelijke loonkosten van het gemiddeld aantal deelnemers uit iedere gemeente. In de onderstaande grafiek is de ontwikkeling van het gemiddeld aantal deelnemers toegelicht. Ontwikkeling aantal gemiddeld aantal deelnemers 2025-2029 Deelnemers Schagen Aantal deelnemers x SE/FTE gemiddeld

Wsw (SE) Wsw begeleid werk (SE) Beschut werk (SE) Duurzaam met LKS (FTE) Totaal aantal deelnemers

2025 115,0 11,0 20,0 19,0 165,0

2026 109,0 10,0 22,0 19,0 160,0

2027 104,0 10,0 24,0 19,5 157,5

2028 97,0 10,0 26,0 17,0 150,0

2029 93,0 10,0 28,0 15,3 146,3

5.5.3.3 Ontwikkeling taakstelling aantal deelnemers 2025-2029 scenario 5 In de onderstaande grafiek en tabel is de ontwikkeling van de taakstelling (per 31-12) van het aantal te realiseren deelnemers toegelicht. Grafiek Ontwikkeling aantal deelnemers ultimo 2025-2029 112 106

102 93

92

26

28

22

20 21

21

24 18

11

10

10

16 10

15 10

1

2

3

4

5

Wsw (SE)

Wsw begeleid werk (SE)

Beschut werk (SE)

Duurzaam met LKS (FTE)

We verwachten dat vanaf 2027 het aantal dienstverbanden bij de GRGA een aantal jaren daalt en dat de uitstroom naar de nieuwe bv’s stijgt. Uiteindelijk ontstaat een situatie waarbij de jaarlijkse instroom en uitstroom ongeveer aan elkaar gelijk zijn. Naast de daling van het aantal deelnemers Duurzaam met LKS is sprake van een jaarlijkse daling van het aantal werknemers Wsw. Bij de Wsw is na 2015 geen instroom meer mogelijk. Het aantal deelnemers Wsw neemt jaarlijks af door bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd.

9 april 2025

Pagina 43 van 44

Begroting 2026

Deelnemers Schagen 2025 112,0 11,0 20,0 21,0 164,0

Aantal deelnemers x SE 31-12

Wsw (SE) Wsw begeleid werk (SE) Beschut werk (SE) Duurzaam met LKS (FTE) Totaal aantal deelnemers

2026 106,0 10,0 22,0 21,0 159,0

2027 102,0 10,0 24,0 18,0 154,0

2028 93,0 10,0 26,0 16,0 145,0

2029 92,0 10,0 28,0 14,6 144,6

Ontwikkeling taakstelling Duurzaam met LKS 2026-2029 In de onderstaande grafiek en tabel is de ontwikkeling van de taakstelling (per 31-12) van het aantal te realiseren deelnemers Duurzaam met LKS 2025-2029 toegelicht. Grafiek Ontwikkeling instroom en uitstroom Duurzaam met LKS 2026-2029

21 18 16 14,6

7 4

6

4

4

5,4 4

2

3

4

1 1 Instroom

Uitstroom

Aantal 31-12

Duurzaam met LKS taakstelling Aantal deelnemers x FTE 31-12

2025

2026

2027

2028

2029

Schagen Kadernota 2026 Stand 1-1 Instroom Uitstroom 1/3 van de beginstand vanaf 2027 Stand 31-12 Schagen

21,0

25,0 18,0 4,0

29,0 21,0 4,0

33,0 18,0 4,0

37,0 16,0 4,0

-1,0

-7,0

-6,0

-5,4

21,0

18,0

16,0

14,6

9 april 2025

21,0

Pagina 44 van 44

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://gemeenteraad.denhelder.nl/api/v1/meetings/2237/documents/24808