CConstaterende datDen Haag
Koppel je AI →
Document · PDF

RIS321960 Bijlage Analyse - Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom DEF

Commissie Ruimte 14 mei 2025, gemeente Den HaagBij agendapunt: Ingekomen bestuurlijke stukken14.861 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Wedstrijddag

Wedstrijdduur*

Honkbal H1 Honkbal U21 Honkbal U15-1 Honkbal U15-2 Honkbal U12 Softbal Dames 1 Softbal Dames 2 Softbal Heren 1 Softbal Junioren 1 (U21) Softball U15 Beeball Majors

Zondag Zondag Zaterdag Zaterdag Zaterdag Zondag Vrijdag Vrijdag Zaterdag Zaterdag Zaterdag

3 uur 2 uur Anderhalf uur Anderhalf uur Anderhalf uur 2 wedstrijden van 2,5 uur Anderhalf uur Anderhalf uur Anderhalf uur Anderhalf uur 1 uur

Twee wedstrijden tegelijkertijd mogelijk? Nee Nee Ja Ja Ja Nee Nee Nee Nee Ja Ja

*Bij elke wedstrijd wordt één uur tot maximaal anderhalf uur warming-up gerekend. Op basis van het huidig aantal teams is er 0,7 honkbalveld (afgerond) benodigd en 0,6 softbalveld (afgerond 1). Dit betekent dat er voldoende velden aanwezig zijn om aan de behoefte te voldoen. Mits er twee seniorenwedstrijden tegelijkertijd gespeeld kunnen worden, wat in de huidige praktijk niet mogelijk is. Op dit moment wordt er hierdoor voornamelijk krapte op de zondag ervaren. Oorzaak hiervan is dat er op deze dag enkel seniorenwedstrijden worden gespeeld en deze 2 tot 3 uur duren. Bij de Softbal Dames 1 betreft de duur van de wedstrijd veelal 5 uur. Onderstaand schema geeft weer hoeveel er op de velden getraind wordt op de verschillende trainingsdagen. Geconstateerd wordt dat er op het gebied van trainingen geen grote knelpunten zijn. Er zijn nog voldoende uitwijkmogelijkheden. Trainingsdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag

24

Trainingstijden honkbalveld n.v.t. 2 uur 4,5 uur 1,5 uur 1,5 uur

Trainingstijden softbalveld 3 uur 3 uur 3,5 uur 2,5 uur n.v.t.

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Toekomstige capaciteitsbehoefte Hieronder worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het toekomstig aantal leden/gebruikers van honk- en softbal in de Vlietzoom. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt tussen een hoge-, midden-, of lage mate van invloed: Mate van invloed

Hoog

Positief effect op aantal gebruikers + Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 woningen/ 40.000 inwoners 29. + Ontwikkelgebied Binckhorst. Groei van circa 10.000 woningen/15.000 inwoners1. + In de gemeente Leidschendam-Voorburg gaat relatief veel woningbouw in de omgeving van de vereniging plaatsvinden. + Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 32. + De gemeente Leidschendam-Voorburg groeit van circa 78.000 inwoners in 2024 naar circa 80.300 inwoners in 2040 33. Een belangrijk deel van het ledenbestand is woonachtig in deze gemeente.

Midden

+ Naar verwachting vestigen er 4.900 kenniswerkers (expats) in de CID. Op voornamelijk Amerikanen, Australiërs en Zuid-Amerikanen heeft honk- en softball een aantrekkende werking. + Toename leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Laak en Haagse Hout (doelgroep honk- en softbal).

Laag

+ De positieve geluiden komen voort uit het feit dat de vereniging relatief jong is en dat de kinderen van mensen die langer lid zijn, nu langzaam maar zeker ook bij de vereniging komen.

Negatief effect op aantal gebruikers - De KNBSB ziet de afgelopen jaren een continue daling van het aantal honk- en softballers 30. In vijf jaar tijd is een daling van 5% te zien in het aantal honk- en softballers dat bij de KNBSB is ingeschreven 31. - Het ledenaantal van Honk- en Softbalvereniging Catch laat de afgelopen jaren een daling zien. - Nabije ligging van Rijswijkse Honk- en Softbalvereniging Red Lions. Een belangrijk deel van de potentiële leden zal naar verwachting bij deze vereniging aansluiten. - Het behouden en werven van vrijwilligers is een knelpunt binnen de vereniging. Bij groei van het ledenbestand en toename van de veldbezetting dient de vereniging het ook organisatorisch aan te kunnen. - Afname leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Leidschenveen-Ypenburg en centrum (doelgroep honk- en softbal).

- Inwoneraantal stadsdeel Leidschenveen-Ypenburg (gemeente Den Haag), waar een belangrijk deel van het verzorgingsgebied van de vereniging zich bevindt, daalt in 2030 met 1% ten opzichte van 20224.

Integraal Huisvestingsplan (IHP) Sport 2022-2032. Jaarverslag 2023 Koninklijke Nederlandse Baseball en Softball Bond. 31 31 NOC*NSF, zo sport Nederland 2022. 32 Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. 33 CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. 29 30

25

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Bij honk- en softbal is landelijk een dalende trend te zien in het aantal leden. Ook bij Honk- en softbalvereniging Catch is dit het geval. In de zomer van het seizoen 2019/2020 had Catch 178 leden, dit aantal is de jaren daarna gedaald naar 130 leden in het seizoen 2023/2024. De leden van Catch zijn voornamelijk afkomstig uit de ‘directe’ omgeving van de accommodatie. Doordat in de omgeving van de accommodatie veel gebouwd gaat worden, in combinatie met de mogelijke aanwas van specifieke groepen binnen de expat community, wordt verwacht dat de daling van het ledenaantal zich omzet naar een stabilisatie tot lichte groei van het aantal leden/gebruikers naar circa 150 á 160 leden. Volgens de vereniging is er een groei naar 200 leden mogelijk binnen de huidige faciliteiten. De rekentool bevestigd dit. Wanneer verdere groei plaats vindt, is onderzoek naar het (op momenten) splitsen van de tegendraads gelegen velden relevant. Het splitsen van de tegendraads gelegen velden maakt het mogelijk om twee seniorenwedstrijden tegelijkertijd te spelen, binnen het huidige aantal beschikbare vierkante meters.

26

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

8. Korfbal Huidige capaciteitsbehoefte Korfbalvereniging Voorburg en Omgeving (hierna te noemen als VEO Korfbal) is een zaterdagvereniging. De vereniging speelt van maart tot 1 november buiten en van november tot eind februari in de zaal. VEO korfbal heeft de beschikking over drie zandkunstgrasvelden en één pupillenveldje. Daarnaast is er nog een stuk grasveld op de accommodatie gelegen. Voor andere verenigingen is het op piekmomenten mogelijk om dit deel te huren. Qua binnencapaciteit dient de vereniging zalen te huren. Dit gebeurt momenteel bij Sporthal Essesteijn en sporadisch bij Sporthal Leidschenveen. VEO Korfbal bestaat uit 314 actieve leden (seizoen 2023/2024). In totaal zijn er 26 teams actief binnen de vereniging, waarvan zeven seniorenteams. Om de capaciteitsbehoefte voor het buitenseizoen van VEO Korfbal te bepalen worden de normen van het Koninklijke Nederlandse Korfbalverbond (hierna te noemen als KNKV) gebruikt. Hieronder wordt een overzicht gegeven van het huidig aantal (norm)teams en het belastingscoëfficiënt daarvan. Categorie F-jeugd E-jeugd D-jeugd C-jeugd

Belastingcoëfficiënt

Aantal teams

Aantal normteams

0,4 0,4 0,625

2 6 3

0,8 2,4 1,875

0,625

3

1,875

B-jeugd

1

2

2

A-jeugd

1

Senioren

2 7

Kangoeroe

1 0*

2 7 1

0

Totaal

///

26

17,95

*In de berekeningen van het KNKV worden de Kangoeroes niet meegenomen bij het bepalen van het aantal normteams. Wat betreft het aantal normteams in relatie tot het aantal velden houdt het KNKV bij een zaterdagvereniging de volgende richtlijnen aan: Reikwijdte normteams 0 tot 7 normteams 7 tot 14 normteams 14 tot 21 normteams 21 tot 28 normteams 28 tot 35 normteams

Aantal velden 1 wedstrijdveld van 44 x 28 meter 2 wedstrijdvelden van 48 x 44 meter 3 wedstrijdvelden van 40 x 20 meter 4 wedstrijdvelden van 40 x 20 meter 5 wedstrijdvelden van 40 x 20 meter

VEO korfbal heeft op dit moment 17,95 normteams. Dit betekent dat zij 3 wedstrijdvelden nodig hebben. Dit sluit aan op de huidig beschikbare capaciteit. Qua trainingscapaciteit is het uitgangspunt van het KNKV dat er geen problemen ontstaan als er voldoende capaciteit is voor wedstrijden.

27

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Het gesprek met VEO Korfbal en het trainingsschema dat op de website van de vereniging weergegeven is bevestigen dit beeld. Trainingsdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag

Trainingstijden veld 4 uur n.v.t. 4 uur 1 uur n.v.t.

Op het gebied van de zaalcapaciteit worden er wel (grote) knelpunten door de vereniging ervaren. Op zaterdag kunnen er maximaal 2 á 3 wedstrijden worden ingepland. Ook het inplannen van trainingen wordt als erg lastig ervaren. De vereniging ziet graag extra zaalcapaciteit beschikbaar komen.

Toekomstige capaciteitsbehoefte Hieronder worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het toekomstig aantal leden/gebruikers van korfbal in de Vlietzoom: Mate van invloed

Hoog

Positief effect op aantal gebruikers

Negatief effect op aantal gebruikers

+ De gemeente Leidschendam-Voorburg groeit van circa 78.000 inwoners (cijfers 2024) naar circa 80.300 inwoners in 2040 34. Een aanzienlijk deel van het ledenbestand van VEO Korfbal is woonachtig in deze gemeente.

- Landelijk wordt korfbal minder populair; aantal leden dat bij de KNKV is aangesloten is in 2022 met 5% gedaald ten opzichte van 2017 35.

+ Aantal inwoners van de gemeente Rijswijk stijgt van circa 59.000 inwoners in 2024 naar circa 75.200 inwoners in 20401. Een belangrijk deel van het ledenbestand van VEO Korfbal is afkomstig uit deze gemeente. + In de gemeente Leidschendam-Voorburg en ook in Rijswijk gaat relatief veel woningbouw in de omgeving van VEO Korfbal plaatsvinden. + VEO Korfbal is een ‘familievereniging’ en zet actief in op professionalisering. Hiermee wil de vereniging zich voorbereiden op de groei die zij verwachten die gaat komen.

Midden

+ Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 woningen/ 40.000 inwoners 36.

- Gelegen korfbalvereniging in de omgeving; Lynx Korfbal, HKV/Ons Eibernest, Korfbalvereniging Die Haghe, HKV Achilles, GKV Den Haag, SV Dunas en ALO Haagse Korfbalclub.

CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. NOC*NSF, zo sport Nederland 2022. 36 Integraal Huisvestingsplan (IHP) Sport 2022-2032. 34 35

28

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

+ Ontwikkelgebied Binckhorst. Groei van circa 10.000 woningen/15.000 inwoners3. + Er is een positieve ontwikkeling te zien in de ledenaantallen van de vereniging.

- Inwoneraantal stadsdeel Leidschenveen-Ypenburg (gemeente Den Haag), waar een belangrijk deel van het verzorgingsgebied van de vereniging zich bevindt, daalt in 2030 met 1% ten opzichte van 20222. - Een summier deel van het ledenbestand van VEO Korfbal is woonachtig in de gemeente Den Haag. Hierdoor zullen zij naar verwachting minder leden aantrekken uit de nieuwe groep inwoners die zich hier gaan vestigen.

Laag

+ Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 37. + Mogelijke ledenaanwas door Beachkorfbal.

VEO Korfbal had in het seizoen 2019/2020 225 leden. Dit aantal is in de jaren daarna gestegen naar 314 leden in het seizoen 2023/2024. Op basis van bovenstaande factoren in het schema is het reëel dat de vereniging verder groeit naar 400 tot 450 leden. Met name de woningbouw in Leidschendam-Voorburg waar een belangrijk deel van het verzorgingsgebied van de vereniging ligt, is een belangrijke factor in de groei van het aantal leden. Daarnaast is VEO Korfbal een vitale (familie)vereniging. Door de aantrekkende werking van de vereniging, in combinatie met de professionaliseringsslag, wordt verwacht dat voornamelijk het aantal jeugdleden toe neemt. Daarnaast kan Beachkorfbal een aandeel hebben bij nieuwe aanwas van leden. In de huidige situatie bestaat VEO Korfbal met een ledenaantal van 314 uit 25 teams (excl. Kangoeroe). Indien de vereniging groeit naar de 400 leden, betekent dit een groei van circa 27%. Indien het aantal leden groeit naar 400, groeit het aantal teams naar 32. Dit betekent op basis van de normen van de KNKV een groei naar circa 23 normteams. Op basis van deze groei ligt het aantal normteams (23) boven het aantal normteams dat de huidige drie velden aankunnen (namelijk 21 normteams). Dit betekent dat het pupillenveld en aanliggende grasveld meer gebruikt dienen te worden om piekmomenten op te vangen.

Indien de groei doorzet naar 450 leden (of daarboven), dient er een extra veld te worden aangelegd om aan de behoefte te voldoen. Geadviseerd wordt om bij een groei naar meer dan 450 leden een vierde veld aan te leggen dat multifunctioneel gebruikt kan worden. Dit biedt de korfbalvereniging de ruimte om door te groeien naar 500 leden en voetbal en eventueel hockey uitwijk mogelijkheden.

37

Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040.

29

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

9. Rugby Huidige capaciteitsbehoefte Voorburgse Rugby Club (hierna te noemen als VRC) is een vereniging opgericht in 2015 door een aantal leden van de Haagse Rugby Club. De vereniging is een jeugdclub en speelt hun wedstrijden op zaterdag. VRC staat ervoor open om ook seniorenteams te faciliteren. Zeker op het moment dat de huidige leden een leeftijd bereiken dat zij dienen door te stromen naar de senioren. In oktober van 2023 is de vereniging verhuisd naar Westvliet. Hier hebben zij de beschikking over een ‘dedicated’ kunstgrasveld. Verder is er sprake van een scrumveld van 8 bij 10 meter en worden voorbereidingen getroffen voor een gebouw met kleedlokalen en opslag (250 m2) en een clubgebouw van ongeveer 220 m2. VRC bestaat uit 278 actieve leden (Peildatum 17 mei 2024), verdeeld over 17 teams:: Categorie Guppen (4-5 jaar) Turven (6-7 jaar) Benjamins (8-9 jaar) Mini's (10-11 jaar) Cubs (12-13 jaar) Junioren (13-14 jaar) Colts (16-17 jaar) Totaal

Aantal leden 36 52 64 64 31 25 6 278

*Spelen in een clusterteam met Wassenaar Warriors en RC Delft.

Aantal teams 1 5 5 3 1 1 1* 17

Op basis van de rekentool, wordt het aantal normteams omgerekend naar het aantal benodigde velden. Op basis hiervan wordt geconstateerd dat er theoretisch gezien twee velden benodigd zijn. Echter, in de huidige praktijksituatie, voldoet één veld. Reden hiervoor is dat de jongste jeugd in toernooivorm speelt met meestal zo`n drie á vier verenigingen. Hierdoor spelen de teams niet om de week thuis, maar circa één keer in de maand. Er is op dit moment nog voldoende ruimte op de zaterdag (uitgezonderd van piekmomenten). Op dit moment wordt er op maandag, woensdag en vrijdag getraind. De teams binnen de leeftijdsgroepen trainen gezamenlijk. Het is mogelijk om met twee leeftijdsgroepen tegelijkertijd op het veld te trainen. De huidige trainingsdagen beginnen te knellen. Daarom wordt er vanaf volgend seizoen ook op dinsdag en donderdag getraind. Op deze dagen wordt er momenteel enkel incidenteel getraind. Door het uitbreiden van de trainingsdagen worden de huidige knelpunten in de trainingsplanning verholpen. De vereniging geeft aan met het huidige veld door te kunnen groeien naar ongeveer 350 leden (in praktische zin). Op dat moment is (ondanks een goede organisatie) de maximale capaciteit op zaterdag bereikt. Op het gebied van training is er op dat moment wel nog voldoende capaciteit. Dit komt mede door het brede en goede kader waar de vereniging over beschikt.

Binnen de categorieën Benjamins en Mini`s zal er naar verwachting volgend jaar een ledenstop zijn.

30

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Trainingsdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag

Trainingstijden veld 3.5 uur n.v.t. 5 uur n.v.t. 2 uur

Toekomstige capaciteitsbehoefte Hieronder worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het toekomstig aantal leden/gebruikers van rugbyfaciliteiten in de Vlietzoom: Mate van Positief effect op aantal gebruikers Negatief effect op aantal gebruikers invloed + Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 woningen/ 40.000 inwoners 38. + Ontwikkelgebied Binckhorst. Groei van circa 10.000 woningen/15.000 inwoners3. + De gemeente Leidschendam-Voorburg groeit van circa 78.000 inwoners (cijfers 2024) naar circa 80.300 inwoners in 2040 39. Een aanzienlijk deel van het ledenbestand van VRC is woonachtig in deze gemeente.

Hoog

+ In de gemeente Leidschendam-Voorburg en ook in Rijswijk gaat relatief veel woningbouw in de omgeving van VRC plaatsvinden. + Rugby wordt landelijk steeds populairder; aantal ingeschreven leden bij Rugby Nederland van 15.000 in 2017 gestegen naar 17.000 in 2022. + Haagse Rugby Club heeft een ledenstop. Zij verwijzen deze groep aan potentiële rugbyers naar VRC. + VRC is een vitale vereniging. De vereniging heeft voldoende vrijwilligers (50 trainers op 270 leden). Hiermee hebben zij voldoende daadkracht om het potentieel aan leden/teams te faciliteren.

Midden

+ Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 40.

- Gelegen rugbyverenigingen in de omgeving; WRC Te Werve en Wassenaar Warriors

Integraal Huisvestingsplan (IHP) Sport 2022-2032. 39 CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. 40 Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. 38

31

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

+ De sfeer binnen VRC (gemoedelijk) onderscheid zich van de sfeer die meer binnen de Haagse Rugby Club hangt (competitief). Hiermee zijn de clubs complementair aan elkaar. + Mogelijke aanwas van specifieke groepen binnen de expat community. Naar verwachting vestigen zich 4.900 kenniswerkers (expats) in de CID. + Toename leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Laak en Haagse Hout (doelgroep rugby).

- Inwoneraantal stadsdeel Leidschenveen-Ypenburg (gemeente Den Haag), waar een deel van het verzorgingsgebied van de vereniging zich bevindt, daalt in 2030 met 1% ten opzichte van 20222. - Afname leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Leidschenveen-Ypenburg en centrum (doelgroep rugby).

+ Positieve ontwikkeling te zien in de ledenaantallen van de vereniging. + Rugbyclub ‘The Hague Hornets’ heeft binnenkort geen accommodatie meer tot hun beschikking. Het huidige dames- en herenteam bestaat voornamelijk uit inwoners uit Laakhavens en Centrum. Indien deze geen plek hebben om te trainen en hun wedstrijden te spelen, is VRC het dichtstbijzijnde alternatief.

Laag

+ Aantal inwoners van de gemeente Rijswijk stijgt van circa 59.000 inwoners in 2024 naar circa 75.200 inwoners in 20401. Een belangrijk deel van het ledenbestand van VRC is afkomstig uit deze gemeente.

VRC had in 2017 157 leden. Dit aantal is in de jaren daarna gestegen naar 278 leden in 2023. Op basis van bovenstaande factoren (zie tabel) is het reëel dat de vereniging groeit naar 450 tot 500 leden. De belangrijkste factoren die deze groei bewerkstelligen zijn de gebiedsontwikkelingen/ woningbouwplannen in Den Haag (CID en Binckhorst), Leidschendam-Voorburg en Rijswijk. In het bijzonder wordt er vanuit de 4.900 expats die in de CID komen wonen een ledenaanwas verwacht. Een andere belangrijke factor is de ontwikkeling bij de Haagse Rugby Club (grootste rugbyclub van Nederland). Zij hebben namelijk door een gebrek aan capaciteit een ledenstop doorgevoerd en verwijzen de potentiële leden door naar VRC. Daarnaast is VRC een vitale vereniging met voldoende vrijwilligers (50 trainers op 270 leden). Door de aantrekkende werking van de vereniging, in combinatie met de toenemende mate van populariteit van de rugbysport in Nederland wordt er een groei verwacht. De vereniging geeft aan met het huidige veld door te kunnen groeien naar ongeveer 350 leden (in praktische zin). Dit komt mede door het breed inzetbare en kwalitatieve kader waar de vereniging over beschikt. Op basis van de toekomstige behoefte is het duidelijk dat er minstens een extra veld dient te worden aangelegd.

Op basis van de huidige praktische organisatie kan de vereniging met het extra veld doorgroeien naar 650 tot maximaal 700 leden. Het is echter twijfelachtig of de vereniging met een verdubbeling van het ledenaantal het op dezelfde (efficiënte) wijze kan organiseren als dat zij nu doen.

32

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Op basis van de bondsnormen is er een derde veld nodig, vooral wanneer dit wordt gecombineerd met gebruik voor één of meer andere sporten. Geadviseerd wordt dan ook om voor de toekomstige behoefte uit te gaan van drie rugbyvelden. Dit derde veld biedt de vereniging voldoende capaciteit om de potentiële groei te bewerkstelligen. Op de momenten waarop dit veld niet nodig is voor rugby, kan het multifunctioneel worden gebruikt om de groeiende behoefte bij andere sporten (mede) op te vangen.

33

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

10. Tennis en padel Huidige capaciteitsbehoefte In de Vlietzoom is Sportcentrum Leeuwenbergh gevestigd, waar onder andere tennis en padel worden aangeboden. In deze notitie staan deze twee sporten centraal. Tennis: Lawn Tennis Club Leeuwenbergh huurt banen van Sportcentrum Leeuwenbergh. De vereniging heeft daarmee de beschikking over 21 tennisbanen, waarvan er vier in de winter overdekt zijn middels een ballonhal. Lawn Tennis Club Leeuwenbergh heeft 656 tennisleden, waarvan 537 ingeschreven staan bij de KNLTB (peildatum 1 mei 2024). Daarnaast zijn er elke week aanvullend bijna 500 tennissers die les nemen. Ook zijn er elke week gemiddeld 30 tennissers die niet lid zijn, maar wel een baan afhangen. Tenslotte wordt de accommodatie gebruikt door de naschoolse opvang. Dit laatste wordt echter niet in de berekening van de capaciteitsbehoefte meegenomen. Voor het berekenen van de capaciteitsbehoefte naar tennisbanen hanteert de KNLTB een richtlijn van 60 tot maximaal 90 spelers per baan. 75 spelers is hierbij vaak het uitgangspunt. Dit kan echter naar onder of boven afwijken, afhankelijk van specifiek aanbod, zoals het aantal toernooien, het aanbod, de organisatie van het aanbod en de hoeveelheid competitiewedstrijden. Ook de omgeving waarin de tennisbanen gelegen zijn is relevant.

Lawn Tennis Club Leeuwenbergh

Totaal aantal gebruikers

Richtlijn 60 spelers per baan

Richtlijn 75 spelers per baan

Richtlijn 90 spelers per baan

1.178*

20

16

14

*656 leden aangevuld met 522 ‘overige’ gebruikers. Op basis van het huidige ledenaantal en overige gebruikers, betekent dit dat de accommodatie maximaal 20 banen benodigd heeft om in de huidige behoefte te voorzien. Uitgaande van een richtlijn van 75 spelers per baan, heeft de vereniging 16 banen nodig. De capaciteit voldoet hiermee (theoretisch) aan de huidige behoefte. Padel: Op Sportcentrum Leeuwenbergh zijn acht padelbanen gelegen. Er zijn 356 padellers ingeschreven bij de KNLTB, waar nu een wachtlijst wordt gehanteerd. Daarnaast zijn er nog 393 padellers die elke week les nemen. Daarbij komen nog circa 252 gebruikers van de padelbanen die niet lid zijn. Voor het berekenen van de behoefte van padel heeft de KNLTB geen ‘harde’ richtlijn, maar wordt de richtlijn van tennis ook toegepast. Met welke variant wordt gerekend is ook hier afhankelijk van het aantal toernooien, aanbod van trainingen en competitiewedstrijden.

34

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Lawn Tennis Club Leeuwenbergh

Totaal aantal gebruikers

Richtlijn 60 spelers per baan

Richtlijn 75 spelers per baan

Richtlijn 90 spelers per baan

1.001

17

14

12

*356 leden plus 645 ‘overige’ gebruikers.

Gebaseerd op het huidige aantal gebruikers, kan gesteld worden dat er minimaal 12 padelbanen nodig zijn om in de huidige behoefte te kunnen voorzien. Dit betekent dat er nu een tekort is van vier banen, waarmee de wachtlijst te verklaren is.

Toekomstige capaciteitsbehoefte Hieronder worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het toekomstige aantal leden/gebruikers van de tennis- en padelfaciliteiten in de Vlietzoom: Mate van invloed

Positief effect op aantal gebruikers

Negatief effect op aantal gebruikers

+ Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 nieuwe woningen/ 40.000 inwoners 41.

- Het percentage inwoners van de gemeente Den Haag, dat lid is van de KNLTB (2,1%) ligt 1,3% lager ten opzichte van het landelijke gemiddelde (3,4%) 43. De gemeente LeidschendamVoorburg ligt 0,9% onder het landelijk gemiddelde. Bij de gemeente Rijswijk is dit 1,4% lager.

+ Ontwikkelgebied Binckhorst. Circa 10.000 nieuwe woningen/15.000 inwoners1.

Hoog

+ Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 42. Een groot deel van het ledenaantal is afkomstig uit Den Haag. + Huidige landelijke participatiegraad padel ligt tussen de 1,7-1,8%. De KNLTB verwacht dat de behoefte verder toeneemt naar een participatiegraad van 2,5% in 2028. + Onder invloed van woningbouw groeit de gemeente Leidschendam-Voorburg van circa 78.000 inwoners in 2024 naar circa 80.300 inwoners in 2040 44. Een deel van de leden is afkomstig uit deze gemeente.

Midden

- Het werven van kwalitatief goede trainers is lastig. Voor de toekomstige leden is het belangrijk dat zij de mogelijkheid behouden tot het nemen van tennislessen blijven.

+ Onder invloed van woningbouw groeit het aantal inwoners van de gemeente Rijswijk van circa 59.000 inwoners in 2024 naar circa 75.200 inwoners in 20404. Een deel van het ledenbestand is afkomstig uit Rijswijk.

Integraal Huisvestingsplan (IHP) Sport 2022-2032. Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. 43 Sport en bewegen in cijfers: sportbondleden per gemeente. 44 CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. 41 42

35

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

+ LTC Leeuwenbergh is de enige tennisvereniging in de regio die padel aanbiedt. Wel zijn er verschillende commerciële aanbieders. + Mede door de inzet van betaalde krachten kan de vereniging zich richten op professionalisering. De KNLTB ziet Lawn Tennis Club Leeuwenbergh als een ‘vereniging van de toekomst’. + Er wordt door de vereniging actief ingezet om tennis laagdrempeliger te maken. + De vereniging organiseert scholenprojecten, waar zo`n 2.500 kinderen aan mee doen. Hierdoor komen leerlingen op een laagdrempelige manier in contact met de sport. Laag

+ Toename leerlingenaantallen primair onderwijs in stadsdelen Laak en Haagse Hout (doelgroep tennis en padel).

- Inwoneraantal stadsdeel LeidenveenYpenburg (gemeente Den Haag), waar een deel van het verzorgingsgebied van de vereniging zich bevindt, daalt in 2030 met 1% ten opzichte van 2022. - Afname leerlingenaantallen voortgezet onderwijs in stadsdelen LeidschenveenYpenburg en centrum (doelgroep tennis en padel). - Padel neemt weinig ruimte in beslag en is daarmee (hoewel overlastgevend) makkelijk in te passen in stedelijk gebied al dan niet met indoorfaciliteit. Deel van de potentiële leden/gebruikers van Sportcentrum Leeuwenbergh zal van de (eventueel) nieuwe padelbanen in de omgeving gebruik maken.

Tennis: Lawn Tennis Club Leeuwenbergh heeft in 2024 656 tennisleden, aangevuld met 492 tennissers die wekelijks les nemen en 30 niet-leden die wekelijks een baan huren. In totaal zo`n 1.178 tennissers per week (peildatum 1 mei). Over de afgelopen vijf jaar laat het ledenaantal van de vereniging een stabilisatie zien. De huidige landelijke participatiegraad van tennis, gebaseerd op de meest recente Sportdeelname Index van NOC*NSF, betreft 2,0%. Op basis van het huidige inwoneraantal van de gemeente Den Haag, Leidschendam-Voorburg en Rijswijk betekent dit een volgende inschatting van het aantal tennissers: Gemeenten Den Haag Leidschendam-Voorburg Rijswijk Totaal

Inwoneraantal 2024 45 566.221 78.229 59.642 704.092

Inschatting aantal tennissers* 11.300 1.600 1.200 14.100

Van de 14.100 tennissers in 2024 zijn er 1.178 tennissers die wekelijks gebruik maken van de tennisbanen op Sportcentrum Leeuwenbergh. Dit betreft 8,4% van het totaal aantal tennissers. Richting de toekomst (2040) wordt verwacht dat de participatiegraad van tennis stabiel blijft.

45

CBS: Inwoners per gemeente.

36

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Op basis van de toekomstige inwoneraantallen van de drie gemeenten in 2040, in combinatie met een stabilisatie van de huidige participatiegraad, betekent dit het volgende voor de ontwikkeling van tennis op Sportcentrum Leeuwenbergh: Gemeenten Inwoneraantal 2040 Den Haag 635.000 46 Leidschendam-Voorburg 80.300 47 Rijswijk 75.2007 Totaal 790.500 *Op basis van stabilisatie participatiegraad van 2,0%

Inschatting aantal tennissers* 12.700 1.600 1.500 15.800

In 2024 maakte 8,4% van het totaal aantal tennissers van de gemeenten Den Haag, LeidschendamVoorburg en Rijswijk gebruik van Sportcentrum Leeuwenbergh. Uitgaande van ditzelfde percentage, betekent dat er in 2040 circa 1.330 tennissers zijn die lid zijn/wekelijks gebruik maken Sportcentrum Leeuwenbergh. Voor het aantal benodigde banen in de toekomst betekent dit het volgende.

Lawn Tennis Club Leeuwenbergh

Inschatting gebruikers 2040

Richtlijn 60 spelers per baan

Richtlijn 75 spelers per baan

Richtlijn 90 spelers per baan

1.330

23

18

15

Padel: In 2024 zijn er 356 ingeschreven padellers actief bij Sportcentrum Leeuwenbergh, aangevuld met 393 personen die wekelijks les nemen en circa 252 niet-leden die elke week een padelbaan huren. In totaal zo`n 1.001 gebruikers per week. Op dit moment is er een wachtlijst voor padel. De huidige landelijke participatiegraad van padel betreft 1,7 tot 1,8%. Op basis van het huidige inwoneraantal van de gemeente Den Haag, Leidschendam-Voorburg en Rijswijk betekent dit het volgende: Gemeenten Inwoneraantal 2024 48 Den Haag 566.221 Leidschendam-Voorburg 78.229 Rijswijk 59.642 Totaal 704.092 *Op basis van een landelijke participatiegraad van 1,75%

Inschatting aantal padellers* 9.900 1.400 1.000 12.300

Van de 12.300 padellers zijn er dus ongeveer 1.000 padellers die wekelijks gebruik maken van te padelbanen op Sportcentrum Leeuwenbergh. Dit betreft 8,1% van het totaal. De KNLTB verwacht dat de landelijke participatiegraad van padel verder stijgt naar 2,5% in 2028. Omdat padel een relatief jonge sport is die volop in ontwikkeling is en in die zin minder stabiel is dan andere sporten zoals voetbal en tennis, is het niet realistisch om een verdere doorkijk te maken wat betreft de participatiegraad. Daarom wordt dit percentage ook gebruikt voor het berekenen van het aantal padellers in 2040.

Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. 48 CBS: Inwoners per gemeente 46 47

37

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Op basis van de toekomstige inwoneraantallen (2040) van de drie gemeenten, in combinatie met een stijging van de landelijke participatiegraad naar 2,5%, betekent dit het volgende voor de ontwikkeling van padel bij Sportcentrum Leeuwenbergh: Gemeenten Den Haag Leidschendam-Voorburg Rijswijk Totaal *Landelijke participatiegraad van 2,5%.

Inwoneraantal 2040 635.000 80.300 75.200 790.500

Inschatting aantal padellers* 15.900 2.000 1.900 19.800

In 2024 maakte 8,1% van het totale aantal padellers van de gemeenten Den Haag, LeidschendamVoorburg en Rijswijk gebruik van Sportcentrum Leeuwenbergh. Uitgaande van ditzelfde percentage, betekent dat er in 2040 1.600 padellers zijn die lid zijn/wekelijks gebruik maken van Sportcentrum Leeuwenbergh. Op dit moment zijn er bij de vereniging acht padelbanen die voorzien in een behoefte van zo`n 1.000 gebruikers. De KNLTB hanteert een richtlijn van circa 75 spelers per baan, waarbij in de regio van de Vlietzoom een richtlijn van 90 realistisch is. Hiermee ligt de huidige bezetting ver boven de richtlijn. Het huidige aantal gebruikers is dan ook het maximale wat het sportcentrum met de huidige capaciteit aan kan, resulterend in een wachtlijst. Uitgaande van de huidige bezettingsgraad, betekent dit dat er minimaal 13 padelbanen benodigd zijn om aan de behoefte in 2040 te voldoen. Echter is het, door de hoge bezetting en de wachtlijst, mogelijk dat er een aanvullend aantal bovenop de 13 padelbanen benodigd is om aan de toekomstige behoefte te voldoen. Raadzaam is om de komende jaren de behoefte naar padel in de Vlietzoom te blijven monitoren. Naschrift: In de zomer van 2024 zijn er inmiddels 3 tennisbanen omgebouwd naar 5 padelbanen. Het totaal aantal tennisbanen komt daarmee uit op 18, het aantal padelbanen is 13.

38

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

11. Voetbal Huidige capaciteitsbehoefte Voetbal Vereniging Wilhelmus (hierna te noemen als VV Wilhelmus) beschikt over 5 velden, waarvan 3 kunstgrasvelden en 2 natuurgrasvelden. Alle velden worden voor zowel wedstrijden als trainingen gebruikt. VV Wilhelmus is een zaterdagvereniging (uitgezonderd van senioren 35+) en bestaat uit 86 teams. De benodigde bruto capaciteit op zaterdag bedraagt 8 velden, de benodigde netto capaciteit 5 velden. Omdat alle velden voor wedstrijden worden ingezet, dient warmlopen in principe te gebeuren op de wedstrijdvelden. Wel zijn er eventueel mogelijkheden om velden van andere verenigingen (zoals cricketveld, het middenveld bij atletiek of het zijveld van de korfbal) te gebruiken. Geconstateerd wordt dat er op de zaterdag grote knelpunten zijn met het inplannen van de wedstrijden, echter weet de vereniging door intensievere bespeling, goed kader, een goede organisatie en uitbreiding van speel- en trainingstijden, het maximale uit de accommodatie te krijgen. Organisatorische capaciteitsbehoefte wedstrijden Beschikbaar aantal wedstrijdvelden 5 Wekelijks benodigde bruto wedstrijdvelden 8 Wekelijks benodigde netto wedstrijdvelden 5 Verschil benodigd beschikbaar - bruto -3 Op het gebied van trainen wordt er op verschillende dagen langer getraind dan de KNVB-richtlijnen zijn. Op maandag wordt er in totaal 6 uur lang getraind.

Binnen dit tijdsbestek zijn 4 velden benodigd om alle trainingen te laten plaatsvinden. Op dinsdag en donderdag wordt er 4,5 uur getraind. Binnen dit tijdsbestek zijn ook 4 velden benodigd. Op woensdag wordt er 8,25 uur getraind, waarmee 3 velden voldoende zijn. Daarnaast wordt er op vrijdag en zondag getraind. Op deze dagen is er voldoende capaciteit om aan de behoefte te voldoen. De vereniging beschikt over 5 velden die ingezet worden voor trainingen. Op basis van de huidige trainingsplanning voldoet de trainingscapaciteit aan de behoefte. Kanttekening hierbij is dat er op alle trainingsdagen meer wordt getraind dan dat de KNVB-richtlijnen aangeven en daarnaast ook cricket doordeweeks gebruik maakt van de velden, waardoor meer druk op velden komt. De KNVB-richtlijnen gaan er vanuit dat er op maandag, dinsdag en donderdag 4 uur lang wordt getraind en op woensdag 6 uur. Op basis van deze normen zijn er op maandag 6 velden benodigd. Op dat moment is het noodzakelijk om een aantal trainingen naar andere trainingsdagen te verplaatsen om aan de behoefte te voldoen. Op andere dagen is er voldoende ruimte om deze trainingen op te vangen.

Beschikbaar aantal velden Uren geopend Benodigd aantal velden Resterende ruimte

39

Maandag 5 6 4 +1

Dinsdag 5 4,5 4 +1

Woensdag 5 8,25 3 +2

Donderdag 5 4,5 4 +1

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Op jaarbasis kunnen de wedstrijdvelden van VV Wilhelmus theoretisch 1.150 uur bespeeld worden. Het benodigde aantal bruto wedstrijduren op jaarbasis is 2.232 uur. De jaarlijks benodigde netto capaciteit bedraagt 1.398 uur. Op basis van de bruto wedstrijduren ten opzichte van de jaarlijkse capaciteit is er jaarlijks een tekort van 1.082 uur. Op het vlak van trainingen kunnen de velden van VV Wilhelmus 4.150 uur bespeeld worden. Jaarlijks wordt er in totaal 3.760 uur getraind. Er is voldoende trainingscapaciteit beschikbaar. De ‘overcapaciteit’ qua trainingsuren is echter niet voldoende om het tekort aan bruto wedstrijduren te compenseren. Bovendien worden de velden waarop wordt getraind ook voor wedstrijden ingezet. Hierdoor zijn er geen velden die op zaterdag voor inlopen kunnen worden ingezet, er worden namelijk al wedstrijden op gevoetbald. Dit betekent dat er niet tot nauwelijks met uren kan worden geschoven. Geconcludeerd wordt dat de velden op jaarbasis meer bespeeld worden, dan theoretisch mogelijk is (uren van overige gebruikers zoals VCC (cricket) en de middelbare scholieren niet meegenomen). Ondanks dat worden er in de praktijk geen grote knelpunten met betrekking tot de kwaliteit van de velden ervaren.

Type veld Natuurgras - wedstrijd & training Kunstgras - wedstrijd & training Totaal

Uren bespeelbaar per jaar

Aantal velden

Capaciteit totaal

Capaciteit wedstrijden

Capaciteit trainingen

400²

2

800

400

400

1.5003

3

4.500

750

3.750

///

5

5.300

1.150

4.150

¹ Dit zijn de normuren van KYBYS. Deze zijn gebaseerd op de richtlijnen van de bond, gecombineerd met praktijkervaring van KYBYS. ² Verdeling van 200 uur wedstrijden en 200 uur trainingen. 3 Verdeling van 250 uur wedstrijden en 1.250 uur trainingen.

Cultuurtechnische capaciteitsbehoefte wedstrijden Beschikbaar aantal wedstrijduren op jaarbasis 1.150 Benodigd aantal bruto wedstrijduren op 2.232 jaarbasis Wekelijks benodigde netto wedstrijduren op 1.398 jaarbasis Verschil benodigd beschikbaar – bruto - 1.082 Cultuurtechnische capaciteitsbehoefte trainingen Beschikbaar aantal trainingsuren op jaarbasis 4.150 Benodigd aantal trainingsuren op jaarbasis 3.760 Verschil beschikbaar - benodigd + 390

Toekomstige capaciteitsbehoefte In de volgende tabel worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het toekomstig aantal leden/gebruikers van voetbalfaciliteiten in de regio:

40

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Mate van invloed

Hoog

Positief effect op aantal gebruikers

Negatief effect op aantal gebruikers

+ De gemeente Leidschendam-Voorburg groeit van circa 78.000 inwoners (cijfers 2024) naar circa 80.300 inwoners in 2040 49. Een belangrijk deel van het ledenbestand is woonachtig in deze gemeente.

- Het percentage inwoners van de gemeente Leidschendam-Voorburg, dat lid is van de KNVB (4,9%) ligt 1,8% lager ten opzichte van het landelijke gemiddelde (6,7%) 50. De gemeente Den Haag ligt 2,3% lager dan het landelijk gemiddelde. Van de nieuwe inwoners is het aantal inwoners dat wil gaan voetballen wellicht lager dan landelijk gemiddeld het geval is.

+ In de gemeente Leidschendam-Voorburg gaat relatief veel woningbouw in de omgeving van de vereniging plaatsvinden. + Na Covid-19 is het aantal KNVB-leden landelijk aan het groeien In 2022 een groei van 5% ten opzichte van 2021. + Voetbal is volkssport nummer één die al tientallen jaren populair is in Nederland.

+ Veel voetbalverenigingen in Den Haag hebben een ledenstop. Met als gevolg dat zij de huidige en toekomstige aanwas van voetballers mogelijk niet kunnen faciliteren. Waardoor (nieuwe) inwoners van de CID/Binckhorst op zoek gaan naar een nieuw (dichtstbijzijnde) alternatief en hierbij snel bij VV Wilhelmus uitkomen.

Midden

+ Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 woningen/ 40.000 inwoners 51. + Ontwikkelgebied Binckhorst. Groei van circa 10.000 woningen/15.000 inwoners3. + Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 52.

Laag

- Nabije ligging van Forum Sport. Veel inwoners van de gemeente Leidschendam-Voorburg gaan bij deze vereniging voetballen, in het bijzonder meiden. Deze vereniging zit echter ook tegen zijn maximale capaciteit aan. Het is onduidelijk hoever deze vereniging nog kan groeien. - Ligging van andere voetbalverenigingen in Leidschendam-Voorburg; RKAVV en SED. (Stompwijk `92 heeft door zijn ligging een ander verzorgingsgebied). - Het behouden en werven van vrijwilligers is lastig voor de vereniging. Bij groei van het ledenbestand en toename van de veldbezetting dient de vereniging het ook organisatorisch aan te kunnen. - Afname leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Leidschenveen-Ypenburg en centrum (doelgroep voetbal).

+ Toename leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Laak en Haagse Hout (doelgroep voetbal). + Potentiële komst van padelbanen bij de vereniging; aantrekkende werking van combi-lidmaatschappen.

CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. Sport en bewegen in cijfers: sportbondleden per gemeente. 51 Integraal Huisvestingsplan (IHP) Sport 2022-2032. 52 Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. 49 50

41

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Conclusie VV Wilhelmus heeft 1.100 actieve leden. Op basis van het gesprek met de vereniging en analyse van de ledengegevens is er over de afgelopen jaren een (lichte) stijging te zien in het aantal leden en is er op dit moment voor specifieke categorieën een (kleine) wachtlijst. Gezien de omvang en aantrekkingskracht van de vereniging, in combinatie met de gebiedsontwikkeling/ woningbouw in Leidschendam-Voorburg en de gemeente Den Haag, waar het belangrijkste deel van het verzorgingsgebied van de vereniging ligt, wordt een groei van het aantal leden verwacht. Op basis van het gesprek met de vereniging en de gegevens die zijn ontvangen wordt het uitgangspunt aangehouden dat van het totale ledenaantal (1.100) zo`n 60% afkomstig is uit Leidschendam-Voorburg en 40% uit Den Haag: Gemeenten LeidschendamVoorburg Den Haag

Inwoneraantal 2024 53

% lid t.o.v. totaal aantal inwoners

Afkomstig aantal leden VV Wilhelmus

78.229

0,85%

660

566.221

0,08%

440

Op basis van de toekomstige inwoneraantallen van de gemeenten in 2040, in combinatie met het huidige percentage, betekent dit een stijging van zo`n 90 leden voor VV Wilhelmus:

Gemeenten LeidschendamVoorburg Den Haag * Afgerond

% lid t.o.v. totaal aantal inwoners

Afkomstig aantal leden VV Wilhelmus*

Stijging leden ten opzichte 2024*

80.300 54

0,85%

680

20

635.000 55

0,08%

510

70

Inwoneraantal 2040

Echter is de verwachting dat het percentage inwoners dat lid is van VV Wilhelmus in de gemeente Leidschendam-Voorburg stijgt naar circa 1%. In Den Haag wordt er een stijging verwacht richting de 0,095%. Hieronder worden de belangrijkst factoren opgesomd die deze procentuele stijging veroorzaken:  Bevolkingsgroei Den Haag wordt voor een groot deel bewerkstelligt door woningbouw (CID en Binckhorst) in de nabije omgeving van VV Wilhelmus. De kans dat nieuwe inwoner lid wordt van VV Wilhelmus is hier vele malen groter dan een nieuwe inwoner aan de westkant van Den Haag.  In specifieke categorieën is er sprake van een wachtlijst. Dit beperkt de groei.  Ontwikkelingen bij Forum Sport: Door de nabije ligging heeft deze voetbalvereniging grotendeels hetzelfde verzorgingsgebied. Deze vereniging zit echter tegen zijn maximale capaciteit. Wanneer dit het geval is, zal dit voor een grote ledenaanwas bij VV Wilhelmus zorgen.  Ledenstop/wachtlijst bij verschillende voetbalverenigingen in Den Haag. Waardoor (nieuwe) inwoners van de CID/Binckhorst die niet bij deze verenigingen terecht kunnen op zoek gaan naar een nieuw (dichtstbijzijnde) alternatief en hierbij snel bij VV Wilhelmus uitkomen.

CBS: Inwoners per gemeente. CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. 55 Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. 53 54

42

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

Gemeenten LeidschendamVoorburg Den Haag

% lid t.o.v. totaal aantal inwoners

Afkomstig aantal leden VV Wilhelmus*

Stijging ten opzichte huidige situatie*

80.300

1,0%

800

140

635.000

0,095%

600

160

Inwoneraantal 2040

* Afgerond

Concreet wordt er een stijging verwacht van circa 300 leden. In de huidige situatie is er een tekort aan capaciteit om aan de behoefte te voldoen. Wanneer er gespeeld wordt volgens de tijden/richtlijnen van de KNVB, zijn er op zaterdag drie velden extra nodig. Door intensievere bespeling, goed kader/organisatie en uitbreiding van speel- en trainingstijden, weet VV Wilhelmus nu het maximale uit de accommodatie te halen. De verwachte groei zal echter zorgen voor extra bezetting en belasting van de velden. Het creëren van extra capaciteit is een must om deze potentiële groei te bewerkstelligen. Op basis van de huidige knelpunten en de verwachte (leden)ontwikkeling zijn er in de toekomst drie velden extra benodigd. In verband met de jaarlijkse bespeelbaarheid van de velden is bij aanleg kunstgras een vereiste. Door bij de inrichting rekening te houden met het mogelijk gebruik van de velden door cricket, is het belangrijk dat de twee velden aan elkaar liggen met daar tussenin een cricketpitch. Daarbij wordt geadviseerd om in samenwerking tussen de gemeente, KNVB, VV Wilhelmus en andere voetbalverenigingen in de regio de mogelijkheden te onderzoeken om ook op zondag wedstrijden te gaan spelen. Dit verlicht de druk op de zaterdag, waardoor de vereniging het makkelijker ingepland krijgt en meer teams kan herbergen waar het gaat over wedstrijden.

43

KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15444906/1