RIS321960 Bijlage Analyse - Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom DEF
Tekst van het document
Analyse
Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom Projectnummer 23-2111 :
Opdrachtgever: Provincie Zuid-Holland Datum:
10 december 2024
Versie:
Definitief
Auteur(s): Projectleider:
Inhoudsopgave Inleiding ......................................................................................................................................................................................................................... 2 De opdracht ........................................................................................................................................................................................................... 2 Leeswijzer ............................................................................................................................................................................................................... 2 1. Atletiek ...................................................................................................................................................................................................................... 3 Huidige capaciteitsbehoefte ............................................................................................................................................................................... 3 Toekomstige capaciteitsbehoefte...................................................................................................................................................................... 3 2.
Beachvolleybal......................................................................................................................................................................................................... 6 Huidige capaciteitsbehoefte ............................................................................................................................................................................... 6 Toekomstige capaciteitsbehoefte...................................................................................................................................................................... 6 3. Cricket ....................................................................................................................................................................................................................... 9 Huidige capaciteitsbehoefte ............................................................................................................................................................................... 9 Toekomstige capaciteitsbehoefte....................................................................................................................................................................10 4.
Golf ..........................................................................................................................................................................................................................13 Huidige capaciteitsbehoefte .............................................................................................................................................................................13 Toekomstige capaciteitsbehoefte....................................................................................................................................................................14 5. Handbal ...................................................................................................................................................................................................................17 Huidige capaciteitsbehoefte .............................................................................................................................................................................17 Toekomstige capaciteitsbehoefte....................................................................................................................................................................18 6.
Hockey ....................................................................................................................................................................................................................20 Huidige capaciteitsbehoefte .............................................................................................................................................................................20 Rijswijksche Hockey Club ...........................................................................................................................................................................20 V.M.H.C.
Cartouche .....................................................................................................................................................................................21 Hockeyclub Ypenburg..................................................................................................................................................................................21 Algemeen/vervolg ........................................................................................................................................................................................21 Toekomstige capaciteitsbehoefte....................................................................................................................................................................21 Conclusie...............................................................................................................................................................................................................23 7.
Honk- en softbal ...................................................................................................................................................................................................24 Huidige capaciteitsbehoefte .............................................................................................................................................................................24 Toekomstige capaciteitsbehoefte....................................................................................................................................................................25 8. Korfbal.....................................................................................................................................................................................................................27 Huidige capaciteitsbehoefte .............................................................................................................................................................................27 Toekomstige capaciteitsbehoefte....................................................................................................................................................................28 9.
Rugby.......................................................................................................................................................................................................................30 Huidige capaciteitsbehoefte .............................................................................................................................................................................30 Toekomstige capaciteitsbehoefte....................................................................................................................................................................31 10. Tennis en padel ...................................................................................................................................................................................................34 Huidige capaciteitsbehoefte .............................................................................................................................................................................34 Toekomstige capaciteitsbehoefte....................................................................................................................................................................35 11.
Voetbal .................................................................................................................................................................................................................39 Huidige capaciteitsbehoefte .............................................................................................................................................................................39 Toekomstige capaciteitsbehoefte....................................................................................................................................................................40 Conclusie...............................................................................................................................................................................................................42
Vrijgave Titel: Projectnummer: Auteur: Projectleider: Status: Datum:
Opdrachtgever: Naam: Adres opdrachtgever: Postcode en plaats: Contactpersoon:
Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom 23-2111
Definitief 10 december 2024
Provincie Zuid-Holland Zuid Hollandplein 1 2596 AW Den Haag
KYBYS B.V. Bosscheweg 107-8 5282 WV Boxtel Tel: +31 (0)411 67 80 55 www.kybys.nl info@kybys.nl
Controle NEN-ISO 9001: Eindcontrole:
De algemene voorwaarden van KYBYS B.V. zijn van toepassing. Deze kunt u raadplegen via de website: https://kybys.nl/algemene-voorwaarden/.
1
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Inleiding Begin 2024 is ingenieurs- en adviesbureau KYBYS gestart met een verkennend onderzoek naar sport in de Vlietzoom. Aanleiding voor dit onderzoek is de ‘Toekomstvisie Vlietzone’, waarin de uitdagingen en ambities voor dit gebied zijn vastgelegd. Dit onderzoek focust zich op de Vlietzoom, als onderdeel van de Vlietzone, en is uitgevoerd in opdracht van de Provincie Zuid-Holland, de gemeente Den Haag, de gemeente Leidschendam-Voorburg en de Vlietzoom Alliantie. Het onderzoek vormt één van de bouwstenen ten behoeve van het ontwikkelen van een integrale gebiedsvisie voor de Vlietzoom.
De opdracht De provincie Zuid-Holland heeft samen met de gemeenten Leidschendam-Voorburg en Den Haag en de Vlietzoom Alliantie KYBYS de opdracht gegeven om een onderzoek uit te voeren met betrekking tot de vraag naar en het aanbod van sportaccommodaties in de Vlietzoom, nu en in de toekomst (2040). In dit document zijn de resultaten van het onderzoek naar de huidige en toekomstige capaciteitsbehoefte in 20240 per sport weergegeven. De hieruit volgende ruimtevraag is in de eindrapportage vertaald naar vier inpassingsscenario’s die zijn getoetst binnen de projectgroep. Om tot ruimtevraag in de eindrapportage te komen is in meerdere sessies gesproken met de projectgroep, waarin de provincie, gemeenten en Vlietzoom Alliantie vertegenwoordigd zijn. In aanvulling op bureau- en datastudie door KYBYS, zijn bevindingen, aannames en input vanuit sportbonden en sportverenigingen ook besproken in de projectgroep. Tevens is gebruik gemaakt van de in de projectgroep aanwezige kennis en ervaring. De input vanuit diverse bronnen is door KYBYS vertaald naar een ruimtevraag.
Leeswijzer Per sport wordt stilgestaan bij de huidige situatie en de huidige capaciteitsbehoefte. Vervolgens worden verschillende factoren beschreven die van invloed zijn op de toekomstige behoefte naar de betreffende sport. Hierbij is een onderscheid gemaakt naar een positief effect en een negatief effect op het toekomstig aantal gebruikers. Deze factoren zijn vervolgens afgewogen waarna een conclusie per sport is getrokken over de benodigde ruimte richting 2040.
2
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
1. Atletiek Huidige capaciteitsbehoefte Op sportpark Westvliet is Atletiekvereniging Sparta gevestigd. Deze vereniging heeft de beschikking over nog een accommodatie, namelijk in het Zuiderpark in Den Haag. AV Sparta heeft 783 leden (peildatum 12 maart 2024). De helft hiervan betreft jeugdleden. De leden van de vereniging zijn ongeveer evenredig verdeeld over de beide accommodaties. De accommodaties liggen zo`n 8-9 kilometer bij elkaar vandaan. Op beide locaties is er sprake van gebruikers die uit de (directe) omgeving van de baan komen. Er zijn nauwelijks leden die op beide accommodaties sporten. Locatie Zuiderpark beschikt over een 8-rond-/sprintbaan. Locatie Westvliet beschikt over een 4-rondbaan en 6 sprintbanen. Daarnaast is er op beide accommodaties de mogelijkheid om technische nummers te beoefenen: kogelstoten, verspringen, hoogspringen, polsstokhoogspringen, speerwerpen, kogelslingeren en discuswerpen. Deze onderdelen worden met name door jeugdleden beoefend. Er is vanuit de senioren namelijk minder vraag naar deze vormen. Daarnaast is er niet voldoende begeleiding/training mogelijk vanuit de vereniging.
Accommodatie Westvliet
Accommodatie Zuiderpark
De Atletiekunie hanteert de richtlijn dat circa 1.600 leden per 8-10 rondbaan gefaciliteerd kunnen worden. De beperking in de capaciteit van een atletiekaccommodatie ligt vrijwel altijd bij de capaciteit van de banen, niet bij de technische nummers. Op basis van deze richtlijn kan de vereniging 2.400 leden herbergen (1.600 op het Zuiderpark en 800 op Westvliet). De vereniging heeft op dit moment ongeveer 780 leden. Op basis van het huidige ledenaantal van AV Sparta betekent dit theoretisch dat de accommodatie op Zuiderpark voldoende capaciteit biedt en de accommodatie op Westvliet niet nodig is. Kanttekening hierbij is dat beide accommodaties overdag door scholen worden gebruikt. Daarnaast kiezen leden bewust voor één van de accommodaties vanwege de ligging/reisafstand.
Toekomstige capaciteitsbehoefte In de volgende tabel worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het toekomstige aantal gebruikers van de atletiekvoorziening in de Vlietzoom:
3
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Mate van invloed
Positief effect op aantal gebruikers
Negatief effect op aantal gebruikers
+ Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 nieuwe woningen/ 40.000 inwoners 1.
- Het lukt de vereniging niet altijd om een passend aanbod te creëren voor momenteel ongeorganiseerde hardlopers.
+ Ontwikkelgebied Binckhorst. Circa 10.000 nieuwe woningen/15.000 inwoners1.
Hoog
+ In de gebiedsontwikkeling ‘Zuidwest’ worden 10.000 woningen gebouwd. Atletiekbaan Zuiderpark ligt gunstig ten opzichte van de gebiedsontwikkeling Zuidwest (dit heeft geen directe invloed op de accommodatie op Westvliet). + Hardlopen is de derde meest beoefende sport van Nederland. In 2022 was er sprake van circa 850.000 hardlopers. De potentie van de sport is hiermee enorm 2. + Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 3. + Mede op basis van geplande woningbouw groeit de gemeente Leidschendam-Voorburg van circa 78.000 inwoners in 2024 naar circa 80.300 inwoners in 20404. Een belangrijk deel van de leden die gebruik maken van de accommodatie op sportpark Westvliet is afkomstig uit deze gemeente.
Midden
+ Mede op basis van geplande woningbouw groeit het aantal inwoners van de gemeente Rijswijk van circa 59.000 inwoners in 2024 naar circa 75.200 inwoners in 20404. Een deel van het ledenbestand is afkomstig uit Rijswijk. + Toename leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Laak en Haagse Hout (doelgroep Atletiek).
- Het behouden en werven van vrijwilligers is een knelpunt binnen de huidige vereniging. Bij groei van het ledenbestand en toename van de baanbezetting ligt de beperking bij de organisatie van de vereniging. - Atletiek in verenigingsverband is de afgelopen jaren minder populair geworden; in 2017 had de Atletiekunie 137.000 leden, in 2022 bedroeg dit aantal 120.000 (een daling van 12%). - Het ledenaantal van de vereniging laat de afgelopen jaren een daling zien. - Vereniging ‘Haag Atletiek’ is een grote vereniging met veel aantrekkingskracht. Een deel van de potentiële beoefenaars van atletiek sluit zich naar verwachting aan bij deze vereniging. - Percentage inwoners van de gemeente Den Haag dat lid is van de Atletiekunie (0,5%) ligt 0,2% lager ten opzichte van het landelijke gemiddelde (0,7%). In de gemeente Leidschendam-Voorburg is dit 0,1% lager en in Rijswijk 0,3% lager 5. - Afname leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Leidschenveen-Ypenburg en centrum (doelgroep Atletiek).
+ AV Sparta heeft door hun toegankelijkheid en breed aanbod een aantrekkende werking op de jeugd. + Inzet op professionalisering vanuit de bond en de vereniging.
Integraal Huisvestingsplan (IHP) Sport 2022-2032. NOC*NSF, Zo sport Nederland 2022. 3 Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. 4 CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. 5 Sport en bewegen in cijfers: sportbondleden per gemeente. 1 2
4
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Laag
+ Prestaties van Nederlandse topsporters hebben in het geval van Atletiek een relatief grote positieve werking op de populariteit van de sport.
- Inwoneraantal stadsdeel LeidenveenYpenburg (gemeente Den Haag), waar een belangrijk deel van het verzorgingsgebied van de vereniging zich bevindt, daalt in 2030 met 1% ten opzichte van 2022.
AV Sparta heeft 783 leden (peildatum 12 maart 2024). Vijf jaar geleden had de vereniging nog 897 leden (peildatum 1 januari 2019). Volgens de vereniging heeft COVID-19 een grote invloed gehad op deze daling. De gebruikers van beide accommodaties zijn voornamelijk afkomstig uit de ‘directe’ omgeving van de accommodatie. Doordat er in de omgeving van beide accommodaties veel gebouwd gaat worden, in combinatie met de brede doelgroep die atletiek heeft, wordt verwacht dat de daling van het ledenaantal zich omzet naar een groei richting 1.000 leden, waar het gaat over de totale vereniging. Hardlopen is een van de grootste (on)georganiseerde sporten van Nederland en biedt daarmee grote potentie. Op dit moment zijn er binnen de vereniging echter knelpunten met betrekking tot het kader. Mede door de inzet van de Atletiekunie en de vereniging op het vlak van professionalisering zet de vereniging een goede basis neer als het gaat om trainers. Hiermee kan de vereniging steeds meer (ongeorganiseerde) hardlopers de meerwaarde van een vereniging tonen/bieden, waardoor zij zich aansluiten bij de vereniging. De Atletiekunie hanteert een richtlijn van circa 1.600 leden per 8-10 rondbaan. Op basis van de huidige accommodaties kan de vereniging maximaal 2.400 leden herbergen. Hiermee wordt geconstateerd dat er meer dan voldoende capaciteit is om aan de toekomstige behoefte te voldoen.
Theoretisch biedt enkel de accommodatie op Zuiderpark voldoende capaciteit voor de toekomst. De accommodatie op sportpark Westvliet is desondanks van belang, in verband met: Huidig multifunctioneel gebruik op het gebied van onderwijs; Mogelijkheden van gebruik van (het middenterrein van) de atletiekaccommodatie voor andere type (ongeorganiseerd) sporten. De huidige gebruikers staan hier ook voor open. Leden, in het bijzonder jeugd die gebruik maken van de faciliteiten op sportpark Westvliet zullen niet/minder snel bereid zijn om naar het Zuiderpark te reizen om de atletieksport te beoefenen. Dit heeft een aanzienlijk (negatief) effect op de beoefening van atletiek (door in het bijzonder jeugd) in de Vlietzoom. Het advies is dan ook om de atletiekbaan op Westvliet te behouden en op te nemen in de toekomstige ruimtevraag en hierbij actief in te zetten op multifunctioneel gebruik van de accommodatie.
5
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
2. Beachvolleybal Huidige capaciteitsbehoefte Recent zijn er vier beachvolleybalvelden aangelegd op sportpark Westvliet. VOLEVO is de volleybalvereniging uit Leidschendam-Voorburg die -naast het reguliere (zaal)volleybal- ook beachvolleybal aan gaat bieden op sportpark Westvliet. De vereniging heeft momenteel zo’n 535 actieve leden. Deze komen voor het overgrote deel uit Leidschendam, Voorburg en Den Haag (ongeveer evenredig verdeeld). VOLEVO is een ‘set-up’ club. Dit betekent dat zij door middel van het aannemen van een professional een professionaliseringsslag in hebben gezet. Zij ondersteunen hiermee ook andere volleybalverenigingen. De vereniging beschikt momenteel dus over vier beachvolleybalvelden die gelegen zijn op Sportpark Westvliet. Het is ruimtelijk mogelijk de capaciteit uit te breiden naar vijf velden. Op dit moment worden er bewust nog geen wedstrijden en/of toernooien gehouden. Reden hiervan is dat de vereniging eerst het concept ‘goed wil laten landen’ bij de leden. Wel worden de velden op dit moment al gebruikt voor Beachtennis. Er is nog niet concreet nagedacht over ander multifunctioneel gebruik zoals Beachsoccer, Beach Handball, Beachkorfbal, etc.
Toekomstige capaciteitsbehoefte Hieronder worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het toekomstige aantal leden/gebruikers van de beachvolleybalvoorzieningen in de Vlietzoom: Mate van invloed
Positief effect op aantal gebruikers
Negatief effect op aantal gebruikers
+ Beachvolleybal wordt landelijk steeds populairder; het aantal beachvolleyballers is gegroeid van 6.000 in 2016 naar circa 22.000 in 2024 6.
- De provincie Zuid-Holland scoort erg hoog als het gaat over het aantal beachvolleybal locaties en velden. Uit onderzoek van de NEVOBO is gebleken dat verschillende verenigingen in de provincie de interesse hebben om beachvolleybalvelden aan te leggen.
+ VOLEVO is een ‘set-up’ club. Dergelijke clubs laten een positieve ontwikkeling zien wat betreft het aantal leden.
Hoog
+ Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 nieuwe woningen/ 40.000 inwoners 7. + Ontwikkelgebied Binckhorst. Circa 10.000 nieuwe woningen/15.000 inwoners1. + In de gemeenten LeidschendamVoorburg en Rijkswijk gaat relatief veel woningbouw in de omgeving van de vereniging/beachvolleybalvelden plaatsvinden.
6 7
6
- Relatief veel mogelijkheden tot beachvolleybal in de omgeving (BVV Beachlife (Lindo Beach), Sportcampus Zuiderpark beachcourt, Sovicos). Maar ook de nabije ligging van het strand waar Beachvolleybalschool Den Haag actief is met 610 beachvolleyballers.
Inventarisatie beachvolleyballers 2024 NEVOBO. Integraal Huisvestingsplan (IHP) Sport 2022-2032. KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
+ Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 8.
Midden
+ De gemeente Leidschendam-Voorburg groeit van circa 78.000 inwoners (cijfers 2024) naar circa 80.300 inwoners in 2040 9. Circa 1/3e deel van het huidige ledenbestand is woonachtig in deze gemeente. + In de provincie Zuid-Holland zijn de meeste beachvolleyballers van Nederland actief. Zien beachvolleyballen, doet beachvolleyballen.
- Circa 90% van de beachvolleyballers is ook lid van een reguliere volleybalvereniging. De beachvolleybalvelden liggen gunstig ten opzichte van Rijswijk. Er is echter weinig behoefte vanuit niet-volleyballeden, waardoor er weinig vraag vanuit Rijswijk en overige gebieden wordt verwacht die niet binnen het verzorgingsgebied van de vereniging vallen. - Afname leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Leidschenveen-Ypenburg en centrum (doelgroep (beach)volleybal).
+ Toename leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Laak en Haagse Hout (doelgroep beach)volleybal). - Inwoneraantal stadsdeel LeidenveenYpenburg (gemeente Den Haag) daalt in 2030 met 1% ten opzichte van 2022. Circa 1/3e deel van het ledenbestand is woonachtig in dit stadsdeel.
Laag
VOLEVO biedt beachvolleybal op dit moment nog niet actief aan. Vanaf volgend seizoen willen zij wel gaan starten met beachvolleybaltoernooien- en competities. Vanuit VOLEVO wordt er een grote behoefte naar beachvolleybal verwacht. Een enquête wijst uit dat 150 leden belangstelling hebben om € 60,- per maand te betalen om onbeperkt te kunnen beachvolleyballen. In een dergelijke enquête wordt snel positief geantwoord, dus dit is geen betrouwbare indicatie voor het toekomstig aantal gebruikers van de velden. De richtlijn van de NEVOBO zegt dat er rekening gehouden moet worden met ongeveer 31 gebruikers per beachvolleybalveld. Op basis van de enquête lijkt uitbreiding naar vijf velden relevant om aan de huidige behoefte te voldoen. Echter is de verwachting dat niet alle respondenten die interesse hebben daadwerkelijk gebruik gaan maken van de beachvolleybalvelden. Op korte termijn zijn de huidige vier velden dan ook voldoende om aan de behoefte te voldoen. Voornaamste reden hiervoor zijn de vele andere aantrekkelijke beachvolleybalverenigingen/ locaties in de omgeving en de nabije ligging van het strand, waar de sport momenteel al intensief wordt beoefend. Potentiële andere gebruikers, niet lid van VOLEVO, kunnen dus gebruik maken van veel andere faciliteiten. Daarnaast wordt er buiten de huidige leden om weinig aanwas verwacht.
Tenslotte wordt de richtlijn vanuit de bond, in vergelijking tot andere sporten, als ruim ervaren.
8 9
7
Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Indien de beachvelden ook intensief multifunctioneel ingezet worden voor bijvoorbeeld Beachsoccer, Beach Handball, Beachkorfbal, etc. is verdere uitbreiding gewenst. Op dat moment dient de (reeds mogelijke) uitbreiding naar vijf velden plaats te vinden. Daarnaast is het belangrijk, afhankelijk van de mate van multifunctioneel gebruik, te monitoren of verdere uitbreiding naar een zesde veld genoodzaakt is. Binnen de mogelijke uitbreidingen is het in ieder geval belangrijk om de mogelijkheden tot andere beachsporten (afmetingen en andere technische eisen) in ogenschouw te nemen.
8
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
3. Cricket Huidige capaciteitsbehoefte Momenteel is de Voorburgse Cricket Club (hierna te noemen als VCC) gevestigd op sportpark Westvliet. VCC beschikt over één ‘dedicated’ cricketveld dat zij te allen tijde kunnen gebruiken. Daarnaast kan de vereniging gebruik maken van vier voetbalvelden van V.V. Wilhelmus (gelijk aan twee cricketvelden). Een cricketwedstrijd kan namelijk op twee voetbalvelden met daartussen een pitch worden gespeeld. Een cricketseizoen loopt van midden april tot september. Het voetbalseizoen duurt gemiddeld van eind augustus/begin september tot eind mei. Het cricketseizoen en het voetbalseizoen zijn elkaar de afgelopen jaren steeds meer gaan overlappen. VCC heeft een binnenhal met vijf ‘lanes’. Hier kan enkel op worden getraind. Momenteel worden er gesprekken gevoerd om buiten de wedstrijd- en trainingstijden van de Voorburgse Rugby Club (VRC) ook gebruik te kunnen maken van het rugbyveld. Het rugbyseizoen stopt namelijk iets eerder, waardoor dit veld beter met het cricketseizoen te combineren valt. De volgende type teams zijn momenteel actief binnen VCC: Categorie Aantal teams Senioren mannen 6 Junioren
12
Dames Bedrijfscricket
1 2
Wedstrijddag 4 teams op zaterdag en 2 op zondag Spelen allen hun wedstrijden op zondag. Aanvullende wedstrijden op woensdag. Zaterdag Dinsdag/woensdag
Een cricketwedstrijd duurt zo`n 2,5 uur (junioren) tot 5 á 6 uur (senioren). Op een wedstrijddag kunnen er volgens de Koninklijke Nederlandse Cricket Bond (KNCB) gemiddeld 2 wedstrijden op een wedstrijdveld plaatsvinden. Bij jeugdteams is het vaak mogelijk 3 wedstrijden op één wedstrijddag te laten plaatsvinden. Op basis van de huidige wedstrijdplanning is sprake van de volgende capaciteitsbehoefte voor wedstrijden: Wedstrijddag
Aantal thuiswedstrijden* 1
Behoefte wedstrijdvelden
1
1
Zaterdag
Totaal aantal teams/wedstrijden 1 1 (+ aanvullende jeugdwedstrijden) 5
3
Zondag
14
7
2 3 (veel juniorenwedstrijden)
Dinsdag Woensdag
*Uitgaande van 50% thuis-uit verhouding (naar boven afgerond).
1
Uit het gesprek met de vereniging komt naar voren dat het huidige aantal wedstrijden lastig, maar met een goede organisatie, net in te plannen is. Enkele weekenden lukt het niet om alle wedstrijden in te plannen, op die momenten worden er één of meerdere wedstrijden genoodzaakt naar de vrijdag verplaatst.
9
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Waar het gaat over trainingen heeft VCC een trainingsplanning voor het winter- en zomerseizoen. In het zomerseizoen wordt er getraind van dinsdag tot en met vrijdag. Op de zondagochtend spelen de U7+U9 met omliggende verenigingen kleine wedstrijden (carrousel). Deze (informele) partijen zijn 6 tegen 6, waarbij er vier wedstrijden tegelijkertijd op een volledig cricketveld kunnen plaatsvinden. Geconcludeerd wordt dat op trainingsavonden de vereniging aan zijn maximale capaciteit zit. Er is enkel nog een uitwijkmogelijkheid naar de maandagavond. In het winterseizoen wordt er op dinsdag tot en met donderdag en op zondagochtend getraind. In het winterseizoen is er nog trainingsruimte over. Op dinsdag tot donderdag wordt er zo`n 2 tot 4 uur per avond getraind. Daarnaast zijn er nog uitwijkmogelijkheden naar maandag en vrijdag. Trainingsdag
Trainingstijden zomerseizoen
Trainingstijden winterseizoen
Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zondag
5,5 uur 6 uur 5,5 uur 3 uur 2 uur
2 uur 3 uur 4 uur /// 4 uur
Toekomstige capaciteitsbehoefte Hieronder worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het toekomstige aantal leden/gebruikers van cricketvoorzieningen in de Vlietzoom: Mate van Positief effect op aantal gebruikers Negatief effect op aantal gebruikers invloed + Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 - Er zijn relatief veel cricketverenigingen nieuwe woningen/ 40.000 inwoners 10. in de omgeving van VCC (onder andere Zuid Hollandse Cricket club, Haagsche + Naar verwachting vestigen zich 4.900 Cricket Club, DSV Concordia). kenniswerkers (expats) in de CID. Cricket heeft een aantrekkende werking op deze groep; 40 van de 100 jeugdleden van VCC zijn expat. Hoog
+ Ontwikkelgebied Binckhorst. Circa 10.000 nieuwe woningen/15.000 inwoners1. + VCC is een vitale vereniging. De vereniging heeft voldoende vrijwilligers om het potentieel aan nieuwe leden/teams te faciliteren.
Midden
10 11
+ Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 11.
- Veel nieuwe cricketverenigingen zijn initiatieven van groepen die volledig uit expats bestaan. De kans bestaat dat dit ook in de omgeving van VCC gebeurt. Het is onduidelijk of deze groep zich bij VCC of bij een andere vereniging aansluit. Ook bestaat de mogelijkheid dat er een nieuwe vereniging wordt
Integraal Huisvestingsplan (IHP) Sport 2022-2032. Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040.
10
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
+ De gemeente Leidschendam-Voorburg groeit van circa 78.000 inwoners (cijfers 2024) naar circa 80.300 inwoners in 2040 12. Een belangrijk deel van het ledenbestand van VCC is woonachtig in deze gemeente. + In de gemeenten LeidschendamVoorburg en Rijkswijk gaat relatief veel woningbouw in de omgeving van VCC plaatsvinden.
opgericht of elders de wens voor een cricketvoorziening ontstaat. - Afname leerlingenaantallen voortgezet onderwijs in stadsdelen LeidschenveenYpenburg en centrum (doelgroep cricket).
+ Positieve ontwikkeling in de ledenaantallen van VCC. In 2017 had de vereniging 203 leden. In 2023 bedraagt dit aantal 293. + VCC is (volgens de KNCB) een van de grootste en best presterende verenigingen in Nederland gezien met dito aantrekking op (potentiële) leden. + Cricket wordt landelijk populairder: er is 10% groei in het aantal jeugdteams en 15% groei in het aantal mannenteams in de lagere klassen. Verwacht wordt dat cricket de komende jaren blijft groeien. + Toename leerlingenaantallen voortgezet onderwijs in stadsdelen Laak en Haagse Hout (doelgroep cricket). + Aantal inwoners van de gemeente Rijswijk stijgt van circa 59.000 inwoners in 2024 naar circa 75.200 inwoners in 20403. Een deel van het ledenbestand van VCC is afkomstig uit deze gemeente. Laag
+ In de gebiedsontwikkeling ‘Zuidwest’ worden 10.000 woningen gebouwd. VCC heeft een relatief groot verzorgingsgebied. Het is aannemelijk dat er ook ledenaanwas vanuit dit ontwikkelgebied komt.
- Inwoneraantal stadsdeel LeidenveenYpenburg (gemeente Den Haag), waar een belangrijk deel van het verzorgingsgebied van VCC zich bevindt, daalt in 2030 met 1% ten opzichte van 20222.
VCC had in 2017 203 leden. Dit aantal is in de jaren daarna gestegen naar 293 in 2023. Op basis van bovengenoemde factoren is het reëel dat de vereniging groeit naar 400 leden. Met name de gebiedsontwikkeling/woningbouw in Den Haag (CID en Binckhorst) en Leidschendam-Voorburg, waar een belangrijk deel van het verzorgingsgebied van de vereniging ligt, zorgt voor een groei van het aantal leden.
12
CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking.
11
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Daarnaast is VCC een vitale vereniging. Door de aantrekkende werking van de vereniging in combinatie met de landelijke/regionale groei van het aantal jeugdteams wordt verwacht dat het aantal juniorenleden verder groeit. Op het gebied van de senioren wordt de groei met name bewerkstelligd door de komst van vele expats in de omgeving. In de gebiedsontwikkeling CID worden 4.900 expats verwacht. VCC zit met de huidige capaciteit krap. Door de groei van het aantal leden/teams zal de druk op de veldbezetting hoger worden, waardoor de voetbalvelden van VV Wilhelmus en het rugbyveld van VRC nog meer gebruikt dienen te worden. De verwachting is echter dat deze verenigingen (VV Wilhelmus en VRC) de velden ook hard nodig hebben. Gevolg hiervan is dat de mogelijkheid tot multifunctioneel gebruik kleiner wordt. Vanuit het oogpunt van cricket betekent dit dat er één extra veld benodigd is in de toekomst. Dit kan of een ‘dedicated’ cricketveld zijn, of twee voetbalvelden die samen met VV Wilhelmus worden bespeeld, waar VCC ook gedurende het voetbalseizoen gebruik van kan maken. Concreet betekent dit dat de vereniging in 2040 over twee cricketvelden moet beschikken die te allen tijde gebruikt kunnen worden. Daarnaast dient er multifunctioneel gebruik gemaakt te kunnen worden van het rugbyveld van VRC en de overige voetbalvelden van VV Wilhelmus, buiten het voetbalseizoen om.
12
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
4. Golf Huidige capaciteitsbehoefte De Haagse Golfvereniging Leeuwenbergh heeft 1.102 actieve leden (KNGF-)leden (peildatum 1 januari 2024), aangevuld met 400 geassocieerde leden met andere lidmaatschappen (o.a. supergolf) die wel gebruik maken van de baan, maar niet vallen onder de categorie ‘actieve clubleden’. Op dit moment is er een wachtlijst van circa 100 leden. De vereniging wil namelijk ruimte houden voor gasten en samenwerkingsvormen. De golfbaan heeft een oppervlakte van circa 45 hectare. Hiervan wordt circa twee derde voor de speelvelden en gebouwen gebruikt. 15 hectare is ingericht voor ‘vrije natuur’. De baan beschikt over 18holes. Daarnaast beschikt het over een verlichte en overdekte driving range, shortgame areas met een chippinggreen en een pitch area met oefenbunkers en een puttinggreen. Er is de afgelopen jaren flink geïnvesteerd in drainage. Hierdoor kan de golfbaan 363 dagen per jaar worden bespeeld. Binnen de vereniging zijn er een aantal zogenoemde ‘wedstrijd commissies’ actief. Deze hebben het volgende speelschema. Wedstrijd commissie Heren commissie Dames commissie Zomeravond commissie Senioren commissie Weekend commissie Business commissie Paragolf commissie Technische commissie Jeugd commissie Jeugd commissie (2) Ladder competitie Clubkampioenschappen
Speeldag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Zaterdag of zondag Laatste vrijdag v/d maand Donderdag Donderdag, vrijdag en zondag Zondag Vrijdag of zondag Op afspraak Op afspraak, weekend in juli en eind augustus
Periode van het jaar Jaar rond Jaar rond Half april tot eind augustus Jaar rond Jaar rond Jaar rond Jaar rond April tot mei Juli Jaar rond Mei tot oktober Mei tot september
Ook is de bezettingsgraad van de baan van 1 januari tot en met 4 november 2023 geanalyseerd. De golfbaan is dagelijks van zonsopkomst tot zonsondergang open. In de tabel hieronder wordt het totale aantal gebruikers van de golfbaan uiteengezet. Hierbij wordt gerekend met normgebruikers, wat gelijk staat aan een gebruiker die 18 holes speelt.
13
Holes 6-holes
Gebruikerscoëfficiënt 0,33
Aantal gebruikers 68
Aantal normgebruikers 23
9-holes 12-holes 18 holes
0,5 0,66 1
19.801 1.993 24.078
9.901 1.316 24.078
Totaal
///
45.940
35.318
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Op basis van bovenstaande wordt geconstateerd dat er in 308 dagen, 45.940 gebruikers de golfbaan hebben gespeeld. Omgerekend naar normgebruikers (personen 18-holes lopen) betreft dit aantal 35.318. De golfbaan is 363 dagen per jaar open. Echter is de baan in verband met toernooien/competities 15 dagen niet bespeelbaar voor leden. Dit betekent dat de baan 348 dagen is geopend voor de leden. Wanneer de totale behoefte in 308 dagen wordt omgerekend naar de volledige jaarlijkse capaciteit (348 dagen), betekent dit een totaal aantal gebruikers van 51.907 per jaar. Het aantal normgebruikers komt uit op een totaal van 39.905. Dit komt uit op 150 gebruikers/102 normgebruikers per dag. De maximale capaciteit per dag, per jaar betreft 8.124 normgebruikers. Op basis van 348 speeldagen voor leden is dit 54.219 normgebruikers per jaar. Op basis van het huidig aantal normgebruikers is de baanbezetting op jaarbasis 73,6%.
Toekomstige capaciteitsbehoefte Hieronder worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het toekomstig aantal leden/gebruikers van de golfaccommodatie in de Vlietzoom. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt tussen een hoge-, midden-, of lage mate van invloed: Mate van Positief effect op aantal gebruikers Negatief effect op aantal gebruikers invloed + Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 - Er zijn relatief veel golfverenigingen in woningen/ 40.000 inwoners 13. de omgeving (waaronder Golf Ockenburgh, Rijswijkse Golfclub, + Ontwikkelgebied Binckhorst. Groei van Golfclub Westerpark Burggolf circa 10.000 woningen/15.000 inwoners1. Zoetermeer, Golfbaan DSV Concordia Delft, Golfbaan Delfland, etc.). Hoog + Haagse Golfvereniging Leeuwenbergh is een vitale vereniging. De vereniging heeft 200 vrijwilligers en daarnaast de mogelijkheid om een aantal betaalde krachten in dienst te nemen. Dit biedt daadkracht om het potentieel aan nieuwe leden te faciliteren. + Percentage inwoners dat lid is van de - Het percentage inwoners van de NGF in de gemeente Leidschendamgemeente Den Haag, dat lid is van de Voorburg (4,5%) ligt 2,0% hoger dan het NGF (2,4%) ligt 0,1% lager ten opzichte landelijke gemiddelde 2,5%) In Rijswijk ligt van het landelijke gemiddelde (2,5%)3. Van de nieuwe inwoners is het aantal dit percentage 0,2% hoger 14.
+ In de gemeente Leidschendam-Voorburg inwoners dat wil gaan golfen wellicht en Rijkswijk gaat relatief veel woningbouw lager dan landelijk gemiddeld het geval is. in de omgeving van de golfvereniging plaatsvinden. Midden + Golf is de afgelopen jaren, mede door corona, flink gegroeid. In 2022 een groei van 16% ten opzichte van 2017. In de regio Den Haag is het aantal golfers gestegen van 79.745 in 2017 naar 93.731 in 2023.
Integraal Huisvestingsplan (IHP) Sport 2022-2032. 14 Sport en bewegen in cijfers: sportbondleden per gemeente. 13
14
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
+ Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 15. + De vereniging zet actief in op ‘Virtual ‘Golf (trend). Deze trend is niet overal even populair. Wel is het een verbreding van het huidige aanbod. Virtual Golf heeft vooral een aantrekkende werking op de doelgroep jongeren. Een groep die golf (over het algemeen) minder goed weet te bereiken. +Aantal inwoners van de gemeente Rijswijk stijgt van circa 59.000 inwoners in 2024 naar circa 75.200 inwoners in 2040 16. + De gemeente Leidschendam-Voorburg groeit van circa 78.000 inwoners in 2024 naar circa 80.300 inwoners in 20404.
- Inwoneraantal stadsdeel Leidschenveen-Ypenburg (gemeente Den Haag), waar een deel van het verzorgingsgebied van de vereniging zich bevindt, daalt in 2030 met 1% ten opzichte van 20223.
+ Het ledenaantal van de Haagse Golfvereniging Leeuwenbergh laat de afgelopen jaren een positieve trend (groei) zien. Laag
+ De Haagse Golfvereniging Leeuwenbergh heeft een breed verzorgingsgebied en richt zich op een brede doelgroep. + Mogelijkheden tot multifunctioneel gebruik (wandel- en fietsroutes); inwoners komen op een laagdrempelige manier in contact met golf. + De bevolking in de gemeente Den Haag gaat vergrijzen richting 2040 (toename grijze druk en afname groen druk)3. Binnen deze doelgroep is golf populair.
De Haagse Golfvereniging Leeuwenbergh heeft per 1 januari 2024 1.102 spelende leden, aangevuld met 400 ‘overige’ gebruikers. In totaal circa 1.500 golfers. Op dit moment is er een wachtlijst van circa 100 potentiële (senioren)golfers. Het ledenaantal is de afgelopen jaren flink gestegen. In 2020 waren er 924 spelende leden aangesloten bij de vereniging. De golfvereniging heeft een relatief groot verzorgingsgebied; een aanzienlijk deel van de leden is afkomstig uit de gemeenten Den Haag, Leidschendam-Voorburg en Rijswijk.
15 16
Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking.
15
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Gemeenten Den Haag
Inwoneraantal 2024 17 566.221
Inwoneraantal 2040
Leidschendam-Voorburg
78.229
80.300 19
Rijswijk
59.642
75.2007
Totaal
704.092
790.500
635.000 18
Per 1 januari 2024 zijn er 1.500 golfers (1.100 leden en 400 ‘overige gebruikers’) bij de Haagse Golfvereniging Leeuwenbergh actief. Dit betreft 0,21% van het totaal aantal inwoners. Indien je dit percentage toespitst op het toekomstig inwoneraantal (2040) van de drie gemeenten, betekent dit een stijging van het aantal golfers naar circa 1.685. Echter is de verwachting dat de groei van het aantal golfers bij de vereniging groeit richting de 1.800 golfers. Deze extra groei wordt bewerkstelligd door de volgende factoren: Golf wordt steeds populairder en kan tot een latere leeftijd gespeeld worden; meer instroom dan uitstroom. Opkomst en actieve inzet op ‘Virtual ‘Golf. Deze nieuwe vorm van golf heeft een aantrekkende werking, in het bijzonder op de doelgroep jongeren. Haagse Golfvereniging Leeuwenbergh is een vitale vereniging met breed verzorgingsgebied. De vereniging heeft 200 vrijwilligers en daarnaast de mogelijkheid om een aantal betaalde krachten in dienst te nemen. Dit biedt daadkracht om het potentieel aan nieuwe leden te faciliteren. Op basis van de huidige bezettingsgraad van 73,6% wordt geconstateerd dat de huidige accommodatie voldoende ruimte biedt om aan de toekomstige behoefte te voldoen. Op piekmomenten kan er wel sprake zijn van krapte. Verder wordt geadviseerd de golfbaan multifunctioneel in te zetten.
Niet in de vorm van de aanleg van speelvelden op de baan, maar wel door breder gebruik van het groen. Denk aan het bieden van ruimte aan yoga, frisbee, boksles en bootcamptraining. Dit zijn sporten die niet (veel) meer nodig hebben dan een aantal vierkante meter open ruimte.
CBS: Inwoners per gemeente. Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. 19 CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. 17 18
16
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
5. Handbal Huidige capaciteitsbehoefte Handbalvereniging ERIDOS-HIOS-COMBINATIE (hierna te noemen Handbalvereniging EHC) beschikt over twee geasfalteerde velden, waarvan er één door middel van een ballonhal is overdekt. Deze heeft de vereniging met hulp van de circa 240 leden zelfstandig gefinancierd. De vereniging biedt nog geen Beach Handball aan. Hier willen zij wel graag mee starten. Momenteel zijn de eerste gesprekken met VOLEVO hierover gevoerd. Binnen Handbalvereniging EHC zijn 17 reguliere teams actief: Categorie Senioren heren Senioren dames Senioren dames Jeugd A jongens Jeugd B jongens Jeugd B meisjes Jeugd C jongens Jeugd C meisjes Jeugd D gemengd Jeugd E gemengd Jeugd F gemengd Recreanten dames en heren
Aantal teams
Type handbal
Wedstrijddag
Wedstrijdduur
Gebruikerscoëfficiënt
2
Zaalhandbal
Zaterdag
2 x 30 minuten
1,0
1
Zaalhandbal
Zaterdag
2 x 30 minuten
1,0
Zondag
2 x 30 minuten
1,0
Zondag
2 x 30 minuten
1,0
Zondag
2 x 25 minuten
1,0
Zondag
2 x 25 minuten
1,0
Zondag
2 x 25 minuten
1,0
Zondag
2 x 25 minuten
1,0
Zondag
2 x 20 minuten
1,0
Zondag
2 x 20 minuten
1,0
Zondag
1 x 15 minuten
0,5
Zondag
2 x 30 minuten
1,0
1 1 1 1 1 1 2 2 2 2
Zaal- en veldhandbal Zaal- en veldhandbal Zaal- en veldhandbal Zaal- en veldhandbal Zaal- en veldhandbal Zaal- en veldhandbal Zaal- en veldhandbal Zaal- en veldhandbal Zaal- en veldhandbal Zaalhandbal
Eén wedstrijdveld kan op een wedstrijddag 10 normteams faciliteren. Op basis van het huidig aantal teams is er op zaterdag 0,30 (afgerond 1) veld benodigd. Op zondag bedraagt het benodigd aantal velden 1,3 (afgerond 2). Geconstateerd wordt dat er voldoende velden zijn om aan de wedstrijdbehoefte te voldoen. Er wordt van maandag tot en met vrijdag getraind. In de volgende tabel wordt weergegeven hoeveel uur er per avond wordt getraind.
17
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Trainingsdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag
Totale trainingstijd twee velden 4,5 uur 6 uur 6,25 uur 5,5 uur 4 uur
Benodigde trainingstijd per veld 2,25 uur 3 uur 3,13 uur 2,75 uur 2 uur
Op basis van bovenstaande wordt geconstateerd dat de trainingsruimte gevuld is, maar er met twee trainingsvelden nog ruimte is voor uitbreiding.
Toekomstige capaciteitsbehoefte Hieronder worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het toekomstig aantal leden/gebruikers van de handbalfaciliteiten in de Vlietzoom: Mate van invloed
Hoog
Positief effect op aantal gebruikers
Negatief effect op aantal gebruikers
+ De gemeente Leidschendam-Voorburg groeit van circa 78.000 inwoners (cijfers 2024) naar circa 80.300 inwoners in 2040 20. Een belangrijk deel van het ledenbestand is woonachtig in deze gemeente.
- Diverse handbalverenigingen gelegen in de omgeving; Hercules Handbal, SOSKwieksport Handbal Vereniging, VELO Handbal en Handbalvereniging WHC Den Haag.
+ In de gemeente Leidschendam-Voorburg gaat relatief veel woningbouw in de omgeving van de vereniging plaatsvinden. + Handbalvereniging EHC is een vitale vereniging, met een hoog ‘familiegevoel’, waardoor aanwas van jeugd plaats blijft plaatsvinden. De vereniging heeft voldoende vrijwilligers om het potentieel aan nieuwe leden/teams te faciliteren. + Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 21.
Midden
+ Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 woningen/ 40.000 inwoners 22. + Ontwikkelgebied Binckhorst. Groei van circa 10.000 woningen/15.000 inwoners3. + Toename leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Laak en Haagse Hout (doelgroep handbal).
- De behoefte naar traditioneel handbal zwakt landelijk licht af. In het westen is dit echter minder het geval dan in andere delen van het land. - Inwoneraantal stadsdeel Leidschenveen-Ypenburg (gemeente Den Haag), waar een belangrijk deel van het verzorgingsgebied van de vereniging zich bevindt, daalt in 2030 met 1% ten opzichte van 20222.
CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. 22 Integraal Huisvestingsplan (IHP) -Sport 2022-2032. 20 21
18
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Laag
+ De vereniging heeft een aantrekkende werking op de jeugd. Mede doordat de kinderopvang overdag de accommodatie van EHC gebruikt, komen kinderen op een laagdrempelige manier in contact met de sport.
- Afname leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Leidschenveen-Ypenburg en centrum (doelgroep handbal).
+ Opkomst en eventuele mogelijkheden tot faciliteren Beach Handball. Dit type sport blijft echter in het westen wat achter ten opzichte van de rest van Nederland.
- Tot op heden geen mogelijkheid tot Beach Handball. Kan op termijn eventueel ledenverloop veroorzaken naar andere verenigingen die dit wel aanbieden.
+ Inzet op professionaliseringsslag; kwaliteitsimpuls aan trainers. Kwalitatief goede trainers trekken (jeugd)leden aan.
Handbalvereniging EHC heeft in het seizoen 2023/2024 240 actieve (KNHB-)leden. Over de afgelopen vijf jaar laat het ledenaantal een stabilisatie/lichte daling zien. De verwachting is dat het ledenaantal (licht) groeit naar circa 280 leden. Het overgrote deel van de leden is woonachtig in Leidschendam-Voorburg en Leidschenveen-Ypenburg. De groei zal voornamelijk bewerkstelligd worden door nieuwe leden uit Leidschendam-Voorburg. Deze gemeente groeit richting 2040 namelijk met circa 2.300 inwoners, mede door veel woningbouw in de nabije omgeving van de vereniging. Vanuit Den Haag worden er weinig nieuwe leden verwacht. Het inwoneraantal van LeidschenveenYpenburg daalt met 1% richting 2030. Daarnaast is handbal(vereniging) (EHC) een echte familiesport/vereniging. Zij hebben hiermee grotendeels een ander verzorgingsgebied dan de gebiedsontwikkelingen die plaatsvinden CID en Binckhorst. Beach Handball biedt wel perspectief voor ‘groei’. Maar de verwachting is dat met name de reguliere handballers hier gebruik van maken. Wat wel een ledenaanwas kan veroorzaken zijn leden van andere handbalverenigingen die geen Beach Handball aanbieden, maar door het vernieuwde aanbod van Handbalvereniging EHC aangetrokken worden tot de vereniging. Handbalvereniging EHC denkt zelf flink te kunnen groeien. Maar uit onderzoek wordt geen directe aanleiding gezien voor een sterke groei.
Traditioneel handbal laat landelijk namelijk een terugloop zien. Daarentegen is dit in het westen minder dan in andere delen van het land terug te zien. Met de huidige capaciteit kan de vereniging op het zaterdag doorgroeien met 17 normteams. Op zondag betreft de mogelijke groei 7 normteams. Ondanks er op het gebied van handbal geen dringende noodzaak voor extra capaciteit wordt voorzien, is het wel relevant de mogelijkheden tot multifunctioneel gebruik van een binnenveld te onderzoeken. Hiermee wordt er een extra ballonhal/sporthal bedoeld die zowel voor handbal, zaalhockey, korfbal en andere mogelijke sporten kan worden gebruikt.
19
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
6. Hockey Er zijn op dit moment geen hockeyverenigingen binnen de Vlietzoom. Wel zijn de drie meest dichtbij gelegen verenigingen meegenomen in de analyse voor de huidige behoefte: de Rijkswijksche Hockey Club (RHC), Hockeyclub Ypenburg en V.M.H.C. Cartouche. Omdat hockey landelijk gezien een grote sport is, is er gekeken naar de toekomstige capaciteitsbehoefte en de mogelijke capaciteitsbehoefte in de Vlietzoom.
Huidige capaciteitsbehoefte Er is in overleg met de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (hierna te noemen als KNHB) gekeken naar het aantal teams dat op de genoemde velden kan deelnemen aan wedstrijden, rekening houdend met de verschillende wedstrijddagen. Uitgangspunt van de KNHB is dat er op een wedstrijddag 7 normwedstrijden op een zandveld kunnen plaatsvinden. In verband met het tussentijds sproeien kan er op een waterveld 1 'normwedstrijd' minder worden ingepland.
Rijswijksche Hockey Club
De Rijswijksche Hockey Club (hierna te noemen als RHC) beschikt over 4 watervelden. In onderstaande schema wordt de beschikbare capaciteit uiteengezet.
Type veld
Aantal velden
Maximaal aantal normwedstrijden per wedstrijddag
Capaciteit 'normwedstrijden' per wedstrijddag
Ruimte voor normteams per wedstrijddag*
Zandveld
0
7
0
0
Waterveld
4
6
24
40
Totaal
4
///
24
40
*Uitgangspunt (KNHB): 60/40% thuis/uit verhouding RHC bestaat uit 65 teams (cijfers seizoen 2022-2023). Hiervan spelen er 52 teams hun wedstrijden op zaterdag en 13 op de zondag. Hieronder wordt de behoefte per wedstrijddag weergegeven:
Teamgrootte
Aantal normteam per team
Aantal teams zaterdag
Aantal normteams zaterdag
Aantal teams zondag
Aantal normteams zondag
11- tal teams
1,0
26
26
13
13
8- tal teams
8 20
4
0
0
6- tal teams
0,5 0,25
5
0
0
Totaal
///
52
35
13
13
Geconstateerd wordt dat de behoefte op zaterdag bestaat uit 35 normteams. De huidige accommodatie biedt ruimte voor 40 normteams. Op basis hiervan wordt de conclusie getrokken dat RHC met 5 elftal/normteams kan groeien wil de maximale capaciteit op zaterdag bereikt worden. Dit kunnen bijvoorbeeld ook 16 elftallen zijn die op een half veld spelen.
20
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Voor zondag geldt dat er 13 (volwaardige) elftallen hun wedstrijden spelen. Dit betekent dat de vereniging met 27 volwaardige elftallen kan groeien. Op basis van bovenstaande wordt geconcludeerd dat de vereniging op zaterdag dicht tegen de maximale capaciteit aanzit. Op zondag voldoet de capaciteit meer dan voldoende. Op het gebied van trainingen is er geen uitgebreide analyse gemaakt. Uitgangspunt van de KNHB is dat er op het gebied van trainingscapaciteit geen problemen ontstaan als er voldoende capaciteit is voor wedstrijden. Zaterdag
Zondag
Wekelijks beschikbare capaciteit normteams
40
40
Wekelijks benodigd bruto
35
13
Ruimte voor extra normteams
5
27
V.M.H.C. Cartouche
V.M.H.C. Cartouche (hierna te noemen als Cartouche) beschikt over 3 watervelden en 2 zandvelden. Cartouche bestaat uit 122 teams (cijfers seizoen 2022-2023). Hiervan spelen er 94 teams hun wedstrijden op zaterdag en 28 op de zondag. De vereniging heeft ruim 2.040 leden. Door een gebrek aan capaciteit heeft deze vereniging al jaren een ledenstop/wachtlijst. Op zaterdag zijn er volgens de normen van de KNHB te weinig velden voor het aantal teams die op deze dag hun wedstrijden spelen. Op zondag is er wel nog ruimte voor 25 normteams. Hockeyclub Ypenburg
Hockeyclub Ypenburg beschikt over 2 watervelden en 1 zandveld. De vereniging bestaat uit 62 teams (cijfers seizoen 2022-2023). Hiervan spelen er 50 teams hun wedstrijden op zaterdag en 12 op de zondag. Door een gebrek aan capaciteit heeft deze vereniging een ledenstop/wachtlijst. Op zaterdag zijn er volgens de normen van de KNHB te weinig velden voor het aantal teams die op deze dag hun wedstrijden spelen. Op zondag is er wel nog ruimte voor 19 normteams.
Algemeen/vervolg
Naast bovenstaande verenigingen zijn er nog meer hockeyverenigingen in de regio Den Haag, Leidschendam-Voorburg en Rijswijk. Op basis van de gesprekken met de KNHB zijn er veel sterke verenigingen in deze regio. Veel van deze verenigingen zitten tegen hun maximale capaciteit aan, wat resulteert in een ledenstop/wachtlijst. Op dit moment is er nog geen hockeyvereniging in de Vlietzoom gevestigd. Vanwege de ligging, in combinatie met de omliggende verenigingen (zie bijlage) met een ledenstop, is het interessant om de mogelijkheden tot het aanbieden van hockey in de Vlietzoom te onderzoeken.
Toekomstige capaciteitsbehoefte Hierna worden verschillende factoren uiteengezet die een positief/negatief effect hebben op het potentieel aantal leden/gebruikers van hockey in de Vlietzoom:
21
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Mate van invloed
Hoog
Positief effect op aantal gebruikers
Negatief effect op aantal gebruikers
+ Andere hockeyverenigingen in de regio hebben veelal een ledenstop/wachtlijst.
- Landelijk wordt hockey minder populair; aantal leden dat bij de KNHB is aangesloten is in 2022 met 9% gedaald ten opzichte van 2017 24.
+ Het percentage inwoners van de gemeente Leidschendam-Voorburg, dat lid is van de KNHB (3,1%) ligt 1,8% hoger dan het landelijke gemiddelde (1,3%) 23. De gemeente Den Haag ligt 0,1% boven het landelijk gemiddelde. Van de nieuwe inwoners is het percentage inwoners dat wil gaan hockeyen naar verwachting hoger dan landelijk gemiddeld het geval is. + Ontwikkelgebied CID; circa 20.000 woningen/ 40.000 inwoners 25. +Naar verwachting vestigen zich 4.900 kenniswerkers (expats) in de CID. Hockey heeft een aantrekkende werking op deze groep3.
- Afname leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Leidschenveen-Ypenburg en centrum (doelgroep hockey).
+ Ontwikkelgebied Binckhorst. Groei van circa 10.000 woningen/15.000 inwoners3.
Midden
+ Inwoneraantal gemeente Den Haag stijgt van circa 563.000 inwoners (cijfers 2023) naar 630.000 tot 640.000 inwoners in 2040 26. + De gemeente Leidschendam-Voorburg groeit van circa 78.000 inwoners (cijfers 2024) naar circa 80.300 inwoners in 2040 27.
+ In de gemeente Leidschendam-Voorburg gaat relatief veel woningbouw in de omgeving van de Vlietzoom plaatsvinden. + Toename leerlingenaantallen primair en voortgezet onderwijs in stadsdelen Laak en Haagse Hout (doelgroep hockey).
Laag
- RHC heeft nog ruimte om nieuwe leden aan te nemen. Hierdoor wordt er weinig ledenaanwas uit Rijswijk verwacht.
Sport en bewegen in cijfers: sportbondleden per gemeente. NOC*NSF, zo sport Nederland 2022. 25 Integraal Huisvestingsplan (IHP). Sport 2022-2032. 26 Bevolkingsprognose Den Haag, 2023-2040. 27 CBS Statline Regionale prognose 2023-2050 bevolking. 23 24
22
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
Conclusie Hockey is populair in de gemeente Leidschendam-Voorburg. 3,1% van de inwoners is lid van de KNHB (landelijk 1,3%). Op basis van een inwoneraantal van 78.229 (cijfers 2024 28) zijn dit in totaal 2.424 hockeyers. De enige vereniging in de gemeente is Cartouche. Deze vereniging heeft zo`n 2.040 leden. Dit betekent dat er minimaal 400 hockeyers in de gemeente Leidschendam-Voorburg zijn die niet binnen de eigen gemeente kunnen hockeyen. Minimaal, omdat Cartouche vanwege zijn omvang ongetwijfeld ook leden van buiten de gemeente Leidschendam-Voorburg heeft of aantrekt. Bovendien hebben Cartouche en Hockeyclub Ypenburg op dit moment een ledenstop/wachtlijst. Dit betekent dat potentiële hockeyers in de gemeente Leidschendam-Voorburg zich naar verwachting aansluiten bij Rijswijksche Hockey Club, Hockey Club Den Haag of Hockey Club HDM. Deze verenigingen liggen relatief ver van de gemeente Leidschendam-Voorburg. Indien er een hockeyvereniging wordt opgericht in de Vlietzoom wordt er dan ook veel ledenaanwas vanuit Leidschendam-Voorburg verwacht. De Vlietzoom heeft namelijk een aantrekkelijkere ligging dan bovenstaande verenigingen. Daarnaast zijn er nog inwoners die nu geen lid zijn van de KNHB (door een gebrek aan aanbod), maar door de oprichting van een nieuwe vereniging in de omgeving, wel beginnen met hockeyen.
Ook valt te zien dat de Vlietzoom voor de potentiële nieuwe hockeyers van de Binckhorst en CID goed is gelegen. Andere opties voor de nieuwe inwoners zijn Hockeyclub Den Haag of eventueel Hockeyclub Wateringse Veld. Bovendien worden er binnen de nieuwe inwoners van deze gebiedsontwikkelingen circa 4.900 expats. Hockey heeft een aantrekkende werking op deze groep. Wanneer het huidig percentage inwoners van de gemeente Den Haag dat hockeyt (1,4%) wordt toegepast op het aantal inwoners dat zich in de CID en Binckhorst gaan vestigen (55.000), betekent dit 770 potentiële hockeyers voor de Vlietzoom. Los hiervan staan het aantal inwoners dat nu lid is van een hockeyvereniging in Den Haag, Rijswijk of Leidschandam-Voorburg, maar eventueel een overstap maakt naar een nieuwe vereniging die dichterbij is gelegen (zoals in de Vlietzoom). Op basis van bovenstaande wordt de aanname gedaan dat er vanuit de gemeente LeidschendamVoorburg een potentieel aan 400-500 hockeyers is. Vanuit de gemeente Den Haag wordt er voor de Vlietzoom een aanwas van zo`n 600 tot 700 hockeyers verwacht. In totaal zo`n 1.000 tot 1.200 hockeyers. Kijkend naar een soortgelijke club zoals de Rijswijksche Hockey Club met circa 1.100 leden, betekent dat er in de Vlietzoom voor vier hockeyvelden ruimte moet worden gereserveerd.
Met deze vier velden is er in de praktijk op zaterdag nog ruimte voor circa 5 normteams en op zondag voor circa 27 normteams. Afhankelijk van de verdeling zaterdag-zondag teams en aanleg van watervelden. Door middel van de aanleg van vier velden is er nog ruimte om op zaterdag uit te breiden. Op zondag is er meer dan voldoende capaciteit om nog verder door te groeien.
28
CBS: Inwoners per gemeente.
23
KYBYS | Capaciteitsbehoefte sport in de Vlietzoom
7. Honk- en softbal Huidige capaciteitsbehoefte Honk- en Softbalvereniging Catch bestaat uit elf teams. Twee van deze teams spelen hun wedstrijden op vrijdag, zes op zaterdag en drie op zondag. De vereniging beschikt over één natuurgras honkbalveld en één natuurgras softbalveld. Daarnaast is er een slagkooi aanwezig. De velden zijn tegendraads gelegen. In de praktijk is het bij de onder 21- en seniorenteams niet mogelijk om twee wedstrijden tegelijkertijd te spelen. Dit is bij zes van de elf teams het geval. Teamnaam