CConstaterende datDen Haag
Koppel je AI →
Document · PDF

RIS316357 bijlage 2 Bestuursplan

Commissie Samenleving 2 november 2023, gemeente Den HaagBij agendapunt: Onderwijsdebat20.649 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

Privacy / gegevensbescherming

In onze scholen en op het bestuurskantoor gaat een grote hoeveelheid informatie om, zo ook veel persoonsgegevens van leerlingen, ouders, medewerkers en andere betrokkenen. Naast de eigen plicht/wens om hier uiterst zorgvuldig mee om te gaan, is ook sprake van een streng handhavingsregime bij overtredingen van de AVG regelgeving, leidend tot hoge boetes. Naast de zorg voor persoonsgegevens vraagt de opslag, het beheer en de verstrekking van gegevens binnen de organisatie in algemene zin om aandacht. Een logische, voor iedereen herkenbare vindplaats van informatie bevordert interne processen, het formuleren van beleid en een tijdige en correcte afhandeling van verzoeken in het kader van de Wet open overheid. Om de informatie te beschermen (en aan de regelgeving te voldoen) wordt er risicogericht gewerkt. De stroomversnelling waarmee we zijn gaan digitaliseren sinds de coronacrisis heeft geleid tot meer digitale applicaties. Deze ontwikkeling vergroot ook het risico op schendingen van de privacy en datalekken. Om dit risico te beheersen scherpt De Haagse Scholen haar ICT (beveiligings-)beleid aan middels diverse maatregelen, en worden onderdelen van het ICT beheer gecentraliseerd in de komende periode. De technische aspecten van de informatiebeveiliging raken daarmee in hogere mate ‘in control’. Gedragsaspecten vormen het belangrijkste restrisico.

Er wordt extra en blijvend ingezet op bewustwording van medewerkers op de scholen van de risico’s. -

Cyberhack/ ransomware

Het aantal incidenten waarbij hackers onbevoegd toegang krijgen tot (een deel van) het netwerk van organisaties stijgt. Netwerken, applicaties of websites worden steeds vaker stilgelegd door ransomware. Ook in het onderwijs zijn de eerste gevallen bekend. Als dit plaatsvindt bij De Haagse Scholen kan dit leiden tot mogelijke stilstand van processen (tot systemen veilig zijn verklaard), de reputatie van De Haagse Scholen leidt schade en er kan noodzaak zijn tot het betalen van losgeld. Deze trend maakt het noodzakelijk om de beveiliging van het ICT landschap te intensiveren, zie ook het voorgaande risico. -

Nieuwbouw en renovatie

Bouwprojecten zijn een van de grootste financiële risico’s voor De Haagse Scholen vanwege hun omvang en complexe, slecht beheersbare omgeving met diverse actoren die vaak tegenstrijdige belangen nastreven. Bij veel projecten zijn (langdurige) juridische procedures het geval, die een vertragend en kostprijsverhogend effect hebben. Daarbij zijn de vergoedingen die de gemeente biedt voor nieuwbouw- en renovatieprojecten vaak niet dekkend voor de prijzen die op de bouwmarkt gebruikelijk zijn.

45

De Wet Primair Onderwijs verbiedt het schoolbesturen om Rijksmiddelen te investeren in nieuwbouw. Als openbaar onderwijsinstelling, in tegenstelling tot veel katholieke en christelijke schoolbesturen, beschikt de stichting ook niet over een privaat eigen vermogen ter dekking van risico’s. Wel is toegestaan om met Rijksmiddelen te investeren in verduurzaming van de huisvesting. Het Rijk werkt aan versoepeling van het juridische kader, waardoor bijdragen met Rijksmiddelen verruimd kunnen worden. Projecten waarin De Haagse Scholen optreedt als bouwheer gaan daarmee gepaard met aanzienlijk financieel risico. Dit risico wordt nog vergroot doordat mogelijke constructiefouten in het ontwerp voor rekening en risico van de bouwheer zijn. In paragraaf xxxx staan de projecten opgenomen die in de komende jaren op de agenda van het gemeentelijke Integraal Huisvestings Plan (IHP) staan. Gekoppeld aan het projectmanagement worden de afzonderlijke projecten gemonitord middels projectrapportages.

46

Bijlage I

Bestuursformatieplan 2023/2024

In dit Bestuursformatieplan is cijfermatige informatie weergegeven over de samenstelling van het personeelsbestand van De Haagse Scholen conform de eisen in de CAO Primair Onderwijs. Conform deze CAO PO vormt het bestuursformatieplan het kader waarbinnen de werkverdelingsplannen van de scholen worden opgesteld. De cijfers in dit plan zijn samengesteld op basis van de meest actuele inzichten en verwachtingen eind 2022. De trends en ontwikkelingen in de maatschappij hebben hun weerslag op de formatie binnen het bestuur. Deze cijfers zijn dan ook in samenhang te lezen met hoofdstuk 4, het meerjarenformatiebeleid. Veranderende omstandigheden kunnen echter vragen om andere keuzes. Daarmee is dit Bestuursformatieplan indicatief van aard. Afwijkingen door de schoolleiding zijn toegestaan, mits ze niet nadelig zijn voor het financieel resultaat zoals vastgesteld in de schoolbegroting dat mede op deze cijfers is gebaseerd. In de tabel wordt in de laatste kolom de verhouding tussen het onderwijzend personeel (OP) en het aantal leerlingen (LLN) verantwoord. Het OP bevat meer medewerkers dan alleen groepsleerkrachten. Deel van de OP formatie wordt specialistisch ingezet, bijvoorbeeld als vakleerkracht of intern begeleider. Ook deze krachten verzorgen in het primaire proces onderwijs aan leerlingen en worden dan ook meegenomen in de verhouding.

Verschillen in de verhouding zijn verklaarbaar door: -

SBO en (V)SO scholen hebben meer begeleiding (kleinere groepen, meer ondersteuning) dan reguliere basisscholen.

-

Scholen met een hoog schoolgewicht (onderwijsachterstandsscore) beschikken over meer formatie (ontvangen ook de bekostiging daarvoor). Dit geldt voor onderwijsachterstandsbekostiging, maar ook voor NPO bekostiging en gemeentelijke subsidies.

-

Een deel van de scholen dat participeert in het (aflopende) gemeentelijke ‘leerkansenprofiel’ programma gericht op verkleining van kansenongelijkheid (met behulp van extra lestijd), heeft extra, gesubsidieerd personeel in dienst.

-

In grotere scholen kunnen groepen efficiënter ingedeeld worden en is naar verhouding minder overhead nodig. Kleine scholen beschikken doorgaans over een minder gunstige verhouding, evenals scholen met een nevenvestiging of dislocatie.

Om enigszins recht te doen aan de verschillen tussen de scholen wordt hieronder het bestuursformatieplan weergegeven per schooltype. In de kolom LLN/OP staat de verhouding weergegeven van het gemiddeld aantal leerlingen per fte Onderwijzend personeel. Op het totaal van De Haagse Scholen is deze ratio begroot op 16,4 leerlingen per fte OP voor schooljaar 2023/2024 (februari 2024). In februari 2023 bedroeg deze ratio 16,8 (excl obs Ypenburg). De afname hangt samen met een beoogde stijging van het aantal leerkrachten. Of deze gewenste formatiegroei ook gerealiseerd kan worden hangt af van het succes van wervingsinspanningen, mede gericht op zij-instromers.

47

Tabel: Formatieplan en geraamde leerlingen (februari 2024) Scholen met schoolweging tm 28 Brin

Naam

17PY

Galvanischool

LLN 470

27,7

23,0

20,4

21,6

17JE

Valkenbos

320

20,9

16,7

19,2

18,4

17EU

Archipel

220

15,1

7,6

29,1

31,1

19NN

Houtrust

255

15,5

11,6

22,0

20,0

19LY

Annie M.G. Schmidtschool

625

35,8

27,7

22,6

23,4

19LI

De Zonnebloem

455

30,0

21,9

20,8

20,2

17MR

OBS Benoordenhout

220

14,2

10,9

20,1

19,8

19TO

Het Volle Leven

619

38,8

26,6

23,3

23,2

17MC

Bohemen Kijkduin

449

27,9

23,5

19,1

18,2

18AR

Maria Montessorischool

570

36,2

26,1

21,8

21,1

19SI

De La reyschool

440

31,4

22,1

19,9

16,8

26PJ

Waterland

240

18,2

10,4

23,0

24,7

4883

311,5

228,0

21,4

20,5

Totaal

FTE

FTE OP

LLN/OP

LLN/OP 2023

Scholen met schoolweging 29 tm 35 Brin 27VA

Naam PCA

26AX 19YS

LLN

FTE

FTE OP LLN/OP 17,3 21,4

LLN/OP 2023 21,0

370

25,2

De Vijver De Vlierboom

390 220

28,5 14,8

23,0 11,3

17,0 19,5

19,4 18,1

26PP 17FE

De Notenkraker Helen Parkhurst

205 355

15,9 25,8

9,4 16,4

21,8 21,7

20,8 22,1

19NT 17EK

De Drentse Hoek De Kleine Keizer

223 300

19,0 27,5

10,5 14,8

21,2 20,3

19,0 24,1

17FV 19YX

Dr. Willem Drees De Leeuwerikhoeve

310 235

25,6 18,5

11,9 13,3

26,1 17,7

27,5 17,6

17NQ 17FN

P.C. Hooftschool De Spoorzoeker

256 190

24,0 13,6

15,0 8,8

17,1 21,6

17,0 21,0

3054

238,4

151,5

20,2

20,9

Totaal

48

Tabel: Formatieplan en geraamde leerlingen (februari 2024) Scholen met schoolweging 35 tm 37 Brin

Naam

LLN

19NQ

De Gelderlandschool

265

26,4

15,0

17,7

21,0

19MU

OBS Max Velthuijs

158

12,3

8,2

19,3

19,6

19MP

De Kameleon

191

16,0

8,8

21,7

26,2

19MH

De Klimop

210

23,1

13,5

15,6

17,9

19OQ

De Springbok

420

52,0

32,5

12,9

12,7

19XU

De Tweemaster

99

11,7

5,6

17,7

19,8

19VB

De Wissel

398

34,7

25,8

15,4

15,5

19UK

Jan Ligthartschool

270

25,7

21,7

12,5

13,5

19QD

OBS De Kleine Wereld

340

36,2

19,2

17,8

20,2

18PQ

Anne Frank

559

52,5

31,7

17,6

18,0

19NW

Van Ostadeschool

410

37,0

22,4

18,3

18,3

3320

327,6

204,3

16,2

17,1

Totaal

FTE

FTE OP

LLN/OP

LLN/OP 2023

Scholen met schoolweging > 38 Brin

Naam

19OC

Prins Willem Alexander

350

34,2

24,4

14,3

15,8

19MZ

Houtwijk

265

23,8

17,3

15,3

17,1

19NZ

Erasmus

360

29,9

19,0

18,9

29,0

19ZJ

Zuidwal

260

24,2

19,2

13,5

16,4

19ZF

Prinses Marijke

315

34,3

23,3

13,5

13,1

17PJ

Startpunt International

200

21,2

17,7

11,3

10,7

19WO

Het Galjoen

208

19,3

11,9

17,6

20,3

17NF

De Baanbreker

141

16,0

10,1

14,0

13,6

19YL

OBS De Voorsprong

280

37,7

19,1

14,7

14,8

2379

240,4

161,8

14,7

16,1

Totaal

LLN

FTE

FTE OP

LLN/OP

LLN/OP 2023

Scholen voor speciaal (basis) onderwijs (SBO, SO, VSO) Brin

Naam

LLN

20IX

Insp. W.P. Blokpoelschool

138

35,0

11,6

11,9

10,9

20JE

Eerste Nederlandse Buitenschool

120

26,7

13,6

8,9

8,3

20JG

Insp. S. de Vriesschool

227

57,0

27,5

8,3

8,5

20JM

De Piramide

179

61,5

34,0

5,3

5,0

20KP

De Strandwacht

370

84,1

39,5

9,4

9,3

20JC

De Bonte Vlinder

268

42,7

24,8

10,8

10,5

20JF

De Haagse Beek

133

18,7

13,8

9,6

9,9

20JJ

P.H. Schreuderschool

164

26,1

14,9

11,0

10,6

1599

351,9

179,7 8,9

Totaal

FTE

FTE OP

LLN/OP

LLN/OP 2023

8,7

49

Toedeling middelen De Haagse Scholen bedeelt de ontvangen middelen aan de scholen conform de (Rijks-) bekostiging van het onderwijs. De Haagse Scholen voert het beleid om zoveel mogelijk van haar middelen in te zetten voor het primaire onderwijsproces, onder verantwoordelijkheid van de schoolleiding. Dit betekent dat slechts een beperkt gedeelte van de middelen wordt herverdeeld voor andere doelen. Jaarlijks wordt een percentage van de niet geoormerkte Rijksmiddelen van de lumpsum afgedragen en voor verschillende doelen (her)verdeeld over scholen en bovenschoolse activiteiten. Het herverdelingspercentage wordt ieder jaar opnieuw vastgesteld in de Uitgangspuntennota Planning & Control. Hierover wordt overleg gevoerd met het veld, in stemming gebracht bij schooldirecteuren en uiteindelijk bestuurlijk vastgesteld. De volgende bestemmingen van de herverdeling worden onderscheiden: -

Bovenschoolse kosten: kosten van de centrale dienstverlening aan de scholen door het bestuurskantoor en de kosten van het bestuur (CvB, RvT en GMR)

-

Personele risico’s: compensatie van scholen voor de kosten als gevolg van met name bapo (aflopend), ziektevervanging bij hoog verzuim, betaald ouderschapsverlof, risico werkeloosheidskosten (deels).

-

Knelpunten basiskwaliteit: voor financiële knelpunten van scholen, zodat ten alle tijden basiskwaliteit onderwijs gegarandeerd blijft (bijvoorbeeld voor kleine, financieel niet rendabele scholen en scholen met een dislocatie)

-

en tot slot exploitatie schoolgebouwen (kosten schoonmaak, energie, onderhoud, huur, schades etc.).

Hieronder staan de herverdelingspercentages voor 2023 weergegeven per bestemmingsdoel. Deze percentages worden berekend over het totaal aan lumpsum Rijksbekostiging (personeel en materieel), met uitzondering van de werkdrukmiddelen. Direct of indirect komen de middelen uit de herverdeling weer ten gunste van het scholenveld. Van de totale 15,3% stroomt 8,4% direct weer terug naar scholen, en 6,9% (bestuurskantoor) komt indirect via bovenschoolse dienstverlening en collectieve kosten ten gunste van de scholen. Als gevolg van toenemende bekostiging dalen de percentages. In 2022 was het totale herverdeelpercentage nog 17,8%. Tabel: Herverdeelpercentages De Haagse Scholen (2023) Bovenschoolse kosten / bestuurskantoor

6,9 %

Fonds voor personele risico’s

1,8 %

Financiële knelpunten basiskwaliteit

1,0 %

Exploitatie schoolgebouwen

6,6 %

Totale herverdeling

15,3%

50

Bijlage II Meerjarig kasstroomoverzicht Om de fluctuaties in de liquiditeit te bewaken maakt De Haagse Scholen liquiditeitsprognoses op hoofdlijnen. Op basis van deze prognose kan worden vastgesteld of De Haagse Scholen voldoende liquide middelen beschikbaar heeft om aan haar korte termijn verplichtingen te voldoen en geplande investeringen te kunnen bekostigen. Dat is met de huidige liquiditeit nooit een probleem. De omvang van de liquiditeiten van De Haagse Scholen is ruim voldoende.

Meerjarig Kasstroomoverzicht

Realisatie Begroot 2022

Kasstroom uit operationele activiteiten Saldo Baten en Lasten

2023

2024

2025

2026

17.679

484

-9.510

-7.084

-6.957

2.667 117 -771 2.013

2.953 2.953

3.180 3.180

3.143 3.143

3.164 3.164

2.148 -48 2.100

6.000 -1.872 4.128

-1.020 -1.020

123 123

-2 -2

131 -1 131

350 -5 345

200 -5 195

-5 -5

-5 -5

Kasstroom uit investeringsactiviteiten: Investeringen in materiële vaste activa

-3.313

-3.591

-2.714

-2.996

-2.655

Totaal Kasstroom

33.436

4.318

-9.869

-6.819

-6.454

Stand liquide middelen eind voorgaand boekjaar

20.468

53.903

58.221

48.352

41.533

Stand liquide middelen eind boekjaar

53.903

58.221

48.352

41.533

35.078

Aanpassing voor: Afschrijvingen desinvesteringen mat. activa Mutaties voorzieningen Veranderingen in werkkapitaal: Vorderingen Schulden Kasstroom uit financieringsactiviteiten: Ontvangen interest Betaalde interest

51

Toelichting op de tabel a)

Saldo baten en lasten; dit betreft het resultaat conform de Staat van baten en lasten excl. het resultaat financiële baten en lasten.

b)

De afschrijvingen zijn conform de staat van baten en lasten en de MIP; dit zijn wel lasten maar geen uitgaven en worden daarom in het kasstroomoverzicht positief verwerkt.

c)

De post mutaties voorzieningen betreft het verschil van de stand per 31/12 jaar T minus de stand per 31/12 T-1. De Haagse Scholen verwacht in de komende jaren een afname van de omvang van de voorzieningen.

d)

De post vorderingen betreft het verschil van de stand per 31/12 jaar T minus de stand per 31/12 T-1 een vermindering van de vorderingen betekent een toename van de liquide middelen en omgekeerd. Het streven van corona is en blijft erop gericht om de vorderingen z.s.m. te innen.

e)

De schulden betreffen het verschil van de stand per 31/12 jaar T minus de stand per 31/12 T-1. De omvang van de schulden per 31/12 wordt vooral bepaald door de nog af te dragen belasting en premies van de salarisbetaling december en in mindere mate door de nog te betalen facturen van leveranciers. De beïnvloedbaarheid van deze post is gering.

f)

Ontvangen en betaalde interest, dit betreft de rente baten en lasten conform de Staat van baten en lasten

g)

Kasstroom uit operationele activiteiten dit is het saldo van de voorgaande posten

h)

Investeringen Materiele vaste activa, dit betreft de jaarlijkse investeringen in de materiële vaste activa ten behoeve van o.a. meubilair, computers, onderwijsleerpakketten e.d. de bedragen zijn gebaseerd op de MIP

i)

Totaal kasstroom, dit betreft het saldo van de kasstroom uit operationele activiteiten en de kasstroom investeringsactiviteiten

52

53

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13076435/1