RIS3111847 Bijlage 2
Tekst van het document
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
INHOUDSOPGAVE
Movies that Matter ............................................................................................ 33
Toelichting en leeswijzer...................................................................................... 2
Museon Den Haag .............................................................................................. 35
Aight ..................................................................................................................... 3
Museum Bredius ................................................................................................ 37
Art-S-Cool ............................................................................................................. 5
Nederlands Dans Theater................................................................................... 39
Literair Theater Branoul ....................................................................................... 9
New European Ensemble ................................................................................... 41
Cultuurschakel ................................................................................................... 11
Opera2Day ......................................................................................................... 43
Theater Dakota .................................................................................................. 13
Cultureel Centrum Paard ................................................................................... 45
De Dutch Don’t Dance Division .......................................................................... 15
Het Residentie Orkest ........................................................................................ 47
De Nieuwe Regentes .......................................................................................... 17
Dans en Muziek Centrum Den Haag (Stichting Amare) ..................................... 49
Ensemble Klang .................................................................................................. 19
Theater De Vaillant ............................................................................................ 53
Filmhuis Den Haag ............................................................................................. 21
Theaters Diligentia en Pepijn ............................................................................. 55
Kunstmuseum .................................................................................................... 23
West ................................................................................................................... 57
Het Nationale Theater........................................................................................ 25
Writers Unlimited............................................................................................... 59
Holland Dance Festival Den Haag ...................................................................... 27
Zuiderparktheater .............................................................................................. 61
Laaktheater ........................................................................................................ 29
1/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Toelichting en leeswijzer In deze paragraaf geven we een korte uitleg over de gehanteerde termen bij de bespreking van de instellingen. De opbouw van de analyse is als volgt gestructureerd: Eerst is een tabel opgenomen met de belangrijkste financiële kerncijfers zoals de financiële omvang (omzet), het resultaat, de ontvangen COVID-19-steun, de liquiditeitspositie, de solvabiliteit, de balans, de controleverklaring bij de jaarrekeningen en de Kamer van koophandel gegevens en inzicht in bijzondere posten.
•
Met de liquiditeit wordt bedoeld de mate waarin de instelling aan haar korte termijn verplichtingen kan voldoen. Hiervoor moeten de kort lopende activa (debiteuren, liquide middelen) groter zijn dan de korte termijn schulden. De indicators die we gebruiken zijn de current ratio die de verhouding tussen beide weergeeft, en het netto werkkapitaal die het saldo in euro’s geeft van de kortlopende vorderingen en liquide middelen onder aftrek van de kortlopende schulden.
De risico’s die zijn opgenomen hebben de instellingen aangereikt en hebben wij zelf niet onderzocht op volledigheid.
De toelichtende tekst geeft inzicht op de aspecten: • • • • • • • • •
doelstelling van de instelling het resultaat over 2020 de gevolgen van COVID-19 de prognose voor het resultaat 2021 de ontwikkeling van de financiële positie (liquiditeit, solvabiliteit en weerstandsvermogen) de balansontwikkeling met aandacht voor vastgoed, getroffen voorzieningen, financiële instrumenten en materiële vaste activa financiële afhankelijkheid van de gemeente overige financiële risico’s die de continuïteit in gevaar kunnen brengen verklaring van de accountant
Bij de financiële positie hanteren we de volgende begrippen: • •
De materiële vaste activa van de instellingen bestaan meestal uit de inventaris en theater-installaties. Daarnaast geven we aan of ook sprake is van vastgoed. Met financiële instrumenten wordt bedoeld financiële producten zoals beleggingen of derivaten.
De kengetallen: •
Solvabiliteit is de mate waarin de instelling aan haar lange termijn verplichtingen kan voldoen. Het eigen vermogen is hiervoor een belangrijke indicator. De analyse hebben we uitgevoerd aan de hand van het eigen vermogen ten opzichte van het totale vermogen en het eigen vermogen ten opzichte van de omzet. Dit laatste geeft een indicatie in hoeverre de instelling financiële risico’s kan opvangen in relatie tot haar totale bedrijfsactiviteiten.
2/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 Een van de doelstellingen van AIGHT (exploitatieomvang € 566.000) is het ontwikkelen van talent en de daarbij horende coaching.
Aight AIGHT Kerngegevens (*€ 1000) 2020 Exploitatie 566 Omzet 315 Gemeentelijke subsidies en bijdragen 72 COVID-19 steun -32 Resultaat 56% Haagse financiering/ totale omzet -6% Rentabiliteit (resultaat/totale omzet) Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV) Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet) Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Bestemmingsfonds Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Subsidie Ministerie van OCW Entreegelden Sponsoring Overige
65% -60
2019
2018
790 325
900 357
-8 41% -1%
30 40% 3%
58% -27
60% -18
-12% -3%
17% 2%
33% 2%
25
24
26
67 -19
20 13
7 22
nee
onbekend nee
78
118
91
141
306
428
33
40
24
•
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Het resultaat laat in de periode 2018-2020 een dalend verloop zien. Van een positief resultaat van € 30.000 in 2018 naar een negatief resultaat van € 32.000 in 2020. De daling van de omzet heeft de stichting in 2020 grotendeels kunnen opvangen door te sturen op uitgaven en door de COVID-19 steun van de overheid.
•
Impact COVID-19 De stichting AIGHT heeft in het boekjaar 2020 in totaal voor € 72.000 aan COVID-19 steun verkregen. De stichting heeft met de NOW-regeling een gedeelte van de loonkosten kunnen dekken. De resultaten van de stichting zijn gedurende 2020 gedaald ten opzichte van hetgeen dat was begroot. Door de COVID-19 maatregelen heeft de stichting meer sport gerelateerde events georganiseerd en wordt meer gewerkt aan online zichtbaarheid.
•
Prognose Voor 2021 prognosticeert AIGHT een resultaat van € 1.200.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) De financiële positie is in de periode 2018-2020 niet verbeterd. Ultimo 2020 is het netto werkkapitaal € 60.000 negatief (current ratio <1) en bedraagt het eigen vermogen -12% van de totale omzet. De liquiditeitsratio's zijn allemaal onder de norm (netto werkkapitaal positief en current ratio >1). Dit houdt in dat de instelling niet in staat is om op korte termijn aan haar opeisbare verplichtingen te voldoen.
•
Balansontwikkeling 2018-2020 De stichting AIGHT heeft geen vastgoed in bezit en geen financiële instrumenten. Ook heeft de stichting geen langlopende schulden. De materiële vaste activa is beperkt. Er is sprake van een negatief eigen vermogen.
•
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente De stichting AIGHT is voor circa 56% van de totale omzet afhankelijk van de subsidie van de gemeente. De overige 44% betreft vooral publiekinkomsten en overige subsidies.
3/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Overige financiële risico’s die de continuïteit in gevaar brengen De verwachte impact van de uitbraak van het COVID-19 virus is nog onduidelijk. Door het aflopen van de huidige huurcontracten en de verwachte stijging van de nieuwe huurprijs gaat de stichting op zoek naar een kosten efficiënte locatie. De stichting stuurt op het aangaan van langdurige samenwerkingen die meer inkomsten genereren. De stichting zet daarnaast in op ander soortige events (sport), waarbij de toegankelijkheid van Aight wordt vergroot zodat de bezoekersaantallen niet te veel zullen dalen.
•
Verklaring van de accountant De instelling heeft in 2020 een samenstellingsverklaring bij de jaarrekening verkregen. Hierin staat expliciet vermeld dat op basis van de beschikbare informatie, de genomen maatregelen door de stichting AIGHT en de bestaande liquiditeitsbuffer, de in de jaarrekening gehanteerde continuïteitsveronderstelling als waarderingsgrondslag terecht is toegepast.
4/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Art-S-Cool Stichting Art-S-Cool Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019 Exploitatie Omzet Gemeentelijke subsidies en bijdragen COVID-19 steun Resultaat Haagse financiering / totale omzet Rentabiliteit (resultaat/totale omzet)
411 183 4 30 44% 7%
2018
331 168
297 153
17 51% 5%
-15 52% -5%
Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
206% 68
140% 38
136% 21
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
52% 17%
29% 12%
27% 7%
Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Bijdrage uit private middelen Entreegelden Sponsoring Overige
1
1
1
104 40 29 -
115 30 9 -
61 14 9 -
Ja
Ja Nee
11 205 0 8
De stichting Art-S-Cool (exploitatieomvang € 0,4 miljoen) heeft tot doel het aanbieden van cursussen en workshops op het gebied van het voorbereidend kunstonderwijs, de cultuureducatie en kunst en cultuur in het algemeen alsmede het organiseren van sociaal culturele projecten. De stichting tracht dit doel te bereiken vanuit een kunstenaarscollectief dat de kunstactiviteiten ontwikkelt en verzorgt. •
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Het resultaat laat een positief beeld zien. Van een verlies van € 15.000 in 2018 naar een positief resultaat van € 30.000 in 2020. Dit hangt samen met de professionalisering van de organisatie, zoals de structurering van de werkprocessen en het genereren van omzet uit opdrachten.
•
Impact COVID-19 De impact van COVID-19 heeft vooral betrekking op organisatorisch en beleidsmatig gebied. Financieel heeft COVID-19 nagenoeg geen nadelige gevolgen gehad voor de stichting Art-S-Cool. Dit wordt vooral veroorzaakt doordat de subsidie van de gemeente Den Haag en de publieksinkomsten ondanks “het COVID-19 jaar” zijn gestegen. De impact van COVID-19 op de continuïteitsveronderstelling is bij de stichting Art-S-Cool dan ook beperkt.
•
Prognose De stichting Art-S-Cool prognosticeert voor 2021 een (operationeel) verlies van € 7.000. Deze prognose is gebaseerd op de cijfers over het eerste half jaar van 2021. In de prognose is rekening gehouden met de impact van COVID-19. Het geprognosticeerd verlies wordt veroorzaakt door een investering en wordt gedekt uit de bestemmingsreserve investeringen.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) De (ontwikkeling) van de financiële positie is positief. De current ratio van 206% en een netto werkkapitaal van € 68.000 zijn zodanig dat de instelling in staat is om op korte termijn aan haar direct opeisbare verplichtingen te voldoen. Het eigen vermogen (17% van de exploitatieomvang) is voldoende om financiële tegenvallers op te vangen.
•
Balansontwikkelingen 2018-2020 De stichting Art-S-Cool heeft geen vastgoed in haar bezit en geen financiële instrumenten. Ook heeft de stichting geen andere materiële vaste activa van betekenis en langlopende financiering. De ontwikkeling van de balans is (positief) stabiel.
Ja
12 143 0 8
17 127 0 0
5/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente De financiële afhankelijkheid van de gemeente laat een dalende trend zien en is ultimo 2020 circa 44% van de totale omzet. De stichting Art-S-Cool streeft naar een financieringsmix van 60% inkomsten uit de markt en 40% uit subsidie. Het “instabiele” verdienmodel waardoor de stichting nog te veel afhankelijk is van het subsidie(beleid) van de gemeente wordt door de stichting als een financieel risico gezien.
•
Overige (financiële) risico’s die mogelijk de continuïteit gevaar brengen Naast het instabiele verdienmodel voorziet de instelling geen majeure financiële risico’s die mogelijk de continuïteit in gevaar brengen. De risico’s die de instelling in hun jaarverslag 2020 tot de markbenadering aangeeft, zijn vooral strategisch van aard.
•
Strekking controleverklaring Over de periode 2018-2020 heeft de instelling goedkeurende controleverklaringen verkregen. Uit de controleverklaring en het verslag blijken geen bevindingen van de instellingsaccountant over de continuïteit van de stichting Art-S-Cool.
6/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Boekids Stichting Boekids Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019 Exploitatie Omzet Gemeentelijke subsidies en bijdragen COVID-19 steun Resultaat Haagse financiering/totale omzet Rentabiliteit (resultaat/totale omzet)
228 84 58 2 37% 1%
301 82 2 27% 1%
2018 261 80 18 31% 7%
Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
116% 36
187% 40
176% 38
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
14% 17%
48% 12%
45% 13%
2
2
2
143 19 20 -
28 17 20 5
28 15 20 5
Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Bestemmingsfondsen Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Entreegelden Sponsoring Overige
Ja
Onbekend Nee
86 0 -
176 15 26 2
Onbekend
161 12 8 -
De stichting Boekids (exploitatie omvang 2020 € 228.000) heeft als doel het organiseren en initiëren van culturele, educatieve en literaire activiteiten. Hierdoor kan het lezen door kinderen, de jeugd en de volwassenen worden bevorderd. •
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Het resultaat is beperkt positief. Van een winst van € 18.000 naar kostendekkend in 2019 en 2020. De afname van het resultaat na 2018 is het gevolg van hogere activiteitslasten die zijn veroorzaakt door een aantal nieuwe activiteiten, zoals colleges van Boekids University. Het resultaat in 2020 is, ondanks lagere directe opbrengsten, op hetzelfde niveau gebleven als in 2019 door de ontvangen COVID-19 steun van de gemeente Den Haag.
•
Impact COVID-19 De publieks- en sponsorinkomsten en fondsen zijn sterk afgenomen in 2020 als gevolg van COVID-19. De afname van de lasten was beperkt, doordat activiteiten in aangepaste vorm (onder andere online) doorgang konden vinden en door de realisatie van nieuwe activiteiten (onder andere Boekids Box). De stichting Boekids heeft in 2020 totaal € 58.000 aan COVID-19 steun ontvangen van de gemeente Den Haag om het exploitatietekort te dekken. De COVID-19 steun betrof een incidentele subsidie. Daarnaast is er aanvullende ondersteuning toegezegd door het Nederlands Letterenfonds van € 95.000 voor het jaar 2021. De 1e tranche van € 55.000 heeft de stichting reeds als voorschot ontvangen en op de balans geboekt als vooruit ontvangen subsidies.
•
Prognose 2021 De stichting Boekids verwacht kostendekkend te zijn voor 2021. COVID-19 heeft een impact gehad op de exploitatie 2021, maar de stichting ziet weer een voorzichtige stijging van de publieksinkomsten en bijdragen uit private middelen. Daarnaast ontvangt de stichting het restant van de aanvullende COVID-19 steun van het Nederlands Letterenfonds (€ 40.000) in 2021.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) Het eigen vermogen (inclusief bestemmingsreserve) is in de periode 2018-2020 stabiel en bedraagt circa € 40.000. Door de verkregen COVID-19 steun heeft de stichting geen aansprak hoeven te doen op de reserves. De stichting heeft echter beperkte ruimte om tegenvallers in de exploitatie op te vangen. De current ratio van 116% en een netto werkkapitaal van € 36.000 zijn zodanig dat de stichting wel in staat is om aan haar direct opeisbare verplichtingen op korte termijn te kunnen voldoen. De toename van de liquide middelen in 2020 is voornamelijk het gevolg van vooruit ontvangen subsidies 2021. 7/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
•
Balansontwikkelingen 2018-2020 De stichting Boekids heeft geen vastgoed, langlopende leningen of financiële instrumenten en geen voorzieningen. Het pand wordt gehuurd van een grote investeerder.
•
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente De financiële afhankelijkheid van de gemeentelijke subsidies is in 2020 gestegen naar circa 37% van de totale omzet. De stichting Boekids heeft doorgaans ook andere inkomstenbronnen, zoals subsidies van cultuurfondsen, publiek- en sponsorinkomsten en bijdragen uit private middelen. Met name door de sterke afname van de twee laatstgenoemde inkomstenbronnen als gevolg van COVID-19 is de afhankelijkheid van de gemeentelijke subsidies toegenomen.
•
Overige financiële risico’s die mogelijk continuïteit in gevaar brengen De stichting Boekids is sterk afhankelijk van subsidies en bijdragen van de gemeente, de cultuur- en private fondsen. Het wegvallen hiervan heeft directe gevolgen voor de financiële positie van de stichting en de uit te voeren activiteiten. De stichting ziet daarnaast risico’s in het vinden van personeel, omdat velen tijdens de COVID-19 werk in een andere sector hebben gevonden dat meer zekerheid biedt. Het bieden van een marktconform salaris om personeel weer aan te trekken zal leiden tot hogere personeelskosten. Tevens verwacht de stichting Boekids dat ze op de middellange termijn moet verhuizen, omdat het pand een andere bestemming krijgt of de huur en/of de hoge stookkosten van het ongeïsoleerde pand niet meer betaalbaar zijn.
•
Strekking controleverklaring De stichting Boekids heeft goedkeurende controleverklaringen verkregen van de instellingsaccountant bij de verantwoorde subsidies van de gemeente Den Haag in de jaarrekening 2020.
8/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Literair Theater Branoul Stichting Literair Theater Branoul Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019
2018
Exploitatie Omzet Gemeentelijke subsidies en bijdragen COVID-19 steun Resultaat Haagse financiering/ totale omzet Rentabiliteit (resultaat/totale omzet)
183 50 11 -1 27% 0%
220 97
Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
82% -7
73% -6
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
-23% -4%
-36% -3%
31 -7 -
12 -6 -
Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Bestemmingsfonds Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Entreegelden Sponsoring Overige (o.a. verhuur)
-2 44% -1%
NVT
NVT Nee
59 62
De doelstelling van de stichting Literair Theater Branoul (exploitatieomvang van € 0,2 miljoen) is het brengen en bevorderen van de literatuur in theatervorm op welke wijze dan ook. Dit doet de stichting door het verzorgen van (theater)voorstellingen. •
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Over het boekjaar 2019 hebben wij geen (financiële) gegevens ontvangen. Vandaar dat we deze buiten beschouwing hebben gelaten. Het resultaat over de periode 2018-2020 laat een negatief beeld zien. Zowel in het boekjaar 2018 als in 2020 is een negatief resultaat behaald. Het resultaat van 2020 is beïnvloed door COVID-19.
•
Impact COVID-19 In het boekjaar 2020 heeft de stichting Literair Theater Branoul (hierna Branoul) in totaal € 11.000 (NOW € 8.000 en Tijdelijke regeling vaste lasten € 4.000) aan COVID19 steun verkregen. Dit om de financiële tegenvallers in de (publiek)inkomsten en overige risico’s op te kunnen vangen. COVID-19 heeft vooral invloed op het aanpassingsvermogen van de stichting. Daarnaast zijn met name de activiteitslasten gedaald omdat diverse activiteiten geen doorgang konden vinden of op een andere wijze zijn georganiseerd. Dit heeft als gevolg dat Branoul in 2020 geen (incidentele) subsidie voor activiteiten heeft ontvangen. Mede hierdoor is het boekjaar 2020 afgesloten met een (klein) verlies van € 1.000.
•
Prognose 2021 Voor 2021 prognosticeert Branoul een resultaat van € 0. Deze prognose is gebaseerd op de eerste halfjaarcijfers van 2021. Hierbij is rekening gehouden met de impact van COVID-19. Deze ontwikkelingen zijn echter lastig te voorspellen.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) De ontwikkeling van de financiële positie is dalend. De liquiditeit is onvoldoende om de direct opeisbare verplichtingen te voldoen. Het eigen vermogen is negatief en dus is Branoul niet in staat om risico’s in de exploitatie op te vangen.
•
Balansontwikkeling 2018-2020 Branoul heeft geen vastgoed in bezit en geen financiële instrumenten. Ook heeft Branoul geen materiële vaste activa en geen langlopende schulden. De ontwikkeling van de balans is negatief.
61 62 9/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente Branoul is jaarlijks voor circa 30% van de totale omzet afhankelijk van subsidie van de gemeente. De overige 70% betreft vooral publiekinkomsten en bijdragen van (externe)fondsen. Veranderingen in de markt of verandering in het gemeentelijk subsidiebeleid hebben directe invloed op het beleid en financiële positie van Branoul.
•
Overige financiële risico’s die de continuïteit in gevaar brengen De zwakke financiële positie van Branoul is een groot gevaar voor de continuïteit. Branoul is de laatste 6 jaar aan het worstelen om het hoofd boven water te houden. Voor de toekomst blijft dit een risico.
•
Strekking controleverklaring Een controleverklaring is niet verplicht. De reden hiervan is dat Branoul minder dan € 100.000 aan gemeentelijke subsidies ontvangt.
10/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Cultuurschakel Stichting Cultuurschakel Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019
2018
Exploitatie Omzet Gemeentelijke subsidies en bijdragen COVID-19 steun Resultaat Haagse financiering/ totale omzet Rentabiliteit (Resultaat/totale omzet)
3.984 3.475 0 122 87% 3%
3.919 3.415
3.735 3.303
39 87% 1%
53 88% 1%
Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
119% 434
116% 323
114% 273
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
17% 12%
15% 9%
13% 8%
Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Inkomensoverdracht/afwikkeling subsidies
38 2.313 220 252 980
27 2.152 100 250 746
38 2.149 75 235 770
Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK
Ja
Ja Nee
Ja
Bijzondere posten Niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Entreegelden Sponsoring Overige
507 1
496 8
419 14
De stichting Cultuurschakel (exploitatieomvang € 4 miljoen in 2020) heeft tot doel het bevorderen van de cultuureducatie in het Haagse onderwijs en de actieve amateurkunstbeoefening van alle Hagenaars. •
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Het resultaat over de periode 2018-2020 laat een positief beeld zien. Ultimo 2020 is een positief resultaat van € 122.000 behaald.
•
Impact COVID-19 De stichting Cultuurschakel heeft geen COVID-19 steun ontvangen. Als intermediair heeft de stichting Cultuurschakel de steunvoorzieningen van in totaal € 160.000 doorgesluisd naar de amateurkunst verenigingen en culturele aanbieders. De impact van COVID-19 heeft vooral betrekking op organisatorisch en beleidsmatig gebied. Diverse activiteiten konden niet doorgaan of moesten op een andere wijze georganiseerd worden. Financieel heeft COVID-19 een positieve invloed gehad op de stichting Cultuurschakel. De (gemeentelijke) subsidies zijn tijdens de COVID-19 crisis in stand gebleven terwijl de kosten zijn gedaald omdat diverse activiteiten niet konden plaatsvinden.
•
Prognose 2021 Voor het boekjaar 2021 prognosticeert de stichting Cultuurschakel een positief resultaat van € 19.000. In deze prognose is rekening gehouden met bijzondere baten van € 43.000 wegens vrijval van enkele bestemmingsreserves. Van deze reserves is de verwachting dat de doelstelling in 2021 wordt gerealiseerd en dat de reserves niet meer nodig zullen zijn.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) De (ontwikkeling) van de financiële positie is positief. Ultimo 2020 is de current ratio 119% en het netto werkkapitaal € 0,4 miljoen. Dit betekent dat de stichting in staat is om op korte termijn aan haar direct opeisbare verplichtingen te voldoen. Het eigen vermogen (12% van de exploitatieomvang) is voldoende om financiële tegenvallers in enige mate op te vangen.
•
Balansontwikkelingen 2018-2020 De stichting Cultuurschakel heeft geen vastgoed in bezit en geen financiële instrumenten. Ook heeft de stichting geen materiële vaste activa van betekenis en geen langlopende schulden. De ontwikkeling van de balans is (positief) stabiel.
11/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente De stichting is jaarlijks voor circa 90% van de totale omzet afhankelijk van gemeentelijke financiering. Deze afhankelijkheid brengt een groot risico met zich mee. Wijzigingen in het gemeentelijk subsidiebeleid heeft een directe invloed op het beleid en de financiële positie van de stichting Cultuurschakel.
•
Overige financiële risico’s die mogelijk de continuïteit in gevaar brengen De belangrijkste risico’s liggen op het gebied van de personele kosten en het strategische beleid. De stichting Cultuurschakel is nagenoeg geheel afhankelijk van subsidies en dient daarom scherp te monitoren en te anticiperen op subsidiewijzigingen.
•
Strekking controleverklaring Over de periode 2018-2020 heeft de instelling goedkeurende controleverklaringen verkregen. In de controleverklaring bij de jaarrekening 2020 worden geen opmerkingen gemaakt over de continuïteit van de instelling.
12/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Theater Dakota Stichting Theater Dakota Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019
2018
Exploitatie Omzet Gemeentelijke subsidies en bijdragen COVID-19 steun Resultaat Haagse financiering/ totale omzet Rentabiliteit (resultaat/totale omzet)
1.732 792 553 339 46% 20%
1.682 936
1.613 860
0 56% 0%
91 53% 6%
Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
352% 714
227% 343
197% 324
Solvabiliteit EV/totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
52% 13%
31% 12%
29% 13%
Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Bestemmingsfonds
60 868 83 142 229 321
61 365 83 124 197 -
55 531 99 108 159 -
Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Entreegelden Sponsoring Overige
Ja
92 162 134
Ja Nee
148 398 200
Ja
175 293 287
De doelstelling van de stichting Theater Dakota (exploitatieomvang van € 1,7 miljoen) is het in samenwerking met bewoners en culturele en maatschappelijke organisaties bevorderen van een breed cultureel aanbod in het stadsdeel Escamp en het programmeren en in stand houden van een cultureel centrum in dit stadsdeel. •
Resultaatontwikkeling Het resultaat over de periode 2018-2020 laat een wisselend (positief) beeld zien. Mede door de COVID-19 steun heeft de stichting Theater Dakota (hierna Dakota) ultimo 2020 een positief resultaat behaald van € 0,3 miljoen.
•
Impact COVID-19 In het boekjaar 2020 heeft Dakota voor in totaal € 0,6 miljoen aan COVID-19 steun verkregen. Dit om de financiële tegenvallers in de horeca, entreegelden en overige risico’s op te kunnen vangen. Mede door de COVID-19steun en het aanpassingsvermogen heeft Dakota de nadelige financiële effecten weten op te vangen en is het boekjaar 2020 afgesloten met een positief resultaat van € 0,3 miljoen.
•
Prognose 2021 Voor 2021 prognosticeert Dakota een verlies van € 0,3 miljoen. Deze prognose is gebaseerd op de eerste halfjaar cijfers van 2021. Hierbij is rekening gehouden met de impact van COVID-19; echter zijn deze ontwikkelingen lastig te voorspellen.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) De ontwikkeling van de financiële positie is positief. De liquiditeit is mede door COVID19 steun verbeterd. Het eigen vermogen is stabiel en bedraagt ultimo 2020 13% van de omzet.
•
Balansontwikkeling 2018-2020 Dakota heeft geen vastgoed in bezit en geen financiële instrumenten. Ook heeft Dakota geen langlopende schulden. De materiële vaste activa is beperkt. De ontwikkeling van de balans is (positief) stabiel.
•
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente Dakota is jaarlijks voor circa 50% van de totale omzet afhankelijk van de subsidie van de gemeente. De overige 50% betreft vooral publiekinkomsten en bijdragen van (externe) fondsen. Veranderingen in de markt of verandering in het gemeentelijk subsidiebeleid hebben directe invloed op het beleid van Dakota.
13/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Overige financiële risico’s die de continuïteit in gevaar brengen Voor risico’s met betrekking tot COVID-19 heeft de stichting ultimo 2020 een bestemmingsfonds getroffen. Daarnaast geeft de stichting als risico aan dat het experimenteren met nieuwe projecten nauwelijks mogelijk is. Indien een project mislukt kan dit strijdig zijn met de subsidievoorwaarden en de doelstellingen.
•
Strekking controleverklaring Over de periode 2018-2020 heeft de instelling goedkeurende controleverklaringen verkregen. In de controleverklaring bij de jaarrekening 2020 worden geen opmerkingen gemaakt over de continuïteit van de instelling.
14/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
De Dutch Don’t Dance Division Stichting De Dutch Don't Dance Division Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019 2018 Exploitatie 648 818 709 Omzet 299 338 278 Gemeentelijke subsidies en bijdragen 130 COVID-19 steun 168 29 -31 Resultaat 46% 41% 39% Haagse financiering/ totale omzet 26% 4% -4% Rentabiliteit (resultaat/totale omzet) Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
476% 215
114% 19
92% -9
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
69% 25%
15% 3%
-6% -1%
Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Bestemmingsfonds Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Entreegelden Sponsoring Overige
2 158 165 27 25
Ja
3 53 22 -
Ja Nee
85 77 0 57
130 223 0 128
2 39 -7 -
Ja
De doelstelling van de stichting De Dutch Don’t Dance Division (exploitatieomvang € 0,7 miljoen) is het organiseren en uitvoeren van uiteenlopende kunstvormen, zoals dans, theater, muziek, film en beeldende kunst, die voor een zo breed mogelijk publiek toegankelijk worden gemaakt. Voorts heeft de stichting tot doel het aanbieden van “ervaringsplaatsen” aan nieuw talent. •
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Het resultaat laat in de periode 2018-2020 een positief verloop zien. Van een negatief resultaat van € 31.000 in 2018 naar een positief resultaat van € 168.000 in 2020. Het resultaat van 2020 wordt beïnvloed door de impact van COVID-19.
•
Impact COVID-19 In het boekjaar 2020 heeft de stichting The Dutch Don’t Dance Division (hierna DDDD) voor in totaal € 130.000 aan COVID-19 steun verkregen. Dit om de financiële tegenvallers en overige risico’s op te kunnen vangen. COVID-19 heeft vooral invloed op het organisatorisch en het strategisch aanpassingsvermogen van DDDD. Mede door de COVID-19 steun en het aanpassingsvermogen heeft DDDD de nadelige financiële effecten weten op te vangen en is het boekjaar 2020 afgesloten met een positief resultaat van € 168.000.
•
Prognose Voor 2021 prognosticeert DDDD een resultaat van nihil. DDDD verwacht dat COVID-19 geen nadelig effect zal hebben op het resultaat van DDDD.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) De financiële positie is in de periode 2018-2020 sterk verbeterd. Ultimo 2020 is het netto werkkapitaal € 215.000 positief en bedraagt het eigen vermogen 25% van de totale omzet. Kortom, de instelling is in staat op korte termijn aan haar opeisbare verplichtingen te voldoen en het eigen vermogen is voldoende om financiële tegenvallers op te vangen.
•
Balansontwikkeling 2018-2020 DDDD heeft geen vastgoed in bezit en geen financiële instrumenten. Ook heeft DDDD geen langlopende schulden. De materiële vaste activa is beperkt. De ontwikkeling van de balans is (positief) stabiel.
125 192 11 102 15/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente DDDD is jaarlijks voor circa 50% van de totale omzet afhankelijk van de subsidie van de gemeente. De overige 50% betreft vooral publiekinkomsten en bijdragen van (externe) fondsen. Veranderingen in de markt of verandering in het gemeentelijk subsidiebeleid hebben directe invloed op het beleid van DDDD.
•
Overige financiële risico’s die de continuïteit in gevaar brengen Om de risico’s met betrekking tot COVID-19 op te kunnen vangen heeft de instelling ultimo 2020 een bestemmingsfonds gevormd. Daarnaast geeft de instelling als risico aan dat de instelling naast de gemeentelijke subsidie afhankelijk is van externe inkomsten en daarmee dus kwetsbaar is als deze niet worden gerealiseerd.
•
Strekking controleverklaring Over de periode 2018-2020 heeft de instelling goedkeurende controleverklaringen verkregen. In de controleverklaring bij de jaarrekening 2020 worden geen opmerkingen gemaakt over de continuïteit van de instelling.
16/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
De Nieuwe Regentes Stichting De Nieuwe Regentes Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019
2018
Exploitatie Omzet Gemeentelijke subsidies en bijdragen COVID-19 steun Resultaat Haagse financiering/ totale omzet Rentabiliteit (resultaat/totale omzet)
1.190 566 178 222 48% 19%
900 415
908 398
23 46% 3%
7 44% 1%
Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
365% 339
122% 91
137% 96
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
59% 5%
12% 2%
10% 2%
Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Bestemmingsfonds
15 275 41 17 71 225
17 366 16 1 48 44
12 248 10 5 71 23
Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Entreegelden Sponsoring Overige
Ja
Ja Nee
289 72 84
De stichting De Nieuwe Regentes (exploitatieomvang ultimo 2020: € 1,2 miljoen) is gevestigd in Den Haag en heeft als doel het uitvoeren en het bevorderen van kunstbeoefening. Hieraan wordt invulling gegeven door het zelf organiseren van activiteiten en het beschikbaar stellen van ruimte voor kunstbeoefening. •
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Het resultaat laat in de periode 2018-2020 een positieve ontwikkeling zien. Van een licht positief resultaat in 2018 van € 7.000 naar een positief resultaat van € 0,22 miljoen in 2020. Het resultaat van 2020 is sterk beïnvloed door de impact van COVID-19.
•
Impact COVID-19 In het boekjaar 2020 heeft de stichting De Nieuwe Regentes (hierna DNR) voor in totaal € 0,2 miljoen aan COVID-19 steun ontvangen. Dit om de financiële tegenvallers en overige risico’s op te kunnen vangen. COVID-19 heeft vooral invloed op het organisatorisch en strategisch aanpassingsvermogen van DNR. Daarnaast zijn met name de activiteitenlasten gedaald omdat diverse activiteiten geen doorgang konden vinden of op een andere wijze zijn georganiseerd. Mede hierdoor heeft DNR de nadelige financiële effecten weten op te vangen en is het boekjaar 2020 afgesloten met een positief resultaat van € 0,22 miljoen. Met toestemming van de gemeente Den Haag is van het positief resultaat een bestemmingsfonds (€ 0,19 miljoen) gevormd voor diverse projecten die in 2021 en verder worden uitgevoerd.
•
Prognose DNR prognosticeert voor 2021 een verlies € 0,3 miljoen. Deels wordt dit verlies gecompenseerd door de aanwezige (bestemmings)reserves waardoor DNR-rekening houdt met een verlies van € 0,1 miljoen. Dit verlies wordt gedekt uit een bijdrage van het herstelfonds van de gemeente.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) De financiële positie van DNR is in de periode 2018-2020 verbeterd. De current ratio (ultimo 2020: 365%) en het netto werkkapitaal (ultimo 2020: € 0,3 miljoen) zijn zodanig dat de instelling in staat is op korte termijn aan haar direct opeisbare verplichtingen te voldoen.
•
Balansontwikkeling 2018-2020 DNR heeft geen vastgoed in bezit en geen financiële instrumenten. Ook heeft DNR geen langlopende schulden. De materiële vaste activa is beperkt. De ontwikkeling van de balans is stabiel.
Ja
84 186 216
86 182 242
17/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente De financiële bijdrage van de gemeente is stabiel en bedraagt ultimo 2020 circa 50% van de totale omzet. Een groot deel van de inkomsten komt ook binnen via verhuur en publiekinkomsten. Veranderingen in de markt of verandering in het gemeentelijk subsidiebeleid hebben directe invloed op de financiën en het beleid van DNR.
•
Overige financiële risico’s die de continuïteit in gevaar brengen Voor risico’s met betrekking tot COVID-19 heeft de instelling ultimo 2020 een bestemmingsreserve COVID-19 van € 11.000 gevormd. Daarnaast heeft DNR ultimo 2020 voor in totaal € 0,2 miljoen aan diverse bestemmingsfondsen gedoteerd. Dit om risico’s in de uitvoering van diverse projecten (onder andere vervanging Tribune, Water naar Theater) op te kunnen vangen. Kortom, DNR heeft de COVID-19 steun gebruikt om financiële maatregelen te treffen voor (project)risico’s die mogelijk de continuïteit in gevaar kunnen brengen.
•
Strekking controleverklaring Over de periode 2018-2020 heeft de instelling goedkeurende controleverklaringen verkregen. In de controleverklaring bij de jaarrekening 2020 wordt geen opmerking gemaakt over de continuïteit van de instelling.
18/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Ensemble Klang Stichting Ensemble Klang Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019
2018
Exploitatie Omzet Gemeentelijke subsidies en bijdragen COVID-19 steun Resultaat Haagse financiering/ totale omzet Rentabiliteit (resultaat/totale omzet)
135 75 0 16 56% 12%
243 75
252 85
-17 31% -7%
0 34% 0%
Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
125% 27
108% 11
122% 28
20% 20%
7% 5%
18% 11%
1 124 27 -
137 11 -
108 28 -
Onbekend Onbekend Nee
Onbekend
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet) Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Andere bijzondere post Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Entreegelden Sponsoring Overige
20 39 0 1
105 61 0 3
70 89 5 4
De stichting Ensemble Klang (exploitatieomvang € 0,1 miljoen) richt zich op het uitvoeren en promoten van nieuwe muziek, gemaakt door de meest interessante en baanbrekende componisten van het moment en alles wat daarmee in de ruimste zin verband houdt of daartoe bevorderlijk kan zijn. •
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Het resultaat laat een wisselend beeld zien. Van een kostendekkende exploitatie in 2018, verlies in 2019 (€ 17.000) naar een positief resultaat van € 16.000 in 2020.
•
Impact COVID-19 De impact van COVID-19 is vooral organisatorisch en strategisch van aard. Financieel heeft COVID-19 geen negatieve invloed gehad. De stichting Ensemble Klang heeft in 2020 van het Rijk geen “COVID-19 steun” ontvangen. Toch is het resultaat ten opzichte van 2019 met € 33.000 verbeterd. De gemeentelijke subsidie is ten opzichte van 2019 ongewijzigd terwijl de activiteitenlasten ten opzichte van 2019 enorm zijn gedaald. De reden hiervan is dat door COVID-19 diverse activiteiten niet hebben kunnen plaatsvinden. Per saldo een voordeel.
•
Prognose Voor 2021 prognosticeert de stichting Ensemble Klang een neutraal resultaat en verwacht de stichting dat COVID-19 geen (nadelige) invloed zal hebben op het resultaat van de stichting.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) Door het positieve resultaat in 2020 is het saldo van het eigen vermogen toegenomen naar € 28.000. Hierdoor heeft de stichting enige ruimte om tegenvallers in de exploitatie op te vangen. De financiële positie blijft kwetsbaar.
•
Balansontwikkeling 2018-2020 De stichting Ensemble Klang heeft geen vastgoed in bezit en geen financiële instrumenten. Ook heeft de stichting Ensemble Klang geen langlopende schulden. De materiële vaste activa is beperkt. De ontwikkeling van de balans is stabiel.
•
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente De exploitatieomvang in het “COVID-19 jaar” 2020 is gedaald. Hierdoor is de financiële afhankelijkheid van de gemeente toegenomen en bedraagt deze ultimo 2020 56% van de totale exploitatieomvang. Daarnaast is de stichting Ensemble Klang afhankelijk van (externe)subsidies en publiekinkomsten. Met andere woorden veranderingen in de markt of in het gemeentelijk subsidiebeleid hebben een directe invloed op het (activiteiten)beleid van de stichting. 19/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Overige financiële risico’s die de continuïteit in gevaar brengen De instelling geeft als risico aan dat men naast de gemeentelijke subsidie afhankelijk is van externe inkomsten en daarmee kwetsbaar is als deze niet worden gerealiseerd. Daarnaast ontbreekt financiële ruimte voor innovatieve en veranderingsprojecten.
•
Strekking controleverklaring Over de periode 2018-2019 zijn geen controleverklaringen maar samenstellingsverklaringen ontvangen. In de samenstellingsverklaring bij de jaarrekening 2020 wordt geen opmerking gemaakt over de continuïteit van de stichting Ensemble Klang.
20/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Filmhuis Den Haag Filmhuis Den Haag Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019 Exploitatie 2.860 3.708 Omzet 1.285 955 Gemeentelijke subsidies en bijdragen 480 COVID-19 steun 280 116 Resultaat 45% 26% Haagse financiering/ totale omzet 10% 3% Rentabiliteit (resultaat/totale omzet)
2018 3.314 986
181% 749
166% 384
153% 261
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
34% 21%
31% 9%
26% 6%
132
80
55
1.393 170 436 276
756 140 185 138
513 140 69 107
Ja
Ja
Ja
Bijzondere posten Niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Subsidie Ministerie van OCW Entreegelden Sponsoring Overige
•
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Het resultaat laat in de periode 2018-2020 een positief verloop zien. Van een negatief resultaat van € 131.000 in 2018 naar een positief resultaat van € 280.000 in 2020. Dankzij de steunmaatregelen van de gemeente Den Haag is het jaar 2020 goed afgesloten. Het overschot wordt gereserveerd om in 2021 het weerstandsvermogen te vergroten.
•
Impact COVID-19 Het Filmhuis Den Haag (hierna Filmhuis) heeft in het boekjaar 2020 in totaal voor € 480.000 aan COVID-19 steun verkregen. Mede door de COVID-19 steun en het aanpassingsvermogen heeft het Filmhuis de nadelige financiële effecten weten op te vangen en is het boekjaar 2020 afgesloten met een positief resultaat. Het bezoek aan het Filmhuis daalde met 46% ten opzichte van 2019. Het Filmhuis heeft waar mogelijk activiteiten aangepast om deze door te kunnen laten gaan en gewerkt aan een online aanbod. Toen de versoepelingen kwamen in juni 2021, moesten de deuren van het Filmhuis dicht blijven door de verbouwing. De komende periode staat in het teken van heropbouwen, het aantrekken van publiek en het aantrekken van personeel. In 2022 hoopt het Filmhuis weer goed te kunnen functioneren.
•
Prognose Voor 2021 prognosticeert het Filmhuis een resultaat van nihil.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) De financiële positie is in de periode 2018-2020 sterk verbeterd. Ultimo 2020 is het netto werkkapitaal ruim € 0,7 miljoen positief en bedraagt het eigen vermogen 34% van de totale omzet. Kortom de instelling is in staat om op korte termijn aan haar opeisbare verplichtingen te voldoen en het eigen vermogen is voldoende om financiële tegenvallers op te vangen. De liquiditeitsratio's zijn gestegen ten opzichte van 2019 en beide komen uit boven de 1 (algemene bedrijfseconomische norm). De prognoses zijn onvoorspelbaar door de onzekerheid met betrekking tot COVID-19, het functioneren van het nieuwe gebouw, het vinden van voldoende en geschikte medewerkers en de mate waarin het publiek de weg weer vindt naar het Filmhuis.
-131 30% -4%
Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Bestemmingsfonds Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK
De doelstelling van het Filmhuis Den Haag (exploitatieomvang € 2,9 miljoen) is het bevorderen van de belangstelling voor en kennis van de filmkunst. Het Filmhuis Den Haag heeft als missie dat het een culturele ontmoetingsplek is die mensen en culturen samenbrengt en waar het draait om de liefde voor film.
Nee
393
171
815
1.536
1.322
367
1.040
984 21/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Balansontwikkeling 2018-2020 Het Filmhuis heeft geen vastgoed in bezit en geen financiële instrumenten. Ook heeft het Filmhuis geen langlopende schulden. De materiële vaste activa is beperkt. De ontwikkeling van de balans is (positief) stabiel. Aan de reserve is € 90.000 gedoteerd voor de vervanging van projecten. Daarnaast is € 155.000 toegevoegd aan de bestemmingsreserve gerelateerd aan het geplande groot onderhoud, dat onder de verantwoordelijkheid van de gemeente wordt uitgevoerd.
•
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente Het Filmhuis is voor circa 45% van de totale omzet afhankelijk van de subsidie van de gemeente. De overige 55% betreft vooral publiekinkomsten en overige subsidies.
•
Overige financiële risico’s die de continuïteit in gevaar brengen Het Filmhuis ziet geen risico’s met betrekking tot de continuïteit. Ondanks de forse omzetdaling in 2020 als gevolg van COVID-19 is door de omvang van het eigen vermogen, de liquiditeitspositie en de subsidieontvangsten geen sprake van een continuïteitsrisico. Mogelijk komt er een commercieel arthouse in de buurt van het Filmhuis. Hierdoor zal het Filmhuis wellicht een deel van de programmering in moeten leveren. Dit bekent minder eigen inkomsten en meer moeite om aan de subsidievoorwaarden te kunnen voldoen.
•
Strekking controleverklaring Over de periode 2018-2020 heeft de instelling goedkeurende controleverklaringen verkregen. In de controleverklaring bij de jaarrekening 2020 worden geen opmerkingen gemaakt over de continuïteit van de instelling.
22/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Kunstmuseum Stichting Kunstmuseum Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019
2018
Exploitatie Omzet Gemeentelijke subsidies en bijdragen COVID-steun Resultaat Haagse financiering/ totale omzet Rentabiliteit (resultaat/totale omzet)
17.692 11.330 2.020 900 64% 5%
21.165 10.619
18.435 10.424
1633 50% 8%
350 57% 2%
Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
406% 9.975
401% 8.750
317% 6.873
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
57% 44%
57% 33%
50% 18%
418 12.112 4.806 3.028 2.559
518 8.870 4.309 2.625 2.332
490 7.946 1.796 1.493 2.058 2.012
Ja
Ja
1.860
2.078
563
2.520 120 1.046
5.382 113 2.183
3.937 122 2.625
Balans Materiële vaste activa Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Bestemmingsfonds Ministerie OCW Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Particuliere fondsen Subsidie Ministerie van OCW Publieksinkomsten Sponsoring Overige
Ja Nee
De stichting Kunstmuseum (exploitatie-omvang van circa € 17,7 miljoen) heeft als doel het inrichten, in stand houden en exploiteren van de museumgebouwen en de collecties. Tot 1 oktober 2019 was de statutaire naam Gemeentemuseum Den Haag. •
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Het resultaat is € 0,9 miljoen positief en aan fluctuaties onderhevig. In 2019 was het resultaat € 1,6 miljoen positief, in 2018 € 0,35 miljoen positief. De exploitatie is afhankelijk van subsidies van de gemeente Den Haag. Het resultaat is ondanks de teruggang in omzet door de COVID-19 maatregelen dankzij het steunpakket en de huurkwijtschelding positief uitgevallen.
•
Impact COVID-19 COVID-19 heeft ten opzichte van 2019 € 5,0 miljoen lagere opbrengsten tot gevolg gehad, zowel lagere publieksinkomsten als overige inkomsten. Ook zijn de activiteitslasten en de beheerslasten per saldo € 2,8 miljoen lager. De stichting Kunstmuseum heeft circa € 2,65 miljoen aan COVID-19 steun ontvangen bestaande uit de NOW-regeling (€ 1,2 miljoen), gemeente Den Haag Herstelfonds Cultuur (€ 0,4 miljoen), Mondriaan fonds (€ 0,4 miljoen) en een huurkorting van (€ 0,65 miljoen). Resteert een positief saldo van € 0,9 miljoen. Dankzij overheidssteun en een goed eerste kwartaal in 2020 heeft de stichting Kunstmuseum het jaar positief afgesloten. Er zijn nog geen signalen die erop wijzen dat er wezenlijke wijzigingen zullen optreden op het gebied van het bruikleenverkeer, het bezoeken van het museum en de ontwikkeling van de museumkaart na COVID-19.
•
Prognose 2021 De stichting Kunstmuseum prognosticeert voor 2021 een winst van € 188.000.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) Het eigen vermogen heeft een toename van € 0,9 miljoen laten zien door de bestemming van het positieve resultaat. De meeste ratio's laten een stijging zien. De current ratio is 406% en het netto werkkapitaal bedraagt € 10,0 miljoen. Dit betekent dat de stichting Kunstmuseum aan haar korte termijn betalingsverplichtingen kan voldoen. Het weerstandsvermogen is 44% en daarmee voldoende om financiële risico’s op te kunnen vangen.
23/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Balansontwikkelingen 2018-2020 De stichting Kunstmuseum heeft geen vastgoed. De materiële vaste activa bestaat uit de automatisering (kassa systemen), inventaris en vervoermiddelen. Tevens heeft de instelling een voorziening (€ 2,3 miljoen) meerjaren onderhoudsplanning ter egalisatie van groot onderhoud. De stichting Kunstmuseum heeft geen langlopende schulden en financiële vaste activa.
•
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente De afhankelijkheid van de gemeente is in 2020 toegenomen. Dit heeft enerzijds te maken met de teruggang in omzet uit kaartverkoop en anderzijds de ontvangst van een steunpakket vanuit de gemeente.
•
Overige financiële risico’s die mogelijk de continuïteit in gevaar brengen Het jaar 2020 is positief afgesloten. Hierdoor zal de stichting Kunstmuseum het positieve resultaat in een bestemmingsreserve plaatsen om de financiële gevolgen van de crisis in 2021 het hoofd te kunnen bieden. Als het museumbezoek niet op het niveau van voor COVID-19 komt en er geen regelingen zijn om dit omzetverlies te compenseren heeft dit consequenties voor de exploitatie.
•
Strekking controleverklaring De stichting Kunstmuseum heeft over de periode 2018-2020 goedkeurende controleverklaringen verkregen. In de controleverklaring bij de jaarrekening 2020 wordt geen opmerking gemaakt over de continuïteit van de instelling.
24/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Het Nationale Theater Het Nationale Theater Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019
2018
Exploitatie Omzet Gemeentelijke subsidies en bijdragen COVID-19 steun Resultaat Haagse financiering / totale omzet Rentabiliteit (resultaat/totale omzet)
17.894 9.606 1.956 2.178 54% 12%
19.403 9.440
18.556 9.134
-505 49% -3%
175 49% 1%
Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
194% 3.245
117% 551
128% 1.018
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
50% 24%
36% 11%
39% 14%
1.430 429 6.004 914 3.403 751 -
1.468 480 2.231 1.214 904 434 -
1.447 524 3.453 1.548 989 367 109
Ja
Ja Nee
Ja
432 3.741 1.296 41 822
276 3.636 4.672 41 1.338
425 3.541 4.043 53 1.109
Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Bestemmingsfonds MOCW Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Overige niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Subsidie Ministerie van OCW Entreegelden Sponsoring Overige
De stichting Het Nationale Theater (exploitatieomvang € 17,9 miljoen) is een nationaal podium en is er in de eerste plaats voor het publiek. Het is een cultureel centrum dat theater een prominente plek geeft in het hart van de samenleving. •
Resultaatontwikkeling 2018-2020 Het resultaat laat een wisselend beeld zien. Van positief in 2018 (€ 175.000), negatief in 2019 (€ 0,5 miljoen) naar een winst in 2020 van € 2,2 miljoen. Het negatief resultaat in 2019 wordt vooral veroorzaakt door (achterstallig) onderhoud aan panden en investeringen in de organisatie. Het resultaat van 2020 is beïnvloed door de COVID-19 steunmaatregelen.
•
Impact COVID-19 In het boekjaar 2020 heeft de stichting Het Nationale Theater voor in totaal € 2,0 miljoen aan COVID-19 steun verkregen. Daarnaast heeft de gemeente voor een bedrag van € 0,6 miljoen aan huur kwijtgescholden. Dit om de financiële tegenslagen en overige risico’s van COVID-19 op te kunnen vangen. Met name de activiteitenlasten zijn met € 2,6 miljoen gedaald omdat diverse activiteiten geen doorgang konden vinden of op een andere wijze zijn georganiseerd. Ook heeft de instelling een streng bezuinigingsbeleid doorgevoerd. De opbrengsten zijn met € 3,6 miljoen gedaald. De horeca heeft een verlies van € 0,15 miljoen geleden. COVID-19 heeft ook invloed op het organisatorisch en strategisch aanpassingsvermogen van Het Nationale Theater. Samengevat heeft Het Nationale Theater de nadelige financiële effecten weten op te vangen en is het boekjaar 2020 afgesloten met een positief resultaat van € 2,2 miljoen.
•
Prognose Het Nationale Theater prognosticeert voor 2021 een verlies van € 50.000. Hierbij wordt aangegeven dat door de onzekerheden met betrekking tot COVID-19 de prognose weer bijgesteld kan worden. De prestatie doelstellingen zoals die in het Cultuurplan zijn vastgelegd worden als gevolg van COVID-19 de komende jaren niet gehaald.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) Door het positieve resultaat in 2020 is de financiële positie van Het Nationale Theater verbeterd. De instelling heeft daarnaast ook materiële vaste activa (vastgoed, inventaris en theaterinrichting), bestemmingsreserves en voorzieningen (voor onderhoud) op de balans. Het Nationale Theater heeft hierdoor ruimte om tegenvallers in de exploitatie op te vangen. De liquiditeit ultimo 2020: de current ratio (194%) en het netto werkkapitaal (€ 3,2 miljoen) zijn zodanig dat de instelling in staat is om op korte termijn aan haar direct opeisbare verplichtingen te kunnen voldoen. 25/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022 •
Balansontwikkelingen 2018-2020 Het Nationale Theater heeft eigen vastgoed (Kerkstraat 11-13). Ook worden panden van de gemeente gehuurd. Het Nationale Theater heeft een 100% deelneming in de horecagelegenheid Hocarest B.V. Mede door de COVID-19 steun zijn de liquide middelen in 2020 gestegen naar € 6 miljoen.
•
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente De financiële afhankelijkheid van de gemeente is in het “COVID-19 jaar 2020” gestegen en bedraagt ultimo 2020 54% van de totale omzet. De instelling ziet als grootste risico dat wanneer de subsidie wegvalt, de continuïteit van de instelling in gevaar komt.
•
Overige financiële risico’s die de continuïteit in gevaar brengen Overige risico's zijn: lagere bezoekersaantallen (risico op lagere publieksinkomsten), achterstand in technische hulpmiddelen beperkt de instelling om “state of the art” (aantrekkelijk voor producties en voor publiek) te zijn en ICT risico's. Daarnaast is de deelneming in Hocarest B.V. kwetsbaar door COVID-19 maatregelen. In de boekjaren 2019 en 2020 is deze deelneming verliesgevend en bovendien zijn op korte termijn investeringen in de horecagelegenheid noodzakelijk om het rendement te verhogen.
•
Strekking controleverklaring Over de periode 2018-2020 heeft het Nationale Theater goedkeurende controleverklaringen verkregen. In de controleverklaring en het accountantsverslag bij de jaarrekening 2020 worden geen opmerkingen gemaakt over ontwikkelingen die de continuïteit van de instelling in gevaar brengen.
26/62
Bijlage bij GAD/2021.143 9 februari 2022
Holland Dance Festival Den Haag Stichting Holland Dance Festival Den Haag Kerngegevens (*€ 1000) 2020 2019 2018 Exploitatie 1.565 2.065 1.679 Omzet 607 617 626 Gemeentelijke subsidies en bijdragen 154 COVID-19-bijdrage 24 43 -141 Resultaat 39% 30% 37% Haagse financiering/ totale omzet 2% 2% -8% Rentabiliteit (resultaat/totale omzet) Liquiditeitspositie Current Ratio (VA/KVV) Netto werkkapitaal (VA-KVV)
125% 117
111% 105
122% 108
Solvabiliteit EV/Totaal vermogen (balanstotaal) Weerstandsvermogen (EV/omzet)
29% 7%
15% 5%
20% -5%
Balans Materiële vaste activa Vastgoed Liquide middelen Vrij besteedbaar vermogen Bestemmingsreserves Voorzieningen Bestemmingsfonds Governance Controleverklaring goedkeurend Bijzonderheden inschrijving KVK Bijzondere posten Niet-gemeentelijke subsidie/fondsen Entreegelden Sponsoring Overige
71 135 103 79 85
59 390 104 61 60
13 393 -80 61 201
Ja
Ja Nee
Ja
640 185 2 131
969 444 15 20
456 345 16 237
De stichting Holland Dance Festival Den Haag (exploitatie-omvang €1,6 miljoen) heeft als doel het bevorderen van de danskunst in de ruimste zin. De stichting organiseert in Nederland bijzondere dansmanifestaties en -activiteiten. De stichting heeft als missie om dans voor iedereen toegankelijk te maken. •
Resultaatontwikkeling Het resultaat laat een wisselend verloop zien en is de afgelopen twee jaren licht positief. Met de gemeente Den Haag is afgesproken dat het weerstandsvermogen in de komende 10 jaren op een hoger peil gebracht moet worden. Dit weerstandsvermogen laat door de positieve resultaten over 2019 en 2020 een stijging zien.
•
Impact COVID-19 De stichting Holland Dance Festival Den Haag is niet getroffen door het virus, omdat het festival heeft plaatsgevonden van 22 januari tot en met 8 februari 2020. De overige activiteiten van de stichting zijn wel sterk geraakt door COVID-19. In 2020 is € 154.000 aan ondersteuning ontvangen vanuit de regeling aanvullende ondersteuning culturele en creatieve sector COVID-19. Verder is er tijdens de pandemie een toename gezien in publieke donaties. De financiering via fondsen is lastiger geworden omdat zij de doelstelling verschuiven van culturele naar maatschappelijke projecten.
•
Ontwikkeling financiële positie (weerstandsvermogen, liquiditeit, solvabiliteit) De financiële positie is in de periode 2018-2020 verbeterd. Het netto werkkapitaal is eind 2020 € 117.000 positief en het eigen vermogen bedraagt 7% van de omzet en is beperkt om financiële risico’s op te vangen. De instelling is op korte termijn in staat om aan haar direct opeisbare verplichtingen te voldoen.
•
Risico’s en financiële afhankelijkheid van de gemeente De stichting Holland Dance Festival Den Haag is jaarlijks voor ongeveer een derde afhankelijk van de subsidie van de gemeente. Het overige gedeelte betreft vooral publiekinkomsten en bijdragen van (externe)fondsen.
•
Prognose 2021 De prognose laat geen bijzonderheden zien. De kaartverkoop zal ten opzichte van 2020 sterk dalen doordat het Festival dit jaar wel geraakt wordt door de COVID-19 maatregelen.