CConstaterende dat's-Hertogenbosch
Koppel je AI →
Document · PDF

D1d247dd-48bd-4eec-952e-88319f1ff43b

Commissie OMGEVING 30 september 2021, gemeente 's-HertogenboschBij agendapunt: Nota Parkeernormering 202111.146 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

0

0,6

0,8

1,1

1,1

1,5

87%

per tafel

fitnesscentrum

0

1,2

3,9

5,7

5,7

6,9

90%

per 100 m2 bvo

dansstudio

0

1,0

3,3

4,9

4,9

6,9

93%

per 100 m2 bvo

golfoefencentrum

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

48,7

48,7

54,2

93%

per centrum

sporthal

0

1,2

1,8

2,4

2,4

3,2

96%

per 100 m2 bvo

kunstijsbaan (kleiner dan 400 meter)

0

0,9

1,1

1,4

1,4

1,8

98%

per 100 m2 bvo

golfbaan

sportzaal

kunstijsbaan (400 meter)

n.v.t.

0 n.v.t.

n.v.t.

0,8 n.v.t.

n.v.t.

1,6 1,8

85,6

2,4 2,1

85,6

2,4 2,1

108,3

3,3 2,5

98%

94% 98%

per 18 holes

per 100 m2 bvo

Opmerking op korte loopafstand van elkaar, niet gericht op één gezamenlijk thema bijvoorbeeld Makro, HANOS en Sligro

kleinschalige voorziening (circa 750 m2 bvo) waar voor het overgrote deel alleen gebruikgemaakt wordt van fitnessapparaten grotere multifunctionele centra (vaak > 1.500 m2 bvo) die een breed pakket aan activiteiten aanbieden (individueel trainen en groepslessen) Een 18-holes golfbaan is gemiddeld 60 - 70 ha groot pitch & put; uitgaande van een omvang van 6 ha. excl. Wedstrijdfunctie excl. Wedstrijdfunctie

per 100 m2 bvo

30

31 Aandeel bezoekers

Eenheid

Opmerking

97%

per 100 m2 bvo

tot 3.500 m2 bvo

3,6

98%

per 100 m2 bvo

circa 5.000 m2 bvo

0,4

87%

per 100 m2 bvo

Type voorzieningen

Zone 1a

Zone 1b

Zone 2

Zone 3

Zone 4

Zone 5

indoorspeeltuin, gemiddeld en kleiner

0

0,4

1,2

1,9

1,9

2,6

indoorspeeltuin, groot

indoorspeeltuin, zeer groot

0

1,8

2,8

2,8

tennishal

0

1,0

0

0,2

0,3

0,4

0,4

squashhal

zwembad overdekt

zwembad openlucht wellnesscentrum sauna, hammam bibliotheek bioscoop

filmtheater/filmhuis

theater/schouwburg musicaltheater casino

volkstuin

atrractie/pretpark dierenpark

jachthaven manege

museum stadion

0

n.v.t. n.v.t. n.v.t. 0 0 0 0 0 0 0

n.v.t. n.v.t. n.v.t. 0

n.v.t. 0

n.v.t.

2,2 1,5

n.v.t. n.v.t. n.v.t. 2,0 0,2 2,2 1,6 5,8 2,4 5,2

n.v.t. n.v.t. n.v.t. 0,5

n.v.t. 0,3 0,0

3,1 2,3 9,7 9,1

n.v.t. 4,1 0,5 6,9 4,2 6,4 2,9 5,6 1,1

n.v.t. 4,0 0,5

n.v.t. 0,5

0,04

4,0 2,6

10,5 11,9 8,8 6,1 0,8

10,0 6,7 8,3 3,4 6,0 1,2 4,0 4,0 0,5

n.v.t. 0,9

0,04

4,0 2,6

10,5 11,9 8,8 6,1 0,8

10,0 6,7 8,3 3,4 6,0 1,2 4,0 4,0 0,5

n.v.t. 0,9

0,04

4,9 3,1

12,3 14,8 9,8 6,8 1,1

12,7 8,9

10,5 4,6 7,5 1,3 4,0 4,0 0,5 0,3

n.v.t n.v.t

98% 84% 97% 99% 99% 99% 97% 94% 97% 87% 86% 86%

100% 99% 99%

100% 90% 95% 99%

per 100 m2 bvo

> 10.000 m2 bvo

per 100 m2 bvo

per 100 m2 bassin per 100 m2 bassin per 100 m2 bvo per 100 m2 bvo per 100 m2 bvo per 100 m2 bvo

1 zitplaats is circa 3 m2 bvo

per 100 m2 bvo

1 zitplaats is circa 3 m2 bvo

per 100 m2 bvo per 100 m2 bvo per 100 m2 bvo

1 zitplaats is circa 3 m2 bvo 1 zitplaats is circa 8,4 m2 bvo

per 10 tuinen

per hectare netto terrein per hectare netto terrein per ligplaats per box

per 100 m2 bvo per zitplaats

31

32 Aandeel bezoekers

Eenheid

95%

per hectare netto terrein

2

91%

per bungalow

4,4

77%

per 10 kamers

Type voorzieningen

Zone 1a

Zone 1b

Zone 2

Zone 3

Zone 4

Zone 5

sportveld

n.v.t.

n.v.t.

13,0

13,0

13,0

13,0

bungalowpark

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

1,5

2,5

hotel 1*

0

0,3

0,7

2,2

2,2

horeca en (verblijfs)recreatie camping hotel 2* hotel 3* hotel 4* hotel 5*

discotheek

café/bar/cafetaria restaurant

evenementenhal/beursgebouw/cong resgebouw

n.v.t. 0 0 0 0 0 0 0 0

n.v.t. 1,1 1,5 2,7 4,2 4,1 4,0 8,0 3,0

n.v.t. 1,9 2,6 4,4 6,8

10,3 4,0 8,0 4,0

n.v.t. 3,6 4,2 6,3 9,3

16,4 5,0

12,0 5,0

n.v.t. 3,6 4,2 6,3 9,3

16,4 5,0

12,0 5,0

1,1 6,0 6,3 8,5

11,8 18,8

n.v.t. n.v.t. n.v.t.

90% 80% 77% 73% 65% 99% 90% 80% 99%

Opmerking

per standplaats per 10 kamers per 10 kamers per 10 kamers per 10 kamers

per 100 m2 bvo per 100 m2 bvo per 100 m2 bvo per 100 m2 bvo

32

33

Aanwezigheidspercentages werkdagochtend

werkdagmiddag

werkdagavond

werkdagnacht

koopavond1)

zaterdagmiddag

zaterdagavond

zondagmiddag

woningen bewoners

50%

50%

90%

100%

80%

60%

80%

70%

woningen bezoekers

10%

20%

80%

0%

70%

60%

80%

70%

kantoor/bedrijven

100%

100%

5%

0%

5%

0%

0%

0%

commerciële dienstverlening

100%

100%

5%

0%

75%

0% 2)

0%

0%

detailhandel

30%

60%

10%

0%

75%

100%

0% 3)

0% 4)

grootschalige detailhandel

30%

60%

70%

0%

80%

100%

0% 3)

0%4)

supermarkt

30%

60%

40%

0%

80%

100%

40%

0%

sportfuncties binnen

50%

50%

100%

0%

100%

100%

100%

75%

sportfuncties buiten

25%

25%

50%

0%

50%

100%

25%

100%

bioscoop/theater/podium/enzovoort

5%

25%

90%

0%

90%

40%

100%

40%

sociaal medisch: arts/therapeut/consultatiebureau

100%

75%

10%

0%

10%

10%

10%

10%

verpleeghuis/verzorgingstehuis

100%

100%

50%

25%

50%

100%

100%

100%

ziekenhuis: patiënten inclusief bezoekers

60%

100%

60%

5%

60%

60%

60%

60%

ziekenhuis medewerkers

75%

100%

40%

25%

40%

40%

40%

40%

dagonderwijs

100%

100%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

avondonderwijs

0%

0%

100%

0%

100%

0%

0%

0%

1) Indien sprake van een traditionele koopavond 2) Indien op zaterdag open: 100% 3) Indien 's avonds open: 70% 4) Indien koopzondag: 100%

33

34

34

Bijlage 4: Evaluatie Nota Parkeernormering 2016 De Nota Parkeernormering uit 2016 is, conform het amendement van de gemeenteraad in 2016, geëvalueerd. De evaluatie bestond uit een analyse van de huidige Nota en gesprekken met betrokken medewerkers van de gemeente. De belangrijkste bevindingen uit deze evaluatie zijn hieronder gebundeld in een aantal lessen.

1. NP2016 is niet afgestemd op huidige beleidsdoelstellingen (integraliteit, duurzaamheid, verstedelijkingsopgave.

Een belangrijk onderdeel van de Nota Parkeernormering 2016 was de insteek waarmee deze is opgesteld. Het

uitgangspunt dat aan de grondslag van de Nota lag, is dat er bij nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen voorkomen

dient te worden dat er te weinig parkeerplaatsen worden gerealiseerd. Dit uitgangspunt is begrijpelijk en zal ook grotendeels gehandhaafd blijven in de nieuwe Nota. Maar vanuit de ambities voor een duurzame, leefbare en gezonde stad is er ook de wens om balans te vinden tussen de verschillende ruimtevragende aspecten. In het nieuwe parkeerbeleid en de nieuwe nota is dus als notie opgenomen dat een evenredige afweging tussen

verschillende ruimtevragende aspecten moet worden gevonden en dat voorkomen dient te worden dat er te veel parkeerplaatsen worden ontwikkeld.

Ook de gebiedsindeling van de NP2016 voldoet niet meer. Dit heeft te maken met voortschrijdend inzicht en de plannen die er zijn voor onder andere de Spoorzone. Gebieden met een verdichtingsopgave dienen te worden opgenomen in een zone waar lagere parkeernormen mogelijk zijn.

2. NP2016 voorziet niet in recente ontwikkelingen als deelmobiliteit en elektrische oplaadpunten. Door de snelle opmars van deelmobiliteit en de belangstelling hiervoor bij projectontwikkelaars, is het wenselijk

om richtinggevende uitspraken en duidelijke beleidsregels op te nemen in het nieuwe parkeerbeleid. Deelauto’s

en oplaadpunten kunnen ook onderdeel uitmaken van een nieuwe ruimtelijke ontwikkeling, daarom moet ook in de nieuwe Nota Parkeernormering worden aangegeven hoe daarmee kan worden omgegaan.

3. Bij toepassing van maatwerk geeft NP2016 geen kaders mee; dit vinden juristen ongewenst

De Nota Parkeernormering 2016 bood mogelijkheden om af te wijken van de parkeernormen. Er werd gewerkt met parkeernormen en met richtlijnen, waarbij er zwaardere argumenten nodig waren voor afwijking van de

normen van bij afwijking van de richtlijnen. In het geval van woningbouwontwikkelingen werd gewerkt met de parkeernormen. In de NP2016 werd onvoldoende duidelijk gemaakt hoe, in welke mate en op basis waarvan

maatwerk kan worden toegepast bij nieuwe ontwikkelingen. Dit levert weliswaar een grote flexibiliteit op, maar leidt tot een gebrek aan transparantie en toetsbaarheid.

Zowel vanuit projectontwikkelaars als vanuit de gemeente is er dus de wens om toe te werken naar een methode om dat maatwerk op een gestructureerde manier mogelijk te maken. Maatwerk is nodig om enerzijds om

ruimtelijke ontwikkelingen mogelijk te maken en anderzijds om een leefbare omgeving te creëren en duurzame mobiliteit te stimuleren. Dit vraagt om een concreet geformuleerd maatwerkkader.

4. Bij toepassing NP2016 is maatwerk gebruikt met inzet van deelauto’s; dit is nog niet in de praktijk gebracht (lange doorlooptijd projecten).

Bij enkele lopende projecten zijn aan ontwikkelaars richtlijnen gegeven voor de inzet van deelauto’s, maar er zijn nog geen projecten met die richtlijnen gerealiseerd in verband met de lange doorlooptijd van de projecten. Daardoor kon deze regeling nog niet worden geëvalueerd.

5. Er zijn geen signalen dat toepassing van de NP2016 bij inmiddels gerealiseerde bouwprojecten hebben geleid tot problemen met parkeerdruk. Bij de evaluatie zijn geen praktijkvoorbeelden naar voren gekomen waaruit zou blijken dat de toepassing van de NP2016 en de maatwerkoplossingen tot problemen hebben geleid.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10609907/1