CConstaterende datDelft
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage5 Analysekaarten NP-RES Verantwoording

Commissie Ruimte en Verkeer 27 mei 2021, gemeente DelftBij agendapunt: College van B&W – afdoening motie ZonneEnergie (nr. 2114282)28.431 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 4

Geluidsnorm

Woonkernen

Aaneengesloten woningen binnen een woonkern

Geluidsnorm

Regeling minimum vlieghoogten Bij ruimtelijke besluitvorming windturbines Bij ruimtelijke besluitvorming windturbines Bij ruimtelijke besluitvorming windturbines

Berekende afstand Vastgestelde hinderzone Vastgestelde hinderzone 300 m vanaf gevel 500 m vanaf gevel

Bebouwing Richtlijn Voor het bepalen van de veiligheidszone rondom bebouwing wordt onderscheid gemaakt in de categorieën kwetsbare en beperkt kwetsbare objecten, zoals deze staan omschreven in het Bevi 46. - Onder kwetsbare objecten verstaan we onder andere woningen, ziekenhuizen, scholen, kantoren groter dan 1.500 m2. De minimale veiligheidsafstand voor kwetsbare objecten is gebasseerd op de ashoogte + halve rotordiameter (241 m). - Onder beperkt kwetsbare objecten onder andere hotels, winkels, bedrijfsgebouwen, kantoren kleiner dan 1.500m. De minimale veiligheidsafstand voor beperkt kwetsbare objecten is een halve rotordiameter (75 m). Databron De classificering van de (beperkt) kwetsbare objecten is gedaan aan de hand van de beschrijvingen uit de Bevi op basis van BAG(2018), Risicokaart(2019) en BBG(2015). Beperkingen en gebruik De veiligheidsafstand van woningen binnen woonkernen is kleiner dan de geluidsafstand van deze woningen en uit de berekeningen gelaten. In de berekeningen zijn verspreid liggende woningen als kwetsbare woningen meegenomen, terwijl deze tot de categorie beperkt kwetsbaar behoren. Wegen Richtlijn Voor iedere weg geldt een ander bevoegd gezag. Voor een betreffende weg waarlangs men een windturbine wil plaatsen dient er bij dit bevoegd gezag nagegaan te worden of het in strijd is met het beleid rondom veiligheid.

Rijkswaterstaat hanteert als beleidsregel wanneer de mast van een turbine groter is dan 60 meter dan dient de afstand ten minste een halve diameter te zijn 47 (75 m). Omdat niet alle wegbeheerders hier duidelijk beleid over heeft, is als uitgangspunt een vuistregel genomen om de gelijke afstand aan te houden voor provinciale wegen en stadsstroomwegen.

65

46

Besluit externe veiligheid inrichtingen

47

Handboek Risicozonering Windturbines, RVO 2014.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Databron De classificering van de wegen is gedaan op basis van TOP10NL (2019). Beperkingen en gebruik In de berekening wordt geen onderscheid gemaakt in personen en goederenvervoer (met of zonder gevaarlijke stoffen). Waterwegen Richtlijn Net als bij wegen geldt dat bij de beheerder getoetst dient te worden of het plaatsen van een windturbine in strijd is met het veiligheidsbeleid. Rijkswaterstaat hanteert de beleidsregel dat er ten minste een afstand van 50 meter ten opzichte van de vaarweg aangehouden dient te worden. Dit is gebaseerd op hinder van radarapparatuur aan wal of op schepen 48 (50 m). Databron De classificering van de vaarwegen is gedaan aan de hand van de Richtlijnen Vaarwegen van RWS op basis van de Top10NL(2019), Vaarweg Informatie Nederland (VIN)(2017) en Legger Rijkswaterstaatswerken 2.0 (2014). Beperkingen en gebruik In de berekening wordt geen onderscheid gemaakt in personen en goederenvervoer (met of zonder gevaarlijke stoffen). Spoorwegen Richtlijn Het hoofdspoorwegennetwerk valt onder verantwoordelijkheid van ProRail en ProRail verleent een vergunning voor haar gebied. Dit geldt ook wanneer een turbineblad (deels) over het vergunning plichtig gebied draait. Daarbuiten heeft ProRail een adviserende rol. Prorail geeft een plaatsingsadvies van een minimaal afstand van 7,85 m + halve rotordiameter.

49 Voor lightrailnetwerken die onder een andere beheerder vallen wordt dezelfde afstand als uitgangspunt genomen (83 m). Databron De berekening van de is gedaan op basis van TOP10NL (2019). Beperkingen en gebruik In de berekening wordt geen onderscheid gemaakt in personen en goederenvervoer (met of zonder gevaarlijke stoffen). Industrie Richtlijn Voor categoriale inrichtingen is een per type een risicocontour vastgesteld. Het plaatsen van windturbines kan invloed hebben op deze risicocontour, waardoor deze groter kan

66

48

Handboek Risicozonering Windturbines, RVO 2014.

49

Handboek Risicozonering Windturbines, RVO 2014.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

worden. Per locatie dient dit te worden beoordeeld. 50 Afstand is de vastgestelde risicocontour. Databron De berekening van de is gedaan op basis van Risicokaart (2019). Beperkingen en gebruik -

Buisleidingen Richtlijn Het transport van gevaarlijke stoffen gebeurt voor een groot deel onder de grond en het belang voor veiligheid en leveringszekerheid moet gegarandeerd zijn. Voor Gasunie is levering wettelijk vastgelegd. Voor buisleidingen waar gevaarlijke stoffen doorheen worden getransporteerd onder hoge druk geldt een veiligheidsrisico. Dit is vastgelegd in de Bevb. 51 De adviesafstand voor buisleidingen is de ashoogte + halve rotordiameter (241 m). Databron De berekening van de is gedaan op basis van Risicokaart (2019). Beperkingen en gebruik Voor bovengronds transport van gevaarlijke stoffen gelden grotere adviesafstanden. Alle transportleidingen in deze berekening zijn berekend als ondergrondse leidingen. Voor een deel van de buisleidingen is het onduidelijk welke stof er getransporteerd wordt, deze zijn in de berekening meegenomen als er sprake is van hoge drukleidingen (>16 bar). Hoogspanningsinfrastructuur Richtlijn Beheerders van hoogspanningsinfrastructuur dienen een leveringszekerheid te garanderen volgens de wet. Een falende windturbine kan een bedreiging vormen voor deze leveringszekerheid. Naast het bestaande infrastructuur zijn, wordt het netwerk ook uitgebreid. De adviesafstand voor hoogspanningsleidingen (110 t/m 380 kv) is de ashoogte + halve rotordiameter 52 (241 m).

Databron De berekening van de is gedaan op basis van data ontvangen van Netbeheer Nederland (2019). Beperkingen en gebruik -

67

50

Handboek Risicozonering Windturbines, RVO 2014.

51

Handboek Risicozonering Windturbines, RVO 2014.

52

Handboek Risicozonering Windturbines, RVO 2014.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Primaire waterkering Richtlijn Waterkeringen zijn in beheer van Rijkswaterstaat of het Waterschap. Rijkswaterstaat staat geen windturbines toe in de kernzone van een primaire waterkering. Daarbuiten dient te worden getoetst op negatieve gevolgen op de veiligheidsnorm van de kering. 53 De kernzone van de primaire waterkering is berekend op 50 meter aan weerszijde van de hartlijn. Uitzondering voor deze regel zijn de voorliggende waterkeringen. Databron De berekening van de is gedaan op basis van Nationale basisbestand Primaire Waterkeringen (2019). Beperkingen en gebruik Bij de berekening van de kernzone is als vuistregel 50 meter vanaf de hartlijn genomen, doordat we niet beschikken over de werkelijk zones. Wat er wordt toegestaan binnen de kernzones van waterkeringen zou nader onderzocht moeten worden bij de beheerder. Beperkingen rondom overige waterkeringen zijn buiten de berekeningen gehouden. Laagvlieggebieden Richtlijn In Nederland zijn verschillende gebieden gedefinieerd als laagvlieggebied of laagvliegroute. In een laagvlieggebied worden trainingen of oefeningen voor opleidingen gedaan door Defensie of civiele luchtvaartscholen. In de laagvliegroutes trainen uitsluitend militaire vliegtuigen. In de Regeling minimum VFR-vlieghoogte Laagvliegroutes militaire straal- en transportvliegtuigen 54 zijn de minimale vlieghoogtes vastgesteld.

In Artikel 2 staat beschreven dat voor de laagvliegroutes 10 en 10A een minimale vlieghoogte van 75 m geldt. Dit zijn twee routes van 2 NM breed die over de noordelijke en oostelijke provincies lopen. Hier wordt windenergie niet toegestaan. Databron De databron van deze informatielaag is afkomstig van RVO (2019) en is gelijk aan de data die is weergegeven in de viewer die door RVO is ingericht om bouwhoogtebeperkingen weer te geven. 55 Beperkingen en gebruik In laagvlieggebieden gelden geen formele beperkingen voor windenergie, maar overleg vooraf wordt noodzakelijk geacht om het gebruik als laagvlieggebied te kunnen blijven garanderen. In de laagvliegroutes 10 en 10A is geen windenergie toegestaan. Ook mogen turbinebladen niet over de route draaien. In de viewer zijn alleen de laagvliegroutes weergegeven. Voor de windturbine met een rotor van 150 meter betekent dit dat deze minimaal 75 meter van de rand van de zone mag staan.

53

Handboek Risicozonering Windturbines, RVO 2014.

54

https://wetten.overheid.nl/BWBR0035356/2014-12-12

55

https://www.rvo.nl/onderwerpen/duurzaam-ondernemen/duurzame-energie-opwekken/windenergie-opland/milieu-en-omgeving/bouwhoogtebeperkingen

68

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Nadere informatie Contactpunt nadere informatie: postbus.rvb.omgevingsmanagement@rijksoverheid.nl Luchthaven Richtlijn Voor civiele luchthavens (van nationale betekenis) geldt, evenals voor militaire luchthavens, het luchthavenbesluit. Hierin staan de regels voor bebouwing in de nabijheid van luchthavens in verband met vliegveiligheid beschreven. Rondom luchthavens zijn obstakelbeheergebieden gedefinieerd waar hoogtebeperkingen gelden of toetsen moeten worden uitgevoerd. Defensie of de Inspectie Leefomgeving en Transport ziet toe op de naleving van deze regels. Databron De databron van deze informatielaag is afkomstig van RVO (2019) en is gelijk aan de data die is weergegeven in de viewer die door RVO is ingericht om bouwhoogtebeperkingen weer te geven. 56 Beperkingen en gebruik Deze kaartlaag is een weergave van een landelijke inventarisatie van toetsings- en restrictievlakken die gelden vanuit de burgerluchtvaart en luchtmacht, die ook te raadplegen is in de viewer die door RVO is ontwikkeld is samenwerking met het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, Rijkswaterstaat, Defensie, Rijksvastgoedbedrijf, Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) en Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) is ontwikkeld. 57 Kanttekening bij deze data is dat het geen alomvattend overzicht geeft.

Het is een inventarisatie welke voldoende inzichten geeft om de bovengenoemde instanties vroeg te betrekken bij ontwikkelingen rondom windenergie. Binnen de obstakelvlakken zijn verschillende gebieden gedefinieerd met een eigen hoogtebeperking (Inner Horizontal Surface (45m), Conical Surface (45-150m) en de Outer Horizontal Surface (150m)). 58 Voor de exacte ligging en definitie van deze regels dient informatie opgehaald te worden bij de gezaghebbende instantie. Nadere informatie: Contactpunt Defensie: postbus.rvb.omgevingsmanagement@rijksoverheid.nl Contactpunt Inspectie Leefomgeving en Transport (luchtvaart): obstakels@ilent.nl Woonkernen (geluid) Richtlijn Het jaargemiddelde geluidsniveau Lden veroorzaakt door een windturbine of windpark mag bij een geluidsgevoelig object niet meer bedragen dan 47 dB. 59 Het is onmogelijk om

56

https://www.rvo.nl/onderwerpen/duurzaam-ondernemen/duurzame-energie-opwekken/windenergie-opland/milieu-en-omgeving/bouwhoogtebeperkingen

57

https://www.rvo.nl/onderwerpen/duurzaam-ondernemen/duurzame-energie-opwekken/windenergie-op-

58

Conceptadvies SDE++, Windenergie op land, PBL 2019.

59

Wind op land/geluidsnormering, RVO 2019.

land/milieu-en-omgeving/bouwhoogtebeperkingen

69

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

deze norm te vertalen naar een uniforme afstand. In overleg met NWEA 60 is voorgesteld om een minimale afstand van 500 meter te hanteren als vuistregel. Deze afstand is gebaseerd op ervaring uit eerdere windprojecten en niet gebaseerd op een strikt onderbouwde regel. Deze vuistregel is in deze analyse toegepast. Databron De berekening van de aaneengesloten bebouwing is gedaan op basis van Top10NL (2019) en BAG (2018). Losse woonbebouwing (geluid) Richtlijn Het jaargemiddelde geluidsniveau Lden veroorzaakt door een windturbine of windpark mag bij een geluidsgevoelig object niet meer bedragen dan 47 dB. 61. De norm geldt ook voor alle woonbebouwing buiten de woonkernen. In theorie zou dezelfde afstand aangehouden moeten worden als voor een woonkern het geval is. In de praktijk zijn er meer mogelijkheden bij individuele woningen dan bij woonkernen. In overleg met NWEA 62 is voorgesteld om een minimale afstand van 300 meter te hanteren als vuistregel. Deze afstand is gebaseerd op ervaring uit eerdere windprojecten en niet gebaseerd op een strikt onderbouwde regel. Deze vuistregel is in deze analyse toegepast. Databron BAG (2018) Beperkingen en gebruik -

Omschrijving attributen In onderstaande tabel staan de attributen omschreven die in deze kaartlaag te vinden zijn. Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id-nr

n.v.t.

n.v.t.

Gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Rest_typ

Onderwerp waarop beperking betrekking heeft

n.v.t.

Rest_red

Argument beperking

n.v.t.

Handboek risicozonering windenergie (Data diversen zie methodiek) Handboek risicozonering windenergie

Gebruik en beperkingen Deze kaartlaag met beperkingen is een weergave het toepassen van de beschreven regels en het geldt als een richtlijn. De kaart kan niet gelezen worden als harde grenzen

70

60

In overeenstemming van expertise van de NWEA, 2019.

61

Wind op land/geluidsnormering, RVO 2019.

62

In overeenstemming van expertise van de NWEA, 2019.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

waar windenergie gerealiseerd kan worden en waar niet, lokaal kan de situatie afwijken doordat er meer mogelijkheden blijken te zijn door de regels anders te berekenen of te beoordelen. Ook kunnen door mitigerende maatregelen meer mogelijkheden ontstaan door bijvoorbeeld een andere masthoogte, andere turbine of een maatregelen ter bescherming van de bron. Naast deze beperkingen zijn nog een aantal andere oorzaken die de plaatsing van windturbines onmogelijk maken of die onderdeel zijn van een opgave die boven lokaal zijn en dus niet binnen het RES-proces vallen. Het doeljaar voor deze berekeningen is 2030. Wij gaan ervan dat de bestaande kassen er in 2030 nog staan en hetzelfde geldt voor de huidige windturbines. Het kustgebied van de Noordzee, Westerschelde en de Waddenzee zijn ook uitgesloten als beschikbare ruimte.

71

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Plaatsingsbeperkingen windenergie op land (en windenergie in meer) Betreft kaartlagen: Bestaande windturbines Bestaande kassen Beheersgebied van het Rijk Methodiek Bestaande windturbines Het uitgangspunt voor de potentieberekening is gericht op het jaar 2030, waarbij we ervan uitgaan dat de bestaande windturbines voor een groot deel nog zullen staan. Deze hebben impact op de mogelijkheid voor het plaatsen van nieuwe turbines. Rondom de bestaande turbines wordt een ruimte van 4x de eigen rotordiameter vrijgehouden. Bestaande kassen In de berekeningen voor veiligheidsafstanden tot bebouwing zijn kassen niet gerekend tot de categorieën beperkt kwetsbaar objecten. Of een kas als deze categorie dient te worden beschouwd zou per locatie moeten worden bekeken. Het kassengebied wordt vaak gezien als een kansrijk gebied voor hernieuwbare opwek. Om te voorkomen dat het bebouwde oppervlak van kassengebieden niet als potentieel gebied worden meegerekend, zijn gebouwafdrukken uitgesloten als potentieel gebied, met de aanname data de kassen voor het doeljaar 2030 niet worden afgebroken. Beheersgebied van het Rijk De technische potentie voor de Res-regio’s is berekend voor het landsdeel van Nederland. Het deel binnen de administratieve gemeentegrens dat in zee ligt, is daarmee niet meegerekend omdat dit onder het beheer van het Rijk valt.

Het gaat hierbij over de Westerschelde, Waddenzee en de Noordzee. Bij de uitsluiting van de Noordzee is de strandzone ook uitgesloten van een potentiegebied. De strandzone hebben we bepaald op 250 meter landinwaarts ten opzichte van de kustlijn. Omschrijving attributen In onderstaande tabel staan de attributen omschreven die in deze kaartlaag te vinden zijn. Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id-nr

n.v.t.

n.v.t.

Gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Rest_typ

Onderwerp waarop beperking betrekking heeft

n.v.t.

Top 10 NL (kassen), RWS

Rest_red

Argument beperking

n.v.t.

Top 10 NL (kassen), RWS

Gebruik en beperkingen -

72

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Toetsingsvlakken windenergie op land en windenergie in meer Algemene methodiek voor toetsingsvlakken Naast regelgeving die betrekking heeft op de veiligheid en milieu zijn er nog meer beleidsregels die windenergie mogelijk niet toestaan. Nederland heeft onder ander gebieden benoemd waar specifieke bescherming geldt voor natuur, stilte, cultuur of een andere bescherming. Voor deze gebieden geldt veelal dat vanuit de vigerende provinciale verordeningen windenergie niet wordt toegestaan. Het karakter van deze regelgeving is dat een toets zou moeten uitwijzen of er daadwerkelijk een significant effect is op deze beschermde gebieden. 63 Dit betekent dat er binnen deze beschermde gebieden mogelijk kansrijke plekken kunnen zijn waar windenergie mogelijk is. Provinciale regelgeving sluit deze gebieden in het huidige beleid uit als potentieel gebied. Windturbines veroorzaken door hun hoogte en draaiende wieken verstoring op de beelden van radarsystemen, op communicatiesystemen rondom luchthavens of helikopterhavens. Nieuw op te richten windturbines of opschaling van huidige turbines kunnen, in potentie, de correcte werking van de luchtvaartsystemen negatief beïnvloeden. Op voorhand is niet te bepalen of een verstoring acceptabel is, daarom dienen er op verstoring getoetst te worden. In de viewer zijn de vlakken aangegeven waarop een toets moet plaatsvinden.

In deze gebieden dient rekening te worden gehouden met het belang van vliegveiligheid of beschermingsstatus van een gebied. De kaartlagen helpen om in een vroeg stadium deze gebieden inzichtelijk te hebben. In deze analyse zijn niet alle regels die op een provinciaal of lokaal niveau invloed hebben op het toestaan van windenergie geïnventariseerd. We hebben ons beperkt tot een aantal regels die landelijke gelden of door centraal beleid zijn ingegeven, maar die landelijk op dezelfde wijze worden beoordeeld. Betreft kaartlagen: Toetsingsvlakken natuur, cultuur en stilte Toetsingsvlakken planologische reserveringen en veiligheid of verstoring van specifieke locaties Toetsingsvlakken op verstoring van luchtvaartactiviteiten Toetsingsvlakken invloed op radarsystemen en zendstations De volgende mogelijke beperkingen zijn verkend: Restrictie

Bevoegd

Natuurnetwerk Nederland

Provincie

Natuur en ecologie

Natura 2000

Rijk

Natuur en ecologie

Werelderfgoed (Unesco)

Rijk

Cultuurhistorie

Stiltegebied

Provincie

Geluidsbelasting

63

https://www.rvo.nl/onderwerpen/duurzaam-ondernemen/duurzame-energie-opwekken/windenergie-opland

73

Categorie

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Restrictie

Bevoegd

Categorie

Luchtvaart (CNS, Laagvliegruimte,

Rijk of Provincie

Toetsingsvlak

Radar verstoringsgebieden

Rijk

Hoogte waarboven een toets

Reserveringsruimte infrastructuur en

Rijk

Helikopterluchthaven, Luchthaven, Vlieggebied defensie, zweefvliegluchthaven) dient te worden gedaan buisleidingen Veiligheidszones rondom munitie of

Reserveringsruimte (veiligheid)

Rijk

Veiligheid

Rijk

Verstoring

explosieven Zend- en ontvangstlocaties

Toetsingsvlakken invloed op radarsystemen en zendstations Richtlijn en methode Op verschillende plekken in het land staan radarstations die dienen voor de luchtverkeersafhandeling en de algehele bewaking van het luchtruim. Om deze taken te kunnen uitvoeren dient er voldoende radardekking te zijn. Windturbines kunnen een goede werking van de radar verstoren. 64 Om het radarsysteem beter te beschermen en om tevens meer windparken te kunnen realiseren zijn er de afgelopen jaren enkele radarsystemen bijgekomen. Voor radarstations zijn in de Regeling algemene regels ruimtelijke ordening (Rarro) 65 in artikel 2.4 toetsgebieden vastgelegd met hoogtes vanaf waar dient te worden getoetst. Deze is in onderstaande figuur schematisch weergegeven.

Schematische weergave bouwhoogte i.r.t. radarverstoring

In vrijwel geheel Nederland geldt dat voor windprojecten er een toetsplicht is op de radardekking. In de toets wordt beoordeeld in hoeverre de turbine, of het windpark de radarbeelden verstoort en of dit aanvaardbaar is. 66 Deze toets wordt uitgevoerd door TNO. 64

https://www.rvo.nl/onderwerpen/duurzaam-ondernemen/duurzame-energie-opwekken/windenergie-opland/milieu-en-omgeving/radar 65 https://wetten.overheid.nl/BWBR0031018/2019-01-01 66 https://www.rvo.nl/onderwerpen/duurzaam-ondernemen/duurzame-energie-opwekken/windenergie-opland

74

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Vooruitlopend op opname in de Rarro 67 (medio 2020) zijn in de viewer de ontwikkelingen rondom de uitbreiding van het landsdekkende radarsysteem van militaire en civiele radars al meegenomen. Toetsingsvlak

Type radar

Toets

300 ft-zone (defensie)

Militaire luchthavens

Strenge toets

500 ft-zone (buiten 300 ft) (defensie)

Militaire luchthavens

Strenge toets

15 km-zone oplopend tot 1000 ft

Dekking radarstation

Toets

75 m-zone 1000 ft

Dekking radarstation

Toets

Databron Deze data is tot stand gekomen in samenspraak met Ministerie BZK en Rijksvastgoeddienst. Beperkingen en gebruik De radarsytemen die betrekking hebben op communicatiesysteem (CNS) voor de luchtvaart is opgenomen in de kaartlaag ‘Toetsingsvlakken voor verstoring luchtvaartactiviteiten’. Nadere informatie Contactpunt Defensie: postbus.rvb.omgevingsmanagement@rijksoverheid.nl Omschrijving attributen Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Contact

Verwijzing naar wettelijke regeling

n.v.t.

Wetten.overheid

Toets

Toetsingsvlak

n.v.t.

Min BZK, Ruimtelijkeplannen.nl

org

Soort toets

n.v.t.

Min BZK, Rijksvastgoedbedrijf

Locatienaam station

n.v.t.

Min BZK, Ruimtelijkeplannen.nl

locatie

Natuur, cultuurhistorie en stiltegebied Richtlijn natuur Via de Wet natuurbescherming worden specifieke natuurgebieden beschermd. Windenergieprojecten kunnen schadelijk zijn voor beschermde gebieden. Het betreft hier Natura 2000 gebieden en Natuurnetwerk Nederland (NNN). Voor gebieden in of nabij Natura 2000-gebied geldt dat onderzocht moet worden wat het significante effect is van een windturbineproject op de soorten waarvoor het Natura 2000-gebied is aangewezen. Het bevoegd gezag kan liggen bij het Rijk of de provincie. Voor NNN (Wet ruimtelijke

67

75

https://wetten.overheid.nl/BWBR0031018/2019-01-01

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

ordening) geldt dat een windproject de wezenlijke waarden en kenmerken van het gebied niet aantasten. 68 Het bevoegd gezag ligt bij de provincie. Richtlijn cultuurhistorie Een vermelding op de Unesco Werelderfgoedlijst is een internationale erkenning voor een monument. Met deze erkenning verplicht Nederland zich om dit erfgoed goed in stand te houden. Nederland heeft tien werelderfgoederen en de Rijksdienst voor het Cultureel erfgoed ziet toe op het beheer van de erfgoederen. Dit beleid is ook verankerd in provinciale verordeningen. 69 Windenergie kan in strijd zijn met de monumentale kenmerken van een gebied. Richtlijn stiltegebieden In Nederland zijn diverse stiltegebieden aangewezen. Het doel van deze gebieden is dat deze gebieden zo stil mogelijk gehouden worden. In provinciale beleidsplannen worden de grenzen van de stiltegebieden vastgelegd. Binnen een stiltegebied wordt gestreefd naar een geluidsbelasting onder de 40 decibel. 70 Databron Provinciale verordeningen, rijksdienst cultureel erfgoed Beperkingen en gebruik -

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id-nr

n.v.t.

n.v.t.

Gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Rest_rul

Onderwerp mogelijke beperking

n.v.t.

Organisatie

Bevoegd gezag

n.v.t.

Weergave van lagen provinciale verordening, Rijkscultureel Erfgoed, Min. EZK n.v.t

Argument

Argument

n.v.t.

n.v.t

Toetsingsvlakken op verstoring van luchtvaartactiviteiten Richtlijn Rondom luchtvaartactiviteiten zijn naast de obstakelvlakken ook gebieden waaraan getoetst moet worden of er mogelijk een conflict ontstaat bij het plaatsen van windturbines. Deze toetsingsgebieden hebben betrekking op de CNS-systemen (communicatie, navigatie en surveillance), zweefvliegluchthavens, helikopterluchthavens en laagvlieggebieden. In verschillende wetgeving zijn regels vastgesteld voor deze gebieden en die kunnen een conflict opleveren voor windenergie. Hierop dient getoetst te worden. Zo zijn er rondom helikopterluchthavens specifieke gebieden waar 68

https://www.rvo.nl/onderwerpen/duurzaam-ondernemen/duurzame-energie-opwekken/windenergie-op-

69

https://www.cultureelerfgoed.nl/onderwerpen/werelderfgoed

70

https://www.atlasleefomgeving.nl/meer-weten/geluid/stiltegebieden

land/milieu-en-omgeving/natuur-en-ecologie/gebiedsbescherming

76

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

windturbines worden uitgesloten. De regelgeving op hoogtes vanuit veiligheid en verstoring van radarsystemen staan beschreven in Besluit militaire luchthavens, Wet luchtvaart, Luchthavenbesluiten. In Regeling minimum VFR-vlieghoogte en VFR-vluchten buiten de daglichtperiode voor militaire vliegtuigen en helikopters en Vrijstellingsregeling Besluit luchtverkeer zijn hoogten voor de laagvliegroutes vastgelegd voor militaire en civiele luchtvaart. 71 Databron Deze kaartlaag is een weergave van een landelijke inventarisatie van toetsings- en restrictievlakken die gelden vanuit de burgerluchtvaart en luchtmacht, die ook te raadplegen is in de viewer die is ontwikkeld door RVO in samenwerking van met het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, Rijkswaterstaat, Defensie, Rijksvastgoedbedrijf, ILT en LVNL. 72 Beperkingen en gebruik Voor de exacte ligging en definitie van deze regels dient informatie opgehaald te worden bij de gezaghebbende instantie. Nadere informatie Contactpunt Defensie: postbus.rvb.omgevingsmanagement@rijksoverheid.nl Contactpunt Inspectie Leefomgeving en Transport (Luchtvaart): obstakels@ilent.nl Contactpunt Luchtverkeersleiding Nederland: cnstoetsing@lvnl.nl Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id-nr

n.v.t.

Gm_code

Gemeentecode

n.v.t.

Rest_rul

Gezaghebbende instantie

Argument

Type beperking

Weergave van lagen RVO, Rarro, Min I&M n.v.t.

Toetsingsvlakken planologische reserveringen en veiligheid of verstoring van specifieke locaties Richtlijn In de Regeling algemene regels ruimtelijke ordening (Rarro) zijn onder andere regels vastgelegd die betrekking hebben militaire activiteiten, opslag voor munitie en explosieven en uitbreidingen of reserveringsruimten van infrastructuren. Voor deze gebieden kan een mogelijk veiligheidsrisico gelden. Deze gebieden zijn zichtbaar gemaakt om aan te geven dat de deze regels hier van toepassing zijn. Er is geen nader onderzoek gedaan naar het effect van windprojecten binnen deze gebieden. Wanneer er geen sprake is van een negatief effect voor windenergie, zou het mogelijk een kans kunnen bieden voor windenergie als andere functies hier niet toegestaan zijn.

71

Conceptadvies SDE++, Windenergie op land, PBL 2019.

72

https://www.rvo.nl/onderwerpen/duurzaam-ondernemen/duurzame-energie-opwekken/windenergie-opland/milieu-en-omgeving/bouwhoogtebeperkingen

77

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Databron Regeling algemene regels ruimtelijke ordening Beperkingen en gebruik Voor deze gebieden geldt dat de relatie met windprojecten niet verder is onderzocht. Deze laag geldt als signalering dat de regels hier van toepassing zijn. Bij de reserveringsruimtes voor buisleidingen en infrastructuur is al rekening gehouden met een veiligheidsafstand voor de windturbine.

78

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id-nr

n.v.t.

n.v.t.

Gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Rest_rul

Kader

n.v.t.

Argument

Toetsingsonderwerp

n.v.t

Organi

onderwerp mogelijke beperking

n.v.t.

Buff_dist

Veiligheidsafstand

m

Orig_id

Vewijzing ruimtelijke plannen

n.v.t.

Regelgeving algemene regels ruimtelijke ordening (Rarro) Regelgeving algemene regels ruimtelijke ordening (Rarro) Regelgeving algemene regels ruimtelijke ordening (Rarro) Berekening op basis van veiligheidsafstanden tov 5.6MW turbine Ruimtelijke plannen

Zonne-energie opwek elektriciteit Methodiek Potentie De theoretische potentie zonne-energie wordt berekend op basis van oppervlaktes die geschikt zijn voor zonne-energie. Het gaat om bestaande gebouwen of constructies waar zonnepanelen aan kunnen worden toegevoegd of om grond van een bepaalde gebruikstype dat deels kan worden ingezet in de vorm van transformatie voor zonnevelden met opstellingen met zonnepanelen. Daarnaast is het ook mogelijk zonne-energie op oppervlaktewater op te wekken met drijvende opstellingen met zonnepanelen. De theoretische potentie is bepaald door het aanwezige of beschikbare oppervlak te berekenen van een bepaalde toepassing en vervolgens daar en benuttingspercentage aan toe te kennen. Het benuttingspercentage geeft aan welk deel van het oppervlak effectief potentieel benut kan worden voor de opwek van zonne-energie. Over het benutbaar oppervlak wordt de potentie berekend aan de hand van een opbrengst per m2 bij een gemiddeld aantal vollasturen in Nederland. Deze opbrengst is afgeleid uit het advies SDE+-regeling 73 en de Roadmap PV systemen. 74 Het benutbaar oppervlak geeft aan welk oppervlak ruimtelijk effectief ingezet kan worden voor de opwek van zonne-energie en geldt op de schaal van een gemeente of Res-regio. Het uitgangspunt hier is het toepassen van de huidige gangbare technieken en de bestaande situatie van het toepassingsgebied.

Per toepassingsgebied verschillen de argumenten voor het bepalen van het benutbaar oppervlak. Dit wordt beïnvloed worden door aanwezigheid van fysieke en technische obstakels, oriëntatie ten opzichte van de zon, inpassings- en plaatsingsvoorwaarden of veiligheid en kans op vandalisme. Er wordt uitgegaan van generieke waarden die voor het hele land gelden. Het benuttingspercentages is waar mogelijk gebaseerd op bestaande studies.

79

73

Advies SDE+, PBL 2018

74

Roadmap NL - PV systemen en Toepassingen, TKI Urban Energy i.o.v. RVO 2017.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Zonne-energie toepassing

%-benutbaarheid

Zonne-energie op daken

Vollasturen (uren/jaar) 950

Opbrengst MWh/m2 0,153

Bron

25%, 30% of 12.5%

Opbrengst gj/m2 0,55

Zonne-energie op

950

4%, 10% of 100%

0,44

0,122

TKI UE

950

5%

0,44

0,122

TKI UE

TKI UE

landbouwgrond Zonne-energie op water (golfslagcategorie 1) Technische kenmerken panelen

kenmerk

Bron

Vollasturen

950

SDE+ 2019

Wattpiek

280

TKI Urban Energy

Wp/m (30 gr.)

202

TKI Urban Energy

Correctie oriëntatie Noord

60%

TKI Urban Energy

Correctie oriëntatie Oost & West

80%

TKI Urban Energy

2

Kansrijkheid Deze datasets tonen de resultaten van de potentie voor zonne-energie die als meest kansrijk worden geacht geredeneerd vanuit de huidige technieken, met een doorkijk naar 2030. De kansrijkheid is bepaald aan de hand van de methodiek van Technology Readyness Level (TRL). 75 Hierbij is gekeken in welke mate de techniek voor opwek van zonne-energie toepasbaar is voor een bepaald gebied en wanneer verwacht wordt dat deze toepasbaar is. 76

80

Toepasbaarheid

TRL-score

Kansrijkheid

Huidige techniek toepasbaar

≥8

Kansrijk

Techniek toepasbaar in de periode 2020-2025

≥8

Redelijke kans

Techniek toepasbaar in de periode 2025-2030

≥8

Kleine kans

75

Roadmap NL - PV systemen en Toepassingen, TKI Urban Energy i.o.v. RVO 2017.

76

Roadmap NL - PV systemen en Toepassingen, TKI Urban Energy i.o.v. RVO 2017.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Zonne-energie Kansrijk Betreft kaartlagen: Potentie kansrijke toepassingen zonne-energie per RES-regio (TJ/jaar) Potentie kansrijke toepassingen zonne-energie per Gemeente (TJ/jaar) Potentie zonne-energie op daken per gemeente (TJ/jaar) Potentie zonne-energie op landbouwgrond per gemeente (TJ/jaar) Potentie zonne-energie op water per gemeente (TJ/jaar) Eigenschappen zonne-energie op daken Eigenschappen zonne-energie op landbouwgrond Eigenschappen zonne-energie op water (golfslagcategorie 1) Methodiek Eigenschappen Zonne-energie op daken Om een inschatting te maken van het bestaande dakoppervlak is aangenomen dat het grondvlak gelijk is aan het dakoppervlak. Niet alle gebouwen zijn in de potentieberekeningen meegenomen. Kassen zijn uitgesloten net als kleine bijgebouwen in de gebouwde omgeving (zoals schuurtjes). Voor daken geldt dat er drie verschillenden benuttingspercentages. Het benutbaar oppervlak wordt bepaald op basis van kenmerken van gebouwen. Voor kleine woningen (<285 m2) is uitgegaan dat het grootste deel van deze gebouwen een schuin dak hebben. Voor deze categorie is een benuttingspercentage van 25% berekend. Bij de overige gebouwen is een benuttingspercentage van 30% berekend.

Wanneer een pand in een beschermd stads- of dorpsgezicht staat of als het een monument is, wordt er met een benuttingspercentage van 12,5% gerekend omdat de mogelijkheden door de beschermde status worden beperkt. Voor zonnedaken binnen de RES geldt er een ondergrens van daken met een opwek van > 15 kW per dak. In het Klimaatakkoord wordt de ambitie voor meer grootschalige opwek gestimuleerd door enkel opwek boven deze grens van 15 kW mee te laten nemen in het groter doel van 35 TWh in 2030. 77 Volgens onze rekenmethodiek staat dit gelijk aan een minimaal oppervlak van 285m2. Deze daken opgeteld vormen de potentie voor zonneenergie op daken. In de dataset is een categorie toegevoegd die de koppeling maakt met de gebruikssector en het pand (industrie, utiliteit, landbouw en woningbouw. Eigenschappen Zonne-energie op landbouwgrond Bij de theoretische energiepotentie op landbouwgrond gaat het over een transformatie van deze landbouwgronden. Dit houdt in dat huidige functie, het bedrijven van landbouw, wordt dan vervangen door het opwekken van zonne-energie. De gronden die opgenomen zijn in de berekeningen zijn alle geregistreerde landbouwpercelen in de Basisregistratie gewassenpercelen. Het uitgangspunt voor landbouwgrond is dat 50% van het oppervlak effectief benut kan worden en hierbij worden akkerland en grasland als gelijk beschouwd.

De maximale potentie van zonne-energie op landbouwgrond is een

77

81

Concept Klimaatakkoord, EZK 2019.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

transformatie van 100% van dit benutbaar areaal. In het Klimaatakkoord wordt uitgegaan van 4%. Beide zijn inzichtelijk gemaakt, alsmede 10% van het areaal. Ruimtelijke beperkingen Voor zonne-energie op landbouwgrond of zonneweide gelden geen beperkingen, zoals deze voor windenergie wel gelden op het gebied van veiligheid, geluid of hoogte. Voor een zonneweide dient in de meeste gevallen een wijziging van een bestemmingsplan gedaan te worden of een afwijking van de omgevingsvergunning te worden verleend. Onderdeel van dit wijzigingsproces is het toetsen op omgevingsaspecten, zoals de effecten op natuur. Bij de aanleg van zonneweides is het nodig om ecologisch onderzoek te doen, waarin de negatieve effecten op soorten en natuurgebieden wordt beoordeeld. 78 In het Natuurnetwerk Nederland zijn de belangrijkste gebieden vastgelegd met een belangrijke natuurlijke waarde en doorkruist voor een groot deel het landbouwgebied van Nederland. Hierdoor is het Natuurnetwerk Nederland als ruimtelijke beperking meegenomen. Toetsingsgebieden Het landbouwgebied gaat op veel plekken samen met andere doeleinden, zoals natuurbeheer, cultuurhistorie of waterveiligheid. De effecten van een zonneweide dient dan getoetst te worden of het in strijd is met deze waarden en kunnen dus mogelijk beperkend werken of is toepassing onder voorwaarden mogelijk.

Drie generieke effecten zijn in kaart gebracht: Unesco Werelderfgoed (cultuurhistorie), Weidevogelgebieden (natuurwaarden) en het beheersgebied of uiterwaardegebied van Rijkswaterstaat (waterveiligheid). Eigenschappen Zonne-energie op oppervlaktewater De potentieberekening van zonne-energie op oppervlaktewater gaat uit van het bestaande waterareaal die vallen onder de Kaderrichtlijn Water. Het gaat daarbij om wateren die groter zijn dan 0,5 km2 en waar scheepvaart een beperkte rol heeft die in aanmerking komen voor de opwek van zonne-energie. 79 Dit zijn meren, brakke wateren en overgangswateren. 80 De Westerschelde en Waddenzee worden uitgesloten net als bij windenergie uitgesloten. Beperkingen Voor zonne-energie op water geldt Natura 2000 als beperking waardoor de potentie wordt uitgesloten 81. Daarnaast hebben recreatie en vaarwegen impact op de mogelijkheden voor de opwek van zonne-energie op oppervlaktewater. De kansrijkheid van zonne-energie op water is afhankelijk van de golfslag die wordt veroorzaakt door de invloed van wind op het water. Er gelden drie golfslagklassen met verschillende opbrengstwaarden en een benuttingswaarde. 82

82

78

https://www.infomil.nl/onderwerpen/ruimte/functies/zonneweide/

79

Kansen voor energie en water, Ecofys 2017.

80

Basiskaart Aquatisch: watertypenkaart, Pbl 2010.

81

Kansen voor energie en water, Ecofys 2017.

82

Roadmap NL - PV systemen en Toepassingen, TKI Urban Energy i.o.v. RVO 2017.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Grootte

Golfslagklasse

Opbrengst per gj/m2

benutting

2

0,5 tot 2 km

1

0,44

5%

2

≥ dan 2 km

2

0,44

10%

Ijsselmeer, Markermeer,

3

0,27

3%

Oosterschelde, Haringvliet, Eems

Omschrijving attributen In onderstaande tabel staan de attributen omschreven die in deze kaartlaag te vinden zijn. Namen datalagen: Potentie kansrijke toepassingen zonne-energie per RES-regio (TJ/jaar), Potentie kansrijke toepassingen zonne-energie per gemeente (TJ/jaar) Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

Res_code/gem_code

Code Res-regio of gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Res_naam/gem_naam

Naam Res-regio of gemeentenaam

n.v.t.

n.v.t.

Prv_code/res_code

Provinciecode of rescode

n.v.t.

n.v.t.

TJ_dak

Potentie zonne-energie op dak

TJ/jaar

TJ_lbg_4

Potentie zonne-energie op 4% van de landbouwgrond

TJ/jaar

Berekening op basis van BAG 2018 en Roadmap PV systemen Berekening op basis van Basisregistratie Gewassenpercelen (2018) en Roadmap PV systemen

TJ_wat

Potentie zonne-energie op water met golfslagcategorie 1

TJ/jaar

TJ_pot

Potentie

TJ/jaar

Berekening op basis van Watertypenkaart (2009), Roadmap PV systemen en Kansen voor energie en water. n.v.t.

Gwh_pot

Potentie

GWh/jaar

n.v.t.

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t

Roadmap PV Systemen

Naam datalaag: Eigenschappen zonne-energie op daken

83

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

restr

Restrictie voor zonne-energie op daken

n.v.t.

Beschermde stads- en dorpsgezichten 2017 en Rijksmonumenten 2017

Type_dak

Daktype t.b.v. bepaling benutbaarheid

n.v.t.

Berekening op basis van BAG (2018)

categorie

Type gebouw

n.v.t.

Berekening op basis van BAG (2018) en Bestand bodemgebruik (2015)

R_15kw

Daktype grootte (<15Kw en ≥15Kw)

n.v.t.

Berekening op basis van BAG (2018)

Vollastu

Aantal vollasturen

Uren/jaar

Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Opp_m

Dakoppervlak

m

Berekening op basis van BAG (2018)

Pct_ben

Percentage benutbaarheid

factor

n.v.t.

Opp_ben

Benutbaar dakoppervlak

m

Berekening op basis van BAG (2018)

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

2

2

2

Naam datalaag: Potentie zonne-energie op daken per gemeente (TJ/jaar)

84

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

gem_naam

Gemeentenaam

n.v.t.

n.v.t.

res_code

Res-code

n.v.t.

n.v.t.

Wonkl_opp

Oppervlak kleine daken woningen (<15 kw)

2

m

Berekening op basis van BAG (2018) en Bestand bodemgebruik (2015)

Ove_opp

Oppervlak overige gebouwen

m2

Berekening op basis van BAG (2018) en Bestand bodemgebruik (2015)

Mon_opp

Oppervlak monumentale gebouwen of in beschermd stadsgezicht

m2

Berekening op basis van BAG (2018), Beschermde stads- en dorpsgezichten 2017 en Rijksmonumenten 2017

Wonkl_pct

Percentage kleine daken woningen (<15 kw)

factor

n.v.t.

Ove_pct_be

Percentage overige gebouwen

factor

n.v.t.

Mon_pct_be

Percentage monumentale gebouwen of in beschermd stadsgezicht

factor

n.v.t.

Wonkl_o_ben

Benutbaar oppervlak kleine daken woningen (<15 kw)

m2

Berekening op basis van BAG (2018) en Bestand bodemgebruik (2015)

Ove_o_ben

Benutbaar oppervlak overige gebouwen

m2

Berekening op basis van BAG (2018) en Bestand bodemgebruik (2015)

Mon_o_ben

Benutbaar oppervlak monumentale gebouwen of in beschermd stadsgezicht

m2

Berekening op basis van BAG (2018), Beschermde stads- en dorpsgezichten 2017 en Rijksmonumenten 2017

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

TJ_pot

Potentie

TJ/jaar

n.v.t.

Pct_gd15k

Percentage daktype grootte ≥15Kw

factor

n.v.t.

Pct_kd_15k

Percentage daktype grootte <15Kw

factor

n.v.t.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

TJ_gd15kw

Potentie daktype grootte ≥15Kw

TJ/jaar

n.v.t.

TJ_kd_15kw

Potentie daktype grootte ≥15Kw

TJ/jaar

n.v.t.

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

Naam datalaag: Eigenschappen zonne-energie op landbouwgrond Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

Random_id

Willekeurig id

n.v.t.

n.v.t.

Gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Res_code

Res-code

n.v.t.

n.v.t.

Type_lbg

Type landbouwgrond

n.v.t.

Berekening op basis van Basisregistratie Gewassenpercelen (2018)

Opp_m2

Oppervlak landbouwgrond

m2

Berekening op basis van Basisregistratie Gewassenpercelen (2018)

Vollastu

Aantal vollasturen

Uren/jaar

Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Pct_ben

Percentage benutbaarheid

factor

n.v.t.

Opp_ben

Benutbaar dakoppervlak

m

Berekening op basis van Basisregistratie Gewassenpercelen (2018)

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Nnn_hard

Perceel maakt onderdeel uit van NNN

True (t) / False (f)

Provinciale verordeningen (2019)

Wei_vgl

Perceel maakt onderdeel uit van weidevogel gebied

True (t) / False (f)

Provinciale verordeningen (2019)

Wrl_erf

Perceel maakt onderdeel uit van werelderfgoed

True (t) / False (f)

Werelderfgoed (2017)

Rws_beh

Perceel maakt onderdeel uit van beheersgebied RWS

True (t) / False (f)

Oppervlaktewater RWS (2018)

Pct_10_lbg

Perceel maakt onderdeel uit van willekeurige 10-procentsweergave

True (t) / False (f)

n.v.t.

Pct_4_lbg

Perceel maakt onderdeel uit van willekeurige 4-procentsweergave

True (t) / False (f)

n.v.t.

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

2

Naam datalaag: Potentie zonne-energie op landbouwgrond per gemeente (TJ/jaar)

85

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

gem_naam

Gemeentenaam

n.v.t.

n.v.t.

res_code

Res-code

n.v.t.

n.v.t.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Opp_m

Totaal oppervlak

m

Berekening op basis van Basisregistratie Gewassenpercelen (2018)

Pct_ben

Percentage benutbaarheid

factor

n.v.t.

Opp_ben

Benutbaar oppervlak

m

Berekening op basis van Basisregistratie Gewassenpercelen (2018)

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

TJ_100pct

Potentie bij 100% landbouwgebied

TJ/jaar

n.v.t.

Pct_nnn

Percentage van maakt onderdeel uit van Natuurnetwerk Nederland

%

Provinciale verordeningen (2019)

TJ_10pc

Potentie bij 10% landbouwgebied

TJ/jaar

n.v.t.

TJ_4pct

Potentie bij 4% landbouwgebied

TJ/jaar

n.v.t.

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

2

2

2

Naam datalaag: Eigenschappen zonne-energie op water (golfslagcategorie 1)

86

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Type

Type grondgebruik

n.v.t.

n.v.t.

Restr

Aanwezige restricties

n.v.t.

Berekend op basis van Natura 2000, Bestand bodemgebruik (2015) en Vaarwegen informatie Nederland (2019)

Golfslkl

Golfslagklasse

n.v.t.

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Opp_m2

Oppervlakte

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Vollastu

Aantal vollasturen

Uren/jaar

Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Pct_ben

Percentage benutbaar

factor

n.v.t.

Opp_ben

Oppervlakte benutbaar

m

Berekening op basis van Basisregistratie Gewassenpercelen (2018)

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

2

Naam datalaag: Potentie zonne-energie op water (golfslagcategorie 1) per gemeente (TJ/jaar) Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

res_code

Restrictiecode

n.v.t.

n.v.t.

2

Gk1_opp_m

Oppervlakte golfslagcategorie 1

2

m

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Gk2_opp_m2

Oppervlakte golfslagcategorie 2

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Gk3_opp_m2

Oppervlakte golfslagcategorie 3

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Gk1_pct_be

Percentage benutbaarheid golfslagcategorie 1

factor

n.v.t.

Gk2_pct_be

Percentage benutbaarheid golfslagcategorie 1

factor

n.v.t.

Gk3_pct_be

Percentage benutbaarheid golfslagcategorie 1

factor

n.v.t.

Gk1_opp_be

Benutbaar oppervlak golfslagcategorie 1

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Gk2_opp_be

Benutbaar oppervlak golfslagcategorie 2

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Gk3_opp_be

Benutbaar oppervlak golfslagcategorie 3

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

TJ_m2_12

Opbrengst per m2 golfslagcategorie 1 en 2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

TJ_m2_3

Opbrengst per m2 golfslagcategorie 3

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

TJ_kansr

Potentie kansrijk in 2030

TJ/jaar

n.v.t.

TJ_r_kans

Potentie redelijk kansrijk in 2030

TJ/jaar

n.v.t.

TJ_k_kans

Potentie kleine kans in 2030

TJ/jaar

n.v.t.

Gebruik en beperkingen De huidige opwek van zonne-energie is in deze dataset in tegenstelling tot wind niet uitgesloten. Op dit moment is er nog geen data beschikbaar met locatiegegevens en aangesloten vermogens. De methodiek geeft een geschatte potentie op basis van een benuttingspercentage en generiek uitgangspunten die op een gelijke manier zijn toegepast op datasets voor het hele land om zo een vergelijkbaar beeld te kunnen schetsen voor iedere Res-regio. De lokale situatie kan afwijken van deze weergave, door andere uitgangspunten of door afwijkingen in de datasets.

87

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Zonne-energie redelijk Kansrijk Betreft kaartlagen: Potentie redelijk kansrijke toepassingen zonne-energie per RES-regio (TJ/jaar) Potentie redelijk kansrijke toepassingen zonne-energie per Gemeente (TJ/jaar) Potentie zonne-energie op stortplaatsen per gemeente (TJ/jaar) Potentie zonne-energie op spoorbermen per gemeente (TJ/jaar) Potentie zonne-energie op geluidschermen per gemeente (TJ/jaar) Potentie zonne-energie op water per gemeente (TJ/jaar) Eigenschappen zonne-energie op stortplaatsen Eigenschappen zonne-energie op spoorbermen Eigenschappen zonne-energie op geluidschermen Eigenschappen zonne-energie op water (golfslagcategorie 2) Methodiek Eigenschappen Zonne-energie op stortplaatsen In de jaren negentig van de vorige eeuw is het grootste deel van de stortplaatsen gesloten. Dit zijn gebieden die vaak een problematiek met zich meebrengen. Vanuit het oogpunt van duurzaam stortbeheer en dynamische ruimtelijke ontwikkeling wordt het vanuit de Nazorg Voormalige Stortplaatsen wenselijk geacht om te zoeken naar nieuwe toepassingen van ruimtegebruik voor deze stortplaatsen. Het opwekken van zonneenergie wordt gezien als een duurzame toepassing. 83 Alle stortplaatsen die opgenomen zijn in het bestand bodemgebruik (2015) zijn opgenomen in de berekening. Voor het benuttingspercentage voor stortplaatsen van 20% wordt de Roadmap PV systemen van het TKI Urban energy gevolgd.

84 Eigenschappen Zonne-energie op spoorbermen In Nederland ligt meer dan 7000 km spoor dat wordt beheerd door Prorail 85. Langs het spoor is ruimte waar potentieel grootschalige elektriciteit kan worden opgewekt met zonne-energie. Voor de berekening van de potentie van zonne-energie langs het spoor is uitgegaan van een minimale oppervlakte van 200 m2 spoorberm. De data die hiervoor als uitgangspunt is genomen is afkomstig van de BGT. Voor het benuttingspercentage voor spoorbermen van 25% wordt de Roadmap PV systemen van het TKI Urban energy gevolgd. 86

88

83

Infomil - duurzaam stortbeheer, 2019.

84

Roadmap NL - PV systemen en Toepassingen, TKI Urban Energy i.o.v. RVO 2017.

85

Prorail, 2019

86

Roadmap NL - PV systemen en Toepassingen, TKI Urban Energy i.o.v. RVO 2017.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Eigenschappen Zonne-energie op geluidschermen Voor de potentie van zonne-energie op geluidschermen wordt uitgegaan van bestaande geluidschermen langs de rijkswegen en provinciale wegen. Het uitgangspunt voor de potentieberekening is dat er over de gehele lengte aan een zijde een strook van een paneellengte (1,65 m) kan worden geplaatst. Het wegennet van Nederland is grotendeels noord-zuid of oost-west georiënteerd. De oriëntatie is opgenomen als kenmerk in de database. Voor het benuttingspercentage voor spoorbermen van 25% wordt de Roadmap PV systemen van het TKI Urban energy gevolgd. 87 Eigenschappen Zonne-energie op oppervlaktewater Zie uitleg kansrijk zonne-energie. Technische aspecten Zonne-energie toepassing

Vollasturen (uren/jaar)

%benutbaarheid

Opbrengst per gj/m2

Bron

0,55

Opbrengst per MWh/m2 0,153

Zonne-energie op

950

20%

950

25%

0,34

0,094

TKI UE

950

70%

0,21

0,058

TKI UE

950

10%

0,44

0,122

TKI UE

TKI UE

stortplaatsen Zonne-energie op spoorbermen Zonne-energie op geluidschermen Zonne-energie op water (golfslagcategorie 2)

Omschrijving attributen In onderstaande tabel staan de attributen omschreven die in deze kaartlaag te vinden zijn. Namen datalagen: Potentie redelijk kansrijke toepassingen zonne-energie per RES-regio (TJ/jaar), Potentie redelijk kansrijke toepassingen zonne-energie per gemeente (TJ/jaar) Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

Res_code/gem_code

Code Res-regio of gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Res_naam/gem_naam

Naam Res-regio of gemeentenaam

n.v.t.

n.v.t.

Prv_code/res_code

Provinciecode of rescode

n.v.t.

n.v.t.

TJ_stp

Potentie zonne-energie op stortplaatsen

TJ/jaar

Berekening op basis van Bestand bodemgebruik (2015) en Roadmap PV systemen

TJ_wat

Potentie zonne-energie op water met golfslagcategorie 2

TJ/jaar

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009) en Roadmap PV systemen

87

89

Roadmap NL - PV systemen en Toepassingen, TKI Urban Energy i.o.v. RVO 2017.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

TJ_spb

Potentie zonne-energie op spoorberm

TJ/jaar

Basisregristratie Grootschalige Topografie (2019) en Roadmap PV systemen

TJ_gls

Potentie zonne-energie op geluidschermen

TJ/jaar

Basisregristratie Topografie Top10 (2019) en Roadmap PV systemen

TJ_pot

Potentie

TJ/jaar

n.v.t.

Gwh_pot

Potentie

Gwh/jaar

n.v.t.

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t

Roadmap PV Systemen

Naam datalaag: Potentie zonne-energie op stortplaatsen per gemeente (TJ/jaar) Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

gem_naam

Gemeentenaam

n.v.t.

n.v.t.

res_code

Res-code

n.v.t.

n.v.t.

Opp_m

Oppervlak stortplaats

m

Berekening op basis van Bestand bodemgebruik (2015)

Pct_ben

Percentage benutbaarheid

factor

n.v.t.

Opp_ben

Benutbaar oppervlak

2

m

Berekening op basis van Bestand bodemgebruik (2015)

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

TJ_pot

Potentie

TJ/jaar

n.v.t.

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

2

2

Naam datalaag: Eigenschappen zonne-energie op spoorbermen

90

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

Gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Res_code

Res-code

n.v.t.

n.v.t.

Type

Type grondgebruik

n.v.t.

n.v.t.

Vollastu

Aantal vollasturen

Uren/jaar

Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Opp_m2

Oppervlak spoorbermen

m2

Basisregristratie Grootschalige Topografie (2019)

Pct_ben

Percentage benutbaarheid

factor

n.v.t.

Opp_ben

Benutbaar dakoppervlak

m2

Basisregristratie Grootschalige Topografie (2019)

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Naam datalaag: Potentie zonne-energie op spoorbermen per gemeente (TJ/jaar) Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

gem_naam

Gemeentenaam

n.v.t.

n.v.t.

res_code

Res-code

n.v.t.

n.v.t.

Opp_m

2

Totaal berekend oppervlak

m

Basisregristratie Grootschalige Topografie (2019)

Pct_ben

Percentage benutbaarheid

factor

n.v.t.

Opp_ben

Benutbaar oppervlak

2

m

Basisregristratie Grootschalige Topografie (2019)

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

TJ_pot

Potentie

TJ/jaar

n.v.t.

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

2

Naam datalaag: Eigenschappen zonne-energie op geluidschermen

91

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

Gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Res_code

Res-code

n.v.t.

n.v.t.

Type

Type

n.v.t.

Basisregristratie Topografie Top10 (2019)

Vollastu

Aantal vollasturen

Uren/jaar

Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Opp_m2

Berekend Oppervlak geluidscherm

m2

Basisregristratie Topografie Top10 (2019)

Lengte

Lengte scherm

m

Basisregristratie Topografie Top10 (2019)

Orientatie

oriëntatie

n.v.t.

Basisregristratie Topografie Top10 (2019)

Aantal_zijde

Aantal zijden (theoretisch) bruikbaar

Noord-zuid of oost-west

n.v.t.

Pct_ben

Percentage benutbaarheid

factor

n.v.t.

Opp_ben

Benutbaar oppervlak

m

Basisregristratie Topografie Top10 (2019)

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

2

Naam datalaag: Potentie zonne-energie op spoorbermen per gemeente (TJ/jaar) Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

gem_naam

Gemeentenaam

n.v.t.

n.v.t.

res_code

Res-code

n.v.t.

n.v.t.

Opp_m

2

Totaal berekend oppervlak

m

Basisregristratie Topografie Top10 (2019)

Pct_ben

Percentage benutbaarheid

factor

n.v.t.

Opp_ben

Benutbaar oppervlak

m

Basisregristratie Topografie Top10 (2019)

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

TJ_pot

Potentie

TJ/jaar

n.v.t.

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

2

2

Naam datalaag: Eigenschappen zonne-energie op water (golfslagcategorie 2)

92

Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Type

Type grondgebruik

n.v.t.

n.v.t.

Restr

Aanwezige restricties

n.v.t.

Berekend op basis van Natura 2000, Bestand bodemgebruik (2015) en Vaarwegen informatie Nederland (2019)

Golfslkl

Golfslagklasse

n.v.t.

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Opp_m2

Oppervlakte

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Vollastu

Aantal vollasturen

Uren/jaar

Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Pct_ben

Percentage benutbaar

factor

n.v.t.

Opp_ben

Oppervlakte benutbaar

m2

Berekening op basis van Basisregistratie Gewassenpercelen (2018)

TJ_m2

Opbrengst per m2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t.

Roadmap PV Systemen

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Naam datalaag: Potentie zonne-energie op water (golfslagcategorie 2) per gemeente (TJ/jaar) Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

res_code

Restrictiecode

n.v.t.

n.v.t.

2

Gk1_opp_m

Oppervlakte golfslagcategorie 1

2

m

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Gk2_opp_m2

Oppervlakte golfslagcategorie 2

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Gk3_opp_m2

Oppervlakte golfslagcategorie 3

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Gk1_pct_be

Percentage benutbaarheid golfslagcategorie 1

factor

n.v.t.

Gk2_pct_be

Percentage benutbaarheid golfslagcategorie 1

factor

n.v.t.

Gk3_pct_be

Percentage benutbaarheid golfslagcategorie 1

factor

n.v.t.

Gk1_opp_be

Benutbaar oppervlak golfslagcategorie 1

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Gk2_opp_be

Benutbaar oppervlak golfslagcategorie 2

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

Gk3_opp_be

Benutbaar oppervlak golfslagcategorie 3

m2

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

TJ_m2_12

Opbrengst per m2 golfslagcategorie 1 en 2

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

TJ_m2_3

Opbrengst per m2 golfslagcategorie 3

TJ/m2

Roadmap PV Systemen en Eindadvies basisbedragen SDE+ 2019

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

res_code

Restrictiecode

n.v.t.

n.v.t.

Gebruik en beperkingen De huidige opwek van zonne-energie is in deze dataset in tegenstelling tot wind niet uitgesloten. Op dit moment is er nog geen data beschikbaar met locatiegegevens en aangesloten vermogens. De methodiek geeft een geschatte potentie op basis van een benuttingspercentage en generiek uitgangspunten die op een gelijke manier zijn toegepast op datasets voor het hele land om zo een vergelijkbaar beeld te kunnen schetsen voor iedere Res-regio. De lokale situatie kan afwijken van deze weergave, door andere uitgangspunten of door afwijkingen in de datasets.

93

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Zonne-energie kleine kans Betreft kaartlagen: Potentie kleine kans toepassingen zonne-energie per RES-regio (TJ/jaar) Potentie kleine kans toepassingen zonne-energie per Gemeente (TJ/jaar) Potentie zonne-energie op gevels per gemeente (TJ/jaar) Potentie zonne-energie in asfalt per gemeente (TJ/jaar) Potentie zonne-energie op water per gemeente (TJ/jaar) Eigenschappen zonne-energie op gevels Eigenschappen zonne-energie in asfalt Eigenschappen zonne-energie op water (golfslagcategorie 3) Methodiek Eigenschappen Zonne-energie op gevels De opwekpotentie op bestaande gevels hangt van veel onzekere factoren af. Voor deze potentieberekening zijn de grove aannames genomen om de uitgangspunten in te schatten. De berekening is gebaseerd op de dataset van 3D gebouwen NL (2015). De hoogte van de gevels is bepaald op aaneengesloten bouwblokken. Bouwblokken kunnen bestaan uit een laag gedeelte en een toren deel. Deze zijn beide meegenomen als beschikbaar oppervlak en zijn bepaald aan de hand van de gemiddelde hoogte ten opzicht van het maaiveld. Er is uitgegaan van een gemiddelde hoogte om dubbeltelling van het dak te voorkomen. Voor ieder bouwblok is uitgegaan dat er een plint van vier meter ongeschikt is voor zonne-energie. Vervolgens is ook aangenomen dat de helft van de gevel ongeschikt is vanwege een verkeerde oriëntatie.

Na aftrek van deze oppervlaktes is het beschikbaar oppervlak bepaald. Voor het benuttingspercentage voor gevels van 20% wordt de Roadmap PV systemen van het TKI Urban energy gevolgd. 88 Beperkingen Aaneengesloten bouwblokken met daarin een monumentaal pand of gelegen in een beschermd stads- of dorpsgezicht worden uitgesloten.

Eigenschappen Zonne-energie in asfalt Bij de potentie voor zonne-energie in asfalt gaat het in tegenstelling tot de overige toepassingsgebieden over het integreren van zonne-energie in het wegdek. De levensduur van een asfalt varieert per soort dat is toegepast. Voor de integratie van PV systemen in asfalt is uitgegaan van asfalt met een lichte belasting. Dit zijn de vluchtstroken en fietspaden buiten de bebouwde kom. Bij fietspaden is gerekend met data uit de Top 10, voor vluchtstroken met de data van Rijkswaterstaat met een gemiddelde breedte van 2,5 meter. Als minimum van lengte voor de toepassing is de

88

94

Roadmap NL - PV systemen en Toepassingen, TKI Urban Energy i.o.v. RVO 2017.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

afstand van 1 kilometer genomen. Voor het benuttingspercentage voor gevels van 10% wordt de Roadmap PV systemen van het TKI Urban energy gevolgd. 89 Eigenschappen Zonne-energie op oppervlaktewater Zie uitleg kansrijk zonne-energie.

Technische aspecten Zonne-energie toepassing

Vollasturen (uren/jaar)

Opbrengst gj/m2 0,21

Opbrengst MWh/m2 0,058

Bron

950

%benutbaarheid 20%

Zonne-energie op gevels Zonne-energie op water

950

3%

0,27

0,075

TKI UE

950

25%

0,10

0,028

TKI UE

TKI UE

(golfslagcategorie 3) Zonne-energie in asfalt

Omschrijving attributen In onderstaande tabel staan de attributen omschreven die in deze kaartlaag te vinden zijn.

Namen datalagen: Potentie kleine kans toepassingen zonne-energie per RES-regio (TJ/jaar), Potentie kleine kans toepassingen zonne-energie per gemeente (TJ/jaar) Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

Res_code/gem_code

Code Res-regio of gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

Res_naam/gem_naam

Naam Res-regio of gemeentenaam

n.v.t.

n.v.t.

Prv_code/res_code

Provinciecode of rescode

n.v.t.

n.v.t.

TJ_gev

Potentie zonne-energie op gevels

TJ/jaar

Berekend op basis 3D kaart NL

TJ_wat

Potentie zonne-energie op water met golfslagcategorie 3

TJ/jaar

Berekend op basis van Watertypenkaart (2009)

TJ_asf

Potentie zonne-energie in asfalt

TJ/jaar

Basisregristratie Topografie Top10 (2019) en RWS (2019)

TJ_pot

Potentie

TJ/jaar

n.v.t.

Gwh_pot

Potentie

Gwh/jaar

n.v.t.

Kans2030

Kansrijkheid in 2030

n.v.t

Roadmap PV Systemen

89

95

Roadmap NL - PV systemen en Toepassingen, TKI Urban Energy i.o.v. RVO 2017.

Analysekaarten NP RES – versie 2.0 – Oktober 2019

Naam datalaag: Eigenschappen zonne-energie op gevels Veldnaam

Volledige naam

Eenheid

Bron

Id

Id

n.v.t.

n.v.t.

gem_code

Gemeentecode

n.v.t.

n.v.t.

type

Type oppervlak

n.v.t.

n.v.t.

Vollastu

Aantal vollasturen

Uren/jaar

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/9993124/1